TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поенти референдум: Референдумот е најмоќен облик на демократија

24 Вести - 16.09.2018

Референдумот е најмоќната алатка на демократијата. Затоа на 30 септември граѓаните треба да излезат на гласање и да го кажат својот став во кој правец сакаат да се движи Македонија. Граѓанска должност е да се учествува во градењето на македонската ...

Анкета на ИФИМЕС : 63,6 проценти од граѓаните ќе гласаат на референдумот

Канал5 - 16.09.2018

Словенечкиот институт за средноевропски и Балкански студии , ИФИМЕС, излезе со најнова анкета за Македонија. Со реферндумот на 30 септември ќе се консолидира македонската државност , се наведува во извештајот во кој се вели и дека Македонија за тоа ...

Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на гласачкото право

Сител - 16.09.2018

Народниот правобранител утре ќе отвори бесплатна телефонска линија 0800 54321, со цел да им помогне на граѓаните во остварувањето и заштитата на гласачкото право на слободно изразување на нивното мислење и став по однос на референдумското прашање.

Поенти референдум: Референдумот е најмоќен облик на демократија

Слободен Печат - 16.09.2018

Граѓанска должност е да се учествува во градењето на македонската иднина преку гласањето на референдумот, се дел пораките што ги упатија поддржувачите на референдумот вчера на Меѓународниот ден на демократијата.

Граѓаните на овој број ќе може да пријават повреда на гласачко право

Press24 - 16.09.2018

Народниот правобранител утре ќе отвори бесплатна телефонска линија 0800 54321, со цел да им помогне на граѓаните во остварувањето и заштитата на гласачкото право на слободно изразување на нивното мислење и став по однос на референдумското прашање.

Поенти референдум: Референдумот е најмоќен облик на демократија

Сител - 16.09.2018

Референдумот е најмоќната алатка на демократијата. Затоа на 30 септември граѓаните треба да излезат на гласање и да го кажат својот став во кој правец сакаат да се движи Македонија. Граѓанска должност е да се учествува во градењето на македонската ...

ПОДЕМ со повик да се игнорира референдумoт

А1 On - 16.09.2018

„Извршниот одбор на ПОДЕМ, на седницата одржана на 15.09.2018 година едногласно ја потврди одлуката од членовите на Централниот одбор, за ИГНОРИРАЊЕ на претстојниот референдум на 30-ти септември 2018 година.

„Подем“ повика на игнорирање на референдумот

Курир - 16.09.2018

Извршниот одбор на „Подем“ на вчерашната седница едногласно ја потврди одлуката од членовите на Централниот одбор, за игнорирање на претстојниот референдум на 30 септември 2018 година. „Со оглед на штетниот и неуставен договор во Нивици, крајно ...

Независност 1991 и референдум 2018

Независен - 16.09.2018

Никола Поповски Овој септември Македонија одбележа 27 години од својата независност прогласена во 1991 година. Во таа не толку далечна 1991 година, во неделата на 8 септември на многу гласачки места и по селата и градовите луѓето славеа цел ден.

„Подем“ повика на игнорирање на референдумот

Макфакс - 16.09.2018

Извршниот одбор на „Подем“ на вчерашната седница едногласно ја потврди одлуката од членовите на Централниот одбор, за игнорирање на претстојниот референдум на 30 септември 2018 година. „Со оглед на штетниот и неуставен договор во Нивици, крајно ...

ПОДЕМ со повик да се игнорира референдумот

МКД - 16.09.2018

Извршниот одбор на ПОДЕМ едногласно ја потврдил одлуката од членовите на Централниот одбор, за игнорирање на референдумот на 30 септември. „Со оглед на штетниот и неуставен договор во Нивици, крајно несериозното и збунувачко референдумско прашање, ...

Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на гласачкото право

МКД - 16.09.2018

Народниот правобранител утре ќе отвори бесплатна телефонска линија 0800 54321, со цел да им помогне на граѓаните во остварувањето и заштитата на гласачкото право на слободно изразување на нивното мислење и став по однос на референдумското прашање.

Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на гласачкото право

Република - 16.09.2018

Народниот правобранител утре ќе отвори бесплатна телефонска линија 0800 54321, со цел да им помогне на граѓаните во остварувањето и заштитата на гласачкото право на слободно изразување на нивното мислење и став по однос на референдумското прашање.

„Подем“ повика на игнорирање на референдумот

Точка - 16.09.2018

Извршниот одбор на „Подем“ на вчерашната седница едногласно ја потврди одлуката од членовите на Централниот одбор, за игнорирање на претстојниот референдум на 30 септември 2018 година. „Со оглед на штетниот и неуставен договор во Нивици, крајно ...

Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на гласачкото право

МК News - 16.09.2018

Народниот правобранител утре ќе отвори бесплатна телефонска линија 0800 54321, со цел да им помогне на граѓаните во остварувањето и заштитата на гласачкото право на слободно изразување на нивното мислење и став по однос на референдумското прашање.

ИФИМЕС Анкета: 83 проценти од македонските граѓани се за прием на земјата во ЕУ

24Инфо - 16.09.2018

ИФИМЕС Анкета: 83 проценти од македонските граѓани се за прием на земјата во ЕУ Словенечкиот институт за средноевропски и Балкански студии , ИФИМЕС, излезе со најнова анкета за Македонија.

ПРАТЕНИЦИ ПОВИКАА НА РЕФЕРЕНДУМ: Имаме историска шанса на 30 септември

Фактор - 16.09.2018

Референдумот е најмоќната алатка на демократијата. Затоа на 30 септември граѓаните треба да излезат на гласање и да го кажат својот став во кој правец сакаат да се движи Македонија. Граѓанска должност е да се учествува во градењето на македонската ...

Поенти референдум: Референдумот е најмоќен облик на демократија

Локално - 16.09.2018

Референдумот е најмоќната алатка на демократијата. Затоа на 30 септември граѓаните треба да излезат на гласање и да го кажат својот став во кој правец сакаат да се движи Македонија. Граѓанска должност е да се учествува во градењето на македонската ...

Кавадарчан(к)и за референдумот

CivilMedia - 16.09.2018

ЦИВИЛ Медиа ги праша граѓан(к)ите на општина Кавадарци каков е нивниот став во однос на референдумот. Дел од граѓан(к)ите немаат коментари околу референдумот, но се надеваат на позитивни промени.

Поенти референдум: Референдумот е најмоќен облик на демократија

Бриф - 16.09.2018

Референдумот е најмоќната алатка на демократијата. Затоа на 30 септември граѓаните треба да излезат на гласање и да го кажат својот став во кој правец сакаат да се движи Македонија. Граѓанска должност е да се учествува во градењето на македонската ...

Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на гласачкото право

Фактор - 16.09.2018

Народниот правобранител утре ќе отвори бесплатна телефонска линија 0800 54321, со цел да им помогне на граѓаните во остварувањето и заштитата на гласачкото право на слободно изразување на нивното мислење и став по однос на референдумското прашање.

Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на гласачкото право

Локално - 16.09.2018

Народниот правобранител утре ќе отвори бесплатна телефонска линија 0800 54321, со цел да им помогне на граѓаните во остварувањето и заштитата на гласачкото право на слободно изразување на нивното мислење и став по однос на референдумското прашање.

Стотици автобуси од внатрешноста како поддршка на маршот ,,ЗА европска Македонија“ во Скопје

AKO - 16.09.2018

Голема колона поддржувачи на референдумот маршираа низ улиците на Скопје , за да дојдат пред седиштетото на ЕУ. Низ улиците може да се забележат стотици автобуси паркирани од двете страни на булеварите, со кои дојдоа приврзаниците на СДСМ и на ...

Поенти референдум: Референдумот е најмоќен облик на демократија

1tv - 16.09.2018

Референдумот е најмоќната алатка на демократијата. Затоа на 30 септември граѓаните треба да излезат на гласање и да го кажат својот став во кој правец сакаат да се движи Македонија. Граѓанска должност е да се учествува во градењето на македонската ...

Не треба да останеме сами и изолирани, затоа излезете да гласате на референдумот, порачаа пратениците

Фокус - 15.09.2018

Референдумот е највозвишена вредност, највисок и најмоќен облик на непосредна демократија што го имаат граѓаните. Затоа на 30 септември масовно да излезат на гласање и да го кажат својот став во кој правец сакаат да се движи Македонија, порачаа ...

Пратениците порачаа: Референдумот е најмоќната алатка на демократијата, излезете гласајте!

24 Вести - 15.09.2018

Референдумот е највозвишена вредност, највисок и најмоќен облик на непосредна демократија што го имаат граѓаните. Затоа на 30 септември масовно да излезат на гласање и да го кажат својот став во кој правец сакаат да се движи Македонија, порачаа ...

Европските претставници порачуваат: Договорот од Преспа е влез за ЕУ

Фокус - 15.09.2018

Договорот од Преспа клуч за евроинтеграциските процеси на земјата, порта за отворањето на патот на Македонија кон ЕУ, преговорите ќе почнат само ако се спроведе договореното, а без решение за името вратата на Унијата ќе се затвори со децении.

Јакшиќ: Сите оние кои повикуваат на бојкот, собираат евтини националистички поени

Фокус - 15.09.2018

Со референдумот, Македонците не го купуваат своето членство во две моќни организации, како што сакаат националистите да ја претстават состојбата. Со референдумот тие доброволно ќе ја изгласаат својата иднина, која секако дека ќе биде подобра од ...

Пратениците од коалицијата ЗА европска Македонија меѓу граѓаните на Скопје

ТВ21 - 15.09.2018

Пратениците од коалицијата За европска Македонија денеска, во Скопје, разговараа со граѓаните Скопје, делејќи информативен материјал за значењето на рефереднумот ЗА македонската иднина и придобивките од членството во ЕУ и НАТО.

Пратениците порачаа: Референдумот е најмоќната алатка на демократијата, излезете гласајте

Канал5 - 15.09.2018

Референдумот е највозвишена вредност, највисок и најмоќен облик на непосредна демократија што го имаат граѓаните. Затоа на 30 септември масовно да излезат на гласање и да го кажат својот став во кој правец сакаат да се движи Македонија, порачаа ...

Пратениците со порака: Референдумот е најмоќната алатка на демократијата, излезете гласајте

МКД - 15.09.2018

Референдумот е највозвишена вредност, највисок и најмоќен облик на непосредна демократија што го имаат граѓаните. Затоа на 30 септември масовно да излезат на гласање и да го кажат својот став во кој правец сакаат да се движи Македонија, порачаа ...

ВИДЕО: Пратениците од коалицијата „ЗА европска Македонија“ меѓу граѓаните на Скопје

А1 On - 15.09.2018

Пратениците од коалицијата За европска Македонија денеска, во Скопје, разговараа со граѓаните на главниот град, на улица, на плоштад, пред продавничка, делејќи информативен материјал за значењето на рефереднумот ЗА македонската иднина и придобивките ...

Пратениците до граѓаните: На 30 септември да издвоиме по 30 минути

Слободен Печат - 15.09.2018

Референдумот е највозвишена вредност, највисок и најмоќен облик на непосредна демократија што го имаат граѓаните. Затоа на 30 септември масовно да излезат на гласање и да го кажат својот став во кој правец сакаат да се движи Македонија, порачаа ...

Договорот од Преспа порта за влез во ЕУ, порачуваат европските претставници

Слободен Печат - 15.09.2018

Поддрршката за Договорот од Преспа и за успешен референдум проддолжува и следната недела. В понеделник освен Хан пристигнува и американскиот државен секретар за одбрана Џејмс Матис, а во вторник во земјава ќе престојува шефот на германската ...

Eвропски претставници: Договорот од Преспа е порта за влез во ЕУ

Нова ТВ - 15.09.2018

Договорот од Преспа e клуч за евроинтеграциските процеси на земјата, порта за отворање на патот на Македонија кон Европската унија. Преговорите ќе почнат само ако се спроведе договореното, а без решение за името вратата на Унијата ќе се затвори со ...

Цветанов до членовите на ВМРО-ДПМНЕ: Слушам се бара личните карти да ги оставите во штабовите, не сте робови, режимот ...

Слободен Печат - 15.09.2018

Референдумот не е парламентатни или било какви избори и борба за власт помеѓу партиите.Референдумот е ваш глас за ЕУ и НАТО. Ваш глас за иднината на Македонија! Затоа не подлегнувајте на закани и притисоци.

(ВИДЕО) Коалицијата За европска Македонија: Референдумот е најмоќната алатка на демократијата, излезете гласајте

А1 On - 15.09.2018

Референдумот е највозвишена вредност, највисок и најмоќен облик на непосредна демократија што го имаат граѓаните. Затоа на 30 септември масовно да излезат на гласање и да го кажат својот став во кој правец сакаат да се движи Македонија, порачаа ...

