TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пендаровски веќе ги избра членовите на неговиот кабинет?

Нетпрес - 19.05.2019

Една недела откако седна во вилата Водно новиот претседател Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле Бошњаковски.

Првата реформа на претседателот Пендаровски

+инфо - 19.05.2019

Но, каде е тука претседателот на Републиката и неговата улога во комуникацијата со јавноста и поттикнување на овие позитивни општествени процеси? Имам една пријателка која и на речиси 40 години смета дека вистинскиот животен сопатник ќе го препознае ...

Кои се првите луѓе на претседателот?

Сител - 19.05.2019

Една недела откако седна во вилата Водно новиот претседател Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле Бошњаковски.

Утре средба Џафери – Пендаровски

Независен - 19.05.2019

Новиот шеф на државата Стево Пендаровски ќе се сретне утре претпладне и со претседателот на парламентот Талат Џафери, откако минатата седмица ја имаше првата средба со премиерот Зоран Заев.

Утре средба Пендаровски-Ахмети

А1 On - 19.05.2019

Партиски извори од ДУИ, за А1он велат дека претседателот Стево Пендаровски утре ќе има средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Детали за што се однесува средбата не се откриваат. Претходно средба со Пендаровски имаше претседателот на СДСМ, Зоран Заев ...

Познати неколку имиња: Ова се првите луѓе и соработници во кабинетот на Пендаровски

Република - 19.05.2019

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле Бошњаковски, а извори од кабинетот на Пендаровски за телевизија Сител откриваат и нови ...

Ова се првите луѓе и соработници на Пендаровски во неговиот кабинет !

Магазин - 19.05.2019

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле Бошњаковски. Извори од кабинетот на Пендаровски за телевизија Сител откриваат и нови сигурни ...

Денес во Вила Водно средба меѓу Пендаровски и Џафери

Скопје1 - 19.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски денес ќе се сретне со претседателот на парламентот Талат Џафери. Оваа средба е значајна затоа што Пендаровски и Ахмети треба да разменат мислење за непотпишаните закони што на Пендаровски ги наследи од Иванов.

Граѓанско помирување предизвик на поделеното општество

Р.С.Европа - 18.05.2019

Според дел од аналитичарите граѓанското помирување кое претседателот Стево Пендаровски го спомена во инаугуративниот говор е можно, но до него се доаѓа преку политичкото. Други сметаат дека претседателот зборува за граѓанскиот концепт, а не ...

Пендаровски: Борбата за еднаквост вклучително и по сексуална ориентација ја сфаќам како мој политички императив

Фокус - 17.05.2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски денеска изјави дека целосно го поддржува новиот Закон за спречување на дискриминацијата во којшто е вклучена и сексуалната ориентација и родовиот идентитет.

Средба на претседателот Пендаровски со амбасадорите на Јапонија и на Холандија

Канал5 - 17.05.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, денеска ги прими амбасадорката на Јапонија, Кеико Ханеда и амбасадорот на Кралството Холандија, Вилем Вaутер Пломп. Двајцата амбасадори на претседателот Пендаровски му упатија честитки за стапувањето ...

Претседателот Пендаровски потпиша укази на четири системски закони и на Законот за енергетика

Канал5 - 17.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги потпиша указите за прогласување на Закон за судовите, Закон за управни спорови, Закон за прекршоци и на Закон за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите на државнатa управа.

Претседател како шеф на опозиција

Deutsche Welle - 17.05.2019

Повикот на Пендаровски за помирување, делува како исфорсирана флоскула. Кога имате две елити кои се борат за апсолутна власт и контрола врз парите, тогаш во ничиj интерес не е помирувањето, пишува Ивор Мицковски.

„Вила Водно“ не открива имиња, кој ќе биде дел од кабинетот на Пендаровски?

ТВ21 - 17.05.2019

Помина речиси една недела откако новиот Претседател даде заклетва, а сѐ уште не се знае со кого ќе соработува Стево Пендаровски. Имињата кои ќе работат во неговиот кабинет сѐ уште не се обелоденуваат, а за ова прашање „Вила Водно“ е позатворена ...

Претседателот Пендаровски потпиша укази на четири системски закони и на Законот за енергетика

24 Вести - 17.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги потпиша указите за прогласување на Закон за судовите, на Закон за управни спорови, на Закон за прекршоци и на Закон за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите на државната ...

Пендаровски потпиша четири системски закони и Законот за енергетика

Слободен Печат - 17.05.2019

Станува збор за системски закони, чиишто укази за прогласување не беа потпишани од претседателот Иванов. Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска ги потпишал указите за прогласување на Закон за судовите, на Закон за управни спорови, на ...

Пендаровски на средба со амбасадорите на Јапонија и на Холандија

Макфакс - 17.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ја прими амбасадорката на Јапонија, Кеико Ханеда и го прими амбасадорот на Кралството Холандија, Вилем Вaутер Пломп.

Пендаровски: Ќе го потпишам законот за спречување дискриминација на хомосексуалците

Press24 - 17.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски кој во неделата седна во Вила Водно, се огласи на Фејсбук. - Борбата за еднаквост на сите луѓе независно од нивната определба, вклучително и сексуалната ориентација и родовиот идентитет, ја сфаќам како мој политички ...

Пендаровски потпиша укази на четири системски закони и на Законот за енергетика

МКД - 17.05.2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски денеска ги потпиша указите за прогласување на Закон за судовите, на Закон за управни спорови, на Закон за прекршоци и на Закон за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите на ...

Пендаровски ја откочи работата, потпиша четири системски закони и Законот за енергетика

+инфо - 17.05.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска ги потпишал указите за прогласување на Закон за судовите, на Закон за управни спорови, на Закон за прекршоци и на Закон за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите на ...

Пендаровски потпиша укази на четири системски закони и на Законот за енергетиката

Макфакс - 17.05.2019

Претседателот на државата, Стево Пендаровски денеска ги потпиша указите за прогласување на Закон за судовите, на Закон за управни спорови, на Закон за прекршоци и на Закон за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите ...

Пендаровски ги потпиша указите за прогласување на системските закони

Р.С.Европа - 17.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги потпиша указите за прогласување на законите за судовите, за управни спорови, за прекршоци и за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите на државната управа.

Претседателот Пендаровски потпиша укази на четири системски закони и на Законот за енергетика

OhridNews - 17.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска ги потпиша указите за прогласување на Закон за судовите, на Закон за управни спорови, на Закон за прекршоци и на Закон за изменување и дополнување на Законот за организација и ...

Пендаровски потпиша укази на четири системски закони и на Законот за енергетика

ММС - 17.05.2019

Претседателот на државата, Стево Пендаровски денеска ги потпиша указите за прогласување на законите за судовите, за управни спорови, за прекршоци и за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите на државната управа.

Пендаровски потпиша укази на четири системски закони и на Законот за енергетика

Независен - 17.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска ги потпиша указите за прогласување на законите за судовите, за управни спорови, за прекршоци и за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите на ...

Претседателот Пендаровски потпиша укази на четири системски закони и на Законот за енергетика

Нова ТВ - 17.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска ги потпиша указите за прогласување на Закон за судовите, на Закон за управни спорови, на Закон за прекршоци и на Закон за изменување и дополнување на Законот за организација и ...

Пендаровски потпиша укази на четири системски закони и на Законот за енергетика

Press24 - 17.05.2019

Стево Пендаровски денеска ги потпиша указите за прогласување на законите за судовите, за управни спорови, за прекршоци и за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите на државната управа.

Средба на претседателот Пендаровски со амбасадорите на Јапонија и на Холандија

А1 On - 17.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ја прими амбасадорката на Јапонија, Кеико Ханеда и го прими амбасадорот на Кралството Холандија, Вилем Вaутер Пломп.

Заев за средбата: Соработката меѓу претседателот и Владата важна за иднината

Press24 - 17.05.2019

Премиерот Заев на Фејсбук утрово ја искоментира вчерашната средба со Пендаровски во Вила Водно. - Вчера остварив средба со претседателот на која разменивме мислења за актуелните случувања во државата и за идната соработка со Владата.

Пендаровски почна да потпишува укази на закони вратени од Иванов (ФОТО)

PressingTV - 17.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска ги потпиша указите за прогласување на Закон за судовите, на Закон за управни спорови, на Закон за прекршоци и на Закон за изменување и дополнување на Законот за организација и ...

Средба на претседателот Пендаровски со амбасадорите на Јапонија и на Холандија

Скопје инфо - 17.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ги прими амбасадорката на Јапонија, Кеико Ханеда и амбасадорот на Кралството Холандија, Вилем Вaутер Пломп. Двајцата амбасадори на претседателот Пендаровски му упатија ...

ЗАЕВ: Остварив средба со Пендаровски

Денешен - 17.05.2019

Вчера остварив средба со претседателот Стево Пендаровски, на која разменивме мислења за актуелните случувања во државата и за идната соработка со Владата, соопшти денеска премиерот Зоран Заев.

Пендаровски: Со задоволство ќе го потпишам законот за дискриминација на хомосексуалците

Република - 17.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски вчера имаше средба со премиерот Зоран Заев во Вилата на Водно. Како што соопшти кабинетот на претседателот Пендаровски на средбата премиерот Заев упатил честитки за стапувањето на функцијата и му посакал успешна ...

Пендаровски потпиша укази на четири системски закони и на Законот за енергетика

Опсервер - 17.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска ги потпиша указите за прогласување на законите за судовите, за управни спорови, за прекршоци и за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите на ...

Пендаровски потпиша укази на четири системски закони и на Законот за енергетика

Локално - 17.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска ги потпиша указите за прогласување на законите за судовите, за управни спорови, за прекршоци и за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите на ...

Пендаровски потпиша укази на четири системски закони и на Законот за енергетика

24Инфо - 17.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска ги потпиша указите за прогласување на законите за судовите, за управни спорови, за прекршоци и за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите на ...

Средба на претседателот Пендаровски со амбасадорите на Јапонија и на Холандија

24Инфо - 17.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ја прими амбасадорката на Јапонија, Кеико Ханеда и го примиамбасадорот на Кралството Холандија, Вилем Вaутер Пломп.

Пендаровски потпиша укази на четири системски закони и на Законот за енергетика

Точка - 17.05.2019

Претседателот на државата, Стево Пендаровски денеска ги потпиша указите за прогласување на Закон за судовите, на Закон за управни спорови, на Закон за прекршоци и на Закон за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите ...

Пендаровски на средба со амбасадорите на Јапонија и на Холандија

Точка - 17.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ја прими амбасадорката на Јапонија, Кеико Ханеда и го прими амбасадорот на Кралството Холандија, Вилем Вaутер Пломп.

Пендаровски потпиша укази на четири системски закони и на Законот за енергетика

Либертас - 17.05.2019

Претседателот Пендаровски, соопштија од неговиот Кабинет, го потпиша и указот за прогласување на Закон за енергетика. Претседателот Пендаровски смета дека донесувањето на овие закони и нивната идна имплементација е од витален интерес за граѓаните на ...

Пендаровски потпиша укази на четири системски закони и на Законот за енергетика

еМагазин - 17.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги потпиша указите за прогласување на законите за судовите, за управни спорови, за прекршоци и за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите на државната управа.

Пендаровски потпиша укази на четири системски закони и на Законот за енергетика

Н.Македонија - 17.05.2019

Претседателот на државата, Стево Пендаровски денеска ги потпиша указите за прогласување на Закон за судовите, на Закон за управни спорови, на Закон за прекршоци и на Закон за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите ...

