TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Палмер: Март е достижен рок за Македонија за отворање на преговорите

Фокус - 02.11.2019

Специјалниот американски пратеник за Западен Балкан, Метју Палмер, во интервју за „360 Степени“ , вели дека на Македонија не и било дадено „Не“ за ЕУ, туку едноставно не бил постигнат консензус.

(ВИДЕО) Палмер: Му кажав на Мицкоски колку за САД е важно да се донесе закон за јавното обвинителство и тоа – добар ...

360 степени - 02.11.2019

По тридневниот престој во Скопје, средбите со државнополитичкиот врв во земјава и со амбасадорите на САД од регионот, специјалниот американски пратеник за Западен Балкан, Метју Палмер, даде интервју за „360 Степени“.

Палмер: Силно го поддржуваме Преспанскиот договор

Слободен Печат - 02.11.2019

Го вреднуваме партнерството на воено ниво со Македонија, која ја покажа својата посветеност и подготвеност да биде силен сојузник, вели специјалниот американски пратеник за Западен Балкан, Метју Палмер. Силно го поддржуваме Преспанскиот договор.

Палмер: Март е достижен рок за Македонија за отворање на преговорите

Press24 - 02.11.2019

Специјалниот американски пратеник за Западен Балкан, Метју Палмер, во интервју за „360 Степени “ , вели дека на Македонија не и било дадено „Не“ за ЕУ, туку едноставно не бил постигнат консензус.

Палмер- одлуката на ЕУ за Скопје и Тирана е негативна порака за регионот

Р.С.Европа - 02.11.2019

Специјалниот пратеник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер во интервју за балканскиот сервис на Радио Слободна Европа оцени дека одлуката на ЕУ да не даде датум за Северна Македонија и Албанија е негативна порака за целиот ...

(ВИДЕО) 360° Палмер: Му кажав на Мицкоски колку за САД е важно да се донесе закон за јавното обвинителство и тоа – ...

Либертас - 02.11.2019

По тридневниот престој во Скопје, средбите со државнополитичкиот врв во земјава и со амбасадорите на САД од регионот, специјалниот американски пратеник за Западен Балкан, Метју Палмер, даде интервју за „ 360 Степени “.

Палмер: САД не прифаќа ништо помалку од целосна имплементација на Преспанскиот договор

Република - 02.11.2019

Специјалниот американски пратеник за Западен Балкан Метју Палмер во интервју за „360 Степени“. зборува за неможноста на Европската унија да постигне консензус за отворање преговори за членство со Македонија, можните последици од тоа во земјава и ...

Палмер: „Франција не рече „не“, туку „не сега“

365 - 02.11.2019

Специјалниот американски пратеник за Западен Балкан, Метју Палмер, даде интервју за „ 360 Степени “. Во текот на интервјуто теми на кои што се разговараше беа: неможноста на Европската Унија да постигне консензус за отворање преговори за членство со ...

Палмер: ЕУ не ѝ кажа „не“ на Северна Македонија

Press24 - 01.11.2019

Заменик-помошникот државен секретар на САД задолжен за Балканот во Американскиот Стејт Департмент, Метју Палмер, смета дека е не фер и разочарувачка одлуката на Европскиот совет да не и даде на Република Северна Македонија датум за отпочнување на ...

Различен геостратешки поглед на САД и ЕУ кон Западен Балкан?

Р.С.Европа - 01.11.2019

По француското „не“ за Северна Македонија, од Соединетите држави стигнуваат јасни пораки за поддршка на македонските евроинтеграции. Дел од стручната јавност смета дека зад ваквите разијдувања на надворешната политика на САД и некои европски земји ...

(ВИДЕО) 360 Степени сезона 6, бр. 14 – интервјуа со Палмер и со Шилегов

360 степени - 01.11.2019

Во новото издание на „360 Степени“ на ТВ Алсат (1 ноември 2019 г.): – интервју со специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Метју Палмер – интервју со градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов – „Саботажа“ (ВИДЕО) Јанушев: Предложивме веднаш да ...

Палмер: ЕУ не и кажа „не“ на С.Македонија

Локално - 01.11.2019

Заменик-помошникот државен секретар на САД задолжен за Балканот во Американскиот Стејт Департмент, Метју Палмер, смета дека е не фер и разочарувачка одлуката на Европскиот совет да не и даде на Република Северна Македонија датум за отпочнување на ...

Палмер: Им кажавме на француските партнери дека сме разочарани што С.Македонија не доби датум за преговори

iPortal - 01.11.2019

Заменик-помошникот државен секретар на САД задолжен за Балканот во Американскиот Стејт Департмент, Метју Палмер, смета дека е не фер и разочарувачка одлуката на Европскиот совет да не и даде на Република Северна Македонија датум за отпочнување на ...

