TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Симовски: Статистиката не ја прави реалноста, туку ја попишува

Алсат-М - 17.01.2021

Резултатите од пописот ќе го потврдат големиот број на раселени лица, вели директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски. Симовски инсистира на тоа дека и покрај негодувањата ,оваа статистичка операција повеќе не може да се одложува, ...

За два дена 1.400 потписи за нов Закон за попис

Телма - 17.01.2021

До пред неколку часа, илјада 412 лица ја потпишале онлајн петицијата на ВМРО ДПМНЕ. Објавена е пред два дена како барање нов закон за фер и праведен попис. Но, дури и да се соберат 10 илјади потписи, тоа не е доволно, бидејќи формално процедурата ...

Законот за попис ќе се гласа следнава недела, опозицијата собира потписи да го поништи

Фокус - 17.01.2021

Собранието завчера по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, согласно кој по 19 години земјава годинава треба да ја изврши оваа статистичка операција.

ВМРО-ДПМНЕ:Стоп за попис по стандарди на Заев, стоп на политички попис

Канал5 - 17.01.2021

На СДСМ и Зоран Заев од рака им одат само насилни и криминални процедури. Така се подготвуваат и постапуваат за избори, еве сега така планираат и за пописот. Заев и СДСМ сега туркаат насилен и криминален попис што може да резултира единствено со ...

Законот за попис e пред гласање

24 Вести - 17.01.2021

Со успешен попис добиваат граѓаните и државата, порачаа вчера од владејачката СДСМ, а опозициската ВМРО ДПМНЕ повтори дека се подготвува за акција за собирање потписи со кои што ќе се бара поништување на законот за попис, за кој завчера во ...

Симовски: Не ме интересира дали некому ќе се допаднат резултатите од пописот, јас прв ќе бидам незадоволен

Фокус - 17.01.2021

Секогаш ќе има незадоволни каков и попис да направите, но статистиката не ја прави реалноста, статистиката ја регистрира реалноста. Сигурен сум дека на многумина нема да им се бендисуваат резултатите од пописот, ама не ме интересира, вели директорот ...

СДСМ: Институциите ќе спроведат попис од кој ќе се приберат точни и квалитетни податоци

Канал5 - 17.01.2021

Мицкоски да не се плаши од пописот, при таква статистичка операција нема губитници Оваа пролет, институциите ќе спроведат попис од кој ќе се приберат точни и квалитетни податоци, потребни за носење издржани среднорочни и долгорочни политики и ...

Симовски: Статистиката ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме

ТВ21 - 17.01.2021

Статистиката не ја прави реалноста, статистика ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме, порачува директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во неделното интервју за Радио Слободна Европа.

Зашто не е можен попис со отпечаток од прст – Симовски набројува 4 причини

360 степени - 17.01.2021

Ние како институција, согласно со законите за државна статистика и за заштита на лични податоци не смееме да ги дадеме податоците од кое било статистичко истражување на друга институција, значи тие можат да се користат само за статистички цели, вели ...

Симовски: Статистиката ја регистрира реалноста, обврска ни е да направиме попис

24 Вести - 17.01.2021

Статистиката не ја прави реалноста, статистика ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме, порачува директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во неделното интервју за Радио Слободна Европа.

Попис 2022?!

+инфо - 17.01.2021

Имено, целта ми е да ја запознам јавноста за моето животно и политичко искуство со пописите на населението во бившата СФРЈ и после тоа во независната Република Македонија. Најпрво должам едно објаснување за текстот кој од опозицијата може да се ...

Симовски: На многумина нема да им се бендисуваат резултатите од пописот, ама тоа не ме интересира

МКД - 17.01.2021

Статистика ја регистрира реалноста, а не ја создава. Секогаш ќе има незадоволни, каков попис и да направите. Сигурен сум дека на многумина нема да им се бендисуваат резултатите од пописот, ама не ме интересира, вели директорот на Државниот завод за ...

Расправата за пописот заврши, законот треба да се гласа, опозицијата собира потписи да го поништи

МКД - 17.01.2021

Власта и опозицијата не отстапуваат од своите ставови за законот за попис за којшто заврши расправата во Собранието и дополнително ќе биде закажано гласањето. Од владејачката СДСМ вчера порачаа дека со успешен попис добиваат граѓаните и државата, а ...

Законот за попис пред гласање, опозицијата собира потписи да го поништи

Нова ТВ - 17.01.2021

Со успешен попис добиваат граѓаните и државата, порачаа вчера од владејачката СДСМ, а опозициската ВМРО ДПМНЕ повтори дека се подготвува за акција за собирање потписи со кои што ќе се бара поништување на законот за попис, за кој завчера во ...

Симовски - Пописот треба да ја регистрира реалноста, а дали ќе се допадне некому не ме интересира

Р.С.Европа - 17.01.2021

Секогаш ќе има незадоволни каков и попис да направите, но статистика не ја прави реалноста, статистика ја регистрира реалноста. Сигурен сум дека на многумина нема да им се бендисуваат резултатите од пописот, ама не ме интересира, вели директорот на ...

Мицкоски да не се плаши од пописот, при таква статистичка операција нема губитници

Нова ТВ - 17.01.2021

Оваа пролет, институциите ќе спроведат попис од кој ќе се приберат точни и квалитетни податоци, потребни за носење издржани среднорочни и долгорочни политики и стратегии. Законот за попис на населението кој е во собраниска процедура гарантира попис ...

ВМРО-ДПМНЕ: Попис да, но не по стандардите на Заев

+инфо - 17.01.2021

Ама Заев може да истурка попис во пандемија затоа што тој планира да направи политичка, а не статистичка операција, по неговите добро познати насилно-кримнални мерки. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ смета дека не треба да се одржи пописот во државата по ...

СДСМ: Мицкоски да не се плаши од пописот, при таква статистичка операција нема губитници

Сител - 17.01.2021

Оваа пролет, институциите ќе спроведат попис од кој ќе се приберат точни и квалитетни податоци, потребни за носење издржани среднорочни и долгорочни политики и стратегии. Законот за попис на населението кој е во собраниска процедура гарантира попис ...

Симовски: Пописот треба да ја регистрира реалноста, а дали ќе се допадне некому не ме интересира

Нова ТВ - 17.01.2021

Секогаш ќе има незадоволни каков и попис да направите, но статистика не ја прави реалноста, статистика ја регистрира реалноста. Сигурен сум дека на многумина нема да им се бендисуваат резултатите од пописот, ама не ме интересира, вели директорот на ...

Потребен е статистички попис, не криминален

Нетпрес - 17.01.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ смета дека не треба да се одржи пописот во државата по стандарди на Зоран Заев. – На СДСМ и Зоран Заев од рака им одат само насилни и криминални процедури. Така се подготвуваат и постапуваат за избори, еве сега така планираат ...

ВМРО и СДСМ продолжуваат со обвинувања поврзани со пописот на населението

Макфакс - 17.01.2021

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и утрово продолжија со меѓусебни обвинувања и несогласувања за претстојниот попис на населението. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение порача дека СДСМ и Зоран Заев со насилни и криминални процедури постапуваат за избори, а тоа ...

Законот за попис пред гласање, опозицијата собира потписи да го поништи

Независен - 17.01.2021

Со успешен попис добиваат граѓаните и државата, порачаа вчера од владејачката СДСМ, а опозициската ВМРО ДПМНЕ повтори дека се подготвува за акција за собирање потписи со кои што ќе се бара поништување на законот за попис, за кој завчера во ...

Законот за попис пред гласање, опозицијата собира потписи да го поништи

Слободен Печат - 17.01.2021

Во земјава првиот попис е одржан во 1948 година. Спроведени се осум пописи, а последниот во 2002 година. Во 2011 година почна да се релизира ваква статистичка операција, но, таа беше прекината.

Симовски: Статистиката ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме

Независен - 17.01.2021

Статистиката не ја прави реалноста, статистика ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме, порачува директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во неделното интервју за Радио Слободна Европа.

Симовски: Статистиката ја регистрира реалноста

Слободен Печат - 17.01.2021

Статистиката не ја прави реалноста, статистика ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме, порачува директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во неделното интервју за Радио Слободна Европа.

ВМРО-ДПМНЕ: Стоп за попис по стандарди на Заев, стоп на политички попис спроведен со насилно-криминални мерки

Press24 - 17.01.2021

На СДСМ и Зоран Заев од рака им одат само насилни и криминални процедури. Така се подготвуваат и постапуваат за избори, еве сега така планираат и за пописот, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Законот за попис пред гласање, опозицијата собира потписи да го поништи

Сител - 17.01.2021

Со успешен попис добиваат граѓаните и државата, порачаа вчера од владејачката СДСМ, а опозициската ВМРО ДПМНЕ повтори дека се подготвува за акција за собирање потписи со кои што ќе се бара поништување на законот за попис, за кој завчера во ...

Симовски: На многумина нема да им се бендисуваат резултатите од пописот, ама тоа не ме интересира

Press24 - 17.01.2021

Статистиката не ја прави реалноста, статистика ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме, порачува директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во неделното интервју за Радио Слободна Европа .

ВМРО-ДПМНЕ: Стоп за попис по стандарди на Заев, стоп на политички попис спроведен со насилно-криминални мерки

Сител - 17.01.2021

На СДСМ и Зоран Заев од рака им одат само насилни и криминални процедури. Така се подготвуваат и постапуваат за избори, еве сега така планираат и за пописот. Заев и СДСМ сега туркаат насилен и криминален попис што може да резултира единствено со ...

Законот за попис пред гласање, опозицијата собира потписи да го поништи

ММС - 17.01.2021

Со успешен попис добиваат граѓаните и државата, порачаа вчера од владејачката СДСМ, а опозициската ВМРО ДПМНЕ повтори дека се подготвува за акција за собирање потписи со кои што ќе се бара поништување на законот за попис, за кој завчера во ...

Симовски: Статистиката ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме

+инфо - 17.01.2021

Во однос на предлогот на ВМРО-ДПМНЕ да се земаат отпечатоци, наведува четири моменти, што, вели, се многу битни и поради кои не може да се прифати вакво барање. Статистиката не ја прави реалноста, статистика ја регистрира реалноста, тоа е нашата ...

Секогаш ќе има незадоволни од пописот, но треба да ја прифатиме реалноста

Нетпрес - 17.01.2021

Статистиката не ја прави реалноста, статистика ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме, порачува директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во неделното интервју за Радио Слободна Европа.

Законот за попис пред гласање, опозицијата собира потписи да го поништи

OhridNews - 17.01.2021

Со успешен попис добиваат граѓаните и државата, порачаа вчера од владејачката СДСМ, а опозициската ВМРО ДПМНЕ повтори дека се подготвува за акција за собирање потписи со кои што ќе се бара поништување на законот за попис, за кој завчера во ...

Зошто не е можен попис со отпечатоци од прст: Директорот на заводот за статистика Симовски наведува четири причини

ММС - 17.01.2021

Статистиката не ја прави реалноста, статистика ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме, порачува директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во неделното интервју за Радио Слободна Европа.

Попис 2022!?

МКД - 17.01.2021

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ. Најпрво должам едно објаснување за текстот кој од опозицијата може да се толкува дека бранам некоја политичка опција.

Симовски: Статистиката ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме

iPortal - 17.01.2021

Статистиката не ја прави реалноста, статистика ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме, порачува директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во неделното интервју за Радио Слободна Европа.

Заев и СДСМ туркаат насилен и криминален попис

Република - 17.01.2021

Опозициската ВМРО ДПМНЕ смета дека не треба да се одржи пописот во државата по стандарди на Зоран Заев. велат од ВМРО ДПМНЕ. Ама Заев може да истурка попис во пандемија затоа што тој планира да направи политичка, а не статистичка операција, по ...

Законот за попис пред гласање, опозицијата собира потписи да го поништи

Либертас - 17.01.2021

– Со успешен попис добиваат граѓаните и државата, порачаа вчера од владејачката СДСМ, а опозициската ВМРО ДПМНЕ повтори дека се подготвува за акција за собирање потписи со кои што ќе се бара поништување на законот за попис, за кој завчера во ...