Пендаровски потпиша укази на четири системски закони и на Законот за енергетика

1tv - 17.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска ги потпиша указите за прогласување на законите за судовите, за управни спорови, за прекршоци и за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите на ...

Пендаровски се сретна со амбасадорите на Јапонија и на Холандија

MakPress - 17.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ја прими амбасадорката на Јапонија, Кеико Ханеда и го прими амбасадорот на Кралството Холандија, Вилем Вaутер Пломп.

Пендаровски потпиша нови пет закони кои не беа потпишани од Иванов

MakPress - 17.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска ги потпиша указите за прогласување на законите за судовите, за управни спорови, за прекршоци и за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите на ...

Претседателот Пендаровски потпиша 5 значајни закони за граѓаните

AKO - 17.05.2019

,,Со големо задоволство денеска потпишав укази за пет нови закони, кои мојот претходник одбиваше да ги потпише. Нивното донесување е од витален интерес за граѓаните на Република Северна Македонија“-соопшти Претседатѕелот на РСМ, Стево Пендаровски.

Пендаровски: “Со задоволство ќе го потпишам законот за дискриминација на хомосексуалците”

Магазин - 17.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски кој во неделата седна на претседателската фотеља во Вила Водно, се огласи на социјалните мрежи. Претседателот Стево Пендаровски вчера имаше средба со премиерот Зоран Заев во Вилата на Водно.

Пендаровски потпиша укази на четири системски закони кои не беа потпишани од Иванов

Скопје1 - 17.05.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски денеска ги потпиша указите за прогласување на Закон за судовите, на Закон за управни спорови, на Закон за прекршоци и на Закон за изменување и дополнување на Законот за организација и работа ...

Дане Талески нов координатор за НАТО на местото на Стево Пендаровски

ТВ21 - 16.05.2019

Дане Талески ќе го менува Стево Пендаровски како нов координатор за НАТО на Северна Македонија. Ова денеска го соопштија од ...

Попладнево во Вила Водно средба меѓу Пендаровски и Заев

Канал5 - 16.05.2019

Попладнево претседателот Стево Пендаровски ќе биде домаќин на премиерот Заев во Вилата Водно. Тоа ќе биде нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена.

Заев првпат на гости кај Пендаровски, не дадоа изјави

Сакам да кажам - 16.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев попладнево ја имаа првата средба во претседателската вила на Водно, откако петтиот претседател стапи на функцијата по инаугурацијата на 12 мај.

Прва официјална средба Заев-Пендаровски

ТВ21 - 16.05.2019

Попладнево во Вила Водно се одржува првата официјална средба помеѓу премиерот Зоран Заев и претседателот Стево Пендаровски. Пред средбата фоторепортерите и снимателите имаа можност за инсерти и фотографии, но од претседателскиот кабинет известија ...

Заев-Пендаровски: Соработка меѓу владата и претседателот за севкупен напредок на земјата

ТВ21 - 16.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев. На средбата, премиерот Заев упатил честитки за стапувањето на функцијата и му посака успешна ...

Премиерот Заев на прво претседателско кафе кај претседателот Пендаровски во вила Водно

Канал5 - 16.05.2019

Премиерот Зоран Заев денеска е на прво претседателско кафе кај претседателот Пендаровски во вила Водно. Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена.

Средба Пендаровски – Заев во Вила Водно

Канал5 - 16.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе го прими претседателот на Владата, Зоран Заев. Средбата ќе се одржи Вила Водно во 16:15 часот, соопшти кабинетот на шефот на државата.

Пендаровски и Заев се заложија за суштинска соработка меѓу Претседателот и Владата

Фокус - 16.05.2019

Конкретна и суштинска соработка за севкупен напредок на државата и реализирање на стратешките цели – членство во Европската унија и во НАТО, договорија на денешната прва средба премиерот Зоран Заев и претседателот Стево Пендаровски.

Денеска претседателот Пендаровски ќе се сретне со премиерот Заев во вилата на Водно

ТВ21 - 16.05.2019

Новоименуваниот претседател Стево Пендаровски денеска во вилата Водно ќе го прими премиерот Зоран Заев, со што ова ќе биде прва официјална средба меѓу претседателот и премиерот по инаугурацијата на Пендаровски во неделата.

Заев на гости кај Пендаровски прв пат по инаугурацијата

Фокус - 16.05.2019

Пре тседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе има средба со премиерот, Зоран Заев. Средбата ќе се одржи Вила Водно во 16:15 часот, соопшти кабинетот на шефот на државата.

Попладне во Вила Водно средба меѓу Пендаровски и Заев

Алсат-М - 16.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во 16:15 часот, во Вилата Водно ќе оствари средба со премиерот Зоран Заев, соопшти кабинетот на шефот на државата. Тоа ќе биде прва средба меѓу нив двајца по инаугурацијата, на којашто поради користење ...

Новата интернет страница на Пендаровски е тројазична и со новото име

ТВ21 - 16.05.2019

Официјалната интернет страница на новиот претседател Стево Пендаровски ќе биде тројазична и со новото име. Официјалната страница ќе биде на македонски, албански и англиски јазик, а ќе стои и новото име Северна Македонија.

Страницата на Пендаровски во изработка, новото име напишано на три јазици

А1 On - 16.05.2019

Новата официјална страница на претседателот, Стево Пендаровски е во изработка. Информацијата за изработката на сајтот и новото име на државата Република Северна Македонија се напишани на три јазици: македонски, албански и англиски јазик.

Новата интернет страница на Пендаровски е тројазична и со новото име (ФОТО)

Курир - 16.05.2019

Официјалната интернет страница на новиот претседател Стево Пендаровски ќе биде тројазична и со новото име. Таа ќе биде на македонски, албански и англиски јазик, а на неа веќе стои и новото име- Северна Македонија.

Средба Пендаровски – Заев во Вила Водно

А1 On - 16.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе го прими претседателот на Владата, Зоран Заев. Средбата ќе се одржи Вила Водно во 16:15 часот, соопшти кабинетот на шефот на ...

Се сретнаа Пендаровски и Заев

Макфакс - 16.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска имапе средба со премиерот Зоран Заев во Вилата на Водно. Како што соопшти кабинетот на претседателот, на средбата премиерот Заев упатил честитки за стапувањето на функцијата и му посакал успешна работа на ...

Заев на средба со Пендаровски во Вила Водно

Р.С.Европа - 16.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Вила Водно ќе го прими премиерот Зоран Заев, соопшти неговиот кабинет. Заев не присуствуваше на инаугурацијата на Пендаровски, бидејќи користеше слободни денови.

Страницата на Пендаровски во изработка, новото име напишано на три јазици

Макфакс - 16.05.2019

Новата официјална страница на претседателот, Стево Пендаровски е во изработка. Информацијата за изработката на сајтот и новото име на државата Република Северна Македонија се напишани на три јазици: македонски, албански и англиски јазик.

Пендаровски – Заев: Усогласен настап на меѓународен план и интензивни реформи за евроатлантските перспективи

+инфо - 16.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, соопштија од кабинетот на претседателот.

Прва официјална средба на Заев и Пендаровски - Се заложија за конкретна и суштинска соработка меѓу Претседателот и ...

Press24 - 16.05.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Владата, Зоран Заев. На средбата, премиерот Заев упати честитки за стапувањето на функцијата и му посака успешна работа на претседателот Пендаровски.

Прва официјална средба Заев – Пендаровски, договорена соработка за стратешките цели на државата

Нова ТВ - 16.05.2019

Конкретна и суштинска соработка за севкупен напредок на државата и реализирање на стратешките цели – членство во Европската унија и во НАТО, договорија на денешната прва средба премиерот Зоран Заев и претседателот Стево Пендаровски.

Пендаровски – Заев: Суштинска соработка за реализирање на стратешките цели- членство во ЕУ и НАТО

Слободен Печат - 16.05.2019

Како што информира Кабинетот на претседателот, Заев и Пендаровски ја нагласиле потребата од усогласен и заеднички настап на меѓународен план и интензивирање на реформските процеси во земјава.

Прва официјална средба Заев – Пендаровски, договорена соработка за стратешките цели на државата

ММС - 16.05.2019

Конкретна и суштинска соработка за севкупен напредок на државата и реализирање на стратешките цели – членство во Европската унија и во НАТО, договорија на денешната прва средба премиерот Зоран Заев и претседателот Стево Пендаровски.

Пендаровски попладне во вила Водно ќе го прими премиерот Зоран Заев

Слободен Печат - 16.05.2019

Претседателот и премиерот ќе имаат разговори на различни актуелни теми за државата. Новиот претседател Стево Пендаровски денеска во вилата Водно ќе го прими премиерот Зоран Заев, со што ова ќе биде прва официјална средба меѓу претседателот и ...

Заев му упати честитки на Пендаровски во Вила Водно

Независен - 16.05.2019

Премиерот Зоран Заев денес попладне замина во претседателскиот кабинет да му упати честитки на новиот шеф на државата Стево Пендаровски по стапувањето на функцијата и да му посака успешна работа.

Пендаровски и Заев се сретнаа, разговарале за суштинска соработка

МКД - 16.05.2019

Во Вила Водно попладнево се одржа првата средба меѓу претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев, кој не присуствуваше на инаугурацијата во Собранието. И двајцата се воздржаа од изјави за медиумите, а преку соопштение од Кабинетот на ...

Средба на претседателот Пендаровски со премиерот Заев

OhridNews - 16.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев. На средбата, премиерот Заев упати честитки за стапувањето на функцијата и му посака успешна ...

Пендаровски и Заев ќе соработуваат за стратешките цели - ЕУ и НАТО

Р.С.Европа - 16.05.2019

На првата официјална средба меѓу претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев била договорена соработка за стратешките цели на државата– членство во Европската унија и во НАТО, информира Кабинетот на претседателот.

Пендаровски ќе се сретне со Заев во „Вила Водно"

Press24 - 16.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска во 16:15 часот ќе го прими претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев. Средбата ќе биде во Вила Водно каде Пендаровски седна на претседателското ...

Страницата на Пендаровски во изработка, новото име напишано на три јазици

24Инфо - 16.05.2019

Новата официјална страница на претседателот Стево Пендаровски е во изработка. Информацијата за изработката на сајтот и новото име на државата Република Северна Македонија се напишани на три јазици: македонски, албански и англиски јазик.

Средба Заев – Пендаровски, договорена соработка за стратешките цели на државата

Локално - 16.05.2019

Конкретна и суштинска соработка за севкупен напредок на државата и реализирање на стратешките цели – членство во Европската унија и во НАТО, договорија на денешната прва средба премиерот Зоран Заев и претседателот Стево Пендаровски.

Заев и Пендаровски не се напија кафе

Република - 16.05.2019

Конкретна и суштинска соработка за севкупен напредок на државата и реализирање на стратешките цели – членство во Европската унија и во НАТО, договорија на денешната прва средба премиерот Зоран Заев и претседателот Стево Пендаровски.

Се сретнаа Пендаровски и Заев

Точка - 16.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со премиерот Зоран Заев во вилата „Водно“. Како што соопшти кабинетот на претседателот, на средбата премиерот Заев му упатил честитки за стапувањето на функцијата и му посакал успешна работа на ...

Прва официјална средба Заев – Пендаровски, договорена соработка за стратешките цели на државата

Опсервер - 16.05.2019

Конкретна и суштинска соработка за севкупен напредок на државата и реализирање на стратешките цели – членство во Европската унија и во НАТО, договорија на денешната прва средба премиерот Зоран Заев и претседателот Стево Пендаровски.

