TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НВО бараат продолжување на работата на Собранието

Алсат-М - 21.05.2017

Активисти и неколку невладини организации кои се загрижени од ситуацијата во која се наоѓа земјава, побараа продолжување на работата на Собранието. Изразувајќи поддршка на новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, активистите побараа целосно ...

БЕСА ја условува поддршката за Влада со евентуална промена на Талат Џафери

Курир - 19.05.2017

Високиот функционер на Беса, Кастриот Реџепи го повтори ставот на движењето Беса дека поддршката за Владата на СДСМ ја условува со преразгледување на изборот на Талат Џафери за Претседател на Собранието на Република Македонија.

БЕСА ја условува поддршката за Влада со евентуална промена на Талат Џафери

Пулс24 - 19.05.2017

Високиот функционер на Беса, Кастриот Реџепи го повтори ставот на движењето Беса дека поддршката за Владата на СДСМ ја условува со преразгледување на изборот на Талат Џафери за Претседател на Собранието на Република Македонија .

Беса е против Талат Џафери, а можно е да не ја прифати и новата влада (ВИДЕО)

Република - 19.05.2017

Високиот функционер на Беса, Кастриот Реџепи го повтори ставот на движењето Беса дека поддршката за Владата на СДСМ ја условува со преразгледување на изборот на Талат Џафери за Претседател на Собранието на Република Македонија.

Џафери ги известил пратениците дека Заев е предложен за мандатар

Фокус - 18.05.2017

Претседателот на парламентот, Талат Џафери , денеска испратил известување до сите пратеници дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев , е предложен за мандатар за состав на нова влада, велат за Фокус собраниски извори.

Уставниот суд в среда нема да расправа за иницијативата за изборот на Талат Џафери

Макфакс - 18.05.2017

Уставниот суд на седницата закажана за следната среда, 25 мај, нема да расправа по иницијативите на Тодор Петров и на Борис Дамовски и Богдан Илиевски за преиспитување на уставноста на одлуката за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието.

Уставниот суд в среда нема да расправа за иницијативата за изборот на Талат Џафери

Репортер - 18.05.2017

Уставниот суд на седницата закажана за следната среда, 25 мај, нема да расправа по иницијативите на Тодор Петров и на Борис Дамовски и Богдан Илиевски за преиспитување на уставноста на одлуката за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието.

Уставниот суд в среда нема да расправа за иницијативата за изборот на Талат Џафери

Правдико - 18.05.2017

Уставниот суд на седницата закажана за следната среда, 25 мај, нема да расправа по иницијативите на Тодор Петров и на Борис Дамовски и Богдан Илиевски за преиспитување на уставноста на одлуката за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието.

Уставниот суд во среда нема да расправа за иницијативата за изборот на Талат Џафери

Точка - 18.05.2017

Уставниот суд на седницата закажана за следната среда, 25 мај, нема да расправа по иницијативите на Тодор Петров и на Борис Дамовски и Богдан Илиевски за преиспитување на уставноста на одлуката за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието.

„За заедничка Македонија“ со иницијатива до Уставен околу изборот на Џафери

Алсат-М - 17.05.2017

Богдан Илиевски во името на движењето “За заедничка Македонија”, поднесе иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на изборот на Талат Џафери за претседател на Законодавниот ...

„За заедничка Македонија“ поднесе иницијатива до Уставен

Телма - 17.05.2017

Претставниците на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ поднесоа претставка пред Уставниот суд за оценка на законитоста на изборот на Талат Џафери за Претседател на Собранието.

„За заедничка Македонија“ поднесе иницијатива до Уставен за изборот на Џафери

24 Вести - 17.05.2017

Во Уставниот суд организаторите на протестите на иницијативата „За заедничка Македонија“ поднесоа иницијатива за оценување на уставноста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието.

Талат Џафери: Собраниска седница ќе има откако мандатарот ќе ја состави новата влада

Фокус - 17.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери изјави дека го радува тоа што претседателот Иванов го додели мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Оваа изјава Џафери ја даде по исказот во Јавното обвинителство за крвавите случувања ...

Џафери: Седницата за избор на влада зависи од мандатарот

Канал5 - 17.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека ќе закаже седница за избор на влада откако мандатарот Зоран Заев до Собранието ќе достави Предлог-програма и Предлог - состав на новата влада.

Џафери: Иванов има време со ладна глава да размисли за одлуките

24 Вести - 17.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска во Основното јавно обвинителство даде исказ за „Крвавиот четврток“. Џафери беше повикан како оштетен од немирите во Собранието бидејќи беше дел од нападнатите пратеници во прес-центарот кога ...

Џафери по дoделувањето на мандатот: Многу брзо ќе биде свикана седница

ТВ21 - 17.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери го оцени позитивно давањето на мандатот на Зоран Заев од страна на претседателот Иванов. Тој рече дека следната седница ќе ја свика паралелно за локалните избори и за формирањето на Собранието.

Седницата за избор на Влада зависи од мандатарот

Телма - 17.05.2017

Седницата за избор на новата влада зависи од мандатарот, односно од тоа, кога тој ќе ја достави програмата и кадровскиот состав до претседателот на Собранието, изјави денеска собранискиот спикер, Талат Џафери.

Џафери сведочеше за настаните во Собранието од 27 април

Телма - 17.05.2017

Половина час му беше пторебен на претседателот на собранието Талат Џафери да раскаже пред јавен обвнител што видел и доживеал 27 април во собранието кога насилници нападнаа пратеници и новинари.

„За заедничка Македонија“ поднесе иницијатива пред Уставниот суд за изборот на Џафери

Канал5 - 17.05.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ на 80-тиот ден од нивното дејствување ја поднесоа иницијатива до Уставниот суд за оценка на уставноста на изборот на Талат Џафери за претседател на ...

„За заедничка Македонија“ поднесе иницијатива до Уставен за изборот на Џафери

Канал5 - 17.05.2017

Претставници на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска поднесоа иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија.

Џафери: Седницата за избор на влада зависи од мандатарот

Алсат-М - 17.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека ќе закаже седница за избор на влада откако мандатарот Зоран Заев до Собранието ќе достави Предлог-програма и Предлог – состав на новата влада.

Џафери се сретна со амбасадорката на ОБСЕ

Канал5 - 17.05.2017

Претседателот на македонското Собрание Талат Џафери денеска оствари средба со шефот на Мисијата на ОБСЕ амбасадорката Нина Суомалаинен. На средбата, како што соопшти собраниската прес-служба, амбасадорката Суомалаинен му го честитала изборот на ...

„За заедничка Македонија“ со иницијатива до Уставен околу изборот на Џафери

ТВ21 - 17.05.2017

Богдан Илиевски во името на движењето “За заедничка Македонија”, поднесе иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на изборот на Талат Џафери за претседател на Законодавниот дом.

Џафери: Настаните од 27 април не смеат да се повторат

Макфакс - 17.05.2017

Немилите настани од 27 април не би смееле да се повторат во иднина, оцени претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, на денешната средба со Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Нина Суомалајнен.

Средба на Џафери со канадскиот амбасадор Пинингтон (ФОТО)

Телеграф - 17.05.2017

Канада и натаму континуирано ќе ја поддржува Република Македонија и нејзините граѓани во демократските општествени процеси и ќе биде нејзин силен партнер на меѓународен план, посочи амбасадорот Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска имаше ...

Средба на Џафери со канадскиот амбасадор Пинингтон

Сител - 17.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска имаше официјална средба со амбасадорот на Канада во Република Македонија, Филип Пинингтон. Со оглед на фактот што претседателот на државата денеска ја исполни својата уставна обврска и го даде ...

Џафери се сртна со амбасадорката на ОБСЕ

Репортер - 17.05.2017

Претседателот на македонското Собрание Талат Џафери денеска оствари средба со шефот на Мисијата на ОБСЕ амбасадорката Нина Суомалаинен. На средбата, како што соопшти собраниската прес-служба, амбасадорката Суомалаинен му го честитала изборот на ...

Иванов: Изборот на Талат Џафери можам да кажам дека беше несреќен избор

Press24 - 17.05.2017

Тоа е провокација, му беше толку наивно објаснувањето што не држи вода, дома тој може да си го држи знамето, неговата канцеларија има приватен дел и таму може да го држи знамето, меѓутоа тој ја претставува државата и симболите на државата се едни ...

Иванов: ДУИ има многу поквалитетни кадри од Талат Џафери, кој провоцира, а верувам ќе продолжи со провокациите

Press24 - 17.05.2017

ДУИ има многу поквалитетни кадри од Талат Џафери, кој провоцира, а верувам ќе продолжи со провокациите, изјави претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во „Отворено студио“ на ТВ НОВА.

Иванов: Изборот на Талат Џафери беше несреќен избор

Нетпрес - 17.05.2017

Тоа е провокација, му беше толку наивно објаснувањето што не држи вода, дома тој може да си го држи знамето, неговата канцеларија има приватен дел и таму може да го држи знамето, меѓутоа тој ја претставува државата и симболите на државата се едни ...

„За заедничка Македонија“ го оспори изборот на Талат Џафери пред Уставен суд

Репортер - 17.05.2017

Претставниците на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија” ја поднесоа иницијативата до Уставниот суд за оценување на уставноста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието.

