TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Роамингот за балканските земји останува

Тера - 20.05.2018

На самитот во Софија Европската Унија не го укина роамингот за државите од Западен Балкан, како што се надеваа балканските земји, вклучително и Македонија. Европејците донесоа одлука да почне процесот за намалување на цените, но нема конкретен рок ...

Роамингот за балканските земји останува

24 Вести - 19.05.2018

Македонците и ова лето ќе го исклучуваат телефонот кога ќе одат на одмор во европските земји. На самитот во Софија Европската Унија не го укина роамингот за државите од Западен Балкан, како што се надеваа балканските земји, вклучително и Македонија.

Захариева: Средбата за Западен Балкан беше неоспорен успех

А1 On - 19.05.2018

Кога има непобитен успех, нешто што не се случило 15 години на европска сцена, а тоа се случува во Бугарија, по идеја и иницијатива на Бугарија, апсурдно е да се каже дека ништо не се случило.

Захариева: Средбата за Западен Балкан беше неоспорен успех

Стандард - 19.05.2018

Кога има непобитен успех, нешто што не се случило 15 години на европска сцена, а тоа се случува во Бугарија, по идеја и иницијатива на Бугарија, апсурдно е да се каже дека ништо не се случило.

Захариева: Средбата за Западен Балкан беше неоспорен успех

Независен - 19.05.2018

Кога има непобитен успех, нешто што не се случило 15 години на европска сцена, а тоа се случува во Бугарија, по идеја и иницијатива на Бугарија, апсурдно е да се каже дека ништо не се случило.

Укинување на роамингот на куково лето

Република - 19.05.2018

Македонците и ова лето ќе го исклучуваат телефонот кога ќе одат на одмор во европските земји. На самитот во Софија Европската Унија не го укина роамингот за државите од Западен Балкан, како што се надеваа балканските земји, вклучително и Македонија.

ЕУ-Западен Балкан: Зошто е подобро да се (не)наведе датум?

Локално - 19.05.2018

Самитот во Софија и ставот на ЕУ кон Западниот Балкан е наголемо предмет на коментари во германските весници. Дел од нив сметаат дека датуми засега не треба да се даваат, дури пак сметаат дека тоа е неопходно.

Кој не е подготвен - Балканот за ЕУ или ЕУ за Балканот?

Фактор - 19.05.2018

Самитот на ЕУ во Софија не е меѓу главните теми во руските весници деновиве. Во некои од нив дури и го нема овој настан. Од поважните руски весници, само бизнис „Комерсант" посвети внимание за тоа.

Захариева: Средбата за Западен Балкан беше неоспорен успех

Локално - 19.05.2018

Кога има непобитен успех, нешто што не се случило 15 години на европска сцена, а тоа се случува во Бугарија, по идеја и иницијатива на Бугарија, апсурдно е да се каже дека ништо не се случило.

Захариева: Средбата за Западен Балкан беше неоспорен успех

Либертас - 19.05.2018

Кога има непобитен успех, нешто што не се случило 15 години на европска сцена, а тоа се случува во Бугарија, по идеја и иницијатива на Бугарија, апсурдно е да се каже дека ништо не се случило.

Европска перспектива за регионот постои, но без ветувања за датуми

Н.Македонија - 19.05.2018

Значењето на Западен Балкан за цела Европа е огромно, но засега не се споменуваат датуми кога се во прашање перспективите на земјите во регионот во Унијата. Ова е главната поента на самитот меѓу државите од ЕУ и од земјите од Западен Балкан, кој се ...

Захариева: Средбата за Западен Балкан беше неоспорен успех

Н.Македонија - 19.05.2018

Кога има непобитен успех, нешто што не се случило 15 години на европска сцена, а тоа се случува во Бугарија, по идеја и иницијатива на Бугарија, апсурдно е да се каже дека ништо не се случило.

ЕУ-Западен Балкан: Зошто е подобро да се (не)наведе датум?

Deutsche Welle - 18.05.2018

Самитот во Софија и ставот на ЕУ кон Западниот Балкан денеска е наголемо предмет на коментари во германските весници. Дел од нив сметаат дека датуми засега не треба да се даваат, дури пак сметаат дека тоа е неопходно.

ЕУ-Западен Балкан: Потврда на перспективата, но без ветувања

Deutsche Welle - 18.05.2018

Самитот на ЕУ и на земјите од Западен Балкан донесе многу позитивна енергија и признавање на важноста на меѓусебните врски, но изостанаа конкретни ветувања околу перспективата за членство во Унијата.

ЕУ го прегрнува Балканот – од дистанца

+инфо - 18.05.2018

Денес во западните ЕУ-членки се зборува за променети околности и состојби, со сосема поинаква слика за реалноста во однос на геополитичките случувања и промени. Тежок маратон до Брисел и понатаму ги чека земјите од Западен Балкан во нивното ...

Младите со посебен акцент во декларацијата од Самитот на ЕУ и Западниот Балкан

Радио МОФ - 18.05.2018

Младинска лабораторија за Западен Балкан, проширување на опсегот на РИКО, како и засилена поддршка за образованието се меѓу главните приоритети за младите кои се наведени во декларацијата која ја усвоија лидерите на Европската Унија на вчерашниот ...

Заев и Ципрас разгледуваа можна опција за името

Сител - 18.05.2018

Европската унија вчера им даде ново ветување за членство на своите партнери од Западен Балкан, но без најпосакувана награда - датум на пристапување, а средбата на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас беше настан кој го побуди интересот на повеќето ...

Заев: Треба да се афирмираат врските меѓу бизнисот и политиката во Западен Балкан

+инфо - 18.05.2018

Заев истакнал и дека една од најважните мисии на лидерите и на политичките раководства од регионот на Самитот на ЕУ е да ги мотивираме и убедиме лидерите на ЕУ да го прифатат Западен Балкан во европската визија за Западен Балкан.

Германски весници: Зошто е подобро да се (не)наведе датум за влез во ЕУ?

+инфо - 18.05.2018

Самитот во Софија и ставот на ЕУ кон Западниот Балкан денеска е наголемо предмет на коментари во германските весници. Дел од нив сметаат дека датуми засега не треба да се даваат, дури пак сметаат дека тоа е неопходно.

МНР побара корекција на погрешното именување на македонскиот јазик во документите од софискиот самит

МКД - 18.05.2018

Министерството за надворешни работи побара од Европската унија да го корегира погрешното именување на македонскиот јазик на официјалните документи на „Самитот ЕУ-Западен Балкан“ во Софија.

Заев и Ципрас разгледуваа можна опција за името

Кајгана - 18.05.2018

Софија, 18 мај 2018 (МИА) - Европската унија вчера им даде ново ветување за членство на своите партнери од Западен Балкан, но без најпосакувана награда - датум на пристапување, а средбата на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас беше настан кој го ...

ЕУ го прегрнува Балканот – од дистанца

Либертас - 18.05.2018

Тежок маратон до Брисел и понатаму ги чека земјите од Западен Балкан во нивното доближување до ЕУ. Вчерашниот самит ЕУ-Западен Балкан, на кој ЕУ-лидерите сепак фокусот во разговорите го ставија на сосема други прашања отколку на проширувањето и ...

Заев и Ципрас разгледуваа можна опција за името

Локално - 18.05.2018

Европската унија вчера им даде ново ветување за членство на своите партнери од Западен Балкан, но без најпосакувана награда – датум на пристапување, а средбата на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас беше настан кој го побуди интересот на повеќето ...

ЕУ-Западен Балкан: Потврда на перспективата, но без ветувања

Либертас - 18.05.2018

Самитот на ЕУ и на земјите од Западен Балкан донесе многу позитивна енергија и признавање на важноста на меѓусебните врски, но изостанаа конкретни ветувања околу перспективата за членство во Унијата.

Заев и Ципрас разгледуваа можна опција за името

CivilMedia - 18.05.2018

Европската унија вчера им даде ново ветување за членство на своите партнери од Западен Балкан, но без најпосакувана награда – датум на пристапување, а средбата на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас беше настан кој го побуди интересот на повеќето ...

ЕК најави патоказ за намалување на роаминг тарифите помеѓу ЕУ и Западен Балкан

Фактор - 18.05.2018

Европската комисија (ЕК) го објави почетокот на процесот на намалување на роаминг тарифите помеѓу Европската унија и земјите од Западен Балкан, објави прес-службата на претставништвото на ЕК во Бугарија.

Борисов: Сите ми се смееја за Западен Балкан

Фактор - 18.05.2018

„Ми се смееја на моите идеи за Западен Балкан, ама сите големи геополитички играчи сега сакаат да учествуваат на форуми за Западен Балкан“ изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов за време на економскиот форум во рамките на Самитот ЕУ-Западен Балкан.

Заемно совпаѓање околу само една опција

Н.Македонија - 18.05.2018

Вчерашниот ден, на кој православните христијани го празнуваа Спасовден, донесе бурна меѓународна дипломатска активност во Македонија и во регионот при што во интервал од само неколку часа се одигруваат важни средби во Софија, но и во Скопје.

Бучковски: Борисов лавовски се бори за Македонија

AKO - 18.05.2018

Западниот Балкан е на крстопат – или ќе бидеме или нема да бидеме таму, рече Владо Бучковски, поранешен македонски премиер, во емисијата “Светот е бизнис” на Bloomberg TV Bulgaria . Според неговите зборови, конференцијата “Европската унија – Западен ...

Заев од Меркел побарал поддршка за почеток на преговори со ЕУ

Фокус - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев, во придружба на вицепремиерот Бујар Османи и министерот Никола Димитров, денеска во Софија оствари средба со германската канцеларна Ангела Меркел. Од владата соопштија дека Заев на средбата истакнал дека големата поддршка на ...

Заев-Меркел: Успешната приказна на Македонија треба да продолжи

Канал5 - 17.05.2018

Големата поддршка на граѓаните за аспирациите на земјата за членство во ЕУ и НАТО говори дека земјата нема друга алтернатива. Граѓаните на Република Македонија делат исти европски вредности и заслужуваат индивидуална проценка за напредокот врз ...

Самит на ЕУ во Софија

24 Вести - 17.05.2018

Во С офија почна првата пленарна сесија на самитот на ЕУ. На Форумот учествуваат лидерите на државите на ЕУ и на Западен Балкан. ПРВАТА Пленарна сесија ја отвори бугарскиот премиер Бојко Борисов.

На декларација од Самитот во Софија – наместо македонски стои јазик на ПЈРМ

Телма - 17.05.2018

На официјалниот веб-сајт на ЕУ во податоците за самитот во Софија макеонскиот јазик во графата на која пишува на кои се јазици е преведена декларацијата, наместо македонски стои јазик на Поранешна Пугословенска Република Македоинија.

Меркел се радува на напредокот меѓу Македонија и Грција

Deutsche Welle - 17.05.2018

Германската канцеларка во официјалната изјава на самитот во Софија говореше за спорот за името и го поздрави напредокот кој го постигнаа претходно двајцата премиери „Се радуваме што слушаме дека добро напредуваат разговорите меѓу Македонија и ...

Tуск: Западен Балкан е приоритет за ЕУ

Алсат-М - 17.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека Западен Балкан е интегрален дел од Европа и приоритет на Европската унија. Туск на крајот од самитот на Европската унија-Западен Балкан во Софија посочи дека ЕУ е најсигурниот партнер на ...