Страницата на Пендаровски во изработка, новото име напишано на три јазици

Точка - 16.05.2019

Новата официјална страница на претседателот Стево Пендаровски е во изработка. Информацијата за изработката на сајтот и новото име на државата Република Северна Македонија се напишани на три јазици: македонски, албански и англиски јазик.

Пендаровски се закани со нова миграциска криза

Република - 16.05.2019

Стево Пендаровски упати предупредување до Европската Унија дека доколку не одобри датум за преговори за Македонија, може да се случи повторување на мигрантската криза. Претходните македонски власти ја запреа големата мигрантска криза во 2016 година, ...

Се сретнаа Пендаровски и Заев

24Инфо - 16.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со премиерот Зоран Заев во вилата „Водно“. Како што соопшти кабинетот на претседателот, на средбата премиерот Заев му упатил честитки за стапувањето на функцијата и му посакал успешна работа на ...

Средба на претседателот Стево Пендаровски со премиерот Зоран Заев

Centar - 16.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев. На средбата, премиерот Заев упати честитки за стапувањето на функцијата и му посака успешна ...

Средба Заев-Пендаровски: Договорена соработка за стратешките цели на државата

PressingTV - 16.05.2019

Конкретна и суштинска соработка за севкупен напредок на државата и реализирање на стратешките цели – членство во Европската унија и во НАТО, договорија на денешната прва средба премиерот Зоран Заев и претседателот Стево Пендаровски.

Прво премиерско-претседателско кафе: Заев денеска ќе се сретне со Стево Пендаровски

Centar - 16.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска – 16 мај 2019 година, четврток, во 16:15 часот ќе го прими претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев.

Пендаровски денес ќе го угости Заев

Фактор - 16.05.2019

Во вилата на Водно, новиот претседател денеска ќе го угости премиерот Заев. Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе го прими претседателот на Владата, Зоран Заев, соопштија од кабинетот на претседателот.

Прва официјална средба Заев – Пендаровски, договорена соработка за стратешките цели на државата

Либертас - 16.05.2019

Конкретна и суштинска соработка за севкупен напредок на државата и реализирање на стратешките цели – членство во Европската унија и во НАТО, договорија на денешната прва средба премиерот Зоран Заев и претседателот Стево Пендаровски.

Попладнево Заев на средба кај Пендаровски

Локално - 16.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе го прими претседателот на Владата, Зоран Заев. Средбата ќе се одржи Вила Водно во 16:15 часот, соопшти кабинетот на шефот на државата.

Новата интернет страница на Пендаровски е тројазична и со новото име

Скопје инфо - 16.05.2019

Официјалната интернет страница на новиот претседател Стево Пендаровски ќе биде тројазична и со новото име. Таа ќе биде на македонски, албански и англиски јазик, а на нењ веќе стои и новото име – Северна Македонија.

ДЕНЕСКА ПОПЛАДНЕ: Претседателот Пендаровски ќе го прими премиерот Заев во Вила Водно

Денешен - 16.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ќе го прими претседателот на Владата, Зоран Заев. Средбата ќе се одржи Вила Водно во 16:15 часот, соопшти кабинетот на шефот на ...

Средба Пендаровски – Заев во Вила Водно

Либертас - 16.05.2019

Средбата ќе се одржи Вила Водно во 16:15 часот, соопшти кабинетот на шефот на ...

Прва официјална средба Заев – Пендаровски, договорена соработка за стратешките цели на државата

iPortal - 16.05.2019

Kонкретна и суштинска соработка за севкупен напредок на државата и реализирање на стратешките цели – членство во Европската унија и во НАТО, договорија на денешната прва средба премиерот Зоран Заев и претседателот Стево Пендаровски.

Страницата на Пендаровски во изработка, новото име напишано на три јазици

Centar - 16.05.2019

Новата официјална страница на претседателот Стево Пендаровски е во изработка. Информацијата за изработката на сајтот и новото име на државата Република Северна Македонија се напишани на три јазици: македонски, албански и англиски јазик.

Заев оди на кафе во Вила Водно кај Пендаровски

PressingTV - 16.05.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево ќе оди на кафе во Вила Водно кај новоизбраниот претседател Стево Пендаровски. Средбата ќе се одржи Вила Водно во 16:15 часот, соопшти кабинетот на шефот на државата. Ова е прва средба по инаугурацијата.

Заев попладнево на кафе кај Пендаровски

Република - 16.05.2019

Попладнево претседателот Стево Пендаровски ќе биде домаќин на премиерот Заев во Вилата Водно. Тоа ќе биде нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена.

Премиерот Заев ќе се сретне со претседателот Пендаровски

CivilMedia - 16.05.2019

Новоименуваниот претседател Стево Пендаровски денеска во вилата Водно ќе го прими премиерот Зоран Заев, со што ова ќе биде прва официјална средба меѓу претседателот и премиерот по инаугурацијата на Пендаровски во неделата.

Новата интернет страница на Пендаровски е тројазична и со новото име

Република - 16.05.2019

Официјалната интернет страница на новиот претседател Стево Пендаровски ќе биде тројазична и со новото име. Таа ќе биде на македонски, албански и англиски јазик, а на нењ веќе стои и новото име – Северна Македонија.

Средба меѓу Пендаровски и Заев во Вила Водно

Скопје инфо - 16.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе го прими претседателот на Владата, Зоран Заев. Средбата ќе се одржи Вила Водно во 16:15 часот, соопшти кабинетот на шефот на ...

Дане Талески нов координатор за НАТО на местото на Пендаровски

Република - 16.05.2019

Дане Талески ќе го менува Стево Пендаровски како нов координатор за НАТО на Северна Македонија. Ова денеска беше соопштено од страна на македонската Влада. Промената доаѓа откако ПЕндаровски стапи на функцијата претседател на Македонија.

Попладнево средба Пендаровски-Заев

Тера - 16.05.2019

Новоименуваниот претседател Стево Пендаровски денеска во вилата Водно ќе го прими премиерот Зоран Заев, со што ова ќе биде прва официјална средба меѓу претседателот и премиерот по инаугурацијата на Пендаровски во неделата.

Заев и Пендаровски ја остварија првата средба по инагуацијата на претседателот

Н.Македонија - 16.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев денес попладне ја остварија првата средба во претседателската вила на Водно, откако петтиот претседател стапи на функција. Премиерот Заев не присустрвуваше на инагурацијата на Пендаровски поради ...

Претседателската страница во изработка, новото име напишано на три јазици

Н.Македонија - 16.05.2019

Новата официјална страница на претседателот Стево Пендаровски е во изработка. Информацијата за изработката на сајтот и новото име на државата Република Северна Македонија се напишани на три јазици: македонски, албански и англиски јазик.

Се сретнаа Пендаровски и Заев во Вилата на Водно

Н.Македонија - 16.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со премиерот Зоран Заев во Вилата на Водно. Како што соопшти кабинетот на претседателот, на средбата премиерот Заев упатил честитки за стапувањето на функцијата и му посакал успешна работа на ...

Средба Пендаровски – Заев во Вила Водно

MakPress - 16.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе го прими претседателот на Владата, Зоран Заев. Средбата ќе се одржи Вила Водно во 16:15 часот, соопшти кабинетот на шефот на ...

Пендаровски-Заев: Потребен е усогласен државен став пред меѓународната заедница

AKO - 16.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев. На средбата, премиерот Заев упати честитки за стапувањето на функцијата и му посака успешна ...

Попладнево Заев на претседателско кафе во Вилата Водно

Скопје1 - 16.05.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево ќе оди на кафе во Вила Водно кај новоизбраниот претседател Стево Пендаровски. Средбата ќе се одржи Вила Водно во 16:15 часот, соопшти кабинетот на шефот на државата.

Пендаровски и Заев го испија првото заедничко кафе во вила Водно!

Магазин - 16.05.2019

Ново избраниот претседател Стево Пендаровски денеска имаше средба со премиерот Зоран Заев во Вилата на Водно. Во соопштението на кабинетот на претседателот изјавија дека на средбата премиерот Зоран Заев упатил честитки за стапувањето на функцијата и ...

Законот за јазици се применува на страната на претседателот и додека е во изработка

365 - 16.05.2019

Ден по инаугурацијата на новиот претседател на државата – Стево Пендаровски, на официјалната веб страна на Претседателот на државата сè уште фигурираше старото име на државата и стариот претседател – Ѓорге Иванов.

На страницата на претседателот новото име на државата е напишано на три јазици

Скопје1 - 16.05.2019

Официјалната интернет страница на новиот претседател Стево Пендаровски ќе биде тројазична и со новото име. Таа ќе биде на македонски, албански и англиски јазик, а на неа веќе стои и новото име- Северна ...

Заев-Пендаровски: Соработка меѓу владата и претседателот за интензивирање на реформските процеси во државата

Скопје1 - 16.05.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран ...

Заев и Пендаровски договорија усогласен и заеднички настап на меѓународен план за стратешките цели

MakPress - 16.05.2019

Конкретна и суштинска соработка за севкупен напредок на државата и реализирање на стратешките цели – членство во Европската унија и во НАТО, договорија на денешната прва средба премиерот Зоран Заев и претседателот Стево Пендаровски.

Прва официјална средба Заев – Пендаровски, договорена соработка за стратешките цели на државата

1tv - 16.05.2019

Конкретна и суштинска соработка за севкупен напредок на државата и реализирање на стратешките цели – членство во Европската унија и во НАТО, договорија на денешната прва средба премиерот Зоран Заев и претседателот Стево Пендаровски.

Прво претседателско-премиерско кафе: Заев денеска ќе се сретне со Стево Пендаровски

1tv - 16.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска – 16 мај 2019 година, четврток, во 16:15 часот ќе го прими претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев.

Претседателот Пендаровски ги прими амбасадорите на Република Словенија и на Народна Република Кина

ТВ21 - 15.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Република Словенија, Милан Јазбек и амбасадорката на Народна Република Кина, Јин Лисјен. Амбасадорите во име на претседателите на двете земји, му ...

Пендаровски ги прими амбасадорите на Република Словенија и на Народна Република Кина

Press24 - 15.05.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Република Словенија, Милан Јазбек и амбасадорката на Народна Република Кина, Јин Лисјен. Амбасадорите во име на претседателите на двете земји, му упатија искрени честитки ...

Пендаровски ги прими амбасадорите на Словенија и на Кина

Сител - 15.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Република Словенија, Милан Јазбек и амбасадорката на Народна Република Кина, Јин Лисјен. Амбасадорите во име на претседателите на двете земји, му ...

Кој со кого ќе се помирува

Независен - 15.05.2019

ЕРОЛ РИЗАОВ Волунтаристичките идеи за граѓанско помирување кои стануваат сè погласни, на кои се „налепи“ и претседателот на државата Стево Пендаровски во својот прв работен ден, се опасни пробни балони кои можат да ја уништат историската ...

Пендаровски ги прими амбасадорите на Словенија и на Кина

А1 On - 15.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Република Словенија, Милан Јазбек и амбасадорката на Народна Република Кина, Јин Лисјен. Амбасадорите во име на претседателите на двете земји, му ...

Пендаровски ги прими амбасадорите на Словенија и на Кина

Независен - 15.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Република Словенија, Милан Јазбек и амбасадорката на Народна Република Кина, Јин Лисјен. Амбасадорите во име на претседателите на двете земји, му ...

