TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Првите бегалци влегоа од Словенија во Австрија

24 Вести - 20.09.2015

Околу 150 имигранти синоќа влегоа од Словенија во Австрија, што претставува прво регистрирано минување на бегалци од Блискиот Исток на границата меѓу двете земји. Како што јавија австриските медиуми, бегалците веднаш биле префрлени во јужниот ...

Германска иницијатива за одржување конференција за бегалците од Блискиот Исток

24 Вести - 20.09.2015

Претседавачот на Минхенската безбедносна конференција, истакнатиот германски дипломат Волфганг Ишингер, ја повика Владата во Берлин да организира конференција за проблемот со бегалците од Блискиот Исток, на која би биле поканети и Русија и Иран, ...

Првите бегалци влегоа од Словенија во Австрија

Алсат-М - 20.09.2015

Околу 150 имигранти синоќа влегоа од Словенија во Австрија, што претставува прво регистрирано минување на бегалци од Блискиот Исток на границата меѓу двете земји. Како што јавија австриските медиуми, бегалците веднаш биле префрлени во јужниот ...

Германска иницијатива за одржување конференција за бегалците од Блискиот Исток

Алсат-М - 20.09.2015

Претседавачот на Минхенската безбедносна конференција, истакнатиот германски дипломат Волфганг Ишингер, ја повика Владата во Берлин да организира конференција за проблемот со бегалците од Блискиот Исток, на која би биле поканети и Русија и Иран, ...

Првите бегалци од Словенија влегоа во Австрија

Утрински - 20.09.2015

Околу 150 имигранти синоќа влегоа од Словенија во Австрија, што претставува прво регистрирано минување на бегалци од Блискиот Исток на границата меѓу двете земји. Како што јавија австриските медиуми, бегалците веднаш биле префрлени во јужниот ...

Средби во Брисел - ЕУ во потрага по решение за бегалската криза

Утрински - 20.09.2015

Земјите-членкки на ЕУ во текот на следната недела ќе се обидат да ги надмината големите разлики во врска со планот на Европската комисија за надминување на бегалската криза. Министрите за правда и за внатрешни работи на земјите-членки не ЕУ ќе ...

Унгарија распореди војници на границата со Хрватска

Телма - 20.09.2015

Унгарски војници и воени возила од утрово се распоредени долж границата на Унгарија кон Хрватска, објави екектронското издание на загрепскиот весник „Јутарњи лист“. Весникот наведува и дека неколку стотини бегалци од Блискиот Исток се наоѓаат во ...

Унгарија распореди војници на границата со Хрватска

Вест - 20.09.2015

Унгарски војници и воени возила од утрово се распоредени долж границата на Унгарија кон Хрватска, објави екектронското издание на загрепскиот весник „Јутарњи лист“. Весникот наведува и дека неколку стотини бегалци од Блискиот Исток се наоѓаат во ...

За четири дена во Хрватска влегле 25 илјади бегалци

24 Вести - 20.09.2015

Околу 25 илјади бегалци влегле во Хрватска од 16 септември досега, соопшти денеска хрватското Министерство за надворешни работи, пренесува ТАСС. Околу 3.900 бегалци се блокирани во граничниот регион на Товарник во близина на границата со Србија и во ...

Кери: САД во 2016 година ќе примат 85.000 бегалци

Телма - 20.09.2015

САД ќе примат уште 15.000 бегалци од целиот свет следната година, со што нивниот број ќе се зголеми на 85.000, како и на 100.000 во 2017 година, изјави денеска американскиот државен секретар Џон Кери по средбата со германскиот министер за надворешни ...

Мигрантите влегоа во Унгарија, проблемот останува нерешлив - 13 се удавија во водите на Медитеранот

Канал5 - 20.09.2015

По десет дена, од утреово е отворен граничниот премин Хоргош на српско - унгарската граница. Преминот требаше да биде затворен до крајот на месецот , но министрите за внатрешни на Унгарија и на Србија, по договорот меѓу двете влади, заедно го ...

Расте тензијата на бегалците на словенечката граница

Телма - 20.09.2015

Граничниот премин Хармица во Словенија веќе 24 часа е затворен за мигранти, а собраните бегалци се очајни, јавуваат хрватските медиуми. Околу 13 часот еден човек на возраст од 40 години се качил на оградата од мостот и се заканувал дека ќе се фрли ...

Нова вонредна средба на министрите на ЕУ за бегалската криза

Нетпрес - 20.09.2015

Земјите-членкки на ЕУ во текот на следната недела ќе се обидат да ги надмината големите разлики во врска со планот на Европската комисија за надминување на бегалската криза. Министрите за правда и за внатрешни работи на земјите-членки не ЕУ ќе ...

Мезиер: ЕУ треба да прими ограничен број на бегалци

Нова ТВ - 20.09.2015

Европската унија не може бесконечно да прима бегалци, туку треба да прифати само ограничен број од нив, а останатите да ги испрати во некоја безбедна земја во опкружувањето од кое потекнуваат, изјави германскиот министер за внатрешни работи Томас де ...

Мезиер: ЕУ треба да прими ограничен број на бегалци

Репортер - 20.09.2015

Европската унија неможе бесконечно да прима бегалци, туку треба да прифати само ограничен број од нив, а останатите да ги испрати во некоја безбедна земја во опкружувањето од кое потекнуваат, изјави германскиот министер за внатрешни работи Томас де ...

Турција ќе бара вклучување на ОН во решавањето на бегалската криза

Репортер - 20.09.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу најави дека ќе побара од ОН да се вклучат во решавањето на проблемот со напливот на имигранти од Блискиот Исток кон Европа. – Ќе направам се што е во моја моќ проблемот да се најде на дневниот ред на Генералното ...

Турција ќе бара вклучување на ОН во решавањето на бегалската криза

+инфо - 20.09.2015

Турскиот премиер Ахмед Давутоглу најави дека ќе побара од ОН да се вклучат во решавањето на проблемот со напливот на имигранти од Блискиот Исток кон Европа. - Ќе направам се што е во моја моќ проблемот да се најде на дневниот ред на Генералното ...

Турција - ОН да се вклучат во решавање на бегалската криза

Р.С.Европа - 20.09.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу најави дека ќе побара од ОН да се вклучат во решавањето на проблемот со напливот на имигранти од Блискиот Исток кон Европа. „Ќе направам се што е во моја моќ проблемот да се најде на дневниот ред на Генералното ...

ЕУ во потрага по решение за бегалската криза

Сител - 20.09.2015

Земјите-членкки на ЕУ во текот на следната недела ќе се обидат да ги надмината големите разлики во врска со планот на Европската комисија за надминување на бегалската криза. Министрите за правда и за внатрешни работи на земјите-членки не ЕУ ќе ...

Турција ќе бара ОН да се вклучи во решавањето на бегалската криза

Нетпрес - 20.09.2015

Турскиот премиер Ахмед Давутоглу најави дека ќе побара од ОН да се вклучат во решавањето на проблемот со напливот на имигранти од Блискиот Исток кон Европа. Ќе направам се што е во моја моќ проблемот да се најде на дневниот ред на Генералното ...

Од Словенија првите бегалци влегоа во Австрија

Нетпрес - 20.09.2015

Околу 150 имигранти синоќа влегоа од Словенија во Австрија, што претставува прво регистрирано минување на бегалци од Блискиот Исток на границата меѓу двете земји. Како што јавија австриските медиуми, бегалците веднаш биле префрлени во јужниот ...

Првите бегалци влегоа од Словенија во Австрија

Алфа - 20.09.2015

Околу 150 имигранти синоќа влегоа од Словенија во Австрија, што претставува прво регистрирано минување на бегалци од Блискиот Исток на границата меѓу двете земји. Околу 150 имигранти синоќа влегоа од Словенија во Австрија, што претставува прво ...

Турција ќе бара вклучување на ОН во решавањето на бегалската криза

Алфа - 20.09.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу најави дека ќе побара од ОН да се вклучат во решавањето на проблемот со напливот на имигранти од Блискиот Исток кон Европа. Турскиот премиер Ахмет Давутоглу најави дека ќе побара од ОН да се вклучат во решавањето на ...

Првите бегалци влегоа од Словенија во Австрија

Сител - 20.09.2015

Околу 150 имигранти синоќа влегоа од Словенија во Австрија, што претставува прво регистрирано минување на бегалци од Блискиот Исток на границата меѓу двете земји. Како што јавија австриските медиуми, бегалците веднаш биле префрлени во јужниот ...

ЕУ во потрага по решение за бегалската криза

Алфа - 20.09.2015

Земјите-членкки на ЕУ во текот на следната недела ќе се обидат да ги надмината големите разлики во врска со планот на Европската комисија за надминување на бегалската криза. Земјите-членкки на ЕУ во текот на следната недела ќе се обидат да ги ...

Првите бегалци влегоа од Словенија во Австрија

+инфо - 20.09.2015

Околу 150 имигранти синоќа влегоа од Словенија во Австрија, што претставува прво регистрирано минување на бегалци од Блискиот Исток на границата меѓу двете земји. Како што јавија австриските медиуми, бегалците веднаш биле префрлени во јужниот ...

Првите бегалци влегоа од Словенија во Австрија

А1 On - 20.09.2015

Околу 150 имигранти синоќа влегоа од Словенија во Австрија, што претставува прво регистрирано минување на бегалци од Блискиот Исток на границата меѓу двете земји. Како што јавија австриските медиуми, бегалците веднаш биле префрлени во јужниот ...

Австрија најави враќање на пристигнатите бегалци од Хрватска и Словенија

Репортер - 20.09.2015

Австриската министерка за внатрешни работи Јохана Микл-Лајтнер денеска изјави дека е зачудена како ниту еден од илегалните имигранти што минаа низ Хрватска и Словенија не побарале азил во овие земји.

Првите бегалци влегоа и од Словенија во Австрија

Нова ТВ - 20.09.2015

Околу 150 имигранти синоќа влегоа од Словенија во Австрија, што претставува прво регистрирано минување на бегалци од Блискиот Исток на границата меѓу двете земји. Како што јавија австриските медиуми, бегалците веднаш биле префрлени во јужниот ...

Унгарија распореди војници на границата со Хрватска

Сител - 20.09.2015

Унгарски војници и воени возила од утрово се распоредени долж границата на Унгарија кон Хрватска, објави екектронското издание на загрепскиот весник „Јутарњи лист“. Весникот наведува и дека неколку стотини бегалци од Блискиот Исток се наоѓаат во ...

Унгарија распореди војска долж границата со Хрватска

Нетпрес - 20.09.2015

Унгарски војници и воени возила од утрово се распоредени долж границата на Унгарија кон Хрватска, објави електронското издание на загрепскиот весник „Јутарњи лист”. Весникот наведува и дека неколку стотини бегалци од Блискиот Исток се наоѓаат во ...

Унгарија распореди војници на границата со Хрватска

+инфо - 20.09.2015

Унгарски војници и воени возила од утрово се распоредени долж границата на Унгарија кон Хрватска, објави екектронското издание на загрепскиот весник „Јутарњи лист“. Весникот наведува и дека неколку стотини бегалци од Блискиот Исток се наоѓаат во ...

Германска иницијатива за одржување конференција за бегалците од Блискиот Исток

А1 On - 20.09.2015

Претседавачот на Минхенската безбедносна конференција, истакнатиот германски дипломат Волфганг Ишингер, ја повика Владата во Берлин да организира конференција за проблемот со бегалците од Блискиот Исток, на која би биле поканети и Русија и Иран, ...

Унгарија распореди војници на границата со Хрватска

А1 On - 20.09.2015

Унгарски војници и воени возила од утрово се распоредени долж границата на Унгарија кон Хрватска, објави екектронското издание на загрепскиот весник „Јутарњи лист“. Весникот наведува и дека неколку стотини бегалци од Блискиот Исток се наоѓаат во ...

Најмалку 13 загинати при судир на ферибот и брод со бегалци во Турција

+инфо - 20.09.2015

Најмалку 13 лица, меѓу кои и неколку деца, загинаа, а 13 други се водат како исчезнати, при судир на ферибот и брод што превезувал бегалци во Турција. Како што јавија турските медиуми, инцидентот се случил во реонот на Чанаккале во водите на ...

Унгарија распореди војници на границата со Хрватска

Репортер - 20.09.2015

Унгарски војници и воени возила од утрово се распоредени долж границата на Унгарија кон Хрватска, објави екектронското издание на загрепскиот весник „Јутарњи лист“. Весникот наведува и дека неколку стотини бегалци од Блискиот Исток се наоѓаат во ...

Најмалку 13 загинати при судир на ферибот и брод со бегалци во Турција

Курир - 20.09.2015

Најмалку 13 лица, меѓу кои и неколку деца, загинаа, а 13 други се водат како исчезнати, при судир на ферибот и брод што превезувал бегалци во Турција. Како што јавија турските медиуми, инцидентот се случил во реонот на Чанаккале во водите на ...

Најмалку 13 загинати при судир на ферибот и брод со бегалци во Турција

Сител - 20.09.2015

Најмалку 13 лица, меѓу кои и неколку деца, загинаа, а 13 други се водат како исчезнати, при судир на ферибот и брод што превезувал бегалци во Турција. Како што јавија турските медиуми, инцидентот се случил во реонот на Чанаккале во водите на ...

Најмалку 13 загинаa при судир на ферибот и брод со бегалци во Турција

Нетпрес - 20.09.2015

Најмалку 13 лица, меѓу кои и неколку деца, загинаа, а 13 други се водат како исчезнати, при судир на ферибот и брод што превезувал бегалци во Турција. Како што јавија турските медиуми, инцидентот се случил во реонот на Чанаккале во водите на ...

Србија бара меѓународна конференција за бегалците

Р.С.Европа - 20.09.2015

Србија бара итно организирање на меѓународна конференција за ситуацијата со бегалците, изјави денеска српскиот министер за труд, работа, ветерани и социјална политика, Александар Вулин. Србија треба да биде дел од решението на проблемот, ние бараме ...

Најмалку 13 загинати при судир на ферибот и брод со бегалци во Турција

Репортер - 20.09.2015

Најмалку 13 лица, меѓу кои и неколку деца, загинаа, а 13 други се водат како исчезнати, при судир на ферибот и брод што превезувал бегалци во Турција. Како што јавија турските медиуми, инцидентот се случил во реонот на Чанаккале во водите на ...

Србија бара меѓународна конференција за ситуацијата со бегалците

Репортер - 20.09.2015

Србија бара итно организирање на меѓународна конференција за ситуацијата со бегалците, изјави денеска српскиот министер за труд, работа, ветерани и социјална политика, Александар Вулин, пренесува ТАСС.

ЗА ЧЕТИРИ ДЕНА: Во Хрватска влегле 25 илјади бегалци

Телеграф - 20.09.2015

Околу 3.900 бегалци се блокирани во граничниот регион на Товарник во близина на границата со Србија и во следните денови се очекува да бидат транспортирани до унгарска граница Околу 25 илјади бегалци влегле во Хрватска од 16 септември досега, ...

За четири дена во Хрватска влегле 25 илјади бегалци

Алфа - 20.09.2015

Околу 25 илјади бегалци влегле во Хрватска од 16 септември досега, соопшти денеска хрватското Министерство за надворешни работи. Околу 25 илјади бегалци влегле во Хрватска од 16 септември досега, соопшти денеска хрватското Министерство за надворешни ...

За четири дена во Хрватска влегле 25 илјади бегалци

+инфо - 20.09.2015

Околу 25 илјади бегалци влегле во Хрватска од 16 септември досега, соопшти денеска хрватското Министерство за надворешни работи, пренесува ТАСС. Околу 3.900 бегалци се блокирани во граничниот регион на Товарник во близина на границата со Србија и во ...

Од 16 септември во Хрватска влегле 25.000 бегалци

+инфо - 20.09.2015

Бегалците од Блискиот Исток продолжуваат преку Хрватска да влегуваат на територија на Унгарија и Словенија, додека во Германија се намалува бројот на бегалци кои бараат азил. Според податоците на хрватското Министерство за внатрешни работи, од 16 ...

Во Австрија за два дена влегле над 20.000 бегалци

+инфо - 20.09.2015

Околу 10.700 бегалци влегле денеска од Унгарија во Австрија, што значи дека само за време на викендот во земјата влегле над 20.000 мигранти, откако вчера границата ја минаа 10.500 бегалци, соопшти полицијата на австрисата покраина Бургенланд.

УНГАРИЈА И СЛОВЕНИЈА САКААТ ДА ГИ ВРАЌААТ:Во Хрватска влегле 25.000 мигранти

Телеграф - 20.09.2015

Според Сијарто без ограда, враќањето на бегалците назад во Хрватска ќе предизвика хаос. Над 16.000 бегалци од петокот минале од Хрватска на унгарска територија Бегалците од Блискиот Исток продолжуваат преку Хрватска да влегуваат на територија на ...

Кери: САД во 2016 година ќе примат 85.000 бегалци

+инфо - 20.09.2015

САД ќе примат уште 15.000 бегалци од целиот свет следната година, со што нивниот број ќе се зголеми на 85.000, како и на 100.000 во 2017 година, изјави денеска американскиот државен секретар Џон Кери по средбата со германскиот министер за надворешни ...

Кери: САД во 2016 година ќе примат 85.000 бегалци

А1 On - 20.09.2015

САД ќе примат уште 15.000 бегалци од целиот свет следната година, со што нивниот број ќе се зголеми на 85.000, како и на 100.000 во 2017 година, изјави денеска американскиот државен секретар Џон Кери по средбата со германскиот министер за надворешни ...

Србија бара меѓународна конференција за ситуацијата со бегалците

+инфо - 20.09.2015

Србија бара итно организирање на меѓународна конференција за ситуацијата со бегалците, изјави денеска српскиот министер за труд, работа, ветерани и социјална политика, Александар Вулин, пренесува ТАСС.

Мезиер сака да се ограничи бројот на бегалците во ЕУ

Макфакс - 20.09.2015

Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер предлага Европската унија во иднина да прима ограничен број бегалци на својата територија, а другите баратели на азил да ги испраќа во некои од сигурните земји во нивниот регион.

ГЕРМАНСКИ ДИПЛОМАТ: Берлин да организира донаторска конференција за бегалците

Телеграф - 20.09.2015

Ниту великодушниот прием на нови бегалци, ниту засилувањето на граничната контрола не се долгорочни решенија, смета Волфганг Ишингер Претседавачот на Минхенската безбедносна конференција, истакнатиот германски дипломат Волфганг Ишингер, ја повика ...

Србија бара меѓународна конференција за ситуацијата со бегалците

Сител - 20.09.2015

Србија бара итно организирање на меѓународна конференција за ситуацијата со бегалците, изјави денеска српскиот министер за труд, работа, ветерани и социјална политика, Александар Вулин, пренесува ТАСС.

И ПРЕКУ ЗАТВОРЕНИ ГРАНИЦИ: Групи бегалци влегоа во Австрија (ФОТО)

Телеграф - 20.09.2015

Австриските медиуми јавуваат дека мигрантите кои по неколкудневни префрлувања од една во друга земја од регионот стигнале во Австрија од Унгарија, не ја криеле својата радост, што конечно влегле во една западноевропска земја Стотина бегалци успеале ...

Мезиер: ЕУ треба да прими ограничен број на бегалци

А1 On - 20.09.2015

Европската унија неможе бесконечно да прима бегалци, туку треба да прифати само ограничен број од нив, а останатите да ги испрати во некоја безбедна земја во опкружувањето од кое потекнуваат, изјави германскиот министер за внатрешни работи Томас де ...

Турција ќе бара вклучување на ОН во решавањето на бегалската криза

Сител - 20.09.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу најави дека ќе побара од ОН да се вклучат во решавањето на проблемот со напливот на имигранти од Блискиот Исток кон Европа. - Ќе направам се што е во моја моќ проблемот да се најде на дневниот ред на Генералното ...

Добредојдовте во Шведска: бегалците добиваат храна, вода, облека и помош од адвокат

МКД - 20.09.2015

Во Шведска секојдневно пристигнуваат околу илјада бегалци, а само оваа година таму пристигнаа околу 10 илјади деца без придружба на родител. Волонтерите секојдневно дежураат и им помагаат на сите.

Бегалската криза објаснетa во едно видео

Кајгана - 20.09.2015

Во овоа анимирано видео, поддржано од агенцијата за бегалци при Обединетите нации, објаснета е бегалската криза, односто преселбите на мигрантите од Сирија, со која се соочува Европа последниве неколку месеци.

БЕГАЛСКА КРИЗА: Кои се бегалците и дали ќе ја преплават Европа? (ВИДЕО)

Телеграф - 20.09.2015

видеото нема апокалиптична содржина. Дури и сите бегалци да одлучат засекогаш да останат во Европа нема да се случи ништо драматично ниту Европа ќе стане претежно муслимански континет Во краток анимиран филм, кој го објави Aгенцијата за бегалци на ...

Судир на ферибот и брод со бегалци во Турција

Р.С.Европа - 20.09.2015

Најмалку 13 лица, меѓу кои и неколку деца, загинаа, а 13 други се водат како исчезнати, при судир на ферибот и брод што превезувал бегалци во Турција. Како што јавија турските медиуми, инцидентот се случил во реонот на Чанаккале во водите на ...

Илјадници мигранти влегле во Австрија

Р.С.Европа - 20.09.2015

Илјадници бегалци влегле денеска во Австрија со автобуси и возови. Австриската полиција соопшти дека вчера во земјата влегле повеќе од 10.000 луѓе, додека денеска влегле 4.700 преку границата со Унгарија, а уште неколку илјади се очекуваат да влезат.

Геце ја стави копачката на аукција за бегалците

СуперСпорт - 20.09.2015

Германскиот репрезентативец Марио Геце одлучи да собира средства за бегалците кои пристигнуваат во Европа. Имено, фудбалерот на Баерн соопшти дека на аукција ќе ја стави својата копачка со која го постигна голото во Лигата на шампионите против ...

ВИДЕО: Едноставно објаснување - кои се бегалците и дали ќе ја преплават Европа

Press24 - 20.09.2015

Погледнетего анимираниот шестминутен филм, од UNHCR, преку кој на едноставен начин се објаснуваат причините за бегалската ...

ЕУ во потрага по решение за бегалската криза

+инфо - 20.09.2015

Земјите-членкки на ЕУ во текот на следната недела ќе се обидат да ги надмината големите разлики во врска со планот на Европската комисија за надминување на бегалската криза. Министрите за правда и за внатрешни работи на земјите-членки не ЕУ ќе ...

Србија и Унгарија повторно го отворија граничниот премин Хоргош

Макфакс - 20.09.2015

Министрите за внатрешни работи на Србија и на Унгарија, Небојша Стефановиќ и Шандор Пинтер во неделата симболично отстранувајќи ја првата ограда повторно го отворија граничниот премин Хоргош 1 на српско-унгарската граница.

Бегалците преку Хрватска продолжуваат за Унгарија и Словенија до Германија

А1 On - 20.09.2015

Бегалците од Блискиот Исток продолжуваат преку Хрватска да влегуваат на територија на Унгарија и Словенија, додека во Германија се намалува бројот на бегалци кои бараат азил. Според податоците на хрватското Министерство за внатрешни работи, од 16 ...

Во Австрија за два дена влегле над 20.000 бегалци

Алфа - 20.09.2015

Во југоисточната австриска покраина Штајерск, која се граничи со Словенија, во текот на викендот, влегле само 1.000 мигранти, соопшти покраинската полиција. Околу 10.700 бегалци влегле денеска од Унгарија во Австрија, што значи дека само за време на ...

Запалени прифатилишта за бегалци во Германија

Макфакс - 20.09.2015

Германските власти објавија во неделата дека се сомневаат дека двата пожара коишто ги оштетија прифатилиштата за бегалци на северот и југозападот на Германија биле подметнати. Повеќекатна куќа за сместување повеќе семејства во кои било планирано да ...

(ФОТО) Унгарија не е единствена: Повеќе од 30 држави ги штитат границите со ѕид

Репортер - 20.09.2015

Иако медиумите кренаа голема прашина поради ѕидот кој Унгарија сака да го изгради на границите, за да се заштити од мигранткиот бран, сепак тоа што помалку се објавува е дека постојат повеќе од 30 земји, кои ја практикуваат истата политика.

ВЕТУВАЊЕ ОД КЕРИ:САД ќе прими 85.000 бегалци

Телеграф - 20.09.2015

Најавата на Кери доаѓа пред вонредниот самит на лидерите на ЕУ на 23 септември, на кој ќе се разговара за начините за решавање на бегалската криза САД ќе примат уште 15.000 бегалци од целиот свет следната година, со што нивниот број ќе се зголеми на ...

Австрија најави враќање на пристигнатите бегалци од Хрватска и Словенија

А1 On - 20.09.2015

Австриската министерка за внатрешни работи Јохана Микл-Лајтнер денеска изјави дека е зачудена како ниту еден од илегалните имигранти што минаа низ Хрватска и Словенија не побарале азил во овие земји.

Австрија проценува дека влегле 20.000 бегалци, стотина ја пробија границата

Макфакс - 20.09.2015

Бројот бегалци кои викендов најверојатно влегле во Австрија ќе изнесува дваесет илјади, изјави портпаролот на тамошното министерство за внатрешни работи, а истовремено стотина успеале да се пробијат на премин кој е блокиран.

Кои се бегалците, зошто дојдоа и дали ќе ја преплават Европа?

Факултети - 20.09.2015

Во овој краток анимиран филм, објавен од UN агенцијата за бегалците, на доста едноставен начин се објаснети причините за бегалската криза којашто се случува во изминатиов период: од политичките причини за оваа ситуација, па се` до почетоците на ...

Меркел ѝ порача на Европа дека Германија не може сама да се носи со бегалците

Макфакс - 20.09.2015

Европа мора да ја сподели одговорноста за мигрантите, изјави во неделата вечерата германската канцеларка Ангела Меркел, предупредувајќи дека нејзината земја не може да ги прими оние коишто дошле исклучиво од економски причини.

Kако Словенија ја брани границата од мигранти (ФОТО)

Телеграф - 20.09.2015

СЛовенечката полиција на помош донесе дури и кучиња и коњи Тензично е деновиве на хрватско-словенечката граница. на социјалните мрежи се појави фотографија.Словенечките власти решија да не пропуштаат мигранти па на граничниот премин Брегана-Обрежје ...

ЕУ во потрага по решение за бегалската криза

Република - 20.09.2015

Земјите-членкки на ЕУ во текот на следната недела ќе се обидат да ги надмината големите разлики во врска со планот на Европската комисија за надминување на бегалската криза. Министрите за правда и за внатрешни работи на земјите-членки не ЕУ ќе ...

Режисерот Милчо Манчевски го посети бегалскиот центар на Табановце

Кумановски м. - 20.09.2015

Македонскиот режисер и сценарист, Милчо Манчевски, вчера го посети бегалскиот центар во Табановце, каде и одблиску се запозна со работата и севкупниот ангажман на граѓанските активисти кои четири месеци работат со бегалците и мигрантите од Блискиот ...

Првите бегалци влегоа од Словенија во Австрија

Вечер Прес - 20.09.2015

Околу 150 имигранти синоќа влегоа од Словенија во Австрија, што претставува прво регистрирано минување на бегалци од Блискиот Исток на границата меѓу двете земји. Како што јавија австриските медиуми, бегалците веднаш биле префрлени во јужниот ...

ВИДЕО: Бегалската криза и војната во Сирија – објаснети преку анимација во 6 минути

Либертас - 20.09.2015

Ви го пренесуваме анимираното видео на Јутјуб каналот „ In a Nutshell – Kurzgesagt “ во кое во 6 минути е објаснета бегалската криза во Европа и војната во Сирија. Видеото е на англиски ...

ЕУ треба да прими ограничен број на бегалци

Вечер Прес - 20.09.2015

Европската унија не може бесконечно да прима бегалци, туку треба да прифати само ограничен број од нив, а останатите да ги испрати во некоја безбедна земја во опкружувањето од кое потекнуваат, изјави германскиот министер за внатрешни работи Томас де ...

Првите бегалци влегоа од Словенија во Австрија

Денешен - 20.09.2015

Околу 150 имигранти синоќа влегоа од Словенија во Австрија, што претставува прво регистрирано минување на бегалци од Блискиот Исток на границата меѓу двете земји. Како што јавија австриските медиуми, бегалците веднаш биле префрлени во јужниот ...

Унгарија распореди војници на границата со Хрватска

Вечер Прес - 20.09.2015

Унгарски војници и воени возила од утрово се распоредени долж границата на Унгарија кон Хрватска, објави електронското издание на загрепскиот весник „Јутарњи лист". Весникот наведува и дека неколку стотини бегалци од Блискиот Исток се наоѓаат во ...

Кои се бегалците и што ќе се случи со Европа? (видео)

Република - 20.09.2015

Германско студио за дизајн, направи краток анимиран филм во кој ја опишува позадината на бегалската криза во Европската унија, пишува порталот „365“. Во анимацијата може да се види краток историски преглед на Сирија, од владеењето на Асад, низ ...

Првите бегалци преминаа од Словенија во Австрија

Пулс24 - 20.09.2015

Околу 150 имигранти синоќа влегоа од Словенија во Австрија, што претставува прво регистрирано минување на бегалци од Блискиот Исток на границата меѓу двете земји. Како што јавија австриските медиуми, бегалците веднаш биле префрлени во јужниот ...

За четири дена во Хрватска влегле 25 илјади бегалци

Република - 20.09.2015

Околу 25 илјади бегалци влегле во Хрватска од 16 септември досега, соопшти денеска хрватското Министерство за надворешни работи, пренесува ТАСС.Околу 3.900 бегалци се блокирани во граничниот регион на Товарник во близина на границата со Србија и во ...

Драма на словенско-хрватската граница: Семејства раздвоени, децата плачат!

МК News - 20.09.2015

Нова голема драма се одвива на хрватско-словенската граница. Словенците се бавни во пропуштањето на бегалците, сакаат да ги евидентираат баш сите, па се создала голема нервоза, пишува „Независне новине“.

Мезиер: ЕУ треба да прими ограничен број бегалци

Канал 77 - 20.09.2015

Европската унија не може бесконечно да прима бегалци, туку треба да прифати само ограничен број од нив, а останатите да ги испрати во некоја безбедна земја во опкружувањето од кое потекнуваат, изјави германскиот министер за внатрешни работи , Томас ...

Најмалку 13 загинати при судир на ферибот и брод со бегалци во Турција

Денешен - 20.09.2015

Најмалку 13 лица, меѓу кои и неколку деца, загинаа, а 13 други се водат како исчезнати, при судир на ферибот и брод што превезувал бегалци во Турција. Како што јавија турските медиуми, инцидентот се случил во реонот на Чанаккале во водите на ...

Турција ќе бара вклучување на ОН во решавањето на бегалската криза

Република - 20.09.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу најави дека ќе побара од ОН да се вклучат во решавањето на проблемот со напливот на имигранти од Блискиот Исток кон Европа. – Ќе направам се што е во моја моќ проблемот да се најде на дневниот ред на Генералното ...

