TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Самит ЕУ-Турција посветен на миграцијата

24 Вести - 29.11.2015

Шефовите на држави или влади на 28-те земји-членки на ЕУ и првите луѓе на Унијата денеска во Брисел ќе се сретнат со турскиот премиер Ахмет Давутоглу за да разговараат за прашања поврзани со напливот на имигранти од Турција кон Европа.

Анкара: Руските санкции само ќе ги продлабочат проблемите

Алсат-М - 29.11.2015

Санкциите што Русија вчера ги воведе кон Турција, само дополнително ќе ги продлабочат проблемите што постојат меѓу двете земји, оцени турската Влада во првата реакција на одлуката на Москва за воведување „специјални економски мерки“ против Анкара.

Анкара: Руските санкции само ќе ги продлабочат проблемите

Телма - 29.11.2015

Санкциите што Русија вчера ги воведе кон Турција, само дополнително ќе ги продлабочат проблемите што постојат меѓу двете земји, оцени турската Влада во првата реакција на одлуката на Москва за воведување „специјални економски мерки“ против Анкара.

Самит ЕУ-Турција посветен на миграцијата

Утрински - 29.11.2015

Шефовите на држави или влади на 28-те земји-членки на ЕУ и првите луѓе на Унијата денеска во Брисел ќе се сретнат со турскиот премиер Ахмет Давутоглу за да разговараат за прашања поврзани со напливот на мигранти од Турција кон Европа.

Брисел и Анкара договарија план за мигрантите

Утрински - 29.11.2015

Лидерите на ЕУ, кои денеска се сретнаа со турскиот премиер Ахмет Давутоглу на самитот во Брисел, за да разговараат за решавање на бегалската криза, сакаат да и помогнат на Турција, но во исто време предупредуваат дека не треба премногу да и се ...

Самит ЕУ-Турција: Понуди едно, да добиеш друго

Deutsche Welle - 29.11.2015

Европа е упатена на соработка со Турција поради бегалската криза. На заеднички самит денеска двете страни треба да ги договорат заедничките чекори. Европската унија ја зајакнува соработката со Турција по прашањето на бегалците.

Турција ќе и помогне на ЕУ да се избори со бегалците, за возврат ќе добие финасиска и политичка помош

Телма - 29.11.2015

Турција ќе и помогне на Европската унија да се избори со приливот на бегалци, кои веќе сериозно ја загрозија иднината на Шенген зоната, а за возврат ќе добие три милијарди евра, како и рестартирање на закочените преговори за пристапување во Унијата, ...

ЕУ со серија отстапки кон Анкара

Утрински - 29.11.2015

Брисел - Со предлог-резолуцијата, предложена на самитот ЕУ-Турција, што се одржа во Брисел и е посветен на проблемот со миграцијата, се предвидува на Анкара да и' се дадат пари, но и нов тек на преговорите за членство.

Лидерите на ЕУ предупредија дека не треба премногу да и се ветува на Турција

24 Вести - 29.11.2015

Лидерите на ЕУ, кои денеска се сретнаа со турскиот премиер Ахмет Давутоглу на самитот во Брисел, за да разговараат за решавање на бегалската криза, сакаат да и помогнат на Турција, но во исто време предупредуваат дека не треба премногу да и се ...

Меркел: Турција има право да очекува помош од ЕУ

Канал5 - 29.11.2015

Лидерите на ЕУ кои денеска се состанаа со турскиот премиер Ахмет Давутоглу на самитот во Брисел за да разговараат за решавање на бегалската криза, сакаат помош од Турција но истовремено предупредуваат дека не треба премногу да и се ветува на Анкара.

ЕУ и Турција постигнаа договор за контрола на бегалскиот бран

Телма - 29.11.2015

Европската Унија и Турција, вечерва на вонредниот Самит во Брисел, постигнаа договор за контрола на бегалскиот бран. Финасиската помош од три милјарди евра за Турција е веќе издвоена, со можност за нејзино зголемување.

Анкара: Руските санкции само ќе ги продлабочат проблемите

Алфа - 29.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин вчера потпиша указ за воведување „специјални економски мерки“ против Турција, со кои, како што јави ТАСС, се предвидуваат серија санкции кон Анкара. Санкциите што Русија вчера ги воведе кон Турција, само ...

Самит ЕУ-Турција посветен на миграцијата

Курир - 29.11.2015

Шефовите на држави или влади на 28-те земји-членки на ЕУ и првите луѓе на Унијата денеска во Брисел ќе се сретнат со турскиот премиер Ахмет Давутоглу за да разговараат за прашања поврзани со напливот на имигранти од Турција кон Европа.

Самит ЕУ-Турција посветен на миграцијата

Сител - 29.11.2015

Шефовите на држави или влади на 28-те земји-членки на ЕУ и првите луѓе на Унијата денеска во Брисел ќе се сретнат со турскиот премиер Ахмет Давутоглу за да разговараат за прашања поврзани со напливот на имигранти од Турција кон Европа.

Меркел: Договор со Турција ќе внесе ред во миграцискиот поток

А1 On - 29.11.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека договор меѓу ЕУ и Турција ќе помогне миграцискиот поток да биде ставен во правна рамка, наместо неконтролираниот прилив во моментот.

Меркел: Потребен е договор со Турција за справување со мигрантската криза

Нетпрес - 29.11.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека договор меѓу ЕУ и Турција ќе помогне миграцискиот поток да биде ставен во правна рамка, наместо неконтролираниот прилив во моментот.

Меркел: Договор со Турција ќе внесе ред во миграцискиот поток

Курир - 29.11.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека договор меѓу ЕУ и Турција ќе помогне миграцискиот поток да биде ставен во правна рамка, наместо неконтролираниот прилив во моментот.

Меркел: Договор со Турција ќе внесе ред во миграцискиот поток

Репортер - 29.11.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека договор меѓу ЕУ и Турција ќе помогне миграцискиот поток да биде ставен во правна рамка, наместо неконтролираниот прилив во моментот.

Меркел: Договор со Турција ќе внесе ред во миграцискиот тек

Р.С.Европа - 29.11.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека договор меѓу ЕУ и Турција ќе помогне миграцискиот тек да биде ставен во правна рамка, наместо неконтролираниот прилив во моментот. „Основен дел од тој план за дејствие меѓу ЕУ и Турција ќе ...

Лидерите на ЕУ предупредија дека не треба премногу да и се ветува на Турција

А1 On - 29.11.2015

Лидерите на ЕУ, кои денеска се сретнаа со турскиот премиер Ахмет Давутоглу на самитот во Брисел, за да разговараат за решавање на бегалската криза, сакаат да и помогнат на Турција, но во исто време предупредуваат дека не треба премногу да и се ...

Лидерите на ЕУ: На Турција не треба премногу да и се ветува

+инфо - 29.11.2015

Лидерите на ЕУ, кои денеска се сретнаа со турскиот премиер Ахмет Давутоглу на самитот во Брисел, за да разговараат за решавање на бегалската криза, сакаат да и помогнат на Турција, но во исто време предупредуваат дека не треба премногу да и се ...

ЕУ ДО ТУРЦИЈА: Помош само доколку земјата ги преземе обврските кон бегалците

Телеграф - 29.11.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск јасно му порача на Давутоглу дека во замена за помошта од ЕУ очекува „брзо и значително намалување на бројот на нерегуларните имигранти кои пристигнуваат во Европа“ Лидерите на ЕУ, кои денеска се сретнаа ...

Путин го потпиша указот за посебните економски мерки против Турција

Кајгана - 29.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша указот за воведување посебни економски мерки за Турција, како одговор на турското уривање на рускиот борбен авион во вторникот на сириско-турската граница за што Москва очекуваше извинување од Анкара, ...

Анкара: Руските санкции само ќе ги продлабочат проблемите

Курир - 29.11.2015

Санкциите што Русија вчера ги воведе кон Турција, само дополнително ќе ги продлабочат проблемите што постојат меѓу двете земји, оцени турската Влада во првата реакција на одлуката на Москва за воведување „специјални економски мерки“ против Анкара.

ЕУ ќе ја одоброволува Анкара за забрзување на преговорите за членство

Сител - 29.11.2015

Со предлог-резолуцијата, што би требало да биде усовена на денешниот Самит ЕУ-Турција во Брисел, посветен на проблемот со миграцијата, се предвидува и да им се даде нов бран на преговорите за членство на Анкара во Унијата, соопштија дипломатски ...

Турција ќе ѝ помогне на ЕУ во справувањето со миграцијата во замена за пари

Макфакс - 29.11.2015

Турција ќе ѝ помогне на Европската унија во решавањето на мигрантската криза, која ги доведе во прашање патувањата внатре во Европската унија без пасоши, во замена за финансиски средства и заживување на преговорите за пристапување на Турција на ЕУ, ...

Меркел: Договор со Турција ќе внесе ред во миграцискиот поток

+инфо - 29.11.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека договор меѓу ЕУ и Турција ќе помогне миграцискиот поток да биде ставен во правна рамка, наместо неконтролираниот прилив во моментот.

