TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

O' Нил - Портите за Македонија во НАТО правно се отворени

Утрински - 11.12.2011

Интервју со Робин О' Нил, поранешен медијатор во грчко-македонскиот спор Ја поздравувам јасната и сеопфатна пресуда на Меѓународниот суд за правда во Хаг по однос на прашањето дали Грција не успеала ...

О’Нил: Грција 20 години го одбегнува решавањето на спорот

БркајРабота - 11.12.2011

-Ја поздравувам јасната и сеопфатна пресуда на Меѓународниот суд за правда во Хаг по однос на прашањето дали Грција не успеала да ја почитува обврската согласно член 11.1 од Времената спогодба од ...

О’Нил: Македонија во НАТО само како ФИРОМ

Н.Македонија - 11.12.2011

Барањето на Македонија за влез во НАТО мора да биде под референцата ФИРОМ, но во рамки на организацијата Македонија може да продолжи да го користи своето уставно име, а Грција не смее да се противи ...

O`Нил: Портите за Македонија во НАТО правно се отворени

+инфо - 11.12.2011

Ја поздравувам јасната и сеопфатна пресуда на Меѓународниот суд за правда во Хаг по однос на прашањето дали Грција не успеала да ја почитува обврската согласно член 11.1 од Времената спогодба од 1995 ...

Интервју со Робин О Нил, поранешен медијатор во грчко-македонскиот спор

Сител - 11.12.2011

Ја поздравувам јасната и сеопфатна пресуда на Меѓународниот суд за правда во Хаг по однос на прашањето дали Грција не успеала да ја почитува обврската согласно член 11.1 од Времената спогодба од 1995 ...

Интервју со Робин О Нил, поранешен медијатор во грчко-македонскиот спор

МРТ - 11.12.2011

Ја поздравувам јасната и сеопфатна пресуда на Меѓународниот суд за правда во Хаг по однос на прашањето дали Грција не успеала да ја почитува обврската согласно член 11.1 од Времената спогодба од 1995 ...

Нема веќе манипулирање - Судот во Хаг на 70 страници ја објави вистината!

МРТ - 11.12.2011

Како победа на меѓународното право, досието Македонија против Грција од Хаг влезе во светската историја. Аргументите на тужениот не се прифаќат...тужениот не успеа да докаже...

Ден после утре

Вечер - 11.12.2011

Пишува: Драган П. ЛАТАС Македонија има црно на бело, има судска пресуда, дека Грција ја блокира за влез во НАТО и Европската унија. Тоа е пресуда на Меѓународниот суд на правдата.

Пресудата во Хаг и го расчисти патот на Македонија кон НАТО

Вечер - 11.12.2011

СПОРЕД ПОРАНЕШНИОТ МЕДИЈАТОР ВО СПОРОТ ЗА ИМЕТО, РОБИН О'НИЛ Доколку се тргне настрана прашањето за членство во меѓународни организации, може да се направи напредок кон трајно решавање на прашањето ...

О’Нил: Грција 20 години го одбегнува решавањето на спорот

Курир - 11.12.2011

Според О’Нил, јасната одлука што ја донесе Судот дека согласно член 11.1 од Спогодбата Грција не смее да се противи Македонија да поднесе барање за членство во НАТО (или други меѓународни ...

О'нил : Грција не треба да се противи на влезот на Македонија во НАТО и ЕУ

Sky - 11.12.2011

Ја поздравувам јасната и сеопфатна пресуда на Меѓународниот суд за правда во Хаг по однос на прашањето дали Грција не успеала да ја почитува обврската согласно член 11.1 од Времената спогодба од 1995 ...

О'Нил: Грција повеќе не може да го спречи членството на Македонија во НАТО

Press24 - 11.12.2011

Во интервју за "Порта" првиот медијатор во спорот за името вели дека пресудата од ХАг јасно ја дефинира иднината на македонските интеграции.

О`Нил - Портите за Македонија во НАТО правно се отворени

Inpress - 11.12.2011

Скопје, 11. декември 2011 (ИНПРЕС) Ја поздравувам јасната и сеопфатна пресуда на Меѓународниот суд за правда во Хаг по однос на прашањето дали Грција не успеала да ја почитува обврската согласно член ...

Правната победа за Македонија изгледа празно

Р.С.Европа - 10.12.2011

Ова се наведува во коментарот објавен во весникот Економист за последната пресуда на Меѓународниот суд на правдата во Хаг во врска со спорот меѓу Македонија и Грција околу името.

Отвори се, Сезаме

Утрински - 10.12.2011

Радмила Шекеринска Признавам: се измачив, ама ги прочитав. Прво Хашката пресуда, па 389-те страни (без анекси) поднесоци од македонска страна, а на крај богами и 462-те „грчки“ страни.

Македонија на потег да ја искористи пресудата од Хаг

Телма - 10.12.2011

Македонија е на потег. Треба да ја искористи пресудата од Хаг, веднаш да започне силна дипломатска офанзива и во НАТО и Европската унија да влезе под привремената референца БЈРМ.

Дали правото потклекна пред политиката?

Дневник - 10.12.2011

Pacta sunt servanda е едно од основните начела на договорно право. Потекнува од римското право, а денес е прифатено во сите правни системи.

Kиселата насмевка на вечните дефетисти

Дневник - 10.12.2011

Чудна е индиферентноста со која некои ја дочекаа пресудата од Хаг за грчкото вето. Ја поздравија со половина уста, онака, како да зборуваат за временска прогноза.

Меѓународниот суд на правдата го закопа СДСМ

Дневник - 10.12.2011

Целата политика на опозициската СДСМ и неЈзиниот лидер Бранко Црвенковски се темелеше на обвинувања за антиевропски, анти-НАТО и антиквизаторски политики на оваа власт, кои, според оние од БихаЌска ...

Експертски став: Македонија во позитивен правец да го употреби исходот од Хаг

Канал5 - 10.12.2011

Да се процени реалниот домет и перспективите за акција. Ова се дел од проценките на експертите по одлуката на Меѓународниот суд на правдата, која беше позитивна за Македонија.

ГЕМ дебата – пресудата од Хаг позитивна, но симболична

МРТ - 10.12.2011

Пресудата од Хаг секако е позитивна, но процесот повеќе беше губење на време зашто резултатот е само морална победа која во практиката не значи многу бидејќи Судот повторно не упатува на дијалог – ...

Хаг ги замолча евро-лидерите... ама буквално!

VOX - 09.12.2011

И додека и јавноста и политичарите во Македонија "погодуваа" каков епилог ќе има самитот на ЕУ во Брисел, кој завршува денеска, единственото кое требаше да се очекува е како големите Евро-бирократи ...

Атина бара активно продолжување на преговорите

Утрински - 09.12.2011

Грција смета дека успеала позитивно да се справи со предизвиците по пресудата на Меѓународниот суд во Хаг дека ја прекршила Привремената спогодба Од нашиот дописник Атина - Грција бара од ...

НАТО само не' потапка по рамо

Утрински - 09.12.2011

Во заклучоците од министерскиот состанок Македонија се фали за учеството во мисиите, но нема ни збор за поканата и за пресудата од Хаг НАТО не ја заборави Македонија, На министерскиот состанок во ...

Злоупотреба на пресудата

Утрински - 09.12.2011

Ерол Ризаов Уште не се исуши мастилото од историската хашка пресуда во полза на Македонија, а веќе почна и нејзина злоупотреба дома и надвор.

Економист: Кризата во Грција е изговор таа да не се притиска за името

+инфо - 09.12.2011

Македонската победа пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг изгледа пирова, барем засега, пишува британскиот магазин Економист, додавајќи дека судот одбил да ѝ наложи на Грција да се воздржи од ...

Економист: Кризата изговор да не се притиска Грција за името

Точка - 09.12.2011

Македонската победа пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг изгледа пирова, барем засега, пишува британскиот магазин Економист додавајќи дека судот одбил да и’ наложи на Грција да се воздржи од ...

Економист: Кризата изговор да не се притиска Грција за името

Нетпрес - 09.12.2011

Македонската победа пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг изгледа пирова, барем засега, пишува британскиот магазин Економист додавајќи дека судот одбил да и’ наложи на Грција да се воздржи од ...

Економист: Кризата изговор да не се притиска Грција за името

Таратур - 09.12.2011

Македонската победа пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг изгледа пирова, барем засега, пишува британскиот магазин Економист додавајќи дека судот одбил да и’ наложи на Грција да се воздржи од ...

Квиз: Пресудата од Хаг

Окно - 09.12.2011

1. Судот во Хаг што на 5.12.2011 донесе пресуда во врска со случајот „THE FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF MACEDONIA vs. GREECЕ“ се нарекува: а) Меѓународен кривичен суд б) Меѓународен суд на правдата в) ...

Милошоски: Пресудата на МСП претставува историско достигнување

SETimes - 08.12.2011

Неколку дена по пресудата на МСП во корист на Македонија во спорот за името со Грција, претседателот на парламентарната Комисија за надворешна политика, Антонио Милошоски, даде интервју за SETimes во ...

Пресудата од Хаг нема влијание на грчкиот став

Канал5 - 08.12.2011

И после Хаг, Грција со непроменет став. За Атина се важни позициите на НАТО и ЕУ и пораките дека без решение на името нема интеграција за нашата земја.