Во Австрија за два дена влегле над 20.000 бегалци

Вечер Прес - 20.09.2015

Околу 10.700 бегалци влегле денеска од Унгарија во Австрија, што значи дека само за време на викендот во земјата влегле над 20.000 миогранти, откако вчера границата ја минаа 10.500 бегалци, соопшти полицијата на австрисата покраина Бургенланд.

Австрија ќе ги враќа мигрантите во Хрватска и Словенија, „и таму имаат иднина“

МК News - 20.09.2015

Австриската министерка за внатрешни работи Јохана Микл-Лејтнер објави соопштение во кое навестува дека е можно Австрија да ги враќа бегалците што ќе ѝ дојдат од Хрватска и Словенија, затоа што тие се безбедни и просперитетни земји, во кои мигрантите ...

Кои се бегалците и што ќе се случи со Европа? (ВИДЕО)

Вечер Прес - 20.09.2015

Во анимацијата може да се види краток историски преглед на Сирија, од владеењето на Асад, низ Арапската пролет, се до навлегувањето на разни екстремистички групи, а сето тоа е како вовед со цел да се објасни причината на најголемиот прилив на ...

Кери: САД во 2016 година ќе примат 85.000 бегалци

Вечер Прес - 20.09.2015

Најавата на Кери доаѓа пред вонредниот самит на лидерите на ЕУ на 23 септември, на кој ќе се разговара за начините за решавање на бегалската криза САД ќе примат уште 15.000 бегалци од целиот свет следната година, со што нивниот број ќе се зголеми на ...

Германска иницијатива за одржување конференција за бегалците од Блискиот Исток

Република - 20.09.2015

Претседавачот на Минхенската безбедносна конференција, истакнатиот германски дипломат Волфганг Ишингер, ја повика Владата во Берлин да организира конференција за проблемот со бегалците од Блискиот Исток, на која би биле поканети и Русија и Иран, ...

Јутарњи лист: Меркел побарала од Миловановиќ на извесно време да ги задржи бегалците во Хрватска

еМагазин - 20.09.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел во телефонски разговор побарала од хрватскиот премиер Зоран Милановиќ, Хрватска да се обиде на некое време да ги задржи бегалците на своја територија, објави Јутарњи лист.

Првите бегалци влегоа и од Словенија во Австрија

Локално - 20.09.2015

Околу 150 имигранти синоќа влегоа од Словенија во Австрија, што претставува прво регистрирано минување на бегалци од Блискиот Исток на границата меѓу двете земји. Како што јавија австриските медиуми, бегалците веднаш биле префрлени во јужниот ...

Унгарија најавиблокада на Хрватска за влез во Шенген – ако не успее да ги сопре бегалците

МК News - 20.09.2015

Унгарија би можела да го блокира пристапот на Хрватска во Шенген зоната доколку не успее во одбрана на надворешните граници на Европската унија, предупреди денеска советникот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Антал Роган Доколку Хрватска ги крене ...

Првите бегалци влегоа од Словенија во Австрија

Република - 20.09.2015

Околу 150 имигранти синоќа влегоа од Словенија во Австрија, што претставува прво регистрирано минување на бегалци од Блискиот Исток на границата меѓу двете земји. Како што јавија австриските медиуми, бегалците веднаш биле префрлени во јужниот ...

Унгарија распореди војници на границата со Хрватска

Република - 20.09.2015

Унгарски војници и воени возила од утрово се распоредени долж границата на Унгарија кон Хрватска, објави екектронското издание на загрепскиот весник „Јутарњи лист“.Весникот наведува и дека неколку стотини бегалци од Блискиот Исток се наоѓаат во ...

Источно европејците не се егоисти

Локално - 20.09.2015

Додека Унгарија ја затвора границата со Србија, Германија, во пракса, излезе од Шенген областа за патување, а земјите од ЕУ рекоа дека го исцрпуваат својот капацитет за прифаќање на повеќе мигранти, Европа изгледа поделена на “милосрден” запад и ...

Меѓу две и три илјади бегалци чекаат на српско-хрватската граница

Н.Македонија - 20.09.2015

Во местото Товарник, на хрватската страна од границата со Србија, се наоѓаат меѓу две и три илјади бегалци од Блискиот Исток, кои стрпливо чекаат да бидат пренесени на некоја дестинација од каде би го продолжиле патот кон западноевропските земји, ...

САД во 2016 година ќе примат 85.000 бегалци

Н.Македонија - 20.09.2015

САД ќе примат уште 15.000 бегалци од целиот свет следната година, со што нивниот број ќе се зголеми на 85.000, како и на 100.000 во 2017 година, изјави денеска американскиот државен секретар Џон Кери по средбата со германскиот министер за надворешни ...

Бегалците преку Хрватска продолжуваат за Унгарија и Словенија до Германија

Н.Македонија - 20.09.2015

Бегалците од Блискиот Исток продолжуваат преку Хрватска да влегуваат на територија на Унгарија и Словенија, додека во Германија се намалува бројот на бегалци кои бараат ...

Бегалците преку Хрватска продолжуваат за Унгарија и Словенија до Германија

Lider - 20.09.2015

Бегалците од Блискиот Исток продолжуваат преку Хрватска да влегуваат на територија на Унгарија и Словенија, додека во Германија се намалува бројот на бегалци кои бараат азил. Според податоците на хрватското Министерство за внатрешни работи, од 16 ...

ЕУ во потрага по решение за бегалската криза

Lider - 20.09.2015

Земјите-членки на ЕУ во текот на следната недела ќе се обидат да ги надмината големите разлики во врска со планот на Европската комисија за надминување на бегалската криза. Министрите за правда и за внатрешни работи на земјите-членки не ЕУ ќе одржат ...

Германска иницијатива за одржување конференција за бегалците од Блискиот Исток

Идивиди - 20.09.2015

Претседавачот на Минхенската безбедносна конференција, истакнатиот германски дипломат Волфганг Ишингер, ја повика Владата во Берлин да организира конференција за проблемот со бегалците од Блискиот Исток, на која би биле поканети и Русија и Иран, ...

Кои се бегалците и што ќе се случи со Европа?

365 - 20.09.2015

Германско студио за дизајн, направи краток анимиран филм во кој ја опишува позадината на бегалската криза во Европската унија. Во анимацијата може да се види краток историски преглед на Сирија, од владеењето на Асад, низ Арапската пролет, се до ...

Првите бегалци влегоа од Словенија во Австрија

Lider - 20.09.2015

Околу 150 имигранти синоќа влегоа од Словенија во Австрија, што претставува прво регистрирано минување на бегалци од Блискиот Исток на границата меѓу двете земји, пренесува МИА. Како што јавија австриските медиуми, бегалците веднаш биле префрлени во ...

Ципрас: Бегалската криза е знак за подлабоки проблеми во Европа

24 Вести - 19.09.2015

Неуспехот на Европа да се справи со бегалскиот бран е симптом за подлабока криза на континентот, што ги заборавил основните вредности, изјави синоќа Алексис Ципрас на предизборен митинг во Атина.

УНХЦР: Истекува времето на Европа за решавање на бегалската криза

24 Вести - 19.09.2015

Инцидентите на границата меѓу Србија и Хрватска, по што Загреб затвори некои гранични премини, како и тензичната ситуација на границата со Унгарија, претставуваат хаос и неред предизвикани од недостигот на конкретен и единствен одговор на Европа на ...

УНХЦР: Европа без конкретен одговор за бегалската криза

Утрински - 19.09.2015

Инцидентите на границата меѓу Србија и Хрватска, по што Загреб затвори некои гранични премини, како и тензичната ситуација на границата со Унгарија, претставуваат хаос и неред предизвикани од недостигот на конкретен и единствен одговор на Европа на ...

Меѓу две и три илјади бегалци чекаат на српско-хрватската граница

24 Вести - 19.09.2015

Во местото Товарник, на хрватската страна од границата со Србија, се наоѓаат меѓу две и три илјади бегалци од Блискиот Исток, кои стрпливо чекаат да бидат пренесени на некоја дестинација од каде би го продолжиле патот кон западноевропските земји, ...

Драма на хрватско словенечката граница - разделени семејства, плач и викотници!

Канал5 - 19.09.2015

Нова голема драга се одвива денеска на хрватско - словенечката граница, на граничниот премин Хармица, каде семејствата се раздвојувале поради давање предност на жените и децата. Децата и жените плачат, мажите викаат, голема турканица! Словенците се ...

Неонацисти нападнаа бегалски камп во близина на Дрезден

Алсат-М - 19.09.2015

Градчето Бишхофсверда, што се наоѓа јужно од Дрезден, е најновата германска локација каде што бегалците беа пречекани со насилство, јави дописникот ...

Во Хрватска 3000 бегалци чекаат транспорт

Телма - 19.09.2015

Хрватските медиуми јавија дека вистинска драма се одвивала на граничниот премин Хармица на хрватско-словенечката граница меѓу бегалците. Причина за тоа е одлуката за првенство во влез во Словенија да имаат жени и деца, што предизвикало нервоза кај ...

Австрија најави враќање на пристигнатите бегалци од Хрватска и Словенија

24 Вести - 19.09.2015

Австриската министерка за внатрешни работи Јохана Микл-Лајтнер денеска изјави дека е зачудена како ниту еден од илегалните имигранти што минаа низ Хрватска и Словенија не побарале азил во овие земји.

Ципрас: Бегалската криза е знак за подлабоки проблеми во Европа

Алсат-М - 19.09.2015

Неуспехот на Европа да се справи со бегалскиот бран е симптом за подлабока криза на континентот, што ги заборавил основните вредности, изјави синоќа Алексис Ципрас на предизборен митинг во Атина.

Унгарија најави можна блокада на Хрватска за влез во Шенген зоната

24 Вести - 19.09.2015

Унгарија би можела да го блокира пристапот на Хрватска во Шенген зоната доколку не успее во одбрана на надворешните граници на Европската унија, предупреди денеска советникот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Антал Роган.

Неонацисти нападнаа бегалски камп во близина на Дрезден

Утрински - 19.09.2015

Градчето Бишхофсверда, што се наоѓа јужно од Дрезден, е најновата германска локација каде што бегалците беа пречекани со насилство. Во текот на минатата ноќ автобусите со кои бегалците биле пренесувани во колективниот центар во ова место, биле ...

Хрватска ја принуди Унгарија да ги прифати бегалците, Будимпешта ќе го бликира Загреб за Шенген зоната

Утрински - 19.09.2015

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ денеска изјави дека Хрватска ја принудила Унгарија да ги прими бегалците и дека тоа ќе го прави и во иднина. - Со Унгарија немаше договор. Ги принудивме да ги примат бегалците така што ги испративме луѓето таму, ...

Меѓу две и три илјади бегалци чекаат на српско-хрватската граница

Утрински - 19.09.2015

Во местото Товарник, на хрватската страна од границата со Србија, се наоѓаат меѓу две и три илјади бегалци од Блискиот Исток, кои стрпливо чекаат да бидат пренесени на некоја дестинација од каде би го продолжиле патот кон западноевропските земји, ...

Над илјада бегалци чекаат на влез во Словенија

Утрински - 19.09.2015

Над илјада бегалци се наоѓаат во меѓуграничниот појас на хрватско-словенечката граница, чекајќи на влез во Словенија на преминот Брегане. Според неофицијални информации, словенечката полиција во земјата пуштила 10 до 12 автобуси, а за влез на ...

Словачка, Чешка и Полска незаинтересирани за задолжителни квоти за бегалците

Нова ТВ - 19.09.2015

Доколку Европската унија наметне задолжителни квоти за распределба на бегалците од Блискиот исток и Африка, Словачка и Чешка најавија тужби, додека Полска бара одговор за начинот според кој ќе се одлучува како тие би биле распределени.

[Видео] Бегалската криза и војната во Сирија објаснети низ анимација

Радио МОФ - 19.09.2015

Во време кога бегалската криза во Европа е најактуелната тема во медиумите, постојат и многу предрасуди за бегалците, чиј корен е во непознавањето на ситуацијата во Сирија, од која доаѓаат најголем број бегалци.

Де Мезиер: Германија не може да ги прими сите бегалци во Европа

А1 On - 19.09.2015

Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер повика за утврдување на цврсти квоти за прием на бегалци во Европа и нагласи дека неговата земја не може да ги прими сите бегалци, пренесува ТАСС.

Драма на словенско-хрватската граница: Семејства раздвоени, децата плачат!

Нетпрес - 19.09.2015

Нова голема драма се одвива на хрватско-словенската граница. Словенците се бавни во пропуштањето на бегалците, сакаат да ги евидентираат баш сите, па се создала голема нервоза, пишува „Независне новине“.

Унгарија најави можна блокада на Хрватска за влез во Шенген зоната

Нетпрес - 19.09.2015

Унгарија би можела да го блокира пристапот на Хрватска во Шенген зоната доколку не успее во одбрана на надворешните граници на Европската унија, предупреди денеска советникот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Антал Роган, пишува МИА.

Во Словенија илегално влегле 1.100 бегалци

Сител - 19.09.2015

Словенечката полиција соопшти дека до утринава од Хрватска илегално во Словенија влегле над 1.100 бегалци. Тие се регистрирани на приемниот центар во Брежице и префрлени во прифатни центри низ Словенија.

Во Словенија илегално влегле 1.100 бегалци

Алфа - 19.09.2015

Словенечката полиција соопшти дека до утринава од Хрватска илегално во Словенија влегле над 1.100 бегалци. Словенечката полиција соопшти дека до утринава од Хрватска илегално во Словенија влегле над 1.100 бегалци.

Мигрантите заглавени на Балканот

Р.С.Европа - 19.09.2015

Од две до три илјади мигранти се наоѓаат во местото Товарник на хрватската страна од границата со Србија, кои стрпливо чекаат да бидат пренесени на некоја дестинација од каде би го продолжиле патот кон западноевропските земји.

(ГАЛЕРИЈА) Бегалска драма на словенечко-хрватската граница: Децата плачат, жени врескаат, мажите викаат …

Репортер - 19.09.2015

Кризата на бегалците продолжува и денеска на Балканот, а илјадници луѓе се уште минуваат низ Грција, Македонија, Србија, Хрватска и сега низ Словенија и сега. Границите на Србија со Унгарија и Словенија се уште се затворени.

УНХЦР: Истекува времето на Европа за решавање на бегалската криза

Алфа - 19.09.2015

Страдањата и ризиците со кои се изложени илјадници бегалци и мигранти се зголемуваат, додека неизвесноста и недостигот на информации придонесуваат за очај и можноста од нови инциденти и непријателства.

МИГРАНТСКИ БРАН: Над илјада бегалци заглавени меѓу Хрватска и Словенија

Телеграф - 19.09.2015

Хина јави дека Словенија не ја затворила границата и дека цело време пушта бегалци да влезат на нејзина територија, но дека целиот процес на нивна регистрација се одвива многу бавно Над илјада бегалци се наоѓаат во меѓуграничниот појас на ...

Ципрас: Бегалската криза е знак за подлабоки проблеми во Европа

Алфа - 19.09.2015

Неуспехот на Европа да се справи со бегалскиот бран е симптом за подлабока криза на континентот, што ги заборавил основните вредности, изјави синоќа Алексис Ципрас на предизборен митинг во Атина.

АВСТРИЈА БЕСНА: Бегалците ќе ги враќаме во Хрватска и Словенија

Телеграф - 19.09.2015

Ниту Хрватска ниту Словенија не се несигурни држави и не може да се зборува дека во нив бегалците не би имале иднина, се наведува во соопштението на министерката за внатрешни работи Јохана Микл-Лајтнер, австриската министерка за внатрешни работи ...

„Чекајте, сега Србите се добрите момци?“

МКД - 19.09.2015

Одлуката на Унгарија да ја затвори јужната граница го префрли сето внимание на меѓународната јавност на тоа како Србија се справува со бегалската криза, пишува европски Политико во текстот со наслов „Чекајте, сега Србите се добрите момци?“ .

Милановиќ: Хрватска ја принуди Унгарија да ги прифати бегалците

Сител - 19.09.2015

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ денеска изјави дека Хрватска ја принудила Унгарија да ги прими бегалците и дека тоа ќе го прави и во иднина. - Со Унгарија немаше договор. Ги принудивме да ги примат бегалците така што ги испративме луѓето таму, ...

Русија го изгради првиот странски бегалски камп внатре во Сирија (ВИДЕО)

МКД - 19.09.2015

Првиот шаторски камп за домашни бегалци, изграден од руските инженери, е отворен во западниот дел на Сирија, на место безбедно од граѓанската војна што беснее во земјата. Кампот се наоѓа на тркачка патека, практично во центарот на градот Хама, на ...

НАПНАТО И ВО ТУРЦИЈА: Група бегалци се судри со полицијата

Телеграф - 19.09.2015

Локалните власти го затворија главниот пат во вторникот за околу 2.000 бегалци кои сакаат да дојдат до Грција по копнен пат наместо да го ризикуваат својот живот и да одат со чамци преку Егејското море Во северозападниот град во Турција Едирне ...

Во Словенија 2.000 бегалци, Церар пак ја критикува Хрватска

Макфакс - 19.09.2015

Во Словенија до саботата вечерта според неофицијалните процени на полицијата влегле околу две илјади бегалци и имигранти, од кои некои со автобуси се превезени во прифатните центри, но повеќето во земјата влегле на нелегални премини, преку ткн ...

Додека таксистите „дерат“, загрепчани бесплатно ги возат бегалците до граница

МКД - 19.09.2015

Големиот број бегалци што својата подобра иднина ја бараат поминувајќи низ Хрватска ги изненадија властите, ги разбеснеа ксенофобите, кои дивеат по социјалните мрежи, но уште еднаш покажаа дека ваквите ситуации од голем број луѓе го извлекуваат она ...

(ФОТО) БЕГАЛЦИТЕ СЕ ВООДУШЕВЕНИ: Турција вети бесплатни авиони за бегалците што ќе одат кон ЕУ

Репортер - 19.09.2015

Турција ќе обезбеди авиони за сите мигранти, за кои постои уверување од европски земји дека ќе бидат прифатени. Ова денеска го изјавил турскиот премиер Ахмет Давутоглу на средбата со претставниците на бегалците во земјата, објави БНТ.

И РОМАНИЈА СЕ ПОДГОТВУВА: Превентивна вежба за справување со бранот бегалци

Телеграф - 19.09.2015

Во соопштението на Министерството за внатрешни работи се наведува дека во текот на изминатите две недели се зголемени безбедносните мерки и логистиката на границата со Србија Министерството за надворешни работи на Романија соопшти дека прави вежби ...

Чешка за 48 часа може да распореди 900 војници за заштита на границата

Макфакс - 19.09.2015

Чешката армија, доколку е неопходно, е подготвена во рок од 48 часа да распореди 900 војници за заштита на државните граници од напливот на бегалците, изјави во саботата за новинарите началникот на Генералштабот, Јозеф Бечварж.

Австрија ќе ги враќа мигрантите во Хрватска и Словенија, „и таму имаат иднина“

МКД - 19.09.2015

Австриската министерка за внатрешни работи Јохана Микл-Лејтнер објави соопштение во кое навестува дека е можно Австрија да ги враќа бегалците што ќе ѝ дојдат од Хрватска и Словенија, затоа што тие се безбедни и просперитетни земји, во кои мигрантите ...

Милановиќ: Хрватска ја принуди Унгарија да ги прифати бегалците

Алфа - 19.09.2015

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ денеска изјави дека Хрватска ја принудила Унгарија да ги прими бегалците и дека тоа ќе го прави и во иднина. Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ денеска изјави дека Хрватска ја принудила Унгарија да ги прими ...

Милановиќ: Хрватска ја принуди Унгарија да ги прифати бегалците

Репортер - 19.09.2015

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ денеска изјави дека Хрватска ја принудила Унгарија да ги прими бегалците и дека тоа ќе го прави и во иднина. – Со Унгарија немаше договор. Ги принудивме да ги примат бегалците така што ги испративме луѓето таму, ...

Унгарија ја постави оградата на границата со Хрватска

Р.С.Европа - 19.09.2015

Унгарија целосно ја постави оградата на границата со Хрватска во должина од 41 километар, со цел да спречи илегален влез на бегалци во земјата, соопшти денеска Министерството за одбрана. Останатите 330 километри од границата меѓу Унгарија и Хрватска ...

Унгарија ја постави оградата на границата со Хрватска

Репортер - 19.09.2015

Унгарија целосно ја постави оградата на границата со Хрватска во должина од 41 километар, со цел да спречи илегален влез на бегалци во земјата, соопшти денеска Министерството за одбрана. Останатите 330 километри од границата меѓу Унгарија и Хрватска ...

УНХЦР: Истекува времето на Европа за решавање на бегалската криза

Репортер - 19.09.2015

Инцидентите на границата меѓу Србија и Хрватска, по што Загреб затвори некои гранични премини, како и тензичната ситуација на границата со Унгарија, претставуваат хаос и неред предизвикани од недостигот на конкретен и единствен одговор на Европа на ...

Ципрас: Бегалската криза е знак за подлабоки проблеми во Европа

+инфо - 19.09.2015

Неуспехот на Европа да се справи со бегалскиот бран е симптом за подлабока криза на континентот, што ги заборавил основните вредности, изјави синоќа Алексис Ципрас на предизборен митинг во Атина.

Јутарњи лист“: Драма со бегалците на хрватско-словенечката граница

+инфо - 19.09.2015

На граничниот премин Хармица на хрватско-словенечката граница се одигрува вистинска драма меѓу бегалците, поради одлуката првенство за влез во Словенија да имаат жените и децата, објави загрепскиот весник „Јутарњи лист“.

Де Мезиер: Германија не може да ги прими сите бегалци

Репортер - 19.09.2015

Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер повика за утврдување на цврсти квоти за прием на бегалци во Европа и нагласи дека неговата земја не може да ги прими сите бегалци, пренесува ТАСС.

Де Мезиер: Германија не може да ги прими сите бегалци во Европа

Сител - 19.09.2015

Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер повика за утврдување на цврсти квоти за прием на бегалци во Европа и нагласи дека неговата земја не може да ги прими сите бегалци, пренесува ТАСС.

Меѓу две и три илјади бегалци чекаат на српско-хравтската граница

Сител - 19.09.2015

Во местото Товарник, на хрватската страна од границата со Србија, се наоѓаат меѓу две и три илјади бегалци од Блискиот Исток, кои стрпливо чекаат да бидат пренесени на некоја дестинација од каде би го продолжиле патот кон западноевропските земји, ...

Унгарија најави можна блокада на Хрватска за влез во Шенген зоната

Сител - 19.09.2015

Унгарија би можела да го блокира пристапот на Хрватска во Шенген зоната доколку не успее во одбрана на надворешните граници на Европската унија, предупреди денеска советникот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Антал Роган.

„Јутарњи лист“: Драма со бегалците на хрватско-словенечката граница

Сител - 19.09.2015

На граничниот премин Хармица на хрватско-словенечката граница се одигрува вистинска драма меѓу бегалците, поради одлуката првенство за влез во Словенија да имаат жените и децата, објави загрепскиот весник „Јутарњи лист“.

УНХЦР: Истекува времето на Европа за решавање на бегалската криза

Сител - 19.09.2015

Инцидентите на границата меѓу Србија и Хрватска, по што Загреб затвори некои гранични премини, како и тензичната ситуација на границата со Унгарија, претставуваат хаос и неред предизвикани од недостигот на конкретен и единствен одговор на Европа на ...

Неонацисти нападнаа бегалски камп во близина на Дрезден

А1 On - 19.09.2015

Градчето Бишхофсверда, што се наоѓа јужно од Дрезден, е најновата германска локација каде што бегалците беа пречекани со насилство, јави дописникот на МИА од Берлин. Во текот на минатата ноќ автобусите со кои бегалците биле пренесувани во ...

БиХ ќе прими 5.000 бегалци, потоа ќе ги затвори границите

Репортер - 19.09.2015

Босна и Херцеговина има можност да смести до 5.000 бегалци, по што ќе ги затвори границите по примерот на своите соседи, изјави босанскиот министер за безбедност Драган Мектиќ. Тој додаде дека БиХ е подготвена да биде транзитна земја и да им ...

ЕУ нуди помош на Хрватска за бегалците

Р.С.Европа - 19.09.2015

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер и понуди на Хрватска техничка и логистичка помош за справување со бранот бегалци. Европската комисија соопшти дека Јункер разговарал со хрватскиот премиер Зоран Милановиќ, како и дека двајцата ...

Јункер нуди техничка и логистичка помош на Хрватска за бегалците

Сител - 19.09.2015

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер и понуди на Хрватска техничка и логистичка помош за справување со бранот бегалци. Европската комисија соопшти дека Јункер разговарал со хрватскиот премиер Зоран Милановиќ, како и дека двајцата ...

Неонацисти нападнаа бегалски камп во близина на Дрезден

Репортер - 19.09.2015

Градчето Бишхофсверда, што се наоѓа јужно од Дрезден, е најновата германска локација каде што бегалците беа пречекани со насилство, јави дописникот на МИА од Берлин. Во текот на минатата ноќ автобусите со кои бегалците биле пренесувани во ...

„Јутарњи лист“: Драма со бегалците на хрватско-словенечката граница

Алфа - 19.09.2015

Поради ваквата одлука голем број семесјтва биле раздвоени, што довело до нервоза и турканица, при што се слушале врисоци на деца, плач на жени и викање на мажи, наведува весникот . На граничниот премин Хармица на хрватско-словенечката граница се ...

Унгарија најави можна блокада на Хрватска за влез во Шенген зоната

Алфа - 19.09.2015

Хрватскиот премиер денеска изјави дека Хрватска ја принудила Унгарија да прифати илјада мигранти и дека ќе продолжи да го прави тоа. Унгарија би можела да го блокира пристапот на Хрватска во Шенген зоната доколку не успее во одбрана на надворешните ...

Де Мезиер: Германија не може да ги прими сите бегалци во Европа

Алфа - 19.09.2015

Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер повика за утврдување на цврсти квоти за прием на бегалци во Европа и нагласи дека неговата земја не може да ги прими сите бегалци. Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер ...

Џихадистите прават лажни хуманитарци од мигрантите

Репортер - 19.09.2015

Шефот на домашната служба за разузнавање во интервју рече дека “можеме да видиме дека салафистите се претставуваат како добротвори и помагачи.” Ханс-Георг Маасен за весникот “Рајнише пост” рече дека салафистите “конкретно бараат контакти и шират ...

Шпанија формира мисии за врска во Грција и Италија за прием на бегалци

А1 On - 19.09.2015

Шпанските власти најавија фомирање на две мисии за врска во соработка со Грција и Италија за полесен прием на бегалци. Целта на Мадрид е да се постигне подобар прием и подобра интеграција во секоја земја членка на ЕУ на десетиците илјади мигранти, ...

Над 1,000 бегалци чекаат на ничија земја на хрватско-словенечката граница

Репортер - 19.09.2015

Над илјада бегалци се наоѓаат во меѓуграничниот појас на хрватско-словенечката граница, чекајќи на влез во Словенија на преминот Брегане, јави Фена. Според неофицијални информации, словенечката полиција во земјата пуштила 10 до 12 автобуси, а за ...

Австрија најави враќање на пристигнатите бегалци од Хрватска и Словенија

+инфо - 19.09.2015

Австриската министерка за внатрешни работи Јохана Микл-Лајтнер денеска изјави дека е зачудена како ниту еден од илегалните имигранти што минаа низ Хрватска и Словенија не побарале азил во овие земји.

Словенија: Отворетеја границата за бегалците!

Репортер - 19.09.2015

„Ги повикуваме сите демократски и солидарни сили да се соберат на граничниот премин Ригонце (Добова) денеска во 18 часот. Да ѝ дадеме на Владата на Република Словенија јасна порака дека Словенија ќе покаже солидарност и дека никогаш нема да стане ...

Ципрас: Бегалскиот бран е симптом за подлабока криза на континентот

Репортер - 19.09.2015

Неуспехот на Европа да се справи со бегалскиот бран е симптом за подлабока криза на континентот, што ги заборавил основните вредности, изјави синоќа Алексис Ципрас на предизборен митинг во Атина.

Ципрас: Бегалската криза е знак за подлабоки проблеми во Европа

Сител - 19.09.2015

Неуспехот на Европа да се справи со бегалскиот бран е симптом за подлабока криза на континентот, што ги заборавил основните вредности, изјави синоќа Алексис Ципрас на предизборен митинг во Атина.

УНХЦР: Истекува времето на Европа за решавање на бегалската криза

А1 On - 19.09.2015

Инцидентите на границата меѓу Србија и Хрватска, по што Загреб затвори некои гранични премини, како и тензичната ситуација на границата со Унгарија, претставуваат хаос и неред предизвикани од недостигот на конкретен и единствен одговор на Европа на ...

Бегалците влегуваат во Словенија илегално

Press24 - 19.09.2015

Словенечката полиција соопшти дека до утринава од Хрватска илегално во Словенија влегле над 1.100 бегалци. Тие се регистрирани на приемниот центар во Брежице и префрлени во прифатни центри низ Словенија.

ЦИПРАС: Некој дели леб на бегалците, друг крева ограда

Телеграф - 19.09.2015

Кога Средоземно Море се претвори во гробишта, а Егејско Море исфрла мртви деца на своите брегови, самиот концепт за обединета Европа е во криза, како и европската култура, изјави Ципрас Неуспехот на Европа да се справи со бегалскиот бран е симптом ...

УНХЦР: Истекува времето на Европа за решавање на бегалската криза

+инфо - 19.09.2015

Инцидентите на границата меѓу Србија и Хрватска, по што Загреб затвори некои гранични премини, како и тензичната ситуација на границата со Унгарија, претставуваат хаос и неред предизвикани од недостигот на конкретен и единствен одговор на Европа на ...

Шпанија формира мисии за врска во Грција и Италија за прием на бегалци

Сител - 19.09.2015

Шпанските власти најавија фомирање на две мисии за врска во соработка со Грција и Италија за полесен прием на бегалци. Целта на Мадрид е да се постигне подобар прием и подобра интеграција во секоја земја членка на ЕУ на десетиците илјади мигранти, ...

БРАНОТ СЕ ШИРИ: Мигрантите почнаа да влегуваат и во Словенија

Телеграф - 19.09.2015

Словенечката влада претходно објави дека ќе прифати баратели на азил, но ќе депортира секој за кого ќе се утврди дека е илегален мигрант Словенечката полиција соопшти дека до утринава од Хрватска илегално во Словенија влегле над 1.100 бегалци.Тие се ...

Австрија ќе ги врати мигрантите во Словенија и Хрватска

Република - 19.09.2015

Австриската министерка за внатрешни работи Јохана Микл-Лајтнер посочува дека ќе се држи до правилата и можеби дел од мигрантите ќе ги врати во Хрватска или во Словенија. Таа издаде соопштение во кое стои дека не и е јасно зошто Словенија и Хрватска ...

БиХ може да прими 5.000 бегалци, потоа ги затвора границите

еМагазин - 19.09.2015

Босна и Херцеговина има можност да смести до 5.000 бегалци, по што ќе ги затвори границите по примерот на своите соседи, изјави босанскиот министер за безбедност Драган Мектиќ. Тој додаде дека БиХ е подготвена да биде транзитна земја и да им ...