Анкара: Руските санкции само ќе ги продлабочат проблемите

Р.С.Европа - 29.11.2015

Санкциите што Русија вчера ги воведе кон Турција, само дополнително ќе ги продлабочат проблемите што постојат меѓу двете земји, оцени турската Влада во првата реакција на одлуката на Москва за воведување „специјални економски мерки“ против Анкара.

ЕУ ќе ја убедува Турција да ги згрижи мигрантите

+инфо - 29.11.2015

Шефовите на држави или влади на 28-те земји-членки на ЕУ и првите луѓе на Унијата денеска во Брисел ќе се сретнат со турскиот премиер Ахмет Давутоглу за да разговараат за прашања поврзани со напливот на имигранти од Турција кон Европа.

НОВ ОБИД: ЕУ и Турција бараат решение за мигрантската криза

Телеграф - 29.11.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу и европските лидери на Самит во Брисел повторно се обидуваат да најдат решение со кое ќе се одреди лимит на протокот на мигранти во Европа. Турција очекува дека ќе добие пари и политички поени за возврат доколку ги ...

Самит ЕУ-Турција посветен на миграцијата

А1 On - 29.11.2015

Шефовите на држави или влади на 28-те земји-членки на ЕУ и првите луѓе на Унијата денеска во Брисел ќе се сретнат со турскиот премиер Ахмет Давутоглу за да разговараат за прашања поврзани со напливот на имигранти од Турција кон Европа.

Давутоглу: Денес е историски ден во процесот на пристапувањето на Турција во ЕУ (ВИДЕО)

МКД - 29.11.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека самитот ЕУ-Турција е историски ден за почеток на преговорите за пристапување на Турција, кои во изминатите десет години не напредуваа многу. „Ова е историски ден во процесот на нашето пристапување во ЕУ“, ...

Самит ЕУ-Турција посветен на миграцијата

Алфа - 29.11.2015

Со планот, исто така, се предвидува и олеснување на визниот режим при патување на турските граѓани во државите од ЕУ и забрзување на преговорите за членство на Турција во Унијата. Шефовите на држави или влади на 28-те земји-членки на ЕУ и првите ...

Медиум: Анкара подготвува голема инвазија врз Сирија

Руска реч - 29.11.2015

Интересите на Турција и Русија ќе се соочат на сириското поле. Што ќе произлезе од тоа? Поделба на Турција и почеток на голема војна меѓу Курдите и Турците, изјави извор од Ирак, а пренесува „Комсомолскаја ...

Самит ЕУ-Турција посветен на миграцијата

Р.С.Европа - 29.11.2015

Шефовите на држави или влади на 28-те земји-членки на ЕУ и првите луѓе на Унијата денеска во Брисел се среќаваат со турскиот премиер Ахмет Давутоглу за да разговараат за прашања поврзани со напливот на имигранти од Турција кон Европа.

ЕУ и Турција: Договор за сопирање на бранот мигранти во замена за финансиска помош

Макфакс - 29.11.2015

Челниците на Европската унија и на Турција постигнаа договор за акцискиот план според кој Турција ќе добие финансиска помош од три милијарди евра, а за возврат треба да го сопре бегалскиот и миргантскиот бран кон Европа, што е дел од поширокиот ...

Договорено: Турција ќе помогне со бегалците, а ќе добие 3 милијарди евра и обновени преговори за членство

МКД - 29.11.2015

Лидерите на ЕУ и на Турција постигнаа договор за акциониот план според кој Турција ќе добие финансиска помош од три милијарди евра, а за возврат ќе помогне да се запре бранот бегалци и емигранти кон Европа.

Анкара возврати: Руските санкции само ќе ги продлабочат проблемите

Република - 29.11.2015

Санкциите што Русија вчера ги воведе кон Турција, само дополнително ќе ги продлабочат проблемите што постојат меѓу двете земји, оцени турската Влада во првата реакција на одлуката на Москва за воведување „специјални економски мерки“ против Анкара.

Самит ЕУ-Турција за миграцијата

Тера - 29.11.2015

Шефовите на држави или влади на 28-те земји-членки на ЕУ и првите луѓе на Унијата денеска во Брисел ќе се сретнат со турскиот премиер Ахмет Давутоглу за да разговараат за прашања поврзани со напливот на имигранти од Турција кон Европа.

Турција се “испазари” за бегалците – паѓаат визите за турските граѓани во ЕУ

МК News - 29.11.2015

Нова фаза од преговорите помеѓу Европската унија и Турција почнува во декември, објави Reuters, повикувајќи се на проектот за заедничка декларација меѓу двете земји по состанокот во Брисел.

Турција се “испазари” за бегалците, од октомври догодина паѓаат визите за турските граѓани во ЕУ

Локално - 29.11.2015

Нова фаза од преговорите помеѓу Европската унија и Турција почнува во декември, објави Reuters, повикувајќи се на проектот за заедничка декларација меѓу двете земји по состанокот во Брисел.

Самит ЕУ-Турција посветен на миграцијата

Република - 29.11.2015

Шефовите на држави или влади на 28­те земји­членки на ЕУ и првите луѓе на Унијата денеска во Брисел ќе се сретнат со турскиот премиер Ахмет Давутоглу за да разговараат за прашања поврзани со напливот на имигранти од Турција кон Европа.

Лидерите на ЕУ не се за премногу верба во Турција ама и дадоа три милијарди за да ги држи бегалците

Локално - 29.11.2015

Лидерите на ЕУ, кои денеска се сретнаа со турскиот премиер Ахмет Давутоглу на самитот во Брисел, за да разговараат за решавање на бегалската криза, сакаат да и помогнат на Турција, но во исто време предупредуваат дека не треба премногу да и се ...

На Турција ѝ се ветуваат многу привилегии, само да ги прими мигрантите

Фактор - 29.11.2015

Турција е во фокусот на новиот план за справување со бегалската криза, кој беше донесен на денешниот Самит во Брисел. Според нацрт-заклучоците, Турција ќе и помогне на Европската унија да се справи со приливотна бегалци, а за возврат ќе добие ...

Самит ЕУ-Турција посветен на миграцијата

Вечер Прес - 29.11.2015

Шефовите на држави или влади на 28-те земји-членки на ЕУ и првите луѓе на Унијата денеска во Брисел ќе разговараат со турскиот премиер Ахмет Давутоглу за прашања поврзани со напливот на имигранти од Турција кон Европа.

Во ЕУ поделеност околу договорот со Турција

еМагазин - 29.11.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека договор меѓу ЕУ и Турција ќе помогне миграцискиот поток да биде ставен во правна рамка, наместо неконтролираниот прилив во моментот.

Руските санкции само ќе ги продлабочат проблемите

Тера - 29.11.2015

Санкциите што Русија вчера ги воведе кон Турција, само дополнително ќе ги продлабочат проблемите што постојат меѓу двете земји, оцени турската Влада во првата реакција на одлуката на Москва за воведување „специјални економски мерки“ против Анкара.

Самит ЕУ-Турција посветен на миграцијата

Локално - 29.11.2015

Шефовите на држави или влади на 28-те земји-членки на ЕУ и првите луѓе на Унијата денеска во Брисел ќе се сретнат со турскиот премиер Ахмет Давутоглу за да разговараат за прашања поврзани со напливот на имигранти од Турција кон Европа.

EУ и Турција подготвуваат договор за мигрантите

Локално - 29.11.2015

Лидерите на ЕУ денеска имаат за цел да потпишат договор со Турција, за пари и поблиски врски во замена за турската помош за запирање на протокот на мигранти кон Европа, пренесе агенцијата Ројтерс.

Путин потпиша указ за воведување санкции кон Турција

Денешен - 29.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша указ за воведување „специјални економски мерки“ против Турција, со кои се предвидуваат серија санкции кон Анкара, јави ТАСС. Со „специјалните економски мерки“, се воведува времена забрана за увоз не ...

Меркел: Договор со Турција ќе внесе ред во миграцискиот поток

Република - 29.11.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека договор меѓу ЕУ и Турција ќе помогне миграцискиот поток да биде ставен во правна рамка, наместо неконтролираниот прилив во моментот.

Турција преговара за членство во ЕУ – преговорите забрзани

365 - 29.11.2015

Турција ќе и помогне на Европската Унија за справување со миграциониот поток во замена за финансиска поддршка и рестарт на разговорите за пристапување кон ЕУ. Ова се наведува во предлогот, кој се очекува да биде усвоен по преговорите на лидерите од ...

Путин потпиша указ за воведување санкции кон Турција

Идивиди - 29.11.2015

Москва, 28 ноември 2015 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша указ за воведување „специјални економски мерки“ против Турција, со кои се предвидуваат серија санкции кон Анкара, јави ТАСС.

Да не и се ветува премногу на Турција – предупредуваат лидерите на ЕУ

Lider - 29.11.2015

Лидерите на ЕУ, кои денеска се сретнаа со турскиот премиер Ахмет Давутоглу на самитот во Брисел, за да разговараат за решавање на бегалската криза, сакаат да и помогнат на Турција, но во исто време предупредуваат дека не треба премногу да и се ...

Самит ЕУ-Турција посветен на миграцијата

Lider - 29.11.2015

Шефовите на држави или влади на 28-те земји-членки на ЕУ и првите луѓе на Унијата денеска во Брисел ќе се сретнат со турскиот премиер Ахмет Давутоглу за да разговараат за прашања поврзани со напливот на имигранти од Турција кон Европа.