„За заедничка Македонија“ го оспори изборот на Талат Џафери

Стандард - 17.05.2017

Претставниците на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија” ја поднесоа иницијативата до Уставниот суд за оценување на уставноста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието.

„За заедничка Македонија“ поднесе иницијатива пред Уставниот суд за изборот на Џафери

Сител - 17.05.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ ја поднесоа претставката пред Уставниот суд за оценка на законитоста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива вели дека секој мора да ги ...

Џафери: Ме радува што Иванов го додели мандатот на Заев

Репортер - 17.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери изјави дека го радува тоа што претседателот Иванов го додели мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Тој кажа дека Иванов додека е надвор од државата има време да размисли со ладна глава ...

„За заедничка Македонија“ ја оспори уставноста на изборот на Талат Џафери

Р.С.Европа - 17.05.2017

Претставници на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска поднесоа иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија.

ДОКОЛКУ ИВАНОВ ОТПАТУВА НАДВОР ОД МАКЕДОНИЈА: Талат Џафери го заменува претседателот на државата

Телеграф - 17.05.2017

Засега нема официјална потврда дали Иванов в петок, кога истекуваат десетте дена за одредување мандат, ќе биде отсутен од државата Во очекување на одлуката дали шефот на државата ќе му го додели мандатот на Зоран Заев за формирање влада, деновиве ...

„За заедничка Македонија“ поднесе иницијатива пред Уставниот суд за незаконскиот избор на Џафери

Курир - 17.05.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ ја поднесоа претставката пред Уставниот суд за оценка на законитоста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива вели дека секој мора да ги ...

Џафери: Ме радува тоа што Иванов му го додели мандатот на Заев

Макфакс - 17.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери изјави дека го радува тоа што претседателот Ѓорге Иванов му го додели мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Тој кажа дека Иванов додека е надвор од државата има време да размисли со ...

ПОДНЕСЕНА ИНИЦИЈАТИВА ДО УСТАВЕН СУД: Се оспорува изборот на Џафери за собраниски претседател

Телеграф - 17.05.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ велат дека продолжува битката за зачувување на унитарноста на државата Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска до Уставниот суд поднесува иницијативата за изјаснување во однос на ...

„За заедничка Македонија“ на уставните судии им ја предаде иницијативата за нелегалноста на изборот на Џафери

МКД - 17.05.2017

Претставниците на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија" утрово ја поднесоа иницијативата до Уставниот суд за оценување на уставноста на изборот на Талат Џафери за претседател на законодавниот дом.

„За заедничка Македонија“ поднесе иницијатива пред Уставен за незаконскиот избор на Џафери

Нетпрес - 17.05.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ ја поднесоа претставката пред Уставниот суд за оценка на законитоста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива вели дека секој мора да ги ...

„За заедничка Македонија“ поднесе иницијатива до Уставен за Џафери

Нова ТВ - 17.05.2017

Претставниците на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ поднесоа иницијатива до Уставниот суд за оценка на законитоста на изборот на Талат Џафери за Претседател на Собранието. Според Богдан Илиевски тоа е единственото и најсилното ...

„За заедничка Македонија“ поднесе иницијатива до Уставниот суд за изборот на Џафери

МРТ - 17.05.2017

Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива вели дека секој мора да ги почитува процедурите во оваа држава, дека не може мнозинството во Собранието да прави што сака. Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ поднесе претставката пред ...

„За заедничка Македонија“ поднесе иницијатива до Уставен за изборот на Џафери

Алфа - 17.05.2017

Богдан Илиевски од „За заедничка Македонија“ истакна дека има повеќе иницијативи кои се однесуваат за оценување на уставноста на изборот на Талат Џафери. Претставници на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска поднесоа иницијатива ...

(ВИДЕО) Џафери: Ме радува што Иванов го додели мандатот на Заев

А1 On - 17.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери изјави дека го радува тоа што претседателот Иванов го додели мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Тој кажа дека Иванов додека е надвор од државата има време да размисли со ладна глава ...

Џафери: Седница ќе има откако мандатарот ќе ја состави новата влада

+инфо - 17.05.2017

Според него, веројатно Иванов ќе се освести и нема да преземе обврски кои не му припаѓаат по закон и Устав. Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека ќе закаже седница за избор на влада откако мандатарот Зоран Заев до Собранието ...

Џафери: Седницата за избор на влада кога мандатарот ќе достави предлог-програма и предлог-состав

Сител - 17.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека ќе закаже седница за избор на влада откако мандатарот Зоран Заев до Собранието ќе достави Предлог-програма и Предлог - состав на новата влада.

Талат Џафери оствари средба со Шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје

Слободен Печат - 17.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија г. Талат Џафери денес оствари средба со Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, амб. г-ѓа Нина Суомалајнен. Амбасадорот г-ѓа Суомалајнен му го честита на г.

Џафери: Седницата за избор на Влада зависи од мандатарот

Нова ТВ - 17.05.2017

-Закажувањето на собраниската седница за избор на нова влада сега ќе зависи од мандатарот, кој треба да ми достави програма и предлог за нова влада, изјави денеска претседателот на Собранието, Талат Џафери, откако во Основното јавно обвинителство ...

Џафери се сретна со шефицата на Мисијата на ОБСЕ во Скопје

+инфо - 17.05.2017

Експертизата на ОБСЕ би била корисна во споделувањето на најдобрите практики во врска со воспоставувањето на внатрешното обезбедување на парламентите. Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска оствари средба со шефицата на Мисијата на ОБСЕ во ...

Џафери: Седницата за нова влада зависи од мандатарот

Р.С.Европа - 17.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, изјави дека го радува тоа што претседателот Иванов го додели мандатот и дека закажувањето на собраниската седница за состав на владата ќе зависи од мандатарот.

Талат Џафери се сретна со Шефот на Мисијата на ОБСЕ Суомалајнен

Нова ТВ - 17.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денес се сретна со Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Нина Суомалајнен. Амбасадорката Суомалајнен му го честитала изборот за претседател на Собранието и изразила уверување за понатамошна плодна соработка.

Џафери се сртена со амбасадорката на ОБСЕ

А1 On - 17.05.2017

Претседателот на македонското Собрание Талат Џафери денеска оствари средба со шефот на Мисијата на ОБСЕ амбасадорката Нина Суомалаинен. На средбата, како што соопшти собраниската прес-служба, амбасадорката Суомалаинен му го честитала изборот на ...

Џафери: Иванов со ладна глава да размисли за својот придонес за состојбите во државата

Стандард - 17.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска откако даде исказ за „Крвавиот четврток“ во Основното јавно обвинителство, за медиумите изјави дека го радува тоа што претседателот Иванов го доделил мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ, ...

Џафери: Седница ќе свикам кога ќе добијам предлог за програма и состав на новата влада

МКД - 17.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави дека седница за избор на влада ќе закаже откако мандатарот Зоран Заев ќе достави предлог-програма и предлог-состав на новата влада. „Во моментот кога ќе добијам материјал, ќе закажам седница.

Џафери се сртена со амбасадорката на ОБСЕ

Сител - 17.05.2017

Претседателот на македонското Собрание Талат Џафери денеска оствари средба со шефот на Мисијата на ОБСЕ амбасадорката Нина Суомалаинен. На средбата, како што соопшти собраниската прес-служба, амбасадорката Суомалаинен му го честитала изборот на ...

Џафери со канадскиот амбасадор: Канада ќе ви биде силен партнер на меѓународен план

+инфо - 17.05.2017

Собранискиот спикер Талат Џафери, денеска оствари официјална средба со амбасадорот на Канада Филип Пинингтон. Собранискиот спикер Талат Џафери, денеска оствари официјална средба со амбасадорот на Канада Филип Пинингтон, кој истакна дека Канада беше ...

ЏАФЕРИ: Паралелно ќе одат две седници - за избор на влада и за локални избори

Телеграф - 17.05.2017

Ме радува фактот што господинот Иванов го рефлектираше и го исполни тоа што го очекував,вели спикерот Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека ќе закаже седница за избор на влада откако мандатарот Зоран Заев до Собранието ќе ...

Средба на Џафери со канадскиот амбасадор Пинингтон

А1 On - 17.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска имаше официјална средба со амбасадорот на Канада во Република Македонија, Филип Пинингтон. Со оглед на фактот што претседателот на државата денеска ја исполни својата уставна обврска и го даде ...

Џафери: По доделувањето на мандатот, се отвораат процесите за формирање на новата влада

Макфакс - 17.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари официјална средба со амбасадорот на Канада во Република Македонија, Филип Пинингтон, кој му го честиташе изборот.

„За заедничка Македонија“ го оспори изборот на Талат Џафери пред Уставен суд

А1 On - 17.05.2017

Претставниците на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија” ја поднесоа иницијативата до Уставниот суд за оценување на уставноста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието.

Џафери: Иванов го поттикна насилството во Собранието на 27 април

Макфакс - 17.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска рече дека давањето на мандатот за формирање на новата влада покажува будење на претседателот Ѓорге Иванов, по сите бариери кои тој претходно ги направи во овој процес, информира АлсатМ .