Договорот од Преспа порта за влез во ЕУ, порачуваат европските претставници

Сител - 15.09.2018

Договорот од Преспа клуч за евроинтеграциските процеси на земјата, порта за отворањето на патот на Македонија кон ЕУ, преговорите ќе почнат само ако се спроведе договореното, а без решение за името вратата на Унијата ќе се затвори со децении.

Алсат М: Руски службеници низ Македонија агитираат за бојкот на референдумот?

Слободен Печат - 15.09.2018

Високи руски службенци се дојдени во Македонија непосредно пред референдумот, објавува Алсат М повикувајќи се на извори во безбедносните органи. Иако нивните активности официјално не се познати, неофицијално се дознава дека нивната дејност може да ...

Договорот од Преспа порта за влез во ЕУ, порачуваат европските претставници

+инфо - 15.09.2018

Поддрршката за Договорот од Преспа и за успешен референдум проддолжува и следната недела. В понеделник освен Хан пристигнува и американскиот државен секретар за одбрана Џејмс Матис, а во вторник во земјава ќе престојува шефот на германската ...

Договорот од Преспа порта за влез во ЕУ, порачуваат европските претставници

Независен - 15.09.2018

Договорот од Преспа клуч за евроинтеграциските процеси на земјата, порта за отворањето на патот на Македонија кон ЕУ, преговорите ќе почнат само ако се спроведе договореното, а без решение за името вратата на Унијата ќе се затвори со децении.

Поенти референдум: Референдумот е најмоќна демократска алатка, гласот на граѓаните е конечен

Слободен Печат - 15.09.2018

Референдумот е најмоќна демократска алатка, гласот на граѓаните е конечен. Граѓанска должност е да се учествува во градењето на македонската иднина преку гласање на референдумот, се дел од пораките што ги упатија вчера поддржувачите на референдумот.

Пратениците порачаа: Референдумот е најмоќната алатка на демократијата, излезете гласајте

Стандард - 15.09.2018

Референдумот е највозвишена вредност, највисок и најмоќен облик на непосредна демократија што го имаат граѓаните. Затоа на 30 септември масовно да излезат на гласање и да го кажат својот став во кој правец сакаат да се движи Македонија, порачаа ...

Пратениците едногласни: Најмоќна алка на демократијата е Референдумот

Press24 - 15.09.2018

Референдумот е највозвишена вредност, највисок и најмоќен облик на непосредна демократија што го имаат граѓаните. Затоа на 30 септември масовно да излезат на гласање и да го кажат својот став во кој правец сакаат да се движи Македонија, порачаа ...

Пратениците порачаа: Референдумот е најмоќната алатка на демократијата

Независен - 15.09.2018

Референдумот е највозвишена вредност, највисок и најмоќен облик на непосредна демократија што го имаат граѓаните. Затоа на 30 септември масовно да излезат на гласање и да го кажат својот став во кој правец сакаат да се движи Македонија, порачаа ...

Пратениците порачаа: На 30 септември можеме да издвоиме по 30 минути

+инфо - 15.09.2018

Таму младите, рече пратеникот, ја направија таа грешка, не излегоа масовно за брегзит, други одлучија за нив. Сега кога сфатија дека повозрасните донесоа погрешна одлука е доцна. Референдумот е највозвишена вредност, највисок и најмоќен облик на ...

Пратениците порачаа: Референдумот е најмоќната алатка на демократијата, излезете гласајте

Локално - 15.09.2018

Референдумот е највозвишена вредност, највисок и најмоќен облик на непосредна демократија што го имаат граѓаните. Затоа на 30 септември масовно да излезат на гласање и да го кажат својот став во кој правец сакаат да се движи Македонија, порачаа ...

Пратениците порачаа: Референдумот е најмоќната алатка на демократијата, излезете гласајте

Вечер Прес - 15.09.2018

Референдумот е највозвишена вредност, највисок и најмоќен облик на непосредна демократија што го имаат граѓаните. Затоа на 30 септември масовно да излезат на гласање и да го кажат својот став во кој правец сакаат да се движи Македонија, порачаа ...

Договорот од Преспа порта за влез во ЕУ, порачуваат европските претставници

Вечер Прес - 15.09.2018

Договорот од Преспа клуч за евроинтеграциските процеси на земјата, порта за отворањето на патот на Македонија кон ЕУ, преговорите ќе почнат само ако се спроведе договореното, а без решение за името вратата на Унијата ќе се затвори со децении.

Руски службеници низ Македонија агитираат за бојкот на референдумот?

Локално - 15.09.2018

Високи руски службенци се дојдени во Македонија непосредно пред референдумот. Алсат М од извори во безбедносните органи дознава дека неколку функционери од Русија веќе неколку дена се движат низ земјава.

ЕУ ќе ни ја заклучи вратата ако не го изгласаме референдумот за името

Фактор - 15.09.2018

За најмалку една деценија Европската унија ќе и ја затвори вратата на ЕУ доколку договорот од Преспа пропадне. Вака некако звучат предупредувањата од европскиот комесар Јоханес Хан кој во понеделник доаѓа во Скопје.

Договорот од Преспа порта за влез во ЕУ, порачуваат европските претставници

Локално - 15.09.2018

Договорот од Преспа клуч за евроинтеграциските процеси на земјата, порта за отворањето на патот на Македонија кон ЕУ, преговорите ќе почнат само ако се спроведе договореното, а без решение за името вратата на Унијата ќе се затвори со децении.

Поенти референдум: Референдумот е најмоќна демократска алатка, гласот на граѓаните е конечен

Локално - 15.09.2018

Референдумот е најмоќна демократска алатка, гласот на граѓаните е конечен. Граѓанска должност е да се учествува во градењето на македонската иднина преку гласање на референдумот, се дел од пораките што ги упатија вчера поддржувачите на референдумот.

Рашковски: За референдумското прашање

Бриф - 15.09.2018

Последен обид за спречување на несомнено успешниот референдум е оспорување на уставноста на референдумското прашање преку “ненасилните уставобранители” кои го напаѓаат истото преку “мисловни активности”.

Јакшиќ: Со референдумот Македонците ќе изберат иднина која ќе биде подобра од онаа во времето на Филип и Александар

Фактор - 15.09.2018

Со референдумот, Македонците не го купуваат своето членство во две моќни организации, како што сакаат националистите да ја претстават состојбата. Со референдумот тие доброволно ќе ја изгласаат својата иднина, која секако дека ќе биде подобра од ...

Велешани со поделени мислења за референдумот

CivilMedia - 15.09.2018

„Референдумот ќе биде успешен за подобар проспоритет и за доброто на младите“, вели еден велешанец на прашањето на ЦИВИЛ Медиа, што мисли за референдумот. Граѓаните на Велес се со поделени мислења, дел од нив го подржуваат референдумот а дел од нив ...

Мнозинството од граѓаните ќе гласаат позитивно на референдумот

CivilMedia - 15.09.2018

Испитувањето на јавното мислење што го спроведе Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) од Љубљана, покажа дека вкупно 63,6 отсто од граѓаните во Македонија ќе учествуваат на престојниот референдум, а 67,3 проценти се за ...

Референдумот е најмоќна демократска алатка, гласот на граѓаните е конечен

Вечер Прес - 15.09.2018

Референдумот е најмоќна демократска алатка, гласот на граѓаните е конечен. Граѓанска должност е да се учествува во градењето на македонската иднина преку гласање на референдумот, се дел од пораките што ги упатија вчера поддржувачите на референдумот.

Пратениците порачаа: Референдумот е најмоќната алатка на демократијата

CivilMedia - 15.09.2018

Референдумот е највозвишена вредност, највисок и најмоќен облик на непосредна демократија што го имаат граѓаните. Затоа на 30 септември масовно да излезат на гласање и да го кажат својот став во кој правец сакаат да се движи Македонија, порачаа ...

Референдумот е најмоќна демократска алатка, гласот на граѓаните е конечен

CivilMedia - 15.09.2018

Референдумот е најмоќна демократска алатка, гласот на граѓаните е конечен. Граѓанска должност е да се учествува во градењето на македонската иднина преку гласање на референдумот, се дел од пораките што ги упатија вчера поддржувачите на референдумот.

Прес на Коалцијата за Европска Македонија во Битола

Тера - 15.09.2018

„ Европската Унија и НАТО не повикуваат. Бидете горди на тој факт! Европа и светот ги отворија вратите за Македонија, седнуваме на големите маси, рамо до рамо со најсилните земји во светот, рамноправни, поддржани од нашите сојузници.

Јакшиќ: Неуспешен референдум ќе ја закова Македонија на европската периферија

Локално - 15.09.2018

Со референдумот, Македонците не го купуваат своето членство во две моќни организации, како што сакаат националистите да ја претстават состојбата. Со референдумот тие доброволно ќе ја изгласаат својата иднина, која секако дека ќе биде подобра од ...

Договорот од Преспа порта за влез во ЕУ, порачуваат европските претставници

CivilMedia - 15.09.2018

Договорот од Преспа клуч за евроинтеграциските процеси на земјата, порта за отворањето на патот на Македонија кон ЕУ, преговорите ќе почнат само ако се спроведе договореното, а без решение за името вратата на Унијата ќе се затвори со децении.

Договорот од Преспа порта за влез во ЕУ, порачуваат европските претставници

Либертас - 15.09.2018

Договорот од Преспа клуч за евроинтеграциските процеси на земјата, порта за отворањето на патот на Македонија кон ЕУ, преговорите ќе почнат само ако се спроведе договореното, а без решение за името вратата на Унијата ќе се затвори со децении.

Пратениците порачаа: Референдумот е најмоќната алатка на демократијата, излезете гласајте

Либертас - 15.09.2018

Референдумот е највозвишена вредност, највисок и најмоќен облик на непосредна демократија што го имаат граѓаните. Затоа на 30 септември масовно да излезат на гласање и да го кажат својот став во кој правец сакаат да се движи Македонија, порачаа ...

Пратениците едногласни: Најмоќна алка на демократијата е Референдумот

24Инфо - 15.09.2018

Пратениците едногласни: Најмоќна алка на демократијата е Референдумот Референдумот е највозвишена вредност, највисок и најмоќен облик на непосредна демократија што го имаат граѓаните. Затоа на 30 септември масовно да излезат на гласање и да го кажат ...

Јакшиќ: Неуспешен референдум ќе ја закова Македонија на европската периферија

Либертас - 15.09.2018

Со референдумот, Македонците не го купуваат своето членство во две моќни организации, како што сакаат националистите да ја претстават состојбата. Со референдумот тие доброволно ќе ја изгласаат својата иднина, која секако дека ќе биде подобра од ...

Јакшиќ: Неуспешен референдум ќе ја закова Македонија на европската периферија

Вечер Прес - 15.09.2018

Со референдумот, Македонците не го купуваат своето членство во две моќни организации, како што сакаат националистите да ја претстават состојбата. Со референдумот тие доброволно ќе ја изгласаат својата иднина, која секако дека ќе биде подобра од ...

Договорот од Преспа порта за влез во ЕУ, порачуваат европските претставници

1tv - 15.09.2018

Скопје, 15 септември 2018 (МИА) – Договорот од Преспа клуч за евроинтеграциските процеси на земјата, порта за отворањето на патот на Македонија кон ЕУ, преговорите ќе почнат само ако се спроведе договореното, а без решение за името вратата на ...

Референдумот е најмоќна демократска алатка, гласот на граѓаните е конечен

1tv - 15.09.2018

Референдумот е најмоќна демократска алатка, гласот на граѓаните е конечен. Граѓанска должност е да се учествува во градењето на македонската иднина преку гласање на референдумот, се дел од пораките што ги упатија вчера поддржувачите на референдумот.

Јакшиќ: Неуспешен референдум ќе ја закова Македонија на европската периферија

1tv - 15.09.2018

Со референдумот, Македонците не го купуваат своето членство во две моќни организации, како што сакаат националистите да ја претстават состојбата. Со референдумот тие доброволно ќе ја изгласаат својата иднина, која секако дека ќе биде подобра од ...

Пратениците порачаа: Референдумот е најмоќната алатка на демократијата, излезете гласајте

1tv - 15.09.2018

Референдумот е највозвишена вредност, највисок и најмоќен облик на непосредна демократија што го имаат граѓаните. Затоа на 30 септември масовно да излезат на гласање и да го кажат својот став во кој правец сакаат да се движи Македонија, порачаа ...

67,3 отсто од граѓаните се за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Преспанскиот договор

Фокус - 14.09.2018

Вкупно 63,6 отсто од граѓаните на Македонија ќе учествуваат на претстојниот референдум, а 67,3 проценти се за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Преспанскиот договор, покажува испитувањето на јавното мислење што го спроведе Меѓународниот институт ...