Законот за попис пред гласање, опозицијата собира потписи да го поништи

Кајгана - 17.01.2021

Со успешен попис добиваат граѓаните и државата, порачаа вчера од владејачката СДСМ, а опозициската ВМРО ДПМНЕ повтори дека се подготвува за акција за собирање потписи со кои што ќе се бара поништување на законот за попис, за кој завчера во ...

ВМРО ДПМНЕ: Стоп на политички попис спроведен со насилно-криминални мерки

Бизнис Вести - 17.01.2021

На СДСМ и Зоран Заев од рака им одат само насилни и криминални процедури. Така се подготвуваат и постапуваат за избори, еве сега така планираат и за пописот. Заев и СДСМ сега туркаат насилен и криминален попис што може да резултира единствено со ...

ВМРО и СДСМ продолжуваат со обвинувања поврзани со пописот на населението

MTM - 17.01.2021

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и утрово продолжија со меѓусебни обвинувања и несогласувања за претстојниот попис на населението. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение порача дека СДСМ и Зоран Заев со насилни и криминални процедури постапуваат за избори, а тоа ...

Симовски: Сигурен сум дека на многумина нема да им се бендисуваат резултатите од пописот, ама не ме интересира

Република - 17.01.2021

Статистиката не ја прави реалноста, статистика ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме, порачува директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во неделното интервју за Радио Слободна Европа.

ВЛАСТА ЗА ПОПИС ПО СЕКОЈА ЦЕНА: Ковид-19 е опасен на празници, но не е за избори и за попис

Денешен - 17.01.2021

Повеќе земји во Европа го одложија пописот што го планираа годинава, но владејачките партии во Македонија упорно го туркаат законот во Собрание и по секоја цена настојуваат да се одржи оваа статистичка операција и покрај пандемијата од коронавирусот.

СДСМ: Институциите ќе спроведат попис од кој ќе се приберат точни и квалитетни податоци

Либертас - 17.01.2021

Оваа пролет, институциите ќе спроведат попис од кој ќе се приберат точни и квалитетни податоци, потребни за носење издржани среднорочни и долгорочни политики и стратегии. Законот за попис на населението кој е во собраниска процедура гарантира попис ...

Симовски- четири причини зошто не е можен попис со отисок од прст

Либертас - 17.01.2021

Ние како институција, согласно со законите за државна статистика и за заштита на лични податоци не смееме да ги дадеме податоците од кое било статистичко истражување на друга институција, значи тие можат да се користат само за статистички цели, вели ...

ВМРО ДПМНЕ: Заев и СДСМ туркаат насилен и криминален попис за фалсификувани резултати

Денешен - 17.01.2021

На СДСМ и Зоран Заев од рака им одат само насилни и криминални процедури. Така се подготвуваат и постапуваат за избори, еве сега така планираат и за пописот, реагира денеска ВМРО-ДПМНЕ; Во продолжение целото соопштение од опозициската партија: Заев ...

Законот за попис пред гласање, опозицијата собира потписи да го поништи

Курир - 17.01.2021

Со успешен попис добиваат граѓаните и државата, порачаа вчера од владејачката СДСМ, а опозициската ВМРО ДПМНЕ повтори дека се подготвува за акција за собирање потписи со кои што ќе се бара поништување на законот за попис, за кој завчера во ...

СДСМ: Пролетва ќе спроведеме попис според сите светски и европски стандарди

Денешен - 17.01.2021

Оваа пролет, институциите ќе спроведат попис од кој ќе се приберат точни и квалитетни податоци, потребни за носење издржани среднорочни и долгорочни политики и стратегии, соопшти СДСМ, а сооопштението го објавуваме во целост: Мицкоски да не се плаши ...

СИМОВСКИ: Нема да ми се допаѓаат податоците на пописот, оти знам дека ќе имаме голема црна дупка на иселени од државата

Денешен - 17.01.2021

Статистиката не ја прави реалноста, статистика ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме, порачува директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во неделното интервју за Радио Слободна Европа.

Стоп за попис по стандарди на Заев, стоп на политички попис спроведен со насилно-криминални мерки

Либертас - 17.01.2021

На СДСМ и Зоран Заев од рака им одат само насилни и криминални процедури. Така се подготвуваат и постапуваат за избори, еве сега така планираат и за пописот. Заев и СДСМ сега туркаат насилен и криминален попис што може да резултира единствено со ...

ВМРО-ДПМНЕ: Стоп за попис по стандарди на Заев, стоп на политички попис спроведен со насилно-криминални мерки

Курир - 17.01.2021

На СДСМ и Зоран Заев од рака им одат само насилни и криминални процедури. Така се подготвуваат и постапуваат за избори, еве сега така планираат и за пописот, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Државниот завод за статистика уште отсега ги подготвува граѓаните дека резултатите од пописот нема да им се допаднат

PressingTV - 17.01.2021

Статистиката не ја прави реалноста, статистика ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме, порачува директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во неделното интервју за Радио Слободна Европа.

СДСМ: Мицкоски да не се плаши од пописот, при таква статистичка операција нема губитници

iPortal - 17.01.2021

Оваа пролет, институциите ќе спроведат попис од кој ќе се приберат точни и квалитетни податоци, потребни за носење издржани среднорочни и долгорочни политики и стратегии, стои во најновото соопштение од СДСМ.

Симовски: Статистиката ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме

Граѓански збор - 17.01.2021

Статистиката не ја прави реалноста, статистика ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме, порачува директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во неделното интервју за Радио Слободна Европа.

Симовски: Не ме интересира дали некому ќе се допаднат резултатите од пописот, јас прв ќе бидам незадоволен

Либертас - 17.01.2021

Секогаш ќе има незадоволни каков и попис да направите, но статистиката не ја прави реалноста, статистиката ја регистрира реалноста. Сигурен сум дека на многумина нема да им се бендисуваат резултатите од пописот, ама не ме интересира, вели директорот ...

Попис 2022?!

Либертас - 17.01.2021

Најпрво должам едно објаснување за текстот кој од опозицијата може да се толкува дека бранам некоја политичка опција туку во функција на афирмација на една европска и светска вредност: пописот на населението и домаќинствата.

Законот за попис пред гласање, опозицијата собира потписи да го поништи

24Инфо - 17.01.2021

Со успешен попис добиваат граѓаните и државата, порачаа вчера од владејачката СДСМ, а опозициската ВМРО ДПМНЕ повтори дека се подготвува за акција за собирање потписи со кои што ќе се бара поништување на законот за попис, за кој завчера во ...

Како директорот на Статистика знае за реакциите ако не ги знае резултатите од пописот?

Expres - 17.01.2021

Актерот и екс директор на Драмскиот театар Роберт Вељановски поставува логично прашање откако директорот на Заводот за статистика Апостол Симевски изјави дека на многумина нема да им се допаднат резултатите од пописот.

СДСМ: Институциите ќе спроведат попис од кој ќе се приберат точни и квалитетни податоци

Опсервер - 17.01.2021

17 јануари 2021 соопштение Мицкоски да не се плаши од пописот, при таква статистичка операција нема губитници Оваа пролет, институциите ќе спроведат попис од кој ќе се приберат точни и квалитетни податоци, потребни за носење издржани среднорочни и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Стоп за попис по стандарди на Заев, стоп на политички попис спроведен со насилно-криминални мерки

Акцент - 17.01.2021

На СДСМ и Зоран Заев од рака им одат само насилни и криминални процедури. Така се подготвуваат и постапуваат за избори, еве сега така планираат и за пописот. Заев и СДСМ сега туркаат насилен и криминален попис што може да резултира единствено со ...

Симовски: На многумина нема да им се бендисуваат резултатите од пописот, ама не ме интересира

Expres - 17.01.2021

„Јас знам една работа, дека секогаш ќе има незадоволни во државата каков и попис да направите. Значи да дојдат и најреномираните светски стручњаци да спроведат попис, дури како попишувачи да ги собереме од цел свет, пак некој ќе има на кој нема да ...

Симовски: Секогаш ќе има незадоволни страни поради пописот, ние е важно да го реализираме

Локално - 17.01.2021

Во своето интервју за РСЕ , директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, потенцираше дека секогаш ќе има незадоволни страни, без оглед на тоа каков попис ќе се направи. Но, вели, не го интересира тоа што многумина нема да ги ...

ВМРО-ДПМНЕ: Стоп за попис по стандарди на Заев, стоп на политички попис спроведен со насилно-криминални мерки

MakPress - 17.01.2021

На СДСМ и Зоран Заев од рака им одат само насилни и криминални процедури. Така се подготвуваат и постапуваат за избори, еве сега така планираат и за пописот. Заев и СДСМ сега туркаат насилен и криминален попис што може да резултира единствено со ...

Опозицијата „брка“ потписи, а законот за попис е на чекор од усвојување

Локално - 17.01.2021

Вчера од владејачката СДСМ, посочија дека со еден успешен попис можат да добијат и граѓаните и државата, додека пак, од друга страна ВМРО ДПМНЕ уште еднаш повтори дека ќе собира потписи со цел да го поништи носењето на законот.

СДСМ: Мицкоски да не се плаши од пописот, при таква статистичка операција нема губитници

24Инфо - 17.01.2021

Оваа пролет, институциите ќе спроведат попис од кој ќе се приберат точни и квалитетни податоци, потребни за носење издржани среднорочни и долгорочни политики и стратегии. Законот за попис на населението кој е во собраниска процедура гарантира попис ...

ВМРО и СДСМ продолжуваат со обвинувања поврзани со пописот на населението

Centar - 17.01.2021

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и утрово продолжија со меѓусебни обвинувања и несогласувања за претстојниот попис на населението. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение порача дека СДСМ и Зоран Заев со насилни и криминални процедури постапуваат за избори, а тоа ...

СДСМ: Мицкоски да не се плаши од пописот, при таква статистичка операција нема губитници

Centar - 17.01.2021

-Оваа пролет, институциите ќе спроведат попис од кој ќе се приберат точни и квалитетни податоци, потребни за носење издржани среднорочни и долгорочни политики и стратегии, велат од СДСМ. – Законот за попис на населението кој е во собраниска ...

Стоп за попис по стандарди на Заев, стоп на политички попис спроведен со насилно-криминални мерки

Опсервер - 17.01.2021

На СДСМ и Зоран Заев од рака им одат само насилни и криминални процедури. Така се подготвуваат и постапуваат за избори, еве сега така планираат и за пописот. Заев и СДСМ сега туркаат насилен и криминален попис што може да резултира единствено со ...

ВМРО-ДПМНЕ: Стоп за попис по стандарди на Заев, стоп на политички попис спроведен со насилно-криминални мерки

24Инфо - 17.01.2021

На СДСМ и Зоран Заев од рака им одат само насилни и криминални процедури. Така се подготвуваат и постапуваат за избори, еве сега така планираат и за пописот. Заев и СДСМ сега туркаат насилен и криминален попис што може да резултира единствено со ...

Законот за попис пред гласање, опозицијата собира потписи да го поништи

Frontline - 17.01.2021

Со успешен попис добиваат граѓаните и државата, порачаа вчера од владејачката СДСМ, а опозициската ВМРО ДПМНЕ повтори дека се подготвува за акција за собирање потписи со кои што ќе се бара поништување на законот за попис, за кој завчера во ...

Симовски: Статистиката ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме

MakPress - 17.01.2021

Статистиката не ја прави реалноста, статистика ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме, порачува директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во неделното интервју за Радио Слободна Европа.

Симовски: Статистиката ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме

Опсервер - 17.01.2021

Статистиката не ја прави реалноста, статистика ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме, порачува директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во неделното интервју за Радио Слободна Европа.

СДСМ: Институциите ќе спроведат попис од кој ќе се приберат точни и квалитетни податоци

MakPress - 17.01.2021

Мицкоски да не се плаши од пописот, при таква статистичка операција нема губитници Оваа пролет, институциите ќе спроведат попис од кој ќе се приберат точни и квалитетни податоци, потребни за носење издржани среднорочни и долгорочни политики и ...

Законот за попис пред гласање, опозицијата собира потписи да го поништи

Опсервер - 17.01.2021

– Со успешен попис добиваат граѓаните и државата, порачаа вчера од владејачката СДСМ, а опозициската ВМРО ДПМНЕ повтори дека се подготвува за акција за собирање потписи со кои што ќе се бара поништување на законот за попис, за кој завчера во ...

