TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во напади на турските сили во Сирија убиени 20 џихадисти

Либертас - 11.09.2016

Во воздушни напади на турските сили во северниот дел на Сирија убиени се 20 припадници на ИД, објави денеска телевизијата Си-Ен-Ен Турк, повикувајќи се на соопштение на турската армија. Цел на вчерашните напади биле три згради, едно возило и еден ...

Во напади на турските сили во Сирија убиени 20 џихадисти

А1 On - 11.09.2016

Во воздушни напади на турските сили во северниот дел на Сирија убиени се 20 припадници на ИД, објави денеска телевизијата Си-Ен-Ен Турк, повикувајќи се на соопштение на турската армија. Цел на вчерашните напади биле три згради, едно возило и еден ...

Во напади на турските сили во Сирија убиени 20 џихадисти

Сител - 11.09.2016

Во воздушни напади на турските сили во северниот дел на Сирија убиени се 20 припадници на ИД, објави денеска телевизијата Си-Ен-Ен Турк, повикувајќи се на соопштение на турската армија. Цел на вчерашните напади биле три згради, едно возило и еден ...

Убиени 20 припадници на Исламска држава

Курир - 11.09.2016

Во воздушни напади на турските сили во северниот дел на Сирија убиени се 20 припадници на ИД, објави денеска телевизијата Си-Ен-Ен Турк, повикувајќи се на соопштение на турската армија. Цел на вчерашните напади биле три згради, едно возило и еден ...

Ердоган ја обвини ПКК во обид да спречи операција “Штитот на Еуфрат”

Локално - 11.09.2016

Забранетата во Турција Курдистанска работничка партија (ПКК) ја активира дејноста, за да ја спречи операцијата “штитот на Еуфрат”, која турските сили ја одржуваат во северна Сирија. Тоа го вели турскиот претседател Реџеп Ердоган во писмена изјава.

10 нови војни што може да произлезат како резултат на оваа против ИСИС

Вечер Прес - 11.09.2016

Границите на „калифатот" на Исламска држава брзо се стеснуваат. Упориштата на групата во Ирак и Сирија паѓаат едно по едно. Војната предводена од САД ја достигна точката кога почнува да се наѕира прашањето - што потоа?, пишува Вашингтон пост Засега ...

Убиени 20 припадници на Исламска држава

Нетпрес - 11.09.2016

Во воздушни напади на турските сили во северниот дел на Сирија убиени се 20 припадници на ИД, објави денеска телевизијата Си-Ен-Ен Турк, повикувајќи се на соопштение на турската армија. Цел на вчерашните напади биле три згради, едно возило и еден ...

10 нови војни што може да произлезат како резултат на оваа против ИСИС

МКД - 10.09.2016

Границите на „калифатот“ на Исламска држава брзо се стеснуваат. Упориштата на групата во Ирак и Сирија паѓаат едно по едно. Војната предводена од САД ја достигна точката кога почнува да се наѕира прашањето - што потоа?, пишува Вашингтон пост .

Тројца турски војници се убиени при напад на тенк од ИД во Сирија

+инфо - 09.09.2016

Турција го започна првото напаѓање во Сирија пред две недели во обид да ја отстрани ИД од нејзината граница. Тројца турски војници се убиени, а еден е ранет при денешниот напад на борци на ИД со тенк во северна Сирија, јави БТА.

Во напад на IS во Сирија убиени тројца турски војници

Точка - 09.09.2016

Во напад врз тенк од страна на припадници на џихадистичката групација Исламска држава (IS) во северна Сирија во петокот се убиени тројца турски војници, се наведува во соопштението на турската армија објавено на националните телевизии.

Сиријците масовно се враќаат од Турција во родните места

Фактор - 09.09.2016

Сириски државјани во групи се враќаат од Турција во родните места, откако се гарантира безбедноста во сирискиот град Џараблус. Турските власти го отворија граничниот премин во провинцијата Газиантеп.

Во напад на IS во Сирија убиени тројца турски војници

Макфакс - 09.09.2016

Во напад врз тенк од страна на припадници на џихадистичката групација Исламска држава (IS) во северна Сирија во петокот се убиени тројца турски војници, се наведува во соопштението на турската армија објавено на националните телевизии.

Американската политика по сириската криза виси над опасна провалија

Lider - 09.09.2016

Американската воена офанзива за преземање на Рака, престолнината на Исламска држава, може да биде забавена заради крајно непријатните воени судири меѓу Турција и сириската курдска милиција, позната како Сили за заштита на народот (СЗН).

Џаникли: Над 110 терористи се убиени при операцијата „Еуфратски штит“ во Сирија

Правдико - 08.09.2016

Од почетокот на турската операција „Еуфратски штит“ во Сирија се убиени четворица и ранети 19 турски војници, додека турските сили за безбедност ликвидирале над 110 војници на Исламската држава, Силите за заштита на народот и Партијата на ...