Самит во Софија, ЕУ ја потврди европската перспектива на Западен Балкан

Алсат-М - 17.05.2018

Европската Унија останува најголем партнер на целиот Западен Балкан, а интеграцијата на земјите од овој регион за ЕУ е најголем приоритет. Ова го изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, кој рече дека на самитот на Европската комисија ...

Македонскиот јазик изоставен од официјалните документи – претставен како јазик на ФИРОМ

24 Вести - 17.05.2018

На „Самитот ЕУ – Западен Балкан што се одржа во Софија, макеоднскиот јазик во официјалните документи беше претставен како јазик на Поранешната југословенска Република Македонија. Ова за многумина беше изненадување со оглед на тоа што досега ...

Нема македонски јазик на Самитот на ЕУ во Софија

Фокус - 17.05.2018

На официјалните домументи од Самитот на ЕУ – Западен Балкан што се одржа во Софија, во графата за јазици намето македонски јазик стои јазик на Поранешната југословенска република Макеоднија.

МНР побара ЕУ да го коригира погрешното именување на македонскиот јазик на Самитот во Софија

Сакам да кажам - 17.05.2018

Министерството за надворешни работи побара од Европската унија да го коригира погрешното именување на македонскиот јазик на официјалните документи на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија. На официјалните документи на Самитот ЕУ-Западен Балкан кој се ...

Борисов ја охрабрува ЕУ да не се плаши од Западен Балкан

Фокус - 17.05.2018

Европската унија не треба да се плаши од прием на земјите од Западен Балкан, чиј бруто домашен производ зедно е колку оној на Словачка, а нивното население е помалубројно од она на Романија, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов по ...

Самитот во Софија потврда за европската перспектива на Западен Балкан

24 Вести - 17.05.2018

Европската унија денеска ќе даде ново ветување за членство на своите партнери од Западен Балкан во момент кога шесте земји, меѓу кои Македонија се наведени во нацрт-декларацијата што ќе биде усвоена во Софија, но без најпосакувана награда - датум на ...

Меркел: Важно е да имаме безбеден Балкан со цел мир и безбедност за сите нас

Фокус - 17.05.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел нагласи денеска дека во интерес на Европа е Западен Балкан да биде безбеден и економско добро да се развива. По доаѓањето на Самитот ЕУ – Западен Балак во Софија, таа рече дека денеска се разговара за Западен ...

Борисов: По 15 години повторно можност да се зборува за регионот

Канал5 - 17.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, чија земја како претседавач на ЕУ денеска е домаќин на Самитот Еу-Западен Балкан. Кој се одржува во Софија порача дека по 15 години повторно се појави можност да се зборува на темата Западен Балкан во рамки на ...

Меркел: Во наш интерес е безбеден Западен Балкан

Телма - 17.05.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел нагласи денеска дека во интерес на Европа е Западен Балкан да биде безбеден и економско добро да се развива. По доаѓањето на Самитот ЕУ – Западен Балак во Софија, таа рече дека денеска се разговара за Западен ...

Борисов: По 15 години повторно можност да се зборува за регионот

Телма - 17.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, чија земја како претседавач на ЕУ денеска е домаќин на Самитот Еу-Западен Балкан, кој се одржува во Софија порача дека по 15 години повторно се појави можност да се зборува на темата Западен Балкан во рамки на ...

Тајани: Земјите од регионот напорно да работат за влез во ЕУ

Канал5 - 17.05.2018

Земјите од регионот мора напорно да работат за да се интегрираат во ЕУ, изјави денеска на прес-конференција на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, претседателот на Европскиот Парламент Антонио Тајани.

Заев-Меркел: Успешната приказна на Македонија треба да продолжи

Телма - 17.05.2018

Големата поддршка на граѓаните за аспирациите на земјата за членство во ЕУ и НАТО говори дека земјата нема друга алтернатива. Граѓаните на Република Македонија делат исти европски вредности и заслужуваат индивидуална проценка за напредокот врз ...

Туск: Нема план Б за Западен Балкан

Фокус - 17.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави дека не гледа друга иднина за Западен Балакн отколку таа во Европска унија. – Не постои план Б. Западен Балкан е составен дел од Европа и припаѓа на нашата заедница, наведе Туск.

Почна средбата Меркел - Заев

Deutsche Welle - 17.05.2018

Во Софија само што почна средбата на германската канцеларка Ангела Меркел и македонскиот премиер Зоран Заев, потврдија од кабинетот на германската канцеларка за ДВ. Се очекува билатералната средба да трае меѓу 20 и 30 минути.

Релаксираната канцеларка

Deutsche Welle - 17.05.2018

Гори на сите страни во светот. Како Германија се справува со сето тоа? Кој очекуваше да слушне нешто ново од настапот на германската канцеларка Меркел во Бундестагот, сигурно е разочаран, коментира Сабине Кинкарц.

Заев на отворањето на Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Софија

Канал5 - 17.05.2018

Поврзувањето на земјите од регионот и зајакнувањето на врските со ЕУ се неопходни за едногласна поддршка на европските перспективи на Западен Балкан, порача премиерот Зоран Заев. На отворањето на ЕУ Самитот за Западен Балкан во Софија на кој ...

Македонскиот јазик го немаше на официјалните документи на Самитот во Софија

Слободен Печат - 17.05.2018

На „Самитот ЕУ – Западен Балкан што се одржа во Софија, макеоднскиот јазик во официјалните документи беше претставен како јазик на Поранешната југословенска Република Македонија. Ова за многумина беше изненадување со оглед на тоа што досега ...

Борисов: По 15 години повторно можност да се зборува за регионот

Независен - 17.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, чија земја како претседавач на ЕУ денеска е домаќин на Самитот Еу-Западен Балкан, кој се одржува во Софија порача дека по 15 години повторно се појави можност да се зборува на темата Западен Балкан во рамки на ...

Меркел: Во наш интерес е безбеден Западен Балкан

Курир - 17.05.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел нагласи денеска дека во интерес на Европа е Западен Балкан да биде безбеден и економско добро да се развива. По доаѓањето на Самитот ЕУ – Западен Балак во Софија, таа рече дека денеска се разговара за Западен ...

Борисов: Колку помалку изјави за спорот со името – толку поголеми шанси за успех

МКД - 17.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, чија земја како претседавач на ЕУ денеска е домаќин на Самитот ЕУ - Западен Балкан, кој се одржува во Софија, порача дека по 15 години повторно се појави можност да се зборува на темата Западен Балкан во рамки на ...

Меркел во Софија: Во наш интерес е безбеден Западен Балкан

+инфо - 17.05.2018

- Со цел мир и безбедност за сите нас важно е да имаме безбеден Балкан што економски добро ќе се развива - нагласи Меркел. Германската канцеларка Ангела Меркел нагласи денеска дека во интерес на Европа е Западен Балкан да биде безбеден и економско ...

Во Софија започна првата пленарна сесија на Самитот на ЕУ

Сител - 17.05.2018

Во Софија почна првата пленарна сесија на Самитот на ЕУ. На форумот учествуваат лидерите на државите на ЕУ и на Западен Балкан. Правата пленарна сесија ја отвори буграскиот премиер Бојко ...

Заев пречекан од Борисов на Самитот на ЕУ во Софија

Макфакс - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев учествува во работата на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, кој се одржува во Софија, Република Бугарија, која како претседавач со Европскиот Совет во првата половина од оваа година, е домаќин на шефовите на држави или влади на ...

Заев на ЕУ Самитот: Зајакнување на врските со ЕУ за едногласна поддршка на Западен Балкан

Слободен Печат - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска учествува во работата на Самитот ЕУ за Западен Балкан, кој се одржува во Софија, Република Бугарија, која како Претседавач со Европскиот Совет во првата половина од оваа година, е ...

(ВИДЕО) Премиерот Заев на ЕУ Самитот во Софија: Поврзувањето на земјите од регионот и зајакнувањето на врските со ЕУ за ...

А1 On - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска учествува во работата на Самитот ЕУ за Западен Балкан, кој се одржува во Софија, Република Бугарија, која како Претседавач со Европскиот Совет во првата половина од оваа година, е ...

Тајани: Земјите од регионот напорно да работат за влез во ЕУ

А1 On - 17.05.2018

Земјите од регионот мора напорно да работат за да се интегрираат во ЕУ, изјави денеска на прес-конференција на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, претседателот на Европскиот Парламент Антонио Тајани.

Самитот во Софија потврда за европската перспектива на Западен Балкан

А1 On - 17.05.2018

Европската унија денеска ќе даде ново ветување за членство на своите партнери од Западен Балкан во момент кога шесте земји, меѓу кои Македонија се наведени во нацрт-декларацијата што ќе биде усвоена во Софија, но без најпосакувана награда – датум на ...

Тајани: Земјите од регионот напорно да работат за влез во ЕУ

Сител - 17.05.2018

Земјите од регионот мора напорно да работат за да се интегрираат во ЕУ, изјави денеска на прес-конференција на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, претседателот на Европскиот Парламент Антонио Тајани.

Заев на отворањето на Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Софија

Сител - 17.05.2018

Поврзувањето на земјите од регионот и зајакнувањето на врските со ЕУ се неопходни за едногласна поддршка на европските перспективи на Западен Балкан, порача премиерот Зоран Заев на отворањето на ЕУ Самитот за Западен Балкан во Софија на кој ...

Заев-Mеркел: Aко Македонија не го добие заслуженото признание, настапуваат ретроградните сили

МКД - 17.05.2018

Што ако Македонија не ги добие заслужените признанија и доколку се успорат процесите за интегрирање на земјите од Западен Балкан во ЕУ, беше една од темите на денешната средба меѓу премиерот Зоран Заев и канцеларката на Сојузна Република Германија ...

(ВИДЕО) Заев-Меркел: Успешната приказна на Република Македонија треба да продолжи и оваа година со храбри одлуки што ...

А1 On - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во придружба на Заменикот претседател во Владата на РМ задолжен за европски прашања Бујар Османи и Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, ...

Заев се сретна со Меркел: Македонија направи квантен скок и од „заробена држава“, се врати на патот на демократските ...

Стандард - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во придружба на Заменикот претседател во Владата на РМ задолжен за европски прашања Бујар Османи и Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, ...

Заев се сретна со Меркел: Успешната приказна на Македонија треба да продолжи ВИДЕО

+инфо - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска оствари средба со Канцеларката на Сојузна Република Германија Ангела Меркел. Премиерот Заев, како што информира владината служба, на средбата ја истакнал исклучителната соработка и искрената поддршка на Сојузна Република ...

Заев-Меркел: Успешната приказна на Македонија треба да продолжи (ВИДЕО)

Слободен Печат - 17.05.2018

Големата поддршка на граѓаните за аспирациите на земјата за членство во ЕУ и НАТО говори дека земјата нема друга алтернатива. Граѓаните на Република Македонија делат исти европски вредности и заслужуваат индивидуална проценка за напредокот врз ...