Симовски: Статистиката ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме

24Инфо - 17.01.2021

Статистиката не ја прави реалноста, статистика ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме, порачува директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во неделното интервју за Радио Слободна Европа .

ИК на Единствена Македонија: Ќе има кампања против пописот доколку не се одложи и не се донесе закон според европски ...

Скопје1 - 17.01.2021

Извршниот комитет на Единствена Македонија на денешната седница донесе одлука да не ги признае резултатите од пописот заради што ќе иницира кампања против пописот од 1 до 20 април. За таа цел, ИК формира комисија која треба да изнајде решение за ...

ВМРО и СДСМ продолжуваат со обвинувања поврзани со пописот на населението

Н.Македонија - 17.01.2021

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и утрово продолжија со меѓусебни обвинувања и несогласувања за претстојниот попис на населението. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение порача дека СДСМ и Зоран Заев со насилни и криминални процедури постапуваат за избори, а тоа ...

ВМРО и СДСМ продолжуваат со обвинувања поврзани со пописот на населението

Вечер - 17.01.2021

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и утрово продолжија со меѓусебни обвинувања и несогласувања за претстојниот попис на населението. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение порача дека СДСМ и Зоран Заев со насилни и криминални процедури постапуваат за избори, а тоа ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски и за пописот се на спротивната страна на државните интереси

Канал5 - 16.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ како и секогаш кога се носат битни законски решенија за државата и граѓаните се однесува деструктивното, неодговорно и антидржавно, се наведува во соопштението на СДСМ. И сега кога пред пратениците во собранието е законот за попис ...

ВМРО-ДПМНЕ:Власта со однапред договорени бројки фингира попис

Канал5 - 16.01.2021

Пописот кој власта на сила го турка среде пандемија нема за цел да биде статистичка операција, туку фингиран попис кој ќе биде резултат на политички пазарења на СДСМ и ДУИ, се наведува во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ.

Ако власта на сила го изгласа законот за попис, ние ќе собираме потписи да го поништиме, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 16.01.2021

Пописот кој власта на сила го турка среде пандемија нема за цел да биде статистичка операција, туку фингиран попис кој ќе биде резултат на политички пазарења на СДСМ и ДУИ, обвинува опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Васев:Мицкоски да не се плаши, на пописот не се гласа

Канал5 - 16.01.2021

Денеска од овде, од пред белиот дворец, симболот на криминалот на режимот, на уплашениот Христијан Мицкоски сакаме да му порачаме,изјави Стефан Васев од СДСМ. По шест изборни порази можеме да разбереме дека Мицкоски има страв од граѓаните, но не ...

Попов: Клептоманската СДСМ фалсификуваше избори, се подготвува да фалсификува и попис

Канал5 - 16.01.2021

СДСМ клептоманска и криминална е партијата која што на криминален начин и со фалсификати ги спроведува изборите и водени од таквото искуство се сомневаме дека ќе спроведе и фалсификуван попис рече Сергеј Попов, претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ ќе собира потписи против пописот – Собранието ја заврши расправата, но гласањето на законот е одложено

ТВ21 - 16.01.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за собирање потписи за поништување на законот за попис. Истакнуваат дека веќе ги подготвуваат документите, а ако власта на сила го изгласа законот тие ќе бидат поднесат до Министерството за правда, велат од ...

ВМРО и СДСМ продолжија со обвинувања поврзани со пописот на населението

Алсат-М - 16.01.2021

Еден ден по затворањето на собраниската расправа за нацрт-законот за попис, останува нејасен терминот кога ќе се најде на дневниот ред за гласање. Од СДСМ велат дека продолжението на седницата е надлежност на спикерот, но се убедени дека тоа ќе се ...

Законот за попис, Пендаровски ќе се консултира со правни експерти

Алсат-М - 16.01.2021

Претседателот Стево Пендаровски пред да го потпише указот за законот за попис ќе ги разгледа прописите со правни експерти. Најавите на опозицијата за покренување на иницијатива за укинување на Законот за попис не го плашат претседателот да го ...

Додека се чека гласањето за Законот за попис, власта и опозицијата со меѓусебни обвинувања

Канал5 - 16.01.2021

На два дена пред гласање, ВМРО ДПМНЕ не се повлекува- инсистираат на повлекување на Предлог Законот за попис. СДСМ ги убедува дека пописот е неопходен и никој не треба да стравува од резултатите.

СДСМ: Злонамерни се обидите на ВМРО-ДПМНЕ преку лажни вести да спречат попис

Канал5 - 16.01.2021

Обидите на ВМРО-ДПМНЕ преку лажни вести, шпекулации, да спречат одржување на попис се злонамерни, деструктивни и на штета на државата и граѓаните, се наведува во реакцијата на СДСМ на изјавата на Сергеј Попов од ВМРО-ДПМНЕ .

ВМРО-ДПМНЕ започнува процедура за собирање потписи за поништување на Законот за попис

Телма - 16.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за собирање потписи за поништување на Законот за попис. Потписите ќе се собираат преку подрачните одделенија на Министерството за правда веднаш по објавувањето на законот во Службен весник.

Анализа: Како ќе се спроведува пописот кај нас, а како во ЕУ?

Канал5 - 16.01.2021

По неколкудневна тензична расправа меѓу власта и опозицијата дали населението во земјава ќе се попишува според сите меѓународни критериуми и ќе даде релевантни резултати Предлог Законот за попис се уште чека за гласање во Собранието.

Ако власта го повлече предлог-законот за попис, ВМРО-ДПМНЕ нема да собира граѓански потписи

360 степени - 16.01.2021

Попис кој што власта на Заев го турка, без општествен консензус е гаранција за поларизација на граѓаните, велат од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ ги подготвува документите кои треба да се поднесат до Министерството за правда за да може да почне ...

Пендаровски за пописот: Изразот „бојкот на попис“ не постои во европската политика – да не потпалуваме огнови

360 степени - 16.01.2021

Меѓународни експерти укажале дека попис не се прави со отпечаток од прст, бидејќи тоа не го дозволува законот за лица под 18 години Не постои политичка терминологија што користи израз бојкот на пописот. Не постои.

ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски нема да спречат одржување на попис, велат од СДСМ

Фокус - 16.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ како и секогаш кога се носат битни законски решенија за државата и граѓаните се однесува деструктивното, неодговорно и антидржавно. И сега кога пред пратениците во Собранието е законот за попис опозициската ВМРО-ДПМНЕ предводена од ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски нема да спречат одржување на попис

Press24 - 16.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ како и секогаш кога се носат битни законски решенија за државата и граѓаните се однесува деструктивното, неодговорно и антидржавно. И сега кога пред пратениците во Собранието е законот за попис опозициската ВМРО-ДПМНЕ предводена од ...

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ и за пописот се на спротивната страна на државните и националните интереси

Макфакс - 16.01.2021

Владејачкиот СДСМ верува дека ВМРО-ДПМНЕ се однесува деструктивното, неодговорно и антидржавно, а сега кога пред пратениците во собранието е законот за попис опозициската партија предводена од Христијан Мицкоски е на спротивната страна на државните ...

(Видео) СДСМ: Мицкоски да не се плаши, на пописот не се гласа

Макфакс - 16.01.2021

Мицкоски да не се плаши, на пописот не се гласа. Тоа не се избори и таму нема победници и губитници, порача денеска Стефан Васев од СДСМ. „Денеска од овде, од пред белиот дворец, симболот на криминалот на режимот, на уплашениот Христијан Мицкоски ...

Васев: Мицкоски да не се плаши, на пописот не се гласа

Press24 - 16.01.2021

Мицкоски да не се плаши, на пописот не се гласа. Тоа не се избори и таму нема победници и губитници, порача денеска Стефан Васев од СДСМ. „Денеска од овде, од пред белиот дворец, симболот на криминалот на режимот, на уплашениот Христијан Мицкоски ...

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за собирање на потписи против законот за попис

+инфо - 16.01.2021

Ако власта не го повлече законот, опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе почне процедура за собирање на потписи со кои што ќе се бара поништување на законот за попис. Од партијата велат дека се подготвуваат документи, кои треба да се поднесат до Министерството ...

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за собирање на потписи против законот за попис

Нетпрес - 16.01.2021

Ако власта не го повлече законот, опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе почне процедура за собирање на потписи со кои што ќе се бара поништување на законот за попис. Од партијата велат дека се подготвуваат документи, кои треба да се поднесат до Министерството ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски и за пописот се на спротивната страна на државните и националните интереси

Слободен Печат - 16.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ како и секогаш кога се носат битни законски решенија за државата и граѓаните се однесува деструктивното, неодговорно и антидржавно. И сега кога пред пратениците во собранието е законот за попис опозициската ВМРО-ДПМНЕ предводена од ...

Попов: Клептоманската СДСМ фалсификуваше избори, се подготвува да фалсификува и попис

Press24 - 16.01.2021

СДСМ клептоманска и криминална е партијата која што на криминален начин и со фалсификати ги спроведува изборите и водени од таквото искуство се сомневаме дека ќе спроведе и фалсификуван попис.

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за собирање потписи за законот за попис

Р.С.Европа - 16.01.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе почне процедура за собирање на потписи со кои што ќе се бара поништување на законот за попис, ако власта, во меѓувреме, не го повлече законот. Од партијата велат дека се подготвуваат документи, кои треба да се поднесат до ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта со однапред договорени бројки фингира попис

Слободен Печат - 16.01.2021

Пописот кој власта на сила го турка среде пандемија нема за цел да биде статистичка операција, туку фингиран попис кој ќе биде резултат на политички пазарења на СДСМ и ДУИ. Во ниту една демократска земја не постои попишување без докази, само со ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе почне со собирање потписи за поништување ако власта не го повлече законот за попис

А1 On - 16.01.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе почне процедура за собирање на потписи со кои што ќе се бара поништување на законот за попис, ако власта, во меѓувреме, не го повлече. Од партијата велат дека се подготвуваат документи, кои треба да се поднесат до ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта со однапред договорени бројки фингира попис

+инфо - 16.01.2021

Пописот кој власта на сила го турка среде пандемија нема за цел да биде статистичка операција, туку фингиран попис кој ќе биде резултат на политички пазарења на СДСМ и ДУИ, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Власта со однапред договорени бројки фингира попис

Нетпрес - 16.01.2021

Пописот кој власта на сила го турка среде пандемија нема за цел да биде статистичка операција, туку фингиран попис кој ќе биде резултат на политички пазарења на СДСМ и ДУИ, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ ќе собира потписи за поништување на законот за попис

Слободен Печат - 16.01.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе почне процедура за собирање на потписи со кои што ќе се бара поништување на законот за попис, ако власта во меѓувреме не го повлече законот од собраниска процедура.

Додека гласањето е одложено, партиите со нови меѓусебни обвинувања за пописот

Сител - 16.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ не се откажува од намерата преку граѓански потписи да го поништи законот за попис. Од партијата веќе ги подготвуваат документите неопходни за спроведување на оваа акција на терен.

ВМРО-ДПМНЕ: Власта со однапред договорени бројки фингира попис

Сител - 16.01.2021

Пописот кој власта на сила го турка среде пандемија нема за цел да биде статистичка операција, туку фингиран попис кој ќе биде резултат на политички пазарења на СДСМ и ДУИ. Во ниту една демократска земја не постои попишување без докази, само со ...

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за собирање на потписи против законот за попис

Макфакс - 16.01.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе почне процедура за собирање на потписи со кои што ќе се бара поништување на законот за попис, ако власта, во меѓувреме, не го повлече законот. Од партијата велат дека се подготвуваат документи, кои треба да се поднесат до ...

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за собирање потписи против законот за попис, ама чека и власта да го повлече

МКД - 16.01.2021

Во ВМРО-ДПМНЕ се подготвуваат документи кои треба да се поднесат до Министерството за правда за да може да се спроведе акцијата за собирање потписи со коишто ќе се бара поништување на законот за попис, тврди партискиот портпарол Наум Стоилковски.

Бачев до Заев: Дали ќе има описна додавка за Македонците на пописот?

Макфакс - 16.01.2021

Јанко Бачев од партијата „Единствена Македонија“ го повика премиерот, Зоран Заев јавно да одговори дали Македонците ќе се запишат како Македонец/Македонка или со описна додавка кон нашата национална припадност како Македонци.

