TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Германец спасен по 114 часа под урнатините во Кина

А1 - 17.05.2008

Германски турист денеска е пронајден жив во погодената од катастрофалниот земјотрес кинеска провинција Сечуан, откако минал речиси пет деноноќија или 114 часа под урнатините. Туристот бил спасен од војниците во округот Ванчуан само на неколку километри од епицентарот на земјотресот со јачина од 7,9 ...

Нов силен земјотрес во Кина

Вест - 17.05.2008

Силен последователен потрес предизвика нова паника четири дена по катастрофалниот земјотрес што уби над 50 илјади луѓе БЕИЧУАН, 17 мај (Ројтерс) - Кина вчера ги закопуваше мртвите и се обидуваше да им помогне на десетиците повредени и на оние кои останаа без домови откако силен последователен ...

Жителите на Беичуан во колони го напуштаат градот

Утрински - 17.05.2008

Едно тело, покриено, беше оставено покрај патот од некој што не можел понатаму да го носи БЕИЧУАН - Кина вчера се обидуваше да ги погреба сите загинати и да им помогне на десетиците илјадници повредени, без покрив над главата и гладни, четири дена по силниот земјотрес за кој се претпоставува дека ...

Девојче преживеало три дена под урнатини

Време - 17.05.2008

ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО КИНА Единаесетгодишното девојче Џанг Чунмеј од градот Џингсиу било затрупано три дена под остатоците од четирикатното основно училиште. Спасувачките служби вчера ја извлекле од под урнатините, 68 часа по катастрофалниот земјотрес кој во понеделникот ја погоди Кина.

Доаѓаат спасувачи од четири земји

Вечер Прес - 17.05.2008

Кина дури сега прифати четири држави да испратат спасувачки екипи за справување со последиците од земјотресот, кои достигнаа критична фаза. Покрај веќе прифатената помош од Јапонија, во земјата ќе допатуваат спасувачки екипи и од Русија, Јужна Кореја и Сингапур.

Над 50 илјади загинати во Кина

Вест - 16.05.2008

СЕ ЗГОЛЕМУВА БРОЈОТ НА ЖРТВИТЕ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ Десетгодишната Ли Ји е спасена од урнатата зграда на основното школо, но при тоа мораш да и биде ампутирана ногата Пекинг, 16 мај (АП) - Кинеската влада соопшти дека бројот на жртвите од земјотресот може да надмине 50.000 луѓе.

Кина во трка со времето да ги спаси преживеаните од земјотресот

Утрински - 16.05.2008

Бројот на загинати достигна 20.000. Пекинг дозволи помош и од Тајван ДУЏИЈАНГЈАН - Бројката на загинати од силниот земјотрес што беше почувствуван во понеделникот во Кина може да достигне повеќе од 50.000 лица, објави вчера државната новинска агенција Ксинхуа, цитирајќи ги информациите од ...

Градот на солидарноста не се потресе од кинеската трагедија

Време - 16.05.2008

СКОПЈЕ И МАКЕДОНИЈА ЈА ЗАБОРАВИЈА 1963 Владо Ѓорчев Градот Скопје заборави на настраданите во катастрофалниот земјотрес во Сечуан, Кина. Надлежните велат дека се уште не размислувале за помош на кинескиот народ. Според нив, скопскиот градоначалник Трифун Костовски е на пат неколку дена и за каква ...

Спасувачките екипи во Кина извлекоа четири лица од под урнатините, од кои едно дете

Канал5 - 16.05.2008

Спасувачките екипи во Кина денеска извлекоа четири лица, меѓу кои и едно дете, од под урнатините, неколку дена по катастрофалниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, јави кинеска новинска агенција Синхуа.

Повеќе од 4,8милиони луѓе се без дом во кинеската провинција Сечуан

Канал5 - 16.05.2008

Повеќе од 4,8 милиони луѓе се без покрив над главата во југозападната кинеска провинција Сечуан која беше погодена од катастрофален земјотрес, објавија денеска официјални лица. Пекинг, 16 мај (МИА) - Повеќе од 4,8 милиони луѓе се без покрив над главата во југозападната кинеска провинција Сечуан ...

