TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Германски министер бара Грција да ја напушти еврозоната

Канал5 - 26.02.2012

Германскиот министер за внатрешни работи, Ханс Петер Фридрих изјави дека за Грција е најдобро да ја напушти еврозоната. Со тоа, Фридрих стана првиот член на германската влада кој јавно предложил ...

Германски министер предложи Грција да ја напушти еврозоната

Нетпрес - 26.02.2012

Конзервативниот германски министер за внатрешни работи, Ханс Петер Фридрих, стана прв член на владата во Берлин кој отворено предложи Грција да ја напушти еврозоната, пишува “Шпигл“.

Фридрих - За Грција е подобро да ја напушти еврозоната

Inpress - 26.02.2012

Берлин, 26. февруари 2012 (ИНПРЕС) Германскиот министер за внатрешни работи Ханс-Петер Фридрих смета дека Грција треба да ја напушти еврозоната, со образложение дека тоа ќе и ги подобри шансите да ја ...

Германски министер предложи Грција да ја напушти еврозоната

Сител - 26.02.2012

Конзервативниот германски министер за внатрешни работи, Ханс Петер Фридрих, стана прв член на владата во Берлин кој отворено предложи Грција да ја напушти еврозоната, пишува “Шпигл“.

Германскиот министер Ханс Петар Фридерих: Грција да ја напушти еврозоната!

Sky - 26.02.2012

Ханс Петер Фридрих министер за внатрешни работи на Германија, отворено предложи Грција да ја напушти еврозоната. Фридрих, лидер на конзервативната Христијанско социјална унија блиска со партијата на ...

Меркел го исклучува излегувањето на Грција од еврозоната

Вест - 25.02.2012

Берлин (Фото АП) - Германската канцеларка Ангела Меркел ја исклучи можноста за излез на Грција од еврозоната или евентуално Атина да биде принудена да прогласи инсолвентност.

Меркел го исклучува излегувањето на Грција од еврозоната

Дневник - 25.02.2012

Германската канцеларка Ангела Меркел ја исклучи можноста за излез на Грција од еврозоната или евентуално Атина да биде принудена да прогласи инсолвентност.

На Грција не и’ е доволен ни вториот пакет помош

Deutsche Welle - 25.02.2012

Шефот на Еврогрупата, луксембуршкиот премиер Жан-Клод Јункер, не исклучува можност за носење трет пакет мерки за спас на Грција.

Грција најавува непопустлив став пред средбата Груевски- Пападимос?

Канал5 - 25.02.2012

Грција ги смрзнува надежите на Македонија и ги намалува очекувањата од претстојниот разговор на двајцата премиери. Интервјуто на шефот на грчката дипломатија Димас можеби го најави ставот што во ...

Груевски и Пападимос ќе се сретнат на 1 март во Брисел

Кајгана - 25.02.2012

Македонскиот премиер Никола Груевски на 1-ви март во Брисел ќе се сретне со својот грчки колега Лукас Пападимос. Пападимос на 15-ти февруари испрати одговор на писмото што пред повеќе од еден месец ...

Конечно, Груевски и Пападимос ќе разговараат во Брисел

Канал5 - 24.02.2012

Никола Груевски и Лукас Пападимос следниот четврток се среќаваат во Брисел. По долго тактизирање од грчка страна двајцата премиери конечно ќе ја имаат првата средба.

На 1 март средба Груевски - Пападимос

Телма - 24.02.2012

Премиерот Никола Груевски на 1 март во Брисел ќе се сретне со својот грчки колега Лукас Пападимос. Информацијата ја потврдија од македонската Владата.

Меркел го исклучува излегувањето на Грција од еврозоната

МРТ - 24.02.2012

Tweet Германската канцеларка Ангела Меркел ја исклучи можноста за излез на Грција од еврозоната или евентуално Атина да биде принудена да прогласи инсолвентност.

Меркел го исклучува излегувањето на Грција од еврозоната

Сител - 24.02.2012

Германската канцеларка Ангела Меркел ја исклучи можноста за излез на Грција од еврозоната или евентуално Атина да биде принудена да прогласи инсолвентност.

Средбата меѓу Груевски и Пападимос на 1 март во Брисел

Р.С.Европа - 24.02.2012

Македонскиот премиер Никола Груевски на 1 март во Брисел ќе се сретне со својот грчки колега Лукас Пападимос, потврди денеска македонската влада.

Ќе има средба Груевски - Пападимос

Алфа - 24.02.2012

Премиерот Никола Груевски ќе има средба со шефот на грчката влада Лукас Пападимос на први март во Брисел. Информацијата за датумот на средбата, официјално ја потврди Владата.

Меркел го исклучува излегувањето на Грција од еврозоната

Press24 - 24.02.2012

Берлин, 24 февруари 2012 (МИА) - Германската канцеларка Ангела Меркел ја исклучи можноста за излез на Грција од еврозоната или евентуално Атина да биде принудена да прогласи инсолвентност.