„Поврзување“, тема на самитот ЕУ, Западен Балкан

Р.С.Европа - 17.05.2018

Денешниот самит во Софија меѓу шефовите на држави или влади на земјите-членки на Европската унија и нивните колеги од регионот на Западен Балкан се одржува под темата „Поврзаност“. Станува збор за разгледување на можностите за подобрување на врските ...

Тајани: Треба да работиме за стабилноста на Западен Балкан

Стандард - 17.05.2018

Мораме да работиме за стабилноста на Западен Балкан. Ова го изјави претседателот на Европскиот парламент (ЕП) Антонио Тајани пред Самитот ЕУ-Западен Балкан, кој се одржуа во Софија, цитиран од локалните медиуми.

Во Софија започна првата пленарна сесија на Самитот на ЕУ

Курир - 17.05.2018

Во Софија почна првата пленарна сесија на Самитот на ЕУ. На форумот учествуваат лидерите на државите на ЕУ и на Западен Балкан. Правата пленарна сесија ја отвори буграскиот премиер Бојко Борисов.

Борисов: По 15 години повторно можност да се зборува за регионот

А1 On - 17.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, чија земја како претседавач на ЕУ денеска е домаќин на Самитот Еу-Западен Балкан, кој се одржува во Софија порача дека по 15 години повторно се појави можност да се зборува на темата Западен Балкан во рамки на ...

Почна самитот меѓу врвот на ЕУ и лидерите од Западен Балкан

Макфакс - 17.05.2018

Започна историскиот Самит во Софија, меѓу лидерите на 28-те земји-членки на ЕУ и земјите од Западен Балкан. Ова е најголемиот настан во рамките на бугарското претседателство со ЕУ, состанок во овој формат се случува за прв пат во последниве 15 ...

Борисов: По 15 години повторно се зборува за Западен Балкан

Р.С.Европа - 17.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, чија земја денеска е домаќин на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија порача дека по 15 години повторно се појавила можност да се зборува на темата Западен Балкан во рамки на процесот за интеграција на шесте земји од ...

Тајани повика да се работи на стабилноста на Западен Балкан

Р.С.Европа - 17.05.2018

Претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани пред почетокот на Самитот ЕУ - Западен Балкан во Софија изјави денеска дека треба да работат за стабилноста на регионот. Според него, во Западен Балкан постојат проблеми со тероризмот, ...

Меркел и Меј се залагаат за стабилен и безбеден Западен Балкан

Р.С.Европа - 17.05.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел на самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија порача дека во интерес на Европа е Западен Балкан да биде безбеден и економско добро да се развива. Таа порача и дека премиерот на Бугарија Бојко Борисов доволно работел за ...

Интеграциите на Западен Балкан ќе бидат приоритет и за австриското претседателство

Макфакс - 17.05.2018

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц најави во Софија дека за веме на преседавањето на Австрија со Европската Унија од 1-ви јули, интеграциите на Западен Балкан ќе бидат приоритет. Тој додаде дека очекува во шесте месеци од австриското ...

Меркел: Добро развиен Западен Балкан ја гарантира безбедноста за сите нас

Макфакс - 17.05.2018

Сигурен Западен Балкан кој е економски развиен, гарантира мир и безбедност за сите нас, изјави германската канцеларката Ангела Меркел во Софија, пренесе бугарскта агенција „Фокус“. Таа истакна дека бугарскиот премиер, Бојко Борисов, изминатиов ...

(Видео) Заев се сретна со Меркел: Успешната приказна на Македонија треба да продолжи и оваа година со храбри одлуки

Макфакс - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев на Самитот на ЕУ за Западен Балкан се сретна со германската канцеларка Ангела Меркел. Македонскиот премиер на средбата ја истакнал исклучителната соработка и искрената поддршка на Сојузна ...

Заев-Меркел: Успешната приказна на Македонија треба да продолжи

Сител - 17.05.2018

Големата поддршка на граѓаните за аспирациите на земјата за членство во ЕУ и НАТО говори дека земјата нема друга алтернатива. Граѓаните на Република Македонија делат исти европски вредности и заслужуваат индивидуална проценка за напредокот врз ...

Антонио Тајани: Ве сакаме во ЕУ, но морате да работите напорно

Независен - 17.05.2018

Претседателот на Европскиот Парламент Антонио Тајани и порача на Македонија и на другите земји од регионот дека вратата на ЕУ е отворена за нас, но дека треба да се сработи уште. „ Сите сте Европа, но ако сакате да станете членки на ЕУ мора да ги ...

Тајани: Земјите од регионот напорно да работат за влез во ЕУ

Слободен Печат - 17.05.2018

Земјите од регионот мора напорно да работат за да се интегрираат во ЕУ, изјави денеска на прес-конференција на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, претседателот на Европскиот Парламент Антонио Тајани.

На Самитот во Софија историска одлука за укинување на роамингот за Западен Балкан

Независен - 17.05.2018

Големи се шансите на Самитот на Европската Унија кој се одржува во Софија да биде донесена одлука за укинување на роамингот за државите од Западен Балкан. Доколку се случи тоа, по подолго време тоа би бил прв позитивен сигнал од ЕУ за граѓаните на ...

Самитот во Софија потврда за европската перспектива на Западен Балкан

Сител - 17.05.2018

Европската унија денеска ќе даде ново ветување за членство на своите партнери од Западен Балкан во момент кога шесте земји, меѓу кои Македонија се наведени во нацрт-декларацијата што ќе биде усвоена во Софија, но без најпосакувана награда - датум на ...

„Гледаме добра перспектива за Западен Балкан“ – најважните изјави од самитот ЕУ-Западен Балкан

Курир - 17.05.2018

Европските лидери се едногласни дека земјите од Западен Балкан имаат добра перспектива во евроинтеграциите. Ова се најважните поенти од изјави на европски премиери и претседатели пред почетокот на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во Софија.

Тајани: Името не е моја работа, но вашата земја е во вистински правец

МКД - 17.05.2018

Претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани на прес-конференцијата на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија рече дека Унијата сака соработка со балканските земји и напорно се работи на подобра соработка, но не сакаше да коментира ништо за ...

Тајани: Македонија и Албанија треба да вложат многу напори за влез во ЕУ

Макфакс - 17.05.2018

Македонија и Албанија ќе треба да вложат многу напори за влез во Европската Унија, изјави претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани, пренесе бугарската новинска агенција „Фокус“.

Самит во Софија: Недвосмислена поддршка за европерспективата на Западен Балкан

А1 On - 17.05.2018

Лидерите на Европска унија и земјите членки на ЕУ, во консултација со партнерите од Западен Балкан денеска во Софија усвоија Декларација во 17 точки, со кои е повторена недвосмислената поддршка за европската перспектива на регионот, а исто така се ...

Тајани: Пакет од 10 милијарди евра за инфраструктурни проекти на Западен Балкан

Сител - 17.05.2018

Претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани денеска во Софија изјави дека предложил пакет од 10 милијарди евра за инфраструктурни проекти на Западен Балкан. Тој на средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ, додал дека е можно ...

Усвоена декларацијата на самитот ЕУ-Западен Балкан

Правдико - 17.05.2018

Европската Унија во консултација со земјите од Западен Балкан ја усвои декларацијата од 17 точки на самитот на ЕУ-Западен Балкан. Како што претходно соопшти „Макфакс“, во декларацијата не стојат имињата на земјите од регионот по настојувањата на ...

Средба Заев-Меркел:Македонија очекува германска поддршка за ЕУ и НАТО

Нова ТВ - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев, во рамки на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, денеска се сретна со германската канцеларка Ангела Меркел. Како што соопшти прес службата на Владата, премиерот Заев истакнал дека големата поддршка на граѓаните за аспирациите на ...

Усвоена декларација на самитот ЕУ-Западен Балкан за поддршка на регионот

Р.С.Европа - 17.05.2018

Лидерите на Европска унија и земјите членки на ЕУ во консултација со партнерите од Западен Балкан денеска во Софија усвоија Декларација во 17 точки, со кои е повторена недвосмислената поддршка за европската перспектива на регионот.

Меркел потврди: Направен е прогрес

Независен - 17.05.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел ја почна прес конференцијата со Македонија соопштувајќи дека е направен напредок на средбата на премиерите на Грција и Македонија, Алексис Ципас и Зоран Заев и дека двајцата ја информирале за ...

Меркел: Има значителен напредок во преговорите за името

МКД - 17.05.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел на завршната конференција за медиумите по завршувањето на самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, потврди дека Македонија и Грција постигнале напредок во решавањето на името и за тоа добила потврда од двајцата ...

Усвоена декларацијата на самитот ЕУ-Западен Балкан

Макфакс - 17.05.2018

Европската Унија во консултација со земјите од Западен Балкан ја усвои декларацијата од 17 точки на самитот на ЕУ-Западен Балкан. Како што претходно соопшти „Макфакс“, во декларацијата не стојат имињата на земјите од регионот по настојувањата на ...

Самит во Софија: Недвосмислена поддршка за европерспективата на Западен Балкан

+инфо - 17.05.2018

Лидерите на Европска унија и земјите членки на ЕУ, во консултација со партнерите од Западен Балкан денеска во Софија усвоија Декларација во 17 точки, со кои е повторена недвосмислената поддршка за европската перспектива на регионот, а исто така се ...

Самит во Софија: Недвосмислена поддршка за европерспективата на Западен Балкан

Курир - 17.05.2018

Лидерите на Европска унија и земјите членки на ЕУ, во консултација со партнерите од Западен Балкан денеска во Софија усвоија Декларација во 17 точки, со кои е повторена недвосмислената поддршка за европската перспектива на регионот, а исто така се ...

Се согласивме да ги намалиме цените за роаминг, изјави Туск по Самитот во Софија

Макфакс - 17.05.2018

Самитот ЕУ-Западен Балкан беше успешен, изјави на прес-конференција, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по самитот ЕУ-Западен Балкан, јави бугарската новинска агенција „Фокус“.

Меркел: Државите од Западен Балкан имаат јасна европерспектива

+инфо - 17.05.2018

Државите од Западен Балкан имаат јасна перспектива за члество во Европската унија, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел на прес-конференција по завршувањето на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија.

ЕУ ја потврди европската перспектива на Западен Балкан,но бара реформи

Нова ТВ - 17.05.2018

Шефовите на Европската унија на Самитот во Софија усвоија финална декларација со која ја потврдија европската перспектива на Западниот Балкан, но со експлицитен услов да продолжат со реформите – првенствено во сферата на владеење на правото и ...

Меркел: Државите од Западен Балкан имаат јасна европерспектива

Кајгана - 17.05.2018

Софија, 17 мај 2018 (МИА) - Државите од Западен Балкан имаат јасна перспектива за члество во Европската унија, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел на прес-конференција по завршувањето на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија.

Туск: Западен Балкан е приоритет за ЕУ

МКД - 17.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск рече дека Западен Балкан е интегрален дел на Европа и приоритет за Европската унија. Туск на крајот од самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија рече дека ЕУ е најсигурен партнер на Западен Балкан.

Меркел: Државите од Западен Балкан имаат јасна европерспектива

Курир - 17.05.2018

Државите од Западен Балкан имаат јасна перспектива за члество во Европската унија, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел на прес-конференција по завршувањето на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија.