Унгарија ќе го блокира влезот на Хрватска во Шенген зоната

Република - 19.09.2015

Унгарија би можела да го блокира пристапот на Хрватска во Шенген зоната доколку не успее во одбрана на надворешните граници на Европската унија, предупреди денеска советникот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Антал Роган.

Емотивна животната приказна на една мала бегалка по патот кон подобар живот

Фактор - 19.09.2015

Нона и нејзината фамилија се самио едни од 17 000 бегалци кои пристигнаа во Хрватска, откако Унгарија ја затвори границата. Бегајќи од војната во Ирак, тие планираа да ја поминат српско-унгарската граница и да одат во Германија, но наместо уморни и ...

УНХЦР: Истекува времето на Европа за решавање на бегалската криза

Денешен - 19.09.2015

Инцидентите на границата меѓу Србија и Хрватска, по што Загреб затвори некои гранични премини, како и тензичната ситуација на границата со Унгарија, претставуваат хаос и неред предизвикани од недостигот на конкретен и единствен одговор на Европа на ...

Австрија најави враќање на пристигнатите бегалци од Хрватска и Словенија

еМагазин - 19.09.2015

Австриската министерка за внатрешни работи Јохана Микл-Лајтнер денеска изјави дека е зачудена како ниту еден од илегалните имигранти што минаа низ Хрватска и Словенија не побарале азил во овие земји.

Русија изгради бегалски камп во Сирија

Република - 19.09.2015

Русија изгради во Сирија прв странски шаторски камп за домашни бегалци, изграден од руските инженери во западниот дел на Сирија, на место безбедно од граѓанската војна што беснее во земјата, вели Раша тудеј, пренесе порталот мкд.мк.

Милановиќ: Хрватска ја принуди Унгарија да ги прифати бегалците

Локално - 19.09.2015

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ денеска изјави дека Хрватска ја принудила Унгарија да ги прими бегалците и дека тоа ќе го прави и во иднина. – Со Унгарија немаше договор. Ги принудивме да ги примат бегалците така што ги испративме луѓето таму, ...

Германија не може да ги прими сите бегалци во Европа

Република - 19.09.2015

Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер повика за утврдување на цврсти квоти за прием на бегалци во Европа и нагласи дека неговата земја не може да ги прими сите бегалци, пренесува ТАСС.

Бегалците ја пробиле границата со Словенија: Полицијата употребила солзавец, има и повредени!

Точка - 19.09.2015

Словенечката полиција, вчера пред 22 часот, на граничниот премин Хармица, употребила солзавец против најагресивната група од околу 500 бегалци кои се обиделе да го пробијат полицискиот кордон.

Словенечката полиција им го блокираше патот на повеќе стотици бегалци

Локално - 19.09.2015

Словенечката интервентна полиција им го блокираше патот на повеќе стотици бегалци, кои се обиделе да ја преминат словенечката граница од селото Хармица, од хрватската страна на границата. Бегалците минувале мал мост преку реката Сутла на ничија ...

Радикални исламисти во Германија регрутираат бегалци

МК News - 19.09.2015

Претседателот на германската Федерална канцеларија за заштита на уставот, Ханс Георг Масен предупреди дека радикални исламисти салафисти се обидуваат да регрутираат муслимани сунити меѓу бегалците во Германија.

Унгарија најави можна блокада на Хрватска за влез во Шенген зоната

Локално - 19.09.2015

Унгарија би можела да го блокира пристапот на Хрватска во Шенген зоната доколку не успее во одбрана на надворешните граници на Европската унија, предупреди денеска советникот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Антал Роган.

Драма со бегалците на хрватско-словенечката граница

Република - 19.09.2015

На граничниот премин Хармица на хрватско-словенечката граница се одигрува вистинска драма меѓу бегалците, поради одлуката првенство за влез во Словенија да имаат жените и децата, објави загрепскиот весник „Јутарњи лист“.

„Јутарњи лист“: Драма со бегалците на хрватско-словенечката граница

Денешен - 19.09.2015

На граничниот премин Хармица на хрватско-словенечката граница се одигрува вистинска драма меѓу бегалците, поради одлуката првенство за влез во Словенија да имаат жените и децата, објави загрепскиот весник „Јутарњи лист“.

Неонацисти нападнаа бегалски камп во близина на Дрезден

Република - 19.09.2015

Градчето Бишхофсверда, што се наоѓа јужно од Дрезден, е најновата германска локација каде што бегалците беа пречекани со насилство, јави дописникот на МИА од Берлин. Во текот на минатата ноќ автобусите со кои бегалците биле пренесувани во ...

Нема пари за членките на ЕУ кои не се солидарни со бегалците

еМагазин - 19.09.2015

Земјите кои што не ја делат солидарноста како европска вредност не можат да сметаат на европските пари, најави германскиот министер за економија Зигмар Габриел во интервју за весникот „Билд“.

Унгарија може да ја блокира Хрватска за влез во Шенген зоната

Вечер Прес - 19.09.2015

Унгарија би можела да го блокира пристапот на Хрватска кон Шенген зоната доколку не успее да ги одбрани надворешните граници на ЕУ, предупреди денеска советникот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Антал Роган.

Бегалците влегуваат во Словенија илегално

Вечер Прес - 19.09.2015

Словенечката влада претходно објави дека ќе прифати баратели на азил, но ќе депортира секој за кого ќе се утврди дека е илегален мигрант Словенечката полиција соопшти дека до утринава од Хрватска илегално во Словенија влегле над 1.100 бегалци.

Неонацисти нападнаа бегалски камп во близина на Дрезден

Денешен - 19.09.2015

Градчето Бишхофсверда, што се наоѓа јужно од Дрезден, е најновата германска локација каде што бегалците беа пречекани со насилство, јави дописникот на МИА од Берлин. Во текот на минатата ноќ автобусите со кои бегалците биле пренесувани во ...

Србија очекува од ЕУ единствено решение за бегалската криза

Локално - 19.09.2015

Министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ денеска изјави дека неговата земја очекува од ЕУ единствено решение на бегалската криза, пренесе РИА Новости. “Ние се залагаме за единствено европско решение, бидејќи во моментов се чини ...

Словенците тргнаа кон границата со Хрватска: Отворете ја границата за бегалците!

Локално - 19.09.2015

„Ги повикуваме сите демократски и солидарни сили да се соберат на граничниот премин Ригонце (Добова) денеска во 18 часот. Да ѝ дадеме на Владата на Република Словенија јасна порака дека Словенија ќе покаже солидарност и дека никогаш нема да стане ...

Бегалците ја пробиле границата со Словенија: Полицијата употребила солзавец, има и повредени!

Бриф - 19.09.2015

Словенечката полиција, вчера пред 22 часот, на граничниот премин Хармица, употребила солзавец против најагресивната група од околу 500 бегалци кои се обиделе да го пробијат полицискиот кордон.

Над 1,000 мигранти на ничија земја меѓу Хрватска и Словенија

Република - 19.09.2015

Над илјада бегалци се наоѓаат во меѓуграничниот појас на хрватско-словенечката граница, чекајќи на влез во Словенија на преминот Брегане, јави Фена. Според неофицијални информации, словенечката полиција во земјата пуштила 10 до 12 автобуси, а за ...

Европа се враќа три децении наназад

Н.Македонија - 19.09.2015

l Домашната стручна јавност е согласна дека Унијата во моментов поради недостиг на солидарност и заедничка политика во своето раководство се соочува со голема криза и поделба и дека во блиска иднина не се наѕира какво било конкретно решение за ...

Ципрас: Бегалската криза е знак за подлабоки проблеми во Европа

Н.Македонија - 19.09.2015

Неуспехот на Европа да се справи со бегалскиот бран е симптом за подлабока криза на континентот, што ги заборавил основните вредности, изјави синоќа Алексис Ципрас на предизборен митинг во Атина - Кога Средоземно Море се претвори во гробишта, а ...

Унгарија најави блокада на Хрватска за влез во Шенген зоната

Н.Македонија - 19.09.2015

Унгарија би можела да го блокира пристапот на Хрватска во Шенген зоната доколку не успее во одбрана на надворешните граници на Европската унија, предупреди денеска советникот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Антал Роган - Доколку Хрватска ги ...

Јункер нуди логистичка помош на Хрватска за бегалците

Н.Македонија - 19.09.2015

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер и понуди на Хрватска техничка и логистичка помош за справување со бранот бегалци Европската комисија соопшти дека Јункер разговарал со хрватскиот премиер Зоран Милановиќ, како и дека двајцата ...

Шпанија формира мисии за прием на бегалци

Н.Македонија - 19.09.2015

Шпанските власти најавија фомирање на две мисии за врска во соработка со Грција и Италија за полесен прием на бегалци Целта на Мадрид е да се постигне подобар прием и подобра интеграција во секоја земја членка на ЕУ на десетиците илјади мигранти, ...

Саморекламирањето и политичкиот маркетинг завиткани во хуманизам

Н.Македонија - 19.09.2015

Речиси секојдневно се објавуваат фотографии на понекој политичар или униформиран службеник како во прегратка држи дете-бегалец, но и на голем број јавни личности што сакаат да ја „фотодокументираат“ својата хуманост Ниту канцаларката Меркел не му ...

Над 1,000 бегалци чекаат на ничија земја на хрватско-словенечката граница

Идивиди - 19.09.2015

Љубљана, 19 септември 2015 (МИА) - Над илјада бегалци се наоѓаат во меѓуграничниот појас на хрватско-словенечката граница, чекајќи на влез во Словенија на преминот Брегане, јави Фена. Според неофицијални информации, словенечката полиција во земјата ...

Над 10 милиони долари донирани за бегалската криза

IT.mk - 18.09.2015

Проблемот со бегалците не се намалува, а покрај волонтери потребни се и финансиски средства да се ублажи состојбата. Google се обидува да помогне, а за оваа цел компанијата додаде „Донирај“-копче на страната на пребарувачот, но дополнително за секој ...

Нема пари за членките на ЕУ кои не се солидарни со бегалците

Утрински - 18.09.2015

Земјите кои не ја делат солидарноста како европска вредност не можат да сметаат на европските пари, најави германскиот министер за економија Зигмар Габриел во интервју за весникот „Билд“. Германскиот вицеканцелар во интервјуто ги повтори заканите ...

Култура на добредојде - non, merci!

Deutsche Welle - 18.09.2015

Ни француската политика, ниту пак мнозинството во општеството има разбирање за германската политика кон бегалците. Како ретко кога двете земји се жестоко спротивставени за ова прашање Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател ...

Унгарија крвнички удри по бегалците

Вест - 18.09.2015

УНГАРИЈА, 18 септември (АП) - Унгарските власти рекоа дека наводниот лидер на немирите на мигрантите што се случија на затворениот граничен премин со Србија, е приведен под сомнение за тероризам.

Што прават Германците за бегалците?

Deutsche Welle - 18.09.2015

Многумина Германци им посакуваат добредојде на бегалците и им помагаат во секојдневието со доброволен ангажман. За помош на бегалците се ангажираат и познати личности - со музика или преку една фондација.

Лажни хуманитарци прават џихадисти од мигрантите

Вест - 18.09.2015

ГЕРМАНИЈА (АП) - Германските сили за безбедност велат дека екстремистите стапуваат во контакт со мигрантите во обид да ги регрутираат. Шефот на домашната служба за разузнавање во интервју рече дека "можеме да видиме дека салафистите се претставуваат ...

Австрија ќе распореди војници на своите граници

Утрински - 18.09.2015

Австриското министерство за одбрана издаде наредба за распоредување на над 1.600 војници на границите на земјата, поради кризата со бегалците. Според Министерството, две третини од овие војници ќе и помагаат на полицијата во обезбедувањето на ...

„Добредојдовте бегалци“ го урна и шенгенот

Дневник - 18.09.2015

Искра KОРОВЕШОВСКА „Добредојдовте бегалци“, „’Не’ за расизмот“, „Сите сме бегалци“... До пред само една недела со овие фрази за топло добредојде земјите-членки (со исклучок на Унгарија, која прва доби силен удар од бегалското цунами) широко ги ...

Поздрав, се гледаме повторно во Македонија

Дневник - 18.09.2015

Протестните маршеви на илјадниците бегалци во градот Митилини, на грчкиот остров Лезбос, и нивните барања што побрзо да бидат префрлени во Атина за да можат да продолжат понатаму, проследени со извикувањата „Атина, Атина“ и „Германија, Германија“ се ...

Словенија го пушти возот со 150 бегалци од Хрватска

Телма - 18.09.2015

Возот со околу 150 мигранти што словенечките власти претходниот ден го запреа во Добова, на границата со Хрватска, сепак, тргна кон западниот дел на Словенија. Иако ги немаат потребните документи за влез во оваа држава бегалците ќе бидат сместени во ...

Бандиќ подготвен да прими седум мигранти во својот дом

Утрински - 18.09.2015

Градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ, вчера изјави дека градот е подготвен за прифат на мигрантите, пренесе ТАСС. Бандиќ изјави дека за бегалците е подготвен павиљон на Загрепскиот велесаем, во кој можат да се сместат до 1.200 лица.

Исламисти во Германија регрутираат бегалци

Нетпрес - 18.09.2015

Претседателот на германската Федерална канцеларија за заштита на уставот, Ханс Георг Масен предупреди дека радикални исламисти салафисти се обидуваат да регрутираат муслимани сунити меѓу бегалците во Германија .

Оланд: Шенген зоната е во опасност ако не се реши бегалската криза

+инфо - 18.09.2015

Претседателот на Франција Франсоа Оланд вчера предупреди дека доколку бегалската криза не биде решена Шенген зоната ќе се најде во опасност. Европската унија се обидува да ја реши најголемата бегалска криза од Втората светска војна, а Германија, ...

Словенија го пушти возот со 150 бегалци од Хрватска, ќе ги смести во Постојна

Сител - 18.09.2015

Возот со околу 150 мигранти што словенечките власти претходниот ден го запреа во Добова, на границата со Хрватска, сепак, тргна кон западниот дел на Словенија. Иако ги немаат потребните документи за влез во оваа држава бегалците ќе бидат сместени во ...

Словенија го пушти возот со 150 бегалци од Хрватска, ќе ги смести во Постојна

+инфо - 18.09.2015

Возот со околу 150 мигранти што словенечките власти претходниот ден го запреа во Добова, на границата со Хрватска, сепак, тргна кон западниот дел на Словенија. Иако ги немаат потребните документи за влез во оваа држава бегалците ќе бидат сместени во ...

Загрепскиот градоначалник подготвен да прими седум мигранти во својот дом

+инфо - 18.09.2015

Градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ, вчера изјави дека градот е подготвен за прифат на мигрантите, пренесе ТАСС. Бандиќ изјави дека за бегалците е подготвен павиљон на Загрепскиот велесаем, во кој можат да се сместат до 1.200 лица.

Радикални исламисти во Германија регрутираат бегалци ?

Телеграф - 18.09.2015

Ние го следиме однесувањето на салафистите како филантропи и хуманитарци кои намерно сакаат контакт со бегалците и потоа ги повикуваат во одредени џамии со цел да ги регрутираат за сопствени цели, изјави претседателот на германската Федерална ...

Оланд: Ако не се реши бегалската криза, Шенген зоната е во опасност

Репортер - 18.09.2015

Претседателот на Франција Франсоа Оланд вчера предупреди дека доколку бегалската криза не биде решена Шенген зоната ќе се најде во опасност. Европската унија се обидува да ја реши најголемата бегалска криза од Втората светска војна, а Германија, ...

Радикални исламисти во Германија регрутираат бегалци

Сител - 18.09.2015

Претседателот на германската Федерална канцеларија за заштита на уставот, Ханс Георг Масен предупреди дека радикални исламисти салафисти се обидуваат да регрутираат муслимани сунити меѓу бегалците во Германија.

Нема пари за членките на ЕУ кои не се солидарни со бегалците

А1 On - 18.09.2015

Земјите кои што не ја делат солидарноста како европска вредност не можат да сметаат на европските пари, најави германскиот министер за економија Зигмар Габриел во интервју за весникот „Билд“.

Нема пари за членките на ЕУ кои не се солидарни со бегалците

Алфа - 18.09.2015

Земјите кои што не ја делат солидарноста како европска вредност не можат да сметаат на европските пари, најави германскиот министер за економија Зигмар Габриел во интервју за весникот „Билд“.

Исламски радикали активни меѓу бегалците во Германија

А1 On - 18.09.2015

Претседателот на германската Федерална канцеларија за заштита на уставот, Ханс Георг Масен предупреди дека радикални исламисти салафисти се обидуваат да регрутираат муслимани сунити меѓу бегалците во Германија.

Нема пари за членките на ЕУ кои не се солидарни со бегалците

Сител - 18.09.2015

Земјите кои што не ја делат солидарноста како европска вредност не можат да сметаат на европските пари, најави германскиот министер за економија Зигмар Габриел во интервју за весникот „Билд“.

Нема пари за членките на ЕУ кои не се солидарни со бегалците

+инфо - 18.09.2015

Земјите кои што не ја делат солидарноста како европска вредност не можат да сметаат на европските пари, најави германскиот министер за економија Зигмар Габриел во интервју за весникот „Билд“.

Зоран Милановиќ : Хрватска нема да биде „собирен центар„ за бегалците

+инфо - 18.09.2015

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ изјави денеска дека Хрватска нема да дозволи да се претвори во „собирен центар“ за бегалците кои не ги примаат во соседните земји, остро приговарајќи им на Унгарија и Словенија за нивното однесување во сегашната ...

Австрија ќе распореди војници на своите граници

А1 On - 18.09.2015

Австриското министерство за одбрана издаде наредба за распоредување на над 1.600 војници на границите на земјата, поради кризата со бегалците, јави ТАСС. Според Министерството, две третини од овие војници ќе и помагаат на полицијата во ...

Австрија ќе распореди војници на границите

Телеграф - 18.09.2015

Поради кризата со бегалците, министерството за одбрана нареди распоредување на 1.600 војници на границата Австриското министерство за одбрана издаде наредба за распоредување на над 1.600 војници на границите на земјата, поради кризата со бегалците, ...

ХРВАТСКА ДИГНА РАЦЕ: Мигрантите со автобуси ги носи кон Унгарија

Телеграф - 18.09.2015

Хрватска има срце, но има и мозок, рече Милановиќ на прес-конференција во Загреб, објаснувајќи дека владата од ноќеска одлучила за примена на својот, како што рече, од порано подготвен план Б Хрватска веќе не ги задржува мигрантите на своја ...

Исламски радикали активни меѓу бегалците во Германија

Алфа - 18.09.2015

Претседателот на германската Федерална канцеларија за заштита на уставот, Ханс Георг Масен предупреди дека радикални исламисти салафисти се обидуваат да регрутираат муслимани сунити меѓу бегалците во Германија.

Австрија ќе распореди војници на своите граници

Алфа - 18.09.2015

Австриското министерство за одбрана издаде наредба за распоредување на над 1.600 војници на границите на земјата, поради кризата со бегалците, јави ТАСС. Австриското министерство за одбрана издаде наредба за распоредување на над 1.600 војници на ...

Трајанов: Воздушен мост за бегалците

Репортер - 18.09.2015

На денешната седница на Парламентот, кој расправаше за бегалската криза, Павле Трајанов, претседател на ДС и пратеник, зборувајќи за потребата од поорганизиран прифат и транзит на бегалците од Сирија, Авганистан, Ирак и другите земји, предложи ...

Австрија распоредува војници на своите граници

Кирилица - 18.09.2015

Австриското министерство за одбрана издаде наредба за распоредување на над 1.600 војници на границите на земјата, поради кризата со бегалците. Според Министерството, две третини од овие војници ќе и помагаат на полицијата во обезбедувањето на ...

Трајанов: Воздушен мост за бегалците

А1 On - 18.09.2015

На денешната седница на Парламентот, кој расправаше за бегалската криза, Павле Трајанов, претседател на ДС и пратеник, зборувајќи за потребата од поорганизиран прифат и транзит на бегалците од Сирија, Авганистан, Ирак и другите земји, предложи ...

Турција нема да пушта бегалци кон Грција

Нетпрес - 18.09.2015

Локалните власти во турскиот пограничен град Едрене денеска соопштија дека на бегалците од Сирија и другите земји од Блискиот Исток нема да им дозволат да преминат преку копнената граница со Грција, јави ТАСС.

Трајанов: Воздушен мост за бегалците

Кирилица - 18.09.2015

На денешната седница во Собранието на Република Македонија на која се расправаше за бегалската криза, Павле Трајанов, претседател на Демократски сојзу и пратеник, зборувајќи за потребата од поорганизиран прифат и транзит на бегалците од Сирија, ...

УНХЦР предупредува на насобирање на бегалците во Србија

+инфо - 18.09.2015

Високиот комесаријат на Обединетите нации за бегалци (УНХЦР) предупреди денеска на насобирање на бегалци и мигранти во Србија поради заострувањето на граничната контрола и затворањето на границите во соседните држави, кои се соочуваат со нов се ...

Туција најави дека нема да пушта бегалци кон границата со Грција

+инфо - 18.09.2015

Локалните власти во турскиот пограничен град Едрене денеска соопштија дека на бегалците од Сирија и другите земји од Блискиот Исток нема да им дозволат да преминат преку копнената граница со Грција, јави ТАСС.

Тепачка меѓу бегалците во Бели Манастир (ВИДЕО)

+инфо - 18.09.2015

Во хрватскиот град Бели Манастир, каде што илјадници бегалци на железничката станица се обидуваат да влезат во автобус или воз кон Загреб, дошло до тепачка меѓу две групи бегалци, поради што било потребно да интервенира полицијата.

(ВИДЕО) Хрватска: Бесни бегалци се степаа во Бели Манастир

Репортер - 18.09.2015

Во хрватскиот град Бели Манастир, каде илјадници бегалци на железничката станица се обидуваат да влезат во автобус или воз кон Загреб, дошло до тепачка меѓу две групи бегалци, поради што било потребно да интервенира полицијата.

Туција најави дека нема да пушта бегалци кон границата со Грција

Репортер - 18.09.2015

Локалните власти во турскиот пограничен град Едрене денеска соопштија дека на бегалците од Сирија и другите земји од Блискиот Исток нема да им дозволат да преминат преку копнената граница со Грција, јави ТАСС.

ТЕНЗИЧНО ВО ХРВАТСКА: Тепачка меѓу мигрантите во Бели Манастир (ВИДЕО)

Телеграф - 18.09.2015

Иако граничните премини од Србија кон Хрватска се затворени, бегалците и натаму пристигнуваат во Товарник и тоа преку т.н. зелена граница, минувајќи низ полињата со пченка при што, штом ќе стапнат на хрватска територија ги приведува полиција која ја ...

Тепачка меѓу бегалците во Хрватска

Сител - 18.09.2015

Во хрватскиот град Бели Манастир, каде илјадници бегалци на железничката станица се обидуваат да влезат во автобус или воз кон Загреб, дошло до тепачка меѓу две групи бегалци, поради што било потребно да интервенира полицијата.

ВИДЕО: Тепачка меѓу бегалците во Хрватска

Курир - 18.09.2015

Во хрватскиот град Бели Манастир, каде илјадници бегалци на железничката станица се обидуваат да влезат во автобус или воз кон Загреб, дошло до тепачка меѓу две групи бегалци, поради што било потребно да интервенира полицијата.

DW:Што прават Германците за бегалците?

Репортер - 18.09.2015

Многумина Германци им посакуваат добредојде на бегалците и им помагаат во секојдневието со доброволен ангажман. За помош на бегалците се ангажираат и познати личности – со музика или преку една фондација.

ВИДЕО: Се степаа бегалците во Хрватска

Press24 - 18.09.2015

Во хрватскиот град Бели Манастир, каде илјадници бегалци на железничката станица се обидуваат да влезат во автобус или воз кон Загреб, дошло до тепачка меѓу две групи бегалци, поради што било потребно да интервенира полицијата.

БиХ може да прими 5.000 бегалци, потоа ги затвора границите

+инфо - 18.09.2015

Босна и Херцеговина има можност да смести до 5.000 бегалци, по што ќе ги затвори границите по примерот на своите соседи, изјави денеска босанскиот министер за безбедност Драган Мектиќ. Тој додаде дека БиХ е подготвена да биде транзитна земја и да им ...

БиХ може да прими 5.000 бегалци, потоа ги затвора границите

Сител - 18.09.2015

Босна и Херцеговина има можност да смести до 5.000 бегалци, по што ќе ги затвори границите по примерот на своите соседи, изјави денеска босанскиот министер за безбедност Драган Мектиќ. Тој додаде дека БиХ е подготвена да биде транзитна земја и да им ...

Словенечката полиција им го блокираше патот на повеќе стотици бегалци

+инфо - 18.09.2015

Словенечката интервентна полиција им го блокираше денеска патот на повеќе стотици бегалци, кои се обиделе да ја преминат словенечката граница од селото Хармица, од хрватската страна на границата.

Словенечката полиција им го блокираше патот на повеќе стотици бегалци

А1 On - 18.09.2015

Словенечката интервентна полиција им го блокираше денеска патот на повеќе стотици бегалци, кои се обиделе да ја преминат словенечката граница од селото Хармица, од хрватската страна на границата.

Оланд: Постои опасност од распаѓање на Шенген зоната

Правдико - 18.09.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд предупреди дека, ако не се најде решение за бегалската криза Шенген зоната е “во опасност од распаѓање”. Европската унија се обидува да се справи со најголемата криза на бегалците од времето на Втората светска ...

УНХЦР бара Европа да го промени односот кон бегалската криза

Правдико - 18.09.2015

Агенцијата на ОН за бегалци УНХЦР повторно ја изрази својата загриженост дека само со единствен европски одговор може да се реши постоечата бегалска криза, и истакна дека мерките на поединечни земји нема да го решат проблемот.

Затворената унгарско-српска граница снимена со дрон

Факултети - 18.09.2015

Откако Унгарија ја затвори својата граница за бегалците, најголем дел од кои доаѓаат од Сирија, тие се упатија кон границата со Хрватска и започнаа да влегуваат во таа земја. Во следното видео гледаме снимка од затворената граница меѓу Србија и ...

Оланд: Шенген зоната е во опасност, ако не се реши бегалската криза

Алфа - 18.09.2015

Претседателот на Франција Франсоа Оланд вчера предупреди дека доколку бегалската криза не биде решена Шенген зоната ќе се најде во опасност. Претседателот на Франција Франсоа Оланд вчера предупреди дека доколку бегалската криза не биде решена Шенген ...

Унгарија: 267 мигранти во пограничниот појас со Србија

Нетпрес - 18.09.2015

Унгарската полиција соопшти утрово дека претходниот ден процесуирала 267 илегални имигранти затечени во пограничниот појас со Србија. ФОТО: Танјуг Поради илегалниот премин на границата вчера се уапсени вкупно 497 лица, што е зголемување во однос на ...

БиХ може да прими 5.000 бегалци, потоа ги затвора границите

Press24 - 18.09.2015

Босна и Херцеговина има можност да смести до 5.000 бегалци, по што ќе ги затвори границите по примерот на своите соседи, изјави денеска босанскиот министер за безбедност Драган Мектиќ. Тој додаде дека БиХ е подготвена да биде транзитна земја и да им ...

10 години Ангела Меркел

Оff.net - 18.09.2015

На 18-ти септември 2005-та, ЦДУ на Меркел со сосема мала разлика ја порази СПД на тогашниот канцелар Герхард Шредер. Победата беше извојувана со плус 1 процент од гласовите, кои на Меркел и донесоа 4 седишта повеќе во парламентот.

Унгарија ја оградува границата со Хрватска

Р.С.Европа - 18.09.2015

Унгарија во текот на ноќта започна да гради ограда на границата со Хрватска за да го спречи бранот мигранти и бегалци да влегуваат на нејзина територија. Премиерот Виктор Орбан изјави дека веќе имало стотици војници распоредени и на тој дел од ...

Радикални исламисти се обидуваат да регрутираат бегалци во Германија

Макфакс - 18.09.2015

Челникот на Федералната канцеларија за заштита на уставот, Ханс Георг Масен предупреди дека радикални исламисти, салафисти се обидуваат да регрутираат муслимани сунити меѓу бегалците во Германија, нудејќи им помош.

Екстремисти се обидуваат да регрутираат бегалци

МРТ - 18.09.2015

Салафистите се обидуваат да ги регрутираат муслиманите Сунити меѓу бегалците во Германија, нудејќи им помош... Претседателот на германската Канцеларија за заштита на уставот, Ханс Масен предупреди дека радикалните екстремисти- салафистите се ...

Србија се чуди: Кај нас имаше 140.000 луѓе, а Хрватска затвора граници за 6.000 бегалци

МКД - 18.09.2015

Српскиот министер за труд и социјални работи, Александар Вулин, ѝ порача на Хрватска да не ги затвора границата и меѓународните патишта и најави дека, во спротивно, Србија ќе побара заштита пред меѓународните судови.

Словенечката полиција им го блокираше патот на повеќе стотици бегалци

Press24 - 18.09.2015

Словенечката интервентна полиција им го блокираше денеска патот на повеќе стотици бегалци, кои се обиделе да ја преминат словенечката граница од селото Хармица, од хрватската страна на границата.

Милановиќ со критики кон Словенија и Унгарија за бегалците

Р.С.Европа - 18.09.2015

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ денеска изјави дека Хрватска нема да дозволи да се претвори во „собирен центар“ за бегалците кои не ги примаат во соседните земји, остро приговарајќи им на Унгарија и Словенија за нивното однесување во сегашната ...

Австрија ќе распореди војници на своите граници

+инфо - 18.09.2015

Австриското министерство за одбрана издаде наредба за распоредување на над 1.600 војници на границите на земјата, поради кризата со бегалците, јави ТАСС. Според Министерството, две третини од овие војници ќе и помагаат на полицијата во ...

Павле Трајанов бара воздушен мост за бегалците

+инфо - 18.09.2015

На денешната седница во Собранието на Република Македонија на која се расправаше за бегалската криза, Павле Трајанов, претседател на Демократски сојзу и пратеник, зборувајќи за потребата од поорганизиран прифат и транзит на бегалците од Сирија, ...

ЛДП: Бегалците не смеат да бидат извор на профити

А1 On - 18.09.2015

Либерално-демократската партија бара од Македонски Железници да ја врати редовната цена на билетите и да ги третира мигрантите и бегалците како и сите останати патници и корисници на нивните услуги.

Експерти: Бегалската криза ја подели Европа

МРТ - 18.09.2015

Европа е неспособна да ја реши бегалската криза и докажа дека не е единствена на меѓународната политичка сцена. Таа се подели на земји кои се солидаризираат со бегалците и на оние кои не сакаат да ги примат и да им помогнат.

Радикални исламисти во Германија регрутираат бегалци

Репортер - 18.09.2015

Претседателот на германската Федерална канцеларија за заштита на уставот, Ханс Георг Масен предупреди дека радикални исламисти салафисти се обидуваат да регрутираат муслимани сунити меѓу бегалците во Германија.

Како живеат сириските бегалци во Русија

Руска реч - 18.09.2015

Според последните податоци, на територијата на Руската Федерација се наоѓаат околу 12 илјади Сиријци. Но, без оглед на тоа што европското сценарио со заземените железнички станици и бегалци кои спијат во парковите не претставува закана за Русија, ...

