TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Последен ден расправа за ребалансот на Буџетот

Телма - 06.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја заврши расправата и да се изјасни за ребалансот на Буџетот. Ова е последен од петте предвидени денови според Деловникот за расправа за дополнетиот предлог на изменувањето и дополнувањето на ...

Собранието го усвои ребалансот на буџетот, ВМРО-ДПМНЕ не гласаше

Сакам да кажам - 06.08.2017

На денешната пленарна седница пратениците со 61 глас „за“ и два гласа „против“ го усвоија ребалансот на буџетот. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ иако учествуваа во петте дена расправа за ребалансот на буџетот, за време на гласањето ја напуштија седница ...

Собранието го донесе ребалансот на Буџетот за 2017 година

ТВ21 - 06.08.2017

Собранието на Република Македонија попладнево со 61 гласови „за“, двајца против и ниту еден воздржан го усвои ребалансот на Буџетот за 2017 година. На гласањето, во знак на протест, како што рече Илија Димовски, не присуствуваа пратениците од ...

Последен собраниски ден за буџетот, се распишуваат локалните избори, утре ќе се расправа за Зврлевски

Фокус - 06.08.2017

Пратениците денеска последен ден ќе расправаат за ребалансот на буџетот, по што се очекува да следи гласање за истиот. Пратениците на власта и опозицијата имаат различни ставови за предложениот буџет – за ВМРО-ДПМНЕ скратени се средства од клучни ...

Последен ден расправа за ребалансот на буџетот

24 Вести - 06.08.2017

Во Собранието продолжува последниот ден од распарава за ребаланасот на буџетот. Ова е последен од петте предвидени денови според деловникот за расправа за дополнетиот предлог на изменувањето и дополнувањето на буџетот за 2017.

Пратениците пред гласање за ребалансот на буџетот

Канал5 - 06.08.2017

Последен, петти ден собраниска расправа за ребалансот за буџетот. Владејачкото мнозинство и опозицијата се со различни ставови за кратењето на средствата. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со став дека со ребалансот се кратат капиталните инвестиции, се ...

Собранието го донесе ребалансот на Буџетот

Канал5 - 06.08.2017

Собранието на Република Македонија попладнево со 61 гласови „за“, двајца против и ниту еден воздржан го усвои ребалансот на Буџетот за 2017 година. На гласањето, во знак на протест, како што рече Илија Димовски, не присуствуваа пратениците од ...

Собранието го усвои ребалансот на Буџетот, ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваше на гласањето

Фокус - 06.08.2017

Собранието попладнево го усвои ребалансот на Буџетот за 2017 година, со 61 глас „за“, двајца против и ниту еден воздржан. ВМРО-ДПМНЕ во знак на протест ја напушти собраниската сала и не присуствуваше на гласањето.

Изгласан Ребалансот, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваа

Телма - 06.08.2017

Владата од утре може да располага со буџетските пари според нејзините нови политики. Собранието доцна попладнево го изгласа Ребалансот на буџетот, со 61 глас за и 2 против. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваа на гласањето, во знак на протест, ...

Усвоен ребалансот на буџетот

Алсат-М - 06.08.2017

Собранието попладнево со само 61 глас „за“, двајца против и ниту еден воздржан го усвои ребалансот на Буџетот за годинава. На гласањето, во знак на протест не присуствуваа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ зашто, како што рекоа, мнозинството не покажало ...

Последен ден расправа за Буџетот за 2017, пратениците ќе гласаат најдоцна до полноќ

ТВ21 - 06.08.2017

Пратениците денеска последен ден расправаат за ребалансот на ребалансот на Буџетот за 2017 година, по што се очекува да следи гласање. Пратениците на власта и опозицијата имаат различни ставови за предложениот Буџет – за ВМРО-ДПМНЕ скратени се ...

Последен ден расправа за ребалансот на Буџетот

А1 On - 06.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја заврши расправата и да се изјасни за ребалансот на Буџетот. Ова е последен од петте предвидени денови според Деловникот за расправа за дополнетиот предлог на изменувањето и дополнувањето на ...

Собранието го донесе ребалансот на Буџетот

Алфа - 06.08.2017

Собранието на Република Македонија попладнево со 61 гласови „за“, двајца против и ниту еден воздржан го усвои ребалансот на Буџетот за 2017 година. Собранието на Република Македонија попладнево со 61 гласови „за“, двајца против и ниту еден воздржан ...

Пратениците го усвоија ребалансот на буџетот, ВМРО-ДПМНЕ бојкотираше

Макфакс - 06.08.2017

Пратениците со 61 глас „за“ и два гласа „против“ попладнево го усвоија ребалансот на буџетот. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ иако учествуваа во петте дена расправа за ребалансот на буџетот, за време на гласањето ја напуштија седницата.

Собранието треба да заврши со расправа за ребалансот на буџетот

Р.С.Европа - 06.08.2017

Собранието наМакедонија денеска треба да ја заврши расправата и да се изјасни за ребалансот на буџетот. Ова е последен од петте предвидени денови според Деловникот за расправа за дополнетиот предлог на изменувањето и дополнувањето на буџетот за 2017.

Донесен ребалансот на буџетот, опозицијата не присуствуваше на гласањето

МКД - 06.08.2017

Собранието на Република Македонија попладнево со 61 гласови „за“, двајца против и ниту еден воздржан го усвои ребалансот на Буџетот за 2017 година. На гласањето, во знак на протест, како што рече Илија Димовски, не присуствуваа пратениците од ...

Ребалансот на Буџетот изгласан без пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 06.08.2017

По пет дневна расправа Собранието доцна попладнето го усвои ребалансот на Буџетот за 2017 година, со 61 глас „за“, двајца „против“ и ниту еден воздржан, откако најголемата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ во знак на протест ја напушти собраниската ...

Последен ден од пратеничката расправа за ребалансот на Буџетот

Макфакс - 06.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја заврши расправата и да се изјасни за ребалансот на Буџетот. Ова е последен од петте предвидени денови според Деловникот за расправа за дополнетиот предлог на изменувањето и дополнувањето на ...

Последен ден расправа за ребаланс на буџетот

Нова ТВ - 06.08.2017

Законодавниот дом синоќа го заврши четвртиот, и денеска ќе продолжи со последниот ден наменет за расправата за ребалансот на Буџетот за 2017 година. Пратениците на ВМРО ДПМНЕ тврдат дека власта со ребалансот ги крати капиталните инвестиции и ги ...

Денеска последен ден расправа за ребалансот на Буџетот

Press24 - 06.08.2017

Собранието синоќа го заврши четвртиот, претпоследен ден од расправата за ребалансот на Буџетот за 2017 година. И во попладневниот дел од вчершаната седница спрптиставени позции на пратениците од власта и опозицијата.

Собранието го донесе ребалансот на Буџетот

А1 On - 06.08.2017

Собранието на Република Македонија попладнево со 61 гласови „за“, двајца против и ниту еден воздржан го усвои ребалансот на Буџетот за 2017 година. На гласањето, во знак на протест, како што рече Илија Димовски, не присуствуваа пратениците од ...

Пратениците го усвоија ребалансот на буџетот

Слободен Печат - 06.08.2017

На денешната пленарна седница пратениците со 61 глас „за“ и два гласа „против“ го усвоија ребалансот на буџетот. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ иако учествуваа во петте дена расправа за ребалансот на буџетот, за време на гласањето ја напуштија седница ...

Изгласан ребаланс на буџетот, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

Р.С.Европа - 06.08.2017

Собранието на Македонија го изгласа ребалансот на буџетот за 2017. За ребалансот гласаа 63 пратеници, од кои 61 гласаа „за“ , а двајца против. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ пред гласањето соопштија дека нема да присуствуваат на гласањето за ребаланс на ...

Собранието го донесе ребалансот на Буџетот за 2017 година

Стандард - 06.08.2017

Собранието на Република Македонија попладнево, со 61 глас „за“, двајца против и ниту еден воздржан го усвои ребалансот на Буџетот за 2017 година. На гласањето, во знак на протест, како што рече Илија Димовски, не присуствуваа пратениците од ...

Последен ден од собраниската дебата за ребалансот на буџетот

Сител - 06.08.2017

На петтиот и последен ден расправа за ребалансот на буџетот во собранието продолжија препукувањата меѓу власта и опозицијата за капиталните инвестици, задолжувањето и рализацијата на проекти од значење за граѓаните.

Собранието го донесе ребалансот на Буџетот за 2017 година

Сител - 06.08.2017

Собранието на Република Македонија попладнево со 61 гласови „за“, двајца против и ниту еден воздржан го усвои ребалансот на Буџетот за 2017 година. На гласањето, во знак на протест, како што рече Илија Димовски, не присуствуваа пратениците од ...

Усвоен ребалансот на буџетот, ВМРО ДПМНЕ ја напушти салата

Нова ТВ - 06.08.2017

Собранието доцна попладнево со 61 глас „за“ и 2 „против“го изгласа Ребалансот на буџетот. На гласањето не присуствуваа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во знак на протест, на како што рекоа, кратењето на капиталните инвестиции, и неприфаќањето од власта на ...

Собранието го донесе ребалансот на Буџетот за 2017 година

МРТ - 06.08.2017

На гласањето, во знак на протест, како што рече Илија Димовски, не присуствуваа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата зашто мнозинството не покажало демократија, почитување и инклузивност, отфралјќи ги сите поднесени амандмани.

Собранието го усвои ребалансот на буџетот, опозицијата не присуствуваше во знак на протест

+инфо - 06.08.2017

Тевдовски потсети дека ребалансот ги крати непродуктивните трошења на Владата и институциите за 122 милиона денари. Собранието на Република Македонија попладнево со 61 гласови „за“, двајца против и ниту еден воздржан го усвои ребалансот на Буџетот ...

Последен ден расправа за ребалансот на Буџетот

Република - 06.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја заврши расправата и да се изјасни за ребалансот на Буџетот. Ова е последен од петте предвидени денови според Деловникот за расправа за дополнетиот предлог на изменувањето и дополнувањето на ...