ВМРО-ДПМНЕ: Попис по стандарди на Заев не е статистичка, туку политичка операција од која губат сите граѓани и ...

Сител - 16.01.2021

Од насилен попис спроведен во епидемија, без почитување на европските стандарди и јасна методологија, како резултат на политички договор гуди Македонија и губат сите граѓани. Ваквиот попис кој што власта на Заев го турка, без општествен консензус е ...

СДСМ: Мицкоски да не се плаши, на пописот не се гласа, тоа не се избори таму нема победници и губитници

Сител - 16.01.2021

Денеска од овде, од пред белиот дворец, симболот на криминалот на режимот, на уплашениот Христијан Мицкоски сакаме да му порачаме: По шест изборни порази можеме да разбереме дека Мицкоски има страв од граѓаните, но не треба да се плаши, на пописот ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски и за пописот се на спротивната страна на државните и националните интереси

+инфо - 16.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ како и секогаш кога се носат битни законски решенија за државата и граѓаните се однесува деструктивното, неодговорно и антидржавно. И сега кога пред пратениците во Собранието е законот за попис опозициската ВМРО-ДПМНЕ предводена од ...

Опозицијата обвинува за политички пазарења на СДСМ и ДУИ во врска со пописот

Макфакс - 16.01.2021

Пописот кој власта на сила го турка среде пандемија нема за цел да биде статистичка операција, туку фингиран попис кој ќе биде резултат на политички пазарења на СДСМ и ДУИ, обвинува опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски и за пописот се на спротивната страна на државните и националните интереси

Сител - 16.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ како и секогаш кога се носат битни законски решенија за државата и граѓаните се однесува деструктивното, неодговорно и антидржавно. И сега кога пред пратениците во собранието е законот за попис опозициската ВМРО-ДПМНЕ предводена од ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски и за пописот се на спротивната страна на државните и националните интереси

iPortal - 16.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ како и секогаш кога се носат битни законски решенија за државата и граѓаните се однесува деструктивното, неодговорно и антидржавно. – порачуваат од СДСМ. И сега кога пред пратениците во собранието е законот за попис опозициската ...

Заврши расправата за законот за попис, ќе се гласа дополнително

Скопје инфо - 16.01.2021

Собранието попладнево по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, согласно кој по 19 години земјава годинава треба да ја изврши оваа статистичка операција.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски и за пописот се на спротивната страна на државните и националните интереси

Вечер Прес - 16.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ како и секогаш кога се носат битни законски решенија за државата и граѓаните се однесува деструктивното, неодговорно и антидржавно. И сега кога пред пратениците во собранието е законот за попис опозициската ВМРО-ДПМНЕ предводена од ...

Опозицијата обвинува за политички пазарења на СДСМ и ДУИ во врска со пописот

MTM - 16.01.2021

Пописот кој власта на сила го турка среде пандемија нема за цел да биде статистичка операција, туку фингиран попис кој ќе биде резултат на политички пазарења на СДСМ и ДУИ, обвинува опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за собирање на потписи против Законот за попис

Вечер Прес - 16.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за собирање потписи за поништување на Законот за попис, ако власта, во меѓувреме, не го повлече законот. Од партијата велат дека се подготвуваат документи, кои треба да се поднесат до Министерството за правда за да може да ...

СО СОБИРАЊЕ ПОТПИСИ ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ БАРА ДА СЕ ПОНИШТИ ЗАКОНОТ ЗА ПОПИС: Носат закон за политичка операција, рече ...

Фактор - 16.01.2021

Ако власта не го повлече Законот за попис од собраниска процедура, ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе започне постапка за собирање потписи со кои ќе се опозициската партија ќе бара поништување на Законот.

Пописот е неопходен и е патриотски чин, која е целта на Мицкоски со бојкотот – да има помалку Македонци?

Пулс24 - 16.01.2021

„Пописот е потребен за развој на државата. Пописот е неопходен и пописот е патриотски чин“, изјави за медиумите Снежана Калеска-Ванчева, пратеничка и претседателка на Форум на Жени на СДСМ, откако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја повика ...

(ВИДЕО) Васев: Мицкоски да не се плаши, на пописот не се гласа и нема губитници

Бриф - 16.01.2021

Од пред седиштетото на ВМРО ДПМНЕ, Стефан Васев од СДСМ упати порака до лидерот од, како што го нарекува, „белиот дворец, симболот на криминалот на режимот“. „По шест изборни порази можеме да разбереме дека Мицкоски има страв од граѓаните, но не ...

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ и за пописот се на спротивната страна на државните и националните интереси

MTM - 16.01.2021

Владејачкиот СДСМ верува дека ВМРО-ДПМНЕ се однесува деструктивното, неодговорно и антидржавно, а сега кога пред пратениците во собранието е законот за попис опозициската партија предводена од Христијан Мицкоски е на спротивната страна на државните ...

Власта турка попис по секоја цена- високи парични казни ако одбиете да се евидентирате

Алфа - 16.01.2021

Власта спреми казни за оние кои не сакаат да учествуваат во пописот. Од 200 до 300 евра ќе платите, доколку одбиете да се евидентирате. Ова е еден од членовите на спорниот предлог закон за попис, за кој не постои согласност меѓу политичките субјекти.

Продолжува расправата за пописот, ќе се гласа дополнително

CivilMedia - 16.01.2021

Собранието вчера попладне по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, согласно кој по 19 години земјава годинава треба да ја изврши оваа статистичка ...

Попов: Клептоманската СДСМ фалсификуваше избори, се подготвува да фалсификува и попис

Курир - 16.01.2021

СДСМ клептоманска и криминална е партијата која што на криминален начин и со фалсификати ги спроведува изборите и водени од таквото искуство се сомневаме дека ќе спроведе и фалсификуван попис.

Маричиќ: Подготвени сме за модерен попис, политиката подалеку од статистичката операција

CivilMedia - 16.01.2021

Државата е подготвена за спроведување на пописот според највисоките светски и стандардите на Еуростат. Сè што се прави за пописот е според стандардите на Еуростат и е вградено во Законот за попис, вели министерот за правда Бојан Маричиќ.

Опозицијата обвинува за политички пазарења на СДСМ и ДУИ во врска со пописот

Република - 16.01.2021

Пописот кој власта на сила го турка среде пандемија нема за цел да биде статистичка операција, туку фингиран попис кој ќе биде резултат на политички пазарења на СДСМ и ДУИ, обвинува опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски и за пописот се на спротивната страна на државните и националните интереси

Граѓански збор - 16.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ како и секогаш кога се носат битни законски решенија за државата и граѓаните се однесува деструктивното, неодговорно и антидржавно. – порачуваат од СДСМ. И сега кога пред пратениците во собранието е законот за попис опозициската ...

Законот за попис ќе чека власта да собере 61 пратеник во салата, ВМРО-ДПМНЕ ќе собира потписи од граѓаните за нов закон

Денешен - 16.01.2021

Додека Законот за попис чека на гласање односно погоден момент ога власта ќе може да собере 61 пратеник присутни во алата при гласањето, од опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека пописот како што го планира власта без општествен консенсуз е ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта со однапред договорени бројки фингира попис

Вечер Прес - 16.01.2021

Пописот кој власта на сила го турка среде пандемија нема за цел да биде статистичка операција, туку фингиран попис кој ќе биде резултат на политички пазарења на СДСМ и ДУИ. Во ниту една демократска земја не постои попишување без докази, само со ...

ШТО МУ ОДГОВОРИ НА ПРАТЕНИКОТ КРМОВ ОД ЛЕВИЦА НА МИНИСТЕРОТ МАРИЧИЌ: Жестока расправа во собранието за пописот

Фактор - 16.01.2021

Во вчерашната жестока расправа во Собранието за Законот за попис, пратеникот од партијата левица, Борислав Крмов му реплицираше на министерот за правда Бојан Маричиќ, нагласувајќи: -Врзаниот потпис - тоа е ВЕТО, тоа мора да го знае јавноста.

Ако се донесе Законот за попис, ВМРО-ДПМНЕ заедно со народот ќе бара да се поништи тој Закон, вели Николоски

MakPress - 16.01.2021

Вечерва во емисијата "Јади бурек" на телевизија Сонце потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски апелираше дека пописот мора да се одложи. Кога една Германија го одложи, Ирска, Романија, Србија и други, логично е да се побара одложување на ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски и за пописот се на спротивната страна на државните и националните интереси

Frontline - 16.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ како и секогаш кога се носат битни законски решенија за државата и граѓаните се однесува деструктивното, неодговорно и антидржавно. И сега кога пред пратениците во собранието е законот за попис опозициската ВМРО-ДПМНЕ предводена од ...

Бачев до Заев: Дали ќе има описна додавка за Македонците на пописот?

24Инфо - 16.01.2021

Јанко Бачев од партијата „Единствена Македонија“ го повика премиерот, Зоран Заев јавно да одговори дали Македонците ќе се запишат како Македонец/Македонка или со описна додавка кон нашата национална припадност како Македонци.

ВМРО-ДПМНЕ: Пописот е ПОЛИТИЧКИ ПАЗАР НА СДСМ И ДУИ

Вечер - 16.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека п описот кој власта на сила го турка среде пандемија нема за цел да биде статистичка операција, туку фингиран попис кој ќе биде резултат на политички пазарења на СДСМ и ДУИ.

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за собирање на потписи против законот за попис

Акцент - 16.01.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе почне процедура за собирање на потписи со кои што ќе се бара поништување на законот за попис, ако власта, во меѓувреме, не го повлече законот. Од партијата велат дека се подготвуваат документи, кои треба да се поднесат до ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта подготвува фингиран попис чии бројки се однапред договорени

MakPress - 16.01.2021

Пописот кој власта на сила го турка среде пандемија нема за цел да биде статистичка операција, туку фингиран попис кој ќе биде резултат на политички пазарења на СДСМ и ДУИ. Во ниту една демократска земја не постои попишување без докази, само со ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски и за пописот се на спротивната страна на државните и националните интереси

MakPress - 16.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ како и секогаш кога се носат битни законски решенија за државата и граѓаните се однесува деструктивното, неодговорно и антидржавно. И сега кога пред пратениците во собранието е законот за попис опозициската ВМРО-ДПМНЕ предводена од ...

Од силување на пописот нема да има ќар никој, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Expres - 16.01.2021

Во ниту една демократска земја не постои попишување без докази, само со диктирање на матични броеви и два врзани потписи, но тоа ќе го има во Македонија затоа што Зоран Заев има таков договор со ДУИ за бројка на одредени етнички заедници која ...

Ако власта на сила го изгласа законот за попис, ние ќе собираме потписи да го поништиме, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Мак. Весник - 16.01.2021

Пописот кој власта на сила го турка среде пандемија нема за цел да биде статистичка операција, туку фингиран попис кој ќе биде резултат на политички пазарења на СДСМ и ДУИ, обвинува опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Васев: Мицкоски да не се плаши, на пописот не се гласа, тоа не се избори таму нема победници и губитници

24Инфо - 16.01.2021

Почитувани, Денеска од овде, од пред белиот дворец, симболот на криминалот на режимот, на уплашениот Христијан Мицкоски сакаме да му порачаме: По шест изборни порази можеме да разбереме дека Мицкоски има страв од граѓаните, но не треба да се плаши, ...

Попов: Клептоманската СДСМ фалсификуваше избори, се подготвува да фалсификува и попис

Опсервер - 16.01.2021

Почитувани, СДСМ клептоманска и криминална е партијата која што на криминален начин и со фалсификати ги спроведува изборите и водени од таквото искуство се сомневаме дека ќе спроведе и фалсификуван попис.

ВМРО-ДПМНЕ: Сите губат од попис без почитување на европските стандарди и јасна методологија

MakPress - 16.01.2021

Од насилен попис спроведен во епидемија, без почитување на европските стандарди и јасна методологија, како резултат на политички договор губи Македонија и губат сите граѓани. Ваквиот попис кој што власта на Заев го турка, без општествен консензус е ...

Попов: Клептоманската СДСМ фалсификуваше избори, се подготвува да фалсификува и попис

MakPress - 16.01.2021

СДСМ клептоманска и криминална е партијата која што на криминален начин и со фалсификати ги спроведува изборите и водени од таквото искуство се сомневаме дека ќе спроведе и фалсификуван попис.

