TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

4 кандидати за градоначалник и 3 советнички листи во Битола

А1 - 29.01.2005

4 кандидати за градоначалник и 3 советнички листи ќе се најдат во изборна трка за освојување на локалната власт во Битола. Во ВМРО-ДПМНЕ рамноправна партиска битка за номинација водат артистот Владимир Талевски и бизнисменот Кире Стевановски, додека локалниот лидер Коњановски ќе биде носител на ...

ВМРО-ДПМНЕ не реши кого ќе поддржи во Скопје

А1 - 29.01.2005

ВМРО-ДПМНЕ нема одлука за Скопје. На синоќешната шестчасовна седница на Централниот комитет, во жестока дискусија биле отворени повеќе опции. Најмногу се дискутирало за две: Груевски за градоначалник, и поддршка за независниот кандидат Костовски. Членовите на Централниот комитет биле поделени.

ВМРО-ДПМНЕ во трилема

Дневник - 29.01.2005

НИКОЛА ГРУЕВСКИ ПРЕД ОДЛУКА ВМРО-ДПМНЕ ќе избере еден од тројцата кандидати за градоначалник на Скопје, изјави вчера партискиот лидер Никола Груевски. Според сознанијата, во игра се тој, независниот пратеник Трифун Костовски, а името на третиот кандидат се уште е енигма.

ДПМНЕ нерешително, навистина или Груевски ја дига цената на поддршката за Костовски.

Канал5 - 29.01.2005

ВМРО ДПМНЕ сеуште нема решение за локалните избори за Скопје И по вчерашната седница на централниот комитет на ВМРО ДПМНЕ, градоначалничката кандидатура за Скопје останува отворена.. Дискусијата за настап во главниот град започнала и било ВМРО ДПМНЕ сеуште нема решение за локалните избори за Скопје ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со по четворица кандидати

Утрински - 29.01.2005

КИЧЕВО КИЧЕВО - Претседателството на СДСМ во Кичево прексиноќа утврди четворица можни кандидати за градоначалник: Иван Божиноски, прв човек на Општинската партиска организација, Анкица Матковиќ, раководителка на Правниот сектор во "Електродистрибуција° - Кичево, Икмет Џелилоски, бизнисмен, и Тино ...

ВМРО-ДПМНЕ со инструктори од фондацијата „Конрад Аденауер“ и од ИРИ

Време - 29.01.2005

ЗА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ ВМРО-ДПМНЕ викендов треба да реши дали ќе го кандидира партискиот лидер Никола Груевски за градоначалник на Скопје или ќе го поддржи независниот кандидат Трифун Костовски. Иако дискусијата за ова, како што вчера најави Груевски, требало да биде отворена на синоќешната седница на ...

Пенов и денеска не слушна на што е. ДУИ нема став ни по денешното заседание на партискиот врв во Мала Речица

Канал5 - 29.01.2005

ДУИ се уште без став околу можната подршка на Ристо Пенов за градоначалник на Скопје. И по денешниот состанок на врвот на ДУИ во Мала Речица, ова прашање останува отворено. Соработката сепак, се уште е можна. На прашањето дали подршката на Пенов ќе би ДУИ се уште без став околу можната подршка на ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе избира меѓу Груевски, Георгиевски и Костовски?

Утрински - 29.01.2005

Најголемата опозициска партија организира политичка академија за своите кандидати СаШко Димевски Во ВМРО-ДПМНЕ се разгледува варијантата партијата да се одлучи меѓу лидерот Никола Груевски и Љубиша Георгиевски или да го поддржи независниот кандидат Трифун Костовски.

Не се знае со кого ВМРО-ДПМНЕ ќе оди на изборите за Скопје

А1 - 28.01.2005

Сеуште одлука нема. Седницата на ЦК, на кој ВМРО-ДПМНЕ треба да го отвори ова прашање започна пред околу 40-тина минути. По вчерашната десетчасовна исцрпувачка седница на Извршниот комитет, раководството на партијата вечерва излегува пред членството со длабоко поделени мислења.

По 10 кандидати за едно советничко место

Време - 28.01.2005

ПРЕДИЗБОРЕН НАТПРЕВАР ВО СДСМ Меѓу членството на СДСМ се води вистинска битка за место на советничките листи за локалните извори, тврдат извори од општинските организации на партијата. Според нив, членството е разочарано поради тоа што многу тешко се доаѓа до советничко место, особено во „добитната ...

Скопје за Тетово

Вест - 28.01.2005

ВЛАДЕЈАЧКИТЕ ПАРТИИ ДОГОВАРААТ ИЗБОРНА ТРАМПА На последната партиска средба, СДСМ излегол со отворено барање ДУИ уште во првиот круг да го поддржи кандидатот на позицијата за градоначалник на Скопје Ристо Пенов, ДУИ не го одбила барањето, но од коалицио Владините коалициони партнери СДСМ и ДУИ ...

ВМРО-ДПМНЕ ПРЕД ТРИЛЕМА ЗА СКОПЈЕ.. ГРУЕВСКИ НЕ КАЖУВА ДАЛИ МЕЃУ ТРОЈЦАТА ПОТЕНЦИЈАЛНИ КАНДИДАТИ СЕ ТОЈ И КОСТОВСКИ

Канал5 - 28.01.2005

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски се уште е во дилема Дали неговата партија да оди со свој кандидат за градоначалник на Скопје или некого да поддржат? Груевски вели дека пресудни ќе бидат критериумите кои партијата ги бара, а тоа се успешнос Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски се уште е во ...

Од утре со или против Трифун Костовски

Дневник - 27.01.2005

ВМРО-ДПМНЕ ПРЕД ОДЛУКА ЗА СКОПЈЕ ВМРО-ДПМНЕ најверојатно утре ќе ја донесе конечната одлука за кандидатот за градоначалник на Скопје. За тоа ќе расправа Централниот комитет на партијата, а лидерот Никола Груевски ќе го сондира мислењето на членовите на највисокиот партиски орган пред конечно да ...

Неизвесност до последен момент за учесниците во градоначалничката битка

Канал5 - 26.01.2005

Ниту ДУИ е одлучна околу поддршката за Пенов, ниту пак ВМРО ДПМНЕ за застанувањето зад Костовски. И по вчерашниот состанок на генералните секретари на СДСМ и ДУИ опциите се на маса и отворени. Се калкулира. Цензусот за успешни избори е мал, 30 отсто Ниту ДУИ е одлучна околу поддршката за Пенов, ...

Блиску сме до поддршка на Костовски

Време - 26.01.2005

„ТРЕТИОТ ПАТ“ Коалицијата „Третиот пат“ е се поблиску до поддршка на независниот кандидат за градоначалник на Скопје, Трифун Костовски, изјави вчера лидерот на ДС, Павле Трајанов. Тоа засега е само ставот на „Третиот пат“, кој, според Трајанов, почнува да преовладува во сите опозициски партии, ...

Третиот пат ќе го поддржи Трифун Костовски

А1 - 25.01.2005

Третиот пат го прогласи Трифун Костовски за заеднички опозициски кандидат за градоначалник на Скопје. Тие тврдат дека целата опозиција, вклучувајќи го Груевски и неговата ВМРО-ДПМНЕ е се поблиску до одлуката да се поддржи Костовски во трката за Скопје.

ВМРО-ДПМНЕ го мери рејтингот на кандидатите

Утрински - 25.01.2005

Привршува селекцијата на партиските кадри во Кичево КИЧЕВО - Градоначалничката трка во Кичево ќе се води меѓу двете најмоќни партии во општината, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ на листата има евидентирано четворица кандидати: актуелниот градоначалник Владо Коруновски, Тони Петрески, секретар на ...

Се бараат гаранции дека Трифун ќе и остане верен на опозицијата

Време - 25.01.2005

ГРУЕВСКИ СЕ ПОБЛИСКУ ДО ПОДДРШКА НА КОСТОВСКИ ВМРО-ДПМНЕ до крајот на неделава ќе реши дали ќе го поддржи независниот кандидат за градоначалник на Скопје Трифун Костовски или ќе предложи свој кандидат за таа функција, информира вчера партискиот лидер Никола Груевски.

Пенов во водство пред Костовски

Време - 25.01.2005

ПРЕДИЗБОРНИ АНКЕТИ Актуелниот скопски градоначалник Ристо Пенов е во предност пред независниот кандидат Трифун Костовски, покажува испитувањето на јавното мислење во Скопје спроведено од Либерално-демократската партија. Според анкетата, спроведена викендов, на отворено прашање за кого би гласале на ...

ДУИ ќе го поддржи кандидатот на СДСМ во Куманово

Утрински - 25.01.2005

Кумановски градоначалнички апетити и комбинации КУМАНОВО - Во круговите на СДСМ од Куманово веќе се испрофилирани четворици кандидати по кои се изјаснија месните организации на СДСМ, а кадровската комисија на Претседателството во неделата попладне ги сумираше резултатите.

Цела опозиција зад Костовски?

Дневник - 25.01.2005

ПРЕГОВОРИ ЗА СКОПЈЕ Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски се повеќе се колеба да се кандидира за градоначалник на Скопје, дознава "Дневник". Откако Груевски ќе донесе конечна одлука, Извршниот комитет на партијата до крајот на неделава ќе реши дали ќе предложи друг или сепак ќе го поддржи ...

И ДУИ ќе има кандидат за градоначалник на Скопје?

Утрински - 25.01.2005

На локалните избори во главниот град ќе има шест или седум кандидати за градоначалници Анкетите покажуваат дека Пенов и Костовски ќе бидат во мртва трка СаШко Димевски ДУИ до крајот на неделава ќе го соопшти својот конечен став за тоа како ќе настапи на локланите избори во главниот град.

