TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Американците повикани да не паничат и да избегнуваат патувања во Италија и Јужна Кореја

ТВ21 - 01.03.2020

Раковдството на САД ги повика Американците да не креваат паника по информациите за првиoт смртен случај од коронавирус во земјата и укажа дека властите воведуваат предупредување од четврта, највисока, категорија за патувања во Италија и Јужна Кореја.

Нема нов случај на заболен од коронавирусот во земјава

Алсат-М - 01.03.2020

Во изминатото деноноќие не се тестирани нови пациенти од коронавирус и до овој момент нема нов случај на заболен од овој вирус во Република Северна Македонија, соопшти денеска Министерството за здравство.

МЗ: Нема нов случај на заболен од коронавирусот во земјава

Канал5 - 01.03.2020

Во изминатото деноноќие не се тестирани нови пациенти од коронавирус и до овој момент нема нов случај на заболен од овој вирус во Република Македонија, соопшти денеска Министерството за здравство.

Нема нови случаи на корона вирусот во земјава

Фокус - 01.03.2020

Во изминатото деноноќие не се тестирани нови пациенти од корона вирус и до овој момент нема нов случај на заболен од овој вирус во земјава, соопшти денеска Министерството за здравство. Во соопштението се посочува дека единствената пациентка ...

Саудиска Арабија подготви 25 болници за корона вирус, иако нема ниту еден заболен

Фокус - 01.03.2020

Саудиска Арабија подготви 25 болници во случај во земјата да се потврди случај на Ковид-19, изјави денеска портпаролот на саудиското Министерство за здравство. Во Саудиска Арабија не се пријавени случаи на коронавирусот.

ОН обезбеди 15 милиони долари за борба против Ковид-19

Фокус - 01.03.2020

Заменикот-генерален секретар на ОН за хуманитарни работи Марк Лоукок издвои 15 милиони американски долари од Централниот фонд за реакција при итни случаи, наменети за борба против ширењето на новиот коронавирус, соопшти претставник на Светската ...

Нема нов случај на заболен од корона вирус во нашата држава

ТВ21 - 01.03.2020

Во изминатото деноноќие не се тестирани нови пациенти од корона вирус и до овој момент нема нов случај на заболен од овој вирус во Македонија. „Единствената пациентка позитивна на вирусот „Ковид 19“ е во добра здравствена состојба.

Нема нови сомнителни случаи за коронавирус, соопшти Министерството за здравство

Сакам да кажам - 01.03.2020

Во изминатите 24 часа не се тестирани нови пациенти за коронавирус и до овој момент нема нов случај на заболен во земјава, соопшти Министерството за здравство. Единствената пациентка позитивна на вирусот КОВИД-19 е во добра здравствена состојба.

Еквадор со песна го дочека првиот случај на коронавирус, нумерата стана хит!

Фокус - 01.03.2020

Република Еквадор вчера до дочека првиот случај на коронавирус во земјата со песна. Набргу по официјалното соопштение дека во земјата е забележан првиот позитивен случај на смртоносниот вирус, беше објавена песната ,,Коронавирус” со видео спот за ...

Вонредна состојба во државата Вашингтон по првата жртва од коронавирусот

Канал5 - 01.03.2020

Гувернерот на Вашингтон Џеј Инсли прогласи вонредна состојба откако во таа американска држава е забележан првиот смртен случај од коронавирус во САД. Локалните службеници потврдија дека во сабота во педесеттите години во округот Кинг, кој не патувал ...

Компанијата која го произведува пивото „Корона“ во загуба од повеќе од 100 милиони фунти поради вирусот

ТВ21 - 01.03.2020

Компанијата која го произведува популарното пиво „Корона“, пријави дека е во загуби од 132 милиони фунти поради коронавирусот. После два месеци откако се појави со исто име како и вирусот, компанијата го пријави овој минус, но изрази надеж дека ...

Нема нов случај на коронавирус во Македонија

24 Вести - 01.03.2020

Нема нов случај на корона вирус во Македонија, но нема ниту нови тестирани од вчера до денеска, соопштуваат од министерството за здравство. Под посебни услови се лекува единствената заболена од Ковид-19 и нејзината состојба се подобрува.

Бил Гејтс вложува 100 милиони долари во истражувања за коронавирусот

USB - 01.03.2020

„Во последната недела, коронавирусот започнува да личи на она од што се плашевме – вирус што се случува еднаш во еден век. Сепак се надевам дека нема да биде премногу лоша епидемија, но додека не дознаеме повеќе, мора да претпоставуваме дека ќе ...

Министерство за здравство: Нема нови случаи со коронавирус

Радио МОФ - 01.03.2020

Во изминатото деноноќие не се тестирани нови пациенти од корона вирус и до овој момент нема нов случај на заболен од овој вирус во Македонија. Единствената пациентка позитивна на вирусот ковид 19 е во добра здравствена состојба.

Нема нови случаи на заболени со коронавирус во Македонија

OhridNews - 01.03.2020

Во изминатото деноноќие не се тестирани нови пациенти од корона вирус и до овој момент нема нов случај на заболен од овој вирус во Република Северна Македонија, информираат од министерството за здравство.

Италијанската Влада со 3,6 милијарди евра ќе и помогне на економијата заради кризата со коронавирусот

Курир - 01.03.2020

Италија неделава ќе предложи мерки во вредност од 3,6 милијарди евра или 0,2 отсто од Бруто домашниот производ (БДП) за да и помогне на економијата да ја издржи кризата, предизвикана од епидемијата на коронавирусот, изјави министерот за економија ...

Нема нов случај на заболен од коронавирусот во земјава

Сител - 01.03.2020

Во изминатото деноноќие не се тестирани нови пациенти од коронавирус и до овој момент нема нов случај на заболен од овој вирус во Република Македонија, соопшти денеска Министерството за здравство.

Американците повикани да не паничат и да избегнуваат патувања во Италија и Јужна Кореја

ММС - 01.03.2020

Раковдството на САД ги повика Американците да не креваат паника по информациите за првиoт смртен случај од коронавирус во земјата и укажа дека властите воведуваат предупредување од четврта, највисока, категорија за патувања во Италија и Јужна Кореја.

Италијанската Влада со 3,6 милијарди евра ќе и помогне на економијата заради кризата со коронавирусот

А1 On - 01.03.2020

Италија неделава ќе предложи мерки во вредност од 3,6 милијарди евра или 0,2 отсто од Бруто домашниот производ (БДП) за да и помогне на економијата да ја издржи кризата, предизвикана од епидемијата на коронавирусот, изјави министерот за економија ...

Коронавирусот ќе го одложи натпреварот Македонија-Косово?

+инфо - 01.03.2020

Во вторник, Европската куќа на фудбалот (УЕФА) ќе одржи кризен состанок на кој единствена тема ќе биде потенцијално одложување на натпреварите од баражот за пласман на Европското првенство.

УЕФА во вторник ќе реши дали ќе ги откаже дуелите од баражот поради коронавирусот

Курир - 01.03.2020

Во вторник Европската фудбалска федерација (УЕФА) ќе одржи кризен состанок на кој ќе се разговара за потенцијално одложување на натпреварите од баражот, кои се закажани за крајот на месецот.

Како земјите низ светот се справуваат со корона вирусот?

Курир - 01.03.2020

Корона вирусот Covid-19 сега е забележан на сите континенти и за првпат се шири побрзо надвор од Кина. Владите на повеќе земји во светот веќе презедоа мерки за заштита, пишува BBC. Еве како досега реагираа одредени земји: 1.

Ријад подготви 25 болници за евентуално заболени

Слободен Печат - 01.03.2020

Саудиска Арабија подготви 25 болници во случај во земјата да се потврди случај на Ковид-19, изјави денеска портпаролот на саудиското Министерство за здравство. Во Саудиска Арабија не се пријавени случаи на коронавирусот.

Нема нов случај на заболен од коронавирусот во земјава

ММС - 01.03.2020

Во изминатото деноноќие не се тестирани нови пациенти од коронавирус и до овој момент нема нов случај на заболен од овој вирус во Република Северна Македонија, соопшти денеска Министерството за здравство.

ОН обезбеди 15 милиони долари за борба против Ковид-19

+инфо - 01.03.2020

Заменикот-генерален секретар на ОН за хуманитарни работи Марк Лоукок издвои 15 милиони американски долари од Централниот фонд за реакција при итни случаи, наменети за борба против ширењето на новиот коронавирус, соопшти претставник на Светската ...

ОН: 15 милиони долари за борба против Ковид-19

Слободен Печат - 01.03.2020

Заменикот-генерален секретар на ОН за хуманитарни работи Марк Лоукок издвои 15 милиони американски долари од Централниот фонд за реакција при итни случаи, наменети за борба против ширењето на новиот коронавирус, соопшти претставник на Светската ...

(Фото) постарите струмичани ги „празнат“ маркетите, а младите го „победија“ корона вирусот – вчера локалите полни!

Струмица Денес - 01.03.2020

И покрај информацијата за откажување на струмичкиот карневал, младите не се исплашија од корона вирусот и вчера го наполнија плоштадот во Струмица. Голем дел од локалите не ја откажаа својата програма за денските журки, а младите со нивното масовно ...

УЕФА ги одложува мартовските натпревари: Виси и мечот Македонија – Косово!?

Екипа - 01.03.2020

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) најверојатно во вторник ќе одржи „кризен состанок“ на кој единствена тема ќе биде коронавирусот кој интензивно се шири на Стариот континент, со што ги загрозува и фудбалските активности.

УЕФА неделава ќе одлучи дали ќе го одложи дуелот Македонија – Косово поради коронавирусот

Слободен Печат - 01.03.2020

Европската фудбалска федерација (УЕФА) во наредните неколку дена ќе има „кризен состанок“ на кој ќе одлучува дали епидимијата на коронавирусот која се шири во Европа ќе ги запре сите фудбалски активности.

Американците повикани да не паничат и да избегнуваат патувања во Италија и Јужна Кореја

А1 On - 01.03.2020

Раковдството на САД ги повика Американците да не креваат паника по информациите за првиoт смртен случај од коронавирус во земјата и укажа дека властите воведуваат предупредување од четврта, највисока, категорија за патувања во Италија и Јужна Кореја.

Се претера со коронавирусот: Израелци бараат смена на судиите оти биле од Италија

SportMedia - 01.03.2020

Ова со коронавирусот навистина се претера. Секако дека вирусот се шири со прогресивна сила во светот, но некои барања навистина се смешни па и парадоксални. Како може да се објасни потегот на првите луѓе на Хапоел од Ерусалим, кои побарале смена на ...

Нема нов случај на заболен од корона вирус во Македонија

Нетпрес - 01.03.2020

Во изминатото деноноќие не се тестирани нови пациенти од коронавирус и до овој момент нема нов случај на заболен од овој вирус во Македонија, соопшти во неделата претпалднето министерството за здравство.

Министерство за здравство: Нема нови случаи со коронавирус

МКД - 01.03.2020

Во изминатото деноноќие не се тестирани нови пациенти од корона вирус и до овој момент нема нов случај на заболен од овој вирус во Македонија. Единствената пациентка позитивна на вирусот ковид 19 е во добра здравствена состојба.

ВИДЕО: Еквадор со песна го дочека првиот случај на коронавирус, нумерата стана хит!

Курир - 01.03.2020

Република Еквадор вчера до дочека првиот случај на коронавирус во земјата со песна. Набргу по официјалното соопштение дека во земјата е забележан првиот позитивен случај на смртоносниот вирус, беше објавена песната ,,Коронавирус” со видео спот за ...

Вонредна состојба во Вашингтон по првата жртва на коронавирус во САД

МКД - 01.03.2020

Гувернерот на Вашингтон Џеј Инсли прогласи вонредна состојба откако во таа американска држава е забележан првиот смртен случај на коронавирус во САД. Локалните власти во саботата потврдија дека еден човек во своите 50-ти години во округот на Сиетл, ...

У23 тимот на Јувентус во карантин поради коронавирусот!

Спортски - 01.03.2020

Коронавирусот прави се поголеми проблеми во фудбалот во Европа. Пред неколку дена во јавноста се појави информација дека првиот заразен фудбалер во Италија е од третолигашот Пјанезе. Вирусот во тој тим се проширил кај уште тројца играчи и менаџерот ...

(ВИДЕО) Еквадор со песна го дочека првиот случај на коронавирус

Нетпрес - 01.03.2020

Еквадор вчера до дочека првиот случај на коронавирус во земјата со песна. Набргу по официјалното соопштение дека во земјата е забележан првиот позитивен случај на смртоносниот вирус, беше објавена песната ,,Коронавирус” со видео спот за истата.

Корона вирусот го одложува најважниот меч на Македонија – се ќе се знае за два дена

Спортклуб - 01.03.2020

Натпреварот меѓу Македонија и Косово во баражот за пласман на Европското првенство што треба да се игра на 26 март во Скопје, може да биде одложен поради корона вирусот. Заедно со него и останатите баражи кои треба да ги дадат последници четири ...

Дали топлото време ќе го убие коронавирусот?

Оff.net - 01.03.2020

Ако се однесува како инфлуенца, пролетта навистина носи добри вести, со тоа што не треба да се заборава дека на половина од планетава допрва доаѓа зима. Бонус добри вести има за жените кои треба да му кажат фала на својот дупли икс хромозом.

ВИДЕО: Пациент кој имал корона вирус додека даваше изјава медицински персонал го повлече назад во болница

Press24 - 01.03.2020

Маж од Иран кој е во болницата во Тиблиси тестиран на корона вирусот среде давање изјава за медиумите медицинскиот пресоналбуквално го одвлече и го врати во болница. Видеото од овој настан како молња се рашири на интернет, а на снимката се гледа ...

Коронавирусот ги одложува полуфиналните натпревари од Лигата на нациите?

Дерби - 01.03.2020

Опасниот коронавирус кој неодамна дојде и во Европа е закана и за голем дел од спортските манифестации на Стариот континент. Така, постои голема веројатност, УЕФА да ги одложи полуфиналните натпревари од Лигата на нациите кои се закажани за 26. март.

УЕФА во вторник ќе реши дали ќе ги откаже дуелите од баражот поради коронавирусот

СуперСпорт - 01.03.2020

Во вторник Европската фудбалска федерација (УЕФА) ќе одржи кризен состанок на кој ќе се разговара за потенцијално одложување на натпреварите од баражот, кои се закажани за крајот на месецот.

Заради коронавирусот „Луфтханза“ за една четвртина ги намалува летовите на кратки и средни дестинации

А1 On - 01.03.2020

Германската авио-компанија „Луфтханза“ во следните неколку недели за една четвртина ќе ги намали своите летови на кратки и средни дестинации заради епидемијата од коронавирус, се наведува во соопштение на компанијата.

Еквадор со песна го дочека првиот случај на коронавирус

Репортер - 01.03.2020

Во Еквадор првиот случај на коронавирус беше пречекан со песна. По официјалното соопштение дека во земјата е забележан првиот позитивен случај на опасниот вирус, беше објавена песната ,,Коронавирус” со видео спот.

Македонија – Косово нема да се игра на 26 март?! Официјалната одлука во вторник

Спортманија - 01.03.2020

УЕФА во вторник ќе се изјасни, но мали се шансите баражите од Лигата на нации да се играат во предвидениот термин. Коронавирусот кој се појави и во Европа, стана закана за голем број на спортски настани, па така, постои реална можност Извршниот ...

Тотално лудило: Израел не сака италијански судии за да не им донесат – коронавирус!

Sport 1 - 01.03.2020

Сè повеќе новиот коронавирус кој почна да се шири низ Европа му прави проблеми на спортот, па се откажуваат мечеви или во поблага форма се играат без присуство на гледачи, ама еден случај веќе го надминува лудилото.

Бил Гејтс: Коронавирусот е пандемија што се јавува еднаш во 100 години

Телефони.мк - 01.03.2020

Времето ни истекнува, мора да ја спречиме оваа пандемија, вели Бил Гејтс, основачот Microsoft и еден од најбогатите луѓе на светот. Во последните години е повеќе познат по својот активизам и хуманитарна работа, отколку по бизнисот.

Загрижени сте поради коронавирусот? Прочитајте што вели популарниот доктор наречен “ловец на вируси“

Курир - 01.03.2020

Д-р Ијан Липкин го нарекуваат “ловец на вируси“. Тој се борел и против епидемијата САРС, а сега ѝ помага на кинеската влада при сузбивањето на ...

Коронавирусот ги затвори вратите и во Евролигата

Слободен Печат - 01.03.2020

Донесена е одлуката натпреварот во Италија да се игра без присуство на навивачи. По фудбалската Серија А која одложи дури пет натпревари од 26. коло, и кошаркарската Евролига почна да се соочува со проблеми поради коронавирусот.

Еквадор со песна го дочека првиот случај на коронавирус, нумерата стана хит!

Слободен Печат - 01.03.2020

Во спотот, медицински лица танцуваат и низ игра ги пренесуваат препораките на властите за заштита од вирусот Република Еквадор вчера до дочека првиот случај на коронавирус во земјата со песна.

Поради вирусот, 38 проценти од Американците не нарачуваат пиво „корона“

А1 On - 01.03.2020

Како што коронавирусот се шири низ планетата, мексичкото пиво „Корона“ се повеќе го привлекува вниманието на социјалните медиуми, но не на добар начин. Истражувањата на дата-провајдерите покажале дека во последниве недели имало зголемен тренд на ...

Коронавирусот влезе во Серија А, четворица играчи заразени, Јувентус во карантин

Слободен Печат - 01.03.2020

Фудбалерите на Јувентус од вчера ги прекинаа тренинзите откако беше обелоденето дека уште тројца фудбалери се заболени од коронавирусот. Станува збор за тројца фудбалери на Пјанезе, екипа од третата лига која неодамна играше против У23 тимот на ...

Трамп поради коронавирусот размислува за затворање на границата со Мексико

Макфакс - 01.03.2020

Соединетите Американски Држави размислуваат да ја затворат јужната граница со Мексико за да го контролираат ширењето на коронавирусот, изјави американскиот претседател Доналд Трамп. Мексиканската влада објави дека регистрирала три случаи на ...

ОН обезбеди 15 милиони долари за борба против коронавирусот

А1 On - 01.03.2020

Заменикот-генерален секретар на ОН за хуманитарни работи Марк Лоукок издвои 15 милиони американски долари од Централниот фонд за реакција при итни случаи, наменети за борба против ширењето на новиот коронавирус, соопшти претставник на Светската ...

Заради коронавирусот кинескиот пазар на автомобили колабираше

Авто Магазин - 01.03.2020

Вирусот кој уби илјадници луѓе го ничкоса кинескиот пазар на автомобили – продажбата во јануари таму забележа пад од 22, а во првата половина од февруари дури 92 отсто. Тоа значи дека во земјата која има скоро милијарда ипол жители дневно во просек ...

Франција пријави 130 случаи на коронавирус, првиот во Шкотска, Џонсон очекува ширење во Британија

Нетпрес - 01.03.2020

Бројот на лицата инфицирани со новиот сој коронавирус Covid-19 во Франција достигна 130, од кои 116 се хоспитализирани, а истовремено во неделата Шкотска го пријави првиот случај на своја територија.

Италијанската влада забрани спортски настани во регионите погодени со коронавирусот

Слободен Печат - 01.03.2020

Владата на Италија објави декрет за забрана до 8 март на одржување на сите спортски настани во регионите кои се погодени со коронавирусот. Италија е најпогодена земја во Европа од коронавирусот кој од ден во ден се повеќе се шири низ „чизмата“, по ...

Коронавирусот прави проблеми, италијанската Влада забрани спорт, до 8-ми март нема фудбал во неколку региони

Sport M - 01.03.2020

Со одлука на Владата на Италија во неколку региони нема да има фудбал воопшто до 8 март, додека во одредени региони во кои исто така е забележан коронавирус ќе се игра без публика. Забраната за спортски натпревари се однесува регионите Ломбардија, ...

ОН обезбеди 15 милиони долари за борба против Ковид-19

Либертас - 01.03.2020

– Заменикот-генерален секретар на ОН за хуманитарни работи Марк Лоукок издвои 15 милиони американски долари од Централниот фонд за реакција при итни случаи, наменети за борба против ширењето на новиот коронавирус, соопшти претставник на Светската ...

Најбогатите луѓе во светот за една недела загубија 444 милијарди долари поради коронавирусот

Република - 01.03.2020

Поради сериозниот пад на вредноста на акциите на светските берзи заради коронавирусот вкупната сума со која 500-те најбогати луѓе на планетата неделава беа „олеснети“ изнесува 444 милијарди долари, јави агенцијата Блумберг.

Американците повикани да не паничат и да избегнуваат патувања во Италија и Јужна Кореја

Република - 01.03.2020

Раковдството на САД ги повика Американците да не креваат паника по информациите за првиoт смртен случај од коронавирус во земјата и укажа дека властите воведуваат предупредување од четврта, највисока, категорија за патувања во Италија и Јужна Кореја.

Бил Гејтс вложува 100 милиони долари во истражувања за коронавирусот

MTM - 01.03.2020

„Во последната недела, коронавирусот започнува да личи на она од што се плашевме - вирус што се случува еднаш во еден век. Сепак се надевам дека нема да биде премногу лоша епидемија, но додека не дознаеме повеќе, мора да претпоставуваме дека ќе ...

ОН обезбеди 15 милиони долари за борба против Ковид-19

Вечер Прес - 01.03.2020

Заменикот-генерален секретар на ОН за хуманитарни работи Марк Лоукок издвои 15 милиони американски долари од Централниот фонд за реакција при итни случаи, наменети за борба против ширењето на новиот коронавирус, соопшти претставник на Светската ...

МЗ: Во изминатите 24 часа нема нови тестирани за коронавирус во Македонија, а единствената заразена пациентка добро се ...

Денешен - 01.03.2020

Во изминатото деноноќие не се тестирани нови пациенти од коронавирус и до овој момент нема нов случај на заболен од овој вирус во Република Македонија, соопшти денеска Министерството за здравство.

Како граѓани, нема да помогнеме во борбата против корона вирусот со бегање од болница и давање на лажни информации на ...

еМагазин - 01.03.2020

Откако на 26 февруари беше објавено дека во Македонија го имаме првиот случај на корона вирус, како граѓани направивме две грешки во борбата против негово сузбивање, а за другите не знаеме.

Американците повикани да не паничат и да избегнуваат патувања во Италија и Јужна Кореја

Опсервер - 01.03.2020

– Раковдството на САД ги повика Американците да не креваат паника по информациите за првиoт смртен случај од коронавирус во земјата и укажа дека властите воведуваат предупредување од четврта, највисока, категорија за патувања во Италија и Јужна ...

Се што треба да знаете за корона вирусот и зошто нема потреба од паника

еМагазин - 01.03.2020

Корона вирусот во Македонија пристигна на 26 февруари и засега има само еден заболен кој се лекува на Инфективната клиника. Жената е во добра состојба. До сега, околу десетина луѓе се пријавија за да се тестираат, за кои, резултатите беа негативни.

ВИДЕО: Еквадор со песна го дочека првиот случај на коронавирус, нумерата стана хит!

Либертас - 01.03.2020

Република Еквадор вчера до дочека првиот случај на коронавирус во земјата со песна. Набргу по официјалното соопштение дека во земјата е забележан првиот позитивен случај на смртоносниот вирус, беше објавена песната ,,Коронавирус” со видео спот за ...

Нема нов случај на коронавирус, единствената пациентка е во добра состојба

Локално - 01.03.2020

Во изминатото деноноќие не се тестирани нови пациенти од коронавирус и до овој момент нема нов случај на заболен од овој вирус во Република Северна Македонија, соопшти денеска Министерството за здравство.

(ВИДЕО) Еквадор со песна го дочека првиот случај на коронавирус, нумерата стана хит!

iPortal - 01.03.2020

Република Еквадор вчера до дочека првиот случај на коронавирус во земјата со песна. Набргу по официјалното соопштение дека во земјата е забележан првиот позитивен случај на смртоносниот вирус, беше објавена песната ,,Коронавирус” со видео спот за ...

Нема нов заболен со корона во Македонија, граѓаните да ги почитуваат препораките за заштита

Gostivarpress.mk - 01.03.2020

Министерството за здравство соопшти дека во изминатото деноноќие не се тестирани нови пациенти од корона вирус и до овој момент нема нов случај на заболен од овој вирус во земјава. Единствената пациентка позитивна на вирусот „Ковид 19“ е во добра ...

Нема нов случај на заболен од коронавирусот во земјава, пациентката која се лекува е во добра состојба

Либертас - 01.03.2020

Во изминатото деноноќие не се тестирани нови пациенти од коронавирус и до овој момент нема нов случај на заболен од овој вирус во Република Северна Македонија, соопшти денеска Министерството за здравство.

Коронавирус – рецепт за нова глобална нестабилност

Либертас - 01.03.2020

Коронавирусот може дополнително да ја наруши довербата на милиони луѓе ширум светот во нивните лидери и институции. Тоа е рецепт за натомошна глобална нестабилност во ситуација кога светот најмалку може да си ја дозволи.

Колкава е заканата од коронавирусот во Европа?

Либертас - 01.03.2020

Откако коронавирусот се појави во Италија, се зголеми загриженоста од негово проширување. Професор д-р Жерар Краузе од Хелмхолц центарот за епидемиолошки истражувања за Дојче веле објаснува кои заштитни мерки помагаат.

Италијанската Влада со 3,6 милијарди евра ќе и помогне на економијата заради кризата со коронавирусот

Либертас - 01.03.2020

Италија неделава ќе предложи мерки во вредност од 3,6 милијарди евра или 0,2 отсто од Бруто домашниот производ (БДП) за да и помогне на економијата да ја издржи кризата, предизвикана од епидемијата на коронавирусот, изјави министерот за економија ...

Како земјите низ светот се справуваат со корона вирусот?

Пулс24 - 01.03.2020

Корона вирусот Covid-19 сега е забележан на сите континенти и за првпат се шири побрзо надвор од Кина. Владите на повеќе земји во светот веќе презедоа мерки за заштита, пишува BBC. Еве како досега реагираа одредени земји: 1.

Заради коронавирусот „Луфтханза” за една четвртина ги намалува летовите на кратки и средни дестинации

24Инфо - 01.03.2020

Германската авио-компанија „Луфтханза” во следните неколку недели за една четвртина ќе ги намали своите летови на кратки и средни дестинации заради епидемијата од коронавирус, се наведува во соопштение на компанијата.

Американците повикани да не паничат и да избегнуваат патувања во Италија и Јужна Кореја

24Инфо - 01.03.2020

Раковдството на САД ги повика Американците да не креваат паника по информациите за првиoт смртен случај од коронавирус во земјата и укажа дека властите воведуваат предупредување од четврта, највисока, категорија за патувања во Италија и Јужна Кореја.

Нема нов случај на заболен од коронавирусот во земјава

Опсервер - 01.03.2020

– Во изминатото деноноќие не се тестирани нови пациенти од коронавирус и до овој момент нема нов случај на заболен од овој вирус во Република Северна Македонија, соопшти денеска Министерството за здравство.

Во Македонија нема нов случај на заболен од корона вирус

Тера - 01.03.2020

Во изминатото деноноќие не се тестирани нови пациенти од корона вирус и до овој момент нема нов случај на заболен од овој вирус во државата. Единствената пациентка позитивна на вирусот „Ковид 19“ е во добра здравствена состојба.

Италијанската Влада со 3,6 милијарди евра ќе и помогне на економијата заради кризата со коронавирусот

Опсервер - 01.03.2020

Италија неделава ќе предложи мерки во вредност од 3,6 милијарди евра или 0,2 отсто од Бруто домашниот производ (БДП) за да и помогне на економијата да ја издржи кризата, предизвикана од епидемијата на коронавирусот, изјави министерот за економија ...

Нема нов случај на заболен од корона вирус во Македонија

еМагазин - 01.03.2020

Во изминатото деноноќие не се тестирани нови пациенти од корона вирус и до овој момент нема нов случај на заболен од овој вирус во Македонија, информираат од Министерство за здравство. „Единствената пациентка позитивна на вирусот „Ковид 19“ е во ...

Нема нов случај на заболен од коронавирусот во земјава

Frontline - 01.03.2020

Министерството посочува дека земјава ги спроведува препораките на Светската здравствена организација за заштита од коронавирус и затоа нема простор за паника. Во изминатото деноноќие не се тестирани нови пациенти од коронавирус и до овој момент нема ...

Треба ли да го откажете патувањето поради коронавирусот?

iPortal - 01.03.2020

Многу патници се прашуваат дали треба да го откажат патувањето поради коронавирусот. Коронавирусот се шири со огромна брзина. Ширум светот се забележани над 80 илјади случаи на заразата, а починати се речиси три илјади луѓе.

