TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ се двоуми дали да избира нов спикер на Собранието

Утрински - 14.01.2006

По одлуката Јордановски да замине за амбасадор во САД По одлуката претседателот на Собранието, Љупчо Јордановски, да биде нов македонски амбасадор во САД, владејачката партија сега размислува дали воопшто да се впушта во избор на неговиот наследник на спикерската фотелја.

Новиот претседател со најкус мандат

Време - 13.01.2006

ПАРЛАМЕНТОТ СО НОВ СПИКЕР Александра М. Митевска Собранието ќе мора да избере нов претседател што ќе ги распише изборите ако сегашниот Љупчо Јордановски во март замине за амбасадор во Вашингтон. Новиот спикер би имал најкус мандат досега, од само четири до седум месеци.

Опозицијата „згрозена и изненадена“ од спикерот Јордановски

Време - 13.01.2006

ПО ПРЕДЛОГОТ ДА ОДИ ЗА АМБАСАДОР ВМРО-ДПМНЕ е згрозена, а ВМРО-НП е изненадена од владиниот предлог спикерот Љупчо Јордановски да биде нов македонски амбасадор во Вашингтон. Двете партии негодуваат за партизација на дипломатијата, а од владејачката СДСМ сметаат дека Јордановски си ја заслужил ...

Јордановски: Понуда за амбасадор не се одбива два пати

Вест - 13.01.2006

ВЛАДАТА ГО НОМИРА СПИКЕРОТ НА СОБРАНИЕТО ЗА АМБАСАДОР ВО САД Владата на вчерашната седница го номинираше спикерот на Собранието Љупчо Јордановски за македонски амбасадор во САД. Спикерот Јордановски вчера потврди дека прифатил да замине на дипломатска мисија во Вашингтон, но одби да коментира било ...

За Јордановски заминувањето во Вашингтон не е казна

Утрински - 13.01.2006

РЕАКЦИЈА Професорот од сеизмолошката опсерваторија на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј", Љупчо Јордановски, во Собранието влезе во 2002 година, една година подоцна се всели во претседателскиот кабинет, а наскоро ќе биде новиот македонски амбасадор во Соединетите Американски Држави.

Пратениците жалат што Јордановски ќе стане амбасадор

Утрински - 13.01.2006

Најавата дека претседателот на парламентот ќе оди во амбасадори ги изненади парламентарците Кој ќе ги распише изборите од кои сите многу очекуваат во Македонија поради условите на ЕУ ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Пратениците вчера беа затечени од информацијата дека претседателот на парламентот, Љупчо ...

Јордановски амбасадор од "втора мајка"

Дневник - 13.01.2006

КАКО ЗАМИНУВА ВО ВАШИНГТОН ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СОБРАНИЕТО Мариела Трајковска Претседателот на Собранието Љупчо Јордановски во свој стил и за да не им го скрши атерот на новинарите, вчера неформално призна дека од втор пат го прифатил предлогот од премиерот Владо Бучковски да биде амбасадор во ...

Јордановски си ја вежбаше дипломатската улога на коктелот кај Црвенковски

Канал5 - 13.01.2006

Што и шепна идниот македонски амбасадор во САД на американската амбасадорка во земјава – знаат само Љупчо Јордановски и Џилијан Миловановиќ. Се сретнаа денеска на дипломатскиот прием организиран од претседателот Бранко Црвенковски.

Диригентот го напушта оркестарот пред избори

Вечер - 13.01.2006

Владата вчера и официјално го предложи претседателот на Собранието, Љупчо Јордановски, за нов амбасадор на Македонија во САД. Именувањето следи по завчерашното прифаќање на понудата и од негова страна, иако пред три месеци, истата ја одбил со образложение дека тука може повеќе да придонесе за ...

Јордановски во САД, Димитров ќе преговара за името

А1 - 12.01.2006

Новиот амбасадор во Америка Љупчо Јордановски не го доби пакетот. Чувствителната преговарачка позиција во ООН за името со Грција не му е воопшто понудена, дознава А1 од високи дипломатски извори. Никола Димитров останува на преговарачката фотелја, додека не се донесе конечна одлука - дали ќе се ...