Иванов: Изборот на Талат Џафери можам да кажам дека беше несреќен избор

Курир - 17.05.2017

Тоа е провокација, му беше толку наивно објаснувањето што не држи вода, дома тој може да си го држи знамето, неговата канцеларија има приватен дел и таму може да го држи знамето, меѓутоа тој ја претставува државата и симболите на државата се едни ...

Иванов: ДУИ има многу поквалитетни кадри од Талат Џафери, кој провоцира, а верувам ќе продолжи со провокациите

Курир - 17.05.2017

ДУИ има многу поквалитетни кадри од Талат Џафери, кој провоцира, а верувам ќе продолжи со провокациите, изјави претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во „Отворено студио“ на ТВ НОВА.

Џафери: Седницата за избор на влада зависи од мандатарот

Репортер - 17.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека ќе закаже седница за избор на влада откако мандатарот Зоран Заев до Собранието ќе достави Предлог-програма и Предлог – состав на новата влада.

Џафери се срeтна со амбасадорката на ОБСЕ

Телеграф - 17.05.2017

Во врска со претстојните локални избори, Џафери ја информирал амбасадорката на ОБСЕ за координацијата одржана со лидерите на политичките партии, на којашто е договорено изборите да се одржат во првата половина на октомври, како и за чекорите што ...

Џафери очи во очи со канадскиот амбасадор Пинингтон

Репортер - 17.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска имаше официјална средба со амбасадорот на Канада во Република Македонија, Филип Пинингтон. Со оглед на фактот што претседателот на државата денеска ја исполни својата уставна обврска и го даде ...

„За заедничка Македонија“ поднесе иницијатива пред Уставниот суд за незаконскиот избор на Џафери

Сител - 17.05.2017

Претставници на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска поднесоа иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија.

Иванов: ДУИ има многу поквалитетни кадри од Талат Џафери, кој ќе продолжи со провокации

Република - 17.05.2017

ДУИ има многу поквалитетни кадри од Талат Џафери, кој провоцира, а верувам ќе продолжи со провокациите, изјави претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во „Отворено студио“ на ТВ НОВА.

Иванов: Изборот на Талат Џафери можам да кажам дека беше несреќен избор

Вечер Прес - 17.05.2017

Тоа е провокација, му беше толку наивно објаснувањето што не држи вода, дома тој може да си го држи знамето, неговата канцеларија има приватен дел и таму може да го држи знамето, меѓутоа тој ја претставува државата и симболите на државата се едни ...

(ВИДЕО) Се оспорува изборот на Џафери за собраниски претседател

Вечер Прес - 17.05.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија" денеска до Уставниот суд поднесува иницијативата за изјаснување во однос на уставноста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието.

Џафери: Седницата за избор на влада зависи од мандатарот

Вечер Прес - 17.05.2017

Талат Џафери денеска изјави дека ќе закаже седница за избор на влада откако мандатарот Зоран Заев до Собранието ќе достави Предлог-програма и Предлог - состав на новата влада. Паралелно со оваа седница ќе се одржува и седница за измени на Изборниот ...

„За заедничка Македонија“ поднесе иницијатива пред Уставниот суд за незаконскиот избор на Џафери

Република - 17.05.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ ја поднесе претставката пред Уставниот суд за оценка на законитоста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. Богдан Илиевски од „За заедничка Македонија“ истакна дека секој мора да ги ...

Џафери: Ќе закажам седница за влада кога Заев ќе достави програма и состав на владата

Мета - 17.05.2017

Седница за избор на влада ќе закажам откако мандатарот Зоран Заев до Собранието ќе достави предлог-програма и предлог-состав на новата влада, изјави претседателот на Собранието, Талат Џафери, откако даде исказ во Основното јавно обвинителство по ...

„За заедничка Македонија“ поднесе иницијатива пред Уставниот суд за незаконскиот избор на Џафери

Пулс24 - 17.05.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ ја поднесоа претставката пред Уставниот суд за оценка на законитоста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива вели дека секој мора да ги ...

Џафери: Седница на Собрание ќе има кога Заев ќе го достави предлогот за состав на Влада

Фактор - 17.05.2017

Првата седница на Собранието која ќе ја закаже собранискиот спикер Талат Џафери ќе биде за избор на новата влада, а нејзиното одржување зависи од новиот мандатор Зоран Заев кој треба да го достави предлогот за новиот владин кабинет како и за ...

„За заедничка Македонија“ на уставните судии им ја предаде иницијативата за нелегалноста на изборот на Џафери

Тера - 17.05.2017

Претставниците на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија” утрово ја поднесоа иницијативата до Уставниот суд за оценување на уставноста на изборот на Талат Џафери за претседател на законодавниот дом.

„За заедничка Македонија“ поднесе иницијатива до Уставен за изборот на Џафери

Канал 77 - 17.05.2017

Претставници на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија” поднесоа иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. Тужбата била составена од врвни правници и од иницијативата ...

Џафери: Седницата за избор на влада зависи од мандатарот

еМагазин - 17.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека ќе закаже седница за избор на влада откако мандатарот Зоран Заев до Собранието ќе достави Предлог-програма и Предлог - состав на новата влада.

Џафери: Седницата за избор на влада зависи од мандатарот

Либертас - 17.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека ќе закаже седница за избор на влада откако мандатарот Зоран Заев до Собранието ќе достави Предлог-програма и Предлог – состав на новата влада.

Џафери се сртна со амбасадорката на ОБСЕ

Либертас - 17.05.2017

Претседателот на македонското Собрание Талат Џафери денеска оствари средба со шефот на Мисијата на ОБСЕ амбасадорката Нина Суомалаинен. На средбата, како што соопшти собраниската прес-служба, амбасадорката Суомалаинен му го честитала изборот на ...

„За заедничка Македонија“ поднесе иницијатива до Уставен за изборот на Џафери

еМагазин - 17.05.2017

Претставници на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска поднесоа иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија.

Џафери: По доделувањето на мандатот, се отвораат процесите за формирање на новата влада

Точка - 17.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари официјална средба со амбасадорот на Канада во Република Македонија, Филип Пинингтон, кој му го честиташе изборот.

Средба на Џафери со канадскиот амбасадор Пинингтон

Либертас - 17.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска имаше официјална средба со амбасадорот на Канада во Република Македонија, Филип Пинингтон. Со оглед на фактот што претседателот на државата денеска ја исполни својата уставна обврска и го даде ...

„За заедничка Македонија“ поднесе иницијатива пред Уставен за незаконскиот избор на Џафери

Точка - 17.05.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ ја поднесоа претставката пред Уставниот суд за оценка на законитоста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива вели дека секој мора да ги ...

Џафери: Иванов го поттикна насилството во Собранието на 27 април

Точка - 17.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска рече дека давањето на мандатот за формирање на новата влада покажува будење на претседателот Ѓорге Иванов, по сите бариери кои тој претходно ги направи во овој процес, информира АлсатМ.

Градоначалниците ќе почекаат, Џафери збунет

Република - 17.05.2017

Тешко дека до крајот на неделава Талат Џафери ќе закаже собраниска седница за измени на Изборниот законик, иако партиите постигнаа договор локалните избори да се одржат на 15 октомври и од вчера градоначалниците и советниците останаа без мандати и ...

„За заедничка Македонија“ поднесе иницијатива до Уставен за изборот на Џафери

Либертас - 17.05.2017

Претставници на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска поднесоа иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија.

Џафери: Седницата за нова влада зависи од мандатарот и ќе биде само за избор на Влада

Локално - 17.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, изјави дека го радува тоа што претседателот Иванов го додели мандатот и дека закажувањето на собраниската седница за состав на владата ќе зависи од мандатарот.

„За заедничка Македонија“ го оспори изборот на Талат Џафери пред Уставен суд

Локално - 17.05.2017

Претставниците на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија” ја поднесоа иницијативата до Уставниот суд за оценување на уставноста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието.

Џафери: Ме радува тоа што Иванов му го додели мандатот на Заев

Точка - 17.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери изјави дека го радува тоа што претседателот Ѓорге Иванов му го додели мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Тој кажа дека Иванов додека е надвор од државата има време да размисли со ...

Џафери: Седницата за избор на влада зависи од мандатарот...

Н.Македонија - 17.05.2017

Џафери: Седницата за избор на влада зависи од мандатарот Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека ќе закаже седница за избор на влада откако мандатарот Зоран Заев до Собранието ќе достави Предлог-програма и Предлог - состав на ...

„За заедничка Македонија“ поднесе иницијатива до Уставен...

Н.Македонија - 17.05.2017

„За заедничка Македонија“ поднесе иницијатива до Уставен Претставниците на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија" утрово ја поднесоа иницијативата до Уставниот суд за оценување на уставноста на изборот на Талат Џафери за претседател на ...

Во дебатната емисија „Само Вистина“ гостин претседателот на Собрание Талат Џафери

Канал5 - 16.05.2017

Во денешната дебатна емисија „Само Вистина“ гостин беше претседателот на Собранието, Талат Џафери. Со него разговараше Мирјана Трпчевска. До петок истекува рокот во кој претседателот на државата Ѓорге Иванов треба да го додели мандатот на мандатарот ...

Груевски задоволен за локалните избори, но бара парламентарни

ТВ21 - 16.05.2017

Една точка по која во моментов се чини сите политички партии се согласни, е датумот за одржување на локални избори, 15 октомври. Но лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски не се воздржа од предупредување – СДСМ да не се предомислува.