Американската политика по сириската криза виси над опасна провалија

А1 On - 08.09.2016

Вашингтон пост – Вашингтон Американската воена офанзива за преземање на Рака, престолнината на Исламска држава, може да биде забавена заради крајно непријатните воени судири меѓу Турција и сириската курдска милиција, позната како Сили за заштита на ...

Џаникли: Над 110 терористи се убиени при операцијата „Еуфратски штит“ во Сирија...

Н.Македонија - 08.09.2016

Џаникли: Над 110 терористи се убиени при операцијата „Еуфратски штит“ во Сирија Од почетокот на турската операција „Еуфратски штит“ во Сирија се убиени четворица и ранети 19 турски војници, додека турските сили за безбедност ликвидирале над 110 ...

Во напад на исламисти на сириско-турската граница минимум петмина загинати и 12 повредени

Локално - 08.09.2016

Најмалку пет лица се убиени и 12 повредени во напад на “Исламска држава” во сирискиот град Џараблус, кој се наоѓа на границата со Турција. Ова го објавија извори од локалната болница и од силите за безбедност, соопшти ...

Прва група Сиријци се врати од Турција во северна Сирија

24 Вести - 07.09.2016

Група од 292 Сиријци денеска се врати во родниот град Џараблус. Тоа е прво официјално враќање на сириски цивили од Турција во татковината од почетокот на турската операција во северна Сирија.

Тројца турски војници загинаа при судир со борци на ИД во Сирија

24 Вести - 07.09.2016

Тројца турски војници загинаа, а петмина се повредени при судир со борци на џихадистичката група Исламска држава во северниот дел на Сирија. Екстремистите извршиле ракетен напад врз два турски тенка во близина на сирискиот пограничен град Ал Раи.

Група Сиријци од Турција се врати во северна Сирија

Р.С.Европа - 07.09.2016

Група од 292 Сиријци денеска се врати во родниот град Џараблус. Тоа е прво официјално враќање на сириски цивили од Турција во татковината од почетокот на турската операција во северна Сирија.

Русија ја повика Турција да се воздржи од дејствија кои ја комплицираат ситуацијата во Сирија

А1 On - 07.09.2016

Руското Министерство за надворешни работи ја повика Турција да се воздржи од дејствија кои можат да ја усложнат ситуацијата во Сирија, пренесе ТАСС. Министерството, преку соопштение, изразува сериозна загриженост од навлегувањето на турските единици ...

Прва група Сиријци се врати од Турција во северна Сирија

А1 On - 07.09.2016

Група од 292 Сиријци денеска се врати во родниот град Џараблус. Тоа е прво официјално враќање на сириски цивили од Турција во татковината од почетокот на турската операција во северна Сирија.

Тројца турски војници загинаа при судир со борци на ИД во Сирија

А1 On - 07.09.2016

Тројца турски војници загинаа, а петмина се повредени при судир со борци на џихадистичката група Исламска држава во северниот дел на Сирија, соопштија синоќа владини извори во Анкара. Екстремистите извршиле ракатен напад врз два турски тенка во ...

Русија ја повика Турција да се воздржи од дејствија во Сирија

+инфо - 07.09.2016

Министерството, преку соопштение, изразува сериозна загриженост од навлегувањето на турските единици и на паравоените формации на сириската опозиција Руското Министерство за надворешни работи ја повика Турција да се воздржи од дејствија кои можат да ...

Тројца турски војници загинаа при судир со борци на ИД во Сирија

+инфо - 07.09.2016

Екстремистите извршиле ракатен напад врз два турски тенка во близина на сирискиот пограничен град Ал Раи. Тројца турски војници загинаа, а петмина се повредени при судир со борци на џихадистичката група Исламска држава во северниот дел на Сирија, ...

Џаникли: Над 110 терористи се убиени при операцијата „Еуфратски штит“ во Сирија

+инфо - 07.09.2016

Тој додаде, дека поддржаната од Турција, опозициона сириска армија (ССА) изгубила 16 борци, а 27 нејзини членови се ранети при операцијата. Од почетокот на турската операција „Еуфратски штит“ во Сирија се убиени четворица и ранети 19 турски војници, ...

Русија ја повика Турција да се воздржи од дејствија кои ја комплицираат ситуацијата во Сирија

Сител - 07.09.2016

Руското Министерство за надворешни работи ја повика Турција да се воздржи од дејствија кои можат да ја усложнат ситуацијата во Сирија, пренесе ТАСС. Министерството, преку соопштение, изразува сериозна загриженост од навлегувањето на турските единици ...