Радикални исламисти во Германија регрутираат бегалци

Курир - 18.09.2015

Претседателот на германската Федерална канцеларија за заштита на уставот, Ханс Георг Масен предупреди дека радикални исламисти салафисти се обидуваат да регрутираат муслимани сунити меѓу бегалците во Германија.

Стотици бегалци во Турција продолжуваа пеш кон границата со Грција

Макфакс - 18.09.2015

Стотици главно сириски бегалци продолжуваат пеш да одат кон западната турска граница со Грција во петокот откако кампираа неколку денови крај автопатот, јавува новинарот Reuters од самото место.

Конвој Словенци тргнал од Љубљана кон границата со Хрватска: Отворете ги границите за бегалците!

МКД - 18.09.2015

„Ги повикуваме сите демократски и солидарни сили да се соберат на граничниот премин Ригонце денес во 18 часот. Да ѝ дадеме на владата на Република Словенија јасна порака дека Словенците се солидарни и дека никогаш нема да станеме гранична ...

Конвој на Словенци тргна кон границата со Хрватска: Отворете ја границата за бегалците!

+инфо - 18.09.2015

„Ги повикуваме сите демократски и солидарни сили да се соберат на граничниот премин Ригонце (Добова) денеска во 18 часот. Да ѝ дадеме на Владата на Република Словенија јасна порака дека Словенија ќе покаже солидарност и дека никогаш нема да стане ...

Оланд: Шенген зоната е во опасност, ако не се реши бегалската криза

А1 On - 18.09.2015

Претседателот на Франција Франсоа Оланд вчера предупреди дека доколку бегалската криза не биде решена Шенген зоната ќе се најде во опасност. Европската унија се обидува да ја реши најголемата бегалска криза од Втората светска војна, а Германија, ...

Словенечката полиција им го блокираше патот на повеќе стотици бегалци

Алфа - 18.09.2015

Словенечката интервентна полиција им го блокираше денеска патот на повеќе стотици бегалци, кои се обиделе да ја преминат словенечката граница од селото Хармица, од хрватската страна на границата.

Сирија: Русија го изгради првиот камп за внатрешни бегалци во земјата

Нетпрес - 18.09.2015

Првиот камп за внатрешни бегалци , изграден од страна на руски инжижери, беше отворен во Западна Сирија, на локација која е безбедна од граѓанската војна. Во изминатите четири години повеќе од половината од сириското население било раселено, јавува ...

Драматично на хрватско – словенската граница!

Нетпрес - 18.09.2015

Драматично на хрватско – словенската граница . Словенската полиција испратила засилување на граничниот премин кај Хармице откако бегалците успеале да ја пробијат границата на хрватската страна пишува Вечерњи лист.

Што се крие во телефоните на бегалците?

Факултети - 18.09.2015

За луѓето кои тргнале кон западна Европа со малку пари и основни работи, мобилниот телефон е единствена врска со семејството и алатка за помош со која се снаоѓаат во непознатите градови во кои се ноаѓаат.

Оланд: Шенген зоната е во опасност, ако не се реши бегалската криза

Сител - 18.09.2015

Претседателот на Франција Франсоа Оланд вчера предупреди дека доколку бегалската криза не биде решена Шенген зоната ќе се најде во опасност. Европската унија се обидува да ја реши најголемата бегалска криза од Втората светска војна, а Германија, ...

Исламски радикали активни меѓу бегалците во Германија

+инфо - 18.09.2015

Претседателот на германската Федерална канцеларија за заштита на уставот, Ханс Георг Масен предупреди дека радикални исламисти салафисти се обидуваат да регрутираат муслимани сунити меѓу бегалците во Германија.

Загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ подготвен да прими седум мигранти во својот дом

Сител - 18.09.2015

Градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ, вчера изјави дека градот е подготвен за прифат на мигрантите, пренесе ТАСС. Бандиќ изјави дека за бегалците е подготвен павиљон на Загрепскиот велесаем, во кој можат да се сместат до 1.200 лица.

Градоначалникот на Загреб ќе прими бегалци во својот дом

Нетпрес - 18.09.2015

Градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ, вчера изјави дека градот е подготвен за прифат на мигрантите, пренесе ТАСС. Бандиќ изјави дека за бегалците е подготвен павиљон на Загрепскиот велесаем, во кој можат да се сместат до 1.200 бегалци .

Екстремисти се претставуваат како хуманитарци и ги регрутираат бегалците

Фактор - 18.09.2015

Германската служба за разузнавањеинформира дека лажни хуманитарци стапуваат во контакт со мигрантите и се обидуваат да ги регрутираат. Шефот домашната служба Ханс-Георг Маасен рече дека имаат забележано салафисти кои се претставуваат како добротвори ...

Оланд: Шенген зоната е во опасност, ако не се реши бегалската криза

Денешен - 18.09.2015

Претседателот на Франција Франсоа Оланд вчера предупреди дека доколку бегалската криза не биде решена Шенген зоната ќе се најде во опасност. Европската унија се обидува да ја реши најголемата бегалска криза од Втората светска војна, а Германија, ...

И Хрватска ги затвора границите

Фактор - 18.09.2015

Хрватска затвори седум од осум гранични премини со Србија, откако вчера голем бран на бегалци влезе во државата. Откако Унгарија одби да ги прими бегалците само вчера во Хрватска влегле 11 000 бегалци.

Границите се затвораат, Македонија е на потег!

Вечер Прес - 18.09.2015

Доколку и Србија ја затвори границата пред тоа да го сториме ние, повеќе од веројатно е дека само неколку илјади бегалци ќе останат во нашата држава, бидејќи оперативниот план кој се спроведува не дозволува во ниту еден момент да има повеќе од пет ...

Трансформацијата на Ангела Меркел: Од челична "Frau" до "мајка на мигрантите!

Точка - 18.09.2015

Кога ја отворила вратата на својата земја пред огромниот број на бегалци, германската канцеларка Ангела Меркел донела одлука коа би можела да го создаде, или урне нејзиното политичко наследство.

ЛДП: Железницата да ја врати редовната цена, бегалците не смеат да бидат извор на профити

Либертас - 18.09.2015

Либерално-демократската партија бара од Македонски Железници да ја врати редовната цена на билетите и да ги третира мигрантите и бегалците како и сите останати патници и корисници на нивните услуги.

Исламисти во Германија регрутираат бегалци

Точка - 18.09.2015

Претседателот на германската Федерална канцеларија за заштита на уставот, Ханс Георг Масен предупреди дека радикални исламисти салафисти се обидуваат да регрутираат муслимани сунити меѓу бегалците во Германија.

Исламистички екстремисти врбуваат бегалци во Германија

Локално - 18.09.2015

Исламистичките екстремисти активно врбуваат бегалци кои пристигнаа во Германија од Блискиот Исток, објави шефот на Федералната служба за заштита на уставот на Германија / контраразузнавање / Ханс-Георг Маасен, цитиран од весникот. “Рејнише пост”.

(ВИДЕО) Снимки од дрон го покажуваат хаосот со бегалците на границата меѓу Србија и Унгарија

Локално - 18.09.2015

Снимки направени со помош на дрон,го покажуваат хаосот со бегалците на границата меѓу Србија и Унгарија. Тие го снимиле моментот во кој бегалците беа одвратени со солзавец од полицијата вчера.

Тепачка меѓу мигрантите во Хрватска (ВИДЕО)

Република - 18.09.2015

­ Во хрватскиот град Бели Манастир, каде илјадници бегалци на железничката станица се обидуваат да влезат во автобус или воз кон Загреб, дошло до тепачка меѓу две групи бегалци, поради што било потребно да интервенира полицијата.

Радикални исламисти во Германија регрутираат бегалци

Вечер Прес - 18.09.2015

Претседателот на германската Федерална канцеларија за заштита на уставот, Ханс Георг Масен предупреди дека радикални исламисти салафисти се обидуваат да регрутираат муслимани сунити меѓу бегалците во Германија Претседателот на германската Федерална ...

Србија со остра закана до Хрватска: Не затворајте ја границата, ќе ве тужиме

Република - 18.09.2015

Српскиот министер за труд и социјални работи Александар Вулин синоќа и порача на Хрватска да не ја затвора границата и меѓународните патишта и најави дека во спротивно Србија ќе бара заштита пред меѓународните судови.

Словенија го пушти возот со 150 бегалци од Хрватска, ќе ги смести во Постојна

Вечер Прес - 18.09.2015

Возот со околу 150 мигранти што словенечките власти претходниот ден го запреа во Добова, на границата со Хрватска, сепак, тргна кон западниот дел на Словенија Возот со околу 150 мигранти што словенечките власти претходниот ден го запреа во Добова, ...

ЛДП: Железницата да ја врати редовната цена, бегалците не смеат да бидат извор на профити

Бриф - 18.09.2015

Либерално-демократската партија бара од Македонски Железници да ја врати редовната цена на билетите и да ги третира мигрантите и бегалците како и сите останати патници и корисници на нивните услуги.

Исламски радикали активни меѓу бегалците во Германија

Република - 18.09.2015

Претседателот на германската Федерална канцеларија за заштита на уставот, Ханс Георг Масен предупреди дека радикални исламисти салафисти се обидуваат да регрутираат муслимани сунити меѓу бегалците во Германија.

Загрепскиот градоначалник подготвен да прими седум мигранти во својот дом

Република - 18.09.2015

Градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ, вчера изјави дека градот е подготвен за прифат на мигрантите, пренесе ТАСС. Бандиќ изјави дека за бегалците е подготвен павиљон на Загрепскиот велесаем, во кој можат да се сместат до 1.200 лица.

Македонија со 24 милиони евра од ЕУ ќе се справува со бегалската криза

Кумановски м. - 18.09.2015

Брисел одлучи да додели финансиска помош на Македонија и Србија за справување со бегалската криза, додека илјадници бегалци и денедка минуваат низ балканските земји обидувајќи се да ги избегнат граничните контроли и бариерите што ги поставуваат ...

Градоначалникот на Загреб ќе прими бегалци во својот дом

Точка - 18.09.2015

Градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ, вчера изјави дека градот е подготвен за прифат на мигрантите, пренесе ТАСС. Бандиќ изјави дека за бегалците е подготвен павиљон на Загрепскиот велесаем, во кој можат да се сместат до 1.200 бегалци.

Или отворајте ги границите, или ќе се видиме на суд!

Вечер Прес - 18.09.2015

Тој додаде дека ако Хрватска не може или не умее да се справи со бегалците Србија е подготвена да им испрати помош и луѓе кои во Србија се "изборија" со 140 илјади мирни и цивилизирани луѓе кои не направија ниту еден инцидент Српскиот министер ...

Словенија пушти 150 бегалци, ќе ги смести во Постојна

Република - 18.09.2015

Возот со околу 150 мигранти што словенечките власти претходниот ден го запреа во Добова, на границата со Хрватска, сепак, тргна кон западниот дел на Словенија. Иако ги немаат потребните документи за влез во оваа држава бегалците ќе бидат сместени во ...

И покрај хаосот, тие се среќни: Три девојчиња си играат на унгарската граница

Точка - 18.09.2015

И покрај сите несреќи и проблеми кои им се случиле на бегалците, децата сепак наоѓаат простор за игра, па дури и на границата меѓу Србија и Унгарија. Веќе со денови неколку стотици мигранти чекаат на границата меѓу Србија и Унгарија, со надеж дека ...

Шенген зоната е во опасност, ако не се реши бегалската криза!

Вечер Прес - 18.09.2015

Европската унија се обидува да ја реши најголемата бегалска криза од Втората светска војна, а Германија, Австрија и Словачка поради големиот прилив на бегалци повторно воведоа погранични контроли, спротивно на одредбите од Шенгенскиот договор ...

Германската економија ќе бележи раст поради бегалците

Вечер Прес - 18.09.2015

Германската економија ќе добие значителен поттик за раст во неколкуте наредни години поради стотиците илјади бегалци кои пристигнуваат во земјата, јави дописникот на МИА од Берлин. Економската анализа на „Оксфорд Економикс" покажува дека приливот на ...

Радикалните исламисти ги регрутираат бегалците штом стигнат во Германија!

Вечер Прес - 18.09.2015

Патиштата по кои бегалците се движат се опасност за терористите, бидејќи на тој начин тие ризикуваат смрт или можност да бидат откриени, истакнува Масен. Претседателот на германската Федерална канцеларија за заштита на Уставот (BFV), Ханс Георг ...

Словенија ги апси бегалците и им наплаќа 20 евра дневен престој во затвор!

Вечер Прес - 18.09.2015

Словенија ги апси бегалците кои ќе решат да не побараат азил во таа земја, а престојот зад решетки им го наплатува по 20 евра дневно, пишуува денес словенечки "Дневник" Замислете во вашата земја да избие војна и да сте принудени да бегате.

Шефот на германската служба за миграција и бегалци поднесе денеска оставка

МК News - 18.09.2015

Шефот на германската служба за миграција и бегалци Манфред Шмит, поднесе денеска оставка. Службата во последно време беше критикувана за бавното обработување на барањата за азил на рекорден број кандидати, соопшти германското МВР – Претседателот на ...

Стотици бегалци во Турција продолжуваа пеш кон границата со Грција

Точка - 18.09.2015

Стотици главно сириски бегалци продолжуваат пеш да одат кон западната турска граница со Грција во петокот откако кампираа неколку денови крај автопатот, јавува новинарот Reuters од самото место.

Нема пари за членките на ЕУ кои не се солидарни со бегалците

Република - 18.09.2015

Земјите кои што не ја делат солидарноста како европска вредност не можат да сметаат на европските пари, најави германскиот министер за економија Зигмар Габриел во интервју за весникот „Билд“.

УНХЦР предупредува:Србија врие од „бегалци“

Република - 18.09.2015

Високиот комесаријат на Обединетите нации за бегалци (УНХЦР) предупреди денеска на насобирање на бегалци и мигранти во Србија поради заострувањето на граничната контрола и затворањето на границите во соседните држави, кои се соочуваат со нов се ...

Турција најави дека нема да пушта бегалци кон границата со Грција

Локално - 18.09.2015

Локалните власти во турскиот пограничен град Едрене денеска соопштија дека на бегалците од Сирија и другите земји од Блискиот Исток нема да им дозволат да преминат преку копнената граница со Грција, јави ТАСС.

УНХЦР предупредува на насобирање на бегалците во Србија

Локално - 18.09.2015

Високиот комесаријат на Обединетите нации за бегалци (УНХЦР) предупреди денеска на насобирање на бегалци и мигранти во Србија поради заострувањето на граничната контрола и затворањето на границите во соседните држави, кои се соочуваат со нов се ...

Загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ подготвен да прими седум мигранти во својот дом

Вечер Прес - 18.09.2015

Бандиќ изјави дека за бегалците е подготвен павиљон на Загрепскиот велесаем, во кој можат да се сместат до 1.200 лица. Тој самиот вети дека во својот дом ќе прими седум бегалци Градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ, вчера изјави дека градот е ...

Трајанов: Воздушен мост за бегалците

Локално - 18.09.2015

На денешната седница на Парламентот, кој расправаше за бегалската криза, Павле Трајанов, претседател на ДС и пратеник, зборувајќи за потребата од поорганизиран прифат и транзит на бегалците од Сирија, Авганистан, Ирак и другите земји, предложи ...

Турција нема да пушта бегалци кон границата со Грција

Република - 18.09.2015

Локалните власти во турскиот пограничен град Едрене денеска соопштија дека на бегалците од Сирија и другите земји од Блискиот Исток нема да им дозволат да преминат преку копнената граница со Грција, јави ТАСС.

БиХ може да прими 5.000 бегалци, потоа ги затвора границите

Вечер Прес - 18.09.2015

Босна и Херцеговина има можност да смести до 5.000 бегалци, по што ќе ги затвори границите по примерот на своите соседи, изјави денеска босанскиот министер за безбедност Драган Мектиќ. Тој додаде дека БиХ е подготвена да биде транзитна земја и да им ...

Видео: Тепачка меѓу бегалците во Бели Манастир

Денешен - 18.09.2015

Во хрватскиот град Бели Манастир, каде илјадници бегалци на железничката станица се обидуваат да влезат во автобус или воз кон Загреб, дошло до тепачка меѓу две групи бегалци, поради што било потребно да интервенира полицијата.

Унгарија: 267 мигранти во пограничниот појас со Србија

Точка - 18.09.2015

Унгарската полиција соопшти утрово дека претходниот ден процесуирала 267 илегални имигранти затечени во пограничниот појас со Србија. Поради илегалниот премин на границата вчера се уапсени вкупно 497 лица, што е зголемување во однос на претходните ...

Словенечката полиција им го блокираше патот на повеќе стотици бегалци

Република - 18.09.2015

­ Словенечката интервентна полиција им го блокираше денеска патот на повеќе стотици бегалци, кои се обиделе да ја преминат словенечката граница од селото Хармица, од хрватската страна на границата.

Градоначалникот на Загреб Милан Бандиќ подготвен да прими седум мигранти во својот дом

Денешен - 18.09.2015

Градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ, вчера изјави дека градот е подготвен за прифат на мигрантите, пренесе ТАСС. Бандиќ изјави дека за бегалците е подготвен павиљон на Загрепскиот велесаем, во кој можат да се сместат до 1.200 лица.

БиХ може да прими 5.000 бегалци, потоа ги затвора границите

Република - 18.09.2015

Босна и Херцеговина има можност да смести до 5.000 бегалци, по што ќе ги затвори границите по примерот на своите соседи, изјави денеска босанскиот министер за безбедност Драган Мектиќ. Тој додаде дека БиХ е подготвена да биде транзитна земја и да им ...

Исламски радикали активни меѓу бегалците во Германија

Денешен - 18.09.2015

Претседателот на германската Федерална канцеларија за заштита на уставот, Ханс Георг Масен предупреди дека радикални исламисти салафисти се обидуваат да регрутираат муслимани сунити меѓу бегалците во Германија.

Оланд: Шенгенската зона е во опасност ако не се реши бегалската криза

Република - 18.09.2015

Претседателот на Франција Франсоа Оланд вчера предупреди дека доколку бегалската криза не биде решена Шенген зоната ќе се најде во опасност. Европската унија се обидува да ја реши најголемата бегалска криза од Втората светска војна, а Германија, ...

Милан Бандиќ подготвен да прими седум мигранти во својот дом

Н.Македонија - 18.09.2015

Градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ, вчера изјави дека градот е подготвен за прифат на мигрантите, пренесе ТАСС Тој вети дека во својот дом ќе прими седум бегалци - Тоа може да му се случи на секого и во секој момент.

Хаосот со бегалците се префрли во Хрватска

Н.Македонија - 18.09.2015

Хрватските власти вчера предупредија дека Хрватска има ограничен капацитет да прима мигранти, откако над 6.000 бегалци пристигнаа во земјата за само еден ден, а полицијата се обидува да го контролира хаосот на пограничните места ЗАГРЕБ ОЧЕКУВА НАД ...

БиХ може да прими 5.000 бегалци, потоа ги затвора границите

Н.Македонија - 18.09.2015

Босна и Херцеговина има можност да смести до 5.000 бегалци, по што ќе ги затвори границите по примерот на своите соседи, изјави денеска босанскиот министер за безбедност Драган Мектиќ. Тој додаде дека БиХ е подготвена да биде транзитна земја и да им ...

Исламски радикали активни меѓу бегалците во Германија

Н.Македонија - 18.09.2015

Претседателот на германската Федерална канцеларија за заштита на уставот, Ханс Георг Масен предупреди дека радикални исламисти салафисти се обидуваат да регрутираат муслимани сунити меѓу бегалците во Германија.

Шенген зоната е во опасност, ако не се реши бегалската криза

Идивиди - 18.09.2015

Париз, 18 септември 2015 (МИА) - Претседателот на Франција Франсоа Оланд вчера предупреди дека доколку бегалската криза не биде решена Шенген зоната ќе се најде во опасност. Европската унија се обидува да ја реши најголемата бегалска криза од ...

Стотици имигранти се упатија кон турската граници со Грција

Идивиди - 18.09.2015

Анкара, 18 септември 2015 (МИА) - Стотици имигранти, во најголемиот број Сиријци, денеска се упатија кон турската граница со Грција, откако неколку дена минаа во шатори и под отворно небо крај патиштата што водат кон граничните премини.

Загрепскиот градоначалник подготвен да прими седум мигранти во својот дом

Идивиди - 18.09.2015

Загреб, 18 септември 2015 (МИА) - Градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ, вчера изјави дека градот е подготвен за прифат на мигрантите, пренесе ТАСС. Бандиќ изјави дека за бегалците е подготвен павиљон на Загрепскиот велесаем, во кој можат да се ...

Тепачка меѓу бегалците во Бели Манастир (видео)

Lider - 18.09.2015

Во хрватскиот град Бели Манастир, каде илјадници бегалци на железничката станица се обидуваат да влезат во автобус или воз кон Загреб, дошло до тепачка меѓу две групи бегалци, поради што било потребно да интервенира полицијата.

Трансформацијата на Меркел: Од челична дама до „мајка на бегалците“

365 - 18.09.2015

Кога ја отвори вратата на својата земја пред илјадниците бегалци, германската канцеларка Ангела Меркел донесе одлука што би можела да создаде или да го сруши нејзиното политичко наследство.

БиХ може да прими 5.000 бегалци, потоа ги затвора границите

Lider - 18.09.2015

Босна и Херцеговина има можност да смести до 5.000 бегалци, по што ќе ги затвори границите по примерот на своите соседи, изјави денеска босанскиот министер за безбедност Драган Мектиќ. Тој додаде дека БиХ е подготвена да биде транзитна земја и да им ...

„Гандул“; Романските Роми прават бизнис од бегалците

Lider - 18.09.2015

Асоцијации на Ромите во Романија алармираат дека романски Роми ја користат ситуацијата со бегалците во Унгарија и им помагаат за одредени суми пари да стигнат до Австрија или Германија, облечени во традицонална ромска облека, пишува романскиот ...

Шефот на германската служба за миграција и бегалци поднесе оставка

24 Вести - 17.09.2015

Шефот на германската служба за миграција и бегалци Манфред Шмит, поднесе оставка. Службата во последно време беше критикувана за бавното обработување на барањата за азил на рекорден број кандидати, соопшти германското МВР.

Бугарија распоредува 1.000 војници на границата со Турција

Утрински - 17.09.2015

Бугарија денеска започна со распоредување на 1.000 војници на границата со Турција поради комплицираната ситуација со зголемениот бран бегалци, соопшти министерството за внатрешни работи на земјата.

Бугарија распоредува 1.000 војници на границата со Турција

24 Вести - 17.09.2015

Бугарија денеска почна со распоредување на 1.000 војници на границата со Турција поради комплицираната ситуација со зголемениот бран бегалци, соопшти министерството за внатрешни работи. Разместувањето на војската ќе се врши чекор по чекор, по ...

Бугарија распоредува 1.000 војници на границата со Турција

Телма - 17.09.2015

Бугарија денеска започна со распоредување на 1.000 војници на границата со Турција поради комплицираната ситуација со зголемениот бран бегалци, соопшти министерството за внатрешни работи на земјата.

Шефот на германската служба за миграција и бегалци поднесе оставка

Канал5 - 17.09.2015

Шефот на германската служба за миграција и бегалци Манфред Шмит, поднесе денеска оставка. Службата во последно време беше критикувана за бавното обработување на барањата за азил на рекорден број кандидати, соопшти германското МВР.

Помала група бегалци пристигна пред границата со Словенија

Утрински - 17.09.2015

Помала група бегалци, кои денеска се превезени од Товарник во Загреб, во текот на попладнево се појавиле на границата со Словенија, а наскоро нивниот број би можел да се зголеми. Словенечката телевизија објави снимка на неколкумина бегалци кои се ...

Гугл собира донации за бегалците

Телма - 17.09.2015

Европа, Северна Африка и Блискиот Исток, се соочуваат со бран бегалци што би можел да се претвори во голема хуманитарна криза, а се смета дека оваа ситуација е најсериозна таква криза уште од Втората светска војна.

ИВЗ им помага на мигрантите

Фокус - 17.09.2015

Поглаварот Сулејман Реџепи, најави дека ИВЗ ќе овозможи и бесплатен превоз за бегалците низ Македонија Исламската верска заедница им помага на мигрантите во транзитниот центар во Гевгелија, пренесува телевизијата АлсатМ.

Шефот на германската служба за миграција поднесе оставка

Телма - 17.09.2015

Шефот на германската служба за миграција и бегалци Манфред Шмит, поднесе денеска оставка. Службата во последно време беше критикувана за бавното обработување на барањата за азил на рекорден број кандидати, соопшти германското МВР.

Помош од ИВЗ за мигрантите

Алсат-М - 17.09.2015

Стотици бегалци секој ден пристигнуваат на границата со Грција за потоа транзитирајќи низ Македонија да се обидат да стигнат до западноевропските земји. Хуманитарните активисти постојано се грижат барем малку да ја олеснат нивната болка.

7 266 бегалци влегле вчера во Германија

Канал5 - 17.09.2015

Во Германија вчера влегле 7 266 бегалци што е повеќе од двојно во споредба со претходниот ден - изјави портпаролката на германската полиција Јудит Тоеле. Според Тоеле повеќето од бегалците ја поминале австриско - германската граница.

Македонија ќе добие 24 милиони евра за бегалската криза

Телма - 17.09.2015

Брисел одлучи да додели финансиска помош на Македонија и Србија за справување со бегалската криза, додека илјадници бегалци и денедка минуваат низ балканските земји обидувајќи се да ги избегнат граничните контроли и бариерите што ги поставуваат ...

Македонија ќе добие 24 милиони евра од ЕУ, помош за мигранти

Телма - 17.09.2015

Брисел ќе им додели финансиска помош на Македонија и Србија за справување со бегалската криза, додека илјадници бегалци и натаму минуваат низ балканските земји обидувајќи се да ги избегнат граничните контроли и бариерите што ги поставуваат некои ...

Бан Kи-мун шокиран од третманот на бегалците во Унгарија

Дневник - 17.09.2015

Генералниот секретар на ОН жестоко го осуди третманот на унгарската влада кон бегалците на нејзината јужна граница тврдејќи дека употребата на солзавец, пепер-спреј и водни топови врз луѓето што бегаат од војната и проблемите е неприфатливо, ...

Гугл повикува на донации за бегалците, компанијата ја удвојува секоја донација

Нова ТВ - 17.09.2015

Гугл изразува поддршка за бегалците донирајќи милион евра на организациите кои на терен се грижат за мигрантите во Европа, Северна Африка и Блискиот Исток. Воедно компанијата организира и собирање на парични средства од сите граѓани кои би сакале да ...

ИВЗ им помага на бегалците, најавува и бесплатен превоз

Репортер - 17.09.2015

Стотици бегалци секој ден пристигнуваат на границата со Грција за потоа транзитирајќи низ Македонија да се обидат да стигнат до западноевропските земји. Хуманитарните активисти постојано се грижат барем малку да ја олеснат нивната болка.

Гугл собира и удвојува донации за бегалците

А1 On - 17.09.2015

Европа, Северна Африка и Блискиот Исток, се соочуваат со бран бегалци што би можел да се претвори во голема хуманитарна криза, а се смета дека оваа ситуација е најсериозна таква криза уште од Втората светска војна.

Шефот на германската служба за миграција и бегалци поднесе оставка

Алфа - 17.09.2015

Претседателот на службата побара да биде ослободен од функцијата поради лични причини и министерот за внатрешни работи Томас де Мезиер му ја прифати оставката, соопшти Министерството. Шефот на германската служба за миграција и бегалци Манфред Шмит, ...

Бугарија распоредува војска на границата со Турција

Кајгана - 17.09.2015

Бугарија во четвртокот почна да распоредува војска на границата со Турција, поради „сложената состојба“ и приливот на мигранти, соопштија од бугарското министерство за внатрешни работи. Распоредувањето на војската, односно околу илјада војници, се ...

Гугл собира и удојува донации за бегалците

Сител - 17.09.2015

Европа, Северна Африка и Блискиот Исток, се соочуваат со бран бегалци што би можел да се претвори во голема хуманитарна криза, а се смета дека оваа ситуација е најсериозна таква криза уште од Втората светска војна.

Шефот на германската служба за миграција и бегалци поднесе оставка

Курир - 17.09.2015

Шефот на германската служба за миграција и бегалци Манфред Шмит, поднесе денеска оставка. Службата во последно време беше критикувана за бавното обработување на барањата за азил на рекорден број кандидати, соопшти германското МВР, пренесе МИА.

УНХЦР: Европа создава хаос

Правдико - 17.09.2015

Високиот комесаријат на ОН за бегалци го губи трпението кога е во прашање ЕУ. Кризата со бегалците може да се надмине само ако само ако навистина се сака, порача во Брисел шефот на УНХЦР .

ЕП во итна постапка изгласа план за распределба на 120.000 бегалци

Кајгана - 17.09.2015

Европскиот парламент во четвртокот во итна постапка изгласа план за распределување на 120.000 бегалци по земјите членки на Европската унија, за што министрите за внатрешни работи на 28-те земји повторно ќе разговараат следниот вторник.

Мрачната страна на Европа на унгарско-српската граница

Нетпрес - 17.09.2015

По синоќешниот конфликт со унгарската полиција, дел од бегалците кои од граничниот премин Хоргош 2 на кратко преминале во Унгарија останале во таа земја, па на кратко се раздвоиле од семејствата.

Гугл собира и удвојува донации за бегалците

Репортер - 17.09.2015

Европа, Северна Африка и Блискиот Исток, се соочуваат со бран бегалци што би можел да се претвори во голема хуманитарна криза, а се смета дека оваа ситуација е најсериозна таква криза уште од Втората светска војна.

Протести на бегалците на турско-грчката граница

Макфакс - 17.09.2015

Стотици бегалци демонстрираат во близина на западната граница на Турција со Грција, барајќи од властите да им дозволат премин на границата, јавува AP. Многумина ја одбиваат храната која им ја нудат руските хуманитарни организации и се закануваат ...

Бугарија испраќа војници на границата со Турција

Нетпрес - 17.09.2015

Бугарија денеска започна со распоредување на 1.000 војници на границата со Турција поради комплицираната ситуација со зголемениот бран бегалци, соопшти министерството за внатрешни работи на земјата, објав МИА.

Гугл донира милион евра за бегалците

+инфо - 17.09.2015

Гугл ја изрази својата подржка за бегалците и донира милион евра на организациите кои на терен се грижат за мигрантите во Европа, Северна Африка и Блискиот Исток. Освен тие парични средства, Гугл организира и собирање на парични средства од сите ...

Хаос на Унгарско- српската граница, и Словенија го суспендира Шенген

МРТ - 17.09.2015

Првите возови со мигранти пристигнуваат во Хрватска. 5.400 бегалци веќе влегле во земјата. Црвениот крст им обезбедува првична помош, по што ќе бидат упатени во бегалските центри. Ноќеска и Словенија го суспендираше шенгенот и воведе гранични ...

Бугарија распоредува војска на границата со Турција

Макфакс - 17.09.2015

Бугарија во четвртокот почна да распоредува војска на границата со Турција, поради „сложената состојба“ и приливот на мигранти, соопштија од бугарското министерство за внатрешни работи. Распоредувањето на војската, односно околу илјада војници, се ...