(ВИДЕО) 360 Степени – интервјуа со Палмер и со Шилегов

Либертас - 01.11.2019

Во новото издание на „ 360 Степени “ на ТВ Алсат (1 ноември 2019 г.): – интервју со специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Метју Палмер – интервју со градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов – ...

САД до европските партнери – местото на Македонија е во ЕУ

Телма - 31.10.2019

САД јасно ќе им кажува на европските парнери дека местото на Македонија е во ЕУ. Ова денеска го изјави специјален претставник на САД за Западниот Балкан, Метју Палмер. „Ја реафирмиравме американската поддршка за европската интеграција и перспектива ...

САД со поддршка за Северна Македонија, Палмер: Преспанскиот договор ја чува стабилноста на регионот

ТВ21 - 31.10.2019

САД остануваат посветени на унапредувањето на односите со Северна Македонија и нејзината интеграција во НАТО и ЕУ. Вака рече заменикот помошник државен секретар на САД, Метју Палмер кој денеска во влада се сретна со премерот Заев.

Палмер: САД со нетрпение очекуваат земјава да стане 30-та членка на НАТО

24 Вести - 31.10.2019

Местото на Македонија е во европското семејство , порача Метју Палмер на заминување од Скопје. За САД, членството во НАТО е веќе завршена работа – на ред се евроинтеграциите. Специјалниот претставник за Западен Балкан кој остана три дена во државата ...

Палмер: Местото на Северна Македонија е во ЕУ

Алсат-М - 31.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар за Западен Балкан, Метју Палмер, ја потврди силната поддршка на САД за интегративните процеси на земјава. По средбата со премиерот Зоран Заев, високиот официјален претставник на САД изјави ...

Заев и Палмер: Северна Македонија и САД го делат оптимизмот дека евро-атлантските процеси успешно ќе се заокружат

24 Вести - 31.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска ги прими во посета заменик-помошникот државен секретар на САД, Метју Палмер и амбасадорката, Кејт Мери Брнз. На средбата е потврдено дека Северна Македонија и САД успешно го одржуваат и зајакнуваат воспоставеното ...

Средба Заев-Палмер: Северна Македонија и САД го делат оптимизмот за успешно заокружување на евроатлантските процеси

Фокус - 31.10.2019

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска ги прими во посета заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален пратеник за Западен Балкан, Метју Палмер и амбасадорката на САД Кејт Мери Брнз.

Палмер: Поддршката на САД за европската перспектива на С.Македонија ќе ја разјасниме и со нашите европски партнери

Телма - 31.10.2019

Ова е пораката што за време на престојот во Скопје ја испратил специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, кој изминативе денови имаше средби со претседателот Стево Пендаровски, министерот за ...

Палмер: Пораката е дека САД се партнер и пријател на Северна Македонија

24 Вести - 31.10.2019

САД се пријател и партнер на Северна Македонија и остануваат постевени на унапредување на односите со земјата и на нејзината европска интеграција, во која се вклучени и двата процеса, членството во НАТО и во Европската унија.

Патот на Северна Македонија до НАТО е чист, вели американскиот секретар Палмер

Фокус - 31.10.2019

САД се пријател и партнер на Северна Македонија и остануваат посветени на унапредување на односите со земјата и на нејзината европска интеграција, во која се вклучени и двата процеса, членството во НАТО и во Европската унија.

Палмер по средбата со Заев: Патот на Северна Македонија до НАТО е чист, ја разјаснивме поддршката на САД за членство во ...

ТВ21 - 31.10.2019

САД се пријател и партнер на Северна Македонија и остануваат постевени на унапредување на односите со земјата и на нејзината европска интеграција, во која се вклучени и двата процеса, членството во НАТО и во Европската унија.

Средба на специјалниот претставник на САД Метју Палмер со премиерот Заев

Канал5 - 31.10.2019

Помошник државниот секретар на САД и специјален претставник за западен Балкан, Метју Палмер утринава е на средба со премиерот Зоран Заев во Владата на Македонија. Американскиот помошник државен секретар Палмер вчера оствари средби со лидерите на ...

Палмер: САД ја поддржуваат Северна Македонија за ЕУ и НАТО, Преспанскиот договор е клуч за стабилност во регионот

Алсат-М - 31.10.2019

Со премиерот разговаравме за состојбите во земјата и во регионот, како и за случувањата во Брисел, рече специјалниот пратеник на САД за западен Балкан, Метју Палмер, по средбата со премиерот Заев денеска во владата.

Палмер: Поддршката на САД за европската перспектива ја разјаснивме тука, а тоа ќе го разјасниме и со нашите европски ...

