TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канада: Потврден прв случај на новиот коронавирус

ТВ21 - 26.01.2020

Прв случај на новиот коронавирус е потврден во Канада, соопшти Владата на земјата. Според владиното соопштение, здравствениот систем во Торонто бил известен за првиот потврден случај на коронавирус кај личност која неодамна се врати од Вухан, градот ...

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан

ТВ21 - 26.01.2020

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава порталот Индекс.хр. Според порталот, туристите пристигнале со авион вчера во Милано, а оттаму со автобус за Хрватска.

Автобус со кинески туристи пристигна од Вухан во Хрватска

24 Вести - 26.01.2020

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава порталот Индекс.хр. Според порталот, туристите пристигнале со авион вчера во Милано, а оттаму со автобус за Хрватска.

Почна развивањето на вакцина против новиот коронавирус

Алсат-М - 26.01.2020

Кинескиот центар за контрола и спречување на болести започна да развива нов вид вакцина против вирусот корона 2019-nCoV, кој предизвикува пневмонија, објави „Чајна Дејли“. Во написот се посочува дека научниците во центарот успешно го изолирале ...

Почна развивањето на вакцина против новиот коронавирус

Телма - 26.01.2020

Кинескиот центар за контрола и спречување на болести започна да развива нов вид вакцина против вирусот корона 2019-nCoV, кој предизвикува пневмонија, објави „Чајна Дејли“. Во написот се посочува дека научниците во центарот успешно го изолирале ...

Нема простор за паника од корона вирусот, од утре стартуваат превентивни мерки

Телма - 26.01.2020

Простор за паника од корона вирусот во земјава не постои, но ќе се преземат превентивни мерки и од утре ќе се скенираат со термална камера патниците на летовите од Истанубл и Дубаи, кои имаат вска со регионот во Кина каде е жариштето на овој вирус.

Комисијата за заразни биолести : Нема простор за паника од корона вирусот

Канал5 - 26.01.2020

Простор за паника од корона вирусот во земјава не постои, но ќе се преземат превентивни мерки и од утре ќе се скенираат со термална камера патниците на летовите од Истанбул и Дубаи, кои имаат вска со регионот во Кина каде е жариштето на овој вирус.

Автобус со кинески туристи пристигна од Вухан во Хрватска

Телма - 26.01.2020

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава порталот Индекс.хр. Според порталот, туристите пристигнале со авион вчера во Милано, а оттаму со автобус за Хрватска.

Потврден прв случај на новиот коронавирус во Канада

Телма - 26.01.2020

Прв случај на новиот коронавирус е потврден во Канада, соопшти Владата на земјата. Според владиното соопштение, здравствениот систем во Торонто бил известен за првиот потврден случај на коронавирус кај личност која неодамна се врати од Вухан, градот ...

Започна развивањето на вакцина против вирусот корона

ТВ21 - 26.01.2020

Кинескиот центар за контрола и спречување на болести започна да развива нов вид вакцина против вирусот корона 2019-nCoV, кој предизвикува пневмонија, објави „Чајна Дејли“. Во написот се посочува дека научниците во центарот успешно го изолирале ...

Повеќе од пет милиони луѓе го напуштија Вухан за време на епидемијата

Телма - 26.01.2020

Повеќе од пет милиони луѓе го напуштија Вухан за празниците на Лунарната нова година и за време на епидемијата на коронавирусот во градот, а останаа уште девет милиони. Тоа го изјави градоначалникот Жу Сианванг.

56 починати и 324 во критична состојба од коронавирусот, потврди Кина

Сакам да кажам - 26.01.2020

56 луѓе починале од коронавирусот од 1,975 случаи, објавија државните кинески медиуми, повикувајќи се на Националната здравствена комисија, додека заразата со болеста со симптоми како пневмонија продолжува да се шири.

Во Кина потврдени 1975 заболени од коронавирусот , 56 починале (ВИДЕО)

Канал5 - 26.01.2020

Здравствените власти на Кина денеска соопштија дека кај 1975 лица е потврдена инциденцата на пневмонија предизвикана од новиот коронавирус (2019-нКоВ) во таа земја, со 324 лица во критична состојба. Досега 56 лица починале од вирусот.

Корона вирусот настанал во лабораторија?! – Поделени мислењата на експертите

ТВ21 - 26.01.2020

Биолошкото војување или пренасочувањето, како што се вели во денешно време, се води, пред сè, против одредена економија, а луѓето обично се само колатерална штета. Тоа е најевтиниот начин да се направи штета на економијата, затоа што големиот број ...

Нема простор за паника од корона вирусот, од утре стартуваат превентивни мерки

Алсат-М - 26.01.2020

Простор за паника од корона вирусот во земјава не постои, но ќе се преземат превентивни мерки и од утре ќе се скенираат со термална камера патниците на летовите од Истанубл и Дубаи, кои имаат вска со регионот во Кина каде е жариштето на овој вирус.

Од утре скенирање на патниците од летовите од Дубаи и Истанбул како превентивна мерка за коронавирусот, кажа Филипче

Сакам да кажам - 26.01.2020

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека од утре ќе се скенираат со термална камера патниците од летовите од Дубаи и Истанбул, кои имаат конекција со регионот Вухан во Кина, од каде што почна да се шири коронавирусот, од кој досега починаа ...

Кина: Пријавени повеќе од 2.000 случаи на вирусот корона – 56 мртви

ТВ21 - 26.01.2020

Вирусот, за кој се верува дека се појавил кон крајот на минатата година на пазарот за морска храна во централниот кинески град Вухан, на кој се вршела илегална трговија, се проширил и во другите кинески градови, вклучувајќи ги Пекинг и Шангај, но ...

Нема корона во Македонија, но подготвени сме – Патници од Истанбул и Дубаи ќе се скенираат со термални камери

ТВ21 - 26.01.2020

Откако ќе слетаат на скопскиот аеродром, сите патници од Истанбул и Дубаи ќе мора да поминат преку термичките камери. Тоа ќе биде прва контрола, дали патникот има покачена температура и симптоми на корона вирусот.

И Македонија презема мерки против корона - Ќе се скенираат патниците од Кина

Канал5 - 26.01.2020

По земјите во соседството, и Македонија ги зголемува мерките против мистериозниот корона вирус, кој добива глобални размери. Од утре се активираат термалните камери на скопскиот аеродром, кои треба да детектираат евентуални носители на Корона ...

Стјуардеса е задржана во болница во Виена под сомневање за коронавирус

Канал5 - 26.01.2020

Способноста за ширење на коронавирусот се зголемува и се очекува да се зголеми бројот на заразени, соопшти денеска Националната кинеска здравствена комисија. Досега, 56 лица починале од коронавирусот.

Од утре термо-камера и на скопскиот аеродром заради коронавирусот

Телма - 26.01.2020

Властите сепак ќе воведат превентивни мерки против глобалната закана од коронавирусот. На вонредна седница на Комисијата за заразни болести денес било одлучено да се постави термо-камера на скопскиот аеродром за да регистрира дали некои патници ...

Девојка јаде супа со лилјак , најверојатен извор на епидемијата со коронавирусот (ВИДЕО)

Канал5 - 26.01.2020

Изворот на смртоносна епидемија од коронавирусот се чини дека е пазарот во градот Вухан. Откако беше направен тест за новиот коронавирус, докажано е дека сите 44 луѓе кои први се заразиле во Вухан, го посетиле, работеле или на пазарот работел член ...

Кина: Родено првото бебе во карантин (ВИДЕО)

ТВ21 - 26.01.2020

Кинеските државни медиуми објавија видео снимка од 28-годишна девојка, за која се смета дека е заразена со коронавирусот, како се породува во една од болниците во провинцијата Хубеи. На видеото може да се забележат четворица доктори кои се во ...

Нема простор за паника од корона вирусот, од утре стартуваат превентивни мерки

Сител - 26.01.2020

Простор за паника од корона вирусот во земјава не постои, но ќе се преземат превентивни мерки и од утре ќе се скенираат со термална камера патниците на летовите од Истанубл и Дубаи, кои имаат вска со регионот во Кина каде е жариштето на овој вирус.

Потврден прв случај на новиот коронавирус во Канада

А1 On - 26.01.2020

Прв случај на новиот коронавирус е потврден во Канада, соопшти Владата на земјата. Според владиното соопштение, здравствениот систем во Торонто бил известен за првиот потврден случај на коронавирус кај личност која неодамна се врати од Вухан, градот ...

Потврден прв случај на новиот коронавирус во Канада

Сител - 26.01.2020

Прв случај на новиот коронавирус е потврден во Канада, соопшти Владата на земјата. Според владиното соопштение, здравствениот систем во Торонто бил известен за првиот потврден случај на коронавирус кај личност која неодамна се врати од Вухан, градот ...

Нема простор за паника од корона вирусот, од утре на аеродром ќе се скенираат патниците од Истанбул и Дубаи

МКД - 26.01.2020

Простор за паника од корона вирусот во земјава не постои, но ќе се преземат превентивни мерки и од утре ќе се скенираат со термална камера патниците на летовите од Истанбул и Дубаи, кои имаат врска со регионот во Кина каде што е жариштето на овој ...

Автобус со кинески туристи од Вухан стигна во Хрватска

Макфакс - 26.01.2020

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава хрватскиот портал „Индекс.хр“. Според информациите на порталот, туристите пристигнале со авион вчера во Милано, а оттаму со ...

Во Канада потврден прв случај на коронавирус

Слободен Печат - 26.01.2020

Во соопштението се додава дека заразеното лице е во болница и неговата состојба е стабилна. Прв случај на новиот коронавирус е потврден во Канада, соопшти Владата на земјата. Според владиното соопштение, здравствениот систем во Торонто бил известен ...

Автобус со кинески туристи од Вухан стигна во Хрватска

Курир - 26.01.2020

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава хрватскиот портал „Индекс.хр“. Според информациите на порталот, туристите пристигнале со авион вчера во Милано, а оттаму со ...

Почна развивањето на вакцина против новиот коронавирус

Слободен Печат - 26.01.2020

Во написот се посочува дека научниците во центарот успешно го изолирале вирусот и работат на избирање на вистинскиот сој на вирус за производство на вакцина. Кинескиот центар за контрола и спречување на болести започна да развива нов вид вакцина ...

Нема простор за паника од корона вирусот, од утре стартуваат превентивни мерки

Нетпрес - 26.01.2020

Простор за паника од корона вирусот во земјава не постои, но ќе се преземат превентивни мерки и од утре ќе се скенираат со термална камера патниците на летовите од Истанубл и Дубаи, кои имаат вска со регионот во Кина каде е жариштето на овој вирус.

Кинеските научници почнаа да работат на вакцина против смртоносниот коронавирус

360 степени - 26.01.2020

Кинескиот центар за контрола и спречување на болести започна да работи на нов вид вакцина против вирусот корона 2019-nCoV, кој предизвикува пневмонија, објави „Чајна Дејли“. Во написот се посочува дека научниците во центарот успешно го изолирале ...

Досега во Кина починаа 56 лица од коронавирусот

Слободен Печат - 26.01.2020

Со најновите бројки од Хубеј, епицентарот на инфекцијата, потврдени инфекции на национално ниво се 1610 врз основа на податоците претходно објавени од централната власт. Бројот на смртни случаи од епидемијата на коронавирус во Кина се искачи на 56, ...

Потврден четврт случај на коронавирус во Јапонија

А1 On - 26.01.2020

Четвртиот случај на инфекција со новиот коронавирус е потврден денеска во Јапонија, соопшти Министерството за здравство на земјата. Вирусот е потврден кај 40-годишен маж од кинексиот град Вухан, кој допатувал во Јапонија на одмор.

Почна развивањето на вакцина против новиот коронавирус

Сител - 26.01.2020

Кинескиот центар за контрола и спречување на болести започна да развива нов вид вакцина против коронавирусот 2019-nCoV, кој предизвикува пневмонија, објави „Чајна Дејли“. Во написот се посочува дека научниците во центарот успешно го изолирале ...

Во Јапонија е потврден четврт случај со коронавирусот

Слободен Печат - 26.01.2020

Вирусот е потврден кај 40-годишен маж од кинексиот град Вухан, кој допатувал во Јапонија на одмор. Четвртиот случај на инфекција со новиот коронавирус е потврден денеска во Јапонија, соопшти Министерството за здравство на земјата.

Потврден четврт случај на коронавирус во Јапонија

Макфакс - 26.01.2020

Четвртиот случај на инфекција со новиот коронавирус е потврден денеска во Јапонија, соопшти Министерството за здравство на земјата. Вирусот е потврден кај 40-годишен маж од кинексиот град Вухан, кој во Јапонија дошол на одмор, јави „Ројтерс“.

Автобус со кинески туристи пристигна од Вухан во Хрватска

Сител - 26.01.2020

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава порталот Индекс.хр. Според порталот, туристите пристигнале со авион вчера во Милано, а оттаму со автобус за Хрватска.

Од новиот коронавирус во Кина досега починаа 56 лица

Сител - 26.01.2020

Бројот на смртни случаи од епидемијата на коронавирус во Кина се искачи на 56, откако властите во силно погодената провинција Хубеј известија за 15 нови смртни случаи и 323 нови потврдени заразени лица.

Автобус со кинески туристи од Вухан пристигна во Хрватска, во Москва хоспитализирани 7 лица

Нова ТВ - 26.01.2020

Седум лица со висока температура и симптоми на акутна респираторна вирусна инфекција биле пренесени од хотел во северна Москва во болница. Според првичните податоци, сите седум се кинески државјани, пренесува ТАСС, повикувајќи се на неименуван извор ...

Од утре стартуваат превентивните мерки од корона вирус на скопскиот аеродром

Нова ТВ - 26.01.2020

Простор за паника од корона вирусот во земјава не постои, но ќе се преземат превентивни мерки и од утре ќе се скенираат со термална камера патниците на летовите од Истанубл и Дубаи, кои имаат вска со регионот во Кина каде е жариштето на овој вирус.

Коронавирусот згасна 56 животи

Курир - 26.01.2020

Бројот на смртни случаи од епидемијата на коронавирус во Кина се искачи на 56, откако властите во силно погодената провинција Хубеј известија за 15 нови смртни случаи и 323 нови потврдени заразени лица.

Повеќе од пет милиони луѓе го напуштија Вухан за време на епидемијата

А1 On - 26.01.2020

Повеќе од пет милиони луѓе го напуштија Вухан за празниците на Лунарната нова година и за време на епидемијата на коронавирусот во градот, а останаа уште девет милиони. Тоа го изјави градоначалникот Жу Сианванг.

„Веројатно ќе има познати нови случаи“, предупредува француската министерка за здравство Ањес Бузин

А1 On - 26.01.2020

Трите потврдени случаи на заболени со коронавирус во Франција се уште се под надзор, изјави министерката за здравство Ањес Бузин, која сакаше да ги осигура Французите за стапката на смртност на вирусот, јавува дописникот на МИА.

Повеќе од пет милиони луѓе го напуштија Вухан за време на епидемијата

Нетпрес - 26.01.2020

Повеќе од пет милиони луѓе го напуштија Вухан за празниците на Лунарната нова година и за време на епидемијата на коронавирусот во градот, а останаа уште девет милиони. Тоа го изјави градоначалникот Жу Сианванг.

(Видео) Се породи жена заразена со коронавирус, докторите носат заштитни одела

Макфакс - 26.01.2020

Видео од кинеска болница во провинцијата Хубеи се појави во јавноста, на кое се гледа жена која се пораѓа, а за која постои сомнение дека е заразена со коронавирус. Доенчето веднаш било однесено на понатамошно испитување.

Од новиот коронавирус во Кина досега починаа 56 лица

Нетпрес - 26.01.2020

Бројот на смртни случаи од епидемијата на коронавирус во Кина се искачи на 56, откако властите во силно погодената провинција Хубеј известија за 15 нови смртни случаи и 323 нови потврдени заразени лица.

Од новиот коронавирус во Кина досега починаа 56 лица

А1 On - 26.01.2020

Бројот на смртни случаи од епидемијата на коронавирус во Кина се искачи на 56, откако властите во силно погодената провинција Хубеј известија за 15 нови смртни случаи и 323 нови потврдени заразени лица.

Потврден прв случај на новиот корона вирус во Канада

Макфакс - 26.01.2020

Прв случај на новиот корона вирус е потврден во Канада, соопшти Владата во земјата. Здравствениот систем во Торонто бил известен за првиот потврден случај на корона вирус кај личност која неодамна се вратила од Вухан, градот во Кина од каде почна да ...

Досега 56 лица починаа од корона вирусот

Макфакс - 26.01.2020

Бројот на смртни случаи од епидемијата на корона вирус во Кина се искачи на 56 лица, а над 2.000 луѓе ширум светот се заразени. Според американските медиуми, кои се повикуваат на научна анализа, секој заразен ја пренесува болеста во просек на две ...

Кина ја забрани трговијата со диви животни поради вирусот

Макфакс - 26.01.2020

Кина ја забрани трговијата со диви животни на пазарите, супермаркетите, рестораните и интернет просторот заради појавата на корона вирусот, соопшти Министерството за земјоделство и Бирото за шумарство.

Коронавирус: Кина брои нови жртви и заразени, регистриран и првиот случај во Канада

360 степени - 26.01.2020

Канада објави дека во земјата е регистриран првиот потврден случај на новиот коронавирус со потекло од Кина. Според владиното соопштение, здравствениот систем во Торонто бил известен за првиот потврден случај на коронавирус кај лице која неодамна се ...

Автобус со кинески туристи пристигна од Вухан во Хрватска

Нетпрес - 26.01.2020

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава порталот Индекс.хр. Според порталот, туристите пристигнале со авион вчера во Милано, а оттаму со автобус за Хрватска.

Полн автобус со туристи од Вухан пристигнал во Хрватска

Слободен Печат - 26.01.2020

Според порталот, туристите пристигнале со авион вчера во Милано, а оттаму со автобус за Хрватска. Тие минале здравствен преглед на аеродромот во Милано и никој немал симптоми на болеста. Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот ...

Џинпинг: Ситуацијата со вирусот сериозна, но можеме да го победиме

Р.С.Европа - 26.01.2020

Ширењето на новиот корона вирус се забрзува, предупреди кинескиот претседател Си Џинпинг, по состанокот на Политбирото на Комунистичката партија, за мерките за борба против ширење на корона вирусот.

Трет случај на корона вирус во САД

Макфакс - 26.01.2020

Во Соединетите Американски Држави е забележан трет случај на корона вирус, кај пациент кој пристигнал во Калифорнија од кинескиот град Вухан, епицентарот на епидемијата, соопшти денеска Американскиот центар за контрола на заразни болести.

Коронавирусот ги активира термалните камери на скопскиот аеродром, епидемиолозите уверуваат дека не се шири преку роба ...

А1 On - 26.01.2020

По состанокот со Комисијата за заразни болести, министерот за здравство, Венко Филипче посочи дека нема простор за паника кога во прашање е корона вирусот. Тој потенцираше дека Македонија нема директни летови со Кина, регионот каде е епицентарот на ...

Автобус со туристи од Вухан центарот на коронавирусот пристигна во Хрватска

Press24 - 26.01.2020

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава порталот Индекс.хр. Туристите пристигнале со авион вчера во Милано, а оттаму со автобус за Хрватска и минале здравствен преглед.

Термалните камери на скопскиот аеродром ќе детектираат симптоми за коронавирусот

Макфакс - 26.01.2020

Нема простор за паника кога во прашање е коронавирусот, посочи министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со Комисијата за заразни болести. Тој потенцираше дека Македонија нема директни летови со Кина, регионот каде е епицентарот на ...

Автобус со кинески туристи пристигна од Вухан во Хрватска

А1 On - 26.01.2020

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава порталот Индекс.хр. Според порталот, туристите пристигнале со авион вчера во Милано, а оттаму со автобус за Хрватска.

Од утре во земјава се воведуваат превентивни мерки против коронавирусот

360 степени - 26.01.2020

Не постои простор за паника од коронавирусот, но ќе се преземат превентивни мерки, кои ќе стапат на сила од утре. Сите патници на летовите од Истанубл и Дубаи, кои имаат врска со регионот во Кина каде е жариштето на овој вирус ќе се скенираат со ...

Нема простор за паника од корона вирусот - Од утре превентивни мерки

Press24 - 26.01.2020

Простор за паника од корона вирусот во земјава не постои, но ќе се преземат превентивни мерки и од утре ќе се скенираат со термална камера патниците на летовите од Истанубл и Дубаи, кои имаат вска со регионот во Кина каде е жариштето на овој вирус.

Корона-вирус: Во Кина досега починаа 56 лица, прв случај на заболен во Канада

Нова ТВ - 26.01.2020

Бројот на починати лица од корона-вирус во Кина се искачи на 56, откако властите во провинцијата Хубеј известија за 15 нови смртни случаи и 323 нови заразени лица. Според американските медиуми, кои се повикуваат на научна анализа, секој заразен со ...

Се шири: Потврден четврт случај на коронавирус во Јапонија

Курир - 26.01.2020

Четвртиот случај на инфекција со новиот коронавирус е потврден денеска во Јапонија, соопшти Министерството за здравство на земјата. Вирусот е потврден кај 40-годишен маж од кинексиот град Вухан, кој допатувал во Јапонија на одмор.

Туристите кои од Вухан стигнаа во Хрватска планираат да продолжат во БиХ

Макфакс - 26.01.2020

Кинеските туристи од градот Вухан кои пристигнале во Хрватска, планираат да ја посетат Босна и Херцеговина, пренесува „Индекс.хр“. Според информациите на порталот, откако вчера влегле во Хрватска , туристите се упатиле кон Плитвичките езера, а ...

Кина предупредува дека способноста за ширење на вирусот е сѐ посилна

Нетпрес - 26.01.2020

Способноста за ширење на новиот тип коронавирус од човек на човек е сѐ посилна и се очекува дека бројот на заразените ќе се зголемува, објави во неделата кинеската национална комисија за здравство во моментот кога повеќе од 2.000 лица ширум светот ...

Вирусот се шири, стигна и на Балканот: Четири хрватски државјани изложени на коронавирус!

Убавина и Здравје - 26.01.2020

56 милиони луѓе ќе бидат отсечени од светот Поради смртоносниот коронавирус што се шири во Кина, околу 56 милиони луѓе се во потполна изолација, а меѓу нив има и хрватски државјани. Четворица хрватски државјани моментално се наоѓаат во кинескиот ...

Нема простор за паника од корона вирусот во Македонија- од утре стартуваат превентивни мерки

Курир - 26.01.2020

Простор за паника од корона вирусот во земјава не постои, но ќе се преземат превентивни мерки и од утре ќе се скенираат со термална камера патниците на летовите од Истанубл и Дубаи, кои имаат вска со регионот во Кина каде е жариштето на овој вирус.

Кина забрани трговија со диви животни

Р.С.Европа - 26.01.2020

Кина од денеска ја забрани трговијата со диви животни на пазарите, супермаркетите, рестораните и интернет просторот заради појавата на коронавирусот, соопшти Министерството за земјоделство и Бирото за шумарство.

Почна развивањето на вакцина против новиот коронавирус

А1 On - 26.01.2020

Кинескиот центар за контрола и спречување на болести започна да развива нов вид вакцина против вирусот корона 2019-nCoV, кој предизвикува пневмонија, објави „Чајна Дејли“. Во написот се посочува дека научниците во центарот успешно го изолирале ...

Термална камера ќе лови корона вирус на летови од Истанбул и Дубаи, но не и од Виена, Белград и Будимпешта

Алфа - 26.01.2020

Смртоносниот корона вирус кој коси во азиските земји ги мобилизираше здравствените власти во Македонија. Од утре на скопскиот аеродром ќе биде пуштена термалната камера која ќе ги скенира сите патници што доаѓаат од Кина со летови преку Истанбул и ...

САД: Лекари користат робот за комуникација со пациент заразен со корона вирус

Кајгана - 26.01.2020

Првиот пациент заразен со кинескиот корона вирус во САД комуницира со робот и неколку доктори при лечењето, пренесува CNN. „Роботот, опремен со стетоскоп им помага на докторите и комуницира со пациентот“, вели доктор Џорџ Диаз, шеф на одделот за ...

Почна развивањето на вакцина против новиот коронавирус

Нетпрес - 26.01.2020

Кинескиот центар за контрола и спречување на болести започна да развива нов вид вакцина против вирусот корона 2019-nCoV, кој предизвикува пневмонија, објави „Чајна Дејли“. Во написот се посочува дека научниците во центарот успешно го изолирале ...

Коронавирусот може да го пренесат и заразени кои не покажуваат симптоми

МКД - 26.01.2020

Кинеските доктори пријавија асимптоматично ширење на коронавирусот, бидејќи забележале случај во кој шест од седум членови на едно семејство се заразени, вклучувајќи и десетгодишно дете кај кое не се појавиле симптоми.

Термални камери и лекарски тимови за патниците што ќе слетаат од Истанбул и Дубаи за превенција од корона вирусот

Сител - 26.01.2020

Од утре сите патници кои ќе слетаат на скопскиот аеродром од Дубаи и Истанбул ќе бидат скенирани со термална камера. Оваа превентивна мерка ја донесе Комисијата за заразни болести за да се спречи ширењето на Корона вирусот во земјава.

Почна развивањето на вакцина против новиот коронавирус

Курир - 26.01.2020

Кинескиот центар за контрола и спречување на болести започна да развива нов вид вакцина против вирусот корона 2019-nCoV, кој предизвикува пневмонија, објави „Чајна Дејли“. Во написот се посочува дека научниците во центарот успешно го изолирале ...

(ВИДЕО) Ужасна треска: Симптомите на коронавирусот како од хорор филм

А1 On - 26.01.2020

Снимка од пациент кој се трее во ходникот на една болница во Вухан го обиколи светот. Иако сцената потсетува на нешто што го гледаме во хорор филмовите, станува збор за еден пациент заразен со коронавирусот.

Повеќе од пет милиони луѓе го напуштија Вухан за време на епидемијата

Слободен Печат - 26.01.2020

Вухан е ставен во карантин од 23 јануари. Аеродромот, фериботите, метрото, јавниот превоз, железничката и автобуската станица привремено ја прекинаа работата и се затворени патиштата до други области на земјата.

„Веројатно ќе има познати нови случаи”, предупредува француската министерка за здравство Ањес Бузин

Слободен Печат - 26.01.2020

Во Париз скоро е невозможно да се најдат заштитни маски во аптеките, кои повторно ќе бидат снабдени во вторник. Трите потврдени случаи на заболени со коронавирус во Франција се уште се под надзор, изјави министерката за здравство Ањес Бузин, која ...

Србин кој живее во Вухан: „Не стравувам, но едвај чекам да си дојдам дома“

Макфакс - 26.01.2020

Стефан Војниќ (27) од Белград, кој во моментов се наоѓа во најопасниот град во светот Вухан којшто веќе неколку дена е во карантин поради порајавата на коронавирусот, за српската агенција „Танјуг“ вели дека не стравува од зараза бидејќи се придржува ...

Филипче: Без паника, ама од утре превентивни мерки против коронавирусот

Р.С.Европа - 26.01.2020

Простор за паника од корона вирусот во земјава не постои, но ќе се преземат превентивни мерки и од утре ќе се скенираат со термална камера патниците на летовите од Истанбул и Дубаи, кои имаат вска со регионот во Кина кадешто е жариштето на овој ...

Застрашувачки снимки од коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен Печат - 26.01.2020

Видеото, чија автентичност сè уште не е потврдена, прикажува лице покриено со јорган што се тресе неконтролирано д,одека една жена и ја држи главата. Снимките од тресење на пациенти во ходникот на една од болниците во Вухан го обиколија светот.

Празниците и распустот во Кина се продолжени поради коронавирусот

Макфакс - 26.01.2020

Кинеските власти решија новогодишните празници да бидат продолжени до 2 февруари, со цел дополнително да се влијае врз намалување на ширењето на новиот корона вирус, објави вечерва државната телевизиска станица ЧТВ.

ВИДЕО: Се породи жена заразена со коронавирус, докторите во заштитни одела

А1 On - 26.01.2020

Видео од кинеска болница во провинцијата Хубеи се појави во јавноста, на кое се гледа жена која се пораѓа, а за која постои сомнение дека е заразена со коронавирус. Доенчето веднаш било однесено на понатамошно испитување.

САД и Франција ги евакуираат своите државјани од Вухан, ќе се тестираат лекови

Нетпрес - 26.01.2020

САД и Франција објавија во неделата дека поради епидемијата од новиот тип коронавирус ќе ги евакуираат своите државјани од кинескиот град Вухан, а кинеска фармацевтска компанија ќе тестира дали може со лекови за ХИВ да се лекуваат симптомите на ...

Нема простор за паника, од утре стартуваат превентивните мерки за коронавирусот

Слободен Печат - 26.01.2020

Со термална камера ќе се скенираат патниците на летовите од Истанбул и Дубаи. Простор за паника од корона вирусот во земјава не постои, но ќе се преземат превентивни мерки и од утре ќе се скенираат со термална камера патниците на летовите од ...

Автобус со кинески туристи пристигна од Вухан во Хрватска

Вечер Прес - 26.01.2020

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава порталот Индекс.хр. Според порталот, туристите пристигнале со авион вчера во Милано, а оттаму со автобус за Хрватска.

Автобус со кинески туристи од Вухан стигна во Хрватска

Точка - 26.01.2020

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава хрватскиот портал „Индекс.хр“. Според информациите на порталот, туристите пристигнале со авион вчера во Милано, а оттаму со ...