ЕП во итна постапка изгласа план за распределба ба 120.000 бегалци

Макфакс - 17.09.2015

Европскиот парламент во четвртокот во итна постапка изгласа план за распределување на 120.000 бегалци по земјите членки на Европската унија, за што министрите за внатрешни работи на 28-те земји повторно ќе разговараат следниот вторник.

Бугарија распоредува војска на границата со Турција

Р.С.Европа - 17.09.2015

Бугарија денеска започна со распоредување на 1.000 војници на границата со Турција поради комплицираната ситуација со зголемениот бран бегалци, соопшти министерството за внатрешни работи на земјата.

Германија: Началникот на Канцеларијата за бегалци поднесе оставка

МРТ - 17.09.2015

Оставката е поднесена кога Берлин вложува огромни напори за да се избори со големиот бран бегалци и подсетува дека во Германија ќе пристигнат 800.000 мигранти... Началникот на Германската федерална канцеларија за миграција и бегалци Манфред Шмит, ...

Бугарија распоредува 1.000 војници на границата со Турција

Кирилица - 17.09.2015

Бугарија денеска почна со распоредување на 1.000 војници на границата со Турција поради зголемениот бран бегалци, соопштија од министерството за внатрешни работи. Од министерството за внатрешни рабти соопштуваат дека разместувањето на војската ќе се ...

ЕП го одбри планот за распределба на бегалците

МРТ - 17.09.2015

Планот за распределба на 120.000 бегалци го поддржаа 372 пратеници, 124 беа против, а 54 воздржани... Европскиот парламент го поддржа планот на Европската комисија за распределба на 120.000 меѓу државите членки.

Моменти на среќа во хаосот во кој се наоѓаат бегалците (ФОТО)

МКД - 17.09.2015

Иако тргнале на пат полн со неизвесност, каде се среќаваат со опасност и омраза, постојат и моменти што можат да измамат насмевка на лицата на бегалците. Фотографиите на ретките моменти во кои бегалците забораваат на маката и болката низ која ...

(Галерија) Среќни бегалци, фотографии кои ќе ве разнежат

Репортер - 17.09.2015

Овие слики не се типични фотографии на бегалци. За жал, повеќе вообичаени се кадри како оние на малиот Ајлан Курди – момченцето, чиј труп беше исфрлен од морето на брегот недалеку од турскиот туристички град Бодрум и го потресе светот.

Google им помага на бегалците: колку донирате вие толку ќе донира и компанијата

Репортер - 17.09.2015

Компанијата Google покажала висок степен на општествена одговорност со тоа што лансирала кампања за помош на бегалците. По повод мигрантската криза која владее во Европа, Google на веб страната лансираше кампања за донирање за бегалците и тоа колку ...

Неконтролиран влез на илјадници бегалци во Хрватска, опасност од мини

Радио МОФ - 17.09.2015

Илјадници бегалци од вчера пристигнуваат во Хрватска со автобуси, откако унгарските власти ги затворија границите со Србија. Бегалците се заглавени на подрачјето на Товарник, Илок и Батина.

Гугл им помага на бегалците: секоја донација тие ќе ја дуплираат

МКД - 17.09.2015

Несреќните бегалци што секојдневно пристигнуваат во Европа не ги оставиле рамнодушни вработените во Гугл. Минатата недела Гугл донирал 1,1 милиони евра на организациите што се грижат за бегалците, кои им обезбедуваат засолниште и храна, а оваа ...

Силна порака од Ангела Меркел за секој кој ја критикува германската политиката кон бегалците

+инфо - 17.09.2015

Иако постојат одредени економски придобивки за Германија да прифаќа повеќе млади луѓе (земајќи го во обѕир стареењето и постојаното намалување на населението во државата), начинот на кој бегалците беа пречекани во земјата е во голем контраст со ...

Гугл собира и удојува донации за бегалците

Алфа - 17.09.2015

Европа, Северна Африка и Блискиот Исток, се соочуваат со бран бегалци што би можел да се претвори во голема хуманитарна криза, а се смета дека оваа ситуација е најсериозна таква криза уште од Втората светска војна.

Google ќе донира за бегалците

Телефони.мк - 17.09.2015

Бегалците минуваат по илјадници километри за да најдат засолниште и затоа им е потребна помош . Без разлика на тоа дали легално или илегално престојуваат, мора да им помогнеме како луѓе. Google за таа цел објави дека ќе го донира ист износ колку што ...

Со „Горбачов“ и „Сирија Експрес“ кон неизвесноста

Глас на Америка - 17.09.2015

И објективот се замаглува од напливот емоции „Се викам Харкан, и откако ја напуштив Сирија, живеев во Либан. Но, и таму е ситуацијата очајна, особено кога си бегалец. Јас сум од градот Ар-Рахка, од Сирија, каде има и припадници на ИСИЛ, кои се ...

Азилант се степал со репортер во Загреб, хрватските специјалци ги опколиле (ВИДЕО)

МКД - 17.09.2015

Во хотел во загрепската населба Дугаве, во кој се сместени бегалци, дошло до судир меѓу азилант и новинар. Полицијата за кратко време го опколила хотелот, вели Индекс. Азилантите биле незадоволни зашто властите сакаат да ги преместат во градот ...

Гугл собира донации за бегалците

Курир - 17.09.2015

Европа, Северна Африка и Блискиот Исток, се соочуваат со бран бегалци што би можел да се претвори во голема хуманитарна криза, а се смета дека оваа ситуација е најсериозна таква криза уште од Втората светска војна, пренесе МИА.

Прва група бегалци стигна во Словенија

+инфо - 17.09.2015

Помала група бегалци, кои денеска се превезени од Товарник во Загреб, во текот на попладнево се појавиле на границата со Словенија, а наскоро нивниот број би можел да се зголеми. Словенечката телевизија објави снимка на неколкумина бегалци кои се ...

(ГАЛЕРИЈА) Бегалец загина во судир со хрватската полиција

Репортер - 17.09.2015

Еден бегалец добил повреди и починал по судирот со хрватската полиција на границата на Србија со Хрватска, информираат унгарските медиуми. Како што информира унгарскиот телевизиски канал 24.hu, синоќа во реонот на градот Шид поголема група на ...

Хаос во Хрватска: Бегалците го пробија кордонот, ситуацијата бега од контрола

Макфакс - 17.09.2015

Измачени од повеќечасовното чекање на сонце на станицата во Товарник дел од бегалците околу 16 часот го загубија трпението и го пробија полицискиот кордон, јави Index.hr. Тие се упатија пешки кон Иљача во надеж дека ќе фатат место во возот, а некои ...

Вучиќ ја предупредува Хрватска: Поради бегалците ќе имате проблеми со Унгарците

МКД - 17.09.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ изјавил денес дека Србија и Хрватска добро соработуваат околу бегалците и предупредил дека Загреб може да очекува многу поголеми проблеми од Унгарија, која најави кревање ограда на границата со Хрватска.

Дали ИСИС се крие меѓу бегалците? Глупости!, велат експертите

МКД - 17.09.2015

Предупредувањата дека екстремисти склони кон насилство може да се вовлекуваат во Европа преправени како бегалци се сè почести и погласни, но аналитичарите велат дека екстремистите не мораат да се качуваат во расклатени гумени чамци за да се ...

Погледнете каков хаос предизвикал бегалскиот бран во Хрватска (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 17.09.2015

Измачени од повеќечасовното чекање на сонце на железничката станица во Товарник во Хрватска, дел од бегалците околу 16 часот го изгубиле трпението и го пробиле полицискиот кордон. Тие се упатиле пеш кон Илача, во надеж дека ќе добијам место во воз, ...

Шефот на германската служба за миграција и бегалци поднесе оставка

А1 On - 17.09.2015

Шефот на германската служба за миграција и бегалци Манфред Шмит, поднесе денеска оставка. Службата во последно време беше критикувана за бавното обработување на барањата за азил на рекорден број кандидати, соопшти германското МВР.

Шефот на германската служба за миграција и бегалци поднесе оставка

+инфо - 17.09.2015

Шефот на германската служба за миграција и бегалци Манфред Шмит, поднесе денеска оставка. Службата во последно време беше критикувана за бавното обработување на барањата за азил на рекорден број кандидати, соопшти германското МВР.

Бугарија распоредува 1.000 војници на границата со Турција

+инфо - 17.09.2015

Бугарија денеска започна со распоредување на 1.000 војници на границата со Турција поради комплицираната ситуација со зголемениот бран бегалци, соопшти министерството за внатрешни работи на земјата.

Бугарија распоредува 1.000 војници на границата со Турција

Репортер - 17.09.2015

Бугарија денеска започна со распоредување на 1.000 војници на границата со Турција поради комплицираната ситуација со зголемениот бран бегалци, соопшти министерството за внатрешни работи на земјата.

Шефот на германската служба за миграција и бегалци поднесе оставка

Репортер - 17.09.2015

Шефот на германската служба за миграција и бегалци Манфред Шмит, поднесе денеска оставка. Службата во последно време беше критикувана за бавното обработување на барањата за азил на рекорден број кандидати, соопшти германското МВР.

Германската економија ќе бележи раст поради бегалците

А1 On - 17.09.2015

Германската економија ќе добие значителен поттик за раст во неколкуте наредни години поради стотиците илјади бегалци кои пристигнуваат во земјата, јави дописникот на МИА од Берлин. Економската анализа на „Оксфорд Економикс“ покажува дека приливот на ...

Германската економија ќе бележи раст поради бегалците

Репортер - 17.09.2015

Германската економија ќе добие значителен поттик за раст во неколкуте наредни години поради стотиците илјади бегалци кои пристигнуваат во земјата, јави дописникот на МИА од Берлин. Економската анализа на „Оксфорд Економикс“ покажува дека приливот на ...

„Гугл“ собира и удвојува донации за бегалците

Нетпрес - 17.09.2015

„Гугл“ собира и удвојува донации за бегалците . На пребарувачот денес има посебна алатка со која директно можете да донирате сретства за бегалците. Гугл организираше собирање и парични средства од самите жители, кои можат да се уплатат на нивните ...

Првите бегалци стигна во Словенија

Нетпрес - 17.09.2015

Помала група бегалци, кои денеска се превезени од Товарник во Загреб, во текот на попладнево се појавиле на границата со Словенија , а наскоро нивниот број би можел да се зголеми, објави МИА.

Чешка и Словачка можат да помогнат во миграциската криза во Европа

А1 On - 17.09.2015

Според словачкиот претседател Андреј Киска, земјата може да помогне во решавање на проблемот со бегалците, јави дописникот на МИА од Прага. – Убеден сум дека ние навистина сме во можност да помогнеме и од аспект на државата и нејзината безбедност.

Помала група бегалци пристигнала пред границата со Словенија

Репортер - 17.09.2015

Помала група бегалци, кои денеска се превезени од Товарник во Загреб, во текот на попладнево се појавиле на границата со Словенија, а наскоро нивниот број би можел да се зголеми. Словенечката телевизија објави снимка на неколкумина бегалци кои се ...

Помала група бегалци пристигнала пред границата со Словенија

Алфа - 17.09.2015

Помала група бегалци, кои денеска се превезени од Товарник во Загреб, во текот на попладнево се појавиле на границата со Словенија, а наскоро нивниот број би можел да се зголеми. Помала група бегалци, кои денеска се превезени од Товарник во Загреб, ...

Хаос на Балканот: Мигрантите од Хрватска влегуваат во Унгарија

Press24 - 17.09.2015

Околу 200 бегалци попладнево влегоа во Унгарија од територијата на Хрватска, јави унгарската телевизија М1. Според телевизијата, бегалците ја минала хрватско-унгарската граница во дел во кој немало погранична контрола.

Чешка и Словачка можат да помогнат во миграциската криза во Европа

Сител - 17.09.2015

Според словачкиот претседател Андреј Киска, земјата може да помогне во решавање на проблемот со бегалците, јави дописникот на МИА од Прага. - Убеден сум дека ние навистина сме во можност да помогнеме и од аспект на државата и нејзината безбедност.

Гугл собира донации за бегалците, па ги удвојува

Телеграф - 17.09.2015

„Гугл“ организираше собирање и парични средства од самите жители, кои можат да се уплатат на нивните страници. За секоја уплатена донација, „Гугл“ од свој џеб ќе уплати уште толкав износ ­ Европа, Северна Африка и Блискиот Исток, се соочуваат со ...

Околу 200 бегалци влегоа во Унгарија од хрватска територија

Репортер - 17.09.2015

Околу 200 бегалци попладнево влегоа во Унгарија од територијата на Хрватска, јави унгарската телевизија М1. Според телевизијата, бегалците ја минала хрватско-унгарската граница во дел во кој немало погранична контрола.

Околу 200 бегалци влегоа во Унгарија од хрватска територија

+инфо - 17.09.2015

Околу 200 бегалци попладнево влегоа во Унгарија од територијата на Хрватска, јави унгарската телевизија М1. Според телевизијата, бегалците ја минала хрватско-унгарската граница во дел во кој немало погранична контрола.

ИВЗ им помага на бегалците, најавува и бесплатен превоз

Либертас - 17.09.2015

Стотици бегалци секој ден пристигнуваат на границата со Грција за потоа транзитирајќи низ Македонија да се обидат да стигнат до западноевропските земји. Хуманитарните активисти постојано се грижат барем малку да ја олеснат нивната болка.

Гугл собира донации за бегалците

МК News - 17.09.2015

Европа, Северна Африка и Блискиот Исток, се соочуваат со бран бегалци што би можел да се претвори во голема хуманитарна криза, а се смета дека оваа ситуација е најсериозна таква криза уште од Втората светска војна.

Гугл собира и удвојува донации за бегалците

Република - 17.09.2015

Европа, Северна Африка и Блискиот Исток, се соочуваат со бран бегалци што би можел да се претвори во голема хуманитарна криза, а се смета дека оваа ситуација е најсериозна таква криза уште од Втората светска војна.

Нема ограда што ќе не задржи, нема сила што ќе не врати назад!

Вечер Прес - 17.09.2015

Голем дел од бегалците знаат дека сега коридорот минува низ Хрватска, откако Унгарија ги затвори границите. Сепак не се подготвени и буквално да го договараат планот и патот по кој ќе продолжат кон ЕУ.

Зошто бегалците досега ја избегнуваа Хрватска и по цена да се судрат со унгарската војска

Вечер Прес - 17.09.2015

Според картата на Гугл, од Прешево до Салзбург преку Хрватска има 1192 километри, а преку Унгарија 1305 Патот од Србија преку Хрватска и Словенија иако е пократок, досега на бегалците им беше помалку атрактивен поради плус две граници и топографски ...

Началникот на Канцеларијата за бегалци поднесе оставка

Вечер Прес - 17.09.2015

Оставката е поднесена кога Берлин вложува огромни напори за да се избори со големиот бран бегалци и подсетува дека во Германија ќе пристигнат 800.000 мигранти... Началникот на Германската федерална канцеларија за миграција и бегалци Манфред Шмит, ...

Се зголемува бројот на бегалци на границата со Грција!

Вечер Прес - 17.09.2015

Две илјади бегалци и мигранти пред половина час се донесени на граничниот појас. Грчката полиција ги спроведува во групи од по 50 лица кон т.н. "порта", единственото отворено место на граничниот појас веднаш до пругата.

Бегалците протестираат: „Не сакаме да останеме во Хрватска”

Точка - 17.09.2015

Околу 500 бегалци кои денес биле сместени во хотелот „Порин“ во загребската населба Дугаве, почнале да протестираат бидејќи не сакале да останат во Хрватска. Во еден момент од хотелот истрчал еден азилант гол до половината и викал: „Сите ќе ве ...

"Гугл" собира и удвојува донации за бегалците

Точка - 17.09.2015

"Гугл" собира и удвојува донации за бегалците. На пребарувачот денес има посебна алатка со која директно можете да донирате сретства за бегалците. Гугл организираше собирање и парични средства од самите жители, кои можат да се уплатат на нивните ...

За два дена укажана помош на над 300 бегалци

Kumanovo News - 17.09.2015

Мобилните тимови на Црвен Крст, на 14 и 15 септември укажале помош на 336 бегалци на Табановце. Ангажирани се волонтери и медицинска екипа за укажување на помош на мигрантите. Имаме волонтери во три смени од Куманово и од Скопје, плус лекар и ...

Бугарија распоредува војска на границата со Турција

Точка - 17.09.2015

Бугарија во четвртокот почна да распоредува војска на границата со Турција, поради "сложената состојба" и приливот на мигранти, соопштија од бугарското министерство за внатрешни работи. Распоредувањето на војската, односно околу илјада војници, се ...

ЕП во итна постапка изгласа план за распределба на 120.000 бегалци

Точка - 17.09.2015

Европскиот парламент во четвртокот во итна постапка изгласа план за распределување на 120.000 бегалци по земјите членки на Европската унија, за што министрите за внатрешни работи на 28-те земји повторно ќе разговараат следниот вторник.

ЕП го одбри планот за распределба на бегалците

Вечер Прес - 17.09.2015

Планот за распределба на 120.000 бегалци го поддржаа 372 пратеници, 124 беа против, а 54 воздржани... Европскиот парламент го поддржа планот на Европската комисија за распределба на 120.000 меѓу државите членки.

Шефот на германската служба за миграција и бегалци поднесе оставка

Република - 17.09.2015

Шефот на германската служба за миграција и бегалци Манфред Шмит, поднесе денеска оставка. Службата во последно време беше критикувана за бавното обработување на барањата за азил на рекорден број кандидати, соопшти германското МВР.

Ни ѕидовите не ги сопираат: 200 бегалци од Хрватска влегоа во Унгарија

Вечер Прес - 17.09.2015

Околу 200 бегалци попладнево влегоа во Унгарија од територијата на Хрватска, јави унгарската телевизија М1. Според телевизијата, бегалците ја минала хрватско-унгарската граница во дел во кој немало погранична контрола.

Илјада бегалци го чекаат возот за Табановце

Вечер Прес - 17.09.2015

Од утрово веќе два воза со над илјада бегалци се транспортирани до северната граница, а според неофицијални информации попладнево се очекува грцките власти да донесат околу 3.500 бегалци на границниот појас Околу илјада бегалци во моментот се во ...

Бугарија распоредува 1.000 војници на границата со Турција

Република - 17.09.2015

Бугарија денеска започна со распоредување на 1.000 војници на границата со Турција поради комплицираната ситуација со зголемениот бран бегалци, соопшти министерството за внатрешни работи на земјата.

Бегалците и носат раст на германската економија

еМагазин - 17.09.2015

Германската економија ќе добие значителен поттик за раст во неколкуте наредни години поради стотиците илјади бегалци кои пристигнуваат во земјата, јави дописникот на МИА од Берлин. Економската анализа на „Оксфорд Економикс“ покажува дека приливот на ...

Бугарија распоредува 1.000 војници на границата

Вечер Прес - 17.09.2015

Бугарија денеска започна со распоредување на 1.000 војници на границата со Турција поради комплицираната ситуација со зголемениот бран бегалци, соопшти министерството за внатрешни работи на земјата Бугарија денеска започна со распоредување на 1.000 ...

Бугарија распоредува 1.000 војници на границата со Турција

Денешен - 17.09.2015

Бугарија денеска започна со распоредување на 1.000 војници на границата со Турција поради комплицираната ситуација со зголемениот бран бегалци, соопшти министерството за внатрешни работи на земјата.

„Гугл"со милион евра донации

Вечер Прес - 17.09.2015

Поради тоа од „Гугл" реагираа и упатија милион евра донации на организациите кои на терен се грижат токму за мигрантите на тие подрачја. Поради тоа од „Гугл" реагираа и упатија милион евра донации на организациите кои на терен се грижат токму за ...

Протести на бегалците на турско-грчката граница

Точка - 17.09.2015

Стотици бегалци демонстрираат во близина на западната граница на Турција со Грција, барајќи од властите да им дозволат премин на границата, јавува AP. Многумина ја одбиваат храната која им ја нудат руските хуманитарни организации и се закануваат ...

Смаиловиќ: Нема потреба од омраза, бегалците не сакаат да останат во Македонија

Локално - 17.09.2015

Бегалците кои влегуваат во Македонија, по десет дена одат пеш, често се напаѓани од разбојници, и од униформирани лица кои се плашат да ги пријават. Кога ќе пристигнат во Македонија, кон нив се применува нехуман третман и се дискриминирани.

Гугл собира и удојува донации за бегалците

Денешен - 17.09.2015

Европа, Северна Африка и Блискиот Исток, се соочуваат со бран бегалци што би можел да се претвори во голема хуманитарна криза, а се смета дека оваа ситуација е најсериозна таква криза уште од Втората светска војна.

Гугл собира и удојува донации за бегалците

Н.Македонија - 17.09.2015

Европа, Северна Африка и Блискиот Исток, се соочуваат со бран бегалци што би можел да се претвори во голема хуманитарна криза, а се смета дека оваа ситуација е најсериозна таква криза уште од Втората светска војна Поради тоа од „Гугл“ реагираа и ...

Германската економија ќе бележи раст поради бегалците

Н.Македонија - 17.09.2015

Германската економија ќе добие значителен поттик за раст во неколкуте наредни години поради стотиците илјади бегалци кои пристигнуваат во земјата, јави дописникот на МИА од Берлин Економската анализа на „Оксфорд Економикс“ покажува дека приливот на ...

Чешка и Словачка можат да помогнат во миграциската криза во Европа

Н.Македонија - 17.09.2015

Според словачкиот претседател Андреј Киска, земјата може да помогне во решавање на проблемот со бегалците, јави дописникот на МИА од Прага. - Убеден сум дека ние навистина сме во можност да помогнеме и од аспект на државата и нејзината безбедност.

Нови бегалски бранови ќе исфрлат нови кризни мерки?

Н.Македонија - 17.09.2015

Откако европските држави почнаа верижно да ги затвораат своите граници што се наоѓаат на маршрутата по која бегалците се движат од Блискиот Исток преку Балканот кон Западна Европа, се зголемија стравувањата дека илјадници бегалци би можеле да ...

Google собира и удојува донации за бегалците

Идивиди - 17.09.2015

Европа, Северна Африка и Блискиот Исток, се соочуваат со бран бегалци што би можел да се претвори во голема хуманитарна криза, а се смета дека оваа ситуација е најсериозна таква криза уште од Втората светска војна.

Германската економија ќе бележи раст поради бегалците

Lider - 17.09.2015

Германската економија ќе добие значителен поттик за раст во неколкуте наредни години поради стотиците илјади бегалци кои пристигнуваат во земјата, јави дописникот на МИА од Берлин. Економската анализа на „Оксфорд Економикс“ покажува дека приливот на ...

Гугл собира и удвојува донации за бегалците

Lider - 17.09.2015

Европа, Северна Африка и Блискиот Исток, се соочуваат со бран бегалци што би можел да се претвори во голема хуманитарна криза, а се смета дека оваа ситуација е најсериозна таква криза уште од Втората светска војна.

Дали бегалците се закана за европската економија?

Lider - 17.09.2015

Меѓународната агенција за кредитен рејтинг “Стандард и Пурс“ (Standard & Poor’s – S&P) тврди дека бегалската криза во Европа не ја загрозува економијата, ниту буџетите на Европа, па така во актуелната ситуација нема основа за намалување на креитниот ...

Хаос на границата меѓу Унгарија и Србија

365 - 17.09.2015

На граничниот премин помеѓу Унгарија и Србија, бегалците ја пробија оградата поставена од страна на унгарската полиција, по што изби голем хаос. Според неофицијални податоци, повредени се 300 луѓе, некои од нив и потешко, а со солзавец бил погоден и ...

Како Google гледа на бегалската криза: Македонците најчесто пребаруваат за мигрантите?

IT.mk - 16.09.2015

Бегалската криза и маките на бегалците се без сомневање најголемата вест овие последни месеци, со голем број на држави кои оваа недела постојано ги преиспитуваат своите ставови. Сепак и покрај односот на властите, тешко е да се предвиди однесувањето ...

Србија очекува нов бран од 20.000 бегалци

Телма - 16.09.2015

Следните недели низ Србија се очекува да мине нов бран од околу 20.000 бегалци, соопшти денеска српскиот Црвен крст, откако првите бегалци од пограничниот град Шид влегоа во Хрватска, а тие од затворените унгарски премини се распрашуваат како да ...

Србија очекува нов бран од 20.000 бегалци

Утрински - 16.09.2015

Следните недели низ Србија се очекува да мине нов бран од околу 20.000 бегалци, соопшти денеска српскиот Црвен крст, откако првите бегалци од пограничниот град Шид влегоа во Хрватска, а тие од затворените унгарски премини се распрашуваат како да ...

Пристигнаа првите бегалци во Хрватска

Алсат-М - 16.09.2015

Белград, 16 септември 2015 (МИА) - Првиот автобус со 70 бегалци од Сирија, Авганистан, Пакистан, Ирак и Мавританија изутринава во 4:30 часот пристигна на автобуската станица во Шид, јави хрватската Н1 телевизија.

Коментар: Обврските на бегалците

Deutsche Welle - 16.09.2015

Културата на добредојде во Германија најде место во ударните вести ширум светот. Сепак интеграцијата на бегалците ќе трае со децении и таа подеднакво ги обврзува како државата така и дојденците, смета Верица Спасовска.

Унгарија не признава „бегалци“

Deutsche Welle - 16.09.2015

Границата е обезбедена, на бегалците им се заканува затвор, а Унгарија веќе ја слави „новата ера“. Но официјалната верзија не е баш видлива на терен, јавува Немања Рујевиќ од унгарската граница кон Србија Надежта беше три метри широка.

Во Шид пристигнаа неколку автобуси со бегалци

24 Вести - 16.09.2015

Во хрватскиот град Шид утрово пристигнаа четири автобуси од Прешево, кои превезуваат бегалци, откако Унгарија одлучи да ја затвори границата со Србија. Автобусите ги оставаат бегалците на пат во близина на граничниот премин Товарник во Хрватска, а ...

УНХЦР: Новите гранични правила на Унгарија се алармантни

Вест - 16.09.2015

УНГАРИЈА, 16 септември (АП) - Некои елементи на новите гранични правила во Унгарија се навистина алармантни, рече вчера УНХЦР и изрази загриженост за времето одредено за документирање на азилантите и нивно враќање во Србија.

Последните 24 часа се евидентирани 92 деца мигранти без родители

Фокус - 16.09.2015

Сиријците остануваат најбројни во бегалската статистика. Само во последните 24 часа се издадени потврди на вкупно 2.107 странски државјани, од кои, 1.315 се од машки пол, 299 се од женски.

Новата рута на бегалците води преку Хрватска

Deutsche Welle - 16.09.2015

Унгарската ограда ги покажува првите резултати. Бројни бегалци сега одат на српско-хрватската граница. Хрватска е дел од ЕУ и би можела да стане нова влезна порта за бегалците Рано утрото пристигнаа првите бегалци.

Хрватска - нова балканска рута за мигрантите

24 Вести - 16.09.2015

Откако Унгарија реши да ја затвори границата со Србија, бегалците на патот кон Европа од кризните региони на Блискиот исток се упатуваат кон Хрватска. Мигрантите со автобуси и пеш минуваат на меѓународниот премин Шид – Товарник.

УНХЦР: Европа создава хаос

Deutsche Welle - 16.09.2015

Високиот комесаријат на ОН за бегалци го губи трпението кога е во прашање ЕУ. Кризата со бегалците може да се надмине само ако само ако навистина се сака, порача во Брисел шефот на УНХЦР .

Пристигнаа првите мигранти во Хрватска

24 Вести - 16.09.2015

Првиот автобус со 70 бегалци од Сирија, Авганистан, Пакистан, Ирак и Мавританија утрово пристигна на автобуската станица во Шид, јави хрватската Н1 телевизија. Пред пристигнувањето на хрватската граница, неколку бегалци се упатиле пеш.

Пристигнаа првите бегалци во Хрватска

Телма - 16.09.2015

Првиот автобус со 70 бегалци од Сирија, Авганистан, Пакистан, Ирак и Мавританија изутринава во 4:30 часот пристигна на автобуската станица во Шид, јави хрватската Н1 телевизија. Пред пристигнувањето на хрватската граница, неколку бегалци се упатиле ...

Автобуската во Истанбул втор ден под опсада од бегалците

Телма - 16.09.2015

Стотици имигранти продолжуваат да ја „окупираат“ меѓународната автобуска станица во Истанбул. Според турски медиуми, околу 2.000 лица се во очекување да тргнат кон западните граници на Турција со Грција и Бугарија.

Ердоган: Бегалската криза ќе се реши само со завршување на војната во Сирија

+инфо - 16.09.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска оцени дека ставањето крај на војната во Сирија е единственото решение за актуелната бегалска криза и запирањето на бранот бегалци кои од воениот конфликт бегаат кон Европа.

Пристигнаа првите бегалци во Хрватска

Нетпрес - 16.09.2015

Првиот автобус со 70 бегалци од Сирија, Авганистан, Пакистан, Ирак и Мавританија изутринава во 4:30 часот пристигна на автобуската станица во Шид, јави хрватската Н1 телевизија. Пред пристигнувањето на хрватската граница, неколку бегалци се упатиле ...

Бегалците со камења ја гаѓаат полицијата на границата меѓу Србија и Унгарија

Макфакс - 16.09.2015

Масата бегалци на српско-унгарската граница со камења и стапови продолжуваат да ги гаѓаат унгарските полицајци кои одговорија со водени топови, пренесуваат агенциите од војводинското место Хоргош.

Фицо: ЕУ не може да ја присили Словачка на квоти

Репортер - 16.09.2015

Словачка ќе ги искористи сите достапни правни мерки за да одбие спроведување на било која одлука на ЕУ за наметнатите обврзувачки квоти за прием на азиланти во членките на европскиот блок, изјави денеска премиерот Роберт Фицо.

(ВИДЕО) Снимка со дрон од драмата на унгарската граница

А1 On - 16.09.2015

Голем број бегалци се заглавени на границата помеѓу Унгарија и Србија, од каде се обидуваат да продолжат на патот кон Европа, поточно Германија и Австрија. Снимката со дрон покажува огромна колона мигранти кои се движат по должината на граничниот ...

Бан Ки-мун шокиран од третманот на бегалците

Репортер - 16.09.2015

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун изрази шокираност и вознемиреност од третманот кон бегалците и мигрантите на границата меѓу Унхарија и Србија. – Бев шокиран од начинот на кој бегалците и мигрантите се третирани.

(ВИДЕО) Смаиловиќ: Нема потреба од омраза, бегалците не сакаат да останат во Македонија

А1 On - 16.09.2015

Бегалците кои влегуваат во Македонија, по десет дена одат пеш, често се напаѓани од разбојници, и од униформирани лица кои се плашат да ги пријават. Кога ќе пристигнат во Македонија, кон нив се применува нехуман третман и се дискриминирани.

Пристигнаа првите бегалци во Хрватска

Курир - 16.09.2015

Првиот автобус со 70 бегалци од Сирија, Авганистан, Пакистан, Ирак и Мавританија изутринава во 4:30 часот пристигна на автобуската станица во Шид, јави хрватската Н1 телевизија, пренесе МИА.