Пратениците го усвоија ребалансот на буџетот, ВМРО-ДПМНЕ го бојкотираше гласањето

Либертас - 06.08.2017

Собранието на Република Македонија попладнево, со 61 глас „за“, двајца против и ниту еден воздржан го усвои ребалансот на Буџетот за 2017 година. На гласањето, во знак на протест, како што рече Илија Димовски, не присуствуваа пратениците од ...

Пратениците го усвоија ребалансот на буџетот, ВМРО-ДПМНЕ го бојкотираше гласањето

Мета - 06.08.2017

На денешната пленарна седница пратениците со 61 глас „за“ и два гласа „против“ го усвоија ребалансот на буџетот. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ иако учествуваа во петте дена расправа за ребалансот на буџетот, за време на гласањето ја напуштија седница ...

Последен ден расправа за ребаланс на буџетот

Тера - 06.08.2017

Законодавниот дом синоќа го заврши четвртиот, и денеска ќе продолжи со последниот ден наменет за расправата за ребалансот на Буџетот за 2017 година. Пратениците на ВМРО ДПМНЕ тврдат дека власта со ребалансот ги крати капиталните инвестиции и ги ...

Пратениците го усвоија ребалансот на буџетот, ВМРО-ДПМНЕ го бојкотираше гласањето

Локално - 06.08.2017

На денешната пленарна седница пратениците со 61 глас „за“ и два гласа „против“ го усвоија ребалансот на буџетот. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ иако учествуваа во петте дена расправа за ребалансот на буџетот, за време на гласањето ја напуштија седница ...

Собранието го донесе ребалансот на Буџетот за 2017 година

Вечер Прес - 06.08.2017

Собранието на Република Македонија вчера попладне со 61 гласови „за", двајца против и ниту еден воздржан го усвои ребалансот на Буџетот за 2017 година. На гласањето, во знак на протест, како што рече Илија Димовски, не присуствуваа пратениците од ...

Денеска последен ден расправа за ребалансот на Буџетот

Либертас - 06.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја заврши расправата и да се изјасни за ребалансот на Буџетот. Ова е последен од петте предвидени денови според Деловникот за расправа за дополнетиот предлог на изменувањето и дополнувањето на ...

СДСМ го усвои ребалансот на Буџетот, ВМРО-ДПМНЕ го бојкотираше гласањето

Република - 06.08.2017

На денешната пленарна седница пратениците со 61 глас „за“ и два гласа „против“ го усвоија ребалансот на буџетот. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ иако учествуваа во петте дена расправа за ребалансот на буџетот, за време на гласањето ја напуштија седница ...

Денеска последен ден од собраниска расправа за ребалансот на Буџетот

Локално - 06.08.2017

Собранието синоќа го заврши четвртиот, претпоследен ден од расправата за ребалансот на Буџетот за 2017 година. И во попладневниот дел од вчершаната седница спрптиставени позции на пратениците од власта и опозицијата.

Изгласан ребаланс на буџетот - пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

Фактор - 06.08.2017

Собранието попладнево го изгласа ребалансот на Буџетот за 2017 година, со 61 глас „за“ и двајца против. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија собраниската сала и не присуствуваа на гласањето.

Собранието го усвои ребалансот на Буџетот

Тера - 19.07.2022

Собранието, со 61 глас „за“, го усвои предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година. Вкупните приходи во Буџетот за 2022 година се утврдени на ниво од 245,8 милијарди денари, а вкупните расходи на 288,5 милијарди денари.

Собранието го донесе ребалансот на Буџетот, без пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

еМагазин - 06.08.2017

Собранието на Република Македонија попладнево со 61 гласови „за“, двајца против и ниту еден воздржан го усвои ребалансот на Буџетот за 2017 година. На гласањето, во знак на протест, како што рече Илија Димовски, не присуствуваа пратениците од ...

Собранието го донесе ребалансот на Буџетот...

Н.Македонија - 06.08.2017

Собранието го донесе ребалансот на Буџетот Собранието на Република Македонија попладнево со 61 гласови „за“, двајца против и ниту еден воздржан го усвои ребалансот на Буџетот за 2017 година.

Последен ден расправа за ребалансот на Буџетот

Идивиди - 06.08.2017

Скопје, 6 август 2017 (МИА) - Собранието на Република Македонија денеска треба да ја заврши расправата и да се изјасни за ребалансот на Буџетот. Ова е последен од петте предвидени денови според Деловникот за расправа за дополнетиот предлог на ...

Собраниската расправа за ребалансот на буџетот ќе продолжи утре

Фокус - 05.08.2017

Заврши претпоследниот ден од расправата за ребалансот на Буџетот за годинава. Пратениците од опозицијата упатија обвинувања до власта дека со овој ребаланс се прават кратења во капиталните инвестиции и се намалуваат средствата во клучни сектори, ...

Последен ден расправа за ребалансот на Буџетот

Алсат-М - 05.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја заврши расправата и да се изјасни за ребалансот на Буџетот. Ова е последен од петте предвидени денови според Деловникот за расправа за дополнетиот предлог на изменувањето и дополнувањето на ...

Четврти ден расправа за ребалансот на буџетот

24 Вести - 05.08.2017

Собранието денеска ќе ја продолжи расправата за ребалансот на буџетот. Ова е четврти од петте предвидени денови според деловникот за расправа за дополнетиот предлог на изменувањето и дополнувањето на буџетот за 2017.

Четврти ден иста реторика во Собранието за ребалансот

Алсат-М - 05.08.2017

Пратениците од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и на денешната собраниска седница ги спротивставија ставовите околу ребалансот на Буџетот. Кратења во државната каса мора да има, истакнаа од владејачкото мнозинство, зашто, како што рекоа, претходната власт ...

Заврши четвртиот ден собраниска расправа за ребалансот на Буџетот

Канал5 - 05.08.2017

Собранието вечерва го заврши четвртиот, претпоследен ден од расправата за ребалансот на Буџетот за 2017 година. Во попладневниот дел од денешната седница пратениците од опозицијата со обвинувања дека власта со ребалансот ги крати капиталните ...

Собранието со работен викенд заради ребалансот на буџетот и локалните избори

Фокус - 05.08.2017

Собранието денеска ќе ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот, како и за распишување на локалните избори. Пратениците од ВМРО ДПМНЕ сметаат дека со ребалансот се кратат капитални инвестиции и се намалуваат клучни трошоци во образованието, ...

Пратениците четврти ден во жестока расправа за ребалансот на буџетот

Канал5 - 05.08.2017

Четврт ден собраниска расправа за ребаланс на буџетот. Пратениците од власта ја објаснуваат потребата од кратење на нематеријалните трошоци, додека опозицијата смета дека се крати на капиталните инвестиции.

Четврти ден во Собранието се расправа за ребалансот на буџетот

24 Вести - 05.08.2017

Реториката на пратениците остана непроменета и на четвртиот ден од расправата за ребалансот на буџетот на новата Влада. Опозицијата продолжи со обвинувањата дека се крати од капитални инвестиции за да се дадат поголеми плати на, како што велат, ...

Пратениците во собраниска сала и денеска и утре

МКД - 05.08.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска продолжува расправата за ребалансот на буџетот и за распишување на локалните избори. Пратениците од владеаачката коалиција сметаат дека со ребалансот се кратат нереалните трошења, а се консолидираат ...

Четврти ден иста реторика во Собранието за ребалансот

Сител - 05.08.2017

Пратениците од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и на денешната собраниска седница ги спротивставија ставовите околу ребалансот на Буџетот. Кратења во државната каса мора да има, истакнаа од владејачкото мнозинство, зашто, како што рекоа, претходната власт ...

Собранието четврти ден расправата за ребалансот на буџетот

Р.С.Европа - 05.08.2017

Пратениците од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и на денешната собраниска седница за ребалансот на буџетот продолжија со иста реторика како и претходните три дена. Кратења во државната каса мора да има, истакнаа од владејачкото мнозинство, зашто, како што рекоа, ...

Заврши четвртиот ден собраниска расправа за ребалансот на Буџетот

Алфа - 05.08.2017

Собраниската расправа за ребалансот на Буџетот за 2017 ќе продолжи утре кога, според Деловниот, треба и да заврши и за него да се гласа. Собранието вечерва го заврши четвртиот, претпоследен ден од расправата за ребалансот на Буџетот за 2017 година.

Финишира расправата за ребаланс на буџетот, утре последен ден

Нова ТВ - 05.08.2017

Пратениците ја завршија денешната расправа за ребалансот на буџетот, а претседателот на Собранието, Талат Џафери продолжението на седницата го закажа за утре, со почеток во 11 часот. Пратениците од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и на денешната собраниска седница ...

Утре последна расправа и гласање за ребалансот на буџетот за 2017

+инфо - 05.08.2017

Според Деловникот, расправата за буџетот трае пет дена, па се очекува утре пратениците да го изгласаат ребалансот што го направи Владата. За утре е закажана последната седницата на Собранието (петти ден) на која ќе се расправа за ребалансот на ...

Заврши четвртиот ден собраниска расправа за ребалансот на Буџетот

А1 On - 05.08.2017

Собранието вечерва го заврши четвртиот, претпоследен ден од расправата за ребалансот на Буџетот за 2017 година. Во попладневниот дел од денешната седница пратениците од опозицијата со обвинувања дека власта со ребалансот ги крати капиталните ...

Заврши четвртиот ден собраниска расправа за ребалансот на Буџетот

Сител - 05.08.2017

Собранието вечерва го заврши четвртиот, претпоследен ден од расправата за ребалансот на Буџетот за 2017 година. Во попладневниот дел од денешната седница пратениците од опозицијата со обвинувања дека власта со ребалансот ги крати капиталните ...

Заврши четвртиот ден собраниска расправа за ребалансот на Буџетот

Стандард - 05.08.2017

Собранието вечерва го заврши четвртиот, претпоследен ден од расправата за ребалансот на Буџетот за 2017 година. Во попладневниот дел од денешната седница пратениците од опозицијата со обвинувања дека власта со ребалансот ги крати капиталните ...

Работен викенд за пратениците во Собранието

+инфо - 05.08.2017

Пратениците ќе работат викендов со цел да се запазат роковите за завршување на расправата за ребалансот и за распишување на локалните избори. Собранието денеска во 11 часот ќе ја продолжи 11. седница на чиј дневен ред е ребалансот на буџетот.