Бачев до Заев: Одговори дали Македонците на пописот ќе се запишат како Македонец/Македонка или ќе има и описна додавка

Мак. Весник - 16.01.2021

Господине Заев, -„Слушнав нешто од неодамнешната преписка меѓу твојот министер за правда Бојан Маричиќ и владиката Петар во врска со структурата на пописниот формулар. Маричиќ му одговори на владиката Петар дека на пописот ќе има графа за верска ...

Опозицијата обвинува за политички пазарења на СДСМ и ДУИ во врска со пописот

24Инфо - 16.01.2021

Пописот кој власта на сила го турка среде пандемија нема за цел да биде статистичка операција, туку фингиран попис кој ќе биде резултат на политички пазарења на СДСМ и ДУИ, обвинува опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Опозицијата обвинува за политички пазарења на СДСМ и ДУИ во врска со пописот

Вечер - 16.01.2021

Пописот кој власта на сила го турка среде пандемија нема за цел да биде статистичка операција, туку фингиран попис кој ќе биде резултат на политички пазарења на СДСМ и ДУИ, обвинува опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Симовски: Што е важно дали сум член на СДСМ?

MakPress - 16.01.2021

Не е поентата во политичките субјекти дали ќе се мешаат, туку во тоа дали ние ќе им дозволиме, порача синоќа во емисијата „Што не е јасно?“ директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски.

(Видео) СДСМ: Мицкоски да не се плаши, на пописот не се гласа

Вечер - 16.01.2021

Мицкоски да не се плаши, на пописот не се гласа. Тоа не се избори и таму нема победници и губитници, порача денеска Стефан Васев од СДСМ. „Денеска од овде, од пред белиот дворец, симболот на криминалот на режимот, на уплашениот Христијан Мицкоски ...

Бачев до Заев: Дали ќе има описна додавка за Македонците на пописот?

Вечер - 16.01.2021

Јанко Бачев од партијата „Единствена Македонија“ го повика премиерот, Зоран Заев јавно да одговори дали Македонците ќе се запишат како Македонец/Македонка или со описна додавка кон нашата национална припадност како Македонци.

Опозицијата обвинува за политички пазарења на СДСМ и ДУИ во врска со пописот

Н.Македонија - 16.01.2021

Пописот кој власта на сила го турка среде пандемија нема за цел да биде статистичка операција, туку фингиран попис кој ќе биде резултат на политички пазарења на СДСМ и ДУИ, обвинува опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Попис по стандарди на Заев не е статистичка, туку политичка операција од која губат сите граѓани и Македонија

24Инфо - 16.01.2021

Од насилен попис спроведен во епидемија, без почитување на европските стандарди и јасна методологија, како резултат на политички договор гуди Македонија и губат сите граѓани. Ваквиот попис кој што власта на Заев го турка, без општествен консензус е ...

ВМРО-ДПМНЕ: Од попис без почитување на европските стандарди и јасна методологија, губат сите

Опсервер - 16.01.2021

Скопје, 16 јануари 2021 – Од насилен попис спроведен во епидемија, без почитување на европските стандарди и јасна методологија, како резултат на политички договор губи Македонија и губат сите граѓани.

Опозицијата ќе го урива законот за попис со потписи

Expres - 16.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ ќе собира потписи за поништување на Законот за попис. Потписите на граѓаните ќе се собираат преку подрачните одделенија на Министерството за правда откако законот што го предлагаат СДСМ и ДУИ ќе биде објавен во Службен весник.

Николоски: Законот за попис мора да биде повлечен, ако биде усвоен, ВМРО-ДПМНЕ ќе го повика македонскиот народ да ...

Акцент - 16.01.2021

Синоќа во емисијата “Јади бурек” на телевизија Сонце потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски апелираше дека пописот мора да се одложи, бидејќи како што рече тој, кога една Германија го одложи, Ирска, Романија, Србија и други, логично е ...

ВМРО-ДПМНЕ бара попис да се види „дали сме токму“

Expres - 16.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ ги подготвува документите кои треба да се поднесат до Министерството за правда за да може да почне собирањето потписи за поништување на законот за попис. Но, доколку меѓувреме се повлече предлог-законот и не се изгласа, може и да не дојде ...

Пендаровски: Пописот е статистичка, а не политичка операција

AKO - 16.01.2021

На овие простори пописот се врзува за политичка операција, затоа што се уште правата на луѓето се гледаат пред се низ националната призма, вели претседатеот на државата, Стево Пендаровски во интервју за МИА.

Бачев до Заев: Одговори дали Македонците на пописот ќе се запишат како Македонец/Македонка или ќе има и описна додавка

Скопје1 - 16.01.2021

-„Слушнав нешто од неодамнешната преписка меѓу твојот министер за правда Бојан Маричиќ и владиката Петар во врска со структурата на пописниот формулар. Маричиќ му одговори на владиката Петар дека на пописот ќе има графа за верска припадност.

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за собирање на потписи против законот за попис

Вечер - 16.01.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе почне процедура за собирање на потписи со кои што ќе се бара поништување на законот за попис, ако власта, во меѓувреме, не го повлече законот. Од партијата велат дека се подготвуваат документи, кои треба да се поднесат до ...

ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски и за пописот се на спротивната страна на државните и националните интереси

24Инфо - 16.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ како и секогаш кога се носат битни законски решенија за државата и граѓаните се однесува деструктивното, неодговорно и антидржавно. И сега кога пред пратениците во собранието е законот за попис опозициската ВМРО-ДПМНЕ предводена од ...

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за собирање на потписи против законот за попис

Н.Македонија - 16.01.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе почне процедура за собирање на потписи со кои што ќе се бара поништување на законот за попис, ако власта, во меѓувреме, не го повлече законот. Од партијата велат дека се подготвуваат документи, кои треба да се поднесат до ...

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ и за пописот се на спротивната страна на државните и националните интереси

Вечер - 16.01.2021

Владејачкиот СДСМ верува дека ВМРО-ДПМНЕ се однесува деструктивното, неодговорно и антидржавно, а сега кога пред пратениците во собранието е законот за попис опозициската партија предводена од Христијан Мицкоски е на спротивната страна на државните ...

Македонски или европски стандарди, што ќе преовлада

Н.Македонија - 16.01.2021

Пописот на населението и добрата во земјава треба да се одржи во април, по речиси дведецениско одложување, со најава дека тој ќе биде спроведен по највисоки европски и меѓународни стандарди, иако, според актуелниот текст на предлог-законот за попис ...

Толку сме, а колку сме?

Призма - 15.01.2021

„Македонија исчезнува – застрашувачки пад на бројот на живородени!“ „Македонија се иселува – фрапантно расте бројот на млади лица што заминуваат од земјата. „Само во периодот од 2010 до 2013 година се испразнил речиси еден град“.

Пендаровски за пописот: Да не потпалуваме оган со скриени агенди, затоа што ни треба статистичка операција без ...

Фокус - 15.01.2021

Неспорно е дека на Балканот, за жал пописот наместо статистичка е политичка операција, но дајте да се сретнеме, порачува претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски во интервју за МИА .

Пендаровски за пописот: Ни треба статистичка операција без политичко мешање

Канал5 - 15.01.2021

Неспорно е дека на Балканот, за жал пописот наместо статистичка е политичка операција, но дајте да се сретнеме, порачува претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски во интервју за МИА .

Да не потпалуваме оган со скриени агенди, ни треба попис без политичко мешање, вели Пендаровски

360 степени - 15.01.2021

Неспорно е дека на Балканот, за жал пописот наместо статистичка е политичка операција, но дајте да се сретнеме, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за МИА . „Јас разбирам, легитимна е битката за власт, легитимна е битката за подобри ...

Пендаровски за пописот: Да не потпалуваме оган со скриени агенди, ни треба статистичка операција без политичко мешање

24 Вести - 15.01.2021

Неспорно е дека на Балканот, за жал пописот наместо статистичка е политичка операција, но дајте да се сретнеме, порачува претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски во интервју за МИА .

До крајот на денот се очекува гласање за Предлог-законот за попис

Фокус - 15.01.2021

Во Собранието трет ден се води расправа за Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија. И третиот ден од расправата, како и претходните два дена, измина со спротивставените ставови на ...

Милошоски: Пописот треба и мора да се реализира, но не ваков каков што сака да го направи СДСМ

Канал5 - 15.01.2021

На денешната седница на Собранието на Република Македонија се обрати пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски кој зборуваше за законот за попис, методологијата за донесувањето на истиот, се наведува во партиското соопштение.

По три дена Собранието ја заврши расправата за законот за попис – ќе се гласа дополнително

ТВ21 - 15.01.2021

Собранието попладнево по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, согласно кој по 19 години земјава годинава треба да ја изврши оваа статистичка операција.

Заврши расправата за пописот, ќе се гласа дополнително

Фокус - 15.01.2021

Собранието попладнево по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, согласно кој по 19 години земјава годинава треба да ја изврши оваа статистичка операција.

Собранието ја заврши расправата за законот за попис, ќе се гласа дополнително

Телма - 15.01.2021

Собранието попладнево по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, согласно кој по 19 години земјава годинава треба да ја изврши оваа статистичка операција.

На пописот ќе има три категории: Вкупно, резидентно и нерезидентно население

Фокус - 15.01.2021

Државата е подготвена за спроведување на пописот според највисоките светски и стандардите на Еуростат. Сè што се прави за пописот е според стандардите на Еуростат и е вградено во Законот за попис, вели министерот за правда Бојан Маричиќ.

Собранието ја заврши расправата за законот за попис, ќе се гласа дополнително

Канал5 - 15.01.2021

Собранието попладнево по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Македонија, согласно кој по 19 години земјава годинава треба да ја изврши оваа статистичка операција.

Арсовски: СДСМ и Заев ветиле во пописот да наштелуваат над 32% албанско население

Канал5 - 15.01.2021

Пописот што го подготвува СДСМ и ДУИ ќе биде попис единствено на две партии, а не попис на сите граѓани и Република Македонија како статистичка операција,рече Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Арсовски: Заев ветил дека процентот на Албанци на пописот ќе биде над 32 отсто

Фокус - 15.01.2021

Премиерот Зоран Заев има ветено дека бројката на Албанци во на пописот ќе биде над 32 отсто од населението, обвини портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски. -Овој попис кој го турка СДСМ е политички попис, а не статистички како што треба да биде и ...

Продолжува собраниската расправа по Предлог-законот за попис

24 Вести - 15.01.2021

Во Собранието денеска напладне треба да продолжи расправата по Предлог-законот за попис. Пратениците вчера и завчера ги искажаа спротивставените ставови главно околу тоа дали на земјава токму оваа година и е потребен попис и колку процесот ќе биде ...

Продолжува собраниската расправа по Предлог-законот за попис

ТВ21 - 15.01.2021

Во Собранието денеска напладне треба да продолжи расправата по Предлог-законот за попис. Пратениците вчера и завчера ги искажаа спротивставените ставови главно околу тоа дали на земјава токму оваа година и е потребен попис и колку процесот ќе биде ...

Продолжува собраниската расправа по Предлог-законот за попис

Канал5 - 15.01.2021

Во Собранието денеска напладне треба да продолжи расправата по Предлог-законот за попис. Пратениците вчера и завчера ги искажаа спротивставените ставови главно околу тоа дали на земјава токму оваа година и е потребен попис и колку процесот ќе биде ...

Заврши собраниската расправа за пописот: Власта вели дека е неопходен, опозицијата се сомнева во веродостојноста

360 степени - 15.01.2021

Европската комисијата смета и дека има подобрувања во сите статистички области и усогласување на секторските статистики со стандардите на ЕУ. По ова, сомнежи за тоа како ќе се спроведе пописот има само уште кај опозицијата, која бара начин тој да ...

СДСМ: Попис оваа пролет ќе има, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски тоа нема да го спречи

Канал5 - 15.01.2021

Пописот мора да се одржи оваа пролет, откако последниот во 2011 година, не успеа поради неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ, и никој не смее да го кочи или да го одолговлекува. Република С. Македонија има недостаток од квалитетни статистички податоци и ...

Вашиот повик за бојкот е повик да излезат што помалку Македонци на пописот, им рече министерот Маричиќ на пратениците ...