Џафери: Иванов да го даде мандатот, па да се продолжи мандатот на градоначалниците

Фокус - 16.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари официјална средба со амбасадорот на Република Словенија во Република Македонија, Милан Јазбец, со кого разговарале за заедничката соработка.

Џафери на средба со екс претседателите на Собрание, не присуствувале Вељановски, Климовски и Георгиевски!

Фокус - 16.05.2017

Собранискиот спикер Талат Џафери ги собрал на средба поранешните претседатели на Собранието, дознава Фактор . Според информациите на медиумот, на средбата биле поканети сите поранешни претседатели на Собранието, но на средбата присуствувале само ...

Средба на претседателот Џафери со словенечкиот амбасадор г. Јазбец

Слободен Печат - 16.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, денеска оствари официјална средба со амбасадорот на Република Словенија во Република Македонија, г. Милан Јазбец. На почетокот од средбата амбасадорот му врачи официјална честитка ...

Силјановска: Има многу дилеми околу изборот на Џафери

Нетпрес - 16.05.2017

Нелегалниот и надвор од деловникот избор на Талат Џафери за претседател на Собранието предизвика голем гнев кај многу граѓани во Република Македонија. И експертската и професорска фела не се согласува со начинот на кој е избран Џафери.

Џафери до Јазбец: Очекувам претседателот да го даде мандатот за формирање влада

МКД - 16.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска се сретна со амбасадорот на Словенија, Милан Јазбец на кого му кжал дека лично ќе се заложи за враќање на институционалниот интегритет на Собранието и за јакнење на довербата на граѓаните во оваа ...

Џафери очекува Иванов да го даде мандатот на Заев

+инфо - 16.05.2017

Џафери истакна дека лично ќе се заложи за враќање на институционалниот интегритет на Собранието и на јакнење на довербата на граѓаните во него. Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари официјална средба со ...

Џафери се сретна со амбасадорот на Словенија Јазбец

А1 On - 16.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска се сретна со словенечкиот амбасадор во Република Македонија, Милан Јазбец. Како што соопшти Кабинетот на Џафери, Јазбец му врачил официјална честитка на Џафери од претседателот ...

Џафери се сретна со амбасадорот на Словенија Јазбец

Репортер - 16.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска се сретна со словенечкиот амбасадор во Република Македонија, Милан Јазбец. Како што соопшти Кабинетот на Џафери, Јазбец му врачил официјална честитка на Џафери од претседателот ...

Џафери очекува Иванов да му го даде мандатот на Заев

Макфакс - 16.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, оствари официјална средба со амбасадорот на Република Словенија во Република Македонија, Милан Јазбец, со кого разговарале за заедничката соработка.

Џафери очекува Иванов да му го даде мандатот на Заев

Кајгана - 16.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, оствари официјална средба со амбасадорот на Република Словенија во Република Македонија, Милан Јазбец, со кого разговарале за заедничката соработка.

Џафери очекува Иванов да ја исполни својата уставна обврска и да го додели мандатот

Стандард - 16.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со амбасадорот на Република Словенија во Република Македонија, Милан Јазбец. Осврнувајќи се на немилите настани од 27 април и на актуелната состојба, Џафери ...

Вељаноски, Георгиевски и Климовски го бојкотираат новиот собраниски спикер

+инфо - 16.05.2017

На средбата која траела час и половина, само тројца поранешни претседатели со Џафери размениле исукуства за функционирање на Собранието. Собранискиот спикер Талат Џафери воспостави нова пракса на почетокот на својот мандат и ги повикал на средба ...

Џафери е незаконски претседател за Климовски, Георгиевски и Вељаноски, Талат остана легитимиран само од СДСМ

Курир - 16.05.2017

Незаконски и нелегитимно назначениот претседател на Собранието Талат Џафери остана легитимиран само од СДСМ, откако на свиканата средба со поранешните претседатели на Собранието се појавиле само Стојан Андов, Тито Петковски и Никола Поповски.

Џафери на средба со екс претседателите на Собрание: Бојкот на Вељановски, Климовски и Георгиевски!

Репортер - 16.05.2017

Собранискиот спикер Талат Џафери ги собрал на средба поранешните претседатели на Собранието, дознава Фактор . Средбата била во текот на вчерашниот ден на барање на Џафери. Иако биле поканети сите поранешни претседатели на Собрание без исклучок, ...

Џафери на средба со поранешните претседатели на Собранието

А1 On - 16.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, одржа средба со поранешните спикери на македонскиот Парламент. Тој ги повикал сите досегашни претседатели на Собранието, но на средбата присуствувале само Стојан Андов, Тито Петковски и Никола Поповски.

Силјановска: Не можам да кажам дека изборот на Џафери е легален и легитимен, поставувањето на албанско знаме значи ...

Курир - 16.05.2017

Нелегалниот и надвор од деловникот избор на Талат Џафери за претседател на Собранието предизвика голем гнев кај многу граѓани во Република Македонија. И експертската и професорска фела не се согласува со начинот на кој е избран Џафери.

Силјановска: Не можам да кажам дека изборот на Џафери е легален и легитимен

Пулс24 - 16.05.2017

Во гостување на Tелевизија 24, професорката по Уставно право и еден од најголемите познавачи на оваа тематика, Гордана Силјановска, вели дека не може да каже дека изборот на Талат Џафери легален и легитимен.

Џафери очекува Иванов да му го даде мандатот на Заев

Точка - 16.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, оствари официјална средба со амбасадорот на Република Словенија во Република Македонија, Милан Јазбец, со кого разговарале за заедничката соработка.

Џафери до Јазбец: Очекувам Иванов да му го даде мандатот на Заев

Мета - 16.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска со словенечкиот амбасадор Милан Јазбец разговарал за билатералните односи меѓу двете земји, како и за настаните во Собранието на 27 април.

Џафери се сретна со амбасадорот на Словенија Јазбец

Либертас - 16.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска се сретна со словенечкиот амбасадор во Република Македонија, Милан Јазбец. Како што соопшти Кабинетот на Џафери, Јазбец му врачил официјална честитка на Џафери од претседателот ...

Силјановска: Има многу дилеми околу изборот на Џафери

Точка - 16.05.2017

Нелегалниот и надвор од деловникот избор на Талат Џафери за претседател на Собранието предизвика голем гнев кај многу граѓани во Република Македонија. И експертската и професорска фела не се согласува со начинот на кој е избран Џафери.

Џафери до Јазбец: Очекувам Иванов да му го даде мандатот на Заев

Локално - 16.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска со словенечкиот амбасадор Милан Јазбец разговарал за билатералните односи меѓу двете земји, како и за настаните во Собранието на 27 април.

Џафери на средба со екс претседателите на Собрание: Бојкот на Вељановски, Климовски и Георгиевски!

Фактор - 16.05.2017

Собранискиот спикер Талат Џафери ги собрал на средба поранешните претседатели на Собранието, дознава Фактор. Средбата била во текот на вчерашниот ден на барање на Џафери. Иако биле поканети сите поранешни претседатели на Собрание без исклучок, сепак ...

Силјановска: Албанското знаме на Џафери значи поделен суверенитет

Република - 16.05.2017

Нелегалниот и надвор од деловникот избор на Талат Џафери за претседател на Собранието предизвика голем гнев кај многу граѓани во Република Македонија. И експертската и професорска фела не се согласува со начинот на кој е избран Џафери.

Трајко Вељаноски, Љубиша Георгиевски и Саво Климовски го бојкотираа спикерот Џафери

Локално - 16.05.2017

На средбата која траела час и половина, само тројца поранешни претседатели со спикерот Џафери размениле исукуства за функционирање на Собранието, вмровските не дошле. Собранискиот спикер Талат Џафери воспостави нова пракса на почетокот на својот ...

Градоначалниците од денес работат без мандат

Фактор - 16.05.2017

Градоначалниците на општините од денеска ќе работат без мандат. Новите локални избори во земјата требаше да се одржат во првата половина на овој месец, но поради доцнењето со изборот на претседател на Собранието истекоа сите законски рокови за ...

Џафери е незаконски претседател за Климовски, Георгиевски и Вељаноски, Талат остана легитимиран само од СДСМ

Вечер Прес - 16.05.2017

Незаконски и нелегитимно назначениот претседател на Собранието Талат Џафери остана легитимиран само од СДСМ, откако на свиканата средба со поранешните претседатели на Собранието се појавиле само Стојан Андов, Тито Петковски и Никола Поповски.

Џафери на средба со екс претседателите на Собрание: Бојкот на Вељановски, Климовски и Георгиевски!

Либертас - 16.05.2017

Собранискиот спикер Талат Џафери ги собрал на средба поранешните претседатели на Собранието, дознава Фактор . Средбата била во текот на вчерашниот ден на барање на Џафери. Иако биле поканети сите поранешни претседатели на Собрание без исклучок, ...

Џафери е незаконски претседател за Климовски, Георгиевски и Вељаноски, Талат остана легитимиран само од СДСМ

Република - 16.05.2017

Незаконски и нелегитимно назначениот претседател на Собранието Талат Џафери остана легитимиран само од СДСМ, откако на свиканата средба со поранешните претседатели на Собранието се појавиле само Стојан Андов, Тито Петковски и Никола Поповски.