Жбогар: Почеток на преговорите со ЕУ само ако се спроведе договорот со Грција

Фокус - 14.09.2018

Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ следниот јуни ќе биде можно само доколку договорот со Грција е целосно имплементиран, вели Самуел Жбогар, амбасадорот на ЕУ во Скопје во интервју за регионалниот веб-портал „Јуропијан Вестерн Балканс“.

67,3 отсто од граѓаните се за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на преспанскиот договор

24 Вести - 14.09.2018

Вкупно 63,6 отсто од граѓаните на Македонија ќе учествуваат на претстојниот референдум, а 67,3 проценти се за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на преспанскиот договор, покажува испитувањето на јавното мислење што го спроведе меѓународниот институт ...

Собранието на дневен план доставува медиа-планови за јавната пропаганда за референдумот

Канал5 - 14.09.2018

Согласно законските одредби, како и Правилникот за подготовка, организирање и спроведување на референдум на државно ниво, Собранието на Република Македонија е единствен носител на јавната пропаганда за Референдумот 2018.

Доставување медиа-планови на дневна основа за кампањата на референдумот, информираат од собранието

ТВ21 - 14.09.2018

Согласно законските одредби, како и Правилникот за подготовка, организирање и спроведување на референдум на државно ниво, Собранието на Република Македонија е единствен носител на јавната пропаганда за Референдумот 2018, односно на времето ...

Тачи: Преку гласот на 30 септември да се позиционираме „за„ НАТО и ЕУ

Канал5 - 14.09.2018

Демократската партија на Албанците кампањата за референдумот вечерва ја продолжи во општина Студеничани, под мотото "Еден чекор напред, за во НАТО и ЕУ!" Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, како што стои во соопштението на партијата, во своето обраќање ...

Дали упатството на АВМУ има поголема правна сила од одлуката на Собранието?

Канал5 - 14.09.2018

Само што започна кампањата за референдумот Агенцијата за аудио и аудио медиумски медиумски услуги веќе почна да испраќа предупредувања до медиумите. Само што започна кампањата за референдумот Агенцијата за аудио и аудио медиумски медиумски услуги ...

Руски службеници низ Македонија агитираат за бојкот на референдумот?

Алсат-М - 14.09.2018

Високи руски службенци се дојдени во Македонија непосредно пред референдумот. Алсат М од извори во безбедносните органи дознава дека неколку функционери од Русија веќе неколку дена се движат низ земјава.

Цветанов до вмровците: Слушам дека од партија ви барале да ги оставите личните карти како гаранција дека нема да ...

Фокус - 14.09.2018

Поранешниот директор на Агенцијата за спречување на перење на пари, Ване Цветанов вечерва објави дека слушнал дека ВМРО-ДПМНЕ бара од своите членови да ги остават своите лични карти и пасоши во штабот како гаранција дека нема да излезат не ...

Тачи: Преку гласот на 30 септември да се позиционираме „за“ НАТО и ЕУ

Стандард - 14.09.2018

Демократската партија на Албанците кампањата за референдумот вечерва ја продолжи во општина Студеничани, под мотото “Еден чекор напред, за во НАТО и ЕУ!” Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, како што стои во соопштението на партијата, во своето обраќање ...

Анкета на ИФИМЕС: 67,3% од Македонците се за ЕУ и НАТО

Press24 - 14.09.2018

Вкупно 63,6 отсто од граѓаните на Македонија ќе учествуваат на претстојниот референдум, а 67,3 проценти се за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Преспанскиот договор, покажува испитувањето на јавното мислење што го спроведе Меѓународниот институт ...

ИФИМЕС: Македонија бира меѓу (само)изолација и евроатлантска иднина

Стандард - 14.09.2018

Вкупно 63,6 отсто од граѓаните на Македонија ќе учествуваат на претстојниот референдум, а 67,3 проценти се за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Преспанскиот договор, покажува испитувањето на јавното мислење што го спроведе Меѓународниот институт ...

Анкета ИФИМЕС: На референдумот ќе учествуваат над 63% од граѓаните

Нова ТВ - 14.09.2018

Вкупно 63,6 отсто од граѓаните на Македонија ќе учествуваат на претстојниот референдум, а 67,3 проценти се за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Преспанскиот договор, покажува испитувањето на јавното мислење што го спроведе Меѓународниот институт ...

БЕСА бара поддршка од гостиварци за референдумот и да гласаа „За”

Слободен Печат - 14.09.2018

Гаши, појаснувајќи делови од договорот околу името со Грција нагласи дека со тој договор, добиваат и Албанците како народ. На синоќешната средба со граѓаните на собир како дел од кампањата „излези ЗА“ лидерот на партијата Движење БЕСА Африм Гаши, ...

Поенти референдум: Одлуката за иднината да ја донесеме во заедништво

Слободен Печат - 14.09.2018

Референдумот на 30 септември е референдум за втора независност, порача Заев во Европскиот парламент каде се обрати на македонски јазик што е прво обраќање на македонски премиер на мајчин јазик во европскиот пратенички дом.

IFIMES предвидува моќен хакерски напад на Македонија поврзан со референдумот

Таратур - 14.09.2018

IFIMES е Меѓународен институт за блискоисточни и балкански студии од Љубљана, Словенија, кој редовно ги следи и анализира настаните на Блискиот Исток и Балканот. Во тој контекст, овој институт подготви анализа на настани и анкети на јавното мислење ...

АВМУ констатира неправилности во јавната пропаганда за референдумот

Слободен Печат - 14.09.2018

Не се почитува дозволеното време за емитување на рекламните пораки „ЗА“ референдумот, вакви реклами се емитуваат и во програми во кои тоа не е дозволено, во случајов во посебни информативни програми и рекламирањето во врска со референдумот не е ...

АВМУ: Во јавната пропаганда за референдумот има неправилности

Нова ТВ - 14.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) во рамки на мониторингот на медиумското претставување за време на референдумот кај повеќе радиодифузери констатирала неколку прекршувања на правилата за емитување платена јавна пропаганда.

АВМУ констатира неправилности во јавната пропаганда за референдумот

Стандард - 14.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во рамки на мониторингот на медиумското претставување за време на референдумот кај повеќе радиодифузери констатираше неколку прекршувања на правилата за емитување платена јавна пропаганда.

АВМУ констатира неправилности во јавната пропаганда за референдумот

Независен - 14.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во рамки на мониторингот на медиумското претставување за време на референдумот кај повеќе радиодифузери констатираше неколку прекршувања на правилата за емитување платена јавна пропаганда.

АВМУ констатира неправилности во јавната пропаганда за референдумот

А1 On - 14.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во рамки на мониторингот на медиумското претставување за време на референдумот кај повеќе радиодифузери констатираше неколку прекршувања на правилата за емитување платена јавна пропаганда.

АВМУ предупреди: Казни за радиодифузерите кои ќе ги прекршат правилата за референдумот

Press24 - 14.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во рамки на мониторингот на медиумското претставување за време на референдумот кај повеќе радиодифузери констатираше неколку прекршувања на правилата за емитување платена јавна пропаганда.

АВМУ констатира неправилности во јавната пропаганда за референдумот

МКД - 14.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во рамки на мониторингот на медиумското претставување за време на референдумот кај повеќе радиодифузери констатираше неколку прекршувања на правилата за емитување платена јавна пропаганда.

Жбогар: Ќе почнете преговори со ЕУ само ако го спроведете Договорот со Грција

+инфо - 14.09.2018

Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ следниот јуни ќе биде можно само доколку договорот со Грција е целосно имплементиран, вели Самуел Жбогар, амбасадорот на ЕУ во Скопје во интервју за регионалниот веб-портал „Јуропијан Вестерн Балканс“.

Жбогар: Почеток на преговорите со ЕУ само ако се спроведе договорот со Грција

Слободен Печат - 14.09.2018

Тој потсетува дека членките на ЕУ одлучија во јуни да ги отворат преговорите за една година, и веќе е започнат скрининг процесот за се да биде подготвено за следниот јуни кога министрите треба да донесат нова одлука.

Агенцијата за медиуми ги искара телевизиите за рекламите за референдумот

+инфо - 14.09.2018

АВМУ потсетува дека согласно Упатството за медиумско претставување за време на референдум рекламните пораки „ЗА“ референдумот може да траат најмногу 4 минути и 30 секунди на секој реален час емитувана програма, а истото важи и за рекламните пораки ...

Негативен референдум ќе ги загрози пензиите

Независен - 14.09.2018

Економските аналитичари укажуваат дека неуспешен референдум би имал исклучително негативни последици врз економијата. Иако официјалните институции досега говореа само за придобивките од евроатлантските интеграции, негативното сценарио го отвори ...

ИФИМЕС: Македонија бира меѓу (само)изолација и евроатлантска иднина

Сител - 14.09.2018

Вкупно 63,6 отсто од граѓаните на Македонија ќе учествуваат на претстојниот референдум, а 67,3 проценти се за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Преспанскиот договор, покажува испитувањето на јавното мислење што го спроведе Меѓународниот институт ...

Чии аргументи ќе прифатат Македонците за референдумот?

Р.С.Европа - 14.09.2018

Македонските граѓани имаат различни мислења за тоа дали пораките од странските претставници имаат влијание на нивниот став околу референдумот. Повеќето велат дека веќе имаат оформен став дали ќе излезат да гласаат, но има и такви кои велат дека ...

Албанците со уставните измени ќе бараат и официјален албански јазик и државотворен статус

Курир - 14.09.2018

Во дебата на тема референдумот и Албанците, во емисијата “Патот кон“ на Алсат-м телевизија, соговорниците припадници на албанската етничка заедница, едногласно се изјаснија дека Албанците во Македонија ќе дадат се од себе референдумот да успее, но ...

АВМУ: Се прекршуваат правилата за референдумско рекламирање, ќе има и казни

Макфакс - 14.09.2018

Со мониторингот на медиумското претставување за време на референдумот, кај повеќе радиодифузери, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги информораше дека констатирала неколку прекршувања на правилата за емитување платена јавна ...

Соопштение на Народниот правобранител во пресрет на референдумот

Академик - 14.09.2018

Народниот правобранител во пресрет на претстојниот референдум ги информира граѓаните дека од понеделник, 17 септември, ќе отвори бесплатна телефонска линија 0800 54321 со цел да им помогне на граѓаните во остварувањето и заштитата на гласачкото ...

Средба на градоначалникот Мерко со невладиниот сектор во Струга

А1 On - 14.09.2018

Градоначалникот на општина Струга Рамиз Мерко денеска имаше средба со претставници на невладиниот сектор на која дискутираа за претстојниот референдум што ќе се одржи на 30. септември и за придобивките од членството на Македонија во Европската унија ...

АВМУ: Прекршување на правилата за референдумско рекламирање

Радио МОФ - 14.09.2018

Со мониторингот на медиумското претставување за време на референдумот, кај повеќе радиодифузери, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) констатирала неколку прекршувања на правилата за емитување платена јавна пропаганда.

Жбогар: Почеток на преговори со ЕУ само ако се спроведе договорот со Грција

МКД - 14.09.2018

Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ следниот јуни ќе биде можно само доколку договорот со Грција е целосно имплементиран, вели Самуел Жбогар, амбасадорот на ЕУ во Скопје во интервју за регионалниот веб-портал „Јуропијан Вестерн Балканс“.

Жбогар: Почеток на преговорите со ЕУ само ако се спроведе договорот со Грција

А1 On - 14.09.2018

Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ следниот јуни ќе биде можно само доколку договорот со Грција е целосно имплементиран, вели Самуел Жбогар, амбасадорот на ЕУ во Скопје во интервју за регионалниот веб-портал „Јуропијан Вестерн Балканс“.

Тачи: Преку гласот на 30 септември да се позиционираме „за“ НАТО и ЕУ

А1 On - 14.09.2018

Демократската партија на Албанците кампањата за референдумот вечерва ја продолжи во општина Студеничани, под мотото „Еден чекор напред, за во НАТО и ЕУ!“ Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, како што стои во соопштението на партијата, во своето обраќање ...

Жбогар: Почеток на преговорите со ЕУ само ако се спроведе договорот со Грција

Независен - 14.09.2018

Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ следниот јуни ќе биде можно само доколку договорот со Грција е целосно имплементиран, вели Самуел Жбогар, амбасадорот на ЕУ во Скопје во интервју за регионалниот веб-портал „Јуропијан Вестерн Балканс“.