Маљас: Одлуката на Хаг е можност за забрзување на разговорите и постигнување на решение за името

Точка - 08.12.2011

Александрос Маљас, поранешен амбасадор на Грција во Македонија, во интервју за телевизискиот магазин “Ако е“, во однос на одлуката на судот во Хаг вели дека на истата гледа како можност за забрзување ...

Маљас: Одлуката на Хаг е можност за забрзување на разговорите и постигнување на решение за името

Нетпрес - 08.12.2011

Александрос Маљас, поранешен амбасадор на Грција во Македонија, во интервју за телевизискиот магазин “Ако е“, во однос на одлуката на судот во Хаг вели дека на истата гледа како можност за забрзување ...

Што доколку Грција повторно употреби вето?

Курир - 08.12.2011

Експертската јавност се подготвува за идните активности на македонската дипломатија, кои се во насока на докажување пред меѓународните организации и авторитети дека Грција бесправно ја блокира ...

Што по пресудата од Хаг?!

24 Вести - 07.12.2011

Деабата Павел Шатев По пресудата во Хаг, Македонија е во поповолна меѓународна позиција, но македонската дипломатија сега ќе треба да работи за партнерите да ги запознае со одлуката на Меѓународниот ...

Почна „битката“ за признавање на пресудата

Утрински - 07.12.2011

Најави и од НАТО дека на министерскиот состанок денес нема да се расправа за Македонија, и покрај пресудата во Хаг Премиерот Никола Груевски и шефот на дипломатијата, Никола Попоски, се растрчаа по ...

Силно оружје или само морална победа?

Утрински - 07.12.2011

Пораката останува иста како и досега: прво името, па потоа НАТО и ЕУ! Дали со пресудата во Хаг добивме силно оружје во грчко-македонскиот спор за името или, пак, станува збор само за морална победа ...

Вето за Хаг?

Утрински - 07.12.2011

Слободанка Јовановска Требаше да помине само еден час од објавувањето на пресудата на Хашкиот суд за ветото на Грција во Букурешт, за да се јават клучните меѓународни фактори и навидум да го ...

Ја добивме рундата

Утрински - 07.12.2011

Соња Крамарска Премиерот Никола Груевски вчера тргна во нова рунда дипломатска офанзива за Македонија да не ја загуби предноста што ја стекна по завчерашната одлука на Хаг.

Трибина на „Павел Шатев“ за пресудата во хаг

Телма - 07.12.2011

Треба да продолжиме да бидеме упорни, да го искористиме овој меѓународно правен капитал на еден прагматичен, практичен и разумен начин со развивање план и агенда за дејствување на сите нивоа ,и ...

Пресудата е багаж за дипломатијата во меѓународната заедница

Утрински - 07.12.2011

Денеска се одржа трибина на тема „Анализа на аспектите од пресудата на Меѓународниот суд во организација на институтот „Павел Шатев“ Треба да продолжиме да бидеме упорни, да го искористиме овој ...

Палатата на неправдата ги налути праведниците

Дневник - 07.12.2011

Странските професори кои ја застапуваа Македонија пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг повеќе се израдуваа што државата го доби случајот од некои други кои мака мачат да ја релативизираат ...

„Агенда 2012“ за ЕУ и за НАТО

Дневник - 07.12.2011

Според неофицијални информации, и покрај кусото време, на завчерашниот министерски совет, дел од земјите-членки, меѓу кои предничеле Словенија, Велика Британија и Шведска, се обиделе пресудата од Хаг ...

Странските медиуми за пресудата

Идивиди - 07.12.2011

Скопје, 6 декември 2011 (МИА) - Меѓународниот суд за правда одлучи дека Грција не била во право со ветото за приемот на Македонија во НАТО поради несогласувања за името на државата, објавува Еуроњуз.

Формално е по старо, суштински - многу различно

Н.Македонија - 07.12.2011

Три моменти од пресудата на Меѓународниот суд на правдата против Грција, која ја блокираше Македонија на самитот на НАТО во 2008 година, ќе бидат клучни адути на македонската дипломатија во наредните ...

Нашата правда можеби е забавена, но не е заборавена

Н.Македонија - 07.12.2011

Антонио Милошоски, поранешниот министер за надворешни работи, пред три години, кога имаше многу скептици за случајот „Македонија против Грција во Хаг“, веруваше во силата на меѓународното право ...

Пресудата е идниот багаж за македонската дипломатија

Идивиди - 07.12.2011

Скопје, 7 декември 2011 (МИА) - Треба да продолжиме да бидеме упорни, да го искористиме овој меѓународно правен капитал на еден прагматичен, практичен и разумен начин со развивање план и агенда за ...

Пресудата од Хаг е дипломатски багаж

Н.Македонија - 07.12.2011

Треба да продолжиме да бидеме упорни, да го искористиме овој меѓународно правен капитал на еден прагматичен, практичен и разумен начин со развивање план и агенда за дејствување на сите нивоа и правно ...

Пресудата од Хаг мора да се искористи

Алфа - 07.12.2011

Пресудата во Хаг е идниот багаж со аргументи за македонската дипломатија. Поранешни министри и експерти денеска дебатираа што значи и што треба да се направи по пресудата од меѓународниот суд на ...

Турската подршка за Македонија ја вознемири Грција

Алфа - 07.12.2011

Барањето на шефот на турската дипломатија, Македонија без одложување да стане членка на НАТО и да се интегрира во евроатланските институции, ја вознемири грчката јавност.

Груевски бара поддршка од европските лидери

Алфа - 07.12.2011

Никола Груевски бара поддршка од европските лидери за почеток на преговори за членство – прашање кое Брисел реши да го разгледува во наредните шест месеци.

Грција во дипломатска војна со Британија и Шведска да спречи датум за Македонија

Кирилица - 07.12.2011

Грчката дипломатија во офанзива – да се убедат партнерите дека решението на името мора да остане предуслов за наша интеграција во НАТО и ЕУ, објави денес Канал 5.

Трибина: Пресудата може да се користи во преговорите за името

Сител - 07.12.2011

Одлуката на Меѓународниот суд во Хаг е кристално јасна и правно издржана. Експертите по меѓународно право и поранешни дипломати на Македонија на трибината на иститутот “Павел Шатев” со став, ...

Грција се плаши од Турција - ќе притисне за влез на Македонија во НАТО

Канал5 - 07.12.2011

Грчката дипломатија во офанзива, се плаши од Турција и останатите земји наклонети кон Македонија да не притиснат нашата земја да добие НАТО членство.

Пресудата од Хаг крие многу важни параграфи за РМ

Канал5 - 07.12.2011

Пресудата на Хаг содржи многу елементи кои се корисни за Македонија. Ниту еден од членовите на македонскиот правен тим не очекувал мислењето на судиите да биде толку позитивно за земјава.

Светски медиуми: Пресудата во Хаг, триумфална победа за Македонија

Точка - 07.12.2011

Како што пишуваат светските медиуми, пресудата во Хаг претставува голема победа за Македонија. “Триумфална капија неодамна беше изградена во Скопје, главниот град на Македонија.

Светски медиуми: Пресудата во Хаг, триумфална победа за Македонија

Нетпрес - 07.12.2011

“Триумфална капија неодамна беше изградена во Скопје, главниот град на Македонија. Не беше јасно кој триумф всушност се славеше, но денес Македонците имаат одговор.

Светски медиуми: Пресудата во Хаг, триумфална победа за Македонија

Таратур - 07.12.2011

„Триумфална капија неодамна беше изградена во Скопје, главниот град на Македонија. Не беше јасно кој триумф всушност се славеше, но денес Македонците имаат одговор.

Трибина „Павел Шатев“: Да ја искористиме пресудата на практичен и разумен начин

Курир - 07.12.2011

Треба да продолжиме да бидеме упорни, да го искористиме овој меѓународно правен капитал на еден прагматичен, практичен и разумен начин со развивање план и агенда за дејствување на сите нивоа ,и ...

Грција вознемирена поради Турската подршка за Македонија

Sky - 07.12.2011

Македонија без одложување да стане членка на НАТО и да се интегрира во евроатланските институции, беше официјалното барање на шефот на турската дипломатија кое предизвика вознемиреност кај грчката ...

„Павел Шатев“: Хашката пресуда – иден багаж на македонската дипломатија

Макфакс - 07.12.2011

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг е иден багаж за македонската дипломатија, заклучија учесниците на трибината „Анализа на аспектите од пресудата на Меѓународниот суд за правда во ...

Екпертите дебатираа за пресудата од Хаг

Македонија24 - 07.12.2011

Македонија - Македониjа 24, , Екпертите дебатираа за пресудата од Хаг, "Право-политичките експерти денес на трибина организаирана од Институтот „Павел Шатев“ дебатираа за тоа што навистина добивме со ...

Атина не го менува ставот по пресудата во Хаг

Deutsche Welle - 06.12.2011

По пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Грција се дискутира околу натамошните постапки. Едно нешто веќе изгледа сигурнo: Атина нема да заземе поблага позиција спрема Скопје.

По пресудата, Грција продолжува со блокади

Deutsche Welle - 06.12.2011

По противење на Грција, извадена била една реченица од финалните заклучоци за Македонија на синоќешниот Совет на министри во Брисел, дознава Доче веле од дипломатски извори во Советот.

Атина за пресудата во Хаг

24 Вести - 06.12.2011

“Пресудата од Меѓународниот суд во Хаг го постави спорот со името на нови основи“, пишува денеска грчкиот весник Катимерини.