Италијанската Влада со 3,6 милијарди евра ќе и помогне на економијата заради кризата со коронавирусот

24Инфо - 01.03.2020

Италија неделава ќе предложи мерки во вредност од 3,6 милијарди евра или 0,2 отсто од Бруто домашниот производ (БДП) за да и помогне на економијата да ја издржи кризата, предизвикана од епидемијата на коронавирусот, изјави министерот за економија ...

Американците повикани да не паничат и да избегнуваат патувања во Италија и Јужна Кореја

Либертас - 01.03.2020

– Раководството на САД ги повика Американците да не креваат паника по информациите за првиoт смртен случај од коронавирус во земјата и укажа дека властите воведуваат предупредување од четврта, највисока, категорија за патувања во Италија и Јужна ...

Корона вирусот може да го одложи дуелот со Косово?

PressingTV - 01.03.2020

Мечот помеѓу Македонија и Косово од Лигата на нации може да биде одложен поради состојбата со корона вирусот во Европа. УЕФА се уште нема одлука а многу појасно ќе биде задутре кога ќе се одржи состанок во Нион.

УЕФА ќе одлучи во вторник: Мечот со Косово може да биде одложен поради корона вирусот

Република - 01.03.2020

Мечот помеѓу Македонија и Косово од Лигата на нации може да биде одложен поради состојбата со корона вирусот во Европа. УЕФА се уште нема одлука а многу појасно ќе биде задутре кога ќе се одржи состанок во Нион.

Загрижени сте поради коронавирусот? Прочитајте што вели популарниот доктор наречен “ловец на вируси“

Пулс24 - 01.03.2020

Д-р Ијан Липкин го нарекуваат “ловец на вируси“. Тој се борел и против епидемијата САРС, а сега ѝ помага на кинеската влада при сузбивањето на коронавирусот. Андерсон Купер, водител на емисијата ”Anderson Cooper Full Circle” која се емитува онлајн ...

Жени слободно одете на шопинг во Италија, не се плашете од корона, препорачува српски лекар

PressingTV - 01.03.2020

Еден од најпознатите српски пулмолози Бранимир Несторовиќ тврди дека во регионот непотребно се создава паника околу короната вирусот. Според него, нема потреба било каква загриженост и дека вирусот ќе исчезне за неколку недели.

Заради коронавирусот „Луфтханза“ за една четвртина ги намалува летовите на кратки и средни дестинации

Опсервер - 01.03.2020

– Германската авио-компанија „Луфтханза“ во следните неколку недели за една четвртина ќе ги намали своите летови на кратки и средни дестинации заради епидемијата од коронавирус, се наведува во соопштение на компанијата.

Ријад подготви 25 болници за евентуално заболени

24Инфо - 01.03.2020

– Саудиска Арабија подготви 25 болници во случај во земјата да се потврди случај на Ковид-19, изјави денеска портпаролот на саудиското Министерство за здравство. Во Саудиска Арабија не се пријавени случаи на коронавирусот.

Италијанска докторка решила повеќе да не молчи за коронавирусот: Лабораториите по цели ноќи вадат тестови, примероци ...

Точка - 01.03.2020

Италија вовела построги мерки поради ширењето на епидемијата на коронавирусот "Covid-19". "Црвените" градови се под будно око на полицијата, карабиниерите, дури и војската, што во Италија се глетки кои можеле да се видат во далечните 70-ти години, ...

Светска банка ќе исплаќа заработка од жртвите на корона вирусот

Вечер Прес - 01.03.2020

Светска банка во 2017 година издаде две транши пандемиски обврзници од 320 милиони долари за да собере приватен капитал за помош на земјите во развој кои имаат сериозни проблеми со епидемиски заразни болести, пишува Пословни.хр.

Само „нека е весело“! Еквадор со песна го дочека коронавирусот/ВИДЕО

Вечер Прес - 01.03.2020

Еквадор од саботата е на мапата за регистрирани земји во кои е забележан првиот случај на коронавирус. Но, невообичаено, земјата го дочека смртоносниот вирус со песна. Насловена како „Коронавирус“ нумерата дури има и видео спот.

Српски лекар смирува: Жени не се плашете од корона, слободно одете на шопинг во Италија, сега се големи попусти

Република - 01.03.2020

Еден од најпознатите српски пулмолози Бранимир Несторовиќ тврди дека во регионот непотребно се создава паника околу короната вирусот. Според него, нема потреба било каква загриженост и дека вирусот ќе исчезне за неколку недели.

Ријад подготви 25 болни за евентуално заболени

Опсервер - 01.03.2020

Саудиска Арабија подготви 25 болници во случај во земјата да се потврди случај на Ковид-19, изјави денеска портпаролот на саудиското Министерство за здравство. Во Саудиска Арабија не се пријавени случаи на коронавирусот.

Заради коронавирусот „Луфтханза“ за една четвртина ги намалува летовите на кратки и средни дестинации

Либертас - 01.03.2020

Германската авио-компанија „Луфтханза“ во следните неколку недели за една четвртина ќе ги намали своите летови на кратки и средни дестинации заради епидемијата од коронавирус, се наведува во соопштение на компанијата.

Ријад се подготвува за коронавирусот: 25 болници подготвени за евентуално заболени

Вечер Прес - 01.03.2020

Саудиска Арабија подготви 25 болници во случај во земјата да се потврди случај на Ковид-19, изјави денеска портпаролот на саудиското Министерство за здравство. Во Саудиска Арабија не се пријавени случаи на коронавирусот.

Италијанска докторка реши повеќе да не молчи за коронавирусот: Лабораториите по цели ноќи вадат тестови, примероци ...

Локално - 01.03.2020

Италија воведе построги мерки поради ширењето на епидемијата на коронавирусот Ковид-19. „Црвените” градови се под будно око на полицијата, карабинерите, дури и војската, што во Италија се глетки кои можеле да се видат во далечните 70-ти години, за ...

(ВИДЕО) Еквадор со песна го дочека првиот случај на коронавирус, нумерата стана хит!

Frontline - 01.03.2020

Во спотот, медицински лица танцуваат и низ игра ги пренесуваат препораките на властите за заштита од вирусот, пренесува Слободен печат. Република Еквадор вчера до дочека првиот случај на коронавирус во земјата со песна.

ОН обезбеди 15 милиони долари за борба против Ковид-19

Опсервер - 01.03.2020

Заменикот-генерален секретар на ОН за хуманитарни работи Марк Лоукок издвои 15 милиони американски долари од Централниот фонд за реакција при итни случаи, наменети за борба против ширењето на новиот коронавирус, соопшти претставник на Светската ...

ОН обезбеди 15 милиони долари за борба против Ковид-19

24Инфо - 01.03.2020

– Заменикот-генерален секретар на ОН за хуманитарни работи Марк Лоукок издвои 15 милиони американски долари од Централниот фонд за реакција при итни случаи, наменети за борба против ширењето на новиот коронавирус, соопшти претставник на Светската ...

Трамп поради коронавирусот размислува за затворање на границата со Мексико

24Инфо - 01.03.2020

Соединетите Американски Држави размислуваат да ја затворат јужната граница со Мексико за да го контролираат ширењето на коронавирусот, изјави американскиот претседател Доналд Трамп. Мексиканската влада објави дека регистрирала три случаи на ...

Ријад подготви 25 болници ако дојде коронавирусот

Либертас - 01.03.2020

– Саудиска Арабија подготви 25 болници во случај во земјата да се потврди случај на Ковид-19, изјави денеска портпаролот на саудиското Министерство за здравство. Во Саудиска Арабија не се пријавени случаи на коронавирусот.

ОН обезбеди 15 милиони долари за борба против Ковид-19

MakPress - 01.03.2020

Заменикот-генерален секретар на ОН за хуманитарни работи Марк Лоукок издвои 15 милиони американски долари од Централниот фонд за реакција при итни случаи, наменети за борба против ширењето на новиот коронавирус, соопшти претставник на Светската ...

(ЧУДНО ВИДЕО)Пациент кој имаше коронавирус на среде изјава беше однесен назад во болница

Магазин - 01.03.2020

Иранец, кој беше тестиран за коронавирус во грузискиот град Тбилиси во болницата, на среде изјава за медиуми, вработените во болницата го вратија назад во болницата, пренесува Дејли Меил. Видеото од овој необичен настан се шири низ социјалните мрежи ...

Заради коронавирусот „Луфтханза“ за една четвртина ги намалува летовите на кратки и средни дестинации

MakPress - 01.03.2020

Германската авио-компанија „Луфтханза“ во следните неколку недели за една четвртина ќе ги намали своите летови на кратки и средни дестинации заради епидемијата од коронавирус, се наведува во соопштение на компанијата.

Што се крие зад медиумската “паника” за корона вирусот?

Магазин - 01.03.2020

Еве една статистика поврзанa со корнона вирусот. До денес, WHO објави дека има 79.300 вкупно заразени со Ковид-19. Од нив, огромно мнозинство, 77.000 се во Кина, поточно огромно мнозинство во Вухан. Вухан има население од 11 милиони.

Американците повикани да не паничат и да избегнуваат патувања во Италија и Јужна Кореја

MakPress - 01.03.2020

Раковдството на САД ги повика Американците да не креваат паника по информациите за првиoт смртен случај од коронавирус во земјата и укажа дека властите воведуваат предупредување од четврта, највисока, категорија за патувања во Италија и Јужна Кореја.

Нема нов случај на заболен од корона вирус во нашата држава

Скопје1 - 01.03.2020

Во изминатото деноноќие не се тестирани нови пациенти од корона вирус и до овој момент нема нов случај на заболен од овој вирус во Република Северна Македонија. Единствената пациентка позитивна на вирусот „Ковид 19“ е во добра здравствена состојба.

Владо Јовановски објаснува зошто кај нас нема опасност од корона вирус

Expres - 01.03.2020

Осврнувајќи се на колумната на новинарката Билјана Секуловска за оперскиот пејач и негов „соборец“ од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Игор Дурловски, актерот Владо Јовановски на својот профил на Фејсбук објаснува зошто во ...

Италијанската Влада со 3,6 милијарди евра ќе и помогне на економијата заради кризата со коронавирусот

MakPress - 01.03.2020

Италија неделава ќе предложи мерки во вредност од 3,6 милијарди евра или 0,2 отсто од Бруто домашниот производ (БДП) за да и помогне на економијата да ја издржи кризата, предизвикана од епидемијата на коронавирусот, изјави министерот за економија ...

Ријад подготви 25 болни за евентуално заболени

MakPress - 01.03.2020

Саудиска Арабија подготви 25 болници во случај во земјата да се потврди случај на Ковид-19, изјави денеска портпаролот на саудиското Министерство за здравство. Во Саудиска Арабија не се пријавени случаи на коронавирусот.

ФЕЈСБУК поради корона вирусот ја откажа годишната конференција: Еве како го победија вирусот

Магазин - 01.03.2020

Поради епидемијата на коронавирусот, Фејсбук ја откажа својата годишна конференција „Ф8“. Како најважен настан на компанијата оваа година, „Ф8“ требаше да се одржи во Сан Хозе во мај, но Фејсбук објави дека конференцијата ќе биде откажана.

Прва жртва од коронавирусот во САД

Канал5 - 29.02.2020

Еден маж почина во сојузната американска држава Вашингто од последици на Ковид-19, што е прва забележана смрт од последиците на тој вирус во САД, соопштија здравствени службеници. Во соопштението на здравствените службеници од државата Вашингтон не ...

Прв смртен случај од коронавирусот во САД

Сакам да кажам - 29.02.2020

САД го потврдија првиот смртен случај од коронавирус во земјата, во северозападната сојузна држава Вашингтон. Претседателот Доналд Трамп кажа дека станува збор за жена во 50-ти години која веќе имала сериозни здравствени проблеми.

Забранет влез на граничниот премин Делчево за лица од Северна Италија поради коронавирусот

Алсат-М - 29.02.2020

Веќе четврти ден на граничниот премин Делчево лицата кои доаѓаат од погодените подрачја со коронавирус во Северна Италија, се пренасочуваат кон граничните премини на Ќафасан, Табановце, Блаце, Богородица и Деве Баир.

Заради коронавирусот најбогатите луѓе во светот за една недела загубија 444 милијарди долари

24 Вести - 29.02.2020

Истовремено котирањата на акциите на повеќе од 95 отсто од компаниите, претставени на листата на индексот S&P 500, паднаа за повеќе од 10 отсто во однос на претходно постигнатите максимуми.

Прва забрана во Премиер лигата поради коронавирус

ТВ21 - 29.02.2020

Менаџерот на Њукасл, Стив Брус им забрани на играчите на тимот и клупскиот персонал да се ракуваат. Ова е прво „вето“ во клуб од Премиер лигата, поврзано со коронавирусот КОВИД-19. „Во клубот има ритуал каде сите се ракуваме.

Прва забрана во Премиер лигата поради коронавирус

Фокус - 29.02.2020

Менаџерот на Њукасл, Стив Брус им забрани на играчите на тимот и клупскиот персонал да се ракуваат. Ова е прво „вето“ во клуб од Премиер лигата, поврзано со коронавирусот КОВИД-19. „Во клубот има ритуал каде сите се ракуваме.

Мадуро: Коронавирусот е измислен како биолошко оружје против Кина

Фокус - 29.02.2020

Венецуелскиот претседател Никоас Мадуро верува дека коронавирусот е направен како биолошко оружје против Кина, соопшти денеска венецуелското Министерство за надворешни работи. „Глобалната анализа покажува дека коорнавирусот може да биде сој, што е ...

Прва забрана во Премиер лигата поради коронавирус

24 Вести - 29.02.2020

Менаџерот на Њукасл, Стив Брус им забрани на играчите на тимот и клупскиот персонал да се ракуваат. Ова е прво „вето“ во клуб од Премиер лигата, поврзано со коронавирусот КОВИД-19. „Во клубот има ритуал каде сите се ракуваме.

Да се преземат мерки доколку се утврди неосновано зголемување на цените во аптеките на заштитни средства за ...

ТВ21 - 29.02.2020

Владата на Република Северна Македонија ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката да се откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година.

Да се преземат мерки доколку се утврди неосновано зголемување на цените во аптеките на заштитни средства за ...

Канал5 - 29.02.2020

Владата на Република Македонија ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката да се откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година.

Мерки за аптеките ако се утврди дека неосновано ги поскапеле заштитните средства за коронавирусот

Фокус - 29.02.2020

Владата ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката да се откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година.

Влада на РСМ: Да се преземат мерки доколку се утврди неосновано зголемување на цените во аптеките на заштитни средства ...

24 Вести - 29.02.2020

Владата ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката да се откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година.

И Корона „боледува“ поради коронавирусот

Deutsche Welle - 29.02.2020

Конфузијата меѓу коронавирусот и Корона пивото стана тема на многу несолени шеги во изминатиот период, но за брендот, работата не е за смеење... Фразата „38% од Американците“ стана тренд на Твитер во петокот откако една анкета откри дека толкав ...

Поради коронавирусот САД го одложија самиот на АСЕАН во Лас Вегас

24 Вести - 29.02.2020

Амриканскиот државен секретар Мајк Помпео во понеделникот изјави дека продолжуваат подготовките за самитот, и покрај епидемијата на корнавирусот. САД го одложија самиот на Асоцијацијата на земјите од југоисточна Азија (АСЕАН) што требаше да се ...

Колкава е заканата од коронавирусот во Европа?

Deutsche Welle - 29.02.2020

Откако коронавирусот се појави во Италија, се зголеми загриженоста од негово проширување. Професор д-р Жерар Краузе од Хелмхолц центарот за епидемиолошки истражувања за ДВ објаснува кои заштитни мерки помагаат.

Мадуро: Коронавирусот е измислен како биолошко оружје против Кина

ТВ21 - 29.02.2020

Венецуелскиот претседател Никоас Мадуро верува дека коронавирусот е направен како биолошко оружје против Кина, соопшти денеска венецуелското Министерство за надворешни работи. „Глобалната анализа покажува дека коорнавирусот може да биде сој, што е ...

Коронавирус- рецепт за нова глобална нестабилност

Deutsche Welle - 29.02.2020

Коронавирусот може дополнително да ја наруши довербата на милиони луѓе ширум светот во нивните лидери и институции. Тоа е рецепт за натомошна глобална нестабилност во ситуација кога светот најмалку може да си ја дозволи.

Коронавирус: Како да се подготвиме за пандемија?

ТВ21 - 29.02.2020

Причина за паника поради пандемија за коронавирус (Ковид-19) нема. Сепак, претстојниот период треба да биде значајно искористен – во случај да се случи, пишува Дојче Веле . Новиот корона-вирус е е глобален предизвик, за кој е потребна индивидуална ...

Грција: Коронавирусот го одложи Делфи економскиот форум

ТВ21 - 29.02.2020

Економскиот форум во Делфи, Грција што требаше да се одржи од 5 до 8 март 2020, поради коронавирусот е одложен за крајот на мај или почетокот на јуни, соопштија организаторите. Според информациите на дописничката на МИА од Атина, оваа година, на ...

Забранет влез на граничниот премин Делчево за лица од Северна Италија поради коронавирусот

ТВ21 - 29.02.2020

Веќе четврти ден на граничниот премин Делчево лицата кои доаѓаат од погодените подрачја со коронавирус во Северна Италија, се пренасочуваат кон граничните премини на Ќафасан, Табановце, Блаце, Богородица и Деве Баир.

Франција: 73 случаи на коронавирус – откажани сите собири на повеќе од 5.000 лица во затворени простори

ТВ21 - 29.02.2020

Во Франција до 13 часот се регистрирани 73 случаи на заболени од новиот коронавирус, од кои 59 се на болничко лекување, 12 се излекувани и двајца починаа, јави дописникот на МИА. Бројката ја даде министерот за здравство Оливие Веран, по завршувањето ...

Проблеми за превозниците ако при секое враќање од Италија, камионџиите одат на „анти-корона“ одмор

Алсат-М - 29.02.2020

14 дневниот одмор на сите вработени кој патуваат во Италија може да нанесе застој на дел од стопанство, реагираат од асоцијацијата Макам Транс. Неoпходно е Владата да даде поопширно објаснување како да постапуваат институциите.

Коронавирусот ги испразни супермаркетите во Британија

Канал5 - 29.02.2020

Шишињата со средства за дезинфекција на раце едноставно исчезнале од полиците. Полиците во маркетите ширум Велика Британија се празни затоа што ширењето на коронавирусот предизвикува луѓето панично да купуваат.

Владата во Кина ангажираше технолошки гиганти против вирусот: Луѓето ги следат дронови

ТВ21 - 29.02.2020

Кина, технолошка, веле сила, ги измислува технолошки направи, но и ги стави во функција постоечките технолошки достигнувања во секојдневната борба со ширењето на коронаврусот. Дронови, самоуправувачки возила, термални камери, апликации, технологија ...

Amazon забрани продажба на повеќе од милион производи кои наводно штитат или лечат од корона вирусот

Иновативност - 29.02.2020

Свој придонес во борбата против епидемијата на корона вирусот не даваат само докторите, туку и технолошките компании. Додека Facebook одлучи да ги забрани огласите кои лажно ветуваат излекување од вирусот, Amazon презеде уште поостри мерки.

Стравот од коронавирус си го прави своето, нема повеќе ракување на „Сент Џејмс Парк“

Sport M - 29.02.2020

Загриженоста за можното ширење на коронавирусот се зголемува на Островот, па дури и клубовите таму ги менуваат нивните навики. Паниката за коронавируси, оправдана или не, трае веќе некое време.

Дачиќ: Не е исклучено коронавирусот да е дел од специјалната војна кон Кина

Слободен Печат - 29.02.2020

Дачиќ не ја исклучи можноста коронавирусот да е дел од специјалната војна против Кина и потсети на паниката што преовладува во некои земји каде што бројот на пациенти е помал отколку во Кина, оценувајќи дека земјата „сериозно го сфатила проблемот”.

Негативни се резултатите на корона вирус кај возачот на комбето и двајцата пациенти кои побегнаа од штипската болница

ММС - 29.02.2020

Единствената пациентка којашто е позитивна на корона вирус е во добра општа здравствена состојба и се лекува на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје. Веќе втор ден нема температура, претпоставувам дека многу скоро ќе почне и ...

Настинка, грип или коронавирус? Како да ги разликуваме симптомите и да не паничиме веднаш

Нане - 29.02.2020

Со инвазијата на коронавирусот во Кина и неговото прошитување во други земји, сè повеќе луѓе започнуваат вистински да паничат, штом ќе почувствуваат покачена температура или некој друг од карактеристичните симптоми.

Без ракувања во Премиер лигата поради коронавирус

+инфо - 29.02.2020

Менаџерот на Њукасл, Стив Брус им забрани на играчите на тимот и клупскиот персонал да се ракуваат. Ова е прво „вето“ во клуб од Премиер лигата, поврзано со коронавирусот КОВИД-19. – Во клубот има ритуал каде сите се ракуваме.

Тројца играчи со коронавирус, италијанскиот клуб во карантин

Sport M - 29.02.2020

Италијанскиот клуб Пијанец со седиште во Тоскана е ставен во карантин поради тројца играчи од составот и еден член на персоналот, за кои било утврдено дека биле погодени од коронавирусот. Еден од фудбалерите на клубот ги покажа првите симптоми на ...

Комити навиваат од пред врата: Каков коронавирус, за Вардар се работи (ФОТО)

Екипа - 29.02.2020

Безбедносните мерки од коронавирусот ги „избркаа“ и оние малку фудбалски вљубеници, арената „Тодор Проески“ зјае празна, а навивачите на Вардар и во ваква ситуација не ги оставаат фудбалерите.

Тројца фудбалери имаат коронавирус, целиот клуб ставен во карантин!

Спортски - 29.02.2020

Северна Италија е жариште на коронавирус, а фудбалскиот клуб Пјаченца денес беше ставен под карантин, откако се покажа дека тројца фудбалери на овој клуб се позитивни на вирусот. Еден од фудбалерите на клубот ги покажа првите симптоми на вирусот ...

(ФОТО) Пет совети на најславниот дедо на Балканот против коронавирусот!

Екран - 29.02.2020

Познатиот пензионер, дедо Тони, со вистинско име Талјат Селмани (83) тврди дека короновирусот како и останатите болести не одат на луѓе кои вежбаат, медитираат, престојуваат во природа и го слушаат своето тело… „Вирусот не постои.

Мицотакис: Коронавирусот не треба да се третира со прекумерна паника

А1 On - 29.02.2020

Мислам дека со оваа криза се справивме со максимална професионалност, покажавме дека бевме подготвени, имаме план и секако се подготвуваме и за следните фази на ширење на вирусот, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на почетокот од состанокот за ...

Владата бара казни доколку има покачување на цените и злоупотреба на залихите на заштитните средства за коронавирусот

А1 On - 29.02.2020

Владата ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката да се откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година.

Искуства со коронавирусот од Италија: „Читам дека сум излечена, а всушност никогаш не бев болна“

Слободен Печат - 29.02.2020

„На тестот бев позитивна на коронавирус. Сега читам дека сум излечена, а всушност никогаш не бев болна“, тврди госпоѓа од италијанското место Во Еуганео. „Можеби сме глупави, но некој ги „поттикнува“ нашите глупости“, вели госпоѓа која се излечила ...

Влада: Доколку се утврди неосновано покачување на цените на заштитните средства од корона вирусот ќе следат казни

Press24 - 29.02.2020

Владата ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката да се откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година и ги охрабрува сите останати, како и сите граѓани, да ја ...

Заради коронавирусот најбогатите луѓе во светот за една недела загубија 444 милијарди долари

Курир - 29.02.2020

Поради сериозниот пад на вредноста на акциите на светските берзи заради коронавирусот вкупната сума со која 500-те најбогати луѓе на планетата неделава беа „олеснети“ изнесува 444 милијарди долари, јави агенцијата Блумберг.

Како земјите низ светот се справуваат со корона вирусот?

Кајгана - 29.02.2020

Корона вирусот Covid-19 сега е забележан на сите континенти и за првпат се шири побрзо надвор од Кина. Владите на повеќе земји во светот веќе презедоа мерки за заштита, пишува BBC. Еве како досега реагираа одредени земји: 1.

Треба ли да го откажете патувањето поради коронавирусот?

Слободен Печат - 29.02.2020

Многу патници се прашуваат дали треба да го откажат патувањето поради коронавирусот. Коронавирусот се шири со огромна брзина. Ширум светот се забележани над 80 илјади случаи на заразата, а починати се речиси три илјади луѓе.

Шокантно тврдење: Коронавирусот е измислен како биолошко оружје против Кина

Курир - 29.02.2020

Венецуелскиот претседател Никоас Мадуро верува дека коронавирусот е направен како биолошко оружје против Кина, соопшти денеска венецуелското Министерство за надворешни работи. „Глобалната анализа покажува дека коорнавирусот може да биде сој, што е ...

Мадуро: Коронавирусот е направен како биолошко оружје против Кина

Слободен Печат - 29.02.2020

Вирусот кон крајот на 2019 година се појави во кинескиот град Вухан, економски и индустриски центар на провинцијата Хубеи, во кој живеат околу 11 милиони жители. Венецуелскиот претседател Никоас Мадуро верува дека коронавирусот е направен како ...

Мадуро: Коронавирусот е измислен како биолошко оружје против Кина

А1 On - 29.02.2020

Венецуелскиот претседател Никоас Мадуро верува дека коронавирусот е направен како биолошко оружје против Кина, соопшти денеска венецуелското Министерство за надворешни работи. „Глобалната анализа покажува дека коорнавирусот може да биде сој, што е ...

Поради коронавирусот САД го одложија самиот на АСЕАН во Лас Вегас

Сител - 29.02.2020

САД го одложија самиот на Асоцијацијата на земјите од југоисточна Азија (АСЕАН) што требаше да се оддржи на 14 март во Лас Вегас, заради појавата на епидемијата на коронавирус, јавија британските медиуми, повикувајќи се на два извора од ...

Бил Гејтс вложува 100 милиони долари во истражувања за коронавирусот

Макфакс - 29.02.2020

„Во последната недела, коронавирусот започнува да личи на она од што се плашевме – вирус што се случува еднаш во еден век. Сепак се надевам дека нема да биде премногу лоша епидемија, но додека не дознаеме повеќе, мора да претпоставуваме дека ќе ...

Израелците се плашат од коронавирусот, бараат да не им судат Италијанци

Спортманија - 29.02.2020

Кошаркарскиот клуб од Ерусалим има контроверзна молба до ФИБА. Поради опасност од ширење на коронавирусот, Израел ја затвори својата граница за сите луѓе кои доаѓаат во Светата земја од Италија, па затоа кошаркарскиот клуб Хапоел Ерусалим, во ...

Јувентус ги стопираше тренинзите и воведе карантин поради коронавирусот, резервите не смеат да мрднат од дома

24Фудбал - 29.02.2020

Од таборот на „старата дама“ вечерва соопштија дека се стопирани сите тренинг сесии на У23 тимот и сите играчи се во карантин откако тројца фудбалери на Пјанезе биле позитивни на коронавирусот.

Инспекторите на терен во потрага по поскапени заштитни маски

+инфо - 29.02.2020

Владата ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката да се откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година.

Мадуро: Коронавирусот е измислен како биолошко оружје против Кина

+инфо - 29.02.2020

Венецуелскиот претседател Никоас Мадуро верува дека коронавирусот е направен како биолошко оружје против Кина, соопшти денеска венецуелското Министерство за надворешни работи. – Глобалната анализа покажува дека коорнавирусот може да биде сој, што е ...

Да се преземат мерки доколку се утврди неосновано зголемување на цените во аптеките на заштитни средства за ...

ММС - 29.02.2020

Владата на Република Северна Македонија ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката да се откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година.

Ќе се преземат мерки доколку се утврди неосновано покачување на цените и злоупотреба на залихите на заштитните средства

OhridNews - 29.02.2020

Пазарната инспекција и Агенцијата за лекови и медицински средства да преземат мерки доколку утврдат дека има неосновано покачување на цените и злоупотреба на залихите на заштитните средства за спречување на пренесување на вирусот во аптеките, ...

Заради коронавирусот најбогатите луѓе во светот за една недела загубија 444 милијарди долари

Сител - 29.02.2020

Поради сериозниот пад на вредноста на акциите на светските берзи заради коронавирусот вкупната сума со која 500-те најбогати луѓе на планетата неделава беа „олеснети“ изнесува 444 милијарди долари, јави агенцијата Блумберг.

Доколку се утврди неосновано покачување на цените во аптеките на заштитни средства за коронавирусот ќе бидат преземени ...

Слободен Печат - 29.02.2020

Владата, како што стои во соопштението, ги охрабрува сите останати, како и сите граѓани, да ја почитуваат препораката и со тоа да покажат одговорност и да дадат придонес за спречување на ширењето на коронавирусот.