Земјотресот зеде над 50.000 души!

Вечер Прес - 16.05.2008

Откако откривањето преживеани веќе би било чудо, кинеските власти се согласија вчера да допатуваат јапонски специјалци Кинеската влада соопшти дека бројот на жртвите од земјотресот може да надмине 50.000 лица, а се стравува дека уште околу 26.000 лица и натаму се наоѓаат под урнатините.

Стотици илјади жаби побегнале пред земјотресот во Кина

А1 - 15.05.2008

Стотици илјади жаби побегнале, неколку дена порано, од градот во близина на епицентарот на разорниот земјотрес што во понеделникот ја погоди југозападна Кина. Властите денеска соопштија дека бројката на загинати може да достигне до 50.000 .

Најмалку 20.000 загинати

Време - 15.05.2008

ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО КИНА Според последните податоци од кинеската влада, бројот на мртви од земјотресот во Кина се искачил на 20.000 лица, а десетици илјади се водат како исчезнати, јави „Си-Ен-Ен“. Кинеските власти евакуирале десет милиони лица од северозападната провинција Шанси, додека уништени се ...

Трудница спасена по 50 часа под уранитините

Вест - 15.05.2008

НАД 15.000 ЖРТВИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО КИНА Спасувачите ја извадиле жива 34-годишната жена во 8-миот месец од бременоста по 50 часа минати под урнатата зграда ХАНВАНГ, Кина, 15 мај (АП) - Воени хеликоптери вчера доставуваа храна и лекови за преживеаните од земјотресот во далечните планински села Кина ...

По преживеани под урнатините во Кина трагаат 50.000 војници

Утрински - 15.05.2008

Вкупната бројка на загинати од земјотресот надмина 13.000 и најверојатно ќе биде многу поголема ЧЕНГДУ - Кина вчера испрати дополнителен број војници во провинцијата Сечуан погодена од силниот земјотрес, за да ја забрза потрагата по преживеаните, бидејќи одминува времето за илјадниците луѓе кои се' ...

Илјадници деца загинале во земјотресот во Кина

Канал5 - 15.05.2008

Најмалку 270 деца загинале под урнатините на училишната зграда во округот Цинчуан во кинеската провинција Сечуан, погодена во понеделникот со земјотрес со интензитет од 7,8 степени според Рихтеровата скала. Пекинг, 15 мај (МИА) - Најмалку 270 деца загинале под урнатините на училишната зграда во ...

Можно е бројот на жртвите од земјотресот во Кина да надмине 50.000 лица

Канал5 - 15.05.2008

Кинеската влада соопшти дека бројот на жртвите од земјотресот може да надмине 50.000 лица, пренесе Франс прес. Заменик гувернерот на провинцијат Сечуан Ли Чанјун на прес конференција во административниот центар Ченду соопшти дека само во провинцијата Сечуан има потврда за најмалку 19.500 загинати.

Земјотресот ја скрати патеката на олимпискиот факел

Утрински - 15.05.2008

Организаторите на Летните олимписки игри во Пекинг решија поради разорниот земјотрес кој ја погоди кинеската провинција Сечуан, да ја скратат маршрутата на олимпискиот пламен и да ги поедностават придружните церемонии, соопшти вчера организацискиот комитет на игрите.

Земјотресот ја скуси патеката

Вечер Прес - 15.05.2008

Организаторите на Летните олимписки игри во Пекинг годинава решија, поради земјотресот кој ја погоди кинеската провинција Сечуан, да ја скусат патеката на олимпискиот оган и да ги поедностават придружните церемонии. Потпретседателот на Организацискиот комитет Сун Веиде рече дека олимписиот оган ...

Секој миг вадат по еден мртов

Вечер Прес - 15.05.2008

Вчера се зборуваше за над 20.000 жртви, но се стравува дека нивниот број е поголем. Околу 100.000 војници и полицајци ги извлекоа телата на 178 ученици и се уште бараат преживеани Над 20.000 мртви и затрупани со тенденција на пораст на бројот на жртвите - е вчерашниот биланс на катастрофалниот ...