Туск: Не постои план Б. Западен Балкан е составен дел од Европа

+инфо - 17.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави дека не гледа друга иднина за Западен Балакн отколку таа во Европска унија. – Не постои план Б. Западен Балкан е составен дел од Европа и припаѓа на нашата заедница – наведе Туск.

Меркел: Државите од Западен Балкан имаат јасна европерспектива

Стандард - 17.05.2018

Државите од Западен Балкан имаат јасна перспектива за члество во Европската унија, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел на прес-конференција по завршувањето на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија.

Борисов: ЕУ не треба да се плаши од членство на земјите од Западен Балкан

+инфо - 17.05.2018

Борисов праша зарем не е подобро земјите од Западен Балкан да преговараат со ЕУ и да се стремат кон исполнување на европските критериуми, отколку да им се дозволи на „други геополитички играчи да го зајакнат своето и онака силно влијание во ...

Меркел: Државите од Западен Балкан имаат јасна европерспектива

А1 On - 17.05.2018

Државите од Западен Балкан имаат јасна перспектива за члество во Европската унија, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел на прес-конференција по завршувањето на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија.

Туск: Западен Балкан е приоритет за ЕУ

А1 On - 17.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави дека не гледа друга иднина за Западен Балакн отколку таа во Европска унија. – Не постои план Б. Западен Балкан е составен дел од Европа и припаѓа на нашата заедница, наведе Туск.

На самитот во Софија немаше македонски јазик, туку јазик на ПЈРМ

МКД - 17.05.2018

На официјалните домументи на самитот на ЕУ – Западен Балкан што денеска заврши во Софија, во графата за јазици намето македонски јазик стои јазик на поранешната југословенска Република Макеоднија.

Меркел: Западен Балкан со јасна перспектива за членство во ЕУ

Р.С.Европа - 17.05.2018

Државите од Западен Балкан имаат јасна перспектива за члество во Европската унија, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел на прес-конференција по завршувањето на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија.

Меркел: Државите од Западен Балкан имаат јасна европерспектива

Слободен Печат - 17.05.2018

Државите од Западен Балкан имаат јасна перспектива за члество во Европската унија, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел на прес-конференција по завршувањето на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија.

Туск: Западен Балкан е приоритет за ЕУ

Независен - 17.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави дека не гледа друга иднина за Западен Балкан отколку таа во Европска унија. - Не постои план Б. Западен Балкан е составен дел од Европа и припаѓа на нашата заедница, наведе Туск.

Меркел: Државите од Западен Балкан имаат јасна европерспектива

Независен - 17.05.2018

Државите од Западен Балкан имаат јасна перспектива за членство во Европската унија, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел на прес-конференција по завршувањето на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија.

Туск: Не постои план Б. Западен Балкан е составен дел од Европа

Слободен Печат - 17.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави дека не гледа друга иднина за Западен Балакн отколку таа во Европска унија. – Не постои план Б. Западен Балкан е составен дел од Европа и припаѓа на нашата заедница – наведе Туск.

Борисов: ЕУ не треба да се плаши од членство на земјите од Западен Балкан

А1 On - 17.05.2018

Европската унија не треба да се плаши од прием на земјите од Западен Балкан, чиј бруто домашен производ заедно е колку оној на Словачка, а нивното население е помалубројно од она на Романија, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов по ...

Меркел: Државите од Западен Балкан имаат јасна европерспектива

Сител - 17.05.2018

Државите од Западен Балкан имаат јасна перспектива за члество во Европската унија, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел на прес-конференција по завршувањето на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија.

Борисов: ЕУ не треба да се плаши од членство на земјите од Западен Балкан

Сител - 17.05.2018

Европската унија не треба да се плаши од прием на земјите од Западен Балкан, чиј бруто домашен производ зедно е колку оној на Словачка, а нивното население е помалубројно од она на Романија, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов по ...

Борисов: ЕУ не треба да се плаши од членство на земјите од Западен Балкан

Независен - 17.05.2018

Европската унија не треба да се плаши од прием на земјите од Западен Балкан, чиј бруто домашен производ зедно е колку оној на Словачка, а нивното население е помалубројно од она на Романија, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов по ...

Меркел: Во наш интерес е безбеден Западен Балкан

А1 On - 17.05.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел нагласи денеска дека во интерес на Европа е Западен Балкан да биде безбеден и економско добро да се развива. По доаѓањето на Самитот ЕУ – Западен Балак во Софија, таа рече дека денеска се разговара за Западен ...

Борисов: ЕУ не треба да се плаши од членство на земјите од Западен Балкан

Слободен Печат - 17.05.2018

Европската унија не треба да се плаши од прием на земјите од Западен Балкан, чиј бруто домашен производ зедно е колку оној на Словачка, а нивното население е помалубројно од она на Романија, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов по ...

Меркел: Во наш интерес е безбеден Западен Балкан

Стандард - 17.05.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел нагласи денеска дека во интерес на Европа е Западен Балкан да биде безбеден и економско добро да се развива. По доаѓањето на Самитот ЕУ – Западен Балак во Софија, таа рече дека денеска се разговара за Западен ...

Македонскиот јазик го немаше на официјалните документи на Самитот во Софија

+инфо - 17.05.2018

На „Самитот ЕУ – Западен Балкан што се одржа во Софија, макеоднскиот јазик во официјалните документи беше претставен како јазик на Поранешната југословенска Република Македонија. Ова за многумина беше изненадување со оглед на тоа што досега ...

(Видео) Заев се сретна со Меркел: Успешната приказна на Македонија треба да продолжи и оваа година со храбри одлуки

Sky - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, на самитот на ЕУ за Западен Балкан се сретна со германската канцеларка Ангела Меркел. Македонскиот премиер на средбата ги истакнал исклучителната соработка и искрената поддршка на Сојузна ...

Меркел: Државите од Западен Балкан имаат јасна европерспектива

Либертас - 17.05.2018

Државите од Западен Балкан имаат јасна перспектива за члество во Европската унија, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел на прес-конференција по завршувањето на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија.

Борисов: ЕУ не треба да се плаши од членство на земјите од Западен Балкан

Либертас - 17.05.2018

Европската унија не треба да се плаши од прием на земјите од Западен Балкан, чиј бруто домашен производ зедно е колку оној на Словачка, а нивното население е помалубројно од она на Романија, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов по ...

Самитот потврда за европската перспектива на Западен Балкан

CivilMedia - 17.05.2018

Европската унија денеска ќе даде ново ветување за членство на своите партнери од Западен Балкан во момент кога шесте земји, меѓу кои Македонија се наведени во нацрт-декларацијата што ќе биде усвоена во Софија, но без најпосакувана награда – датум на ...

Почна самитот меѓу врвот на ЕУ и лидерите од Западен Балкан

Точка - 17.05.2018

Започна историскиот Самит во Софија, меѓу лидерите на 28-те земји-членки на ЕУ и земјите од Западен Балкан. Ова е најголемиот настан во рамките на бугарското претседателство со ЕУ, состанок во овој формат се случува за прв пат во последниве 15 ...

Македонскиот јазик го немаше на официјалните документи на Самитот во Софија – претставен како јазик на ФИРОМ

МК News - 17.05.2018

На „Самитот ЕУ – Западен Балкан што се одржа во Софија, макеоднскиот јазик во официјалните документи беше претставен како јазик на Поранешната југословенска Република Македонија. Ова за многумина беше изненадување со оглед на тоа што досега ...

На Самитот во Софија можна е одлука за укинување на роамингот за државите од Западен Балкан

Вечер Прес - 17.05.2018

Големи се шансите на Самитот на Европската Унија кој се одржува во Софија да биде донесена одлука за укинување на роамингот за државите од Западен Балкан. Доколку тоа се случи после подолго време тоа би бил прв позитивен сигнал од ЕУ за граѓаните на ...

Заев се сретна и со Меркел

Фактор - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во придружба на Заменикот претседател во Владата на РМ задолжен за европски прашања Бујар Османи и Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, ...

Меркел: Добро развиен Западен Балкан ја гарантира безбедноста за сите нас

Sky - 17.05.2018

Сигурен Западен Балкан, кој е економски развиен, гарантира мир и безбедност за сите нас, изјави германската канцеларката Ангела Меркел во Софија, пренесе бугарскта агенција „Фокус“. Таа истакна дека бугарскиот премиер, Бојко Борисов, изминатиов ...

Заев пречекан од Борисов на самитот на ЕУ во Софија

Sky - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев учествува во работата на самитот на ЕУ за Западен Балкан, кој се одржува во Софија, Република Бугарија, која како претседавач со Европскиот совет во првата половина од оваа година е домаќин на шефовите на држави и влади на ...

Во живо: Прес Зоран Заев од Софија

Локално - 17.05.2018

Прес-конференција за активностите за време на Самитот на ЕУ за Западен Балкан. Прес-конференција за активностите за време на Самитот на ЕУ за Западен Балкан. Прес-конференција за активностите за време на Самитот на ЕУ за Западен Балкан.Видео: ...

Заев пречекан од Борисов на самитот на ЕУ во Софија

Точка - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев учествува во работата на самитот на ЕУ за Западен Балкан, кој се одржува во Софија, Република Бугарија, која како претседавач со Европскиот совет во првата половина од оваа година е домаќин на шефовите на држави и влади на ...

Поенти од изјавите на европските лидери пред почетокот на Самитот ЕУ-Западен Балкан

CivilMedia - 17.05.2018

Поенти од изјави на европски премиери и претседатели пред почетокот на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во Софија. Постои европска перспектива, која ќе биде потврдена и денеска. Но, она што го кажавме пред неколку месеци се уште важи: целиот ...

Заев-Меркел: Успешната приказна на Македонија треба да продолжи

Вечер Прес - 17.05.2018

Разговорите меѓу Македонија и Грција за името напредуваат добро. Направен е значителен напредок. Прашањето за името е важно за Македонија, изјави германската канцеларка Ангела Меркел која ја започна прес конференцијата со Македонија соопштувајќи ...

Усвоена декларацијата на самитот ЕУ-Западен Балкан

Точка - 17.05.2018

Европската Унија во консултација со земјите од Западен Балкан ја усвои декларацијата од 17 точки на самитот на ЕУ-Западен Балкан. Како што претходно соопшти „Макфакс“, во декларацијата не стојат имињата на земјите од регионот по настојувањата на ...

Самит во Софија: Недвосмислена поддршка за европерспективата на Западен Балкан

Локално - 17.05.2018

Лидерите на Европска унија и земјите членки на ЕУ, во консултација со партнерите од Западен Балкан денеска во Софија усвоија Декларација во 17 точки, со кои е повторена недвосмислената поддршка за европската перспектива на регионот, а исто така се ...

(ВИДЕО) Заев-Меркел: Успешната приказна на Република Македонија треба да продолжи и оваа година со храбри одлуки што ...

Бриф - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во придружба на Заменикот претседател во Владата на РМ задолжен за европски прашања Бујар Османи и Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, ...

Почна средбата Меркел – Заев

Либертас - 17.05.2018

Во Софија само што почна средбата на германската канцеларка Ангела Меркел и македонскиот премиер Зоран Заев, потврдија од кабинетот на германската канцеларка за ДВ. Се очекува билатералната средба да трае меѓу 20 и 30 минути.

Светот гледа кон Софија за иднината на Западен Балкан

Тера - 17.05.2018

Самитот во Софија на Европската унија е посветен на Балканот. Тoj е првиот по 15 години и става акцент на европската перспектива на шесте земји од регионот. Фокусот на европските лидери, исто така, падна на опасноста од иранскиот нуклеарен договор и ...

Меркел: Добро развиен Западен Балкан ја гарантира безбедноста за сите нас

24Инфо - 17.05.2018

Сигурен Западен Балкан, кој е економски развиен, гарантира мир и безбедност за сите нас, изјави германската канцеларката Ангела Меркел во ...

Меркел: Државите од Западен Балкан имаат јасна европерспектива

Локално - 17.05.2018

Државите од Западен Балкан имаат јасна перспектива за члество во Европската унија, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел на прес-конференција по завршувањето на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија.

Меркел се надева на решение за името

еМагазин - 17.05.2018

Државите од Западен Балкан имаат јасна перспектива за членство во Европската унија, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел на прес-конференција по завршувањето на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија.

(ВИДЕО) Заев во Софија се сретна со Меркел

еМагазин - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во придружба на заменикот претседател во Владата на РМ задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, ...

На декларацијата наместо македонски стоело јазик на ПЈРМ

Вечер Прес - 17.05.2018

На официјалниот веб-сајт на ЕУ во податоците за самитот во Софија македонскиот јазик во графата на која пишува на кои се јазици е преведена Декларацијата, наместо македонски стои јазик на Поранешна Југословенска Република Македоинија.

Заев во Софија зборувал и потпишувал на фиромски јазик (ФОТО)

Република - 17.05.2018

Официјален јазик под кој настапил Зоран Заев во Софија, на Самитот ЕУ – Западен Балкан бил фиромскиот, како што може и да се види од официјалниот меил во кој на новинарите им се испраќа целата верзија од Софиската декларација.

Меркел: Државите од Западен Балкан имаат јасна европерспектива

Република - 17.05.2018

Државите од Западен Балкан имаат јасна перспектива за члество во Европската унија, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел на прес-конференција по завршувањето на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија.

(ВИДЕО) Премиерот Заев на ЕУ Самитот во Софија: Поврзувањето на земјите од регионот и зајакнувањето на врските со ЕУ за ...

Бриф - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска учествува во работата на Самитот ЕУ за Западен Балкан, кој се одржува во Софија, Република Бугарија, која како Претседавач со Европскиот Совет во првата половина од оваа година, е ...

Антонио Тајани: Ве сакаме во ЕУ, но морате да работите напорно

Локално - 17.05.2018

Парламент Антонио Тајани и порача на Македонија и на другите земји од регионот дека вратата на ЕУ е отворена за нас, но дека треба да се сработи уште. „ Сите сте Европа, но ако сакате да станете членки на ЕУ мора да ги почитувате правилата.

Тајани: Името не е моја работа, но вашата земја е во вистински правец

Република - 17.05.2018

Претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани на прес-конференцијата на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија рече дека Унијата сака соработка со балканските земји и напорно се работи на подобра соработка, но не сакаше да коментира ништо за ...

Заев се сретна со Ципрас, Макрон зборува за реформи, а потоа приклучување кон ЕУ

Либертас - 17.05.2018

Во Софија, пред почетокот на самитот на ЕУ и земјите од Западен Балкан, во Националната палата на културата, се сретнаа премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Според тоа што го објавија од македонската влада, а и од објавите ...

(ВИДЕО) Премиерот Заев на Самитот на ЕУ за Западен Балкан: Со премиерот Ципрас решаваме спор за да го зајакнеме ...

Бриф - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска одржа прес конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан, што се одржа во Софија, Република Бугарија. На конференцијата за новинарите премиерот Заев истакна дека,по ...

Борисов: По 15 години повторно можност да се зборува за регионот

Либертас - 17.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, чија земја како претседавач на ЕУ денеска е домаќин на Самитот Еу-Западен Балкан, кој се одржува во Софија порача дека по 15 години повторно се појави можност да се зборува на темата Западен Балкан во рамки на ...

Самитот во Софија потврда за европската перспектива на Западен Балкан

Локално - 17.05.2018

Европската унија денеска ќе даде ново ветување за членство на своите партнери од Западен Балкан во момент кога шесте земји, меѓу кои Македонија се наведени во нацрт-декларацијата што ќе биде усвоена во Софија, но без најпосакувана награда – датум на ...

Интеграциите на Западен Балкан ќе бидат приоритет и за австриското претседателство

Точка - 17.05.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц најави во Софија дека за време на преседавањето на Австрија со Европската Унија од 1 јули интеграциите на Западен Балкан ќе бидат приоритет. Тој додаде дека очекува во шесте месеци од австриското претседателство ...

Светот гледа кон Софија за иднината на Западен Балкан

Фактор - 17.05.2018

Самитот во Софија, посветен на Западен Балкан, започнува. Тoj е првиот по 15 години и става акцент на европската перспектива на шесте земји од регионот. Фокусот на европските лидери, исто така, падна на опасноста од иранскиот нуклеарен договор и ...

Заев-Меркел: Успешната приказна на Македонија треба да продолжи

Локално - 17.05.2018

Големата поддршка на граѓаните за аспирациите на земјата за членство во ЕУ и НАТО говори дека земјата нема друга алтернатива. Граѓаните на Република Македонија делат исти европски вредности и заслужуваат индивидуална проценка за напредокот врз ...

На Самитот во Софија македонскиот јазик изоставен?

Фактор - 17.05.2018

На официјалните документи од Самитот на ЕУ – Западен Балкан што се одржа во Софија, во графата за јазици намето македонски јазик стои јазик на Поранешната југословенска република Макеоднија.

Пет работи што нема да се случат на Самитот во Софија, а требаше

Локално - 17.05.2018

Самитот на лидери на Европската унија и Западен Балкан во Софија не дава повод за оптимизам, пишува BBC на српски јазик. Земјите од Западен Балкан многу очекуваа од самитот ЕУ-ЗБ кој денеска почнува во главниот град на Бугарија.

(Фото) На Самитот на ЕУ-Западен Балкан во Софија „исчезна“ македонскиот јазик

еМагазин - 17.05.2018

На официјалните документи од Самитот на ЕУ – Западен Балкан во Софија, кои беа објавени денеска, во графата за јазици намето македонски јазик стои јазик на Поранешната југословенска република Македонија.

Македонскиот јазик изоставен на самитот на ЕУ, МНР реагира

Вечер Прес - 17.05.2018

На официјалните домументи од Самитот на ЕУ – Западен Балкан што се одржа во Софија, во графата за јазици наместо македонски јазик стои јазик на Поранешната југословенска република Макеоднија.

Заев-Меркел: Успешната приказна на Македонија треба да продолжи

Либертас - 17.05.2018

Големата поддршка на граѓаните за аспирациите на земјата за членство во ЕУ и НАТО говори дека земјата нема друга алтернатива. Граѓаните на Република Македонија делат исти европски вредности и заслужуваат индивидуална проценка за напредокот врз ...

Заев-Меркел: Успешната приказна на Македонија треба да продолжи

МК News - 17.05.2018

Големата поддршка на граѓаните за аспирациите на земјата за членство во ЕУ и НАТО говори дека земјата нема друга алтернатива. Граѓаните на Република Македонија делат исти европски вредности и заслужуваат индивидуална проценка за напредокот врз ...

Меркел: Во наш интерес е безбеден Западен Балкан

CivilMedia - 17.05.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел нагласи денеска дека во интерес на Европа е Западен Балкан да биде безбеден и економско добро да се развива. По доаѓањето на Самитот ЕУ – Западен Балак во Софија, таа рече дека денеска се разговара за Западен ...

Борисов: ЕУ не треба да се плаши од членство на земјите од Западен Балкан

Локално - 17.05.2018

Европската унија не треба да се плаши од прием на земјите од Западен Балкан, чиј бруто домашен производ зедно е колку оној на Словачка, а нивното население е помалубројно од она на Романија, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов по ...

Заев се сретна со Меркел: Успешната приказна на РМ треба да продолжи и оваа година со храбри одлуки што треба да дојдат ...

iPortal - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во придружба на Заменикот претседател во Владата на РМ задолжен за европски прашања Бујар Османи и Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, ...

Меркел: Добро развиен Западен Балкан ја гарантира безбедноста за сите нас

Точка - 17.05.2018

Сигурен Западен Балкан, кој е економски развиен, гарантира мир и безбедност за сите нас, изјави германската канцеларката Ангела Меркел во Софија, пренесе бугарскта агенција „Фокус“. Таа истакна дека бугарскиот премиер, Бојко Борисов, изминатиов ...

Заев – Меркел: Македонија нема друга алтернатива

Република - 17.05.2018

Големата поддршка на граѓаните за аспирациите на земјата за членство во ЕУ и НАТО говори дека земјата нема друга алтернатива. Граѓаните на Република Македонија делат исти европски вредности и заслужуваат индивидуална проценка за напредокот врз ...

(ФОТО) Заев во прегратка на Борисов

Фактор - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска учествува во работата на Самитот ЕУ за Западен Балкан, кој се одржува во Софија, Република Бугарија, која како Претседавач со Европскиот Совет во првата половина од оваа година, е ...

Тајани: Македонија и Албанија треба да вложат многу напори за влез во ЕУ

Точка - 17.05.2018

Македонија и Албанија ќе треба да вложат многу напори за влез во Европската Унија, изјави претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани, пренесе бугарската новинска агенција „Фокус“.

Заев се сретна со Ципрас, Макрон зборува за реформи, а потоа приклучување кон ЕУ

Мета - 17.05.2018

Во Софија, пред почетокот на самитот на ЕУ и земјите од Западен Балкан, во Националната палата на културата, се сретнаа премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Според тоа што го објавија од македонската влада, а и од објавите ...

Тајани: Треба да работиме за стабилноста на Западен Балкан

CivilMedia - 17.05.2018

Треба да работиме за стабилноста на регионот на Западен Балкан, изјави претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани пред почетокот на Самитот ЕУ – Западен Балкан во Софија. Тој коментираше дека има многу кандидати за членство во ЕУ од ...

Туск: Не постои план Б, Западен Балкан е дел од Европа

еМагазин - 17.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави дека не гледа друга иднина за Западен Балакн отколку таа во Европска унија. „Не постои план Б. Западен Балкан е составен дел од Европа и припаѓа на нашата заедница“, наведе Туск.

Заев се сретна со Меркел: Успешната приказна на Македонија треба да продолжи и оваа година со храбри одлуки

Точка - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, на самитот на ЕУ за Западен Балкан се сретна со германската канцеларка Ангела Меркел. Македонскиот премиер на средбата ги истакнал исклучителната соработка и искрената поддршка на Сојузна ...

Заев со Меркел: Чекаме храбри одлуки од ЕУ и НАТО

Н.Македонија - 17.05.2018

Граѓаните на Република Македонија делат исти европски вредности и заслужуваат индивидуална проценка за напредокот врз основа на постигнатото, рече денеска премиерот Зоран Заев, кој на Самитот на ЕУ за Западен Балкан оствари средба со германската ...

