TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Орце Камчев претседател?

Вест - 26.01.2007

ФУДБАЛСКАТА ЧАРШИЈА ПЛЕТЕ ПРИКАЗНИ ОКОЛУ НОВОТО РАКОВОДСТВО НА ФФМ Како аспиранти за претседателската функција се споменуваат и имињата на Тихомир Илиевски и на Илија Китановски По поднесувањето кривичната пријава за фалсификување исправа и за уништување деловни книги, што завчера МВР му ја поднесе ...

ФФМ: Лазар Митровски, засега, останува генерален секретар

Време - 26.01.2007

ИАКО МВР ЗАВЧЕРА ПОДНЕСЕ КРИВИЧНА ПРИЈАВА Златко Крстевски Лазар Митровски останува на функцијата генерален секретар на Фудбалската федерација на Македонија, и покрај тоа што МВР завчера против него поднесе две кривични пријави, и тоа за фалсификување исправа и фалсификување или уништување деловни ...

Митроски

Утрински - 26.01.2007

Митроски Денеска делегацијата на ФФМ ќе учествува во гласањето за нов претседател на УЕФА ЕМИЛ КИТАНОВСКИ „Не сум изненаден од кривичната пријава која завчера попладне беше поднесена против мене. Сметам дека Министерството за внатрешни работи единствено на овој начин можеше да најде оправдување за ...

Федерацијата ќе соработува за расветлување на случајот

Дневник - 26.01.2007

Делегацијата, со првиот оперативец Митровски, во Диселдорф се консултирала со претставниците на УЕФА за случувањата во ФФМ Фудбалската федерација на Македонија целосно ќе соработува со истражните органи во расветлувањето на случајот со фалсификуваната диплома, за која генералниот секретар Лазар ...

Лазе ќе оди пред истражен судија

Вечер Прес - 26.01.2007

По враќањето од Конгресот на УЕФА во Дизелдорф, Митровски ќе мора да даде исказ пред судија, а за делата за кои е осомничен покрај парична казна е предвиден и затвор до 3 години Клопчето на скандалите во Фудбалската федерација на Македонија почна да се расплетува со кривичната пријава што МВР во ...

Сто чекори кон суспензија од ФИФА и од УЕФА

Време - 25.01.2007

Пишува: Никола Богојевски Македонскиот фудбал се наоѓа пред најтешкиот пораз во својата историја од независноста - суспензија од ФИФА и од УЕФА. Ваква одлука на двете матични куќи на нашето ФФМ може и наскоро да се очекува, ако се цитира фамозниот член 17 од статутот на ФИФА, и сето тоа поради ...

МВР поднесе кривична пријава против Лазе Митроски

Утрински - 25.01.2007

Според МВР, Митроски се товари за фалсификување диплома за завршено високо образование при изборот на функцијата генерален секретар на ФФМ ЕМИЛ КИТАНОВСКИ Министерството за внатрешни работи вчера поднесе кривична пријава против генералниот секретар на ФФМ, Лазе Митроски, поради постоење основано ...

Кривична пријава против Митровски

Дневник - 25.01.2007

Тој ги сторил кривичните дела „фалсификување исправа“ и „фалсификување или уништување на деловни книги“, се вели во соопштението на МВР Одделението за економски криминал при СВР Скопје до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Лазар Митровски (50), генерален секретар во ...

Кривична пријава за Митровски

Вест - 25.01.2007

ПОРАДИ ФАЛСИФИКАТ Генералниот секретар на Фудбалската федерација на Македонија, Лазар Митровски (50), доби кривична пријава за фалсификување исправа и за фалсификување и уништување деловни книги, соопшти вчера МВР. Одделението за економски криминал утврдило дека во февруари 2003 година тој ...

Кулминира скандалот лажна диплома во ФФМ

А1 - 24.01.2007

Скандалот лажна диплома на првиот оперативец на Фудбалската федерација на Македонија кулминира денеска. Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против, Лазар Митровски генералниот секретар на ФФМ. Според нашите сознанија, пријавата за фалсификување исправа и за фалсификување или ...

УЕФА: Политичкиот притисок итно да запре!

Време - 24.01.2007

ОД НИОН СТИГНА ОСТРО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА МАКЕДОНСКАТА ПОЛИЦИЈА УЕФА и ФИФА цврсто застанаа зад актуелното раководство на Фудбалската федерација на Македонија, откако Управниот одбор на нашата Федерација на завчерашната седница соопшти дека „упадот што полицијата го направила во ФФМ е со политичко ...

УЕФА бара итно да запрат политичките притисоци врз раководството на ФФМ

Утрински - 24.01.2007

Се бара Владата да ја врати ситуацијата во Федерацијата во нормала ЕМИЛ КИТАНОВСКИ Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) вчера најенергично реагираше по повод последните случувања околу Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) и упати барање до министерката за внатрешни работи, Гордана ...

УЕФА од полицијата бара виза за ФФМ

Дневник - 24.01.2007

На изборниот конгрес за претседател на УЕФА треба да гласа и македонската делегација Проблемот со полициската акција во Фудбалската федерација на Македонија се интернационализира. По дописот на ФФМ, со кој се жали до УЕФА, европската куќа на фудбалот реагираше до македонското Министерство за ...