(ВИДЕО) Василис Царцанис: Сите се виновни за бегалците, најмногу земјите на ЕУ

А1 On - 16.09.2015

Кога гледав возовите со бегалци ме потсетуваа на оние луѓе што ги носеле во Аушвиц, со таа разлика што тие таму оделе бесплатно, а овие плаќаат по 3000 евра коментираше Василис Царцанис од Идомени, Грција.

Србија испрати полициски сили на границата со Унгарија поради мигрантите

Сител - 16.09.2015

Српската Влада официјално упати протест поради употребата на солзавец против мигрантите од страна на Унгарија на територијата на Србија и додаде дека испраќа полициски единици на заедничната граница.

Снимка со дрон ги покажува епските размери на драмата на унгарската граница (ВИДЕО)

МКД - 16.09.2015

Голем број бегалци од Блискиот Исток се заглавени на границата меѓу Србија и Унгарија, од каде се обидуваат да го продолжат својот пат кон Западна Европа и „ветените земји“ Германија и Австрија.

Снимка од дрон која ја покажува драмата за бегалците помеѓу Србија и Унгарија

Сител - 16.09.2015

Голем број на бегалци од Блискиот исток се заглавени помеѓу границите на Унгарија и Србија, од каде се обидуваат да го продолжат својот пат кој западна Европа. Снимката од дрон покажува огромна колона од мигранти кои одат по граничниот појас.

(Дебата) Како да се обезбеди хуман и праведен третман кон бегалците

Нова ТВ - 16.09.2015

Кој е виновен за бегалската криза, на кој начин општеството треба да се справи со неа, зошто бегалска а не мигрантска криза и како да се реши проблемот со ксенофобијата беа дел од прашањата на кои се разменуваа одговори и искуства на тема „Бегалците ...

Стотици мигранти продолжуваат да ја „окупираат“ автобуската станица во Истанбул

Курир - 16.09.2015

Стотици имигранти продолжуваат да ја „окупираат“ меѓународната автобуска станица во Истанбул. Според турски медиуми, околу 2.000 лица се во очекување да тргнат кон западните граници на Турција со Грција и Бугарија, пренесе МИА.

Пристигнаа првите бегалци во Хрватска

Алфа - 16.09.2015

Првиот автобус со 70 бегалци од Сирија, Авганистан, Пакистан, Ирак и Мавританија изутринава во 4:30 часот пристигна на автобуската станица во Шид, јави хрватската Н1 телевизија. Првиот автобус со 70 бегалци од Сирија, Авганистан, Пакистан, Ирак и ...

(ВИДЕО+ФОТО) Хрватска на нозе – пристигнаа првите 70 бегалци

Репортер - 16.09.2015

Првиот автобус со 70 бегалци од Сирија, Авганистан, Пакистан, Ирак и Мавританија изутринава во 4:30 часот пристигна на автобуската станица во Шид, јави хрватската Н1 телевизија. Пред пристигнувањето на хрватската граница, неколку бегалци се упатиле ...

Автобуската во Истанбул втор ден под опсада од бегалците

Репортер - 16.09.2015

Стотици имигранти продолжуваат да ја „окупираат“ меѓународната автобуска станица во Истанбул. Според турски медиуми, околу 2.000 лица се во очекување да тргнат кон западните граници на Турција со Грција и Бугарија.

Итен министерски состанок на ЕУ за мигрантите

Кирилица - 16.09.2015

Министрите за внатрешни работи на Европската унија на 22 овој месец на итен состанок ќе расправаат за начините како да се реши кризата со мигрантите и бегалците. Тогаш тие ќе ги продолжат и разговорите за планот за релоцирање на 120 илјади луѓе кои ...

Во Шид пристигнаа четири автобуси со бегалци

+инфо - 16.09.2015

Во хрватскиот град Шид утринава до 10 часот, пристигнаа четири автобуси од Прешево, кои превезуваат бегалци, откако Унгарија одлучи да ја затвори границата со Србија. Автобусите ги оставаат бегалците на пат во близина на граничниот премин Товарник ...

Пристигнаа првите бегалци во Хрватска

Правдико - 16.09.2015

Првиот автобус со 70 бегалци од Сирија, Авганистан, Пакистан, Ирак и Мавританија изутринава во 4:30 часот пристигна на автобуската станица во Шид, јави хрватската Н1 телевизија. Пред пристигнувањето на хрватската граница, неколку бегалци се упатиле ...

БЕГАЛЦИТЕ НАДОАЃААТ: Од Прешево до Шид со автобус, во Хрватска преминуваат пеш

Телеграф - 16.09.2015

Од Прешево синоќа на Хрватска граница пристигнале пет автобуси, а во текот на ноќта голем број таксисти превезуваа помали групи бегалци до Шид Во хрватскиот град Шид утринава до 10 часот, пристигнаа четири автобуси од Прешево, кои превезуваат ...

Србија очекува нов бран од 20.000 бегалци

Нетпрес - 16.09.2015

Српскиот Црвен крст денес соопшти дека се очекува низ земјата следните недели да поминат околу 20 илјади бегалци . Првите бегалци од пограничниот град Шид влегоа во Хрватска, а тие од затворените унгарски премини се распрашуваат како да дојдат до ...

Паника во Хрватска, можно воведување вонредна состојба

Репортер - 16.09.2015

Автбусите кои досега ги превезуваа бегалците од Прешево кон границата со Унгарија, сега се преусмерени кон Шид, на границата со Хрватска. Околу 1000 бегалци веќе тргнале и од блокираната унгарска граница кон хрватската граница.

Голем бран бегалци ќе минат низ Србија, Унгарија затворена

Курир - 16.09.2015

Следните недели низ Србија се очекува да мине нов бран од околу 20.000 бегалци, соопшти денеска српскиот Црвен крст, откако првите бегалци од пограничниот град Шид влегоа во Хрватска, а тие од затворените унгарски премини се распрашуваат како да ...

НОВ БРАН: Србија очекува 20.000 бегалци

Телеграф - 16.09.2015

Низ Србија во моментов не минуваат голем број бегалци, но следните неколку недели може да се очекува нов бран од околу 20.000 до 23.000, изјави претставничка на Црвениот крст врз основа на информациите за нивното доаѓање во Грција Следните недели ...

Србија очекува нов бран од 20.000 бегалци

Р.С.Европа - 16.09.2015

Следните недели низ Србија се очекува да мине нов бран од околу 20.000 бегалци, соопшти денеска српскиот Црвен крст, откако првите бегалци од пограничниот град Шид влегоа во Хрватска, а тие од затворените унгарски премини се распрашуваат како да ...

Србија очекува нов бран од 20.000 бегалци

Репортер - 16.09.2015

Следните недели низ Србија се очекува да мине нов бран од околу 20.000 бегалци, соопшти денеска српскиот Црвен крст, откако првите бегалци од пограничниот град Шид влегоа во Хрватска, а тие од затворените унгарски премини се распрашуваат како да ...

Стотици мигранти ја „окупираат“ автобуската станица во Истанбул

+инфо - 16.09.2015

Стотици имигранти продолжуваат да ја „окупираат“ меѓународната автобуска станица во Истанбул. Според турски медиуми, околу 2.000 лица се во очекување да тргнат кон западните граници на Турција со Грција и Бугарија.

Нов состанок на министрте на ЕУ за бегалската криза

Нетпрес - 16.09.2015

М инистрите за внатрешни работи на Европската унија на 22 овој месец на итен состанок ќе расправаат за начините како да се реши кризата со мигрантите и бегалците. Тогаш тие ќе ги продолжат и разговорите за планот за релоцирање на 120 илјади луѓе кои ...

ФРАНЦИЈА: 600 милиони евра за прифаќање на бегалците

Телеграф - 16.09.2015

За прифаќањето на бегалците Франција во 2016 година ќе оддели 600 милиони евра. Државниот секретар не беше многу прецизен дали оваа сума се однесува само за бегалците Државниот секретар за буџет во француската влада, Кристијан Екер најави дека за ...

Бран од 20.000 бегалци се очекува во Србија

Кирилица - 16.09.2015

Следните недели низ Србија се очекува да мине нов бран од околу 20.000 бегалци, соопшти денеска српскиот Црвен крст, откако првите бегалци од пограничниот град Шид влегоа во Хрватска, а тие од затворените унгарски премини се распрашуваат како да ...

Франција ќе одвои 600 милиони евра за прифаќање на бегалците

+инфо - 16.09.2015

Државниот секретар за буџет во француската Влада, Кристијан Екер најави дека за прифаќањето на бегалците Франција во 2016 година ќе оддели 600 милиони евра, јавува дописникот на МИА од Париз.

Франција ќе одвои 600 милиони евра за прифаќање на бегалците

Репортер - 16.09.2015

Државниот секретар за буџет во француската Влада, Кристијан Екер најави дека за прифаќањето на бегалците Франција во 2016 година ќе оддели 600 милиони евра, јавува дописникот на МИА од Париз.

Ердоган: Запирање на војната во Сирија за решавање на бегалската криза

Р.С.Европа - 16.09.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска оцени дека ставањето крај на војната во Сирија е единственото решение за актуелната бегалска криза и запирањето на бранот бегалци кои од воениот конфликт бегаат кон Европа.

УНХЦР: Европа создава хаос

Репортер - 16.09.2015

Високиот комесар за бегалци на ОН, Антониот Гутереш искажува тешки обвинувања на сметка на Европската унија по пропаднатиот состанок на министрите за внатрешни работи на земјите-членки. Во Европа владеат „конфузија и хаос“, извор дојчевеле Секоја ...

Ердоган: Бегалската криза може да се реши само со завршување на војната во Сирија

Сител - 16.09.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска оцени дека ставањето крај на војната во Сирија е единственото решение за актуелната бегалска криза и запирањето на бранот бегалци кои од воениот конфликт бегаат кон Европа.

Ердоган: Крај на војната во Сирија- решение за бегалците

Репортер - 16.09.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска оцени дека ставањето крај на војната во Сирија е единственото решение за актуелната бегалска криза и запирањето на бранот бегалци кои од воениот конфликт бегаат кон Европа.

(Видео) Снимка со дрон од драмата на унгарската граница

Репортер - 16.09.2015

Голем број бегалци се заглавени на границата помеѓу Унгарија и Србија, од каде се обидуваат да продолжат на патот кон Европа, поточно Германија и Австрија. Снимката со дрон покажува огромна колона мигранти кои се движат по должината на граничниот ...

(Видео) Смаиловиќ: Нема потреба од омраза, бегалците не сакаат да останат во Македонија

Репортер - 16.09.2015

Бегалците кои влегуваат во Македонија, по десет дена одат пеш, често се напаѓани од разбојници, и од униформирани лица кои се плашат да ги пријават. Кога ќе пристигнат во Македонија, кон нив се применува нехуман третман и се дискриминирани, извор ...

Србија испрати полиција на границата со Унгарија поради бегалците

Нетпрес - 16.09.2015

Владата на Србија упзти протест поради употребата на солзавец против бегалците од страна на Унгарија на територијата на Србија и додаде дека испраќа полициски единици на заедничната граница.

Србија испрати полициски сили на границата со Унгарија

+инфо - 16.09.2015

Српската Влада официјално упати протест поради употребата на солзавец против мигрантите од страна на Унгарија на територијата на Србија и додаде дека испраќа полициски единици на заедничната граница.

Србија испрати полициски сили на границата со Унгарија поради мигрантите

Press24 - 16.09.2015

Српската Влада официјално упати протест поради употребата на солзавец против мигрантите од страна на Унгарија на територијата на Србија и додаде дека испраќа полициски единици на заедничната граница.

Чешка во овој момент може да прими до 15.000 бегалци

А1 On - 16.09.2015

Според чешкиот министер за човекови права, Јиржи Динстбир, Чешка може и со помош на домашните компании да прими од 7.000 до 15.000 бегалци, јави дописникот на МИА од Прага. – Нема сомнеж дека ние ќе мора да покажеме многу јасна мерка на солидарност ...

Чешка во овој момент може да прими до 15.000 бегалци

Репортер - 16.09.2015

Според чешкиот министер за човекови права, Јиржи Динстбир, Чешка може и со помош на домашните компании да прими од 7.000 до 15.000 бегалци, јави дописникот на МИА од Прага. – Нема сомнеж дека ние ќе мора да покажеме многу јасна мерка на солидарност ...

Закажан итен министерски состанок на ЕУ за мигрантите

Р.С.Европа - 16.09.2015

Министрите за внатрешни работи на Европската унија на 22 овој месец на итен состанок ќе расправаат за начините како да се реши кризата со мигрантите и бегалците. Тогаш тие ќе ги продолжат и разговорите за планот за релоцирање на 120 илјади луѓе кои ...

(Видео) Василис Царцанис: Сите се виновни за бегалците, најмногу земјите на ЕУ

Репортер - 16.09.2015

Кога гледав возови со бегалци ме потсетуваа на оние луѓе што ги носеле во Аушвиц, со таа разлика што тие таму оделе бесплатно, а овие плаќаат по 3000 евра коментираше Василис Царцанис од Идомени, Грција.

Мигрантите во потрага по нови рути до ЕУ

Р.С.Европа - 16.09.2015

Откако Унгарија постави бариери за да ги запре илјадниците мигранти и бегалци влегуваат на нејзина територија од Србија, тие почнаа да размислуваат за нови патишта како да стигнат до западна Европа.

Чешка може да прими до 15.000 бегалци

+инфо - 16.09.2015

Според чешкиот министер за човекови права, Јиржи Динстбир, Чешка може и со помош на домашните компании да прими од 7.000 до 15.000 бегалци, јави дописникот на МИА од Прага. - Нема сомнеж дека ние ќе мора да покажеме многу јасна мерка на солидарност ...

Српски полициски сили на границата со Унгарија

Репортер - 16.09.2015

Српската Влада официјално упати протест поради употребата на солзавец против мигрантите од страна на Унгарија на територијата на Србија и додаде дека испраќа полициски единици на заедничната граница.

Мигрантите почнаа да транзитираат преку Хрватска

МРТ - 16.09.2015

Од ноќеска и Австрија воведе гранична контрола на границата кон Италија, Словачка и Унгарија... Нова рута на бегалците, откако Унгарија им ги затвори вратите. Илјадници луѓе од Србија почнаа да транзитираат низ Хрватска, на патот до ...

Бегалците од синоќа по нова рута: првите 150 тргнаа низ Хрватска (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 16.09.2015

Десетици бегалци што српските автобуси ги донесоа на хрватската граница, тргнаа низ полињата со пченка во Хрватска, изјавил очевидец за Ројтерс. Автобусите од Србија што досега ги транспортираа бегалците од македонската граница кон Унгарија синоќа ...

Унгарија уапси 367 илегални бегалци

Макфакс - 16.09.2015

Првиот ден од примената на поострите закони за нелегален премин на границата, во Унгарија влегле само 367 бегалци и сите се уапсени, соопшти во средата унгарската полиција. Судската постапка ќе биде покрената против 316 поради оштетување на жичаната ...

Пристигнаа првите бегалци во Хрватска

Сител - 16.09.2015

Првиот автобус со 70 бегалци од Сирија, Авганистан, Пакистан, Ирак и Мавританија изутринава во 4:30 часот пристигна на автобуската станица во Шид, јави хрватската Н1 телевизија. Пред пристигнувањето на хрватската граница, неколку бегалци се упатиле ...

Мигранти продолжуваат да ја „окупираат“ автобуската станица во Истанбул

Телеграф - 16.09.2015

Полицијата, меѓутоа, не им дозволува на автобусите со имигранти да патуваат, при што тие седнале на земја во исчекување да заминат Стотици мигранти продолжуваат да ја „окупираат“ меѓународната автобуска станица во Истанбул.

Повеќе од 1.200 лекарски интервенции вчера пружени на бегалците

+инфо - 16.09.2015

Повеќе од илјада и двесте медицински интервенции им биле пружени на бегалците во последното деноноќие на премините во Табановце и во Гевгелија. Од нив 815 биле на Гевгелија, а 366 на Табановце.

„Катимерини“: Постои опасност од нов бран бегалци и мигранти на грчко-турската граница

Репортер - 16.09.2015

Дел од копнената граница меѓу Грција и Турција во северногрчката област Еврос постои опасност да прерасне во нова дестинација за влез на бегалци и мигранти во Грција, предупредува атинскиот весник „Катимерини“.

Бегалците тргнаа кон Хрватска – Понта: Унгарците ќе стрелаат во жени и деца - Асад: вие ги поддржувате терористите во ...

Алфа - 16.09.2015

Романскиот премиер Виктор Понта рече дека Унгарија со своите постапки се искличула себеси од европското семејство и уште повеќе, предупреди дека Унгарците се подготвени да стрелаат врз бегалците, иако меѓу нив има огромен број жени и деца.

Франција ќе одвои 600 милиони евра за прифаќање на бегалците

А1 On - 16.09.2015

Државниот секретар за буџет во француската Влада, Кристијан Екер најави дека за прифаќањето на бегалците Франција во 2016 година ќе оддели 600 милиони евра, јавува дописникот на МИА од Париз.

НОВА БЕГАЛСКА РУТА: Од Прешево кон Шид во Хрватска

Телеграф - 16.09.2015

Првиот автобус со 70 бегалци од Сирија, Авганистан, Пакистан, Ирак и Мавританија изутринава во 4:30 часот пристигна во Хрватска Првиот автобус со 70 бегалци од Сирија, Авганистан, Пакистан, Ирак и Мавританија изутринава во 4:30 часот пристигна на ...

Целосно затворен главниот граничен премин меѓу Србија и Унгарија

Нова ТВ - 16.09.2015

Главниот граничен премин меѓу Србија и Унгарија, е целосно затворен.Од унгарска страна се распоредени полициски сили, а на патот е поставена ограда. Бегалците бараат само да поминат низ Унгарија и оти не им треба никаква хуманитарна помош од ...

Пристигнаа првите бегалци на хрватската граница

+инфо - 16.09.2015

Првиот автобус со 70 бегалци од Сирија, Авганистан, Пакистан, Ирак и Мавританија изутринава во 4:30 часот пристигна на автобуската станица во Шид, јави хрватската Н1 телевизија. Потоа, пред пристигнувањето на хрватската граница, неколку бегалци се ...

Стотици бегалци тргнуваат пеш сега од Истанбул преку Софија,за Европа

Локално - 16.09.2015

Автобуска станица е заглавена, првите толпи стигнаа Едрене Стотици бегалци кои ја окупираа меѓународната автобуска станица во Истанбул. Според турски медиуми околу 2 илјади лица се во очекување да пристигнат кон западните граници на Турција со ...

Стотици мигранти продолжуваат да ја „окупираат“ автобуската станица во Истанбул

Денешен - 16.09.2015

Стотици имигранти продолжуваат да ја „окупираат“ меѓународната автобуска станица во Истанбул. Според турски медиуми, околу 2.000 лица се во очекување да тргнат кон западните граници на Турција со Грција и Бугарија.

Пристигнаа првите бегалци на хрватската граница

Локално - 16.09.2015

Првиот автобус со 70 бегалци од Сирија, Авганистан, Пакистан, Ирак и Мавританија изутринава во 4:30 часот пристигна на автобуската станица во Шид, јави хрватската Н1 телевизија. Потоа, пред пристигнувањето на хрватската граница, неколку бегалци се ...

Бегалците по нова маршрута до целта: Србија го пренасочува бранот кон Хрватска

Република - 16.09.2015

Првиот автобус со бегалци од Сирија, Авганистан, Пакистан, Ирак и Мавританија стигнал на автобуската станица во Шид утрово во 4.30 часот, јавуваат хрватските медиуми. Во него имало 70 бегалци потполно збунети и несвесни каде понатаму.

Три големи лаги за мигрантите: Фотографиите кои прикажуваат овие мажи како терористи и кукавици - се лажни

Точка - 16.09.2015

Фотографиите кои кружат на интернет често ги прикажуваат бегалците на погрешен начин, за да се шири страв. Минатите месеци на интернет кружеле фотографии од некои бегалци од Блискиот исток, кои имале за цел да ја прикажат "опасноста" која доаѓа од ...

ЕУ да се обедини за да не се распадне

Вечер Прес - 16.09.2015

Напливот на мигранти во Европа во последните месеци ја создаде можеби досега најголемата бегалска криза на стариот континент. Аналитичарите предупредуваат дека враќањето на политиката на градење ѕидови и воведувањето контроли на границите е сериозна ...

Првите бегалци пристигнаа во Хрватска!

Вечер Прес - 16.09.2015

Во новиот коридор Македонија и Србија остануваат транзит држави, а сега рутата наместо низ Унгарија води низ Хрватска и Словенија. Хрватска сега-засега е подготвена да се справи со напливот на бегалци кои ризикуваат движејќи се низ мински полиња ...

Пристигнаа првите бегалци во Хрватска

Вечер Прес - 16.09.2015

Првиот автобус со 70 бегалци од Сирија, Авганистан, Пакистан, Ирак и Мавританија изутринава во 4:30 часот пристигна на автобуската станица во Шид, јави хрватската Н1 телевизија Првиот автобус со 70 бегалци од Сирија, Авганистан, Пакистан, Ирак и ...

Пристигнаа првите бегалци во Хрватска

Денешен - 16.09.2015

Првиот автобус со 70 бегалци од Сирија, Авганистан, Пакистан, Ирак и Мавританија изутринава во 4:30 часот пристигна на автобуската станица во Шид, јави хрватската Н1 телевизија. Пред пристигнувањето на хрватската граница, неколку бегалци се упатиле ...

Стотици мигранти чекаат на автобуската станица во Истанбул

Вечер Прес - 16.09.2015

Стотици имигранти продолжуваат да ја „окупираат" меѓународната автобуска станица во Истанбул. Според турски медиуми, околу 2.000 лица се во очекување да тргнат кон западните граници на Турција со Грција и Бугарија Стотици имигранти продолжуваат да ...

Бегалците тргнаа кон Хрватска – Понта: Унгарците ќе стрелаат во жени и деца

Бриф - 16.09.2015

Хрватска ги прими првите групи бегалци и мигранти од Блискиот исток и Африка. Откако Унгарија одлучи да ја затвори границата за оние кои не сакаат да се регистрираат како баратели на азил, колоните кои преку Грција, Македонија и Србија одат кон ...

Инвазија на мигранти во Хрватска: Бегалците од Прешево пристигнаа во Шид и пешки одат кон Загреб!

Точка - 16.09.2015

Во Шид утрово од Прешево пристигнаа два автобуси со бегалци, кои што тргнале изминатата ноќ, а во меѓувреме се очекуваат уште најмалку три автобуси. Токму ова го најави известувачот на Танјуг од лице место.

Снимка со дрон ги покажува епските размери на драмата на унгарската граница

Точка - 16.09.2015

Голем број на бегалци од Блискиот Исток се заглавени на границата измеѓу Унгарија и Србија, од каде што се обидуваат да го продолжат својот пат кон западот на Европа и „ветените земји“ Германија и Австрија.

Чешка може да прими 15.000 бегалци

Република - 16.09.2015

Според чешкиот министер за човекови права, Јиржи Динстбир, Чешка може и со помош на домашните компании да прими од 7.000 до 15.000 бегалци, јави МИА од Прага. – Нема сомнеж дека ние ќе мора да покажеме многу јасна мерка на солидарност со земјите кои ...

Нов состанок на министрите на ЕУ за бегалската криза

Точка - 16.09.2015

Министрите за внатрешни работи на Европската унија на 22 овој месец на итен состанок ќе расправаат за начините како да се реши кризата со мигрантите и бегалците. Тогаш тие ќе ги продолжат и разговорите за планот за релоцирање на 120 илјади луѓе кои ...

Франција ќе одвои 600 милиони евра за прифаќање на бегалците

Република - 16.09.2015

Државниот секретар за буџет во француската Влада, Кристијан Екер најави дека за прифаќањето на бегалците Франција во 2016 година ќе оддели 600 милиони евра, јавува дописникот на МИА од Париз.

Франција ќе одвои 600 милиони евра за прифаќање на бегалците

Денешен - 16.09.2015

Државниот секретар за буџет во француската Влада, Кристијан Екер најави дека за прифаќањето на бегалците Франција во 2016 година ќе оддели 600 милиони евра, јавува дописникот на МИА од Париз.

Пристигнаа првите бегалци во Хрватска

Точка - 16.09.2015

Првиот автобус со 70 бегалци од Сирија, Авганистан, Пакистан, Ирак и Мавританија изутринава во 4:30 часот пристигна на автобуската станица во Шид, јави хрватската Н1 телевизија. Пред пристигнувањето на хрватската граница, неколку бегалци се упатиле ...

Србија очекува нов бран од 20.000 бегалци

Република - 16.09.2015

Следните недели низ Србија се очекува да мине нов бран од околу 20.000 бегалци, соопшти денеска српскиот Црвен крст, откако првите бегалци од пограничниот град Шид влегоа во Хрватска, а тие од затворените унгарски премини се распрашуваат како да ...

Пристигнаа првите бегалци во Хрватска

Либертас - 16.09.2015

Првиот автобус со 70 бегалци од Сирија, Авганистан, Пакистан, Ирак и Мавританија изутринава во 4:30 часот пристигна на автобуската станица во Шид, јави хрватската Н1 телевизија. Пред пристигнувањето на хрватската граница, неколку бегалци се упатиле ...

Србија очекува нов бран од 20.000 бегалци

Денешен - 16.09.2015

Следните недели низ Србија се очекува да мине нов бран од околу 20.000 бегалци, соопшти денеска српскиот Црвен крст, откако првите бегалци од пограничниот град Шид влегоа во Хрватска, а тие од затворените унгарски премини се распрашуваат како да ...

Стотици мигранти продолжуваат да ја „окупираат“ автобуската станица во Истанбул

Тера - 16.09.2015

Стотици имигранти продолжуваат да ја „окупираат“ меѓународната автобуска станица во Истанбул. Според турски медиуми, околу 2.000 лица се во очекување да тргнат кон западните граници на Турција со Грција и Бугарија.

Ветената земја – Германија

Либертас - 16.09.2015

Полицајците на граничниот премин рутински нé поздравуваат. Со дел од фоторепортерите „другаруваат“ веќе со недели. Отспротива ни мафтаат и грчките колеги – фоторепортери и сниматели. Ни довикуваат дека и на грчката страна е „густо“ и дека ноќта ќе ...

Пристигнаа првите бегалци во Хрватска

МК News - 16.09.2015

Првиот автобус со 70 бегалци од Сирија, Авганистан, Пакистан, Ирак и Мавританија изутринава во 4:30 часот пристигна на автобуската станица во Шид, јави хрватската Н1 телевизија Пред пристигнувањето на хрватската граница, неколку бегалци се упатиле ...

Автобусите со бегалци се пренасочуваат кон Хрватска

Тера - 16.09.2015

Автобусите кои во изминатите денови ги превезуваа бегалците од Прешево кон границата со Унгарија во вторникот вечерта се пренасочуваат кон Шид и границата со Хрватска, јави Б92. На репортерот на Б92 кој се наоѓа во Прешево еден од возачите на ...

Пристигнаа првите бегалци во Хрватска

еМагазин - 16.09.2015

Првиот автобус со 70 бегалци од Сирија, Авганистан, Пакистан, Ирак и Мавританија изутринава во 4:30 часот пристигна на автобуската станица во Шид, јави хрватската Н1 телевизија. Пред пристигнувањето на хрватската граница, неколку бегалци се упатиле ...

Србија очекува нов бран од 20.000 бегалци

Точка - 16.09.2015

Српскиот Црвен крст денес соопшти дека се очекува низ земјата следните недели да поминат околу 20 илјади бегалци. Првите бегалци од пограничниот град Шид влегоа во Хрватска, а тие од затворените унгарски премини се распрашуваат како да дојдат до ...

Србија испрати полициски сили на границата со Унгарија поради мигрантите

Lider - 16.09.2015

Српската Влада официјално упати протест поради употребата на солзавец против мигрантите од страна на Унгарија на територијата на Србија и додаде дека испраќа полициски единици на заедничната граница.

Што е она што медиумите не го објавуваат за мигрантите

365 - 16.09.2015

Како одговор на западните медиуми и нивното известување за бранот од бегалци на патот кон Германија, на интернет се појави видео кое носи наслов „Избегличка криза: Што е она што навистина се случува, а медиумите го кријат од нас!“ Авторите на ...

Пристигнаа првите бегалци во Хрватска

Lider - 16.09.2015

Првиот автобус со 70 бегалци од Сирија, Авганистан, Пакистан, Ирак и Мавританија изутринава во 4:30 часот пристигна на автобуската станица во Шид, јави хрватската Н1 телевизија, пренесе МИА.

Стотици мигранти продолжуваат да ја „окупираат“ автобуската станица во Истанбул

Lider - 16.09.2015

Стотици имигранти продолжуваат да ја „окупираат“ меѓународната автобуска станица во Истанбул. Според турски медиуми, околу 2.000 лица се во очекување да тргнат кон западните граници на Турција со Грција и Бугарија, пренесе МИА.

S&P: Приливот на мигранти нема да влијае на државните кредитни рејтинзи

Денар - 16.09.2015

Приливот на мигранти во Европа нема да влијае на кредитниот рејтинг на земјите кои обезбедуваат засолниште на бегалците. Вака гласи анализа на „Standard & Poor’s“ (S&P), цитирана од „ MarketWatch “.

Унгарија ќе одбива барања за азил

Телма - 15.09.2015

Унгарија ќе одбие да прими баратели на азил кои влегуваат од Србија, а кои претходно не побарале азил во таа земја, изјави синоќа портпаролот на унгарската влада Золтан Ковач. - Бидејќи такви се меѓународните правила, работите така и ќе ...

ЕУ поделена околу прашањето за бегалците

Алсат-М - 15.09.2015

Не е постигнат посакуваниот договор, изјави синоќа европскиот комесар за внатрешни работи Димитрис Аврамопулос по средбата на министрите за правда и внатрешни работи на земјите членки на ЕУ. - Не е постигнат посакуваниот договор.

ЕУ поделена околу прашањето за бегалците

Утрински - 15.09.2015

Не е постигнат посакуваниот договор, изјави синоќа европскиот комесар за внатрешни работи Димитрис Аврамопулос по средбата на министрите за правда и внатрешни работи на земјите членки на ЕУ. - Не е постигнат посакуваниот договор.

Стотици мигранти се наоѓаат на автобуската во Истанбул

Телма - 15.09.2015

Неколку стотици имигранти, во најголемиот број сириски бегалци, денеска пристигнаа на централната автобуска станица во Истанбул, со нaдеж дека од таму со автобуси ќе заминат за градот Едрене, кој се наоѓа кај тромеѓето на турската граница со Грција ...

Бегалците мора (да смеат) да работат

Deutsche Welle - 15.09.2015

Доаѓањето на стотици илјади бегалци со себе носи големи ризици за германскиот социјален систем, Но тоа истовремено нуди и големи шанси за пазарот на труд, смета Андреј Гурков. Се тврди дека прифаќањето на бегалците би можело германската држава до ...

Прво ќе падне Шенген, а потоа и Унијата?