Анкара: Руските санкции само ќе ги продлабочат проблемите

Lider - 29.11.2015

Санкциите што Русија вчера ги воведе кон Турција, само дополнително ќе ги продлабочат проблемите што постојат меѓу двете земји, оцени турската Влада во првата реакција на одлуката на Москва за воведување „специјални економски мерки“ против Анкара.

Меркел: Договор со Турција ќе внесе ред во миграцискиот поток

Lider - 29.11.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека договор меѓу ЕУ и Турција ќе помогне миграцискиот поток да биде ставен во правна рамка, наместо неконтролираниот прилив во моментот.

Путин го потпиша указот за посебните економски мерки против Турција

Денар - 29.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша во саботата вечерта указот за воведување посебни економски мерки за Турција, како одговор на турското уривање на рускиот борбен авион во вторникот на сириско-турската граница за што Москва очекуваше ...

Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша указот за економски санкции кон Турција

Телма - 28.11.2015

Шефот на руската федерација Владимир Путин вечерва го потпиша указот со кој Русија официјално воведе економски санкции против Турција. Ваквата мерка следува како одговор на уривањето на рускиот борбен авион над Сирија за што Москва очекуваше ...

Анкара: Руските санкции само ќе ги продлабочат проблемите

Утрински - 28.11.2015

Санкциите што Русија вчера ги воведе кон Турција, само дополнително ќе ги продлабочат проблемите што постојат меѓу двете земји, оцени турската Влада во првата реакција на одлуката на Москва за воведување „специјални економски мерки“ против Анкара.

Анкара: Руските санкции само ќе ги продлабочат проблемите

24 Вести - 28.11.2015

Санкциите што Русија вчера ги воведе кон Турција, само дополнително ќе ги продлабочат проблемите што постојат меѓу двете земји, оцени турската Влада во првата реакција на одлуката на Москва за воведување „специјални економски мерки“ против Анкара.

Американски генерал: Турција да биде исклучена од НАТО!

24 Вести - 28.11.2015

Уништувањето на рускиот борбен авион Су-24 од турските воздухопловни сили можеби не е последниот провокативен чекор на Турција, НАТО треба да ја исклучи Турција од Алијансата - смета американскиот генерал-мајор во оставка Пол Валели.

Американски генерал: Турција треба да биде исфрлена од НАТО

МКД - 28.11.2015

Турција ги следи сопствените интереси во сирискиот конфликт и таа не соработува со НАТО или со другите сили во регионот, изјави пензионираниот американски генерал-мајор Пол Валели во интервју за РТ.

Русија воведе економски санкции спрема Турција

Нова ТВ - 28.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин одобри воведување економски санкции спрема Турција. Тие се однесуваат на некои турски организации и на увоз на оредена стока. Москва, санкциите ги воведе како еден од одговорите на соборувањето на рускиот бомбардер ...

Путин нареди санкции за Турција

+инфо - 28.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша указ за воведување „специјални економски мерки“ против Турција, со кои се предвидуваат серија санкции кон Анкара, јави ТАСС. Со „специјалните економски мерки“, се воведува времена забрана за увоз не ...

Путин го потпиша указот за воведување санкции за Турција

Руска реч - 28.11.2015

Претседателот на Русија Владимир Путин, помеѓу другото, наложи да се воведе забрана или да се ограничи увозот на територијата на РФ за одделни видови роба од ...

Путин го потпиша указот за посебните економски мерки против Турција

Макфакс - 28.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша во саботата вечерта указот за воведување посебни економски мерки за Турција, како одговор на турското уривање на рускиот борбен авион во вторникот на сириско-турската граница за што Москва очекуваше ...

ТЕНЗИЈАТА РАСТЕ: Русија воведува санкции кон Турција

Телеграф - 28.11.2015

о „специјалните економски мерки“, се воведува времена забрана за увоз не повеќе стоки од Турција во Русија и се забрануваат или ограничуваат активности на турски фирми и организации на руска територија Рускиот претседател Владимир Путин денеска ...

Лидерите на грчките партии веќе го „минираа“ утрешниот состанок на ЕУ со Турција

МКД - 28.11.2015

Агенциите јавија дека во Атина вечерва завршила средбата на лидерите на петте политички партии на која, меѓу другото било договорено да се бара поголема помош од ЕУ за справување со бегалската криза.

Анкара: Руските санкции само ќе ги продлабочат проблемите

Репортер - 28.11.2015

Санкциите што Русија вчера ги воведе кон Турција, само дополнително ќе ги продлабочат проблемите што постојат меѓу двете земји, оцени турската Влада во првата реакција на одлуката на Москва за воведување „специјални економски мерки“ против Анкара.

Груевски: Субвенции на туристичките оператори кои ќе донесат кинески туристи во Македонија

Press24 - 28.11.2015

Премиерот Никола Груевски во интервјуто за најтиражниот азиски весник China Daily истакна дека сакаат да привлечат што е можно повеќе туристи од Кина. Во таа насока, вели премиерот, се огранизираат тури заедно со други земји од регионот, за да можат ...

Путин потпиша указ за воведување санкции кон Турција

А1 On - 28.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша указ за воведување „специјални економски мерки“ против Турција, со кои се предвидуваат серија санкции кон Анкара, јави ТАСС. Со „специјалните економски мерки“, се воведува времена забрана за увоз не ...

Груевски: Субвенции на туристичките оператори кои ќе донесат кинески туристи во Македонија

Курир - 28.11.2015

Премиерот Никола Груевски во интервјуто за најтиражниот азиски весник China Daily истакна дека сакаат да привлечат што е можно повеќе туристи од Кина. Во таа насока, вели премиерот, се огранизираат тури заедно со други земји од регионот, за да можат ...

Анкара: Руските санкции само ќе ги продлабочат проблемите

Сител - 28.11.2015

Санкциите што Русија вчера ги воведе кон Турција, само дополнително ќе ги продлабочат проблемите што постојат меѓу двете земји, оцени турската Влада во првата реакција на одлуката на Москва за воведување „специјални економски мерки“ против Анкара.

МНР Турција препорачува да не се патува во Русија

Руска реч - 28.11.2015

До разрешување на кризата во руско-турските односи, МНР Турција препорачува воздржување од патување во РФ под изговор дека со турските државјани „настануваат проблеми“ во ...

Во Хуманитарните пакети од Турција разорно оружје наменето за терористите? (фото)

МК News - 28.11.2015

Во Турските медиуми се појавија фотографии кои велат, ја докажуваат тесната поврзаност на земјата со терористичките организации на територија на Сирија. Сандаците со хуманитарна помош од Турција се обележани со знаци на терористичко движење.

Руските санкции само ќе ги продлабочат проблемите

Вечер Прес - 28.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за воведување „специјални економски мерки" против Турција, со кои, како што јави ТАСС, се предвидуваат серија санкции кон Анкара. Со „специјалните економски мерки", се воведува времена забрана за увоз ...

Субвенции за туристичките оператори кои ќе носат кинески туристи во Македонија

Република - 28.11.2015

Македонија сака да привлече што е можно повеќе туристи од Кина, истакна премиерот Никола Груевски во интервјуто за најтиражниот азиски весник „Чајна дејли“, додавајќи дека во таа насока се огранизираат тури заедно со други земји од регионот, за да ...

Турски новинари пронајдоа докази за поврзаноста на Ердоган со терористите

Денешен - 28.11.2015

Сандаци со „хуманитарна помош” од Турција дури се обележани со знаци на терористичкото движење. Во турските медиуми се појавија фотографии кои ја докажуваат тесната поврзаност со терористичките организации на територијата на Сирија.

Стапија на сила руските санкции спрема Турција, Путин го потпиша указот

Локално - 28.11.2015

Претседателот на Русија Владимир Путин потпиша указ за воведување на рестриктивни мерки против Турција, соопшти прес-службата на Кремљ, цитирана од Интерфакс. Документот е наречен “Мерки за обезбедување на националната безбедност на Руската ...

Турција: Руските санкции ќе ги продлабочат проблемите

еМагазин - 28.11.2015

Санкциите што Русија вчера ги воведе кон Турција, само дополнително ќе ги продлабочат проблемите што постојат меѓу двете земји, оцени турската Влада во првата реакција на одлуката на Москва за воведување „специјални економски мерки“ против Анкара.

US-генерал: Турција треба да биде исклучена од НАТО!

Локално - 28.11.2015

Анкара се стреми да ја препороди Отоманската империја, а Ердоган шурува со исламска држава Уништувањето на рускиот борбен авион Су-24 од турските воздухопловни сили може да не е последната провокативен чекор на Анкара, земјите од НАТО треба да ја ...

Путин нареди: Санкции за Турција

Република - 28.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша указ за воведување „специјални економски мерки“ против Турција, со кои се предвидуваат серија санкции кон Анкара, јави ТАСС. Со „специјалните економски мерки“, се воведува времена забрана за увоз не ...

“Секс-туристи” од Турција се пожалија од однесувањето на вработените на руски аеродром

Локално - 28.11.2015

“Секс-туристи” од Турција се пожалија од односот од страна на вработените на аеродромот во Екатеринбург. По соборувањето на рускиот авион Су-24 од турски F-16 односот кон странците нагло се промени, тврдат бизнисмени кои и предходно патувале по ...

