TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Панкиската Клисура е проблем за Русија

Утрински - 14.09.2002

По предупредувањето на рускиот претседател Владимир Путин до властите во Грузија Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ МОСКВА - Рускиот претседател Путин јавно, пред ТВ- камерите, го предупреди раководството на соседна Грузија дека, доколку тоа не може да ги заштити своите граници и не ги спречи ...

Вашингтон го критикува Путин

Утрински - 14.09.2002

РЕАКЦИЈА ВАШИНГТОН - Соединетите Американски Држави во четвртокот соопштија дека нема да го поддржат рускиот претседател Владимир Путин доколку ја спроведе заканата за напад на чеченските бунтовнички бази во Грузија, критикувајќи го поради навестувањето таква можна акција.

Русија и постави ултиматум на Грузија да ги спречи упадите на чеченските герилци

Вест - 13.09.2002

ТБИЛИСИ, Грузија , 13 септември, (АП) - Во услови на зголемени тензии, грузискиот претседател Едуард Шеварнадsе и парламентот одржаа напната расправа за тоа каков одговор треба да дадат на рускиот ултиматум за уништување на чеченските бунтовници, или да се соочат со еднострана руска воена акција.

Русија најави дека ќе ги гони чеченските терористи и низ Грузија

Дневник - 13.09.2002

ОСТРА ЗАКАНА ОД КРЕМЉ Рускиот претседател Владимир Путин вчера предупреди дека руските сили ќе ги нападнат базите на чеченските терористи и во клисурата Панкиси на територијата на Грузија затоа што Москва има докази оти тие групи ги организирале бомбашките напади врз Русија во 1999 година, а ...

Москва ќе ги напаѓа чеченските бази во Грузија

Утрински - 13.09.2002

Рускиот претседател Владимир Путин го информира Тбилиси Путин во средата и наредил на војската да подготвува планови за напад на бунтовничките бази во Грузија МОСКВА - Русија вчера и соопшти на Грузија дека нема да чека одобрување од Тбилиси за почнување акција против чеченските бунтовници, кои се ...