Заради коронавирусот најбогатите луѓе во светот за една недела загубија 444 милијарди долари

Независен - 29.02.2020

САД – Поради сериозниот пад на вредноста на акциите на светските берзи заради коронавирусот вкупната сума со која 500-те најбогати луѓе на планетата неделава беа „олеснети“ изнесува 444 милијарди долари, јави агенцијата Блумберг.

Поради коронавирусот најбогатите луѓе во светот за една недела загубија 444 милијарди долари

А1 On - 29.02.2020

Поради сериозниот пад на вредноста на акциите на светските берзи од коронавирусот вкупната сума со која 500-те најбогати луѓе на планетата неделава беа „олеснети“ изнесува 444 милијарди долари, јави агенцијата Блумберг.

Инспекторите на терен – казни за аптеките што ги покачиле цените на заштитните средства против коронавирус

Макфакс - 29.02.2020

Владата ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката да се откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година.Таа ги охрабрува сите останати, како и сите граѓани, да ја ...

Заради коронавирусот најбогатите луѓе во светот за една недела загубија 444 милијарди долари

ММС - 29.02.2020

Поради сериозниот пад на вредноста на акциите на светските берзи заради коронавирусот вкупната сума со која 500-те најбогати луѓе на планетата неделава беа „олеснети“ изнесува 444 милијарди долари, јави агенцијата Блумберг.

Да се преземат мерки доколку се утврди неосновано зголемување на цените во аптеките на заштитни средства за ...

Нетпрес - 29.02.2020

Владата ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката да се откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година.

Мадуро: Коронавирусот е измислен како биолошко оружје против Кина

Сител - 29.02.2020

Венецуелскиот претседател Никоас Мадуро верува дека коронавирусот е направен како биолошко оружје против Кина, соопшти денеска венецуелското Министерство за надворешни работи. „Глобалната анализа покажува дека коорнавирусот може да биде сој, што е ...

И на Дачиќ му мереле температура во Кина

+инфо - 29.02.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ по посетата на Пекинг оцени дека Кина е земја што стои на браникот на светот на коронавирусот, јави дописникот на МИА од Белград. – Во Кина се борат коронавирусот да не ги загрози социјалните реформи и ...

Дачиќ: Не е исклучено коронавирусот да е дел од специјалната војна кон Кина

А1 On - 29.02.2020

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ по посетата на Пекинг оцени дека Кина е земја што стои на браникот на светот на коронавирусот. „Во Кина се борат коронавирусот да не ги загрози социјалните реформи и растот, затоа што Кина е втора економија ...

Заради коронавирусот најбогатите во светот за една недела загубија 444 милијарди долари

+инфо - 29.02.2020

Тројцата најбогати луѓе во светот: извршниот директор на Амазон, Џеф Безос, коосновачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, и генералниот менаџер на француската групација ЛВМХ (Луис Витон, Моет, Хенеси ), Бернар Арно, претрпеле најголеми загуби.

Дачиќ: Не е исклучено коронавирусот да е дел од специјалната војна кон Кина

Курир - 29.02.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ по посетата на Пекинг оцени дека Кина е земја што стои на браникот на светот на коронавирусот, јави дописникот на МИА од Белград. -Во Кина се борат коронавирусот да не ги загрози социјалните реформи и ...

Дачиќ: Не е исклучено коронавирусот да е дел од специјалната војна кон Кина

Нетпрес - 29.02.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ по посетата на Пекинг оцени дека Кина е земја што стои на браникот на светот на коронавирусот, јави дописникот на МИА од Белград. -Во Кина се борат коронавирусот да не ги загрози социјалните реформи и ...

Дачиќ: Не е исклучено коронавирусот да е дел од специјалната војна кон Кина

Сител - 29.02.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ по посетата на Пекинг оцени дека Кина е земја што стои на браникот на светот на коронавирусот, јави дописникот на МИА од Белград. - Во Кина се борат коронавирусот да не ги загрози социјалните реформи и ...

Коронавирусот го одложи Делфи економскиот форум во Грција

+инфо - 29.02.2020

Економскиот форум во Делфи, Грција што требаше да се одржи од 5 до 8 март 2020, поради коронавирусот е одложен за крајот на мај или почетокот на јуни, соопштија организаторите. Според информациите на дописничката на МИА од Атина, оваа година, на ...

Поради коронавирусот САД го одложија самиот на АСЕАН во Лас Вегас

Слободен Печат - 29.02.2020

Одлуката била донесена во момент на засилени стравувања дека коронавирусот може да се прошири низ САД. САД го одложија самиот на Асоцијацијата на земјите од југоисточна Азија (АСЕАН) што требаше да се оддржи на 14 март во Лас Вегас, заради појавата ...

Забранет влез за патниците од Северна Италија на граничниот премин во Делчево, се пренасочуваат на други премини

Слободен Печат - 29.02.2020

Веќе четврти ден на граничниот премин Делчево лицата кои доаѓаат од погодените подрачја со коронавирус во Северна Италија, се пренасочуваат кон граничните премини на Ќафасан, Табановце, Блаце, Богородица и Деве Баир.

Мицотакис: Коронавирусот не треба да се третира со прекумерна паника

+инфо - 29.02.2020

Мислам дека со оваа криза се справивме со максимална професионалност, покажавме дека бевме подготвени, имаме план и секако се подготвуваме и за следните фази на ширење на вирусот, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на почетокот од состанокот за ...

Мицотакис: Да покажеме смиреност, коронавирусот не треба да се третира со прекумерна паника

Слободен Печат - 29.02.2020

Мислам дека со оваа криза се справивме со максимална професионалност, покажавме дека бевме подготвени, имаме план и секако се подготвуваме и за следните фази на ширење на вирусот, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на почетокот од состанокот за ...

Коронавирус: 73 случаи во Франција, откажани сите собири на повеќе од 5.000 лица во затворени простори

+инфо - 29.02.2020

Во Франција до 13 часот се регистрирани 73 случаи на заболени од новиот коронавирус, од кои 59 се на болничко лекување, 12 се излекувани и двајца починаа, јави дописникот на МИА. Бројката ја даде министерот за здравство Оливие Веран, по завршувањето ...

Викенд за сладокусци: Светот се тресе од коронавирусот, а фудбалските навивачи за – дербијата!

Sport 1 - 29.02.2020

Иако епидемијата со коронавирус во светот е топ-тема, ама барем за викендов треската што го зафати светот ќе биде насочена кон - најважната споредна работа на светот. Пред нас е фудбалски викенд исполнет со многу дербија во Европа, а секако во фокус ...

Инфантино по епидемијата со коронавирус: Фудбал без гледачи на долг рок нема поента!

Sport 1 - 29.02.2020

Претседателот на Светската фудбалска федерација (ФИФА), Џани Инфантино призна денеска дека после епидемијата на коронавирусот која се прошири од Кина во Европа, а и низ светот дека играњето фудбал без гледачи на долг рок е голем ужас и дека сето тоа ...

Пеп беше прашан дали вовел посебни мерки поради коронавирусот, а тој го вметна Клоп во одговорот и ги насмеа новинарите ...

Дерби - 29.02.2020

За жал, коронавирусот влијаеше и врз спортските случувања во Европа и неколку земји се одлучија за неколку радикални чекори, но дефинитивно, една од мерките за претпазливост кои привлекоа најмногу внимание е онаа на премиерлигашот Њукасл.

Ливерпул поради коронавирусот би можел да остане без титула, Сон во карантин

Екипа - 29.02.2020

Ливерпул би можел да остане без титула во Премиерлигата доколку дојде до откажување на натпреварите поради опасноста од коронавирусот. Тимот на Јирген Клоп има 79 бода на врвот од табелата во Англија, дури 22 бода повеќе од Манчестер сити кој е на ...

Коронавирусот ќе го одложи и мечот Македонија – Косово!?

Sport 1 - 29.02.2020

Историскиот бараж меч за пласман на Евро 2020 помеѓу Македонија и Косово закажан за 26 март на Националната Арена „Тодор Проески“, можно е да не се одигра, ако епидемијата со новиот корона вирус земе сериозен замав, најавуваат официјални лица од ...

Заради коронавирусот најбогатите луѓе во светот за една недела загубија 444 милијарди долари

Слободен Печат - 29.02.2020

Поради сериозниот пад на вредноста на акциите на светските берзи заради коронавирусот вкупната сума со која 500-те најбогати луѓе на планетата неделава беа „олеснети” изнесува 444 милијарди долари, јави агенцијата Блумберг.

Коронавирус: 73 случаи во Франција, откажани сите собири на повеќе од 5.000 лица во затворени простори

А1 On - 29.02.2020

Во Франција до 13 часот се регистрирани 73 случаи на заболени од новиот коронавирус, од кои 59 се на болничко лекување, 12 се излекувани и двајца починаа. Бројката ја даде министерот за здравство Оливие Веран, по завршувањето на вонредниот состанок ...

Франција: Досега 73 заболени од коронавирусот, властите откажаа настани во затворени простории

Слободен Печат - 29.02.2020

Во Франција до 13 часот се регистрирани 73 случаи на заболени од новиот коронавирус, од кои 59 се на болничко лекување, 12 се излекувани и двајца починаа, јави дописникот на МИА. Бројката ја даде министерот за здравство Оливие Веран, по завршувањето ...

Клуб од Италија објави дека тројца играчи му се заболени од коронавирусот

Дерби - 29.02.2020

Коронавирусот со голема брзина се шири низ Европа, а најголема зафатеност на популацијата има во Италија. Секојдневно ширум Стариот континент се одложуваат разни спортски настани, голем дел од играчите на некои клубови се во карантин, а сега излезе ...

САД ќе користат специјални овластувања за зголемување на производството на заштитни маски

МКД - 29.02.2020

САД ќе користат специјални законски овластувања за да го зголемат производството на заштитни маски, ракавици, облека и друга заштитна опрема поради коронавирусот, изјави во петокот американскиот министер за здравство Алекс Азар, откако демократите ...

Прва забрана во Премиер лигата поради коронавирус

А1 On - 29.02.2020

Менаџерот на Њукасл, Стив Брус им забрани на играчите на тимот и клупскиот персонал да се ракуваат. Ова е прво „вето“ во клуб од Премиер лигата, поврзано со коронавирусот КОВИД-19. „Во клубот има ритуал каде сите се ракуваме.

Пролетниот дел стартува, но денеска ќе се игра без публика

24 Ракомет - 29.02.2020

Со натпреварите кои денеска и утре е бидат одиграни низ Македонија стартува пролетниот дел од сезоната, но поради актуелната ситуација со Корона вирусот работите не се како што се посакува.

Тајна воена база надвор од Париз погодена со коронавирус, потврди францускиот министер за одбрана

МКД - 29.02.2020

Неколку лица стационирани во воздушната база Крил надвор од Париз се разболеле од коронавирус, потврди француската војска, при што базата веднаш е ставена во карантин. Досега се откриени 57 случаи во Франција.

Последици од коронавирусот: Најбогатите 500 луѓе со -444 милијарди долари

Нова ТВ - 29.02.2020

Поради сериозниот пад на вредноста на акциите на светските берзи поради коронавирусот, вкупната сума што 500-те најбогати луѓе на планетата ја изгубија во минатата недела изнесува 444 милијарди долари, јави агенцијата „Блумберг“.

Влада: Превентивните мерки за коронавирусот дадоа резултат

360 степени - 29.02.2020

Владата оценува дека мерките што ги презема ги дале очекуваните резултати за спречување на ширењето на коронавирусот. Владата ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат ...

Инспектори проверуваат дали аптеките неосновано ги покачиле цените на средствата за заштита од коронавирусот

МКД - 29.02.2020

Пазарната инспекција и Агенцијата за лекови и медицински средства вршат контрола за да утврдат дали има неосновано покачување на цените и злоупотреба на залихите на заштитните средства за спречување на пренесување на вирусот во аптеките.

Забранет влез на граничниот премин Делчево за лица од Северна Италија поради коронавирусот

Сител - 29.02.2020

Веќе четврти ден на граничниот премин Делчево лицата кои доаѓаат од погодените подрачја со коронавирус во Северна Италија, се пренасочуваат кон граничните премини на Ќафасан, Табановце, Блаце, Богородица и Деве Баир.

Коронавирусот навлезе и во воена база во Франција

Макфакс - 29.02.2020

Неколку лица стационирани во воздушната база Крил надвор од Париз се инфицирани од коронавирус. Воздушната база се користела за летовите за евакуација на француските државјани од кинескиот град Вухан.

Бил Гејтс донира 100 милиони долари за пронаоѓање лек за корона вирусот

+инфо - 29.02.2020

Во последната недела, коронавирусот почнува да личи на она од што се плашевме – вирус што се случува еднаш во еден век. Сепак се надевам дека нема да биде премногу лоша епидемија, но додека не дознаеме повеќе, мора да претпоставуваме дека ќе биде, ...

Мадуро: Коронавирусот е направен како биолошко оружје против Кина

Нова ТВ - 29.02.2020

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро верува дека корона-вирусот е направен како биолошко оружје против Кина, соопшти денеска венецуелското Министерство за надворешни работи. „Глобалната анализа покажува дека корона-вирусот може да биде оружје ...

Американски писател го предвиде коронавирусот во 1981 година

Репортер - 29.02.2020

Луѓето на социјалните мрежи тврдат дека американскиот писател Дин Кунц ја предвидел појавата на коронавируисот уште во 1981 година. Во неговиот роман „Очите на темнината“ се споменува овој вирус, но и градот Вухан во Кина, кој е епицентарот на ...

Поради коронавирусот САД го одложија самиот на АСЕАН во Лас Вегас

+инфо - 29.02.2020

Британските медиуми наведуваат дека Стејт департментот не одговори на повикот да ја искоментира оваа вест.Одлуката била донесена во момент на засилени стравувања дека коронавирусот може да се прошири низ САД.

10 земји во кои можете да патувате без страв од коронавирусот

Кумановски м. - 29.02.2020

Патувањето во странски земји би требало да биде прекрасно искуство, но со појавата на коронавирусот кој се шири со голема брзина, патувањето стана стресно. Бидејќи корона вирусот се шири преку границата на Кина, од каде започна сето тоа, патувањето ...

Инфантино за коронавирусот: Пријателската средба меѓу Англија и Италија може да биде откажана поради кризата со ...

Либертас - 29.02.2020

„Не исклучувам ништо“, рече Инфантино. „Мислам дека треба да ја следиме ситуацијата заедно со владите, институциите кои исто така треба да одлучат што е дозволено, а што не. Не можеме да се шегуваме со здравјето на луѓето. Ситуацијата е сериозна.

Инспекторите на терен – казни за аптеките што ги покачиле цените на заштитните средства против коронавирус

Точка - 29.02.2020

Владата ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката да се откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година.

Дачиќ: Не е исклучено коронавирусот да е дел од специјалната војна кон Кина

Република - 29.02.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ по посетата на Пекинг оцени дека Кина е земја што стои на браникот на светот на коронавирусот, јави дописникот на МИА од Белград. изјави Дачиќ а ТВ Пинк.

Ферари ги затвора музеите поради КОРОНА ВИРУСОТ!

Пулс24 - 29.02.2020

Италијанскиот производител на спортски автомобили Ferrari соопшти дека привремено ги затвора своите музеи во Италија. Причината за ова е епидемијата на коронавирусот која е присутна во северните делови на земјата каде и се лоцирани музеите на овој ...

Инфантино за коронавирусот: Здравјето не е шега, ситуацијата е сериозна

Опсервер - 29.02.2020

– Пријателската средба меѓу Англија и Италија може да биде откажана поради кризата со коронавирусот. Средбата треба да се одржи по еден месец на „Вембли“, но претседателот на ФИФА, Џани Инфантино призна дека не би исклучил откажување на дуелите, што ...

Коронавирусот дојде и во Мексико, крузер одбиен да влезе во Јамајка и Кајмански Острови

Вечер Прес - 29.02.2020

Мексико за првпат регистрира коронавирус во земјата откако двајца граѓани кои патувале во Италија имале позитивна дијагноза, а две карипски земји, Јамајка и Кајмански острови, одбиле влез на крузер во своите води.

Мадуро: Коронавирусот е измислен како биолошко оружје против Кина

Локално - 29.02.2020

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро верува дека коронавирусот е направен како биолошко оружје против Кина, соопшти денеска венецуелското Министерство за надворешни работи. „Глобалната анализа покажува дека коорнавирусот може да биде сој, што е ...

Да се преземат мерки доколку се утврди неосновано зголемување на цените во аптеките на заштитни средства за ...

Либертас - 29.02.2020

Владата на Република Северна Македонија ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката да се откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година.

„Немав температура. Јас бев единствената која ја пуштија дома“: Се огласи првата жена од Италија која го преживеа ...

Точка - 29.02.2020

„На тестот за корона вирус бев позитивна. Читам дека сум била излечена, но всушност никогаш не сум ни била болна“ - тврди госпоѓата од италијанското место Во Еуганео. „Можеби сме глупави, но некој го подметна вирусот врз нашата глупавост“ - вели ...

Прва забрана во Премиер лигата поради коронавирус

Опсервер - 29.02.2020

– Менаџерот на Њукасл, Стив Брус им забрани на играчите на тимот и клупскиот персонал да се ракуваат. Ова е прво „вето“ во клуб од Премиер лигата, поврзано со коронавирусот КОВИД-19. „Во клубот има ритуал каде сите се ракуваме.

Филипче: Нема нов случај на заразени од коронавирус, нема место за паника

Frontline - 29.02.2020

Негативни се резултатите на корона вирус кај двајцата пациенти, возачот на комбето и пациентот кој вчера со девојката побегнале од штипската болница. Нема податоци дека имаме заболени наши државјани, ниту пак наши државјани кои се во карантин и кои ...

Корона вирусот се држи во „карантин“, мерките се почитуваат максимално

CivilMedia - 29.02.2020

Трет ден по откривање на првиот позитивен случај, корона вирусот успешно се држи под контрола и нема знаци на проширување на заразата. Сомнителните случаи и луѓето кои имале контакт со нив се набљудуваат во изолација, а институциите успешно ги ...

Коронавирусот навлезе и во воена база во Франција

Точка - 29.02.2020

Неколку лица стационирани во воздушната база Крил надвор од Париз се инфицирани од коронавирус. Воздушната база се користела за летовите за евакуација на француските државјани од кинескиот град Вухан.

Мадуро: Коронавирусот е измислен како биолошко оружје против Кина

Вечер Прес - 29.02.2020

Венецуелскиот претседател Никоас Мадуро верува дека коронавирусот е направен како биолошко оружје против Кина, соопшти денеска венецуелското Министерство за надворешни работи. „Глобалната анализа покажува дека корнавирусот може да биде сој, што е ...

Инспекторите на терен - казни за аптеките што ги покачиле цените на заштитните средства против коронавирус

MTM - 29.02.2020

Владата ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката да се откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година.

Поради коронавирусот одложен Делфи економскиот форум во Грција на кој планирано беше присуство на македонски ...

Либертас - 29.02.2020

Економскиот форум во Делфи, Грција што требаше да се одржи од 5 до 8 март 2020, поради коронавирусот е одложен за крајот на мај или почетокот на јуни, соопштија организаторите. Според информациите на дописничката на МИА од Атина, оваа година, на ...

Максимално се почитуваат мерките за превенција од корона вирусот

Frontline - 29.02.2020

Трет ден по откривање на првиот позитивен случај, корона вирусот успешно се држи под контрола и нема знаци на проширување на заразата. Сомнителните случаи и луѓето кои имале контакт со нив се набљудуваат во изолација, а институциите успешно ги ...

Коронавирус сцени: Шишање на еден метар далечина/ВИДЕО

Вечер Прес - 29.02.2020

Паниката поради коронавирусот во светот не стивнува, особено откако вирусот по Кина, се прошири низ уште 50 држави, а во овој момент се заразени речиси 85.000 луѓе. Како последица на вирусот починаа повеќе од 2.850 лица, а во многу држави владее ...

Поради коронавирусот одложен Делфи економскиот форум во Грција на кој планирано беше присуство на македонски ...

Опсервер - 29.02.2020

– Економскиот форум во Делфи, Грција што требаше да се одржи од 5 до 8 март 2020, поради коронавирусот е одложен за крајот на мај или почетокот на јуни, соопштија организаторите. Според информациите на дописничката на МИА од Атина, оваа година, на ...

Прва забрана во Премиер лигата поради коронавирус

Локално - 29.02.2020

Менаџерот на Њукасл, Стив Брус им забрани на играчите на тимот и клупскиот персонал да се ракуваат. Ова е прво „вето“ во клуб од Премиер лигата, поврзано со коронавирусот КОВИД-19. „Во клубот има ритуал каде сите се ракуваме.

Коронавирусот навлезе и во воена база во Франција

24Инфо - 29.02.2020

Неколку лица стационирани во воздушната база Крил надвор од Париз се инфицирани од коронавирус. Воздушната база се користела за летовите за евакуација на француските државјани од кинескиот град Вухан.

Кафе и „коронавирус колач“ во Џенова за 1,5 евро/ВИДЕО

Вечер Прес - 29.02.2020

Додека прехрамбените и останатите намирници исчезнуваат со голема брзина од полиците во италијанските супермаркети, излогот на историската слаткара „Манџини“ во Џенова го красат нови колачиња во облик на коронавирусот.

Ова треба да го знаете: Дали презервативите можат да ве заштитат од коронавирусот

Локално - 29.02.2020

Со оглед на тоа дека коронавирусот се шири се повеќе во светот, луѓето на сите можни начини се обидуваат да се заштитат и информираат за како точно да го направат тоа. Се советува избегнување на контакт со заразени лица, но што кога станува збор за ...

Прва забрана во Премиер лигата поради коронавирус

Република - 29.02.2020

Менаџерот на Њукасл, Стив Брус им забрани на играчите на тимот и клупскиот персонал да се ракуваат. Ова е прво „вето“ во клуб од Премиер лигата, поврзано со коронавирусот КОВИД-19. прокоментира Брус.

Како да се заштитите од КОРОНА вирусот. Практични правила

Пулс24 - 29.02.2020

Како да се заштитите од КОРОНА вирусот. Практични правила Прочитајте подолу, во инфографикот, практнични начини како да го намалите ризикот за себе и другите во случајот на корона вирусот, но и при други типови на грип.

САД го одложија Самитот на АСЕАН поради коронавирусот

Вечер Прес - 29.02.2020

САД го одложија самиот на Асоцијацијата на земјите од југоисточна Азија (АСЕАН) што требаше да се оддржи на 14 март во Лас Вегас, заради појавата на епидемијата на коронавирус, јавија британските медиуми, повикувајќи се на два извора од ...

Тренерот на Њукасл им забрани на играчите и персоналот да се ракуваат поради коронавирусот

Вечер Прес - 29.02.2020

Менаџерот на Њукасл, Стив Брус им забрани на играчите на тимот и клупскиот персонал да се ракуваат. Ова е прво „вето” во клуб од Премиер лигата, поврзано со коронавирусот КОВИД-19. „Во клубот има ритуал каде сите се ракуваме.

Спуштена рампа: Забранет влез на преминот Делчево за лица од Северна Италија

Република - 29.02.2020

Веќе четврти ден на граничниот премин Делчево лицата кои доаѓаат од погодените подрачја со коронавирус во Северна Италија, се пренасочуваат кон граничните премини на Ќафасан, Табановце, Блаце, Богородица и Деве Баир.

10 милиони прегледи: Поради коронавирусот овој бербер стана хит на интернет

Точка - 29.02.2020

Поради коронавирусот во светот изминативе недели настана паника, но интернетот е полн и со зафрканции на сметка на пандемијата. Екипата во страв од коронавирусот изнакупува заштитни маски за лице, а еден бербер од Кувајт отишол толку далеку поради ...

Оваа девојка морала секојдневно по неколку часа да учи на студот поради коронавирусот

Точка - 29.02.2020

Ситуацијата со коронавирусот не се смирува веќе со месеци, а бројот на заболени и мртви од минута во минута расте. Па така, голем број на училишта и универзитети се затворени, продолжен е распустот, сè додека не се смири ситуацијата.

Заради коронавирусот најбогатите луѓе во светот за една недела загубија 444 милијарди долари

Вечер Прес - 29.02.2020

Поради сериозниот пад на вредноста на акциите на светските берзи заради коронавирусот вкупната сума со која 500-те најбогати луѓе на планетата неделава беа „олеснети” изнесува 444 милијарди долари, јави агенцијата Блумберг.

Се одложи и Делфи економскиот форум во Грција поради коронавирусот

Вечер Прес - 29.02.2020

Економскиот форум во Делфи, Грција што требаше да се одржи од 5 до 8 март 2020, поради коронавирусот е одложен за крајот на мај или почетокот на јуни, соопштија организаторите. Според информациите на дописничката на МИА од Атина, оваа година, на ...

Санкции за аптеките ако ги зголемуваат цените на заштитните средства за коронавирусот

Вечер Прес - 29.02.2020

Владата на Република Северна Македонија ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката да се откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година.

Забранет влез на граничниот премин Делчево за лица од Северна Италија поради коронавирусот

Вечер Прес - 29.02.2020

Веќе четврти ден на граничниот премин Делчево лицата кои доаѓаат од погодените подрачја со коронавирус во Северна Италија, се пренасочуваат кон граничните премини на Ќафасан, Табановце, Блаце, Богородица и Деве Баир.

Мицотакис: Коронавирусот не треба да се третира со прекумерна паника

Опсервер - 29.02.2020

Мислам дека со оваа криза се справивме со максимална професионалност, покажавме дека бевме подготвени, имаме план и секако се подготвуваме и за следните фази на ширење на вирусот, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на почетокот од состанокот за ...

Поради коронавирусот САД го одложија самиот на АСЕАН во Лас Вегас

Либертас - 29.02.2020

САД го одложија самиот на Асоцијацијата на земјите од југоисточна Азија (АСЕАН) што требаше да се оддржи на 14 март во Лас Вегас, заради појавата на епидемијата на коронавирус, јавија британските медиуми, повикувајќи се на два извора од ...

Забранет влез на граничниот премин Делчево за лица од Северна Италија поради коронавирусот

Либертас - 29.02.2020

Веќе четврти ден на граничниот премин Делчево лицата кои доаѓаат од погодените подрачја со коронавирус во Северна Италија, се пренасочуваат кон граничните премини на Ќафасан, Табановце, Блаце, Богородица и Деве Баир.

Да се преземат мерки доколку се утврди неосновано зголемување на цените во аптеките на заштитни средства за ...

Бриф - 29.02.2020

т Владата на Република Северна Македонија ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката да се откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година.

Заради коронавирусот најбогатите луѓе во светот за една недела загубија 444 милијарди долари

24Инфо - 29.02.2020

Поради сериозниот пад на вредноста на акциите на светските берзи заради коронавирусот вкупната сума со која 500-те најбогати луѓе на планетата неделава беа „олеснети” изнесува 444 милијарди долари, јави агенцијата Блумберг.

Мицотакис: Не претерувајте со паника за коронавирусот

Денешен - 29.02.2020

Мислам дека со оваа криза се справивме со максимална професионалност, покажавме дека бевме подготвени, имаме план и секако се подготвуваме и за следните фази на ширење на вирусот, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на почетокот од состанокот за ...

Коронавирус: 73 случаи во Франција, откажани сите собири на повеќе од 5.000 лица во затворени простори

Опсервер - 29.02.2020

Во Франција до 13 часот се регистрирани 73 случаи на заболени од новиот коронавирус, од кои 59 се на болничко лекување, 12 се излекувани и двајца починаа, јави дописникот на МИА. Бројката ја даде министерот за здравство Оливие Веран, по завршувањето ...

Мицотакис: Коронавирусот не треба да се третира со прекумерна паника

Вечер Прес - 29.02.2020

Мислам дека со оваа криза се справивме со максимална професионалност, покажавме дека бевме подготвени, имаме план и секако се подготвуваме и за следните фази на ширење на вирусот, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на почетокот од состанокот за ...

Мицотакис: Коронавирусот не треба да се третира со прекумерна паника

24Инфо - 29.02.2020

Мислам дека со оваа криза се справивме со максимална професионалност, покажавме дека бевме подготвени, имаме план и секако се подготвуваме и за следните фази на ширење на вирусот, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на почетокот од состанокот за ...

Заради коронавирусот најбогатите луѓе во светот за една недела загубија 444 милијарди долари

Локално - 29.02.2020

Поради сериозниот пад на вредноста на акциите на светските берзи заради коронавирусот вкупната сума со која 500-те најбогати луѓе на планетата неделава беа „олеснети“ изнесува 444 милијарди долари, јави агенцијата Блумберг.