Докази дека Ердоган е поврзан со терористи во Сирија

еМагазин - 28.11.2015

Сандаци со „хуманитарна помош” од Турција дури се обележани со знаци на терористичкото движење. Во турските медиуми се појавија фотографии кои ја докажуваат тесната поврзаност со терористичките организации на територијата на Сирија.

Турски новинари пронајдоа докази за поврзаноста на Ердоган со терористите

Lider - 28.11.2015

Сандаци со „хуманитарна помош” од Турција дури се обележани со знаци на терористичкото движење. Во турските медиуми се појавија фотографии кои ја докажуваат тесната поврзаност со терористичките организации на територијата на Сирија.

ЕУ мора да и‘ помогне на турската демократија

Deutsche Welle - 27.11.2015

Додека светот е зафатен со турско-руската криза, властите во Анкара продолжуваат да апсат новинари и да ја задушуваат слободата на печатот. ЕУ тоа веќе не смее да го премолчува. Двајца од најпознатите турски новинари Чан Дундар (на насловната ...

„Хуриет“: Руските воени авиони ги прекинале операциите во Сирија долж границата со Турција

А1 On - 27.11.2015

По инцидентот со соборениот руски авион Су-24, пред три дена во Сирија, руските воено-воздухопловни сили ги прекинале операциите во оваа земја долж границата со Турција, информира весникот „Хуриет“.

„Хуриет“: Руските авиони ги прекинале операциите долж границата со Турција

+инфо - 27.11.2015

По инцидентот со соборениот руски авион Су-24, пред три дена во Сирија, руските воено-воздухопловни сили ги прекинале операциите во оваа земја долж границата со Турција, информира весникот „Хуриет“.

Руските авиони ги прекинале операциите во Сирија по должината на границата со Турција

Телеграф - 27.11.2015

Турција, пак, привремено ги запре бомбардирањата на позициите на „Исламска држава“ во Сирија во рамки на меѓународната коалиција, предводена од САД По инцидентот со соборениот руски авион „Су-24“, пред три дена во Сирија, руските военовоздухопловни ...

Москва инсистира дека „Турција знаела оти соборениот авион е руски“

А1 On - 27.11.2015

Официјална Москва ги отфрли турските тврдења дека нејзините пилоти не знаеле оти авионот по кого пукале и го собориле, бил руски. Во руската реакција се вели дека авионот имал лесно препознатливи ознаки, што можеле многу јасно да се видат, како и ...

Москва инсистира дека „Турција знаела оти соборениот авион е руски“

Курир - 27.11.2015

Официјална Москва ги отфрли турските тврдења дека нејзините пилоти не знаеле оти авионот по кого пукале и го собориле, бил руски. Во руската реакција се вели дека авионот имал лесно препознатливи ознаки, што можеле многу јасно да се видат, како и ...

Москва инсистира дека „Турција знаела оти соборениот авион е руски“

+инфо - 27.11.2015

Официјална Москва ги отфрли турските тврдења дека нејзините пилоти не знаеле оти авионот по кого пукале и го собориле, бил руски. Во руската реакција се вели дека авионот имал лесно препознатливи ознаки, што можеле многу јасно да се видат, како и ...

Москва инсистира дека „Турција знаела оти соборениот авион е руски“

Сител - 27.11.2015

Официјална Москва ги отфрли турските тврдења дека нејзините пилоти не знаеле оти авионот по кого пукале и го собориле, бил руски. Во руската реакција се вели дека авионот имал лесно препознатливи ознаки, што можеле многу јасно да се видат, како и ...

Русија не дозволи влез за турски туристи

МРТ - 27.11.2015

Русија почна со ригорозна контрола на увозот од Турција и ги врати првите турски камиони, воедно не им дозволи на турски туристи да влезат во земјата. Продолжуваат обвинувањата на релација Анкара-Москва, но и обидите преку дипломатски канали да се ...

„Хуриет“ : Руските воени авиони ги прекинале операциите во Сирија долж границата со Турција

Сител - 27.11.2015

По инцидентот со соборениот руски авион Су-24, пред три дена во Сирија, руските воено-воздухопловни сили ги прекинале операциите во оваа земја долж границата со Турција, информира весникот „Хуриет“.

СТРАВ ОД С- 400: Турските авиони добија забрана за влез во Сирија

Репортер - 27.11.2015

Турската армија издаде наредба нејзините авиони да не навлегуваат во сирискиот воздушен простор откако беше поставен рускиот противвоздушен систем С-400. Според турскиот весник “Хуриет“ , Турција ги суспендира летовите над Сирија во рамки на ...

Медиуми: Турција ги запре борбените летови над Сирија

Руска реч - 27.11.2015

Весникот „Хуриет“ соопштува дека таквата одлука била донесена во договор со РФ која наводно исто така „престанала со спроведување воени операции во близина на границата со ...

ОФИЦИЈАЛНА МОСКВА: Турците знаеле дека пукаат во руски авион

Телеграф - 27.11.2015

Русите реагираат дека авионот имал лесно препознатливи ознаки, што можеле многу јасно да се видат, како и дека „сухојот“ летал според координатите кои ѝ се пренесени на воената команда на САД, која е сојузник со Турција Официјална Москва ги отфрли ...

Русија воведе економски мерки против Турција

Руска реч - 27.11.2015

Руските власти изјавија дека ќе го ограничат увозот на турски производи и ги повикаа туристите да се откажат од патување во Турција. Сепак, според експертите, раскинувањето на економските врски може да биде болно и за двете економии.

(ВИДЕО) АМЕРИКАНСКИ ГЕНЕРАЛ ЗАСТАНА НА СТРАНАТА НА МОСКВА: Труција треба да се исклучи од НАТО

Репортер - 27.11.2015

Американскиот генерал предупредува дека Турција сака да ја врати на Отоманската империја и да ја контролира Исламака држава. Случајот на руски бомбардери Су-24 ќе биде последна провокација на Турција и земјите-членка на НАТО треба да ја исклучиат ...

Турција и ЕУ: стара рутина, нови интереси

+инфо - 27.11.2015

Откако Турција ги почна преговорите за членство во ЕУ во 2005, се откри релативно предвидливиот дијалог за поглавјата, кои се или отворени или блокирани, и политичките критериуми кои исто така се исполнети повеќе или помалку.

Русија одлучи да ги замрзне сите воени проекти со Турција

Руска реч - 27.11.2015

И покрај фактот дека Турција е членка на НАТО, воено-техничката соработка на Москва со Анкара се развиваше ...

Турски новинари пронајдоа докази за поврзаноста на Ердоган со терористите

Руска реч - 27.11.2015

Сандаци со „хуманитарна помош” од Турција дури се обележани со знаци на терористичкото ...

А Европа да не си молчи за Турција!

Локално - 27.11.2015

Веста за апсењето на новинарите ja шокираше медиумската заедница во земјата и предизвика остри меѓународни реакции Да, Европа сака нешто од Турција, но тоа не значи дека треба да ги затвора очите за посегање против демократијата во оваа земја, ...

Русија објави дека ја прекинува соработката со турската војска

Тера - 27.11.2015

Руското министерство за одбрана денеска соопшти дека ја прекинува секоја соработка со турската армија, вклучувајќи ја и директната телефонска линија воспоставена за размена на информации за руските воздушни напади во Сирија, објави руската новинска ...

„Хуриет“: Руските воени авиони ги прекинале операциите во Сирија по границата со Турција

Република - 27.11.2015

По инцидентот со соборениот руски авион Су-24, пред три дена во Сирија, руските воено-воздухопловни сили ги прекинале операциите во оваа земја долж границата со Турција, информира весникот „Хуриет“.

„Хуриет“ : Руските воени авиони ги прекинале операциите во Сирија долж границата со Турција

Денешен - 27.11.2015

По инцидентот со соборениот руски авион Су-24, пред три дена во Сирија, руските воено-воздухопловни сили ги прекинале операциите во оваа земја долж границата со Турција, информира весникот „Хуриет“.

Се уплашија од Русите: Турските авиони добија забрана за влез во Сирија

Денешен - 27.11.2015

Турската армија издаде наредба нејзините авиони да не навлегуваат во сирискиот воздушен простор откако беше поставен рускиот противвоздушен систем С-400. Според турскиот весник “Хуриет“ , Турција ги суспендира летовите над Сирија во рамки на ...

Одмазднички удар: Дмитриј Медведев и објави трговска војна на Турција

Локално - 27.11.2015

Се замрзнуваат економските врски, инвестициски проекти и заеднички активности Премиерот на Русија даде инструкции на сите министри од рускиот кабинет да подготват предлози за ограничување и замрзнување на економските врски со Турција, соопшти ...

Медведев нареди да се замрзнат сите инвестициски проекти со Турција

Lider - 27.11.2015

Поради соборувањето на авионот Су-24, Русија ќе ги замрзне сите инвестициски проекти со турските компании, изјави премиерот на РФ Дмитриј Медведев. Сите инвестициски проекти со Турција ќе бидат замрзнати поради соборувањето на рускиот Су-24 во ...

Москва :Турција знаела оти соборениот авион е руски

Lider - 27.11.2015

Официјална Москва ги отфрли турските тврдења дека нејзините пилоти не знаеле оти авионот по кого пукале и го собориле, бил руски. Во руската реакција се вели дека авионот имал лесно препознатливи ознаки, што можеле многу јасно да се видат, како и ...

5 милијарди долари и 4 милиони руски туристи ќе загуби Турција

Денар - 27.11.2015

Турција ќе загуби 5 милијарди долари и 4 милиони руски туристи, откако Москва повика на откажување на сите аранжмани низ турските летувалишта. По обраќањето на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров да бидат игнорирани турските ...

Руските туристи до 7 декември треба да се вратат татковината

Телма - 26.11.2015

Поголемиот број руски туристи треба да се вратат од Турција до 7 декември, изјави денеска шефот на „Ростуризам“, Олег Сафонов. Тој наведе дека според денешните податоци во Турција се наоѓаат 9.964 руски туристи.

Москва и Анкара пред историска криза

Deutsche Welle - 26.11.2015

Експертите предупредуваат дека меѓу Москва и Анкара се развива криза од историски пропорции. Излезот е неизвесен, а натамошните односи ќе зависат од добрата волја на двете страни Тензиите меѓу Анкара и Москва откако Турција урна руски авион во ...

Турција очекува нови преговори со ЕУ следниот месец

Телма - 26.11.2015

Турција очекува нови преговори со Европската Унија следнио месец, јавува BBC. ЕУ и дава нов поттик на земјата со отворањето на преговорите за нејзината кандитаура со економската политика, соопшти Турција.

Анкара: ЕУ во декември отвара ново поглавје во преговорите со Турција

Канал5 - 26.11.2015

Брисел се согласил да отвори ново поглавје во преговорите со Турција до средината на декември - изјави денеска турскиот министер за прашања поврзани со ЕУ, Волкан Бозкир. - Одлуката да се отвори Поглавјето 17 до средина на декември е донесена - ...

Руското МНР ги повика Русите да не патуваат во Турција

Фокус - 26.11.2015

Ова е втора препорака од Русија до своите граѓани да не патуваат во Турција, која доаѓа по соборувањето на рускиот авион од страна на Турција. Руското Министерство за надворешни работи денеска повторно ги повика своите граѓани да не патуваат во ...

Бокзир:Турција и Русија не може да се во лоши односи

Телма - 26.11.2015

Турција и Русија го немаат тој луксуз да можат себе си да си дозволат да бидат во лоши односи, изјави денеска турскиот министер за односи со ЕУ, Волкан Бозкир, два дена по соборувањето на рускиот воен авион.

Габриел: Проблемот е во Турција, а не во Русија

А1 On - 26.11.2015

Германскиот заменик канцелар, Зигмар Габриел ја критикува Турција поради рушењето на рускиот воен авион и смета дека Анкара станала проблем во блискоисточниот регион. – Овој инцидент покажува дека таму постои непредвидлив играч и тоа е Турција, а не ...

Медведев нареди да се замрзнат сите инвестициски проекти со Турција

Руска реч - 26.11.2015

Поради соборувањето на авионот Су-24, Русија ќе ги замрзне сите инвестициски проекти со турските компании, изјави премиерот на РФ Дмитриј ...

Германскиот заменик канцелар, Зигмар: Проблемот е Турција, не Русија!

Капитал - 26.11.2015

Заменик германскиот канцелар Габриел Зигмар ја критикува Турција за рушењето на рускиот воен авион и смета дека Aнкара стана проблем во блискоисточниот регион, пренесува српски Блиц. „Овој инцидент покажува, на основана изјавите кои стигнуваат од ...

Руското МНР апелира до Русите да не патуваат во Турција

+инфо - 26.11.2015

Руското Министерство за надворешни работи денеска повторни апелираше до своите граѓани да ги откажат патувањата во Турција. - Граѓаните на Русија не треба да патуваат во Турција поради заканите од терористички акции на територијата на таа држава -се ...

Медиум: Исклучете ја Турција од НАТО, земете ја Русија

Руска реч - 26.11.2015

Влегувањето на Турција во НАТО во 1952 година беше кратковида одлука, сега тој сојуз повеќе потсетува на „договор до ѓаволот“, пишува конзервативниот весник American ...

Сафонов: Руските туристи до 7 декеври треба да се вратат татковината

А1 On - 26.11.2015

Поголемиот број руски туристи треба да се вратат од Турција до 7 декември, изјави денеска шефот на „Ростуризам“, Олег Сафонов. Тој наведе дека според денешните податоци во Турција се наоѓаат 9.964 руски туристи.

Руското МНР апелира до Русите да не патуваат во Турција

А1 On - 26.11.2015

Руското Министерство за надворешни работи денеска повторни апелираше до своите граѓани да ги откажат патувањата во Турција. – Граѓаните на Русија не треба да патуваат во Турција поради заканите од терористички акции на територијата на таа држава, се ...

Сите земји членки на НАТО не стојат зад Турција по однос соборениот руски авион

Курир - 26.11.2015

Заменикот на Ангела Меркел изјавил дека на Блискиот исток постои само еден непредвидлив актер, а тоа е Турција а не Русија. -Овој инцидент покажува, врз темел на изјавите кои пристигнуваат од другите земји од регионот, дека во овој регион постои ...

Руското МНР до Русите: Не патувајте во Турција

Курир - 26.11.2015

Руското Министерство за надворешни работи денеска повторни апелираше до своите граѓани да ги откажат патувањата во Турција, пишува МИА. - Граѓаните на Русија не треба да патуваат во Турција поради заканите од терористички акции на територијата на ...

Русија објави дека ја прекинува соработката со турската војска

МКД - 26.11.2015

Руското министерство за одбрана денеска соопшти дека ја прекинува секоја соработка со турската армија, вклучувајќи ја и директната телефонска линија воспоставена за размена на информации за руските воздушни напади во Сирија, објави руската новинска ...

Вицеканцеларот Габриел: Турција е проблематичната, а не Русија

МКД - 26.11.2015

Заменикот на германската канцеларка, Зигмар Габриел, ја искритикува Турција поради уривањето на рускиот воен авион и смета дека Анкара станала проблем во блискоисточниот регион. „Овој инцидент покажува, врз основа на изјавите што пристигнуваат од ...

Руското МНР апелира до Русите да не патуваат во Турција

Репортер - 26.11.2015

Руското Министерство за надворешни работи денеска повторни апелираше до своите граѓани да ги откажат патувањата во Турција. – Граѓаните на Русија не треба да патуваат во Турција поради заканите од терористички акции на територијата на таа држава, се ...

Габриел: На Блискиот исток постои само еден непредвидлив актер, тоа е Турција

Нетпрес - 26.11.2015

Заменикот на Ангела Меркел изјавил дека на Блискиот исток постои само еден непредвидлив актер, а тоа е Турција а не Русија. Овој инцидент покажува, врз темел на изјавите кои пристигнуваат од другите земји од регионот, дека во овој регион постои ...

Габриел: Проблемот е во Турција, а не во Русија

Репортер - 26.11.2015

Германскиот заменик канцелар, Зигмар Габриел ја критикува Турција поради рушењето на рускиот воен авион и смета дека Анкара станала проблем во блискоисточниот регион. – Овој инцидент покажува дека таму постои непредвидлив играч и тоа е Турција, а не ...

Во Турција во моментов се наоѓаат 9.964 руски туристи

+инфо - 26.11.2015

Поголемиот број руски туристи треба да се вратат од Турција до 7 декември, изјави денеска шефот на „Ростуризам“, Олег Сафонов. Тој наведе дека според денешните податоци во Турција се наоѓаат 9.964 руски туристи.

Бозкир: Турција и Русија го немаат тој луксуз да бидат во лоши односи

Сител - 26.11.2015

Турција и Русија го немаат тој луксуз да можат себе си да си дозволат да бидат во лоши односи, изјави денеска турскиот министер за односи со ЕУ, Волкан Бозкир, два дена по соборувањето на рускиот воен авион.

Сафонов: Руските туристи до 7 декеври треба да се вратат татковината

Сител - 26.11.2015

Поголемиот број руски туристи треба да се вратат од Турција до 7 декември, изјави денеска шефот на „Ростуризам“, Олег Сафонов. Тој наведе дека според денешните податоци во Турција се наоѓаат 9.964 руски туристи.

РУСКО МНР ДО ГРАЃАНИТЕ: Откажете ги сите патувања во Турција

Телеграф - 26.11.2015

Граѓаните на Русија не треба да патуваат во Турција поради заканите од терористички акции на територијата на таа држава, се наведува во соопштението на руското МНР Руското министерство за надворешни работи денеска повторно апелираше до своите ...

Руското МНР: Русите да не патуваат во Турција

Press24 - 26.11.2015

Руското Министерство за надворешни работи денеска повторни апелираше до своите граѓани да ги откажат патувањата во Турција. - Граѓаните на Русија не треба да патуваат во Турција поради заканите од терористички акции на територијата на таа држава, се ...

Ембарго за турските производи и фирми во Русија

Капитал - 26.11.2015

Рускиот премиер Дмитри Медведев објави дека наредил подготовка на вонредни мерки за ембарго против Турција по срушувањето на рускиот воен авион во вторникот на турско-сириската граница. Што се ќе се најде под санкции ќе биде објавено за два дена.