Јордановски ја добил понудата пред два месеци

А1 - 12.01.2006

Јордановски денеска призна - амбасадорското место во САД го прифатил откако неодамна повторно му била испорачана понудата. Пред околу два месеци, тој оставил простор за размислување, ќе беше несериозно и по втор пат да ја одбијам понудата на Владата. „Не тоа како некој што вели - казна или награда.

Јордановски агитира против пушењето

Вест - 12.01.2006

ПРВИОТ ПАРЛАМЕНТАРЕЦ ВЕЌЕ ДЕВЕТ ДЕНА НЕ ПУШИ Собранискиот спикер Љупчо Јордановски, кој последната цигара пред да се откаже од пушењето ја изгасил во очи Нова Година, не само што проверува дали се почитува законот против пушењето во Парламентот, туку и на соработниците им советува да ги баталат ...

Љупчо Јордановски амбасадор во Вашингтон

Утрински - 12.01.2006

Одлука Претседателот на Собранието, Љупчо Јордановски, ќе биде новиот амбасадор на Македонија во Соединетите Американски Држави. Оваа одлука е донесена на вчерашните консултации на државниот врв, при што претседателот Бранко Црвенковски, премиерот Владо Бучковски и министерката за надворешни ...

Љупчо Јордановски амбасадор во САД

Дневник - 12.01.2006

ДИПЛОМАТИЈА Претседателот на Собранието на Македонија Љупчо Јордановски ќе биде новиот македонски амбасадор во Вашингтон, дознаваме од високи владини извори. Тоа било решено на вчерашната средба на Јордановски со премиерот Владо Бучковски и со министерката за надворешни работи Илинка Митрева.

Јордановски: Ако одбиев по втор пат ќе бев несериозен

Канал5 - 12.01.2006

Новиот македонски амбасадор во Америка сигурно нема да биде и нов преговарач за името, дознава Канал 5. Едната варијанта е таа функција и натаму да ја врши се уште актуелниот амбасадор во Вашингтон, Никола Димитров. Новиот македонски амбасадор во Америка сигурно нема да биде и нов преговарач за ...

Реакции за Јордановски амбасадор

Канал5 - 12.01.2006

Запрепастени, изненадени, емотивно погодени. Вакви се реакциите на пратениците по веста дека нивниот водач заминува во Вашингтон. ВМРО ДПМНЕ негодува поради тоа што во САД се испраќа партиски човек. Запрепастени, изненадени, емотивно погодени.

Љупчо Јордановски кандидат за амбасадор во САД

А1 - 11.01.2006

Спикерот на Собранието нема да ги дочека парламентарните избори во земјава. Како компромисно решение прифатливо и за коалиционите партнери во Владата и претседателот Црвенковски, во Вашингтон треба да замине Љупчо Јордановски, претседателот на Собранието за кого Владата неделава треба да донесе ...

Јордановски се откажа од спикерската за амбасадорската фотеља во САД

Канал5 - 11.01.2006

Љупчо Јордановски ќе биде нов амбасадор на Република Македонија во Соединетите Американски Држави, дознава Канал 5. Љупчо Јордановски ќе биде нов амбасадор на Република Македонија во Соединетите Американски Држави, дознава Канал 5.

Јордановски со "Пајак" крена владино возило од собраниската гаража

Вест - 10.01.2006

СПИКЕРОТ СТАВА РЕД ВО ПАРЛАМЕНТОТ Спикерот Љупчо Јордановски вчера повикал пајак служба за да крене службено возило паркирано во собраниската гаража на местото предвидено за хендикепирани Службено возило од владината служба за општи и заеднички работи вчера заврши во депото на Јавното претпријатије ...

Јордановски не им простува ни на своите

Вечер - 10.01.2006

Принципиелниот претседател на Собранието, Љупчо Јордановски, вчера самиот ја повикал пајак-службата за да го крене непрописно паркираното возило на заедничките служби!! Како што дознаваме, не само што го пријавил, туку и лично ја диригирал целата акција околу отстранувањето на црвениот "форд ...