Парламентарците на иста маса со една цел Македонија кон Еу и Нато

24 Вести - 06.12.2011

Хашката пресуда ги стопли срцата на парламентарците. Седнување на заедничка маса, со една единствена цел, Македонија кон евроинтеграциските процеси предлагаат Социјалистичката парија и преку писмено ...

Хаг во рака, НАТО и ЕУ на гранка

Р.С.Европа - 06.12.2011

Министерскиот совет за општи и надворешни работи на синоќешниот состанок во Брисел заклучи одлуката за почеток на пристапните преговори со Република Македонија да ја разгледа за време на идното ...

Турција ја поздрави одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг

Р.С.Европа - 06.12.2011

Турција ја поздрави одлуката на Меѓународниот суд на правдата, во која се наведува дека Грција ја прекршила Времената спогодба што ја потпиша со Македонија во 1995 година.

Државниот врв ја дочека хашката одлука на Водно

Утрински - 06.12.2011

Опозициските партии ја поздравија одлуката на Меѓународниот суд во Хаг, но истовремено оценија дека таа нема ништо да промени Македонскиот државен врв вчера се собра во претседателската вила на Водно ...

Пресуда што нема да ни ja отвори вратaтa

Утрински - 06.12.2011

Хашката одлука и' донесе морална сатисфакција на Македонија, но тешко дека само таа ќе не' приближи кон НАТО и ЕУ Пораснаа оптимизмот и очекувањата во земјава откако претседавачкиот судија во ...

Добра вест од Хаг

Утрински - 06.12.2011

Ерол Ризаов По три години исчекување конечно од Палатата на правдата и на мирот во Хаг стаса добра вест во Македонија. Судот пресуди: Грција ја прекршила Времената спогодба и го попречила приемот на ...

Бакојани не жали, пак би ставила вето

Утрински - 06.12.2011

Директна дебата на телевизијата Скај меѓу Бакојани и македонскиот шеф на дипломатијата Попоски . Атина - Ден по Хаг во Грција продолжија дискусиите околу тоа кои биле грешките на грчките политичари ...

Реакции на странските медиуми за пресудата на Судот во Хаг

Утрински - 06.12.2011

Меѓународниот суд за правда одлучи дека Грција не била во право со ветото за приемот на Македонија во НАТО поради несогласувања за името на државата, објавува Еуроњуз .

Победа на правдата

Дневник - 06.12.2011

Иако експертската јавност сметаше дека Меѓународниот суд на правдата во Хаг ќе донесе одлука ни риба ни девојка, тој донесе чиста пресуда во спорот Македонија против Грција, со што докажа дека во ...

Линијата Мажино

Дневник - 06.12.2011

Од Меѓународниот суд на правдата во Хаг вчера стигна една добра и една лоша вест. Добрата вели дека Грција е осудена за прекршување на Привремената спогодба, а лошата - дека судот не може да ~ наложи ...

Ако Грција не ја почитува пресудата, Македонија може пак да ја тужи

Дневник - 06.12.2011

Не се работи за случај во кој Судот е поделен. Сите гласаа за Македонија: руските, кинеските, американските, британските, француските судии.

Избалансирана одлука, без победници и поразени

Дневник - 06.12.2011

l Kои се политичките импликации на одлуката од Хаг? Jа сметате ли за пораз? - Тоа не е битка, па не можам да зборувам за победници и губитници.

Грција треба да се воздржи од нови блокади

Дневник - 06.12.2011

Република Македонија ќе ја почитува одлуката на Меѓународниот суд на правдата, комплетно и согласно со меѓународното право, тоа е наша обврска и наша искрена верба, порача вчера премиерот Никола ...

Осудениот не може, без последици, да ја игнорира пресудата

Н.Македонија - 06.12.2011

Овој спор ќе биде решен единствено преку некаков политички компромис, но да бидам искрен, не гледам каков би бил тој компромис, изјави за Дојче веле проф.

Историска потврда дека Македонија е во право

Н.Македонија - 06.12.2011

Македонија уште денеска влегува во силна дипломатска офанзива, каде што главен аргумент ќе биде токму пресудата, за што поскоро добивање датум за преговори во членство во Европската Унија и ...

Победа на логиката и здравиот разум

Н.Македонија - 06.12.2011

Добивме многу силен аргумент за времето што доаѓа. Само колку ќе биде тоа време? Ние се надевавме и претпоставувавме дека пресудата ќе има инстант-примена.

Груевски: Очекуваме ЕУ да ја почитува одлуката на судот во Хаг

Дневник - 06.12.2011

Македонија очекува членките на Европската унија, на НАТО и на Обединетите нации да ја респектираат одлуката на Меѓународниот суд во Хаг.

Попоски бара Грција да престане со блокадата на Македонија

Алфа - 06.12.2011

Атина да престане со блокадите побара македонскиот министер за надворешни Никола Попоски на синоќешното ТВ соочување со екс-шефицата на грчката дипломатија, Дора Бакојани.

Странските медиуми за пресудата во Хаг

Алфа - 06.12.2011

Грција „згрешила“, Судот во Хаг ја критикува Грција, Македонија ја вкуси правната победа во горчливиот спор за името. Ова се само дел од насловите од околу 200 прилози во светските медиуми од Тајпеј ...

Македонија го доби случајот во МСП против Грција

SETimes - 06.12.2011

Меѓународиот суд на правдата донесе пресуда дека Грција е виновна за кршење на Привремената спогодба од 1995 година, со ставањето вето за членството на Македонија во НАТО во 2008 година.

Бакојани: Бев првата храбра да им признае на Грците за сложено име со „Македонија“

+инфо - 06.12.2011

Ден по одлуката на Меѓународниот суд во Хаг, Македонија и Грција ги вкрстија аргументите. Тоа ѝ успеа на грчката телевизија Скај, која на дебата ги соочи македонскиот министер за надворешни работи ...

Економист: Неизвесно е колку пресудата од Хаг ќе и помогне на Македонија

+инфо - 06.12.2011

Одлуката на Меѓународниот суд за правда во Хаг дека Грција ја прекршила привремената спогодба меѓу двете земји, во Македонија е прославена како победа над грчката блокада на нејзините евроатлански ...

По Хаг, нови блокади од Грција

+инфо - 06.12.2011

Не минаа ниту 24 часа од пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, во која беше оценето дека Грција ја прекршила Времената спогодба со блокадата на македонското членство во НАТО, а грчките ...

Попоски и Бакојани дебатираа за одлуката во Хаг

Канал5 - 06.12.2011

Ден по одлуката на Меѓународниот суд во Хаг, Македонија и Грција ги вкрстија аргументите. Тоа и успеа на грчката телевизија Скај, која на дебата ги соочи македонскиот министер за надворешни работи, ...

Бакојани и Поповски на ТВ дебата

Кирилица - 06.12.2011

Скопје има оптимистички став на Скопје, а Атина е со тврди позици, ова е заклучокот од телевизиската дебата помеѓу македонскиот и поранешниот грчки шеф на дипломатијата.

Економист:Не се знае ефектот од пресудата во Хаг за амбициите на Македонија кон НАТО и ЕУ

Сител - 06.12.2011

Одлуката на Меѓународниот суд за правда во Хаг дека Грција ја прекршила привремената спогодба меѓу двете земји, во Македонија е прославена како победа над грчката блокада на нејзините евроатлански ...

Не се знае ефектот од пресудата во Хаг за амбициите на Македонија

МРТ - 06.12.2011

Одлуката на Меѓународниот суд за правда во Хаг дека Грција ја прекршила привремената спогодба меѓу двете земји, во Македонија е прославена како победа над грчката блокада на нејзините евроатлански ...

Турција: Ја поздравуваме одлуката на Меѓународниот суд на правдата за спорот

Сител - 06.12.2011

Турција ја поздрави одлуката на Меѓународниот суд на правдата, во која се наведува дека Грција ја прекршила обврската кон Македонија дефинирана во договорот потпишан меѓу двете земји во 1995 година.

Ако основачите на судот ги кршат пресудите, судот да се укине

Сител - 06.12.2011

Задоволство од постигнатото- оптимизам за иднината кај македонскиот тим кој извојува победа во Хаг. Пресудата е клучен документ кој ги отвора можностите за интеграција на земјава во НАТО, смета ...

И малите партии се огласија за пресудата од Хаг

МРТ - 06.12.2011

И малите политички партии со реакции за пресудата од Хаг. Ново поглавје во современата историја на Македонија за решавање битни прашања од државен интерес.

Економист: САД ќе и помогнат на Македонија да добие покана за НАТО на следниот самит

Канал5 - 06.12.2011

Дипломатска победа на Македонија,Грција потешко ќе може да блокира во иднина - пишува светскиот печат. „Економист“ тврди дека веќе има информации оти САД ќе и помогнат на Македонија да биде поканета ...

Повеќе од 170 светски медиуми го користат уставното име на Македонија

Вечер - 06.12.2011

Би-Би-Си, Ен-Би-Си, Гласот на Америка се само дел од низата светски медиуми кои пишуваат за пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг.

Економист: САД ќе притиснат Македонија да биде поканета во НАТО во мај

Точка - 06.12.2011

Тримфалната порта во Скопје конечно има намена, пишува магазинот Економист алудирајќи на вчерашната пресуда на Меѓународниот суд на правдата во Хаг со која се осуди Грција дека ја прекршила Времената ...

По пресудата, Грција продолжува со блокади

Точка - 06.12.2011

Не минаа ниту 24 часа од пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, во која беше оценето дека Грција ја прекршила Времената спогодба со блокадата на македонското членство во НАТО, а грчките ...