Борисов: Сите разбираат колку е важен Западен Балкан

Н.Македонија - 17.05.2018

Сите разбираат колку е важен Западен Балкан и затоа 15 години по средбата во Солун имаме можност денеска да разговараме за таа тема, рече бугарскиот премиер Бојко Борисов, пред отворањето на Самитот ЕУ-Западен Балкан, кој се одржува во Софија.

Меркел: Важно е да имаме безбеден Балкан што економски добро ќе се развива

Н.Македонија - 17.05.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел нагласи денеска дека во интерес на Европа е Западен Балкан да биде безбеден и економско добро да се развива. По доаѓањето на Самитот ЕУ – Западен Балак во Софија, таа рече дека денеска се разговара за Западен ...

Туск: Западен Балкан е приоритет за ЕУ

Н.Македонија - 17.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави дека не гледа друга иднина за Западен Балакн отколку таа во Европска унија. – Не постои план Б. Западен Балкан е составен дел од Европа и припаѓа на нашата заедница – наведе Туск.

Денеска средба меѓу премиерите Заев и Ципрас во Софија

AKO - 17.05.2018

За време на Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Софија, е предвидена средба на Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев со премиерот на Република Грција Алексис Ципрас. Премиерот Заев во последните изјави околу оваа средба, која ...

Целосната Декларација од Самитот на ЕУ-Западен Балкан одржан во Софија

AKO - 17.05.2018

Во продолжение ви го пренесуваме целосниот текст од Декларацијата од Самитот на ЕУ и Западен Балкан што се одржа во Софија: Ние, лидерите на Европската Унија (ЕУ) и на нејзините земји-членки, во консултација сонашите партнери од Западен Балкан и во ...

Самит во Софија: Западниот Балкан во сенка на Иран

Deutsche Welle - 16.05.2018

На самитот во Софија во преден план првобитно требаше да биде Западниот Балкан. Но агендата сега е предодредена од американскиот претседател Доналд Трамп. Самитот ЕУ-Западен Балкан, кој еврокомесарот за проширување Јоханес Хан го оцени како ...

Захариева: Очекувам две нови членки на ЕУ до 2025.

Алсат-М - 16.05.2018

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на ЕУ до 2025 година. Захариева која е и заменик на бугарскиот премиер, во Софија учесвуваше на конференција на ...

Борисов: Балканот ќе биде едно од најдобрите места за живот

Алсат-М - 16.05.2018

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, изјави дека доаѓањето на лидерите од ЕУ во Софија на Самитот ЕУ-Западен Балкан и нивното запознавање со проблемите од регионот претставува успех, но дека се зависи од самиот Западен Балкан.

Туск од Софија ќе ја потврди европската перспектива за Западен Балкан

24 Вести - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск во пресрет на самитот „ЕУ - Западен Балкан“ во софија соопшти дека за првпат по 15 години денеска ќе се соочат лидерите на Унијата со сите лидери на Западен ...

Заев ја почнува посетата на Софија, во фокусот средбата со Ципрас

Телма - 16.05.2018

„Демократија што испорачува: Десет години после откочувањето на потенцијалите на Западен Балкан“ е темата на која премиерот Зоран Заев ќе говори денеска на конференција во Софија, со што ќе ја почне својата посета на главниот град на Бугарија, кој ...

Недвосмислена поддршка за европската перспектива ќе добие Западен Балкан од Самитот во Софија

24 Вести - 16.05.2018

Европската унија ја поздравува посветеноста на Зaпаден Балкан на европските вредности и принципи и визијата за силна стабилна и обединета Европа. Повикувајќи се на Солунскиот самит во 2003 година, се потврдува недвосмислена поддршка за европска ...

Заев: Земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето посилна ЕУ

Канал5 - 16.05.2018

Сега е време да се препознае моментот земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето на посилна ЕУ, порача премиерот Зоран Заев денеска од Софија. Сега е време да се препознае моментот земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето на ...

Борисов: Убеден сум дека Балканот ќе стане едно од најдобрите места за живеење во Европа

Фокус - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои се соочува регионот претставува успех, но на крајот се зависи од самиот Западен ...

Заев ја почнува посетата на Софија, во фокусот средбата со Ципрас

Канал5 - 16.05.2018

„Демократија што испорачува: Десет години после откочувањето на потенцијалите на Западен Балкан“ е темата на која премиерот Зоран Заев ќе говори денеска на конференција во Софија, со што ќе ја почне својата посета на главниот град на Бугарија, кој у ...

Заев денеска на конференција во Софија, утре на средба со Ципрас

Фокус - 16.05.2018

„Демократија што испорачува: Десет години после откочувањето на потенцијалите на Западен Балкан“ е темата на која премиерот Зоран Заев ќе говори денеска на конференција во Софија, со што ќе ја почне својата посета на главниот град на Бугарија, кој ...

Заев ја почнува посетата на Софија, во фокусот средбата со Ципрас

24 Вести - 16.05.2018

„Демократија што испорачува: Десет години после откочувањето на потенцијалите на Западен Балкан“ е темата на која премиерот Зоран Заев ќе говори денеска на конференција во Софија, со што ќе ја почне својата посета на главниот град на Бугарија, кој ...

Софија: По самитот остануваат домашните проблеми

Deutsche Welle - 16.05.2018

Софија е под рефлекторите на медиумите поради самитот ЕУ-Западен Балкан. Иницијативата на Бугарија посветена на соседството наидува на поддршка и од бугарските граѓани. Но, тие укажуваат и на домашните проблеми.

Захариева очекува две земји од Западен Балкан да станат членки на ЕУ до 2025 година

Фокус - 16.05.2018

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на Европска унија до 2025 година. Захариева во Софија учествува на конференциијата на Европскиот економски и социјален ...

Ципрас и Заев ќе разговараат и ќе ги брифираат лидерите

Независен - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев од денеска е во Софија каде што ќе учествува на самитот ЕУ-Западен Балкан и ќе има билатерална средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас. И Заев и извори од Брисел најавија дека спорот за името нема да се реши тука, но ...

Захариева: Очекувам две нови членки на ЕУ до 2025 година

Независен - 16.05.2018

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на Европска унија до 2025 година. Захариева во Софија учествува на конференциијата на Европскиот економски и социјален ...

Земјите од Западен Балкан се обврзуваат да вработат повеќе жени

Стандард - 16.05.2018

Претставници на земјите од Западен Балкан се обврзале да овозможат вработување на повеќе жени на подобро платени позиции, кои бараат повеќе квалификации, изјави регионалната директорка на Светска банка, Линда Ван Гелдер.

Захариева: Очекувам две нови членки на ЕУ до 2025 година

Стандард - 16.05.2018

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на Европска унија до 2025 година. Захариева во Софија учествува на конференциијата на Европскиот економски и социјален ...

Захариева со надеж дека две земји од Западен Балкан ќе влезат во ЕУ до 2025

Р.С.Европа - 16.05.2018

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на Европска унија до 2025 година. Таа на конференцијата на Европскиот економски и социјален комитет во Софија ја нагласи ...

Заев: Земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето посилна ЕУ

Стандард - 16.05.2018

Сега е време да се препознае моментот земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето на посилна ЕУ, порача премиерот Зоран Заев денеска од Софија каде што учествуваше на меѓународната конференција „Демократија што испорачува: Откочување на ...

(Видео) Заев: За градење на посилна ЕУ важно е да учествуваат и земјите од Западен Балкан

Независен - 16.05.2018

Сега е време да се препознае моментот земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето на посилна ЕУ, порача премиерот Зоран Заев денеска од Софија каде што учествуваше на меѓународната конференција „Демократија што испорачува: Откочување на ...

Заев: Земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето посилна ЕУ

Сител - 16.05.2018

- Сега е време да се препознае моментот земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето на посилна ЕУ, порача премиерот Зоран Заев денеска од Софија каде што учествуваше на меѓународната конференција „Демократија што испорачува: Откочување на ...

Заев на средби со Макрон и Ципрас, Коѕијас не се појави во Софија

МКД - 16.05.2018

Средбата меѓу премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев што е предвидена за утре во 10.30 часот што ќе се одржи на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан се смета за исчекор кон конечно решение, иако мали се очекувањата дека ...

Туск: Ќе ја потврдиме европската перспектива на Западен Балкан

Р.С.Европа - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск во пресрет на самитот „ЕУ-Западен Балкан“ во Софија соопшти дека за првпат по 15 години утре ќе се соочат лидерите на Унијата со сите лидери на Западен Балкан.

Курц: Самит во Софија ќе внесе нова динамика во приближувањето на Западен Балкан кон ЕУ

+инфо - 16.05.2018

Очекувам утрешниот Самит ЕУ-Западен Балкан да внесе нова динамика во процесот на приближување на земјите од регионот во ЕУ, изјави денеска во Софија австрискиот канцелар Себастијан Курц по средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Денеска во Софија се одржа самитот на Европската народна партија, Мицкоски одржа неколку билатерални средби

Курир - 16.05.2018

Денеска во Софија се одржува самит на Европската народна партија, на кој учесник е и македонската опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ. На самитот претседателот на ЕПП порача дека запдно-европските земји мора и формално- правно да станат дел од европското ...

Тајани: Стабилноста на Западен Балкан е клучна за ЕУ

Р.С.Европа - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани изјави дека за Европската унија клучна е стабилноста на Западен Балкан. Пред состанокот на претставниците на Европските народни партии, кој се одржува пред Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, ...

Борисов: Балканот ќе биде едно од најдобрите места за живот

А1 On - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои се соочува регионот претставува успех, но на крајот се зависи од самиот Западен ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

А1 On - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

(ВИДЕО) Заев: Земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето посилна ЕУ

А1 On - 16.05.2018

Сега е време да се препознае моментот земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето на посилна ЕУ, порача премиерот Зоран Заев денеска од Софија каде што учествуваше на меѓународната конференција „Демократија што испорачува: Откочување на ...

Очекувам самитот во Бугарија да ги приближи пријателите од Западен Балкан кон ЕУ, порача Туск

Макфакс - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, оценува дека утрешниот самит на лидерите на ЕУ и Западен Балкан во Бугарија, ќе биде можност и ЕУ и регионот да потврдат дека европската перспектива останува геостратешки избор на Западен Балкан.

Заев ја почнува посетата на Софија, во фокусот средбата со Ципрас

Независен - 16.05.2018

„Демократија што испорачува: Десет години после откочувањето на потенцијалите на Западен Балкан“ е темата на која премиерот Зоран Заев ќе говори денеска на конференција во Софија, со што ќе ја почне својата посета на главниот град на Бугарија, кој ...

Закерберг се согласи да се соочи со Европскиот парламент околу кражбата на лични податоци

МКД - 16.05.2018

Европскиот парламент соопшти денес дека основачот и директор на Фејсбук Марк Закерберг се согласил да се сретне со пратениците на ЕП во Брисел кои од него бараат да ја објасни злоупотребата на личните податоци на милиони корисници на социјалната ...

Трите предизвици пред интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ

Стандард - 16.05.2018

Поради етничките тензии, нерешени гранични спорови, неконтролираното организиран криминал и растечкото руско, турско и кинескo влијание во регионот, Западен Балкан се претвораат повторно во еден од најголемите предизвици за Европската унија (ЕУ) во ...