Груевски и Пападимос ќе се сретнат на 1 март во Брисел

Макфакс - 24.02.2012

Македонскиот премиер Никола Груевски на 1-ви март во Брисел ќе се сретне со својот грчки колега Лукас Пападимос. Оваа информацијата е потврдена од македонската Владата, јави во петокот попладне ТВ ...

Груевски ќе се сретне со Пападимос в четврток

Нетпрес - 24.02.2012

Премиерот Никола Груевски на 1-ви март, четврток, во Брисел ќе се сретне со својот грчки колега Лукас Пападимос. Средбата ќе се остави по еден месец откако Груевски поведе иницијатива за разговори и ...

Банкротот на Грција одложен до есен?

МКД - 23.02.2012

Експертите се единствени во ставот дека на Грција не и е доволен ниту вториот пакет помош. Она што недостига е убедлив бизнис-модел со перспективи на пораст.

ММФ ќе ја ограничи помошта за Грција до 30 милијарди евра

Н.Македонија - 23.02.2012

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ќе го задржи учеството во новиот план за спас на Грција до нивото од 30 милијарди евра, вклучувајќи ги средствата, кои се уште се должат од претходната спасувачка ...

Спасувањето пречекано со протести

Н.Македонија - 23.02.2012

Работниците во државава одбиваат да ги прифатат варварските и построги неолиберални мерки што ни ги наметнаа кредиторите, порача синдикатот на грчкиот приватен сектор Марш на членовите на ...

За Грција 130 милијарди евра

Утрински - 22.02.2012

По 14-часовни преговори Оли Рен рече дека, конечно, сфатил дека зборорот маратон е грчки Министрите за финансии на државите од еврозоната усвоија втор пакет финансиска помош за Грција од 130 ...

Венизелос: Грција го избегна „црното“ сценарио

Канал5 - 22.02.2012

Со добивањето на 130-те милијарди евра европски пари, Грција го избегна кошмарното сценарио, изјави грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос, истиот оној кој тврдеше дека европските земји ...

Банкротот на Грција одложен до есен?

Deutsche Welle - 22.02.2012

Експертите се единствени во ставот дека на Грција не и‘ е доволен ниту вториот пакет помош. Она што недостига е убедлив бизнис-модел со перспективи на пораст.

На Грција и претстои многу работа, смета Пападимос

24 Вести - 22.02.2012

На Грција и претстои многу работа во иднина за да ги доведе до крај сите реформи предвидени со новата економска програма, изјави вчера премиерот Лукас Пападимос пред новинари во Брисел.

Со помошта не завршија и проблемите на Грција

Дневник - 22.02.2012

По маратонските разговори во Брисел, министрите за финансии на еврозоната во раните утрински часови во вторникот се договорија за вториот пакет финансиска помош за Грција, кој ќе ја спаси од банкрот ...

Дали завршија Сизифовите маки за Грција?

Утрински - 22.02.2012

Крај на маратонското преговарање, почеток на големото грчко стегање на ременот Од нашиот дописник Атина - „Конечно здивнавме“, “Договор по многу пречки“, „Маратонско пазарење и трилер за новиот ...

На Грција и претстои многу работа, смета Пападимос

МРТ - 22.02.2012

Tweet На Грција и претстои многу работа во иднина за да ги доведе до крај сите реформи предвидени со новата економска програма, изјави вчера премиерот Лукас Пападимос пред новинари во Брисел.

Папандреу: Грција нема да ја напушти еврозоната

Кајгана - 22.02.2012

Претседателот на ПАСОК и поранешниот премиер Јоргос Папандреу изјави дека Грција нема да банкротира, ниту ќе излезе од еврозоната.

Ќе се спаси ли овој пат Грција?

Курир - 22.02.2012

По неколку месеци одложување, во раните урински часови во вторникот министрите за финансии на еврозоната се согласија за втор план за финансиска помош, тешок 170 милијарди долари, за клекната на ...

ГРАФИКОН НА ДЕНОТ: Оптимистичките претпоставки зад грчкиот пакет за спас од банкрот

+инфо - 22.02.2012

Долниот графикон го покажува проектираниот раст на грчкиот бруто домашен производ до 2020 година. Тој едноставно вели дека без било какво поттурнување, стимулации или било што друго, Грција магично ...

Министерството за финансии на Грција ги преразгледува целите во буџетот за оваа година

Press24 - 22.02.2012

Министерството за финансии на Грција целосно ги преразгледува целите, поставени во буџетот на земјата за оваа година, заради долготрајната рецесија, соопштуваат грчките медиуми.