Расмусен - Пресудата од Хаг не влијае врз одлуката од Букурешт

Таратур - 06.12.2011

Првиот човек на Алијансата останува на ставот дека Македонија ќе добие покана штом ќе се најде взаемно прифатливо решение.

Бакојани и македонскиот шеф на дипломатијата Поповски се соочија на грчка телевизија

Press24 - 06.12.2011

Ден по одлуката на Меѓународниот суд во Хаг, Македонија и Грција ги вкрстија аргументите. Тоа ѝ успеа на грчката телевизија Скај, која на дебата ги соочи македонскиот министер за надворешни работи ...

Економист: Не се знае дали пресудата во Хаг ќе и помогне на Македонија на патот кон НАТО и ЕУ

Press24 - 06.12.2011

„Економист“ открива дека веќе се работи на тоа да се притиснат САД, за Македонија да биде поканета да и се приклучи на Северноатланската алијанса на нејзиниот следен самит, што треба да се одржи во ...

The Economist: САД ќе ја притиснат Грција за Македонија во мај да стане членка на НАТО

Курир - 06.12.2011

Одлуката на Меѓународниот суд за правда во Хаг дека Грција ја прекршила привремената спогодба меѓу двете земји, во Македонија е прославена како победа над грчката блокада на нејзините евроатлански ...

Повеќе од 170 светски медиуми пишуваат за победата на Македонија во Хаг

Press24 - 06.12.2011

BBC, Euronews, NBC, Voice of America... се замо дел од светските медиуми кои пишуваат за пресудата на Меѓународниот Суд на правадата во ХАг.

Поповска: НАТО и ЕУ да ги отворат вратите за Македонија

Курир - 06.12.2011

По вчерашната пресуда од ХАГ се докажа дека Македонија ги има завршено сите реформи и дека НАТО и ЕУ треба да ги отворат вратите за нашата држава.

Неизвесно дали победата во Хаг ќе и помогне на Македонија, пишува Лондоснкиот весник "Економист"

Sky - 06.12.2011

Според Лондонскиот весник "Економист" oдлуката на Меѓународниот суд за правда во Хаг, во Македонија е прославена како победа над грчката блокада на нејзините евроатлански планови,но не се знае каков ...

По пресудата, Грција продолжува со блокади

Нетпрес - 06.12.2011

Не минаа ниту 24 часа од пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, во која беше оценето дека Грција ја прекршила Времената спогодба со блокадата на македонското членство во НАТО, а грчките ...

Светските медиуми со почит кон пресудата

Курир - 06.12.2011

Новинарите на светските медиуми на големо известуваа за вчерашната пресуда од Хаг по процесот во кој Македонија ја тужеше Грција.

Ден по Хаг- Грција со нови блокади за Македонија

Sky - 06.12.2011

На синоќешниот Совет на министри во Брисел, по противење на Грција, извадена била една реченица од финалните заклучоци за Македонија, пренесува Дојче Веле.

Економист: САД ќе притиснат Македонија да биде поканета во НАТО во мај

Нетпрес - 06.12.2011

Тримфалната порта во Скопје конечно има намена, пишува магазинот Економист алудирајќи на вчерашната пресуда на Меѓународниот суд на правдата во Хаг со која се осуди Грција дека ја прекршила Времената ...

Турција: Ја поздравуваме одлуката на Маеѓународниот суд во Хаг

Press24 - 06.12.2011

- Ја поздравуваме одлуката на судот во Хаг за која се надеваме дека ќе ги забрза европските и евроатлантските интеграции на Македонија, се наведува во соопштението од турското Министерство за ...

Турција ја поздрави одлуката на судот во Хаг

Курир - 06.12.2011

Турција ја поздрави одлуката на Меѓународниот суд на правдата, во која се наведува дека Грција ја прекршила обврската кон Македонија дефинирана во договорот потпишан меѓу двете земји во 1995 година.

Одлуката на судот во Хаг поздрваена од Турција

Sky - 06.12.2011

Одлуката на Меѓународниот суд на правдата, кој пресече во корист на Македонија беше поздравена од Турција. Во соопштението од турското Министерство за надворешни работи, стои: "Ја поздравуваме ...

АП: Македонија за разлика од Грција му помогна на НАТО против Милошевиќ

Курир - 06.12.2011

Меѓународниот суд на правдата во Хаг вчера пресуди дека Грција погреши во блокирањето на Македонија во нејзиниот обид да се приклучи на НАТО во 2008 година, поради долгогодишната расправа за ...

Расмусен - Пресудата од Хаг не влијае врз одлуката од Букурешт

Inpress - 06.12.2011

Брисел, 6. декември 2011 (ИНПРЕС) Првиот човек на Алијансата останува на ставот дека Македонија ќе добие покана штом ќе се најде взаемно прифатливо решение.

Бакојани и Поповски се соочија на грчка телевизија

Inpress - 06.12.2011

Атина, 6. декември 2011 (ИНПРЕС) Ден по одлуката на Меѓународниот суд во Хаг, Македонија и Грција ги вкрстија аргументите.

Крајната десница во Грција протестира против одлуките на Меѓународниот суд во Хаг

Inpress - 06.12.2011

Атина, 6. декември 2011 (ИНПРЕС) Крајно - десничарските активисти одржаа вечеравечер во Атина и Солун демонстрации, во знак на протест против одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг за ...

Груевски - Очекуваме ЕУ да ја почитува одлуката на судот во Хаг

Inpress - 06.12.2011

Брисел, 6. декември 2011 (ИНПРЕС) Македонија очекува членките на Европската унија, на НАТО и на Обединетите нации да ја респектираат одлуката на Меѓународниот суд во Хаг.

ДОМ ја поздрави пресудата од Хаг

Македонија24 - 06.12.2011

Македонија - Македониjа 24, , ДОМ ја поздрави пресудата од Хаг, "Претседателката на ДОМ Лилјана Поповска денес ја поздрави пресудата на Меѓународниот суд, со кој што се потврди дека Грција неправедно ...

Талмон: Пресудата во Хаг нема автоматски да ги отвори вратите на НАТО

Deutsche Welle - 05.12.2011

Судот не може да им нареди на Грција или на НАТО, Македонија да стане членка на НАТО, но пресудата има голема правна и морална вредност.

Реакции: Победа за Македонија

Deutsche Welle - 05.12.2011

Претставници на македонската власт во Хаг оценија дека пресудата на Меѓународниот суд на правдата е голема победа за Македонија. Грчкиот претставник вели дека треба да продолжат преговорите.

Грција ќе ја преиспитува пресудата во Хаг

Deutsche Welle - 05.12.2011

Грција ја преиспитува одлуката на највисокиот суд на ОН, кој ја осуди земјата за прекршување на преземените обврски кон соседна Македонија, со противењето за прием во НАТО.

Иванов: Пресудата на Меѓународниот суд е потврда на државната политика

Deutsche Welle - 05.12.2011

Македонскиот претседател изрази задоволство од пресудата на Меѓународниот суд Слободан Чашуле оцени дека ниту една од страните нема нешто добиено или загубено.

Расмусен: пресудата од Хаг не влијае на решението од самитот во Букурешт

Deutsche Welle - 05.12.2011

Пресудата против Грција од Судот во Хаг не влијае на одлуката донесена од НАТО сојузниците на самитот во Букурешт во 2008-ма година, забележува во својата писмена изјава Генералниот секретар на НАТО, ...

Средба на државниот врв по повод одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг

24 Вести - 05.12.2011

Во вила „Водно“ напладне ќе се одржи средба на државниот врв на која ќе присуствуваат претседателот на државата Ѓорге Иванов, премиерот Никола Груевски и претседателот на македонското Собрание Трајко ...

Пресудата е чекор напред кон НАТО и ЕУ, очекуваме Грција да ги почитува своите обврски

24 Вести - 05.12.2011

Република Македонија ја поздравува денешната одлука на Меѓународниот суд на правдата. Сметаме дека се работи за исклучително важна одлука која ќе ни овозможи да вратиме една правна сигурност која ...

За власта победа, за опозицијата остануваат проблемите

24 Вести - 05.12.2011

За власта пресудата во Хаг е меѓународна верификација за нашите евростлански заложби, а за опозицијата и понатаму останува нерешениот спор со името.

Пресудата дава позитивен импулс за надминување на спорот за името и отстранување на блокадата

24 Вести - 05.12.2011

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг е позитивна за Република Македонија. Судот ги отфрли сите барања на Грција по клучните точки како и сите претставки.

Реална и очекувана е пресудата од Хаг

24 Вести - 05.12.2011

Со пресудата од Хаг , правно и судски Република Македонија го доби спорот со Грција . Поранешниот претседател и актуелен лидер на најголемата опозициска партија Бранко Црвенковски во анализата на 24 ...

Во Хаг почна објавувањето на пресудата за тужбата на Македонија против Грција

Р.С.Европа - 05.12.2011

Во Палатата на мирот во Хаг во 10 часот почна изнесувањето на пресудата на Меѓународниот суд на правдата по тужбата што ја покрена Македонија против Грција за прекршување на Привремената билатерална ...

Владата ја поздрави пресудата на Меѓународниот суд на правдата

Р.С.Европа - 05.12.2011

Владата ја поздрави пресудата на Меѓународниот суд на правдата по тужбата на Македонија против Грција, за кршење на Времената спогодба со ветото на зачленувањето на Македонија во НАТО на Самитот во ...