Над 50.000 мртви во земјотресот во Кина

А1 - 14.05.2008

Кинеските државни медиуми денеска јавија дека вкупниот број жртви од земјотресот се искачи на речиси 50.000, а се стравува дека уште околу 26.000 лица и натаму се наоѓаат под урнатините. Кинеските власти соопштија дека разурнувањата во епицентарот на земјотресот во покраината Сечуан се уште ...

19 илјади затрупани

Вест - 14.05.2008

НАД 12.000 МРТВИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО КИНА Мртвите тела се редат по улиците, полека се губи надеж дека ќе има многу преживеани ДУЃИЈАНГЈАН, Кина, 14 мај (АП) - По улиците во Дуѓијангјан вчера се протегаа редици тела покриени со чаршафи додека спасувачките екипи продолжуваа да копаат низ училишните ...

Расте бројот на загинати, потрагата по преживеани продолжува

Време - 14.05.2008

ИЛЈАДНИЦИ МРТВИ ПО КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО КИНА Спасувачките екипи во Кина продолжуваат да копаат под разурнатите згради, училишта и домови во потрага по преживеани од катастрофалниот земјотрес кој ја погоди централната кинеска провинција Сичуан.

Кинескиот земјотрес однесе 10.000 животи

Утрински - 14.05.2008

Дождот и густите облаци ги оневозможуваат воените хеликоптери да слетаат во областа отсечена од светот ДУЏИЈАНГЈАН - Силно невреме и оштетени патишта ги отежнуваат напорите да се стигне до областите погодени од најсилниот земјотрес во последниве три децении, кој вчера беше почувствуван во Кина, ...

Официјално, најмалку 15 илјади загинаа во земјотресот во Кина

Канал5 - 14.05.2008

Официјалниот трагичен биланс во југозападна Кина е најмалку 15 илјади загинати, 25 илјади затрупани и 15 илјади исчезнати. 100 илјади војници се вклучени во операциите за спасување и давање хуманитарна помош, но тоа е премалку да се покријат екстремно населените области.

Сечуан речиси срамнет со земја!

Вечер Прес - 14.05.2008

Нов земјотрес ја погоди вчера кинеската провинција Сечуан каде до вчера беа избројани околу 12.000 жртви по првиот земјотрес кој уништи и над 80 отсто од сите објекти Билансот на загинатите во земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, што завчера го погоди југозападниот дел на ...

Најмалку 12.000 загинати од земјотресот во Кина

А1 - 13.05.2008

Најмалку 12.000 луѓе загинаа во катастрофалниот земјотрес што вчера ја погоди југозападната кинеска провинција Сечуан. Спасувачки екипи деноноќно работат на откривање на преживеаните кои се под урнатините. Соопштувајќи го најновиот биланс, кинеските власти посочуваат дека само во градот Мјанжу има ...

Бројот на загинатите во земјотресот во Кина порасна на 12 илјади лица

Канал5 - 13.05.2008

Билансот на загинатите во земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, што вчера го погоди југозападниот дел на Кина достигна околу 12 илјади лица, соопштија денеска претставници на кинеската Влада. Пекинг, 13 мај (МИА) - Билансот на загинатите во земјотресот со јачина од 7,8 ...

Земјотрес затрупа илјадници во Кина

Дневник - 13.05.2008

Државната агенција Сјинхуа вчеравечер јави дека само во провинцијата Сичуан има 8.533 жртва и десетици илјади повредени,но и дека билансотне е конечен Илјадници луѓе загинаа во стравотниот земјотрес што вчера ја погоди Кина, урна училишта, фабрики и други објекти и заниша згради од Пекинг на север, ...

Силен земјотрес во Кина - 7.000 мртви

Утрински - 13.05.2008

Во неколку града работниците се евакуираа од зградите кои се нишале ПЕКИНГ - Силен земјотрес вчера ја потресе југозападна Кина, каде што според информациите кои стигаа вчера во поладневните часови, загинале околу 7.000 луѓе. Најкритична се оценува судбината на 900 деца кои останале затрупани под ...