Жбогар: Почеток на преговорите со ЕУ само ако се спроведе договорот со Грција

Стандард - 14.09.2018

Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ следниот јуни ќе биде можно само доколку договорот со Грција е целосно имплементиран, вели Самуел Жбогар, амбасадорот на ЕУ во Скопје во интервју за регионалниот веб-портал „Јуропијан Вестерн Балканс“.

БЕСА бара поддршка од гостиварци за референдумот и да гласаа „За“

А1 On - 14.09.2018

На синоќешната средба со граѓаните на собир како дел од кампањата „излези ЗА“ лидерот на партијата Движење БЕСА Африм Гаши, повика на позитивна поддршка на референдумот закажан за 30. септември.

АВМУ констатира неправилности во јавната пропаганда за референдумот

Курир - 14.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во рамки на мониторингот на медиумското претставување за време на референдумот кај повеќе радиодифузери констатираше неколку прекршувања на правилата за емитување платена јавна пропаганда.

ААВМУ: Констатирани прекршувања во референдумската јавна пропаганда

Р.С.Европа - 14.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги денеска соопшти дека со мониторингот на медиумското претставување за време на референдумот кај повеќе радиодифузери констатирала неколку прекршувања на правилата за емитување платена јавна ...

АВМУ: Се прекршуваат правилата за референдумско рекламирање, ќе има и казни

Правдико - 14.09.2018

Со мониторингот на медиумското претставување за време на референдумот кај повеќе радиодифузери, Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги информира дека констатирала неколку прекршувања на правилата за емитување платена јавна пропаганда.

БЕСА за референдум: Македонија станува држава на повеќе народи, Албанците со нова страница

Press24 - 14.09.2018

На синоќешната средба со граѓаните на собир како дел од кампањата „излези ЗА“ лидерот на партијата Движење БЕСА Африм Гаши, повика на позитивна поддршка на референдумот закажан за 30. септември.

Собрание: Јавната пропаганда за референдумот ќе биде поделена 59 отсто „за“ и 41 отсто „против“

А1 On - 14.09.2018

Согласно законските одредби, како и Правилникот за подготовка, организирање и спроведување на референдум на државно ниво, Собранието на Република Македонија е единствен носител на јавната пропаганда за Референдумот 2018, односно на времето ...

БЕСА бара поддршка од гостиварци за референдумот и да гласаа „За“

Сител - 14.09.2018

На синоќешната средба со граѓаните на собир како дел од кампањата „излези ЗА“ лидерот на партијата Движење БЕСА Африм Гаши, повика на позитивна поддршка на референдумот закажан за 30. септември.

Собранието на дневен план доставува медиа-планови за јавната пропаганда за референдумот

Независен - 14.09.2018

Согласно законските одредби, како и Правилникот за подготовка, организирање и спроведување на референдум на државно ниво, Собранието на Република Македонија е единствен носител на јавната пропаганда за Референдумот 2018, односно на времето ...

Собранието на дневен план доставува медиа-планови за јавната пропаганда за референдумот

Слободен Печат - 14.09.2018

Согласно законските одредби, како и Правилникот за подготовка, организирање и спроведување на референдум на државно ниво, Собранието на Република Македонија е единствен носител на јавната пропаганда за Референдумот 2018, односно на времето ...

Медиа-планови за кампањата за референдумот се доставуваат на дневна основа, информираат од Собранието

Макфакс - 14.09.2018

Согласно законските одредби, како и Правилникот за подготовка, организирање и спроведување на референдум на државно ниво, Собранието на Република Македонија е единствен носител на јавната пропаганда за Референдумот 2018, односно на времето ...

Собранието на дневен план доставува медиа-планови за јавната пропаганда за референдумот

Press24 - 14.09.2018

Согласно законските одредби, како и Правилникот за подготовка, организирање и спроведување на референдум на државно ниво, Собранието на Република Македонија е единствен носител на јавната пропаганда за Референдумот 2018, односно на времето ...

Анкета на ИФИМЕС: На референдум ќе излезат над 63 отсто, а 67 се „за“

+инфо - 14.09.2018

Најголем процент од анкетираните, 74,2, го оцениле негативно работењето на претседателот на државата Ѓорге Иванов, позитивно се изјасниле 9,4 проценти, а став по ова прашање немаат 16,4 отсто.

БЕСА бара поддршка од гостиварци за референдумот и да гласаа „За“

Стандард - 14.09.2018

На синоќешната средба со граѓаните на собир како дел од кампањата „излези ЗА“ лидерот на партијата Движење БЕСА Африм Гаши, повика на позитивна поддршка на референдумот закажан за 30. септември.

Тачи: Преку гласот на 30 септември да се позиционираме „за“ НАТО и ЕУ

Нова ТВ - 14.09.2018

Демократската партија на Албанците кампањата за референдумот вечерва ја продолжи во општина Студеничани, под мотото “Еден чекор напред, за во НАТО и ЕУ!” Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, како што стои во соопштението на партијата, во своето обраќање ...

Тачи: НАТО ги задолжи Албанците, мора да возвратиме со гласње „за“

+инфо - 14.09.2018

Демократската партија на Албанците кампањата за референдумот вечерва ја продолжи во општина Студеничани, под мотото „Еден чекор напред, за во НАТО и ЕУ!” Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, како што стои во соопштението на партијата, во своето обраќање ...

Тачи: Преку гласот на 30 септември да се позиционираме „за„ НАТО и ЕУ

Независен - 14.09.2018

Демократската партија на Албанците кампањата за референдумот вечерва ја продолжи во општина Студеничани, под мотото "Еден чекор напред, за во НАТО и ЕУ!" Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, како што стои во соопштението на партијата, во своето обраќање ...

Цветанов: Ќе оставаат лични карти по штабови за да не гласаат

Фактор - 14.09.2018

Поранешниот директор на Агенцијата за спречување на перење на пари, Ване Цветанов вечерва објави дека слушнал дека ВМРО-ДПМНЕ бара од своите членови да ги остават своите лични карти и пасоши во штабот како гаранција дека нема да излезат не ...

АВМУ констатира неправилности во јавната пропаганда за референдумот

еМагазин - 14.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во рамки на мониторингот на медиумското претставување за време на референдумот кај повеќе радиодифузери констатираше неколку прекршувања на правилата за емитување платена јавна пропаганда.

ИФИМЕС: Се очекува силен хакерски напад врз Македонија со цел промена на волјата на граѓаните и спречување на успехот ...

Либертас - 14.09.2018

Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) од Љубљана, Словенија, редовно ги анализира настаните на Блискиот Исток и Балканот. ИФИМЕС подготви анализа на настани и анкети на јавното мислење во Македонија пред референдумот за ...

АВМУ регистрира прекршување на правилата за референдумско рекламирање

Фактор - 14.09.2018

Со мониторингот на медиумското претставување за време на референдумот, кај повеќе радиодифузери, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги констатираше неколку прекршувања на правилата за емитување платена јавна пропаганда.

БЕСА бара поддршка од гостиварци за референдумот и да гласаа „За“

Локално - 14.09.2018

На синоќешната средба со граѓаните на собир како дел од кампањата „излези ЗА“ лидерот на партијата Движење БЕСА Африм Гаши, повика на позитивна поддршка на референдумот закажан за 30. септември.

Одлуката за иднината да ја донесеме во заедништво

CivilMedia - 14.09.2018

Опозицијата и сите кои се двоумат, да го поддржат референдумот и да се приклучат – заедно да ја однесеме Македонија кој подобра иднина во ЕУ и НАТО, порачуваат поддржувачите на референдумот.

Поенти референдум: Одлуката за иднината да ја донесеме во заедништво

Локално - 14.09.2018

Опозицијата и сите кои се двоумат, да го поддржат референдумот и да се приклучат – заедно да ја однесеме Македонија кој подобра иднина во ЕУ и НАТО, порачуваат поддржувачите на референдумот.

Неправилности во јавната пропаганда за референдумот

Денешен - 14.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во рамки на мониторингот на медиумското претставување за време на референдумот кај повеќе радиодифузери констатираше неколку прекршувања на правилата за емитување платена јавна пропаганда.

Тачи: Преку гласот на 30 септември да се позиционираме „за„ НАТО и ЕУ

Локално - 14.09.2018

Демократската партија на Албанците кампањата за референдумот вечерва ја продолжи во општина Студеничани, под мотото “Еден чекор напред, за во НАТО и ЕУ!” Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, како што стои во соопштението на партијата, во своето обраќање ...

АВМУ констатира неправилности во јавната пропаганда за референдумот

MTM - 14.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во рамки на мониторингот на медиумското претставување за време на референдумот кај повеќе радиодифузери констатираше неколку прекршувања на правилата за емитување платена јавна пропаганда.

Нова анкета за референдумот ги потврдува претходните

Фактор - 14.09.2018

Нешто помалку од 64 отсто од граѓаните ќе излезат да гласаат на референдумот на 30 септември, покажа анкетата за ИФИМЕС од Љубљана. Според испирувањето, околу 67,3 проценти се за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Преспанскиот договор, покажува ...

Жбогар: Почеток на преговорите со ЕУ само ако се спроведе договорот со Грција

MTM - 14.09.2018

Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ следниот јуни ќе биде можно само доколку договорот со Грција е целосно имплементиран, вели Самуел Жбогар, амбасадорот на ЕУ во Скопје во интервју за регионалниот веб-портал „Јуропијан Вестерн Балканс“.

Жбогар: Почеток на преговорите со ЕУ само ако се спроведе договорот со Грција

еМагазин - 14.09.2018

Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ следниот јуни ќе биде можно само доколку договорот со Грција е целосно имплементиран, вели Самуел Жбогар, амбасадорот на ЕУ во Скопје во интервју за регионалниот веб-портал „Јуропијан Вестерн Балканс“.

Тачи: На 30 септември да се позиционираме „за“ НАТО и ЕУ

Бриф - 14.09.2018

Демократската партија на Албанците кампањата за референдумот вечерва ја продолжи во општина Студеничани, под мотото “Еден чекор напред, за во НАТО и ЕУ!” Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, како што стои во соопштението на партијата, во своето обраќање ...

ААВМУ: Се надминува максималното време за пропаганда за референдумот

Мета - 14.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) денеска упати предупредување до радиодифузерите дека не се почитува максимално дозволеното време за јавна пропаганда, а таа се емитува во програмски содржини каде што не е дозволено.

Анкета: Дали сте доволно информирани за да формирате личен став во врска со референдумот?

Точка - 14.09.2018

Како и за се друго во животот, пред да донесеме каква било одлука, треба да бидеме информирани. Некои одлуки ги носиме лесно, некои без двоумење, некои ни го менуваат денот, а некои животот.

Собранието на дневен план доставува медиа-планови за јавната пропаганда за референдумот

Локално - 14.09.2018

Согласно законските одредби, како и Правилникот за подготовка, организирање и спроведување на референдум на државно ниво, Собранието на Република Македонија е единствен носител на јавната пропаганда за Референдумот 2018, односно на времето ...

Руски службеници низ Македонија агитираат за бојкот на референдумот?

24Инфо - 14.09.2018

Руски службеници низ Македонија агитираат за бојкот на референдумот? Високи руски службенци се дојдени во Македонија непосредно пред референдумот. Алсат М од извори во безбедносните органи дознава дека неколку функционери од Русија веќе неколку дена ...

БЕСА бара поддршка од гостиварци за референдумот и да гласаат „За“

Либертас - 14.09.2018

На синоќешната средба со граѓаните на собир како дел од кампањата „излези ЗА“ лидерот на партијата Движење БЕСА Африм Гаши, повика на позитивна поддршка на референдумот закажан за 30. септември.

АВМУ констатира неправилности во јавната пропаганда за референдумот

Република - 14.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во рамки на мониторингот на медиумското претставување за време на референдумот кај повеќе радиодифузери констатираше неколку прекршувања на правилата за емитување платена јавна пропаганда.

ИФИМЕС: Македонија бира меѓу (само)изолација и евроатлантска иднина

Локално - 14.09.2018

Вкупно 63,6 отсто од граѓаните на Македонија ќе учествуваат на претстојниот референдум, а 67,3 проценти се за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Преспанскиот договор, покажува испитувањето на јавното мислење што го спроведе Меѓународниот институт ...

Жбогар: Почеток на преговорите со ЕУ само ако се спроведе договорот со Грција

Либертас - 14.09.2018

Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ следниот јуни ќе биде можно само доколку договорот со Грција е целосно имплементиран, вели Самуел Жбогар, амбасадорот на ЕУ во Скопје во интервју за регионалниот веб-портал „Јуропијан Вестерн Балканс“.

Нова анкета: Речиси цела Македонија ќе излезе на референдумот и ќе го поддржи

Centar - 14.09.2018

Вкупно 63,6 отсто од граѓаните на Македонија ќе учествуваат на претстојниот референдум, а 67,3 проценти се за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Преспанскиот договор, покажува испитувањето на јавното мислење што го спроведе Меѓународниот институт ...