Амбасадорите на Кина и Словенија го посетија Пендаровски

+инфо - 15.05.2019

Меѓу првите средби на новиот претседател, Стево Пендаровски, се со амбасадорот на Словенија, Милан Јазбек и амбасадорката на Кина, Јин Лисјен, соопштија денеска од неговиот кабинет. „На средбата со амбасадорот Милан Јазбек беа разменети мислења за ...

Дане Талески назначен за нов национален координатор за подготовка во НАТО

MTM - 15.05.2019

Дане Талески е назначен за нов национален координатор за подготовка на Република Северна Македонија за членство во НАТО на денешната 135 седница на Влада. Како што соопшти владината прес-служба, на седницата на Стево Пендаровски, досегашен ...

Од денеска започнува со работа тандемот Заев - Пендаровски

Фактор - 15.05.2019

Премиерот Зоран Заев денеска им се враќа на своите работни обврски и му завршува четиридневниот одмор од 10 до 14 мај поради кој не присуствуваше на инаугурацијата на новоизбраниот претседател на Македонија, Стево Пендаровски.

Дане Талески на местото на Стево Пендаровски

Мета - 15.05.2019

На 135-та седница одржана вчера, Владата донела одлука Дане Талески, советник за надворешна политика на премиерот да ја презеде позицијата национален координатор за подготовка на Република Северна Македонија за членство во НАТО, која досега ја ...

Дане Талески назначен за нов национален координатор за подготовка во НАТО

Опсервер - 15.05.2019

Дане Талески е назначен за нов национален координатор за подготовка на Република Северна Македонија за членство во НАТО на денешната 135 седница на Влада. Како што соопшти владината прес-служба, на седницата на Стево Пендаровски, досегашен ...

Пендаровски ги прими амбасадорите на Словенија и на Кина

Опсервер - 15.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Република Словенија, Милан Јазбек и амбасадорката на Народна Република Кина, Јин Лисјен. Амбасадорите во име на претседателите на двете земји, му ...

Пендаровски ги прими амбасадорите на Словенија и на Народна Република Кина

iPortal - 15.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Република Словенија, Милан Јазбек и амбасадорката на Народна Република Кина, Јин Лисјен. Амбасадорите во име на претседателите на двете земји, му ...

Пендаровски ги прими амбасадорите на Словенија и на Народна Република Кина

24Инфо - 15.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Република Словенија, Милан Јазбек и амбасадорката на Народна Република Кина, Јин Лисјен. Амбасадорите во име на претседателите на двете земји, му ...

Виктор Димовски за заминувањето во кабинетот на Пендаровски – шпекулација!

PressingTV - 15.05.2019

Државниот секретар во Министерството за надворешни работи како „шпекулација“ ги оцени информациите во повеќе медиуми дека тој заминува во кабинетот на новоизбраниот претседател на државата, Стево Пендаровски.

Пендаровски ги прими амбасадорите на Словенија и на Кина

1tv - 15.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Република Словенија, Милан Јазбек и амбасадорката на Народна Република Кина, Јин Лисјен. Амбасадорите во име на претседателите на двете земји, му ...

Пендаровски ги прими амбасадорите на Словенија и на Кина

MakPress - 15.05.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Република Словенија, Милан Јазбек и амбасадорката на Народна Република Кина, Јин Лисјен. Амбасадорите во име на претседателите на двете земји, му упатиле ...

Претседателот Пендаровски оствари средби со амбасадорите на Кина и на Словенија

AKO - 15.05.2019

,,Ќе ги поддржам сите иницијативи што произлегуваат од соработката меѓу Кина и земјите на Централноисточна Европа. Инфраструктурниот проект „Патот на свилата“, отвора сериозна перспектива за нови инвестиции и развивање на економијата на нашата земја.

Дане Талески нов национален координатор за НАТО на местото на Пендаровски

Фокус - 14.05.2019

На денешната седница, Владата му утврди престанок на функцијата на досегашниот национален координатор за подготовка на Република Северна Македонија за членство во НАТО, Стево Пендаровски, поради изборот за претседател на Република Северна Македонија ...

Претседателски повик за помирување - вистински потег во вистинско време

Deutsche Welle - 14.05.2019

Иницијативата на Стево Пендаровски за аналитичарите е позитивен чекор, но колку лесно и остварлив? Реакциите главно се позитивни, но очекувањата поделени. Граѓанско помирување. Ова е првата порака која на првиот работен ден ја испрати до јавноста ...

24 Тренд анализа - Дали најавените кадровски и квалитативни промени ќе бидат значајни?

24 Вести - 14.05.2019

Пендаровски се сретна со европратеникот Жбиогар и најави реформи во Агенцијата за разунавање. На инаугурацијата на Пендаровски не присуствуваа претседателите на двете најголеми партии Заев и Мицкоски.

Пендаровски: Ќе живеам во резиденцијата, за да обезбедувањето не им пречи на соседите

Фокус - 14.05.2019

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат рече дека ќе живее во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на соседите.

Минов: Пендаровски спомна афирмирање на политички дијалог, но тоа е ѓаволски тешко на наш терен

Фокус - 14.05.2019

Пратеникот на ГРОМ, Панчо Минов во синоќешното гостување на „24 Тренд анализа“, даде свој став околу целокупната организација и наугурација на новиот претседател Стево Пендаровски. „Вршење на функцијата во интерес на сите граѓани одамна го кажа ...

На инаугурацијата на Пендаровски требаше да бидат поканети и Силјановска, Река и Касами, смета Зендели од „Беса“

Фокус - 14.05.2019

Различни реакции предизвика отсусвото на премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на инаугурацијата на претседателот Стево Пендаровски. Пратеникот од редовите на „Беса“, Фадил Зендели, таа постапка ја оцени како голем ...

Пендаровски: Никому ништо не должам за изборот за претседател

Алсат-М - 14.05.2019

Никому ништо не должам за изборот за претседател. Вака новиот шеф на државата Стево Пендаровски во интервју за „360 степени“ одговара на прозивките од критичарите и опозицијата дека неговата победа ќе се исплаќа со високи политички кредити.

(ВИДЕО) Пендаровски: Нема да го прекинувам сообраќајот додека се движам низ Скопје

Алсат-М - 14.05.2019

Новоизбрабниот претседател на Македонија, Стево Пендаровски во интервју за “360 степени” изјави дека ќе направи максимални напори да не го блокира целиот град за време на неговото движење.

Пендаровски претседател на Северна Македонија

24 Вести - 14.05.2019

Претседател на Република Северна Македонија – Централниот регистар и официјално изврши промена на името на институцијата, два дена по стапувањето на функцијата на новиот шеф на државата. Претходно, Горѓе Иванов одбиваше да ја изврши промената и да ...

Талески е новиот Национален координатор за НАТО на местото на Пендаровски

Канал5 - 14.05.2019

Советникот на премиерот, Дане Талески доаѓа на местото на Стево Пендаровски за национален координатор за подготовките на земјава за членство во НАТО. На седницата Владата на РСМ на Стево Пендаровски, досегашен национален координатор за подготовка на ...

Дане Талески нов национален координатор за НАТО

24 Вести - 14.05.2019

Владата му утврди престанок на функцијата, на досегашниот национален координатор за подготовка на Република Северна Македонија за членство во НАТО, Стево Пендаровски, поради изборот за Претседател на Република Северна Македонија, согласно член 83 од ...

Пендаровски се преселил во вилата на Водно за обезбедување да не пречи на соседите

Сител - 14.05.2019

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат рече дека се преселил во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на соседите.

Помирување или превоспитување?

Слободен Печат - 14.05.2019

Да не треба, пред да се мириме, токму од позиција на власт да се менува системот и правилата на игра (и тоа на авто-штета на победниците), оти може да се испостави дека, се успее ли во промената на оваа „сè-или-ништо“ политичка логика, можеби мирење ...

На сајтот на Пендаровски сега стои „Северна Македонија”

Курир - 14.05.2019

ИТ-администраторите во моментов вршат промена на интернет страницата на кабинетот на новоизбраниот претседател на државата, Стево Пендаровски. Досега впишано е новото уставно име „Република Северна Македонија“.

Северна Македонија: Нов почеток

Окно - 14.05.2019

Насловот на овој текст звучи како да е позајмен од некоја голема холивудска фимска франшиза – „Војна на ѕвездите“ прва ми паѓа на памет – но, симболиката е токму таква: Во тридеценискиот серијал од македонската демократска опстојба, можеби дури во ...

На инаугурацијата на Пендаровски требаше да бидат поканети и Силјановска, Река и Касами, смета Зендели од „Беса“

Курир - 14.05.2019

Различни реакции предизвика отсусвото на премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на инаугурацијата на претседателот Стево Пендаровски. Пратеникот од редовите на „Беса“, Фадил Зендели, таа постапка ја оцени како голем ...

Помирување или превоспитување?

+инфо - 14.05.2019

И ма низа проблеми со навидум доблесната идеја за „помирување“ која подолго време ја заговара Зоран Заев, а од некни почна да ја повторува и новиот претседател на Републиката, Стево Пендаровски.

Контраспин: ВМРО-ДПМНЕ покажува дека не ги разбира зборовите на Пендаровски

Окно - 14.05.2019

Неполни 24 часа по инаугуративниот говор на претседателот на државата Стево Пендаровски, врвот на партијата која освои близу 400 илјади гласови и која има(ше) најголем број пратеници во Собранието, ВМРО – ДПМНЕ покажува знаци дека не ја разбира ...

Пендаровски: Сакав да дојдам со Југото во Вила Водно - се преселив да не пречи обезбедувањето

Press24 - 14.05.2019

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ рече дека се преселил во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на соседите.

Пендаровски го екипира тимот и го чека Заев на кафе

Независен - 14.05.2019

Повеќе имиња од универзитетската фела и од новинарски и политички кругови се споменуваат како идни советници на новиот претседател Стево Пендаровски, иако никој од споменатите не „признава“ засега дека ќе биде дел од тимот.

Дане Талески на местото на Пендаровски како национален координатор за НАТО

Слободен Печат - 14.05.2019

На денешната седница Владата утврди дека на Пендаровски му престанува функцијата поради изборот за претседател на Република Северна Македонија. Стево Пендаровски повеќе не е национален координатор за подготовка на Република Северна Македонија за ...

ВМРО ќе соработува со Пендаровски само ако мора

Независен - 14.05.2019

Подадената рака кон опозицијата од страна на новоизбраниот претседател на земјата се прима со резерва во „белата палата“. ВМРО-ДПМНЕ не верува дека пораките на шефот на државата Стево Пендаровски се искрени посочувајќи дека во спротивно ...

Граѓанското помирување само преку европската агенда

Р.С.Европа - 14.05.2019

Европската реформска агенда може да биде почеток на граѓанското помирување кое го најави претседателот Стево Пендаровски. Вклучувањето на опозицијата во евроинтегративните просеци, пред сè во реформската агенда, може да биде првиот чекор во ...

На сајтот на Пендаровски сега стои „Северна Македонија"

Press24 - 14.05.2019

ИТ-администраторите во моментов вршат промена на интернет страницата на кабинетот на новоизбраниот претседател на државата, Стево Пендаровски. Досега впишано е новото уставно име „Република Северна Македонија“.

Со Пендаровски, и последната институција го добива називот со Северна Македонија

А1 On - 14.05.2019

Kомплетирана е документацијата за промена на името на институцијата Претседател на државата. Во текот на денот институцијата ќе го добие називот Претседател на Република Северна Македонија, велат од Централниот регистар за „А1он“.