Анализа: Грција – купување време за еврозоната

Нетпрес - 22.02.2012

Европските функционери може да здивнат со олеснување. Државата, која беше во центарот на должничката криза во еврозоната, засега од извадена од списокот на критичните.

Папандреу: Грција нема да ја напушти еврозоната

Макфакс - 22.02.2012

Претседателот на ПАСОК и поранешниот премиер Јоргос Папандреу изјави дека Грција нема да банкротира, ниту ќе излезе од еврозоната.

Грција ќе банкротира до есен?!

Сител - 22.02.2012

На Грција не и е доволен ниту вториот пакет помош и би можела да банкротира до есен, сметаат економистите. Велат дека земјата не може да излезе од кризата без структурни реформи кои ќе обезбедат раст.

Грција: Сеевме ветер, сега ќе жнееме ураган

МКД - 22.02.2012

Министрите за финансии на еврозоната вчера одобрија 130 милијарди евра за спас на Грција од банкрот, за да се избегне заканата од хаотично доспевање на кредитите, откако ја принудија Атина да им се ...

Пападимос: На Грција и претстои многу работа

Курир - 22.02.2012

На Грција и претстои многу работа во иднина за да ги доведе до крај сите реформи предвидени со новата економска програма, изјави вчера премиерот Лукас Пападимос пред новинарите во Брисел.

На Грција и претстои многу работа, смета Пападимос

Алфа - 22.02.2012

На Грција и претстои многу работа во иднина за да ги доведе до крај сите реформи предвидени со новата економска програма, изјави вчера премиерот Лукас Пападимос пред новинари во Брисел.

Пападимос: На Грција и претстои многу работа

Сител - 22.02.2012

На Грција и претстои многу работа во иднина за да ги доведе до крај сите реформи предвидени со новата економска програма, изјави вчера премиерот Лукас Пападимос пред новинари во Брисел.

Грција доби заем со нова шминка

Вечер Прес - 22.02.2012

ЈУЖНИОТ СОСЕД УШТЕ ДОЛГО ЌЕ БИДЕ КЛЕКНАТ НА КОЛЕНА Според експертите заемот е само препакување на борчот, а објективно проблемот само се зголемува, бидејќи тоа е репрограмирање на долговите со уште ...

Уште 130 милијарди евра во грчкиот бунар без дно

Н.Македонија - 22.02.2012

Министрите за финансии од еврозоната вчера во Брисел го одобрија вториот спасувачки пакет за Атина, вреден 130 милијарди евра Парите треба да спречат банкрот на Грција уште во март, но многумина се ...

По 12 часа дебата Брисел одлучи да и даде помош на Грција

Канал5 - 21.02.2012

По повеќе од 12 часа дебата Грција може да здивне. Министрите за финансии на еврозоната доцна синоќа постигнаа договор за втората рата помош, која треба да ја спаси Атина од банкрот.

Грција се спаси

24 Вести - 21.02.2012

Грција уште еднаш избегна банкрот. По 13 часовни преговори министрите за финансии на државите од еврозоната постигнаа договор за нов заем вреден 130 милијарди евра.

Повторно само купено време

Deutsche Welle - 21.02.2012

Грција треба да банкротира, а Европа треба да и помогне одново да ги изгради пренатрупаните и корумпирани државни институции. Банкротот ќе се случи најдоцна наесен, коментира Хенрик Беме.

Помошта одобрена - контроверзите во Грција остануваат

Deutsche Welle - 21.02.2012

Грција ја доби неопходната помош и повторно во последен момент избегна банкрот. Земјата сега може да здивне, но колку ќе трае ова? Политичарите и коментаторите во Атина имаат различни гледишта.

Пападимос: Новиот кредитен договор треба да биде разгледан од парламентот до 15 март

24 Вести - 21.02.2012

Откако новиот кредитен договор ќе биде ратификуван од парламентот, ќе дојде момент за објавување избори, изјави премиерот на Грција Лукас Пападимос на прес конференција во Брисел.

Пападимос - Кредитниот договор да биде разгледан од парламентот до 15 март

Утрински - 21.02.2012

Грчкиот премиер објави дека откако новиот кредитен договор ќе биде ратификуван од законодавниот дом, ќе дојде момент за објавување избори Откако новиот кредитен договор ќе биде ратификуван од ...

Грција доби уште 130 милијарди евра за спас од банкрот

Телма - 21.02.2012

По повеќе од 12 часа преговори министрите за финансии на државите од еврозоната постигнаа договор за заем за Грција за уште 130 милијарди евра и со тоа државата да се спаси од банкрот.

Евроминистрите повторно ја спасија Грција од банкрот

Утрински - 21.02.2012

Министрите за финансии на државите од еврозоната усвоија втор пакет финансиска помош за Грција од 130 милијарди евра, по повеќе од 12 часа преговори во Брисел.

