TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мора да излеземе од гетото

Дневник - 10.01.2004

Интервју - Отец Давид Монахот отец Давид е еден од првите што во 1995 година почнаа да го возобновуваат македонското монаштво. По чин е игумен, а сега е духовник во манастирите во Трескавец кај Прилеп и во Јанковец, Ресенско.

Послание по Јован Незлатоуст

Дневник - 10.01.2004

Уводник - Христо Ивановски Српската православна црква (СПЦ) и го отпеа опелото на својата "сестринска црква у комшилуку" - Македонската православна црква. Рекоа - доста беше чекање, работите не се оправаат и ве ставаме пак под свое. Според СПЦ - како што и секогаш било.

Проблематична сплотеност со државата

Дневник - 10.01.2004

МирЈана НаЈЧевска Промената на политичкиот систем во Република Македонија во 1991 година го претставува и почетокот на пробивот на православната црква во јавниот живот на Република Македонија. Во текот на промените, меѓу другите позитивни достигнувања на социјалистичкиот систем кои непотребно беа ...

Македонската православна црква ја формирале комунистите?!

Утрински - 08.01.2004

ПРОВОКАЦИЈА Српскиот патријарх Павле во божикната порака го повика свештенството и народот во Македонија да стапи во евхаристичко единство со Српската православна црква. Ова е најнова провокација од страна на СПЦ, која пред две недели формира т.н синод на автономна охридска архиепископија на чело ...

МПЦ со индигнација ги отфрла обвинувањата од СПЦ

Дневник - 08.01.2004

ПО ПРОВОКАТИВНАТА ПОРАКА ОД ПАТРИЈАРХОТ ПАВЛЕ Светиот архијерејски синод на Македонската православна црква со индигнација ги отфрла сите обвинувања од Српската православна црква искажани преку српскиот патријарх Павле, изјави за МИА портпаролот на МПЦ, митрополитот дебарско-кичевски Тимотеј.

Г.Г. Стефан: „МПЦ заслужува да биде во заедница со другите православни цркви“

А1 - 07.01.2004

„Економската криза е повеќе од очигледна, неа сите ја чуствуваме затоа што црквата не е издвоена од проблемите на својот на народ. Но сме имале и потешки времиња и овој народ издржал, верувам дека економските проблеми ќе се надминат, важно е да го зачуваме мирот другото сето ќе ни се придодаде“, ...

МПЦ прифаќа единство само како афтокефална црква

А1 - 05.01.2004

МПЦ прифаќа единство со севкупниот православен свет само како афтокефална МПЦ. Ниедна останата православна црква - Српската, Бугарската, Руската, Грчката не е ослободена од националниот елемент, истакна денеска портпаролот на МПЦ, Митрополит дебарско - кичевски Тимотеј.

Г.г. Стефан: Македонскиот народ живее со својата света Црква

Утрински - 05.01.2004

Божикно послание на поглаварот на Македонската православна црква Возљубени поклоници пред Богомладенецот, Божик е! Небесните ангели, тие служители Божји и заштитници на сите луѓе на Земјава, први го прославија раѓањето на Богомладенецот, пеејќи ја химната на љубовта и мирот: ?Слава во висините на ...

Каде што се духовните отци, таму се верниците и црквата

Утрински - 05.01.2004

ИНТЕРВЈУ - Владика Наум, митрополит струмички, за крстоносниот поход на СПЦ, за посредништвото на Руската црква, за излезот од ќор-сокакот ВЕРЧЕ ГЕОРГИЕВСКА Македонската православна црква во годинава што измина одбележа два значајни јубилеја, но истовремено се соочи со крстоносен поход од Српската ...

Без МПЦ православието нема да ја оправда мисијата

Дневник - 05.01.2004

АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ Г.Г. СТЕФАН Зарем не треба православието воопшто да се запраша кон што води непризнавањето на правото на секој народ, кој ги исполнува условите, да нема своја црква, вели поглаварот на Македонската православна црква Архиепископот охридски и македонски г.г.