Туристи од жариштето на коронавирусот: Автобус со Кинези од Вухан пристигна во Хрватска

Денешен - 26.01.2020

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава порталот Индекс.хр. Според порталот, туристите пристигнале со авион вчера во Милано, а оттаму со автобус за Хрватска.

Автобус со кинески туристи пристигна од Вухан во Хрватска

Frontline - 26.01.2020

Според Индекс.хр, на возачот на автобусот му е даден бројот на епидемиолог на кој мора да се јави доколку забележи дека некој од патниците има симптоми на вирус. Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на ...

Туристите кои од Вухан стигнаа во Хрватска планираат да продолжат во БиХ

Точка - 26.01.2020

Кинеските туристи од градот Вухан кои пристигнале во Хрватска, планираат да ја посетат Босна и Херцеговина, пренесува „Индекс.хр“. Според информациите на порталот, откако вчера влегле во Хрватска, туристите се упатиле кон Плитвичките езера, а ...

Потврден прв случај на новиот корона вирус во Канада

Centar - 26.01.2020

Прв случај на новиот корона вирус е потврден во Канада, соопшти Владата во земјата. Здравствениот систем во Торонто бил известен за првиот потврден случај на корона вирус кај личност која неодамна се вратила од Вухан, градот во Кина од каде почна да ...

Кина ја забрани трговијата со диви животни поради вирусот

Centar - 26.01.2020

Кина ја забрани трговијата со диви животни на пазарите, супермаркетите, рестораните и интернет просторот заради појавата на корона вирусот, соопшти Министерството за земјоделство и Бирото за шумарство.

Јапонија: Потврден четврт случај на коронавирус

Денешен - 26.01.2020

Четвртиот случај на инфекција со новиот коронавирус е потврден денеска во Јапонија, соопшти Министерството за здравство на земјата. Вирусот е потврден кај 40-годишен маж од кинексиот град Вухан, кој допатувал во Јапонија на одмор.

Автобус со кинески туристи од Вухан стигна во Хрватска

Centar - 26.01.2020

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава хрватскиот портал „Индекс.хр“. Според информациите на порталот, туристите пристигнале со авион вчера во Милано, а оттаму со ...

Досега 56 лица починаа од корона вирусот

Centar - 26.01.2020

Бројот на смртни случаи од епидемијата на корона вирус во Кина се искачи на 56 лица, а над 2.000 луѓе ширум светот се заразени. Според американските медиуми, кои се повикуваат на научна анализа, секој заразен ја пренесува болеста во просек на две ...

Потврден четврт случај на коронавирус во Јапонија

Точка - 26.01.2020

Четвртиот случај на инфекција со новиот коронавирус е потврден денеска во Јапонија, соопшти Министерството за здравство на земјата. Вирусот е потврден кај 40-годишен маж од кинексиот град Вухан, кој во Јапонија дошол на одмор, јави „Ројтерс“.

Како да се заштитите од коронавирусот при патување?

Локално - 26.01.2020

Во последните неколку недели, сите медиуми пишуваат за коронавирусот, а бројот на луѓе кои се заразија со смртоносниот вирус постојано се зголемува. СЗО советува да избегнувате престој на места каде има големи групи на луѓе, како што се аеродромите, ...

Термални камери и лекарски тимови за патниците што ќе слетаат од Истанбул и Дубаи за превенција од корона вирусот

4NEWS - 26.01.2020

Од утре сите патници кои ќе слетаат на скопскиот аеродром од Дубаи и Истанбул ќе бидат скенирани со термална камера. Оваа превентивна мерка ја донесе Комисијата за заразни болести за да се спречи ширењето на Корона вирусот во земјава.

Од новиот коронавирус во Кина досега починаа 56 лица

Опсервер - 26.01.2020

– Бројот на смртни случаи од епидемијата на коронавирус во Кина се искачи на 56, откако властите во силно погодената провинција Хубеј известија за 15 нови смртни случаи и 323 нови потврдени заразени лица.

Трет случај на корона вирус во САД

Centar - 26.01.2020

Во Соединетите Американски Држави е забележан трет случај на корона вирус, кај пациент кој пристигнал во Калифорнија од кинескиот град Вухан, епицентарот на епидемијата, соопшти денеска Американскиот центар за контрола на заразни болести.

Повеќе од пет милиони луѓе го напуштија Вухан за време на епидемијата

24Инфо - 26.01.2020

Повеќе од пет милиони луѓе го напуштија Вухан за празниците на Лунарната нова година и за време на епидемијата на коронавирусот во градот, а останаа уште девет милиони. Тоа го изјави градоначалникот Жу Сианванг.

Над пет милиони луѓе го напуштија Вухан за време на епидемијата

Република - 26.01.2020

Повеќе од пет милиони луѓе го напуштија Вухан за празниците на Лунарната нова година и за време на епидемијата на коронавирусот во градот, а останаа уште девет милиони. Тоа го изјави градоначалникот Жу Сианванг.

Од новиот коронавирус во Кина досега починаа 56 лица

Бриф - 26.01.2020

Бројот на смртни случаи од епидемијата на коронавирус во Кина се искачи на 56, откако властите во силно погодената провинција Хубеј известија за 15 нови смртни случаи и 323 нови потврдени заразени лица.

Повеќе од пет милиони луѓе го напуштија Вухан за време на епидемијата

Опсервер - 26.01.2020

Повеќе од пет милиони луѓе го напуштија Вухан за празниците на Лунарната нова година и за време на епидемијата на коронавирусот во градот, а останаа уште девет милиони. Тоа го изјави градоначалникот Жу Сианванг.

„Веројатно ќе има познати нови случаи“, предупредува француската министерка за здравство Ањес Бузин

Опсервер - 26.01.2020

Трите потврдени случаи на заболени со коронавирус во Франција се уште се под надзор, изјави министерката за здравство Ањес Бузин, која сакаше да ги осигура Французите за стапката на смртност на вирусот, јавува дописникот на МИА.

Повеќе од пет милиони луѓе го напуштија Вухан за време на епидемијата

Вечер Прес - 26.01.2020

Повеќе од пет милиони луѓе го напуштија Вухан за празниците на Лунарната нова година и за време на епидемијата на коронавирусот во градот, а останаа уште девет милиони. Тоа го изјави градоначалникот Жу Сианванг.

Повеќе од пет милиони луѓе го напуштија Вухан за време на епидемијата

Локално - 26.01.2020

Повеќе од пет милиони луѓе го напуштија Вухан за празниците на Лунарната нова година и за време на епидемијата на коронавирусот во градот, а останаа уште девет милиони. Тоа го изјави градоначалникот Жу Сианванг.

Потврден прв случај на новиот коронавирус во Канада

Вечер Прес - 26.01.2020

Прв случај на новиот коронавирус е потврден во Канада, соопшти Владата на земјата. Според владиното соопштение, здравствениот систем во Торонто бил известен за првиот потврден случај на коронавирус кај личност која неодамна се врати од Вухан, градот ...

Пет милиони луѓе го напуштиле Вухан пред да биде затворен излезот

Денешен - 26.01.2020

Повеќе од пет милиони луѓе го напуштија Вухан за празниците на Лунарната нова година и за време на епидемијата на коронавирусот во градот, а останаа уште девет милиони. Тоа го изјави градоначалникот Жу Сианванг.

„Веројатно ќе има познати нови случаи“, предупредува француската министерка за здравство Ањес Бузин

Локално - 26.01.2020

Трите потврдени случаи на заболени со коронавирус во Франција се уште се под надзор, изјави министерката за здравство Ањес Бузин, која сакаше да ги осигура Французите за стапката на смртност на вирусот, јавува дописникот на МИА.

Србин кој живее во Вухан: Не стравувам, но едвај чекам да си дојдам дома

24Инфо - 26.01.2020

Стефан Војниќ (27) од Белград, кој во моментов се наоѓа во најопасниот град во светот Вухан којшто веќе неколку дена е во карантин поради порајавата на коронавирусот, за српската агенција „Танјуг“ вели дека не стравува од зараза бидејќи се придржува ...

„Веројатно ќе бидат познати нови случаи”, предупредува француската министерка за здравство Ањес Бузин

Вечер Прес - 26.01.2020

Трите потврдени случаи на заболени со коронавирус во Франција се уште се под надзор, изјави министерката за здравство Ањес Бузин, која сакаше да ги осигура Французите за стапката на смртност на вирусот, јавува дописникот на МИА.

Простор за паника од корона вирусот во Македонија не постои, од утре стартуваат превентивни мерки

24Инфо - 26.01.2020

Простор за паника од корона вирусот во земјава не постои, но ќе се преземат превентивни мерки и од утре ќе се скенираат со термална камера патниците на летовите од Истанубл и Дубаи, кои имаат вска со регионот во Кина каде е жариштето на овој вирус.

(Видео) Се породи жена заразена со коронавирус

24Инфо - 26.01.2020

Видео од кинеска болница во провинцијата Хубеи се појави во јавноста, на кое се гледа жена која се пораѓа, а за која постои сомнение дека е заразена со коронавирус. Доенчето веднаш било однесено на испитување.

Се породи жена заразена со корона вирус

Република - 26.01.2020

Видео од кинеска болница во провинцијата Хубеи се појави во јавноста, на кое се гледа жена која се пораѓа, а за која постои сомнение дека е заразена со коронавирус. Доенчето веднаш било однесено на испитување.

(Видео) Се породи жена заразена со коронавирус, докторите носат заштитни одела

Centar - 26.01.2020

Видео од кинеска болница во провинцијата Хубеи се појави во јавноста, на кое се гледа жена која се пораѓа, а за која постои сомнение дека е заразена со коронавирус. Доенчето веднаш било однесено на испитување.

Нема простор за паника од корона вирусот во Македонија , од утре стартуваат превентивни мерки

Вечер Прес - 26.01.2020

Простор за паника од корона вирусот во земјава не постои, но ќе се преземат превентивни мерки и од утре ќе се скенираат со термална камера патниците на летовите од Истанубл и Дубаи, кои имаат вска со регионот во Кина каде е жариштето на овој вирус.

Во Кина 56 лица починале од коронавирусот, најголем дел од нив се над 50 години

Република - 26.01.2020

Досега од коронавиусот во Кина починале 56 лица, а најголем дел од нив се над 50-годишна возраст. Меѓу починатите има и доктор кој лекувал пациенти заразени од вирусот. Регистрирани се 1,975 случаи, а 324 од нив во критична состојба.

Потврден прв случај на новиот коронавирус во Канада

Опсервер - 26.01.2020

– Прв случај на новиот коронавирус е потврден во Канада, соопшти Владата на земјата. Според владиното соопштение, здравствениот систем во Торонто бил известен за првиот потврден случај на коронавирус кај личност која неодамна се врати од Вухан, ...

Кои се симптомите на коранавирусот

еМагазин - 26.01.2020

Од коронавирусот кој се прошири во неколку земји низ светот, во Кина досега починале 54 лица, а 324 се во критична состојба, објавија кинеските медиуми. Само во Кина од овој вирус се заболени околу 2.000 лица.

Во Вухан нема сообраќај освен амбулантни возила, во Пекинг совети луѓето да не се ракуваат

Фактор - 26.01.2020

Повеќе од 2.000 луѓе ширум светот се заразени со новиот вирус корона, а повеќето од нив се во Кина, каде досега починале 56 луѓе од вирусот, според најновите објавени податоци. Кинескиот претседател Си Ксипинг изјави дека земјата се наоѓа во „тешка ...

КОМИСИЈА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ: Од утре термални камери на скопскиот аеродром за патниците кои имаат врска со Кина

Денешен - 26.01.2020

Простор за паника од корона вирусот во земјава не постои, но ќе се преземат превентивни мерки и од утре ќе се скенираат со термална камера патниците на летовите од Истанубл и Дубаи, кои имаат врска со регионот во Кина каде е жариштето на овој вирус.

ЧАЈНА ДЕЈЛИ: Научниците во Кина почнаа развивање вакцина против новиот коронавирус

Денешен - 26.01.2020

Кинескиот центар за контрола и спречување на болести започна да развива нов вид вакцина против вирусот корона 2019-nCoV, кој предизвикува пневмонија, објави „Чајна Дејли“. Во написот се посочува дека научниците во центарот успешно го изолирале ...

Автобус со кинески туристи пристигна од Вухан во Хрватска

Опсервер - 26.01.2020

– Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава порталот Индекс.хр. Според порталот, туристите пристигнале со авион вчера во Милано, а оттаму со автобус за Хрватска.

Со карантинот во Кина 56 милиони луѓе ќе бидат отсечени од светот

Република - 26.01.2020

Со карантинот кој го воведе Кина за да се спречи ширењето на коронавирусот кој се појави во градот Вухан 56 милиони луѓе ќе бидат отсечени од светот. Со новата мерка ќе бидат опфатени уште пет града во централната провинција Хубеи, додека досега во ...

Автобус со кинески туристи од Вухан стигна во Хрватска

MTM - 26.01.2020

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава хрватскиот портал „Индекс.хр“. Според информациите на порталот, туристите пристигнале со авион вчера во Милано, а оттаму со ...

Двајца од тројцата заболени во Франција пристигнале на аеродром без симптоми

Опсервер - 26.01.2020

Двајца од тројцата Кинези во Франција на кои им е дијагностициран коронарвирус, пристигнале во Париз без симптоми на болеста, соопштија денеска лекарите во болницата каде се сместени. Двајцата пациенти во Париз се двојка кои пристигнале во Париз на ...

Почна развивањето на вакцина против новиот коронавирус

Опсервер - 26.01.2020

– Кинескиот центар за контрола и спречување на болести започна да развива нов вид вакцина против вирусот корона 2019-nCoV, кој предизвикува пневмонија, објави „Чајна Дејли“. Во написот се посочува дека научниците во центарот успешно го изолирале ...

Нема простор за паника од корона вирусот, од утре стартуваат превентивни мерки

Опсервер - 26.01.2020

– Простор за паника од корона вирусот во земјава не постои, но ќе се преземат превентивни мерки и од утре ќе се скенираат со термална камера патниците на летовите од Истанубл и Дубаи, кои имаат вска со регионот во Кина каде е жариштето на овој вирус.

Туристи од кинескиот град Вухан дојдоа во Хрватска

Република - 26.01.2020

Автобус со туристи од кинескиот град Вухан од каде почна да се шири заразата со коронавирусот пристигнал во Хрватска, јавија медиумите на таа земја. Како што објавува порталот „Индекс.хр“ туристите пристигнале со авион вчера во Милано, а оттаму со ...

Трет случај на корона вирус во САД

24Инфо - 26.01.2020

Во Соединетите Американски Држави е забележан трет случај на корона вирус, кај пациент кој пристигнал во Калифорнија од кинескиот град Вухан, епицентарот на епидемијата, соопшти денеска Американскиот центар за контрола на заразни болести.

Нема простор за паника од корона вирусот, од денеска стартуваат превентивни мерки

Frontline - 26.01.2020

Простор за паника од корона вирусот во земјава нема, но ќе се преземат превентивни мерки и од денеска ќе се скенираат со термална камера патниците на летовите од Истанбул и Дубаи, кои имаат врска со регионот во Кина каде е жариштето на овој вирус.

Автобус со кинески туристи пристигна од Вухан во Хрватска

Локално - 26.01.2020

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава порталот Индекс.хр. Според порталот, туристите пристигнале со авион вчера во Милано, а оттаму со автобус за Хрватска.

Од новиот коронавирус во Кина досега починаа 56 лица

24Инфо - 26.01.2020

– Бројот на смртни случаи од епидемијата на коронавирус во Кина се искачи на 56, откако властите во силно погодената провинција Хубеј известија за 15 нови смртни случаи и 323 нови потврдени заразени лица.

КОРОНАВИРУС: Нема место за паника, од утре термални камери за тие што ќе долетаат од Истанбул и Дубаи

Фактор - 26.01.2020

Нема простор за паника, тврди министерот за здравство Венко Филипче, по ширењето и смртните случи на коронавирусот. Ние со Кина, вели Филипче, немаме директна комуникација и летови, така што луѓето кои би дошле во земјава се проверени на други ...

Филипче: Нема простор за паника од корона вирусот

Локално - 26.01.2020

Простор за паника од корона вирусот во земјава не постои, но ќе се преземат превентивни мерки и од утре ќе се скенираат со термална камера патниците на летовите од Истанубл и Дубаи, кои имаат вска со регионот во Кина каде е жариштето на овој вирус.

Започна развивањето на нов вид вакцина против вирусот корона

Локално - 26.01.2020

Кинескиот центар за контрола и спречување на болести започна да развива нов вид вакцина против вирусот корона 2019-nCoV, кој предизвикува пневмонија, објави „Чајна Дејли“. Во написот се посочува дека научниците во центарот успешно го изолирале ...

Патниците кои ќе пристигнат од Дубаи и од Истанбул од утре ќе се скенираат со термална камера

Република - 26.01.2020

Патниците кои ќе пристигнат од Дубаи и од Истанбул од утре ќе се скенираат со термална камера за да се провери дали евентаулно имаат симптоми на коронавирусот кој почна да се шири во регионот Вухан во Кина.

Од новиот коронавирус во Кина досега починаа 56 лица

Локално - 26.01.2020

Бројот на смртни случаи од епидемијата на коронавирус во Кина се искачи на 56, откако властите во силно погодената провинција Хубеј известија за 15 нови смртни случаи и 323 нови потврдени заразени лица.

Потврден прв случај на новиот корона вирус во Канада

MTM - 26.01.2020

Прв случај на новиот корона вирус е потврден во Канада, соопшти Владата во земјата. Здравствениот систем во Торонто бил известен за првиот потврден случај на корона вирус кај личност која неодамна се вратила од Вухан, градот во Кина од каде почна да ...

Вирусот убиец излегол од тајната лабораторија за биолошко оружје во Вухан

Centar - 26.01.2020

Постојат сомневања дека смртоносниот вирус излегол од тајната лабораторија за биолошко оружје, која се наоѓа во градот Вухан, од каде се прошири вирусното заболување, пишува Блиц.бг. Речиси и да не се споменува дека постои врвна лабораторија за ...

Потврден прв случај на новиот корона вирус во Канада

24Инфо - 26.01.2020

Прв случај на новиот корона вирус е потврден во Канада, соопшти Владата во земјата. Здравствениот систем во Торонто бил известен за првиот потврден случај на корона вирус кај личност која неодамна се вратила од Вухан, градот во Кина од каде почна да ...

Добри вести од Кина, вакцината против коронавирусот е на пат: Научниците успеале да го изолираат, лабораториите работат ...

Точка - 26.01.2020

Кинескиот центар за контрола и превенција на заразни болести почнал да развива вакцина против коронавирусот од нов тип 2019-nCoV, кој предизвикува воспаление на белите дробови, објавува "China Daily".

Ќе се скенираат патници од Истанубл и Дубаи, од утре превентивни мерки за коноравирусот

еМагазин - 26.01.2020

Простор за паника од корона вирусот во земјава не постои, но ќе се преземат превентивни мерки и од утре ќе се скенираат со термална камера патниците на летовите од Истанубл и Дубаи, кои имаат врска со регионот во Кина каде е жариштето на овој вирус.

Од новиот коронавирус во Кина досега починаа 56 лица

Вечер Прес - 26.01.2020

Бројот на смртни случаи од епидемијата на коронавирус во Кина се искачи на 56, откако властите во силно погодената провинција Хубеј известија за 15 нови смртни случаи и 323 нови потврдени заразени лица.

Кина: Од коронавирусот досега починаа 56 лица

Денешен - 26.01.2020

Бројот на смртни случаи од епидемијата на коронавирус во Кина се искачи на 56, откако властите во силно погодената провинција Хубеј известија за 15 нови смртни случаи и 323 нови потврдени заразени лица.

Канада: Потврден прв случај на коронавирус

Денешен - 26.01.2020

Прв случај на новиот коронавирус е потврден во Канада, соопшти Владата на земјата. Според владиното соопштение, здравствениот систем во Торонто бил известен за првиот потврден случај на коронавирус кај личност која неодамна се врати од Вухан, градот ...

Досега 56 лица починаа од корона вирусот

MTM - 26.01.2020

Бројот на смртни случаи од епидемијата на корона вирус во Кина се искачи на 56 лица, а над 2.000 луѓе ширум светот се заразени. Според американските медиуми, кои се повикуваат на научна анализа, секој заразен ја пренесува болеста во просек на две ...

Папата се моли за луѓето заразени со коронавирусот

MTM - 26.01.2020

Папата Фрањо се моли за луѓето заразени со новиот коронавирус, како и за напорите на властите да се справат со инфекцијата, пренесуваат локалните медиуми. "Се молам за луѓето кои се разболеле како резултат на вирусот во Кина.

Кина ја забрани трговијата со диви животни поради вирусот

24Инфо - 26.01.2020

Кина ја забрани трговијата со диви животни на пазарите, супермаркетите, рестораните и интернет просторот заради појавата на корона вирусот, соопшти Министерството за земјоделство и Бирото за шумарство.

Кинезите развираат нов вид вакцина против коронавирусот

Република - 26.01.2020

Кинескиот центар за контрола и спречување на болести започна да развива нов вид вакцина против вирусот корона 2019-nCoV, кој предизвикува пневмонија, објави „Чајна Дејли“. Во написот се посочува дека научниците во центарот успешно го изолирале ...

Mакедонското здравство се мобилизира:Патниците што пристигнуваат со летовите од Истанбул и Дубаи ќе се скенираат со ...

Вечер Прес - 26.01.2020

Според министерот за здравство Венко Филипче, Македонија нема директна комуникација и директни летови со Кина и заразениот регион, а тоа значи дека луѓето кои би дошле евентуално од таму се веќе неколкупати скенирани на другите аеродроми.

Кина ја забрани трговијата со диви животни поради вирусот

MTM - 26.01.2020

Кина ја забрани трговијата со диви животни на пазарите, супермаркетите, рестораните и интернет просторот заради појавата на корона вирусот, соопшти Министерството за земјоделство и Бирото за шумарство.

Досега 56 лица починаа од корона вирусот

Точка - 26.01.2020

Бројот на смртни случаи од епидемијата на корона вирус во Кина се искачи на 56 лица, а над 2.000 луѓе ширум светот се заразени. Според американските медиуми, кои се повикуваат на научна анализа, секој заразен ја пренесува болеста во просек на две ...

Трет случај на корона вирус во САД

Точка - 26.01.2020

Во Соединетите Американски Држави е забележан трет случај на корона вирус, кај пациент кој пристигнал во Калифорнија од кинескиот град Вухан, епицентарот на епидемијата, соопшти денеска Американскиот центар за контрола на заразни болести.

Потврден прв случај на новиот корона вирус во Канада

Точка - 26.01.2020

Прв случај на новиот корона вирус е потврден во Канада, соопшти Владата во земјата. Здравствениот систем во Торонто бил известен за првиот потврден случај на корона вирус кај личност која неодамна се вратила од Вухан, градот во Кина од каде почна да ...

Автобус со кинески туристи од Вухан стигна во Хрватска

24Инфо - 26.01.2020

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава хрватскиот портал „Индекс.хр“. Според информациите на порталот, туристите пристигнале со авион вчера во Милано, а оттаму со ...

Кина ја забрани трговијата со диви животни поради вирусот

Точка - 26.01.2020

Кина ја забрани трговијата со диви животни на пазарите, супермаркетите, рестораните и интернет просторот заради појавата на корона вирусот, соопшти Министерството за земјоделство и Бирото за шумарство.

Термалните камери на скопскиот аеродром ќе детектираат симптоми за коронавирусот

MTM - 26.01.2020

Нема простор за паника кога во прашање е коронавирусот, посочи министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со Комисијата за заразни болести. Тој потенцираше дека Македонија нема директни летови со Кина, регионот каде е епицентарот на ...

Трет случај на корона вирус во САД

MTM - 26.01.2020

Во Соединетите Американски Држави е забележан трет случај на корона вирус, кај пациент кој пристигнал во Калифорнија од кинескиот град Вухан, епицентарот на епидемијата, соопшти денеска Американскиот центар за контрола на заразни болести.

Случаи на заболени од коронавирусот во Франција, Канада и САД

Тера - 26.01.2020

Во Франција три лица се забволени од вирусот и пациентите се во тешка состојба. Вирусот веќе пристигнал и во Велика Британија. 45 годишен Британец во тешка состојба е сместен во изолиран оддел во една болница.

Папата се моли за луѓето заразени со коронавирусот

PressingTV - 26.01.2020

Папата Франциск се моли за луѓето заразени со новиот коронавирус, како и за успех во напорите на властите да се справат со заразата, пренесува БГНЕС. “Се молам за луѓето кои се разболеа од корона вирусот во Кина.

Од утре превентивни мерки против коронавирусот

Тера - 26.01.2020

Нема простор за паника кога во прашање е коронавирусот, посочи министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со Комисијата за заразни болести. Тој потенцираше дека Македонија нема директни летови со Кина, регионот каде е епицентарот на ...

Нема простор за паника од корона вирусот во Македонија- од утре стартуваат превентивни мерки

Пулс24 - 26.01.2020

Простор за паника од корона вирусот во земјава не постои, но ќе се преземат превентивни мерки и од утре ќе се скенираат со термална камера патниците на летовите од Истанубл и Дубаи, кои имаат вска со регионот во Кина каде е жариштето на овој вирус.

Потврден четврт случај на коронавирус во Јапонија

Опсервер - 26.01.2020

– Четвртиот случај на инфекција со новиот коронавирус е потврден денеска во Јапонија, соопшти Министерството за здравство на земјата. Вирусот е потврден кај 40-годишен маж од кинексиот град Вухан, кој допатувал во Јапонија на одмор.

Стефан во „градот на духови“: Затворени се сите форми на јавен превоз, во некои продавници полиците се празни, но има ...

Република - 26.01.2020

Стефан Војниќ (27) од Белград, кој во моментов се наоѓа во „најопасниот“ град во светот, Вухан, веќе неколку дена е ставен во карантин поради коронавирусот, вели дека не се плаши од заразата затоа што строго се придржува до сите правила, но сепак, ...

Се шири: Потврден четврт случај на коронавирус во Јапонија

Пулс24 - 26.01.2020

Четвртиот случај на инфекција со новиот коронавирус е потврден денеска во Јапонија, соопшти Министерството за здравство на земјата. Вирусот е потврден кај 40-годишен маж од кинексиот град Вухан, кој допатувал во Јапонија на одмор.

Кога ќе стигне вакцината за коронавирусот, Кинезите почнаа да ја развиваат

Фактор - 26.01.2020

Кинескиот центар за контрола и спречување на болести почна да развива нов вид вакцина против коронавирусот, 2019-nCoV, кој предизвикува пневмонија. Ова во свој напис го објави Чајна Дејли, а во него се наведува дека научниците во центарот успешно го ...

Термалните камери на скопскиот аеродром ќе детектираат симптоми за коронавирусот

Точка - 26.01.2020

Нема простор за паника кога во прашање е коронавирусот, посочи министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со Комисијата за заразни болести. Тој потенцираше дека Македонија нема директни летови со Кина, регионот каде е епицентарот на ...

Автобус со кинески туристи пристигна од Вухан во Хрватска

Република - 26.01.2020

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава порталот Индекс.хр. Според порталот, туристите пристигнале со авион вчера во Милано, а оттаму со автобус за Хрватска.

Автобус со кинески туристи од Вухан стигна во Хрватска

Н.Македонија - 26.01.2020

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава хрватскиот портал Индекс.хр. Според информациите на порталот, туристите пристигнале со авион вчера во Милано, а оттаму со автобус ...

Туристите што од Вухан стигнаа во Хрватска планираат да продолжат во БиХ

Н.Македонија - 26.01.2020

Кинеските туристи од градот Вухан кои пристигнале во Хрватска, планираат да ја посетат Босна и Херцеговина, пренесува „Индекс.хр“. Според информациите на порталот, откако вчера влегле во Хрватска, туристите се упатиле кон Плитвичките езера, а ...

Потврден прв случај на новиот коронавирус во Канада

Н.Македонија - 26.01.2020

Прв случај на новиот корона вирус е потврден во Канада, соопшти Владата во земјата. Здравствениот систем во Торонто бил известен за првиот потврден случај на корона вирус кај личност која неодамна се вратила од Вухан, градот во Кина од каде почна да ...

Термалните камери на скопскиот аеродром ќе детектираат симптоми за коронавирусот

Н.Македонија - 26.01.2020

Нема простор за паника кога во прашање е коронавирусот, посочи министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со Комисијата за заразни болести. Тој потенцираше дека Македонија нема директни летови со Кина, регионот каде е епицентарот на ...

Кина ја забрани трговијата со диви животни поради вирусот

Н.Македонија - 26.01.2020

Кина ја забрани трговијата со диви животни на пазарите, супермаркетите, рестораните и интернет просторот заради појавата на коронавирусот, соопшти Министерството за земјоделство и Бирото за шумарство.

Трет случај на коронавирус во САД

Н.Македонија - 26.01.2020

Во Соединетите Американски Држави е забележан трет случај на коронавирус, кај пациент кој пристигнал во Калифорнија од кинескиот град Вухан, епицентарот на епидемијата, соопшти денеска Американскиот центар за контрола на заразни болести.

Повеќе од пет милиони луѓе го напуштија Вухан за време на епидемијата

MakPress - 26.01.2020

Повеќе од пет милиони луѓе го напуштија Вухан за празниците на Лунарната нова година и за време на епидемијата на коронавирусот во градот, а останаа уште девет милиони. Тоа го изјави градоначалникот Жу Сианванг.

Простор за паника од корона вирусот во Македонија не постои

MakPress - 26.01.2020

Простор за паника од корона вирусот во земјава не постои, но ќе се преземат превентивни мерки и од утре ќе се скенираат со термална камера патниците на летовите од Истанубл и Дубаи, кои имаат вска со регионот во Кина каде е жариштето на овој вирус.

„Веројатно ќе има познати нови случаи“, предупредува француската министерка за здравство Ањес Бузин

MakPress - 26.01.2020

Трите потврдени случаи на заболени со коронавирус во Франција се уште се под надзор, изјави министерката за здравство Ањес Бузин, која сакаше да ги осигура Французите за стапката на смртност на вирусот, јавува дописникот на МИА.

56 милиони Кинези во карантин, коронавирусот се шири низ светот

AKO - 26.01.2020

И покрај огромните мерки на заштита што ги применува Кина, цели градови во карантин, дезинфекции, забрана за патување, строги контроли на аеродромите, заразниот коронавирус ги минува границите и веќе е забележан на сите континенти.

Потврден четврт случај на коронавирус во Јапонија

MakPress - 26.01.2020

Четвртиот случај на инфекција со новиот коронавирус е потврден денеска во Јапонија, соопшти Министерството за здравство на земјата. Вирусот е потврден кај 40-годишен маж од кинексиот град Вухан, кој допатувал во Јапонија на одмор.

Филипче: Потреба од паника нема, но од утре превентивни мерки против коронавирусот

Скопје1 - 26.01.2020

По состанокот со Комисијата за заразни болести, министерот за здравство венко Филипче посочи дека нема простор за паника кога е во прашање коронавирусот. Тој потенцираше дека Македонија нема директни летови со Кина, регионот каде е епицентарот на ...

Стефан од Србија се наоѓа во најопасниот град во светот: Јас сум во карантин и не се плашам, но едвај чекам да дојдам ...

Магазин - 26.01.2020

Стефан Војниќ (27) од Белград, кој во моментов е во „најопасниот“ град во светот, Вухан и веќе неколку дена е ставен во карантин за коронавируси, за Танјуг вели дека нема страв од инфекција, бидејќи строго се придржува до сите правила, но едвај чека ...

Папата Франциско со молитва против коронавирусот

Expres - 26.01.2020

„Се молам за луѓето кои се заразиле со вирусот во Кина. Господи, прими ги во мир починатите, утеши ги семејствата на умрените и помогни им на кинеските власти во нивната борба против заразата “, се помоли поглаварот на Римокатоличката црква, папата ...

Кинеските научници кои работат на вакцината успеаја да го изолираат коронавирусот

AKO - 26.01.2020

Група научници интензивно работи на пронаоѓање вакцина за новите видови на коронавирус, кои се шират брзо и делуваат разорно на респираторните органи. Како што извести кинеската државна телевизија, во истражувачкиот центар за заразни болести веќе е ...

Од утре превентивни мерки во Македонија од корона вирусот

Магазин - 26.01.2020

Од утре ќе се превземат превентивни мерки за коронавирусот и ќе се скенираат со термална камера патниците на летовите од Истанубл и Дубаи. Министерот за здравство Венко Филипче денеска соопшти дека Комисијата за заразни болести, по повод новите ...

(ВИДЕО) Стефан од Белград во моментов е во најопасниот“ град во светот – едвај чека да се врати

Скопје1 - 26.01.2020

27 годишниот Стефан Војниќ од Белград, во моментов се наоѓа во „. Тој како и жителите од Вухан, веќе неколку дена е ставен во карантин поради коронавирус от. Тој вели дека не се плаши од заразата затоа што строго се придржува до сите правила, но ...

Автобус со кинески туристи пристигна од Вухан во Хрватска

MakPress - 26.01.2020

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава порталот Индекс.хр. Според порталот, туристите пристигнале со авион вчера во Милано, а оттаму со автобус за Хрватска.

Од новиот коронавирус во Кина досега починаа 56 лица

MakPress - 26.01.2020

Бројот на смртни случаи од епидемијата на коронавирус во Кина се искачи на 56, откако властите во силно погодената провинција Хубеј известија за 15 нови смртни случаи и 323 нови потврдени заразени лица.

Термални камери и лекарски тимови за патниците што ќе слетаат од Истанбул и Дубаи за превенција од корона вирусот

365 - 26.01.2020

Сите патници кои ќе слетаат на скопскиот аеродром од Дубаи и Истанбул од утре ќе бидат скенирани со термална камера. Оваа превентивна мерка ја донесе Комисијата за заразни болести за да се спречи ширењето на Корона вирусот во земјава.

Потврден прв случај на новиот коронавирус во Канада

MakPress - 26.01.2020

Прв случај на новиот коронавирус е потврден во Канада, соопшти Владата на земјата. Според владиното соопштение, здравствениот систем во Торонто бил известен за првиот потврден случај на коронавирус кај личност која неодамна се врати од Вухан, градот ...

ФИЛИПЧЕ: Нема корона во Македонија- Патници од Истанбул и Дубаи ќе се скенираат со термални камери

Магазин - 26.01.2020

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека од утре ќе се скенираат со термална камера патниците од летовите од Дубаи и Истанбул, кои имаат конекција со регионот Вухан во Кина, од каде што почна да се шири коронавирусот, од кој досега се ...

Почна развивањето на вакцина против новиот коронавирус

MakPress - 26.01.2020

Кинескиот центар за контрола и спречување на болести започна да развива нов вид вакцина против вирусот корона 2019-nCoV, кој предизвикува пневмонија, објави „Чајна Дејли“. Во написот се посочува дека научниците во центарот успешно го изолирале ...

Кинеската армија распореди 450 свои лекари во Вухан од каде почна ширењето на коронавирусот

Телма - 25.01.2020

Четиристотини и педесет лекари од кинеската армија пристигнаа со авион синоќа во градот Вухан, каде започна ширењето на коронавирусот, јави Синхуа. Дел од тие лекари имаат искуство во борбата против ебола.

Во Вухан ќе се гради уште една наменска болница со 1.300 кревети поради појавата на коронавирусот

24 Вести - 25.01.2020

Кинескиот град Вухан, што е во изолација поради појава на коронавирус, ќе изгради втора наменска болница за лекување пациенти од таа инфекција, објави Чајна дејли. Изградбата на болницата 1.300 кревети се очекува да заврши за половина месец.

Двајца од тројцата заболени во Франција пристигнале на аеродром без симптоми

Телма - 25.01.2020

Двајца од тројцата Кинези во Франција на кои им е дијагностициран коронарвирус, пристигнале во Париз без симптоми на болеста, соопштија денеска лекарите во болницата каде се сместени. Двајцата пациенти во Париз се двојка кои пристигнале во Париз на ...

Кинескиот град Вухан гради нова болница поради коронавирусот, ќе биде готова за 10 дена

Сакам да кажам - 25.01.2020

Кинескиот град Вухан, од кој почнал да се шири новиот коронавирус, си постави амбициозна задача да изгради комплетно нова болница за само десет дена. За да се забрза работата, болницата, која ќе има 1.000 кревети, се гради од монтажни објекти од ...

Нагло се зголеми бројот на жртвите од коронавирусот , заразата се шири низ Европа, прв случај и во Австралија (ВИДЕО)

Канал5 - 25.01.2020

Годината на стаорецот, првиот од 12-те знаци на зодијакот на традиционалниот кинески лунарен календар, започнува во Кина во сенка на големите собраќајни ограничувања воведени поради страв од ширење на новата болест.

Вирусот од Вухан стигна во Европа: Се заканува ли пандемија?

Deutsche Welle - 25.01.2020

Во Франција се забележани три случаи на инфекција од коронавирусот. Инфекции се пријавени и во Австралија. Хонгконг прогласи тревога. Кина го прошири карантинот, изолирани 56 милиони луѓе.

Вонредна состојба во Хонг Конг поради новиот коронавирус

Телма - 25.01.2020

Главниот администратор на Хонг Конг, Кери Лам, денеска објави вонредна состојба и мерки за ограничување на врските на градот со континентална Кина поради новиот коронавирус. Училиштата, кои сега се на одмор за Лунарната нова година, ќе останат ...

Кинезите градат уште една болница поради коронавирусот

Канал5 - 25.01.2020

Во кинескиот град Вухан, кој е во карантин поради појавата на коронавирус, ќе изгради втора наменска болница за лекување на пациенти од оваа инфекција. Информациите ги објави весникот Чајна Дејли.

Македонија за сега не поставува термо камери на аеродромите заради коронавирусот

Телма - 25.01.2020

Коронавирусот брзо се адаптира и мутира, и тешко се држи под контрола. Во Кина бројката на заболени вртоглаво расте од час во час, досега се изброени над 1300 луѓе. За десетина дена тамошните власти ќе изградат цела една болница за инфицираните во ...

Кинескиот претседател Си свика итен состанок на државниот врв – 57 милиони луѓе во карантин

Канал5 - 25.01.2020

Денеска , кинескиот претседател Си Џинпинг свика специјален состанок на државниот врв , досега невиден потег на неработен ден за да ја предупреди најнаселената нација во светот за, како што рече, „брзото“ ширење на смртоносниот вирус.

САД , Русија и Франција ги извлекуваат своите државјани од Вухан

Канал5 - 25.01.2020

САД , Русија и Франција се договараат со кинеските власти за утре да организираат специјални летови , со кои нивните дипломати и граѓани би го напуштиле градот Вухан , од каде почна заразата со смртоносниот коронавирус.

Паника во Париз поради коронавирусот , разграбани маските (ВИДЕО)

Канал5 - 25.01.2020

Во Европа, првите заразени лица со опасниот коронавирус се во Франција. Првите две лица се откриени синоќа, додека третото лице е откриено денеска, а сега се познати некои детали. Првите двајца заразени се кинеска двојка која пристигнала во Франција ...

Кина го проширува карантинот, 56 милиони луѓе отсечени од Светот поради коронавирусот

ТВ21 - 25.01.2020

Според некои проценки, поради проширениот карантин од 35 до 56 милиони луѓе ќе бидат отсечени од светот.Со новата мерка ќе бидат опфатени уште пет града во централната провинција Хубеи, додека досега во карантинот беа 13 града.Во рамки на воведените ...

Двајца од тројцата заболени во Франција пристигнале на аеродромот без симптоми

ТВ21 - 25.01.2020

Двајца од тројцата Кинези во Франција на кои им е дијагностициран коронарвирус, пристигнале во Париз без симптоми на болеста, соопштија денеска лекарите во болницата каде се сместени. Двајцата пациенти во Париз се двојка кои пристигнале во Париз на ...

Корона вирусот стигна во Европа

Алсат-М - 25.01.2020

Корона вирусот стигна во Европа. Во Франција три лица се забволени од вирусот и пациентите се во тешка состојба. Вирусот веќе пристигнал и во Велика Британија. 45 годишниот Британец Мајкл Хоп во тешка состојба е сместен во изолиран оддел во една ...

Во Австралија регистриран првиот случај на заразен со новиот коронавирус

Сител - 25.01.2020

Австралија денеска потврди за прв случај на новиот вид коронавирус во државата Викторија, додека сојузната влада ги повика граѓаните да не патуваат во кинеската провинција Хубеи, епицентар на епидемијата.

Вирусот убиец излегол од тајната лабораторија за биолошко оружје во Вухан

Макфакс - 25.01.2020

Постојат сомневања дека смртоносниот вирус излегол од тајната лабораторија за биолошко оружје, која се наоѓа во градот Вухан, од каде се прошири вирусното заболување, пишува Блиц.бг. Речиси и да не се споменува дека постои врвна лабораторија за ...

Во кои земји досега се регистрирани случаи на заболени од корона вирус

Алфа - 25.01.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг свика итна средба на Политбирото за разгледување мерки за борба со ширењето на коронавирусот. Факти откако се прошири коронавирусот: – Засега е потврдено дека има 41 жртва од тој вирус во Кина од 24 јануари, и дека ...

Во Вухан ќе се гради уште една наменска болница со 1.300 кревети поради појавата на коронавирусот

Сител - 25.01.2020

Кинескиот град Вухан, што е во изолација поради појава на коронавирус, ќе изгради втора наменска болница за лекување пациенти од таа инфекција, објави Чајна дејли. Изградбата на болницата 1.300 кревети се очекува да заврши за половина месец.

Досегашни факти за ширењето на коронавирусот

Сител - 25.01.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг свика итна средба на Политбирото за разгледување мерки за борба со ширењето на коронавирусот. Факти откако се прошири коронавируст: – Засега е потврдено дека има 41 жртва од тој вирус во Кина од 24 јануари, и дека се ...

Досегашни факти за ширењето на коронавирусот

Курир - 25.01.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг свика итна средба на Политбирото за разгледување мерки за борба со ширењето на коронавирусот. Факти откако се прошири коронавируст: – Засега е потврдено дека има 41 жртва од тој вирус во Кина од 24 јануари, и дека се ...

Си Џинпинг: Ситуацијата е сериозна, коронавирусот брзо се шири

Слободен Печат - 25.01.2020

Кинеските власти денеска воведоа забрани за сообраќај во уште три други градови за да спречат ширење на коронавирусот, поради што отсечени од светот се повеќе од 50 милиони луѓе во вкупно 16 градови.

Си: Кина се соочува со сериозна ситуација, вирусот се шири

А1 On - 25.01.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг одржа состанок на Политбирото на Комунистичката партија за мерките за борба против ширењето на коронавирусот, објави денеска државната кинеска телевизија. – Земјата се соочува со сериозна ситуација во која ...

Кси: Кина се соочува со сериозна ситуација, вирусот се шири

Нетпрес - 25.01.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг одржа состанок на Политбирото на Комунистичката партија за мерките за борба против ширењето на коронавирусот, објави денеска државната кинеска телевизија. – Земјата се соочува со сериозна ситуација во која ...

Македонија се уште не поставува термо камери на аеродромите заради коронавирусот

Нетпрес - 25.01.2020

Коронавирусот брзо се адаптира и мутира, и тешко се држи под контрола. Во Кина бројката на заболени вртоглаво расте од час во час, досега се изброени над 1300 луѓе. За десетина дена тамошните власти ќе изградат цела една болница за инфицираните во ...

Вухан гради и втора болница за заболените од коронавирус

Слободен Печат - 25.01.2020

Кинескиот град Вухан, кој е во изолација како резултат на појавата на смртоносен коронавирус, ќе изгради и втора наменска болница за лекување на пациенти со оваа инфекција. Изградбата на болницата со 1.300 кревети треба да заврши за половина месец.

Франција и Русија ќе ги евакуираат своите државјани од Вухан

А1 On - 25.01.2020

Франција планира да ги евакуира француските државјани кои останале во Кина, откако кинеската Влада реши да воведе карантин за градот Вухан по избувнувањето на коронавирусот, објавија денеска кинеските медиуми, повикувајќи се на електронско писмо од ...

Вирусот од Вухан стигна во Европа: Се заканува ли пандемија?

ММС - 25.01.2020

Во Франција се забележани три случаи на инфекција од коронавирусот. Инфекции се пријавени и во Австралија. Хонгконг прогласи тревога. Кина го прошири карантинот, изолирани 56 милиони луѓе.

Франција и Русија ќе ги евакуираат своите државјани од Вухан

Нетпрес - 25.01.2020

Франција планира да ги евакуира француските државјани кои останале во Кина, откако кинеската Влада реши да воведе карантин за градот Вухан по избувнувањето на коронавирусот, објавија денеска кинеските медиуми, повикувајќи се на електронско писмо од ...

Франција и Русија ќе ги евакуираат своите државјани од Вухан

Слободен Печат - 25.01.2020

Претходно САД почнаа постапка за евакуација на своите државјани од Вухан, каде изби епидемијата на најновиот смртоносен коронавирус. Франција планира да ги евакуира француските државјани кои останале во Кина, откако кинеската Влада реши да воведе ...

Двајца од тројцата заболени во Франција пристигнале на аеродром без симптоми

А1 On - 25.01.2020

Двајца од тројцата Кинези во Франција на кои им е дијагностициран коронарвирус, пристигнале во Париз без симптоми на болеста, соопштија денеска лекарите во болницата каде се сместени. Двајцата пациенти во Париз се двојка кои пристигнале во Париз на ...

Во Австралија регистриран првиот случај на заразен со новиот коронавирус

А1 On - 25.01.2020

Австралија денеска потврди за прв случај на новиот вид коронавирус во државата Викторија, додека сојузната влада ги повика граѓаните да не патуваат во кинеската провинција Хубеи, епицентар на епидемијата.

Двајца од тројцата заболени во Франција пристигнале на аеродром без симптоми

Сител - 25.01.2020

Двајца од тројцата Кинези во Франција на кои им е дијагностициран коронарвирус, пристигнале во Париз без симптоми на болеста, соопштија денеска лекарите во болницата каде се сместени. Двајцата пациенти во Париз се двојка кои пристигнале во Париз на ...

Двајца од тројцата заболени во Франција пристигнале на аеродром без симптоми

Слободен Печат - 25.01.2020

Француското Министерство за здравство соопшти дека неколку лица се хоспитализирани заради набљудување. Двајца од тројцата Кинези во Франција на кои им е дијагностициран коронарвирус, пристигнале во Париз без симптоми на болеста, соопштија денеска ...

Кинеската армија распореди 450 свои лекари во Вухан од каде почна ширењето на коронавирусот

А1 On - 25.01.2020

Четиристотини и педесет лекари од кинеската армија пристигнаа со авион синоќа во градот Вухан, каде започна ширењето на коронавирусот, јави Синхуа. Дел од тие лекари имаат искуство во борбата против ебола.

Прв случај на коронавирусот во Австралија

Слободен Печат - 25.01.2020

Здравствените власти велат дека пациентот не е во многу сериозна состојба. Австралија денеска потврди за прв случај на новиот вид коронавирус во државата Викторија, додека сојузната влада ги повика граѓаните да не патуваат во кинеската провинција ...

Кинеската армија распореди 450 свои лекари во Вухан од каде почна ширењето на коронавирусот

Сител - 25.01.2020

Четиристотини и педесет лекари од кинеската армија пристигнаа со авион синоќа во градот Вухан, каде започна ширењето на коронавирусот, јави Синхуа. Дел од тие лекари имаат искуство во борбата против ебола.

Еве како изгледа животот во градот од кој се рашири новиот смртоносен вирус (ВИДЕО)

USB - 25.01.2020

Смртоносниот коронавирус се појави во Кина во текот на минатиот месец, а за неколку недели од него починаа 17 лица и стотици се заразија. Случаите на зараза со овој вирус се идентификувани и надвор од Кина, во Тајван, на Филипините, во Тајланд, ...

Кинеската армија распореди 450 лекари во Вухан

Слободен Печат - 25.01.2020

Четиристотини и педесет лекари од кинеската армија пристигнаа со авион синоќа во градот Вухан, каде започна ширењето на коронавирусот, јави Синхуа. Дел од тие лекари имаат искуство во борбата против ебола.

Во Австралија регистриран првиот случај на заразен со новиот коронавирус

Нетпрес - 25.01.2020

Австралија денеска потврди за прв случај на новиот вид коронавирус во државата Викторија, додека сојузната влада ги повика граѓаните да не патуваат во кинеската провинција Хубеи, епицентар на епидемијата.

Кинеската армија распореди 450 свои лекари во Вухан од каде почна ширењето на коронавирусот

Нетпрес - 25.01.2020

Четиристотини и педесет лекари од кинеската армија пристигнаа со авион синоќа во градот Вухан, каде започна ширењето на коронавирусот, јави Синхуа. Дел од тие лекари имаат искуство во борбата против ебола.

Во Кина почнува Годината на стаорецот во сенка на заканите од коронавирусот

Нетпрес - 25.01.2020

Годината на стаорецот, првиот од 12-те хороскопски знаци на традиционалниот кинески лунарен календар, почнува во Кина, засенета од големите ограничувања за патувања воведени во страв од ширење на новата болест на белите дробови што избувна во градот ...

Кина го прошири карантинот за корона-вирусот: Изолирани 56 милиони луѓе

Нова ТВ - 25.01.2020

Властите во централната кинеска провинција Хубеи, во централниот дел од државата, објавија дека ги прошируваат мерките за спречување на ширењето на новиот вирус. На 13-те градови веќе ставени во карантин во покраината, додадени се уште пет.

Во Вухан ќе се гради уште една наменска болница со 1.300 кревети поради појавата на коронавирусот

Нетпрес - 25.01.2020

Кинескиот град Вухан, што е во изолација поради појава на коронавирус, ќе изгради втора наменска болница за лекување пациенти од таа инфекција, објави Чајна дејли. Изградбата на болницата 1.300 кревети се очекува да заврши за половина месец.

Во Вухан ќе се гради уште една наменска болница со 1.300 кревети поради појавата на коронавирусот

А1 On - 25.01.2020

Кинескиот град Вухан, што е во изолација поради појава на коронавирус, ќе изгради втора наменска болница за лекување пациенти од таа инфекција, објави Чајна дејли. Изградбата на болницата 1.300 кревети се очекува да заврши за половина месец.

Ќе се гради втора болница во Вухан за лекување на пациенти од коронавирусот

Слободен Печат - 25.01.2020

Кинескиот град Вухан, што е во изолација поради појава на коронавирус, ќе изгради втора наменска болница за лекување пациенти од таа инфекција, објави Чајна дејли. Изградбата на болницата 1.300 кревети се очекува да заврши за половина месец.

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Макфакс - 25.01.2020

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега 41 лица починале од вирусот. Австралија денеска го објави првиот потврден случај на коронавирус во државата ...

Кина: Проширен регионот што е под карантин, воведени национални мерки за откривање на новиот вирус

А1 On - 25.01.2020

Властите во централната кинеска провинција Хубеи во централниот дел од државата, денеска објавија дека ги прошируваат мерките за спречување на ширењето на новиот вирус. На 13-те градови веќе ставени во карантин во покраината, додадени се уште пет.

Во Кина почнува Годината на стаорецот во сенка на заканите од коронавирусот

А1 On - 25.01.2020

Годината на стаорецот, првиот од 12-те хороскопски знаци на традиционалниот кинески лунарен календар, почнува во Кина, засенета од големите ограничувања за патувања воведени во страв од ширење на новата болест на белите дробови што избувна во градот ...

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Макфакс - 25.01.2020

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми на 41, соопштија локалните власти. Дополнително, регистрирани се уште 180 заразени лица.

Расте бројот на жртви: Нови 15 смртни случаи од коронавирусот во Кина

Слободен Печат - 25.01.2020

Пријавени се дополнителни 15 смртни случаи во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми на 41, соопштија локалните власти, додавајќи дека се регистрирани уште 180 заразени.

Кинеската армија распореди 450 свои лекари во Вухан

Макфакс - 25.01.2020

Четиристотини и педесет лекари од кинеската армија пристигнаа со авион во градот Вухан, каде почна ширењето на корона вирусот. Дел од тие лекари имаат искуство во борбата против ебола. Кинеските власти претходно објавија дека ги прошируваат мерките ...

Прогласена вонредна состојба во Хонг Конг поради коронавирусот

Слободен Печат - 25.01.2020

Пет случаи на заболени од коронавирус се потврдени од локалните здравствени власти. Други 122 лица се лекуваат од сомнителна инфекција. Главниот администратор на Хонг Конг, Кери Лам, денеска објави вонредна состојба и мерки за ограничување на ...

Вонредна состојба во Хонг Конг поради новиот коронавирус

А1 On - 25.01.2020

Главниот администратор на Хонг Конг, Кери Лам, денеска објави вонредна состојба и мерки за ограничување на врските на градот со континентална Кина поради новиот коронавирус. Училиштата, кои сега се на одмор за Лунарната нова година, ќе останат ...

Сè што треба да знаете за новиот коронавирус од Кина

МКД - 25.01.2020

Бидете претпазливи, но сè уште не паничете. Експертите за јавно здравје од целиот свет се обидуваат да го разберат, да го следат и да го скротат новиот вирус што се појави во Вухан, Кина, во почетокот на декември.

И Австралија на листата од 11 држави со случаи на коронавирусот: Во Кина починаа 40, над 1.200 се заразени

360 степени - 25.01.2020

Бројот на починати од коронавирусот се искачи на 41, а бројот на регистрирани случаи од Кина се прошири во 11 други земји. Сите 41 смртни случаи се во Кина, од кои 39 во провинцијата Хубеј, која е извор на заразарата.

Нови 15 смртрни случаи од коронавирусот во Кина

А1 On - 25.01.2020

Пријавени се дополнителни 15 смртни случаи во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми на 41, соопштија локалните власти, додавајќи дека се регистрирани уште 180 заразени.

Во Вухан ќе се гради уште една наменска болница за заразените од корона вирусот

Макфакс - 25.01.2020

Кинескиот град Вухан, кој се наоѓа во изолација поради избивањето на корона вирусот, ќе изгради втора наменска болница за лечење на пациенти од оваа зараза, објави весникот „Чајна дејли“. Изградбата на болницата со 1.300 кревети би требало, според ...

Кина го прошири карантинот, во Хонг Конг вонредна состојба поради коронавирус

Р.С.Европа - 25.01.2020

Кина денес објави дека го проширува санитарниот кордон што треба да го спречи ширењето на вирусот што прв пат се појави во Вухан. Според некои проценки, поради оваа мерка ќе бидат отсечени 56 милиони луѓе од светот.

Кина го проширува карантинот – 56 милиони луѓе ќе бидат отсечени од светот

МКД - 25.01.2020

Кина денес соопшти дека го проширува санитарниот кордон кој треба да го спречи ширењето на вирусот кој првично се појави во градот Вухан. Според некои проценки, поради проширениот карантин од 35 до 56 милиони луѓе ќе бидат отсечени од светот.

Повеќе од 50 милиони луѓе во Кина отсечени од светот поради карантин во 16 градови

А1 On - 25.01.2020

Кинеските власти воведоа забрани за сообраќај во три други градови денеска за да спречат ширење на коронавирусот, отсекувајќи од светот повеќе од 50 милиони луѓе во вкупно 16 градови. Покрај тоа, во Вухан, што веќе е во изолација, употребата на ...

Вонредна состојба во Хонг Конг поради новиот коронавирус

Макфакс - 25.01.2020

Лидерката на Хонг Конг, Кери Лам, денеска објави вонредна состојба и мерки за ограничување на врските на градот со континентална Кина поради новиот коронавирус. Училиштата ќе останат затворени до 17 февруари, а летовите до и од Вухан, каде почна ...

СИТЕ ДОСЕГАШНИ ФАКТИ ЗА КОРОНАВИРУСОТ: Видете во кои земји досега се регистрирани случаи на заболени

Слободен Печат - 25.01.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг свика итна средба на Политбирото за разгледување мерки за борба со ширењето на коронавирусот. Факти откако се прошири коронавирусот: – Засега е потврдено дека има 41 жртва од тој вирус во Кина од 24 јануари, и дека ...

Светот во страв од новата болест: Што досега се знае за новиот коронавирус?

360 степени - 25.01.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг свика итна средба на Политбирото за разгледување мерки за борба со ширењето на коронавирусот. Но што досега е познато за ова заболување кое се шири со голема брзина и веќе се пренесе на сите континети? -Засега е ...

Си: Кина се соочува со сериозна ситуација, вирусот се шири

Сител - 25.01.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг одржа состанок на Политбирото на Комунистичката партија за мерките за борба против ширењето на коронавирусот, објави денеска државната кинеска телевизија. – Земјата се соочува со сериозна ситуација во која ...

Франција и САД планираат да ги евакуираат своите државјани од Вухан поради корона вирусот

Макфакс - 25.01.2020

Франција планира да ги евакуира француските државјани од Кина, откако кинеската влада реши да го стави градот Вухан во карантин по избувнувањето на епидемијата на корона вирусот, објавија денеска кинеските медиуми, повикувајќи се на е-пошта од ...

Вонредна состојба во Хонг Конг поради новиот коронавирус

Нетпрес - 25.01.2020

Главниот администратор на Хонг Конг, Кери Лам, денеска објави вонредна состојба и мерки за ограничување на врските на градот со континентална Кина поради новиот коронавирус. Училиштата, кои сега се на одмор за Лунарната нова година, ќе останат ...

Сoстојбата е алармантна: Кинескиот претседател предупредува дека коронавирусот брзо се шири

А1 On - 25.01.2020

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг одржа состанок на Политбирото на Комунистичката партија за мерките за борба против ширењето на коронавирусот, објави државната кинеска телевизија. Земјата се соочува со „сериозна ситуација“ во која коронавирусот се ...

Повеќе од 50 милиони луѓе во Кина отсечени од светот поради карантин во 16 градови

Курир - 25.01.2020

Кинеските власти воведоа забрани за сообраќај во три други градови денеска за да спречат ширење на коронавирусот, отсекувајќи од светот повеќе од 50 милиони луѓе во вкупно 16 градови. Покрај тоа, во Вухан, што веќе е во изолација, употребата на ...

Шји Џјинпинг: Ситуацијата е сериозна, ширењето на вирусот забрзува

Макфакс - 25.01.2020

Ширењето на новиот корона вирус се забрзува, предупреди денеска кинескиот претседател, Шји Џјинпинг, по состанокот на Политбирото на Комунистичката партија, за мерките за борба против ширење на корона вирусот.