Новиот пакет-помош за Грција е погрешно решение

Дневник - 21.02.2012

Со одлуката за доделува нов пакет помош на Грција во вредност од 130 милиони евра, министрите за финансии на земјите-членки на еврозоната тргнаа „по погрешен пат“, смета угледниот германски професор ...

Венизелос: Грција го избегна кошмарното сценарио за банкрот

Дневник - 21.02.2012

Со одлуката на Еврогрупата Грција го избегна кошмарното сценарио за банкрот, изјави денеска на прес конференција министерот за финансии Евангелос Венизелос, окарактеризирајќи го новиот договор за ...

Венизелос оптимист за одобрувањето на кредитот на Грција

Дневник - 21.02.2012

Грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос изјави денеска дека е оптимист за одобрувањето на вториот пакет финансиска помош за неговата земја.

Државите од еврозоната се договорија за втор пакет финансиска помош за Грција од 130 милијарди евра

Вест - 21.02.2012

По повеќе од 12 часа преговори министрите за финансии на државите од еврозоната постигнаа договор за заем за Грција за уште 130 милијарди евра и со тоа државата да се спаси од банкрот.

Падна нов договор: Грција сепак ќе добие 130 милијарди евра

Дневник - 21.02.2012

Повеќе од 12 часа преговори, дебати, убедувања им беа потребни на министрите за финансии на државите од еврозоната кои постигнаа договор за заем за Грција за уште 130 милијарди евра и со тоа државата ...

Грција сака да здивне

Утрински - 21.02.2012

„Пападимос го склучи договорот“, беа насловите на насловните страници речиси на сите грчки медиуми Од нашиот дописник Атина - Грција се надева конечно малку да воздивне.

Брисел ќе и' помогне на Атина

Утрински - 21.02.2012

Долгот на Грција треба да се постави така за да и' овозможи да преживее БРИСЕЛ – Вчера сите елементи беа исполнети за постигнување договор за нов заем за помош на Грција, изјави францускиот министер ...

Оптимизам за спас кај Грците

Дневник - 21.02.2012

Грција вложи многу големи напори за да го добие вториот спасувачки пакет што ќе ~ овозможи да избегне банкрот. Сега треба и другите земји да направат напори и ММФ е подготвен да работи врз таа ...

Грција повторно избегна банкрот

Deutsche Welle - 21.02.2012

Министрите за финансии на еврозоната го одобрија новиот пакет финансиска помош за Грција во висина од 130 милијарди евра.

Факти за заемот на Грција

Глас на Америка - 21.02.2012

За некои од мерките потребна ќе е согласност од грчките законодавци. Грчката влада одобри серија мерки на штедење во надеж за добивање на нов план за спас на нејзината економија.

Помошта за Грција предизвика различни реакции

Глас на Америка - 21.02.2012

Новиот пакет-помош за спас на Грција во висина од 172 милијарди долари наиде на различни реакции кај Грците. Некои на него гледаат како на олеснување, а други изразуваат скептицизам за тоа дали ...

Државите од еврозоната се договорија за втор пакет финансиска помош за Грција

МРТ - 21.02.2012

Tweet По повеќе од 12 часа преговори министрите за финансии на државите од еврозоната постигнаа договор за заем за Грција за уште 130 милијарди евра и со тоа државата да се спаси од банкрот.

Грција се спаси од банкрот

Кирилица - 21.02.2012

Министрите на финансии на евро зоната по маратонските преговори, на Грција и го одобрија вториот пакет на финансиска помош, вреден 130 милијарди евра.

Пападемос: Наш приоритет е да го намалиме долгот

Курир - 21.02.2012

Откако новиот кредитен договор ќе биде ратификуван од парламентот, ќе дојде момент за објавување избори, изјави премиерот на Грција Лукас Пападимос на прес конференција во Брисел.

Грција избегна банкрот

Капитал - 21.02.2012

По повеќе од 12 часа преговори министрите за финансии на државите од еврозоната постигнаа договор за заем за Грција за уште 130 милијарди евра и со тоа државата да се спаси од банкрот.

Реакции во Грција на договорот на еврозоната за новиот пакет-помош

МРТ - 21.02.2012

Tweet Договорот за новиот пакет-помош за Грција во износ од 130 милијарди евра усвоен рано изутринава од страна на министирте за финансии на еврозоната, предизвика поделени и противречни реакции во ...

Одобрен пакетот финансиска помош за Грција

Кајгана - 21.02.2012

Министрите на финансии на евро зоната по маратонските преговори, на Грција и го одобрија вториот пакет на финансиска помош, вреден 130 милијарди евра.

Усвоен пакетот помош за Грција од 130 милијарди евра

+инфо - 21.02.2012

Министрите за финансии на државите од еврозоната усвоија втор пакет финансиска помош за Грција од 130 милијарди евра, по повеќе од 12 часа преговори во Брисел.