8 илјади мртви во земјотрес во Кина

Вест - 13.05.2008

КАТАСТРОФА Земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди областа Сичуан, се очекува бројот на жртвите да расте ЧОНГКИНГ, Кина, 13 мај (АП) - Кинеските државни медиуми соопштија дека над 7.650 луѓе загинаа во северозападната провинција Сичуан од силниот земјотрес што вчера ...

Околу десет илјади лица загинаа во земјотресот во Кина

Канал5 - 13.05.2008

Околу десет илјади лица загинаа при вчерашниот силен земјотрес во југоисточната кинеска провинција Сечуан, јави агенцијата Kсинхуа. Пекинг, 13 мај (МИА) - Околу десет илјади лица загинаа при вчерашниот силен земјотрес во југоисточната кинеска провинција Сечуан, јави агенцијата Kсинхуа.

Преку 900 затрупани деца

Време - 13.05.2008

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО КИНА Речиси 900 деца во централната кинеска провинција Чонгќинг останаа затрупани по рушењето на две основни училишта, како последица на земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, а кинеските власти веќе ја потврдија смртта на петмина од нив.

Нов земјотрес ја погоди кинеската провинција Сечуан

Канал5 - 13.05.2008

Силен вторичен потрес со интензитет од 6,1 по Рихтер го погоди денеска градот Ченду, главен град на југозападната кинеска провинција Сечуан, јави Синхуа. Пекинг, 13 мај (МИА) - Силен вторичен потрес со интензитет од 6,1 по Рихтер го погоди денеска градот Ченду, главен град на југозападната кинеска ...

Жртвите ги бројат, стотици се затрупани!

Вечер Прес - 13.05.2008

Агенците вчера јавија за 3.000 до 5.000 жртви, за стотици повредени и затрупани меѓу кои и 900 ученици Меѓу 3.000 до 5.000 жртви, стотици повредени и затрупани, меѓу кои и речиси 900 ученици под урнатините на една гимназија - беше вчерашниот попладневен биланс по земјотресот со јачина од 7,8 ...

Меѓу 3.000 и 5.000 загинати во земјотресот во Кина

А1 - 12.05.2008

Меѓу 3.000 и 5.000 луѓе загинаа само во еден реон на кинеската југозападна провинција Сечуан, која што денеска беше погодена од земјотрес со јачина од 7,8 степени по Рихтер. Ова го јави кинеската агенција Синхуа, која што се повикува на локалните власти.

Речиси 900 ученици се затрупани по силниот земјотрес во Кина

Канал5 - 12.05.2008

Речиси 900 ученици се затрупани по силниот земјотрес што ја зафати југозападната кинеска провинција Сачуан, јавија кинеските медиуми. Пекинг, 12 мај (МИА) - Речиси 900 ученици се затрупани по силниот земјотрес што ја зафати југозападната кинеска провинција Сачуан, јавија кинеските медиуми.

Кинескиот премиер во посета на регионот погоден од земјотрес

Канал5 - 12.05.2008

Кинескиот премиер Вен Џиабао отпатува за градот Чанду, административен центар на провинцијата Сечуан кој денеска беше погоден од силен земјотрес со интензитет од 7,8 степени. Пекинг, 12 мај (МИА) - Кинескиот премиер Вен Џиабао отпатува за градот Чанду, административен центар на провинцијата Сечуан ...

Kсинхуа: Меѓу три и пет илјади загинати во земјотресот во Кина

Канал5 - 12.05.2008

Во денешниот земјотерс што ја потерсе кинеската југоисточна провинција Сечуан, загинаа меѓу три и пет илјади лица, јави агенцијата Kсинхуа. Се претпоставува дека најмалку десет илјади лица се ранети во потресот. Пекинг, 12 мај (МИА) - Во денешниот земјотерс што ја потерсе кинеската југоисточна ...

Бројот на загинати од катастрофалниот земјотрес во Кина се зголеми на 8.533

Канал5 - 12.05.2008

Хаос во југозападна Кина. Бројот на жртви од стравотниот земјотрес што утрината ја погоди провинцијата Сачуан од миг во миг расте. Очевидци зборуваат за илјадници затрупани луѓе и за стотици урнати објекти. Прекинот на телефонските линии го отежнуваат спасувањето и лоцирањето на преживени под ...