Први загуби на турските сили во Сирија

Точка - 07.09.2016

Двајца турски војници загинаа во ракетен напад на џихадистите од Исламска држава врз два турски тенка во близина на селото ал Вакф, на северот на Сирија, соопшти во среда турската војска. Ова се првите загуби на турската војска во двонеделната ...

Прва група Сиријци се врати од Турција во северна Сирија

Сител - 07.09.2016

Група од 292 Сиријци денеска се врати во родниот град Џараблус. Тоа е прво официјално враќање на сириски цивили од Турција во татковината од почетокот на турската операција во северна Сирија.

Тројца турски војници загинаа при судир со борци на ИД

Курир - 07.09.2016

Тројца турски војници загинаа, а петмина се повредени при судир со борци на џихадистичката група Исламска држава во северниот дел на Сирија, соопштија синоќа владини извори во Анкара. Екстремистите извршиле ракатен напад врз два турски тенка во ...

Џаникли: Над 110 терористи се убиени при операцијата „Еуфратски штит“ во Сирија

Сител - 07.09.2016

Од почетокот на турската операција „Еуфратски штит“ во Сирија се убиени четворица и ранети 19 турски војници, додека турските сили за безбедност ликвидирале над 110 војници на Исламската држава, Силите за заштита на народот и Партијата на ...

Прва група Сиријци се врати од Турција во северна Сирија

Локално - 07.09.2016

Група од 292 Сиријци денеска се врати во родниот град Џараблус. Тоа е прво официјално враќање на сириски цивили од Турција во татковината од почетокот на турската операција во северна Сирија.

Дипломатско предупредување! Русија ја повика Турција да се воздржи од војување во Сирија

Локално - 07.09.2016

Руското Министерство за надворешни работи ја повика Турција да се воздржи од дејствија кои можат да ја усложнат ситуацијата во Сирија, пренесе ТАСС. Министерството, преку соопштение, изразува сериозна загриженост од навлегувањето на турските единици ...

Први загуби на турските сили во Сирија

Макфакс - 07.09.2016

Двајца турски војници загинаа во ракетен напад на џихадистите од Исламска држава врз два турски тенка во близина на селото ал Вакф, на северот на Сирија, соопшти во среда турската војска. Ова се првите загуби на турската војска во двонеделната ...

ИД уби тројца турски војници

МРТ - 07.09.2016

Цел на ракетниот напад биле турските тенкови кои пристигнаа на сириска територија на 24 август како дел од операцијата против курдските единици и џихадистите. Тројца турски војници загинаа во напад на Исламска држава во Сирија.

Двајца убиени и петмина ранети турски војници во напад на ИД во северна Сирија

А1 On - 06.09.2016

Турската војска соопшти дека двајца војници се убиени и петмина се ранети во напад на Исламска држава во северна Сирија. Во соопштението на турските сили за безбедност се посочува, дека двајца војници од Слободната сириска армија, исто така, се ...

Двајца убиени и петмина ранети турски војници во напад на ИД во северна Сирија

Курир - 06.09.2016

Турската војска соопшти дека двајца војници се убиени и петмина се ранети во напад на Исламска држава во северна Сирија. Во соопштението на турските сили за безбедност се посочува, дека двајца војници од Слободната сириска армија, исто така, се ...

Двајца убиени и петмина ранети турски војници во напад на ИД

Press24 - 06.09.2016

Турската војска соопшти дека двајца војници се убиени и петмина се ранети во напад на Исламска држава во северна Сирија. Во соопштението на турските сили за безбедност се посочува, дека двајца војници од Слободната сириска армија, исто така, се ...

Двајца турски војници загинаа во џихадистички напад во Сирија

Макфакс - 06.09.2016

Двајца турски војници загинаа во вторникот на северот од Сирија во првиот напад со човечки загуби кој ѝ се припишува на ултрарадикалната сунитска групација Исламска држава, од почетокот на турската офанзива пред две седмици, соопштија официјални ...

Турција: ИД истерана од границата со Сирија

Р.С.Европа - 05.09.2016

Турската војска и сириските бунтовници што ги поддржува Турција ги протерале милитантите на Исламската држава од последниот дел на територијата која ја контролираше ИД по должината на сириско турската граница, пренесе новинската агенција Анадолија.

Исламска држава ги изгубила последните територии по сириско-турската граница

Стандард - 05.09.2016

Според лондонската Сириска опсерваторија за човекови права, турската армија и сириските бунтовници ги одземале последните територии од Исламска држава по сириско-турската граница, пренесе AFP.

ИД ја загуби последната територија на сириско- турската граница

МРТ - 05.09.2016

Со ова, џихадистите останаа без последната врска со надворшениот свет, откако курдските сили и САД ги протераа од границата по борбата што трае над 21 месец. Исламска држава ја загуби последната територија на сириско-турската граница која ја освоија ...