Македонија победи, Грција не е поразена

Р.С.Европа - 05.12.2011

Македонските власти ја поздравија одлуката на Мeѓународниот суд на правдата дека Грција ја прекршила vремената спогодба со блокирањето на приемот на Македонија во НАТО.

ЕК ќе ја земе предвид, но не ја коментира хашката одлука

Р.С.Европа - 05.12.2011

Европската комисијата во објавеното соопштение по одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг наведува дека ќе ја земе предвид, но оти сепак нема надлежност во однос на ова прашање и нема да го ...

Груевски - Пресудата во Хаг е позитивна за Македонија

Р.С.Европа - 05.12.2011

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг е позитивна за Македонија. Судот ги отфрли сите барања на Грција по клучните точки како и сите претставки.

Одлуката на Хаг, водилка за решение за името

Р.С.Европа - 05.12.2011

Одлуката на Меѓународниот суд за правда е позитивна за Македонија и треба да биде импулс за надминување на проблемот за името со Грција.

Задоволство во државниот врв по пресудата во Хаг

Глас на Америка - 05.12.2011

Груевски му се заблагодари на Судот од името на Владата и истакна дека пресудата дава „нов позитивен импулс за одење напред во надминување на спорот за името и остранување на блокадата на Македонија“.

Расмусен: Пресудата од Хаг не влијае врз одлуката од Букурешт

Глас на Америка - 05.12.2011

Првиот човек на Алијансата останува на ставот дека Македонија ќе добие покана штом ќе се најде взаемно прифатливо решение Пресудата против Грција од Судот во Хаг не влијае врз одлуката донесена од ...

Брисел: Одлуката на судот во Хаг – поттик за постигнување компромис

Глас на Америка - 05.12.2011

Одлуката на судот во Хаг во Брисел засега не предизвикува поголемо внимание и нема најави за евентуално преиспитување на одуките на НАТО и на ЕУ во врска со интеграцијата на Македонија во ...

Хаг денес ќе и' пресуди на Грција

Утрински - 05.12.2011

Македонија очекува позитивна одлука за тужбата, но прашање е како ќе биде спакувана Дојде денот Д за Македонија. Денес Меѓународниот суд во Хаг ќе ја објави пресудата за ветото на Грција против ...

Талмон - Пресудата во Хаг нема автоматски да ги отвори вратите на НАТО

Утрински - 05.12.2011

Спорот ќе биде решен само преку политички компромис, оценува шефот на Институтот за меѓународно право на Универзитетот во Бон и советник на повеќе држави и меѓународни организации по прашањата за ...

Средба на државниот врв по повод одлуката во Хаг

Утрински - 05.12.2011

Во вилата „Водно“ напладне ќе се одржи средба на државниот врв на која ќе присуствуваат претседателот на државата Ѓорге Иванов, премиерот Никола Груевски и претседателот на македонското Собрание ...

Попоски - Пресудата е чекор напред кон НАТО и ЕУ

Утрински - 05.12.2011

„Сметаме дека се работи за исклучително важна одлука која ќе ни овозможи да вратиме една правна сигурност која постоеше во поглед на нашите oдноси регулирани со Времената спогодба“, изјави министерот ...

Опозицијата ја поздрави одлуката на Судот во Хаг

Утрински - 05.12.2011

Парламентарните опозициски партии денеска ја поздравија одлуката на Меѓународниот суд во Хаг и ги повикаа властите да се искористи одлуката за влез на земјата во ЕУ и НАТО .

Опозициските партии за одлуката на судот во Хаг

Телма - 05.12.2011

Парламентарните опозициски партии денеска ја поздравија одлуката на Меѓународниот суд во Хаг и ги повикаа властите да се искористи одлуката за влез на земјата во ЕУ и НАТО.

ЕК не ја коментира судската одлука од Хаг

Телма - 05.12.2011

Европската комисијата во објавеното соопштение по одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг наведува дека ќе ја земе предвид, но оти сепак нема надлежност во однос на ова прашањеи и нема да го ...

Груевски: добар импулс за надминување на спорот за името

Телма - 05.12.2011

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг е позитивна за Република Македонија. Судот ги отфрли сите барања на Грција по клучните точки како и сите претставки.

Државниот врв Пресудата ја смета за голема правна победа

Телма - 05.12.2011

Државниот врв едногласно ја поздрави одлуката на Меѓународниот суд на правдата. Пресудата ја смета за голема правна победа на Македонија и ја повика Грција да ја почитува одлуката на Судот.

Грција ќе остане без образ ако не ја почитува пресудата во Хаг

Дневник - 05.12.2011

Државата-членка на ОН има обврска да ги почитува пресудите на Судот, кои се конечни и обврзувачки. Ако не се почитува пресудата, треба да се извести Советот за безбедност, кој презема мерки и може да ...

Судот не може да ~ наложува на Грција како да се однесува во иднина

Дневник - 05.12.2011

Во врска со претстојната одлука на Меѓународниот суд во Хаг има две прашања. Од една страна, од Судот е побарано да утврди дали Грција го прекршила членот 11 од Привремената спогодба од 1995 година ...

Денес Хаг ќе пресуди

Капитал - 05.12.2011

Меѓународниот суд на правдата во Хаг денес ќе ја соопшти пресудата за спорот меѓу Македонија и Грција. Согласно со наводите во грчки „Катимерини“, повикувајќи се на неофицијални, но сигурни извори, ...

Се одбројува до пресудата во Хаг

Дневник - 05.12.2011

Со нетрпение се очекува пресудата во судскиот спор меѓу Македонија и Грција, која судот во Хаг треба да ја соопшти во десет часот утрово .

Грчки дипломатски маратон против нашата НАТО и ЕУ интеграција

Дневник - 05.12.2011

Грчкиот премиер Лукас Пападемос ќе побара од партнерите во ЕУ да ги спречат национал-патриотските гласови по соопштувањето на пресудата во Хаг .

Неофицијално:Судот ќе пресуди дека Грција ја прекршила времената спогодба

Дневник - 05.12.2011

Штотуку започна соопштувањето на пресудата. „Дневник“ неофицијално дознава дека судот ќе го прифати првото тужбено барање, а второт кое се однесува на тоа во иднина Грција да не не блокира, ќе биде ...

Средба на државниот врв по пресудата од Хаг

Кајгана - 05.12.2011

Претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Никола Груевски и претседателот на Собранието Трајко Вељаноски во 11:45 часот ќе одржат средба по објавувањето на пресудата на Меѓународниот суд на правдата во ...

Хаг: Судот нема потреба да и наложи на Грција да не не блокира

Дневник - 05.12.2011

Судот во Хаг нема потреба да и наложи на Грција во иднина да не не блокира затоа што постои генерално правило според кое држава чиј акт е осуден од судот, нема да го повтори истиот акт во иднина.

Хаг завршува, а блокадата?

Н.Македонија - 05.12.2011

Пресудата има специфична тежина во меѓународната заедница. Но, за разлика од националното право, кое има институции за извршување на судските казни, меѓународното право нема вакви институции.

Попоски: Ова е исклучително значајна пресуда

Дневник - 05.12.2011

Да ги отвориме вратите за да не ни се повтори Букурешт. Да не гледаме на денешната пресуда како победници и поразени, туку да се фокусираме на заедничката евроатлантска иднина.

Светските медиуми за пресудата во Хаг

БркајРабота - 05.12.2011

Македонските медиуми, по пресудата која Хаг ја донесе во наша корист известуваат со позитивна нота. Грчките новинари разочарани, со негативни наслови известуваат за пресудата.

Средба на државниот врв по повод одлуката на Меѓународниот суд

Идивиди - 05.12.2011

Скопје, 5 декември 2011 (МИА) - Во вила „Водно“ напладне ќе се одржи средба на државниот врв на која ќе присуствуваат претседателот на државата Ѓорге Иванов, премиерот Никола Груевски и претседателот ...

Проблемот да се реши низ преговори-став на грчкото МНР

Алфа - 05.12.2011

Пресудата не се однесува на разликите за името, таа е потврда дека проблемот треба да се реши низ преговори е ставот на официјална Атина.

„Гардијан“: Атина погреши кога ja блокираше Македонија

Дневник - 05.12.2011

Меѓународниот суд на правдата во Хаг се определи против Грција во „случајот Македонија“, пресудувајќи дека Атина погрешила кога го блокираше предлогот, Македонија да му се приклучи на НАТО во 2008 ...

Грција: Судот не ја исполни целта на ПЈРМ

Кајгана - 05.12.2011

Судот денеска не ја исполни целта на поранешната југословенска Република Македонија - ова е реакцијата на грчкото Министерство за надворешни работи по соопштувањето на пресудата по однос на тужбата ...

СДСМ: Пресудата во Хаг не обезбедува членство во НАТО и преговори со ЕУ

Кајгана - 05.12.2011

Денешната судска пресуда се сведува на моралната димензија, но и без ефикасен механизам да се реши нашиот клучен проблем, а тоа е да се овозможи членство во НАТО и отпочнување преговори со ЕУ.

ЕК ќе ја земе предвид одлуката на Судот во Хаг

Идивиди - 05.12.2011

Брисел, 5 декември 2011 (МИА) - Европската комисијата во објавеното соопштение по одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг наведува дека ќе ја земе предвид, но оти сепак нема надлежност во ...

Европската комисија не ја коментира пресудата од Хаг

Дневник - 05.12.2011

Европската комисија соопшти дека одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг ќе ја земе предвид, но нема да ја коментира.