Коронавирус: 73 случаи во Франција, откажани сите собири на повеќе од 5.000 лица во затворени простори

Вечер Прес - 29.02.2020

Во Франција до 13 часот се регистрирани 73 случаи на заболени од новиот коронавирус, од кои 59 се на болничко лекување, 12 се излекувани и двајца починаа, јави дописникот на МИА. Бројката ја даде министерот за здравство Оливие Веран, по завршувањето ...

Мадуро: Коронавирусот е измислен како биолошко оружје против Кина

24Инфо - 29.02.2020

Венецуелскиот претседател Никоас Мадуро верува дека коронавирусот е направен како биолошко оружје против Кина, соопшти денеска венецуелското Министерство за надворешни работи. „Глобалната анализа покажува дека коорнавирусот може да биде сој, што е ...

Коронавирус: 73 случаи во Франција, откажани сите собири на повеќе од 5.000 лица во затворени простори

Либертас - 29.02.2020

Во Франција до 13 часот се регистрирани 73 случаи на заболени од новиот коронавирус, од кои 59 се на болничко лекување, 12 се излекувани и двајца починаа, јави дописникот на МИА. Бројката ја даде министерот за здравство Оливие Веран, по завршувањето ...

Коронавирус: 73 случаи во Франција, откажани сите собири на повеќе од 5.000 лица во затворени простори

Република - 29.02.2020

Во Франција до 13 часот се регистрирани 73 случаи на заболени од новиот коронавирус, од кои 59 се на болничко лекување, 12 се излекувани и двајца починаа, јави дописникот на МИА. Бројката ја даде министерот за здравство Оливие Веран, по завршувањето ...

Мицотакис: Коронавирусот не треба да се третира со прекумерна паника

Либертас - 29.02.2020

Мислам дека со оваа криза се справивме со максимална професионалност, покажавме дека бевме подготвени, имаме план и секако се подготвуваме и за следните фази на ширење на вирусот, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на почетокот од состанокот за ...

Во Франција откажани сите собири на повеќе од 5.000 лица во затворени простори

24Инфо - 29.02.2020

Во Франција до 13 часот се регистрирани 73 случаи на заболени од новиот коронавирус, од кои 59 се на болничко лекување, 12 се излекувани и двајца починаа, јави дописникот на МИА. Бројката ја даде министерот за здравство Оливие Веран, по завршувањето ...

Контраспин: Не се прави изборна кампања од коронавирусот!

Frontline - 29.02.2020

Една од границите во етичка смисла, во изборната кампања е воздржување од хушкачки говор кој може да предизвика паника и ширење на дезинформации за сериозни состојби кога станува збор за јавното здравје или за природни непогоди или катастрофи.

Бил Гејтс донира 100 милиони долари за пронаоѓање лек против коронавирусот

24Инфо - 29.02.2020

Во последната недела, коронавирусот започнува да личи на она од што се плашевме – вирус што се случува еднаш во еден век. Сепак се надевам дека нема да биде премногу лоша епидемија, но додека не дознаеме повеќе, мора да претпоставуваме дека ќе ...

Коронавирусот навлезе и во воена база во Франција

Centar - 29.02.2020

Неколку лица стационирани во воздушната база Крил надвор од Париз се инфицирани од коронавирус. Воздушната база се користела за летовите за евакуација на француските државјани од кинескиот град Вухан.

Влада: Да се преземат мерки доколку се утврди неосновано зголемување на цените во аптеките на заштитни средства за ...

Локално - 29.02.2020

Владата на Република Северна Македонија ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката да се откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година.

Заради коронавирусот најбогатите луѓе во светот за една недела загубија 444 милијарди долари

Опсервер - 29.02.2020

– Поради сериозниот пад на вредноста на акциите на светските берзи заради коронавирусот вкупната сума со која 500-те најбогати луѓе на планетата неделава беа „олеснети“ изнесува 444 милијарди долари, јави агенцијата Блумберг.

Владата препорачува преземање мерки за злопупотреба и покачување цени на залихите на заштитните средства против ...

CivilMedia - 29.02.2020

Владата на Република Северна Македонија ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката да се откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година.

Колку долго корона вирусот може да живее на површините и како да се дезинфицираат куќата и рацете?

НМД - 29.02.2020

Кога станува збор за корона вирусот, изгледа дека добрата хигиена е најдобрата одбрана. Доказите велат дека корона вирусот главно се шири преку респираторни капки кои лебдат во воздухот кога заразеното лице ќе кивне или кашла.

Влада: Пазарна инспекција и Агенција за лекови да преземат мерки ако утврдат неосновано покачување на цени и други ...

Frontline - 29.02.2020

Ќе се спроведе во целост задолжението до Пазарната инспекција и до Агенцијата за лекови и медицински средства на Република Северна Македонија (МАЛМЕД) да се направи увид и контрола на залихите на заштитните средства за спречување на пренесувањето на ...

Коронавирус- рецепт за нова глобална нестабилност

Бриф - 29.02.2020

Коронавирусот може дополнително да ја наруши довербата на милиони луѓе ширум светот во нивните лидери и институции. Тоа е рецепт за натомошна глобална нестабилност во ситуација кога светот најмалку може да си ја дозволи.

Да се преземат мерки доколку се утврди неосновано зголемување на цените во аптеките на заштитни средства за ...

Опсервер - 29.02.2020

– Владата на Република Северна Македонија ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката да се откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година.

Пресметавме колкави се шансите секој од нас да заболи од корона вирус и каква е стапката на смртност

еМагазин - 29.02.2020

Во Македонија веќе е регистриран првиот случај со корона вирус, а повеќе од десет луѓе се наоѓаат во домашна и болничка изолација. Властите засега успешно се справуваат со ситуацијата и ја менаџираат според протоколите на Светската здравствена ...

Пазарната инспекција и Агенцијата за лекови и медицински средства да преземат мерки доколку утврдат дека има неосновано ...

24Инфо - 29.02.2020

Владата на Република Северна Македонија ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката да се откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година.

Да се преземат мерки доколку се утврди неосновано зголемување на цените во аптеките на заштитни средства за ...

Скопје инфо - 29.02.2020

Владата на Република Северна Македонија ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката да се откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година.

Коронавирусот е измислен како биолошко оружје против Кина

Република - 29.02.2020

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро верува дека коронавирусот е направен како биолошко оружје против Кина, соопшти денеска венецуелското Министерство за надворешни работи. рече Мадуро, пренесен од руските медиуми.

Поради коронавирусот САД го одложија самиот на АСЕАН во Лас Вегас

Опсервер - 29.02.2020

– САД го одложија самиот на Асоцијацијата на земјите од југоисточна Азија (АСЕАН) што требаше да се оддржи на 14 март во Лас Вегас, заради појавата на епидемијата на коронавирус, јавија британските медиуми, повикувајќи се на два извора од ...

КОРОНАВИРУСОТ УДРИ НА НАЈБОГАТИТЕ ВО СВЕТОТ: За една недела загубија 444 милијарди долари

Денешен - 29.02.2020

Поради сериозниот пад на вредноста на акциите на светските берзи заради коронавирусот вкупната сума со која 500-те најбогати луѓе на планетата неделава беа „олеснети“ изнесува 444 милијарди долари, јави агенцијата Блумберг.

Премиер лига: Прва забрана поради коронавирус – играчите на Њукасл не смеат да се ракуваат

Денешен - 29.02.2020

Менаџерот на Њукасл, Стив Брус им забрани на играчите на тимот и клупскиот персонал да се ракуваат. Ова е прво „вето“ во клуб од Премиер лигата, поврзано со коронавирусот КОВИД-19. „Во клубот има ритуал каде сите се ракуваме.

Мадуро: Коронавирусот е измислен како биолошко оружје против Кина

Опсервер - 29.02.2020

– Венецуелскиот претседател Никоас Мадуро верува дека коронавирусот е направен како биолошко оружје против Кина, соопшти денеска венецуелското Министерство за надворешни работи. „Глобалната анализа покажува дека коорнавирусот може да биде сој, што е ...

Да се преземат мерки доколку се утврди неосновано зголемување на цените во аптеките на заштитни средства за ...

iPortal - 29.02.2020

Владата на Република Северна Македонија ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката да се откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година.

Инспекторите на терен – казни за аптеките што ги покачиле цените на заштитните средства против коронавирус

Centar - 29.02.2020

Владата ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката да се откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година.Таа ги охрабрува сите останати, како и сите граѓани, да ја ...

МАДУРО: Коронавирусот е измислен како биолошко оружје против Кина

Денешен - 29.02.2020

Венецуелскиот претседател Никоас Мадуро верува дека коронавирусот е направен како биолошко оружје против Кина, соопшти денеска венецуелското Министерство за надворешни работи. „Глобалната анализа покажува дека коорнавирусот може да биде сој, што е ...

Заради коронавирусот најбогатите луѓе во светот за една недела загубија 444 милијарди долари

Либертас - 29.02.2020

Поради сериозниот пад на вредноста на акциите на светските берзи заради коронавирусот вкупната сума со која 500-те најбогати луѓе на планетата неделава беа „олеснети“ изнесува 444 милијарди долари, јави агенцијата Блумберг.

Инспекција ќе проверува во аптеките дали има поскапувања

Фактор - 29.02.2020

Владата ги задолжи Пазарната инспекција и Агенцијата за лекови и медицински средства да преземат мерки доколку утврдат дека има неосновано покачување на цените и злоупотреба на залихите на заштитните средства за спречување на пренесување на вирусот ...

Инфантино: Ситуацијата со коронавирусот е сериозна

Денешен - 29.02.2020

Пријателската средба меѓу Англија и Италија може да биде откажана поради кризата со коронавирусот. Средбата треба да се одржи по еден месец на „Вембли“, но претседателот на ФИФА, Џани Инфантино призна дека не би исклучил откажување на дуелите, што ...

Мадуро: Коронавирусот е измислен како биолошко оружје против Кина

iPortal - 29.02.2020

Венецуелскиот претседател Никоас Мадуро верува дека коронавирусот е направен како биолошко оружје против Кина, соопшти денеска венецуелското Министерство за надворешни работи. „Глобалната анализа покажува дека коорнавирусот може да биде сој, што е ...

Дачиќ: Не е исклучено коронавирусот да е дел од специјалната војна кон Кина

24Инфо - 29.02.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ по посетата на Пекинг оцени дека Кина е земја што стои на браникот на светот на коронавирусот, јави дописникот на МИА од Белград. -Во Кина се борат коронавирусот да не ги загрози социјалните реформи и ...

Дачиќ: Не е исклучено коронавирусот да е дел од специјалната војна кон Кина

Опсервер - 29.02.2020

– Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ по посетата на Пекинг оцени дека Кина е земја што стои на браникот на светот на коронавирусот, јави дописникот на МИА од Белград. -Во Кина се борат коронавирусот да не ги загрози социјалните реформи и ...

Имунитетот е најдобар сојузник во борбата против корона вирус, како да го подобрите

еМагазин - 29.02.2020

Лек за корона вирус нема, но лекарите во секоја прилика истакнуваат дека силен имунитет на организмот е најдобар сојузник во борбата против овој вирус, за кој, се уште не се знае многу. Оттука, како и за секоја борба против инфекција, вирус, грип ...

Дачиќ: Не е исклучено коронавирусот да е дел од специјалната војна кон Кина

Вечер Прес - 29.02.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ по посетата на Пекинг оцени дека Кина е земја што стои на браникот на светот на коронавирусот, јави дописникот на МИА од Белград. -Во Кина се борат коронавирусот да не ги загрози социјалните реформи и ...

Заради коронавирусот најбогатите луѓе во светот за една недела загубија 444 милијарди долари

Frontline - 29.02.2020

Според анализата на агенцијата, тројцата најбогати луѓе во светот: извршниот директор на Амазон, Џеф Безос, коосновачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, и генералниот менаџер на француската групација ЛВМХ (Луи Витон, Моет, Хенеси ), Бернар Арно, претрпеле ...

Симптоми и препораки за заштита од корона-вирусот

CivilMedia - 29.02.2020

Болестите предизвикани од коронавирусот во повеќето случаи се благи, а симптомите се слични во раните фази со оние на акутни респираторни вирусни инфекции и грип. Симптоми како што се течење на носот, треска, општа слабост се карактеристични за ...

Коронавирусот навлезе и во воена база во Франција

Н.Македонија - 29.02.2020

Неколку лица стационирани во воздушната база Крил надвор од Париз се инфицирани од коронавирус. Воздушната база се користела за летовите за евакуација на француските државјани од кинескиот град Вухан.

Засилен надзор и проверка на храната

Н.Македонија - 29.02.2020

Во Македонија нема увоз на храна од Кина, но сепак надлежните препорачуваат граѓаните да внимаваат при приготвување храна од животинско потекло, бидејќи коронавирусот може да се пренесе и преку контакт со производи од животинско потекло.

Инспекторите на терен – казни за аптеките што покачиле цена на заштитните средства против коронавирус

Н.Македонија - 29.02.2020

Владата ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката да се откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година.Таа ги охрабрува сите останати, како и сите граѓани, да ја ...

Кој е нултиот пациент на коронавирусот?

Н.Македонија - 29.02.2020

Кинеските власти и експерти не се согласуваат околу потеклото на епидемијата на коронавирус или, поточно, тие не можат да се согласат кој е нултиот пациент на заболувањето. Нулти пациент е термин што се користи за да се опише првото лице што е ...

Мадуро: Коронавирусот е измислен како биолошко оружје против Кина

MakPress - 29.02.2020

Венецуелскиот претседател Никоас Мадуро верува дека коронавирусот е направен како биолошко оружје против Кина, соопшти денеска венецуелското Министерство за надворешни работи. „Глобалната анализа покажува дека коорнавирусот може да биде сој, што е ...

Коронавирусот ја зафати и Македонска Берза – цените на акциите во пад, прометот вртоглаво расте

Денар - 29.02.2020

Коронавирусот ја зафати и „Македонската Берза“ – цените на акциите во пад, прометот вртоглаво расте. Падот на светските берзи с е прелеа и на домашниот пазар на хартии од вредност, па м акедонските компании губат од својата вредност.

Дачиќ: Не е исклучено коронавирусот да е дел од специјалната војна кон Кина

MakPress - 29.02.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ по посетата на Пекинг оцени дека Кина е земја што стои на браникот на светот на коронавирусот, јави дописникот на МИА од Белград. -Во Кина се борат коронавирусот да не ги загрози социјалните реформи и ...

Нема заразени меѓу оние кои биле во контакт со заболената од корона вирус

AKO - 29.02.2020

Единствената пациентка којашто е позитивна на корона вирус е во добра општа здравствена состојба и се лекува на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје. Веќе втор ден нема температура, па се очекува дека многу скоро ќе почне и ...

Прва забрана во Премиер лигата поради коронавирус

MakPress - 29.02.2020

Менаџерот на Њукасл, Стив Брус им забрани на играчите на тимот и клупскиот персонал да се ракуваат. Ова е прво „вето“ во клуб од Премиер лигата, поврзано со коронавирусот КОВИД-19. „Во клубот има ритуал каде сите се ракуваме.

Мицотакис: Коронавирусот не треба да се третира со прекумерна паника

MakPress - 29.02.2020

Мислам дека со оваа криза се справивме со максимална професионалност, покажавме дека бевме подготвени, имаме план и секако се подготвуваме и за следните фази на ширење на вирусот, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на почетокот од состанокот за ...

Коронавирус: 73 случаи во Франција, откажани сите собири на повеќе од 5.000 лица во затворени простори

MakPress - 29.02.2020

Во Франција до 13 часот се регистрирани 73 случаи на заболени од новиот коронавирус, од кои 59 се на болничко лекување, 12 се излекувани и двајца починаа, јави дописникот на МИА. Бројката ја даде министерот за здравство Оливие Веран, по завршувањето ...

Пазарната инспекција и Агенцијата за лекови контролираат дали има неосновано покачување на цените на антибактериски ...

Скопје1 - 29.02.2020

Владата на Република Северна Македонија ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката да се откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година.

Заради коронавирусот најбогатите луѓе во светот за една недела загубија 444 милијарди долари

MakPress - 29.02.2020

Поради сериозниот пад на вредноста на акциите на светските берзи заради коронавирусот вкупната сума со која 500-те најбогати луѓе на планетата неделава беа „олеснети“ изнесува 444 милијарди долари, јави агенцијата Блумберг.

Мерки за аптеките ако се утврди дека неосновано ги поскапеле заштитните средства за коронавирусот

365 - 29.02.2020

Пазарната инспекција и Агенцијата за лекови и медицински средства вршат контрола за да утврдат дали има неосновано покачување на цените и злоупотреба на залихите на заштитните средства за спречување на пренесување на вирусот во аптеките.

Преземање на мерки за утврдување на неосновано зголемување на цените во аптеките

MakPress - 29.02.2020

Владата на Република Македонија ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката да се откажат сите јавни собири до 6 март 2020 година.

Инфантино за коронавирусот: Здравјето не е шега, ситуацијата е сериозна

MakPress - 29.02.2020

Пријателската средба меѓу Англија и Италија може да биде откажана поради кризата со коронавирусот. Средбата треба да се одржи по еден месец на „Вембли“, но претседателот на ФИФА, Џани Инфантино призна дека не би исклучил откажување на дуелите, што ...

НИКОЛАС МАДУРО ПОРАЧА: Коронавирусот е исмислен како биолошко оружје против Кина

Магазин - 29.02.2020

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро верува дека коронавирусот е направен како биолошко оружје против Кина, соопшти денеска Министерството за надворешни работи на Венецуела. „Глобалната анализа покажува дека коронавирусот може да биде вид ...

Корона вирусот стопи половина трилион долари на најбогатите луѓе на светот

Банкарство.мк - 29.02.2020

Ширењето на корона вирусот кој предизвикува голем застој во економијата, особено со потрошувачката и побарувањата во Кина донесе голем пад на вредноста на светските берзански индекси. Намалениот оптимизам за економски раст кај инвеститорите ...

Поради коронавирусот САД го одложија самиот на АСЕАН во Лас Вегас

MakPress - 29.02.2020

САД го одложија самиот на Асоцијацијата на земјите од југоисточна Азија (АСЕАН) што требаше да се оддржи на 14 март во Лас Вегас, заради појавата на епидемијата на коронавирус, јавија британските медиуми, повикувајќи се на два извора од ...

Мицкоски: Лошо е што се дозволи коронавирусот да дојде во Македонија, системот затаи

Фокус - 28.02.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашниот дуел со Зоран Заев рече дека лошо било што се дозволило случај на коронавирус да се појави во Македонија. -Лошо е што се дозволи да дојде до случај на коронавирус во Македонија, системот ...

Коронавирусот дојде и во Мексико, крузер одбиен да влезе во Јамајка и Кајмански Острови

ТВ21 - 28.02.2020

Мексико за првпат регистрира коронавирус во земјата откако двајца граѓани кои патувале во Италија имале позитивна дијагноза, а две карипски земји, Јамајка и Кајмански острови, одбиле влез на крузер во своите води.

ТВ21 еден ден во „Зеф Љуш Марку“: Едукативни часови, како учениците да се заштитат од коронавирус

ТВ21 - 28.02.2020

Часот е 6:30, а хигиеничарките веќе почнаа со нивната работа во Гимназијата „Зеф Љуш Марку“. Откако влезе во училницата ги спушти ролетните, ги нареди столчињата и почна да чисти со средство за дезинфекција.

Поради коронавирус е откажан водечкиот туристички саем во Берлин

Канал5 - 28.02.2020

Најголемиот светски меѓународен саем за туризам ИТБ во Берлин е откажан поради коронавирусот, пренесува германската новинска агенција Dpa. Саемот требаше да се одржи на 4-8 март, со 10.000 изложувачи и 160.000 посетители.

Елена Пандева (Лука) за гласините дека го донела коронавирусот во Македонија: И овој тест ќе помине!

Фокус - 28.02.2020

Модната дизјанерка Елена Пандева и сопственичка на ,,Елена Лука” пред неколку минути и се обрати на јавноста преку видео порака. Вели дека кога пред два дена слушнала гласини дека таа и нејзиниот тим се лицата кои патувале од Милано кон земјава, ...

Нема нови случаи на коронавирус, надлежните и екпертите велат нема место за паника

24 Вести - 28.02.2020

Нема нови случаи на лица позитивни на коронавирус во земјава. Негативни се тестовите на трите лица кои со симптоми на грип вчера се јавиле на Инфективната клиника. Според надлежните и експертите, простор и причина за паника нема.

Светскиот туризам ќе загуби над 22 милијарди долари поради епидемијата на новиот коронавирус

24 Вести - 28.02.2020

Епидемијата на новиот коронавирус ќе го чини светскиот туризам најмалку 22 милијарди долари како резултат на падот на трошењето на кинеските туристи, објави Гардијан, пренесувајќи изводи од анализа на Светскиот совет за патувања и туризам.

Нема нови заболени од корона вирус, обезбедени дополнителни простории за изолација

Фокус - 28.02.2020

Нема нови случаи на лица позитивни на коронавирус во земјава. Негативни се тестовите на трите лица кои со симптоми на грип вчера се јавиле на Инфективната клиника. Според надлежните и експертите, простор и причина за паника нема.

Во Србија нема заразени со корона вирус

Фокус - 28.02.2020

Во Србија до денес не се пријавени случаи на заболени од корона вирус (КОВИД-2019), соопшти Министерството за здравство, кое двапати на ден ги ажурира информациите за вирусот. Како што јави дописникот на МИА од Белград, до вчера во националната ...

Двајца работници од бугарија ставени под надзор за коронавирус во Битола

Сакам да кажам - 28.02.2020

Двајца Бугари кои работат во Земјоделскиот комбинат „Пелагонија“ се ставени во домашна изолација во Битола, потврдија од Центарот за јавно здравје. Работниците немаат симптоми на коронавирус, но се под здравствен надзор затоа што претходно биле во ...

Швајцарија го откажува Автосаемот во Женева поради коронавирусот

Сакам да кажам - 28.02.2020

Швајцарската влада донесе одлука за откажување на сите настани на кои присуствуваат повеќе од илјада луѓе, што би можело да го погоди и престижниот Автосаем во Женева. Ова уследи откако низ земјата се регистрирани 15 случаи на коронавирус, па ...

Од Венеција дојдовме во Скопје на свадба, не сме подвижни коронавируси – за ,,Фокус” раскажува Ирена Павлова Де ...

Фокус - 28.02.2020

Ирена Павлова Де Одорико, писател и книжевен критичар и наш голем културен амбасадор во Италија, којашто со семејството повеќе од четири години живее и работи во Венеција, во средата пристигна во Скопје.

Танаскоски: Се очекува намалување на е-пратките од Кина

Алсат-М - 28.02.2020

Царинските управи од Западен Балкан на денешната средба во Охрид инфомрираа дека бележат намалување на бројот на пратки кои пристигнуваат од Кина. Причина е корона вирусот. Првиот човек на Царинската управа на Македонија, Ѓоко Танасоски, за Алсат ...

И Македонија на интерактивната „корона мапа “ – вирусот неконтролирано се шири во светот

ТВ21 - 28.02.2020

Коронавирусот стигна во Македонија. Во средата беше потврден првиот случај на овој вирус во Македнија. Станува збор за 50 годишна жена која изминатиот еден месец била во Италија, а последните две недели заразена од вирусот.

Откажувањето на Автосаемот во Женева ќе го чини градот 250 милиони евра

Сакам да кажам - 28.02.2020

Автосаемот во Женева нема да се одржи за првпат во последните 71 година, потврди организаторот „Палекспо“. Ова уследи откако швајцарската влада донесе одлука за забрана на сите манифестации на кои присуствуваат најмалку 1.000 луѓе, како мерка на ...

Вонредна контрола во аптеките низ Македонија – ќе се проверува дали се покачени цените на маските и средствата за ...

ТВ21 - 28.02.2020

Владата ги задолжи Пазарната инспекција и Агенцијата за лекови и медицински средства на Република Македонија (МАЛМЕД) да направи увид и контрола на залихите на заштитните средства за заштита од пренесувањето на вирусот во аптеките и доколку утврди ...

Вирусот ја тресе и економијата

24 Вести - 28.02.2020

Колку силно коронавирусот ќе удри врз домашната економија, засега никој не сака да прогнозира. Дел од бизнисот, особено туристичката дејност, веќе почна да брои штети. Откажани се аранжманите за 8 март во Италија, но и ученичките екскурзии низ ...

Коронавирусот нема да го одложи почетокот на ЕВРО 2020

Макфакс - 28.02.2020

Дали УЕФА ќе го одложи почетокот на Европското првенство или не? Прашањето се наметнува откако поради коронавирусот се одложуваат или откажуваат сè повеќе спортски натпреварување низ светот.

Хрватска: Економски ефекти од ширењето на коронавирусот – Што ќе се случи со буџетот ако короната ги истера туристите

А1 On - 28.02.2020

Вечерњи лист/Загреб Покрај туризмот, прва финансиска „жртва“ на коронавирусот може да биде државниот буџет, кој е ориентиран кон ДДВ на страната на приходите, а со тоа и на потрошувачката од странските туристи.

Хрватска: Економски ефекти од ширењето на коронавирусот: Што ќе се случи со буџетот ако короната ги истера туристите

Нетпрес - 28.02.2020

Покрај туризмот, прва финансиска „жртва“ на коронавирусот може да биде државниот буџет, кој е ориентиран кон ДДВ на страната на приходите, а со тоа и на потрошувачката од странските туристи.

Клуге за МИА: Нема место за паника, само пет отсто од заболените од коронавирус се во критична состојба

ММС - 28.02.2020

Подготвеноста на властите во справувањето со коронавирусот е одлична. Им честитам на властите, бидејќи Северна Македонија направи проценка на капацитетите дали има доволно човечки ресурси и инфраструктура, дури и пред да се појави првиот случај на ...

Клуге: Нема место за паника, само пет отсто од заболените од коронавирус се во критична состојба

Курир - 28.02.2020

Подготвеноста на властите во справувањето со коронавирусот е одлична. Им честитам на властите, бидејќи Македонија направи проценка на капацитетите дали има доволно човечки ресурси и инфраструктура, дури и пред да се појави првиот случај на болеста.

Кина: Оние кои го прележале вирусот веќе не се заразни

Слободен Печат - 28.02.2020

Пациентите кои биле отпуштени од болница откако се опоравиле од новиот коронавирус, но на подоцнежните тестови повторно биле позитивни на Ковид-19, се утврди дека не се заразни. Тоа го изјави денеска официјалниот претставник на кинеската Национална ...

Оние кои го прележале коронавирусот веќе не се заразни

Курир - 28.02.2020

Пациентите кои биле отпуштени од болница откако се опоравиле од новиот коронавирус, но на подоцнежните тестови повторно биле позитивни на Ковид-19, се утврди дека не се заразни. Тоа го изјави денеска официјалниот претставник на кинеската Национална ...

Kина: Оние кои го прележале вирусот, веќе не се заразни, иако повторно биле позитивни

+инфо - 28.02.2020

Пациентите кои биле отпуштени од болница откако се опоравиле од новиот коронавирус, но на подоцнежните тестови повторно биле позитивни на Ковид-19, се утврди дека не се заразни. Тоа го изјави денеска официјалниот претставник на кинеската Национална ...

Кина: Оние кои го прележале вирусот веќе не се заразни

Сител - 28.02.2020

Пациентите кои биле отпуштени од болница откако се опоравиле од новиот коронавирус, но на подоцнежните тестови повторно биле позитивни на Ковид-19, се утврди дека не се заразни. Тоа го изјави денеска официјалниот претставник на кинеската Национална ...

Кина: Оние кои го прележале вирусот веќе не се заразни

Нетпрес - 28.02.2020

Пациентите кои биле отпуштени од болница откако се опоравиле од новиот коронавирус, но на подоцнежните тестови повторно биле позитивни на Ковид-19, се утврди дека не се заразни. Тоа го изјави денеска официјалниот претставник на кинеската Национална ...

Во Србија нема заразени со коронавирус, ќе са набават пет милиони хируршки маски

Сител - 28.02.2020

Во Србија до денес не се пријавени случаи на заболени од коронавирус (КОВИД-2019), соопшти Министерството за здравство, кое двапати на ден ги ажурира информациите за вирусот. Како што јави дописникот на МИА од Белград, до вчера во националната ...

До денес во Србија не се пријавени случаи на заболени од коронавирус

Слободен Печат - 28.02.2020

На граѓаните кои чувствуваат симптоми им се препорачува да останат дома, да не одат на јавни места, работа, училиште, градинка. Во Србија до денес не се пријавени случаи на заболени од коронавирус (КОВИД-2019), соопшти Министерството за здравство, ...

Светскиот туризам ќе загуби над 22 милијарди долари поради коронавирусот

Курир - 28.02.2020

Епидемијата на новиот коронавирус ќе го чини светскиот туризам најмалку 22 милијарди долари како резултат на падот на трошењето на кинеските туристи, објави Гардијан, пренесувајќи изводи од анализа на Светскиот совет за патувања и туризам.