Путин и Медведев синоќа ги договориле санкциите спрема Турција- како за почеток “Јужен поток” и “нуклеарните реактори”

Локално - 26.11.2015

Русија ќе преземе економски санкции спрема Турција заради соборувањето на рускиот самоубиец Су-24. Ова стана јасно по денешната седница на руската влада. Одлуката беше лично најавена од рускиот премиер Дмитриј Медведев, покажува стенограмот на ...

Сите членки на НАТО не се зад Турција поради соборениот руски авион

Република - 26.11.2015

Заменикот на германската канцеларка, Ангела Меркел, Сигмар Габриел, изјавил дека на Блискиот исток постоеи само еден непредвидлив актер, а тоа не е Русија, туку Турција. -Овој инцидент покажува, врз темел на изјавите кои пристигнуваат од другите ...

US политичар: Турција ја поддржува “Исламска држава” против Курдите

Локално - 26.11.2015

Инцидентот со рускиот авион е логично продолжување на ситуацијата во регионот Турција била соучесник на радикалната група “Исламска држава” при нејзините напади против Курдите во Ирак и Сирија.

Руското МНР апелира до Русите да не патуваат во Турција

Денешен - 26.11.2015

Руското Министерство за надворешни работи денеска повторни апелираше до своите граѓани да ги откажат патувањата во Турција. – Граѓаните на Русија не треба да патуваат во Турција поради заканите од терористички акции на територијата на таа држава, се ...

Русија кажа „ЊЕТ“ за турската храна

Република - 26.11.2015

Русија ќе воведе контрола врз увозот на храна од Турција, пишува Анкарскиот весник „Хуриет“. Денес министерот за земјоделство во Москва, Александар Ткачов, најави дека голем број производи кои се увезуваат од Турција, не одговараат на руските ...

Што го чека Путин доколку реши да ја нападне Турција?

Вечер Прес - 26.11.2015

Откако турското воено воздухопловство го урнало рускиот авион, сите очи се насочени кон Турција. Не треба да бидете изненадени од фактот дека Турција со леснотија може да ги "урне" руските авиони.

Бозкир: Турција и Русија го немаат тој луксуз да бидат во лоши односи

Република - 26.11.2015

­ Турција и Русија го немаат тој луксуз да можат себе си да си дозволат да бидат во лоши односи, изјави денеска турскиот министер за односи со ЕУ, Волкан Бозкир, два дена по соборувањето на рускиот воен авион.

Габриел: Проблемот е во Турција, а не во Русија

Денешен - 26.11.2015

Германскиот заменик канцелар, Зигмар Габриел ја критикува Турција поради рушењето на рускиот воен авион и смета дека Анкара станала проблем во блискоисточниот регион. – Овој инцидент покажува дека таму постои непредвидлив играч и тоа е Турција, а не ...

Медведев најави ембарго за турските стоки и фирми во Русија

Фактор - 26.11.2015

Рускиот премиер Дмитриј Медведев најави дека наредил подготовка на одмазднички мерки „во економската и хуманитарната сфера“ против Турција по соборувањето на руски воен авион во вторникот на границата со Сирија.

Медведев подготвува одмазда, ќе се воведат контра мерки за Турција

Локално - 26.11.2015

Рускиот премиер Дмитриј Медведев и наложи на владата да подготват контра мерки кои би можеле да опфатат и заврмзнување на поедини заединички инвестициони проекти со Турција, во знак на одмазда за соборувањето на воениот авион од страна на Турција.

Руското МНР ги советува Русите да не патуваат во Турција!

Пулс24 - 26.11.2015

Руското Министерство за надворешни работи денеска повторни апелираше до своите граѓани да ги откажат патувањата во Турција, пишува МИА. - Граѓаните на Русија не треба да патуваат во Турција поради заканите од терористички акции на територијата на ...

Турција испратила дополнителни 20 тенка на сириската граница

Тера - 26.11.2015

Турската војска префрлила кон границата со Сирија од западните делови на земјата дополнително количество од 20 тенкови, пренесе агенцијата Anadolu. „Дваесет тенкови стационирани во западните провинции на Турција, беа испратени со железница во ...

Сафонов: Руските туристи до 7 декември треба да се вратат татковината

Lider - 26.11.2015

Поголемиот број руски туристи треба да се вратат од Турција до 7 декември, изјави денеска шефот на „Ростуризам“, Олег Сафонов. Тој наведе дека според денешните податоци во Турција се наоѓаат 9.964 руски туристи.

Русија започнува трговска војна со Турција

365 - 26.11.2015

Како одговор на нападот против бомбардерот Су-24 од борбен авион на турските воздухопловни сили, Русија го ограничува увозот на стоки од Турција, соопшти весникот “Коммерсант”. Проблемите на давателите веќе почнаа на царинските пунктови, а загрозен ...

Колку чини турско-рускиот на инцидент?

Lider - 26.11.2015

Турското соборување на рускиот воен авион би можело да има сериозни последици по еконосмките и трговските односи межу двете земји, оценува Ројтерс. Туризмот е една од областите во која економско-трговските односи меѓу двете земји се најразвиени, ...

Пентагон: САД се надеваат дека Русија и Турција нема да дозволат заострување на тензиите

24 Вести - 25.11.2015

САД се надеваат дека Русија и Турција нема да дозволат заострување на тензиите меѓу нив заради соборувањето на рускиот воен авион од страна на турските воздухопловни сили на сириската граница, соопшти Пентагон.

Руските туроператори ги откажуваат аранжманите во Турција

Утрински - 25.11.2015

Рускиот туроператор „Бриско“ соопшти денеска дека ги прекинал продажбите на аранжманите кон Турција по соборувањето на рускиот авион Су-24 од турската воена авијација, јави ТАСС. Претходно, руската туристичка агенција „Пегас“ ги прекина сите ...

Москва препорача да не се патува во Турција, запрена продажбата на аранжмани

Дневник - 25.11.2015

Рускиот државен регулатор „Ростуризам“ препорача да се прекине продажбата на туристички аранжмани за Турција по инцидентот со соборениот руски воен авион СУ-24, пренесе РИА „Новости“. Изјавата следува по препораката на МНР на Русија кон граѓаните да ...

Руските тимови почнаа да ги откажуваат зимските подготовки во Турција!

SportMedia - 25.11.2015

Како што пренесуваат руските медиуми, раководството на Амкар од Перм одлучи да ги откаже закажаните подготовки на своите три погди поради најновите случувања. По тој пат веројатно ќе тргнат и останатите руски клубови и ќе побараат други дестинации ...

Медведев: Злосторничките постапки на Турција ќе имаат три последици

Руска реч - 25.11.2015

Ова штета ќе биде тешко надоместлива и нејзина директна последица може да биде откажување на цела низа заеднички проекти, додека турските компании можат да ги загубат своите позиции на рускиот пазар, изјави рускиот ...

Русите почнаа да им се одмаздуваат на Турците: Нема аранжмани за Турција

Нетпрес - 25.11.2015

Русите почнаа да им се одмаздуваат на Турците, нема аранжмани за Турција. Една од најголемите руски туристички агенции Натали турс, соопшти дека од безбедносни причини престанува да продава аранжмани за Турција, пренесува Б92.

(ВИДЕО) Турците објавија снимка од предупредувањето!

Репортер - 25.11.2015

– Анкара несакаше да комуницира со Русија во врска со инцидентот – рече министерот за надворешни работи на русија. Денес Турција објави снимка во која се слуша предупредувањето. – Турската авијација : Се приближувате во воздушниот простор на Турција.

Турција испраќа тенкови на сириска граница

Press24 - 25.11.2015

Турција испрати дополнителни 20 тенкови на сириската граница, соопштија турксите медиуми. „Дваесет тенкови кои се распоредени во западните провинции во Турција, префрлени се преку железничка во Газиантеп на југот од земјата“, соопштуваат ...

Руските туроператори ги откажуваат турите за Турција

Руска реч - 25.11.2015

Вкупно се продадени 4-5 илјади тури за Турција до средината на јануари 2016 ...

Турција испратила дополнителни 20 тенка на сириската граница

Макфакс - 25.11.2015

Турската војска префрлила кон границата со Сирија од западните делови на земјата дополнително количество од 20 тенкови, пренесе агенцијата Anadolu „Дваесет тенкови стационирани во западните провинции на Турција, беа испратени со железница во ...

Пентагон: САД се надеваат дека Русија и Турција нема да дозволат заострување на тензиите

А1 On - 25.11.2015

САД се надеваат дека Русија и Турција нема да дозволат заострување на тензиите меѓу нив заради соборувањето на рускиот воен авион од страна на турските воздухопловни сили на сириската граница, соопшти Пентагон, пренесува ТАСС.

САД се надеваат дека Русија и Турција нема да дозволат заострување на тензиите

Курир - 25.11.2015

САД се надеваат дека Русија и Турција нема да дозволат заострување на тензиите меѓу нив заради соборувањето на рускиот воен авион од страна на турските воздухопловни сили на сириската граница, соопшти Пентагон, пренесува ТАСС.