Сакам да кажам - 15.01.2021

Целодневната расправа за Предлог-законот за попис на населението и домаќинствата во Република Северна Македонија продолжи во попладневните часови и докај 18.15 часот кога заврши, но со одложено гласање за некој друг ден, не престанаа препукувањата и ...

Петровска: Секоја намера за одложување на пописот е деструктивна и злонамерна

Канал5 - 15.01.2021

Пратеничката на СДСМ Славјанка Петровска денеска од собраниската говорница изрази задоволство што после 19 години ќе се спроведе попис како исклучително важна статистичка операција, се наведува во партиското соопштение.

(ВИДЕО) Петровска: Одложувањето на пописот е деструктивно, невозможно е да се попишат лица кои не постојат

360 степени - 15.01.2021

Пратеничката вели дека нема сомнеж оти пописот ќе се спроведе по највисоките меѓународни стандарди и според прописите на Евростат и нагласува дека законот предвидува да се попишат сите државјани за конечно да имаме претстава колку сме и каде се ...

Продолжува собраниската расправа за пописот

24 Вести - 15.01.2021

Расправата заврши, а Законот не е донесен откако потпретседателот на Собранието Горан Мисовски ја прекина собраниската седница на која после три дена заврши расправата за Законот за попис.

Пендаровски: Не пoстои политичка терминологија „бојкот на попис“

Алсат-М - 15.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ не се откажува од идејата за собирање потписи за укинување на законот за попис на населението, доколку се одобри предложената верзија. Според опозициската партија, СДСМ има коалициски договор со ДУИ за фалсификување на пописот.

СДСМ: Напролет ќе има попис, нејасно е зошто ВМРО-ДПМНЕ се противи за законот

360 степени - 15.01.2021

Од ВМРО-ДПМНЕ, пак, обвинија дека СДСМ има коалициски договор со ДУИ за фалсификат попис, посочувајќи дека опозицијата ќе собира граѓански потписи за негово поништување. ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски нема да спречат одржување на попис согласно меѓународните ...

Маричиќ: Целта е да имаме попис што ќе даде валидни статистички податоци

Канал5 - 15.01.2021

Министерот за правда Бојан Маричиќ во интервју за Канал 5 вели дека подготовката на пописот се одвива врз основа на научените лекции од пописот во 2011. Целта е да имаме попис кој ќе даде валидни статистички операции, вели министерот Маричиќ во ...

За предлог-законот за попис пратениците не гласаа ниту денеска

Алсат-М - 15.01.2021

И денеска Собранието не го усвои предлог-законот за попис на населението. Дебатата се фокусираше на барањата на опозицијата пописот да се откаже поради пандемијата. Според ВМРО-ДПМНЕ, пописот може да се одложи за една година.

СДСМ:Законот ќе биде донесен и покрај противењето на ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 15.01.2021

Секогаш кога се носат битни законски решенија за државата и граѓаните, на површина излегува деструктивното, неодговорно и антидржавно однесување на ВМРО-ДПМНЕ. И овој пат партијата предводена од губитникот Христијан Мицкоски се става на спротивната ...

Продолжува собраниската расправа по Предлог-законот за попис

Алсат-М - 15.01.2021

Во Собранието денеска напладне треба да продолжи расправата по Предлог-законот за попис. Пратениците вчера и завчера ги искажаа спротивставените ставови главно околу тоа дали на земјава токму оваа година и е потребен попис и колку процесот ќе биде ...

Маричиќ: Опозициската кампања може да донесе помалку попишани Македонци

Фокус - 15.01.2021

Пописот ни е повеќе од потебен и треба да се спроведе час поскоро, смета министерот за правда Бојан Маричиќ, кој порачува дека најавата за бојкот на опозицијата создава опасност да се попишат помалку Македонци.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ има коалициски договор со ДУИ за фалсификат попис

Фокус - 15.01.2021

СДСМ има коалициски договор со ДУИ за фалсификат попис, тврдат од ВМРО-ДПМНЕ, од каде велат дека ќе собираат граѓански потписи за негово поништување. -СДСМ и понатаму продолжува да го турка пописот на сила и со тоа да спроведе фалсификат попис.

Трет ден дебата во Собранието за законот за попис

Канал5 - 15.01.2021

Во законодавниот дом продолжи седницата за предлог законот за попис. Неизвесно е кога би се случило гласањето зашто листата на пријавени за говорење постојано се надополнува. Во меѓувреме и денеска се слушаат истите забелешки од власта и од ...

Трет ден дебата во Собранието за Законот за попис, ќе се гласа ли во понеделник?

Канал5 - 15.01.2021

Во законодавниот дом трае седницата за Предлог Законот за попис. Во меѓувреме и денеска се слушаат истите забелешки од власта и од опозицијата .Од првите дека и без опозицијата Законот ќе се изгласа а од вторите, дека ако не се прифатат нивните ...

Маричиќ: Има гаранции дека нема да се дозволи злоупотреба на податоците во пописот

Канал5 - 15.01.2021

За предлог законот за попис разговаравме со министерот за правда Бојан Маричиќ. Тој гарантира попис според европски стандарди зашто е имплементирана методологијата на ЕУРОСТАТ. Вели гаранции имало и за податоците од лицата надвор од Македонија.

Пендаровски за пописот: Да не потпалуваме оган со скриени агенди, ни треба статистичка операција без политичко мешање

Алсат-М - 15.01.2021

Неспорно е дека на Балканот, за жал пописот наместо статистичка е политичка операција, но дајте да се сретнеме, порачува претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски во интервју ...

СДСМ: Попис оваа пролет ќе има, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски тоа нема да го спречат

Фокус - 15.01.2021

Република Северна Македонија има недостаток од квалитетни статистички податоци и токму затоа по речиси 19 години неопходно е потребен попис за да може државата подобро и порамномерно да се развива, да се креираат нови долгорочни развојни политики, ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ има коалициски договор со ДУИ за фалсификат попис

Канал5 - 15.01.2021

СДСМ има коалициски договор со ДУИ за фалсификат попис, ВМРО-ДПМНЕ ќе собира граѓански потписи за негово поништување. СДСМ и понатаму продолжува да го турка пописот на сила и со тоа да спроведе фалсификат попис.

Собранието ја заврши расправата за законот за попис, ќе се гласа дополнително

Скопје24 - 15.01.2021

Собранието попладнево по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, согласно кој по 19 години земјава годинава треба да ја изврши оваа статистичка операција.

Пендаровски за пописот: Може да не се признаат резултатите од пописот, но да се бојкотира – не

Независен - 15.01.2021

Неспорно е дека на Балканот, за жал пописот наместо статистичка е политичка операција, но дајте да се сретнеме, порачува претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски во интервју за МИА .

Пендаровски за пописот: Да не потпалуваме оган со скриени агенди, затоа што ни треба статистичка операција без ...

Слободен Печат - 15.01.2021

Неспорно е дека на Балканот, за жал, пописот наместо статистичка е политичка операција, но дајте да се сретнеме, порачува претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски во интервју за МИА .

Николоски: Законот за попис на оваа власт мора да биде повлечен, доколку биде усвоен, ВМРО-ДПМНЕ ќе го повика ...

Нетпрес - 15.01.2021

Вечерва во емисијата “Јади бурек” на телевизија Сонце потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски апелираше дека пописот мора да се одложи. Кога една Германија го одложи, Ирска, Романија, Србија и други, логично е да се побара одложување на ...

СДСМ: Попис оваа пролет ќе има, ВМРО-ДПМНЕ тоа нема да го спречи

ММС - 15.01.2021

Република Северна Македонија има недостаток од квалитетни статистички податоци и токму затоа по речиси 19 години неопходно е потребен попис за да може државата подобро и порамномерно да се развива, да се креираат нови долгорочни развојни политики.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ има коалициски договор со ДУИ за фалсификуван попис

ММС - 15.01.2021

СДСМ има коалициски договор со ДУИ за фалсификат попис, ВМРО-ДПМНЕ ќе собира граѓански потписи за негово поништување. СДСМ и понатаму продолжува да го турка пописот на сила и со тоа да спроведе фалсификат попис.

Пендаровски за пописот: Да не потпалуваме оган со скриени агенди

+инфо - 15.01.2021

Неспорно е дека на Балканот, за жал пописот наместо статистичка е политичка операција, но дајте да се сретнеме, порачува претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски во интервју за МИА .

Пендаровски за пописот: Да не потпалуваме оган со скриени агенди, затоа што ни треба статистичка операција без ...

А1 On - 15.01.2021

Неспорно е дека на Балканот, за жал пописот наместо статистичка е политичка операција, но дајте да се сретнеме, порачува претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски за МИА.

Продолжува собраниската расправа по Предлог-законот за попис- пратениците со различни ставови

Press24 - 15.01.2021

Во Собранието денеска напладне треба да продолжи расправата по Предлог-законот за попис. Пратениците вчера и завчера ги искажаа спротивставените ставови главно околу тоа дали на земјава токму оваа година и е потребен попис и колку процесот ќе биде ...

Продолжува собраниската расправа по Предлог-законот за попис

Независен - 15.01.2021

Во Собранието денеска напладне треба да продолжи расправата по Предлог-законот за попис. Пратениците вчера и завчера ги искажаа спротивставените ставови главно околу тоа дали на земјава токму оваа година и е потребен попис и колку процесот ќе биде ...

Пендаровски: Пописот не е политичка операција и не може да се бојкотира

МКД - 15.01.2021

Шефот на државата потенцира дека не постои политичка терминологија која го користи изразот бојкот на попис, резултатите можат да бидат непризнати, но не постои израз да се повикаат граѓаните на бојкот на пописот.

Пратениците ќе ја продолжат расправата по Предлог-законот за попис

Слободен Печат - 15.01.2021

Во Собранието денеска напладне треба да продолжи расправата по Предлог-законот за попис. Пратениците вчера и завчера ги искажаа спротивставените ставови главно околу тоа дали на земјава токму оваа година и е потребен попис и колку процесот ќе биде ...

Пендаровски за пописот: Може да не се признаат резултатите од пописот, но да се бојкотира – не

Нова ТВ - 15.01.2021

Неспорно е дека на Балканот, за жал пописот наместо статистичка е политичка операција, но дајте да се сретнеме, порачува претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски во интервју за МИА .

Пендаровски за пописот: Да не потпалуваме оган со скриени агенди

ММС - 15.01.2021

Неспорно е дека на Балканот, за жал пописот наместо статистичка е политичка операција, но дајте да се сретнеме, порачува претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски во интервју за МИА .

Пендаровски за пописот: Не треба да потпалуваме повеќе огнови од оние кои ги имаме години, години и веќе ги знаеме сите

Press24 - 15.01.2021

Неспорно е дека на Балканот, за жал пописот наместо статистичка е политичка операција, но дајте да се сретнеме, порачува претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски во интервју за МИА .

СДСМ: Попис оваа пролет ќе има, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски тоа нема да го спречи

А1 On - 15.01.2021

„Република Северна Македонија има недостаток од квалитетни статистички податоци и токму затоа по речиси 19 години неопходно е потребен попис за да може државата подобро и порамномерно да се развива, да се креираат нови долгорочни развојни политики.

Тасевска: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски нема да спречат одржување попис согласно меѓународни стандарди и пракси

Слободен Печат - 15.01.2021

Пратеничката на СДСМ Лидија Тасевска ги повика сите пратеници да покажат одговорност и сериозност и да го поддржат Законот за попис на населението за оваа пролет, како што изјави, конечно, по скоро 19 години, да ја спроведеме оваа значајна ...

Тасевска: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски нема да спречат одржување попис согласно меѓународни стандарди

+инфо - 15.01.2021

Пратеничката на СДСМ Лидија Тасевска ги повика сите пратеници да покажат одговорност и сериозност и да го поддржат Законот за попис на населението за оваа пролет, како што изјави, конечно, по скоро 19 години, да ја спроведеме оваа значајна ...

Тасевска: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски нема да спречат одржување попис согласно меѓународни стандарди и пракси

Press24 - 15.01.2021

Пратеничката на СДСМ Лидија Тасевска ги повика сите пратеници да покажат одговорност и сериозност и да го поддржат Законот за попис на населението за оваа пролет, како што изјави, конечно, по скоро 19 години, да ја спроведеме оваа значајна ...

