TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Љубчо ја моли Доста да му се врати

А1 - 20.01.2002

Врати се, и порачал вчера преку посредници Георгиевски на Димовска, дознава А1. Одговорот на потпретседателката на владата и на ВМРО-ДПМНЕ во оставка, според нашите извори, засега е негативен. По преспиена ноќ, откако Димовска поднесе неотповиклива оставка на сите владини и партиски функции, како ...

За СДСМ достоинствен чекор, ВМРО ДПМНЕ во шок!

Утрински - 19.01.2002

Партиите изненадени по оставката на Доста Димовска Некои од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ информацијата за нејзиното повлекување ја дознаа од новинарите Оставките на министерката Доста Димовска од сите владини и партиски функции вчера беа пречекани со големо изненадување и неверување во политичките ...

Димовска го напушти Георгиевски

Утрински - 19.01.2002

Политички земјотрес во власта и во владејачката партија, првата соработничка на премиерот поднесе неотповиклива оставка Доста Димовска, вчера попладне на премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љупчо Георгиевски, му поднесе неотповиклива оставка на сите нејзини функции: потпретседател на Владата и шеф на ...

Заминува решителен борец за комплетно справување со кризата

Утрински - 19.01.2002

Став на претседателот Трајковски за оставките на Димовска Претседателот Трајковски изрази жалење поради оставките на Доста Димовска од местото шеф на Координативното тело за справување со кризи и заменик-претседател во Владата.

Трајковски изненаден од оставката на Димовска

Вест - 19.01.2002

За неотповикливата оставка на Доста Димовска од сите партиски и владини функции, претседателот Борис Трајковски не бил претходно информиран. "Претседателот е изненаден од оставката на Димовска. Не верува дека премиерот Љубчо Георгиевски ќе ја прифати.

Во ВМРО-ДПМНЕ шокирани

Вест - 19.01.2002

По лиферувањето на вчерашното соопштение за неотповикливата оставка на Доста Димовска, никој во ВМРО-ДПМНЕ немаше поим за тоа. За чекорот на Димовска не знаеја членовите на Извршниот комитет на партијата, а пратениците, уште помалку. Според нивните реакции, сите беа шокирани.

Доста поднесе оставка

Вест - 19.01.2002

ПОРАДИ ИЗОЛАЦИЈА, ОМАЛОВАЖУВАЊЕ,ПОТСМЕВ И СОМНИЧАВОСТ ОД СТРАНА НА ПРЕМИЕРОТ И ЛИДЕР НА ВМРО-ДПМНЕ Доста Димовска, која 11 години важеше за десна рака на Љубчо Георгиевски демисионираше од сите владини и партиски функции. "Се обидов со влегувањето во Владата да преземам дел од одговорноста, од ...

Трајковски не верува дека Георгиевски ќе се откаже од Димовска

Дневник - 19.01.2002

Претседателот Трајковски е изненаден од оставката на потпретседателката на Владата, Доста Димовска, бидејќи претходно не бил информиран за нејзината намера, соопшти неговиот кабинет. Тој не верува дека премиерот Георгиевски ќе ја прифати оставката.

Доста рече доста!

Дневник - 19.01.2002

ДРАМАТИЧЕН РАСПЛЕТ НА КРИЗАТА ВО ДРЖАВНИОТ ВРВ Доста Димовска поднесе оставки на потпретседателските функции во Владата и во ВМРО-ДПМНЕ и ја отфрли политиката на премиерот Георгиевски и на министерот за внатрешни работи Бошковски Доста Димовска вчера поднесе неотповикливи оставки на сите функции во ...

Храбар потег и крај на политиката на Георгиевски

Дневник - 19.01.2002

РЕАКЦИИ ЗА ОСТАВКАТА НА ДИМОВСКА Љубчо Георгиевски и Љубе Бошковски остануваат осамени во своето политика, која го става целиот свет наспроти Македонија, изјави Ѓорѓи Спасов, генерален секретар на СДСМ Оставката на Доста Димовска е храбар чин, кој дефинитивно покажува дека Љубчо Георгиевски и Љубе ...

Трајковски изненаден од оставката на Димовска

А1 - 18.01.2002

Првата реакција по веста за оставката на Димовска доаѓа од кабинетот на претседателот Трајковски. Претседателот не бил информиран за намерата на Димовска, тој е изненаден и не верува дека премиерот ќе ја прифати оставката. Преку својот кабинет претседателот официјално изразува лично жалење бидејќи ...

Доста Димовска поднесе неотповиклива оставка

А1 - 18.01.2002

Доста е. Вака со два збора се објаснува денешната неотповиклива оставка на Доста Димовска од сите државни и партиски функции. Попладнево со писмо таа го извести премиерот Љубчо Георгиевски дека поднесува оставка како вицепремиер, министер без ресор, претседател на кординативното тело и од сите ...

Конфликтот во ВМРО-ДПМНЕ-предизборна стратегија?!

Утрински - 17.01.2002

Има или нема расцеп на радикални и умерени сили во владејачката партија Разликите во ВМРО-ДПМНЕ за начинот на справување со кризата продолжуваат и натаму, и покрај укажувањата на меѓународната заедница дека ситуацијата може да се надмине само по пат на етапно одвивање на фазите предвидени со ...