Deutsche Welle - 15.09.2015

Да се надеваме дека се работи за ќорсокак со таен излез. Затоа што е итно потребна промена во курсот и извонредно несолидарната политика на ЕУ, смета Бернд Ригерт по средбата на министрите за внатрешни работи во Брисел.

Од секои 100 бегалци кон Европа двајца се џихадисти - либанскиот министер го предупредува Камерон

Канал5 - 15.09.2015

На секои 100 бегалци во Европа влегуваат по двајца добро истренирани фанатици. Се органзиира мрежа за напади по западните земји предупредување од либанскиот министер за образование Елиас Баусаб до британскиот премиер Дејвид Камерон.

ЕУ без договор за квотите бегалци

24 Вести - 15.09.2015

Министрите на Европската унија не постигнаа договор за планот за прифаќање на бегалците предложен од првиот човек на ЕК Жан-Клод Јункер. Напорите на Германија и Франција, наидоа на цврсто противење од поранешните комунистички земји.

Германија, Австрија и Словачка со контроли на границите

Вест - 15.09.2015

БЕЛГИЈА, 15 септември (АП) - Германија вчера рече дека очекува да прими еден милион луѓе кои побегнале од нивните татковини годинава, а Словачка му се придружи на Берлин во воведувањето на граничните контроли на границата со Австрија, нагласувајќи ...

Унгарија апси илегалци, мигрантите штрајкуваат со град

Телма - 15.09.2015

Унгарија ја спушти рампата, војската патролира на граница, полицата ги ги апси сите илегалци. Будимпешта прогласи кризна состојба во две општини на југот на земјата. Ригорозните закони кои стапија на сила на полноќ во Унгарија се применуваат во ...

Следната недела Самит на ЕУ за бегалската криза

Телма - 15.09.2015

Канцеларите на Германија и Австрија, Ангела Меркел и Вернер Фајман денеска соопштија дека во телефонски разговор со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск се договориле следната недела да се одржи вонреден Самит на ЕУ посветен на бегалската ...

Австрија воведува контрола на своите граници

24 Вести - 15.09.2015

Од вечерва на полноќ Австрија ќе воведе гранична контрола на својата граница кон Италија, Словачка, Словенија и Унгарија, соопшти денеска австриското Министерство за внатрешни работи. Како што јави ДПА, во соопштението се наведува дека за ваквата ...

Следната недела Самит на ЕУ за бегалската криза

24 Вести - 15.09.2015

Канцеларите на Германија и Австрија, Ангела Меркел и Вернер Фајман денеска соопштија дека во телефонски разговор со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск се договориле следната недела да се одржи вонреден Самит на ЕУ посветен на бегалската ...

ЕУ: помош на Западен Балкан за бегалците

Алсат-М - 15.09.2015

Министрите за правосудство и внатрешни работи на ЕУ решија дополнително да им се помогне на загрозените земји од Западен Балкан да управуваат со своите граници и да го решаваат прашањето со приливот мигранти.

Унгарија ќе ги одбива барањата за азил на бегалците што не поднеле барање во Србија

24 Вести - 15.09.2015

Унгарија ќе одбие да прими баратели на азил кои влегуваат од Србија, а кои претходно не побарале азил во таа земја, изјави синоќа портпаролот на унгарската влада Золтан Ковач. - Бидејќи такви се меѓународните правила, работите така и ќе ...

ЕУ поделена околу прашањето за бегалците

А1 On - 15.09.2015

Не е постигнат посакуваниот договор, изјави синоќа европскиот комесар за внатрешни работи Димитрис Аврамопулос по средбата на министрите за правда и внатрешни работи на земјите членки на ЕУ. – Не е постигнат посакуваниот договор.

Голем број бегалци од утринава чекаат да ја минат српско-унгарската граница

Сител - 15.09.2015

На граничниот премин „Хоргош 2“ утринава има голем број бегалци, кои од затворањето на границата, половина час по полноќ, чекаат да влезат во Унгарија, јави Танјуг од самото место. На локалните патишта бегалците и натаму пристигнуваат во групи, а ...

Вулин: Мигрантите нема да можат да излезат од Унгарија

Сител - 15.09.2015

Мигрантите кои нема да успеат да ја преминат унгарската граница и да останат на ничија земја, ќе можат да се вратат во Србија и да престојуваат во прифатните центри, додека оние кои ќе преминат во Унгарија, нема да бидат прифатени во Србија, изјави ...

СРБИТЕ ДЕЦИДНИ: Нема назад за мигрантите што влегле во Унгарија

Телеграф - 15.09.2015

Српскиот министер за труд и социјални прашања, Александар Вулин, појасни дека оние имигранти што ќе преминат во Унгарија и ќе бидат евидентирани во земјата, а потоа на сила вратени во Србија, нема да бидат прифатени Мигрантите што нема да успеат да ...

ЕУ поделена околу прашањето за бегалците

Сител - 15.09.2015

Не е постигнат посакуваниот договор, изјави синоќа европскиот комесар за внатрешни работи Димитрис Аврамопулос по средбата на министрите за правда и внатрешни работи на земјите членки на ЕУ. - Не е постигнат посакуваниот договор.

Вулин: Мигрантите нема да можат да се враќаат од Унгарија

+инфо - 15.09.2015

Мигрантите кои нема да успеат да ја преминат унгарската граница и да останат на ничија земја, ќе можат да се вратат во Србија и да престојуваат во прифатните центри, додека оние кои ќе преминат во Унгарија, нема да бидат прифатени во Србија, изјави ...

ЕУ поделена околу прашањето за бегалците

+инфо - 15.09.2015

Не е постигнат посакуваниот договор, изјави синоќа европскиот комесар за внатрешни работи Димитрис Аврамопулос по средбата на министрите за правда и внатрешни работи на земјите членки на ЕУ. - Не е постигнат посакуваниот договор.

Голем број бегалци чекаат да ја минат српско-унгарската граница

+инфо - 15.09.2015

На граничниот премин „Хоргош 2“ утринава има голем број бегалци, кои од затворањето на границата, половина час по полноќ, чекаат да влезат во Унгарија, јави Танјуг од самото место. На локалните патишта бегалците и натаму пристигнуваат во групи, а ...

Унгарија повеќе не е безбедна земја, одлучи австриски суд

Сител - 15.09.2015

Управниот суд во Австрија оцени дека Унгарија повеќе не е безбедна држава за давање азил на бегалците. - Состојбата во Унгарија од октомври минатата година е значително променета, поради големиот бран бегалци.

Унгарија повеќе не е безбедна земја, одлучи австриски суд

А1 On - 15.09.2015

Управниот суд во Австрија оцени дека Унгарија повеќе не е безбедна држава за давање азил на бегалците. – Состојбата во Унгарија од октомври минатата година е значително променета, поради големиот бран бегалци.

Унгарија повеќе не е безбедна земја, одлучи австриски суд

Алфа - 15.09.2015

Управниот суд во Австрија оцени дека Унгарија повеќе не е безбедна држава за давање азил на бегалците. Управниот суд во Австрија оцени дека Унгарија повеќе не е безбедна држава за давање азил на бегалците.

Унгарија повеќе не е безбедна земја за давање азил на бегалци

Телеграф - 15.09.2015

Состојбата во Унгарија од октомври минатата година е значително променета, поради големиот бран бегалци. Тие околности, со конкретна критика на условите за прием на азилантите во Унгарија, водат кон оценка дека Унгарија не е безбедна за баратели на ...

Унгарија ќе ги одбива барањата за азил, на бегалците што не поднеле барање во Србија

А1 On - 15.09.2015

Унгарија ќе одбие да прими баратели на азил кои влегуваат од Србија, а кои претходно не побарале азил во таа земја, изјави синоќа портпаролот на унгарската влада Золтан Ковач. – Бидејќи такви се меѓународните правила, работите така и ќе ...

Унгарија повеќе не е безбедна земја, одлучи австриски суд

+инфо - 15.09.2015

Управниот суд во Австрија оцени дека Унгарија повеќе не е безбедна држава за давање азил на бегалците. „Состојбата во Унгарија од октомври минатата година е значително променета, поради големиот бран бегалци.

Уапсени 367 мигранти во Унгарија

Нетпрес - 15.09.2015

Вчера 367 мигранти илегално преминале во Унгарија и сите се уапсени и против нив е во тек судска постапка согласно новиот закон, соопшти унгарската полиција. Од нив, 316 се обвинети за оштетување на оградата на унгарско-српска граница, а 51 само за ...

Дебата „Бегалците на патот од опасност и несигурност кон неизвесност“ утре во ГЕМ клуб

+инфо - 15.09.2015

Во ГЕМ клубот во Старата скопска чаршија утре со почеток во 8 часот ќе се одржи дебата на тема „Бегалците на патот од опасност и несигурност кон неизвесност: Kако да се обезбеди хуман и праведен третман?“ во организација на Фондацијата Отворено ...

Унгарија: Бегалците штрајкуваат со глад

А1 On - 15.09.2015

Околу сто бегалци од Блискиот Исток штрајкуваат со глад и жед незадоволни од однесувањето на унгарските власти, јави репортерот на Танјуг. Бегалците, кои се наоѓаат на „ничија земја“, седат на ледината, а околу нив се наоѓаат транспаренти испишани ...

Прво ќе падне Шенген, а потоа и Унијата?

Правдико - 15.09.2015

Да се надеваме дека се работи за ќорсокак со таен излез. Затоа што е итно потребна промена во курсот и извонредно несолидарната политика на ЕУ, смета Бернд Ригерт по средбата на министрите за внатрешни работи во Брисел.

Габриел: Европа се посрамоти со тоа што не постигна договор за бегалските квоти

А1 On - 15.09.2015

Германскиот заменик канцелар Зигмар Габриел денеска изјави дека ЕУ се посрамоти со тоа што министрите за внатрешни работи на државите членки не постигнаа договор за планираните квоти за распределба на 120.000 бегалци.

Бегалците штрајкуваат со глад на прагот на Унгарија

+инфо - 15.09.2015

Околу сто бегалци од Блискиот Исток штрајкуваат со глад незадоволни од однесувањето на унгарските власти, јави репортерот на Танјуг. Бегалците, кои се наоѓаат на „ничија земја“, седат на ледината, а околу нив се наоѓаат транспаренти испишани на ...

Габриел: Европа се посрамоти со тоа што не постигна договор за бегалските квоти

+инфо - 15.09.2015

Германскиот заменик канцелар Зигмар Габриел денеска изјави дека ЕУ се посрамотила со тоа што министрите за внатрешни работи на државите членки не постигнале договор за планираните квоти за распределба на 120.000 бегалци.

Дебата „Бегалците на патот од опасност и несигурност кон неизвесност“ утре во клубот ГЕМ

Радио МОФ - 15.09.2015

Во ГЕМ клубот во Старата скопска чаршија утре со почеток во 18 часот ќе се одржи дебата на тема „Бегалците на патот од опасност и несигурност кон неизвесност: Kако да се обезбеди хуман и праведен третман?“ во организација на Фондацијата Отворено ...

Австриски суд оценува дека Унгарија веќе не е безбедна земја за давање азил

Репортер - 15.09.2015

Управниот суд во Австрија оценил дека Унгарија веќе не е безбедна земја за давање на азил на бегалците, потенцирајќи дека од октомври минатата година, состојбата во земјата значително се променила, пренесуваат светските агенции.

Орбан: Бегалците ќе бидат враќани во Србија

Кирилица - 15.09.2015

Доколку бегалците и мигрантите немаат поднесено барање за азил во Србија тие ќе бидат одбивани, бидејќи Србија е во таканаречените безбедносни зони, рече унгарскиот премиер Виктор Орбан, додавајќи дека во Унгарија нема да има центри за регистрирање ...

Танјуг: На бегалците им се делат летоци со рута преку Хрватска

+инфо - 15.09.2015

Откако Унгарија одлучи да ги затвори своите граници, Фејсбук групата „Avoid Hungary - Migration news“ (Избегнувајте ја Унгарија - вести за бегалци) подготви мапи со алтернативни рути кои како летоци им се делат на бегалците на македонската граница, ...

Бегалци „ја окупираа“ централната автобуска станица во Истанбул

+инфо - 15.09.2015

Неколку стотици имигранти, во најголемиот број сириски бегалци, денеска пристигнаа на централната автобуска станица во Истанбул, со недеж дека од таму со автобуси ќе заминат за градот Едрене, кој се наоѓа кај тромеѓето на турската граница со Грција ...

УНХЦР: Бегалците би можеле да ја заобиколат Унгарија

+инфо - 15.09.2015

Откако Унгарија го ограничи влегувањето на бегалците на нејзина територија, тие најверојатно ќе се насочат кон други земји, создавајќи нова маршрута за движење кон западноевропските држави, изјави денеска портпаролката на Високиот комесаријат на ОН ...

Берлин бара санкции за ЕУ-членките кои не примаат бегалци

+инфо - 15.09.2015

Официјален Берлин бара Европската унија да разгледа еветуален „финансиски притисок“ против нејзините земји-членки, кои се противат на планот за прераспределба на бегалци. Откако на вчерашниот состанок во Брисел членките на ЕУ не успеаја да се ...

На македонската граница на бегалците им се делат летоци со рута преку Хрватска

Телеграф - 15.09.2015

На страницата на Фејсбукс се објавени неколку мапи на кои се прикажуваат алтернативни правци што им се препорачуваат на бегалците, од кои едната води преку хрватската област Славонија Откако Унгарија одлучи да ги затвори своите граници, групата на ...

УНХЦР: Бегалците би можеле да најдат нова маршрута заобиколувајќи ја Унгарија

Сител - 15.09.2015

Откако Унгарија го ограничи влегувањето на бегалците на нејзина територија, тие најверојатно ќе се насочат кон други земји, создавајќи нова маршрута за движење кон западноевропските држави, изјави денеска портпаролката на Високиот комесаријат на ОН ...

НОВА МАРШРУТА: Летоци со мапи кон Хрватска добиваат мигрантите (ФОТО)(ВИДЕО)

Телеграф - 15.09.2015

Последните вести се дека на грчко-македонската граница се советуваат мигрантите да ја одбегнуваат Унгарија и да се движат по нова рута преку Хрватска Унгарија е целосно затворена за мигрантите, а нивна следна опција е да ја сменат маршрутата и да се ...

Дебата „Бегалците на патот од опасност и несигурност кон неизвесност“ утре во ГЕМ клуб

Кирилица - 15.09.2015

Во ГЕМ клубот во Старата скопска чаршија утре со почеток во 18 часот ќе се одржи дебата на тема „Бегалците на патот од опасност и несигурност кон неизвесност: Kако да се обезбеди хуман и праведен третман?“ во организација на Фондацијата Отворено ...

Бегалците влијаат врз рејтингот на Меркел

А1 On - 15.09.2015

Огромниот број бегалци кои оваа година влегоа во Германија значително влијаат на расположението на германските гласачит и доколку бегалската криза наскоро не запре може да има сериозни последици врз резултатите од редовните федерални парламентарни ...

Бегалците влијаат врз рејтингот на Меркел

Репортер - 15.09.2015

Огромниот број бегалци кои оваа година влегоа во Германија значително влијаат на расположението на германските гласачи и доколку бегалската криза наскоро не запре може да има сериозни последици врз резултатите од редовните федерални парламентарни ...

Србија не е концентрационен логор на Унгарија

Репортер - 15.09.2015

Официјален Белград денеска остро ја предупреди Владата во Будимпешта да не ги враќа назад од Унгарија во Србија, бегалците кои веќе се наоѓаат на унгарска територија. Предупредувањето доаѓа откако по стапувањето во сила на новите законски мерки за ...

БЕЛГРАД ПРЕДУПРЕДИ: Србија не е концентрационен логор на Унгарија

Телеграф - 15.09.2015

Предупредувањето доаѓа откако по стапувањето во сила на новите законски мерки за мигранти, унгарските власти ја прогласија Србија како „безбедна земја“, па најавија дека во неа ќе ги враќаат сите бегалци и мигранти со нерегулиран статус Официјален ...

Словачка бара самит на ЕУ за миграцијата

Репортер - 15.09.2015

Словачка повика на свикување на вонреден самит на Европската унија, на кој ќе се одлучи за следните чекори во справувањето со миграциската криза, јави дописникот на МИА од Прага. – Самитот, конечно, треба да одлучи за следните чекори.

(Видео) Унгарија апси илегалци, мигрантите штрајкуваат со глад

Репортер - 15.09.2015

Унгарија ја спушти рампата, војската патролира на граница, полицата ги ги апси сите илегалци. Будимпешта прогласи кризна состојба во две општини на југот на земјата, извор Телма Ригорозните закони кои стапија на сила на полноќ во Унгарија се ...

Бегалците влијаат за пад на рејтингот на Меркел

+инфо - 15.09.2015

Огромниот број бегалци кои оваа година влегоа во Германија значително влијаат на расположението на германските гласачит и доколку бегалската криза наскоро не запре може да има сериозни последици врз резултатите од редовните федерални парламентарни ...

Следната недела Самит на ЕУ за бегалската криза

+инфо - 15.09.2015

Канцеларите на Германија и Австрија, Ангела Меркел и Вернер Фајман денеска соопштија дека во телефонски разговор со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск се договориле следната недела да се одржи вонреден Самит на ЕУ посветен на бегалската ...

Следната недела Самит на ЕУ за бегалската криза

А1 On - 15.09.2015

Канцеларите на Германија и Австрија, Ангела Меркел и Вернер Фајман денеска соопштија дека во телефонски разговор со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск се договориле следната недела да се одржи вонреден Самит на ЕУ посветен на бегалската ...

Во арапскиот „Прирачник за бегалци“, Бугарија е првата земја што треба да се избегнува (ВИДЕО)

МКД - 15.09.2015

Во еден арапски „Прирачник за бегалци“ објавен на интернет, Бугарија е на првото место на листата земји кои бегалците треба да ги избегнуваат при својата голгота, пренесува Дојче веле . „Нѐ нападнаа петмина Бугари.

ЕУ: помош на Западен Балкан за бегалците

Р.С.Европа - 15.09.2015

Министрите за правосудство и внатрешни работи на ЕУ решија дополнително да им се помогне на загрозените земји од Западен Балкан да управуваат со своите граници и да го решаваат прашањето со приливот мигранти.

УНГАРИЈА: Ќе се одбиваат бегалците што не поднеле барање за азил во Србија

Телеграф - 15.09.2015

Ако некој се декларира како бегалец, бидејќи не поднел барање за азил во Србија, неговото барање ќе биде одбиено во Унгарија, бидејќи Србија е безбедна земја, изјави Орбан Унгарија ќе одбие да прими баратели на азил кои влегуваат од Србија, а кои ...

Голем број бегалци од утринава чекаат да ја минат српско-унгарската граница

А1 On - 15.09.2015

На граничниот премин „Хоргош 2“ утринава има голем број бегалци, кои од затворањето на границата, половина час по полноќ, чекаат да влезат во Унгарија, јави Танјуг од самото место. На локалните патишта бегалците и натаму пристигнуваат во групи, а ...

ЕУ без договор за мигрантите

Р.С.Европа - 15.09.2015

Министрите на ЕУ не успеаја да излезат од ќор сокакот за споделување на одговорноста за згрижување на стотици илјади луѓе кои бараат азил во Европа. Унијата најави помош за земјите на Западен Балкан кои се соочени со бегалскиот бран.

Берлин сугерира издвојување повеќе пари за Грција за бегалската криза

А1 On - 15.09.2015

Германската Влада сугерира издвојување на повеќе пари од европските фондови за Грција, за да и се помогне во справувањето со бегалската криза. Министерот за внатрешни работи на Германија, Томас де Мезиер во интервју за германската телевизија ЗДФ, ...

Унгарија ќе ги одбива барањата за азил, на бегалците што не поднеле барање во Србија

Курир - 15.09.2015

Унгарија ќе одбие да прими баратели на азил кои влегуваат од Србија, а кои претходно не побарале азил во таа земја, изјави синоќа портпаролот на унгарската влада Золтан Ковач. - Бидејќи такви се меѓународните правила, работите така и ќе ...

Европските и американските експерти за миграција апелираат за солидарност

МРТ - 15.09.2015

Европа се соочува со најголемата бегалска криза по Втората Светска Војна. И покрај планот на Европската комисија за распределба на бегалците во сите 28 земји членки на Унијата, најголем товар е оставен на Германија.

Во Унгарија во понеделникот влегле рекордни 9.380 бегалци

Макфакс - 15.09.2015

Унгарската полиција објави дека во земјата во понеделникот влегол рекорден број од 9.380 бегалци, пред на сила во вторникот да стапат заострените прописи. Преминувањето на бегалците од Србија кон Унгарија во вторникот е целосно блокиран, бидејќи ...

Австриски суд оценува дека Унгарија веќе не е безбедна земја за давање азил

Макфакс - 15.09.2015

Управниот суд во Австрија оценил дека Унгарија веќе не е безбедна земја за давање на азил на бегалците, потенцирајќи дека од октомври минатата година, состојбата во земјата значително се променила, пренесуваат светските агенции.

Орбан: беглаците ќе бидат враќани во Србија

Р.С.Европа - 15.09.2015

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека бегалците и мигрантите во Унгарија ќе бидат прашувани дали подале барање за азил во Србија. „Доколку го немаат сторено тоа, тие ќе бидат одбивани, бидејќи Србија е во таканаречените безбедни зони“, рече ...

Австрискиот суд: Унгарија веќе не е безбедна земја

Правдико - 15.09.2015

Управниот суд во Австрија, оцени дека Унгарија, не е повеќе безбедна земја за давање азил на бегалците. “Ситуацијата во Унгарија од октомври минатата година е значително променета поради масовниот бран на бегалци.

Бегалци ја пресекоа жицата на српско-унгарската граница

Нетпрес - 15.09.2015

Група бегалци изутринава ја пресече оградата на границата меѓу Унгарија и Србија. Шестнаесет лица се преведени и тие ќе бидат првите врз кои ќе биде применет новиот закон за државна граница.

Берлин сугерира издвојување повеќе пари за Грција за бегалската криза

+инфо - 15.09.2015

Германската Влада сугерира издвојување на повеќе пари од европските фондови за Грција, за да и се помогне во справувањето со бегалската криза. Министерот за внатрешни работи на Германија, Томас де Мезиер во интервју за германската телевизија ЗДФ, ...

ФОТО: Ова ли е Европа? Вака се штитат Унгарците од мигрантите

Press24 - 15.09.2015

Според новиот унгарски закон, бегалците кои ќе ја преминат оградата, т.е. кои ќе преминат од Србија во Унгарија, ќе завршат во затвор. Полицијата на граничниот премин Хоргош фатила група од 16 бегалци кои се обидувале да влезат во Унгарија.

Дебата „Бегалците на патот од опасност и несигурност кон неизвесност: Како да се обезбеди хуман и праведен третман?“

А1 On - 15.09.2015

На 16 септември (среда), со почеток во 18 часот, во ГЕМ клубот во Старата скопска чаршија, ќе се одржи дебата на тема „Бегалците на патот од опасност и несигурност кон неизвесност: Kако да се обезбеди хуман и праведен третман?“ во организација на ...

Фатени 45 џихадисти кои сакале да се скријат меѓу бегалците!

Сител - 15.09.2015

Курдските вооружени сили во северен Ирак уапсиле 45 членови на терористичката организација ИСИС, кои дошле со бегалците од југ од Киркук, пренесува агенција Анадолу (АА). Ирачките сили соопштија дека во акцијата против ИСИС спасиле илјада бегалци и ...

ВИДЕО: Мирно во Гевгелија, бегалците се пренесуваат до Табановце

А1 On - 15.09.2015

Екипа на А1он е на граничниот премин кај Гевгелија. Состојбата на граничниот премин и на железничката станица е мирна. Бегалците со возови и автобуси се пренесуваат до граничниот премин ...

Австрија воведува контрола на своите граници

А1 On - 15.09.2015

Од вечерва на полноќ Австрија ќе воведе гранична контрола на својата граница кон Италија, Словачка, Словенија и Унгарија, соопшти денеска австриското Министерство за внатрешни работи. Како што јави ДПА, во соопштението се наведува дека за ваквата ...

ЕУ: Министрите без договор за планот на Јункер

МРТ - 15.09.2015

Министрите на вчерашниот вонреден состанок постигнаа согласност за планот за прифаќање на бегалците што го предложи претседателот на Европската Комисија, Јункер... Нема договор за бегалците како што сакавме, изјави вчера вечер европскиот комесар за ...

Обемот на бегалскиот проект на Германија

Оff.net - 15.09.2015

Во јануари Германците предвидуваа дека годинава во земјата ќе пристигнат 300.000 бегалци. Во август годинава министерот за внатрешни, по репрограмирање на бројката, соопшти дека очекувањата се 800.000 луѓе.

Илјадници бегалци започнаа штрајк со глад во јужна Унгарија

Радио МОФ - 15.09.2015

Илјадници бегалци, главно од Сирија, започнаа штрајк со глад во јужна Унгарија, во близина на границата со Србија, јавуваат светските медиуми. Бегалците протестираат против одлуката на унгарските власти и формално да ја затворат границата со Србија, ...

Унгарија ја затвори границата – Србија на удар - кризата со бегалците влегува во нова драматична фаза

Алфа - 15.09.2015

Долж граничната линија е поставена ограда, патролираат војници и полицајци во полна боева опрема, а на граничните премини бегалците можат да поминат само доколку прифатат уредно да бидат регистрирани.

Берлин за намалување на структурни фондови за земјите кои се против бегалските квоти

Макфакс - 15.09.2015

Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер во вторникот по неуспешната средба за распределба на бегалците и мигрантите по земјите членки на Европската унија, ја спомена можноста членките кои одбиваат да ги прифатат задолжителните квоти ...

Хаос во Унгарија: Воведена вонредна состојба, бегалците во очај штрајкуваат со глад (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 15.09.2015

Група бегалци ја пресекле утринава оградата на границата меѓу Унгарија и Србија, а 16 биле веднаш приведени од страна на полицијата. Емигрантите во очај почнале штрајк со глад, пренесуваат агенциите.

Турција: Потона брод со бегалци, 22 жртви

МРТ - 15.09.2015

Турската крајбрежна стража успеала да спаси 211 луѓе коишто се префрлени во Мугла, на брегот на Егејско море. Бродот испловил од турскиот брег рано во мугрите... Најмалку 22 бегалци, меѓу кои и 4 деца се удавиле утрото во водите на југозападна ...

Унгарците на бегалците им делат летоци со исцртани рути низ Хрватска (ФОТО)

МКД - 15.09.2015

Унгарија целосно ги затвори своите граници, а утринава биле уапсени 45 бегалци на кои сега им се заканува затворска казна во траење од три години. Од унгарска страна волонтери на бегалците им делат мапи со алтернативна рута низ Хрватска, која ја ...

УНХЦР: Бегалците би можеле да најдат нова маршрута заобиколувајќи ја Унгарија

А1 On - 15.09.2015

Откако Унгарија го ограничи влегувањето на бегалците на нејзина територија, тие најверојатно ќе се насочат кон други земји, создавајќи нова маршрута за движење кон западноевропските држави, изјави денеска портпаролката на Високиот комесаријат на ОН ...

Штрајк на унгарско-српската граница, прогласена вонредна состојба на две места

Нова ТВ - 15.09.2015

„Без храна, без вода“ е транспарент под кој бегалците во просторот на границата меѓу Србија и Унгарија штрајкуваат со глад незадоволни од односот на унгарские власти кон нив. Ваквите случувања се откако група бегалци утрово ја пресекле оградата на ...

Германија: Европа направи будала од себе

Макфакс - 15.09.2015

Германскиот вицеканцелар Зигмар Габриел изјави во вторникот дека Европа „повторно направи будала од себе“ во бегалската криза и побара состанок на лидерите на државите членки на ЕУ. Според него, европските лидери „мораат брзо да се состанат бидејќи ...

Си-ен-ен во Гевгелија. Не е на добро!(ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 15.09.2015

Доаѓањето на екипа на Си-ен-ен на македонско-грчката граница, многумина веќе го прокементираа како – беља работа. Голем дел од странските дописници од Македонија го продолжија престојот во Гевгелија очекувајќи напливот на бегалци од Сирија овие ...

Словачка бара самит на ЕУ за миграцијата

А1 On - 15.09.2015

Словачка повика на свикување на вонреден самит на Европската унија, на кој ќе се одлучи за следните чекори во справувањето со миграциската криза, јави дописникот на МИА од Прага. – Самитот, конечно, треба да одлучи за следните чекори.

Самит на ЕУ за бегалската криза

Репортер - 15.09.2015

Канцеларите на Германија и Австрија, Ангела Меркел и Вернер Фајман денеска соопштија дека во телефонски разговор со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск се договориле следната недела да се одржи вонреден Самит на ЕУ посветен на бегалската ...

Унгарија ги затвора граничните премини кон Србија, уапесни 60 бегалци! (ФОТО)

Кирилица - 15.09.2015

Унгарската полиција и војска строго ја контролираат границата со Србија. По граничниот премин Хоргош 2, затворен е и преминот Хоргош. Уапсени се 60 бегалци кои се обиделе илегално да ја преминат границата, јавуваат српските медиуми.

Хаос на Хоргош, бегалците штрајкуваат со глад

Макфакс - 15.09.2015

Граничниот премин Хоргош на унгарско-српската граница затворен е во средата, а над илјада бегалци тргнаа кон преминот инсистирајќи унгарската полиција да ги пушти. Бегалците од Блискиот исток, на кои Хоргош им е пречка на патот кон земјите на ...

Вулин: Србија не е концентрационен логор на Унгарија

+инфо - 15.09.2015

Официјален Белград денеска остро ја предупреди Владата во Будимпешта да не ги враќа назад од Унгарија во Србија, бегалците кои веќе се наоѓаат на унгарска територија. Предупредувањето доаѓа откако по стапувањето во сила на новите законски мерки за ...

Драматично на Унгарско– српската граница, илегалното минување е кривично дело

МРТ - 15.09.2015

Во Унгарија од полноќ стапи во сила Законот со кој се предвидува контрола на границата и закана од затворска казни за илегално минување на границата... Со војска, полиција, ограда и затварање на воздушниот простор долж границата со Србија, во ...

Трошоците на државата се зголемуваат со приливот на илегални мигранти

МРТ - 15.09.2015

Со зголемувањето на интензитетот на бегалскиот бран, растат и трошоците на државава за справување со ситуацијата. Само полицијата на месечно ниво одвојува 800 илјади евра. Македонија на располагање ги стави сите ресурси, и човечки и материјални, за ...

Не наседнувајте на лажните фотографии што се шират против бегалците (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 15.09.2015

Фотографијата која последните неколку дена се шири по социјалните мрежи предизвика поприлична дебата, а на неа наводно се гледа како бегалци ја напаѓаат германската полиција, наводно мафтајќи со знаме на ИСИС.

Повеќе пари за Грција за справување со бегалската криза

Р.С.Европа - 15.09.2015

Германската Влада сугерира издвојување на повеќе пари од европските фондови за Грција, за да и се помогне на земјата во справувањето со бегалската криза. Министерот за внатрешни работи на Германија, Томас де Мезиер во интервју за германската ...