Четврти ден расправа за ребаланс на Буџетот

Нова ТВ - 05.08.2017

Овој викенд ќе биде работен за народните претставници во Собранието и денеска во 11 часот ќе ја продолжат 11. седница на чиј дневен ред е ребалансот на буџетот. Изминативе три дена пратениците од владејачкото мнозинство тврдеа дека со ребалансот се ...

Пратениците и денеска ќе расправаат за ребалансот на буџетот

Либертас - 05.08.2017

Пратениците денеска на пленарна седница во Собранието која ќе почне во 11 часот, четврти ден ќе расправаат за ребалансот на буџетот. На досегашните расправи, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја обвинија власта дека со овој буџет ќе има ново задолжување, ...

Пратениците и денеска ќе расправаат за ребалансот на буџетот

Мета - 05.08.2017

Пратениците денеска на пленарна седница во Собранието која ќе почне во 11 часот, четврти ден ќе расправаат за ребалансот на буџетот. На досегашните расправи, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја обвинија власта дека со овој буџет ќе има ново задолжување, ...

Со ребалансот планирани пари за нови 17 лекови за ретки болести

Локално - 05.08.2017

Собранието вечерва го заврши четвртиот, претпоследен ден од расправата за ребалансот на Буџетот за 2017 година. Во попладневниот дел од денешната седница пратениците од опозицијата со обвинувања дека власта со ребалансот ги крати капиталните ...

Расправата за ребалансот на буџетот заврши, седницата продолжува утре во 11 часот

Либертас - 05.08.2017

Пратениците ја завршија денешната расправа за ребалансот на буџетот, а претседателот на Собранието, Талат Џафери продолжението на седницата го закажа за утре, со почеток во 11 часот. Утре е последен ден за пленарна расправа кога се очекува ...

Последен ден расправа за ребалансот на Буџетот

Вечер Прес - 05.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја заврши расправата и да се изјасни за ребалансот на Буџетот. Ова е последен од петте предвидени денови според Деловникот за расправа за дополнетиот предлог на изменувањето и дополнувањето на ...

Утре е последен ден за пленарна седница и за изгласување на ребалансот на буџетот

Мета - 05.08.2017

Пратениците ја завршија денешната расправа за ребалансот на буџетот, а претседателот на Собранието, Талат Џафери, продолжението на седницата го закажа за утре, со почеток во 11 часот. Утре е последен ден за пленарна расправа и се очекува пратениците ...

Пратениците ќе работат и денеска и утре

Тера - 05.08.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска продолжува расправата за ребалансот на буџетот и за распишување на локалните избори. Пратениците од владеаачката коалиција сметаат дека со ребалансот се кратат нереалните трошења, а се консолидираат ...

Викенд собраниска расправа за ребаланс на Буџетот

Фактор - 05.08.2017

Пратениците од Собранието на Република Македонија ќе имаат работен викенд во кој мора да се заврши расправата по предложениот ребаланс на Буџетот која стартува денеска во 11 часот со продолжение на 11.

Четврти ден иста реторика во Собранието за ребалансот...

Н.Македонија - 05.08.2017

Четврти ден иста реторика во Собранието за ребалансот Пратениците од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и на денешната собраниска седница ги спротивставија ставовите околу ребалансот на Буџетот. Кратења во државната каса мора да има, истакнаа од владејачкото ...

За опозицијата, ребалансот ги крати капиталните инвестиции, за власта нереалните трошења...

Н.Македонија - 05.08.2017

За опозицијата, ребалансот ги крати капиталните инвестиции, за власта нереалните трошења Собранието вечерва го заврши четвртиот, претпоследен ден од расправата за ребалансот на Буџетот за 2017 година.

Сè пожешка расправата за ребаланскот на Буџетот – Кој повеќе ја задолжи Македонија?

ТВ21 - 04.08.2017

Со секој изминат ден од дебатата за ребаланс на буџетот, реториката во Собранието станува поостра. Пратениците од власта и опозицијата се расправаат како за одделни проекти, така и за вкупната задолженост ан државата.

Трет ден расправа за ребалансот на Буџетот за 2017

24 Вести - 04.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот за 2017 година. Ова е е трет од петте предвидени денови според Деловникот за расправа за дополнетиот предлог на изменувањето и дополнувањето на Буџетот за ...

Последен ден расправа за ребалансот на Буџетот

Канал5 - 06.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја заврши расправата и да се изјасни за ребалансот на Буџетот. Ова е последен од петте предвидени денови според Деловникот за расправа за дополнетиот предлог на изменувањето и дополнувањето на ...

Трет ден расправа за ребалансот на Буџетот за 2017

Алсат-М - 04.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот за 2017 година. Ова е е трет од петте предвидени денови според Деловникот за расправа за дополнетиот предлог на изменувањето и дополнувањето на Буџетот за ...

Трет ден расправа за ребалансот на Буџетот за 2017

Телма - 04.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот за 2017 година. Ова е е трет од петте предвидени денови според Деловникот за расправа за дополнетиот предлог на изменувањето и дополнувањето на Буџетот за ...

Трет ден расправа за ребалансот на буџетот

Алсат-М - 04.08.2017

Собраниската расправа за ребалансот на буџетот како грамафонска плоча. Трет дена опозицијата обвинува дека се кратат пари за капитални инвестиции и се зголемуваат непродуктивните трошоци. Трет ден власта го брани прекројувањето на државната каса ...

Трет ден расправа за ребалансот на Буџетот

А1 On - 04.08.2017

На третиот ден од собраниската расправа за ребалансот на Буџетот 2017, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја критикуваа Владата предводена од СДСМ за задолжувања од 110 милиони евра за 70 дена иако, посочија тие, токму за задолжувањата најмногу ја ...

Трет ден расправа за буџетот: ВМРО ДПМНЕ обвинува – СДСМ го брани ребалансот

Макфакс - 04.08.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и на третиот ден од собраниската расправа со критики за ребалансот на буџетот. Пратеникот Драган Данев рече дека ребалансот е популистички, за вработување партиски послушници, и нема да донесе економски раст и предвидува ...

Продолжува расправата за ребалансот на буџетот

МРТ - 04.08.2017

Прашањето за огласот за нови полицајци и потребните средства во буџетот за оваа намена – тема и на собраниската седница на ребалансот на државната каса. Во фокусот на опозицијата на третиот ден од расправата за ребалансот на државната каса се најде ...

Седницата за ребалансот на Буџетот продолжува утре

Стандард - 04.08.2017

Собраниската расправа за ребалансот на Буџетот за 2017 година ќе продолжи утре во 11 часот. Владејачкото мнозинство и опозицијата и во попладневново продолжение на седницата изнесоа различни ставови за кратењето на средствата од Буџетот.

Седницата за ребалансот на Буџетот продолжува утре

Press24 - 04.08.2017

Собраниската расправа за ребалансот на Буџетот за 2017 година ќе продолжи утре во 11 часот. Владејачкото мнозинство и опозицијата и во попладневново продолжение на седницата изнесоа различни ставови за кратењето на средствата од Буџетот.

Седницата за ребалансот на Буџетот продолжува утре

+инфо - 04.08.2017

Расправата за ребалансот на Буџетот почна на 1 август и предвидено е да заврши в недела. Собраниската расправа за ребалансот на Буџетот за 2017 година ќе продолжи утре во 11 часот. Владејачкото мнозинство и опозицијата и во попладневново продолжение ...

Трет ден расправа за ребалансот на Буџетот

Сител - 04.08.2017

Владејачкото мнозинство и опозицијата и во попладневново продолжение на седницата изнесоа различни ставови за кратењето на средствата од ...

Седницата за ребалансот на Буџетот продолжува утре

Сител - 04.08.2017

Собраниската расправа за ребалансот на Буџетот за 2017 година ќе продолжи утре во 11 часот. Владејачкото мнозинство и опозицијата и во попладневново продолжение на седницата изнесоа различни ставови за кратењето на средствата од Буџетот.

Седницата за ребалансот на Буџетот продолжува утре

А1 On - 04.08.2017

Собраниската расправа за ребалансот на Буџетот за 2017 година ќе продолжи утре во 11 часот. Владејачкото мнозинство и опозицијата и во попладневново продолжение на седницата изнесоа различни ставови за кратењето на средствата од Буџетот.

Продолжува собраниската седница за ребалансот на буџетот

Р.С.Европа - 04.08.2017

За денеска во 11 часот е закажано продолжението на седницата на Собранието на Македонија на која се расправа за ребалансот на буџетот. Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ се на став дека со ребалансот на Буџетот се крати на капиталните ...

Собранието ја продолжува расправата за ребалансот на Буџетот

+инфо - 04.08.2017

Пратениците имаат рок од пет дена да расправаат за ребалансот на Буџетот. Собранието денеска ќе ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот за 2017 година која треба да трае пет дена. Пратениците од власта владејачкото мнозинство и опозицијата ...

Продолжува расправата за ребалансот на Буџетот

Нова ТВ - 04.08.2017

Пратениците денеска ќе продолжат со расправата за ребалансот на Буџетот за 2017 година. Во текот на вчерашниот ден пратениците од владејачкото мнозинство и опозицијата се скараа во однос на предвидените кратења во Буџетот.

Во ребалансот на буџетот има пари само за обуки за новите 500 вработувања во МВР

Мета - 04.08.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски, денеска на расправата за ребалансот на буџетот на пленарна седница во Собранието го праша министерот за финансии, Драган Тевдовски од каде ќе се најдат пари од буџетот за новите 500 вработувања на полицајци ...

Трет ден расправа за буџетот: ВМРО ДПМНЕ обвинува – СДСМ го брани ребалансот

Точка - 04.08.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и на третиот ден од собраниската расправа со критики за ребалансот на буџетот. Пратеникот Драган Данев рече дека ребалансот е популистички, за вработување партиски послушници, и нема да донесе економски раст и предвидува ...