Канал5 - 31.10.2019

САД се пријател и партнер на Македонија и остануваат постевени на унапредување на односите со земјата и на нејзината европска интеграција, во која се вклучени и двата процеса, членството во НАТО и во Европската унија.

САД јасно им кажува на европските партнери дека местото на Северна Македонија е во ЕУ, кажа Палмер

Сакам да кажам - 31.10.2019

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан Метју Палмер кажа дека САД ќе продолжат да ја поддржуваат интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ и тоа ќе продолжат да го кажуваат јасно на нивните европски партнери, по ...

Амбасадорите на САД во регионот на советување со Палмер во Скопје

Макфакс - 31.10.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, вечерва приреди работен прием за амбасадорите на САД во регионот на Југоисточна Европа кои, под раководство на заменикот помошник државен секретар и специјален претставник за Западен Балкан, Метју ...

Палмер не чека во НАТО, а не теши за ЕУ

+инфо - 31.10.2019

САД се пријател и партнер на земјава и остануваат постевени на унапредување на односите со земјата и на нејзината европска интеграција, во која се вклучени и двата процеса, членството во НАТО и во Европската унија.

Палмер: Поддршката на САД за европската перспектива ќе ја истакнеме и кај европските партнери

Нова ТВ - 31.10.2019

-За време на сите разговори во Скопје ја потврдив важнноста што САД ја даваат на односите со Северна Македонија, нашето задоволство што Сенатот го ратификуваше Протоколот за НАТО, и ние очекуваме земјата да стане членка на Алијансата за кратко време.

Палмер се сретна со Мицкоски и Ахмети - Утрово средба со Заев

Press24 - 31.10.2019

Помошник државниот секретар на САД и специјален претставник за западен Балкан, Метју Палмер утринава е на средба со премиерот Зоран Заев, пренесе канал5. Американскиот помошник државен секретар Палмер вчера оствари средби со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и ...

Палмер - Европската перспектива на Скопје ќе ја разјасниме и со европските партнери

Р.С.Европа - 31.10.2019

САД остануваат посветени на унапредување на односите со Северна Македонија и на нејзината европска интеграција, во која се вклучени и двата процеса, членството во НАТО и во Европската унија, е пораката што американскиот помошник државен секретар ...

Палмер: За европската перспектива на Северна Македонија ќе разговараме и со нашите европски партнери

МКД - 31.10.2019

САД се пријател и партнер на Северна Македонија и остануваат посветени на унапредување на односите со земјата и на нејзината европска интеграција, во која се вклучени и двата процеса, членството во НАТО и во Европската унија, е пораката што ја ...

Палмер: САД силно ја поддржуваат Македонија во европските интеграции

Сител - 31.10.2019

САД се партнер и пријател на Македонија. Посветени сме на тоа партнерство и на европската интеграција. Патот на Македонија до НАТО е чисти јасен , а за патот до вашето членство во ЕУ ке соработуваме партнерството со властите во Скопје и со нашите ...

Заев – Палмер: С. Македонија и САД го делат оптимизмот за успешно заокружување на евроатлантските процеси

Независен - 31.10.2019

Потврда дека Северна Македонија и САД успешно го одржуваат и зајакнуваат воспоставеното стратешко партнерство во интерес на граѓаните на двете земји, како и во остварувањето на заедничките цели за демократски просперитет на регионот и во заедничките ...

Палмер на средба со премиерот Зоран Заев

Слободен Печат - 31.10.2019

Американскиот помошник државен секретар Метју Палмер вчера оствари средби со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ Христијан Мицкоски и со Али Ахмети. Помошник државниот секретар на САД и специјален претставник за западен Балкан, Метју Палмер утринава е на ...

Заев по средбата со Палмер: Непоколеблива определбата на земјата кон ЕУ

Press24 - 31.10.2019

Определба на земјата за евроатлантските процеси е непоколеблива. На средбата со заменик-помошникот државен секретар на САД, Метју Палмер изразив благодарност за ратификацијата на протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО во ...

Палмер: Ја реафирмирав американската поддршка за европската интеграција

Глас на Америка - 31.10.2019

Во делот на НАТО тој уверува дека нема какви било проблеми на патот кон полноправно членство СКОПЈЕ — САД остануваат пријатели и партнери на Северна Македонија. Метју Палмер, со оваа порака до Зоран Заев, ја заврши неколкудневната посета на земјава.

Палмер: САД остануваат сојузник на Северна Македонија на патот кон НАТО и ЕУ

Макфакс - 31.10.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска ги прими во посета заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален пратеник за Западен Балкан Метју Палмер и амбасадорката на САД Кејт Мери Брнз.