Венизелос: Грција го избегна кошмарното сценарио за банкрот

Курир - 21.02.2012

Со одлуката на Еврогрупата Грција го избегна кошмарното сценарио за банкрот, изјави денеска на прес конференција министерот за финансии Евангелос Венизелос, окарактеризирајќи го новиот договор за ...

Усвоен вториот пакет помош за Грција вреден 130 милијарди евра

Сител - 21.02.2012

Министрите за финансии на државите од еврозоната усвоија втор пакет финансиска помош за Грција од 130 милијарди евра, по повеќе од 12 часа преговори во Брисел.

Постигнат договор за помош на Грција од 130 милијарди евра

Р.С.Европа - 21.02.2012

Министрите за финансии на еврозоната постигнале договор на Грција да и бидат доделени 130 милијарди евра за спас на таа земја од банкрот.

Грција ќе добие уште 130 милијарди евра за да се спаси од банкрот

Курир - 21.02.2012

По повеќе од 12 часа преговори министрите за финансии на државите од еврозоната постигнаа договор за заем за Грција за уште 130 милијарди евра и со тоа државата да се спаси од банкрот.

Грција се спаси од банкрот со 130 милијарди евра помош

Таратур - 21.02.2012

Министрите за финансии на земјите од евро зоната постигнаа договор за заем на презадолжената Грција со што земјата се спаси од банкрот.

Грција се спаси од банкрот со 130 милијарди евра помош

Нетпрес - 21.02.2012

Министрите за финансии на земјите од евро зоната постигнаа договор за заем на презадолжената Грција со што земјата се спаси од банкрот.

Одобрен пакетот финансиска помош за Грција

Макфакс - 21.02.2012

Министрите на финансии на евро зоната по маратонските преговори, на Грција и го одобрија вториот пакет на финансиска помош, вреден 130 милијарди евра.

Атина доби нови услови за новиот заем

Inpress - 21.02.2012

Брисел, 21. февруари 2012 (ИНПРЕС) Грција треба да исполни неколку дополнителни услови до крајот на февруари, за да го добие новиот спасувачки заем во вредност од 130 милијарди евра, изјави ...

Грција го доби и вториот пакет финансиска помош од 130 милијарди евра

Press24 - 21.02.2012

Шефот на ММФ Кристин Лагард која учествуваше во преговорите рече дека договорот и „обезбедува на Грција доволно простор за обнова на својата конкурентност“ Министрите за финансии на државите од ...

Усвоен вториот пакет помош за Грција вреден 130 милијарди евра

МРТ - 21.02.2012

Tweet Министрите за финансии на државите од еврозоната усвоија втор пакет финансиска помош за Грција од 130 милијарди евра, по повеќе од 12 часа преговори во Брисел.

Спасот на Грција не носи крај на должничките проблеми!

Капитал - 21.02.2012

Аналитичарите не очекуваат последните 130 милијарди евра помош да ги решат економските проблеми на Грција. Тие прогнозираат дека за излегување на земјата од должничката криза ќе биде потребно да ...

Грција се спаси, проблемите допрва претстојат

Р.С.Европа - 21.02.2012

Министрите за финансии на земјите од еврозоната постигнаа договор на Грција да и се обезбедат 130 милијарди евра помош за спас на земјата од банкрот.

Пападимос: Новиот кредитен договор треба да биде разгледан од парламентот до 15 март

Сител - 21.02.2012

Откако новиот кредитен договор ќе биде ратификуван од парламентот, ќе дојде момент за објавување избори, изјави премиерот на Грција Лукас Пападимос на прес конференција во Брисел.

Евроминистрите повторно ја спасија Грција

МКД - 21.02.2012

Европските министри за финансии го договорија вториот кредит за спас на Грција од 130 милијарди евра по маратонските преговори во Брисел. Грција ќе добие кредит нешто поголем од 130 милијарди евра.

130 милијарди евра за спас на Грција

Факултети - 21.02.2012

Министрите за финансии на еврозоната го одобрија новиот пакет финансиска помош за Грција во висина од 130 милијарди евра.

Реакции во Грција на договорот на еврозоната за новиот пакет-помош

Press24 - 21.02.2012

Договорот за новиот пакет-помош за Грција во износ од 130 милијарди евра , предизвика поделени и противречни реакции во грчката јавност.

Европратениците се договорија за втор пакет финансиска помош за Грција

Сител - 21.02.2012

По повеќе од 12 часа преговори министрите за финансии на државите од еврозоната постигнаа договор за заем за Грција за уште 130 милијарди евра и со тоа државата да се спаси од банкрот.

Бакнеж за Грција?

Капитал - 21.02.2012

Брисел, БЕЛГИЈА Премиерот на Луксембург и претседател на еврогрупата Жан-Клод Јункер ја бакнува директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард, после прес конференцијата во Брисел ...