Од коали, крокодили до змии и стаорци, листата за јадење од пазарот во Кина каде започна вирусот

А1 On - 25.01.2020

Пазарот Хунан, местото од каде што заразниот коронавирус прво се рашири во Вухан, а потоа и во неколку земји, е затворен со денови. Иако вакви пазари има ниѕ цела Кина и самите Кинези се чини дека се шокирани од она што се продавало во Вухан, барем ...

Корона вирусот може да го пренесат и заболени кои не покажуваат симптоми

Макфакс - 25.01.2020

Лекарите во Кина пријавиле асимптоматско ширење на корона вирусот, откако забележале случај во кој шест од седум членови на едно семејство заболени од висурот, вклучително и десетогодишно дете, кај кое не се појавиле симптоми.

Си Џинпинг: Кина победува во борбата со вирусот, но ширењето забрзува

МКД - 25.01.2020

Претседателот на Кина Си Џинпинг одржа состанок на политбирото на Комунистичката партија за мерките за борба против ширењето на коронавирусот. Си порача дека Кина се соочува со тешка ситуација во која вирусот сѐ позабрзано се шири.

Повеќе од 50 милиони луѓе во Кина отсечени од светот поради карантин во 16 градови

Нетпрес - 25.01.2020

Кинеските власти воведоа забрани за сообраќај во три други градови денеска за да спречат ширење на коронавирусот, отсекувајќи од светот повеќе од 50 милиони луѓе во вкупно 16 градови. Покрај тоа, во Вухан, што веќе е во изолација, употребата на ...

Кина го проширува карантинот заради корона вирусот

Алфа - 25.01.2020

Кина денес соопшти дека го проширува санитарниот кордон кој треба да го спречи ширењето на вирусот кој првично се појави во градот Вухан. Според некои проценки, поради проширениот карантин од 35 до 56 милиони луѓе ќе бидат отсечени од светот.

Досегашни факти за ширењето на коронавирусот

А1 On - 25.01.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг свика итна средба на Политбирото за разгледување мерки за борба со ширењето на коронавирусот. Факти откако се прошири коронавируст: – Засега е потврдено дека има 41 жртва од тој вирус во Кина од 24 јануари, и дека се ...

Досегашни факти за ширењето на коронавирусот

Нетпрес - 25.01.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг свика итна средба на Политбирото за разгледување мерки за борба со ширењето на коронавирусот. Факти откако се прошири коронавируст: – Засега е потврдено дека има 41 жртва од тој вирус во Кина од 24 јануари, и дека се ...

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Точка - 25.01.2020

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми на 41, соопштија локалните власти. Дополнително, регистрирани се уште 180 заразени лица.

Кинеската армија распореди 450 свои лекари во Вухан

Точка - 25.01.2020

Четиристотини и педесет лекари од кинеската армија пристигнаа со авион во градот Вухан, каде почна ширењето на корона вирусот. Дел од тие лекари имаат искуство во борбата против ебола. Кинеските власти претходно објавија дека ги прошируваат мерките ...

Во Кина почнува Годината на стаорецот во сенка на заканите од коронавирусот

Опсервер - 25.01.2020

– Годината на стаорецот, првиот од 12-те хороскопски знаци на традиционалниот кинески лунарен календар, почнува во Кина, засенета од големите ограничувања за патувања воведени во страв од ширење на новата болест на белите дробови што избувна во ...

Исповед на првиот пациент кој закрепнал од опасниот вирус: „Не можев да мрдам, а оздравев само поради една причина“

Точка - 25.01.2020

Првиот пациент кој закрепнал од новиот корона вирус е 23-годишниот Хуанг, а за кинеските медиуми открил како изгледал процесот на лечење и какви се симптомите на болеста која го однела во карантин.

Вонредна состојба во Хонг Конг поради новиот коронавирус

Вечер Прес - 25.01.2020

Главниот администратор на Хонг Конг, Кери Лам, денеска објави вонредна состојба и мерки за ограничување на врските на градот со континентална Кина поради новиот коронавирус. Училиштата, кои сега се на одмор за Лунарната нова година, ќе останат ...

Кина: Проширен регионот што е под карантин, воведени национални мерки за откривање на новиот вирус

Опсервер - 25.01.2020

– Властите во централната кинеска провинција Хубеи во централниот дел од државата, денеска објавија дека ги прошируваат мерките за спречување на ширењето на новиот вирус. На 13-те градови веќе ставени во карантин во покраината, додадени се уште пет.

Кина: Проширен регионот што е под карантин, воведени национални мерки за откривање на новиот вирус

Локално - 25.01.2020

Властите во централната кинеска провинција Хубеи во централниот дел од државата, денеска објавија дека ги прошируваат мерките за спречување на ширењето на новиот вирус. На 13-те градови веќе ставени во карантин во покраината, додадени се уште пет.

„Почнува од настинка“: Д-р Зоран ги открива симптомите на корона вирусот и како да се заштитите

Точка - 25.01.2020

Од 7-ми јануари кога корона вирусот се појави на подрачјето на Кина во градот Вухан, бројот на заболени и починати лица од ден на ден се зголемува. Вирусот во еден момент делувал “безизлезно“ и предизвикал голема паника затоа што се пренесува од ...

Повеќе од 50 милиони луѓе во Кина отсечени од светот

Република - 25.01.2020

Кинеските власти воведоа забрани за сообраќај во три други градови денеска за да спречат ширење на коронавирусот, отсекувајќи од светот повеќе од 50 милиони луѓе во вкупно 16 градови. Покрај тоа, во Вухан, што веќе е во изолација, употребата на ...

Во Кина почнува Годината на стаорецот во сенка на заканите од коронавирусот

24Инфо - 25.01.2020

Годината на стаорецот, првиот од 12-те хороскопски знаци на традиционалниот кинески лунарен календар, почнува во Кина, засенета од големите ограничувања за патувања воведени во страв од ширење на новата болест на белите дробови што избувна во градот ...

Повеќе од 50 милиони луѓе во Кина отсечени од светот поради карантин во 16 градови

Вечер Прес - 25.01.2020

Кинеските власти воведоа забрани за сообраќај во три други градови денеска за да спречат ширење на коронавирусот, отсекувајќи од светот повеќе од 50 милиони луѓе во вкупно 16 градови. Покрај тоа, во Вухан, што веќе е во изолација, употребата на ...

Годината на стаорецот во Кина го донесе Корона вирусот

Република - 25.01.2020

Годината на стаорецот, првиот од 12-те хороскопски знаци на традиционалниот кинески лунарен календар, почнува во Кина, засенета од големите ограничувања за патувања воведени во страв од ширење на новата болест на белите дробови што избувна во градот ...

Повеќе од 50 милиони луѓе во Кина отсечени од светот поради карантин во 16 градови

24Инфо - 25.01.2020

Кинеските власти воведоа забрани за сообраќај во три други градови денеска за да спречат ширење на коронавирусот, отсекувајќи од светот повеќе од 50 милиони луѓе во вкупно 16 градови. Покрај тоа, во Вухан, што веќе е во изолација, употребата на ...

Koрона вирусот се поблиску до Македонија: Прв случај во Хрватска

Република - 25.01.2020

Првите заразени од Корона вирусот почнаа да се појавуваат и на Балканот. Четворица Хрвати кои претстојувале во кинскиот град Вухан го носат овој вирус, потврдило хрватското министерство за здравство.

Ужасот затропа на нашите врати: Корона вирусот стигна во Европа, двајца заразени во Франција

Centar - 25.01.2020

Две лица се заразени со корона вирус во Франција, потврди тамошната министерка за АФП. Француската министерка за здравство, Агнес Бузин, изјави дека во Франција се пријавени два случаи на инфекција од корона вирус.

Франција и Русија ќе ги евакуираат своите државјани од Вухан

Вечер Прес - 25.01.2020

Франција планира да ги евакуира француските државјани кои останале во Кина, откако кинеската Влада реши да воведе карантин за градот Вухан по избувнувањето на коронавирусот, објавија денеска кинеските медиуми, повикувајќи се на електронско писмо од ...

Повеќе од 50 милиони луѓе во Кина отсечени од светот поради карантин во 16 градови

Frontline - 25.01.2020

Кинеските власти воведоа забрани за сообраќај во три други градови денеска за да спречат ширење на коронавирусот, отсекувајќи од светот повеќе од 50 милиони луѓе во вкупно 16 градови. Покрај тоа, во Вухан, што веќе е во изолација, употребата на ...

Повеќе од 50 милиони луѓе во Кина отсечени од светот поради карантин во 16 градови

Бриф - 25.01.2020

Кинеските власти воведоа забрани за сообраќај во три други градови денеска за да спречат ширење на коронавирусот, отсекувајќи од светот повеќе од 50 милиони луѓе во вкупно 16 градови. Покрај тоа, во Вухан, што веќе е во изолација, употребата на ...

Во Австралија регистриран првиот случај на заразен со новиот коронавирус

Опсервер - 25.01.2020

– Австралија денеска потврди за прв случај на новиот вид коронавирус во државата Викторија, додека сојузната влада ги повика граѓаните да не патуваат во кинеската провинција Хубеи, епицентар на епидемијата.

Досегашни факти за ширењето на коронавирусот

24Инфо - 25.01.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг свика итна средба на Политбирото за разгледување мерки за борба со ширењето на коронавирусот. Факти откако се прошири коронавируст: – Засега е потврдено дека има 41 жртва од тој вирус во Кина од 24 јануари, и дека се ...

Вонредна состојба во Хонгконг поради новиот корона вирус

Точка - 25.01.2020

Лидерката на Хонгконг, Кери Лам, денеска објави вонредна состојба и мерки за ограничување на врските на градот со континентална Кина поради новиот корона вирус. Училиштата ќе останат затворени до 17 февруари, а летовите до и од Вухан, каде почна ...

КОРОНАВИРУС – сите досегашни информации и факти

Вечер Прес - 25.01.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг свика итна средба на Политбирото за разгледување мерки за борба со ширењето на коронавирусот. Факти откако се прошири коронавируст: – Засега е потврдено дека има 41 жртва од тој вирус во Кина од 24 јануари, и дека се ...

ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ: Кина ги запира туристичките патувања дома и во странство

MTM - 25.01.2020

Кина ги прекинува сите групни туристички патувања дома и во странство од 27 јануари. Одлуката е донесена по епидемијата на пневмонија, предизвикана од новиот коронавирус, објави Централната кинеска телевизија.

Вака Кинезите градат болница за само 10 дена: Цел Вухан работи на смени!

Точка - 25.01.2020

Кинескиот град Вухан, кој е во изолација поради Корона вирусот, ќе изгради посебна болница за лекување на пациентите од оваа зараза, а се очекува да има 1300 кревети. Изградбата би требало да биде завршена до 3-ти февруари.

Два случаја на коронавирус во Франција – први потврдени во Европа

Опсервер - 25.01.2020

– Два случаи на инфекција со новиот коронавирус се потврдени во Франција денеска,и тоа се првите случаи во Европа. Министерката за здравство Ањес Бузин на прес-конференција рече дека тоа се првите потврдени случаи во Европа, додавајќи дека верува ...

Нови 15 смртрни случаи од коронавирусот во Кина

Локално - 25.01.2020

Пријавени се дополнителни 15 смртни случаи во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми на 41, соопштија локалните власти, додавајќи дека се регистрирани уште 180 заразени.

Поради коронавирусот, МНР со предупредување да не се патува во Вухан, Кина

Gostivarpress.mk - 25.01.2020

Македонското Министерството за надворешни работи ги предупреди граѓаните кои патуваат во НР Кина на опасноста од Коронавирусот, со потекло од градот Вухан, во провинцијата Хубеи. Заради брзото ширење на вирусот, Министерството препорачува ...

Во Австралија регистриран првиот случај на заразен со новиот коронавирус

Вечер Прес - 25.01.2020

Австралија денеска потврди за прв случај на новиот вид коронавирус во државата Викторија, додека сојузната влада ги повика граѓаните да не патуваат во кинеската провинција Хубеи, епицентар на епидемијата.

Во Кина почнува Годината на стаорецот во сенка на заканите од коронавирусот

Вечер Прес - 25.01.2020

Годината на стаорецот, првиот од 12-те хороскопски знаци на традиционалниот кинески лунарен календар, почнува во Кина, засенета од големите ограничувања за патувања воведени во страв од ширење на новата болест на белите дробови што избувна во градот ...

Комбинација од змија и лилјак: Oд оваа супа се рашири корона вирусот

PressingTV - 25.01.2020

Mешавина од две змии како и лилјак е причина за опасниот корона вирус кој се појави во Кина, открија епидемилозите. Оваа супа ја конзумирале луѓе од кои тргнал опасниот вирус. Се работи за змиите кинески крајт и кинеска кобра во комбинација со ...

Досегашни факти за ширењето на коронавирусот

Опсервер - 25.01.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг свика итна средба на Политбирото за разгледување мерки за борба со ширењето на коронавирусот. Факти откако се прошири коронавируст: – Засега е потврдено дека има 41 жртва од тој вирус во Кина од 24 јануари, и дека се ...

Досегашни факти за ширењето на коронавирусот

Frontline - 25.01.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг свика итна средба на Политбирото за разгледување мерки за борба со ширењето на коронавирусот. Факти откако се прошири коронавируст: – Засега е потврдено дека има 41 жртва од тој вирус во Кина од 24 јануари, и дека се ...

Си: Кина се соочува со сериозна ситуација, вирусот се шири

Опсервер - 25.01.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг одржа состанок на Политбирото на Комунистичката партија за мерките за борба против ширењето на коронавирусот, објави денеска државната кинеска телевизија. – Земјата се соочува со сериозна ситуација во која ...

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Centar - 25.01.2020

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега 41 лица починале од вирусот. Австралија денеска го објави првиот потврден случај на коронавирус во државата ...

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Centar - 25.01.2020

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми на 41, соопштија локалните власти. Дополнително, регистрирани се уште 180 заразени лица.

Си: Кина се соочува со сериозна ситуација, коронавирусот се шири

Локално - 25.01.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг одржа состанок на Политбирото на Комунистичката партија за мерките за борба против ширењето на коронавирусот, објави денеска државната кинеска телевизија. – Земјата се соочува со сериозна ситуација во која ...

Си: Кина се соочува со сериозна ситуација, вирусот се шири

4NEWS - 25.01.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг одржа состанок на Политбирото на Комунистичката партија за мерките за борба против ширењето на коронавирусот, објави денеска државната кинеска телевизија. – Земјата се соочува со сериозна ситуација во која ...

ФАКТИ ЗА КОРОНАВИРУСОТ: Аеродромите низ цел свет ги засилија контролите на патниците

Денешен - 25.01.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг свика итна средба на Политбирото за разгледување мерки за борба со ширењето на коронавирусот. Факти откако се прошири коронавируст: – Засега е потврдено дека има 41 жртва од тој вирус во Кина од 24 јануари, и дека се ...

Си: Кина се соочува со сериозно ширење на вирусот

Денешен - 25.01.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг одржа состанок на Политбирото на Комунистичката партија за мерките за борба против ширењето на коронавирусот, објави денеска државната кинеска телевизија. – Земјата се соочува со сериозна ситуација во која ...

Кина: Во карантин повеќе од 50 милиони луѓе

Денешен - 25.01.2020

Кинеските власти воведоа забрани за сообраќај во три други градови денеска за да спречат ширење на коронавирусот, отсекувајќи од светот повеќе од 50 милиони луѓе во вкупно 16 градови. Покрај тоа, во Вухан, што веќе е во изолација, употребата на ...

Си: Кина се соочува со сериозна ситуација, вирусот се шири

Вечер Прес - 25.01.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг одржа состанок на Политбирото на Комунистичката партија за мерките за борба против ширењето на коронавирусот, објави денеска државната кинеска телевизија. – Земјата се соочува со сериозна ситуација во која ...

Како да знаете дека имате корона вирус: Симптомите се треска, кашлица и отежнато дишење

Република - 25.01.2020

– Засега е потврдено дека има 41 жртва од тој вирус во Кина од 24 јануари, и дека се заболени 1.287 луѓе. -СЗО нагласи ширењето на вирусот означува вонредна состојба за Кина, и се уште не е глобален итен случај.

Кинеската армија распореди 450 свои лекари во Вухан

Centar - 25.01.2020

Четиристотини и педесет лекари од кинеската армија пристигнаа со авион во градот Вухан, каде почна ширењето на корона вирусот. Дел од тие лекари имаат искуство во борбата против ебола. Кинеските власти претходно објавија дека ги прошируваат мерките ...

Вонредна состојба во Хонг Конг поради новиот коронавирус

MTM - 25.01.2020

Лидерката на Хонг Конг, Кери Лам, денеска објави вонредна состојба и мерки за ограничување на врските на градот со континентална Кина поради новиот коронавирус. Училиштата ќе останат затворени до 17 февруари, а летовите до и од Вухан, каде почна ...

Корона вирусот стигна во Европа, двајца починаа – „Најверојатно ќе има и уште“

Скопје инфо - 25.01.2020

Франција потврди две смртни случаи како резултат на корона вирусот, изјави француската министерка за здравство. Ова се првите смртни случаи во Европа. Во француските градови Париз и Бордо се потврдени два случаи на корона вирусот, изјави француската ...

Франција и САД планираат да ги евакуираат своите државјани од Вухан поради корона вирусот

MTM - 25.01.2020

Франција планира да ги евакуира француските државјани од Кина, откако кинеската влада реши да го стави градот Вухан во карантин по избувнувањето на епидемијата на корона вирусот, објавија денеска кинеските медиуми, повикувајќи се на е-пошта од ...

Kина: Проширен регионот што е под карантин, воведени национални мерки за откривање на новиот вирус

24Инфо - 25.01.2020

Властите во централната кинеска провинција Хубеи во централниот дел од државата, денеска објавија дека ги прошируваат мерките за спречување на ширењето на новиот вирус. На 13-те градови веќе ставени во карантин во покраината, додадени се уште пет.

Вухан гради и втора болница за заболените од коронавирус

Опсервер - 25.01.2020

– Кинескиот град Вухан, кој е во изолација како резултат на појавата на смртоносен коронавирус, ќе изгради и втора наменска болница за лекување на пациенти со оваа инфекција. Изградбата на болницата со 1.300 кревети треба да заврши за половина месец.

Франција и Русија ќе ги евакуираат своите државјани од Вухан

Опсервер - 25.01.2020

– Франција планира да ги евакуира француските државјани кои останале во Кина, откако кинеската Влада реши да воведе карантин за градот Вухан по избувнувањето на коронавирусот, објавија денеска кинеските медиуми, повикувајќи се на електронско писмо ...

Корона вирусот може да го пренесат и заболени кои не покажуваат симптоми

24Инфо - 25.01.2020

Лекарите во Кина пријавиле асимптоматско ширење на корона вирусот, откако забележале случај во кој шест од седум членови на едно семејство заболени од висурот, вклучително и десетогодишно дете, кај кое не се појавиле симптоми.

Кинеската армија распореди 450 свои лекари во Вухан од каде почна ширењето на коронавирусот

Опсервер - 25.01.2020

– Четиристотини и педесет лекари од кинеската армија пристигнаа со авион синоќа во градот Вухан, каде започна ширењето на коронавирусот, јави Синхуа. Дел од тие лекари имаат искуство во борбата против ебола.

Франција и Русија ќе ги евакуираат своите државјани од Вухан

Денешен - 25.01.2020

Франција планира да ги евакуира француските државјани кои останале во Кина, откако кинеската Влада реши да воведе карантин за градот Вухан по избувнувањето на коронавирусот, објавија денеска кинеските медиуми, повикувајќи се на електронско писмо од ...

Коронавирусот стигна и во Австралија

Република - 25.01.2020

Австралија денеска потврди за прв случај на новиот вид коронавирус во државата Викторија, додека сојузната влада ги повика граѓаните да не патуваат во кинеската провинција Хубеи, епицентар на епидемијата.

Си Џинпинг: Ситуацијата е сериозна, ширењето на вирусот забрзува

24Инфо - 25.01.2020

Ширењето на новиот корона вирус се забрзува, предупреди денеска кинескиот претседател, Си Џинпинг, по состанокот на Политбирото на Комунистичката партија, за мерките за борба против ширење на корона вирусот.

Кина: Проширен регионот што е под карантин, воведени национални мерки за откривање на новиот вирус

Frontline - 25.01.2020

На 13-те градови веќе ставени во карантин во покраината, додадени се уште пет. Според проценките на западни медиуми, тоа значи дека 56 милиони луѓе веќе се изолирани од светот. Властите во централната кинеска провинција Хубеи во централниот дел од ...

Во Вухан ќе се гради уште една наменска болница со 1.300 кревети поради појавата на коронавирусот

24Инфо - 25.01.2020

Кинескиот град Вухан, што е во изолација поради појава на коронавирус, ќе изгради втора наменска болница за лекување пациенти од таа инфекција, објави Чајна дејли. Изградбата на болницата 1.300 кревети се очекува да заврши за половина месец.

Шји Џјинпинг: Ситуацијата е сериозна, ширењето на вирусот забрзува

Centar - 25.01.2020

Ширењето на новиот корона вирус се забрзува, предупреди денеска кинескиот претседател, Шји Џјинпинг, по состанокот на Политбирото на Комунистичката партија, за мерките за борба против ширење на корона вирусот.

Вонредна состојба во Хонг Конг поради новиот коронавирус

Centar - 25.01.2020

Лидерката на Хонг Конг, Кери Лам, денеска објави вонредна состојба и мерки за ограничување на врските на градот со континентална Кина поради новиот коронавирус. Училиштата ќе останат затворени до 17 февруари, а летовите до и од Вухан, каде почна ...

Во Вухан ќе се гради уште една наменска болница за заразените од корона вирусот

Centar - 25.01.2020

Кинескиот град Вухан, кој се наоѓа во изолација поради избивањето на корона вирусот, ќе изгради втора наменска болница за лечење на пациенти од оваа зараза, објави весникот „Чајна дејли“. Изградбата на болницата со 1.300 кревети би требало, според ...

Двајца од тројцата заболени во Франција пристигнале на аеродром без симптоми

Локално - 25.01.2020

Двајца од тројцата Кинези во Франција на кои им е дијагностициран коронарвирус, пристигнале во Париз без симптоми на болеста, соопштија денеска лекарите во болницата каде се сместени. Двајцата пациенти во Париз се двојка кои пристигнале во Париз на ...

Двајца од тројцата заболени во Франција пристигнале на аеродром без симптоми

Вечер Прес - 25.01.2020

Двајца од тројцата Кинези во Франција на кои им е дијагностициран коронарвирус, пристигнале во Париз без симптоми на болеста, соопштија денеска лекарите во болницата каде се сместени. Двајцата пациенти во Париз се двојка кои пристигнале во Париз на ...

Кинеската армија распореди 450 свои лекари во Вухан од каде почна ширењето на коронавирусот

Локално - 25.01.2020

Четиристотини и педесет лекари од кинеската армија пристигнаа со авион синоќа во градот Вухан, каде започна ширењето на коронавирусот, јави Синхуа. Дел од тие лекари имаат искуство во борбата против ебола.

Вонредна состојба во Хонг Конг поради новиот коронавирус

Опсервер - 25.01.2020

– Главниот администратор на Хонг Конг, Кери Лам, денеска објави вонредна состојба и мерки за ограничување на врските на градот со континентална Кина поради новиот коронавирус. Училиштата, кои сега се на одмор за Лунарната нова година, ќе останат ...

Уште 15 лица во Кина починаа од коронавирусот

Република - 25.01.2020

Пријавени се дополнителни 15 смртни случаи во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми на 41, соопштија локалните власти, додавајќи дека се регистрирани уште 180 заразени.

Кинеската армија распореди 450 свои лекари во Вухан од каде почна ширењето на коронавирусот

24Инфо - 25.01.2020

Четиристотини и педесет лекари од кинеската армија пристигнаа со авион синоќа во градот Вухан, каде започна ширењето на коронавирусот, јави Синхуа. Дел од тие лекари имаат искуство во борбата против ебола.

Во Австралија регистриран првиот случај на заразен со новиот коронавирус

24Инфо - 25.01.2020

Австралија денеска потврди за прв случај на новиот вид коронавирус во државата Викторија, додека сојузната влада ги повика граѓаните да не патуваат во кинеската провинција Хубеи, епицентар на епидемијата.

Двајца од тројцата заболени во Франција пристигнале на аеродром без симптоми

24Инфо - 25.01.2020

Двајца од тројцата Кинези во Франција на кои им е дијагностициран коронарвирус, пристигнале во Париз без симптоми на болеста, соопштија денеска лекарите во болницата каде се сместени. Двајцата пациенти во Париз се двојка кои пристигнале во Париз на ...

Двајца од тројцата заболени во Франција пристигнале на аеродром без симптоми

Денешен - 25.01.2020

Двајца од тројцата Кинези во Франција на кои им е дијагностициран коронарвирус, пристигнале во Париз без симптоми на болеста, соопштија денеска лекарите во болницата каде се сместени. Двајцата пациенти во Париз се двојка кои пристигнале во Париз на ...

Во Вухан ќе се гради уште една наменска болница со 1.300 кревети поради појавата на коронавирусот

Република - 25.01.2020

Кинескиот град Вухан, што е во изолација поради појава на коронавирус, ќе изгради втора наменска болница за лекување пациенти од таа инфекција, објави Чајна дејли. Изградбата на болницата 1.300 кревети се очекува да заврши за половина месец.

Нови 15 смртрни случаи од коронавирусот во Кина

Опсервер - 25.01.2020

– Пријавени се дополнителни 15 смртни случаи во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми на 41, соопштија локалните власти, додавајќи дека се регистрирани уште 180 заразени.

Лунарна Нова година: Започна годината на стаорецот

Локално - 25.01.2020

Милијарда луѓе низ светот започнаа да ја слават лунарната Нова година, позната уште и како кинеска Нова година, фестивал кој трае 15 дена и се одржува на повеќе места низ Азија. Ниту опасноста од потенцијалното ширење на коронавирусот не ги спречи ...

Двајца од тројцата заболени во Франција пристигнале на аеродром без симптоми

4NEWS - 25.01.2020

Двајца од тројцата Кинези во Франција на кои им е дијагностициран коронарвирус, пристигнале во Париз без симптоми на болеста, соопштија денеска лекарите во болницата каде се сместени. Двајцата пациенти во Париз се двојка кои пристигнале во Париз на ...

Вухан гради и втора болница за заболените од коронавирус

24Инфо - 25.01.2020

Кинескиот град Вухан, кој е во изолација како резултат на појавата на смртоносен коронавирус, ќе изгради и втора наменска болница за лекување на пациенти со оваа инфекција. Изградбата на болницата со 1.300 кревети треба да заврши за половина месец.

Корона вирусот излегол од тајната лабораторија за биолошко оружје во Вухан

24Инфо - 25.01.2020

Постојат сомневања дека смртоносниот вирус излегол од тајната лабораторија за биолошко оружје, која се наоѓа во градот Вухан, од каде се прошири вирусното заболување, пишува Блиц.бг. Речиси и да не се споменува дека постои врвна лабораторија за ...

Вонредна состојба во Хонг Конг поради коронавирусот

Локално - 25.01.2020

Главниот администратор на Хонг Конг, Кери Лам, денеска објави вонредна состојба и мерки за ограничување на врските на градот со континентална Кина поради новиот коронавирус. Училиштата, кои сега се на одмор за Лунарната нова година, ќе останат ...

Во Вухан ќе се гради уште една наменска болница со 1.300 кревети поради појавата на коронавирусот

Вечер Прес - 25.01.2020

Кинескиот град Вухан, што е во изолација поради појава на коронавирус, ќе изгради втора наменска болница за лекување пациенти од таа инфекција, објави Чајна дејли. Изградбата на болницата 1.300 кревети се очекува да заврши за половина месец.

Не можам повеќе, ова е неиздржливо: Медицинска сестра врискала поради хаосот кој го направил корона вирусот

Точка - 25.01.2020

На интернет се појавила снимка која, наводно, го прикажува хаосот кој настанал меѓу медицинскиот персонал по епидемијата на новиот корона вирус во Кина. Медицинската сестра од Вухан целосно се скршила.

Нови 15 смртни случаи од коронавирусот во Кина

Вечер Прес - 25.01.2020

Пријавени се дополнителни 15 смртни случаи во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми на 41, соопштија локалните власти, додавајќи дека се регистрирани уште 180 заразени.

Во Вухан ќе се гради уште една наменска болница со 1.300 кревети поради појавата на коронавирусот

Опсервер - 25.01.2020

– Кинескиот град Вухан, што е во изолација поради појава на коронавирус, ќе изгради втора наменска болница за лекување пациенти од таа инфекција, објави Чајна дејли. Изградбата на болницата 1.300 кревети се очекува да заврши за половина месец.

Хонгконг: Вонредна состојба поради коронавирусот

Денешен - 25.01.2020

Главниот администратор на Хонг Конг, Кери Лам, денеска објави вонредна состојба и мерки за ограничување на врските на градот со континентална Кина поради новиот коронавирус. Училиштата, кои сега се на одмор за Лунарната нова година, ќе останат ...

Кина: Во Вухан ќе се гради уште една болница со 1.300 кревети поради коронавирусот

Денешен - 25.01.2020

Кинескиот град Вухан, што е во изолација поради појава на коронавирус, ќе изгради втора наменска болница за лекување пациенти од таа инфекција, објави Чајна дејли. Изградбата на болницата 1.300 кревети се очекува да заврши за половина месец.

