TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се урна американски воен хеликоптер, 8 загинати

Вест - 09.01.2004

БАГДАД, 9 јануари - Осум лица загинаа вчера откако американски хеликоптер блекхок се урна во близина на ирачкиот град Фалуџа во обид принудно да слета. Најмалку четворица од загинатите се американски војници, соопшти портпарол на американските сили во Ирак.

Загина еден американски војник, а 34 се повредени

Утрински - 09.01.2004

Минофрлачки гранати врз база кај Багдад БАГДАД - Еден американски војник загина, а 34 се повредени кога бунтовници истрелале минофрлачки гранати врз воената база во близина на Багдад, додека стотици Ирачани се собирале во главниот град за да ги пречекаат роднините кои ќе бидат ослободени од ...

Кај Фалуџа се урна американски "блек хок" - девет мртви

Утрински - 09.01.2004

Во почетокот на ослободувањето на првите групи воени затвореници во Ирак АБУ ГРАИБ - Еден американски воен хеликоптер од типот "блек хок" се урна во близина на градот Фалуџа и притоа загинаа сите девет лица кои се наоѓаа во него, соопшти американската армија.

Осум американски војници загинаа во хеликоптерска несреќа

Дневник - 09.01.2004

ИРАК Осум американски војници вчера загинале кога хеликоптер на сојузничките сили се урнал во близина на ирачкиот град Фалуџа, јави МИА. Портпаролка на американската војска вчера потврди дека четворицата војници и четворицата членови на екипажот загинаа при уривањето на хеликоптерот.

Се урна хеликоптер на САД во Ирак, 8 загинати

А1 - 08.01.2004

8 лица загинаа денеска откако американски хеликоптер од типот „Блекхок“ се урна во близина на ирачкиот град Фалуџа во обид принудно да слета. Најмалку четворица од загинатите се американски војници, соопшти портпарол на американските сили во Ирак.

1 американски војник загина во ракетен напад во Багдад

А1 - 08.01.2004

Еден американски војник загина, а 34 се повредени синоќа во ракетен напад врз база на Армијата на САД во околината на Багдад, соопшти денеска американски воен претставник. Според него, врз американската база Сејц, во северозападниот дел на Багдад, биле истрелани 6 гранати.

САД пуштија 500 затворениици во Ирак

Вест - 08.01.2004

БАГДАД, 8 јануари, (АП) - Американската администрација во Ирак ќе ослободи 506 затвореници од затворските логори во знак на добра волја, и истовремено понуди парични награди за 30 Ирачани по кои се трага поради учество во борбата против американските сили, соопшти висок американски претставник на ...

САД најавуваат амнестија над 500 ирачки затвореници

Утрински - 08.01.2004

Промена на политиката на Америка во Ирак по апсењето на Садам Хусеин БАГДАД - САД најавија амнестија за стотици затвореници во Ирак, и четирикратно ги зголемија средствата за политичка транзиција, додека ги интензивираат подготовките за пренесувањето на власта врз Ирачаните во јуни.