Србија ќе набавува пет милиони хируршки маски, а граѓанин ќе може да купи само неколку

+инфо - 28.02.2020

До вчера во националната референтна лабораторија на Институтот Торлак тестирани се 25 лица за кои постел сомнеж дека го имаат вирусот, а примероците од сите тестирани биле негативни на коронавирус.

Саемот за автомобили во Женева, сепак, дефинитивно откажан!

USB - 28.02.2020

Првпат во 79 години, поради коронавирусот, откажан е саемот за автомобили во Женева, објавија швајцарските медиуми. Голем број други јавни настани низ Швајцарија исто така се откажани откако бројот на случаи на инфекција со коронавирус во земјата се ...

Саемот за автомобили во Женева сепак дефинитивно откажан!

Додај Гас - 28.02.2020

Првпат во 79 години, поради коронавирусот, откажан е саемот за автомобили во Женева, објавија швајцарските медиуми Голем број други јавни настани низ Швајцарија исто така се откажани откако бројот на случаи на инфекција со коронавирус во земјата се ...

Поради коронавирусот откажан Саемот на автомобили во Женева

А1 On - 28.02.2020

Саемот за автомобили во Женева 2020, е откажан откако швајцарската Влада денеска забрани собир на над 1.000 луѓе поради загриженоста од новиот коронавирус. Забраната ќе трае најмалку до 15 март.

Поради коронавирусот откажан Саемот на автомобили во Женева

Нетпрес - 28.02.2020

Саемот за автомобили во Женева 2020, е откажан откако швајцарската Влада денеска забрани собир на над 1.000 луѓе поради загриженоста од новиот коронавирус. Забраната ќе трае најмалку до 15 март.

Лудо сценарио, Ливерпул може да остане без титула во Премиерлигата поради коронавирусот?!

МКД - 28.02.2020

„Црвените" се на прагот на прва титула по 30 години во Премиерлигата, но Телеграф пишува за едно лудо сценарио според кое Ливерпул ќе остане со празни раце доколку сезоната предвреме заврши поради коронавирусот.

Северна Кореја го егзекутира првиот пациент со корона-вирус

Курир - 28.02.2020

Северна Кореја, која долго време опстојува на ставот дека нема проблем со корона-вирус, па дури станува и бесна од јавната понуда за помош од Стејт Департментот, според пишувања на медиумите, веќе го регистрирала првиот случај, а пациентот, наводно, ...

Ако корона вирусот ја прекине сезоната, Ливерпул ќе остане без титула?

Макфакс - 28.02.2020

И покрај тоа што имаат 22 поени предност на врвот на табелата, Ливерпул може да не ја добие титулата од Премиер лигата оваа сезона доколку британската влада реши да ги прекине сите спортски натпреварувања поради корона вирусот, јавува „Дејли ...

Северна Кореја го егзекутира првиот пациент со корона-вирус

Press24 - 28.02.2020

Северна Кореја, која долго време опстојува на ставот дека нема проблем со корона-вирус, па дури станува и бесна од јавната понуда за помош од Стејт Департментот, според пишувања на медиумите, веќе го регистрирала првиот случај, а пациентот, наводно, ...

Бела куќа: Медиумите со пишувањата за коронавирусот сакаат да му наштетат на Трамп

Слободен Печат - 28.02.2020

Шефот на персоналот на Белата куќа, Мик Милвани, денеска ги обвини американските медиуми дека засилено објавуваат негативни извештаи за коронавирусот за да му нанесат штета на претседателот Доналд Трамп.

Што треба да знаат родителите за коронавирусот?

Деца - 28.02.2020

Новиот вирус сличен на пневмонија, првпат идентификуван во Кина, предизвика паника меѓу луѓето низ светот. Повеќе од 81.000 луѓе се заразија, а најмалку 2.000 починаа откако почна епидемија на коронавирусот во Вухан, Кина, во декември.

Шпанскиот новинар кој закачи коронавирус во Милано: Најдобра вест е што никого не сум заразил!

Sport 1 - 28.02.2020

Шпанскиот спортски новинар Кике Матју закачи коронавирус во Милано за време на мечот Аталанта – Валенсија (4-1) во Лигата на шампионите пред една недела, а тој е првиот пациент со новиот вирус кој го преплаши светот што се појавил во Валенсија ...

Нема простор за паника, негативни се тестовите на трите лица кои се јавиле на Инфективна

Слободен Печат - 28.02.2020

Единствен случај на лице заразено со коронавирисот останува веќе хоспитализираната пациентка на Инфективната клиника во Скопје, која со комбе допатува од Милано е единствениот регистриран случај заразен со вирусот Ковид-19.

Земја што никој не ја вбројува во најзагрозените ја губи битката со „короната“ – петпати повисока смртност отколку во ...

ММС - 28.02.2020

Се собира бројот на мртвите во Кина, се читаат извештаи за состојбата со коронавирусот во Јужна Кореја, се следи растот на заболените во Италија, се бележи секој нов случај во балканските земји… Но, за една земја речиси и не се зборува во врска со ...

Светскиот туризам ќе загуби над 22 милијарди долари поради епидемијата на новиот коронавирус

Слободен Печат - 28.02.2020

Епидемијата на новиот коронавирус ќе го чини светскиот туризам најмалку 22 милијарди долари како резултат на падот на трошењето на кинеските туристи, објави Гардијан, пренесувајќи изводи од анализа на Светскиот совет за патувања и туризам.

Коронавирусот дојде и во Мексико, крузер одбиен да влезе во Јамајка и Кајмански Острови

А1 On - 28.02.2020

Мексико за првпат регистрира коронавирус во земјата откако двајца граѓани кои патувале во Италија имале позитивна дијагноза, а две карипски земји, Јамајка и Кајмански острови, одбиле влез на крузер во своите води.

ЈСП Скопје почнува со дезинфекција на автобусите и на Жичницата на Водно

Нова ТВ - 28.02.2020

Јавното сообраќајно претпријатие Скопје соопшти дела ќе започне со дополнителна (вонредна) дезинфекција на возилата вклучени во јавниот превоз, како и на кабините на жичницата на Водно. Секој автобус по завршување на смената и утврдената рута, ќе ...

УЕФА: Нема да го одложиме Европското поради коронавирусот

SportMedia - 28.02.2020

Во изминатите неколку денови поради коронавирусот се одложуваат натпревари, на големо почна да се зборува дека би можело да се одложи Европското првенство во фудбал оваа година. Сепак, УЕФА ги отфрли овие шпекулации, евро-шампионатот ќе почне на 12.

Саемот во Женева му пркоси на коронавирусот – ќе се одржи според планираното

Додај Гас - 28.02.2020

Поради вирусот Ковид-19, многу меѓународни настани веќе се откажани или одложени Според последните информации, 90-то издание на меѓународниот автомобилски саем во Женева е предвиден да се одржи од 3 до 15 март.

Денешни факти за корона вирусот

Независен - 28.02.2020

Стравувањата од ширењето на корона вирусот предизвикаа рекордно паѓање на берзата во САД, а аналитичарите предупредуваат дека епидемијата може да предизвика економски хаос во обем што не е виден од финансиската криза во 2008 година.

Коронавирусот нема да го одложи почетокот на ЕУРО 2020

TopSport - 28.02.2020

Дали УЕФА ќе го одложи почетокот на Европското првенство или не? Прашањето се наметнува откако поради коронавирусот се одложуваат или откажуваат сѐ повеќе спортски натпреварување низ светот.

Двајца работници од Бугарија во двонеделна изолација во Битола

360 степени - 28.02.2020

Двајца Бугари кои работат во земјоделскиот комбинат „Пелагонија“ се ставени во домашна изолација во Битола, потврдиле од Центарот за јавно здравје за порталот „Скд.мк“ . Работниците немаат симптоми на коронавирус, но се под здравствен надзор затоа ...

Хрватски научник пресмета колкави се шансите да починете од коронавирус

Слободен Печат - 28.02.2020

Самиот поглед кон бројките сугерира колку е мала веројатноста да се разболите од него, а уште помалку и да умрете од него. Хрватскиот научник д-р Игор Штагљар, специјализиран за молекуларна биохемија, одлучи да ја смири хистеријата поврзана со ...

Двајца бугарски работници се ставени во карантин во Битола

Слободен Печат - 28.02.2020

Двајца Бугари кои работат во Земјоделскиот комбинат „Пелагонија“ се ставени во домашна изолација во Битола, потврди денеска на прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Работниците немаат симптоми на коронавирус, но се под здравствен ...

Корона падна жртва на коронавирусот

Оff.net - 28.02.2020

Речиси 40% од Американците што се сметаат за пивопии не купуваат Корона пиво до страв од коронавирусот, покажува нова анкета. Овие што бојкотираат изјавуваат дека под никакви услови сега не би купиле Корона, меѓутоа утеха за пиварата е дека од ...

Њукасл забрани ракување во клубот поради коронавирусот

Sport 1 - 28.02.2020

Менаџерот на Њукасл, Стив Брус денеска објави дека во клубот забрането е ракување порад страв од коронавирусот. Клубот се одлучил на ваков потег по совет на клупскиот доктор за да се намали ризикот од ширење на вирусот.

Прв случај на коронавирус во субсахарска Африка

Р.С.Европа - 28.02.2020

Нигерија го потврди првиот случај на коронавирус на своја територија со што стана и прв регистриран случај на ова заболување регистриран во субсахарска Африка. Како што се јавува се работи за италијански државјанин кој работи во земјата.

КОРОНАВИРУС ПРОБЛЕМИ: Ќе се одложи ли и стартот на сезоната во Формула 1?

SportMedia - 28.02.2020

Голем број претставници на тимовите во Формула 1, како и некои претставници на автодромите стравуваат дека сезоната во Ф1 шампионатот може да започне многу подоцна од планираното. Поради опасноста од ширење на коронавирусот во светот во ФИА сериозно ...

Салонот во Женева откажан!

Авто Плус - 28.02.2020

И покрај вчерашните најави дека Саемот за автомобили во Женева ќе се одржи и покрај заканата од коронавирусот, денеска пристигнуваат поинакви информации До нашата редакција штотуку пристигна информација дека Салонот за автомобили во Женева е одложен.

Стравот владее насекаде: Во Њукасл поради коронавирусот забрането е ракување

Спортски - 28.02.2020

Tимот на Њукасл веројатно ја превзема на најчудната превентива поради коронавирусот. Во Серија А дел од натпреварите ќе се играат пред празни трибини. Засега во Англија ситуацијата не е така драматична., но мерки за претпазливост постојат.

Саемот во Женева е откажан поради Корона вирусот

CARClub - 28.02.2020

Овогодинешното издание на традиционалниот автомобилски саем во Женева, кое требаше да започне следната недела ќе биде откажано. Откажувањето следува по одлуката на Швајцарската влада да ги откаже сите настани со повеќе од 1,000 луѓе до 15ти Март, ...

(ВИДЕО) „Фчерашни новости“ со упатство како да се справите со корона вирусот

Екран - 28.02.2020

Нема место за паника! Додека сите се во паника и не знаат кај тераат, „Фчерашни новости“ на едно место ги собра најголемите експерти и познавачи на вируси и слично, за да одговорат на прашањето кое ептен го мачи народот, како да се справите со ...

Саемот за автомобили во Женева се откажува првпат во 79 години поради коронавирусот

Макфакс - 28.02.2020

Првпат во 79 години, поради коронавирусот, откажан е саемот за автомобили во Женева, објавија швајцарските медиуми. Голем број други јавни настани низ Швајцарија исто така се откажани откако бројот на случаи на инфекција со коронавирус во земјата се ...

Кина: Оние кои го прележале вирусот веќе не се заразни

А1 On - 28.02.2020

Пациентите кои биле отпуштени од болница откако се опоравиле од новиот коронавирус, но на подоцнежните тестови повторно биле позитивни на Ковид-19, се утврди дека не се заразни. Тоа го изјави денеска официјалниот претставник на кинеската Национална ...

Нема потврдени случаи на корона вирусот во Унгарија

Нетпрес - 28.02.2020

Засега нема потврдени случаи на коронавирус во Унгарија, соопштила унгарската влада, вчера, јавуава „Хунгари Тудеј“, пренесува НетПрес. Седум нови примероци беа тестирани во текот на ноќта, но ниту еден од нив не е позитивен на вирусот КОВИД-19, ...

Паника во кралското семејство: Децата изолирани поради коронавирусот!

Убавина и Здравје - 28.02.2020

Паниката околу коронавирусот го зафати и британското кралско семејство. Четворица ученици од училиштето кое го посетуваат принцот Џорџ и принцезата Шарлота од неодамна се ставени во изолација, под сомнение дека се заразени.

Во Њукасл загрижени поради коронавирусот, клупскиот доктор им забранил на играчите…

Дерби - 28.02.2020

Иако во Англија се уште нема потврдени случаи на коронавирусот, од редовите на Њукасл се многу внимателни кога се работи за овој опасен вирус. Вирусот веќе неколку денови се шири низ Европа, па токму затоа клупскиот доктор на Њукасл им забранил на ...

Коронавирус - не паничите, следете ги релевантните препораки

Р.С.Европа - 28.02.2020

По првиот пациент со коронавирусот однесувањето на луѓето упатува на голема вознемиреност. Упатените велат дека стравот не е ништо ново зашто се работи за здравјето. Но, тие велат дека паниката може да доведе до самоизолација.

Во Србија нема заразени со коронавирус, ќе се набават пет милиони хируршки маски

А1 On - 28.02.2020

Во Србија до денес не се пријавени случаи на заболени од коронавирус (КОВИД-2019), соопшти Министерството за здравство, кое двапати на ден ги ажурира информациите за вирусот. Како што јави дописникот на МИА од Белград, до вчера во националната ...

Швајцарија ги одложи сите мечеви во двете фудбалски лиги поради коронавирусот

Sport 1 - 28.02.2020

Швајцарија ги одложи сите спортски настани, меѓу кои и мечевите во двете фудбалски лиги во оваа земја поради епидемијата на коронавирусот која ја зафати најмногу Италија, но полека овој вирус се шири низ целиот континент.

Коронавирусот пристигна и во Мексико

Слободен Печат - 28.02.2020

Денеска, крузер со 6.000 туристи на крстосување низ Карипското Море што бил одбиен да влезе во водите на Јамајка и на Кајмански Острови, му било одобрено да се вкотви во пристаниште на Мексико.

Facebook ја откажа F8 конференцијата поради коронавирусот

USB - 28.02.2020

Компанијата Facebook одлучи да ја откаже F8 конференцијата, својот најголем годишен настан, поради загриженост од ширење на коронавирусот. Од Facebook велат дека ова било исклучително тешка одлука, но дека откажувањето е единствениот вистински пат ...

Почнаа откажувањата во спортот, пливачите ќе одмораат викендов

Слободен Печат - 28.02.2020

Нептун купот кој требаше да се одржи викендов на базенот Борис Трајковски, е одложен поради коронавирусот . – Моја препорака е да се откажат сите спортски натпревари, посебно тие што ќе се играат во затворен простор.

Коронавирусот го откажа и Саемот на автомобили во Женева

+инфо - 28.02.2020

Собирот не е најголемата изложба на возила на светот, но е меѓу најомилените, пред сè, кај производителите кои претпочитаат тука да ги претстават ​​своите брзи, најпрестижни и футуристички модели.

На Амазон се продаваат книги кои тврдат дека коронавирусот е дело на Сатаната

Оff.net - 28.02.2020

Најголемиот трговец со книги на светот вели дека дозволува продажба на небулозна литература поврзана со коронавирусот, за муштериите да имаат пристап до „различни ...

Што треба да знаете за корона вирус и како да се заштитите?

Црнобело - 28.02.2020

Што е корона вирусот, кои се симптомите, како се пренесува, колкави се шансите да се заразите, како може да се заштитите и да ги намалите шансите за зараза и зошто не треба да ...

Коронавирусот ги тера на чудни одлуки, една од нив ја донесе тренерот на Њукасл

SportMedia - 28.02.2020

Коронавирусот на големо се шири во светот, спортските настани полека се одложуваат или се играат пред празни трибини. Тренерите, клубовите и челниците почнаа да превземаат најразлични мерки и да воведуваат правила.

Низ фотографии: Корона вирусот се шири, животот продолжува

Кајгана - 28.02.2020

Светската здравствена организација нема прогласено пандемија на корона вирусот Covid-19. Бројот на новозаразени расте и во изминатите 24 часа пријавени се првите случаи во нови земји. Во Македонија има еден потврден случај на корона вирус, додека ...

Белата куќа ги обвини медиумите дека со пишувањата за коронавирусот сакаат да му наштетат на Трамп

+инфо - 28.02.2020

Шефот на персоналот на Белата куќа, Мик Милвани, денеска ги обвини американските медиуми дека засилено објавуваат негативни извештаи за коронавирусот за да му нанесат штета на претседателот Доналд Трамп.

Кои сè настани се откажани во Европа и кај нас поради корона вирусот?

Кајгана - 28.02.2020

Стравот од ширењето на корона вирусот е причина за откажување на повеќе настани во Европа. Помеѓу нив се некои од најпознатите и најпрестижните настани кои со нетрпение се очекуваат во текот на целата година.

Значителен пад во продажбата на пивото Corona заради корона вирусот - нема ноќен живот и луѓето се плашат да не се ...

Црнобело - 28.02.2020

Anheuser-Busch InBev, пиварата која го произведува пивото Corona, изјави дека корона вирусот кај нив влијае со сериозно намалена продажба во одредени региони. Тие пријавија загуба од $170 милиони долари во профитoт.

Нема нови случаи на коронавирус, надлежните и екпертите велат нема место за паника

А1 On - 28.02.2020

Нема нови случаи на лица позитивни на коронавирус во земјава. Негативни се тестовите на трите лица кои со симптоми на грип вчера се јавиле на Инфективната клиника. Според надлежните и експертите, простор и причина за паника нема.

Светскиот туризам ќе загуби над 22 милијарди долари поради коронавирусот

+инфо - 28.02.2020

Епидемијата на новиот коронавирус ќе го чини светскиот туризам најмалку 22 милијарди долари како резултат на падот на трошењето на кинеските туристи, објави Гардијан, пренесувајќи изводи од анализа на Светскиот совет за патувања и туризам.

Нема нови случаи на коронавирус, надлежните и екпертите велат нема место за паника

Сител - 28.02.2020

Нема нови случаи на лица позитивни на коронавирус во земјава. Негативни се тестовите на трите лица кои со симптоми на грип вчера се јавиле на Инфективната клиника. Според надлежните и експертите, простор и причина за паника нема.

И Дачиќ на задолжителна аеродромска контрола за коронавирус

Макфакс - 28.02.2020

Првиот вицепремиер во српската влада и министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, по враќањето од официјалната посета на Кина, беше подложен на задолжителна аеродромска контрола на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград.

Коронавирусот ги празни трибините: Спорт ќе има, ама без публика!

Sport 1 - 28.02.2020

Македонската Влада денеска им препорача на сите спортски организации и клубови своите веќе закажани мечеви да ги играат без присуство на публика до 6 март, но на организаторите е оставено во консултација со Комисијата за заразни болести сами да ...

Ливерпул е на прагот на прва титула во Премиерлигата по 30 години, но може да остане со празни раце поради ...

24Фудбал - 28.02.2020

Медиумите од Англија пишуваат за едно лудо сценарио според кое Ливерпул може да остане без титулата во Премиерлигата доколку сезоната биде прекината поради коронавирусот. Избраниците на Јирген Клоп имаат неверојатна сезона со 26 победи на 27 ...

Појавата на коронавирусот во супсахарска Африка предизвика страв од пандемија

МКД - 28.02.2020

Еден ден откако индексот на Дау Џонс падна за рекордни 1.190 поени, аналитичарите предупредуваат дека потенцијалната коронавирусна пандемија може да предизвика финансиска криза со ист обем како таа во 2008 година.

Англичаните почнаа да се глупираат: Ливерпул останува без титула поради коронавирусот?!

Sport 1 - 28.02.2020

Англиските медиуми одамна се познат дека од „глушец може да направат слон“, па откако избувна епидемијата на коронавирусот во Европа, пред сè во Италија, сега медиумите тури имаат и најлуда „теорија за заговор“ - Ливерпул ќе останел без титулата во ...

Прв случај на коронавирус во Нигерија

Глас на Америка - 28.02.2020

Овој случај го зголеми стравот за потенцијално ширење на коронавирусот во Африка ВАШИНГТОН — Официјални лица на Нигерија потврдија прв случај на коронавирус. Се работи за италијански државјанин кој работи во Нигерија, и кој се вратил во Лагос од ...

Милан ја откажа прес-конференцијата пред натпреварот против Џенова

Спортски - 28.02.2020

Вообичаената прес-конференција на Милан е откажана поради страв од ширење на коронавирусот. Поради мерки на претпазливост Милан ја откажа прес-конференцијата која требаше да се одржи утре.

Лудо и нереално: Ливерпул може да остане без титула поради коронавирусот!?

Спортски - 28.02.2020

Aнглиските медиум објавија лудо сценарио во кое Ливерпул би можел да остане без титулата во Премиер лигата на која чека 30 години. Ливерпул во овој момент има 22 бода предност, а до крајот на првенството има само уште 11 кола, па извесно е дека ...

Спорт пред празни трибини во Македонија

OhridNews - 28.02.2020

Националните федерации во Македонија ја прифатија сугестијата од Владата која препорача спортските натпревари до следната сабота (6 март) да се играат без присуство на публика. Овој предлог до Владата го достави Министерството за здравство, како ...

Општина Ресен со превентивни мерки за заштита од коронавирус

Слободен Печат - 28.02.2020

Градоначалникот на Општина Ресен Живко Гошаревски одржа работна средба со членовите на локалниот Совет за превенција и информира за преземените мерки на Општината за заштита од коронавирус.

Ако корона вирусот ја прекине сезоната, Ливерпул ќе остане без титула?

TopSport - 28.02.2020

И покрај тоа што имаат 22 поени предност на врвот на табелата, Ливерпул може да не ја добие титулата од Премиер лигата оваа сезона доколку британската влада реши да ги прекине сите спортски натпреварувања поради корона вирусот, јавува „Дејли ...

Северна Кореја го егзекутира првиот пациент со корона-вирус

Нова ТВ - 28.02.2020

Северна Кореја, која долго време опстојува на ставот дека нема проблем со корона-вирус, па дури станува и бесна од јавната понуда за помош од Стејт Департментот, според пишувања на медиумите, веќе го регистрирала првиот случај, а пациентот, наводно, ...

Северна Кореја го застрелала првиот пациент со коронавирус

+инфо - 28.02.2020

Северна Кореја го регистрирала првиот случај на коронавирус, а пациентот, наводно, наместо да се лекува, бил егзекутиран. Ваквата вест, што ја презедоа повеќе светски медиуми, најпрво беше објавена на Твитер профилот „ Secret Beijing “.

Како да го заштитите вашиот дом, работното место и себеси од коронавирусот

А1 On - 28.02.2020

Помина еден месец откако во Кина се создаде најголемиот карантин во човековата историја, со повеќе од 700 милиони луѓе „заробени“, во обид да се стави под контрола коронавирусот. Но, вирусот сега брзо се шири во другите земји, вклучително и во Јужна ...

Двајца Бугари кои работат во Битола под надзор поради коронавирусот

Press24 - 28.02.2020

Двајца бугарски државјани кои работат во Земјоделскиот комбинат „Пелагонија“ се ставени во домашна изолација во Битола, потврдија од Центарот за јавно здравје, пренесува „ САКАМДАКАЖАМ “. Работниците немаат симптоми на коронавирус, но се под ...

Ѕвезда на Тотнем ќе заврши во двонеделна изолација поради - коронавирусот!

Sport 1 - 28.02.2020

Англиски „Сан“ објави дека ѕвездата на Тотнем, Сон Хеунг-Мин ќе биде изолиран во следните две недели по враќањето од Јужна Кореја поради страв за ширење на опасниот коронавирус. Сон доби дозвола да се врати во татковината минатиот месец по ...

Македонците на брашно, Италијанците на шпагети ВИДЕО

+инфо - 28.02.2020

„Празни се рафтовите со паста во супермаркетите. Што се случува? Ваква паника немаше ниту во Втората светска ...

Сон во изолација штом се врати од операција

24Фудбал - 28.02.2020

Жозе Мурињо е во проблеми во завршниот дел од сезоната во Премиерлигата, викендов имаат мошне важен меч пред своја публика, а освен Кејн, на подолг рок се повреди и Сон, кој ќе има посебен третман во клубот поради коронавирусот.

Светските берзи продолжуваат да паѓаат поради коронавирусот

Глас на Америка - 28.02.2020

Аналитичарите предвидуваат дека оваа недела ќе биде најлоша по глобалната финансиска криза во 2008-та година ВАШИНГТОН — Светските берзи продолжија да паѓаат денес, поради стравот од ширење на коронавирусот.

Вонредна состојба – Милан ја откажа прес-конференцијата

Екипа - 28.02.2020

Италијанскиот калчолигаш Милан мораше да ја откаже редовната прес-конференција пред натпреварот од 26. коло во Серија А против Џенова кој треба да се одигра во недела. Поради мерки на претпазливост откажана е утрешната пресконфереција поради ...

Коронавирусот го натера Милан да ја откаже пред-конференцијата!

СуперСпорт - 28.02.2020

Стандардната прес-конференција на Милан беше откажана поради ширењето на коронавирусот. „Росонерите“ играат против Џенова во недела од 12.30 часот, но утрешниот прес на тренерот Стефано Пиоли ќе биде откажан.

Паника во Италија: Милан го откажа пресот поради коронавирусот!

Sport 1 - 28.02.2020

Милан требаше да одржи прес-конференција пред мечот против Џенова, која се игра в недела од 12.30 часот, но од управата на клубот решија да ја откажат поради вонредната состојба во Италија поради коронавирусот.

Нема нови случаи на коронавирус, надлежните и екпертите велат нема место за паника

Нетпрес - 28.02.2020

Нема нови случаи на лица позитивни на коронавирус во земјава. Негативни се тестовите на трите лица кои со симптоми на грип вчера се јавиле на Инфективната клиника. Според надлежните и експертите, простор и причина за паника нема.

Па, ова не е можно - Ливерпул останува без титулата во Премиер лигата?

Gol.mk - 28.02.2020

Англиските медиуми информираат дека Ливерпул би можел да остане без титулата во Премиер лигата. Ова звучи неверојатно, со оглед на високата предност на премиерлигашката табела на фудбалерите на Јирген Клоп.

Светскиот туризам ќе загуби над 22 милијарди долари поради епидемијата на новиот коронавирус

А1 On - 28.02.2020

Епидемијата на новиот коронавирус ќе го чини светскиот туризам најмалку 22 милијарди долари како резултат на падот на трошењето на кинеските туристи, објави Гардијан, пренесувајќи изводи од анализа на Светскиот совет за патувања и туризам.

Титулата на Ливерпул „не е загарантирана“ во Премиер лигата, доколку Коронавирус ја прекине сезоната

Sport M - 28.02.2020

Предноста на Ливерпул од 22 поени над Манчестер Сити би можела да биде за ништо ако Коронавирусот предизвика сезоната во Премиер лига да биде скратена. „Редсите“ се на добар пат да ја освојат нивната прва титула во домашното првенство по 30 години ...

Заев и Мицкоски се согласија за коронавирусот: Најважно е здравјето на граѓаните, изборите се секундарни

+инфо - 28.02.2020

Определен е период во којшто е забранети собири поради коронависрусот и верувам дека тој период наскоро ќе заврши, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната дебатна емисија на Канал 5. – Многу е важно народот да биде спокоен.

Милан ја откажува прес-конференцијата поради коронавирус

Sport M - 28.02.2020

Италија во паника околу коронавирусот. Како резултат, пет натпревари во Серија А ќе се играат зад затворени врати, вклучувајќи го италијанското дерби меѓу Јувентус и Интер в недела во Торино.

Премиер лигата посилна од коронавирус, а Пеп со урнебесен коментар се спореди со Клоп

Спортклуб - 28.02.2020

Поради ширењето на коронавирусот одложени се и откажани голем број натпреварувања и олимписки квалификациски турнири, а во некои земји натпреварите се играат без публика, меѓу кои и големото италијанско дерби меѓу Интер и Јувентус.

Светскиот туризам ќе загуби над 22 милијарди долари поради епидемијата на новиот коронавирус

Сител - 28.02.2020

Епидемијата на новиот коронавирус ќе го чини светскиот туризам најмалку 22 милијарди долари како резултат на падот на трошењето на кинеските туристи, објави Гардијан, пренесувајќи изводи од анализа на Светскиот совет за патувања и туризам.