Силјановска: Не можам да кажам дека изборот на Џафери е легален и легитимен, поставувањето на албанско знаме значи ...

Вечер Прес - 16.05.2017

Нелегалниот и надвор од деловникот избор на Талат Џафери за претседател на Собранието предизвика голем гнев кај многу граѓани во Република Македонија. И експертската и професорска фела не се согласува со начинот на кој е избран Џафери.

Локалните избори во октомври?...

Н.Македонија - 16.05.2017

Со законски измени треба да се овозможи мандатот на сегашните градоначалници и советници да биде продолжен до изборот на нови градоначалници и советници Претставниците на парламентарните партии, со исклучок на ВМРО-ДПМНЕ, вчера одржаа координативна ...

ВМРО-ДПМНЕ : Не одиме на кoординација кај пратеникот Џафери

Канал5 - 15.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на најавената координација во Собранието, информираат од партијата. - Талат Џафери не е избран за претседател на Собранието на Република Македонија во законска процедура и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не гледа ...

Координација во Собранието на Македонија

Алсат-М - 15.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за денеска најави координација на претставниците на парламентарни партии, на која треба да се разговара за локалните избори. Мандатот на градоначалниците и на советниците истекува денеска.

Заврши координацијата на пратеничките групи во Собранието

Алсат-М - 15.05.2017

Заврши денешната координација на претставниците на пратеничките групи која се одржа кај претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери. На координацијата не учествуваше пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи не го признаваат ...

На координацијата во Собранието предложено локалните избори да бидат во октомври

Канал5 - 15.05.2017

Парламентарните партии кои денеска беа на координација кај претседателот на Собранието Талат Џафери се договориле дека исклучителен приоритет за Република Македонија е постигнување договор за донесување Предлог-закон за изменување и дополнување на ...

На координацијата во Собранието предложено локалните избори да бидат во октомври

Телма - 15.05.2017

Парламентарните партии кои денеска беа на координација кај претседателот на Собранието Талат Џафери се договориле дека исклучителен приоритет за Република Македонија е постигнување договор за донесување Предлог-закон за изменување и дополнување на ...

Локални избори во октомври, предложено на координацијата во Собранието

ТВ21 - 15.05.2017

Парламентарните партии кои денеска беа на координација кај претседателот на Собранието Талат Џафери се договориле дека исклучителен приоритет за Република Македонија е постигнување договор за донесување Предлог-закон за изменување и дополнување на ...

Средба на Џафери со шведскиот амбасадор Стафансон

Канал5 - 15.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Шведска Матс Стафансон, кој му го честиташе изборот на функцијата претседател на Собранието и изрази искрени очекувања дека политичкиот ...

Партиите се договорија, локалните избори на 15-ти октомври

24 Вести - 15.05.2017

15-ти октомври е датумот кога најверојатно ќе бидат одржани локалните избори откако претходно ќе биде донесен Предлог законот за изменување и дополнување на Изборниот законик а мандатот на сегашните градоначалници ќе биде продолжен.

Претставниците на партиите на координација во Собранието

24 Вести - 15.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска најави координација со претставниците на парламентарни партии, на која треба да се разговара за локалните избори. Мандатот на градоначалниците и на советниците истекува денеска.

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на координацијата во Собранието

Алсат-М - 15.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на најавената координација во Собранието, информираат од партијата. – Талат Џафери не е избран за претседател на Собранието на Република Македонија во законска процедура и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не гледа ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на координацијата во Собранието

ТВ21 - 15.05.2017

– Талат Џафери не е избран за претседател на Собранието на Република Македонија во законска процедура и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не гледа причина зошто би одговарала на покана која пратеникот Талат Џафери ја испраќа во својство на ...

Координација во Собранието за локалните избори

Канал5 - 15.05.2017

Кај претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска се одржа координација на претставниците на пратеничките групи со цел да се договорат за распишување локални избори и за законски измени за евентуално продолжување на ...

Локалната власт - жртва на блокадите на ВМРО ДПМНЕ!

Deutsche Welle - 15.05.2017

Хаосот во процесот за формирање на централната власт се преслика и на локално ниво. Без политичка Влада и нефункционални општини Македонија е парализирана држава, предупредуваат експертите! Мандатот на локалната власт истече, Македонија остана без ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на координацијата во Собрание

24 Вести - 15.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на најавената координација во Собранието, соопштуваат од партијата. „Талат Џафери не е избран за претседател на Собранието на Република Македонија во законска процедура и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не гледа причина ...

ВМРО ДПМНЕ не оди на координација кај Џафери

Телма - 15.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери за денеска свика координација помеѓу пратеничките групи за договор околу завршувањето на мандатот на локалната власт и распишување на локалните избори.

ВМРО-ДПМНЕ нема да оди кај Талат на координација за локалните избори

Сакам да кажам - 15.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на најавената координација во Собранието кај спикерот Талат Џафери за локалните избори, соопшти партијата утринава. Џафери за денеска закажа координативна средба со претставниците на парламентарните партии, на којашто ...

На координацијата во Собранието предложено локалните избори да бидат во октомври

Алсат-М - 15.05.2017

Парламентарните партии кои денеска беа на координација кај претседателот на Собранието Талат Џафери се договориле дека исклучителен приоритет за Република Македонија е постигнување договор за донесување Предлог-закон за изменување и дополнување на ...

Локални избори најверојатно ќе има првата половина на октомври

Сакам да кажам - 15.05.2017

На координација кај претседателот на Собранието талат Џафери денеска претставници на СДСМ и коалицијата, на ДУИ, на БЕСА, Алијанса за Албанците и на ДПА, се договориле начелно локални избори да се одржан во првата половина на октомври 2017 година.

Заврши собраниска координација за локалните избори

24 Вести - 15.05.2017

Заврши денешната координација на претставниците на пратеничките групи која се одржа кај претседателот на Собранието Талат Џафери. На координацијата не учествуваше пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи не го признаваат изборот на Џафери за ...

Џафери: Локални избори во првата половина на октомври

Фокус - 15.05.2017

Парламентарните партии кои денеска беа на координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, се договориле дека исклучителен приоритет за Република Македонија е постигнување договор за донесување Предлог-закон за изменување и дополнување на ...

„За заедничка Македонија“ со претставка до Уставниот суд против изборот на Џафери

Канал5 - 15.05.2017

Од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ утре ќе поднесат претставка до уставниот суд против, како што велат, нелегалниот избор на претседателот на ...

Координација во Собранието без присуство на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ: Локални избори во октомври

Канал5 - 15.05.2017

Постигнувањето договор за донесување на Предлог-закон за изменување и дополнување на Изборниот законик со кој локалните избори би се одржале во првата половина на октомври, а мандатот на градоначалниците и советниците, кој истекува денеска, ќе се ...

Локалните избори во октомври?

Deutsche Welle - 15.05.2017

На координацијата кај претседателот на Собранието, Џафери, парламентарните партии договориле локални избори во октомври и продолжување на мандатот на градоначалниците и советниците. ВМРО ДПМНЕ не учествувал на средбата Парламентарните партии кои ...

Локални избори во октомври, прифатливо и за мнозинството и за ВМРО-ДПМНЕ

ТВ21 - 15.05.2017

За да се продолжи мандатот на општинските власти, парламентарното мнозинство предлага да се усвојат законски измени, а локалните избори да се одржат во првата половина од октомври. Ова е заклучено на денешната средба на претседателот на собранието, ...

ВМРО – ДПМНЕ нема да оди на координација, Џафери не е избран законски

Фокус - 15.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение информира дека нема да учествува на најавената координација во Собранието, која ќе се одржи денеска. Талат Џафери не е избран за претседател на Собранието на Република Македонија во законска процедура и пратеничката група ...

„За заедничка Македонија“: Иницијатива до Уставен суд за изборот на Џафери

МРТ - 15.05.2017

Од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ ќе поднесат иницијатива пред Уставниот суд за изјаснување по однос на уставноста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието.

„За заедничка Македонија“ ќе водат правна битка со редуцирани протести

Р.С.Европа - 15.05.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ најави дека утре во Уставниот суд ќе поднесе иницијатива за оценување на уставноста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија.

Предлог за локални избори во октомври

МРТ - 15.05.2017

Локални избори во првата половина на октомври, мандатот на сегашните градоначалници и советници да се продолжи до изборот на нови- ова е договорот од координативната средба на парламентарните партии и претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Предложен е датумот за локалните избори - 15 октомври

МКД - 15.05.2017

Најверојатниот датум за локалните избори е 15 октомври. Ова е дел од договорот на координацијата одржана денеска кај претседателот на Собранието Талат Џафери. На координацијата учествуваа претставници на сите собраниски партии, освен претставниците ...

Локални избори во октомври, прифатливо за сите политички партии

Алфа - 15.05.2017

На средбата во Собранието присуствуваа претставници на сите политички партии освен ВМРО-ДПМНЕ, кои пред средбата најавија дека нема да присуствуваат. Локални избори во октомври, побарале денеска парламентарните партии на средбата со Талат Џафери.

За Заедничка Македонија утре пред Уставен со претставка за изборот на Џафери

Алфа - 15.05.2017

Преседанот правен кај нив е направен. Прекршија Устав, закон, правилници не само стоејќи, може клечејќи да изберат Влада - велат од граѓанската иницијатива Легитимноста на пратеникот на ДУИ, Талат Џафери како претседател на Собранието ќе ја ...