По изборот на Пендаровски за претседател, Дане Талески е нов национален координатор за НАТО

Press24 - 14.05.2019

На седницата Владата на Стево Пендаровски, досегашен национален координатор за подготовка на Македонија за членство во НАТО, му утврди престанок на функцијата поради изборот за претседател на државата, согласно член 83 од Уставот, според кој ...

Пендаровски: Ќе живеам во резиденцијата, обезбедувањето да не им пречи на соседите

Нетпрес - 14.05.2019

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат рече дека ќе живее во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на соседите.

Зендели: Силјановска, Река и Касами требаше да добијат покана за инаугурацијата

Press24 - 14.05.2019

Отсуството на Заев на инаугурацијата на новиот претседател Пендаровски, како и на Мицкоски, предизвика лавина реакции, а реагираше и пратеникот од редовите на „Беса“, Фадил Зендели. Според него, таа постапка е пропуст.

Иванов тргнат, Пендаровски во изработка

Слободен Печат - 14.05.2019

Промената на претседателската функција не уште е во тек на претседател.мк Откако вчера „Слободен печат“ објави дека според официјалната интернет страница на Претседателот на Република Северна Македонија на оваа функција се уште е Ѓорге Иванов, сега ...

360˚ видео – еве како го гледаат пријателите и соработниците од Стево Пендаровски

Таратур - 14.05.2019

Стево Пендаровски е петтиот по ред избран претседател на Македонија од нејзиното осамостојување и прв претседател кој ќе биде татко на нацијата по уставната промена на името на државата во Република Северна Македонија.

Дане Талески доаѓа на местото на Пендаровски како координатор за членство во НАТО

Нова ТВ - 14.05.2019

На денешната седница Владата го разгледала и усвоила Полугодишниот извештај за статусот на реализација на приоритетите на Република Северна Македонија за влез во НАТО, и го задолжила Министерството за надворешни работи извештајот да го достави до ...

Дане Талески е нов национален координатор за НАТО

Независен - 14.05.2019

Владата, на денешната седница му утврди престанок на функцијата на досегашниот национален координатор за подготовка на Република Северна Македонија за членство во НАТО, Стево Пендаровски, поради изборот за претседател на Република Северна Македонија.

Дане Талески е новиот национален координатор за НАТО, на местото на Пендаровски

МКД - 14.05.2019

Стево Пендаровски повеќе не е национален координатор за подготовка на Република Северна Македонија за членство во НАТО, соопшти Владата. На денешната седница Владата утврди дека на Пендаровски му престанува функцијата поради изборот за претседател ...

Дане Талески е новиот национален координатор за НАТО

+инфо - 14.05.2019

Стево Пендаровски повеќе не е национален координатор за подготовка на Република Северна Македонија за членство во НАТО, соопшти Владата. На денешната седница Владата утврди дека на Пендаровски му престанува функцијата поради изборот за претседател ...

Дане Талески е нов национален координатор за НАТО

Макфакс - 14.05.2019

Владата му утврди престанок на функцијата, на досегашниот национален координатор за подготовка на Република Северна Македонија за членство во НАТО, Стево Пендаровски, поради изборот за Претседател на Република Северна Македонија, согласно член 83 од ...

Пендаровски веќе не е координатор за НАТО, Талески ќе ги преземе обврските

Р.С.Европа - 14.05.2019

На денешната седница Владата му утврдила престанок на функцијата национален координатор за подготовка на Република Северна Македонија за членство во НАТО на претседателот Стево Пендаровскипоради изборот за шеф на државата поради што според ...

Дане Талески ја презема функцијата на Стево Пендаровски

Курир - 14.05.2019

Функцијата национален координатор за НАТО, која му припаѓаше на новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, ја презеде советникот за надворешна политика на премиерот Зоран Заев, Дане Талески.

Владата го именува Дане Талески за национален координатор за НАТО наместо Пендаровски

Нетпрес - 14.05.2019

На владината седница во вторникот е усвоена информацијата дека до целосното полноправно членство земјата во НАТО, обврските на националниот координатор за подготовките на Македонија за членство во НАТО ги презеде Дане Талески, советник за надворешна ...

Пендаровски: Се селам во претседателската резиденција, за да не им пречам на моите соседи

Курир - 14.05.2019

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат рече дека ќе живее во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на соседите.

Сменето името на сајтот на претседателот Стево Пендаровски

Либертас - 14.05.2019

Официјалната веб страна на претседателот на државата денеска е во изработка. Вчера на веб страната се уште стоеше старото име на државата и стариот претседател. ИТ-администраторите во моментов вршат промена на интернет страницата на кабинетот на ...

Пендаровски: Ќе живеам во резиденцијата, за обезбедувањето да не им пречи на соседите

CivilMedia - 14.05.2019

Новиот претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во разговор во емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат М рече дека ќе живее во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на ...

Не сакав да им биде некомотно на соседите: Пендаровски се пресели во Вила Водно

Република - 14.05.2019

Стево Пендаровски се преселил во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на соседите. Во мојата зграда има уште 19 стана во влезот и плус дополнителни два влеза.

Дане Талески наместо Стево Пендаровски ќе ги координира подготовките за членство во НАТО

еМагазин - 14.05.2019

На денешната седница на Владата, на Стево Пендаровски, досегашен национален координатор за подготовка на земјава за членство во НАТО, му е утврден престанок на функцијата поради изборот за претседател согласно член 83 од Уставот, според кој ...

Пендаровски: Ќе живеам во резиденцијата, за да обезбедувањето не им пречи на соседите

iPortal - 14.05.2019

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат рече дека ќе живее во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на соседите.

Пендаровски: Ќе живеам во резиденцијата, обезбедувањето да не им пречи на соседите

Точка - 14.05.2019

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат рече дека ќе живее во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на соседите.

Дане Талески е нов национален координатор за НАТО

Точка - 14.05.2019

Владата му утврди престанок на функцијата на досегашниот национален координатор за подготовка на Република Северна Македонија за членство во НАТО, Стево Пендаровски, поради изборот за претседател на Република Северна Македонија во согласност со член ...

Пендаровски: Сакав да дојдам со Југото во Вила Водно - се преселив да не пречи обезбедувањето

Скопје инфо - 14.05.2019

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ рече дека се преселил во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на соседите.

Пендаровски: Не сакав обезбедувањето да им пречи на соседите

Фактор - 14.05.2019

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат рече дека се преселил во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на соседите.

Помирување или превоспитување?

CivilMedia - 14.05.2019

Пишува: Прво, има разлика во тоа дали се заговара политичко, национално, меѓуетничко, интраетничко или меѓучовечко помирување во Македонија? Тие работи не се исти ниту по својата суштина, ниту по методологијата со која би можеле да бидат адресирани ...

Koj e новиот национален координатор за НАТО?

Фактор - 14.05.2019

Дане Талески е нов национален координатор за НАТО. На владината седница е усвоена информацијата дека до целосно полноправно членство на нашата земја во НАТО обврските на националниот координатор за подготовките на Република Северна Македонија за ...

(ВИДЕО) 360˚ Интервју со Пендаровски: Не должам никому ништо за изборот на претседател

Либертас - 14.05.2019

Погледнете го интервјуто на „ 360 Степени “ со претседателот Стево Пендаровски: Изминатиот период имаше несогласувања на релација Собрание-Претседател во однос на потпишување на указите на законите.

Дане Талески нов национален координатор за НАТО на местото на Пендаровски

Либертас - 14.05.2019

На денешната седница, Владата му утврди престанок на функцијата на досегашниот национален координатор за подготовка на Република Северна Македонија за членство во НАТО, Стево Пендаровски, поради изборот за претседател на Република Северна Македонија ...

Сменето името на сајтот на претседателот Пендаровски

Фактор - 14.05.2019

ИТ-администраторите во моментов вршат промена на интернет страницата на кабинетот на новоизбраниот претседател на државата, Стево Пендаровски, а засега само е впишано новото уставно име „Република Северна Македонија“.

Владата го именува Дане Талески за национален координатор за НАТО наместо Пендаровски

Денешен - 14.05.2019

На владината седница во вторникот е усвоена информацијата дека до целосното полноправно членство земјата во НАТО, обврските на националниот координатор за подготовките на Македонија за членство во НАТО ги презеде Дане Талески, советник за надворешна ...

Дане Талески нов национален координатор за НАТО

Бриф - 14.05.2019

Владата му утврди престанок на функцијата, на досегашниот национален координатор за подготовка на Република Северна Македонија за членство во НАТО, Стево Пендаровски, поради изборот за Претседател на Република Северна Македонија, согласно член 83 од ...

Новинарите порачуваат: Пендаровски да почне од ПР службата

CivilMedia - 14.05.2019

Од првиот ден по преземањето на функцијата, новинарите имаат едно јавно барање до новоизбраниот претседател на државата, Стево Пендаровски. Тие му порачуваат да почне со реформи од секторот за односи со јавноста, да ја отвори вилата Водно за ...

Дане Талески е нов национален координатор за НАТО

Република - 14.05.2019

Функцијата национален координатор за НАТО, која му припаѓаше на новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, ја презеде советникот за надворешна политика на премиерот Зоран Заев, Дане Талески.

Дане Талески на местото на Пендаровски како национален координатор за НАТО

Локално - 14.05.2019

На владина седница вечева на Стево Пендаровски, досегашен национален координатор за подготовка на Република Северна Македонија за членство во НАТО, му е утврден престанок на функцијата поради изборот за претседател на Република Северна Македонија, ...

(ВИДЕО) 360˚ Пендаровски низ очите на соработниците: Несуден адвокат, тврдоглав галичанец, прагматичен политичар

Бриф - 14.05.2019

Роден е во скопско Пајко Маало, растен во Чаир и Бутел 2, а до стапувањето на функцијатa е жител на Автокоманда. Оженет е за професорката на Стоматолошкиот факултет Елизабета Георгиевска и татко на седумнаесетгодишниот Огнен – и двајцата познати во ...

Дане Талески е нов национален координатор за НАТО

iPortal - 14.05.2019

ладата му утврди престанок на функцијата, на досегашниот национален координатор за подготовка на Република Северна Македонија за членство во НАТО, Стево Пендаровски, поради изборот за Претседател на Република Северна Македонија, согласно член 83 од ...

Помирувањето, драг Пендаровски, не може да го оствари претседател

Република - 14.05.2019

Помирување, која исфорсирана флоскула, коментира поранешниот функционер на СДСМ Ивор Мицковски. Помирување драг Пендаровски, вели Мицковски, прво не може да го оствари претседател, односно може, само платонски.

Пендаровски: Ќе живеам во резиденцијата, за да обезбедувањето не им пречи на соседите

Либертас - 14.05.2019

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат рече дека ќе живее во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на соседите.

Помирување или превоспитување?

Либертас - 14.05.2019

Има низа проблеми со навидум доблесната идеја за „помирување“ која подолго време ја заговара Зоран Заев, а од некни почна да ја повторува и новиот претседател на Републиката, Стево Пендаровски.

До денеска се уште стоеше старото име на државата и стариот претседател

Скопје инфо - 14.05.2019

ИТ-администраторите во моментов вршат промена на интернет страницата на кабинетот на новоизбраниот претседател на државата, Стево Пендаровски. Досега впишано е новото уставно име „Република Северна Македонија“.

Пендаровски: Не должам никому ништо за изборот на претседател

Република - 14.05.2019

Не должам никому ништо за изборот на претседател, вели новиот македонски претседател во интервјуто за „360 степени“, одговарајќи на прашањето дали се чувствува како должник, имајќи предвид дека критичарите велат дека Стево Пендаровски и СДСМ допрва ...