Новиот кредитен договор треба да биде разгледан од парламентот до 15 март

МРТ - 21.02.2012

Tweet Откако новиот кредитен договор ќе биде ратификуван од парламентот, ќе дојде момент за објавување избори, изјави премиерот на Грција Лукас Пападимос на прес конференција во Брисел.

Одобрена нова помош за Грција

Глас на Америка - 21.02.2012

Министрите на еврозоната го одобрија планот со кој долгот на државата ќе биде намален на 120 проценти до 2020-та. Министрите за финансии на еврозоната по 13-часовни напнати преговори, одобрија нови ...

Венизелос: Грција го избегна кошмарното сценарио за банкрот

МРТ - 21.02.2012

Tweet Со одлуката на Еврогрупата Грција го избегна кошмарното сценарио за банкрот, изјави денеска на прес конференција министерот за финансии Евангелос Венизелос, окарактеризирајќи го новиот договор ...

Венизелос-Грција го избегна кошмарното сценарио за банкрот

Р.С.Европа - 21.02.2012

Грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос изјави денеска дека неговата земја го избегнала кошмарното сценарио за банкрот благодарение на одлуката на Еврогрупата.

Грција: Партиските лидери задоволни од одлуката на Брисел

Макфакс - 21.02.2012

Лидерите на двете најголеми партии во Грција, Јоргос Папандреу и Андонис Самарас изразија задоволство од одлуката на министрите за финансии на еврозоната за одржување на пакет помош за спасување на ...

Венизелос: Грција избегна кошмарно сценарио

Sky - 21.02.2012

Министерот за финансии во Грција, Евангелос Венизелос денеска изјави дека неговата земја избегнала кошмарно сценарио за банкрот, благодарејќи на одлуката на ЕУ.

Грција доби 130 милијарди евра

Вечер Прес - 21.02.2012

Министрите за финансии на државите од евро-зоната завчера во Брисел го усвоија вториот пакет финансиска помош за Грција од 130 милијарди евра.

Грција се спаси од банкрот со 130 милијарди евра помош

Канал 77 - 21.02.2012

Министрите за финансии на земјите од евро зоната постигнаа договор за заем на презадолжената Грција со што земјата се спаси од банкрот.

Грција се спаси од банкрот, постигнат договор за помошта од 130 милијарди евра

Sky - 21.02.2012

Постигнат договор од страна на министрите за финансии на еврозоната со кој на Грција ќе и бидат доделени долго посакуваните 130 милијарди, кои ќе ја спасат земјата од банкрот.

Помошта само привремено ќе ја спаси Грција од банкрот?

Н.Македонија - 21.02.2012

Министрите за финансии од еврозоната вчера се очекуваше конечно да ѝ го одобрат вториот спасувачки пакет на Атина од 130 милијарди евра откако таа се согласи да ги усвои строгите мерки на штедење ...

Сепак 130 милијарди евра помош за Грција

Идивиди - 21.02.2012

Брисел, 21 февруари 2012 (МИА) - По повеќе од 12 часа преговори министрите за финансии на државите од еврозоната постигнаа договор за заем за Грција за уште 130 милијарди евра и со тоа државата да се ...

Новиот пакет-помош за Грција е погрешно решение

Идивиди - 21.02.2012

Берлин, 21 февруари 2012 (МИА) - Со одлуката за доделува нов пакет помош на Грција во вредност од 130 милиони евра, министрите за финансии на земјите-членки на еврозоната тргнаа „по погрешен пат“, ...

Грција го добива вториот пакет помош

eReporter - 21.02.2012

Министрите за финансии на земјите од еврозоната по маратонските преговори рано утрината го одобрија вториот пакет меѓународна помош за Грција, вреден 130 милијарди евра, за да избегбе земјата банкрот ...

Грција со нетрпение ги чека Европските пари

Телма - 20.02.2012

Европската унија е пред договор за вториот голем пакет финансиска помош за Грција, додека властите во Атина нетрпеливо ги очекуваат 130-те милијарди евра, неопходни за спречување на банкротот на ...

Кристин Лагард ги поздрави „големите напори“ на Грција

24 Вести - 20.02.2012

Грција вложи „многу големи напори“ за да го добие вториот спасувачки план што ќе и овозможи да го избегне банкротот, изјави денеска во Брисел извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ...

Еврозоната ќе расправа за помошта за Грција

Утрински - 20.02.2012

Министрите за финансии на земјите-членки на еврозоната денеска на состанок во Брисел треба да го разгледаат новиот финансиски пакет - помош за Грција во вредност од 130 милијарди евра Доколку ...

Германија има нацрт-план за исклучување на Грција од еврозоната

Дневник - 20.02.2012

Германската влада има изработено нацрт-план за исклучување на Грција од зоната на единствената европска валута, откако е утврдено дека грчкиот долг е толку голем што веќе излегува од контрола, пишува ...