Поради корона-вирусот намален бројот на пратки од Кина во земјава

OhridNews - 28.02.2020

Поради актуелната ситуација со епидемијата на корона-вирусот, забележано е намалување на трговската размена, односно намалување на бројот пратки од Далечниот Исток, информираат раководителите на царините од регионот, кои во Охрид учествуваат на ...

Премиер лигата посилна од коронавирусот, а Гвардиола: „Не сум како Клоп“! (ВИДЕО)

Слободен Печат - 28.02.2020

Нема да застанат возбудувањата во најсилното англиско фудбалско првенство, одложени се само два натпревари поради Лига купот… Поради ширењето на коронавирусите, бројните натпревари и олимписки квалификациски турнири се одложени и откажани, а во ...

Ливерпул може да остане без титула во Премиер лигата!?

SportMedia - 28.02.2020

Ливерпул би можел да остане без титулата во Премиер лигата ако натпреварите бидат откажани поради ризик од коронавирус, пишува „Дејли Телеграф“. Тимот на Јирген Клоп има 79 бода и е на врвот на табелата во Премиер лигата, со дури 22 бода повеќе од ...

Што ќе се случи ако Премиер лигата се прекине заради коронавирусот?

Sport M - 28.02.2020

Коронавирусот се шири низ целиот свет и сè повеќе потврдени случаи се шират ширум светот. Поради овој вирус, многу настани се откажани, навивачите се отстрануваат од стадионите, а клубовите им забрануваат на играчите да имаат стандардни состаноци со ...

Обезбедени објекти за дополнителна изолација, 12-те под надзор немаат никакви симптоми на коронавирус

+инфо - 28.02.2020

Тој информираше дека 12 лица, од кои две деца, кои биле во контакт со оваа пациентка се во домашна изолација и не смеат да го напуштаат живеалиштето ниту некој да им доаѓа на гости. Тие се здрави, немаат никакви симптоми.

(Видео) се огласи струмичанката Елена Пандева од „Елена Лука“ : не сме биле надвор од државата, не e вистина е дека јас ...

Струмица Денес - 28.02.2020

Деновите актуелна е темата со Корона вирусот и со првиот случај во Македонија. Како и секогаш, се појавија и чаршиските муабети дека нашата струмичанка Елена Пандева од „Елена Лука“ е таа која е заболена од Корона вирусот бидејќи наводно била надвор ...

Ливерпул поради Коронавирусот може да остане без титулата во Англија?

Спортманија - 28.02.2020

Дел од англиските медиуми најавуваат дека е можно неверојатно сценарио Ливерпул цели 30 години чекаше за да се израдува на титула во англиското првенство. По три децении мечтаење, гигантот од „Енфилд роуд“ е на прагот да се израдува на трофејот кој ...

Нема нови случаи на коронавирус - екпертите велат нема место за паника

Press24 - 28.02.2020

Нема нови случаи на лица позитивни на коронавирус во земјава. Негативни се тестовите на трите лица кои со симптоми на грип вчера се јавиле на Инфективната клиника. Според надлежните и експертите, простор и причина за паника нема.

Ferrari привремено ги затвора музеите

24auto - 28.02.2020

Италијанскиот производител на спортски автомобили Ferrari соопшти дека привремено ги затвора своите музеи во Италија. Причината за ова е епидемијата на коронавирусот која е присутна во северните делови на земјата каде и се лоцирани музеите на овој ...

Нема нови случаи на коронавирус, надлежните и екпертите велат нема место за паника

ММС - 28.02.2020

Нема нови случаи на лица позитивни на коронавирус во земјава. Негативни се тестовите на трите лица кои со симптоми на грип вчера се јавиле на Инфективната клиника. Според надлежните и експертите, простор и причина за паника нема.

Светскиот туризам ќе загуби над 22 милијарди долари поради епидемијата на новиот коронавирус

ММС - 28.02.2020

Епидемијата на новиот коронавирус ќе го чини светскиот туризам најмалку 22 милијарди долари како резултат на падот на трошењето на кинеските туристи, објави Гардијан, пренесувајќи изводи од анализа на Светскиот совет за патувања и туризам.

Светскиот туризам ќе загуби над 22 милијарди долари поради епидемијата на новиот коронавирус

Нетпрес - 28.02.2020

Епидемијата на новиот коронавирус ќе го чини светскиот туризам најмалку 22 милијарди долари како резултат на падот на трошењето на кинеските туристи, објави Гардијан, пренесувајќи изводи од анализа на Светскиот совет за патувања и туризам.

Бугари ставени во изолација во Битола поради опасност од коронавирус

Курир - 28.02.2020

Двајца Бугари кои работат во Земјоделскиот комбинат „Пелагонија“ се ставени во домашна изолација во Битола, потврдија за „ СДК “ од Центарот за јавно здравје. Работниците немаат симптоми на коронавирус, но се под здравствен надзор затоа што ...

Светскиот туризам ќе загуби над 22 милијарди долари поради епидемијата на новиот коронавирус

Либертас - 28.02.2020

– Епидемијата на новиот коронавирус ќе го чини светскиот туризам најмалку 22 милијарди долари како резултат на падот на трошењето на кинеските туристи, објави Гардијан, пренесувајќи изводи од анализа на Светскиот совет за патувања и туризам.

Коронавирусот нема да го одложи почетокот на ЕУРО 2020

Точка - 28.02.2020

Дали УЕФА ќе го одложи почетокот на Европското првенство или не? Прашањето се наметнува откако поради коронавирусот се одложуваат или откажуваат сѐ повеќе спортски натпреварување низ светот.

Коронавирусот нема да го одложи почетокот на ЕУРО 2020

MTM - 28.02.2020

Дали УЕФА ќе го одложи почетокот на Европското првенство или не? Прашањето се наметнува откако поради коронавирусот се одложуваат или откажуваат сѐ повеќе спортски натпреварување низ светот.

Влада: Не смее неосновано да се зголемуваат цените на заштитните маски

Frontline - 28.02.2020

На оваа своја седница Владата ги задолжи Пазарната инспекција и Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД) да направи увид и контрола на залихите на заштитните средства за заштита од пренесувањето на вирусот во аптеките и доколку утврди ...

Во Србија нема заразени со коронавирус, ќе са набават пет милиони хируршки маски

Опсервер - 28.02.2020

Во Србија до денес не се пријавени случаи на заболени од коронавирус (КОВИД-2019), соопшти Министерството за здравство, кое двапати на ден ги ажурира информациите за вирусот. Како што јави дописникот на МИА од Белград, до вчера во националната ...

Саемот за автомобили во Женева се откажува првпат во 79 години поради коронавирусот

Centar - 28.02.2020

Првпат во 79 години, поради коронавирусот, откажан е саемот за автомобили во Женева, објавија швајцарските медиуми. Голем број други јавни настани низ Швајцарија исто така се откажани откако бројот на случаи на инфекција со коронавирус во земјата се ...

Како коронавирусот стана дневно-политичка тема на опозицијата?

Локално - 28.02.2020

Откако се појави првиот случај на заболен со Ковид-19 во земјава, се случи и првиот обид да се искористи појавата на коронавирусот во политички цели. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вчера во два наврата и преку две различни лица ја обвини владејачката СДСМ ...

Поради коронавирусот откажан Саемот на автомобили во Женева

Опсервер - 28.02.2020

– Саемот за автомобили во Женева 2020, е откажан откако швајцарската Влада денеска забрани собир на над 1.000 луѓе поради загриженоста од новиот коронавирус. Забраната ќе трае најмалку до 15 март.

Драстичен пад: Koрона вирусот ги покоси светските берзи

PressingTV - 28.02.2020

Шести ден по ред на светските берзи продолжува агонијата на пад на цените на акциите бидејќи брзото ширење на коронавирусот влијае врз инвеститорите да почнат да распродаваат различни активи и своите вложувања да ги насочуваат кон сигурни пласмни, ...

Почина првиот Британец од КОРОНА вирусот

Пулс24 - 28.02.2020

Еден Британец почина откако бил заразен со коронавирус додека бил во карантин во Јапонија на бродот за крстарење „Дијамантска принцеза“, соопшти јапонското Министерство за здравство. Тој е првиот Британец жртва на вирусот.

Предавања за мерки против корона и дополнителни количини средства за хигиена во училиштата во Гостивар

Gostivarpress.mk - 28.02.2020

По појавата на првиот случај на заразен со коронавирус во земјава, во училиштата на територијата на Гостивар, деновиве се зголемува нивото на превентивни мерки против ширење на вируси. Училишните управи согласно препораките коишто ги добиле од ...

Корона вирусот ги „коси“ и светските берзи

Република - 28.02.2020

Шести ден по ред на светските берзи продолжува агонијата на пад на цените на акциите бидејќи брзото ширење на коронавирусот влијае врз инвеститорите да почнат да распродаваат различни активи и своите вложувања да ги насочуваат кон сигурни пласмни, ...

Како медицинските работници од Кина ја слават победата на коронавирусот

Точка - 28.02.2020

Со денови се бореле против коронавирусот "од првите линии", а потоа земале момент одмор и танцувале. Медицинскиот персонал во една болница во југоистичната кинеска провинција Анхуи од среќа танцувал во дворот, откако повеќе излечени пациенти биле ...

И Дачиќ на задолжителна аеродромска контрола за коронавирус

24Инфо - 28.02.2020

Првиот вицепремиер во српската влада и министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, по враќањето од официјалната посета на Кина беше подложен на задолжителна аеродромска контрола на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград.

Хрватска: Економски ефекти од ширењето на коронавирусот: Што ќе се случи со буџетот ако короната ги истера туристите

24Инфо - 28.02.2020

Покрај туризмот, прва финансиска „жртва” на коронавирусот може да биде државниот буџет, кој е ориентиран кон ДДВ на страната на приходите, а со тоа и на потрошувачката од странските туристи.

Во Србија нема заразени со коронавирус, ќе са набават пет милиони хируршки маски

4NEWS - 28.02.2020

Во Србија до денес не се пријавени случаи на заболени од коронавирус (КОВИД-2019), соопшти Министерството за здравство, кое двапати на ден ги ажурира информациите за вирусот. Како што јави дописникот на МИА од Белград, до вчера во националната ...

КОЛКУ СИЛНО ЌЕ УДРИ КОРОНА - туризмот брои штети, кожарите во грч, за власта е рано да се зборува за последици

Фактор - 28.02.2020

Колку силно коронавирусот ќе удри врз домашната економија, засега никој не сака да прогнозира. Дел од бизнисот, особено туристичката дејност, веќе почна да брои штети, а дел како што е кожарската и чевларската индустрија, во грч ги следат состојбите.

(ЖИВО) За најновата состојба со корона вирусот во земјава

Frontline - 28.02.2020

Владата закажа прес-конференција на министерот за здравство Венко Филипче на која треба да ги даде последните податоци за состојбата со корона вирусот во земјава и препораките за ...

Короната ги затвори музеите во Венеција, Милано и Торино

Вечер Прес - 28.02.2020

Музеите во Венеција, Милано и Торино ќе бидат затворени најмалку една недела поради ширењето на корона вирусот. Затворањето на јавните и приватните музеи е најавено откако во северна Италија е потврдено повеќе од 20 случаи заразени со овој вирус, ...

Хрватска: Економски ефекти од ширењето на коронавирусот: Што ќе се случи со буџетот ако короната ги истера туристите

Вечер Прес - 28.02.2020

Покрај туризмот, прва финансиска „жртва“ на коронавирусот може да биде државниот буџет, кој е ориентиран кон ДДВ на страната на приходите, а со тоа и на потрошувачката од странските туристи.

„Ти им викаш мијте раце, они го купија цело брашно во градот“: Твитер реакции

еМагазин - 28.02.2020

Информациите поврзани со коронавирусот се топ тема на социјалните мрежи. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Негативен резултатот на последното лице што денеска беше тестирано за коронавирус Бројката на изолирани како претпазливост од корона вирус од осум се зголеми на ...

Закоронизираниот мозок на просечниот Македонец!

Фактор - 28.02.2020

Во земјата на лудаците ( според исказот на еден наш поранешен министер), денеска ако не полудите, не сте нормален. Добро, дали е нормална оваа нагласена, психоделична и хистерична драматизација околу корона вирусот?! Нормално, како и секое човечко ...

Поради коронавирусот откажан Саемот на автомобили во Женева

Вечер Прес - 28.02.2020

Саемот за автомобили во Женева 2020, е откажан откако швајцарската Влада денеска забрани собир на над 1.000 луѓе поради загриженоста од новиот коронавирус. Забраната ќе трае најмалку до 15 март.

Додека други паничат, тие се шегуваат: Италијанска слаткарница нуди коронавирус колачи!

Точка - 28.02.2020

Додека прехрамбените и останатите намирници исчезнуваат со голема брзина од полиците во италијанските супермаркети, излогот на историската слаткара „Манџини“ во Џенова го красат нови колачиња во облик на коронавирусот.

Хрватска: Економски ефекти од ширењето на коронавирусот: Што ќе се случи со буџетот ако короната ги истера туристите

Либертас - 28.02.2020

Вечерњи лист/Загреб Покрај туризмот, прва финансиска „жртва“ на коронавирусот може да биде државниот буџет, кој е ориентиран кон ДДВ на страната на приходите, а со тоа и на потрошувачката од странските туристи.

Ако коронавирусот ја прекине сезоната, Ливерпул ќе остане без титула?

Точка - 28.02.2020

И покрај тоа што имаат 22 поени предност на врвот на табелата, Ливерпул може да не ја добие титулата од Премиер лигата оваа сезона доколку британската влада реши да ги прекине сите спортски натпреварувања поради коронавирусот, јавува „Дејли ...

Ако корона вирусот ја прекине сезоната, Ливерпул ќе остане без титула?

MTM - 28.02.2020

И покрај тоа што имаат 22 поени предност на врвот на табелата, Ливерпул може да не ја добие титулата од Премиер лигата оваа сезона доколку британската влада реши да ги прекине сите спортски натпреварувања поради корона вирусот, јавува „Дејли ...

Нема место за паника: Фчерашни новости со упатство како да се справите со корона вирусот

Точка - 28.02.2020

Додека сите се во паника и не знаат кај тераат, Фчерашни новости на едно место ги собра најголемите експерти и познавачи на вируси и слично, за да одговорат на прашањето кое ептен го мачи народот, како да се справите со корона вирусот и зошто да не ...

ВЕЧЕРЊИ ЛИСТ: Коронавурусот донесе паника во Хрватска, а туризмот ќе биде првата жртва

Денешен - 28.02.2020

Покрај туризмот, прва финансиска „жртва“ на коронавирусот може да биде државниот буџет, кој е ориентиран кон ДДВ на страната на приходите, а со тоа и на потрошувачката од странските туристи, пишува загрепски Вечерњи лист.

Белата куќа ги обвини медиумите дека со пишувњата за коронавирусот сакаат да му наштетат на Трамп

Либертас - 28.02.2020

Милвани претходно веќе ги осуди медиумите заради негативното пишување за претседателот во текот на истрагата за негово отповикување и судење. Шефот на персоналот на Белата куќа и директор на канцеларијата за упраување и пресметки, исто така, кажа ...

Светскиот „ловец на вируси“ објаснува колку е опасен корона

Фактор - 28.02.2020

Питер Пиот, микробиолог и еден од најпознатите светски „ловци на вируси“ е ч овекот кој помогна да се открие ебола кога имал 27 години и кој ја водел борбата против ХИВ-сидата. Тој е легенда во глобалното здравство.

Белата куќа ги обвини медиумите дека со пишувањата за коронавирусот сакаат да му наштетат на Трамп

Опсервер - 28.02.2020

Шефот на персоналот на Белата куќа, Мик Милвани, денеска ги обвини американските медиуми дека засилено објавуваат негативни извештаи за коронавирусот за да му нанесат штета на претседателот Доналд Трамп.

Нема нови случаи на коронавирус, надлежните и екпертите велат нема место за паника

24Инфо - 28.02.2020

Нема нови случаи на лица позитивни на коронавирус во земјава. Негативни се тестовите на трите лица кои со симптоми на грип вчера се јавиле на Инфективната клиника. Според надлежните и експертите, простор и причина за паника нема.

НЕ ДОПИРАЈТЕ ГИ ОЧИТЕ: Како преку нив можете да се заразите со коронавирусот?

Локално - 28.02.2020

Изминативе денови постојано читаме и слушаме препораки за заштита од пренесување и заразување со коронавирус, а во сите постои и ставката „Не допирајте ги очите и деловите околу очите ако не ви се измиени рацете.

БЕЛАТА КУЌА: Американските медиуми го користат и вирусот за да водат кампања против Трамп

Денешен - 28.02.2020

Шефот на персоналот на Белата куќа, Мик Милвани, денеска ги обвини американските медиуми дека засилено објавуваат негативни извештаи за коронавирусот за да му нанесат штета на претседателот Доналд Трамп.

Без паника: Неколку совети како за заштита од корона вирусот

Frontline - 28.02.2020

Иако не е прогласена пандемија, ниту пак вонредна состојба, народот реши да се обезбеди со резерви за апокалипса, оставајќи ги празни маркетите и аптеките. Превенцијата против корона вирусот, како и против било кој грип, вклучува: одржување лична ...

Коронавирусот дојде и во Мексико, крузер одбиен да влезе во Јамајка и Кајмански Острови

Либертас - 28.02.2020

Мексико за првпат регистрира коронавирус во земјата откако двајца граѓани кои патувале во Италија имале позитивна дијагноза, а две карипски земји, Јамајка и Кајмански острови, одбиле влез на крузер во своите води.

Во сите училишта мора да има основни средства за хигиена, во спротивно ќе има санкции

Скопје инфо - 28.02.2020

Во сите училишта мора да има основни средства за хигиена, во спротивно ќе има санкции. Вакво предупредување упати министерот за образование по појавата на Ковид-19 во земјава. Адеми потенцираше дека државата им префрла пари на општините за да ...

Ливерпул може да остане без титулата

Бриф - 28.02.2020

По цели 30 години Ливерпул е на чекор до освојување на Премиерлигата, но уште еднаш се појави нешто што може да им ја „земе“ од раце – коронавирусот! Ливерпул има дури 22 бода предност пред Манчестер Сити, но владата на Велика Британија сериозно ...

Двајца Бугари кои работат во Македонија под надзор поради корона вирусот

Скопје инфо - 28.02.2020

Двајца бугарски државјани кои работат во Земјоделскиот комбинат „Пелагонија“ се ставени во домашна изолација во Битола, потврдија од Центарот за јавно здравје, пренесува „ САКАМДАКАЖАМ “. Работниците немаат симптоми на коронавирус, но се под ...

На Инфективна за корона вирус се тестира лице од Струмица, двајца Бугари во Битола во изолација

еМагазин - 28.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска на прес-конференција информираше дека утрово едно лице се тестира за корона вирус на Инфективната клиника. Лицето е од Струмица и во државата пристигнало на 22 февруари, но симптомите ги добило по една ...

Коронавирусот дојде и во Мексико, крузер одбиен да влезе во Јамајка и Кајмански Острови

Опсервер - 28.02.2020

Мексико за првпат регистрира коронавирус во земјата откако двајца граѓани кои патувале во Италија имале позитивна дијагноза, а две карипски земји, Јамајка и Кајмански острови, одбиле влез на крузер во своите води.

Хрватска: Економски ефекти од ширењето на коронавирусот: Што ќе се случи со буџетот ако короната ги истера туристите

Опсервер - 28.02.2020

Покрај туризмот, прва финансиска „жртва“ на коронавирусот може да биде државниот буџет, кој е ориентиран кон ДДВ на страната на приходите, а со тоа и на потрошувачката од странските туристи.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Возачот кој се вратил од Италија се пожалил на симптоми, Заев и Мицкоски на дуел

Фактор - 28.02.2020

ЕДЕН ТЕСТИРАН Е СО НЕГАТИВЕН РЕЗУЛАТ, А ВОЗАЧОТ КОЈ СЕ ВРАТИ СЕ ЖАЛЕЛ НА КАШЛИЦА Mинистерот за здравство, Венко Филипче попладнево на прес-конференција изјави дека пациентот за кој зборуваше утрово има негативни резулати.

СЗО го крена нивото на опасност на многу високо и предупреди дека најголем непријател се стравот и шпекулациите

Точка - 28.02.2020

Светската здравствена организација (СЗО) го крена нивото на опасност и ширењето на коронавирусот на глобално ниво на многу високо, но предупреди дека нашиот најголем непријател сега не е коронавирусот сам по себе, туку тоа се стравот, шпекулациите и ...

Нема место за паника: Фчерашни новости со упатство како да се справите со корона вирусот

Panika.be - 28.02.2020

Додека сите се во паника и не знаат кај тераат, Фчерашни новости на едно место ги собра најголемите експерти и познавачи на вируси и слично, за да одговорат на прашањето кое ептен го мачи народот, како да се справите со корона вирусот и зошто да не ...

28 февруари: Деценискиот дуел, изборен мониторинг, говор на омраза и црна пропаганда-закана за демократијата, корона ...

CivilMedia - 28.02.2020

Претседателите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски, се на дуел во Канал 5. Огромен интерес на социјалните мрежи и во другите медиуми, со над три илјади гледачи, како и огромен број коментари во кои изобилува и говор на омразата.

Фокус: Коронавирус во судството – кој ќе ја лекува јустиција!?

Либертас - 28.02.2020

Во новиот број на неделникот Фокус: ЗА НЕШТАТА ДА СТАНАТ ПОЈАСНИ Белки, нема да ѝ текне на опозицијата да го обвини Заев дека си „нарачал“ коронавирус за да ги одложи изборите на 12 април.

(ВИДЕО) КАКО КОРОНАВИРУСОТ ГИ НАДМИНА ЕБОЛА, САРС И МЕРС: Заразени над 82 000 луѓе

Фактор - 28.02.2020

Нова видео анимација покажува како коронавирусот со брзината на ширење ги надмина САРС, МЕРС, епидемијата на ебола и свински грип, пишува Дејли меил. Анимација на компанијата „Абакаба“, која е објавена на Јутјуб на 12 февруари споредува како брзо се ...

Белата куќа: Медиумите известуваат за коронавирусот за да му наштетат на Трамп

Локално - 28.02.2020

Висок официјален претставник на Белата куќа во петокот ги обвини американските медиуми дека зголемено објавуваат негативни извештаи за вирусот корона, со цел да му се наштети на американскиот претседател Доналд Трамп.

Мицкоски: Лошо е што се дозволи коронавирусот да дојде во Македонија, системот затаи

24Инфо - 28.02.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашниот дуел со Зоран Заев рече дека лошо било што се дозволило случај на коронавирус да се појави во Македонија. -Лошо е што се дозволи да дојде до случај на коронавирус во Македонија, системот ...

Белата куќа ги обвини медиумите дека со пишувњата за коронавирусот сакаат да му наштетат на Трамп

24Инфо - 28.02.2020

– Шефот на персоналот на Белата куќа, Мик Милвани, денеска ги обвини американските медиуми дека засилено објавуваат негативни извештаи за коронавирусот за да му нанесат штета на претседателот Доналд Трамп.

Коронавирусот дојде и во Мексико, крузер одбиен да влезе во Јамајка и Кајмански Острови

24Инфо - 28.02.2020

– Мексико за првпат регистрира коронавирус во земјата откако двајца граѓани кои патувале во Италија имале позитивна дијагноза, а две карипски земји, Јамајка и Кајмански острови, одбиле влез на крузер во своите води.

Епидемијата на новиот коронавирус ќе го чини светскиот туризам најмалку 22 милијарди долари

Локално - 28.02.2020

Епидемијата на новиот коронавирус ќе го чини светскиот туризам најмалку 22 милијарди долари како резултат на падот на трошењето на кинеските туристи, објави Гардијан, пренесувајќи изводи од анализа на Светскиот совет за патувања и туризам.

Северна Кореја го застрелала првиот пациент со коронавирус

24Инфо - 28.02.2020

Северна Кореја го регистрирала првиот случај на коронавирус, а пациентот, наводно, наместо да се лекува, бил егзекутиран. Ваквата вест, што ја презедоа повеќе светски медиуми, најпрво беше објавена на Твитер профилот „ Secret Beijing “.

Клухе: Северна Македонија ги применува сите стандардни, не постои причина за паника од коронавирусот

Локално - 28.02.2020

Подготвеноста на властите во справувањето со коронавирусот е одлична. Им честитам на властите, бидејќи Северна Македонија направи проценка на капацитетите дали има доволно човечки ресурси и инфраструктура, дури и пред да се појави првиот случај на ...

Нема нови случаи на коронавирус, надлежните и екпертите велат нема место за паника

Опсервер - 28.02.2020

– Нема нови случаи на лица позитивни на коронавирус во земјава. Негативни се тестовите на трите лица кои со симптоми на грип вчера се јавиле на Инфективната клиника. Според надлежните и експертите, простор и причина за паника нема.

Кина: Оние кои го прележале вирусот веќе не се заразни

Република - 28.02.2020

Пациентите кои биле отпуштени од болница откако заздравиле од новиот коронавирус, но на подоцнежните тестови повторно биле позитивни на Ковид-19, се утврди дека не се заразни. Тоа го изјави денеска официјалниот претставник на кинеската Национална ...

Кина: Оние кои го прележале вирусот веќе не се заразни

Либертас - 28.02.2020

Пациентите кои биле отпуштени од болница откако се опоравиле од новиот коронавирус, но на подоцнежните тестови повторно биле позитивни на Ковид-19, се утврди дека не се заразни. Тоа го изјави денеска официјалниот претставник на кинеската Национална ...

Клугe: Нема место за паника, само пет отсто од заболените од коронавирус се во критична состојба

CivilMedia - 28.02.2020

Подготвеноста на властите во справувањето со коронавирусот е одлична. Им честитам на властите, бидејќи Северна Македонија направи проценка на капацитетите дали има доволно човечки ресурси и инфраструктура, дури и пред да се појави првиот случај на ...

Шпански новинар се заразил со коронавирусот на натпревар од Лигата на шампионите

24Инфо - 28.02.2020

Шпанскиот новинар Кике Матеу се заразил од коронавирусот на натпреварот од Лигата на шампионите кој минатата недела се одигра во Милано помеѓу Аталанта и Валенсија. Според шпанските медиумите, 44-годишниот Матеу бил позитивен на првиот тест во ...

Кина: Оние кои го прележале вирусот веќе не се заразни

24Инфо - 28.02.2020

Пациентите кои биле отпуштени од болница откако се опоравиле од новиот коронавирус, но на подоцнежните тестови повторно биле позитивни на Ковид-19, се утврди дека не се заразни. Тоа го изјави денеска официјалниот претставник на кинеската Национална ...

Клуге за МИА: Нема место за паника, само пет отсто од заболените од коронавирус се во критична состојба

iPortal - 28.02.2020

Подготвеноста на властите во справувањето со коронавирусот е одлична. Им честитам на властите, бидејќи Северна Македонија направи проценка на капацитетите дали има доволно човечки ресурси и инфраструктура, дури и пред да се појави првиот случај на ...

ПАНИКАТА Е ПРЕТЕРАНА, ДОСЕГА ИМАВМЕ 6 КОРОНАВИРУСИ: Хрватски научник за ширење на заразата

Фактор - 28.02.2020

Игор Рудан, еден од најуспешните и цитирани научници во Хрватска, член на Кралското друштво на Единбург и иницијатор на училиштето 21-от век, им се обрати на новинарите и ја коментираше појавата на вирусот корона.

Саемот за автомобили во Женева се откажува првпат во 79 години поради коронавирусот

24Инфо - 28.02.2020

Првпат во 79 години, поради коронавирусот, откажан е саемот за автомобили во Женева, објавија швајцарските медиуми. Голем број други јавни настани низ Швајцарија исто така се откажани откако бројот на случаи на инфекција со коронавирус во земјата се ...

ВИДЕО: Новиот вирус на современото време – лажните вести, си го прави своето – Корона присутна во секое македонско ...

Либертас - 28.02.2020

Корона вирусот пристигна и во Македонија. Но како нус продукт таа со себе ја донесе и паниката во државава. Се шират не проверени вести, се празнат маркети, туристичките агенции трпат загуби .

Саемот за автомобили во Женева се откажува првпат во 79 години поради коронавирусот

Точка - 28.02.2020

Првпат во 79 години, поради коронавирусот, откажан е саемот за автомобили во Женева, објавија швајцарските медиуми. Голем број други јавни настани низ Швајцарија исто така се откажани откако бројот на случаи на инфекција со коронавирус во земјата се ...

Сцени поради коронавирус какви што сè уште не сте виделе: Шишање од еден метар оддалеченост и “drive in” тестови

Точка - 28.02.2020

Паниката поради коронавирусот во светот не стивнува. Вирусот, по Кина, се прошири низ уште 50 држави, а во овој момент се заразени речиси 84.000 луѓе. Како последица на вирусот починаа повеќе од 2.850 лица, а во многу држави владее страв од зараза.