Собранието ја продолжува расправата за ребалансот на Буџетот

Тера - 04.08.2017

За денеска во 11 часот е закажано продолжението на седницата на Собранието на Македонија на која се расправа за ребалансот на буџетот. Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ се на став дека со ребалансот на Буџетот се крати на капиталните ...

Тевдовски: Обвинувањата за големи задолжувања се манипулација

Мета - 04.08.2017

На третиот ден на расправата за ребалансот на буџетот, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја обвинија власта дека со овој буџет ќе има ново задолжување, нема да се заврши ниту еден проект и дека ќе се зголеми буџетскиот дефицит.

Во ребалансот на буџетот има пари само за обуки за новите 500 вработувања во МВР

Либертас - 04.08.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски, денеска на расправата за ребалансот на буџетот, на пленарната седница во Собранието го праша министерот за финансии, Драган Тевдовски, од каде ќе се најдат пари од буџетот за новите 500 вработувања на ...

Претпоследен ден за расправа за ребаланс на Буџетот

Локално - 04.08.2017

Собраниската расправа за ребалансот на Буџетот за 2017 година ќе продолжи денеска во 11 часот. Владејачкото мнозинство и опозицијата и во вчерашноот трето продолжение на седницата изнесоа различни ставови за кратењето на средствата од Буџетот.

Расправата за ребалансот на буџетот продолжува утре

Мета - 04.08.2017

По низа реплики и контрареплики на пратеници од власта и опозицијата, претседателот на Собранието, Талат Џафери ја прекина 11-та седница и го закажа следното продолжение за утре во 11 часот.

Расправата за ребалансот на буџетот продолжува утре

Либертас - 04.08.2017

По низа реплики и контрареплики на пратеници од власта и опозицијата, претседателот на Собранието, Талат Џафери ја прекина 11-та седница и го закажа следното продолжение за утре во 11 часот.

Во ребалансот на буџетот има пари само за обуки за новите 500 вработувања во МВР

Локално - 04.08.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски, денеска на расправата за ребалансот на буџетот, на пленарната седница во Собранието го праша министерот за финансии, Драган Тевдовски, од каде ќе се најдат пари од буџетот за новите 500 вработувања на ...

Седницата за ребалансот на Буџетот продолжува утре

Канал 77 - 04.08.2017

Собраниската расправа за ребалансот на Буџетот за 2017 година ќе продолжи утре во 11 часот. Владејачкото мнозинство и опозицијата и во попладневново продолжение на седницата изнесоа различни ставови за кратењето на средствата од Буџетот.

Тевдовски: Обвинувањата за големи задолжувања се манипулација

Локално - 04.08.2017

На третиот ден на расправата за ребалансот на буџетот, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја обвинија власта дека со овој буџет ќе има ново задолжување, нема да се заврши ниту еден проект и дека ќе се зголеми буџетскиот дефицит.

Тевдовски: Обвинувањата за големи задолжувања се манипулација

Либертас - 04.08.2017

На третиот ден на расправата за ребалансот на буџетот, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја обвинија власта дека со овој буџет ќе има ново задолжување, нема да се заврши ниту еден проект и дека ќе се зголеми буџетскиот дефицит.

Трет ден ќе се расправа за ребалансот на буџетот, седницата закажана во 11 часот

Мета - 04.08.2017

Денеска пратениците во Собранието трет ден ќе расправаат за ребалансот на буџетот, а пленарната седница ќе почне во 11 часот. Опозицијата ја обвинува власта дека со ребалансот на буџетот прави најголеми кратења во образованието и во здравството, ...

Власта и опозицијата се обвинуваат за прекумерно задолжување...

Н.Македонија - 04.08.2017

Власта и опозицијата се обвинуваат за прекумерно задолжување На третиот ден од собраниската расправа за ребалансот на Буџетот 2017, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја критикуваа Владата предводена од СДСМ за задолжувања од 110 милиони евра за 70 дена ...

Четврти ден расправа за ребалансот на Буџетот...

Н.Македонија - 04.08.2017

Четврти ден расправа за ребалансот на Буџетот Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот. Ова е четврти од петте предвидени денови според Деловникот за расправа за дополнетиот предлог на ...

Власта и опозицијата во клинч за капиталните инвестиции...

Н.Македонија - 04.08.2017

Власта и опозицијата во клинч за капиталните инвестиции Пратениците од власта и од опозицијата вчера во Собранието расправаа за ребалансот на буџетот. Владанка Авировиќ од ВМРО-ДПМНЕ рече дека најмногу средства се скратени за образованието и за ...

Седницата за ребалансот на Буџетот продолжува утре...

Н.Македонија - 04.08.2017

Седницата за ребалансот на Буџетот продолжува утре Собраниската расправа за ребалансот на Буџетот за 2017 година ќе продолжи утре во 11 часот. Владејачкото мнозинство и опозицијата и во попладневново продолжение на седницата изнесоа различни ставови ...

Ребалансот на буџетот ги скара пратениците од власта и опозицијата

24 Вести - 03.08.2017

Ребалансот на буџетот кој е на дневен ред на Собранието ги скара пратениците од власта и опозицијата. Пратениците од редовите на опозицијата обвинуваат дека се крати од развојниот дел на буџетот и капиталните известиции.

Досегашните буџети беа лажно проектирани за да се продава приказна дека има развој, тврди Министерот Тевдовски

Сакам да кажам - 03.08.2017

Најмногу средства се кратат за образованието и за капитални инвестиции што можеа да се реализираат брзо, рече Владанка Авировиќ пратеник од Социјалистичка партија на денешното продолжение на собраниската расправа за ребалансот на Буџетот.

СДСМ: Со ребалансот на буџетот повеќе пари ќе се вратат кај граѓаните

Канал5 - 03.08.2017

Владата предводена од СДСМ во првите сто дена го решава проблемот на стечајните работници. Со ребалансот на буџетот тие ќе добијат по 7600 денари месечно се до нивното пензионирање, информираше од Штип, потпретседателот на СДСМ Благој ...

Втор ден расправа за ребаланс на буџетот

Канал5 - 14.06.2022

Втор ден расправа за ребалансот во собраниската комисија за финансирање и буџет. Пратениците од власта и опозицијата со меѓусебни обвинувања за мерките, субвенциите и покачувањето на платите во време на ценовни шокови.

Жестока расправа и вториот ден за ребалансот

Телма - 03.08.2017

Ги скративте капиталните инвестиции, а тие се клучни за економскиот развој, за сметка на тоа вработувате партиски активисти, повторно обвини опозицијата на вториот ден од пленарната расправа за ребалансот.

Опозицијата го критикува ребалансот на Буџетот, Власта се брани, капиталните инвестиции не се кратат

ТВ21 - 03.08.2017

Опозицијата се служи со лаги и манипулации кога од собраниската говорница обвинува дека со ребалансот ќе се намалат капиталните инвестиции. Министерот за финансии Тевдовски во Собранието денеска, ги бранеше кратењата во државната каса.

Втор ден расправа за ребалансот на буџетот

Алсат-М - 03.08.2017

Жестоки обвинувања меѓу опозицијата и власта на вториот ден од расправата за ребалансот на буџетот. Опозициската ВМРО ДПМНЕ продолжи со реториката дека со прекројувањето се крати од Македонија, обвинувајќи ја Владата дека одземала средства од ...

Препукување во Собранието за ребалансот на буџетот

24 Вести - 03.08.2017

Дали се крати од капиталните инвестиции кои треба да ја повлечат економијата напред или проекциите се реални, зашто со години не се остварувало тоа што било ставено на хартија. ВМРО-ДПМНЕ обвини дека со ребалансот се крати од изградба на градинки, ...

Расправата за ребалансот на Буџетот продолжува утре

Фокус - 12.07.2021

Заврши првиот ден од амандманската расправа за ребалансот на Буџетот во собраниската Комисија за финансирање и буџет. Продолжението е закажано за утре во 11 часот. Пред пратениците се вкупно 222 амандмани, од кои 153 поднесе ВМРО-ДПМНЕ.

Последен ден расправа за ребалансот на Буџетот

ТВ21 - 06.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја заврши расправата и да се изјасни за ребалансот на Буџетот. Ова е последен од петте предвидени денови според Деловникот за расправа за дополнетиот предлог на изменувањето и дополнувањето на ...

Втор ден расправа за ребалансот на Буџетот

24 Вести - 03.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот. Министерот за финансии Драган Тевдовски завчера пред пратениците ги образложи измените и дополнувањата на Буџетот на Република Македонија за 2017 ...

За опозицијата ребалансот неразвоен, за власта базиран на реални проекции

ТВ21 - 03.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот, што почна во вторникот. Масакриран Буџет, кратење на капиталните инвестиции, на средствата во образованието, здравството, полицијата, армијата,… на сметка на ...

За опозицијата ребалансот неразвоен, за власта базиран на реални проекции

Алсат-М - 03.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот, што почна во вторникот. Масакриран Буџет, кратење на капиталните инвестиции, на средствата во образованието, здравството, полицијата, армијата,… на сметка на ...

Почнува пленарната петдневна седница за ребалансот на буџетот

МКД - 03.08.2017

Во Собранието на Македонија денеска ќе продолжи седницата на која пратениците расправаат за предлог ребалансот на државната каса. Според предложениот ребаланс се предвидува дефицитот на Буџетот да остане 2,9 отсто од БДП, а предвидениот раст да ...

Бочварски: Владата се зафати со решавање на проблемите на граѓаните на Штип

Макфакс - 03.08.2017

СДСМ и новата реформска Влада се зафати со решавањето на проблемите на граѓаните на Штип и цела Македонија. По само 60 тина дена ќе биде донесен ребалансот на буџетот со што повеќе пари ќе се вратат назад кај граѓаните.

Расправа за ребалансот на буџетот

Таратур - 03.08.2017

Масакриран буџет, кратење на капиталните инвестиции, на средствата во образованието, здравството, полицијата, армијата, на сметка на непродуктивни трошења, вработувања партиски кадри и градење бегалски кампови, се само дел од забелешките за ...

Стевананџија: Не може да е добар ребалансот, а да е прекинат патот Прилеп-Градско

Макфакс - 03.08.2017

На денешната седница во Собранието, каде на дневен ред е расправa за ребаланс на Буџетот за 2017 година, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Димитар Стевананџија, реплицираше на пратеникот на СДСМ Сашко Поцков, кој посочи дека нема никаков кабает за ...