Зендели: На инаугурацијата на Пендаровски требаше да бидат поканети и Силјановска, Река и Касами

Либертас - 14.05.2019

Различни реакции предизвика отсусвото на премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на инаугурацијата на претседателот Стево Пендаровски. Пратеникот од редовите на „Беса“, Фадил Зендели, таа постапка ја оцени како голем ...

(ВИДЕО) 360˚ Интервју со Пендаровски: Не должам никому ништо за изборот на претседател

iPortal - 14.05.2019

Погледнете го интервјуто на „ 360 Степени “ со претседателот Стево Пендаровски: Изминатиот период имаше несогласувања на релација Собрание-Претседател во однос на потпишување на указите на законите.

Дане Талески е нов национален координатор за НАТО

24Инфо - 14.05.2019

Владата му утврди престанок на функцијата, на досегашниот национален координатор за подготовка на Република Северна Македонија за членство во НАТО, Стево Пендаровски, поради изборот за Претседател на Република Северна Македонија, согласно член 83 од ...

Зендели: На инаугурацијата требаше да бидат поканети Силјановска, Река и Касами

PressingTV - 14.05.2019

Пратеникот на „Беса“, Фадил Зендели, смета дека е голем пропуст што на инаугурацијата на новиот претседател Стево Пендаровски не присуствувал премиерот Заев но и штто не биле поканети двајцата други кандидати Река и Силјановска.

Стево Пендаровски си замина од престижната функција во Владата, еве кој ќе го замени

Centar - 14.05.2019

Владата му утврди престанок на функцијата, на досегашниот национален координатор за подготовка на Република Северна Македонија за членство во НАТО, Стево Пендаровски, поради изборот за Претседател на Република Северна Македонија, согласно член 83 од ...

Граѓанско помирување – што значи и како да се спроведе

Н.Македонија - 14.05.2019

Новиот македонски претседател Стево Пендаровски, на првиот работен ден по инаугурацијата, повика на граѓанско помирување, нешто што и во минатото можеше да се слушне од устите на политичарите.

Дане Талески избран за нов национален координатор за НАТО

Н.Македонија - 14.05.2019

Владата му утврди престанок на функцијата на досегашниот национален координатор за подготовка на Македонија за членство во НАТО, Стево Пендаровски, поради изборот за Претседател на Републиката.

Заев бил премногу уморен, Мицкоски не бил пратеник

Н.Македонија - 14.05.2019

Отсуството на лидерите на двете најголеми партии, премиерот Зоран Заев од СДСМ и Христијан Мицкоски, од завчерашната инаугурација на претседателот на државата Стево Пендаровски, вчера беше објаснето во јавноста.

Дане Талески нов национален координатор за НАТО на местото на Пендаровски

1tv - 14.05.2019

На денешната седница, Владата му утврди престанок на функцијата на досегашниот национален координатор за подготовка на Република Северна Македонија за членство во НАТО, Стево Пендаровски, поради изборот за претседател на Република Северна Македонија ...

Сменето името на сајтот на претседателот Стево Пендаровски

1tv - 14.05.2019

Официјалната веб страна на претседателот на државата денеска е во изработка. Вчера на веб страната се уште стоеше старото име на државата и стариот претседател. ИТ-администраторите во моментов вршат промена на интернет страницата на кабинетот на ...

Пендаровски повеќе не е национален координатор за НАТО

Скопје1 - 14.05.2019

Стево Пендаровски повеќе не е национален координатор за подготовка на Република Македонија за членство во НАТО, соопшти ...

Тој е тврдоглав галичанец кој не ја сака адвокатурата- Пендаровски низ очите на своите соработници

Магазин - 14.05.2019

Петтиот по ред претседател на македонија, Стево Пендаровски беше избран на претседателските избори во 2019, како кандидат на СДСМ, а на функцијата стапи на 12 мај 2019. Пендаровски основно образование завршил во „Кирил и Методиј“, а гимназијалските ...

Прекинат мандатот за национален координатор за НАТО на Пендаровски, го презема Дане Талески

MakPress - 14.05.2019

Владата го разгледа и усвои Полугодишниот извештај за статусот на реализација на приоритетите на Република Македонија за влез во НАТО, и го задолжи Министерството за надворешни работи извештајот да го достави до земјите членки на НАТО и до службите ...

Со Пендаровски исчезнува и последната сопка за „Северна“ во институциите

365 - 14.05.2019

Во текот на денот и институцијата Претседател на државата, како последна која на чело со Иванов го користеше старото државно име, ќе биде преименувана во Централниот регистар во Претседател на Република Северна Македонија, објави „ А1он “.

Пендаровски ќе живее на Водно, за да обезбедувањето не им пречи на соседите

Скопје1 - 14.05.2019

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат рече дека ќе живее во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на ...

Зендели: Отсуството на Заев и Мицкоски на инаугурацијата го гледам како пропуст

Скопје1 - 14.05.2019

Пратеникот Фадил Зендели, на отсуството на премиерот Зоран Заев и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ на инаугурацијата на претседателот на државата, гледа како пропуст. Исто така тој додаде дека требало да бидат поканети и Силјановска, Река, ...

Пендаровски: Ќе живеам во резиденцијата за да не им пречам на соседите, но нема да ме забележувате кога ќе поминувам по ...

365 - 14.05.2019

Во кампањата се изнаслушавме ветувања за намалување на привилегиите на претседателот, па дури се споменуваше и претседателската вила на Водно како некаков вишок од кој ќе може да се крати.

Минов: Пендаровски спомна дека ќе го афирмира политичкиот дијалог, но тоа е тешко да го реализираш

Скопје1 - 14.05.2019

Пратеникот на ГРОМ, Панчо Минов во синоќешното гостување на „24 Тренд анализа“, даде свој став околу целокупната организација и наугурација на новиот претседател Стево ...

Британската премиерка Меј со честитка до Пендаровски

Фокус - 13.05.2019

Британската премиерка Тереза Меј му го честиташе на Стево Пендаровски преземањето на должноста претседател на Република Северна Македонија. – Честитки за вашата инаугурација како претседател на Северна Македонија.

Заев со видео порака му честиташе на Пендаровски: Драг Стево, нека е честито, успеавме!

Фокус - 13.05.2019

Премиерот Зоран Заев вчера не присуствуваше на инаугурација на претседателот Стево Пендаровски. Тој на новиот претседател мандатот му го честиташе преку видео порака. -Денеска нашата земја добива претседател – тоа е нашиот Стево Пендаровски, лидер ...

Иванов сѐ уште е претседател, според официјалната веб страница

Фокус - 13.05.2019

Ѓорге Иванов сѐ уште е претседател на државата. Ова е впечатокот ако се отвори официјалниот сајт на www.pretsedatel.mk каде што пишува дека Иванов е претседател на Република Македонија. Очигледно е дека администраторите заборавиле да ја ажурираат ...

На интернет, Ѓорге Иванов е сѐ уште претседател

Deutsche Welle - 13.05.2019

Стево Пендаровски и формално ја презеде претседателската функција во државата, но сѐ уште нема воспоставено „надлежност“ врз официјалната интернет-страница president.mk. Новиот претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски вчера и ...

Заев одговори зошто не присуствувал на инаугурацијата: Имам право на одмор и ми треба малку да се одморам

Фокус - 13.05.2019

Отсуството на премиерот, Зоран Заев, на вчерашната инаугурација на претседателот, Стево Пендаровски, падна во очи кај јавноста. На Заев му замерија што одлучил да користи слободни денови токму во период кога се случува толку важен државен настан.

Собранието се повикува на праксите од минатите инаугурации, од ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека Мицкоски требало да биде поканет

ТВ21 - 13.05.2019

За разлика од инаугурациите на досегашните претседатели, кога премиери и лидерите на опозициските партии беа присутни во Собранието, сепак на вчерашната пленарна седница не можете да се забележи присуството на опозицискиот лидер, Христијан Мицкоски, ...

Меј му честиташе на Пендаровски за преземањето на должноста претседател

Канал5 - 13.05.2019

Британската премиерка Тереза Меј му го честиташе на Стево Пендаровски преземањето на должноста претседател на Македонија. – Честитки за вашата инаугурација како претседател на Македонија. Јас бев сведок на силната врска помеѓу Северна Македонија и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не мораше физички да биде присутен на инаугурацијата на Пендаровски

24 Вести - 13.05.2019

Зоран Заев не мораше физички да биде присутен на инаугурацијата на Стево Пендаровски бидејќи Пендаровски е негова сенка, без интегритет, која само треба да ги аминува криминалите и корупцијата на менторот.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не мораше физички да биде присутен на инаугурацијата на Пендаровски

Канал5 - 13.05.2019

Зоран Заев не мораше физички да биде присутен на инаугурацијата на Стево Пендаровски бидејќи Пендаровски е негова сенка, без интегритет, која само треба да ги аминува криминалите и корупцијата на менторот.

ВМРО-ДПМНЕ: Возењето мотор на Заев му е поважно од инаугурацијата на Пендаровски

Фокус - 13.05.2019

Од ВМРО-ДПМНЕ го критикуваат премиерот Зоран Заев затоа што не присуствувал на инаугурацијата на Стево Пендаровски, обвинувајќи го дека возењето мотор му било поважно. -Зоран Заев не мораше физички да биде присутен на инаугурацијата на Стево ...

На првиот работен ден Пендаровски со порака за граѓанско помирување: Да ги залечиме отворените рани

Фокус - 13.05.2019

Првиот работен ден новиот претседател Стево Пендаровски го почна со пораки за граѓанско помирување и залекување на отворените рани од скорешното минато. -Време е да ги залечиме отворените рани од нашето скорешно минато и реално да го започнеме ...

Пендаровски на првиот работен ден: Средба со Жбогар и пораки за граѓанско помирување

Канал5 - 13.05.2019

Првиот работен ден новиот претседател Стево Пендаровски го почна со пораки за граѓанско помирување и залекување на отворените рани од скорешното минато. -Време е да ги залечиме отворените рани од нашето скорешно минато и реално да го започнеме ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не ја испочитува државата и институциите, а Пендаровски ќе биде сидрото на власта!

Алсат-М - 13.05.2019

Преку партиска реакција опозициската ВМРО-ДПМНЕ реагира за отсуството на премиерот Заев на вчерашната инаугурација на новиот претседател на државата, Стево Пендаровски. Во ВМРО оценуваат дека без разлика дали Пендаровски заслужил да стане ...

Пендаровски на првиот работен ден: Средба со Жбогар и пораки за граѓанско помирување

24 Вести - 13.05.2019

Првиот работен ден новиот претседател Стево Пендаровски го почна со пораки за граѓанско помирување и залекување на отворените рани од скорешното минато. -Време е да ги залечиме отворените рани од нашето скорешно минато и реално да го започнеме ...

Пендаровски на првиот работен ден: Средба со Жбогар и пораки за граѓанско помирување

ТВ21 - 13.05.2019

Првиот работен ден новиот претседател Стево Пендаровски го почна со пораки за граѓанско помирување и залекување на отворените рани од скорешното минато. -Време е да ги залечиме отворените рани од нашето скорешно минато и реално да го започнеме ...

Пендаровски на првиот работен ден: Средба со Жбогар и пораки за граѓанско помирување

Телма - 13.05.2019

Првиот работен ден новиот претседател Стево Пендаровски го почна со пораки за граѓанско помирување и залекување на отворените рани од скорешното минато. -Време е да ги залечиме отворените рани од нашето скорешно минато и реално да го започнеме ...