ААВМУ: Се прекршуваат правилата за референдумско рекламирање, ќе има и казни

Точка - 14.09.2018

Со мониторингот на медиумското претставување за време на референдумот, кај повеќе радиодифузери, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги информираше дека констатирала неколку прекршувања на правилата за емитување платена јавна ...

Жбогар: Почеток на преговорите со ЕУ само ако се спроведе договорот со Грција

Локално - 14.09.2018

Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ следниот јуни ќе биде можно само доколку договорот со Грција е целосно имплементиран, вели Самуел Жбогар, амбасадорот на ЕУ во Скопје во интервју за регионалниот веб-портал „Јуропијан Вестерн Балканс“.

Мојата обврска да апстинирам

Либертас - 14.09.2018

Немам сомнеж дека Референдумот „ќе успее“ и дека „ќе нѐ биде”. Начинот на кој ќе се постигне тој „успех“ и нашето „биднување“ е мојот финален аргумент зошто сум обврзан да апстинирам „There are no geographical solutions to an emotional problem“ – ...

ИФИМЕС: Македонија бира меѓу (само)изолација и евроатлантска иднина

MTM - 14.09.2018

Вкупно 63,6 отсто од граѓаните на Македонија ќе учествуваат на претстојниот референдум, а 67,3 проценти се за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Преспанскиот договор, покажува испитувањето на јавното мислење што го спроведе Меѓународниот институт ...

ИФИМЕС: Се очекува силен хакерски напад врз Македонија со цел промена на волјата на граѓаните и спречување на успехот ...

Локално - 14.09.2018

Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) од Љубљана, Словенија, редовно ги анализира настаните на Блискиот Исток и Балканот. ИФИМЕС подготви анализа на настани и анкети на јавното мислење во Македонија пред референдумот за ...

67,3 отсто од граѓаните се за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Преспанскиот договор

iPortal - 14.09.2018

Вкупно 63,6 отсто од граѓаните на Македонија ќе учествуваат на претстојниот референдум, а 67,3 проценти се за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Преспанскиот договор, покажува испитувањето на јавното мислење што го спроведе Меѓународниот институт ...

АВМУ: Се прекршуваат правилата за референдумско рекламирање, ќе има и казни

Локално - 14.09.2018

Со мониторингот на медиумското претставување за време на референдумот, кај повеќе радиодифузери, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги информираше дека констатирала неколку прекршувања на правилата за емитување платена јавна ...

АНКЕТА :63,6 отсто од граѓаните на Македонија ќе учествуваат на претстојниот референдум

Вечер Прес - 14.09.2018

Вкупно 63,6 отсто од граѓаните на Македонија ќе учествуваат на претстојниот референдум, а 67,3 проценти се за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Преспанскиот договор, покажува испитувањето на јавното мислење што го спроведе Меѓународниот институт ...

Жбогар: Почеток на преговорите со ЕУ само ако се спроведе договорот со Грција

Бриф - 14.09.2018

Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ следниот јуни ќе биде можно само доколку договорот со Грција е целосно имплементиран, вели Самуел Жбогар, амбасадорот на ЕУ во Скопје во интервју за регионалниот веб-портал „Јуропијан Вестерн Балканс“.

ИФИМЕС: На референдумот нема да излезат 17,4 отсто од граѓаните

Мета - 14.09.2018

Вкупно 63,6 отсто од граѓаните на Македонија ќе учествуваат на претстојниот референдум, а 67,3 проценти се за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот од Преспа. На референдумот нема да излезат 17,4 отсто од граѓаните, додека 16,4 отсто не се ...

Медиа-планови за кампањата за референдумот се доставуваат на дневна основа, информираат од Собранието

Точка - 14.09.2018

Согласно законските одредби, како и Правилникот за подготовка, организирање и спроведување на референдум на државно ниво, Собранието на Република Македонија е единствен носител на јавната пропаганда за Референдумот 2018.

Анкета на ИФИМЕС: 63,6% од граѓаните ќе излезат на референдумот за името

еМагазин - 14.09.2018

Вкупно 63,6 отсто од граѓаните на Македонија ќе учествуваат на претстојниот референдум, а 67,3 проценти се за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Преспанскиот договор, покажува испитувањето на јавното мислење што го спроведе Меѓународниот институт ...

Собранието на дневен план доставува медиа-планови за јавната пропаганда за референдумот

MTM - 14.09.2018

Согласно законските одредби, како и Правилникот за подготовка, организирање и спроведување на референдум на државно ниво, Собранието на Република Македонија е единствен носител на јавната пропаганда и постапува според законските прописи и правилата ...

Собранието на дневен план доставува медиа-планови за јавната пропаганда за референдумот

Република - 14.09.2018

Согласно законските одредби, како и Правилникот за подготовка, организирање и спроведување на референдум на државно ниво, Собранието на Република Македонија е единствен носител на јавната пропаганда за Референдумот 2018, односно на времето ...

Руски службеници низ Македонија агитираат за бојкот на референдумот?

Либертас - 14.09.2018

Високи руски службенци се дојдени во Македонија непосредно пред референдумот. Алсат М од извори во безбедносните органи дознава дека неколку функционери од Русија веќе неколку дена се движат низ земјава.

АЛСАТ М: Руски службеници низ Македонија агитираат за бојкот на референдумот?

Бриф - 14.09.2018

Високи руски службенци се дојдени во Македонија непосредно пред референдумот. Алсат М од извори во безбедносните органи дознава дека неколку функционери од Русија веќе неколку дена се движат низ земјава.

Кому му се потребни мрачните сценарија?

Н.Македонија - 14.09.2018

Одредени апокалиптични пораки што ги испраќаат политичарите, и домашните и странските, за тоа што ќе се случи доколку во Македонија референдумот закажан за 30 септември не добие зелено светло од народот, помалку или повеќе создава привид на страв и ...

АВМУ констатира неправилности во јавната пропаганда за референдумот

Н.Македонија - 14.09.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во рамки на мониторингот на медиумското претставување за време на референдумот кај повеќе радиодифузери констатираше неколку прекршувања на правилата за емитување платена јавна пропаганда.

ИФИМЕС: Македонија бира меѓу (само)изолација и евроатлантска иднина

Н.Македонија - 14.09.2018

Вкупно 63,6 отсто од граѓаните на Македонија ќе учествуваат на претстојниот референдум, а 67,3 проценти се за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Преспанскиот договор, покажува испитувањето на јавното мислење што го спроведе Меѓународниот институт ...

Црвен аларм! Македонија можна цел на хакерски напад со цел промена на волјата на граѓаните и спречување на успехот на ...

1tv - 14.09.2018

Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) од Љубљана, Словенија, редовно ги анализира настаните на Блискиот Исток и Балканот. ИФИМЕС подготви анализа на настани и анкети на јавното мислење во Македонија пред референдумот за ...

Анкета на „IFIMES“: Мнозинство од граѓаните ќе излезат на референдумот и ќе гласаат „ЗА“

1tv - 14.09.2018

Безмалку 64 отсто од граѓаните на Македонија ќе учествуваат на претстојниот референдум, а 67,3 проценти се за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Преспанскиот договор. Ова го покажува испитувањето на јавното мислење што го спроведе Меѓународниот ...

Жбогар: Почеток на преговорите со ЕУ само ако се спроведе договорот со Грција

1tv - 14.09.2018

Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ следниот јуни ќе биде можно само доколку договорот со Грција е целосно имплементиран, вели Самуел Жбогар, амбасадорот на ЕУ во Скопје во интервју за регионалниот веб-портал „Јуропијан Вестерн Балканс“.

Собранието дневно доставува медиа-планови за кампањата за референдумот

1tv - 14.09.2018

Согласно законските одредби, како и Правилникот за подготовка, организирање и спроведување на референдум на државно ниво, Собранието на Република Македонија е единствен носител на јавната пропаганда за Референдумот 2018, односно на времето ...

Народниот правобранител го отвори бесплатниот телефон 0800 54321 за пријава на спречување да се гласа на референдумот

Сакам да кажам - 13.09.2018

Народниот правобранител од понеделник, 17 септември, ќе отвори бесплатна телефонска линија 0800 54321, со цел да им помогне на граѓаните во остварувањето и заштитата на гласачкото право на слободно изразување на нивното мислење и став по однос на ...

Мојата обврска да апстинирам

Deutsche Welle - 13.09.2018

Немам сомнеж дека Референдумот „ќе успее“ и дека „ќе нѐ биде”. Начинот на кој ќе се постигне тој „успех“ и нашето „биднување“ е мојот финален аргумент зошто сум обврзан да апстинирам. Колумна на Арсим Зеколи.

Интелектуалци од Тирана бараат Албанците да го поддржат референдумот

Алсат-М - 13.09.2018

Поддршка за референдумот, но и координација и дејство пред уставните измени, сугерираат интелектуалците од Албанија за албанскиот политички фактор во Македонија. Според поранешниот шеф на дипломатијата во Албанија, Паскал Мило, Албанците треба да ...

ИФИМЕС : 67,3% ДА за членство во ЕУ И НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Македонија и Грција, 16,4 % НЕ

Канал5 - 13.09.2018

Словенечкиот меѓународен институт за блискоисточни и балкански студии ,,ИФИМЕС“ од Љубљана објави анкета за референдумот во Македонија теренски направена од први до десетти септември на примерок од 1218 испитаници.

Алијансата за Албанците повика на референдумско изјаснување „За“ НАТО и ЕУ

24 Вести - 13.09.2018

Претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села во Гостивар повика на масовност и поддршка на претстојниот референдум. Тој на собирот во амфитеатарот во градскиот парк пред сопартијците и симпатизерите зборуваше за потребата ...

Ние ЕУ ја имаме донесено во општините со кои раководат кадри на Алијанса на Албанците, велат од партијата

Фокус - 13.09.2018

Претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села во Гостивар повика на масовност и поддршка на претстојниот референдум. Тој на собирот во амфитеатарот во градскиот парк пред сопартијците и симпатизерите зборуваше за потребата ...

Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на гласачкото право

Канал5 - 13.09.2018

Народниот правобранител утре ќе отвори бесплатна телефонска линија 0800 54321, со цел да им помогне на граѓаните во остварувањето и заштитата на гласачкото право на слободно изразување на нивното мислење и став по однос на референдумското прашање Од ...

Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на гласачкото право

Слободен Печат - 13.09.2018

Од Канцеларијата на народниот правобранител укажуваат на правото на непосредно изјаснување и сметаат дека изјаснувањето на граѓаните и нивниот став по однос на ова референдумско прашање, е и нивна обврска и активен придонес за иднината на ...

Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на гласачкото право

Независен - 13.09.2018

Народниот правобранител утре ќе отвори бесплатна телефонска линија 0800 54321, со цел да им помогне на граѓаните во остварувањето и заштитата на гласачкото право на слободно изразување на нивното мислење и став по однос на референдумското прашање.

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител за референдумот

Макфакс - 13.09.2018

Народниот правобранител во пресрет на престојниот референдум информира дека од понеделник, 17 септември, ќе отвори бесплатна телефонска линија 0800 54321, со цел да им помогне на граѓаните во остварувањето и заштитата на гласачкото право на слободно ...

Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на гласачкото право

Радио МОФ - 13.09.2018

Во пресред на референдумот најавен за 30 септември, Народниот правобранител од понеделник (17 септември) ќе отвори бесплатна телефонска линија 0800 54321, за да им помогне на граѓаните во остварувањето и заштитата на гласачкото право на слободно ...

Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на гласачкото право

Алфа - 13.09.2018

Народниот правобранител во пресрет на престојниот референдум од понеделник (17 септември) ќе отвори бесплатна телефонска линија 0800 54321, со цел да им помогне на граѓаните во остварувањето и заштитата на гласачкото право на слободно изразување на ...

ИФИМЕС: 67,3% ДА за членство во ЕУ И НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Македонија и Грција

Слободен Печат - 13.09.2018

Словенечкиот меѓународен институт за блискоисточни и балкански студии ,,ИФИМЕС“ од Љубљана објави анкета за референдумот во Македонија теренски направена од први до десетти септември на примерок од 1218 испитаници.

Бранко (им) одржа лекција!

Слободен Печат - 13.09.2018

Е те, дури и Бранко Црвенковски излезе со јавен став во однос на референдумот, а ВМРО-ДПМНЕ не! При тоа, Црвенковски како во своите најдобри денови: јасен, луциден, реален, па дури и со една критичка само-рефлексија, веројатно развиена после неколку ...