Австралија: Во Викторија регистриран првиот случај на заразен со коронавирус

Денешен - 25.01.2020

Австралија денеска потврди за прв случај на новиот вид коронавирус во државата Викторија, додека сојузната влада ги повика граѓаните да не патуваат во кинеската провинција Хубеи, епицентар на епидемијата.

Коронавирус во Кина: Проширен регионот што е под карантин, воведени национални мерки

Денешен - 25.01.2020

Властите во централната кинеска провинција Хубеи во централниот дел од државата, денеска објавија дека ги прошируваат мерките за спречување на ширењето на новиот вирус. На 13-те градови веќе ставени во карантин во покраината, додадени се уште пет.

Повеќе од 50 милиони луѓе во Кина отсечени од светот поради карантин во 16 градови

Опсервер - 25.01.2020

– Кинеските власти воведоа забрани за сообраќај во три други градови денеска за да спречат ширење на коронавирусот, отсекувајќи од светот повеќе од 50 милиони луѓе во вкупно 16 градови. Покрај тоа, во Вухан, што веќе е во изолација, употребата на ...

Прв случај на Корона вирусот во Австралија и Малезија: Досега од вирусот почина 41 лице

Точка - 25.01.2020

Австралија и Малезија денес ги потврдија првите случаеви на новиот Корона вирус на нивна територија, додека пак кинеските власти потврдија дека досега како последица на вирусот починало 41 лице.

Може ли коронавирусот да влезе во Македонија

Н.Македонија - 25.01.2020

Додека Светската здравствена организација (СЗО) очекува пораст на бројот на заразените од коронавирусот во Кина и негово ширење низ светот, поради што вчера и ги повика светските влади да ги преземат сите мерки на претпазливост, а македонското ...

Во Вухан ќе се гради уште една болница за заразените од коронавирусот

Н.Македонија - 25.01.2020

Кинескиот град Вухан, кој се наоѓа во изолација поради избивањето на корона вирусот, ќе изгради втора наменска болница за лечење на пациенти од оваа зараза, објави весникот „Чајна дејли“. Изградбата на болницата со 1.300 кревети би требало, според ...

Кина ја засилува борбата против ширењето на коронавирусот

Н.Македонија - 25.01.2020

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми на 41, соопштија локалните власти. Дополнително, регистрирани се уште 180 заразени лица.

Вонредна состојба во Хонгконг поради коронавирусот

Н.Македонија - 25.01.2020

Лидерката на Хонгконг, Кери Лам, денеска објави вонредна состојба и мерки за ограничување на врските на градот со континентална Кина поради новиот коронавирус. Училиштата ќе останат затворени до 17 февруари, а летовите до и од Вухан, каде почна ...

Франција и САД планираат да ги евакуираат своите државјани од Вухан

Н.Македонија - 25.01.2020

Франција планира да ги евакуира француските државјани од Кина, откако кинеската влада реши да го стави градот Вухан во карантин по избувнувањето на епидемијата на корона вирусот, објавија денеска кинеските медиуми, повикувајќи се на е-пошта од ...

Во Кина почнува Годината на стаорецот во сенка на заканите од коронавирусот

MakPress - 25.01.2020

Годината на стаорецот, првиот од 12-те хороскопски знаци на традиционалниот кинески лунарен календар, почнува во Кина, засенета од големите ограничувања за патувања воведени во страв од ширење на новата болест на белите дробови што избувна во градот ...

Си: Кина се соочува со сериозна ситуација, вирусот се шири

MakPress - 25.01.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг одржа состанок на Политбирото на Комунистичката партија за мерките за борба против ширењето на коронавирусот, објави денеска државната кинеска телевизија. – Земјата се соочува со сериозна ситуација во која ...

Кина: Проширен регионот што е под карантин, воведени национални мерки за откривање на новиот вирус

MakPress - 25.01.2020

Властите во централната кинеска провинција Хубеи во централниот дел од државата, денеска објавија дека ги прошируваат мерките за спречување на ширењето на новиот вирус. На 13-те градови веќе ставени во карантин во покраината, додадени се уште пет.

Во Кина 41 починат, коронавирусот стигна во Европа и во Австралија

Expres - 25.01.2020

Кинеските властии соопштија дека има нови 15 смртни случаи заразени со короналниот вирус, со што бројот на загинатите достигна 41.починат. И покрај тоа што се преземени мерки за ширење на епидемијата – ограничување на движење, суспендирање на ...

Во Вухан ќе се гради уште една наменска болница со 1.300 кревети поради појавата на коронавирусот

MakPress - 25.01.2020

Кинескиот град Вухан, што е во изолација поради појава на коронавирус, ќе изгради втора наменска болница за лекување пациенти од таа инфекција, објави Чајна дејли. Изградбата на болницата 1.300 кревети се очекува да заврши за половина месец.

Вонредна состојба во Хонг Конг поради новиот коронавирус

MakPress - 25.01.2020

Главниот администратор на Хонг Конг, Кери Лам, денеска објави вонредна состојба и мерки за ограничување на врските на градот со континентална Кина поради новиот коронавирус. Училиштата, кои сега се на одмор за Лунарната нова година, ќе останат ...

Франција и Русија ќе ги евакуираат своите државјани од Вухан

MakPress - 25.01.2020

Франција планира да ги евакуира француските државјани кои останале во Кина, откако кинеската Влада реши да воведе карантин за градот Вухан по избувнувањето на коронавирусот, објавија денеска кинеските медиуми, повикувајќи се на електронско писмо од ...

Вухан гради и втора болница за заболените од коронавирус

MakPress - 25.01.2020

Кинескиот град Вухан, кој е во изолација како резултат на појавата на смртоносен коронавирус, ќе изгради и втора наменска болница за лекување на пациенти со оваа инфекција. Изградбата на болницата со 1.300 кревети треба да заврши за половина месец.

Нови 15 смртрни случаи од коронавирусот во Кина

MakPress - 25.01.2020

Пријавени се дополнителни 15 смртни случаи во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми на 41, соопштија локалните власти, додавајќи дека се регистрирани уште 180 заразени.

Двајца од тројцата заболени во Франција пристигнале на аеродром без симптоми

MakPress - 25.01.2020

Двајца од тројцата Кинези во Франција на кои им е дијагностициран коронарвирус, пристигнале во Париз без симптоми на болеста, соопштија денеска лекарите во болницата каде се сместени. Двајцата пациенти во Париз се двојка кои пристигнале во Париз на ...

Кинеската армија распореди 450 свои лекари во Вухан од каде почна ширењето на коронавирусот

MakPress - 25.01.2020

Четиристотини и педесет лекари од кинеската армија пристигнаа со авион синоќа во градот Вухан, каде започна ширењето на коронавирусот, јави Синхуа. Дел од тие лекари имаат искуство во борбата против ебола.

Бројот на починати од коронавирусот расте, вонредна состојба во Хонг Конг

Скопје1 - 25.01.2020

Бројот на починати од коронавирусот се искачи на 41, а бројот на регистрирани случаи од Кина се прошири во 11 други земји. Сите 41 смртни случаи се во Кина, од кои 39 во провинцијата Хубеј, која е извор на заразарата.

Повеќе од 50 милиони луѓе во Кина отсечени од светот поради карантин во 16 градови

MakPress - 25.01.2020

Кинеските власти воведоа забрани за сообраќај во три други градови денеска за да спречат ширење на коронавирусот, отсекувајќи од светот повеќе од 50 милиони луѓе во вкупно 16 градови. Покрај тоа, во Вухан, што веќе е во изолација, употребата на ...

Досегашни факти за ширењето на коронавирусот

MakPress - 25.01.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг свика итна средба на Политбирото за разгледување мерки за борба со ширењето на коронавирусот. Факти откако се прошири коронавируст: – Засега е потврдено дека има 41 жртва од тој вирус во Кина од 24 јануари, и дека се ...

Во Австралија регистриран првиот случај на заразен со новиот коронавирус

MakPress - 25.01.2020

Австралија денеска потврди за прв случај на новиот вид коронавирус во државата Викторија, додека сојузната влада ги повика граѓаните да не патуваат во кинеската провинција Хубеи, епицентар на епидемијата.

Епидемиолозите претпоставуваат дека супа од змија и лилјак е причина за корона вирусот (Видео)

MakPress - 25.01.2020

Mешавина од две змии како и лилјак е причина за опасниот корона вирус кој се појави во Кина, сметаат епидемилозите. Според првичните истражувања оваа супа ја конзумирале луѓе од кои тргнал опасниот вирус а била направена од змиите кинески крајт и ...

Коронавирус ја изолира Кина, се зголеми бројот на загинатите

Алсат-М - 24.01.2020

Во Кина се шират мерките за безбедност и изолација. Властите и деловните субјекти се обидуваат да ги затворат туристичките места и системите за јавен превоз во обид да го запрат ширењето на новиот смртоносен коронавирус од кој досега починаа ...

10 градови во Кина од денеска во изолација поради коронавирусот

Канал5 - 24.01.2020

Околу 30 милиони луѓе во 10 кинески градови од денеска се во изолација. Кина го проширува карантинот, кој треба да го спречи ширењето на корона вирусот. Со затворање на приодите и целосен прекин на јавниот сообраќај се соочија повеќе градови во ...

МНР: Да не се патува во Вухан, расте бројот на мртви од новиот коронавирус

24 Вести - 24.01.2020

Македонските власти со предупредување до граѓаните кои патуваат во Кина за опасноста од новиот коронавирус. Министерството за надворешни работи препорачува воздржување од патувања во градот Вухан и во поширокиот регион со оглед на превентивните ...

Шокантни снимки од испаничени луѓе во болницата во Вухан (ВИДЕО)

Канал5 - 24.01.2020

Кина го прекина јавниот превоз во десет градови, ги затвори храмовите за време на лунарната Нова година, забранетиот град и делови од кинескиот ѕид, за да го спречи ширењето на вирусот од кој што загинаа 26 лица и се заразија повеќе од 800.

Животот во Кина во сенка на епидемијата

Телма - 24.01.2020

Прославата на кинеската нова година падна во сенка на епидемијата на новиот тип коронавирус во која до сега починаа 26 лица. 830 потврдени случаи на заразени пациенти има во моментов во Кина.

Коронавирусот стигна и во Непал : Го донел студент , кој престојувал во Кина

Канал5 - 24.01.2020

Во Непал денеска е потврден првиот случај на инфекција со коронавирус во таа земја, а САД објавија дека идентификувале втор случај на инфекција на нивна територија. Студент од Непал кој се враќа од Кина е позитивен за новиот коронавирус, изјавија ...

Kоронавирусот пристигна во Европа , потврдени два случаи во Франција

Канал5 - 24.01.2020

Две лица се заразени со коронавирус во Франција, потврди министерката за здравство за АФП. Министерката за здравство на Франција, Агнес Бужин изјави дека во Франција се пријавени два случаи на инфекција на коронарна вирусот.

Франција ги потврди првите случаи на кинескиот коронавирус во Европа

Телма - 24.01.2020

Франција ги потврди првите два случаја на кинескиот коронавирус во Европа, соопшти министерката за здравство Ањез Бузин. Најверојатно има и други случаи на заразени во Европа, додаде министерката и ги предупреди граѓаните кои патувале во Кина и на ...

Вухан е град на духови , на ден пред Нова година (ВИДЕО)

Канал5 - 24.01.2020

Вухан е град во источна Кина со 9 милиони жители, со 11 милиони во поширокото подрачје , за кој што многумина никогаш не слушнале се додека не стана епицентар на епидемијата на смртоносниот нов коронавирус.

Два случаја на коронавирус во Франција – први потврдени во Европа

24 Вести - 24.01.2020

Два случаи на инфекција со новиот коронавирус се потврдени во Франција денеска,и тоа се првите случаи во Европа. Министерката за здравство Ањес Бузин на прес-конференција рече дека тоа се првите потврдени случаи во Европа, додавајќи дека верува оти ...

Расте бројот на мртви од новиот коронавирус, Кина гради огромен стационар за болни

24 Вести - 24.01.2020

Бројот на заразени од новиот тип на коронавриус во централна Кина се зголеми на 830, а досега умреа 25 лица, објавија утринава државните кинески медиуми. Истовремено, кинеската провинција Хубеи, во која вирусот се појави, побара поголема финансиска ...

Кинезите вчера почнаа изградба на болница – ќе биде готова за десетина дена

Алсат-М - 24.01.2020

Во кинескиот град Вухан забрзано се гради нова болница со 1000 кревети, каде би требало да се лекуваат заболените од коронавирусот. На фотографиите се забележуваат багери како ја порамнуваат земјата, и темелите не се готови.

Расте бројот на мртви од новиот коронавирус, Кина гради огромен стационар за болни

Алсат-М - 24.01.2020

Бројот на заразени од новиот тип на коронавриус во централна Кина се зголеми на 830, а досега умреа 25 лица, објавија утринава државните кинески медиуми. Истовремено, кинеската провинција Хубеи, во која вирусот се појави, побара поголема финансиска ...

Фотографија на денот: Змејовите ќе мируваат поради вирусот од Вухан

Deutsche Welle - 24.01.2020

Често прославите за дочекот на кинеската Нова Година започнуваат веќе неколку денови порано. Годинава поради заканата од новиот коронавирус во многу места пред сѐ во Кина тоа ќе останат и единствените прослави...

Забрането патувањето во 10 града во провинцијата Хубеи, во градот Вухан за 10 дена ќе се изгради нова болница

Телма - 24.01.2020

Кина ги прошири драстичните мерки за забрана на патувањето во провинцијата Хубеи , центар на епидемијата коронавирус, откако бројот на починати лица се зголеми на 26. Овие рестрикции ќе опфатат најмалку 20 милиони луѓе во 10 града, вклучувајќи го и ...

Неверојатната Кина, Вухан гради болница за заболените од коронавирус, ќе биде готова до понеделник!?

Канал5 - 24.01.2020

Кинескиот град Вухан, жариштето на новиот смртоносен вирус забрзано гради болница со 1000 кревети за лекување на заразените од коронавирусот, од кој досега починале 26 лица а заболени се повеќе од 800.

Кинезите вчера почнаа изградба на болница – ќе биде готова за десетина дена

24 Вести - 24.01.2020

Во кинескиот град Вухан забрзано се гради нова болница со 1000 кревети, каде би требало да се лекуваат заболените од ...

Бројот на заразени од новиот тип на коронавриус во централна Кина се зголеми на 830

Канал5 - 24.01.2020

Бројот на заразени од новиот тип на Коронавриус во централна Кина се зголеми на 830, а досега умреа 25 лица, објавија утринава државните кинески медиуми. Истовремено, кинеската провинција Хубеи, во која вирусот се појави, побара поголема финансиска ...

Кина започна со изградба на нова болница – ќе биде готова за само десет дена

ТВ21 - 24.01.2020

Во кинескиот град Вухан забрзано се гради нова болница со 1000 кревети, каде би требало да се лекуваат заболените од коронавирусот. Објектот ќе се простира на 25.000 метри квадратни. На фотографиите се забележуваат багери како ја порамнуваат ...

МНР препорачува да не се патува во Вухан поради коронавирусот

Сакам да кажам - 24.01.2020

Министерството за надворешни работи им препорача на македонските граѓани да не патуваат во кинескиот град Вухан и поширокиот регион поради забрзаното ширење на новиот коронавирус, од која досега починале 26 луѓе.

Потврдени два случаи на заразени со коронавирус во Франција

Р.С.Европа - 24.01.2020

Француската министерка за здравство Ањез Бузина ги потврди првите два случаја на кинескиот коронавирус во Европа. Таа додаде дека „најверојатно има и други случаи на заразени во Европа“ и ги предупреди граѓаните кои патувале во Кина и на кои им се ...

Кина ја потврди првата смрт надвор од епицентарот на епидемијата, вкупно 25 мртви (ВИДЕО)

МКД - 24.01.2020

Кина затвори најмалку три града со вкупно население од повеќе од 18 милиони во досега невиден обид да го запре ширењето на смртоносниот нов вирус, од кој заболеа стотици луѓе и кој се шири во другите делови на светот за време на кинеската Лунарна ...

Затворениот морничаво тивок Вухан (ВИДЕО)

МКД - 24.01.2020

Ова требаше да биде највеселото време во годината во Кина. Но во Вухан, градот во центарот на смртоносна епидемија на коронавирус, празничниот дух е помрачен со атмосфера на вознемиреност.

Кинезите забрзано градат болница со 1000 кревети за заболените од коронавирусот (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 24.01.2020

Во кинескиот Вухан е започната изградба на нова болница со 1000 кревети за лекување на жртвите од коронавирусот, мобилизирајќи машинерија за изградбата да заврши до следната недела, соопштија државните медиуми.

По социјалните мрежи се шири снимка од Кина, ги покажува паниката и гневот во пренатрупана болница (ВИДЕО)

МКД - 24.01.2020

На социјалните мрежи се шири снимка што ја наводно покажува ситуацијата во една болница во Вухан, градот со 11 милиони луѓе од каде што почна епидемијата на коронавирусот. Како што јавува Си-ен-ен, кој исто така ја објави снимката, автентичноста не ...

Кинезите јадат лилјаци и змии. Дали така започна смртоносниот вирус? (ВИДЕО)

МКД - 24.01.2020

Додека во Кина забрзано расте бројот на заразени и починати од новиот смртоносен коронавирус, научниците се обидуваат да утврдат како точно вирусот преминал од животно на човек. Кинеските власти и претходно се сомневаа на локалниот пазар за морска ...

Кина го запре јавниот транспорт, блокирни 10 градови, затворени храмови и дел од Кинескиот ѕид – 26 мртви

Нетпрес - 24.01.2020

Кина го запре јавниот транспорт во десет големи градови, ги затвори храмовите во текот на кинеската лунарна година, па дури и пекиншкиот Забранет град и делови од Кинескиот ѕид, за да го спречи ширењето на новиот коронаврус кој досега предизвика 26 ...

Во Пекинг највисоко ниво на закана по здравјето поради коронавирусот

Нетпрес - 24.01.2020

Во Пекинг денеска е прогласено највисоко ниво на закана по здравјето поради ширењето на коронавирусот, изјави претседателот на Здравствената комисија на Пекинг, Ли Хаичао. Тој истакна дека Градот ќе преземе итни мерки заради контрола на ширењето на ...

Здраво младо момче умре од коронавирусот во Кина

МКД - 24.01.2020

Здрав млад маж и лице што живее на 2.500 километри од епицентарот на коронавирусот се меѓу последните жртви на епидемијата, која предизвика страв и гнев низ цела Кина. Досега огромно мнозинство од жртвите на коронавирусот беа постари од 60 години и ...

Поради коронавирусот: МНР предупредува да не се патува во градот Вухан и провинцијата Хубеј во Кина

360 степени - 24.01.2020

Министерството за надворешни работи денеска издаде предупредување за македонските граѓани кои патуваат во НР Кина на опасноста од коронавирусот, да го избегнуваат градот Вухан, во провинцијата Хубеј, кој е жариште на заболувањето.

Вирусот што го исплаши светот. Што е коронавирусот и зошто е особено опасен за трудниците?

Деца - 24.01.2020

Светските медиуми сè повеќе зборуваат за новиот, опасен вирус што пристигнува од Кина, а Светската здравствена организација даде препораки како да се заштитите. Коронавирусот (2019-nCoV) првпат се појави во кинескиот град Вухан, а досега зарази над ...

Страв од корона-вирусот: Вухан се претвори во град на духови

Нова ТВ - 24.01.2020

Вухан, метропола со 11 милиони жители, е претворен во забранета зона поради корона-вирусот. Не возат автобуси, нема трамваи, запрен е авионскиот сообраќај. На приодните патишта има блокади.

ФОТО + ВИДЕО: Кинезите вчера почнаа изградба на болница – ќе биде готова за десетина дена

Курир - 24.01.2020

Во кинескиот град Вухан забрзано се гради нова болница со 1000 кревети, каде би требало да се лекуваат заболените од коронавирусот. На фотографиите се забележуваат багери како ја порамнуваат земјата, и темелите не се готови.

ВТОР ДЕН КАРАНТИН ВО ВУХАН: Улиците празни, болниците пренатрупани

Слободен Печат - 24.01.2020

Од коронавирусот досега починаа 26 луѓе, а заразени се повеќе од 800. Поради ширењето на коронавирусот во кинескиот град Вухан, на вториот ден од карантинот, во пресрет на одбележувањето на кинеската Нова година, улиците и шопинг центрите се празни, ...

(ВИДЕО) Кина за шест дена ќе ја изгради болницата за згрижување на заразените со новиот коронавирус

Нетпрес - 24.01.2020

Кина за шест дена ќе ја изгради специјализираната болница за прифаќање и лекување на заболените од пневмонија предизвикана од новиот сој коронавирус, пишува во петокот весникот South China Morning Post.

Втор случај на заболен од новиот коронавирус во САД

А1 On - 24.01.2020

Центарот за контрола и спречување болести во САД денеска потврди за втор регистриран случај на заболен од новиот коронавирус. Инфицирана е жена на возраст од 60 години во Чикаго која неодамна била во Вухан, во Кина.

Во Пекинг е прогласено највисоко ниво на закана поради коронавирусот

Слободен Печат - 24.01.2020

Во Пекинг има 29 лица заразени со овој вирус, а еден пациент е во сериозна, но стабилна состојба. Во Пекинг денеска е прогласено највисоко ниво на закана по здравјето поради ширењето на коронавирусот, изјави претседателот на Здравствената комисија ...

Кина ја ангажира војската во борба против коронавирусот во Вухан

Слободен Печат - 24.01.2020

Централниот воен совет на Кина ја ангажира војската во борба против коронавирусот во Вухан. Во градот се испратени 40 воени воени лекари, пренесува РИА Новости. Тие ќе работат во одделот за интензивна нега во белодробната болница во Вухан.

Кина стави под карантин 13 градови заради корона вирусот

Р.С.Европа - 24.01.2020

Кинеските власти го проширија гигантскиот карантин на веќе 13 градови, во напорите за го запрат ширењето на смртоносниот корона вирус. Сега под карантин се 13 градови со вкупно население од 41 милиони, откако бројот на починати денеска се искачи од ...

Втор заразен од коронавирус во САД, под надзор уште 63 сомнителни

Р.С.Европа - 24.01.2020

Пациент хоспитализирана во Чикаго е вториот потврден случај на коронавирус во САД, соопштија денеска американските Центри за контрола и заштита од заболувања, пренесоа светските новински агенции.

Исповед на првиот пациент кој се опорави од смртоносниот вирус: „Не можев да се помрднам, оздравев благодарение на една ...

А1 On - 24.01.2020

Првиот пациент кој се опорави од новиот коронавирус, 23-годишниот Хуанг, откри за кинеските медиуми како изгледа процесот на лекување и какви симптоми на болеста го одвеле во карантин. Повеќе пати имав треска од 28 декември до 2 јануари.

Корона вирусот пристигна во Европа? - Во Британија сомнителни четворица кинески туристи во Македонија никој не води ...

Сител - 24.01.2020

Никој не ги контролира странските туристи кои влегуваат во земјава, поради опасност од вирусот корона. Според последните податоци на МВР, во ноември и декември во земава влегде над 1200 кинески туристи. Граѓаните со поделени мислења.

Сведочење на момче од Кина што го победи корона вирусот: „Не можев да се движам, бев премногу исцрпен“

Слободен Печат - 24.01.2020

Според зборовте на Хуанг, тој бил толку многу болен што не можел да се движи и цело време морал да дише кислород. Првиот пациент кој се опорави од нивиот корона вирус, 23-годишниот Хуанг, за кинеските медиуми откри како изгледал процесот на лечење и ...

Заради корона вирусот МНР препорачува граѓаните да не патуваат во градот Вухан

Слободен Печат - 24.01.2020

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија ги предупредува граѓаните кои патуваат во НР Кина на опасноста од Коронавирусот, со потекло од градот Вухан, во провинцијата Хубеи.

МНР: да не се патува во Вухам и поширокиот регион поради коронавирусот

МКД - 24.01.2020

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија ги предупредува граѓаните кои патуваат во НР Кина на опасноста од коронавирусот, со потекло од градот Вухан, во провинцијата Хубеи.

Корона вирусот стигна во Европа, забележани два случаи во Франција

Слободен Печат - 24.01.2020

Првиот случај е регистриран во Бордо, а вториот во Париз, потврди француската министерка за здравство. Новиот корона вирус стигна во Европа, а Франција повтврди дека регистрирала два случаи на заболени.

Корона вирусот стигна во Европа, двајца заразени во Франција

Макфакс - 24.01.2020

Две лица се заразени со корона вирус во Франција, потврди тамошната министерка за АФП. Француската министерка за здравство, Агнес Бузин изјави дека во Франција се пријавени два случаи на инфекција од корона вирусот.

Во Франција потврдени два случаи на смртоносниот вирус од Кина

МКД - 24.01.2020

Францускиот министер рече дека двајца пациенти во Бордо и во Париз се првите потврдени случаи во Европа. Франција соопшти дека се појавиле првите потврдени случаи на смртоносниот коронавирус од Вухан, во изјава на министерката за здравство.

Први потврдени случаи на коронавирус во Европа – два во Франција

Нетпрес - 24.01.2020

Два случаи на зараза со новиот сој на коронавирусот се потврдени во петокот во Франција, во околината на Париз и во Бордо, што се првите случаи во Европа. „Пациентот во Бродо, на 48-годишна возрастр, се вратил од Кина, патувал низ Вухан.

Заради корона вирусот МНР препорачува граѓаните да не патуваат во градот Вухан

Press24 - 24.01.2020

Министерството за надворешни работи на Република Македонија ги предупредува граѓаните кои патуваат во НР Кина на опасноста од Коронавирусот, со потекло од градот Вухан, во провинцијата Хубеи.

Коронавирусот однесе два животи во Европа – „Најверојатно ќе има и уште“

Курир - 24.01.2020

Франција потврди две смртни случаи како резултат на коронавирусот, изјави француската министерка за здравство. Ова се првите смртни случаи во Европа. Во француските градови Париз и Бордо се потврдени два случаи на коронавирусот, изјави француската ...

Вухан почна изградба на болница за заразените од коронавирусот – ќе биде готова за 10 дена

Таратур - 24.01.2020

Во кинескиот град Вухан забрзано започна изградбата на сосема нова болница со 1.000 легла, која ќе биде наменета за лекување на заболените од коронавирусот. На фотографиите се забележуваат багери како ја порамнуваат земјата, и темелите не се готови.

Поглед во Вухан – епицентарот на епидемијата на опасниот корона вирус

Слободен Печат - 24.01.2020

Вухан е град на истокот од Кина со девет милиони жители, со предградијата вкупно 11 милиони, за кој многумина немаа слушнато се додека не стана епицентар на епидемијата на новиот корона вирус, пренесува „Индекс.хр“.

Втор случај на заболен од новиот коронавирус во САД

Курир - 24.01.2020

Центарот за контрола и спречување болести во САД денеска потврди за втор регистриран случај на заболен од новиот коронавирус. Инфицирана е жена на возраст од 60 години во Чикаго која неодамна била во Вухан, во Кина.

Коронавирусот пристигна во Европа – потврдени два случаи во Франција

360 степени - 24.01.2020

Два случаи на инфекција со новиот коронавирус се потврдени во Франција денеска и тоа се првите регистрирани случаи на новиот смртоносен вирус во Европа. Првиот случај е пријавен во Бордо – 48 годишен маж кој поминал низ кинескиот град Вухан, кој е ...

Коронавирусот пристигна во Европа – потврдени два случаи во Франција

А1 On - 24.01.2020

Потврдени се првите два случаи на коронавирусот во Европа. Станува збор за двајца пациенти во Франција, јавуваат странските агенции. Француската министерка за здравство Ањеш Бузин соопшти дека се забележани два случаи, едниот во Бордо, а другиот во ...

Жена која допатувала од Кина – втора заболена од корона вирусот во САД

Слободен Печат - 24.01.2020

Инфицирана е жена на возраст од 60 години во Чикаго која неодамна била во Вухан, во Кина. Центарот за контрола и спречување болести во САД денеска потврди за втор регистриран случај на заболен од новиот корона вирус.

Кина затвора градови во обид да го спречи ширењето на вирусот

Р.С.Европа - 24.01.2020

Единаесет града во кинеската провинција Хубеи се затворени во обид да се воспостави контрола врз ширењето на новиот вирус од кој починаа најмалку 25 луѓе, а се заболени повеќе од 830 лица.

Расте бројот на мртви од новиот коронавирус, Кина гради огромен стационар за болни

Сител - 24.01.2020

Бројот на заразени од новиот тип на коронавриус во централна Кина се зголеми на 830, а досега умреа 25 лица, објавија утринава државните кинески медиуми. Истовремено, кинеската провинција Хубеи, во која вирусот се појави, побара поголема финансиска ...

Во Пекинг највисоко ниво на закана по здравјето поради коронавирусот

А1 On - 24.01.2020

Во Пекинг денеска е прогласено највисоко ниво на закана по здравјето поради ширењето на коронавирусот, изјави претседателот на Здравствената комисија на Пекинг, Ли Хаичао. Тој истакна дека Градот ќе преземе итни мерки заради контрола на ширењето на ...