Светскиот туризам ќе загуби над 22 милијарди долари поради епидемијата на новиот коронавирус

Опсервер - 28.02.2020

– Епидемијата на новиот коронавирус ќе го чини светскиот туризам најмалку 22 милијарди долари како резултат на падот на трошењето на кинеските туристи, објави Гардијан, пренесувајќи изводи од анализа на Светскиот совет за патувања и туризам.

Оние кои го прележале вирусот веќе не се заразни

Вечер Прес - 28.02.2020

Пациентите кои биле отпуштени од болница откако се опоравиле од новиот коронавирус, но на подоцнежните тестови повторно биле позитивни на Ковид-19, се утврди дека не се заразни. Тоа го изјави денеска официјалниот претставник на кинеската Национална ...

Во Србија тестирани 25 лица, нема заразени со коронавирус

24Инфо - 28.02.2020

Во Србија до денес не се пријавени случаи на заболени од коронавирус (КОВИД-2019), соопшти Министерството за здравство, кое двапати на ден ги ажурира информациите за вирусот. Како што јави дописникот на МИА од Белград, до вчера во националната ...

Во Њукасл загрижени поради коронавирусот, клупскиот доктор им забранил на играчите…

Точка - 28.02.2020

Иако во Англија се уште нема потврдени случаи на коронавирусот, од редовите на Њукасл се многу внимателни кога се работи за овој опасен вирус. Вирусот веќе неколку денови се шири низ Европа, па токму затоа клупскиот доктор на Њукасл им забранил на ...

Контраспин: Не се прави изборна кампања врз корона вирусот

Мета - 28.02.2020

Една од границите во етичка смисла, во изборната кампања е воздржување од хушкачки говор кој може да предизвика паника и ширење на дезинформации за сериозни состојби кога станува збор за јавното здравје или за природни непогоди или катастрофи.

Саемот за автомобили во Женева се откажува првпат во 79 години поради коронавирусот

MTM - 28.02.2020

Првпат по 79 години, поради коронавирусот, откажан е саемот за автомобили во Женева, објавија швајцарските медиуми. Голем број други јавни настани низ Швајцарија, исто така, се откажани откако бројот на случаи на инфекција со коронавирус во земјата ...

Светскиот туризам ќе загуби над 22 милијарди долари поради епидемијата на новиот коронавирус

24Инфо - 28.02.2020

Епидемијата на новиот коронавирус ќе го чини светскиот туризам најмалку 22 милијарди долари како резултат на падот на трошењето на кинеските туристи, објави Гардијан, пренесувајќи изводи од анализа на Светскиот совет за патувања и туризам.

Во Србија нема заразени со коронавирус, ќе са набават пет милиони хируршки маски

Либертас - 28.02.2020

Во Србија до денес не се пријавени случаи на заболени од коронавирус (КОВИД-2019), соопшти Министерството за здравство, кое двапати на ден ги ажурира информациите за вирусот. Како што јави дописникот на МИА од Белград, до вчера во националната ...

Нема нови случаи на коронавирус, надлежните и екпертите велат нема место за паника

iPortal - 28.02.2020

Нема нови случаи на лица позитивни на коронавирус во земјава. Негативни се тестовите на трите лица кои со симптоми на грип вчера се јавиле на Инфективната клиника. Според надлежните и експертите, простор и причина за паника нема.

Нема нови случаи на корона вирус, надлежните и екпертите велат нема место за паника

CivilMedia - 28.02.2020

Нема нови случаи на лица позитивни на коронавирус во земјава. Негативни се тестовите на трите лица кои со симптоми на грип вчера се јавиле на Инфективната клиника. Според надлежните и експертите, простор и причина за паника нема.

Во Србија нема заразени со коронавирус, ќе се набават пет милиони хируршки маски

Локално - 28.02.2020

Во Србија до денес не се пријавени случаи на заболени од коронавирус (КОВИД-2019), соопшти Министерството за здравство, кое двапати на ден ги ажурира информациите за вирусот. Како што јави дописникот на МИА од Белград, до вчера во националната ...

Нема нови случаи на коронавирус, надлежните и екпертите велат нема место за паника

Frontline - 28.02.2020

Регионалниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клухе, кој е во посета на земјава смета дека подготвеноста на властите во справувањето со корона вирусот е одлична.

Кина: Оние кои го прележале вирусот веќе не се заразни

iPortal - 28.02.2020

Пациентите кои биле отпуштени од болница откако се опоравиле од новиот коронавирус, но на подоцнежните тестови повторно биле позитивни на Ковид-19, се утврди дека не се заразни. Тоа го изјави денеска официјалниот претставник на кинеската Национална ...

Кина: Оние кои го прележале вирусот веќе не се заразни

Опсервер - 28.02.2020

– Пациентите кои биле отпуштени од болница откако се опоравиле од новиот коронавирус, но на подоцнежните тестови повторно биле позитивни на Ковид-19, се утврди дека не се заразни. Тоа го изјави денеска официјалниот претставник на кинеската ...

Аптеките ќе бидат казнети ако неосновано ги зголемиле цените на маските и на средствата за дезинфекција

еМагазин - 28.02.2020

Владата на последната седница ги задолжи Пазараната инспекција и Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД) да направи увид и контрола на залихите на заштитните средства за заштита од пренесувањето на вирусот во аптеките и доколку утврди ...

Кина: Оние кои го прележале вирусот веќе не се заразни

Локално - 28.02.2020

Пациентите кои биле отпуштени од болница откако се опоравиле од новиот коронавирус, но на подоцнежните тестови повторно биле позитивни на Ковид-19, се утврди дека не се заразни. Тоа го изјави денеска официјалниот претставник на кинеската Национална ...

Прв случај на коронавирус во Нов Зеланд

Н.Македонија - 28.02.2020

Здравствените службеници во Нов Зеланд соопштија за прв случај на коронавирус, појавен кај човек на 60 годишна возраст, неодамна вратен од Иран. Лицето се лекува во градската болница во Окланд, а членовите на неговото семејство се изолирани.

Кампањата и изборите не се загрозени

Н.Македонија - 28.02.2020

Меѓу другото, појавата на коронавирусот во Македонија овој пат се совпаѓа и со хронично чувствителниот период пред избори. Иако официјалната предизборна кампања сѐ уште не е започната, партиите веќе одржуваат интензивни активности поврзани со ...

За Балканот „инфодемијата“ е поопасна од коронавирусот

Н.Македонија - 28.02.2020

Населението на балканскиот простор не остана имуно на паниката и стравот, кои следуваа по информациите за првите лица што се заразени од коронавирусот во Хрватска, Србија, Грција и во Македонија.

Дезинфекција во градскиот превоз

Н.Македонија - 28.02.2020

И покрај препораките за превенција и однесување во однос на можноста за откривање на коронавирусот во земјава, од страна на Министерството за здравство, но и информациите од СЗО и светските медиуми, првичната реакција на граѓаните сепак беше ...

„Инфодемијата“ нов предизвик

Н.Македонија - 28.02.2020

Успешното справување со природните непогоди, несреќи од секаков вид меѓу кои и вируси и епидемии, подразбира дека сите влијателни субјекти на едно општеството треба да се креатори на клима на професионално и одговорно однесување, која, пак, е добар ...

Сопствениците на „Корона“ со загуба од 170 милиони долари поради вирусот

Н.Македонија - 28.02.2020

Компанијата во чија сопственост е пивото „Корона“ остварила најниска заработка во изминатите 10 години во последниот квартал. Поради ширењето на коронавирусот во Кина во последните два месеци, компанијата претрпела загуба од 170 милиони долари во ...

Танаскоски: Се очекува намалување на е-пратките од Кина, поради успорената испорака од нивна страна

Скопје1 - 28.02.2020

Во Охрид, се одржува петтиот неформален регионален состанок на директорите на Царинските управи од Западен Балкан. Главната цел на состанокот е подготовка на заеднички пристап на царинските служби од регионот со цел унапредување на економската ...

Поради коронавирусот откажан Саемот на автомобили во Женева

MakPress - 28.02.2020

Саемот за автомобили во Женева 2020, е откажан откако швајцарската Влада денеска забрани собир на над 1.000 луѓе поради загриженоста од новиот коронавирус. Забраната ќе трае најмалку до 15 март.

Коронавирусот доби и своја песна: „Сите се плашат од вирусите што идат, на улица Кинез, не смеат да видат“ (ВИДЕО)

Вистина.мк - 28.02.2020

Вирусот „Корона“ е ударна вест во речиси сите домашни и светски медиуми последниве денови, а сега на Јутјуб се појави и песна за него. Групата „Фантом“ од Приједор на Јутјуб каналот „Крајина Tube Official“ ја објави својата четириминутна песна ...

Светскиот туризам ќе загуби над 22 милијарди долари поради епидемијата на новиот коронавирус

MakPress - 28.02.2020

Епидемијата на новиот коронавирус ќе го чини светскиот туризам најмалку 22 милијарди долари како резултат на падот на трошењето на кинеските туристи, објави Гардијан, пренесувајќи изводи од анализа на Светскиот совет за патувања и туризам.

Нема нови случаи на лица позитивни на коронавирус во земјава

MakPress - 28.02.2020

Нема нови случаи на лица позитивни на коронавирус во земјава. Негативни се тестовите на трите лица кои со симптоми на грип вчера се јавиле на Инфективната клиника. Според надлежните и експертите, простор и причина за паника нема.

Две лица ставени во изолација во Битола поради опасност од коронавирус

Магазин - 28.02.2020

Од центарот за јавно здравје за „ СДК “потврдија дека денеска двајца Бугари кои работат во Земјоделскиот комбинат „Пелагонија“ се ставени во домашна изолација во Битола. Како што велат од таму, работниците немаат симптоми на коронавирус, но се под ...

Двајца Бугари кои работат во Македонија во домашна изолација 14 дена поради корона вирусот

Скопје1 - 28.02.2020

Двајца бугарски државјани кои работат во Земјоделскиот комбинат „Пелагонија“ се ставени во домашна изолација во Битола, потврдија од Центарот за јавно здравје, пренесува „ САКАМДАКАЖАМ “. Работниците немаат симптоми на коронавирус, но се под ...

Шпански новинар се заразил со коронавирусот- известувал од натпревар од Лигата на шампионите (ВИДЕО)

Магазин - 28.02.2020

Четириесет и четири годишниот шпански новинар, Кике Матеу денеска изјави дека се заразил од коронавирусот. Како што рече во своето јавно обраќање, во видео кое го постави на социјалните мрежи, тој се заразил на натпреварот од Лигата на шампионите ...

Белата куќа ги обвини медиумите дека со пишувњата за коронавирусот сакаат да му наштетат на Трамп

MakPress - 28.02.2020

Шефот на персоналот на Белата куќа, Мик Милвани, денеска ги обвини американските медиуми дека засилено објавуваат негативни извештаи за коронавирусот за да му нанесат штета на претседателот Доналд Трамп.

Новороденче го победи коронавирусот без лекови

Скопје1 - 28.02.2020

Бремена жена кратко време пред да се породи заболела од корона вирусот и истиот го пренела на бебето, покажале тестовите. Докторите во болницата во кинескиот град Вухан доживеале чудо кога откриле дека новороденче старо само 17 дена се излечило од ...

Коронавирусот дојде и во Мексико, крузер одбиен да влезе во Јамајка и Кајмански Острови

MakPress - 28.02.2020

Мексико за првпат регистрира коронавирус во земјата откако двајца граѓани кои патувале во Италија имале позитивна дијагноза, а две карипски земји, Јамајка и Кајмански острови, одбиле влез на крузер во своите води.

Кина: Оние кои го прележале вирусот веќе не се заразни

MakPress - 28.02.2020

Пациентите кои биле отпуштени од болница откако се опоравиле од новиот коронавирус, но на подоцнежните тестови повторно биле позитивни на Ковид-19, се утврди дека не се заразни. Тоа го изјави денеска официјалниот претставник на кинеската Национална ...

Саемот за автомобили во Женева се откажува првпат во 79 години поради коронавирусот

Денар - 28.02.2020

Првпат по 79 години, поради коронавирусот, откажан е саемот за автомобили во Женева, објавија швајцарските медиуми. Голем број други јавни настани низ Швајцарија, исто така, се откажани откако бројот на случаи на инфекција со коронавирус во земјата ...

Нема нови случаи на коронавирус, надлежните и екпертите велат нема место за паника

Денар - 28.02.2020

Нема нови случаи на лица позитивни на коронавирус во земјава. Негативни се тестовите на трите лица кои со симптоми на грип вчера се јавиле на Инфективната клиника. Според надлежните и експертите, простор и причина за паника нема.

Во Србија нема заразени со коронавирус, ќе са набават пет милиони хируршки маски

MakPress - 28.02.2020

Во Србија до денес не се пријавени случаи на заболени од коронавирус (КОВИД-2019), соопшти Министерството за здравство, кое двапати на ден ги ажурира информациите за вирусот. Како што јави дописникот на МИА од Белград, до вчера во националната ...

Хрватска: Економски ефекти од ширењето на коронавирусот

MakPress - 28.02.2020

Покрај туризмот, прва финансиска „жртва“ на коронавирусот може да биде државниот буџет, кој е ориентиран кон ДДВ на страната на приходите, а со тоа и на потрошувачката од странските туристи.

Нема нов случај на заразен од корона вирус во земјава

24 Вести - 27.02.2020

Нема нов случај на корона вирусот во Македонија. Резултатите за три лица кои денеска се тестираа на инфективната клиника во Скопје се негативни. Сите тројца допатувале од Италија. Педесест годишната жена која е заразена е во добра здравствена ...

Како италијанските доктори не го забележале човекот кој заразил најмалку 19 луѓе со коронавирус ?

Канал5 - 27.02.2020

Италијански ,,супер-пренесувач” на коронавирус три пати бил во болница , но докторите му давале лекови за грип и го враќале дома, така што заразил најмалку 19 други лица, меѓу кои и неговата бремена сопруга .

Љубов во време на коронавирус

Deutsche Welle - 27.02.2020

Илјадници двојки низ цел свет склучија брачен сојуз без оглед на загриженоста поради коронавирусот. „Вооружени“ со заштитни маски, двојките ја запечатија љубовта на масовни свадби во Јужна Кореја и ...

Поради коронавирусот, ДУИ ги откажа предизборните митинзи

ТВ21 - 27.02.2020

ДУИ ги „замрзна“ сите предизборни активности, поради коронавирусот. Партијата ја донела оваа одлука поради актуелната состојба со вирусот во земјава. Ваквата одлука ќе бидат на сила додека траат препораките од Владата за заштита од вирусот.

Туристичките агенции масовно ги откажуваат патувањата за 8 Март

ТВ21 - 27.02.2020

Коронавирусот ги натера голем дел од туристичките агенции да ги откажат планираните патувања за 8 Март, откако Италија стана новото жариште на болеста. Откажувања има и од самите патници. „Фалкон травел“ ги извести своите патници дека ги откажува ...

СЕММ: Медиумите внимателно и одговорно да известуваат за коронавирусот

Фокус - 27.02.2020

Медиумите да се однесуваат професионално и етички и да не придонесуваат во ширењето невистини и создавањето паника кај јавноста, повика денеска Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) во врска со појавата на случај на коронавирус во ...

Жена од Јапонија двапати заразена со новиот корона вирус

Фокус - 27.02.2020

Жена која работи како возач на туристички автобус во Осака по вторпат е позитивна на новиот корона вирус, што е прв ваков случај во Јапонија. Жената вчера била позитивна на тестот за корона вирус, откако почувствувала болка во грлото и градите.

Жена од Јапонија двапати заразена со новиот коронавирус

ТВ21 - 27.02.2020

Жена која работи како возач на туристички автобус во Осака по вторпат е позитивна на новиот коронавирус, што е прв ваков случај во Јапонија. Жената вчера била позитивна на тестот за коронавирус, откако почувствувала болка во грлото и градите.

Клуб избрка тренер поради сомневање дека има коронавирус

ТВ21 - 27.02.2020

Унгарскиот фудбалски клуб Хонвед презеде решителни мерки за да ги заштити играчите и раководството со тоа што се раздели до тренерот Џузепе Санино. Причината не се лошите резултати, туку тоа што роднините на Санино се од регионот Ломбардија, каде ...

Фотографија на денот: Стерилизација на кинески начин

Deutsche Welle - 27.02.2020

Вухан е во карантин поради коронавирусот. На жителите на овој кинески град зеленчук им се носи со мотоцикли. Од безбедносни причини, спакуван е во пластични кеси. Епидемијата на коронавирусот во Кина, според шефот на експертската владина комисија, ...

СЕММ: Медиумите внимателно и одговорно да известуваат за коронавирусот

24 Вести - 27.02.2020

Медиумите да се однесуваат професионално и етички и да не придонесуваат во ширењето невистини и создавањето паника кај јавноста, повика денеска Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) во врска со појавата на случај на коронавирус во ...

Јапонка по вторпат се заразила со коронавирус

Сакам да кажам - 27.02.2020

Ј апонка во 40-ти повторно се заразила со коронавирусот откако била отпуштена од болница, објавија официјални лица на регионот Осака, додавајќи дека ова е прв ваков случај во земјата . Таа работела како водич на кинески туристи во Осака и првпат ...

Резултатите негативни – нема нов случај на коронавирус во Македонија

ТВ21 - 27.02.2020

Министерството за здравство информира дека реултатите на пациентката за која постоеше сомнеж за коронавирус, штотуку пристигнале и се ...

Шарец: Нема потребна да се затвораат границите поради коронавирусот

ТВ21 - 27.02.2020

Словенечкиот премиер во оставка Марјан Шарец, изјави дека тие што повикуваат на затворање на границите поради коронавирусот само шират паника. Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, Шарец смета дека затворањето на границите нема да го спречи ...

Поради корона-вирусот се заканува парализа на економијата

Deutsche Welle - 27.02.2020

Економијата стравува од големи загуби како последица од ширење на корона вирусот. Акциите на берзите паѓаат. Експертите предвидуваат дека ова ќе има сериозно влијание врз извозот и економската додадена вредност.

Министерството за здравство објави дополнителни појаснувања и дополнувања за заштита од коронавирусот

ТВ21 - 27.02.2020

Министерството за здравство секојдневно објавува објаснувања и дополнувања, апели за заштита од коронавирусот. Тие апелираат на често миење на рацете, потоа да се избегнува контакт со лица кои биле во места каде има коронавирус и други мерки кои ...

Се преземаат ли потребните мерки за заштита од коронавирусот? „Препораките на терен да се спроведат и во пракса“

ТВ21 - 27.02.2020

По новонастанатата ситуација во нашата земја со коронавирусот, властите уверуваат дека ги преземаат потребните мерки за спречување на вирусот. Но, откако вчера беше потврден првиот позитивен случај на коронавирус кај жена која допатувала од Италија, ...

Резултатите негативни, пациентката кај која имаше сомнеж нема корона вирус

24 Вести - 27.02.2020

Возач на камион од Италија и жена која што со својот сопруг патувала во Рим синоќа биле тестирани за корона вирусот на скопската инфективна клиника. Резултатите и за двајцата се негативни.

Полицијата чува еден објект во Скопје и четири во Струмица со луѓето ставени под медицински надзор поради ...

Сакам да кажам - 27.02.2020

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев изјави дека полицијата обезбедува еден објект во Скопје и четири објекти во Струмица каде што живеат луѓе што се ставени под медицински надзор и изолација поради коронавирусот.

Кинеската полиција брутално се справува во сомнителен на коронавирус (ВИДЕО)

Канал5 - 27.02.2020

На социјалните мрежи се споделува видео во кое се гледа како кинеската полиција се справува со ширењето на корона вирусот... Прво го запираат возачот и со бесконтактен термометар му ја мерат телесната темепратура, а ако покаже дека има покачена ...

Екипа на Канал 5 на Табановце : Како пограничните служби се справуваат со мерките против корона вирусот?

Канал5 - 27.02.2020

Канал 5 има своја екипа на граничниот премин Табановце кон Србија. Таму е колегата Михајло Видимлиски за мерките што ги преземаат граничарите и цариниците за проверка на можни заболени од корона ...

Саудиска Арабија им забрани влез на верниците на аџилак во Мека

Канал5 - 27.02.2020

Саудиска Арабија денеска објави дека „привремено“ им забранува на верниците да влезат во Мека, најголемото муслиманско светилиште, прва ваква одлука за спречување на ширењето на коронавирусот.

Соиграч на Пандев тренира одвоено поради страв од коронавирус!

Спортски - 27.02.2020

Главна тема во Италија овие денови е коронавирусот кој се појави во северот од оваа земја. Коронавирусот брзо почна да се шири во Италија поради што минатиот викенд беа одложени голем број спортски настани.

Коронавирусот „тропна“ на вратата во Џенова: Фудбалерот тренира во изолација

Спортклуб - 27.02.2020

Главна тема во Италија овој месец е Коронавирусот кој има свој прогрес и се шири во сите пори на тамошното население, а и во добар дел од Европа. Поради овој вирус беа одложени низа натпревари во СЕРИЈА А и останатите послаби лиги, а се откажуваат ...

Училиштата мора да набават средства за хигиена, инспектори ќе проверуваат на терен

Сител - 27.02.2020

Во сите училишта мора да има основни средства за хигиена, во спротивно ќе има санкции. Вакво предупредување упати министерот за образование по појавата на Ковид-19 во земјава. Адеми потенцираше дека државата им префрла пари на општините за да ...

ОРИГИНАЛНО: Заштита од коронавирусот!

Екран - 27.02.2020

Луѓето секогаш осмислуваат начини да се заштитат од нешто што ги плаши па ставаат и цело ќесе на ...

Мицкоски: Од СДСМ молеа Бога да се случи коронавирусот за ВМРО-ДПМНЕ да не излегува со народот да протестира

360 степени - 27.02.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска ситуацијата со коронавирусот ја стави во политички контекст велејќи дека неговите политички ривали се молеле да се случи тоа за неговата партија не може да протестира.

Страв од корoнавирус и во Џенова, соиграч на Пандев тренира сам

24Фудбал - 27.02.2020

Коронавирусот направи мал хаос во фудбалскиот клуб Џенова, дефанзивецот Едоардо Голданига тренира сам бидејќи неговото семејство живее во Кодоњо, епицентарот на заразата во Италија. По веста дека играч на треголигашот Пјанезе е прв случај на ...

СЕММ ги повика медиумите внимателно и одговорно да известуваат за коронавирусот

МКД - 27.02.2020

Медиумите да се однесуваат професионално и етички и да не придонесуваат во ширењето невистини и создавањето паника кај јавноста, повика денеска Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) во врска со појавата на случај на коронавирус во ...

ХИСТЕРИЈА – Фудбалски клуб го избрка тренерот поради страв од корона вирусот

SportMedia - 27.02.2020

Унгарскиот фудбалски клуб Хонвед презеде решителни мерки за да ги заштити играчите и раководството со тоа што се раздели до тренерот Џузепе Санино. Причината не се лошите резултати, туку тоа што роднините на Санино се од регионот Ломбардија, каде ...

Епидемиолози од ноќеска дежураат на граничниот премин Делчево поради коронавирусот

Press24 - 27.02.2020

По појавата на првиот случај со коронавирус во Македонија, од синоќа епидемиолози започнаа со дежурства на граничниот премин Делчево. Тоа, како што информираше директорката на здравствен дом во Делчево, Марија Глигоровска, е резултат на вчерашниот ...

Почна борбата со Коронавирусот на Балканот

Алфа - 27.02.2020

Турција затвора граници, Грција ги активира сите стручни лица во здравството, а Македонија сега набавува сапуни. Антибактериските сапуни ќе бидат наменети за во училиштата, меѓутоа тие во борбата со вирусот Ковид-19, се чувствуваат напуштени од ...

Коронавирусот е несопирлив. Што може светот да прави?

Оff.net - 27.02.2020

Сајенс е еден од најпрестижните научни магазини (го издава американската асоцијација за научен напредок) и проценува дека рестрикциите за патување веќе се неефикасна и неприменлива мерка. Сега попаметно е да се работи на ублажување на проблемот.

Епидемиолози од синоќа дежураат на граничниот премин Делчево

Слободен Печат - 27.02.2020

По појавата на првиот случај со коронавирус во Македонија, од синоќа епидемиолози започнаа со дежурства на граничниот премин Делчево. Тоа, како што информираше директорката на здравствен дом во Делчево, Марија Глигоровска, е резултат на вчерашниот ...

Коронавирусот-закана за претстојната туристичка сезона

OhridNews - 27.02.2020

Ширењето на коронавирусот може да предизвика голема штета врз претстојната туристичка сезона во Охрид. Во моментов 20-30% од аранжманите се откажани, а доколку продолжи трендот на зголемување на бројот на заболени во земјава, се поверојатно е дека ...

Соиграч на Пандев тренира сам затоа што постои страв дека има Коронавирус

Спортманија - 27.02.2020

Необична ситуација во Џенова, клубот не сака да остави ништо на случајност Коронавирусот е главна тема во Италија веќе една недела. Поради опасниот вирус веќе беа одложени голем број на спортски настани, а и дуелите кои треба да се одиграат во ...

Соиграч на Пандев поради претпазливост тренира одделен од групата

Gol.mk - 27.02.2020

Коронавирусот го нападна северниот дел од Италија, а големо влијание има врз спортските настани, особено фудбалските. Големите собири се откажуваат секој нов ден, а карантините стануваат почеста појава на Апенините.

„Милано буквално ме избрка“: Македонски студент во Италија за коронавирусот

Хаштаг - 27.02.2020

Деновиве ако нешто е актуелно во светот тоа е коронавирусот. Од препораки за заштита, па се до тоа колку заболени има во секоја држава постојано се пишува за истото. Луѓето во паника, веќе започнаа да ги празнат маркетите и да прават залихи, доколку ...

Гвинет Палтроу стави маска да се заштити од коронавирусот и даде совети за заштита! (ФОТО)

Слободен Печат - 27.02.2020

Светот наголемо се бори против коронавирусот, а сериозноста на овој глобален вирус ја сфатила и актерката Гвинет ...

Хрватски научник пресмета колкави се шансите да умрете од корона вирус

Иновативност - 27.02.2020

Хрватскиот научник д-р Игор Штагљар, специјализиран на полето молекуларна биохемија, одлучи да ја смири хистеријата поврзана со корона вирусот со јасни бројки. Уште самиот поглед на нив сугерира колку се мали шансите да заболите од корона вирусот, а ...

Жена од Јапонија двапати заразена со новиот коронавирус

А1 On - 27.02.2020

Жена која работи како возач на туристички автобус во Осака по вторпат е позитивна на новиот коронавирус, што е прв ваков случај во Јапонија. Жената вчера била позитивна на тестот за коронавирус, откако почувствувала болка во грлото и градите.

Паника во Џенова: Соиграч на Пандев поради коронавирусот тренира одвоено од тимот

SportMedia - 27.02.2020

Главна тема во Италија овие денови е коронавирусот, кој се појави во северниот дел на оваа земја. Голем дел од тимовите воведоа ригорозни мерки за своите играчи, ова најдобро ја покажува ситуацијата во Џенова.

Коронавирусот ги откажува патувањата за 8 Март, веројатни загуби за агенциите

ММС - 27.02.2020

Коронавирусот ги натера голем дел од туристичките агенции да ги откажат планираните патувања за 8 Март, откако Италија стана новото жариште на болеста. Откажувања има и од самите патници. „Фалкон травел” ги извести своите патници дека ги откажува ...

Коронавирусот почна да „затвора“ трибини во регионот

TopSport - 27.02.2020

Регионалната кошаркарска АБА лига денеска издаде соопштение дека дуелот меѓу екипите на Приморска од Словенија и Цибона од Хрватска ќе се игра пред празни трибини. Причина за тоа е опасноста од ширење на коронавирусот во Словенија.

Клуге за МИА: Во критична состојба се само пет отсто од заболените, вирусот е нов, затоа е сериозен пристапот

+инфо - 27.02.2020

Доколку ситуацијата се влоши кај вас, тогаш ќе биде потребно да бидат ставени во функција дополнителни капацитети, за да одговорат на ситуацијата, особено доволен број човечки ресурси. Но до денес можеме да кажеме дека земјата ги следи препораките ...

Жена од Јапонија двапати заразена со новиот коронавирус

Курир - 27.02.2020

Жена која работи како возач на туристички автобус во Осака по вторпат е позитивна на новиот коронавирус, што е прв ваков случај во Јапонија. Жената вчера била позитивна на тестот за коронавирус, откако почувствувала болка во грлото и градите.

МЗ: Нема нови случаи на корона вирус

Алфа - 27.02.2020

Негативни се резултатите кај лицето кое доцна попладнево се тестираше за корона вирус на Клиниката за инфективни болести. Како што соопштија од Министеството за здравство, пациентот кој дошол од Рим со симптоми слични на грип и побарал лекарска ...

