TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зурли и тапани од Дебар ја разбудија Криворечијата

Утрински - 09.01.2009

КУМАНОВО - Граѓанското здружение „Коледари“ во пресрет на Бадник организираше кршење бадникови гранчиња во селото Довезенце. Откако беа осветени во црквата „Св. Никола“, гранчињата им се делеа на христијанските верници на плоштадот во Куманово.

Христос се роди, дарувајте повеќе рожби

Н.Македонија - 08.01.2009

„Христос се роди - вистина се роди“, одекнуваше од сите православни храмови во земјава, кои верниците ги преполнија за да го прослават Христовото раѓање - Божиќ. Овој празник е матица на сите други црковни празници, бидејќи раѓањето на Христос се смета за почеток на новата ера.

Божиќ во Македонија

BBC - 07.01.2009

Во Македонија, православните верници денеска го слават Божиќ а вчера и сношти, за Бадник, се палеа огнови. Денеска е мирно, како што велат граѓаните, Божиќ се празнува во топла, домашна атмосфера со најблиското семејство и покрај богата трпеза, ни потврдија неколку верници покрај Соборната црква во Скопје.

Денес е Рождеството Христово - Божик

Форум - 07.01.2009

Православните христијански верници денеска го слават Рождеството Христово - Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква утринава се одржуваат Божикни литургии. Централното одбележување се одржа во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ каде Архиепископот Охридски и Македонски г.г.

Масовно прославено Христовото раѓање од Македонците во Австралија

Сител - 07.01.2009

Македонците во Австралија иако толку далеку од својата татковина еден од најрадосните и најголемите христијански празници, Христовото раѓање – Божик го прославија во духот на македонските обичаи и традиции. Прославувањето започна во понеделникот вечерта на Бадник, предвесникот на Христовото раѓање, со пеење на Бадниковата песна, и осветување на ...

Масовно прославено Христовото раѓање од Македонците во Австралија

Канал5 - 07.01.2009

Македонците во Австралија иако толку далеку од својата татковина еден од најрадосните и најголемите христијански празници, Христовото раѓање – Божик го прославија во духот на македонските обичаи и традиции. Прославувањето започна во понеделникот вечерта на Бадник, предвесникот на Христовото раѓање, со пеење на Бадниковата песна, и осветување на ...

Анастасија и Љупчо, годинава ќе ги следи бериќет и среќа

Вечер - 07.01.2009

Ако се суди според верувањата на македонскиот народ, децата и домовите на политичарите, годинава ќе имаат среќа и ќе ги следат успеси. Бадниковите парички, годинава се паднаа кај ќеркичката на премиерот Никола Груевски, Анастасија, синот Љупчо на претседателот Бранко Црвенковски, ќерката на Миле Зечевиќ, како и кај синот Матеј на поранешниот ...

Државниот врв в црква

Вечер - 07.01.2009

И Груевски и Црвенковски посакаа оваа 2009-та да биде поуспешна година Македонскиот државен врв на утринска литургија за Божиќ. Претседателот Бранко Црвенковски и претседателот на Собранието, Трајко Велјановски први му го честитаа Христовото раѓање, на поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан, кој чиноначалствуваше со литургијата во Соборниот храм "Св.

Лепчето и паричката кај најсреќниот

Вечер - 07.01.2009

Посна трпеза, лепче со паричка за среќа, бадникови гранчиња, собрани пред коледарскиот оган во присуство греана ракија и македонска музика заедно со пријателите и оваа година традиционално православните верници го дочекаа Бадник. Денот пред големиот празник Божиќ - Бадник централно се прослави пред Соборниот храм "Св. Климент Охридски" во Скопје.

Прославено Христовото раѓање во Австралија

Нетпрес - 07.01.2009

Во Австралија еден од најрадосните и најголемите христијански празници, прославата на Христовото раѓање – Божиќ започна во понеделникот вечерта на Бадник, предвесникот на Христовото раѓање. Традиционално, и оваа година , со пеење на Бадниковата песна, и осветување на бадниковите гранчиња - според верувањето, симболот на среќата и радоста.

Полни тезги, солени цени

А1 - 06.01.2009

Со подиспразнети џебови, истрошени од највеселата, но и од најскапата ноќ во годината граѓаните прават пресметки како да ги прослават и Бадник и Божиќ. Велат, колку и да е голем празничниот есап, пари за скромна трпеза мора да се најдат. Како и пред секој празник, полни тезги, солени цени, а купувачите со тенки паричници.

Бадник - ден пред Христовото раѓање

А1 - 06.01.2009

Со утринска литургија и причест на бадник православните верници во пресрет на големиот празник Божиќ. Во Соборниот храм во Скопје врвулица од луѓе со свеќи во рака. Се делеа светени бадникови гранчиња, лебче, но и греана ракија. „Го ставивме гравчето на шпорет да се готви. Кога ќе отидеме ќе биде готово.