Алијансата за Албанците повика на референдумско изјаснување „за“ НАТО и ЕУ

А1 On - 13.09.2018

Претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села во Гостивар повика на масовност и поддршка на претстојниот референдум. Тој на собирот во амфитеатарот во градскиот парк пред сопартијците и симпатизерите зборуваше за потребата ...

Алијансата за Албанците повика на референдумско изјаснување „за“ НАТО и ЕУ

Независен - 13.09.2018

Претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села во Гостивар повика на масовност и поддршка на претстојниот референдум. Тој на собирот во амфитеатарот во градскиот парк пред сопартијците и симпатизерите зборуваше за потребата ...

Бранко (им) одржа лекција!

+инфо - 13.09.2018

Е те, дури и Бранко Црвенковски излезе со јавен став во однос на референдумот, а ВМРО-ДПМНЕ не! При тоа, Црвенковски како во своите најдобри денови: јасен, луциден, реален, па дури и со една критичка само-рефлексија, веројатно развиена после неколку ...

Зголемување на платите во пресрет на референдумот

Таратур - 13.09.2018

Зголемувањето на платите во здравството и во образованието може да влијае на исходот на референдумот за името, но тоа влијание не може да биде суштинско, велат аналитичарите. На неполн месец пред одржувањето на референдумот владата најави дека ги ...

Алијансата за Албанците повика на референдумско изјаснување „за“ НАТО и ЕУ

Сител - 13.09.2018

Претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села во Гостивар повика на масовност и поддршка на претстојниот референдум. Тој на собирот во амфитеатарот во градскиот парк пред сопартијците и симпатизерите зборуваше за потребата ...

Зголемување на платите во пресрет на референдумот

Р.С.Европа - 13.09.2018

Зголемувањето на платите во здравството и во образованието може да влијае на исходот на референдумот за името, но тоа влијание не може да биде суштинско, велат аналитичарите. На неполн месец пред одржувањето на референдумот владата најави дека ги ...

Иванов на 30 септември сепак ќе биде во Скопје, ама не се знае дали ќе гласа на референдумот

МКД - 13.09.2018

И покрај досегашните информации дека на денот на референдумот претседателот Ѓорге Иванов нема да биде во Македонија, неофицијално дознаваме дека од САД ќе се врати на 29 септември, но сѐ уште не се знае дали ќе излезе на гласање или не.

Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на гласачкото право

А1 On - 13.09.2018

Народниот правобранител утре ќе отвори бесплатна телефонска линија 0800 54321, со цел да им помогне на граѓаните во остварувањето и заштитата на гласачкото право на слободно изразување на нивното мислење и став по однос на референдумското прашање.

Иванов за референдумот ќе биде во Скопје, ама не се знае дали ќе гласа

Слободен Печат - 13.09.2018

Според досегашните информации, на денот на референдумот претседателот Ѓорге Иванов нема да биде во Македонија. Неофицијално мкд.мк дознава дека од САД Иванов ќе се врати на 29 септември, но сѐ уште не се знае дали ќе излезе да гласа на референдум ...

Иванов на 30. септември ќе биде во Скопје - не се знае дали ќе гласа на референдумот

Press24 - 13.09.2018

И покрај гласините дека претседателот Ѓорѓе Иванов нема да биде во Скопје на 30. септември кога треба да се одржи референдумот, сепак, неофицијално, МКД.мк дознава дека претседателот од САД ќе се врати на 29. септември.

Во 1991 пред референдумот повеќето биле „за“ ама не верувале во успешен исход

Окно - 13.09.2018

Во август 1991, еден месец пред историскиот Референдум за самостојност на Македонија, со колешката Валентина Велевска го тестиравме референдумското прашање во можеби единствените истражувања на јавното мислење во тоа време.

Во Тирана одржана конференција со заклучоци колку е добро да се откаже Македонија од уставното име

Курир - 13.09.2018

Албанските интелектуалци од Албанија денеска ги повикаа граѓаните на Македонија да му кажат ”ДА” на референдумот на 30 септември, јавува Журнал . На организираната тркалезна маса тие нафрлија неколку тези од од перспектива на граѓани на Албанија, ...

Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на гласачкото право

Курир - 13.09.2018

Народниот правобранител во пресрет на престојниот референдум од понеделник (17 септември) ќе отвори бесплатна телефонска линија 0800 54321, со цел да им помогне на граѓаните во остварувањето и заштитата на гласачкото право на слободно изразување на ...

Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на гласачкото право

Скопје инфо - 13.09.2018

Народниот правобранител утре ќе отвори бесплатна телефонска линија 0800 54321, со цел да им помогне на граѓаните во остварувањето и заштитата на гласачкото право на слободно изразување на нивното мислење и став по однос на референдумското прашање.

Македонија нема друг пат!

CivilMedia - 13.09.2018

„Во пресрет на 30-ти септември, Македонија е исправена пред демократската алатка – референдум каде што луѓето ќе можат да се изјаснат дали се ’за’ или ’против’ Договорот со Грција“, вели колумнистот и активист, Ненад Јовановиќ, во изјавата за ЦИВИЛ ...

Бранко (им) одржа лекција!

iPortal - 13.09.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Ете, дури и Бранко Црвенковски излезе со јавен став во однос на референдумот, а ВМРО-ДПМНЕ не! При тоа, Црвенковски како во своите најдобри денови: јасен, луциден, реален, па дури и ...

Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на гласачкото право

Бриф - 13.09.2018

Народниот правобранител во пресрет на престојниот референдум од понеделник (17 септември) ќе отвори бесплатна телефонска линија 0800 54321, со цел да им помогне на граѓаните во остварувањето и заштитата на гласачкото право на слободно изразување на ...

Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на гласачкото право

iPortal - 13.09.2018

Народниот правобранител во пресрет на престојниот референдум од понеделник (17 септември) ќе отвори бесплатна телефонска линија 0800 54321, со цел да им помогне на граѓаните во остварувањето и заштитата на гласачкото право на слободно изразување на ...

Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на гласачкото право

MTM - 13.09.2018

Народниот правобранител утре ќе отвори бесплатна телефонска линија 0800 54321, со цел да им помогне на граѓаните во остварувањето и заштитата на гласачкото право на слободно изразување на нивното мислење и став по однос на референдумското прашање.

Иванов на 30 септември сепак ќе биде во Скопје, ама не се знае дали ќе гласа на референдумот

Либертас - 13.09.2018

И покрај досегашните информации дека на денот на референдумот претседателот Ѓорге Иванов нема да биде во Македонија, порталот МКД.мк неофицијално дознава дека од САД ќе се врати на 29 септември, но сѐ уште не се знае дали ќе излезе на гласање или не.

Бранко (им) одржа лекција!

Локално - 13.09.2018

пишува: Сашо Орданоски – објавено на Civilmedia.mk Ете, дури и Бранко Црвенковски излезе со јавен став во однос на референдумот, а ВМРО-ДПМНЕ не! При тоа, Црвенковски како во своите најдобри денови: јасен, луциден, реален, па дури и со една критичка ...

Алијансата за Албанците во Гостивар повика да се гласа за НАТО и ЕУ

Мета - 13.09.2018

Претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села, вчера во Гостивар повика на масовност и поддршка на претстојниот референдум. Тој на собирот во амфитеатарот во градскиот парк пред сопартијците и симпатизерите рече дека има ...

Сакаат да не постои Македонија!

CivilMedia - 13.09.2018

„Ние сме да не се промени (името – н.з)“, вели еден граѓанин на Неготино на прашањето на ЦИВИЛ Медиа: Каков е неговиот став за референдумот? „Мислам дека ќе има промени. Ние слушаме дека ќе се зборува и учи на друг јазик.

Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на гласачкото право

Либертас - 13.09.2018

Народниот правобранител во пресрет на престојниот референдум од понеделник (17 септември) ќе отвори бесплатна телефонска линија 0800 54321, со цел да им помогне на граѓаните во остварувањето и заштитата на гласачкото право на слободно изразување на ...

Интелектуалците од Тирана: Албанците треба да ги условат уставните промени за името

Република - 13.09.2018

Поддршка за референдумот но координација и делување пред уставните промени, им сугерираат интелектуалците од Албанија на албанскиот политички фактор во Македонија. Според поранешниот шеф на дипломатијата, Паскал Мило, Албанците треба да формираат ...

Алијансата за Албанците повика на референдумско изјаснување „за“ НАТО и „за“ ЕУ

Локално - 13.09.2018

Претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села во Гостивар повика на масовност и поддршка на претстојниот референдум. Тој на собирот во амфитеатарот во градскиот парк пред сопартијците и симпатизерите зборуваше за потребата ...

Алијансата за Албанците повика на масовност и поддршка на претстојниот референдум

Либертас - 13.09.2018

Претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села во Гостивар повика на масовност и поддршка на претстојниот референдум. Тој на собирот во амфитеатарот во градскиот парк пред сопартијците и симпатизерите зборуваше за потребата ...

Референдумот ги „живна“ старите волци: Црвенковски и Георгиевски напомош на Заев

еМагазин - 13.09.2018

Македонија е пред историски искушенија со оглед на тоа што македонските граѓани на 30 септември треба да одлучат дали името на земјата ќе се преименува во Република Северна Македонија. Важноста на овој момент ги врати во јавноста и подзаборавените ...

Бранко (им) одржа лекција!

CivilMedia - 13.09.2018

пишува: Сепак, добро е, бидејќи откако единствениот жив поранешен претседател на државата сосема премолчи неколку други историски ситуации во општеството, барем за оваа „се освести“, за со својот збор да даде драгоцен придонес во жестоката дебата ...

Бранко (им) одржа лекција!

Либертас - 13.09.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Ете, дури и Бранко Црвенковски излезе со јавен став во однос на референдумот, а ВМРО-ДПМНЕ не! При тоа, Црвенковски како во своите најдобри денови: јасен, луциден, реален, па дури и ...

Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на гласачкото право

Н.Македонија - 13.09.2018

Народниот правобранител во пресрет на престојниот референдум од понеделник (17 септември) ќе отвори бесплатна телефонска линија 0800 54321, со цел да им помогне на граѓаните во остварувањето и заштитата на гласачкото право на слободно изразување на ...

Алијансата за Албанците повика на масовност и поддршка на претстојниот референдум

1tv - 13.09.2018

Претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села во Гостивар повика на масовност и поддршка на претстојниот референдум. Тој на собирот во амфитеатарот во градскиот парк пред сопартијците и симпатизерите зборуваше за потребата ...

Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на гласачкото право

1tv - 13.09.2018

Народниот правобранител утре ќе отвори бесплатна телефонска линија 0800 54321, со цел да им помогне на граѓаните во остварувањето и заштитата на гласачкото право на слободно изразување на нивното мислење и став по однос на референдумското прашање.

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, се работи за иднината на нашите деца

Канал5 - 12.09.2018

На 30 септември, на референдумот, ние одлучуваме. Овој историски момент е поголем од нас, од нашите партии, кавги или лични интереси. За иднината на нашите деца се работи. Да излеземе сите на референдумот, за европска Македонија, наведува меѓу ...

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, се работи за иднината на нашите деца

24 Вести - 12.09.2018

На 30 септември, на референдумот, ние одлучуваме. Овој историски момент е поголем од нас, од нашите партии, кавги или лични интереси. За иднината на нашите деца се работи. Да излеземе сите на референдумот, за европска Македонија, наведува меѓу ...

Власта и опозицијата да бидат заедно за иднината на државата

ТВ21 - 12.09.2018

За иднината на државата и за иднината на следните генерации власта и опозицијата треба да бидат заедно. Со договорот со Грција се заштитени македонскиот јазик и идентитет, а придобивките од влезот во НАТО и во ЕУ се огромни, како од безбедносен така ...

Харадинај: Албанците треба да се определат за Македонија во ЕУ и НАТО

Фокус - 12.09.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска се сретна со лидерот на Демократската партија на Албанците (ДПА) во Македонија, Мендух Тачи, по што порача дека „Албанците треба да се определат за Македонија во ЕУ и НАТО“, јави дописникот на МИА од ...

Харадинај по средбата со Мендух Тачи: Успешен референдум е во интерес на Албанците во Македонија

Сител - 12.09.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска се сретна со лидерот на Демократската партија на Албанците (ДПА) во Македонија Мендух Тачи, по што порача дека „Албанците треба да се определат за Македонија во ЕУ и НАТО“, јави дописникот на МИА од ...

Харадинај се сретна со Тачи: Гласот За на референдумот ќе биде во интерес на Албанците

Press24 - 12.09.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска се сретна со лидерот на Демократската партија на Албанците (ДПА) во Македонија Мендух Тачи, по што порача дека „Албанците треба да се определат за Македонија во ЕУ и НАТО“, јави дописникот на МИА од ...