Германија ја притиска Грција да прогласи банкрот

Канал5 - 20.02.2012

Планот според кој Грција би требало да се откаже од еврото се изработува во Германија – пишува британски Tелеграф. Министрите за финансии во Еврозоната в понеделник ќе се состанат да ја одобрат ...

Грција пак ќе добие финансиска помош?

Deutsche Welle - 20.02.2012

Министрите за финансии на земјите-членки на еврозоната денеска на состанок во Брисел треба да го разгледаат новиот финансиски пакет за помош на Грција во вредност од 130 милијарди евра.

Пападимос во Брисел по нова рата од кредитот за спас на Грција

Канал5 - 20.02.2012

Министрите за финансии на земјите од еврозоната денеска во Брисел ќе имаат средба со грчкиот премиер Лукас Пападимос на која ќе се утврдува дали Грција направила доволно за да ја добие најновата рата ...

Во Брисел денеска ќе се одлучува за спас на Грција

24 Вести - 20.02.2012

Ќе го зaпали ли Брисел зеленото светло за последната одложена транша од 130 милијарди евра за спас на Грција? По неколку неделно одложување на европската финасиска помош за јужниот сосед, денеска во ...

ЕЦБ:Грција не е закана за светската економија

Макфакс - 20.02.2012

Членот на Извршниот одбор на Европската централна банка (ЕЦБ) , Јерг Асмунсен изрази уверување дека Грција не претставува закана за светската економија.

Германија со порака до Грците: Прогласете банкрот

Нетпрес - 20.02.2012

Германија врши притисок Грција да прогласи банкрот и да постигне договор околу најголемиот дел од својот долг со банките и другите кредитори, додека од друга страна јавно се заговара усвојување на ...

ЕЦБ: Грција не претставува опасност за светската економија

МРТ - 20.02.2012

Tweet Грција, која се бори да избегне банкрот, не претставува опаснсот за светската економија, изјави денес Јерг Асмусен, член на Извршниот совет на Европската централна банка (ЕЦБ).

Асмусен: Грција не претставува опасност за светската економија

МРТ - 20.02.2012

Tweet Грција, која се бори да избегне банкрот, не претставува опаснсот за светската економија, изјави денес Јерг Асмусен, член на Извршниот совет на Европската централна банка (ЕЦБ).

Одлука за Грција

Кајгана - 20.02.2012

Министрите за финансии на еврозоната, денеска на состанокот во Брисел треба да донесат конечна одлука дали на Грција да и се одобри вториот пакет помош вреден 130 милијарди евра.

Министрите за финансии од еврозоната денеска во Брисел ќе разговараат за Грција

Капитал - 20.02.2012

Министрите за финансии на земјите-членки на еврозоната денеска на состанок во Брисел треба да го разгледаат новиот финансиски пакет за помош на Грција во вредност од 130 милијарди евра.

Лагард-Грција направи големи напори за да го добие кредитот

Р.С.Европа - 20.02.2012

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд, Кристин Лагард, за француските меидуми изјавила дека Грција големи напори за да го добие вториот спасувачки план што ќе и овозможи да го избегне ...

Ќе се спаси ли Грција од банкрот?

Сител - 20.02.2012

Во моментов одлучуваат министрите за финасии во Брисел. Очекувањата се дека Грција ќе ги добие потребните 130 милијарди евра, по изгласаните мерки за штедење вчера во грчкиот парламент.

Венизелос оптимист за одобрувањето на кредитот на Грција

Р.С.Европа - 20.02.2012

Грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос изјави денеска дека е оптимист за одобрувањето на вториот пакет финансиска помош за неговата земја.

Венизелос оптимист пред состанокот во Брисел

Курир - 20.02.2012

Грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос изјави денеска по пристигнувањето во Брисел, каде учествува на состанокот на министрите за финансии на земјите од еврозоната, дека е оптимист во врска ...

Ден на одлука за судбината на Грција

Алфа - 20.02.2012

Министрите за финансии на земјите од еврозоната уште еднаш одлучуваат за судбината на Грција. Со оглед дека грчката влада се согласи да ги исполни сите барања на меѓународните кредитори , се очекува ...

Не само од еврозоната, Грција да се исклучи и од ЕУ

Алфа - 20.02.2012

Европските авторитети се многу блиску до решение, да ја исклучат Грција од еврозоната, тврдат за рускиот весник „Известија“ советници од Кабинетот на премиерот Медведев кои ги добиле информациите од ...

Грција повторно ќе добие пари, но дали ќе ја спасат од банкрот?

Press24 - 20.02.2012

Според расположението на министрите, Грција повторно ќе добие пари Министрите за финансии на земјите членки на еврозоната денеска доцна попладне почнаа состанок во Брисел на кој треба да одлучат за ...