Парламентарното мнозинство се договори за локални избори во октомври

Слободен Печат - 15.05.2017

Партиите што имаат пратеници во Собранието, со исклучок на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, присуствуваа на координација кај Џафери и се договорија да има измени на Изборниот законик за утврдување нов датум за локални избори.

Партиите се договорија: Локални избори во октомври

Сител - 15.05.2017

Партиите постигнаа првичен договор: локалните избори да се одржат во првата половина на октомври,а мандатот на актуелните градоначалници и советници да се продолжи до изборот на нови членови.

Партиите се договорија - лoкални избори во октомври

Глас на Америка - 15.05.2017

Сега е потребно да се донесе предлог-закон за изменување и дополнување на Изборниот законик со што ќе се овозможат изборите, но и ќе се даде некаква правна рамка и легалност за продолжување на мандатот на градоначалниците и советниците до нивното ...

На координацијата во Собранието предложено локалните избори да бидат во октомври

Алфа - 15.05.2017

На координацијата присуствуваа претставници на СДСМ и коалицијата, ДУИ, БЕСА, Алијанса за Албанците и ДПА, а ВМРО-ДПМНЕ како што и претходно најави немаше претставник на состанокот. Парламентарните партии кои денеска беа на координација кај ...

На координацијата во Собранието предложено локалните избори да бидат во октомври

Макфакс - 15.05.2017

Парламентарните партии кои денеска беа на координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, се договориле дека исклучителен приоритет за Република Македонија е постигнување договор за донесување Предлог-закон за изменување и дополнување на ...

Средба на Џафери со шведскиот амбасадор Стафансон

А1 On - 15.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Шведска Матс Стафансон, кој му го честиташе изборот на функцијата претседател на Собранието и изрази искрени очекувања дека политичкиот ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на најавената координација кај Џафери

МКД - 15.05.2017

Талат Џафери не е избран за претседател на Собранието на Република Македонија во законска процедура и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не гледа причина зошто би одговарала на покана која пратеникот Џафери ја испраќа во својство на претседател.

Средба на Џафери со шведскиот амбасадор Стафансон

Сител - 15.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Шведска Матс Стафансон, кој му го честиташе изборот на функцијата претседател на Собранието и изрази искрени очекувања дека политичкиот ...

Предложено локалните избори да бидат во октомври

Кајгана - 15.05.2017

Парламентарните партии кои денеска беа на координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, се договориле дека исклучителен приоритет за Република Македонија е постигнување договор за донесување Предлог-закон за изменување и дополнување на ...

На координацијата кај Џафери договорени локални избори во октомври

Стандард - 15.05.2017

Парламентарните партии кои денеска беа на координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, се договориле дека исклучителен приоритет за Република Македонија е постигнување договор за донесување Предлог-закон за изменување и дополнување на ...

Координација во Собранието на Република Македонија за локалните избори

Академик - 15.05.2017

Партиите се договорија дека од исклучителен приоритет за Република Македонија е постигнувањето договор за донесување на Предлог-закон за изменување и дополнување на Изборниот законик со кој одржувањето на локалните избори ќе биде предвидено за ...

СРЕДБА ЏАФЕРИ-СТАФАНСОН: Македонија и Шведска имаат одличен пријателски однос

Телеграф - 15.05.2017

Амбасадорот, како што соопштуваат од собраниската прес-служба, ја подвлече натамошната подготвеност на Кралството Шведска потесно да соработува на билатерален план, особено меѓу парламентите на двете земји и во таа насока му врачи на Џафери покана ...

(ФОТО) Џафери со шведскиот амбасадор Стафансон

Репортер - 15.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Шведска Матс Стафансон, кој му го честиташе изборот на функцијата претседател на Собранието и изрази искрени очекувања дека политичкиот ...

Џафери вели: Локални во октомври

Таратур - 15.05.2017

Парламентарните партии кои денеска беа на координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, се договориле дека исклучителен приоритет за Република Македонија е постигнување договор за донесување Предлог-закон за изменување и дополнување на ...

Партиите се договориле за локални избори во октомври

Правдико - 15.05.2017

Партиите се договорија дека од исклучителен приоритет за Република Македонија е постигнувањето договор за донесување на Предлог-закон за изменување и дополнување на Изборниот законик со кој одржувањето на локалните избори ќе биде предвидено за ...

„За заедничка Македонија“ ќе водат правна битка со редуцирани протести

Правдико - 15.05.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ најави дека утре во Уставниот суд ќе поднесе иницијатива за оценување на уставноста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија.

Координација во Собранието за локалните избори

Press24 - 15.05.2017

Кај претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска се одржа координација на претставниците на пратеничките групи со цел да се договорат за распишување локални избори и за законски измени за евентуално продолжување на ...

Џафери и Стефансон разговараа за уставната обврска на Иванов да го додели мандатот

Press24 - 15.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Шведска Матс Стафансон, кој му го честиташе изборот на функцијата претседател на Собранието и изрази искрени очекувања дека политичкиот ...

Во Сообранието се одржува координација за локалните избори, ВМРО-ДПМНЕ не учествува

Репортер - 15.05.2017

Кај претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска се одржа координација на претставниците на пратеничките групи со цел да се договорат за распишување локални избори и за законски измени за евентуално продолжување на ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на координацијата во Собранието

Макфакс - 15.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на најавената координација во Собранието, бидејќи како што се вели во партиското сопштение „Талат Џафери не е избран за претседател на Собранието на Република Македонија во законска процедура и пратеничката група на ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на најавената координација во Собранието

А1 On - 15.05.2017

„ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на најавената координација во Собранието. Талат Џафери не е избран за претседател на Собранието на Република Македонија во законска процедура и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не гледа причина зошто би одговарала на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да учествуваме на координацијата во Собранието

Репортер - 15.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на најавената координација во Собранието, информираат од партијата. – Талат Џафери не е избран за претседател на Собранието на Република Македонија во законска процедура и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не гледа ...

Партиите на координација кај претседателот на Собранието, ВМРО ДПМНЕ најави дека не оди

Таратур - 15.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска најави координација на претставниците на парламентарни партии, на која треба да се разговара за локалните избори. Мандатот на градоначалниците и на советниците истекува денеска.

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да учествуваме на најавената координација во Собранието

Курир - 15.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на најавената координација во Собранието. Талат Џафери не е избран за претседател на Собранието на Република Македонија во законска процедура и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не гледа причина зошто би одговарала на ...

Координација во Собранието за локалните избори

Сител - 15.05.2017

Кај претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска се одржа координација на претставниците на пратеничките групи со цел да се договорат за распишување локални избори и за законски измени за евентуално продолжување на ...

Координација во Собранието на Македонија

Р.С.Европа - 15.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска најави координација на претставниците на парламентарни партии, на која треба да се разговара за локалните избори. Мандатот на градоначалниците и на советниците истекува денеска.

ЏАФЕРИ СЕ ФАЌА ЗА РАБОТА: Партиите и спикерот ќе бараат чаре за локалните избори

Телеграф - 15.05.2017

Доколку се има политичка волја, целата процедура за неопходните измени и за распишувањето на изборите може да се заврши за еден ден и да се избегне хаосот во функционирањето на општините кој се заканува уште од денеска Претседателот на Собранието на ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на координацијата во Собранието

Кајгана - 15.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на најавената координација во Собранието, бидејќи како што се вели во партиското сопштение „Талат Џафери не е избран за претседател на Собранието на Република Македонија во законска процедура и пратеничката група на ...

Координација во Собранието за локалните избори

Нетпрес - 15.05.2017

Кај претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска се одржа координација на претставниците на пратеничките групи со цел да се договорат за распишување локални избори и за законски измени за евентуално продолжување на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да одиме на координација кај пратеникот Џафери

+инфо - 15.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение информира дека нема да учествува на најавената координација во Собранието, која ќе се одржи денеска. ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение информира дека нема да учествува на најавената координација во Собранието, која ќе се одржи ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на најавената координација во Собранието

Стандард - 15.05.2017

„ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на најавената координација во Собранието. Талат Џафери не е избран за претседател на Собранието на Република Македонија во законска процедура и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не гледа причина зошто би одговарала на ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на координацијата во Собранието

Р.С.Европа - 15.05.2017

Талат Џафери не е избран за претседател на Собранието на Република Македонија во законска процедура и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не гледа причина зошто би одговарала на покана која пратеникот Талат Џафери ја испраќа во својство на претседател.

На координацијата во Собранието предложено локалните избори да бидат во октомври

Сител - 15.05.2017

Парламентарните партии кои денеска беа на координација кај претседателот на Собранието Талат Џафери се договориле дека исклучителен приоритет за Република Македонија е постигнување договор за донесување Предлог-закон за изменување и дополнување на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да учествуваме на координацијата во Собранието

Сител - 15.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на најавената координација во Собранието, информираат од партијата. - Талат Џафери не е избран за претседател на Собранието на Република Македонија во законска процедура и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не гледа ...