Курц: Самитот во Софија ќе внесе нова динамика во приближувањето на Западен Балкан кон ЕУ

А1 On - 16.05.2018

Очекувам утрешниот Самит ЕУ-Западен Балкан да внесе нова динамика во процесот на приближување на земјите од регионот во ЕУ. изјави денеска во Софија австрискиот канцелар Себастијан Курц по средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Курц: Самит во Софија ќе внесе нова динамика во приближувањето на Западен Балкан кон ЕУ

Стандард - 16.05.2018

Очекувам утрешниот Самит ЕУ-Западен Балкан да внесе нова динамика во процесот на приближување на земјите од регионот во ЕУ. изјави денеска во Софија австрискиот канцелар Себастијан Курц по средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Борисов: Балканот ќе биде едно од најдобрите места за живот

Стандард - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои се соочува регионот претставува успех, но на крајот се зависи од самиот Западен ...

Заев ја почнува посетата на Софија, во фокусот средбата со Ципрас

А1 On - 16.05.2018

„Демократија што испорачува: Десет години после откочувањето на потенцијалите на Западен Балкан“ е темата на која премиерот Зоран Заев ќе говори денеска на конференција во Софија, со што ќе ја почне својата посета на главниот град на Бугарија, кој ...

Борисов: Балканот ќе биде едно од најдобрите места за живот

Независен - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои се соочува регионот претставува успех, но на крајот се зависи од самиот Западен ...

Борисов: Балканот ќе биде едно од најдобрите места за живот

+инфо - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои се соочува регионот претставува успех, но на крајот се зависи од самиот Западен ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Курир - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

+инфо - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Независен - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Нова ТВ - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот за името

Р.С.Европа - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во Софија, како и ден пред ...

Закерберг прифати да сведочи пред Европскиот парламент

Независен - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани соопшти дека извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг ја прифатил поканата и ќе се појави на сослушувањето во Брисел. Тајани додаде дека очекува сослушувањето да се одржи следната седмица ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Слободен Печат - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Сител - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Заев ја почнува посетата на Софија, во фокусот средбата со Ципрас

Сител - 16.05.2018

Демократија што испорачува: Десет години после откочувањето на потенцијалите на Западен Балкан“ е темата на која премиерот Зоран Заев ќе говори денеска на конференција во Софија, со што ќе ја почне својата посета на главниот град на Бугарија, кој ...

Заев од денеска во Софија, утре средба со Ципрас

МКД - 16.05.2018

„Демократија што испорачува: Десет години после откочувањето на потенцијалите на Западен Балкан" е темата на која премиерот Зоран Заев ќе говори денеска на конференција во Софија, со што ќе ја почне својата посета на главниот град на Бугарија, кој ...

Заев ја почнува посетата во Софија, во фокусот средбата со Ципрас

Слободен Печат - 16.05.2018

„Демократија што испорачува: Десет години после откочувањето на потенцијалите на Западен Балкан“ е темата на која премиерот Зоран Заев ќе говори денеска на конференција во Софија, со што ќе ја почне својата посета на главниот град на Бугарија, кој ...

Заев ја почнува посетата на Софија, во фокусот средбата со Ципрас

Курир - 16.05.2018

- Се надевам дека ќе имаме договор. Успехот што досега го постигнаа министрите за надворешни работи е за почит. Се надевам дека токму на маргините на Самитот на ЕУ и Западен Балкан и на средбата што ќе ја имам со грчкиот премиер Ципрас ќе можеме да ...

Недвосмислена поддршка за европската перспектива ќе добие Западен Балкан од Самитот во Софија

А1 On - 16.05.2018

Европската унија ја поздравува посветеноста на Зaпаден Балкан на европските вредности и принципи и визијата за силна стабилна и обединета Европа. Повикувајќи се на Солунскиот самит во 2003 година, се потврдува недвосмислена поддршка за европска ...

Заев ја почнува посетата на Софија, во фокусот средбата со Ципрас

Стандард - 16.05.2018

„Демократија што испорачува: Десет години после откочувањето на потенцијалите на Западен Балкан“ е темата на која премиерот Зоран Заев ќе говори денеска на конференција во Софија, со што ќе ја почне својата посета на главниот град на Бугарија, кој ...

Заев ќе го видиме со Ципрас, ама не е готово

+инфо - 16.05.2018

„Демократија што испорачува: Десет години после откочувањето на потенцијалите на Западен Балкан“ е темата на која премиерот Зоран Заев ќе говори денеска на конференција во Софија, со што ќе ја почне својата посета на главниот град на Бугарија, кој ...

Недвосмислена поддршка за европската перспектива ќе добие Западен Балкан од Самитот во Софија

Сител - 16.05.2018

Европската унија ја поздравува посветеноста на Зaпаден Балкан на европските вредности и принципи и визијата за силна стабилна и обединета Европа. Повикувајќи се на Солунскиот самит во 2003 година, се потврдува недвосмислена поддршка за европска ...

Земјите од Западен Балкан се обврзуваат да вработат повеќе жени

А1 On - 16.05.2018

Претставници на земјите од Западен Балкан се обврзале да овозможат вработување на повеќе жени на подобро платени позиции, кои бараат повеќе квалификации, изјави регионалната директорка на Светска банка, Линда Ван Гелдер.

Заев на конференцијата за потенцијалите на Западен Балкан

Макфакс - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев, своите активности на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан што се одржува во Софија, ги започна со обраќање на меѓународната конференција „Демократија што испорачува: Откочување на потенцијалите на Западен Балкан десет ...

Захариева: Очекувам две нови членки на ЕУ до 2025 година

А1 On - 16.05.2018

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на Европска унија до 2025 година. Захариева во Софија учествува на конференциијата на Европскиот економски и социјален ...

Захариева: Очекувам две нови членки на ЕУ до 2025 година

+инфо - 16.05.2018

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на Европска унија до 2025 година. Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две ...

Самит Софија: Преговорите за спорот, позитивен пример во регионот

Нова ТВ - 16.05.2018

„Демократија што испорачува: Десет години после откочувањето на потенцијалите на Западен Балкан“ е темата на која премиерот Зоран Заев ќе говори денеска на конференција во Софија, каде утре започнува дводневниот Самит ЕУ- Западен Балкан.

Во Софија се одржа самитот на Европската народна партија, Мицкоски ооствари неколку билатерални средби

Република - 16.05.2018

Денеска во Софија се одржува самит на Европската народна партија, на кој учесник е и македонската опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ. На самитот претседателот на ЕПП порача дека запдно-европските земји мора и формално- правно да станат дел од европското ...

Недвосмислена поддршка за европската перспектива ќе добие Западен Балкан од Самитот во Софија

Локално - 16.05.2018

Европската унија ја поздравува посветеноста на Зaпаден Балкан на европските вредности и принципи и визијата за силна стабилна и обединета Европа. Повикувајќи се на Солунскиот самит во 2003 година, се потврдува недвосмислена поддршка за европска ...

Софија: По самитот остануваат домашните проблеми

Либертас - 16.05.2018

Софија е под рефлекторите на медиумите поради самитот ЕУ-Западен Балкан. Иницијативата на Бугарија посветена на соседството наидува на поддршка и од бугарските граѓани. Но, тие укажуваат и на домашните проблеми, пишува Дојче веле .

Заев: Сега е време да се препознае моментот земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето на посилна ЕУ

Фактор - 16.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, своите активности на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан што се одржува во Софија, ги започна со учество на паралелните активности, со свое обраќање на меѓународната конференција ...

Самит во Софија: Западниот Балкан во сенка на Иран

Либертас - 16.05.2018

На самитот во Софија во преден план првобитно требаше да биде Западниот Балкан. Но агендата сега е предодредена од американскиот претседател Доналд Трамп, пишува Дојче веле . Самитот ЕУ-Западен Балкан, кој еврокомесарот за проширување Јоханес Хан го ...

Захариева: Очекувам две нови членки на ЕУ до 2025 година

CivilMedia - 16.05.2018

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на Европска унија до 2025 година. Захариева во Софија учествува на конференциијата на Европскиот економски и социјален ...

Недвосмислена поддршка за европската перспектива ќе добие Западен Балкан од Самитот во Софија

CivilMedia - 16.05.2018

Европската унија ја поздравува посветеноста на Зaпаден Балкан на европските вредности и принципи и визијата за силна стабилна и обединета Европа. Повикувајќи се на Солунскиот самит во 2003 година, се потврдува недвосмислена поддршка за европска ...

Сите детали за Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија: Заев освен со Ципрас ќе се сретне и со Меркел и Макрон

еМагазин - 16.05.2018

Поврзаност во транспортот, енергијата и дигиталната инфраструктура, образованието и други аспекти е тема на Самитот на Европската унија за Западен Балкан, кој ќе се одржи утре во Софија, а на кој ќе присустува македонска владина делегација, ...

Борисов: Балканот ќе биде едно од најдобрите места за живот

Локално - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои се соочува регионот претставува успех, но на крајот се зависи од самиот Западен ...

Захариева: Очекувам две нови членки на ЕУ до 2025 година

Либертас - 16.05.2018

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на Европска унија до 2025 година. Захариева во Софија учествува на конференциијата на Европскиот економски и социјален ...

Заев: Земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето посилна ЕУ

CivilMedia - 16.05.2018

Сега е време да се препознае моментот земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето на посилна ЕУ, порача премиерот Зоран Заев денеска од Софија каде што учествуваше на меѓународната конференција „Демократија што испорачува: Откочување на ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Вечер Прес - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Борисов: Се надеваме дека брзо ќе се реши спорот за името, не ви солиме памет

еМагазин - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Заев: Земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето посилна ЕУ

Локално - 16.05.2018

Сега е време да се препознае моментот земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето на посилна ЕУ, порача премиерот Зоран Заев денеска од Софија каде што учествуваше на меѓународната конференција „Демократија што испорачува: Откочување на ...

Премиерот Заев ја предводи владината делегација на Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Софија

iPortal - 16.05.2018

Претседателот на Владата Зоран Заев, утре 17-ти мај ќе учествува на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан што ќе се одржи во Софија, Република Бугарија, која е земја претседавач на Европскиот Совет.

Заев на конференцијата за потенцијалите на Западен Балкан

Точка - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев, своите активности на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан што се одржува во Софија, ги започна со обраќање на меѓународната конференција „Демократија што испорачува: Откочување на потенцијалите на Западен Балкан десет ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Локално - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Заев ја почнува посетата на Софија, планирана средба со Ципрас

24Инфо - 16.05.2018

Заев ја почнува посетата на Софија, планирана средба со Ципрас Демократија што испорачува: Десет години после откочувањето на потенцијалите на Западен Балкан“ е темата на која премиерот Зоран Заев ќе говори денеска на конференција во Софија, со што ...

Закерберг прифати да сведочи пред Европскиот парламент

Вечер Прес - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани соопшти дека извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг ја прифатил поканата и ќе се појави на сослушувањето во Брисел. Тајани додаде дека очекува сослушувањето да се одржи следната седмица ...