Груевски: Пресудата од Хаг е позитивен импулс за одење напред

Дневник - 05.12.2011

Оваа пресуда дава нов позитивен импулс во амбиентот за одење напред во надминување на спорот за името и отстранување на блокадата која и е приредена на Република Македонија, истакна премиерот Никола ...

Груевски: Пресудата дава позитивен импулс за надминување на спорот за името

Н.Македонија - 05.12.2011

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг е позитивна за Република Македонија. Судот ги отфрли сите барања на Грција по клучните точки како и сите претставки.

Европската комисија не ја коментира пресудата од Хаг

Н.Македонија - 05.12.2011

Европската комисија соопшти дека одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг ќе ја земе предвид, но нема да ја коментира - Ја слушнавме и ќе ја земеме предвид пресудата на Меѓународниот суд на ...

Пресудата во Хаг не влијае на одлуката на НАТО во Букурешт

Н.Македонија - 05.12.2011

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг не влијае на одлуката на НАТО од 2008 година во Букурешт, вели генералниот секретар на алијансата, Андерс Фог Расмусен - Одлуката не влијае врз ...

Расмусен: Пресудата не влијае на одлуката од Букурешт

Кајгана - 05.12.2011

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг не влијае на одлуката на НАТО од 2008 година во Букурешт, вели генералниот секретар на алијансата, Андерс Фог Расмусен.

„Гардијан“: Морална тежина на македонскиот протест

Н.Македонија - 06.12.2011

По пресудата во Хаг политички ќе биде тешко за Грција да го блокира влегувањето на Македонија во НАТО, ако тоа одново се постави на дневен ред Атина погрешила кога го блокира предлогот Македонија да ...

Хаг денеска ќе ја донесе пресудата за Македонија и Грција

+инфо - 05.12.2011

Меѓународниот суд на правдата во Хаг денеска ќе ја објави пресудата по тужбата што ја покрена Македонија против Грција за прекршување на Привремената билатерална спогодба од 1995 година, со ...

Талмон: Пресудата во Хаг нема автоматски да ги отвори вратите на НАТО

+инфо - 05.12.2011

Судот не може да им нареди на Грција или на НАТО, Македонија да стане членка на Алијансата, но пресудата има голема правна и морална вредност.

Итна средба на државниот врв

+инфо - 05.12.2011

По соопштувањето на пресудата на Судот во Хаг, итна средба на државниот врв во претседателската вила на Водно. Претседателот Ѓорѓе Иванов заедно со првиот парламентарец Трајко Вељаноски и премиреот ...

Владата ја поздрави пресудата на Меѓународниот суд

+инфо - 05.12.2011

Владата на Република Македонија ја поздравува пресудата на Меѓународниот суд на правдата во нејзиниот случај против Грција, се вели воо соопштението на Владата.

Што пишуваат странските медиуми за пресудата во Хаг

+инфо - 05.12.2011

Македонските новинари позитивни, а грчките разочарани. Ова се заклучоците кои можат да се изведат од написите во нашите медиуми, како и во медиумите на нашиот јужен сосед.

Попоски: Пресудата е чекор напред кон НАТО и ЕУ

+инфо - 05.12.2011

Република Македонија ја поздравува денешната одлука на Меѓународниот суд на правдата. Сметаме дека се работи за исклучително важна одлука која ќе ни овозможи да вратиме една правна сигурност која ...

Жерновски: Пресудата e добиена битка, но не и војна

+инфо - 05.12.2011

Либерално демократската партија ја поздрави одлуката на Меѓународниот суд на правдата за случајот Македонија против Грција, донесена денеска во Хаг.

СДСМ: Одлуката на судот во Хаг е објективна, ние ја поздравуваме

+инфо - 05.12.2011

„Денешната пресуда на Меѓународниот суд на правдата во Хаг ја потврди реалната состојба и непобитниот факт познат на сите во земјава и во меѓународната заедница дека на Самитот на НАТО во Букурешт ...

Милошоски: Пресудата е задоволување на правдата за Македонија

+инфо - 05.12.2011

Антонио Милошоски, поранешниот министер за надворешни работи и застапник на Македонија во спорот во Хаг, смета дека пресудата во Хаг значи задоволување на правдата за Македонија.

Црвенковски: Владата да не влегува во евтин популизам на самозалажување

+инфо - 05.12.2011

Пресудата во Хаг е морална победа за Македонија, но таа не го решава клучниот проблем, решение на проблемот околу името и прием на Македонија во НАТО и во ЕУ, оцени лидерот на СДСМ, Бранко ...

Груевски: Не е време за еуфорија туку за почитување

+инфо - 05.12.2011

Премиерот Никола Груевски попладнево ја поздрави пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, кој во наша корист пресуди во спорот против Грција.

Расмусен: Пресудата од Хаг не влијае врз одлуката на НАТО

+инфо - 05.12.2011

Генералниот секретар на НАТО Андерс фог Расмусен во официјална изјава вели дека пресудата против Грција од Судот во Хаг не влијае врз одлуката донесена од НАТО сојузниците на самитот во Букурешт во ...

Талмон: Пресудата во Хаг нема автоматски да ги отвори вратите на НАТО

Сител - 05.12.2011

Судот не може да им нареди на Грција или на НАТО, Македонија да стане членка на Алијансата, но пресудата има голема правна и морална вредност.

Македонија ја очекува пресудата во Хаг

Канал5 - 05.12.2011

Во 10 часот во Меѓународниот суд на правдата во Хаг ќе биде објавена пресудата за тужбата што Македонија ја поднесе против Грција за прекршување на времената спогодба.

Процесот во Хаг на странските медиуми

Канал5 - 05.12.2011

Пресуда од Меѓународниот суд за горкиот спор - ја почнува својата анализа агенцијата АП. Меѓународниот суд на правдата се очекува да донесе пресуда во врска со горкиот спор за името меѓу Македонија и ...

Талмон: Пресудата во Хаг нема автоматски да ги отвори вратите на НАТО

МРТ - 05.12.2011

Судот не може да им нареди на Грција или на НАТО, Македонија да стане членка на Алијансата, но пресудата има голема правна и морална вредност.

Средба на државниот врв за одлуката во Хаг

Сител - 05.12.2011

Во вила „Водно“ напладне ќе се одржи средба на државниот врв на која ќе присуствуваат претседателот на државата Ѓорге Иванов, премиерот Никола Груевски и претседателот на македонското Собрание Трајко ...

Македонија победи во случајот против Грција пред судот во Хаг

Сител - 05.12.2011

Владата на Република Македонија денеска ја поздрави пресудата на Меѓународниот суд на правдата (МСП) во нејзиниот случај против Грција.

Македонија победи во случајот против Грција пред судот во Хаг

Вечер - 05.12.2011

Владата на Република Македонија денеска ја поздрави пресудата на Меѓународниот суд на правдата (МСП) во нејзиниот случај против Грција.

Грчко МНР: Пресудата не може да се однесува на донесувањето одлуки во НАТО

Канал5 - 05.12.2011

Атина ќе ја разгледа одлуката од Хаг – соопштуваат од грчкото МНР. Објаснуваат дека пресудата не се однесува и не може да се однесува на донесувањето одлуки во НАТО, ниту пак на суштинските ...

„Гардијан“: Меѓународниот суд одлучи против Грција во „случајот Македонија“

Сител - 05.12.2011

Меѓународниот суд на правдата во Хаг се определи против Грција во „случајот Македонија“, пресудувајќи дека Атина погрешила кога го блокираше предлогот, Македонија да му се приклучи на НАТО во 2008 ...

Опозициските партии ја поздравија одлуката на Хаг

Сител - 05.12.2011

Парламентарните опозициски партии денеска ја поздравија одлуката на Меѓународниот суд во Хаг и ги повикаа властите да се искористи одлуката за влез на земјата во ЕУ и НАТО.

ЕК ја има во предвид одлуката од Хаг, но не ја коментира

Сител - 05.12.2011

Европската комисијата во објавеното соопштение по одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг наведува дека ќе ја земе предвид, но оти сепак нема надлежност во однос на ова прашањеи и нема да го ...

Историски ден за Македонија – Попоски, Милошоски, Димитров за правната победа во Хаг

Канал5 - 05.12.2011

За само три месеци Грција повторно изгуби со 14 поени разлика но овој пат разликата не беше во кошеви туку во гласови на еминентни меѓународни судии.Денот е историски, победата е голема но не е време ...

Средба на државниот врв по повод одлуката на Меѓународниот суд во Хаг

МРТ - 05.12.2011

Во вила „Водно“ напладне ќе се одржи средба на државниот врв на која ќе присуствуваат претседателот на државата Ѓорге Иванов, премиерот Никола Груевски и претседателот на македонското Собрание Трајко ...

Соопштение од Владата на Република Македонија по повод пресудата во Хаг

МРТ - 05.12.2011

Хаг, 5 декември 2011 година МАКЕДОНИЈА ПОБЕДИ ВО СЛУЧАЈОТ ПРОТИВ ГРЦИЈА ПРЕД СУДОТ ВО ХАГ МСП ПРЕСУДИ ДЕКА ГРЦИЈА ЈА ПРЕКРШИЛА ВРЕМЕНАТА СПОГОДБА Владата на Република Македонија денеска ја поздрави ...