Пендаровски ќе се сретне со Жбогар

Алсат-М - 13.05.2019

Новиот претседател Стево Пендаровски денеска во „Вила Водно“ ќе има средба со шефот на Делегацијата на Европската Унија, Самоел Жбогар. Тој на првиот работен ден на Фејсбук упати пораки за граѓанско помирување и залекување на отворените рани од ...

Двајца претседатели, две фотографии и зборовите не се потребни

ММС - 13.05.2019

По вчерашната инагурација, следеше влезот на новиот претседател Стево Пендаровски во претседателската вила Водно и напуштање на десетгодишното живеалиште на довчерашниот претседател Ѓорѓе Иванов.

Администраторите кај Пендаровски затаија, Иванов е претседател

+инфо - 13.05.2019

Официјалната веб страница на македонскиот претсдеател се уште не е обновена, иако на новиот претседател Стево Пендаровски денеска почна да му тече првиот работен ден. На официјалниот сајт pretsedatel.mk се уште не поздравува Ѓорге Иванов, кој по два ...

Пендаровски: Време е за помирување, немаме резервна татковина

+инфо - 13.05.2019

Претседателoт, Стево Пендаровски, на својот прв работен ден упати порака за помирување на Фејсбук. „Време е да ги залечиме отворените рани од нашето скорешно минато и реално да го започнеме граѓанското помирување, затоа што немаме резервна татковина ...

Мицкоски на инаугурацијата на Пендаровски можел да присуствува само како пратеник

Слободен Печат - 13.05.2019

Од Собранието додаваат дека носителите на високи државни функции се канеле по пресеанс листа. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, не бил поканет во Собранието на инаугурацијата на новиот претседател на државата Стево Пендаровски затоа што ...

Помирување и обединување

+инфо - 13.05.2019

Да се повикува на единство без вистината, не е ништо подобро од заговор, вели еден умен човек. А вистината е дека би можеле да се обидеме да постигнеме единство во разбирањето дека сме различни и дека треба да останеме различни.

Пендаровски седнува во претседателската фотелја - Прв работен ден во „Вила Водно"

Press24 - 13.05.2019

Прв работен ден од петгодишниот мандат на новоизбраниот претседател Стево Пендаровски во „Вила Водно“. На вчерашната инаугурација во СобраниетоПендаровски рече дека ќе биде претседател на сите граѓани, и на оние кои гласаа за него, и на оние кои ...

Собрание: На инаугурација не се канат лидери на политички партии кои не се пратеници

Независен - 13.05.2019

Од Собранието на Република Северна Македонија денеска дадоа одговор зошто лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски не бил поканет на инугурцијата на новиот претседател Стево Пендаровски. Според нив, на инаугурации на претседатели нема пракса да се ...

СИТЕ ВО ВИЛА ВОДНО: Многу кандидати за кабинетот на Пендаровски

Слободен Печат - 13.05.2019

Семејството на новиот претседател се уште не е преселено во претседателската вила. Новиот претседател на државата Стево Пендаровски на првиот работен ден во резиденцијата на Водно имаше средба со евроамбасадорот Самуел Жбогар како и голем број ...

Северна Македонија: Нов почеток

+инфо - 13.05.2019

Насловот на овој текст звучи како да е позајмен од некоја голема холивудска фимска франшиза – „Војна на ѕвездите“ прва ми паѓа на памет – но, симболиката е токму таква: Во тридеценискиот серијал од македонската демократска опстојба, можеби дури во ...

Заев за отсуството од инаугурацијата на Пендаровски: И јас имам право на одмор

Р.С.Европа - 13.05.2019

По разните информации во медумите зошто премиерот Зоран Заев не присуствувал на инаугурацијата на новиот претседател Стево Пендаровски, со образложение се јави и премиерот. „Имам право на одмор. И ми треба малку да се одморам.

Силјановска: Потребно е да се извините некогаш за да има помирување

+инфо - 13.05.2019

Не добив покана да присуствувам на седницата на Парламентот за инаугурацијата на претседателот Стево Пендаровски, потврди во интервју за телевизијата Алфа професорката Гордана Силјановска Давкова.

Меј со честитка до Пендаровски: Се надевам на уште поблиска соработка меѓу нашите земји

МКД - 13.05.2019

Британската премиерка Тереза Меј му го честиташе на Стево Пендаровски преземањето на должноста претседател на Република Северна Македонија. „Честитки за вашата инаугурација како претседател на Северна Македонија.

Малчески: Се надевам дека помирувањето на Пендаровски нема да биде како помирувањето на Заев со спроведување на ...

Курир - 13.05.2019

Самоил Малчески во емисијата „Само вистина“ на ТВ Канал 5, рече дека се надева оти помирувањето кое што го најави Стево Пендаровски нема да биде исто како помирувањето на Зоран Заев, кога под признакот помирување ги ослободи дел од учесниците од ...

На инаугурацијата на Пендаровски не присуствуваа Заев, Мицкоски, Села, Сиљановска, Река...

МКД - 13.05.2019

Во неделата на инаугурацијата на новиот македонски претседател Стево Пендаровски, во Собранието присуствуваа претседателите на четири соседни држави (Албанија, Косово, Србија и Бугарија), но не и премиерот Зоран Заев, опозицискиот лидер Христијан ...

Меј до Пендаровски: Се надевам на уште поблиска соработка меѓу Лондон и Скопје

Независен - 13.05.2019

Британската премиерка Тереза Меј му го честиташе на Стево Пендаровски преземањето на должноста претседател на Република Северна Македонија. – Честитки за вашата инаугурација како претседател на Северна Македонија.

Пендаровски на првиот работен ден со порака до граѓаните: Време е да ги залечиме отворените рани од скорешното минато

Слободен Печат - 13.05.2019

На првиот работен ден од претседателскиот мандат, Пендаровски во „Вила Водно" ќе има средба со шефот на Делегацијата на Европската Унија, Самоел Жбогар. Првиот работен ден новиот претседател Стево Пендаровски го почна со пораки за граѓанско ...

Пендаровски на првиот работен ден: Средба со Жбогар и пораки за граѓанско помирување

А1 On - 13.05.2019

Првиот работен ден новиот претседател Стево Пендаровски го почна со пораки за граѓанско помирување и залекување на отворените рани од скорешното минато. -Време е да ги залечиме отворените рани од нашето скорешно минато и реално да го започнеме ...

Пендаровски на првиот работен ден: Средба со Жбогар и пораки за граѓанско помирување

Сител - 13.05.2019

Првиот работен ден новиот претседател Стево Пендаровски го почна со пораки за граѓанско помирување и залекување на отворените рани од скорешното минато. -Време е да ги залечиме отворените рани од нашето скорешно минато и реално да го започнеме ...

Пендаровски на првиот работен ден: Средба со Жбогар и пораки за граѓанско помирување

Независен - 13.05.2019

Првиот работен ден новиот претседател Стево Пендаровски го почна со пораки за граѓанско помирување и залекување на отворените рани од скорешното минато. -Време е да ги залечиме отворените рани од нашето скорешно минато и реално да го започнеме ...

Меј му честита на Пендаровски: Се надевам на уште поблиска соработка

Макфакс - 13.05.2019

Британската премиерка Тереза Меј му честита на Стево Пендаровски за преземањето на должноста претседател на Република Сееверна Македонија. „Честитки за вашата инаугурација како претседател на Северна Македонија.

ФОТО: Пендаровски со порака првиот работен ден како претседател

Press24 - 13.05.2019

Првиот работен ден новиот претседател Стево Пендаровски го почна со пораки за граѓанско помирување и залекување на отворените рани од скорешното минато. -Време е да ги залечиме отворените рани од нашето скорешно минато и реално да го започнеме ...

Прв работен ден на новиот претседател

ММС - 13.05.2019

Прв работен ден од петгодишниот мандат на новоизбраниот претседател Стево Пендаровски во „Вила Водно”. На вчерашната инаугурација во Собранието на Република Северна Македонија, Пендаровски рече дека ќе биде претседател на сите граѓани, и на оние кои ...

Пендаровски на средба со Жбогар, упати пораки за помирување

Р.С.Европа - 13.05.2019

Новиот претседател Стево Пендаровски денеска во „Вила Водно“ ќе има средба со шефот на Делегацијата на Европската Унија, Самоел Жбогар. Тој на првиот работен ден на Фејсбук упати пораки за граѓанско помирување и залекување на отворените рани од ...

Прв работен ден на новиот претседател

А1 On - 13.05.2019

Прв работен ден од петгодишниот мандат на новоизбраниот претседател Стево Пендаровски во „Вила Водно“. На вчерашната инаугурација во Собранието на Република Северна Македонија, Пендаровски рече дека ќе биде претседател на сите граѓани, и на оние кои ...

Тереза Меј со честитки до Пендаровски: Поблиска соработка меѓу Лондон и Скопје

Press24 - 13.05.2019

Британската премиерка Тереза Меј му го честиташе на Стево Пендаровски преземањето на должноста претседател на Република Северна Македонија. – Честитки за вашата инаугурација како претседател на Северна Македонија.

Меј до Пендаровски: Се надевам на уште поблиска соработка меѓу Лондон и Скопје

А1 On - 13.05.2019

Британската премиерка Тереза Меј му го честиташе на Стево Пендаровски преземањето на должноста претседател на Република Сееверна Македонија. – Честитки за вашата инаугурација како претседател на Северна Македонија.

На официјалната интернет страница Ѓорге Иванов сеуште е претседател на Македонија

Сител - 13.05.2019

Стево Пендаровски ја превзеде претседателската функција, официјално е претседател на Република Северна Македонија, но првиот ден како новоизбран шеф на државата го мина како „Претседател на Република Македонија“.

Помирување и обединување

Слободен Печат - 13.05.2019

При секоја политичка криза, ние страхуваме дали политичарите ќе бидат доволно заедно и доволно силни да ја освојат власта. Дали ќе успеат да бидат единствени за да се одржат на кормилото или ќе паднат. И дали ќе направат коалиција или ќе растурат.

Заев: Имам право на одмор и ми треба малку да се одморам

Press24 - 13.05.2019

Отсуството на премиерот, Зоран Заев, на вчерашната инаугурација на претседателот, Стево Пендаровски, падна во очи кај јавноста. На свеченоста беа присутни претседатели и високи функционери од регионот, поради што отсуството на Заев се протолкува ...

Заев ја откри причината поради која не дојде на инаугурацијата на Пендаровски

Сител - 13.05.2019

Отсуството на премиерот, Зоран Заев, на вчерашната инаугурација на претседателот, Стево Пендаровски, падна во очи кај јавноста. На свеченоста беа присутни претседатели и високи функционери од регионот, поради што отсуството на Заев се протолкува ...

Заев се огласи за отсуството на инаугурацијата на Пендаровски- еве зошто не присуствувал

Курир - 13.05.2019

Отсуството на премиерот, Зоран Заев, на вчерашната инаугурација на претседателот, Стево Пендаровски, падна во очи кај јавноста. На Заев му замерија што одлучил да користи слободни денови токму во период кога се случува толку важен државен настан.

Заев за отстуството на инаугурацијата: Имам право на одмор

Нетпрес - 13.05.2019

Отсуството на премиерот, Зоран Заев, на вчерашната инаугурација на претседателот, Стево Пендаровски, падна во очи кај јавноста. На Заев му замерија што одлучил да користи слободни денови токму во период кога се случува толку важен државен настан.