НАЈАВИ ЗА СОБРАНИСКА СЕДНИЦА НЕМА: Партиите се координираа кај Џафери, ВМРО-ДПМНЕ не дојде, градоначалниците висат

Телеграф - 15.05.2017

Засега нема најави дека ќе биде закажана седница на која би се гласало за измени во изборниот законик, а со кои би им се продолжил мандатот на градоначалниците и на советниците во општините.

Заврши координацијата на пратеничките групи во Собранието

Р.С.Европа - 15.05.2017

Заврши денешната координација на претставниците на пратеничките групи која се одржа кај претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери. На координацијата не учествуваше пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи не го признаваат ...

Во Собранието координација за локалните избори

МРТ - 15.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ не учествува на координацијата, бидејќи како што соопштија, Талат Џафери не е избран за претседател на Собранието во законска процедура. Во Собранието координиција кај спикерот Талат Џафери за датумот за локалните избори.

Локални избори во октомври, а мандатот на сегашните градоначалници ќе биде продолжен до изборот на нови

Слободен Печат - 15.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери одржа координација со парламентарните политички партии, на која присутвуваа претставници на СДСМ и коалицијата, ДУИ, БЕСА, Алијанса за Албанците и ДПА, а претставник на ВМРО-ДПМНЕ и ...

Партиите договориле локалните избори да се одржат во октомври

Нова ТВ - 15.05.2017

Локалните избори ќе се одржат во првата половина на октомври, а мандатот на советниците и градоначалниците ќе биде продолжен до одржувањето на изборите, се договориле претставници на парламентарните партии на денешната координативна средба со ...

Градоначалниците остануваат на своите функции до октомври?!

Курир - 15.05.2017

Талат Џафери и претставниците на политичките партии се договориле мандатот на сегашните градоначалници и советници да биде продолжен до изборот на новите членови на советите и градоначалниците.

Партиите предлагаат локални избори во октомври

+инфо - 15.05.2017

Мандатот на сегашните градоначалници и советници да биде продолжен до изборот на новите членови на советите и градоначалниците. Заврши денешната координација на претставниците на пратеничките групи која се одржа кај претседателот на Собранието на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да учествуваме на координацијата во Собранието

Нетпрес - 15.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на најавената координација во Собранието. Талат Џафери не е избран за претседател на Собранието на Република Македонија во законска процедура и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не гледа причина зошто би одговарала на ...

Локалните избори ќе се одржат во октомври

Press24 - 15.05.2017

Локалните избори ќе се одржат во првата половина на октомври, а мандатот на советниците и градоначалниците ќе биде продолжен до одржувањето на изборите. Ова е договорот кој денеска е направен на координацијата во македонското Собрание.

Партиите се договориле да се договорат за локални избори во октомври

МКД - 15.05.2017

Приоритет за државата е постигнување договор за донесување на Предлог-закон за измена и дополнување на Изборниот законик со кој одржувањето на локалните избори ќе биде предвидено за првата половина во месец октомври, а мандатот на сегашните ...

Џафери се сретна со шведскиот амбасадор Стафансон

+инфо - 15.05.2017

Стефансон му врачил на Џафери покана од спикерот на Шведскиот Рикстад за официјална посета наесен на Шведска на петчлена собраниска делегација. Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска оствари официјална средба со амбасадорот на Шведска, ...

ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ ЌЕ ОСТАНАТ ВО ФОТЕЛЈИТЕ: Локалните избори најверојатно во октомври

Телеграф - 15.05.2017

За да се одржат изборите во рокот кој го предвидуваат, потребно е во следниот период да се направат неопходните измени на Изборниот законик и на Законот за локална самоуправа Локалните избори најверојатно ќе се одржат во октомври, а градоначалниците ...

Кабинет на Џафери: Партиите се договорија дека приоритет е договор за локални избори во октомври

Радио МОФ - 15.05.2017

„Партиите се договорија дека од исклучителен приоритет за Република Македонија е постигнувањето договор за донесување на Предлог-закон за изменување и дополнување на Изборниот законик со кој одржувањето на локалните избори ќе биде предвидено за ...

Локални избори во октомври, предложено на координацијата во Собранието

А1 On - 15.05.2017

Парламентарните партии кои денеска беа на координација кај претседателот на Собранието Талат Џафери се договориле дека исклучителен приоритет за Република Македонија е постигнување договор за донесување Предлог-закон за изменување и дополнување на ...

Локални избори во октомври?

Р.С.Европа - 15.05.2017

По средбата со претседателот на Собранието Талат Џафери, претставниците на политичките партии не дадоа изјави. Од Кабинетот на претседателот на Парламентот информираа дека треба да се донесе предлог-закон со кој изборите за градоначалници би се ...

Талат Џафери се сретна со шведскиот амбасадор Стафансон

Слободен Печат - 15.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери денес оствари официјална средба со амбасадорот на Кралството Шведска во Република Македонија, Матс Стафансон. Стафансон му го честиташе на Џафери изборот на функцијата претседател на ...

ВМРО-ДПМНЕ НЕ ГО ПРИЗНАВА ЏАФЕРИ: Нема да присуствуваат на координацијата во Собранието

Телеграф - 15.05.2017

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека СДС се обидуваат да калкулираат согласно партиските интереси, бидејќи за нив државните и националните интереси не биле важни ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на најавената координација во Собранието.

„За заедничка Македонија“ ќе поднесе иницијатива пред Уставниот суд за изборот на Џафери

МРТ - 15.05.2017

Како што велат од иницијативата - продолжува битката за зачувување на унитарноста на државата. Од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ ќе поднесат иницијатива пред Уставниот суд за изјаснување по однос на уставноста на изборот на Талат ...

Градоначалниците остануваат на своите функции до октомври?

Нетпрес - 15.05.2017

Талат Џафери и претставниците на политичките партии се договориле мандатот на сегашните градоначалници и советници да биде продолжен до изборот на новите членови на советите и градоначалниците.

Џафери доби покана за посета на Шведска наесен

МКД - 15.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денес имаше официјална средба со амбасадорот на Шведска во Македонија, Матс Стефансон, со кого разговарале за актуелната политичка состојба во земјата, за уставната обврска на претседателот за доделување ...

На координацијата во Собранието предложено локалните избори да бидат во октомври

Репортер - 15.05.2017

Парламентарните партии кои денеска беа на координација кај претседателот на Собранието Талат Џафери се договориле дека исклучителен приоритет за Република Македонија е постигнување договор за донесување Предлог-закон за изменување и дополнување на ...

Локалните избори на 15-ти октомври, ако гласа и ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 15.05.2017

Петнаесети октомври е датумот кога најверојатно ќе бидат одржани локалните избори откако претходно ќе биде донесен Предлог законот за изменување и дополнување на Изборниот законик, а мандатот на сегашните градоначалници ќе биде продолжен.

Зошто претставници на ВМРО-ДПМНЕ нема да се појават на координација кај Џафери?

Фактор - 15.05.2017

Од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение информираа дека нема да учествуваат на најавената координација во Собранието, која ќе се одржи денеска. “Талат Џафери не е избран за претседател на Собранието на Република Македонија во законска процедура и ...

Координација на Собранието: Локалните избори ќе се одржат во октомври?

Точка - 15.05.2017

На координацијата присуствувале претставници од СДСМ, ДУИ, БЕСА, Алијанса за Албанците и ДПА, додека од ВМРО-ДПМНЕ, како што и беше најавено, немало претставник на состанокот. Партиите кои денеска присуствувале на координација кај претседателот на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да учествуваме на координацијата во Собранието

еМагазин - 15.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на најавената координација во Собранието, информираат од партијата. - Талат Џафери не е избран за претседател на Собранието на Република Македонија во законска процедура и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не гледа ...

НАЈАВИ ЗА СОБРАНИСКА СЕДНИЦА НЕМА: Партиите се координираа кај Џафери, ВМРО-ДПМНЕ не дојде, градоначалниците висат

Вечер Прес - 15.05.2017

Засега нема најави дека ќе биде закажана седница на која би се гласало за измени во изборниот законик, а со кои би им се продолжил мандатот на градоначалниците и на советниците во општините.

Договорено-Локалните избори во октомври!

Локално - 15.05.2017

Заврши координацијата во Собранието. Паднал и договор за локалните избори да се одржат во првата половина на октомври, а мандатот на советниците и градоначалниците ќе биде продолжен до одржувањето на изборите.

Партиите се договорија за локални избори во октомври

Кумановски м. - 15.05.2017

Падна договор помеѓу политичките партии на деншната координативна средба кај претседателот на Собранието, Талат Џафери. Локалните избори ќе се одржат во првата половина на октомври, а мандатот на советниците и градоначалниците ќе биде продолжен се ...

Џафери и Стефансон разговараа за изборот на нова влада и за локалните избори

Мета - 15.05.2017

Доделувањето на мандатот за составување нова влада, следните активности на Собранието на Република Македонија поврзани со тој процес и локалните избори биле главни теми на разговор на денешната средба на претседателот на Собранието, Талат Џафери, со ...

Координација во Собранието за локалните избори

Точка - 15.05.2017

Кај претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска се одржа координација на претставниците на пратеничките групи со цел да се договорат за распишување локални избори и за законски измени за евентуално продолжување на ...

Координација кај Џафери - кое прашање ќе се решава?

Фактор - 15.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска според најавите треба да одржи координација со претставниците на парламентарни партии, на која треба да се разговара за локалните избори. Мандатот на градоначалниците и на советниците истекува ...