Втор дека карантин во Вухан, болниците претрупани со пациенти

Нетпрес - 24.01.2020

Поради ширењето на коронавирусот во кинескиот град Вухан, на вториот ден од карантинот, во пресрет на одбележувањето на кинеската Нова година, улиците и шопинг центрите се празни, а граѓаните со часови чекаат за преглед во болниците.

Вухан гради болница за лечење на заразените од корона вирусот- планот е да биде готова за пет дена

Press24 - 24.01.2020

Градот Вухан, жариштето на новиот коронавирус, забрзано гради болница со 1000 кревети за лечење на пациентите заболен од коронавирусот, од кој досега починаа 26 лица, а заболени се повеќе од 800.

ВИДЕО: Паника и нервоза во натрупана болница - снимка од Кина покажува каква е ситуацијата поради вирусот

Press24 - 24.01.2020

На социјалните мрежи се шири снимка која наводно а покажува ситуацијата во Вухан, градот од 11 милиони луѓе од каде почнала епидемијата на корона вирусот. Како што пишува Си-Ен-Ен, кој исто така објави снимка, автентичноста на истата не може да се ...

ФОТО: Кинезите вчера започнаа изградба на болница - ќе биде готова за десетина дена

Press24 - 24.01.2020

Во кинескиот град Вухан забрзано се гради нова болница со 1000 кревети, каде би требало да се лекуваат заболените од коронавирусот. На фотографиите се забележуваат багери како ја порамнуваат земјата, и темелите не се готови.

Кина ја вклучува армијата во борба против коронавирусот

А1 On - 24.01.2020

Централниот воен совет на Кина ја ангажира војската во борба против коронавирусот во Вухан. Во градот се испратени 40 воени воени лекари, пренесува РИА Новости. Тие ќе работат во одделот за интензивна нега во белодробната болница во Вухан.

Тројца заболени од коронавирусот во Сингапур

Сител - 24.01.2020

Сингапур денеска потврди уште два случаи на заразени од новиот тип на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство на оваа земја, еден ден откако беше регистриран првиот случај. Британските медиуми пренесуваат дека Министерството очекува уште ...

Кинеската армија му објави војна на коронавирусот: Воените лекари во акција (ВИДЕО)

Курир - 24.01.2020

Кинескиот претседател Си Џипинг му издаде наредба на Народно ослободителната армија веднаш да тргне во акција. Медицинските тимови под целосна опрема веднаш тргна кон транспортните авиони, а некои лекари веќе и пристигна во Вухан.

ФОТО: Кинезите објавија прва фотографија од смртоносниот коронавирус

Курир - 24.01.2020

Институтот за микробиологија на Кинеската академија на наука ги објави првите крупни фотографии од смртоносниот коронавирус кој уби најмалку 26 лица и зарази над 800. Кина во меѓувреме работи на обезбедување на карантин за над 18 милиони лица и ...

Два случаја на коронавирус во Франција

Сител - 24.01.2020

Два случаи на инфекција со новиот коронавирус се потврдени во Франција денеска,и тоа се првите случаи во Европа. Министерката за здравство Ањес Бузин на прес-конференција рече дека тоа се првите потврдени случаи во Европа, додавајќи дека верува оти ...

Втор случај на заболен од новиот коронавирус во САД

24Инфо - 24.01.2020

– Центарот за контрола и спречување болести во САД денеска потврди за втор регистриран случај на заболен од новиот коронавирус. Инфицирана е жена на возраст од 60 години во Чикаго која неодамна била во Вухан, во Кина.

Откриен изворот на коронавирусот? Се повеќе се сомнева на супа од лилјак!

Локално - 24.01.2020

Според најновите вести, изворот на вирус кој ја зафати цела Кина и предизвика паника низ светот, можеби се кинески краит и кинеска кобра, како и супа од лилјак. Кинески краит е исклучително отровен вид на змија која се наоѓа во поголемиот дел од ...

Втор случај на заболен од новиот коронавирус во САД

Вечер Прес - 24.01.2020

Центарот за контрола и спречување болести во САД денеска потврди за втор регистриран случај на заболен од новиот коронавирус. Инфицирана е жена на возраст од 60 години во Чикаго која неодамна била во Вухан, во Кина.

Втор случај на заболен од новиот коронавирус во САД

Локално - 24.01.2020

Центарот за контрола и спречување болести во САД денеска потврди за втор регистриран случај на заболен од новиот коронавирус. Инфицирана е жена на возраст од 60 години во Чикаго која неодамна била во Вухан, во Кина.

Кинезите објавија фотографии од „корона“ вирусот

Денешен - 24.01.2020

Институтот за микробиологија на Кинеската академија на наука ги објави првите крупни фотографии од смртоносниот коронавирус кој уби најмалку 26 лица и зарази над 800. Кина во меѓувреме работи на обезбедување на карантин за над 18 милиони лица и ...

Корона вирусот стигна во Европа, двајца заразени во Франција

Точка - 24.01.2020

Две лица се заразени со корона вирус во Франција, потврди тамошната министерка за АФП. Француската министерка за здравство, Агнес Бузин, изјави дека во Франција се пријавени два случаи на инфекција од корона вирус.

Кинезите објавија прва фотографија од смртоносниот коронавирус

Пулс24 - 24.01.2020

Институтот за микробиологија на Кинеската академија на наука ги објави првите крупни фотографии од смртоносниот коронавирус кој уби најмалку 26 лица и зарази над 800. Кина во меѓувреме работи на обезбедување на карантин за над 18 милиони лица и ...

Кина: Се зголемува бројот на мртви од новиот коронавирус, се гради огромен стационар за болни

Локално - 24.01.2020

Бројот на заразени од новиот тип на коронавриус во централна Кина се зголеми на 830, а досега умреа 25 лица, објавија утринава државните кинески медиуми. Истовремено, кинеската провинција Хубеи, во која вирусот се појави, побара поголема финансиска ...

Сингапур: Tри лица заболени од корона вирусот

Локално - 24.01.2020

Сингапур денеска потврди уште два случаи на заразени од новиот тип на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство на оваа земја, еден ден откако беше регистриран првиот случај. Британските медиуми пренесуваат дека Министерството очекува уште ...

Затворени Кинескиот ѕид и Забранетиот град: Највисоко ниво на закана по јавното здравје во Кина

Локално - 24.01.2020

Пекинг прогласи највисоко ниво на закана по јавното здравје заради ширење на коронавирусот, рече претседателот на општинската здравствена комисија во Пекинг, Ли Хаичао. Градот ќе преземе итни мерки за контрола на ширењето на вирусот, додаде тој.

Корона вирусот пристигна и во Франција

PressingTV - 24.01.2020

Два случаи на инфекција со новиот коронавирус се потврдени во Франција денеска,и тоа се првите случаи во Европа. Министерката за здравство Ањес Бузин на прес-конференција рече дека тоа се првите потврдени случаи во Европа, додавајќи дека верува оти ...

Кина поради новиот вирус ја прошири изолацијата на 33 милиони луѓе

Centar - 24.01.2020

Кина ги прошири вонредните мерки за изолација на околу 33 милиони луѓе, во обид да го спречи ширењето на новиот смртоносен вирус, поради којшто досега починаа 26 лица и заразени се стотици.

Во САД, робот се грижи за пациент заболен од корона вирус, а во кинеските болници навалица и метеж

Centar - 24.01.2020

Робот и неколку медицински работници се грижат за првиот човек на кој му е дијагностициран корона вирус во САД. Роботот, опремен со стетоскоп, им помага на лекарите да се грижат за здравјето на пациентот, како и да комуницираат со него преку ...

Паника во Франција поради Кинезинка која се пофалила дека ја измамила аеродромската контрола

Centar - 24.01.2020

Кинеската амбасада во Париз соопшти дека пронашла жена од Вухан, која на социјалните мрежи објавила дека земала апчиња за намалување на температурата за да ги помине здравствените контроли на аеродромот.

Корона вирусот пристигна во Европа – два случаи потврдени во Франција

Република - 24.01.2020

Два случаи на инфекција со новиот коронавирус се потврдени во Франција. Министерката за здравство на Франција Ањес Бузин на прес-конференција рече дека тоа се првите потврдени случаи во Европа, додавајќи дека верува оти повеќе очекува нови случаи во ...

Коронавирусот стаса до Европа – потврдени два случаи во Франција

Вечер Прес - 24.01.2020

Два случаи на инфекција со новиот коронавирус се потврдени во Франција денеска, и тоа се првите случаи во Европа. Министерката за здравство Ањес Бузин на прес-конференција рече дека тоа се првите потврдени случаи во Европа, додавајќи дека верува оти ...

Корона вирусот стигна во Европа, двајца заразени во Франција

24Инфо - 24.01.2020

Две лица се заразени со корона вирус во Франција, потврди тамошната министерка за АФП. Француската министерка за здравство, Агнес Бузин изјави дека во Франција се пријавени два случаи на инфекција од корона вирус.

Втор дека карантин во Вухан, болниците претрупани со пациенти

Вечер Прес - 24.01.2020

Поради ширењето на коронавирусот во кинескиот град Вухан, на вториот ден од карантинот, во пресрет на одбележувањето на кинеската Нова година, улиците и шопинг центрите се празни, а граѓаните со часови чекаат за преглед во болниците.

Коронавирусот во Европа! Два случаи потврдени во Франција

Локално - 24.01.2020

Два случаи на инфекција со новиот коронавирус се потврдени во Франција денеска,и тоа се првите случаи во Европа. Министерката за здравство Ањес Бузин на прес-конференција рече дека тоа се првите потврдени случаи во Европа, додавајќи дека верува оти ...

Први два случаја на коронавирусот во Европа

Бриф - 24.01.2020

Два случаи на инфекција со новиот коронавирус се потврдени во Франција денеска,и тоа се првите случаи во Европа. Министерката за здравство Ањес Бузин на прес-конференција рече дека тоа се првите потврдени случаи во Европа, додавајќи дека верува оти ...

Кина ја вклучува армијата во борба против коронавирусот

Опсервер - 24.01.2020

– Централниот воен совет на Кина ја ангажира војската во борба против коронавирусот во Вухан. Во градот се испратени 40 воени воени лекари, пренесува РИА Новости. Тие ќе работат во одделот за интензивна нега во белодробната болница во Вухан.

Два случаја на коронавирус во Франција – први потврдени во Европа

Денешен - 24.01.2020

Два случаи на инфекција со новиот коронавирус се потврдени во Франција денеска,и тоа се првите случаи во Европа. Министерката за здравство Ањес Бузин на прес-конференција рече дека тоа се првите потврдени случаи во Европа, додавајќи дека верува оти ...

Meшавина од лилјак и змија: Oваа супа е виновна за појавата на корона вирусот

Република - 24.01.2020

Mешавина од две змии како и лилјак е причина за опасниот корона вирус кој се појави во Кина, открија епидемилозите. Оваа супа ја конзумирале луѓе од кои тргнал опасниот вирус. Се работи за змиите кинески крајт и кинеска кобра во комбинација со ...

Вухан гради болница за заразените од Корона вирусот: Планот е да биде готова за 5 дена!

Точка - 24.01.2020

Кинескиот град Вухан, жариштето на новиот вирус забрзано гради болница со илјада кревети за лекување на пациентите заразени со Корона вирусот од кој досега починаа 26 лица. Кинеските медиуми пренесуваат дека болницата би можела да биде завршена дури ...

Паника и бес во преполната болница: Снимката од Кина се шири по социјалните мрежи, а постои сомнеж дека е од Вухан

Точка - 24.01.2020

По социјалните мрежи се шири снимка која наводно ја прикажува ситуацијата во една болница во Вухан, градот од 11 милиони луѓе откаде што почна епидемијата на новиот вирус. Како што пишуваат од Си-ен-ен, кои исто така ја објавија оваа снимка, ...

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Точка - 24.01.2020

Градот Вухан кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти. Од новиот вирус досега починаа 26 лица, а повеќе од 800 се заразени.

Во Сингапур три лица заболени од корона вирусот

Точка - 24.01.2020

Сингапур денеска потврди уште два случаи заразени со новиот корона вирус, соопшти Министерството за здравство на земјата, еден ден по регистрирањето на првиот случај. Министерството соопшти дека повеќе случаи се очекуваат заради развиените ...

Се пофалила на Фејсбук: Жена од Вухан ја измамила аеродромската контрола со таблети за намалување на температурата...

Точка - 24.01.2020

Кинеската амбасада во Париз соопшти дека била пронајдена жена од Вухан која на социјалните мрежи објавила дека зела таблети за намалување на телесната температура за да ги помине здравствените контроли на аеродромот.

Оваа супа е виновна за епидемијата на корона вирусот? Научницте откриле како се појавила смртоносната зараза од која ...

Точка - 24.01.2020

Покрај двата вида на змии, причината за епидемија од опасниот корона вирус во Кина би можела да биде супата од лилјак, поточно супата која се правела од заразени лилјаци кои ја консумирале луѓето.

Во Пекинг највисоко ниво на закана по здравјето поради коронавирусот

Република - 24.01.2020

Во Пекинг денеска е прогласено највисоко ниво на закана по здравјето поради ширењето на коронавирусот, изјави претседателот на Здравствената комисија на Пекинг, Ли Хаичао. Тој истакна дека Градот ќе преземе итни мерки заради контрола на ширењето на ...

Кинезите почнаа со изградбата на нов стационар за болните од коронавирус – ќе биде готов за десетина дена (фото)

Локално - 24.01.2020

Во кинескиот град Вухан забрзано се гради нова болница со 1000 кревети, каде би требало да се лекуваат заболените од коронавирусот. На фотографиите се забележуваат багери како ја порамнуваат земјата, и темелите не се готови.

МНР: Да не се патува во Вухан и поширокиот регион поради коронавирусот

Вечер Прес - 24.01.2020

Министерството за надворешни работи на Македонија ги предупредува граѓаните кои патуваат во НР Кина на опасноста од коронавирусот, со потекло од градот Вухан, во провинцијата Хубеи. „Заради брзото ширење на вирусот, Министерството препорачува ...

Откриен изворот на коронавирусот? Се повеќе се сомнева на супа од лилјак!

Centar - 24.01.2020

Според најновите вести, изворот на вирус кој ја зафати цела Кина и предизвика паника низ светот, можеби се кинески краит и кинеска кобра, како и супа од лилјак. Кинески краит е исклучително отровен вид на змија која се наоѓа во поголемиот дел од ...

Кина поради новиот вирус ја прошири изолацијата на 33 милиони луѓе

Точка - 24.01.2020

Кина ги прошири вонредните мерки за изолација на околу 33 милиони луѓе, во обид да го спречи ширењето на новиот смртоносен вирус, поради којшто досега починаа 26 лица и заразени се стотици.

Вухан, една година подоцна: Од центар на светската кошарка, до епицентар на вирус

Точка - 24.01.2020

Кинескиот град Вухан претходните неколку дена е во центарот на светската јавност поради коронавирусот кој веќе однел неколку животи и продолжува да се шири надвор од границите на Кина. Имено, висурот од семејството САРС се појавил минатиот месец во ...

Втор ден карантин во Вухан: Улиците се пусти, а граѓаните со часови чекаат во болниците за преглед

Точка - 24.01.2020

Вториот ден од карантинот поради ширењето на Корона вирусот и ден во пресрет на почетокот на одбележувањето на кинеската Нова година, улиците на 11 милионскиот град кои се обично преплавени, сега се пусти.

МНР препорачува да не се патува во кинескиот град Вухан поради коронавирус

еМагазин - 24.01.2020

Министерството за надворешни работи им препорача на македонските граѓани да не патуваат во кинескиот град Вухан и поширокиот регион поради забрзаното ширење на новиот коронавирус, од која досега починале 26 луѓе.

Втор случај на заболен од новиот коронавирус во САД

Опсервер - 24.01.2020

Центарот за контрола и спречување болести во САД денеска потврди за втор регистриран случај на заболен од новиот коронавирус. Инфицирана е жена на возраст од 60 години во Чикаго која неодамна била во Вухан, во Кина.

Расте бројот на мртви од новиот коронавирус, Кина гради огромен стационар за болни

Вечер Прес - 24.01.2020

Бројот на заразени од новиот тип на коронавриус во централна Кина се зголеми на 830, а досега умреа 25 лица, објавија утринава државните кинески медиуми. Истовремено, кинеската провинција Хубеи, во која вирусот се појави, побара поголема финансиска ...

Како град со 11 милиони жители да го ставиш во карантин?

Локално - 24.01.2020

Во пресрет на кинеската нова година, терминалите на железничките станици во Вухан, град со 11 милиони луѓе, треба да бидат преполни со патници бидејќи милиони Кинези патуваат назад во нивните домови за да ги видат своите семејства.

КИНА ЈА ПОТРЕСУВА КОРОНАВИРУСОТ: Пекинг прогласи највисоко ниво на закана по здравјето

Денешен - 24.01.2020

Во Пекинг денеска е прогласено највисоко ниво на закана по здравјето поради ширењето на коронавирусот, изјави претседателот на Здравствената комисија на Пекинг, Ли Хаичао. Тој истакна дека Градот ќе преземе итни мерки заради контрола на ширењето на ...

Ова е првата фотографија на смртоносниот Корона вирус

Точка - 24.01.2020

Институтот за микробиологија при Кинеската академија на науки денес ги објави првите фотографии од опасниот Корона вирус, додека земјата се справува со обезбедување на карантин за над 18 милиони луѓе.

Вухан гради болница за заболените од корона вирус, планира да ја заврши за 5 дена

Република - 24.01.2020

Жариштето на корона вирусот, градот Вухан, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти, која може да биде завршена до понеделник, односно за 5 дена. Болницата се гради во комплекс претходно наменет за локалните ...

Забрана за посета на Кинескиот ѕид поради коронавирусот

Република - 24.01.2020

Во Пекинг е прогласено највисоко ниво на забрана по јавното здравје поради ширењето на короновирусот, изјави претседателот на здравствената комисија на Пекинг Ли Хаичао. Градот ќе преземе итни мерки поради контрола на ширење на вирусот, додаде тој, ...

Кина ја вклучува армијата во борба против коронавирусот

24Инфо - 24.01.2020

Централниот воен совет на Кина ја ангажира војската во борба против коронавирусот во Вухан. Во градот се испратени 40 воени воени лекари, пренесува РИА Новости. Тие ќе работат во одделот за интензивна нега во белодробната болница во Вухан.

Карантин за 11-милионскиот Вухан

Н.Македонија - 24.01.2020

Кинеските власти донесоа одлука за блокирање, односно воведување карантин за целиот град Вухан, 11-милионскиот град од каде што почна епидемијата на смртоносниот коронавирус, кој веќе однесе над 20 животи.

Коронавирусот стигна и во Европа

Н.Македонија - 24.01.2020

Две лица се заразени со коронавирус во Франција, потврди тамошната министерка за АФП. Француската министерка за здравство, Агнес Бузин изјави дека во Франција се пријавени два случаи на инфекција од коронавирусот.

Околу 30 милиони луѓе во 10 кинески градови од денеска во изолација, експресно се гради болница

Скопје1 - 24.01.2020

Околу 30 милиони луѓе во 10 кинески градови од денеска се во изолација. Кина го проширува карантинот, кој треба да го спречи ширењето на корона вирусот. Бариери за влез и излез досега се воведени во најмалку десет града во централниот дел на земјата ...

Смртоносниот вирус се шири- тројца заболени во Сингапур

Магазин - 24.01.2020

Корона вирусот од кој во Кина загинаа 17 лица, започна да се шири, денеска Сингапур потврди уште два случаи на заразени од новиот тип на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство на оваа земја, еден ден откако беше регистриран првиот случај.

ПАНИКА И БЕС ВО ПРЕПОЛНАТА БОЛНИЦА: Снимка од Кина се шири на социјалните мрежи – корона вирусот зема голем замав

Магазин - 24.01.2020

На социјалните мрежи се шири снимка која наводно се прикажува ситуацијата во една болница во Вухан град од 11 милиони луѓе откаде е и настаната епидемијата коронавирус. Како што пишува CNN, кој истотака објави видео, автентичноста на истата не може ...

Опасниот вирус стигна во Европа

Expres - 24.01.2020

Две лица се заразени со опасниот коронавирус во Франција, потврди министерката за здравство за АФП. Министерката Агнес Бужин изјави дека во Франција се пријавени два случаи на инфекција на коронарна вирус: еден случај е потврден во Бордо, а друг во ...

Кина за 6 дена ќе изгради болница од 25.000 м2 за болните од коронавирусот

Expres - 24.01.2020

Кинескиот град Вухан, каде се појави опасниот коронавирус, започна амбициозна задача да изгради болница од 1.000 кревети за само шест дена за лекување на жртвите од епидемијата. Болницата ќе се гради со монтажни згради околу комплекс првично наменет ...

МНР: Заради брзото ширење на вирусот, Министерството препорачува воздржување од патувања во Кина

Скопје1 - 24.01.2020

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија ги предупредува граѓаните кои патуваат во НР Кина на опасноста од коронавирусот, со потекло од градот Вухан, во провинцијата Хубеи.

Два случаја на коронавирус во Франција – први потврдени во Европа

MakPress - 24.01.2020

Два случаи на инфекција со новиот коронавирус се потврдени во Франција денеска,и тоа се првите случаи во Европа. Министерката за здравство Ањес Бузин на прес-конференција рече дека тоа се првите потврдени случаи во Европа, додавајќи дека верува оти ...

Погледнете го видеото колку е опасен овој тивок убиец!

Магазин - 24.01.2020

Постојано расте бројот на загинати, и заболени од смртоносниот коронавирус, кој се шири многу брзо. До сега загинаа најмалку 26 лица а заразени се над 800. Денеска Институтот за микробиологија на Кинеската академија на наука ги објави првите крупни ...

Луѓе заболени од коронавирусот паѓаат на сред улица (Видео)

MakPress - 24.01.2020

Бројот на заразени од новиот тип на коронавриус во централна Кина се зголеми на 830, а досега умреа 25 лица, објавија државните кинески медиуми. Истовремено, кинеската провинција Хубеи, во која вирусот се појави, побара поголема финансиска помош од ...

Кина ја вклучува армијата во борба против коронавирусот

MakPress - 24.01.2020

Централниот воен совет на Кина ја ангажира војската во борба против коронавирусот во Вухан. Во градот се испратени 40 воени воени лекари, пренесува РИА Новости. Тие ќе работат во одделот за интензивна нега во белодробната болница во Вухан.

Втор случај на заболен од новиот коронавирус во САД

MakPress - 24.01.2020

Центарот за контрола и спречување болести во САД денеска потврди за втор регистриран случај на заболен од новиот коронавирус. Инфицирана е жена на возраст од 60 години во Чикаго која неодамна била во Вухан, во Кина.

Тројца заболени од коронавирусот во Сингапур

MakPress - 24.01.2020

Сингапур денеска потврди уште два случаи на заразени од новиот тип на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство на оваа земја, еден ден откако беше регистриран првиот случај. Британските медиуми пренесуваат дека Министерството очекува уште ...

Кина: Вчера почнаа да градат болница, за 10 дена ќе биде готова

MakPress - 24.01.2020

Во кинескиот град Вухан забрзано се гради нова болница со 1000 кревети, каде би требало да се лекуваат заболените од коронавирусот. На фотографиите се забележуваат багери како ја порамнуваат земјата, и темелите не се готови.

Потврдени три случаи на коронавирус во Европа

AKO - 24.01.2020

Првите случаи на опасната заразна болест коронавирус пренесени од Кина се забележани во Франција. Како што објави АП, три лица вратени од Кина се заразени од овој вирус. Две од нив се од исто семејство.

Исповед на пациент заболен од смртоносниот вирус кој се шири и во Европа: Не можев да се помрднам

Скопје1 - 24.01.2020

Првиот пациент кој се опорави од новиот коронавирус, 23-годишниот Хуанг, за кинеските медиуми откри како изгледа процесот на лекување и какви симптоми на болеста го одвеле во карантин. „Повеќе пати имав треска од 28 декември до 2 јануари.

Втор дека карантин во Вухан, болниците претрупани со пациенти

MakPress - 24.01.2020

Поради ширењето на коронавирусот во кинескиот град Вухан, на вториот ден од карантинот, во пресрет на одбележувањето на кинеската Нова година, улиците и шопинг центрите се празни, а граѓаните со часови чекаат за преглед во болниците.

Ова е првиот пациент кој го преживеа смртоносниот вирус: Бев во карантин и преживеав на овој начин(ВИДЕО)

Магазин - 24.01.2020

Првиот пациент кој се опорави од новиот коронавирус, 23-годишниот Хуанг, откри како изгледа неговиот третман и какви симптоми на болеста го натера да се става во карантин. „Имав температура неколку пати од 28 декември до 2 јануари.

Во Пекинг највисоко ниво на закана по здравјето поради коронавирусот

MakPress - 24.01.2020

Во Пекинг денеска е прогласено највисоко ниво на закана по здравјето поради ширењето на коронавирусот, изјави претседателот на Здравствената комисија на Пекинг, Ли Хаичао. Тој истакна дека Градот ќе преземе итни мерки заради контрола на ширењето на ...

Стравот од корона-вирусот го претвори Вухан во град на духови

Deutsche Welle - 23.01.2020

Кина посегна во остри мерки за заштита од белодробната болест предизвикана од корона-вирусот - во карантин се ставени милионски градови. Се закануваат ли повеќе од 6000 инфекции? Вухан, метропола со 11 милиони жители, е претворен во забранета зона ...

СЗО го почна состанокот на кој одлучува за вонредна состојба поради коронавирусот

Канал5 - 23.01.2020

Долги редици во маркетите и испразнети рафтови, е сликата во градот Вухан, кој од синоќа е во целосен карантин. Во епицентарот на корона вирусот, со 11 милиони жители, се поголеми се стравувањата дека градот може да остане без храна.

СЗО : Коронавирусот се шири многу полесно од очекувањата

Канал5 - 23.01.2020

Коронавирусот, кој започна да се шири од кинескиот град Вухан, и веќе уби 25 лица, е многу полесно да се пренесе од човек на човек отколку што се очекуваше, вели официјален претставник на Светската здравствена организација.

Кина воведе карантин во уште два милионски градови

Канал5 - 23.01.2020

Уште два кинески градови презедоа вонредни мерки за да се спречи понатамошното ширење на коронавирусот, што веќе доведе до слични мерки во Вухан, градот од каде започна епидемијата. Железничкиот сообраќај во Хуангганг, град со 7,5 милиони луѓе ...

Сомнеж за појава на коронавирусот во Велика Британија

ТВ21 - 23.01.2020

Британски медиуми денеска објавија дека коронавирусот најверојатно пристигнал во Велика Британија, откако двајца кинески државјани биле хоспитализирани во Шкотска со симптоми слични на грип.

Корона вирусот најверојатно пристигна и во Европа , расте бројот на загинати

Канал5 - 23.01.2020

Кинеските власти во средата го прогласија најголемиот карантин во историјата за да го спречат ширење на новиот коронавирус за кој во моментов нема лек или вакцина. Досега болеста однесе 18 животи, а повеќе од 660 луѓе се заразени .Вистинските бројки ...

Коронавирусот потврден и во Виетнам, Сингапур и Саудиска Арабија

Телма - 23.01.2020

Случаи на заразени лица од новиот коронавирус, од кој досега починаа 17 луѓе во кинескиот град Вухан, пријавени се во Виетнам, Сингапур и Саудиска Арабија. Виетнамското Министерство за здравство соопшти дека двајца кинески државјани биле позитивни ...

СЗО засега нема да прогласи вонредна состојба на глобално ниво поради новиот коронавирус

24 Вести - 23.01.2020

Светската здравствена организација соопшти дека нема да прогласи меѓународна вонредна состојба во сферата на јавното здравје поради новиот коронавирус што се појави во Кина. Експертите на СЗО посочија дека не гледаат причина за таков потег во оваа ...

Кинеските власти го затворија јавниот превоз во Вухан поради ширењето на заразата

Телма - 23.01.2020

Кинеските власти привремено го прекинаа јавниот транспорт во Вухан, градот од каде потекна епидемијата со новиот коронавирус. На 11-те милиони жители на градот им беше препорачано да не го напуштаат градот за време на празниците во обид да се ...

Фотографија на денот: Вонредна состојба во Вухан

Deutsche Welle - 23.01.2020

Властите во кинескиот Вухан го забранија целокупниот авионски и железнички сообраќај од градот, додека Кина се бори против ширењето на новиот вирус од кој досега починаа 17 а заболеа стотици лица.

Кинеските власти го блокираа градот Вухан откако 17 луѓе починале од новиот вирус

Сакам да кажам - 23.01.2020

Кинеските власти целосно го затворија градот Вухан во обид да го спречат ширењето на новиот смртоносен вирус, кој досега уби 17 луѓе. Суспендирани се сите летови и железнички линии, а прекинат е и превозот со автобуси, метро и траекти.

Вухан во изолација поради корона вирусот

Канал5 - 23.01.2020

Кинескиот град Вухан е изолиран од остатокот на земјата поради корона вирусот. Прекинати се автобускиот, подземниот, бродскиот и меѓуградскиот сообраќај. Затворени ќе бидат и аеродромот и железничката станица за сите патници кои сакаат да го ...

Кина: Уште еден град ставен во карантин поради опасниот вирус

ТВ21 - 23.01.2020

Хуангганг е вториот град во Кина кој ќе биде ставен во карантин во обид да се спречи ширењето на опасниот корона вирус што се појави во оваа земја. Градските власти наредија прекинување на јавниот превоз: возови и автобуси, а ќе бидат затворени сите ...