Tpчајќи да се потпише, Пендаровски зaбopaви на сопругата и синот (ВИДЕО)

Курир - 13.05.2019

Новиот претседател на државата Стево Пендаровски, веројатно од вoзбyдa, зaбopaви на своето семејство за време на вчерашната инаугурација во Собранието. Пендаровски буквално излета од службениот автомобил веднаш по пристигнувањето на главниот влез од ...

Силјановска: Не може до вчера да ја сатанизирате опозицијата, а денеска да подавате рака

Нетпрес - 13.05.2019

Не добив покана да присуствувам на седницата на Парламентот за инаугурацијата на претседателот Стево Пендаровски, потврди во интервју за телевизијата Алфа професорката Гордана Силјановска Давкова.

Сиљановска за говорот на Пендаровски: Помирувањето не е механички чин, потребно е да се извините некогаш

МКД - 13.05.2019

Не добив покана да присуствувам на седницата на Собранието за инаугурацијата на претседателот Стево Пендаровски, потврди во интервју за телевизијата Алфа професорката Гордана Сиљановска Давкова.

Силјановска за говорот на Пендаровски: Помирувањето не е механички чин, потребно е да се извините некогаш

Курир - 13.05.2019

Не добив покана да присуствувам на седницата на Собранието за инаугурацијата на претседателот Стево Пендаровски, потврди во емисијата „Отворено“ на телевизијата Алфа, професорката Гордана Силјановска Давкова.

Прв работен ден на новиот претседател

Сител - 13.05.2019

Прв работен ден од петгодишниот мандат на новоизбраниот претседател Стево Пендаровски во „Вила Водно“. На вчерашната инаугурација во Собранието на Република Северна Македонија, Пендаровски рече дека ќе биде претседател на сите граѓани, и на оние кои ...

Прв работен ден на новиот претседател

Независен - 13.05.2019

Прв работен ден од петгодишниот мандат на новоизбраниот претседател Стево Пендаровски во „Вила Водно“. На вчерашната инаугурација во Собранието на Република Северна Македонија, Пендаровски рече дека ќе биде претседател на сите граѓани, и на оние кои ...

Меј до Пендаровски: Се надевам на уште поблиска соработка меѓу Лондон и Скопје

Сител - 13.05.2019

Британската премиерка Тереза Меј му го честиташе на Стево Пендаровски преземањето на должноста претседател на Република Сееверна Македонија. – Честитки за вашата инаугурација како претседател на Северна Македонија.

Северна Македонија: Нов почеток

Слободен Печат - 13.05.2019

Со официјалното прогласување на Стево Пендаровски за нов претседател на Република Северна Македонија се заокружува една исклучително напната и неизвесна, но победничка фаза од македонската државност.

ВМРО – ДПМНЕ: На Заев му е поважно возењето мотор од инаугурацијата на Пендаровски

+инфо - 13.05.2019

Зоран Заев не мораше физички да биде присутен на инаугурацијата на Стево Пендаровски бидејќи Пендаровски е негова сенка, без интегритет, која само треба да ги аминува криминалите и корупцијата на менторот, реагира опозициската ВМРО – ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Возењето мотор е поважно од инаугурирањето на Пендаровски

А1 On - 13.05.2019

„Зоран Заев не мораше физички да биде присутен на инаугурацијата на Стево Пендаровски бидејќи Пендаровски е негова сенка, без интегритет, која само треба да ги аминува криминалите и корупцијата на менторот.

ВМРО-ДПМНЕ: За Заев возењето мотор е поважно од инаугурацијата на Пендаровски за претседател

Макфакс - 13.05.2019

Зоран Заев не мораше физички да биде присутен на инаугурацијата на Стево Пендаровски, бидејќи Пендаровски е негова сенка, без интегритет, која само треба да ги аминува криминалите и корупцијата на менторот, порача опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ.

Прв работен ден на Пендаровски во Вила Водно

Нова ТВ - 13.05.2019

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски денеска го започнува првиот работн ден од петгодишниот мандат во „Вила Водно“. Тој вчера на свечена церемонија ја презеде функцијата и го испрати Ѓорге Иванов од Водно, по 10 години.

Меј до Пендаровски: Се надевам на уште поблиска соработка

Нова ТВ - 13.05.2019

Британската премиерка Тереза Меј му го честиташе на Стево Пендаровски преземањето на должноста претседател на Република Сееверна Македонија. – Честитки за вашата инаугурација како претседател на Северна Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не мораше да биде присутен на инаугурацијата затоа што Пендаровские негова сенка, без интегритет

Курир - 13.05.2019

Зоран Заев не мораше физички да биде присутен на инаугурацијата на Стево Пендаровски бидејќи Пендаровски е негова сенка, без интегритет, која само треба да ги аминува криминалите и корупцијата на менторот, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Прв работен ден на Пендаровски – што нѐ очекува од новиот претседател?

Слободен Печат - 13.05.2019

Шефот на државата најави дека ќе се бори против поделеноста во општеството, дека ќе ги штити правата на политичкото малцинство, дека максимално ќе се заложи за довршување на полноправното членство на земјава во ЕУ и НАТО.

Новиот претседател ќе ги залечува раните

Независен - 13.05.2019

Со набиена агенда и термини испланирани до минута, помина инаугурацијата на новиот претседател Стево Пендаровски и потпишувањето на заклетвата. Во првото обраќање Пендаровски објави дека ѝ подава рака на опозицијата, затоа што чувствувал обврска да ...

Меј до Пендаровски: Се надевам на уште поблиска соработка меѓу Лондон и Скопје

+инфо - 13.05.2019

Британската премиерка Тереза Меј му го честиташе преземањето на должноста претседател на Македонија на Стево Пендаровски. „Честитки за вашата инаугурација како претседател на Северна Македонија.

Инаугурацијата во сенка на отсутните

Независен - 13.05.2019

ЕРОЛ РИЗАОВ Јавноста во Македонија треба да ја знае вистината зошто премиерот Зоран Заев, лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска-Давкова не беа присутни на инаугурацијата на првиот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не мораше да биде присутен на инаугурацијата затоа што Пендаровски е негова сенка, без интегритет

Нетпрес - 13.05.2019

Зоран Заев не мораше физички да биде присутен на инаугурацијата на Стево Пендаровски бидејќи Пендаровски е негова сенка, без интегритет, која само треба да ги аминува криминалите и корупцијата на менторот, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Возењето мотор за Заев е поважно од инаугурацијата на Пендаровски

МКД - 13.05.2019

Зоран Заев не мораше физички да биде присутен на инаугурацијата на Стево Пендаровски бидејќи Пендаровски е негова сенка, без интегритет, која само треба да ги аминува криминалите и корупцијата на менторот.

Пендаровски стартува со граѓанско помирување

МКД - 13.05.2019

Новиот претседател Стево Пендаровски, на првиот работен ден на новата функција упати порака за граѓанско помирување и залечување на отворените рани од скорешното минато. „Време е да ги залечиме отворените рани од нашето скорешно минато и реално да ...

Претседателот Пендаровски повикува на граѓанско помирување

Академик - 13.05.2019

Функцијата ќе ја извршувам совесно и одговорно Новиот претседател на државата, Стево Пендаровски, во Собранието даде свечена заклетва дека функцијата ќе ја извршува совесно и одговорно, дека ќе ги почитува Уставот и законите и дека ќе ги штити ...

Вилата „Водно“ доби нов станар и нова политика

Независен - 13.05.2019

Кратки, релативно студени погледи и куртоазно ракување. Воздржаната протоколарна средба на црвениот килим за примопредавање на претседателската функција пред вилата „Водно“ меѓу стариот и новиот шеф на државата – Ѓорге Иванов и Стево Пендаровски – ...

Собрание: Мицкоски не е ниту пратеник, ниту државен функционер за да биде поканет

Фактор - 13.05.2019

Собранието денеска објави дека не го поканила лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната попладневна инаугурација и свечена заклетва на новоизбраниот претседател на Македонија, Стево Пендаровски, затоа што не е нуту пратеник, ниту државен функционер.

Пендаровски на првиот работен ден: Средба со Жбогар и пораки за граѓанско помирување

24Инфо - 13.05.2019

Првиот работен ден новиот претседател Стево Пендаровски го почна со пораки за граѓанско помирување и залекување на отворените рани од скорешното минато. -Време е да ги залечиме отворените рани од нашето скорешно минато и реално да го започнеме ...

На премиерот Заев му требал одмор, затоа не присуствувал на инаугурацијата на Пендаровски

Пулс24 - 13.05.2019

Во очите на јавноста на вчерашната инаугурација на претседателот Стево Пендаровски падна отсуството на премиерот, Зоран Заев. Му забележија што одлучил да користи слободни денови токму во период кога се случува толку важен државен настан.

Заев: Ми треба малку да се одморам

Тера - 13.05.2019

По вчерашното неприсуство на премиерот Зоран Заев на инаугурацијата на новиот претседател Стево Пендаровски, јавноста со разни коментари. И опозицијата имаше забелешка на неприсуството на Заев.

Tpчајќи да се потпише, Пендаровски зaбopaви на своето семејство за време на вчерашната инаугурација

Република - 13.05.2019

Новиот претседател на државата Стево Пендаровски, веројатно од вoзбyдa, зaбopaви на своето семејство за време на вчерашната инаугурација во Собранието на Р.Македонија. Новиот шeф на државата буквално излета од службениот автомобил веднаш по ...

Се огласи Заев во јавноста: Имам право на одмор и ми треба малку да се одморам, друга причина нема

Centar - 13.05.2019

По вчерашното неприсуство на премиерот Зоран Заев на инаугурацијата на новиот претседател Стево Пендаровски, јавноста со разни коментари. И опозицијата имаше забелешка на неприсуството на Заев.

Прв работен ден на новиот претседател

Локално - 13.05.2019

Прв работен ден од петгодишниот мандат на новоизбраниот претседател Стево Пендаровски во „Вила Водно“. На вчерашната инаугурација во Собранието на Република Северна Македонија, Пендаровски рече дека ќе биде претседател на сите граѓани, и на оние кои ...

Прв работен ден на новиот претседател Стево Пендаровски во „Вила Водно“

Скопје инфо - 13.05.2019

Прв работен ден од петгодишниот мандат на новоизбраниот претседател Стево Пендаровски во „Вила Водно“. На вчерашната инаугурација во Собранието на Република Северна Македонија, Пендаровски рече дека ќе биде претседател на сите граѓани, и на оние кои ...

Сиљановска за говорот на Пендаровски: Помирувањето не е механички чин, потребно е да се извините некогаш

Република - 13.05.2019

Не добив покана да присуствувам на седницата на Собранието за инаугурацијата на претседателот Стево Пендаровски, потврди во интервју за телевизијата Алфа професорката Гордана Сиљановска Давкова.

ВМРО-ДПМНЕ: За Заев возењето мотор е поважно од инаугурацијата на Пендаровски за претседател

24Инфо - 13.05.2019

Зоран Заев не мораше физички да биде присутен на инаугурацијата на Стево Пендаровски, бидејќи Пендаровски е негова сенка, без интегритет, која само треба да ги аминува криминалите и корупцијата на менторот, порача опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ.

Пендаровски во првиот работен ден повика на граѓанско помирување

Локално - 13.05.2019

Првиот работен ден новиот претседател Стево Пендаровски го почна со пораки за граѓанско помирување и залекување на отворените рани од скорешното минато. -Време е да ги залечиме отворените рани од нашето скорешно минато и реално да го започнеме ...