(ВИДЕО) Тасевска: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски нема да спречат одржување попис согласно меѓународни стандарди и пракси

А1 On - 15.01.2021

Пратеничката на СДСМ Лидија Тасевска ги повика сите пратеници да покажат одговорност и сериозност и да го поддржат Законот за попис на населението за оваа пролет, како што изјави, конечно, по скоро 19 години, да ја спроведеме оваа значајна ...

Велјановски: Власта сака да го помине законот за попис кој остава простор за манипулација, а главен виновник за тоа е ...

Press24 - 15.01.2021

Александар Велјановски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на неговото денешно обраќање во Собранието зборуваше за Законот за попис каде посочи дека станува збор за еден лош закон, закон кој е контрадикторен и остава простор за манипулација.

Трет и последен ден расправа за Предлог-законот за попис, се очекува гласање до крајот на денот

+инфо - 15.01.2021

Џафери рече дека расправата ќе продолжи до исцрпување на дебатата. За говор се пријавени уште осум дискутанти и се очекува до крајот на денов пратениците да гласаат за усвојување на Законот.

Трет и последен ден расправа за Предлог-законот за попис, се очекува гласање до крајот на денот

Слободен Печат - 15.01.2021

Во Собранието трет ден се води расправа за Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија. И третиот ден од расправата, како и претходните два дена, измина со спротивставените ставови на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ има коалициски договор со ДУИ за фалсификат попис

+инфо - 15.01.2021

СДСМ има коалициски договор со ДУИ за фалсификат попис, ВМРО-ДПМНЕ ќе собира граѓански потписи за негово поништување. СДСМ и понатаму продолжува да го турка пописот на сила и со тоа да спроведе фалсификат попис, реагира ВМРО-ДПМНЕ.

Трет и последен ден расправа за Предлог-законот за попис - се очекува гласање до крајот на денот

Press24 - 15.01.2021

Во Собранието трет ден се води расправа за Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија. И третиот ден од расправата, како и претходните два дена, измина со спротивставените ставови на ...

За Пендаровски не пoстои политичка терминологија „бојкот на попис“

Нетпрес - 15.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ не се откажува од идејата за собирање потписи за укинување на законот за попис на населението, доколку се одобри предложената верзија. Според опозициската партија, СДСМ има коалициски договор со ДУИ за фалсификување на пописот.

Петровска: Со пописот конечно ќе знаеме колку сме и каде сме

Press24 - 15.01.2021

Пратеничката на СДСМ Славјанка Петровска денеска од собраниската говорница изрази задоволство што после 19 години ќе се спроведе попис како исклучително важна статистичка операција, нагласувајќи дека тоа не е само обврска туку должност на ...

(Видео) Петровска: Секоја намера за одложување на пописот е деструктивна и злонамерна

Макфакс - 15.01.2021

Пратеничката на СДСМ Славјанка Петровска денеска од собраниската говорница изрази задоволство што после 19 години ќе се спроведе попис како исклучително важна статистичка операција, нагласувајќи дека тоа не е само обврска туку должност на ...

Петровска: Секоја намера за одложување на пописот е деструктивна и злонамерна

Сител - 15.01.2021

Пратеничката на СДСМ Славјанка Петровска денеска од собраниската говорница изрази задоволство што после 19 години ќе се спроведе попис како исклучително важна статистичка операција, нагласувајќи дека тоа не е само обврска туку должност на ...

Милошоски: Пописот треба и мора да се реализира, но не ваков каков што сака да го направи СДСМ

Сител - 15.01.2021

На денешната седница на Собранието на Република Македонија се обрати пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски кој зборуваше за законот за попис, методологијата за донесувањето на истиот, како и моменталната ситуација со Ковид-19 ...

СДСМ: Попис оваа пролет ќе има, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски тоа нема да го спречи

Press24 - 15.01.2021

„Република Северна Македонија има недостаток од квалитетни статистички податоци и токму затоа по речиси 19 години неопходно е потребен попис за да може државата подобро и порамномерно да се развива, да се креираат нови долгорочни развојни политики“ ...

(Видео) Милошоски: Пописот треба и мора да се реализира, но не ваков каков што сака да го направи СДСМ

Макфакс - 15.01.2021

На денешната седница на Собранието се обрати пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски кој зборуваше за законот за попис, методологијата за донесувањето на истиот, како и моменталната ситуација со Ковид-19 пандемијата која директно ...

Милошоски: Пописот треба и мора да се реализира, но не ваков каков што сака да го направи СДСМ и по цена на животите на ...

Нетпрес - 15.01.2021

На денешната седница на Собранието на Република Македонија се обрати пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски кој зборуваше за законот за попис, методологијата за донесувањето на истиот, како и моменталната ситуација со Ковид-19 ...

Милошоски: Попис мора да има, но не по цена на животот на граѓаните

+инфо - 15.01.2021

Во однос на донесувањето на законот за попис, Милошоски вели дека истиот не само што се пробува да се донесе на сила, туку и законот каков и да се донесе, не е исто што и неговото реализирање.

Стојаноска: Ова ќе биде криминален попис, во кој ќе се попишуваат сите лица надвор на Македонија како резидентно ...

Press24 - 15.01.2021

Пописот е обид за манипулација со реалната состојба избегнување и предочување на нашите забелешки, спроведувањето ќе биде лошо и ќе направи карикатура од она што значи вистински спроведен попис, истакна пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Дафина ...

Милошоски: Пописот треба и мора да се реализира, но не ваков каков што сака да го направи СДСМ

Press24 - 15.01.2021

На денешната седница на Собранието на Република Македонија се обрати пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски кој зборуваше за законот за попис, методологијата за донесувањето на истиот, како и моменталната ситуација со Ковид-19 ...

Собранието ја заврши расправата за законот за попис, ќе се гласа дополнително

Сител - 15.01.2021

Собранието попладнево по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, согласно кој по 19 години земјава годинава треба да ја изврши оваа статистичка операција.

Заврши расправата за законот за попис, ќе се гласа дополнително

+инфо - 15.01.2021

По Предлог законот ќе се гласа на продолжение на оваа седница, кое ќе биде дополнително закажано. Собранието попладнево по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна ...

Продолжува собраниската расправа по Предлог-законот за попис

А1 On - 15.01.2021

Во Собранието денеска напладне треба да продолжи расправата по Предлог-законот за попис. Пратениците вчера и завчера ги искажаа спротивставените ставови главно околу тоа дали на земјава токму оваа година и е потребен попис и колку процесот ќе биде ...

СДСМ: Попис оваа пролет ќе има

Макфакс - 15.01.2021

Попис оваа пролет ќе има, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски тоа нема да го спречи, велат од СДСМ. „Република Северна Македонија има недостаток од квалитетни статистички податоци и токму затоа по речиси 19 години неопходно е потребен попис за да може државата ...

Собранието ја заврши расправата за законот за попис, ќе се гласа дополнително

ММС - 15.01.2021

Собранието попладнево по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, согласно кој по 19 години земјава годинава треба да ја изврши оваа статистичка операција.

Маричиќ смета дека пописот ќе ја даде точната бројка на иселени

Нетпрес - 15.01.2021

Министерот за правда Бојан Маричиќ во интервју за Канал 5 Телевизија кажа дека државата е подготвена за спроведување на пописот според највисоките светски и стандардите на Еуростат. Според министерот сè што се прави за пописот е според стандардите ...

Собранието ја заврши расправата за законот за попис, ќе се гласа во понеделник

А1 On - 15.01.2021

По тридневна расправа, попладнево Собранието ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, согласно кој по 19 години земјава годинава треба да ја изврши оваа статистичка ...

Расправата заврши, за Законот за попис дополнително ќе се гласа

Нетпрес - 15.01.2021

Собранието попладнево по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, согласно кој по 19 години земјава годинава треба да ја изврши оваа статистичка операција.

Собранието ја заврши расправата за законот за попис, ќе се гласа дополнително

Независен - 15.01.2021

Собранието попладнево по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, согласно кој по 19 години земјава годинава треба да ја изврши оваа статистичка операција.

Собранието ја заврши расправата за законот за попис, ќе се гласа дополнително

Press24 - 15.01.2021

Собранието попладнево по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, согласно кој по 19 години земјава годинава треба да ја изврши оваа статистичка операција.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ има коалициски договор со ДУИ за фалсификат попис

Нетпрес - 15.01.2021

СДСМ има коалициски договор со ДУИ за фалсификат попис, ВМРО-ДПМНЕ ќе собира граѓански потписи за негово поништување. СДСМ и понатаму продолжува да го турка пописот на сила и со тоа да спроведе фалсификат попис, реагира ВМРО-ДПМНЕ.

Заврши расправата за законот за попис, ќе се гласа дополнително

МКД - 15.01.2021

Собранието попладнево по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, согласно кој по 19 години земјава годинава треба да ја изврши оваа статистичка операција.

СДСМ: Попис оваа пролет ќе има, ВМРО-ДПМНЕ тоа нема да го спречи

Сител - 15.01.2021

Република Македонија има недостаток од квалитетни статистички податоци и токму затоа по речиси 19 години неопходно е потребен попис за да може државата подобро и порамномерно да се развива, да се креираат нови долгорочни развојни политики.

Подготвени сме за модерен попис – политиката подалеку од статистичката операција, вели Маричиќ

ММС - 15.01.2021

Државата е подготвена за спроведување на пописот според највисоките светски и стандардите на Еуростат. Сè што се прави за пописот е според стандардите на Еуростат и е вградено во Законот за попис, вели министерот за правда Бојан Маричиќ.

Министерот за правда Маричиќ ги налути пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Го обвинија за потпалувачки говор

Слободен Печат - 15.01.2021

Заврши собраниската расправа за Предлог-законот за попис. Потпретседателот на собранието, Горан Мисовски најави дека гласањето дополнително ќе биде закажано. Министерот за правда Бојан Маричиќ ја разбранува атмосферата во собранието на третиот и ...

Попис или потоп: Како го прави ЕУ, а како го проблематизираме ние?

Независен - 15.01.2021

Во Собранието и денес се расправа за Законот за пописот со големи шанси по 18 години избегнување на оваа статистичка операција, целиот процес повторно да доживее дебакл. Иако и власта и опозицијата се повикуваат на стандардите на ЕУ, ВМРО-ДПМНЕ се ...

Маричиќ: Подготвени сме за модерен попис – политиката подалеку од статистичката операција

Независен - 15.01.2021

Државата е подготвена за спроведување на пописот според највисоките светски и стандардите на Еуростат. Сè што се прави за пописот е според стандардите на Еуростат и е вградено во Законот за попис, вели министерот за правда Бојан Маричиќ.

Муцунски: Пописот ќе нè втурне во дополнителна политичка дебата, поларизација и раст на национализам

Нетпрес - 15.01.2021

Мора да се реагира на лажната вест дека ВМРО-ДПМНЕ не сака попис. Вистината е дека владата на СДСМ, ДУИ и БЕСА не сака реален попис како статистичка операција. Таков попис ќе не втурне во дополнителна политичка дебата и дополнителна поларизација и ...

Попис: Што нуди власта, а што бара опозицијата

МКД - 15.01.2021

Во Собранието вообичаена практика е да се блокираат законите поднесени од власта, да се отфрлаат амандманите од опозицијата, освен оние за финансирање на политичките партии, за кои има општа согласност.

Ќе се отвори ли пат за спроведување на пописот?

Р.С.Европа - 15.01.2021

И додека пратениците од власта и опозицијата не можат да најдат заеднички јазик за законот за попис кој се носи во скратена постапка, упатените велат дека тој мора да се одржи што поскоро.

Маричиќ порачува: Подготвени сме за модерен попис, политиката подалеку од статистичката операција

Слободен Печат - 15.01.2021

Државата е подготвена за спроведување на пописот според највисоките светски и стандардите на Еуростат. Сè што се прави за пописот е според стандардите на Еуростат и е вградено во Законот за попис, вели министерот за правда Бојан Маричиќ .

Маричиќ: Кампањата на ВМРО-ДПМНЕ за бојкот на пописот, може да доведе до помалку попишани Македонци

Слободен Печат - 15.01.2021

Во текот на последниот ден од собранискта дебата за Предлог-законот за попис, пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски праша „Зошто кога многу држави го одложија пописот за една година поради коронавириусот, тоа не го стори и ...