Коледарите рано наутро затропаа на вратите

А1 - 06.01.2009

Со коледарски песни уште во раните утрински часови децата затропаа на вратите. Тие ги симболизираат ангелите кои ја донеле радосната вест дека Христос се роди. Домаќинките ги послужија со ореви,костени,јаболка и по некоја паричка. Обичај кој трае со поколенија.

Скопје: Денеска православните христијани го празнуваат Бадник

Р.С.Европа - 06.01.2009

Православните христијански верници во Македонија денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово - Божик. Бадник традиционално ќе биде одбележан со собир пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје каде што на годинашните кумови - групата Синтезис и писателот Венко Андоновски ќе им биде врачен преодниот ...

Скопје: Православните христијани го слават Бадник

Р.С.Европа - 06.01.2009

Православните христијански верници денеска го слават Бадник, ден пред Божиќ. Бадник, во Скопје традиционално се одбележа со собир пред соборниот храм Свети Климент Охридски, каде што беа делени бадникови гранчиња.

Православните верници ги слават Бадник и Божик

Утрински - 06.01.2009

Православните верници денес го слават Бадник, кој традиционално ќе биде одбележан со собир на платото пред Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје, каде што на верниците ќе им се делат бадникови гранчиња. Претпладнето, на годинашните кумови - писателот Венко Андоновски и групата „Синтезис“ ќе им биде врачен преодниот бадникарски ќуп.

Бадник - ден пред големиот празник Божик

Телма - 06.01.2009

Православните христијански верници во Македонија денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово - Божик. Бадник традиционално ќе се одбележи со собир пред Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје, каде што на годинашните кумови - групата „Синтезис“ и писателот Венко Андоновски ќе им биде врачен преодниот бадникарски ...

Бадниковото гранче е српски обичај

Дневник - 06.01.2009

Делењето бадникови гранчиња е српски, а не македонски обичај, одговорија свештениците од Струмичката епархија на МПЦ, на новинарско прашање зошто во таа епархија не се делат бадникови гранчиња. - Во услови кога нашиот македонски идентитет се негира од сите страни, а особено се негира нашиот црковен идентитет и наш ата автокефалност од страна на ...

Божик исполнува со нова енергија

Дневник - 06.01.2009

Жените од бизнисот имаат време за се', затоа не е залудно речено дека куќата стои на жената, а не на земјата Речиси сите успешни жени од бизнисот новогодишните и божикните празници ги поминуваат работно. За директорката на „Астибо Беас-с“, Бети Санева, овие празници се можност да се биде поблиску до семејството и традиционално да се прослават со ...

Денес е Бадник

Форум - 06.01.2009

Денес е Бадник-најголемиот христијански празник-означување на Христовото раѓање. Централна прослава ќе се одржи пред Соборниот храм во Скопје, каде кумството за оваа година ќе биде предадено на Венко Андоновски и познатата македонска етно-група ...

Поклонение пред рождеството Христово

Форум - 06.01.2009

Централната прослава на Бадник пред Соборниот храм во Скопје иако пред малку заврши, таму сеуште има луѓе кои палат свеќи, земаат бадникови гранчиња, а во моментов колона луѓе учествува во процесијата на поклонение за рождеството ...

Kоледарите ја јавија радосната вест- Исус се роди

Алфа - 06.01.2009

Уште од мугрите коледарите тргнаа да ја пренесат радосната вест за рагањето на божјиот син- Исус. За возврат од домакинките добиваа подароци- ореви, костени,локум. Славењето на Бадник почна синоќа со коледарските огнови, а продолзи денеска пред соборниот храм Свети Климент Охридски. Се делеше греана ракија, бадникови гранчиња и нафора.

Мирна Бадникова вечер

Форум - 06.01.2009

Иако е вечер во која покрај прославата крај бадниковите огнови се конзумира и повеќе алкохо, Бадниковата вечер во Скопје и во целата држава мина мирно, според билтенот на Министеството за внатрешни работи. Во Скопје пријавено е самоповредување од ракување со пиротехнички материјал, напад со нож на двајца малолетници, а во Штипско е приведен ...

Коледарите го најавија доаѓањето на Бадник и Божик

Сител - 06.01.2009

Песните на коледарите утрово пред секој од православните домови во Кичево го најави доаѓањето на Бадник и денот на христовото раѓање Божик. Домаќинките по традиција најпрво го палат огнот во домот, каснуваат леб па дури потоа даваат парички на децата-коледари, за здравје и среќа на сите членови на семејството во новата година.

Денеска православните христијани го слават Бадник

Канал5 - 06.01.2009

Со коледарските песни најмалите рано изутрина го најавија исусовото раѓање, а за возврат домаќините ги даруваа со костени, ореви јаболка. Денеска православните христијани го слават бадник, ден пред големиот христијански празник Божиќ. Со бадникова химна и подигање на бадникарското знаме во Скопје започна и традиционалното бадникување.