Нема договор за македонска коалиција

Време - 25.01.2005

ТЕТОВО Тетовските разграноци на ВМРО-ДПМНЕ, ВМРО-НП и на СДСМ се се подалеку од заеднички изборен настап, по понудата на ВМРО-народна, според која во Тетово требаше да има еден кандидат за градоначалник од македонска националност и една советничка листа.

Нереално е да се има свој кандидат

Вечер Прес - 25.01.2005

Либералната партија во едно е сигурна. На претстојните локални избори, за градоначалник на Скопје ќе го поддржи оној кандидат зад кој ќе застане ВМРО-ДПМНЕ. Либералите, иако се уште немаат цврста потврда, сметаат дека Никола Груевски ќе биде кандидатот, кој би требало да го поддржи нивното гласачко ...

Груевски ќе се кандидира за скопски градоначалник

Вечер Прес - 25.01.2005

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ќе се кандидира за градоначалник на Скопје. Ваквата информација се уште не е официјално потврдена. Партискиот договор е да се држи во голема тајност, меѓутоа, извори оттаму, неофицијално, велат дека Груевски има голема поддршка, па дури и инсистирање, ...

Трката за Скопје станува многу неизвесна

Утрински - 24.01.2005

Доколку партиите на Албанците истакнат свои кандидати за градоначалничката фотелја на главниот град Битката за Скопје може да заврши уште во првиот круг доколку на гласање излезат една третина - 33 отсто од 430.000 избирачи, што е некаде околу 140.000 гласачи, а за избран градоначалник ќе се смета ...

Веб-сајт на Трифун Костовски

Утрински - 24.01.2005

КАНДИДАТ Од неодамна почна да функционира Интернет-страницата на независниот кандидат за градоначалник на Скопје, Трифун Костовски њњњ.трифунзаскопје.орг.мк. Ова е прва веб-страница на некој од претендентите за градоначалничките функции на претстојните локални избори во земјава.

Независните ќе им ги расипат сметките на партиските кандидати

Утрински - 24.01.2005

Со новите прописи 70 до 90 проценти од градоначалниците ќе бидат избрани во првиот круг На локалните избори 2000, градоначалнички мандат зедоа само двајца независни кандидати, во општините Кавадарци и во Чучер-Сандево КАТИЦА ЧАНГОВА Независните ќе им ги расипат сметките на партиските кандидати за ...

ВМРО-ДПМНЕ со поддршка за независниот кандидат Димитровски

Време - 24.01.2005

КОЧАНИ Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на Кочани на претстојните избори за градоначалник ќе го поддржи независниот кандидат Ратко Димитровски, директор на „Европа 92“. Опозицискиот блок во тој град во целост застана зад кандидатурата на Димитровски.

Несериозен противник

Дневник - 24.01.2005

Колумна - Ѓорѓи Марјановиќ Ај сега да видиме што даде за Скопје Пенов од сопствениот џеб! Шипинки со расол! Затоа пак би било мошне интересно да се истражи што имаше човеков пред да стане градоначалник, а што има сега. Можеби токму на ова и мислеше Ристаки му кога рече дека наводно Скопје отишло ...

Возбудливо предизборие во Источна Македонија

Дневник - 24.01.2005

НЕЗАВИСНИ НАСПРОТИ ПАРТИСКИ Актуелниот градоначалник на Свети Николе, Јордан Ѓорчев од СДСМ, ги собра потребните потписи за независна кандидатура на локалните избори, откако коалицијата " За" и го препушти ова место на ЛДП. Се очекува таков потег да направи и штипскиот градоначалник Димитар ...

Пенов ја чека ДУИ, Трифун ВМРО-ДПМНЕ

Време - 24.01.2005

ПОДГОТОВКИ ЗА ИЗБОРИТЕ За ВМРО-ДПМНЕ остануваат отворени сите опции за можната поддршка на независната кандидатура на Трифун Костовски за градоначалник на Скопје. Од таа партија вчера соопштија дека се уште немаат конечен став кој ќе биде нивниот фаворит за главниот град.

За градоначланик на Штип - 100 кандидати

Вечер Прес - 24.01.2005

Според досегашните обработени податоци за градоначалник на Штип се предложние над 100 кандидати од СДСМ. За листата на советници, која ќе брои 23 се предложени околу 300 кандидати. Кадровската комисија и Претседателството на Општинската организација ќе направи потесна листа на кандидати, кои ќе ги ...

Никола гледал во џебот на Трифун?!

Вечер Прес - 24.01.2005

Лидерот на ВМРОДПМНЕ Никола Груевски тактизира со поддрш ката на независниот кандидат Трифун Костовски, сакајќи да направи добар политички и финансиски договор, дознава "Вечер" од партиски извори до опозицијата. Тие додаваат дека Груевски партијата ја наследил со тешка финансиска позиција по ...