Пентагон: САД се надеваат дека Русија и Турција нема да дозволат заострување на тензиите

Сител - 25.11.2015

САД се надеваат дека Русија и Турција нема да дозволат заострување на тензиите меѓу нив заради соборувањето на рускиот воен авион од страна на турските воздухопловни сили на сириската граница, соопшти Пентагон, пренесува ТАСС.

Руските туроператори ги откажуваат аранжманите во Турција

Курир - 25.11.2015

Рускиот туроператор „Бриско“ соопшти денеска дека ги прекинал продажбите на аранжманите кон Турција по соборувањето на рускиот авион Су-24 од турската воена авијација, јави ТАСС. Претходно, руската туристичка агенција „Пегас“ ги прекина сите ...

Руските туроператори ги откажуваат аранжманите во Турција

А1 On - 25.11.2015

Рускиот туроператор „Бриско“ соопшти денеска дека ги прекинал продажбите на аранжманите кон Турција по соборувањето на рускиот авион Су-24 од турската воена авијација, јави ТАСС. Претходно, руската туристичка агенција „Пегас“ ги прекина сите ...

Руските туроператори ги откажуваат аранжманите во Турција

+инфо - 25.11.2015

Рускиот туроператор „Бриско“ соопшти денеска дека ги прекинал продажбите на аранжманите кон Турција по соборувањето на рускиот авион Су-24 од турската воена авијација, јави ТАСС. Претходно, руската туристичка агенција „Пегас“ ги прекина сите ...

Пентагон: САД се надеваат дека Русија и Турција нема да ги заострат тензиите

Нетпрес - 25.11.2015

САД се надеваат дека Русија и Турција нема да дозволат заострување на тензиите меѓу нив заради соборувањето на рускиот воен авион од страна на турските воздухопловни сили на сириската граница, соопшти Пентагон, пренесува ТАСС.

Пентагон: САД се надеваат дека Русија и Турција нема да дозволат заострување на тензиите

Репортер - 25.11.2015

САД се надеваат дека Русија и Турција нема да дозволат заострување на тензиите меѓу нив заради соборувањето на рускиот воен авион од страна на турските воздухопловни сили на сириската граница, соопшти Пентагон, пренесува ТАСС.

Продолжуваат меѓусебните обвинувања меѓу Русија и Турција

МРТ - 25.11.2015

Продолжуваат меѓусебните обвинувања на официјална Москва и Анкара по вчерашниот инцидент на турско- сириската граница, кога беше урнат руски воен авион. Претседателот Путин го квалификува како забивање нож во грбот од Турција.

Руските фудбалски тимови ги откажуваат зимските подготовки во Турција

Република - 25.11.2015

Турските туристички центри на западниот брег се идеални за зимските подготовки на повеќето тимови од Европа. Многу екипи од руското првенство секоја година своите подготовки во паузата од првенството во јануари ги извршуваат во Аланија и Анталија.

(ВИДЕО) МЕДВЕДЕВ БЕСЕН: Соборувањето на воениот авион е злосторство!

Фактор - 25.11.2015

Премиерот на Русија Дмитриј Медведев вели дека уривањето на рускиот авион е безобзирна злостроничка акција на турските власти и дека ќе има три последици. „Прва е опасно влошување на односите меѓу Русија и НАТО, кое не може да се оправда со никакви ...

НАТО и САД целосно застанаа зад Турција

МК News - 25.11.2015

Најмоќните западни сојузници на Турција, Соединетите американски држави и НАТО застанаа денеска целосно во одбрана на официјална Анкара. Американскиот претседател Барак Обама, кој во белата куќа разговараше со францускиот лидер, Франсоа Оланд, оцени ...

Кои ќе се економските контрамерки на Русија против Турција

Локално - 25.11.2015

Русија размислува за економски притисок врз Турција. Нејасно е иднината на гасоводот “Турски поток”. Тензиите поради соборениот руски авион над Сирија продолжува да е тема број еден како во светот.

Русија им препорачува на своите граѓани да не патуваат во Турција, годишно таму летуваат 3 милиони Руси

Локално - 25.11.2015

Руската државна агенција за туризам “Ростуризам” препорача да се прекине продажбата на туристички пакети за Турција по инцидентот со соборениот руски воен авион Су-24, пренесе РИА “Новости”.

Руските туроператори ги откажуваат аранжманите за Турција

Република - 25.11.2015

Руските туроператори ги откажуваат продадените до крајот на годината викенд пакети за Турција, соопшти Рускиот сојуз на туристичката индустрија. Портпаролот Ирина Тјурина, изјави дека операторите ќе понудат одмори за други дестинации.

Пентагон: САД се надеваат дека Русија и Турција нема да дозволат заострување на тензиите

Денешен - 25.11.2015

САД се надеваат дека Русија и Турција нема да дозволат заострување на тензиите меѓу нив заради соборувањето на рускиот воен авион од страна на турските воздухопловни сили на сириската граница, соопшти Пентагон, пренесува ТАСС.

Турција испрати тенкови на границата со Сирија!

Пулс24 - 25.11.2015

Ситуацијата по соборувањето на рускиот авион Су-24, дополнително се вжешти откако беше најавено дека Турција ќе прати 20 тенкови во западните провинции од земјата. Турција испрати дополнителни 20 тенкови на сириската граница, соопштија турските ...

ЕК и даде три милијарди евра на Турција

Република - 25.11.2015

Европската комисија одобри 3 милијарди евра за Турција за справување со бегалската криза. Средствата ќе бидат доделени според флексибилен и брз начин, посочуваат од Брисел. Целта е да им се помогне на националните и регионалните власти во Турција за ...

Руските туроператори ги откажуваат аранжманите во Турција

Вечер Прес - 25.11.2015

Рускиот туроператор „Бриско" соопшти денеска дека ги прекинал продажбите на аранжманите кон Турција по соборувањето на рускиот авион Су-24 од турската воена авијација, јави ТАСС. Претходно, руската туристичка агенција „Пегас" ги прекина сите ...

(ГРАФИКА) Кои компании најмногу ќе загубат од влошениот однос меѓу Турција и Русија?

Фактор - 25.11.2015

Загубите на руските и турските компании можат да бидат огромни, ако се влошат односите меѓу двете земји. Русија беше најголемиот увозник на суровини и производи за Турција во 2014 година, надминувајќи ја Кина со увоз од 25 милијарди долари, пишува ...

Руските туроператори ги откажуваат аранжманите во Турција

Република - 25.11.2015

Рускиот туроператор „Бриско“ соопшти денеска дека ги прекинал продажбите на аранжманите кон Турција по соборувањето на рускиот авион Су­24 од турската воена авијација, јави ТАСС. Претходно, руската туристичка агенција „Пегас“ ги прекина сите ...

Турција испрати тенкови на сириска граница

еМагазин - 25.11.2015

Турција испрати дополнителни 20 тенкови на сириската граница, соопштија турските медиуми. „Дваесет тенкови кои се распоредени во западните провинции во Турција, префрлени се преку железничка во Газиантеп на југот од земјата“, соопштуваат ...

СУДИР НА РУСИЈА И ТУРЦИЈА: Валутите и акциите паѓаат

Фактор - 25.11.2015

Акциите ширум Европа, како и турската лира и руската рубља паднаа откако Турција урна руски воен авион во близина на границата со Сирија. Турција која е членка на НАТО, соопшти дека авионот е урнат откако повеќе пати го нарушил воздушниот простор на ...

Приливот на бегалци ја направи Турција незаменлива

Канал 77 - 25.11.2015

Во деновите на зенитот на Отоманската Империја, странски емисари кои барале услуги, би го посетиле дворецот на султанот носејќи богати дарови и пеејќи химни на воспев. Европските лидери сега се поставену во слична позиција, доведени од очај поради ...

Економски бум на Турција

Канал 77 - 25.11.2015

Турција во 2011 година оствари втора највисока стапка на економски раст во светот, по Кина, изнесуваше 8 отсто. Додека најсилната европска економија, Германија, се мачи како да го одржи растот од околу 2 отсто, толку поимпресивно делува сегашниот ...

Паѓа вредноста на турската лира и на руската рубља

Вечер Прес - 25.11.2015

Акциите ширум Европа, како и вредноста на турската лира и руската рубља паднаа откако Турција урна руски воен авион во близина на границата со Сирија. Турција која е членка на НАТО, соопшти дека авионот е урнат откако повеќе пати го нарушил ...

Пентагон: САД се надеваат дека Русија и Турција нема да дозволат заострување на тензиите

Lider - 25.11.2015

САД се надеваат дека Русија и Турција нема да дозволат заострување на тензиите меѓу нив заради соборувањето на рускиот воен авион од страна на турските воздухопловни сили на сириската граница, соопшти Пентагон, пренесува ТАСС.

Турција ќе добие 3 милијарди евра од ЕК како помош за бегалците

Денар - 25.11.2015

Европската комисија одобри доделувањето на 3 милијарди евра за Турција за справување со бегалската криза во земјата. Предлогот за помош беше дискутиран за време на Европскиот совет, одржана на 15-ти октомври, од лидерите на земјите во ЕУ.

НАТО и САД целосно застанаа зад Турција

Телма - 24.11.2015

Најмоќните западни сојузници на Турција, Соединетите американски држави и НАТО застанаа денеска целосно во одбрана на официјална Анкара. Американскиот претседател Барак Обама, кој денеска во белата куќа разговараше со францускиот лидер, Франсоа ...