Видео: Општина Карпош направи незаборавна прослава за Бадник

Нетпрес - 06.01.2009

Општина Карпош направи незаборавна прослава за Бадник со голем оган, бадникови гранчиња и концерт од најпродаваниот албум во 2008 година - “Македонски рози“од продуцентот Мите Димовски. Сите жители од општината имаа неповторливо чувство покрај големиот оган и бадниковите гранчиња да ги слушаат старите македонски песни.

Бадниковите гранчиња и погачата за Божиќ српски обичаи?

А1 - 05.01.2009

Кршењето погача со паричка за Божиќ и делењето на бадникови гранчиња се српски, а не македонски обичаи и затоа треба да се ослободиме од нив, ваква препорака денеска соопштија од струмичката епархија на МПЦ на чие чело стои владиката Наум. Овие обичаи биле оправдани само за Скопје и останатите места каде што живееле Срби.

Може да се палат бадникови огнови

Вест - 05.01.2009

Нема да има казни за граѓаните кои на Бадник ќе палат бадникови огнови на јавна површина, бидејќи со Законот за јавна чистота се дозволува палење на огнови поради верски обреди. Во случајов бидејќи станува збор за традиционален верски обред, ниту полицијата, ниту комуналните инспектори од општините нема да излезат на терен да ги казнуваат граѓните.

Чистење по бадниковите огнови

Вест - 05.01.2009

Организаторите на бадниковите огнови секоја година за време на подготовките ветуваат дека по Божик сами ќе го исчистат ѓубрето кое ќе го направат на собирите. Но ова ветување досега ама баш никој не го исполнил.

Православните христијански верници утре го слават Бадник

Алфа - 05.01.2009

Православните христијански верници во Македонија утре го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово - Божик. Бадник традиционално ќе биде одбележан со собир пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје каде што на годинашните кумови - групата Синтезис и писателот Венко Андоновски ќе им биде врачен преодниот бадникарски ...

Бел Божиќ - небесен подарок за бериќет

Н.Македонија - 05.01.2009

Снежен Божиќ е симбол на чистота и невиност, но и најава за бериќет, кој како небесен подарок доаѓа за најголемиот христијански празник, празникот на љубовта и мирот во семејството и меѓу сите луѓе во светот, велат старите. Таков Божиќ годинава, се чини, ќе имаме и ние.

Божик - традиционален семеен празник

Канал5 - 05.01.2009

Божик е Господски празник и се слави во спомен на раѓањето на Господ Исус Христос. Овој празник е матица на сите други црковни празници, бидејќи со Христовото раѓање се смета и почетокот на новата ...

Православните христијански верници утре го слават Бадник

Канал5 - 05.01.2009

Православните христијански верници во Македонија утре го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово - Божик. Бадник традиционално ќе биде одбележан со собир пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје каде што на годинашните кумови - групата Синтезис и писателот Венко Андоновски ќе им биде врачен преодниот бадникарски ...

Православните христијански верници утре го слават Бадник

Кирилица - 05.01.2009

Православните христијански верници во Македонија утре го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик Бадник традиционално ќе биде одбележан со собир пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје каде што на годинашните кумови - групата Синтезис и писателот Венко Андоновски ќе им биде врачен преодниот бадникарски ...

Православните христијански верници утре го слават Бадник

Сител - 05.01.2009

Православните христијански верници во Македонија утре го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово - Божик. Бадник традиционално ќе биде одбележан со собир пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје каде што на годинашните кумови - групата Синтезис и писателот Венко Андоновски ќе им биде врачен преодниот бадникарски ...

Вечерва започнува славењето на Исусовото раѓање

Канал5 - 05.01.2009

Посна трпеза, греена ракија или вино и сето тоа покрај коледарски оган. Според обичајот, вечерва започнува славењето на Исусовото раѓање. Кумот е задолжен за трпезата, која задолжително треба да содржи посно гравче и риба. Во скопската населба Карпош, како и во останатите делови од градот, години наназад се негува традицијата. Муабет со кумот.

Пратеничките домаќинки за Бадник

Вечер - 05.01.2009

Вечерва семејството е заедно околу свечената трпеза. На посна вечера и во исчекување на стариот обичај, да се крши бадниковото лепче со паричка. Домаќинките подготвуваат посна сарма, риба, грав и пита, а за Божиќ пак некое убаво печење. Еве што пратеничките подготвуваат за нивните семејства.

Горат бадниковите огнови

Нетпрес - 05.01.2009

Православните христијани вечерав со бадников оган, греана ракија и песни го пресретнуваат Бадник, последниот ден од 40-дневниот пост, кога се верува дека е ноќта на мирот и радоста и се чека Христовото раѓање. Рано изутрина пак, коледарите со песни за здравје и плодна година, од врата на врата по домовите симболично ќе го најават раѓањето на ...