Маричиќ: Подготвени сме за модерен попис

Press24 - 15.01.2021

Државата е подготвена за спроведување на пописот според највисоките светски и стандардите на Еуростат. Сè што се прави за пописот е според стандардите на Еуростат и е вградено во Законот за попис, вели министерот за правда Бојан Маричиќ.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ има коалициски договор со ДУИ за фалсификат попис-ќе се собираат потписи за негово поништување

Press24 - 15.01.2021

СДСМ има коалициски договор со ДУИ за фалсификат попис, ВМРО-ДПМНЕ ќе собира граѓански потписи за негово поништување, велат преку соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата наведуваат дека СДСМ и понатаму продолжува да го турка пописот на сила и со тоа ...

(Видео) Арсовски: СДСМ и Заев ветиле во пописот да наштелуваат над 32 отсто албанско население

Макфакс - 15.01.2021

Пописот што го подготвуваат СДСМ и ДУИ ќе биде попис единствено на две партии, а не попис на сите граѓани и Република Македонија како статистичка операција, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

Арсовски: СДСМ и Заев ветиле во пописот да наштелуваат над 32% албанско население

Press24 - 15.01.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека со пописот власта се обидува да наштела оти 32 отсто од населението е албанко. Партискиот портпарол, Димче Арсовски ве вечерашниот „Коментар на денот“ рече дека всушност станува попис на две партии, СДСМ и ДУИ, ...

Арсовски: СДСМ и Заев ветиле во пописот да наштелуваат над 32% албанско население

Сител - 15.01.2021

Пописот што го подготвува СДСМ и ДУИ ќе биде попис единствено на две партии, а не попис на сите граѓани и Република Македонија како статистичка операција. Овој попис кој го турка СДСМ е политички попис, а не статистички како што треба да биде и како ...

Маричиќ: Пописот ќе ни ја даде точната бројка на иселени

+инфо - 15.01.2021

Министерот за правда Бојан Маричиќ во интервју за Канал 5 Телевизија кажа дека државата е подготвена за спроведување на пописот според највисоките светски и стандардите на Еуростат. Според министерот сè што се прави за пописот е според стандардите ...

Заврши дебатата по законот за попис, гласањето одложено

Сител - 15.01.2021

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ деновиве ќе одлучува кога и како да ја покрене иницијативата за собирање на 10.000 граѓански потписи за предлог закон за поништување на пописот во април. Одлуката ќе биде донесена имајќи предвид дека вечерва заврши ...

Заврши собраниската расправа за пописот, ќе се гласа дополнително

Р.С.Европа - 15.01.2021

Собранието ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија. Гласањето по Предлог законот ќе биде дополнително закажано.

Арсовски: СДСМ и Заев ветиле во пописот да наштелуваат над 32 отсто албанско население

+инфо - 15.01.2021

Овој попис кој го турка СДСМ е политички попис, а не статистички како што треба да биде и како што е секаде во светот и во развиените земји - вели портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ. Пописот што го подготвува СДСМ и ДУИ ќе биде попис единствено на две ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ има коалициски договор со ДУИ за фалсификат попис

Сител - 15.01.2021

СДСМ има коалициски договор со ДУИ за фалсификат попис, ВМРО-ДПМНЕ ќе собира граѓански потписи за негово поништување. СДСМ и понатаму продолжува да го турка пописот на сила и со тоа да спроведе фалсификат попис.

ВИДЕО | Трет ден расправа за пописот: Дали е статистичка или политичка операција?

Слободен Печат - 15.01.2021

Трет ден во Собраинето пратениците од власта и од опозицијата дебатиораат за Предлог – законот за попис. И денеска пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со став дека пописот е политичка, а не статистичка операција.

Арсовски: СДСМ и Заев ветиле во пописот да го наштелуваат над 32 отсто албанско население

Нетпрес - 15.01.2021

Пописот што го подготвува СДСМ и ДУИ ќе биде попис единствено на две партии, а не попис на сите граѓани и Република Македонија како статистичка операција,изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

Арсовски: СДСМ и ДУИ се договориле со пописот да го наштелуваат албанското население на 32%

МКД - 15.01.2021

Пописот што го подготвува СДСМ и ДУИ ќе биде попис единствено на две партии, а не попис на сите граѓани и Република Македонија како статистичка операција. Овој попис кој го турка СДСМ е политички попис, а не статистички како што треба да биде и како ...

Милошоски: Попис треба и мора да се реализира, но не ваков каков што сака да го направи СДСМ и по цена на животите на ...

Република - 15.01.2021

На седницата на Собранието на Република Македонија, пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски зборуваше за законот за попис, методологијата за донесувањето на истиот, како и моменталната ситуација со Ковид-19 пандемијата која директно ...

Пендаровски за пописот: Да не потпалуваме оган со скриени агенди, затоа што ни треба статистичка операција без ...

Скопје инфо - 15.01.2021

Неспорно е дека на Балканот, за жал пописот наместо статистичка е политичка операција, но дајте да се сретнеме, порачува претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски во интервју за МИА .

Собранието ја заврши расправата за законот за попис, ќе се гласа дополнително

Бриф - 15.01.2021

Собранието попладнево по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, согласно кој по 19 години земјава годинава треба да ја изврши оваа статистичка операција.

Собранието ја заврши расправата за законот за попис, ќе се гласа дополнително

Курир - 15.01.2021

Собранието попладнево по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, согласно кој по 19 години земјава годинава треба да ја изврши оваа статистичка операција.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ има коалициски договор со ДУИ за фалсификат попис

Скопје инфо - 15.01.2021

СДСМ има коалициски договор со ДУИ за фалсификат попис, ВМРО-ДПМНЕ ќе собира граѓански потписи за негово поништување. СДСМ и понатаму продолжува да го турка пописот на сила и со тоа да спроведе фалсификат попис.

Заврши расправата за законот за попис, гласањето ќе биде дополнително

Република - 15.01.2021

Собранието попладнево по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, согласно кој по 19 години земјава годинава треба да ја изврши оваа статистичка операција.

Тасевска: Законот ќе биде донесен и покрај противењето на ВМРО-ДПМНЕ, оваа пролет ќе спроведеме попис по меѓународни ...

iPortal - 15.01.2021

Секогаш кога се носат битни законски решенија за државата и граѓаните, на површина излегува деструктивното, неодговорно и антидржавно однесување на ВМРО-ДПМНЕ.И овој пат партијата предводена од губитникот Христијан Мицкоски се става на спротивната ...

СДСМ: Попис оваа пролет ќе има

Точка - 15.01.2021

Попис оваа пролет ќе има, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски тоа нема да го спречи, велат од СДСМ. „Република Северна Македонија има недостаток од квалитетни статистички податоци и токму затоа по речиси 19 години неопходно е потребен попис за да може државата ...

Продолжува собраниската расправа по Предлог-законот за попис

Либертас - 15.01.2021

– Во Собранието денеска напладне треба да продолжи расправата по Предлог-законот за попис. Пратениците вчера и завчера ги искажаа спротивставените ставови главно околу тоа дали на земјава токму оваа година и е потребен попис и колку процесот ќе биде ...

Продолжува собраниската расправа по Предлог-законот за попис

CivilMedia - 15.01.2021

Во Собранието денеска напладне треба да продолжи расправата по Предлог-законот за попис. Пратениците вчера и завчера ги искажаа спротивставените ставови главно околу тоа дали на земјава токму оваа година и е потребен попис и колку процесот ќе биде ...

Собранието ја заврши расправата за законот за попис, ќе се гласа дополнително

iPortal - 15.01.2021

Собранието попладнево по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, согласно кој по 19 години земјава годинава треба да ја изврши оваа статистичка операција.

СОБРАНИЕ: И денеска расправа за законот за попис и дали е тој „патриотски чин или алатка на СДСМ и ДУИ за етнички ...

Денешен - 15.01.2021

Во Собранието денеска напладне треба да продолжи расправата по Предлог-законот за попис. Пратениците вчера и завчера ги искажаа спротивставените ставови главно околу тоа дали на земјава токму оваа година и е потребен попис и колку процесот ќе биде ...

СДСМ: Законот ќе биде донесен и покрај противењето на ВМРО-ДПМНЕ, оваа пролет ќе спроведеме попис

Либертас - 15.01.2021

Секогаш кога се носат битни законски решенија за државата и граѓаните, на површина излегува деструктивното, неодговорно и антидржавно однесување на ВМРО-ДПМНЕ. И овој пат партијата предводена од губитникот Христијан Мицкоски се става на спротивната ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ има коалициски договор со ДУИ за фалсификат попис

Вечер Прес - 15.01.2021

СДСМ има коалициски договор со ДУИ за фалсификат попис, ВМРО-ДПМНЕ ќе собира граѓански потписи за негово поништување, порачаа од опозициската партија. Оттаму велат дека СДСМ и понатаму продолжува да го турка пописот на сила и со тоа да спроведе ...

Пендаровски за пописот: Да не потпалуваме оган со скриени агенди, затоа што ни треба статистичка операција без ...

iPortal - 15.01.2021

Неспорно е дека на Балканот, за жал пописот наместо статистичка е политичка операција, но дајте да се сретнеме, порачува претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски во интервју за МИА .

Од ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека пописот ќе биде фалсификат

iPortal - 15.01.2021

СДСМ има коалициски договор со ДУИ за фалсификат попис, ВМРО-ДПМНЕ ќе собира граѓански потписи за негово поништување, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ и понатаму продолжува да го турка пописот на сила и со тоа да спроведе фалсификат попис.

Трет и последен ден расправа за Предлог-законот за попис, се очекува гласање до крајот на денот

iPortal - 15.01.2021

Во Собранието трет ден се води расправа за Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија. И третиот ден од расправата, како и претходните два дена, измина со спротивставените ставови на ...

СДСМ: Попис оваа пролет ќе има, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски тоа нема да го спречи

iPortal - 15.01.2021

Република Северна Македонија има недостаток од квалитетни статистички податоци и токму затоа по речиси 19 години неопходно е потребен попис за да може државата подобро и порамномерно да се развива, да се креираат нови долгорочни развојни политики.

Продолжува собраниската расправа по Предлог-законот за попис

Курир - 15.01.2021

Во Собранието денеска напладне треба да продолжи расправата по Предлог-законот за попис. Пратениците вчера и завчера ги искажаа спротивставените ставови главно околу тоа дали на земјава токму оваа година и е потребен попис и колку процесот ќе биде ...

Трет и последен ден расправа за Предлог-законот за попис, се очекува гласање до крајот на денот

Кајгана - 15.01.2021

Во Собранието трет ден се води расправа за Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија. И третиот ден од расправата, како и претходните два дена, изминаа со спротивставените ставови на ...

Трет и последен ден расправа за Предлог-законот за попис, се очекува гласање до крајот на денот

CivilMedia - 15.01.2021

Во Собранието трет ден се води расправа за Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија. И третиот ден од расправата, како и претходните два дена, измина со спротивставените ставови на ...

Пендаровски за пописот: Ни требаат конкретни изјави дека и по смена на власта никој нема да го менува Уставот

Република - 15.01.2021

Неспорно е дека на Балканот, за жал пописот наместо статистичка е политичка операција, но дајте да се сретнеме, порачува претседателот Стево Пендаровски во интервју за МИА . -Јас разбирам, легитимна е битката за власт, легитимна е битката за подобри ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со ДУИ го туркаат законот на сила за да се спроведе фалсификат попис

Денешен - 15.01.2021

СДСМ има коалициски договор со ДУИ за фалсификат попис, ВМРО-ДПМНЕ ќе собира граѓански потписи за негово поништување, соопштија од партијата. Во продолжение целото соопштение од ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и понатаму продолжува да го турка пописот на сила и со ...

Собранието ја заврши расправата за законот за попис, ќе се гласа дополнително

Либертас - 15.01.2021

Собранието попладнево по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, согласно кој по 19 години земјава годинава треба да ја изврши оваа статистичка операција.

Маричиќ: Подготвени сме за модерен попис – политиката подалеку од статистичката операција

iPortal - 15.01.2021

Државата е подготвена за спроведување на пописот според највисоките светски и стандардите на Еуростат. Сè што се прави за пописот е според стандардите на Еуростат и е вградено во Законот за попис, вели министерот за правда Бојан Маричиќ.