Харадинај по средбата со Мендух Тачи: Успешен референдум е во интерес на Албанците во Македонија

А1 On - 12.09.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска се сретна со лидерот на Демократската партија на Албанците (ДПА) во Македонија Мендух Тачи, по што порача дека „Албанците треба да се определат за Македонија во ЕУ и НАТО“, јави дописникот на МИА од ...

Премиерот Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, за иднината на нашите деца се работи

Press24 - 12.09.2018

Независност и слобода. Тоа се стремежите за кои нашиот народ се бореше низ славното минато. 8 септември деведесет-и-првата (91-та), беше остварување на тој идеал, историски ден кога граѓаните, на референдум, избраа иднина во своја, самостојна и ...

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас (ВИДЕО)

Стандард - 12.09.2018

На 30 септември, на референдумот, ние одлучуваме. Овој историски момент е поголем од нас, од нашите партии, кавги или лични интереси. За иднината на нашите деца се работи. Да излеземе сите на референдумот, за европска Македонија, наведува меѓу ...

(ВИДЕО) Заев: Стоиме пред најголемиот предизвик во историјата на нашата земја, да кажеме да за стабилна и сигурна ...

А1 On - 12.09.2018

Независност и слобода. Тоа се стремежите за кои нашиот народ се бореше низ славното минато. 8 септември 91., беше остварување на тој идеал, историски ден кога граѓаните, на референдум, избраа иднина во своја, самостојна и независна држава, рече ...

Заев: Овој историски момент е поголем од нас, за иднината на нашите деца се работи (ВИДЕО)

МКД - 12.09.2018

Време е да бидеме храбри и да гледаме кон иднината, порачува премиерот Зоран Заев во видео обраќањето во кое вели дека независноста и слободата се стремежите за кои „нашиот народ се бореше низ славното минато“.

Во Кичево на референдумот можат да гласаат 50.027 граѓани

Сител - 12.09.2018

Општинската изборна комисија во Кичево за претстојниот референдум ќе биде во ист состав како и за време на локалните избори, исто така ќе има и ист број на избирачки места 120, но овој пат ќе бидат само преставници од администрацијата, без ...

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас

OhridNews - 12.09.2018

Време е да бидеме храбри и да гледаме кон иднината! Ова, меѓу другото, го истакнува премиерот Зоран Заев во видео обраќањето до нацијата по повод претстојниот ...

Беса почна со кампања за рефендумот, Касами порача граѓаните да гласаат „за“

Макфакс - 12.09.2018

Претседателот од тетовското крило на Движењето Беса, Биљал Касами, од општина Желино ја почна кампањата за референдумот, каде што оствари неколку средби со граѓаните на општината. „Треба да придонесеме за референдумот да биде успешен бидејќи само ...

БЕСА: Да придонесеме референдумот да биде успешен

Стандард - 12.09.2018

Движењето Беса кампањата за референдумот ја започна од Општината Желино каде што оствари неколку средби со граѓаните од оваа општина. На овие средби заедно со претседателот Биљал Касами беа и генералниот секретар и воедно шеф на штаб за ...

Харадинај – Тачи: Успешен референдум е во интерес на Албанците во Македонија

Стандард - 12.09.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска се сретна со лидерот на Демократската партија на Албанците (ДПА) во Македонија Мендух Тачи, по што порача дека „Албанците треба да се определат за Македонија во ЕУ и НАТО“, јави дописникот на МИА од ...

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, се работи за иднината на нашите деца

Сител - 12.09.2018

На 30 септември, на референдумот, ние одлучуваме. Овој историски момент е поголем од нас, од нашите партии, кавги или лични интереси. За иднината на нашите деца се работи. Да излеземе сите на референдумот, за европска Македонија, наведува меѓу ...

(Видео) Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, за иднината на нашите деца се работи

Макфакс - 12.09.2018

Независност и слобода. Тоа се стремежите за кои нашиот народ се бореше низ славното минато. 8 септември 1991-та, беше остварување на тој идеал, историски ден кога граѓаните, на референдум, избраа иднина во своја, самостојна и независна држава, ...

(ВИДЕО) Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас

Независен - 12.09.2018

На 30 септември, на референдумот, ние одлучуваме. Овој историски момент е поголем од нас, од нашите партии, кавги или лични интереси. За иднината на нашите деца се работи. Да излеземе сите на референдумот, за европска Македонија, наведува меѓу ...

(Видео) Заев: Овој историски мoмент е поголем од сите нас, за иднината на нашите деца се работи

Слободен Печат - 12.09.2018

Тој додава дека „во преговорите и со договорот ние ги зачувавме нашиот јазик и националност, нашата култура, ја зачувавме и нашата историја. Но, со успешен референдум ние како држава ќе ја осигуриме засекогаш и нашата иднина". Независност и слобода.

Во Кичево на референдумот можат да гласаат 50.027 граѓани

Press24 - 12.09.2018

Општинската изборна комисија во Кичево за претстојниот референдум ќе биде во ист состав како и за време на локалните избори, исто така ќе има и ист број на избирачки места 120, но овој пат ќе бидат само преставници од администрацијата, без ...

БЕСА: Да придонесеме референдумот да биде успешен

А1 On - 12.09.2018

Движењето Беса кампањата за референдумот ја започна од Општината Желино каде што оствари неколку средби со граѓаните од оваа општина. На овие средби заедно со претседателот Биљал Касами беа и генералниот секретар и воедно шеф на штаб за ...

БЕСА: Да придонесеме референдумот да биде успешен

Сител - 12.09.2018

Движењето Беса кампањата за референдумот ја започна од Општината Желино каде што оствари неколку средби со граѓаните од оваа општина. На овие средби заедно со претседателот Биљал Касами беа и генералниот секретар и воедно шеф на штаб за ...

Харадинај по средбата со Мендух Тачи: Успешен референдум е во интерес на Албанците во Македонија

Слободен Печат - 12.09.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска се сретна со лидерот на Демократската партија на Албанците (ДПА) во Македонија Мендух Тачи, по што порача дека „Албанците треба да се определат за Македонија во ЕУ и НАТО“, јави дописникот на МИА од ...

Харадинај – Мендух Тачи: Успешен референдум е во интерес на Албанците во Македонија

+инфо - 12.09.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска се сретна со лидерот на Демократската партија на Албанците (ДПА) во Македонија Мендух Тачи, по што порача дека „Албанците треба да се определат за Македонија во ЕУ и НАТО“.

Харадинај по средбата со Мендух Тачи: Успешен референдум е во интерес на Албанците во Македонија

Независен - 12.09.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска се сретна со лидерот на Демократската партија на Албанците (ДПА) во Македонија Мендух Тачи, по што порача дека „Албанците треба да се определат за Македонија во ЕУ и НАТО“.

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, се работи за иднината на нашите деца

Локално - 12.09.2018

На 30 септември, на референдумот, ние одлучуваме. Овој историски момент е поголем од нас, од нашите партии, кавги или лични интереси. За иднината на нашите деца се работи. Да излеземе сите на референдумот, за европска Македонија, наведува меѓу ...

Заев со обраќање до граѓаните на Република Македонија

Република - 12.09.2018

Независност и слобода. Тоа се стремежите за кои нашиот народ се бореше низ славното минато. 8 септември деведесет и првата (91-та), беше остварување на тој идеал, историски ден кога граѓаните, на референдум, избраа иднина во своја, самостојна и ...

Заев: Овој историски мoмент е поголем од сите нас, за иднината на нашите деца се работи

24Инфо - 12.09.2018

Заев: Овој историски мoмент е поголем од сите нас, за иднината на нашите деца се работи Независност и слобода. Тоа се стремежите за кои нашиот народ се бореше низ славното минато. 8 септември деведесет-и-првата (91-та), беше остварување на тој ...

Утрово се обрати премиерот Зоран Заев до македонската нација: Моќна порака на храбриот Заев

Centar - 12.09.2018

Независност и слобода. Тоа се стремежите за кои нашиот народ се бореше низ славното минато. 8 септември деведесет-и-првата (91-та), беше остварување на тој идеал, историски ден кога граѓаните, на референдум, избраа иднина во своја, самостојна и ...

БЕСА започна со кампања за рефендумот, Касами порача граѓаните да гласаат „за“

Точка - 12.09.2018

Претседателот од тетовското крило на Движењето Беса, Биљал Касами од општина Желино ја започна кампањата за референдумот каде оствари неколку средби со граѓаните на општината. „Треба да придонесеме за референдумот да биде успешен бидејќи само како ...

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, се работи за иднината на нашите деца

CivilMedia - 12.09.2018

На 30 септември, на референдумот, ние одлучуваме. Овој историски момент е поголем од нас, од нашите партии, кавги или лични интереси. За иднината на нашите деца се работи. Да излеземе сите на референдумот, за европска Македонија, наведува меѓу ...

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, се работи за иднината на нашите деца

MTM - 12.09.2018

На 30 септември, на референдумот, ние одлучуваме. Овој историски момент е поголем од нас, од нашите партии, кавги или лични интереси. За иднината на нашите деца се работи. Да излеземе сите на референдумот, за европска Македонија, наведува меѓу ...

(ВИДЕО) Заев: Народе мој, време е!

iPortal - 12.09.2018

На 30 септември, на референдумот, ние одлучуваме. Овој историски момент е поголем од нас, од нашите партии, кавги или лични интереси. За иднината на нашите деца се работи. Да излеземе сите на референдумот, за европска Македонија, наведува меѓу ...

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, за иднината на нашите деца се работи

Точка - 12.09.2018

Независност и слобода. Тоа се стремежите за кои нашиот народ се бореше низ славното минато. 8 септември 1991-та, беше остварување на тој идеал, историски ден кога граѓаните, на референдум, избраа иднина во своја, самостојна и независна држава, ...

(ВИДЕО) Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, се работи за иднината на нашите деца

Бриф - 12.09.2018

На 30 септември, на референдумот, ние одлучуваме. Овој историски момент е поголем од нас, од нашите партии, кавги или лични интереси. За иднината на нашите деца се работи. Да излеземе сите на референдумот, за европска Македонија, наведува меѓу ...

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, се работи за иднината на нашите деца (видео)

Либертас - 12.09.2018

На 30 септември, на референдумот, ние одлучуваме. Овој историски момент е поголем од нас, од нашите партии, кавги или лични интереси. За иднината на нашите деца се работи. Да излеземе сите на референдумот, за европска Македонија, наведува меѓу ...

Уставот е обезвреднет: Со манипулација сакате да ги излажете луѓето да излезат на референдум?

Република - 12.09.2018

Колку бесрамно манипулираат дека референдумот бил за зачленување во ЕУ. Така бе, со манипулација сакате да ги убедите луѓето да излезат на референдумот? Не ви е срам, барем малку, толку очигледно да манипулирате? Ако ова беше референдум за ...

Харадинај по средбата со Мендух Тачи: Успешен референдум е во интерес на Албанците во Македонија

Либертас - 12.09.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска се сретна со лидерот на Демократската партија на Албанците (ДПА) во Македонија Мендух Тачи, по што порача дека „Албанците треба да се определат за Македонија во ЕУ и НАТО“, јави дописникот на МИА од ...

Поенти референдум: Власта и опозицијата да бидат заедно во клучните моменти

Вечер Прес - 12.09.2018

Власта и опозицијата да бидат заедно бидејќи се работи за иднината на државата и за иднината на следните генерации. Направен е компромис со Грција, но со договорот се заштитени македонскиот јазик и идентитет, а придобивките од влезот во НАТО и ЕУ се ...

Заев со видео обраќање: Народе мој, време е да бидеме храбри, ние одлучуваме

Мета - 12.09.2018

Народе мој, време е да бидеме храбри и да гледаме кон иднината, вели премиерот Зоран Заев во видео обраќање до граѓаните по повод претстојниот референдум на 30 септември, објави владината прес-служба.

Слогани за глас, слогани за спас

Н.Македонија - 12.09.2018

Неинвентивни, истрошени, контрадикторни на моменти и збунувачки слогани и пароли го обележаа почетокот на политичката кампања пред претстојниот референдум што треба да се одржи на 30 септември на кој граѓаните ќе одговорат на прашањето: „Дали сте за ...

Харадинај: Успешниот референдум е во интерес на Албанците во Македонија

Н.Македонија - 12.09.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска се сретна со лидерот на Демократската партија на Албанците (ДПА) во Македонија Мендух Тачи, по што порача дека „Албанците треба да се определат за Македонија во ЕУ и НАТО“, јави дописникот на МИА од ...

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, се работи за иднината на нашите деца (видео)

1tv - 12.09.2018

На 30 септември, на референдумот, ние одлучуваме. Овој историски момент е поголем од нас, од нашите партии, кавги или лични интереси. За иднината на нашите деца се работи. Да излеземе сите на референдумот, за европска Македонија, наведува меѓу ...

