TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Црвенковски ги подели политичарите и експертите

Deutsche Welle - 14.06.2009

Враќањето на Бранко Црвенковски на лидерската позиција во СДСМ изминатава недела предизвика лавина партиски и експертски мислења во Македонија.

Власта се нервира од новите луѓе на СДСМ

Вест - 11.06.2009

На подготвување и на промоција на економскиот дел од програмата на СДСМ ќе работи потпретседателот Зоран Јовановски. Гордан Георгиев ќе биде одговорен за политичкиот дел, а Зоран Заев за локалната самоуправа ...

СДСМ мора да се зашрафи

Утрински - 11.06.2009

Македонија се наоѓа во специфична ситуација, која е значително драматична и тоа е мојата лична мотивираност за активен политички ангажман.

Црвенковски не е за предвремени избори

Утрински - 11.06.2009

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, е убеден дека со новиот тим и новата програма ќе ја консолидира партијата и ќе победи на наредните парламентарни избори.

Црвенковски: Не сме подготвени за предвремени избори

Н.Македонија - 11.06.2009

Лидерот на СДСМ во Груевски не гледа противник со кој треба да се преокупира и смета дека во овој момент на нив не им се потребни предвремени избори, затоа што се уште немаат направено програма Спроведување ...

Црвенковски го претстави реформираниот СДСМ

Телма - 10.06.2009

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски со новиот тим планира да изготви програма со нови решенија, со кои ќе ја освои поддршката на граѓаните и ќе победи на наредните парламентарни избори.

Политички дебитанти и разузнавачи во тимот на Црвенковски

Н.Македонија - 10.06.2009

Старо-новиот лидер на СДСМ, Бранко Црвенковски, направи кадровско освежување во партијата со вклучување на Зоран Јовановски, Гордан Георгиев, Рената Дескоска, Виктор Димовски, Александар Тавчиовски, Дане ...

СДСМ со тактиката на ВМРО-ДПМНЕ против ВМРО-ДПМНЕ

Н.Македонија - 10.06.2009

Воведувањето нови лица во органите на СДСМ се толкува како копирање на политиката на ВМРО-ДПМНЕ по заминувањето на Љубчо Георгиевски од кормилото на оваа партија Тоа значи дека лидерот на социјалдемократите, ...

Црвенковски го претстави новото раководство на СДСМ

Алсат-М - 10.06.2009

Бранко Црвенковски го престави неговиот тесен круг на соработници со кои ќе ја развива политиката на СДСМ и најави фокусирање на економските прашања и подобрување на животниот стандард на граѓаните.

СДСМ целосно се обновува

Алфа - 10.06.2009

Не се преокупираме со предвремени избори, затоа што во моментов имаме поприоритетни задачи - обнова на партијата и целосно нова програма, врз база на која сакаме да ја добиеме довербата од граѓаните.

Црвенковски го претстави новото раководство на СДСМ

Сител - 10.06.2009

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски со новиот тим планира да изготви програма со нови решенија, со кои ќе ја освои поддршката на граѓаните и ќе победи на наредните парламентарни избори.

Црвенковски го претстави новото раководство на СДСМ

Кирилица - 10.06.2009

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски со новиот тим планира да изготви програма со нови решенија, со кои ќе ја освои поддршката на граѓаните и ќе победи на наредните парламентарни избори Нему, како што рече на ...

Црвенковски: Ова лето нема одмор

Канал5 - 10.06.2009

Ова лето нема одмор рече Црвенковски претставувајќи ги потпретседатели Зоран Јовановски одговорен за економијата и Гордан Георгиев за партиската политика.

Црвенковски: Се ново ќе напраам!

Вечер Прес - 10.06.2009

Старо-новиот претседател на СДСМ Бранко Црвенковски е оптимист дека може да создаде нов лик на партијата, за чиј пад токму тој има најголема заслуга.

ВИДЕО: СДСМ расположена за соработка и со партии од опозицијата и од власта

Нетпрес - 10.06.2009

Претседателот на најголемата опозициска партија СДСМ, Бранко Црвенковски денеска на прес конференција ги соопшти имињата на новите потпретседатели кои овој пат ќе бидат со поразлична функција од претходниот ...