Расправа за ребалансот, за опозицијата неразвоен, за власта реален

Р.С.Европа - 03.08.2017

Масакриран буџет, кратење на капиталните инвестиции, на средствата во образованието, здравството, полицијата, армијата,... на сметка на непродуктивни трошења, вработувања партиски кадри и градење бегалски кампови, се само дел од забелешките за ...

Мнозинството и опозицијата во несогласување за ребалансот на Буџетот

Нова ТВ - 03.08.2017

Расправата за ребалансот на Буџетот, како и по обичај, ги скара пратениците ов парламентарното мнозинство и опозицијата во Собранието на Република Македонија. Според опоизициските пратеници, Буџетот бил масакриран Буџет, се крателе капитални ...

​Стевананџија: Не може да е добар ребалансот, а да е прекинат патот Прилеп-Градско, и ако се кратат 21 милиони евра за ...

Курир - 03.08.2017

На денешната седница во Собранието на Република Македонија каде на дневен ред е расправa за ребаланс на Буџетот за 2017 година, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Димитар Стевананџија, реплицираше на пратеникот на СДСМ Сашко Поцков, каде посочи пратеникот ...

За опозицијата ребалансот е неразвоен, Тевдовски вели- капиталните инвестиции се реално поставени

МРТ - 03.08.2017

Во Собранието пленарна расправа за прекројувањето на државната каса. За опозицијата- ребалансот е неразвоен, се кратат капиталните инвестиции и се вработуваат партиски кадри. Првиот финансиер тврди- капиталните инвестиции се реално поставени и ...

Собранието втор ден расправа за Буџетот

Сител - 03.08.2017

Собранието на Република Македонија попладнево ја продолжи расправата за Дополнетиот предлог на измените и дополнувањата на Буџетот за 2017. Ова е втор ден од расправата за ребалансот на Буџетот, во која пратениците од владејачкото мнозинство и ...

Утре продолжува расправата за ребалансот на буџетот

Слободен Печат - 03.08.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска еден час порано ја прекина пленарна седница за ребалансот на буџетот, а продолжението го закажа за утре во 11 часот. И на денешната седница претставниците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ тврдеа дека ...

Собраниската дебата за ребалансот продолжува утре

Р.С.Европа - 03.08.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери за утре во 11 часот го закажа продолжението на седницата на која се расправа за ребалансот на буџетот, откако седницата беше прекината во 17 часот.

Собранието втор ден расправа за Буџетот

А1 On - 03.08.2017

Собранието попладнево ја продолжи расправата за Дополнетиот предлог на измените и дополнувањата на Буџетот за 2017. Ова е втор ден од расправата за ребалансот на Буџетот, во која пратениците од владејачкото мнозинство и опозицијата ги изнесуваат, ...

Прекината расправата за Буџетот

+инфо - 03.08.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери продолжението го закажа за утре во 11 часот. Собранието попладнево ја продолжи расправата за Дополнетиот предлог на измените и дополнувањата на Буџетот за 2017.

Трет ден расправа за ребалансот на Буџетот за 2017

А1 On - 03.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот за 2017 година. Ова е е трет од петте предвидени денови според Деловникот за расправа за дополнетиот предлог на изменувањето и дополнувањето на Буџетот за ...

Жестока расправа за ребалансот на буџетот, седницата продолжува утре

МКД - 03.08.2017

Во жестоки обвинувања меѓу власта и опозицијата помина второто проддолжение од собраниската седница за ребалансот на Буџетот. Претседателот на Собранието Талат Џафери еден час порано ја прекина седницата, а продолжението го закажа за утре во 11 ...

Собранието денеска продолжува со расправата за ребаланс на буџетот

Нова ТВ - 03.08.2017

Во Собранието денеска продолжува седницата на која ќе се расправа за предлог ребалансот на буџетот. Според предлогот за ребаланс се предвидува дефицитот на Буџетот да остане 2,9 отсто од БДП, а предвидениот раст да изнесува 2,2 проценти, наместо ...

Продолжува расправата за буџетот

Правдико - 03.08.2017

Собранието денеска ќе ја продолжи расправата за ребалансот на буџетот за 2017 година. На првиот ден од расправата министерот за финансии, Драган Тевдовски, рече дека се крати од непродуктивните трошоци и се обезбедува простор за мерки кои ќе значат ...

Продолжува расправата за ребалансот на Буџетот

Нетпрес - 03.08.2017

Собраниската расправа за ребалансот на Буџетот може да трае пет дена. Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот. Министерот за финансии Драган Тевдпвски завчера пред пратениците ги образложи измените ...

Бочварски: Од септември минималната плата 12.000 денари (ВИДЕО)

+инфо - 03.08.2017

Претеникот информира дека во буџетот за 2018 година ќе се продолжи остварување на мерките кои се исклучиво во интерес на сите граѓани. Ќе има покачување на минималната плата на 12 илјади денари веќе од септмеври.

Бочварски: Со ребалансот се остваруваат ветените мерки што носат квалитетен живот за сите граѓани

Стандард - 03.08.2017

„СДСМ и новата реформска Влада се зафати со решавањето на проблемите на граѓаните на Штип и цела Македонија. По само 60 тина дена ќе биде донесен ребалансот на буџетот на Република Македонија со што повеќе пари ќе се вратат назад кај граѓаните“, ...

За опозицијата ребалансот неразвоен, за власта базиран на реални проекции

Press24 - 03.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот, што почна во вторникот. Масакриран Буџет, кратење на капиталните инвестиции, на средствата во образованието, здравството, полицијата, армијата,...

СДСМ: Со ребалансот се остваруваат ветените мерки што носат квалитетен живот за сите граѓани

Слободен Печат - 03.08.2017

„СДСМ и новата реформска Влада се зафати со решавањето на проблемите на граѓаните на Штип и цела Македонија. По само 60 тина дена ќе биде донесен ребалансот на буџетот на Република Македонија со што повеќе пари ќе се вратат назад кај граѓаните.

За опозицијата ребалансот неразвоен, за власта базиран на реални проекции

А1 On - 03.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот, што почна во вторникот. Масакриран Буџет, кратење на капиталните инвестиции, на средствата во образованието, здравството, полицијата, армијата,… на сметка на ...

Трет ден расправа за ребалансот на буџетот во Собрание

Press24 - 03.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот за 2017 година. Ова е е трет од петте предвидени денови според Деловникот за расправа за дополнетиот предлог на изменувањето и дополнувањето на Буџетот за ...

Седница на Собранието на Македонија

Р.С.Европа - 03.08.2017

Во Собранието на Македонија продолжува седница на која пратениците расправаат за предлог ребалансот на државната каса. Според предвиденото, расправата за буџетот на пленарна седница трае пет дена.

Продолжува расправата за буџетот

Макфакс - 03.08.2017

Собранието денеска ќе ја продолжи расправата за ребалансот на буџетот за 2017 година. На првиот ден од расправата министерот за финансии, Драган Тевдовски, рече дека се крати од непродуктивните трошоци и се обезбедува простор за мерки кои ќе значат ...

Прдолжува расправата за ребалансот на буџетот

МРТ - 03.08.2017

Ребалансот се темели на реална прогноза за раст на БДП од 2,2%, наспроти проекциите на НБРМ, Светска банка и Европската комисија од 2,5, односно 2,8 или 2,9 насто. Собранието денеска треба да ја продолжи расправата за ребалансот на буџетот.

(ВИДЕО) Бочварски: Со ребалансот се остваруваат ветените мерки што носат квалитетен живот за сите граѓани

А1 On - 03.08.2017

„СДСМ и новата реформска Влада се зафати со решавањето на проблемите на граѓаните на Штип и цела Македонија. По само 60 тина дена ќе биде донесен ребалансот на буџетот на Република Македонија со што повеќе пари ќе се вратат назад кај граѓаните.

Собранието втор ден расправа за Буџетот

Локално - 03.08.2017

Собранието на Република Македонија попладнево ја продолжи расправата за Дополнетиот предлог на измените и дополнувањата на Буџетот за 2017. Ова е втор ден од расправата за ребалансот на Буџетот, во која пратениците од владејачкото мнозинство и ...

Трет ден расправа за ребалансот на Буџетот за 2017

Локално - 03.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот за 2017 година. Ова е е трет од петте предвидени денови според Деловникот за расправа за дополнетиот предлог на изменувањето и дополнувањето на Буџетот за ...

Расправата за ребалансот на буџетот прекината еден час порано – продолужува утре

Мета - 03.08.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска еден час порано ја прекина пленарна седница за ребалансот на буџетот, а продолжението го закажа за утре во 11 часот. И на денешната седница претставниците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ тврдеа дека ...

Трет ден расправа за ребалансот на Буџетот за 2017

Вечер Прес - 03.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот за 2017 година. Ова е е трет од петте предвидени денови според Деловникот за расправа за дополнетиот предлог на изменувањето и дополнувањето на Буџетот за ...

Пленарната расправа за ребалансот на буџетот ќе продолжи во 11 часот

Мета - 03.08.2017

Собраниската седница за ребалансот на буџетот ќе продолжи денеска во 11 часот. Министерот за финансии, Драган Тевдовски, на првата пленарна седница, во вторникот, рече дека основната цел на ребалансот на буџетот е да се зголеми животниот стандард на ...

За опозицијата ребалансот неразвоен, за власта базиран на реални проекции

Либертас - 03.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот, што почна во вторникот. Масакриран Буџет, кратење на капиталните инвестиции, на средствата во образованието, здравството, полицијата, армијата,… на сметка на ...

Тевдовски: Не кратиме, туку го првиме реален лажно проектираниот буџет

Либертас - 03.08.2017

На денешната пленарна расправа за ребалансот на буџетот, Владанка Авировиќ од ВМРО-ДПМНЕ рече дека најмногу средства се скратени за образованието и за капитални инвестиции што можеле бргу да се реализираат.

Тевдовски: Не кратиме, туку го прaвиме реален лажно проектираниот буџет

Мета - 03.08.2017

На денешната пленарна расправа за ребалансот на буџетот, Владанка Авировиќ од ВМРО-ДПМНЕ рече дека најмногу средства се скратени за образованието и за капитални инвестиции што можеле бргу да се реализираат.

Трет ден расправа за ребалансот на Буџетот за 2017

Либертас - 03.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот за 2017 година. Ова е е трет од петте предвидени денови според Деловникот за расправа за дополнетиот предлог на изменувањето и дополнувањето на Буџетот за ...

Втор ден расправа за ребалансот на Буџетот

Канал 77 - 03.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот. Министерот за финансии Драган Тевдпвски завчера пред пратениците ги образложи измените и дополнувањата на Буџетот на Република Македонија за 2017 ...

Продолжува расправата за буџетот

Точка - 03.08.2017

Собранието денеска ќе ја продолжи расправата за ребалансот на буџетот за 2017 година. На првиот ден од расправата министерот за финансии, Драган Тевдовски, рече дека се крати од непродуктивните трошоци и се обезбедува простор за мерки кои ќе значат ...

Стевананџија: Не може да е добар ребалансот, а да е прекинат патот Прилеп-Градско

Точка - 03.08.2017

На денешната седница во Собранието, каде на дневен ред е расправa за ребаланс на Буџетот за 2017 година, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Димитар Стевананџија, реплицираше на пратеникот на СДСМ Сашко Поцков, кој посочи дека нема никаков кабает за ...

За опозицијата ребалансот неразвоен, за власта реалeн

Вечер Прес - 03.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот, што почна во вторникот. Масакриран Буџет, кратење на капиталните инвестиции, на средствата во образованието, здравството, полицијата, армијата,...

Расправата за ребалансот на буџетот прекината еден час порано – продолужува утре

Либертас - 03.08.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска еден час порано ја прекина пленарна седница за ребалансот на буџетот, а продолжението го закажа за утре во 11 часот. И на денешната седница претставниците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ тврдеа дека ...

Тевдовски: Не кратиме, туку го правиме реален лажно проектираниот буџет

Локално - 03.08.2017

На денешната пленарна расправа за ребалансот на буџетот, Владанка Авировиќ од ВМРО-ДПМНЕ рече дека најмногу средства се скратени за образованието и за капитални инвестиции што можеле бргу да се реализираат.

Собранието ја продолжува расправата за ребалансот на Буџетот

Локално - 03.08.2017

Пет дена расправа за ребалансот. Собранието денеска ја продолжува расправата по ребалансот на Буџетот за 2017 година. На првиот ден од расправата министерот за финансии Драган Тевдовски рече дека се крати од непродуктивните трошоци и се обезбедува ...

Почнува пленарната петдневна седница за ребалансот на буџетот

Тера - 03.08.2017

Во Собранието на Македонија денеска ќе продолжи седницата на која пратениците расправаат за предлог ребалансот на државната каса. Според предложениот ребаланс се предвидува дефицитот на Буџетот да остане 2,9 отсто од БДП, а предвидениот раст да ...

За опозицијата ребалансот неразвоен, за власта базиран на реални проекции...

Н.Македонија - 03.08.2017

За опозицијата ребалансот неразвоен, за власта базиран на реални проекции Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот, што почна во вторникот.

Собранието утре ќе ја продолжи расправата за Буџетот...

Н.Македонија - 03.08.2017

Собранието утре ќе ја продолжи расправата за Буџетот Собранието на Република Македонија попладнево ја продолжи расправата за Дополнетиот предлог на измените и дополнувањата на Буџетот за 2017.

Собранието втор ден расправа за ребалансот на Буџетот...

Н.Македонија - 03.08.2017

Собранието втор ден расправа за ребалансот на Буџетот Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот. Министерот за финансии Драган Тевдпвски завчера пред пратениците ги образложи измените и ...

Продолжува расправата за буџетот

Денар - 03.08.2017

Собранието денеска ќе ја продолжи расправата за ребалансот на буџетот за 2017 година. На првиот ден од расправата министерот за финансии, Драган Тевдовски, рече дека се крати од непродуктивните трошоци и се обезбедува простор за мерки кои ќе значат ...

Собранието нема кворум, пауза пред расправата за ребалансот на Буџетот

ТВ21 - 01.08.2017

Поради немање кворум и присуство на само 59 пратеници, претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина седницата на која треба да се расправа за ребалансот на Буџетот и даде пауза до 11 часот.

Прекината седницата за ребаланс на буџетот поради немање кворум

Алсат-М - 01.08.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина седницата на која треба да се расправа за ребалансот на буџетот поради немање кворум и присуство на само 59 пратеници. Седницата треба да продолжи во 11 часот.

Собранието нема кворум, пауза пред расправата за ребалансот на Буџетот

24 Вести - 01.08.2017

Поради немање кворум и присуство на само 59 пратеници, претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина седницата на која треба да се расправа за ребалансот на Буџетот и даде пауза до 11 часот.

Ребалансот на Буџетот од денеска пред Собранието

Алсат-М - 01.08.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе почне расправа за дополнетиот предлог ребаланс на Буџетот, што Владата го усвои на седница во петокот и го достави до Собранието. Со дополнетиот Предлог за изменување и дополнување на Буџетот на ...

Ребалансот на Буџетот од денеска пред Собранието

ТВ21 - 01.08.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе почне расправа за дополнетиот предлог ребаланс на Буџетот, што Владата го усвои на седница во петокот и го достави до Собранието. Со дополнетиот Предлог за изменување и дополнување на Буџетот на ...

Ребалансот на Буџетот од денеска пред Собранието

Канал5 - 01.08.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе почне расправа за дополнетиот предлог ребаланс на Буџетот, што Владата го усвои на седница во петокот и го достави до Собранието. Со дополнетиот Предлог за изменување и дополнување на Буџетот на ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ чекаат парламентарното мнозинство да обезбеди кворум

Фокус - 01.08.2017

По само петнаесет минути од почетокот на денешната собраниска седница претседателот на Собранието, Талат Џафери, мораше да прогласи пауза затоа што го немаше потребниот кворум за парламентот да донесува одлуки.

„Се крати од Македонија“ – ВМРО-ДПМНЕ со антикампања за ребалансот

Фокус - 01.08.2017

На собраниската дебата за ребаланс на буџетот пратениците од ВМРО-ДПМНЕ влегоа во салата со пораки во рацете напишани на транспаренти под мотото „Се крати од Македонија“. Пред секој пратеник од опозицината партија стои транспарент со ставка од ...

Тевдовски: Ребалансот се темели на проекција на раст на БДП од 2,2 отсто

ТВ21 - 01.08.2017

Со ребалансот на Буџетот патните трошоци на Владата и институциите се намалени за 122 милиона денари, а другите тековни расходи (репрезентации, економски промоции, рекламирања) за 257 милиони денари, рече денеска министерот за финансии Драган ...

Остра дебата меѓу Џафери и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 01.08.2017

Во Собранието почна расправата за дополнетиот предлог ребаланс на буџетот, што владата го усвои на седница во петокот и го достави до Собранието. Ребалансот предизвика остра дебата меѓу претседателот на Собранието Талат Џафери и пратениците од ...

Пленарна седница за ребалансот на буџетот

Телма - 01.08.2017

Ги кратиме непотребните трошења, реклами, службени патувања и досегашниот комодитет, ќе обезбедиме плус пари за минимална плата, за стечајците, за земјоделците, домашните фирми и за укинување на радиодифузната такса, тоа им го ветивме на граѓаните.

ВМРО –ДПМНЕ Со транспаренти „Се крати од Македонија“ на собраниска седница

24 Вести - 01.08.2017

Ребалансот на пленарната саедница во Собранието беше дочекан со транаспаренти што пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ги поставија пред своите места. Под мотото „Се крати од Македонија“ и „Пројде живот„ беа напишани ставките од предлог ребалансот каде се ...

Во Собрание почна расправа за ребаланс на Буџетот – Власта ги крати трошоците, опозицијата обвинува  за популизам

ТВ21 - 01.08.2017

Во експозето за ребалансот на Буџетот за 2017 година министерот за финансии објасни од кои причини владата ќе крати пари од некои сектори и ќе пренасочува за други. Најважно според Драган Тевдовски е да се намалат непродуктивните трошоци, а поддршка ...

Зошто опозицијата сега ги предлага амандманите што ги одбила кога била власт и го правела Буџетот, прашуваат ...

Сакам да кажам - 01.08.2017

Опозицијата прави драмолетка од кратењата на Буџетот, реагираше владејачкото мнозинство на денешната собраниска расправа за ребалансот на Буџетот. ВМРО-ДПМНЕ, пак, смета дека со вакви политики, само ако Македонија има среќа, економски ќе стагнира а ...

Почна расправата за ребаланс на буџетот на пленарна седница

Алсат-М - 01.08.2017

Министерот за финансии Драган Тевдовски вели дека кратењето на непродуктивните трошоци, поддршката за домашните компании, и обезбедувањето мерки за засилување на социјалната кохезија се главните цели на ребалансот.

Ребалансот на Буџетот од денеска пред Собранието

24 Вести - 01.08.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе почне расправа за дополнетиот предлог ребаланс на Буџетот, што Владата го усвои на седница во петокот и го достави до Собранието. Со дополнетиот Предлог за изменување и дополнување на Буџетот на ...

Собранието нема кворум, пауза пред расправата за ребалансот на Буџетот

Канал5 - 01.08.2017

Поради немање кворум и присуство на само 59 пратеници, претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина седницата на која треба да се расправа за ребалансот на Буџетот и даде пауза до 11 часот.

Собранието ја почнува расправата за ребалансот на буџетот

+инфо - 01.08.2017

Според предложениот ребаланс се предвидува дефицитот на Буџетот да остане 2,9 отсто од БДП, а предвидениот раст да изнесува 2,2 проценти. Собранието денеска ја почнувс петдневната расправа за ребаланосираниот буџет.

Поради немање кворум пауза на седницата за ребалнс на буџетот

Press24 - 01.08.2017

Поради немање кворум и присуство на само 59 пратеници, Талат Џафери ја прекина седницата на која треба да се расправа за ребалансот на Буџетот и даде пауза до 11 часот. Пратениците требаше да се изјаснат по предлог-измените на Законот за култура што ...