Заев ја почнува посетата на Софија, во фокусот средбата со Ципрас

CivilMedia - 16.05.2018

„Демократија што испорачува: Десет години после откочувањето на потенцијалите на Западен Балкан“ е темата на која премиерот Зоран Заев ќе говори денеска на конференција во Софија, со што ќе ја почне својата посета на главниот град на Бугарија, кој ...

Борисов за името: Тоа е ваша работа, немојте да помислите дека ви солиме памет

Фактор - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов се надева дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Тој ова го изјави ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во Софија, како и ден пред новата ...

Заев ја почнува посетата на Софија, во фокусот средбата со Ципрас

Република - 16.05.2018

„Демократија што испорачува: Десет години после откочувањето на потенцијалите на Западен Балкан“ е темата на која премиерот Зоран Заев ќе говори денеска на конференција во Софија, со што ќе ја почне својата посета на главниот град на Бугарија, кој ...

Очекувам самитот во Бугарија да ги приближи пријателите од Западен Балкан кон ЕУ, порача Туск

Sky - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, оценува дека утрешниот самит на лидерите на ЕУ и Западен Балкан во Бугарија ќе биде можност и ЕУ и регионот да потврдат дека европската перспектива останува геостратешки избор на Западен Балкан.

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Република - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Либертас - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Борисов: Балканот ќе биде едно од најдобрите места за живот

Либертас - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои се соочува регионот претставува успех, но на крајот се зависи од самиот Западен ...

Заев: Земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето посилна ЕУ

Канал 77 - 16.05.2018

Сега е време да се препознае моментот земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето на посилна ЕУ – порача премиерот, Зоран Заев денеска од Софија каде што учествуваше на меѓународната конференција „Демократија што испорачува: Откочување на ...

Борисов: Што е можно поскоро да се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција

24Инфо - 16.05.2018

Борисов: Што е можно поскоро да се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција.

Заев ја почнува посетата на Софија, во фокусот средбата со Ципрас

Локално - 16.05.2018

„Демократија што испорачува: Десет години после откочувањето на потенцијалите на Западен Балкан“ е темата на која премиерот Зоран Заев ќе говори денеска на конференција во Софија, со што ќе ја почне својата посета на главниот град на Бугарија, кој ...

ЕУ до Балканот: Ние сме вашата надеж и партнер!

Фактор - 16.05.2018

Европската унија ќе понуди пари, но не и членство на шесте балкански земји за време на самитот во Софија, кој кулминира со бугарското претседателство со ЕУ. Според висок европски службеник работите на Балканот не даваат доволно позитивни докази за ...

Захариева: Очекувам две нови членки на ЕУ до 2025 година

Локално - 16.05.2018

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на Европска унија до 2025 година. Захариева во Софија учествува на конференциијата на Европскиот економски и социјален ...

Земјите од Западен Балкан се обврзале да вработат повеќе жени

CivilMedia - 16.05.2018

Претставници на земјите од Западен Балкан се обврзале да овозможат вработување на повеќе жени на подобро платени позиции, кои бараат повеќе квалификации, изјави регионалната директорка на Светска банка, Линда Ван Гелдер.

Борисов: Балканот ќе биде едно од најдобрите места за живот

Н.Македонија - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои се соочува регионот претставува успех, но на крајот се зависи од самиот Западен ...

Захариева: Две нови балкански земји ќе станат членки на ЕУ до 2025 година

Н.Македонија - 16.05.2018

Министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на ЕУ до 2025 година. Захариева во Софија учествуваше на конференцијата на Европскиот економски и општествен комитет, ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Н.Македонија - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Тајани: Стабилноста на Западен Балкан е клучна за ЕУ

Н.Македонија - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани денеска во Софија изјави дека за Европската унија клучна е стабилноста на Западен Балкан. – Во следните месеци мора да се занимаваме со Западен Балкан се повеќе и повеќе, оцени Тајани.

Закерберг прифати да сведочи пред Европскиот парламент

Н.Македонија - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани соопшти дека извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг ја прифатил поканата и ќе се појави на сослушувањето во Брисел. Тајани додаде дека очекува сослушувањето да се одржи следната седмица ...

Премиерот Заев со владина делегација отпатува на Самитот на ЕУ во Софија

AKO - 16.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев на 17 мај ќе учествува на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан што ќе се одржи во Софија, Република Бугарија, земја претседавач на Европскиот Совет.

Анкета: Седумдесет отсто од Бугарите сакаат Македонија да биде примена во ЕУ

Канал5 - 15.05.2018

Бугарите ја поддржуваат интеграцијата на државите од Западен Балкан во ЕУ и сметаат дека нивната земја има интерес тие да станат дел од европското семејство, покажуваат резултатите од истражувањето на Центарот „Тренд“.

Спасовски: Тековната година неповторлива шанса за европерспективите на државите од Западен Балкан

Канал5 - 15.05.2018

Регионот на Западен Балкан оваа година има неповторлива шанса во однос на својата европска перспектива, а Берлинскиот процес има голем удел во реализирање на таа цел, истакна министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска во Струга.

Заев: Немаме договор со Грција, средбата во Софија не е краен рок

Фокус - 15.05.2018

Сакам договор за мојата земја, оптимист сум и еден од првите луѓе кој го сака тоа, но не можам да кажам дека имаме договор за прашањето за името, изјави денеска премиерот Зоран Заев. – Се надевам дека ќе имаме договор.

Седумдесет отсто од Бугарите сакаат Македонија да влезе во Европската Унија

Фокус - 15.05.2018

Бугарите ја поддржуваат интеграцијата на државите од Западен Балкан во Европската унија и сметаат дека нивната земја има интерес тие да станат дел од европското семејство, покажуваат резултатите од истражувањето на Центарот „Тренд“, изработено по ...

Жените од Балканот мора да добијат подобри и поплатени работни места

Телма - 15.05.2018

Иако сега се подобро образовани од порано, девојките и жените од Западен Балкан се уште не учествуваат подеднакво на пазарот на трудот, а и кога ќе се вработат, поголема е веројатност е да добијат пониско-квалификувани и пониско платени работни ...

Рахој нема да присуствува на Самитот на ЕУ поради Косово

Алсат-М - 15.05.2018

Шпанскиот премиер Маријано Рахој дефинитивно нема да учествува на Самитот на ЕУ во Софија, поради ставот за Косово. “Од почетокот беше јасно дека поради ставот на Шпанија кон Косово, Рахој нема да присуствува”, изјави висок претставник на ЕУ Шпанија ...

Што подготвува Брисел за самитот во Софија?

Канал5 - 15.05.2018

Објавена е нацрт верзијата на декларацијата , што ќе биде усвоена на самитот ЕУ – Западен Балкан на 17 мај во Софија. Со назнака дека текстот на декларацијата се усогласува , агенцијата Бета дојде до нацрт верзијата на она за што ќе се разговара на ...

Заев: Самитот во Софија не е „дедлајн“ за прашањето за името

Канал5 - 15.05.2018

Сакам договор за мојата земја, оптимист сум и еден од првите луѓе кој го сака тоа, но неможам да кажам дека имаме договор за прашањето за името, изјави денеска премиерот Зоран Заев . - Се надевам дека ќе имаме договор.

Заев на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија

24 Вести - 15.05.2018

Поврзаност во транспортот, енергијата и дигиталната инфраструктура, образованието и други аспекти е тема на Самитот на Европската унија за Западен Балкан, кој ќе се одржи задутре во Софија, а на кој ќе присустува македонска владина делегација, ...

Анкета: 70% од Бугарите сакаат Македонија да биде примена во ЕУ

МКД - 15.05.2018

Бугарите ја поддржуваат интеграцијата на државите од Западен Балкан во Европската Унија и сметаат дека нивната земја има интерес тие да станат дел од европското семејство, покажуваат резултатите од истражувањето на центарот „Тренд", изработено по ...

Заев на Самитот ЕУ-Западен Балкан

+инфо - 15.05.2018

Поврзаност во транспортот, енергијата и дигиталната инфраструктура, образованието и други аспекти е тема на Самитот на Европската унија за Западен Балкан, кој ќе се одржи задутре во Софија, а на кој ќе присустува македонска владина делегација, ...

(ВИДЕО) Спасовски: Тековната година неповторлива шанса за европерспективите на државите од Западен Балкан

А1 On - 15.05.2018

Регионот на Западен Балкан оваа година има неповторлива шанса во однос на својата европска перспектива, а Берлинскиот процес има голем удел во реализирање на таа цел, истакна министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска во Струга, каде ...

Спасовски: Тековната година неповторлива шанса за европерспективите на државите од Западен Балкан

Сител - 15.05.2018

Регионот на Западен Балкан оваа година има неповторлива шанса во однос на својата европска перспектива, а Берлинскиот процес има голем удел во реализирање на таа цел, истакна министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска во Струга, каде ...

„А1он“ дојде до декларацијата што ќе биде усвоена на Самитот во Софија

А1 On - 15.05.2018

„А1он“ дојде до нацрт-декларацијата што ќе биде усвоена на 17 мај во Софија на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан, на која европските лидери одлучија земјите од Западен Балкан да не стават потпис, по настојувањата на Шпанија Косово да не ...

Самитот ЕУ – Западен Балкан во Софија не е последен од овој вид

Курир - 15.05.2018

Европските лидери се подготвуваат за дводневниот состанок во Софија посветен на Западниот Балкан, прв од овој вид по петнаесет години, но не и последен. Висок дипломатски извор близок до Европскиот совет денеска ги брифираше европските дописници во ...

Софија: По 15 години, прв самит ЕУ – Западен Балкан, но не и последен

Нова ТВ - 15.05.2018

Европските лидери се подготвуваат за дводневниот состанок во Софија што ќе се одржи на 17 и 18 мај, посветен на Западниот Балкан, прв од овој вид по петнаесет години, но не и последен. – Ова е првпат по 15 години ЕУ да се сретне со своите партнери ...

Самитот ЕУ – Западен Балкан во Софија не е последен од овој вид

А1 On - 15.05.2018

Европските лидери се подготвуваат за дводневниот состанок во Софија посветен на Западниот Балкан, прв од овој вид по петнаесет години, но не и последен. Висок дипломатски извор близок до Европскиот совет денеска ги брифираше европските дописници во ...

Заев: Немаме договор со Грција, средбата во Софија не е краен рок

Нова ТВ - 15.05.2018

Сакам договор за мојата земја, оптимист сум и еден од првите луѓе кој го сака тоа, но не можам да кажам дека имаме договор за прашањето за името, изјави денеска премиерот Зоран Заев. – Се надевам дека ќе имаме договор.

Анкета: 70 отсто од Бугарите сакаат Македонија да биде примена во ЕУ

Стандард - 15.05.2018

Бугарите ја поддржуваат интеграцијата на државите од Западен Балкан во Европската унија и сметаат дека нивната земја има интерес тие да станат дел од европското семејство, покажуваат резултатите од истражувањето на Центарот „Тренд“, изработено по ...

Заев, Османи и Димитров од утре на самитот во Софија

МКД - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев ќе ја предводи македонската делегација на Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Софија. Планирани се средби и со Макрон и Меркел. Во владината делегација ќе бидат и заменикот претседател на Владата на РМ задолжен за европски ...