Кој сака да го смени раководството на ФФМ

Утрински - 24.01.2007

Полицискиот генерал Горан Стојков, кого една група луѓе сакаа да го предложат за нов претседател, се откажа од кандидатурата МИОДРАГ МИЦКОВИЌ До кога ќе трае оваа невидена хајка против актуелното раководство на Фудбалската федерација на Македонија, поточно против претседателот Хари Хаџиристески и ...

УЕФА реагира до министерката Јанкулоска

Вест - 24.01.2007

ПОСЛЕДНИТЕ СЛУЧУВАЊА ОКОЛУ ФФМ СТИГНАА И ДО "ЕВРОПСКАТА КУЌА НА ФУДБАЛОТ" Македонските фудбалски челници денеска во Дизелдорф на состанок со луѓето од ФИФА и УЕФА Последните случувања околу Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) стигнаа и до Светската и Европската фудбалска федерација (ФИФА и ...

УЕФА реагираше кај Јанкулоска

Вечер Прес - 24.01.2007

По дописот што беше испратен од канцеларијата на Фудбалската федерација на Македонија во кој европската куќа на фудбалот (УЕФА) е известена за последните случувања во и околу мак-фудбалот, УЕФА со писмо од директорот на националните асоцијации, Џејкоб Ерел, реагираше до МВР и министерот за ...

Преписки ФФМ виа УЕФА, МВР

А1 - 23.01.2007

Преписки ФФМ виа УЕФА, Министерство за внатрешни работи на Македонија. Нови моменти околу последните бранувања во нашата куќа на фудбалот. По вчерашниот допис од канцеларијата на ФФМ до УЕФА по повод новонастанатата ситуација, европската фудбалска асоцијација денеска испрати писмо до нашето ...

Политичка хајка против Фудбалската федерација на Македонија

Утрински - 23.01.2007

Службеници на МВР и вчера престојуваа во службените простории на Федерацијата ЕМИЛ КИТАНОВСКИ Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) Харалампие Хаџиристески вчера повеќе часови беше задржан во оперативниот центар 192 на МВР во Скопје, и покрај тоа што распитот со него, како што ...

Хаџи-Ристески: Во хајката против ФФМ се злоупотребува името на премиерот

Време - 23.01.2007

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ФФМ ДАВАШЕ ИЗЈАВИ ПРЕД МВР Златко Крстевски Сево ова што се случува деновиве е хајка против Фудбалската федерација на Македонија, а повод за кампањата е завршувањето на мандатот на генералниот секретар на Федерацијата Лазар Митровски, изјави Харалампие Хаџи-Ристески, претседателот ...

Хаџи-Ристески: Атакот врз ФФМ нема политичка заднина

Вест - 23.01.2007

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ФУДБАЛСКАТА ФЕДЕРАЦИЈА НА ИНФОРМАТИВЕН РАЗГОВОР ВО МВР По генералниот секретар Лазар Митровски, вчера на информативен разговор во Министерството за внатрешни работи (МВР) беше повикан и претседателот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Хари Хаџи-Ристески.

ФФМ ќе се жали до ФИФА и до дипломатите

Дневник - 23.01.2007

Поплака ќе следува и кај Владата на Македонија, а од полицијата ќе се бара образложение за упадот во работата, заклучи Управниот одбор За последните случувања во и околу македонскиот фудбал ќе биде испратена информација до ФИФА и УЕФА, а ќе бидат запознати сите дипломатски и конзуларни ...

Поддршка за водечкиот тандем

Вест - 23.01.2007

УО НА ФФМ Управниот одбор на ФФМ на вчерашната седница им даде целосна поддршка на претседателот Хари Хаџи-Ристески и на генералниот секретар Лазар Митровски во нивната работа во Федерацијата. Истовремено, донесена е одлука за новонастанатата ситуација да се информираат Владата и Премиерот, а од ...

Претседателот на ФФМ се изјасни за аферата со фалсификат диплома

А1 - 22.01.2007

Иако без претседателот Харалампие Хаџиристески, кој речиси пет часа се наоѓаше на информативен разговор во Министерството за внатрешни работи, управниот одбор на ФФМ конечно се огласи во врска со аферата која две седмици го потресува македонскиот фудбал, наводниот фалсификат на дипломата што го ...

И Хаџи-Ристески поканет во МВР

Дневник - 22.01.2007

Покана за информативен разговор во МВР доби и Харалампие Хаџи-Ристески, претседателот на ФФМ, за наводен фалсификат и за незаконско раководење во Федерацијата. Тој утрово ќе оди на распит во полицијата, каде што изминатата недела веќе беше генералниот секретар Лазар Митровски.

Хари денеска ќе даде исказ во полиција

Вечер Прес - 22.01.2007

Продолжува акцијата од страна на Министерството за внатрешни работи за расчистување на состојбите во Фудбалската федерација на Македонија. По информативниот разговор во текот на неделава, што го имаше генералниот секретар на ФФМ Лазар Митровски, според информации на Вечер денеска свој исказ во МВР ...