Пресудата е чекор напред кон НАТО и ЕУ

МРТ - 05.12.2011

Република Македонија ја поздравува денешната одлука на Меѓународниот суд на правдата. Сметаме дека се работи за исклучително важна одлука која ќе ни овозможи да вратиме една правна сигурност која ...

Груевски: Пресудата дава позитивен импулс за надминување на спорот за името

Сител - 05.12.2011

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг е позитивна за Република Македонија. Судот ги отфрли сите барања на Грција по клучните точки како и сите претставки.

„Гардијан“: Меѓународниот суд одлучи против Грција во „случајот Македонија“

МРТ - 05.12.2011

Меѓународниот суд на правдата во Хаг се определи против Грција во „случајот Македонија“, пресудувајќи дека Атина погрешила кога го блокираше предлогот, Македонија да му се приклучи на НАТО во 2008 ...

Лозановска: Пресудата е правно –обврзувачка и Грција мора да престане со повредување на Членот 11.1

Канал5 - 05.12.2011

„Пред се пресудата е правно - обврзувачка одлука за двете страни во случајот, така што пресудата не е само морална туку е и правно – обврзувачка.

Груевски: Без триумфализам и еуфорија, да ја продлабочиме соработката со Грција

Канал5 - 05.12.2011

Премиерот Груевски повика да нема триумфализам и еуфорија по пресудата во Хаг бидејќи нема поразени и победени во процесот, туку пресудата да се искористи за продлабочување на соработката и евро ...

“Пресудата дава позитивен импулс за надминување на спорот за името и отстранување на блокадата“

МРТ - 05.12.2011

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг е позитивна за Република Македонија. Судот ги отфрли сите барања на Грција по клучните точки како и сите претставки.

Реакција на државниот врв за позитивната пресуда во Хаг

МРТ - 05.12.2011

Пресудата на Меѓународниот Суд во Хаг е јасна потврда и оправданост, и дава дополнителен меѓународен углед на државната политика на Република Македонија водена во изминатиот период, смета ...

Грчки реакции: Одлуката на судот не менува ништо!

Канал5 - 05.12.2011

Грција и по одлуката од Хаг останува на своите позиции – името мора да се реши – соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер.

Партиски реакции за пресудата во Хаг

МРТ - 05.12.2011

Сатисфакција, потврда за реалната состојба, враќање на довербата кај граѓаните во меѓународното право. Ова е првиот дел од партиските реакции за пресудата на Меѓународниот суд на правдата, за потоа ...

Политичките партии за пресудата во Хаг

Сител - 05.12.2011

Политичките партии едногласни. Одлуката на Меѓународниот суд во Хаг е објективна и дава позитивен импулс. Видувањата пак за ефектите од пресудата врз евроатланските интеграции на Македонија различни.

Арифи: Пресудата од Хаг е многу важна, но ние треба да продолжиме со надминувањето на спорот околу името

Канал5 - 05.12.2011

Пресудата на судот не треба да се доживува како работа на победници или губитници, туку едноставно рационално и со ангажман да работиме заедно со Грција како сосед да градиме добрососедски односи, да ...

Реакции на политичките партии по одлуката на Судот во Хаг

Вечер - 05.12.2011

Али Ахмети(ДУИ): Во целата состојба нема победничка страна. Ние сме соседи и треба да ги продолжиме преговорите. Ние сме во постојани контакти со европските институции и не еднаш сме истакнале дека ...

ЕК ќе ја земе предвид одлуката на Судот во Хаг, но не ја коментира

Вечер - 05.12.2011

Европската комисијата ќе ја земе предвид пресудата од Хаг, но, сепак, нема надлежност во однос на ова прашањеи и нема да го коментира.

Сега можеме да го користиме уставното име кога говориме за себе пред меѓународните организации!

Вечер - 05.12.2011

- Со задоволство сакам да констатирам дека Судот одлучи во корист на Македонија, односно дека одлучи дека Грција го прекршува членот 11, ставот 1, од Привремената спогодба и неправдано ја попречува ...

Почна објавувањето на пресудата во Хаг

Точка - 05.12.2011

Меѓународниот суд на правдата во Хаг предмалку почна со читање на пресудата по тужбата на Македонија против Грција за прекршување на Времената спогодба од 1995 година.

СДСМ: Владата да ја искористи одлуката како аргумент во остварувањето на стратешките цели

Точка - 05.12.2011

Денешната пресуда на Меѓународниот суд на правдата во Хаг ја потврди реалната состојба и непобитниот факт познат на сите во земјава и во меѓународната заедница дека на Самитот на НАТО во Букурешт ...

Груевски: Пресудата дава позитивен импулс за надминување на спорот за името

Точка - 05.12.2011

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг е позитивна за Република Македонија. Судот ги отфрли сите барања на Грција по клучните точки како и сите претставки.

Талмон: Пресудата во Хаг нема автоматски да ги отвори вратите на НАТО

Press24 - 05.12.2011

Тој не очекува јасна пресуда во која ќе се каже дека Грција ги прекршиле своите обврски, затоа што тие обврски можат да се интерпретираат на повеќе од еден начин - Судот не може да им нареди на ...

Талмон: Пресудата нема автоматски да ги отвори вратите на НАТО

Курир - 05.12.2011

Шефот на Институтот за меѓународно право на Универзитетот во Бон и советник на повеќе држави и меѓународни организации по прашањата за меѓународното право, Штефан Талмон, оценува дека Судот не може ...

Почна објавувањето на пресудата во Хаг

Нетпрес - 05.12.2011

Меѓународниот суд на правдата во Хаг предмалку почна со читање на пресудата по тужбата на Македонија против Грција за прекршување на Времената спогодба од 1995 година.

По пресудата во Хаг - средба на државниот врв

Press24 - 05.12.2011

На средбата ќе присуствуваат претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, премиерот Никола Груевски и претседателот на Собранието Трајко Вељаноски Претседателот Иванов заедно со првиот ...

Средба на државниот врв по повод одлуката на хашкиот суд

Курир - 05.12.2011

Во вила „Водно“ напладне ќе се одржи средба на државниот врв на која ќе присуствуваат претседателот на државата Ѓорге Иванов, премиерот Никола Груевски и претседателот на македонското Собрание Трајко ...

Меѓународниот Суд на правдата во ХАГ ќе ја објави пресудата за случајот Македонија против Грција

Лимбо - 05.12.2011

Меѓународниот суд на правдата во Хаг денес ќе ја објави пресудата по тужбата што Република Македонија ја покрена против Грција за прекршување на Времената спогодба од 1995 година, со блокирањето на ...

Итен состанок на Македонскиот врв

Sky - 05.12.2011

По пресудата во Хаг државниот врв на Република Македонија ќе одржи состанок на кој ќе се сретнат Претседателот Иванов заедно со првиот парламентарец Вељановски и премиеот Никола груевски.

Светските медиуми за пресудата во Хаг

Курир - 05.12.2011

Македонските медиуми, по пресудата која Хаг ја донесе во наша корист известуваат со позитивна нота. Грчките новинари разочарани, со негативни наслови известуваат за пресудата.

Пресудата од страна на меѓународниот суд на правдата во Хаг беше поздравена од Владата на Р.Македонија

Sky - 05.12.2011

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг по тужбата на Македонија против Грција, за кршење на Времената спогодба со ветото на зачленувањето на Македонија во НАТО на Самитот во Букурешт во ...

Влада: Пресудата покажа дека Грција не може законски да ја блокира Македонија

Курир - 05.12.2011

Владата на Република Македонија денеска ја поздрави пресудата на Меѓународниот суд на правдата (МСП) во нејзиниот случај против Грција.

Реакции на Македонцките политичари по повод пресудата од меѓународниот суд во Хаг

Sky - 05.12.2011

По повод пресудата во полза на Македонија од страна на меѓународниот суд на правдата во Хаг. "Ова е клучна пресуда која не создава победници и поразени, туку создава можност да се вратиме во една ...

Влада на РМ: Македонија победи против Грција пред Судот во Хаг

Press24 - 05.12.2011

Оваа историска пресуда од Судот значи дека Грција не може законски да се спротивстави на членството на Република Македонија во НАТО.

Грчко МНР: Судот не ја исполни целта на ПЈРМ

Press24 - 05.12.2011

Денешната пресуда не се однесува на прашањето со разликите околу името на Поранешна Југословенска Република Македонија, потврдувајќи дека овие разлики треба да се решат во рамките на резолуциите на ...

СДСМ: Владата да ја искористи одлуката како аргумент во остварувањето на стратешките цели

Нетпрес - 05.12.2011

Денешната пресуда на Меѓународниот суд на правдата во Хаг ја потврди реалната состојба и непобитниот факт познат на сите во земјава и во меѓународната заедница дека на Самитот на НАТО во Букурешт ...

СДСМ: Ја поздравуваме одлуката на ХАГ која е донесена врз основа на квалитетот на документот од 1995

Sky - 05.12.2011

Денешната пресуда на Меѓународниот суд на правдата во Хаг ја потврди реалната состојба и непобитниот факт познат на сите во земјава и во меѓународната заедница дека на Самитот на НАТО во Букурешт ...

Попоски: Пресудата на хашкиот суд е чекор напред кон НАТО и ЕУ

Курир - 05.12.2011

Пресудата од Хаг е исклучително важна одлука која ќе ни овозможи да вратиме една правна сигурност која постоеше во поглед на нашите oдноси регулирани со Времената спогодба, смета министерот за ...