ЕК и додели три милијарди евра на Турција за бегалската криза

Утрински - 24.11.2015

Европската комисија денеска и одобри три милијарди евра на Турција за борба со бегалската криза, се наведува во соопштението на ЕК. Средствата ќе и бидат доделени на Турција од 1 јануари 2016 година, се посочува во соопштението.

Турски министер: Ќе се трудиме да ги подобриме односите со Русија

Руска реч - 24.11.2015

Анкара ќе презема напори за подобрување на односите со Москва, без оглед на инцидентот со срушениот руски Су-24, изјави новиот турски министер за ЕУ-прашања Волкан ...

(ВИДЕО) ПЕКОЛНА ОДМАЗДА: По уривањето на авионот, Русија праќа во Сирија брод убиец!

Репортер - 24.11.2015

Откако Турција го собори рускиот бомбардер Су 24 во Сирија, Кремљ веќе повлече безбедносни и економски чекори кои ни малку нема да и се допаѓаат на Анкара. Имено, руската ракетна крстарица Москва тргнува кон брегот на Сирија.

ЕК и додели три милијарди евра за миграциската криза во Турција

Сител - 24.11.2015

Европската комисија денеска и одобри три милијарди евра на Турција за борба со миграциската криза, се наведува во соопштението на ЕК. Средствата ќе и бидат доделени на Турција од 1 јануари 2016 година, се посочува во соопштението.

ЕК и додели три милијарди евра на Турција за миграциската криза

+инфо - 24.11.2015

Европската комисија денеска и одобри три милијарди евра на Турција за борба со миграциската криза, се наведува во соопштението на ЕК. Средствата ќе и бидат доделени на Турција од 1 јануари 2016 година, се посочува во соопштението.

ЕК и додели три милијарди евра за миграциската криза во Турција

А1 On - 24.11.2015

Европската комисија денеска и одобри три милијарди евра на Турција за борба со миграциската криза, се наведува во соопштението на ЕК. Средствата ќе и бидат доделени на Турција од 1 јануари 2016 година, се посочува во соопштението.

Соборен авион: Меѓусебни обвинувања на релација Анкара- Москва

МРТ - 24.11.2015

Овој инцидент може да предизвика сериозна криза меѓу Москва и една членка на НАТО, а се случува токму во период кога Оладн треба да ја посети Москва и да се реши прашањето дали западот и Русија обединето ќе тргнат во борба протв Исламска држава...

ЕК со 3 милијарди евра помош за Турција

Р.С.Европа - 24.11.2015

Европската комисија соопшти денеска и одобрила три милијарди евра на Турција за справување со миграциската криза. Средствата Турција ќе ги добие на 1 јануари 2016 година. Во борбата со миграциската криза, како што наведуваат, очигледно е дека ...

Три милијадри евра доби Турција од Европската комисија за борба со миграциската криза

Локално - 24.11.2015

Европската комисија денеска и одобри три милијарди евра на Турција за борба со миграциската криза, се наведува во соопштението на ЕК. Средствата ќе и бидат доделени на Турција од 1 јануари 2016 година, се посочува во соопштението.

Македонија е далеку од рекордниот број туристи од 1987 година

еМагазин - 24.11.2015

Кога станува збор за Македонија, туризмот не претставува водечки економски сектор. Во периодот од 2004 до 2013 година учеството на туристичкиот сектор во Македонија во БДП изнесува само 1,3% и е релативно стабилно, соопшти Народната банка во ...

Кои региони се најпривлечни за домашните, а кои за странските туристи?

еМагазин - 24.11.2015

Податоците за дистрибуцијата на туристи по одделни региони во Македонија, како најпривлечни региони ги потенцираат југозападниот и скопскиот регион. Имено, околу 66% од вкупниот број на туристи (домашни и странски) во периодот 2003-2014 година ...

Се повеќе туристи од Турција и Холандија, се помалку од Србија и Грција

еМагазин - 24.11.2015

Анализирано по групации на земји најголем дел од странските туристи во периодот 2003-2014 година доаѓаат од регионот (просечно учество за периодот од околу 54% во вкупниот број на странски туристи), Турција (просечно учество од околу 8,1% во ...

ТЕНЗИЈА МЕЃУ ТУРЦИЈА И РУСИЈА: Путин бесен – Турција соработува со терористите – НАТО на итен состанок (ВИДЕО)

МК News - 24.11.2015

Овој инцидент може да предизвика сериозна криза меѓу Москва и една членка на НАТО, а се случува токму во период кога Оладн треба да ја посети Москва и да се реши прашањето дали западот и Русија обединето ќе тргнат во борба протв Исламска држава.

ЕК додели три милијарди евра за миграциската криза во Турција

Lider - 24.11.2015

Европската комисија денеска и одобри три милијарди евра на Турција за борба со миграциската криза, се наведува во соопштението на ЕК. Средствата ќе и бидат доделени на Турција од 1 јануари 2016 година, се посочува во соопштението.

Турција:Уапсени 11 џихадисти

Телма - 23.11.2015

Турската полиција денеска презела истовремена акција во три округа на земјата, насочена против терористичката група Исламска држава, информира агенцијата Анадолија. Во акцијата на полицијата во окрузите Дијарбекир во југоисточна Турција, Балекешир, ...

Aкција на турската полиција против џихадистите на ИД

24 Вести - 23.11.2015

Турската полиција денеска презела истовремена акција во три округа на земјата, насочена против терористичката група Исламска држава, информира агенцијата Анадолија. Во акцијата на полицијата во окрузите Дијарбекир во југоисточна Турција, Балекешир, ...

Германија, Турција и Грција ќе остварат средба за бегалската криза

Р.С.Европа - 23.11.2015

Заменик портпаролот на германската Влада, Георг Штрајтер изјави денеска дека лидерите на Германија, Грција и Турција се договориле да остварат средба посветена на бегалската криза која ги засега сите три земји.

Средба меѓу Германија, Грција и Турција поради бегалската криза

А1 On - 23.11.2015

Лидерите на Германија, Грција и Турција се договорија да одржат средба посветена на бегалската криза, со оглед на тоа дека ситуацијата со бегалците ги засега сите три земји, изјави заменик-портпаролот на германската Влада, Георг Штрајтер.

Средба меѓу Германија, Грција и Турција поради бегалската криза

+инфо - 23.11.2015

Лидерите на Германија, Грција и Турција се договорија да одржат средба посветена на бегалската криза, со оглед на тоа дека ситуацијата со бегалците ги засега сите три земји, изјави заменик-портпаролот на германската Влада, Георг Штрајтер.

Во акција против џихадистите на ИД приведени 11 лица

Курир - 23.11.2015

Турската полиција денеска презела истовремена акција во три округа на земјата, насочена против терористичката група Исламска држава, информира агенцијата Анадолија. Во акцијата на полицијата во окрузите Дијарбекир во југоисточна Турција, Балекешир, ...

Антитерористичка акција во Турција, приведени 11 лица

Нетпрес - 23.11.2015

Турската полиција денеска презела истовремена акција во три округа на земјата, насочена против терористичката група Исламска држава, информира агенцијата Анадолија. Во акцијата на полицијата во окрузите Дијарбекир во југоисточна Турција, Балекешир, ...

Во акција на турската полиција против џихадистите на ИД приведени 11 лица

Сител - 23.11.2015

Турската полиција денеска презела истовремена акција во три округа на земјата, насочена против терористичката група Исламска држава, информира агенцијата Анадолија. Во акцијата на полицијата во окрузите Дијарбекир во југоисточна Турција, Балекешир, ...

Уапсени 11 лица поврзани со ИД во Турција

Р.С.Европа - 23.11.2015

Турската полиција денеска спровела акции во три округа на земјата, поврзани со терористичката група Исламска држава. Полицијата за време на акциите во Дијарбекир, Балекешир и Бингол привела 11 лица.

Во акција на турската полиција против џихадистите на ИД приведени единаесет лица

Република - 23.11.2015

Турската полиција денеска презела истовремена акција во три округа на земјата, насочена против терористичката група Исламска држава, информира агенцијата Анадолија. Во акцијата на полицијата во окрузите Дијарбекир во југоисточна Турција, Балекешир, ...

Полицијата приведе 11 џихадисти

Вечер Прес - 23.11.2015

Турската полиција денеска презела истовремена акција во три округа на земјата, насочена против терористичката група Исламска држава, информира агенцијата Анадолија Турската полиција денеска презела истовремена акција во три округа на земјата, ...

Средба Германија, Турција,Грција за бегалската криза

Локално - 23.11.2015

Лидерите на Германија, Грција и Турција се договорија да одржат средба посветена на бегалската криза, со оглед на тоа дека ситуацијата со бегалците ги засега сите три земји, изјави заменик-портпаролот на германската Влада, Георг Штрајтер.

Антитерористичка акција во Турција, приведени 11 лица

Точка - 23.11.2015

Турската полиција денеска презела истовремена акција во три округа на земјата, насочена против терористичката група Исламска држава, информира агенцијата Анадолија. Во акцијата на полицијата во окрузите Дијарбекир во југоисточна Турција, Балекешир, ...