Страв се шири низ Вухан по блокирањето на пристапот до градот

Телма - 23.01.2020

Чувство на вознемиреност и нервоза се шири во Вухан, откако кинеските власти ги затворија сите приоди кон градот од над 11 милиони жители, во досега незапаметен обид да го спречат ширењето на смртоносниот нов вирус кој инфицираше стотици луѓе и се ...

Кина ќе стави во карантин над 18 милиони луѓе поради новиот вирус

Сакам да кажам - 23.01.2020

Кинеските власти објавија дека ќе затворат уште два града, во досега невидени обиди да се спречи ширењето на новиот смртоносен вирус, од кој досега починале најмалку 17 луѓе. Откако денеска беше запрен целиот јавен превоз во Вухан, кој важи за ...

Kорона вирусот пристигна во САД, најмалку 16 лица се под набљудување

Нетпрес - 23.01.2020

Најмалку 16 лица кои биле во близок контакт со првиот дијагностициран носител на новиот коронавирус во САД, се набљудуваат од медицинските власти, пренесоа британските медиуми. Вирусот брзо се шири и затоа се зголемуваат стравувањата за неговата ...

Пекинг ги откажа прославите за кинеската Нова година поради коронавирусот

А1 On - 23.01.2020

Кинеските новогодишни прослави во Пекинг се откажани поради обидите да се спречи епидемијата на новиот коронавирус, што веќе предизвика смрт на 17 лица, а стотици се заразени. Локалните власти соопштија дека ќе ги откажат новогодишните настани во ...

11-милионската метропола Вухан поради корона-вирусот е претворен во град на духови

Таратур - 23.01.2020

11-милионската кинеска метропола Вухан, поради карантинскиот режим како превенција од корона-вирусот, е претворен во забранета зона и е станат буквално град на духови. Не возат автобуси, нема трамваи, а запрен е и авионскиот сообраќај.

Коронавирусот се шири многу полесно од очекуваното

А1 On - 23.01.2020

Според Дејвид Хејман од Светска здравствена организација (СЗО),коронавирусот што првпат беше регистриран во кинескиот град Вухан, од кој починаа веќе 25 луѓе, многу полесно се пренесува од човек на човек отколку што претходно се предвидуваше.

СЗО: Коронавирусот се шири многу полесно од очекуваното

Нетпрес - 23.01.2020

Коронавирусот што првпат беше регистриран во кинескиот град Вухан, од кој починаа веќе 25 луѓе, многу полесно се пренесува од човек на човек отколку што претходно се предвидуваше, изјави Дејвид Хејман од Светска здравствена организација (СЗО).

Нови случаи на коронавирусот во Виетнам, Сингапур и Саудиска Арабија

Слободен Печат - 23.01.2020

Од вирусот досега се починати 17 луѓе. Случаи на заразени лица од новиот коронавирус, од кој досега починаа 17 луѓе во кинескиот град Вухан, пријавени се во Виетнам, Сингапур и Саудиска Арабија.

Коронавирусот потврден уште во три држави

А1 On - 23.01.2020

Случаи на заразени лица од новиот коронавирус, од кој досега починаа 17 луѓе во кинескиот град Вухан, пријавени се во Виетнам, Сингапур и Саудиска Арабија. Виетнамското Министерство за здравство соопшти дека двајца кинески државјани биле позитивни ...

Коронавирусот потврден уште во три држави

Нетпрес - 23.01.2020

Случаи на заразени лица од новиот коронавирус, од кој досега починаа 17 луѓе во кинескиот град Вухан, пријавени се во Виетнам, Сингапур и Саудиска Арабија. Виетнамското Министерство за здравство соопшти дека двајца кинески државјани биле позитивни ...

СЗО засега нема да прогласи вонредна состојба на глобално ниво поради новиот коронавирус

А1 On - 23.01.2020

Светската здравствена организација соопшти дека нема да прогласи меѓународна вонредна состојба во сферата на јавното здравје поради новиот коронавирус што се појави во Кина. Експертите на СЗО посочија дека не гледаат причина за таков потег во оваа ...

Сомнеж за појава на коронавирусот во Велика Британија

Курир - 23.01.2020

Британски медиуми денеска објавија дека коронавирусот најверојатно пристигнал во Велика Британија, откако двајца кинески државјани биле хоспитализирани во Шкотска со симптоми слични на грип.

Сомнеж за појава на коронавирусот во Велика Британија

А1 On - 23.01.2020

Британски медиуми денеска објавија дека коронавирусот најверојатно пристигнал во Велика Британија, откако двајца кинески државјани биле хоспитализирани во Шкотска со симптоми слични на грип.

Медиумите се сомневаат за појава на коронавирусот во Велика Британија

Нетпрес - 23.01.2020

Британски медиуми денеска објавија дека коронавирусот најверојатно пристигнал во Велика Британија, откако двајца кинески државјани биле хоспитализирани во Шкотска со симптоми слични на грип.

Пет кинески града во карантин поради коронавирусот

Нетпрес - 23.01.2020

Пет кинески градови се ставени во карантин, а официјален Пекинг откажа серија јавни настани по повод Кинеската Нова година во обид да се спречи ширење на смртоносниот коронавирус. Кинеските власти утрово ги суспендираа транспортните врски од Вухан, ...

Пет кинески града во карантин поради коронавирусот

Курир - 23.01.2020

Пет кинески градови се ставени во карантин, а официјален Пекинг откажа серија јавни настани по повод Кинеската Нова година во обид да се спречи ширење на смртоносниот коронавирус. Кинеските власти утрово ги суспендираа транспортните врски од Вухан, ...

Британските медиуми се сомневаат дека коронавирусот пристигнал во Велика Британија

Слободен Печат - 23.01.2020

„Дејли рекорд” наведува дека кинески патници пристигнале во Лондон минатата недела пред да заминат во Шкотска. Британски медиуми денеска објавија дека коронавирусот најверојатно пристигнал во Велика Британија, откако двајца кинески државјани биле ...

Пет кинески градови се ставени во карантин за да се спречи ширење на коронавирусот

Слободен Печат - 23.01.2020

Освен сообраќајот, затворени се и театрите, кината, кафулињата и сите места за забава, а жителите не смеат да го напуштаат градот освен од „посебни причини”. Пет кинески градови се ставени во карантин, а официјален Пекинг откажа серија јавни настани ...

СЗО соопшти дали ќе биде прогласена вонредна состојба на глобално ниво поради новиот вирус

Press24 - 23.01.2020

Светската здравствена организација соопшти дека нема да прогласи меѓународна вонредна состојба во сферата на јавното здравје поради новиот коронавирус што се појави во Кина. Експертите на СЗО посочија дека не гледаат причина за таков потег во оваа ...

СЗО засега нема да прогласи вонредна состојба на глобално ниво поради новиот вирус

Курир - 23.01.2020

Светската здравствена организација соопшти дека нема да прогласи меѓународна вонредна состојба во сферата на јавното здравје поради новиот коронавирус што се појави во Кина. Експертите на СЗО посочија дека не гледаат причина за таков потег во оваа ...

Властите ставија „пломба“: Кинескиот град Вухан во изолација поради коронавирусот

Нова ТВ - 23.01.2020

Во деветмилионскиот кинески град Вухан, во кој беше регистриран првиот случај на новиот тип на коронавирус, ќе бидат затворените сите сообраќајни и транспортни мрежи, а на граѓаните им е советувано да не го напуштаат градот, јавија кинеските државни ...

„Корона“ го тресе светот, СЗО ќе прогласи меѓународна вонредна состојба, Вухан во изолација

360 степени - 23.01.2020

Светската здравствена организација (СЗО) најверојатно денеска ќе донесе одлука за воведување меѓународна вонредна состојба поради коронавирусот. Според податоците, овој вирус е причина за смртта на 17 лица, а стотици се заразени.

СЗО засега нема да прогласи вонредна состојба на глобално ниво поради новиот коронавирус

Слободен Печат - 23.01.2020

Експертите на СЗО посочија дека не гледаат причина за таков потег во оваа фаза, но сепак сметаат дека е неопходно денеска да продолжат дискусиите за прашањето во Женева. Светската здравствена организација соопшти дека нема да прогласи меѓународна ...

Паника во Вухан, се празнат продавници и бензински, жителите се кријат дома (ВИДЕО)

МКД - 23.01.2020

Жителите на Вухан ги обзеде паника откако властите го затворија овој кинески град, кој е во центарот на епидемијата на новиот коронавирус, забранувајќи ги сите начини на превоз и советувајќи ги луѓето да не заминуваат, освен ако не станува збор за ...

Автобусите и траектите веќе не влегуваат во Вухан

Курир - 23.01.2020

Кинеското Министерство за транспорт денеска го откажа целиот автобуски и траектен сообраќај со градот Вухан, заради епидемијата на коронавирус, од кој досега починаа 17 лица, а речиси 600 се заразени.

СЗО ќе носи одлука за меѓународна вонредна состојба поради новиот коронавирус

Нетпрес - 23.01.2020

Светската здравствена организација (СЗО – WHO) објави дека во четвртокот ќе ја донесе одлуката за прогласување меѓународна вонредна состојба поради новиот тип коронавирус откриен во Кина. Доколку СЗО денеска прогласи појава на овој вирус со закана ...

Коронавирусот однесе 17 жртви- Вухан од денеска под карантин

Press24 - 23.01.2020

Кинескиот град Вухан од денеска во 10 часот официјално е под итен карантин и ќе го згасне јавниот превоз во обид да се спречи ширењето на новиот вид на корона вирус. Кинеското Министерство за транспорт денеска го откажа целиот автобуски и траектен ...

МЕРКИ ЗА ПРЕТПАЗЛИВОСТ: Поради корона вирусот кинеските власти го ограничија транспортот со Вухан

Слободен Печат - 23.01.2020

Кинеското Министерство за транспорт денеска го откажа целиот автобуски и траектен сообраќај со градот Вухан, заради епидемијата на коронавирус, од кој досега починаа 17 лица, а речиси 600 се заразени.

Бројот на жртви од корона вирусот се искачи на 17

Макфакс - 23.01.2020

Во Кина се потврдени 17 жртви на новиот корона вирус, а заболени се 571. Во Вухан затворени се сите транспортни мрежи, а откажани се и и сите летови. Постои сомневање дека уште 393 лица се заболени од вирусот.

Кина го запечати градот каде што се појави коронавирусот

Р.С.Европа - 23.01.2020

Кина го стави градот каде што се појави смртоносниот коронавирус во карантин. Станува збор за драстичен чекор со цел да се спречи ширењето на заразната болест од која досега починале 17 луѓе, додека неколку стотици се заразени.

Автобусите и траектите веќе не влегуваат во Вухан, соопшти кинеското Министерство за транспорт

А1 On - 23.01.2020

Кинеското Министерство за транспорт денеска го откажа целиот автобуски и траектен сообраќај со градот Вухан, заради епидемијата на коронавирус, од кој досега починаа 17 лица, а речиси 600 се заразени.

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Макфакс - 23.01.2020

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан, поради епидемијата на вирусот корона, од којшто досега починаа 17 лица, а речиси 600 се заразени.

Змии најверојатно се извор на новиот коронавирус

Курир - 23.01.2020

Кинеската кобра е можно да е оригиналниот извор на новооткриениот коронавирус, што зимава се појави во Кина, откриваат научниците. Болеста за првпат е регистрирана кон крајот на декември 2019 година во Вухан, од каде рапидно се шири во Кина, а потоа ...

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Макфакс - 23.01.2020

Изворот на новиот корона вирус кој се појави во Кина би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит, објави Си-ен-ен. Змијата позната како кинески краит или тајвански краит е отровна змија која живее во централните и јужните делови на Кина ...

Кинеската кобра најверојатно е извор на новиот корона вирус

Слободен Печат - 23.01.2020

Со тоа се зголемува можноста вирусот да преминал од лилјаци на змии, а потоа и на луѓето. Кинеската кобра е можно да е оригиналниот извор на новооткриениот корона вирус, што зимава се појави во Кина, откриваат научниците.

Бројот на смртни случаи поради корона вирусот се зголеми на 25, градот Вухан е во карантин

Макфакс - 23.01.2020

Бројот на лица кои починаа како последица на корона вирусот се искачи на 25, со повеќе од 590 заболени. Британскиот „Скај њуз“ пренесува дека тоа се претежно луѓе над 60 годишна возраст, а повеќето од нив веќе имале некоја болест.

Еве како изгледа животот во градот од кој се рашири новиот смртоносен вирус

Факултети - 23.01.2020

Смртоносниот коронавирус се појави во Кина во текот на минатиот месец, а за неколку недели од него починаа 17 лица и стотици се заразија. Случаите на зараза со овој вирус се идентификувани и надвор од Кина, во Тајван, на Филипините, во Тајланд, ...

Кина затвори уште еден град поради коронавирусот

Сител - 23.01.2020

Втор град во централна Кина денеска е затворен во обид на властите да се спречи ширењето на епидемија на коронавирусот што избувна во соседниот Вухан, соопштија денеска кинеските власти. Жезничката станица во Хуангганг, каде има население од 7,5 ...

Уште еден кинески град во карантин

Макфакс - 23.01.2020

Слични мерки, кои беа воведени во кинескиот град Вухан заради најновиот корона вирус, се воведени во друг кинески град – Хуанган. Градот со шест милиони жители го затвори автобускиот и железничкиот сообраќај, како и забавните објекти како што се ...

Апокалиптични сцени: 11 милиони луѓе во карантин, дезинфекција на градот, грабање храна, маски (ВИДЕО)

МКД - 23.01.2020

Кина го затвори градот Вухан, жариштето на смртоносната зараза, која ја предизвикува нов вид коронавирус. На жителите на 11-милионскиот град не им се препорачува да ја напуштаат територијата на Вухан.

Расте бројот на жртвите од коронавирусот, затворен уште еден град во Кина

Курир - 23.01.2020

Бројот на жртви од коронавирусот се зголеми на 25, со повеќе од 600 потврдени случаи на инфекцијата. Британски „Скај њуз“ пренесува дека се работи претежно за лица над 60 години и оти повеќето од нив веќе имале некоја болест.

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Макфакс - 23.01.2020

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во моментов нема лек или вакцина . Властите воведоа ограничувања за патувања во и надвор од дури три големи градови во ...

Под набљудување 16 лица во САД кои биле во контакт со носител на корна вирусот

Слободен Печат - 23.01.2020

Вирусот брзо се шири и затоа се зголемуваат стравувањата за неговата смртност, откако за малку повеќе од еден ден дојде до драматично, речиси двојно, зголемување на смртните случаи, од девет на 17 лица.

Пекинг ја откажа прославата на кинеската Нова година, стравуваат од корона вирусот

Слободен Печат - 23.01.2020

„За да ја контролираме епидемијата и да ги заштитиме животите и здравјето на нашите граѓани, нема да дозволиме масовни собири. Затоа е донесена одлуката дека нема да има прослава, како и дека се откажуваат сите поголеми настани“, соопштија властите ...

Во Пекинг откажани големите новогодишни собири поради вирусот

Макфакс - 23.01.2020

Кинескиот главен град Пекинг ги откажа големите јавни настани, вклучувајќи ги двата познати новогодишни саеми, додека властите се обидуваат да го сузбијат ширењето на смртоносниот корона вирус, објавија држаните медиуми.

СЗО: Корона вирусот се шири многу полесно од очекуваното

Слободен Печат - 23.01.2020

Засега нема докази оти вирусот се шири преку воздух како грипот. Корона вирусот, чиј прв случај беше забележан во кинескиот град Вухан и од кој починаа веќе 25 луѓе, многу полесно се пренесува од човек на човек отколку што претходно се мислеше, ...

Расте бројот на жртвите од коронавирусот

Слободен Печат - 23.01.2020

Британски „Скај њуз” пренесува дека се работи претежно за лица над 60 години и оти повеќето од нив веќе имале некоја болест. Најмладата почината пациентка имала 48 години. Бројот на жртви од коронавирусот се зголеми на 25, со повеќе од 600 потврдени ...

Уште еден кинески град оди во карантин поради коронавирусот: Зошто СЗО не реагира?

360 степени - 23.01.2020

Градот Хуанганг, кој се наоѓа на околу 70 километри од жариштето на коронавирусот, Вухан, е вториот град во Кина кој ќе биде ставен во карантин за да се спречи ширењето на новооткриениот смртоносен вирус.

Змии најверојатно се извор на новиот коронавирус

Press24 - 23.01.2020

Кинеската кобра е можно да е оригиналниот извор на новооткриениот коронавирус, што зимава се појави во Кина, откриваат научниците. Болеста за првпат е регистрирана кон крајот на декември 2019 година во Вухан, од каде рапидно се шири во Кина, а потоа ...

Си-Ен-Ен: Змии најверојатно се извор на новиот коронавирус

А1 On - 23.01.2020

Кинеската кобра е можно да е оригиналниот извор на новооткриениот коронавирус, што зимава се појави во Кина, откриваат научниците. Болеста за првпат е регистрирана кон крајот на декември 2019 година во Вухан, од каде рапидно се шири во Кина, а потоа ...

Две лица со симптоми на корона вирусот примени во болница во Шкотска

Макфакс - 23.01.2020

Двајца кинески државјани итно биле примени во болница во Глазгов, Шкотска, кога им биле дијагностицирани симптоми што може да укажуваат дека се заболени од корона вирус, пренесуваат шкотските медиуми.

Кина стави во карантин речиси 20 милиони луѓе поради коронавирусот

Глас на Америка - 23.01.2020

Светската здравствена организација (СЗО) има состанок и денес, со цел да одлучи дали да прогласи генерална вонредна состојба ВАШИНГТОН — Кинеската влада стави во карантин три градови, кои се дом на речиси 20 милиони луѓе, по појавата на смртоносниот ...

Двајца кинески патници во карантин во Англија под сомнение за корона вирус

Нова ТВ - 23.01.2020

Двајца кинески патници со симптоми слични на грип се сместени во болница во Шкотска. Британските медиуми објавија дека најверојатно станува збор за корона вирус. Двајцата пациентис е сместени во излација додека додека се чекаат официјалните ...

Четири лица во Шкотска се тестираат за коронавирусот, сите имаат респираторни проблеми

МКД - 23.01.2020

Министерот за здравство им рече на пратениците дека властите се добро подготвени за да се справат со евентуални случаи. Четири лица во Шкотска се тестираат за новиот коронавирус откако допатувале во земјата од кинески Вухан, според шефот на Одделот ...

Можни случаи на заболени од корона вирусот и во Шкотска

OhridNews - 23.01.2020

Двајца кинески државјани итно биле примени во болница во Глазгов, Шкотска, кога им биле дијагностицирани симптоми што може да укажуваат дека се заболени од корона вирус, пренесуваат шкотските медиуми.

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Макфакс - 23.01.2020

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески патници се сместени во болница во Шкотска со симптоми слични на грип.

Кина затвори уште еден град поради коронавирусот

А1 On - 23.01.2020

Втор град во централна Кина денеска е затворен во обид на властите да се спречи ширењето на епидемија на коронавирусот што избувна во соседниот Вухан, соопштија денеска кинеските власти. Жезничката станица во Хуангганг, каде има население од 7,5 ...

Расте бројот на жртвите од коронавирусот

А1 On - 23.01.2020

Бројот на жртви од коронавирусот се зголеми на 25, со повеќе од 600 потврдени случаи на инфекцијата. Британски „Скај њуз“ пренесува дека се работи претежно за лица над 60 години и оти повеќето од нив веќе имале некоја болест.

Забранетиот град во Кина затворен за туристи поради короно вирусот

Р.С.Европа - 23.01.2020

Туристичката атракција Забранет град кој се наоѓа во Пекинг ќе биде затворен за посетители од сабота во обид да се спречи ширењето на новиот короно вирус. Мината година 19 милиони луѓе го посетиле овој дворец кој се наоѓа на листата на светско ...

Втор град во Кина го прекина целиот јавен транспорт поради новиот смртоносен вирус (ВИДЕО)

МКД - 23.01.2020

По кинескиот град Вухан, кој со своите 11 милиони жители е ставен во карантин како жариште на новиот смртоносен коронавирус, и во градот Хуанганг е прекинат целиот јавен превоз. Би-би-си јавува дека кинеските власти донеле одлука и Хуанганг да се ...

Kоронавирусот пристигна во САД, најмалку 16 лица под набљудување

Курир - 23.01.2020

Најмалку 16 лица, кои биле во близок контакт со првиот дијагностициран носител на новиот коронавирус во САД, се набљудуваат од медицинските власти, пренесоа британските медиуми. Вирусот брзо се шири и затоа се зголемуваат стравувањата за неговата ...

Научниците го открија изворот на новиот коронавирус од Кина

Нетпрес - 23.01.2020

Научниците спровеле генетска анализа на новиот коронавирус од Кина и го откриваат неговиот најверојатен извор, а резултатите од студијата се објавени во научното списание Journal of Medical Virology.

Пет кинески града во карантин поради коронавирусот

А1 On - 23.01.2020

Пет кинески градови се ставени во карантин, а официјален Пекинг откажа серија јавни настани по повод Кинеската Нова година во обид да се спречи ширење на смртоносниот коронавирус. Кинеските власти утрово ги суспендираа транспортните врски од Вухан, ...

Повеќе градови во Кина во изолација, во обид да се спречи ширењето на вирусот

Р.С.Европа - 23.01.2020

Градовите во централната кинеска провинција Хубеи преземаат мерки за изолација, во обид да го контролираат ширењето на новиот вирус од кој досега починаа 17 луѓе, а повеќе од 600 се заболени.

Најмалку 16 лица под набљудување откако новиот коронавирус пристигна во САД

А1 On - 23.01.2020

Најмалку 16 лица, кои биле во близок контакт со првиот дијагностициран носител на новиот коронавирус во САД, се набљудуваат од медицинските власти, пренесоа британските медиуми.Вирусот брзо се шири и затоа се зголемуваат стравувањата за неговата ...

Пекинг ги откажа прославите за кинеската Нова година поради коронавирусот

еМагазин - 23.01.2020

Кинеските новогодишни прослави во Пекинг се откажани поради обидите да се спречи епидемијата на новиот коронавирус, што веќе предизвика смрт на 25 лица, а стотици се заразени. Локалните власти соопштија дека ќе ги откажат новогодишните настани во ...

Си-Ен-Ен: Змии најверојатно се извор на новиот коронавирус

Вечер Прес - 23.01.2020

Кинеската кобра е можно да е оригиналниот извор на новооткриениот коронавирус, што зимава се појави во Кина, откриваат научниците. Болеста за првпат е регистрирана кон крајот на декември 2019 година во Вухан, од каде рапидно се шири во Кина, а потоа ...

Термални монитори низ градот за заштита од коронавирусот - кинескиот град Вухан во изолација

Фактор - 23.01.2020

Денеска сите ја очекуваат одлуката на С ветската здравствена организација, дали ќе воведе меѓународна вонредна состојба поради коронавирусот. Досега од овој вирус се починати 17 лица, а стотици се заразени.

Две лица со симптоми на корона вирусот примени во болница во Шкотска

24Инфо - 23.01.2020

Двајца кинески државјани итно биле примени во болница во Глазгов, Шкотска, кога им биле дијагностицирани симптоми што може да укажуваат дека се заболени од корона вирус, пренесуваат шкотските медиуми.

СЗО засега нема да прогласи вонредна состојба на глобално ниво поради новиот коронавирус

24Инфо - 23.01.2020

Светската здравствена организација соопшти дека нема да прогласи меѓународна вонредна состојба во сферата на јавното здравје поради новиот коронавирус што се појави во Кина. Експертите на СЗО посочија дека не гледаат причина за таков потег во оваа ...

СЗО: Коронавирусот се шири многу полесно од очекуваното

Република - 23.01.2020

Коронавирусот што првпат беше регистриран во кинескиот град Вухан, од кој починаа веќе 25 луѓе, многу полесно се пренесува од човек на човек отколку што претходно се предвидуваше, изјави Дејвид Хејман од Светска здравствена организација (СЗО).

СЗО: Коронавирусот се шири многу полесно од очекуваното

Опсервер - 23.01.2020

Коронавирусот што првпат беше регистриран во кинескиот град Вухан, од кој починаа веќе 25 луѓе, многу полесно се пренесува од човек на човек отколку што претходно се предвидуваше, изјави Дејвид Хејман од Светска здравствена организација (СЗО).

Змии, коали и скорпии се продаваат во леген: Гнасни слики од пазарот каде што се разви новиот вирус

Република - 23.01.2020

Кинеската кобра е можно да е оригиналниот извор на новооткриениот коронавирус, што зимава се појави во Кина, откриваат научниците. Болеста за првпат е регистрирана кон крајот на декември 2019 година во Вухан, од каде рапидно се шири во Кина, а потоа ...

Си-Ен-Ен: Змии најверојатно се извор на новиот коронавирус

24Инфо - 23.01.2020

Кинеската кобра е можно да е оригиналниот извор на новооткриениот коронавирус, што зимава се појави во Кина, откриваат научниците. Болеста за првпат е регистрирана кон крајот на декември 2019 година во Вухан, од каде рапидно се шири во Кина, а потоа ...

Кина: Бројот на заразени од коронавирусот е над 570 лица

Локално - 23.01.2020

Бројот на заразени од коронавирусот во Кина надмина 570 лица, објави денес Државниот комитет за хигиена и здравје на Кина. Претходно, „People Daily“ објави дека пријавени се 554 случаи во 27 региони во земјата, повикувајќи се на официјални податоци, ...

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Точка - 23.01.2020

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески патници се сместени во болница во Шкотска со симптоми слични на грип.

Корона вирусот однесе 17 животи: Расте бројот на заразени, Вухан во целосен карантин!

Точка - 23.01.2020

Властите на кинескиот град Вухан соопштија дека ќе ги затворат сите градски транспортни мрежи и ќе бидат одложени сите летови откако беше потврдено дека 17 лица починаа како последица на Корона вирусот, а пријавени се 571 заразени лица.

Бројот на жртви од корона вирусот се искачи на 17

24Инфо - 23.01.2020

Во Кина се потврдени 17 жртви на новиот корона вирус, а заболени се 571. Во Вухан затворени се сите транспортни мрежи, а откажани се и и сите летови. Постои сомневање дека уште 393 лица се заболени од вирусот.

За 24 часа двојно повеќе починати од коронавирусот во Кина, сега се 17

Република - 23.01.2020

Бројот на смртни случаи поврзани со новиот тип на коронавирус во Кина се зголеми на 17, речиси двојно повеќе во последните 24 часа, истакнаа денеска официјални лица од кинеската провинција Хубеи, јави ДПА.

СЗО: Нема вонредна состојба на глобално ниво поради коронавирусот

Локално - 23.01.2020

Светската здравствена организација соопшти дека нема да прогласи меѓународна вонредна состојба во сферата на јавното здравје поради новиот коронавирус што се појави во Кина. Експертите на СЗО посочија дека не гледаат причина за таков потег во оваа ...

Откриен изворот на заразата на новиот вирус?

Република - 23.01.2020

Бројот на мртви од новиот коронавирус меѓу стотината заразени во Кина порасна од 9 на 17, објавија кинеските власти. Вкупниот број на заразени порасна на 571. Властите на кинескиот град Вухан, каде што се појави вирусот, го суспендираа авионскиот и ...

Кина затвори уште еден град поради коронавирусот

24Инфо - 23.01.2020

Втор град во централна Кина денеска е затворен во обид на властите да се спречи ширењето на епидемија на коронавирусот што избувна во соседниот Вухан, соопштија денеска кинеските власти. Жезничката станица во Хуангганг, каде има население од 7,5 ...

Медиуми: Сомнеж за појава на коронавирусот во Велика Британија

Опсервер - 23.01.2020

Британски медиуми денеска објавија дека коронавирусот најверојатно пристигнал во Велика Британија, откако двајца кинески државјани биле хоспитализирани во Шкотска со симптоми слични на грип.

Откриен изворот на смртоносниот кинески вирус?

Локално - 23.01.2020

Двата видови змии, крајт и кобра, може да бидат изворот на новооткриениот коронавирус, кој досега во Кина инфицираше скоро 600 луѓе и уби 17 , пренесува Си-Ен-Ен. Крајт е позната како исклучително опасна и еластична змија што може да се најде во ...

Кина затвори уште еден град поради коронавирусот

Вечер Прес - 23.01.2020

Втор град во централна Кина денеска е затворен во обид на властите да се спречи ширењето на епидемија на коронавирусот што избувна во соседниот Вухан, соопштија денеска кинеските власти. Жезничката станица во Хуангганг, каде има население од 7,5 ...

Коронавирус: Како се справуваат Македонците што живеат во Кина?

Локално - 23.01.2020

Светот е на готовс поради вирусот корона во Кина. Во последниве денови „кинескиот вирус“ е една од главните приказни во повеќето светски медиуми, а заради тоа секојдневно заседава и Светската здравствена организација (СЗО).

Коронавирусот потврден уште во три држави

24Инфо - 23.01.2020

– Случаи на заразени лица од новиот коронавирус, од кој досега починаа 17 луѓе во кинескиот град Вухан, пријавени се во Виетнам, Сингапур и Саудиска Арабија. Виетнамското Министерство за здравство соопшти дека двајца кинески државјани биле позитивни ...