Соиграч на Пандев тренира одвоено од тимот како безбедносна мерка од коронавирусот

Екипа - 27.02.2020

Италија е во значителна мера „окупирана“ од коронавирусот, а една од мерките презеде и Џенова, клубот каде настапува најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев. Дефанзивецот Едоардо Голданига тренира одвоено од тимот како безбедносна мерка од ...

Максимална претпазливост: Соиграч на Пандев тренира одвоено од тимот поради страв од коронавирус

Дерби - 27.02.2020

Коронавирусот е најзастапен во Италија и неколку дела од оваа земја се жариште на смртоносниот вирус кој влијаеше и врз спортските настани на Апенините, а откако денеска беше пренесено дека еден фудбалер од Серија Ц е позитивен на Ковид-19 тестот, ...

Коронавирусот ги погоди и берзите

Глас на Америка - 27.02.2020

На берзите на сите континенти има неочекувани загуби. Властите во Кина и другите најтешко погодени земји го запреа производството, пореметено е снабдувањето, но и туризмот Берзите од САД преку Азија до Европа забележаа големи загуби, во време кога ...

Шести ден по ред коронавирусот „ги урива“ светските берзи

+инфо - 27.02.2020

Шести ден по ред на светските берзи продолжува агонијата на пад на цените на акциите бидејќи брзото ширење на коронавирусот влијае врз инвеститорите да почнат да распродаваат различни активи и своите вложувања да ги насочуваат кон сигурни пласмни, ...

Авганстанскиот имигрант во Албанија е негативен на коронаворус

Курир - 27.02.2020

Негативен е резултатот за присуство на корона вирус кај имигрантот од Авганистан, за кого постоеше сомнеж. -Направените анализи потврдуваат дека Хамит Мухамети (15) имигрант од Авганистан не е заразен со коронавирус.

Корона: Јапонија ги затвора училиштата, Саудиска Арабија го забрани аџилакот

Независен - 27.02.2020

Корона вирусот сега го има на секој континент освен Антарктикот и СЗО соопшти во средата дека бројот на нови пријавени случаи надвор од Кина за прв пат ги надмина оние во земјата. Големата слика: КОВИД-19 уби повеќе од 2.800 луѓе и зарази над 82.000 ...

И АБА-лига со први мерки поради коронавирусот

SportMedia - 27.02.2020

Никој не сака да ризикува. Брзото ширење на коронавирусот почна да одложува дел од натпреварите, дел од истите се играат без присуство на публика. По фудбалот, и во кошаркарта се превземени првите мерки на претпазливост.

Што твитаат македонските твитерџии за коронавирусот?

+инфо - 27.02.2020

„Ме фаќа паника поради тоа што не паничам за коронавирусот“. „Го сакам коронавирусот во поштенското сандаче“. „Сакаш да ти кажам најбезбедно место од корона во светот? -ГТЦ, трети спрат!“.

Жена од Јапонија двапати заболела од коронавирус

Макфакс - 27.02.2020

Жена која работи како возач на туристички автобус во Осака по вторпат е позитивна на новиот коронавирус, што е прв ваков случај во Јапонија. Тестирањето покажало дека жената е позитивна на коронавирус, откако почувствувала болка во грлото и градите, ...

Хрватски научник уверува: Паниката е потполно претерана, веќе имавме шест коронавируси

Слободен Печат - 27.02.2020

Игор Рудан, еден од најуспешните и најцитирани хрватски научници, член на Кралското друштво во Единбург, им се обрати на новинарите и ја коментираше појавата на коронавирусот. Тој зборуваше за важноста на одредени информации и нивниот контекст во ...

Соиграч на Горан Пандев од Џенова тренира одвоено од тимот поради страв од коронавирусот

СуперСпорт - 27.02.2020

Соиграчот на нашиот Горан Пандев, Едоардо Голданига, тренира одвоено од тимот на Џенова поради постоње страв од актуелниот коронавирус. Засега кај Голданига нема знаци за постоење на вирусот, но од клубот одлучиле да го изолираат од останатиот дел ...

Регионалниот директор на СЗО за Европа: Нема причина за страв од коронавирусот

360 степени - 27.02.2020

Подготвеноста на властите во справувањето со коронавирусот е одлична. Им честитам на властите, бидејќи Северна Македонија направи проценка на капацитетите дали има доволно човечки ресурси и инфраструктура, дури и пред да се појави првиот случај на ...

Поради коронавирусот, еден од натпреварите во АБА-лигата ќе се игра пред празни трибини

Sport M - 27.02.2020

Дури и АБА-лигата не остава ништо на случајноста поради епидемијата на коронавирусот, така што еден натпревар од 20. коло ќе се игра пред празни трибини. Лидерите на лигата соопштија дека мечот меѓу Приморска и Цибона во Копер ќе се игра пред празни ...

Соиграчот на Пандев не тренира со тимот поради страв од коронавирусот

+инфо - 27.02.2020

Соиграчот на нашиот Горан Пандев, Едоардо Голданига, тренира одвоено од тимот на италијанскиот прволигаш Џенова поради постоње страв од актуелниот коронавирус. Како што пишуваат италијанските медиуми, засега кај Голданига нема знаци за постоење на ...

Грција ќе ги зајакне граничните патроли за да го запре ширењето на вирусот

МКД - 27.02.2020

Грција најави дека ќе ги зајакне граничните патроли, поради ризикот коронавирус во земјата да донесат бегалците и мигрантите очајни да стигнат до Европа. Истакнувајќи ја вонредната мерка на крајот од состанокот на владиниот кабинет, премиерот ...

УЕФА потврди, ЕП ќе почне во Италија и покрај коронавирусот

МКД - 27.02.2020

Првиот натпревар на Европското фудбалско првенство ќе се одигра во Рим како што беше и планирано, УЕФА нема да ја смени локацијата и покрај тоа што Италија е главното жариште на коронавирусот во Европа.

Коронавирусот ја погоди и АБА лигата

Спортклуб - 27.02.2020

Ниту АБА лигата ништо не препушта на случајноста поради епидемијата на коронавирусот, па еден меч од 20. коло ќе се игра пред празни трибини. Челниците на лигата одлучија мечот меѓу Приморска и Цибона во Копер да се игра пред празни трибини.

Македонските туристички агенции ги откажуваат патувањата за Италија поради коронавирусот

Press24 - 27.02.2020

Коронавирусот ги натера голем дел од туристичките агенции да ги откажат планираните патувања за 8 Март, откако Италија стана новото жариште на болеста. Откажувања има и од самите патници. „Фалкон травел“ ги извести своите патници дека ги откажува ...

Хрватски научник: Шансата да умрете од корнавирусот е многу мала

МКД - 27.02.2020

Игор Штагљар, хрватски научник од Универзитетот во Торонто, напиша на Фејсбук статус за коронавирусот во бројки, со кој објасни колку е вирусот опасен и заразен, пренесува Вечерњи лист. Тој почнува со податокот за тоа како Светската здравствена ...

Корона од Порто како брз воз

Оff.net - 27.02.2020

Порто беше декласиран од Баер Леверкузен дома со 1:3 и Германците одат во следна фаза. Најдобар поединец кај Порто беше Жезус Мануел Корона кој во неколку наврати ги измести противничките ...

Коронавирус – наједноставниот начин за идентификација

360 степени - 27.02.2020

Ако ви тече носот и искашлувате кога имате настинка, не може да сте заразени од новиот вид коронавирусна пневмонија, затоа што коронавирусната пневмонија е сува кашлица без течење на носот. Ова е накусо објаснувањето од доц.

Како Ковид-19 ги надмина еболата, САРС и МЕРС: Заразени се повеќе од 82 илјади луѓе во светот (ВИДЕО)

Слободен Печат - 27.02.2020

Нова видео-анимација покажува како короавирусот со брзината на ширење го надмина САРС-от, МЕРС-сот, епидемијата на ебола и свинскиот грип, пишува „Дејли меил“. Анимацијата на компанијата „Абакаба“, која е објавена на Јутјуб на 12 февруари, споредува ...

Шпански новинар се заразил со коронавирусот на натпревар од Лигата на шампионите (ВИДЕО)

Press24 - 27.02.2020

Шпанскиот новинар Кике Матеу се заразил од коронавирусот на натпреварот од Лигата на шампионите кој минатата недела се одигра во Милано помеѓу Аталанта и Валенсија. Според шпанските медиумите, 44-годишниот Матеу бил позитивен на првиот тест во ...

Жена од Јапонија двапати заразена со новиот коронавирус

Слободен Печат - 27.02.2020

Жената вчера била позитивна на тестот за коронавирус, откако почувствувала болка во грлото и градите. Жена која работи како возач на туристички автобус во Осака по вторпат е позитивна на новиот коронавирус, што е прв ваков случај во Јапонија.

ВИДЕО: Новинар се јави во емисија и призна дека е заразен со коронавирус, бил на мечот Аталанта-Валенсија

Sport M - 27.02.2020

Коронавирусот има големо влијание врз спортот во Италија, особено на фудбалот. Мечевите се одложувани, играни пред празни трибини, е се шпекулира дека дури Олимписките игри во Токио би можеле да бидат одложени.

Саудиска Арабија го забрани патувањето до светиот град Мека и до Ќаба- поради коронавирусот првпат забранет аџилакот

Press24 - 27.02.2020

Саудиска Арабија го забрани патувањето до најсветите места на исламот поради страв од коронавирусот, пренесува АП. Вонредната одлука на Саудиска Арабија ги спречува странците да стигнат до светиот град Мека и до Ќаба, коцкестата градба кон која се ...

Каде да читате релевантни информации за коронавирусот

Деца - 27.02.2020

Можете и сами, полесно отколку што мислите, многу прецизно да се информирате за напредувањето на коронавирусот. Ако не им верувате на медиумите, пречесто сте биле измамени и се сомневате во политичките објави на социјални мрежи, ви препорачуваме ...

Министрите на ДУИ на „башка“ прес за коронавирусот

Слободен Печат - 27.02.2020

ДУИ донеле одлука за редуцирање на партиските активности во неопределен период заради спречување на ширењето на корона вирусот, извести портпаролот на оваа партија, Бујар Османи. Но, истовремено државните функционери на оваа партија, министерот за ...

Словенечкиот премиер Шарец: Нема потреба да се затвораат границите поради коронавирусот

Слободен Печат - 27.02.2020

Инаку, во Словенија сè уште нема ниту еден потврден случај на лице заразено со коронавирус. Словенечкиот премиер во оставка Марјан Шарец, изјави дека тие што повикуваат на затворање на границите поради коронавирусот само шират паника.

Шарец: Нема потребна да се затвораат границите поради коронавирусот

А1 On - 27.02.2020

Словенечкиот премиер во оставка Марјан Шарец, изјави дека тие што повикуваат на затворање на границите поради коронавирусот само шират паника. Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, Шарец смета дека затворањето на границите нема да го спречи ...

Мицкоски: СДСМ молеа Бога да се случи корона вирусот за да не протестираме со народот

+инфо - 27.02.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на прашање дали и натаму ќе протестираат рече дека СДСМ се исплашени и оти како изговор го користат корона вирусот. – Најсреќни би биле исплашените од СДСМ да го користат коронавирусот како изговор за ...

Што се случува во организмот при инфекција со коронавирус

Убавина и Здравје - 27.02.2020

Коронавирусот толку многу личи на САРС генетички што го нарекуваат и негов наследник Многу нешта не се познати за коронавирусот, но со сигурност се знае колку може да биде погубен за човечкиот организам.

Граѓаните слободно да патуваат во земјите во кои нема коронавирус, порачува директорот на Агенцијата за туризам

Сител - 27.02.2020

Граѓаните да останат смирени, да не креваат тензии и слободно да патуваат, ако планирале, во земјите во кои нема коронавирус, но не и во кризните подрачја, апелира директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ), Љупчо Јаневски.

Агенција за туризам: Патувајте во земјите во кои нема коронавирус!

+инфо - 27.02.2020

Во Агенцијата денеска беше формирано координативно тело кое, како што беше речено, ќе ја следи состојбата со коронавирусот и соодветно ќе реагира, зависно од текот на случувањата. Телото ќе заседава еднаш неделно и веднаш ќе ја информира јавноста за ...

Директорот на Агенцијата за туризам: Граѓаните да останат смирени и слободно да патуваат во земјите во кои нема ...

Слободен Печат - 27.02.2020

Граѓаните да останат смирени, да не креваат тензии и слободно да патуваат, ако планирале, во земјите во кои нема коронавирус, но не и во кризните подрачја, апелира директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ), Љупчо Јаневски.

Јаневски: Граѓаните слободно да патуваат во земјите во кои нема коронавирус

Press24 - 27.02.2020

Граѓаните да останат смирени, да не креваат тензии и слободно да патуваат, ако планирале, во земјите во кои нема коронавирус, но не и во кризните подрачја, апелира директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ), Љупчо Јаневски.

Поради корона-вирусот се заканува парализа на економијата

Окно - 27.02.2020

„Компаниите сега сфатија колку всушност е кревок глобалниот систем на производство“, вели Габриел Фелбермајер, претседател на Институтот за светска економија во разговор за ДВ. Последиците од корона-вирусот врз економијата ги потсети експертите на ...

Трамп: Ризикот од ширење на новиот коронавирус во САД останува низок

А1 On - 27.02.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ризикот од новиот коронавирус во САД останува многу мал. Тој на прес-конференција во Вашингтон нагласи дека САД се подготвени да направат се што треба ако почне да се шири вирусот.

Во Џенова се плашат од коронавирус, соиграч на Пандев тренира сам

МКД - 27.02.2020

Коронавирусот направи мал хаос во фудбалскиот клуб Џенова, дефанзивецот Едоардо Голданига тренира сам бидејќи неговото семејство живее во Кодоњо, епицентарот на заразата во Италија. По веста дека играч на третолигашот Пјанезе е прв случај на ...

ХИСТЕРИЈА: Фудбалски клуб го избрка тренерот поради страв од коронавирусот

Курир - 27.02.2020

Унгарскиот фудбалски клуб Хонвед презеде решителни мерки за да ги заштити играчите и раководството со тоа што се раздели до тренерот Џузепе Санино. Причината не се лошите резултати, туку тоа што роднините на Санино се од регионот Ломбардија, каде ...

Клуге: Нема место за паника, само пет отсто од заболените од коронавирус се во критична состојба

Press24 - 27.02.2020

Подготвеноста на властите во справувањето со коронавирусот е одлична. Им честитам на властите, бидејќи Северна Македонија направи проценка на капацитетите дали има доволно човечки ресурси и инфраструктура, дури и пред да се појави првиот случај на ...

Клухе: Нема место за паника, само пет отсто од заболените од коронавирус се во критична состојба

А1 On - 27.02.2020

„Ќе бидам директен, му се обраќам на прекрасниот народ на оваа земја – не постои причина за паника. Јас како специјалист за инфективни болести имам целосно разбирање за загриженоста на луѓето за нивното здравје и здравјето на нивните семејства.

Коронавирусот почна да „затвора“ трибини во регионот

Макфакс - 27.02.2020

Регионалната кошаркарска АБА лига денеска издаде соопштение дека дуелот меѓу екипите на Приморска од Словенија и Цибона од Хрватска ќе се игра пред празни трибини. Причина за тоа е опасноста од ширење на коронавирусот во Словенија.

Клуге: Нема место за паника, секој четврти или 80 отсто од заразените со коронавирусот имаат благи симптоми и ...

Слободен Печат - 27.02.2020

На прашањето на МИА дали има место за паника, и колкава е смртноста од коронавирусот во споредба со сезонскиот грип, Клухе вели дека нема причина за паника. Подготвеноста на властите во справувањето со коронавирусот е одлична.

Клуге: Нема место за паника, само пет отсто од заболените од коронавирус се во критична состојба

Нетпрес - 27.02.2020

Подготвеноста на властите во справувањето со коронавирусот е одлична. Им честитам на властите, бидејќи Македонија направи проценка на капацитетите дали има доволно човечки ресурси и инфраструктура, дури и пред да се појави првиот случај на болеста.

Шести ден по ред коронавирусот „ги урива“ светските берзи

А1 On - 27.02.2020

Шести ден по ред на светските берзи продолжува агонијата на пад на цените на акциите бидејќи брзото ширење на коронавирусот влијае врз инвеститорите да почнат да распродаваат различни активи и своите вложувања да ги насочуваат кон сигурни пласмни, ...

Авганистанскиот имигрант во Албанија е негативен на коронаворус

А1 On - 27.02.2020

Негативен е резултатот за присуство на коронавирус кај имигрантот од Авганистан, за кого постоеше сомнеж. -Направените анализи потврдуваат дека Хамит Мухамети (15) имигрант од Авганистан не е заразен со коронавирус.

Шести ден по ред коронавирусот „ги урива“ светските берзи

Нетпрес - 27.02.2020

Шести ден по ред на светските берзи продолжува агонијата на пад на цените на акциите бидејќи брзото ширење на коронавирусот влијае врз инвеститорите да почнат да распродаваат различни активи и своите вложувања да ги насочуваат кон сигурни пласмни, ...

Коронавирусот веќе шести ден по ред ги урива светските берзи

Слободен Печат - 27.02.2020

Индексите на Франфуртската, Париската и Миланската берза, исто така, се најдоа во зоната на корекција. Шести ден по ред на светските берзи продолжува агонијата на пад на цените на акциите бидејќи брзото ширење на коронавирусот влијае врз ...

Авганстанскиот имигрант во Албанија е негативен на коронаворус

Press24 - 27.02.2020

Негативен е резултатот за присуство на корона вирус кај имигрантот од Авганистан, за кого постоеше сомнеж. -Направените анализи потврдуваат дека Хамит Мухамети (15) имигрант од Авганистан не е заразен со коронавирус.

Соиграч на Пандев заразен со коронавирусот?

Курир - 27.02.2020

Соиграчот на нашиот Горан Пандев, Едоардо Голданига, тренира одвоено од тимот на Џенова поради постоње страв од актуелниот коронавирус. Засега кај Голданига нема знаци за постоење на вирусот, но од клубот одлучиле да го изолираат од останатиот дел ...

Клухе: Само пет проценти од заболените од коронавирус се во критична состојба

МКД - 27.02.2020

Подготвеноста на властите во справувањето со корона вирусот е одлична. Им честитам на властите, бидејќи Северна Македонија направи проценка на капацитетите дали има доволно човечки ресурси и инфраструктура, дури и пред да се појави првиот случај на ...

УЕФА потврди, Европското првенство ќе почне во Италија и покрај коронавирусот

24Фудбал - 27.02.2020

Првиот натпревар на Европското фудбалско првенство ќе се одигра во Рим како што беше и планирано, УЕФА нема да ја смени локацијата и покрај тоа што Италија е главното жариште на коронавирусот во Европа.

Коронавирусот ги откажува патувањата за 8 Март, можни загуби за агенциите

Сител - 27.02.2020

Коронавирусот ги натера голем дел од туристичките агенции да ги откажат планираните патувања за 8 Март, откако Италија стана новото жариште на болеста. Откажувања има и од самите патници. „Фалкон травел“ ги извести своите патници дека ги откажува ...

СЕММ: Мадиумите внимателно и одговорно да известуваат за коронавирусот

А1 On - 27.02.2020

Медиумите да се однесуваат професионално и етички и да не придонесуваат во ширењето невистини и создавањето паника кај јавноста, повика денеска Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) во врска со појавата на случај на коронавирус во ...

СЕММ повикува на внимателно и одговорно известување околу корона вирусот

Радио МОФ - 27.02.2020

Во врска со појавата на случај на корона вирус во државата, Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) повикува медиумите да се однесуваат професионално и етички и да не придонесуваат во ширењето невистини и создавањето паника кај јавноста.

Трамп: Ризикот од ширење на новиот коронавирус во САД останува низок

Слободен Печат - 27.02.2020

Трамп исто така рече дека би бил задоволен од секоја сума на средства што Конгресот би ја издвоил за борба против Ковид-19. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ризикот од новиот коронавирус во САД останува многу мал.

СЕММ повикува на внимателно и одговорно известување за коронавирусот

Макфакс - 27.02.2020

Во врска со појавата на случај на коронавирус во државата, Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) повикува медиумите да се однесуваат професионално и етички и да не придонесуваат во ширењето невистини и создавањето паника кај јавноста.

Трамп: Ризикот од коронавирусот за САД е мал, подготвени сме на сè

Глас на Америка - 27.02.2020

Претседателот Трамп го назначи потпретседателот Мајк Пенс да ги води и координира федералните служби во спречувањето на заразата САД се најдобро подготвена земја во светот за справување со коронавирусот, рече претседателот Доналд Трамп на ...

Трамп: Ризикот од ширење на новиот коронавирус во САД останува низок

Курир - 27.02.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ризикот од новиот коронавирус во САД останува многу мал. Тој на прес-конференција во Вашингтон нагласи дека САД се подготвени да направат се што треба ако почне да се шири вирусот.

Игор Штагљар, молекуларен биолог: Опасност постои, но потполно е непотребно да се создава паника – Шансите да се ...

Pedijatar.mk - 27.02.2020

Угледниот хрватски научник, кој работи на Универзитетот во Торонто, објаснува колку е всушност коронавирусот опасен и заразен ♦♦♦♦♦♦♦ „Д енеска (н.з. 26. февруари) Светската здравствена организација (СЗО) објави дека има вкупно 79.300 заразени со ...

Коронавирусот ги откажува патувањата за 8 Март, можни загуби за агенциите

Слободен Печат - 27.02.2020

Дел од агенциите со кои контактираше МИА велат дека луѓето во принцип многу лесно се плашат и веднаш реагираат во вакви ситуации, така што причината за непатувањето е стравот и воздржаноста кај мнозинството граѓани да патуваат кон овие дестинации.

Пандемија наспроти епидемија - која е разликата?

Факултети - 27.02.2020

Откако коронавирусот почна да се шири низ светот, зборовите епидемија и пандемија се појавуваат во медиумите почесто од порано. Станува збор за поврзани термини кои не се синоними. Како што објаснува американската Асоцијација за професионалци за ...

Видео интервју со д-р Александар Митов: „Лимонот на гладно не е штетен, на моите деца не им давам чипс“

Црнобело - 27.02.2020

Со што го започнува денот, дали кафе се пие пред или по појадок, но и колку е нормално да се ослабе за 1 недела? Доктор Александар Митов на гости во CRNOBELO.com… Доктор Александар Митов е специјалист за лајфстајл медицина, која опфаќа промени во ...

Сите бегаат од Кина поради коронавирусот, партизановец замина на печалба во второлигаш

Sport 1 - 27.02.2020

Откако пред крајот на минатата година се појави коронавирусот во Кина, речиси сите странци почнаа да бегаат од најмногубројната земја на светот, а сега кога полека вирусот се шири низ светот, првата ѕвезда на белградски Партизан реши да си замине ...

Хрватски научник пресмета колкави се шансите да заболите од Корона вирусот

Црнобело - 27.02.2020

Молекуларниот биолог Игор Штагљар, еден од најреномираните хрватски научници кој работи на Универзитетот во Торонто, на Фејсбук објави статус кој се однесува на Коронавирус, објаснувајќи колку е опасен и заразен.

Коронавирус во училиштето на принцот Џорџ и принцезата Шарлот: Ученици ставени во карантин

+инфо - 27.02.2020

Дури 14 училишта се затворени во Велика Британија оваа недела од страв од ширење на коронавирусот. Четворица ученици во училиштето, каде учат принцот Џорџ (6) и принцезата Шарлот (4), се ставени во изолација затоа што се претпоставува дека се ...

Корона вирусот ги покоси акциите на најголемите технолошки компании

Иновативност - 27.02.2020

Влијанието на корона вирусоt се чувствува во целиот свет и моментално е невозжожно да се процени како ќе се движи ситуацијата во иднина. Се поголем е бројот на заразени и починати лица, милиони се во изолација, а појавата на корона вирусот во ...

СЕММ: Внимателно и одговорно известување околу корона вирусот

OhridNews - 27.02.2020

Во врска со појавата на случај на корона вирус во државата, Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) повикува медиумите да се однесуваат професионално и етички и да не придонесуваат во ширењето невистини и создавањето паника кај јавноста.

СЗО: Лукот не помага против коронавирусот

Слободен Печат - 27.02.2020

Светската здравствена организација (СЗО) тргна во борба против гласините, полувистините и дезинформациите во врска со коронавирусот. Под мотото „Мит бастерс“ на веб-страницата на СЗО, меѓу другото, се укажува на тоа дека лукот не штити од инфекција ...

СЕММ: Мадиумите внимателно и одговорно да известуваат за коронавирусот

Press24 - 27.02.2020

Медиумите да се однесуваат професионално и етички и да не придонесуваат во ширењето невистини и создавањето паника кај јавноста, повика денеска Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) во врска со појавата на случај на коронавирус во ...

Трамп: Ризикот од коронавирус во САД и натаму е многу низок

Нетпрес - 27.02.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп оцени во неговиот очекуван говор ноќта кон четвртокот по средноевропско време дека ризикот од коронавирусот во САД и натаму е многу низок, но дека се подготвени на сѐ за да се спречи појава на епидемија.

Цана во „Клик плус“: Како ако институциите ги преземаат сите мерки, заразената жена со корона успеа да влезе на ...

Курир - 27.02.2020

Инфектологот Фадил Цана во синоќешната емисија „Клик Плус“ на ТВ21, запраша како доколку надлежните институции како што велат дека се преземаат соодветни мерки против коронавирусот, како е можно пациентот да поминал на граничниот премин Табановце и ...

Епидемиолози од ноќеска дежураат на граничниот премин Делчево поради коронавирусот

Сител - 27.02.2020

По појавата на првиот случај со коронавирус во Македонија, од синоќа епидемиолози започнаа со дежурства на граничниот премин Делчево. Тоа, како што информираше директорката на здравствен дом во Делчево, Марија Глигоровска, е резултат на вчерашниот ...

Основни мерки за заштита од корона вирусот кои секој може да ги примени

ММС - 27.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на Facebook објави кратки видеа со основните препораки за заштита од корона вирусот Covid-19. Ова се мерки кои секој граѓанин може да ги примени и да се заштити себе си и другите околу него.

Мал е ризикот за САД од коронавирусот

Р.С.Европа - 27.02.2020

Претседателот на САД вели дека здравјето на Американците е број 1 приоритет и дека се работи забрзано на откривање на вакцина против коронавирусот. Во случај на понатамошно ширење на болеста во САД, Трамп го назначи потпретседателот Мајк Пенс да ...

Хрватскиот биолог Радман: Глобализацијата го создаде коронавирусот, ќе го сопре здравиот разум

Таратур - 27.02.2020

Епидемијата на коронавирусот која одсега зарази над 80.000 луѓе и однесе 2.700 човечки животи, статистички гледано, не е најлошата во историјата, тврди реномираниот хрватски научник и биолог Мирослав Радман.

Проф. д-р Бранимир Несторовиќ за коронавирусот: Ве молам, живејте го својот живот, сите ќе го дочекаме месец април

Pedijatar.mk - 27.02.2020

„Луѓето да не веруваат на непроверени информации. Епидемијата во Кина е при крај. Таа започна на 7 декември. Веќе се знае дека опаѓа вируленцијата на вирусот. Вирусот е сè послаб и послаб“, смирува познатиот српски педијатар пулмолог-алерголог од ...

(Видео) Кинеската полиција вежба фаќање на заболени од коронавирус

Репортер - 27.02.2020

На социјалните мрежи се споделува видео од акција на кинеската гранична полиција и како истата се справува со ширењето на коронавирусот. Прво го запираат возачот за кого сметаат дека е потенцијално заразен со опасниот вирус и преку скенер ...

Жена во Јапонија два пати заболела од коронавирусот- професор објасни како е тоа можно

Press24 - 27.02.2020

Една жена која работи како возач во туристичка агенција во Осака, по втор пат е позитивна на корона вирусот, што е прв таков случај во Јапонија. Жената е тестирана на коронавирусот во среда, откако почувствувала болки во градите и грлото, јавува ...

Жена од Јапонија, возач на туристички автобус, двапати заразена со новиот коронавирус

+инфо - 27.02.2020

Откако ќе добиете инфекција, таа може да остане во состојба на мирување и со минимални симптоми, а потоа може да дојде до влошување на ако се најде во белите дробови, објасни професор на факултетот за медицина на Универзитетот во Њујорк.

Саудиска Арабија го забрани аџилакот на светите места

МКД - 27.02.2020

Саудиска Арабија го забрани патувањето до најсветите места на исламот поради страв од коронавирусот, пренесува АП. Вонредната одлука на Саудиска Арабија ги спречува странците да стигнат до светиот град Мека и до Ќаба, коцкестата градба кон која се ...