Со прстот в уста!

Вистина.мк - 12.09.2018

30 септември полека се ближи. Доаѓа денот „Д“ , судниот ден за Македонија, денот на одлука за македонскиот народ, хамлетовската разрешница: „Да се биде или не“? СДС наголемо тера кампања за „ЗА“ референдум! Од неубедливи говори, до ступидни ...

Тачи повика на „сериозна мобилизација“ за референдумот

Фокус - 11.09.2018

Гласот на референдумот ја определува иднината на земјата, порача претседателот на ДПА, Мендух Тачи вечерва на собирот во општина Теарце под мотото „Еден чекор напред ЗА НАТО и ЕУ“. Со нашата волја како Албанци на референдумот на 30 септември, ...

Кампањата за референдумот во тек, ВМРО-ДПМНЕ се уште без официјален став

Канал5 - 11.09.2018

Се интензивира кампањата за референдумот на 30 септември. Коалицијата „Излези за европска Македонија“ денеска има средби со граѓаните во Македонска Каменица и во Делчево. Собранието, како овластен предлагач, исто така, ја почна кампањата со објави ...

Македонија - поделена земја пред референдумот

Deutsche Welle - 11.09.2018

Македонија е длабоко поделена во пресрет на референдумското гласање на 30 септември, пишува весникот „Франкфуртер Рундшау“ во репортажа од Скопје. Притисокот од водечките европски политичари насочен кон ВМРО-ДПМНЕ.

Анализа на Канал 5: Битката на референдумот ќе биде цензусот

Канал5 - 11.09.2018

На помалку од три недели до референдумот, во јавноста веќе се прават калкулации за можниот исход. Гоце Михајлоски со информации и анализа за исходот на ...

Собир на ДПА во Теарце под мотото „Еден чекор напред ЗА НАТО и ЕУ"

Канал5 - 11.09.2018

Гласот на референдумот ја определува иднината на земјата, порача претседателот на ДПА Мендух Тачи вечерва на собирот во општина Теарце под мотото „Еден чекор напред ЗА НАТО и ЕУ“. Со нашата волја како Албанци на референдумот на 30 септември, истакна ...

Кампањата за референдумот во тек, ВМРО-ДПМНЕ се уште без официјален став

Слободен Печат - 11.09.2018

Иако 10 септември беше посочуван како датум кога опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе го соопшти ставот во врска со референдумот, тоа не се случи. Од партијата посочија денеска ќе има состанок на Извршниот комитет и дека се разговара за прашањето за ...

Поенти референдум: Членството во НАТО и ЕУ гарантира подобар живот за сите млади

Слободен Печат - 11.09.2018

Пристапот до младинските програми на ЕУ за младите од Македонија ќе значи можност за студирање на најдобрите универзитети во Европа и развивање на вештините неопходни за активно учество на пазарот на трудот.

Руски рулет со ќор-фишеци

+инфо - 11.09.2018

Малку се претерува со заплашувањето дека сега ќе дојдат Русите во Македонија и дека ќе успеат да го блокираат целиот процес што ветува напредок на државата, а и самата Москва не би одела толку далеку само за да ја спречи интеграцијата на земјава во ...

Тачи: Гласот на референдумот ја определува иднината на земјата

+инфо - 11.09.2018

Гласот на референдумот ја определува иднината на земјата, порача претседателот на ДПА Мендух Тачи вечерва на собирот во општина Теарце под мотото „Еден чекор напред ЗА НАТО и ЕУ“. Со нашата волја како Албанци на референдумот на 30 септември, истакна ...

Сите почнаа кампања за референдумот, само ВМРО ДПМНЕ се уште нема став

Нова ТВ - 11.09.2018

Кампањата за референдумот што ќе се одржи на 30 септември се интензивира. Собранието, како овластен предлагач, од вчера ја почна кампањата со објави во некои медиуми, исто како и ДПА, Беса и Алијанса на Албанците.

Кампањата за референдумот во тек, ВМРО-ДПМНЕ се уште без официјален став

Сител - 11.09.2018

Се интензивира кампањата за референдумот на 30 септември. Коалицијата „Излези за европска Македонија“ денеска има средби со граѓаните во Македонска Каменица и во Делчево. Собранието, како овластен предлагач, исто така, ја почна кампањата со објави ...

Собир на ДПА во Теарце под мотото „Еден чекор напред ЗА НАТО и ЕУ“

МКД - 11.09.2018

Гласот на референдумот ја определува иднината на земјата, порача претседателот на ДПА Мендух Тачи вечерва на собирот во општина Теарце под мотото „Еден чекор напред ЗА НАТО и ЕУ". Со нашата волја како Албанци на референдумот на 30 септември, истакна ...

Референдум: Кампањата „за“ речиси ја збриша кампањата „против“

Независен - 11.09.2018

Слободанка Јовановска Кампањата „за“ речиси ја збриша кампањата „против“. Иако и натаму поголем број од граѓаните не го сакаат договорот со Грција, тие што јавно водат битка да пропадне референдумот изминатата недела се најдоа на маргините на ...

Собир на ДПА во Теарце под мотото „Еден чекор напред ЗА НАТО и ЕУ“

Нова ТВ - 11.09.2018

Гласот на референдумот ја определува иднината на земјата, порача претседателот на ДПА Мендух Тачи вечерва на собирот во општина Теарце под мотото „Еден чекор напред ЗА НАТО и ЕУ“. Со нашата волја како Албанци на референдумот на 30 септември, истакна ...

Руски рулет со ќорфишеци

Слободен Печат - 11.09.2018

Малку се претерува со заплашувањето дека сега ќе дојдат Русите во Македонија и дека ќе успеат да го блокираат целиот процес кој ветува напредок на државата, а и самата Москва не би одела толку далеку само за да ја спречи интеграцијата на земјава во ...

Злобната-гробна претседателска баба

Окно - 11.09.2018

Не издржа г. Ѓорге Иванов. Се трудеше, не дека не, да не кажува јасно и официјално, а особено не искрено, што е неговиот став за референдумот – барем додека и неговата партија не ја расчисти сопствената длабока конфузија и не излезе со некаков ...

Собир на ДПА во Теарце под мотото „Еден чекор напред ЗА НАТО и ЕУ“

Независен - 11.09.2018

Гласот на референдумот ја определува иднината на земјата, порача претседателот на ДПА Мендух Тачи вечерва на собирот во општина Теарце под мотото „Еден чекор напред ЗА НАТО и ЕУ“. Со нашата волја како Албанци на референдумот на 30 септември, истакна ...

Поенти референдум: Членството во НАТО и ЕУ гарантира подобар живот за сите млади

Независен - 11.09.2018

Младите имаат шанса да ја однесат Македонија напред, членството во НАТО и ЕУ гарантира подобар живот за сите млади, сигурна перспектива, еднакви шанси за сите, зголемена вработеност кај младите, развој на претприемачкиот дух и квалитетно ...

Собир на ДПА во Теарце под мотото „Еден чекор напред ЗА НАТО и ЕУ“

Либертас - 11.09.2018

Гласот на референдумот ја определува иднината на земјата, порача претседателот на ДПА Мендух Тачи вечерва на собирот во општина Теарце под мотото „Еден чекор напред ЗА НАТО и ЕУ“. Со нашата волја како Албанци на референдумот на 30 септември, истакна ...

Членството во НАТО и ЕУ гарантира подобар живот за сите млади

CivilMedia - 11.09.2018

Младите имаат шанса да ја однесат Македонија напред, членството во НАТО и ЕУ гарантира подобар живот за сите млади, сигурна перспектива, еднакви шанси за сите, зголемена вработеност кај младите, развој на претприемачкиот дух и квалитетно ...

Поенти референдум: Членството во НАТО и ЕУ гарантира подобар живот за сите млади

Локално - 11.09.2018

Младите имаат шанса да ја однесат Македонија напред, членството во НАТО и ЕУ гарантира подобар живот за сите млади, сигурна перспектива, еднакви шанси за сите, зголемена вработеност кај младите, развој на претприемачкиот дух и квалитетно ...

Кампањата за референдумот во тек, ВМРО-ДПМНЕ се уште без официјален став

MTM - 11.09.2018

Се интензивира кампањата за референдумот на 30 септември. Коалицијата „Излези за европска Македонија“ денеска има средби со граѓаните во Македонска Каменица и во Делчево. Собранието, како овластен предлагач, исто така, ја почна кампањата со објави ...

Мажоретките на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 11.09.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Човек да не поверува, но раководството на ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе го соопшти ставот на партијата во врска со закажаниот референдум.

Албанците се За на Референдумот

Пулс24 - 11.09.2018

ДПА, Беса и Алијансата на Албанците се – За Кампањата за претстојниот Референдум, сите од различни градови, вчера ја започнаа и албанските партии. Не може да не се констатира фактот дека сите се ЗА влегување на Република Македонија во ЕУ и НАТО, и ...

Кампањата во полн ек, ВМРО-ДПМНЕ нема став…

CivilMedia - 11.09.2018

Се интензивира кампањата за референдумот на 30 септември. Коалицијата „Излези за европска Македонија“ денеска има средби со граѓаните во Македонска Каменица и во Делчево. Собранието, како овластен предлагач, исто така, ја почна кампањата со објави ...

Кампања за Референдум 2018: Членството во НАТО и ЕУ гарантира подобар живот за сите млади

Либертас - 11.09.2018

Младите имаат шанса да ја однесат Македонија напред, членството во НАТО и ЕУ гарантира подобар живот за сите млади, сигурна перспектива, еднакви шанси за сите, зголемена вработеност кај младите, развој на претприемачкиот дух и квалитетно ...

Битолската СДСМ ги повика младите да излезат на референдум

Тера - 11.09.2018

– Пристапот до младинските програми на ЕУ за младите од Македонија ќе значи можност за студирање на најдобрите универзитети во Европа и развивање на вештините неопходни за активно учество на пазарот на трудот.

Мажоретките на ВМРО-ДПМНЕ

iPortal - 11.09.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: -Човек да не поверува, но раководството на ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе го соопшти ставот на партијата во врска со закажаниот референдум.

Кампањата за референдумот во тек, ВМРО-ДПМНЕ се уште без официјален став

Локално - 11.09.2018

Се интензивира кампањата за референдумот на 30 септември. Коалицијата „Излези за европска Македонија“ денеска има средби со граѓаните во Македонска Каменица и во Делчево. Собранието, како овластен предлагач, исто така, ја почна кампањата со објави ...

И „Викиликс“ се вклучи во игра

Н.Македонија - 11.09.2018

Официјално, од 10 септември, со одлука на Собранието на РМ, во Македонија тече кампањата за референдумот што ќе се одржи на 30 септември, а на кој граѓаните треба да се изјаснат дали се за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на договорот меѓу ...

Поенти референдум: Членството во НАТО и ЕУ гарантира подобар живот за сите млади

Н.Македонија - 11.09.2018

Младите имаат шанса да ја однесат Македонија напред, членството во НАТО и ЕУ гарантира подобар живот за сите млади, сигурна перспектива, еднакви шанси за сите, зголемена вработеност кај младите, развој на претприемачкиот дух и квалитетно ...

Референдум 2018: Членството во НАТО и ЕУ гарантира подобар живот за сите млади

1tv - 11.09.2018

Младите имаат шанса да ја однесат Македонија напред, членството во НАТО и ЕУ гарантира подобар живот за сите млади, сигурна перспектива, еднакви шанси за сите, зголемена вработеност кај младите, развој на претприемачкиот дух и квалитетно ...

По референдумот, уставни измени, Алијансата за Албанците и БЕСА ќе гласаат со услови

ТВ21 - 10.09.2018

„Скендербег некогаш го бранел Западот и европската култура…Албанците се дел од таа култура која е во нивниот ген“, изјави Зијадин Села, лидер на Алијансата на Албанците Се собраа пред споменикот на Скендербег, со што на симболичен начин го обележаа ...

„ДА за НАТО и ЕУ како Албанец, а не како процент”, велат од Движењето Беса

Фокус - 10.09.2018

Движењето „Беса“ денеска на прес-конференција најави дека ќе го поддржи претстојниот референдум и дека ќе го мотивира албанското население што помасовно да излезе на 30 септември и да гласа „за“.

Алијансата за Албанците „за“ ЕУ и НАТО на претстојниот референдум

24 Вести - 10.09.2018

Нашиот став за референдумот на 30 септември е дека ние сме за НАТО и Европската унија, истакна денеска претседателот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села, повикувајќи го членството на партијата да гласа на референдумот, кога треба да се одлучи ...