Милошоски: Со вистинските аргументи Македонија ја доби пресудата

Курир - 05.12.2011

Антонио Милошоски, поранешниот министер за надворешни работи и застапник на Македонија во спорот во Хаг, смета дека пресудата во Хаг значи задоволување на правдата за Македонија и понатамошен ...

„Гардијан“: Пресудата во Хаг политички тешка за Грција

Курир - 05.12.2011

Лондонскиот весник „Гардијан“ објавува дека меѓународниот суд на правдата во Хаг се определил против Грција во „случајот Македонија“, пресудувајќи дека Атина погрешила кога го блокирала предлогот, ...

СДСМ и НСДП ја поздравија одлуката од Хаг

Курир - 05.12.2011

СДСМ и НСДП ја поздравија денешната одлуката на Меѓународниот суд на правдата. Велат дека одлуката од Хаг ја потврди реалната состојба и непобитниот факт дека на самитот на НАТО во Букурешт во 2008 ...

Груевски: Пресудата е наш стимул кон ЕУ и НАТО

Курир - 05.12.2011

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски ја поздрави пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, кој во наша корист пресуди во спорот против Грција.

Светските медиуми за пресудата: Грција потешко ќе ја блокира Македонија

eReporter - 05.12.2011

Глобалните медиуми известија за пресудата на светскиот Суд во Хаг дека Грција ја прекршила Времената спогодба со ветото за членството на Македонија во НАТО во 2208 година, пренесува еРепортер.

Црвенковски:Владата да не ја искористува пресудата за евтин популизам

Sky - 05.12.2011

Лидерот на опозициската СДСМ, Бранко Црвенковски во интервју за 24 вести оценува дека пресудата од судот Хаг е голема морална победа за Македонија но тоа во никој случај нема да биде решение за влез ...

Груевски: Пресудата е стимул за европските и евроатланските институции

Sky - 05.12.2011

Груевски прочита дел од пресудата, потенцирајќи благодарност за почитување на аргументите на правото и правдата. - Судот одлучи дека тужбата е исправна и го прифати нашето основно тужбено барање и ...

Груевски: Пресудата дава позитивен импулс за надминување на спорот за името

Нетпрес - 05.12.2011

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг е позитивна за Република Македонија. Судот ги отфрли сите барања на Грција по клучните точки како и сите претставки.

Европската комисија одби да ја коментира одлуката на меѓународниот суд во Хаг

Sky - 05.12.2011

Одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг ќе биде земена во предвид од страна на Европската комисијата, но сепак Европската комисија нема надлежност во однос на ова прашање, поради тоа нема да ...

Опозицијата ја поздрави одлуката на Судот во Хаг

Press24 - 05.12.2011

Парламентарните опозициски партии денеска ја поздравија одлуката на Меѓународниот суд во Хаг и ги повикаа властите да се искористи одлуката за влез на земјата во ЕУ и НАТО.

Груевски: Пресудата дава позитивен импулс за надминување на спорот за името и отстранување на блокадата на Македонија

Таратур - 05.12.2011

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг е позитивна за Република Македонија. Судот ги отфрли сите барања на Грција по клучните точки како и сите претставки.

Димовски: Македонија спроведува исправна политика

Курир - 05.12.2011

Сите аспекти кои беа спомнати од страна на Меѓународниот суд на правдата во Хаг одат во насока на тоа дека Македонија спроведува исправна политика.

Груевски: Македонија доби поволна пресуда по сите 3 точки

Press24 - 05.12.2011

Судот констатира и дека Република Македонија може да го користи уставното име во меѓународните организации кога зборува за себе, рече Груевски Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг е ...

Европската комисија ќе ја земе предвид одлуката на Судот во Хаг

Press24 - 05.12.2011

Европската комисија одби да ја коментира одлуката на Меѓународниот суд на правдата Европската комисијата во објавеното соопштение по одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг наведува дека ќе ...

НАТО: Судската одлука не влијае за членство на Македонија, услов е името

eReporter - 05.12.2011

НАТО денеска во својата реакција на разрешницата на македонско – грчкиот спор пред судот во Хаг повтори дека взаемно прифатливо решение за името на Македонија останува услов за нејзин прием во ...

Расмусен: Пресудата од Хаг не влијае врз одлуката донесена од НАТО

Sky - 05.12.2011

Андерс фог Расмусен, генерален секретар на НАТО во писмена изјава објавена на официјалната интернет страница на НАТО вели дека пресудата против Грција од Судот во Хаг не влијае врз одлуката донесена ...

Расмусен: Пресудата од Хаг не влијае на решението од самитот во Букурешт

Press24 - 05.12.2011

Пресудата против Грција од Судот во Хаг не влијае на одлуката донесена од НАТО сојузниците на самитот во Букурешт во 2008-ма година, забележува во својата писмена изјава Генералниот секретар на НАТО, ...

Средба на државниот врв по пресудата од Хаг

Макфакс - 05.12.2011

Претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Никола Груевски и претседателот на Собранието Трајко Вељаноски во 11:45 часот ќе одржат средба по објавувањето на пресудата на Меѓународниот суд на правдата во ...

Попоски: Остануваме во преговорите за името

Макфакс - 05.12.2011

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг овозможува враќање на правна предвидливост со цел остварување на евроатласките стремежи на Македонија, смета шефот на дипломатијата Никола Попоски.

СДСМ:Пресудата во Хаг не обезбедува членство во НАТО и преговори со ЕУ

Макфакс - 05.12.2011

Денешната судска пресуда се сведува на моралната димензија, но и без ефикасен механизам да се реши нашиот клучен проблем, а тоа е да се овозможи членство во НАТО и отпочнување преговори со ЕУ.

Грција: Судот не ја исполни целта на ПЈРМ

Макфакс - 05.12.2011

Судот денеска не ја исполни целта на поранешната југословенска Република Македонија - ова е реакцијата на грчкото Министерство за надворешни работи по соопштувањето на пресудата по однос на тужбата ...

ЛДП:Владата да ја ефектуира и материјализира одлуката од Хаг

Макфакс - 05.12.2011

ЛДП ја повикува Владата на Република Македонија, сите политички партии, цивилното општество и нашите граѓани заеднички, обединето и консензуално да се договориме за идните чекори на македонската ...

Груевски: Грција треба да се воздржи од понатамошно блокирање

Макфакс - 05.12.2011

Согласно меѓународното право оваа пресуда имплицира дека Грција треба да се воздржи од понатамошно противење на зачленување на Република Македонија во НАТО или други меѓународни организации и ...

Расмусен: Пресудата не влијае на одлуката од Букурешт

Макфакс - 05.12.2011

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг не влијае на одлуката на НАТО од 2008 година во Букурешт, вели генералниот секретар на алијансата, Андерс Фог Расмусен.

Талмон - Пресудата во Хаг нема автоматски да ги отвори вратите на НАТО

Inpress - 05.12.2011

Бон, 5. декември 2011 (ИНПРЕС) Судот не може да им нареди на Грција или на НАТО, Македонија да стане членка на Алијансата, но пресудата има голема правна и морална вредност.

СДСМ - Меѓународниот суд го потврди фактот дека во Букурешт Грција ја прекрши привремената спогодба

Inpress - 05.12.2011

Скопје, 5. декември 2011 (ИНПРЕС) Денешната пресуда на Меѓународниот суд на правдата во Хаг ја потврди реалната состојба и непобитниот факт познат на сите во земјава и во меѓународната заедница дека ...

Владата ја поздрави пресудата на Хашкиот суд

Inpress - 05.12.2011

Скопје, 5. декември 2011 (ИНПРЕС) Владата на Република Македонија денеска ја поздрави пресудата на Меѓународниот суд на правдата (МСП) во нејзиниот случај против Грција.

СДСМ и НСДП ја поздравија одлуката на Меѓународниот суд на правдата

Македонија24 - 05.12.2011

Македонија - Македониjа 24, , СДСМ и НСДП ја поздравија одлуката на Меѓународниот суд на правдата, "СДСМ и НСДП ја поздравија денешната одлуката на Меѓународниот суд на правдата.

Светските медиуми: Македонија имала право да тужи

Македонија24 - 05.12.2011

Македонија - Македониjа 24, , Светските медиуми: Македонија имала право да тужи, "По пресудата во наша корист, која ја донесе Меѓународниот суд на правдата во Хаг, нашите медиуми известуваат со ...

Попоски задоволен од пресудата

Македонија24 - 05.12.2011

Македонија - Македониjа 24, , Попоски задоволен од пресудата, "Министерот за надворешни работи на Република Македонија ја поздрави пресудата на Судот во Хаг и посочи дека истата која е во корист на ...

Груевски: Третите земји да ја земат во предвид пресудата

Македонија24 - 05.12.2011

Македонија - Македониjа 24, , Груевски: Третите земји да ја земат во предвид пресудата, "Меѓународниот суд во Хаг пресуди дека Грција бесправно го блокиралавлезот на Македонија во НАТО, изјави ...

Груевски - Пресудата дава позитивен импулс за надминување на спорот за името и остранување на блокадата

Inpress - 05.12.2011

Скопје, 5. декември 2011 (ИНПРЕС) Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг е позитивна за Република Македонија. Судот ги отфрли сите барања на Грција по клучните точки како и сите претставки.

Милошоски: Силата на аргументите на страна на Македонија

Македонија24 - 05.12.2011

Македонија - Македониjа 24, , Милошоски: Силата на аргументите на страна на Македонија, Поранешниот министер за надворешни работи и застапник на Македонија во спорот во Хаг, Антонио Милошоски денес ...