Собранието нема кворум, пауза пред расправата за ребалансот на Буџетот

А1 On - 01.08.2017

Поради немање кворум и присуство на само 59 пратеници, претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина седницата на која треба да се расправа за ребалансот на Буџетот и даде пауза до 11 часот.

Прекината седницата за ребаланс на буџетот поради немање кворум

Р.С.Европа - 01.08.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина седницата на која треба да се расправа за ребалансот на буџетот поради немање кворум и присуство на само 59 пратеници. Седницата треба да продолжи во 11 часот.

Собранието на пауза, нема кворум

МКД - 01.08.2017

По само петнаесет минути од почетокот на денешната собраниска седница претседателот на Собранието, Талат Џафери, ја прекина седницата и даде пауза затоа што го немаше потребниот кворум за парламентот да донесува одлуки.

Ребалансот на Буџетот од денеска пред Собранието

Правдико - 01.08.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе почне расправа за дополнетиот предлог ребаланс на Буџетот, што Владата го усвои на седница во петокот и го достави до Собранието. Со дополнетиот Предлог за изменување и дополнување на Буџетот на ...

ВМРО-ДПМНЕ за ребалансот на буџетот со кампања: „Се крати од Македонија“

+инфо - 01.08.2017

Министерот за финасии Драган Тевдовскиобразложувајќи го ребалансот рече дека се кратат непродуктивните трошоци. Собранието ја почна расправа за ребалансираниот буџет откако прифати да се поведе постапка за измените на Законот за култура.

ФОТО: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коaлицијaта: Пројде живот, се крати од Македонија!

Press24 - 01.08.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ на денешната седница на Собранието на Република Македонија на која се расправа за ребалансот на буџетот, со транспаренти го истакнаа своето незадоволство од ребаланост на буџетот и од ...

Почна собраниската расправа за Буџетот

А1 On - 01.08.2017

Намалување на непродуктивните трошоци и обезбедување простор за мерки кои ќе значат зајакнување на социјалната кохезија меѓу граѓаните и поддршка на домашните претпријатија, е основната цел на ребалансот на Буџетот, рече денеска министерот за ...

Џафери: Добро е што нема тенџериња, Димовски - немаме бугарски

+инфо - 01.08.2017

Ребалансот на буџетот повод и за препукување на спикерот Талат Џафери и Илија Димовски. И на собраниската седница на која се расправа за ребалансот на буџетот за годинава продолжи препукувањето меѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и претседателот на ...

Ребаланс на буџетот за вегетирање или за развој на економијата?

Р.С.Европа - 01.08.2017

Во Собранието почна расправата за ребалансот на буџетот. Опозицијата обвинува дека предложениот ребаланс не нуди подобар живот за граѓаните, а власта убедува дека целта е намалување на непродуктивните трошоци и поддршка на домашните компании.

Почна собраниската расправа за ребалансот на Буџетот

МРТ - 01.08.2017

Се крати од ставките за службени патувања, рекламирање, економски презентации. Опозицијата смета дека ребалансот е неразвоен и дека се кратат пари за капитални инвестиции. Ребалансот на буџетот на пленарна седница.

Пратениците дебатираат за ребалансот на буџетот

+инфо - 01.08.2017

Собраниската расправа за ребалансот на буџетот ќе трае пет дена. Намалување на непродуктивните трошоци и обезбедување простор за мерки кои ќе значат зајакнување на социјалната кохезија меѓу граѓаните и поддршка на домашните претпријатија, е ...

Ребалансот на Буџетот од денеска пред Собранието

А1 On - 01.08.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе почне расправа за дополнетиот предлог ребаланс на Буџетот, што Владата го усвои на седница во петокот и го достави до Собранието. Со дополнетиот Предлог за изменување и дополнување на Буџетот на ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коaлицијaта: Пројде живот, се крати од Македонија (ФОТО)

Курир - 01.08.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ на денешната седница на Собранието на Република Македонија на која се расправа за ребалансот на буџетот, со транспаренти го истакнаа своето незадоволство од ребаланост на буџетот и од ...

Џафери на седница за буџетот: Добро е додека не се тенџериња (ВИДЕО)

МКД - 01.08.2017

На собраниската седница на која се расправа за ребалансот на буџетот за годинава продолжи препукувањето меѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и претседателот на Парламентот Талат Џафери. Ребалансот предизвика остра дебата меѓу претседателот на Собранието ...

Ребалансот се темели на прогноза за раст на БДП од 2,2%

МРТ - 01.08.2017

Ребалансот ќе овозможи намалување на непродуктивните трошоци и отворање простор за реализирање на нови мерки на владата, нагласи во експозето пред собранието министерот за финансии, Драган Тевдовски.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Пројде живот, се крати од Македонија (ФОТО)

Нетпрес - 01.08.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ на денешната седница на Собранието на Република Македонија на која се расправа за ребалансот на буџетот, со транспаренти го истакнаа своето незадоволство од ребаланост на буџетот и од ...

Тевдовски: Ребалансот се темели на проекција на раст на БДП од 2,2 отсто

Стандард - 01.08.2017

Со ребалансот на Буџетот патните трошоци на Владата и институциите се намалени за 122 милиона денари, а другите тековни расходи (репрезентации, економски промоции, рекламирања) за 257 милиони денари, рече денеска министерот за финансии Драган ...

Тевдовски: Ребалансот се темели на проекција на раст на БДП од 2,2 отсто

А1 On - 01.08.2017

Со ребалансот на Буџетот патните трошоци на Владата и институциите се намалени за 122 милиона денари, а другите тековни расходи (репрезентации, економски промоции, рекламирања) за 257 милиони денари, рече денеска министерот за финансии Драган ...

Тевдовски: Ребалансот се темели на проекција од раст на БДП од 0,22 отсто

Макфакс - 01.08.2017

Со ребалансот на буџетот патните трошоци на Владата и институциите се намалени 122 милиона денари, а другите тековни расходи (репрезентации, економски промоции, рекламирања) 257 милиони денари, рече денеска министерот за финансии Драган Тевдовски ...

Тевдовски: Ребалансот се темели на проекција на раст на БДП од 2,2 отсто

Сител - 01.08.2017

Со ребалансот на Буџетот патните трошоци на Владата и институциите се намалени за 122 милиона денари, а другите тековни расходи (репрезентации, економски промоции, рекламирања) за 257 милиони денари, рече денеска министерот за финансии Драган ...

Ребалансот на Буџетот во Собранието

Сител - 01.08.2017

Опозицијата ја обои во црвено собраниската сала. Пројде живот, се крати од Македонија се транспарентите со кои ВМРО ДПМНЕ го изрази незадоволтвото од кратењето во државната каса. Со ребалансот на буџетот и на приходната и на расходната страна се ...

Почна расправата за буџетот, опозицијата дојде со транспаренти

Нова ТВ - 01.08.2017

Во Собранието започна расправата за ребалансот на буџетот. Според министерот за финансии Драган тевдовски, целта на ребалансот е намалување на непродуктивните трошоци, обезбедување мерки за зајакнување на социјалната кохезија и поддршка на домашните ...

Почна расправата за ребаланс на буџетот на пленарна седница

Press24 - 01.08.2017

Министерот за финансии Драган Тевдовски вели дека кратењето на непродуктивните трошоци, поддршката за домашните компании, и обезбедувањето мерки за засилување на социјалната кохезија се главните цели на ребалансот.

Ребалансот на Буџетот од денеска пред Собранието

Press24 - 01.08.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе почне расправа за дополнетиот предлог ребаланс на Буџетот, што Владата го усвои на седница во петокот и го достави до Собранието. Со дополнетиот Предлог за изменување и дополнување на Буџетот на ...

Пратениците на пауза пред расправата за ребалансот на Буџетот

Нетпрес - 01.08.2017

Пратениците требаше да се изјаснат по предлог-измените на Законот за култура што на почетокот на седницата ги образложи ресорниот министер Роберт Алаѓозовски. Поради немање кворум и присуство на само 59 пратеници, претседателот на Собранието Талат ...

Собранието нема кворум, пауза пред расправата за ребалансот на Буџетот

Сител - 01.08.2017

Поради немање кворум и присуство на само 59 пратеници, претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина седницата на која треба да се расправа за ребалансот на Буџетот и даде пауза до 11 часот.

Ребалансот на буџетот прв ден на пленарна седница во Собранието

Слободен Печат - 01.08.2017

Пратениците во Собранието денеска на пленарна седница ќе расправаат за ребалансот на буџетот за 2017 година. Седницатa почнa во 10 часот, а освен буџетот, на дневен ред има уште шест точки.

Седница на Собранието на Македонија за ребаланс на буџетот

Р.С.Европа - 01.08.2017

Денеска во Собранието на Македонија почнува седница на која пратениците ќе расправаат за предлог ребалансот на државната каса. Претходно за ова десет дена расправаше Комисијата за финансирање и буџет.

Ребалансот на Буџетот од денеска пред Собранието

Сител - 01.08.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе почне расправа за дополнетиот предлог ребаланс на Буџетот, што Владата го усвои на седница во петокот и го достави до Собранието. Со дополнетиот Предлог за изменување и дополнување на Буџетот на ...

Ребалансот на Буџетот од денска на пленарна седница

Вечер Прес - 01.08.2017

Опозицијата ја обои во црвено собраниската сала. Пројде живот, се крати од Македонија се транспарентите со кои ВМРО ДПМНЕ го изрази незадоволтвото од кратењето во државната каса. Со ребалансот на буџетот и на приходната и на расходната страна се ...

Почна собраниската расправа за ребалансот на Буџетот

Локално - 01.08.2017

Намалување на непродуктивните трошоци и обезбедување простор за мерки кои ќе значат зајакнување на социјалната кохезија меѓу граѓаните и поддршка на домашните претпријатија, е основната цел на ребалансот на Буџетот, рече денеска министерот за ...