Локални избори во средината на октомври

Фактор - 15.05.2017

На денешната координација на политичките партии било предложено локалните избори да се одржат на средината на октомври или поточно на 15 октомври. Ова го пишуваат дел од медиумите кои се повикуваат на соопштение од кабинетот на новиот собраниски ...

Градоначалниците остануваат на своите функции до октомври?!

Скопје инфо - 15.05.2017

Талат Џафери и претставниците на политичките партии се договориле мандатот на сегашните градоначалници и советници да биде продолжен до изборот на новите членови на советите и градоначалниците.

ВМРО ДПМНЕ не го признаваат „нелегитимниот“ Џафери, ама доаѓаат на координација со него !?

Локално - 15.05.2017

Иако не го признаваат Талат Џафери за претседател на Собранието, пратеникот и член на извршниот одбор на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Тодоров присуствуваше во неговиот кабинет, за да се најде решение за мандатот на градоначалниците како и за локалните избори.

Локални избори во октомври, договорија партиите на координација без ВМРО-ДПМНЕ

Бриф - 15.05.2017

Заврши денешната координација на претставниците на пратеничките групи која се одржа кај претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери. На координацијата не учествуваше пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи не го признаваат ...

Талад Џафери денеска ги собира партиите во парламнетот на итна консултативна средба

Локално - 15.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска најави координација на претставниците на парламентарни партии, на која треба да се разговара за локалните избори. Мандатот на градоначалниците и на советниците истекува денеска.

ВМРО-ДПМНЕ нема да присуствува на денешната координација кај Талат Џафери

Вечер Прес - 15.05.2017

Република од свои извори дознава дека многу веројатно ВМРО-ДПМНЕ нема да присуствува на денешната координaциja кај нелегално избраниот Талат Џафери. За ВМРО-ДПМНЕ тој е само пратеник и е избран во незаконска постапка.

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на најавената координација во Собранието

Мета - 15.05.2017

Талат Џафери не е избран за претседател на Собранието на Република Македонија во законска процедура и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не гледа причина зошто би одговарала на покана која пратеникот Талат Џафери ја испраќа во својство на претседател, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да учествуваме на најавената координација во Собранието

Пулс24 - 15.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на најавената координација во Собранието. Талат Џафери не е избран за претседател на Собранието на Република Македонија во законска процедура и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не гледа причина зошто би одговарала на ...

Координација во Собранието за локалните избори

Вечер Прес - 15.05.2017

Кај Талат Џафери денеска се одржа координација на претставниците на пратеничките групи со цел да се договорат за распишување локални избори и за законски измени за евентуално продолжување на мандатот на градоначалниците и на советниците во локалните ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на најавената координација во Собранието

Тера - 15.05.2017

„ ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на најавената координација во Собранието. Талат Џафери не е избран за претседател на Собранието на Република Македонија во законска процедура и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не гледа причина зошто би одговарала на ...

Градоначалниците остануваат на своите функции, локални избори во октомври?!

Вечер Прес - 15.05.2017

Локалните избори да се одржат во октомври, а актуелните градоначалници да останат на функција до денот на изборите. Ова е договорено на средбата на СДСМ, ДУИ, Алијансата на Албанците и БЕСА со Талат Џафери во македонското Собрание, на која главна ...

На координацијата во Собранието предложено локалните избори да бидат во октомври

Тера - 15.05.2017

Партиите се договорија дека од исклучителен приоритет за Република Македонија е постигнувањето договор за донесување на Предлог-закон за изменување и дополнување на Изборниот законик со кој одржувањето на локалните избори ќе биде предвидено за ...

„За заедничка Македонија“ и попладне на протест

Фактор - 15.05.2017

Денеска попладне во 17 часот вообичаениот термин повторно ќе има протести во организација на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Повеќе од 70 дена поддржувачите на иницијативата кои упаднаа насилно во Собранието и повредија пратеници, ...

На координацијата во Собранието предложено локалните избори да бидат во октомври

Вечер Прес - 15.05.2017

Парламентарните партии кои денеска беа на координација кај Талат Џафери се договориле дека исклучителен приоритет за Република Македонија е постигнување договор за донесување Предлог-закон за изменување и дополнување на Изборниот законик, со кој ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да учествуваме на координацијата во Собранието

Точка - 15.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на најавената координација во Собранието. Талат Џафери не е избран за претседател на Собранието на Република Македонија во законска процедура и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не гледа причина зошто би одговарала на ...

На координацијата во Собранието предложено локалните избори да бидат во октомври

Либертас - 15.05.2017

Парламентарните партии кои денеска беа на координација кај претседателот на Собранието Талат Џафери се договориле дека исклучителен приоритет за Република Македонија е постигнување договор за донесување Предлог-закон за изменување и дополнување на ...

Локалните избори во октомври?

Kumanovo News - 15.05.2017

„Партиите се договорија да постигнат договор за донесување на Предлог-закон за изменување и дополнување на Изборниот законик, со кој одржувањето на локалните избори ќе биде предвидено за првата половина на октомври.

На координацијата во Собранието предложено локалните избори да бидат во октомври

МК News - 15.05.2017

Парламентарните партии кои денеска беа на координација кај претседателот на Собранието Талат Џафери се договориле дека исклучителен приоритет за Република Македонија е постигнување договор за донесување Предлог-закон за изменување и дополнување на ...

Во Сообранието се одржува координација за локалните избори, ВМРО-ДПМНЕ не учествува

Либертас - 15.05.2017

Кај претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска се одржа координација на претставниците на пратеничките групи со цел да се договорат за распишување локални избори и за законски измени за евентуално продолжување на ...

Заврши координацијата на пратеничките групи во Собранието

Канал 77 - 15.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери одржа координација со парламентарните политички партии, на која присутвуваа претставници на СДСМ и коалицијата, ДУИ, БЕСА, Алијанса за Албанците и ДПА, а претставник на ВМРО-ДПМНЕ и ...

Градоначалниците остануваат на своите функции до октомври?!

Република - 15.05.2017

Талат Џафери и претставниците на политичките партии се договориле мандатот на сегашните градоначалници и советници да биде продолжен до изборот на новите членови на советите и градоначалниците.

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да одиме на координација кај пратеникот Џафери

Бриф - 15.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение информира дека нема да учествува на најавената координација во Собранието, која ќе се одржи денеска. Талат Џафери не е избран за претседател на Собранието на Република Македонија во законска процедура и пратеничката група ...

Локални избори во октомври, договорија партиите на координација без ВМРО-ДПМНЕ

Мета - 15.05.2017

На денешната координација со претседателот на Собранието, Талат Џафери, претставниците на парламентарните партии се договориле дека е потребно да се донесе предлог-закон за изменување и за дополнување на Изборниот законик, со кој одржувањето на ...

Средба на Џафери со шведскиот амбасадор Стафансон

Либертас - 15.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Шведска Матс Стафансон, кој му го честиташе изборот на функцијата претседател на Собранието и изрази искрени очекувања дека политичкиот ...

Градоначалниците остануваат на своите функции до октомври?!

Вечер Прес - 15.05.2017

Талат Џафери и претставниците на политичките партии се договориле мандатот на сегашните градоначалници и советници да биде продолжен до изборот на новите членови на советите и градоначалниците.

Предлог од партиите: Локални избори во октомври, мандатот на градоначалниците продолжен

еМагазин - 15.05.2017

На денешната координација со претседателот на Собранието, Талат Џафери, партиите се договориле дека е потребно да се донесе Предлог-закон за изменување и дополнување на Изборниот законик со кој одржувањето на локалните избори ќе биде предвидено за ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на најавената координација во Собранието

Либертас - 15.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на најавената координација во Собранието. Талат Џафери не е избран за претседател на Собранието на Република Македонија во законска процедура и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не гледа причина зошто би одговарала на ...

Предложен е датумот за локалните избори – 15 октомври

Тера - 15.05.2017

Најверојатниот датум за локалните избори е 15 октомври. Ова е дел од договорот на координацијата одржана денеска кај претседателот на Собранието Талат Џафери. На координацијата учествуваа претставници на сите собраниски партии, освен претставниците ...

Ќе се бара решение за локалните избори...

Н.Македонија - 15.05.2017

Ќе се бара решение за локалните избори Во кабинетот на Талат Џафери во Собранието денеска треба да се одржи состанок на претставниците на пратеничките групи за договор околу завршувањето на мандатот на локалната власт и распишување на локалните ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да учествуваме на координацијата во Собранието...

Н.Македонија - 15.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да учествуваме на координацијата во Собранието ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на најавената координација во Собранието, информираат од партијата. - Талат Џафери не е избран за претседател на Собранието на Република Македонија во ...

Партиите се договориле за локални избори во октомври...

Н.Македонија - 15.05.2017

Партиите се договориле за брза расправа за мандатите на градоначалниците Партиите се договорија дека од исклучителен приоритет за Република Македонија е постигнувањето договор за донесување на Предлог-закон за изменување и дополнување на Изборниот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да учествуваме на координацијата во Собранието

Идивиди - 15.05.2017

Скопје, 15 мај 2017 (МИА) - ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на најавената координација во Собранието, информираат од партијата. - Талат Џафери не е избран за претседател на Собранието на Република Македонија во законска процедура и пратеничката група ...