Во Брисел одлука за Грција

Алфа - 20.02.2012

Министрите за финансии на еврозоната денеска на состанок во Брисел треба да донесат конечна одлука - дали на Грција да и се одобри вториот пакет помош вреден 130 милијарди евра.

Министрите за финансии од еврозоната денеска ќе разговараат за Грција

МРТ - 20.02.2012

Tweet Министрите за финансии на земјите-членки на еврозоната денеска на состанок во Брисел треба да го разгледаат новиот финансиски пакет за помош на Грција во вредност од 130 милијарди евра.

Одлука за Грција

Макфакс - 20.02.2012

Министрите за финансии на еврозоната денеска на состанокот во Брисел треба да донесат конечна одлука дали на Грција да и се одобри вториот пакет помош вреден 130 милијарди евра.

Германија има план за исклучување на Грција од еврозоната

Курир - 20.02.2012

Германија има изработено нацрт-план за исклучување на Грција од зоната на единствената европска валута, откако е утврдено дека грчкиот долг е толку голем, што веќе излегува од контрола.

Венизелос секогаш почнува со предавање за историјата

МРТ - 20.02.2012

Tweet Евангелис Венизелос има тенденција на сите прашања да одговара со 30-минутно предавање за улогата на Грција во европската историја, вели шведскиот министер за финансии Андерс Борг, коментирајќи ...

ЕУ денеска ќе одлучува за новиот пакет помош за Грција

Нетпрес - 20.02.2012

Министрите за финансии на земјите од еврозоната денеска на состанок во Брисел треба да го разгледаат новиот финансиски пакет за Грција вреден 130 милијарди евра.

Еврозоната ќе расправа за помошта за Грција

Р.С.Европа - 20.02.2012

Министрите за финансии на земјите-членки на еврозоната денеска на состанок во Брисел треба да го разгледаат новиот финансиски пакет - помош за Грција во вредност од 130 милијарди евра.

Грција на дневен ред на состанокот на министрите на еврозоната

Сител - 20.02.2012

Министрите за финансии на земјите-членки на еврозоната денеска на состанок во Брисел треба да го разгледаат новиот финансиски пакет за помош на Грција во вредност од 130 милијарди евра.

ЕЦБ: Грција не претставува опасност за светската економија

Капитал - 20.02.2012

Грција, која се бори да избегне банкрот, не претставува опаснсот за светската економија, изјави денес Јерг Асмусен, член на Извршниот совет на Европската централна банка (ЕЦБ).

Грција е жртвувана на боговите на шпекулациите

Окно - 20.02.2012

Однесувањето на членките на ЕУ кон Грција не може да се објасни со принципите со кои се дефинира Унијата. Пред и над сè, е изневерен принципот на солидарност.

Кристин Лагард ги поздрави „големите напори“ на Грција

МРТ - 20.02.2012

Tweet Грција вложи „многу големи напори“ за да го добие вториот спасувачки план што ќе и овозможи да го избегне банкротот, изјави денеска во Брисел извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд ...

Бароан-сега е вистинско време за спас на Грција

Р.С.Европа - 20.02.2012

Францускиот министер за финансии Франсоа Бароан изјави денеска дека сега е вистинско време да се одобри вториот пакет помош за спас на Грција.

Лукас Пападимос во Брисел по пари

Вечер Прес - 20.02.2012

Министрите за финансии на евро-зоната вчера се состанаа во Брисел како би ја финализирале спогодбата за вториот пакет помош за Грција, за кој се смета дека ќе ги замолчи сугестиите околу тоа Грција ...

Одлука за Грција

Канал 77 - 20.02.2012

Министрите за финансии на еврозоната денеска на состанокот во Брисел треба да донесат конечна одлука дали на Грција да и се одобри вториот пакет помош вреден 130 милијарди евра.

Нацрт-план на Германија за исклучување на Грција од еврозоната

Sky - 20.02.2012

По утврдувањето на големината на Грчкиот долг и по неговото "излегување од колосек" од страна на Германија е изработен нацрт-план кој има за цел да ја исклучи Грција од евро-зоната.

Меркел сака да ја избрка Грција од еврозоната

Н.Македонија - 20.02.2012

Германската влада на канцеларката Ангела Меркел има план со кој Грција би требало да прогласи банкрот и да ја напушти еврозоната Карикатура објавена во грчките весници СПОРЕД „САНДЕЈ ТЕЛЕГРАФ“ Атина ...

Грција не претставува опасност за светската економија

Идивиди - 20.02.2012

Берлин, 20 февруари 2012 (МИА) - Грција, која се бори да избегне банкрот, не претставува опасност за светската економија, изјави денес Јерг Асмусен, член на Извршниот совет на Европската централна ...