ИСТАНБУЛ: Стотици мигранти ја „окупираа“ главната автобуска станица (ФОТО)

Телеграф - 15.09.2015

Тие најавиле дека се подготвени да организираат штрајк и блокади во реоните на границата кон Грција, со цел да извршат притисок врз властите за да им дозволат „да влезат во Европа по копнен пат“ Неколку стотици мигранти, во најголемиот број сириски ...

Меркел: Не ги охрабрив бегалците да дојдат во Европа

Макфакс - 15.09.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел во вторникот ги отфрли обвинувањата дека Германија дополнително ги охрабрила бегалците да тргнат кон Европа, испраќајќи им сигнали за добредојде. Меркел изјави дека сликите кои го обиколија светот не се нејзини, ...

Австрија ќе ги контролира своите граници

Репортер - 15.09.2015

Од вечерва на полноќ Австрија ќе воведе гранична контрола на својата граница кон Италија, Словачка, Словенија и Унгарија, соопшти денеска австриското Министерство за внатрешни работи. Како што јави ДПА, во соопштението се наведува дека за ваквата ...

Мигрантската политика на Брисел нема врска со реалноста

Нова ТВ - 15.09.2015

Унгарската ограда и затворањето на границата со Србија ќе ја натера и Србија да ја затвори границата а по неа и Македонија би можела тоа да го стори, стравува извор на Европската комисија (ЕК) со кој разговараше НОВА.

Могерини: Членките на ЕУ не одделија доволно средства за бегалците

Алфа - 15.09.2015

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини упати критика до земјите-членки затоа што не одделиле доволно средства за справување со причините за миграцискиот бран.

Кукан: ЕУ итно да реагира на кризата на унгарско-српската граница

Макфакс - 15.09.2015

Моментната состојба на унгарско-српската граница е исклучително загрижувачка, се влошува од минута во минута и бара итна реакција, оцени членот на Европскиот парламент, Едуард Кукан, по прогласувањето на вонредна состојба во Унгарија поради приливот ...

И Грција може да колабира од бранот бегалци

+инфо - 15.09.2015

За Грција веројатно ќе биде се потешко да се справи со бегалците, кои пристигнале во земјата, додека едностраните одлуки на други европски држави предизвикуваат „застој“, а одолговлекувањето не го спречи приливот на нови бегалци, изјави грчкиот ...

Автобусите со бегалци се пренасочуваат кон Хрватска

Макфакс - 15.09.2015

Автобусите кои во изминатите денови ги превезуваа бегалците од Прешево кон границата со Унгарија во вторникот вечерта се пренасочуваат кон Шид и границата со Хрватска, јави Б92. На репортерот на Б92 кој се наоѓа во Прешево еден од возачите на ...

Србија ги пренасочува автобусите со бегалци кон Хрватска!

Кирилица - 15.09.2015

Автобусите кои претходните денови ги превезуваа бегалците во соседна Србија од Прешево кон Унгарија се пренасочуваат на Шид и границата со Хрватска, јавуваат српските медиуми. Возачите на автобусите изјавуваат дека им е наложен бегалците да ги ...

Берлин: Повеќе пари за Грција за бегалската криза

Репортер - 15.09.2015

Германската Влада сугерира издвојување на повеќе пари од европските фондови за Грција, за да и се помогне во справувањето со бегалската криза. Министерот за внатрешни работи на Германија, Томас де Мезиер во интервју за германската телевизија ЗДФ, ...

Бегалци го “окупираа” Истанбул

Репортер - 15.09.2015

Неколку стотици имигранти, во најголемиот број сириски бегалци, денеска пристигнаа на централната автобуска станица во Истанбул, со недеж дека од таму со автобуси ќе заминат за градот Едрене, кој се наоѓа кај тромеѓето на турската граница со Грција ...

ФОТО: Мигрантите негативно влијаат врз рејтингот на Меркел

Курир - 15.09.2015

Огромниот број бегалци кои оваа година влегоа во Германија значително влијаат на расположението на германските гласачи и доколку бегалската криза наскоро не запре може да има сериозни последици врз резултатите од редовните федерални парламентарни ...

Австрија воведува контрола на своите граници

Алфа - 15.09.2015

Од вечерва на полноќ Австрија ќе воведе гранична контрола на својата граница кон Италија, Словачка, Словенија и Унгарија, соопшти денеска австриското Министерство за внатрешни работи. Од вечерва на полноќ Австрија ќе воведе гранична контрола на ...

Следната недела Самит на ЕУ за бегалската криза

Алфа - 15.09.2015

Меркел притоа ги отфрли како неосновани твдењата дека со изјави од типот дека бегалците се добредојдени, Германија уште повеќе ги охрабирила имигрантите да се упатат кон Европа. Канцеларите на Германија и Австрија, Ангела Меркел и Вернер Фајман ...

Могерини: Членките на ЕУ не одделија доволно средства за бегалците

А1 On - 15.09.2015

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини упати критика до земјите-членки затоа што не одделиле доволно средства за справување со причините за миграцискиот бран.

Могерини: Членките на ЕУ не одделија доволно средства за бегалците

Репортер - 15.09.2015

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини упати критика до земјите-членки затоа што не одделиле доволно средства за справување со причините за миграцискиот бран.

Австрија воведe контрола на своите граници

+инфо - 15.09.2015

Од вечерва на полноќ Австрија ќе воведе гранична контрола на својата граница кон Италија, Словачка, Словенија и Унгарија, соопшти денеска австриското Министерство за внатрешни работи. Како што јави ДПА, во соопштението се наведува дека за ваквата ...

Могерини: Членките на ЕУ не одделија доволно средства за бегалците

+инфо - 15.09.2015

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини упати критика до земјите-членки затоа што не одделиле доволно средства за справување со причините за миграцискиот бран.

Кукан: Ужасно е тоа што се случува, мора да се најде решение за бегалците

Кирилица - 15.09.2015

Моментната состојба на унгарско-српската граница е исклучително загрижувачка, се влошува од минута во минута и бара итна реакција, оцени членот на Европскиот парламент, Едуард Кукан, по прогласувањето на вонредна состојба во Унгарија поради приливот ...

Унгарија ќе ги одбива барања за азил на бегалците што не поднеле барање во Србија

+инфо - 15.09.2015

Унгарија ќе одбие да прими баратели на азил кои влегуваат од Србија, а кои претходно не побарале азил во таа земја, изјави синоќа портпаролот на унгарската влада Золтан Ковач. - Бидејќи такви се меѓународните правила, работите така и ќе ...

Бегалскиот центар на Табановце засега нема да се оградува по примерот на Гевгелија (видео)

Кумановски м. - 15.09.2015

Во работна посета на локалната самоуправа на Куманово, вчера присуствуваше директорката на Центарот за управување со кризи, а по повод бегалската криза која не го одмина и северниот премин на Табановце.

Меркел: Не ги охрабрив бегалците да дојдат во Европа

Точка - 15.09.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел во вторникот ги отфрли обвинувањата дека Германија дополнително ги охрабрила бегалците да тргнат кон Европа, испраќајќи им сигнали за добредојде. Меркел изјави дека сликите кои го обиколија светот не се нејзини, ...

Унгарија: Бегалците штрајкуваат со глад

Локално - 15.09.2015

Околу сто бегалци од Блискиот Исток штрајкуваат со глад и жед незадоволни од однесувањето на унгарските власти, јави репортерот на Танјуг. Бегалците, кои се наоѓаат на „ничија земја“, седат на ледината, а околу нив се наоѓаат транспаренти испишани ...

Австриски суд оценува дека Унгарија веќе не е безбедна земја за давање азил

Точка - 15.09.2015

Управниот суд во Австрија оценил дека Унгарија веќе не е безбедна земја за давање на азил на бегалците, потенцирајќи дека од октомври минатата година, состојбата во земјата значително се променила, пренесуваат светските агенции.

Унгарија: Бегалците штрајкуваат со глад

Денешен - 15.09.2015

Околу сто бегалци од Блискиот Исток штрајкуваат со глад и жед незадоволни од однесувањето на унгарските власти, јави репортерот на Танјуг. Бегалците, кои се наоѓаат на „ничија земја“, седат на ледината, а околу нив се наоѓаат транспаренти испишани ...

Хаос на Хоргош, бегалците штрајкуваат со глад

Точка - 15.09.2015

Граничниот премин Хоргош на унгарско-српската граница затворен е во средата, а над илјада бегалци тргнаа кон преминот инсистирајќи унгарската полиција да ги пушти. Бегалците од Блискиот исток, на кои Хоргош им е пречка на патот кон земјите на ...

Мигрантите негативно влијаат врз рејтингот на Меркел

Република - 15.09.2015

Огромниот број бегалци кои оваа година влегоа во Германија значително влијаат на расположението на германските гласачи и доколку бегалската криза наскоро не запре може да има сериозни последици врз резултатите од редовните федерални парламентарни ...

Белград со порака до Будимпешта: Србија не е концентрационен логор на Унгарија

еМагазин - 15.09.2015

Официјален Белград денеска остро ја предупреди Владата во Будимпешта да не ги враќа назад од Унгарија во Србија, бегалците кои веќе се наоѓаат на унгарска територија. Предупредувањето доаѓа откако по стапувањето во сила на новите законски мерки за ...

Европа се враќа 30 години наназад: Мигрантите го рушат Шенген

Вечер Прес - 15.09.2015

Европа се враќа 30 години наназад, поради кризата со мигрантите. Само што заврши кризата со еврото во Европската Унија, во моментов во тек е друга криза Европа се враќа 30 години наназад, поради кризата со мигрантите.

Европа се враќа 30 години наназад: Мигрантите го рушат Шенген

Точка - 15.09.2015

Европа се враќа 30 години наназад, поради кризата со мигрантите. Само што заврши кризата со еврото во Европската Унија, во моментов во тек е друга криза што се заканува да ги сруши темелите на Европската Унија, односно главната идеја "Европа без ...

Рампа на Балканскиот коридор, Македонија и Србија во исчекување

Вечер Прес - 15.09.2015

Илјадници бегалци и мигранти се заглавени во пограничниот реон во Србија, нови пристигнуваат на јужната граница со Грција. ЕУ и ЕК ја осудија постапката на Унгарија, а премиерот Орбан според неофицијални информации планира да го зголеми бројот на ...

Од Русија со љубов: Доаѓа крај на Европа!

Локално - 15.09.2015

Александар Проханов тврди дека знае што точно се случува со бегалската криза во Европа. Америка go запалила фитилot на ” демографскаta бомба ”, тврди писателот и новинар во државниот канал Русија 24.

Бегалците и го срушија рејтингот на Меркел

еМагазин - 15.09.2015

Огромниот број бегалци кои оваа година влегоа во Германија значително влијаат на расположението на германските гласачит и доколку бегалската криза наскоро не запре може да има сериозни последици врз резултатите од редовните федерални парламентарни ...

Не се сите пари на светот во Германија- САД и арапските земји да дадат по $ 1,7 милијарди за Блискиот Исток

Локално - 15.09.2015

Агенцијата на ОН за бегалци проценува дека 3,68 милиони сириски бегалци има во Либан, Јордан и Турција. “Ја повикувам Европа уште еднаш да одвои 1,5 милијарди евра, исто така, бара САД и земјите од Персискиот Залив да придонесат со слични суми”, ...

Унгарците планираат ѕид и на границата со Романија

Република - 15.09.2015

Унгарија планира да ја затвори и границата со Романија поради напливот од бегалци од Сирија, јавија медиумите. Освен што ја затворија границата со Србија, Унгарците планираат да кренат ѕид и со Романија со цел да го запрат приливот на мигранти од ...

Членките на ЕУ повторно без договор за бегалците

Република - 15.09.2015

Не постигнавме договор за бегалците, изјави синоќа европскиот комесар за внатрешни работи Димитрис Аврамопулос по состанокот на министрите за правда и внатрешни работи на земјите членки на ЕУ. Следниот состанок е на 6 октомври.

Унгарија ќе ги одбива барањата за азил на оние кои не поднеле барање во Србија

Вечер Прес - 15.09.2015

Унгарија ќе одбие да прими баратели на азил кои влегуваат од Србија, а кои претходно не побарале азил во таа земја, изјави синоќа портпаролот на унгарската влада Золтан Ковач Унгарија ќе одбие да прими баратели на азил кои влегуваат од Србија, а кои ...

Унгарија целосно ја затвори границата со Србија

МК News - 15.09.2015

Унгарија попладнево ја затвори границата кон Србија, иако тоа беше најавено за вечерва на полноќ, кога стапуваат во сила измените во законите со кои се предвидува значително засилување на гранична контрола, јави српската државна телевизија РТС.

Македонски волонтери ги советуваат мигрантите: Избегнете ја Унгарија, одете преку Хрватска

Точка - 15.09.2015

Во два округа на југот на Унгарија, поради големиот број на бегалци била прогласена вонредна состојба, а некои од нив размислуваат за тоа да го продолжат патот преку Хрватска. Поради големиот прилив на бегалци, во двата округа на југот на Унгарија е ...

(ГAЛЕРИЈА) Бегалци штрајкуваат со глад и жед на „ничија земја”

Фактор - 15.09.2015

Откако Унгарија прогласи вонредна состојба на границата со Србија, полицијата ги апси сите илегалци. По спуштањето на рапмата, унгарската полиција, денеска уапси околу 16 мигранти кои ја исекле оградата и се обиделе да ја преминат границата.

Унгарија повеќе не е безбедна земја, одлучи австриски суд

Денешен - 15.09.2015

Управниот суд во Австрија оцени дека Унгарија повеќе не е безбедна држава за давање азил на бегалците. – Состојбата во Унгарија од октомври минатата година е значително променета, поради големиот бран бегалци.

Унгарците ја затворија границата: Судбината на мигрантите неизвесна

Точка - 15.09.2015

Унгарците на полноќ го затворија „Хоргош 2“ - последниот граничен премин преку кој бегалците можеа да влезат во нивната држава. Граничниот премин „Хоргош 2“ преку кој бегалците пешки можеа да влезат во Унгарија во текот на вчерашниот ден беше ...

Вулин: Мигрантите нема да можат да излезат од Унгарија

Република - 15.09.2015

Мигрантите кои нема да успеат да ја преминат унгарската граница и да останат на ничија земја, ќе можат да се вратат во Србија и да престојуваат во прифатните центри, додека оние кои ќе преминат во Унгарија, нема да бидат прифатени во Србија, изјави ...

ЕУ поделена околу прашањето за бегалците

Денешен - 15.09.2015

Не е постигнат посакуваниот договор, изјави синоќа европскиот комесар за внатрешни работи Димитрис Аврамопулос по средбата на министрите за правда и внатрешни работи на земјите членки на ЕУ. – Не е постигнат посакуваниот договор.

Бегалците ја пресекоа оградата, јуришаат на Унгарија - приведени се 9380 лица

Вечер Прес - 15.09.2015

Група бегалци утрово ја пресекле оградата на границата меѓу Унгарија и Србија. Полицијата веднаш привела 16 и тие ќе бидат првата група бегалци на кои ќе биде применет новиот закон за државна граница Група бегалци утрово ја пресекле оградата на ...

Автобусите со бегалците пренасочени кон Хрватска

Вечер Прес - 15.09.2015

Автобусите кои минатите денови превезуваа бегалци од Прешево кон границата со Унгарија, сега се пренасочуваат на граничниот премин Шид, за влез во Хрватска, јавуваат медиумите во Србија. Одлуката е донесена откако унгарската влада прогласи вонредна ...

Автобусите со бегалците пренасочени кон Хрватска

Република - 15.09.2015

Автобусите кои минатите денови превезуваа бегалци од Прешево кон границата со Унгарија, сега се пренасочуваат на граничниот премин Шид, за влез во Хрватска, јавуваат медиумите во ...

Кукан: ЕУ итно да реагира на кризата на унгарско-српската граница

Точка - 15.09.2015

Моментната состојба на унгарско-српската граница е исклучително загрижувачка, се влошува од минута во минута и бара итна реакција, оцени членот на Европскиот парламент, Едуард Кукан, по прогласувањето на вонредна состојба во Унгарија поради приливот ...

ЕУ се усогласува- Франција сака депортација на економските емигранти

Локално - 15.09.2015

Европската гранична агенција “Фронтекс” треба да добие право да ги депортира економските емигранти кои илегално влегле во ЕУ. За ова повика ноќеска во Брисел францускиот министер за внатрешни работи Бернар Казењов.Европската комисија доби задача од ...

Австрија воведува контрола на своите граници

Тера - 15.09.2015

Од вечерва на полноќ Австрија ќе воведе гранична контрола на својата граница кон Италија, Словачка, Словенија и Унгарија, соопшти денеска австриското Министерство за внатрешни работи. Како што јави ДПА, во соопштението се наведува дека за ваквата ...

Хрватска во паника, можно воведување вонредна состојба

Вечер Прес - 15.09.2015

Возачите на автобусите имаат наредба директно да возат кон Хрватска, а и сите возила кои се упатуваат кон унгарската граница, српската полицијата ги преусмерува кон Хрватска. Околу 1000 бегалци веќе тргнале од блокираната унгарска граница кон ...

Половина Французи се за политиката на Марин Ле Пен

Вечер Прес - 15.09.2015

Тесно мнозинство од испитаните Французи, сметаат дека крајно-десничарскиот Национален фронт е во право кога ги брани цврстите позиции против приливот на бегалци или други емигранти во Европа Тесно мнозинство од испитаните Французи, сметаат дека ...

Wall Street Journal: Сириската граѓанска војна сама “стигна” до Америка

Локално - 15.09.2015

Вашингтон се најде под притисок на “блокираната и под опсада Европа”, која бара сместување на неколку десетици илјади бегалци во САД Надворешната политика на администрацијата на претседателот Барак Обама довела до катастрофални последици не само за ...

МВР троши дополнителни 800 илјади евра месечно поради бегалската криза

Република - 15.09.2015

Вкупно 800 илјади евра месечно троши Министерството за внатрешни работи како дополнителна сума откако во земјата има вонредна состојба со бегалската криза. Како министерство кое е одговорно за безбедноста на земјата и на граѓаните, велат, мораат да ...

Белград со порака до Будимпешта: Србија не е концентрационен логор на Унгарија

Локално - 15.09.2015

Официјален Белград денеска остро ја предупреди Владата во Будимпешта да не ги враќа назад од Унгарија во Србија, бегалците кои веќе се наоѓаат на унгарска територија. Предупредувањето доаѓа откако по стапувањето во сила на новите законски мерки за ...

Унгарија повеќе не е безбедна земја за баратели на азил

Вечер Прес - 15.09.2015

Управниот суд во Австрија оцени дека Унгарија повеќе не е безбедна држава за давање азил на бегалците Управниот суд во Австрија оцени дека Унгарија повеќе не е безбедна држава за давање азил на бегалците.

Унгарија повеќе не е безбедна земја, одлучи австриски суд

Република - 15.09.2015

Управниот суд во Австрија оцени дека Унгарија повеќе не е безбедна држава за давање азил на бегалците. – Состојбата во Унгарија од октомври минатата година е значително променета, поради големиот бран бегалци.

Бегалците ја пресекоа оградата, јуришаат на Унгарија – приведени се 9380 лица

Република - 15.09.2015

Група бегалци утрово ја пресекле оградата на границата меѓу Унгарија и Србија. Полицијата веднаш привела 16 и тие ќе бидат првата група бегалци на кои ќе биде применет новиот закон за државна граница.

Бегалците влијаат врз рејтингот на Меркел

Денешен - 15.09.2015

Огромниот број бегалци кои оваа година влегоа во Германија значително влијаат на расположението на германските гласачит и доколку бегалската криза наскоро не запре може да има сериозни последици врз резултатите од редовните федерални парламентарни ...

Габриел: Европа се посрамоти со тоа што не постигна договор за бегалските квоти

Денешен - 15.09.2015

Германскиот заменик канцелар Зигмар Габриел денеска изјави дека ЕУ се посрамоти со тоа што министрите за внатрешни работи на државите членки не постигнаа договор за планираните квоти за распределба на 120.000 бегалци.

Издадени потврди на уште 1.870 бегалци и мигранти

Вечер Прес - 15.09.2015

Унгарија ноќеска ги затвори сите илегални премини на границата со Србија. Утрово беше пробиена но потоа повторно затворена. Во Србија се зголемува бројот на бегалци и мигранти но и тензијата.

Бегалци штрајкуваат со глад откако Унгарија ја затвори границата (фотогалерија)

Република - 15.09.2015

Откако Унгарија прогласи вонредна состојба на границата со Србија, полицијата ги апси сите илегалци. По спуштањето на рапмата, унгарската полиција, денеска уапси околу 16 мигранти кои ја исекле оградата и се обиделе да ја преминат границата.

Половина Французи се согласуваат со позициите на Националниот Фронт

Денешен - 15.09.2015

Тесно мнозинство од испитаните Французи, сметаат дека крајно-десничарскиот Национален фронт е во право кога ги брани цврстите позиции против приливот на бегалци или други емигранти во Европа, ова според истражувањето за Опинион Веј за МетроЊуз и ...

Голем број бегалци од утринава чекаат да ја минат српско-унгарската граница

Денешен - 15.09.2015

На граничниот премин „Хоргош 2“ утринава има голем број бегалци, кои од затворањето на границата, половина час по полноќ, чекаат да влезат во Унгарија, јави Танјуг од самото место. На локалните патишта бегалците и натаму пристигнуваат во групи, а ...

Берлин за намалување на структурни фондови за земјите кои се против бегалските квоти

Точка - 15.09.2015

Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер во вторникот по неуспешната средба за распределба на бегалците и мигрантите по земјите членки на Европската унија, ја спомена можноста членките кои одбиваат да ги прифатат задолжителните квоти ...

Вулин: Мигрантите нема да можат да излезат од Унгарија!

Вечер Прес - 15.09.2015

Мигрантите кои нема да успеат да ја преминат унгарската граница и да останат на ничија земја, ќе можат да се вратат во Србија и да престојуваат во прифатните центри, додека оние кои ќе преминат во Унгарија, нема да бидат прифатени во Србија ...

На бегалците им се делат летоци со маршрута преку Хрватска

Република - 15.09.2015

Откако Унгарија одлучи да ги затвори своите граници, „Фејсбук“ групата „ Avoid Hungary – Migration news “ (Избегнувајте ја Унгарија – вести за бегалци) подготви мапи со алтернативни рути кои како летоци им се делат на бегалците на македонската ...

Бегалци ја пресекоа жицата на српско-унгарската граница

Точка - 15.09.2015

Група бегалци изутринава ја пресече оградата на границата меѓу Унгарија и Србија. Шестнаесет лица се преведени и тие ќе бидат првите врз кои ќе биде применет новиот закон за државна граница.

Берлин бара санкции за земјите на ЕУ кои не примаат бегалци

Република - 15.09.2015

Официјален Берлин бара Европската унија да разгледа евентуален „финансиски притисок“ против нејзините земји-членки, кои се противат на планот за прераспределба на бегалци. Откако на вчерашниот состанок во Брисел членките на ЕУ не успеаја да се ...

Голем број бегалци од утринава чекаат да ја минат српско-унгарската граница

Република - 15.09.2015

На граничниот премин „Хоргош 2“ утринава има голем број бегалци, кои од затворањето на границата, половина час по полноќ, чекаат да влезат во Унгарија, јави Танјуг од самото место. На локалните патишта бегалците и натаму пристигнуваат во групи, а ...

Половина Французи се согласни со Ле Пен за емигрантите

Република - 15.09.2015

Повеќе од половина од испитаните Французи сметаат дека крајно-десничарскиот Национален фронт е во право кога ги брани цврстите позиции против приливот на бегалци или други емигранти во Европа, ова според истражувањето за Опинион Веј за МетроЊуз и ...

Австриски суд оценува дека Унгарија веќе не е безбедна земја за давање азил

Тера - 15.09.2015

Управниот суд во Австрија оценил дека Унгарија веќе не е безбедна земја за давање на азил на бегалците, потенцирајќи дека од октомври минатата година, состојбата во земјата значително се променила, пренесуваат светските агенции.

Унгарија: Бегалците штрајкуваат со глад

Република - 15.09.2015

Околу сто бегалци од Блискиот Исток штрајкуваат со глад и жед незадоволни од однесувањето на унгарските власти, јави репортерот на Танјуг. Бегалците, кои се наоѓаат на „ничија земја“, седат на ледината, а околу нив се наоѓаат транспаренти испишани ...

И Австрија ја затвора границата за бегалците

Република - 15.09.2015

Од вечерва на полноќ Австрија ќе воведе гранична контрола на својата граница кон Италија, Словачка, Словенија и Унгарија, соопшти денеска австриското Министерство за внатрешни работи. Како што јави ДПА, во соопштението се наведува дека за ваквата ...

Габриел: Европа се посрамоти со тоа што не постигна договор за бегалските квоти

Република - 15.09.2015

Германскиот заменик канцелар Зигмар Габриел денеска изјави дека ЕУ се посрамоти со тоа што министрите за внатрешни работи на државите членки не постигнаа договор за планираните квоти за распределба на 120.000 бегалци.

На Табановце ќе се постават објекти за бегалци

Kumanovo News - 15.09.2015

На Железничкиот граничен премин Табановце, Хабитат ќе постави објекти за бегалците. Ова денеска го најави претставник од Хабитат на состанокот на регионалниот штаб, кој се одржа во просториите на Црвен Крст Куманово.

Во Унгарија во понеделникот влегле рекордни 9.380 бегалци

Точка - 15.09.2015

Унгарската полиција објави дека во земјата во понеделникот влегол рекорден број од 9.380 бегалци, пред на сила во вторникот да стапат заострените прописи. Преминувањето на бегалците од Србија кон Унгарија во вторникот е целосно блокиран, бидејќи ...

Берлин бара санкции за ЕУ-членките кои не примаат бегалци

Денешен - 15.09.2015

Официјален Берлин бара Европската унија да разгледа еветуален „финансиски притисок“ против нејзините земји-членки, кои се противат на планот за прераспределба на бегалци. Откако на вчерашниот состанок во Брисел членките на ЕУ не успеаја да се ...

Танјуг: На бегалците им се делат летоци со рута преку Хрватска

Локално - 15.09.2015

Откако Унгарија одлучи да ги затвори своите граници, Фејсбук групата „Avoid Hungary – Migration news“ (Избегнувајте ја Унгарија – вести за бегалци) подготви мапи со алтернативни рути кои како летоци им се делат на бегалците на македонската граница, ...

Турската жандармерија пресретна стотици бегалци близу границата со Грција

Денешен - 15.09.2015

Турските безбедносни сили денеска пресретнале неколку стотици бегалци, во најголемиот број Сиријци, кои се движеле кон границата на Турција со Грција, со што се создава ново потенцијално место за ескалација на бегалската криза во Европа.

ЕУ поделена околу прашањето за бегалците

Република - 15.09.2015

Не е постигнат посакуваниот договор, изјави синоќа европскиот комесар за внатрешни работи Димитрис Аврамопулос по средбата на министрите за правда и внатрешни работи на земјите членки на ЕУ. – Не е постигнат посакуваниот договор.

Берлин бара санкции за ЕУ-членките кои не примаат бегалци

Н.Македонија - 15.09.2015

Официјален Берлин бара Европската унија да разгледа еветуален „финансиски притисок“ против нејзините земји-членки, кои се противат на планот за прераспределба на бегалци Откако на вчерашниот состанок во Брисел членките на ЕУ не успеаја да се ...

Може ли Македонија да стане камп за бегалците?

Н.Македонија - 15.09.2015

Во случај да се продолжи со политиката на затворање на границите на Европската Унија, која викендов ја иницираа европските држави како Германија, Франција, Чешка, Полска и Унгарија, логично се наметнува прашањето дали Македонија, со постојаниот ...

Бегалците влијаат врз рејтингот на Меркел

Н.Македонија - 15.09.2015

Огромниот број бегалци кои оваа година влегоа во Германија значително влијаат на расположението на германските гласачит и доколку бегалската криза наскоро не запре може да има сериозни последици врз резултатите од редовните федерални парламентарни ...

Могерини: Членките на ЕУ не одделија доволно средства за бегалците

Н.Македонија - 15.09.2015

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини упати критика до земјите-членки затоа што не одделиле доволно средства за справување со причините за миграцискиот бран Могерини денеска пред пратениците од ...

Бегалци „ја окупираа“ централната автобуска станица во Истанбул

Lider - 15.09.2015

Неколку стотици имигранти, во најголемиот број сириски бегалци, денеска пристигнаа на централната автобуска станица во Истанбул, со недеж дека од таму со автобуси ќе заминат за градот Едрене, кој се наоѓа кај тромеѓето на турската граница со Грција ...

Србија не е концентрационен логор на Унгарија

Идивиди - 15.09.2015

Лондон, 15 септември 2015 (МИА) - Официјален Белград денеска остро ја предупреди Владата во Будимпешта да не ги враќа назад од Унгарија во Србија, бегалците кои веќе се наоѓаат на унгарска територија.

Австрија воведува контрола на своите граници

Lider - 15.09.2015

Од вечерва на полноќ Австрија ќе воведе гранична контрола на својата граница кон Италија, Словачка, Словенија и Унгарија, соопшти денеска австриското Министерство за внатрешни работи. Како што јави ДПА, во соопштението се наведува дека за ваквата ...

Могерини: Членките на ЕУ не одделија доволно средства за бегалците

Lider - 15.09.2015

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини упати критика до земјите-членки затоа што не одделиле доволно средства за справување со причините за миграцискиот бран.

Унгарија ќе ги одбива барањата за азил, на бегалците што не поднеле барање во Србија

Lider - 15.09.2015

Унгарија ќе одбие да прими баратели на азил кои влегуваат од Србија, а кои претходно не побарале азил во таа земја, изјави синоќа портпаролот на унгарската влада Золтан Ковач. – Бидејќи такви се меѓународните правила, работите така и ќе ...

Бегалците влијаат врз рејтингот на Меркел

Lider - 15.09.2015

Огромниот број бегалци кои оваа година влегоа во Германија значително влијаат на расположението на германските гласачит и доколку бегалската криза наскоро не запре може да има сериозни последици врз резултатите од редовните федерални парламентарни ...

ЕУ поделена околу прашањето за бегалците

Lider - 15.09.2015

Не е постигнат посакуваниот договор, изјави синоќа европскиот комесар за внатрешни работи Димитрис Аврамопулос по средбата на министрите за правда и внатрешни работи на земјите членки на ЕУ. – Не е постигнат посакуваниот договор.

Голем број бегалци од утринава чекаат да ја минат српско-унгарската граница

Идивиди - 15.09.2015

Суботица/Хоргош, 15 септември 2015 (МИА) - На граничниот премин „Хоргош 2“ утринава има голем број бегалци, кои од затворањето на границата, половина час по полноќ, чекаат да влезат во Унгарија, јави Танјуг од самото место.

Вулин: Мигрантите нема да можат да излезат од Унгарија

Lider - 15.09.2015

Мигрантите кои нема да успеат да ја преминат унгарската граница и да останат на ничија земја, ќе можат да се вратат во Србија и да престојуваат во прифатните центри, додека оние кои ќе преминат во Унгарија, нема да бидат пр