Милијардерот пред 3 години предупредил на вирус кој би можел да убие дури 30 милиони луѓе

Точка - 23.01.2020

Најмалку 17 лица починаа поради ширење на новиот коронавирус. Првите случаи се забележани во кинескиот град Вухан, каде денеска во ова место се затворени сите сообраќајни и транспортни мрежи, а граѓаните се советуваат да не го напуштаат градот.

Смртоносен вирус ги нападна Олимписките игри!

Вечер Прес - 23.01.2020

Олимписките квалификациски турнири во два спорта беа преместени од кинескиот град Вухан, поради избувнување на нов вид корона-вирус. Овие информации беа потврдени откако вирусот започна да зема и човечки животи.

Медиуми: Сомнеж за појава на коронавирусот во Велика Британија

Локално - 23.01.2020

Британски медиуми денеска објавија дека коронавирусот најверојатно пристигнал во Велика Британија, откако двајца кинески државјани биле хоспитализирани во Шкотска со симптоми слични на грип.

Расте бројот на жртвите од коронавирусот

24Инфо - 23.01.2020

Бројот на жртви од коронавирусот се зголеми на 25, со повеќе од 600 потврдени случаи на инфекцијата. Британски „Скај њуз” пренесува дека се работи претежно за лица над 60 години и оти повеќето од нив веќе имале некоја болест.

Расте бројот на жртвите од коронавирусот

Вечер Прес - 23.01.2020

Бројот на жртви од коронавирусот се зголеми на 25, со повеќе од 600 потврдени случаи на инфекцијата. Британски „Скај њуз“ пренесува дека се работи претежно за лица над 60 години и оти повеќето од нив веќе имале некоја болест.

Коронавирусот потврден уште во три држави: Виетнам, Сингапур и Саудиска Арабија

Бриф - 23.01.2020

Случаи на заразени лица од новиот коронавирус, од кој досега починаа 17 луѓе во кинескиот град Вухан, пријавени се во Виетнам, Сингапур и Саудиска Арабија. Виетнамското Министерство за здравство соопшти дека двајца кинески државјани биле позитивни ...

Кинескиот град Вухан во сообраќајна изолација заради коронавирусот

Опсервер - 23.01.2020

Во кинескиот деветмилионски град Вухан, во кој беше регистриран првиот случај на новиот тип на коронавирус, ќе бидат затворените сите сообраќајни и транспортни мрежи, а на граѓаните им е советувано да не го напуштаат градот, јавија денеска кинеските ...

Бројот на смртни случаи поради корона вирусот се зголеми на 25, градот Вухан е во карантин

Точка - 23.01.2020

Бројот на лица кои починаа како последица на корона вирусот се искачи на 25, со повеќе од 590 заболени. Британскиот „Скај њуз“ пренесува дека тоа се претежно луѓе над 60 годишна возраст, а повеќето од нив веќе имале некоја болест.

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

MTM - 23.01.2020

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески патници се сместени во болница во Шкотска со симптоми слични на грип.

Откриен е изворот на опасниот вирус во Кина? Постои сомнение дека потекнува од змии!

Точка - 23.01.2020

Кинеската кобра, вид на отровна змија, би можела да биде оригиналниот извор на новотокриениот опасен Корона вирус кој се појави во Кина оваа зима и досега усмрти 17 лица. Болеста за прв пат била забележана кон крајот на декември 2019-та година во ...

Последниот лет од Вухан: Патниците пристигнаа во Сиднеј, едвај ги пуштија да влезат во земјата

Точка - 23.01.2020

Еден од последните авиони кои полетаа од Вухан во Кина каде што изби опасниот Корона вирус, денес слета во Сиднеј. Патниците и екипажот на авионот со маски на лицата го напуштија леталото, а на аеродромот во австралискиот град ги дочекаа лекарски ...

СЗО засега нема да прогласи вонредна состојба на глобално ниво поради новиот коронавирус

еМагазин - 23.01.2020

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека нема да прогласи меѓународна вонредна состојба во сферата на јавното здравје поради новиот коронавирус што се појави во Кина. Експертите на СЗО посочија дека не гледаат причина за таков потег во ...

Коронавирусот потврден во уште три држави

Вечер Прес - 23.01.2020

Случаи на заразени лица од новиот коронавирус, од кој досега починаа 17 луѓе во кинескиот град Вухан, пријавени се во Виетнам, Сингапур и Саудиска Арабија. Виетнамското Министерство за здравство соопшти дека двајца кинески државјани биле позитивни ...

Пет кинески града во карантин поради коронавирусот

Вечер Прес - 23.01.2020

Пет кинески градови се ставени во карантин, а официјален Пекинг откажа серија јавни настани по повод Кинеската Нова година во обид да се спречи ширење на смртоносниот корона вирус. Кинеските власти утрово ги суспендираа транспортните врски од Вухан, ...

Пекинг ги откажа прославите за кинеската Нова година поради коронавирусот

24Инфо - 23.01.2020

Кинеските новогодишни прослави во Пекинг се откажани поради обидите да се спречи епидемијата на новиот коронавирус, што веќе предизвика смрт на 17 лица, а стотици се заразени. Локалните власти соопштија дека ќе ги откажат новогодишните настани во ...

Пекинг ги откажа новогодишните собири поради смртоносниот вирус

Локално - 23.01.2020

Кинескиот главен град во Пекинг ги откажа големите јавни настани, вклучително и два добро познати новогодишни саеми, бидејќи властите се обидуваат да го спречат ширењето на смртоносниот коронавирус, јавуваат државните медиуми.

СЗО засега нема да прогласи вонредна состојба на глобално ниво поради новиот коронавирус

Опсервер - 23.01.2020

– Светската здравствена организација соопшти дека нема да прогласи меѓународна вонредна состојба во сферата на јавното здравје поради новиот коронавирус што се појави во Кина. Експертите на СЗО посочија дека не гледаат причина за таков потег во оваа ...

Автобусите и траектите веќе не влегуваат во Вухан, соопшти кинеското Министерство за транспорт

24Инфо - 23.01.2020

Кинеското Министерство за транспорт денеска го откажа целиот автобуски и траектен сообраќај со градот Вухан, заради епидемијата на коронавирус, од кој досега починаа 17 лица, а речиси 600 се заразени.

Пет кинески града во карантин поради коронавирусот

24Инфо - 23.01.2020

– Пет кинески градови се ставени во карантин, а официјален Пекинг откажа серија јавни настани по повод Кинеската Нова година во обид да се спречи ширење на смртоносниот коронавирус. Кинеските власти утрово ги суспендираа транспортните врски од ...

Пет кинески града во карантин поради коронавирусот

Опсервер - 23.01.2020

Пет кинески градови се ставени во карантин, а официјален Пекинг откажа серија јавни настани по повод Кинеската Нова година во обид да се спречи ширење на смртоносниот коронавирус. Кинеските власти утрово ги суспендираа транспортните врски од Вухан, ...

Во Пекинг откажани големи новогодишни собири: Властите се обидуваат да го сузбијат ширењето на Корона вирусот!

Точка - 23.01.2020

Кинескиот главен град Пекинг откажал големи јавни настани, вклучувајќи два познати новогодишни саеми, додека властите се обидуваат да го сузбијат ширењето на смртоносниот Корона вирус, објавиле државните медиуми.

СЗО засега нема да прогласи вонредна состојба на глобално ниво поради новиот коронавирус

Вечер Прес - 23.01.2020

Светската здравствена организација соопшти дека нема да прогласи меѓународна вонредна состојба во сферата на јавното здравје поради новиот коронавирус што се појави во Кина. Експертите на СЗО посочија дека не гледаат причина за таков потег во оваа ...

СЗО за коронавирусот: Веќе гледаме ширење на вторатa и третата генерација

Локално - 23.01.2020

Коронавирусот што првпат беше регистриран во кинескиот град Вухан, од кој починаа веќе 25 луѓе, многу полесно се пренесува од човек на човек отколку што претходно се предвидуваше, изјави Дејвид Хејман од Светска здравствена организација (СЗО).

Си-Ен-Ен: Змии најверојатно се извор на новиот коронавирус

Опсервер - 23.01.2020

– Кинеската кобра е можно да е оригиналниот извор на новооткриениот коронавирус, што зимава се појави во Кина, откриваат научниците. Болеста за првпат е регистрирана кон крајот на декември 2019 година во Вухан, од каде рапидно се шири во Кина, а ...

Уште еден кинески град во карантин: Бројот на жртви од Корона вирусот се зголеми на 25

Точка - 23.01.2020

Слични мерки кои претходно беа воведени во градот Вухан поради најновиот Корона вирус се воведени во уште еден кинески град - Хуанганг. Во градот со шест милиони жители е стопиран автобускиот и железничкиот сообраќај, како и забавните содржини како ...

Кина затвори уште еден град поради коронавирусот

Опсервер - 23.01.2020

Втор град во централна Кина денеска е затворен во обид на властите да се спречи ширењето на епидемија на коронавирусот што избувна во соседниот Вухан, соопштија денеска кинеските власти. Жезничката станица во Хуангганг, каде има население од 7,5 ...

Автобусите и траектите веќе не влегуваат во Вухан, соопшти кинеското Министерство за транспорт

Опсервер - 23.01.2020

– Кинеското Министерство за транспорт денеска го откажа целиот автобуски и траектен сообраќај со градот Вухан, заради епидемијата на коронавирус, од кој досега починаа 17 лица, а речиси 600 се заразени.

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

MTM - 23.01.2020

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во моментов нема лек или вакцина. Властите воведоа ограничувања за патувањата во и надвор од дури три големи градови - ...

Расте бројот на жртвите од коронавирусот

Опсервер - 23.01.2020

– Бројот на жртви од коронавирусот се зголеми на 25, со повеќе од 600 потврдени случаи на инфекцијата. Британски „Скај њуз“ пренесува дека се работи претежно за лица над 60 години и оти повеќето од нив веќе имале некоја болест.

Бројот на жртви од корона вирусот се искачи на 17

Centar - 23.01.2020

Во Кина се потврдени 17 жртви на новиот корона вирус, а заболени се 571. Во Вухан затворени се сите транспортни мрежи, а откажани се и и сите летови. Постои сомневање дека уште 393 лица се заболени од вирусот.

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Точка - 23.01.2020

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во моментов нема лек или вакцина. Властите воведоа ограничувања за патувањата во и надвор од дури три големи градови – ...

Најмалку 16 лица под набљудување откако новиот коронавирус пристигна во САД

Опсервер - 23.01.2020

– Најмалку 16 лица, кои биле во близок контакт со првиот дијагностициран носител на новиот коронавирус во САД, се набљудуваат од медицинските власти, пренесоа британските медиуми.Вирусот брзо се шири и затоа се зголемуваат стравувањата за неговата ...

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Centar - 23.01.2020

Изворот на новиот корона вирус, кој се појави во Кина, би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит, објави Си-ен-ен. Змијата позната како кинески краит или тајвански краит е отровна змија што живее во централните и јужните делови на Кина ...

Коронавирусот потврден уште во три држави

Опсервер - 23.01.2020

Случаи на заразени лица од новиот коронавирус, од кој досега починаа 17 луѓе во кинескиот град Вухан, пријавени се во Виетнам, Сингапур и Саудиска Арабија. Виетнамското Министерство за здравство соопшти дека двајца кинески државјани биле позитивни ...

Смртоносниот вирус пристигна во Европа? Патниците од Кина задржани во карантин во Шкотска! Симптоми како кај корона ...

Точка - 23.01.2020

Британските медиуми пренеле дека најверојатно корона вирусот пристигнал во Велика Британија, бидејќи двајца кинески патници биле сместени во болница во Шкотска со симптоми на грип. Се верува дека неименуваните патници дошле од Вухан, градот од каде ...

Кина стави во картантин уште еден град, поради коронавирусот

Република - 23.01.2020

Втор град во централна Кина денеска е во карантин во обид властите да го спречат ширењето на епидемија на коронавирусот што избувна во соседниот Вухан, соопштија денеска кинеските власти. Жезничката станица во Хуангганг, каде има население од 7,5 ...

Бројот на смртни случаи поради корона вирусот се зголеми на 25, градот Вухан е во карантин

Centar - 23.01.2020

Бројот на лица што починаа како последица на корона вирусот се искачи на 25, со повеќе од 590 заболени. Медиумите пренесуваат дека тоа се претежно луѓе над 60-годишна возраст, а повеќето од нив веќе имале некоја болест.

Уште еден кинески град во карантин

Centar - 23.01.2020

Слични мерки, кои беа воведени во кинескиот град Вухан поради најновиот корона вирус, се воведени во друг кинески град – Хуанган. Градот со шест милиони жители го затвори автобускиот и железничкиот сообраќај, како и забавните објекти, како што се ...

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Centar - 23.01.2020

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во моментот нема лек или вакцина. Властите воведоа ограничувања за патувањата во и надвор од дури три големи града – Хуанганг, ...

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Точка - 23.01.2020

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан, поради епидемијата на вирусот корона, од којшто досега починаа 17 лица, а речиси 600 се заразени.

Шокантни сцени од пазарот од каде се појавил вирусот: Јадат змии, коали и скорпии, а работат во несанитарни услови

Точка - 23.01.2020

Коронавирусот, кој избил во кинескиот град Вухан, се проширил на неколку други држави, а убил најмалку 25 луѓе. Се смета дека епидемијата започнала на еден рибен пазар кој во меѓувреме е затворен, а целиот град е во карантин.

Смртоносниот вирус ја помина кинеската граница, Македонија со мерки на претпазливост

Н.Македонија - 23.01.2020

Македонија им се приклучува на државите што ќе спроведуваат засилени контроли и превентивни мерки за заштита од опасниот коронавирус, кој во Кина однесе најмалку девет жртви. Иако здравствените власти во Македонија засега не стравуваат дека вирусот ...

Кина предупредува дека коронавирусот може да мутира

Н.Македонија - 23.01.2020

Кинеските здравствени власти предупредија дека новиот коронавирус има способност да се адаптира и да мутира, поради што е многу потешко епидемијата да се држи под контрола. Случаи на лица заразени со опасниот вирус, кој веќе однесе десетина животи, ...

Карантинот во Вухан ги исполни неговите жители со страв

Н.Македонија - 23.01.2020

Чувството на страв расте во Вухан додека кинескиот град е ставен под карантин во обид да се контролира пренесувањето на смртоносниот коронавирус. Властите побараа луѓето да не го напуштаат градот, додека жителите стравуваат дека ќе дојде до недостиг ...

Коронавирусот стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Н.Македонија - 23.01.2020

Коронавирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески патници се сместени во болница во Шкотска со симптоми слични на грип.

Змиите се изворот на коронавирусот?

Н.Македонија - 23.01.2020

Изворот на новиот коронавирус кој се појави во Кина би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит, објави Си-ен-ен. Змијата позната како кинески краит или тајвански краит е отровна змија која живее во централните и јужните делови на Кина и ...

СЗО:Нема простор за паника, засега нема да се прогласи вонредна состојба

Магазин - 23.01.2020

По вчерашниот вонреден состанок, Светската здравствена организација соопшти дека нема да прогласи меѓународна вонредна состојба во сферата на јавното здравје поради новиот смртоносен коронавирус што се појави во Кина и кој однесе 9 животи.

СЗО: Коронавирусот се шири многу полесно од очекуваното

MakPress - 23.01.2020

Коронавирусот што првпат беше регистриран во кинескиот град Вухан, од кој починаа веќе 25 луѓе, многу полесно се пренесува од човек на човек отколку што претходно се предвидуваше, изјави Дејвид Хејман од Светска здравствена организација (СЗО).

Коронавирусот потврден уште во три држави

MakPress - 23.01.2020

Случаи на заразени лица од новиот коронавирус, од кој досега починаа 17 луѓе во кинескиот град Вухан, пријавени се во Виетнам, Сингапур и Саудиска Арабија. Виетнамското Министерство за здравство соопшти дека двајца кинески државјани биле позитивни ...

Кенескиот град Вухан под карантин

Скопје1 - 23.01.2020

Кина го стави градот каде што се појави смртоносниот коронавирус во карантин. Станува збор за драстичен чекор со цел да се спречи ширењето на заразната болест од која досега починале 17 луѓе, додека неколку стотици се заразени.

Дали ЦИА стои позади смртоносниот вирус? Кинезите во паника

Магазин - 23.01.2020

Чувството на страв расте во Вухан додека кинескиот град е ставен под карантин во обид да се контролира пренесувањето на смртоносниот коронавирус. Властите побараа луѓето да не го напуштаат градот, додека жителите стравуваат дека ќе дојде до недостиг ...

Пет кинески града во карантин поради коронавирусот

MakPress - 23.01.2020

Пет кинески градови се ставени во карантин, а официјален Пекинг откажа серија јавни настани по повод Кинеската Нова година во обид да се спречи ширење на смртоносниот коронавирус. Кинеските власти утрово ги суспендираа транспортните врски од Вухан, ...

Медиуми: Сомнеж за појава на коронавирусот во Велика Британија

MakPress - 23.01.2020

Британски медиуми денеска објавија дека коронавирусот најверојатно пристигнал во Велика Британија, откако двајца кинески државјани биле хоспитализирани во Шкотска со симптоми слични на грип.

ШОКАНТНА ГЛЕТКА ОД ПАЗАРОТ ОТКАДЕ И НАСТАНА ВИРУСОТ: Јадат змии, коали и скорпии, и работат во невидена нечистотија

Магазин - 23.01.2020

Коронавирусот, кој изби во кинескиот град Вухан, се рашири и во неколку други држави, при што починаа најмалку 25 лица. Се смета дека епидемијата потекнува од рибниот пазар што во меѓувреме е затворен , а целиот град е во карантин.

Смртоносниот вирус ја помина кинеската граница, светот во паника

Магазин - 23.01.2020

Македонија им се приклучува на државите што ќе спроведуваат засилени контроли и превентивни мерки за заштита од опасниот коронавирус, кој во Кина однесе најмалку девет жртви. Иако здравствените власти во Македонија засега не стравуваат дека вирусот ...

СЗО засега нема да прогласи вонредна состојба на глобално ниво поради новиот коронавирус

MakPress - 23.01.2020

Светската здравствена организација соопшти дека нема да прогласи меѓународна вонредна состојба во сферата на јавното здравје поради новиот коронавирус што се појави во Кина. Експертите на СЗО посочија дека не гледаат причина за таков потег во оваа ...

Расте бројот на жртвите од коронавирусот

MakPress - 23.01.2020

Бројот на жртви од коронавирусот се зголеми на 25, со повеќе од 600 потврдени случаи на инфекцијата. Британски „Скај њуз“ пренесува дека се работи претежно за лица над 60 години и оти повеќето од нив веќе имале некоја болест.

Можен извор на коронавирусот – змиите, вакцина дури за една година

Скопје1 - 23.01.2020

Изворот на новиот коронавирус кој се појави во Кина би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит, објави Си-ен-ен. Змиите кинески краит или тајвански краит е отровна која живее во централните и јужните делови на Кина и југоисточна Азија.

Најмалку 16 лица под набљудување откако новиот коронавирус пристигна во САД

MakPress - 23.01.2020

Најмалку 16 лица, кои биле во близок контакт со првиот дијагностициран носител на новиот коронавирус во САД, се набљудуваат од медицинските власти, пренесоа британските медиуми.Вирусот брзо се шири и затоа се зголемуваат стравувањата за неговата ...

Кина затвори уште еден град поради коронавирусот

MakPress - 23.01.2020

Втор град во централна Кина денеска е затворен во обид на властите да се спречи ширењето на епидемија на коронавирусот што избувна во соседниот Вухан, соопштија денеска кинеските власти. Жезничката станица во Хуангганг, каде има население од 7,5 ...

Си-Ен-Ен: Змии најверојатно се извор на новиот коронавирус

MakPress - 23.01.2020

Кинеската кобра е можно да е оригиналниот извор на новооткриениот коронавирус, што зимава се појави во Кина, откриваат научниците. Болеста за првпат е регистрирана кон крајот на декември 2019 година во Вухан, од каде рапидно се шири во Кина, а потоа ...

Пекинг ги откажа прославите за кинеската Нова година поради коронавирусот

MakPress - 23.01.2020

Кинеските новогодишни прослави во Пекинг се откажани поради обидите да се спречи епидемијата на новиот коронавирус, што веќе предизвика смрт на 17 лица, а стотици се заразени. Локалните власти соопштија дека ќе ги откажат новогодишните настани во ...

Автобусите и траектите веќе не влегуваат во Вухан, соопшти кинеското Министерство за транспорт

MakPress - 23.01.2020

Кинеското Министерство за транспорт денеска го откажа целиот автобуски и траектен сообраќај со градот Вухан, заради епидемијата на коронавирус, од кој досега починаа 17 лица, а речиси 600 се заразени.

Цел 11 милионски град под карантин, за корона вирусот се виновни – змии (ВИДЕО)

Expres - 23.01.2020

Градот Вухан во Кина каде се поојави од каде почна да се шири смртоносна болест предизвикана од корона вирусот е затворен и прогласен за карантин. Медиуми јавуваат дека најверојатно извор на вирусот се змии.

За последните 24 часа двојно повеќе починати од коронавирусот во Кина

ТВ21 - 22.01.2020

Бројот на смртни случаи поврзани со новиот тип на коронавирус во Кина се зголеми на 17, речиси двојно повеќе во последните 24 часа, истакнаа денеска официјални лица од кинеската провинција Хубеи, јави ДПА.

За еден ден двојно зголемен бројот на починати од коронавирус во Кина

Телма - 22.01.2020

Кинеските власти апелираа до своите граѓани да не патуваат кон и надвор од градот Вухан, кој е во центарот на епидемијата на коронавирусот, кој досега усмрти 17 луѓе. Истовремено, до жителите на градот од 8,9 милиони луѓе се апелира да ги ...

На скопскиот аеродром информативен материјал за кинескиот вирус корона

Алсат-М - 22.01.2020

Околу 450 луѓе се заразени од вирусот корона кој се појави во еден кинески град. Веќе починаа девет лица. Освен во Кина, вирусот се рашири и во Северна Кореја, Тајланд и во Америка. Кинеските здравствени власти ги повикаа граѓаните да не одат и да ...

Кина ќе го суспендира целиот јавен транспорт во Вухан во обид да го спречи ширењето на епидемијата

Телма - 22.01.2020

Вухан, кинескиот град од речиси 9 милиони жители, привремено ќе го запре целиот систем за јавен транспорт заради ширењето на опасната епидемија коронавирус. На 8,9-те милиони жители на овој град им беше кажано да не заминуваат од градот.

Кинескиот град од каде тргна мистериознито вирус , го забрани јавниот сообраќај (ВИДЕО)

Канал5 - 22.01.2020

Вухан, кинески град со скоро девет милиони луѓе, привремено го затвори јавниот превоз поради појавата на корона вирусот. На оние што живеат во градот им било речено да не заминуваат, а аеродромот и железничките станици ќе бидат затворени за ...

Кинескиот вирус го вклучи алармот ! Итен состанок на Одоборот за итни случаи во СЗО

Алсат-М - 22.01.2020

Светската здравствена организација денеска ќе одржи состанок на Стручниот одбор за управување со итни случаи, за да процени дали епидемијата на коронавирусот во Кина е вонредна состојба на меѓународно ниво.

Коронавирусот се шири со голема брзина, Одборот за итни случаи во СЗО на состанок

ТВ21 - 22.01.2020

Светската здравствена организација денеска ќе одржи состанок на Стручниот одбор за управување со итни случаи, за да процени дали епидемијата на коронавирусот во Кина е вонредна состојба на меѓународно ниво.

Вонреден состанок на СЗО: Вирусот корона мутира, можно е прогласување на „вонредна состојба во светот“

Фокус - 22.01.2020

Новиот вирус, од кој досега живот загубија девет лица во Кина, може да се адаптира и да мутира, и поради тоа е тешко да се држи под контрола епидемијата. Во обид да се анализара ситуацијата и да се прогласи „вонредна состојба во светот“, Светската ...

Кина: Новиот вирус мутира,расте бројот на починати

Канал5 - 22.01.2020

Кинеската здравствена комисија соопшти дека 440 луѓе во 13 провинции биле заразени од новиот респираторен и смртоносен вирус од кои деветмина починале. Се прецизира дека сепак досега немало доказ оти вирусот брзо се шири.

Во Хонгконг потврден првиот случај на корона вирусот

Телма - 22.01.2020

Првиот случај на маж заразен со новиот корона вирус е потврден во Хонгконг, јавија локалните медиуми. Претходно денеска, прв случај беше потврден и во кинескиот специјален административен регион Макао.

Трамп има решение за опасниот корона вирус

Фокус - 22.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека САД имаат план за спречување на корона вирусот, од кој во Кина досега починаа девет, а заразени се над 400 луѓе. – Имаме план и сметам дека ќе биде многу добро спроведен. Веќе почнавме.

Состанок на Одоборот за итни случаи во СЗО поради ширењето на коронавирусот

Телма - 22.01.2020

Светската здравствена организација денеска ќе одржи состанок на Стручниот одбор за управување со итни случаи, за да процени дали епидемијата на коронавирусот во Кина е вонредна состојба на меѓународно ниво.

Во Кина потврдени 440 нови случаи на коронавирусот, 9 починати

24 Вести - 22.01.2020

Кинеската државна комисија за здравство денеска соопшти дека заклучно со вчерашниот ден потврдени се 440 нови случаи на инфекција со коронавирус во 13 кинески провинции. Потврдени се девет смртни случаи и има докази за дека се пренесува со дишење од ...

Кина објави дека новиот вирус мутира

Алсат-М - 22.01.2020

Кинеската здравствена комисија соопшти дека 440 луѓе во 13 провинции биле заразени од новиот респираторен и смртоносен вирус од кои деветмина починале. Се прецизира дека сепак досега немало доказ оти вирусот брзо се шири.

Кина: Новиот вирус се адаптира и мутира

Телма - 22.01.2020

Здравствените власти на Кина соопштија дека новиот вирус од којшто починаа девет луѓе, се адаптира и мутира и дека значително ја отежнува контролата врз епидемијата. Некои експерти велат дека вирусот не е толку смртоносен како другите облици на ...

Што треба да се знае за Корона вирусот?

Deutsche Welle - 22.01.2020

Светската здравствена организација за денеска закажа кризен самит поради корона-вирусот. Каде досега се јавија случаи на зараза, како се пренесува вирусот и кои заштитни мерки имаат смисла? Колку брзо се шири новата зараза? До денеска има 9 ...

Девет починати И 440 заразени од новиот вирус, прв случај пријавен И во САД

Сакам да кажам - 22.01.2020

Бројката починати од новиот вид корона вирус откриен во Кина се зголеми на девет, а повеќе од 440 лица се заразени, објавија државните медиуми. Пациенти со овој вирус се регистрирани во 13 кинески провинции, откако тој пред нова година првпат се ...

Трамп: САД имаат план за новиот корона вирус

Алсат-М - 22.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека САД имаат план за спречување на корона вирусот, од кој во Кина досега починаа девет, а заразени се над 400 луѓе. – Имаме план и сметам дека ќе биде многу добро спроведен. Веќе почнавме.

Коронавирусот мутира, заразени околу 500 пациенти

24 Вести - 22.01.2020

Здравствените власти на Кина денеска потврдија дека коронавирусот мутира, почнува многу побрзо да се шири, а тоа создава сериозни потешкотии епидемијата да се стави под контрола. Вкупниот борј на потврдени заразени пациенти е речиси 500 тини, а од ...

Седница на Комисијата за заразни болести за опасноста од корона вирусот

Канал5 - 22.01.2020

Светската здравствена организација денеска одлучува дали ќе прогласи вонредна состојба на меѓународно ниво, откако мистериозниот корона вирус продолжи да зема нови жртви и излезе од границите на Азија.

Диви животни се најверојатните причинители на заразата со коронавирусот , што од Кина се шири низ светот

Канал5 - 22.01.2020

Новиот вид коронавирус од кој досега загинаа деветмина и се заразени стотици луѓе веројатно се раширил преку нелегалната трговија со диви животни, тврдат кинески научници, пренесоа агенциите.

Коронавирусот мутира, починаа деветмина

24 Вести - 22.01.2020

почнува многу побрзо да се шири, а тоа создава сериозни потешкотии епидемијата да се стави под контрола. Вкупниот борј на потврдени заразени пациенти е речиси 500 тини, а од почетокот на појавата на вирусот починаа девет луѓе.

ИЈЗ: Засега нема потреба од воведување посебни мерки во врска со новиот коронавирус во земјава

360 степени - 22.01.2020

Нема потреба од паника и воведување посебни мерки во земјава во врска со новиот коронавирус, кој се појави во кинескиот град Вухан, а заразени се регистрирани и во други земји. Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство, која сè ...

ЕУ: Зголемено нивото на ризик од зараза од кинескиот коронавирус, три аеродроми имаат директни летови до жариштето на ...

+инфо - 22.01.2020

Британските власти најавија дека ќе одвојат посебна изолирана просторија каде ќе може да пристигнуваат авионите од Вухан, медицински тим ќе биде задолжен да ги контролира патниците кога ќе пристигнат.

Корона вирус: Кинеските власти советуваат да не се патува и излегува од Вухан

Нова ТВ - 22.01.2020

Кинеските власти ги повикаа луѓето да не патуваат во Вухан и да не излегуваат од градот кој е жариште од каде што избувнувна вирусот во кој починаа девет лица, објави Би-Би-Си. На луѓето што живеат во градот кој има околу 9 милиони луѓе им било ...