TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Киро Глигоров ја ситни стотката

Дневник - 04.05.2007

Педесетина членови на семејството, најблиски роднини, пријатели и соработници вчера му го честитаа 90-тиот роденден на првиот претседател на Македонија Киро Глигоров . Во скопскиот ресторан „Воденица“, во кој традиционално ги прославува родендените, Глигоров ги пречекуваше гостите кои стигнаа со ...

Киро Глигоров го прослави деведесеттиот роденден

Утрински - 04.05.2007

Првиот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров, вчера го прослави својот деведесетти роденден. Поранешниот претседател заедно со своето семејство го славеше роденденот во скопскиот ресторан „Воденица“ во друштво на своите пријатели и соработници.

Глигоров прослави 90 години

Вест - 04.05.2007

Првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров, во присуство на 50-ина свои најблиски роднини и соработници и со една свеќичка на тортата, вчера во ресторанот "Воденица", го прослави својот 90-ти роденден. Меѓу гостите беше и сегашниот претседател Бранко Црвенковски, кој на Глигоров му ...

Киро Глигоров наполни 90 години

А1 - 03.05.2007

Првиот претседател на самостојна и суверена Македонија Киро Глигоров денеска наполни 90 години. Глигоров е роден на 3 мај 1913 година во Штип, дипломираше право на белградскиот Универзитет. Учесник е на НОБ од 1941 година, а беше и претседател на Сојузното југословенско собрание и сојузен министер ...

Киро Глигоров го прослави својот 90 – ти роденден

Канал5 - 03.05.2007

Поранешниот претседател Киро Глигоров го прослави својот 90 – ти роденден во познатиот скопски ресторан Воденица. Со својата сопруга Нада беа домаќини на 50-тина најблиски роднини и пријатели кои дојдоа да му ја честитаат деветтата деценија од животот и да му посакаат добро здравје.

Киро Глигоров клучна фигура за независноста на Македонија

Утрински - 03.05.2007

Киро Глигоров Деведесет години живот на првиот претседател на македонската држава ВИКТОР ЦВЕТАНОСКИ Ретко кој политичар ја имал таа среќа да доживее деведесет години или да помине повеќе од шест децении на политичката сцена. А првиот македонски претседател, Киро Глигоров, го доживеа и едното и ...

Деведесет години на Киро Глигоров

Време - 03.05.2007

ЈУБИЛЕЈ НА ПРВИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САМОСТОЈНА МАКЕДОНИЈА Првиот претседател на самостојна Македонија Киро Глигоров денеска полни 90 години. Роден е како Кирил Благоев Глигоров на 3 мај 1913 година во Штип и, според Гинисовата книга на рекорди од 2000 година, со 82-те години кога му измина вториот ...

Среќен 90-ти роденден!

Вест - 03.05.2007

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ КИРО ГЛИГОРОВ ДЕНЕСКА СЛАВИ Во чест на роденденот, во домот на Глигорови деновиве е собрано целото семејство - ќерките Лилјана и Донка и синот Владимир Првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров денеска полни 90 години.

Киро Глигоров наполни 90 години

Макфакс - 03.05.2007

Скопје Првиот претседател на самостојна и суверена Македонија Киро Глигоров денеска наполни 90 години. Глигоров е роден на 3 мај 1913 година во Штип, дипломираше право на белградскиот Универзитет. Учесник е на НОБ од 1941 година, а беше и претседател на Сојузното југословенско собрание и сојузен ...

Црногорци бараат од Глигоров да одбие награда

Макфакс - 01.05.2007

Подгорица Група угледни јавни личности од Црна Гора упатија отворено писмо до екс претседателот Киро Глигоров да одбие примање на меѓународна награда во знак на протест и солидарност. Глигоров на 28 мај годинава во Будва треба да добие награда за хуманизам што секоја година ја доделува ...