Кој е новиот тим на Црвенковски?

А1 - 09.06.2009

Црвенковски се врати дома, но вратата им ја затвори на оние кои му ја чуваа партијата додека ја водеше државата. До него остана само Зоран Заев. В.д претседателот на СДСМ, сега е потпретседател.

Почнува ли медениот месец на СДСМ?

Утрински - 09.06.2009

Бранко Црвенковски направи тектонски кадровски промени во СДСМ. Дури 80 проценти во централното партиско тело се нови лица, вклучувајќи ги и двајцата потпретседатели, Гордан Георгиев и Зоран Јовановски.

СДСМ со нов тим и стара матрица

Утрински - 09.06.2009

Рекомпонирањето на партиските органи и на раководните структури на најголемата опозициона партија СДСМ на десеттиот вонреден конгрес со нови свежи кадри ја наметна дилемата дали старо-новиот лидер на левицата, ...

Кирилица прашува: Дали Бранко Црвенковски со новиот кадровски состав ќе ја врати СДСМ на старите позиции?

Кирилица - 09.06.2009

Црвенковски по неговиот избор на 24 мај најави формирање на нов силен тим кој сериозно ќе и се спротивстави на актуелната влада На 10-тиот по ред партиски конгрес беа избрани новите членовите на Централниот и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски направи демаскирање на стариот тим

А1 - 08.06.2009

Владејачката партија денеска со критики за новиот тим на Црвенковски. Тој вчера направи демаскирање на стариот тим кој одработуваше за него.

„Невиден рез во СДСМ“

BBC - 08.06.2009

Нови лица треба да го извлечат СДСМ од кризата, која аналитичарите ја оценуваат како најдлабока во досегашното постоење на партијата.

Кој се новите луѓе на Папата

Вест - 08.06.2009

Изненадување за јавноста претставуваат потпретседателите на партијата. Тоа се Гордан Георгиев, од Центарот за истражување Форум, Зоран Јовановски, советник во Комерцијална Банка и градоначалникот на Струмица, ...

На ВМРО – ДПМНЕ не му се допаѓа тимот на Црвенковски

Алфа - 08.06.2009

Нецели 24 часа по вчерашниот вонреден конгрес во Охрид на кој лидерот Црвенковски го обелодени тимот со кој ќе ја води партијата, владејачката ВМРО – ДПМНЕ излезе со критики за новото раководство на ...

СДСМ мора да има нова визија

Алфа - 08.06.2009

СДСМ мора да понуди нов идентитет кој нема да биде детерминиран од изгледот на новото лого или пак знамето, туку од мисијата што мора да ја спроведе.

ДПМНЕ: Црвенковски се демаскираше

Алсат-М - 08.06.2009

ВМРО- ДПМНЕ оценува дека Црвенковски со промените што ги направил во раководството на СДСМ не донел ништо ново на политичката арена.

ВМРО - ДПМНЕ: Новиот тим на Црвенковски со стари кадри на СДСМ

Кирилица - 08.06.2009

ВМРО - ДПМНЕ смета дека новиот тим на Бранко Црвенковски избран на вчерашниот конгрес на партијата е составен од стари кадри на СДСМ кои во минатото работеле за него, истакна на денешната прес-конференција ...

ВМРО ДПМНЕ - нема ништо ново во СДСМ

Сител - 08.06.2009

Екс лидерот на СДСМ Владо Бучковски не бил незадоволен што не е дел од новиот партиски врв, немало да ја напушта партијата. ВМРО ДПМНЕ пак, не гледа во СДСМ реформирана партија, бидејќи луѓето биле исти.

Фракции во СДСМ, Бранко, Љубчо и Тачи во коалиција?!

Вечер Прес - 08.06.2009

Со враќањето на Црвенковски на лидерската позиција само се официјализира она што и досега се случуваше. Тој беше неформален лидер на СДСМ и во времето кога Зоран Заев ја вршеше функцијата в.д.лидер.

ВМРО-ДПМНЕ: Социјалдемократите не се менуваат

Нетпрес - 08.06.2009

По вчерашниот конгрес на СДСМ е сосема јасно дека социјалдемократите не се менуваат, се огласи денеска владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ.