TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Цицката ни лево ни десно

Оn.net - 19.02.2011

Абортусот, лесниот пристап до оружје и геј браковите се теми на кои американските демократи и републиканци често запнуваат, за во последната епизода на несогласувања меѓу двата блока, во центарот на ...

Обама го осуди насилството на Блискиот Исток

МРТ - 19.02.2011

Американскиот претседател Барак Обама ги осуди насилствата во Бахреин, Либија и Јемен и ги повика владите на овие земји да покажат воздржаност.

Обама го осуди насилството на Блискиот Исток

Курир - 19.02.2011

Американскиот претседател Барак Обама, ги повика владите на Бахреин, Либија и Јемен да покажат воздржаност и ги осуди насилствата во овие земји.

Обама ги осуди насилствата на Блискиот Исток

Press24 - 19.02.2011

Преседателот на САД Барак Обама ги повика владите во Бахреин, Јемен и Либија да бидат воздржани и ги осуди насислтвата Владите во овие држави да ги почитуваат човековите пава на протестантите, се ...

Претставничкиот дом на САД одобри кратење на 60 милијарди долари државни трошоци

Press24 - 19.02.2011

Се очекува демократите, кои се доминантни во Сенатот да ги отфрлат големите намалувања на трошоците, но да го поддржат законот за здравствени услуги на претседателот Барак Обама Претставничкиот дом ...

Обама го осуди насилството врз демонстрантите на Блискиот исток

Форум - 18.02.2011

Американскиот претседател Барак Обама го осуди денеска насилството над антивладините демонстранти во Бахреин, Либија, Јемен и ги повика властите во тие земји да бидат воздржани во реакциите на ...

Обама бара помош од основачот на “Фејсбук“

Точка - 18.02.2011

Американскиот претседател Барак Обама се состанал со основачот на социјалната мрежа “Фејсбук“, Марк Цукенберг. Обама бара нови технолошки можности за земјата во која кризата сериозно ја разниша ...

Обама бара помош од основачот на “Фејсбук“

Нетпрес - 18.02.2011

Американскиот претседател Барак Обама се состанал со основачот на социјалната мрежа “Фејсбук“, Марк Цукенберг. Обама бара нови технолошки можности за земјата во која кризата сериозно ја разниша ...

Обама се советувал со оснивачот на Facebook

Press24 - 18.02.2011

Американскиот претседател Обама се сретна со оснивачот на Facebook Цукенберг- бара нови технолошки можности за разнишаната економија Американскиот претседател Барак Обама се состанал со основачот на ...

Барак Обама - Со сила на власт не бива.

Р.С.Европа - 16.02.2011

Американскиот Претседател Барак Обама на прес конференција во Вашингтон ги предупреди автократските владетели „пријатели и непријатели“ дека не можат да останата на власт со принуда и сила и дека ...

Светот се менува со Фејсбук

Р.С.Европа - 16.02.2011

Барак Обама им порача на автократите дека со сила не може да владеат. Хилари Клинтон пак бара почитување на интернет слободите.

Мишел Обама ја откри тајната на успешниот брак

Н.Македонија - 16.02.2011

Мишел Обама откри дека тајната на нејзиниот 18-годишен успешен брак со Барак Обама е во тоа што двајцата многу се смеат, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на американските медиуми Во ...

Мишел Обама ја открила тајната на нејзиниот среќен брак

Точка - 16.02.2011

Првата дама на Америка, Мишел Обама на јавноста и ја открила нејзината тајна за среќен брак со Обама, претседателот на САД.

Мишел Обама ја открила тајната на нејзиниот среќен брак

Нетпрес - 16.02.2011

Првата дама на Америка, Мишел Обама на јавноста и ја открила нејзината тајна за среќен брак со Обама, претседателот на САД.

Обама - буџет за 2012

Р.С.Европа - 15.02.2011

Американскиот претседател Барак Обама го испрати својот предлог-буџет за 2012 до Конгресот. За прв пат по терористичките напад на 9 септември 2009 се предвидува намалување на воените трошоци на ...

Обама повика на мирен одговор на протестите на Блискиот исток

Р.С.Европа - 15.02.2011

Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека владите на Блискиот исток треба да ја признаат желбата на нивниот народ за промени и да им обезбедат мирен пат до подобрите можности.

Тајната на успешниот брак со Барак е во тоа што двајцата многу се смееме, вели Мишел Обама

МРТ - 15.02.2011

Мишел Обама откри дека тајната на нејзиниот 18-годишен успешен брак со Барак Обама е во тоа што двајцата многу се смеат,пренесоа светските агенции, повикувајќи се на американските медиуми.

Смеата е „виновна“ за успешниот брак на Обама

Кирилица - 15.02.2011

Мишел Обама откри дека тајната на нејзиниот 18-годишен успешен брак со Барак Обама е во тоа што двајцата многу се смеат,пренесоа светските агенции, повикувајќи се на американските медиуми Во изјавата ...

Обама предложил воен буџет од 671 милијарда долари

Нетпрес - 15.02.2011

Американскиот претседател Барак Обама му предложил денеска на Конгресот воениот буџет за следната фискална година да изнесува 671 милијарда долари, што е за 37 милијарди помалку во однос на ...

Обама издвои 671 милјарда долари за воениот буџет

Канал 77 - 15.02.2011

Американскиот претседател Барак Обама му предложил денеска на Конгресот воениот буџет за следната фискална година да изнесува 671 милијарда долари, што е за 37 милијарди помалку во однос на ...

Обама го соопшти буџетот на САД за 2012 година

Р.С.Европа - 14.02.2011

Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека буџетот на земјата за 2012 година ќе биде 3,73 билиони долари.

Обама се залага за намалување на дефицитот во новиот буџет

Форум - 14.02.2011

Американскиот претседател Барак Обама предложи буџет, кој ќе го намали американскиот дефицит за 1,1 трилиони долари за десет години, што создава предуслови за уште поостра борба против републиканците ...

Обама планира да го преполови буџетскиот дефицит до 2012 година

Сител - 14.02.2011

Американскиот претседател Барак Обама во предлог буџетот за фискалната 2012 година, што почнува на 1 октомври, како цел ќе го постави и намалувањето на рекордниот федерален дефицит за 1,1 билион ...

Мишел Обама: Со смеење до успешна врска

Курир - 14.02.2011

Првата дама на САД, Мишел Обама има совет за сите парови на Денот на вљубените. Таа на средбата со новинарите откри дека со нејзиниот сопруг многу се смеат и дека тоа придонесува за квалитетот на ...