„Се крати од Македонија“ – ВМРО-ДПМНЕ со антикампања за ребалансот

Канал 77 - 01.08.2017

На собраниската дебата за ребаланс на буџетот пратениците од ВМРО-ДПМНЕ влегоа во салата со пораки во рацете напишани на транспаренти под мотото „Се крати од Македонија“. Пред секој пратеник од опозицината партија стои транспарент со ставка од ...

„Пројде живот“: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти на расправата на ребалансот на Буџетот

еМагазин - 01.08.2017

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, на првата пленарна седница за ребалансот на буџетот пред пратениците во Собранието ја образложи целта на ребалансот. Додека траеше експозето на Тевдовски, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кренаа транспаренти на кои ...

Пратениците на пауза пред расправата за ребалансот на Буџетот

Точка - 01.08.2017

Поради немање кворум и присуство на само 59 пратеници, претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина седницата на која треба да се расправа за ребалансот на Буџетот и даде пауза до 11 часот.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти додека Тевдовски говереше за буџетот

Мета - 01.08.2017

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, на првата пленарна седница за ребалансот на буџетот пред пратениците во Собранието ја образложи целта на ребалансот. Додека траеше експозето на Тевдовски, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кренаа транспаренти на кои ...

Почна собраниската расправа за ребалансот на Буџетот, Тевдовски го образложува пред пратениците

Либертас - 01.08.2017

Намалување на непродуктивните трошоци и обезбедување простор за мерки кои ќе значат зајакнување на социјалната кохезија меѓу граѓаните и поддршка на домашните претпријатија, е основната цел на ребалансот на Буџетот, рече денеска министерот за ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти додека Тевдовски говореше за буџетот

Либертас - 01.08.2017

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, на првата пленарна седница за ребалансот на буџетот пред пратениците во Собранието ја образложи целта на ребалансот. Додека траеше експозето на Тевдовски, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кренаа транспаренти на кои ...

Опозицијата со герила акција во Собрание

Фактор - 01.08.2017

Пратениците од ВМРО ДПМНЕ во Собранието влегоа со герила акција. Тие со транспаренти во раце го споделија нивниот став во однос на предлог ребалансот со кој владата скрати финансиски средства во повеќе ресори.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Пројде живот, се крати од Македонија

Точка - 01.08.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ на денешната седница на Собранието на Република Македонија на која се расправа за ребалансот на буџетот, со транспаренти го истакнаа своето незадоволство од ребаланост на буџетот и од ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Пројде живот, се крати од Македонија

МК News - 01.08.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ на денешната седница на Собранието на Република Македонија на која се расправа за ребалансот на буџетот, со транспаренти го истакнаа своето незадоволство од ребаланост на буџетот и од ...

Ребалансот на Буџетот од денеска пред Собранието

Локално - 01.08.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе почне расправа за дополнетиот предлог ребаланс на Буџетот, што Владата го усвои на седница во петокот и го достави до Собранието. Со дополнетиот Предлог за изменување и дополнување на Буџетот на ...

Тевдовски: Со ребалансот обезбеден пораст на минималната плата, решение за стечајците, укинување на радиодифузната ...

Либертас - 01.08.2017

Со ребалансот на Буџетот патните трошоци на Владата и институциите се намалени за 122 милиона денари, а другите тековни расходи (репрезентации, економски промоции, рекламирања) за 257 милиони денари, рече денеска министерот за финансии Драган ...

За Димовски буџетот е неразвоен, за Тунтев – се кратело од тоа што не може да се реализира

Мета - 01.08.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, на пленарната расправа за ребалансот на буџетот во Собранието, истакна дека со измените кои се направени ќе се забави развојот и економијата ќе стагнира.

Ребалансот на Буџетот од денеска пред Собранието

еМагазин - 01.08.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе почне расправа за дополнетиот предлог ребаланс на Буџетот, што Владата го усвои на седница во петокот и го достави до Собранието. Со дополнетиот Предлог за изменување и дополнување на Буџетот на ...

Собранието нема кворум, присутни само 59 пратеници, Џафери даде пауза пред расправата за ребалансот на Буџетот

Либертас - 01.08.2017

Поради немање кворум и присуство на само 59 пратеници, претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина седницата на која треба да се расправа за ребалансот на Буџетот и даде пауза до 11 часот.

Тевдовски: Со ребалансот обезбеден пораст на минималната плата, решение за стечајците, укинување на радиодифузната ...

Бриф - 01.08.2017

Со ребалансот на Буџетот патните трошоци на Владата и институциите се намалени за 122 милиона денари, а другите тековни расходи (репрезентации, економски промоции, рекламирања) за 257 милиони денари, рече денеска министерот за финансии Драган ...

Ребалансот на буџетот прв ден на пленарна седница во Собранието

Мета - 01.08.2017

Пратениците во Собранието денеска на пленарна седница ќе расправаат за ребалансот на буџетот. Седницата ќе започне во 10 часот, а освен буџетот на дневен ред има уште шест точки. Пратениците ќе имаат простор од 5 дена да расправаат за ребалансот на ...

За Димовски буџетот е неразвоен, за Тунтев – се кратело од тоа што не може да се реализира

Локално - 01.08.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, на пленарната расправа за ребалансот на буџетот во Собранието, истакна дека со измените кои се направени ќе се забави развојот и економијата ќе стагнира.

Собранието ја почнува расправата за ребалансот на буџетот

Тера - 01.08.2017

Пратениците во Собранието денеска на пленарна седница ќе расправаат за ребалансот на буџетот за 2017 година. Седницата ќе почне во 10 часот, а освен буџетот, на дневен ред има уште шест точки.

Ребалансот на Буџетот од денеска пред Собранието, најавена повисока минимална плата, укинување на радиодифузната такса…

Либертас - 01.08.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе почне расправа за дополнетиот предлог ребаланс на Буџетот, што Владата го усвои на седница во петокот и го достави до Собранието. Со дополнетиот Предлог за изменување и дополнување на Буџетот на ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коaлицијaта: Пројде живот, се крати од Македонија (ФОТО)

Република - 01.08.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ на денешната седница на Собранието на Република Македонија на која се расправа за ребалансот на буџетот, со транспаренти го истакнаа своето незадоволство од ребаланост на буџетот и од ...

За Димовски буџетот е неразвоен, за Тунтев – се кратело од тоа што не може да се реализира

Либертас - 01.08.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, на пленарната расправа за ребалансот на буџетот во Собранието, истакна дека со измените кои се направени ќе се забави развојот и економијата ќе стагнира.

Ребалансот на Буџетот од денеска пред Собранието...

Н.Македонија - 01.08.2017

Ребалансот на Буџетот од денеска пред Собранието Во Собранието на Република Македонија денеска ќе почне расправа за дополнетиот предлог ребаланс на Буџетот, што Владата го усвои на седница во петокот и го достави до Собранието.

Тевдовски: Ребалансот се темели на проекција на раст на БДП од 2,2 отсто...

Н.Македонија - 01.08.2017

Тевдовски: Ребалансот се темели на проекција на раст на БДП од 2,2 отсто Со ребалансот на Буџетот патните трошоци на Владата и институциите се намалени за 122 милиона денари, а другите тековни расходи (репрезентации, економски промоции, рекламирања) ...

Собранието нема кворум, пауза пред расправата за ребалансот на Буџетот...

Н.Македонија - 01.08.2017

Собранието нема кворум, пауза пред расправата за ребалансот на Буџетот Поради немање кворум и присуство на само 59 пратеници, претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина седницата на која треба да се расправа за ребалансот на Буџетот и даде ...

Тевдовски: Ребалансот се темели на проекција од раст на БДП од 0,22 отсто

Денар - 01.08.2017

Со ребалансот на буџетот патните трошоци на Владата и институциите се намалени 122 милиона денари, а другите тековни расходи (репрезентации, економски промоции, рекламирања) 257 милиони денари, рече денеска министерот за финансии Драган Тевдовски ...

Дебатата за ребалансот од утре се враќа во Собрание

Алсат-М - 31.07.2017

Од утре народните избраници ќе ја прекројуваат државната каса. Собраниската расправа за ребалансот на буџетот не смее да трае повеќе од пет дена. Ваквиот рок спречува да се прават опструкции со политичка заднина.

Уште пет дена за ребалансот, пратениците се острат за дебата

Телма - 31.07.2017

Пратениците се острат за економска дебата. Пет дена за прекројување на државниот буџет, толку според собранискиот деловник имаат на располагање да расправаат на пленарната седница која стартува утре.

Од утре собраниска дебата за прекројувањето на државната каса

МРТ - 31.07.2017

Пратениците може да дебатираат најмногу 5 дена. Во расправата на Комисијата за финансирање и буџет, од поднесените 840, беа разгледани 62 амандмана. Расправата за прекројувањето на државната каса од утре се префрла во собраниската пленарна сала.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со ребалансот ги изневери очекувањата на граѓаните

Сител - 31.07.2017

СДСМ со ребалансот на Буџетот ги изневери очекувњата на граѓаните и покажа ниско ниво на демократски капацитети. Се кратат пари за суштинските сегменти на живеењето, а се зголемуваат ставки кои се од тесно партиски интерес на СДСМ, смета ВМРО-ДПМНЕ.

Собраниската дебата за ребалансот на Буџетот ќе почне на 1 август

Тера - 31.07.2017

На 1 август Собранието ќе ја започне петдневната расправа за ребалансот на Буџетот. Претседателот на Собранието, Талат Џафери 11. седница со една точка на дневен ред Дополнет предлог за изменување и дополнување на Буџетот на Република Македонија за ...

Претпразнично почнува расправата за ребалансот на буџетот...

Н.Македонија - 31.07.2017

Ќе се кратат средствата од ставките за службени патувања, рекламирање и економски презентации, но и од капиталните инвестиции На 1 август Собранието ќе ја почне петдневната расправа за ребалансот на буџетот.

Ребалансот на Буџетот утре на собраниска седница

Денар - 31.07.2017

Во вторник, 1 август, Собранието ќе ја започне петдневната расправа за ребалансот на Буџетот. Седницата со една точка на дневен ред: „Дополнет предлог за изменување и дополнување на Буџетот на Република Македонија за 2017 година“ е закажана за 10 ...