САД ќе ја преземат иницијативата и за ЕУ - Тимоние бара и регуларни избори за датум на пролет

Сител - 31.10.2019

Силна поддршка, но и порака до европските партнери дека иднината на Македонија е во ЕУ, упати специјалниот претставник на Стејт Департментот за Западен Балкан Метју Палмер. Тој веќе два дена е во посета на Скопје на состаноци со преставници на ...

Палмер: Патот на Северна Македонија до НАТО е чист

Слободен Печат - 31.10.2019

Во врска со Договорот од Преспа рече дека САД продолжуваат да го поддржуваат и нагласи дека тој е мошне важен за безбедноста и стабилноста на целиот регион. САД се пријател и партнер на Северна Македонија и остануваат постевени на унапредување на ...

Заев–Палмер: Северна Македонија и САД го делат оптимизмот за успешни евроатлантски процеси

Слободен Печат - 31.10.2019

Заев изрази благодарност за ратификацијата на Протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО во американскиот Сенат. Потврда дека Северна Македонија и САД успешно го одржуваат и зајакнуваат воспоставеното стратешко партнерство во интерес ...

Средба Заев-Палмер: Северна Македонија и САД го делат оптимизмот за ЕУ

Press24 - 31.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска ги прими во посета заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален пратеник за Западен Балкан Метју Палмер и амбасадорката на САД Кејт Мери Брнз.

Заев го убеди Палмер дека остануваме на патот за ЕУ

+инфо - 31.10.2019

Потврда дека Северна Македонија и САД успешно го одржуваат и зајакнуваат воспоставеното стратешко партнерство во интерес на граѓаните на двете земји, како и во остварувањето на заедничките цели за демократски просперитет на регионот и во заедничките ...

Заев – Палмер: Непоколеблива определбата на земјата за евроатлантските процеси

МКД - 31.10.2019

Потврда дека Северна Македонија и САД успешно го одржуваат и зајакнуваат воспоставеното стратешко партнерство во интерес на граѓаните на двете земји, како и во остварувањето на заедничките цели за демократски просперитет на регионот и во заедничките ...

Палмер нагласи дека местото на Македонија е во ЕУ

Нетпрес - 31.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар за Западен Балкан, Метју Палмер, ја потврди силната поддршка на САД за интегративните процеси на земјава. По средбата со премиерот Зоран Заев, високиот официјален претставник на САД изјави ...

Димитров пред амбасадорите на САД во регионот на ЈИЕ: Продуцираме идинина, за доброто на нашата земја и за регионот

Независен - 31.10.2019

Завршивме голема работа, направивме големи работи кои не се прават често во регионот, а тоа се компромиси. Продуцираме идинина, за доброто на нашата земја, но и за регионот, порача синоќа министерот за надворешни работи Никола Димитров пред ...

(ВИДЕО) Палмер: Поддршката на САД за европската перспектива ја разјаснивме тука, а тоа ќе го разјасниме и со нашите ...

А1 On - 31.10.2019

САД се пријател и партнер на Северна Македонија и остануваат постевени на унапредување на односите со земјата и на нејзината европска интеграција, во која се вклучени и двата процеса, членството во НАТО и во Европската унија.

Палмер: Европската перспектива ја разјаснивме тука, ќе го разјасниме и со европските партнери

Независен - 31.10.2019

САД се пријател и партнер на Северна Македонија и остануваат поставени на унапредување на односите со земјата и на нејзината европска интеграција, во која се вклучени и двата процеса, членството во НАТО и во Европската унија.

Амбасадорите на САД од регионот на советување со Палмер во Скопје

МКД - 31.10.2019

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров синоќа приреди работен прием за амбасадорите на САД во југоисточна Европа кои во Скопје одржуваат советување под раководство на заменик помошникот на државниот секретар и специјален пратеник за ...

Амбасадорите на САД од регионот во Скопје на советување со Палмер

Р.С.Европа - 31.10.2019

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров синоќа приреди работен прием за амбасадорите на САД во југоисточна Европа кои во Скопје одржуваат советување под раководство на заменик помошникот на државниот секретар и специјален пратеник за ...

Палмер: Поддршката за европската перспектива ќе ја разјасниме и со европските партнери

Press24 - 31.10.2019

САД се пријател и партнер на Северна Македонија и остануваат постевени на унапредување на односите со земјата и на нејзината европска интеграција, во која се вклучени и двата процеса, членството во НАТО и во Европската унија.

Палмер: Поддршката на САД за европската перспектива ја разјаснивме тука, а тоа ќе го разјасниме и со нашите европски ...

24Инфо - 31.10.2019

САД се пријател и партнер на Северна Македонија и остануваат постевени на унапредување на односите со земјата и на нејзината европска интеграција, во која се вклучени и двата процеса, членството во НАТО и во Европската унија.

Амбасадорите на САД од регионот на советување со Палмер во Скопје

Фактор - 31.10.2019

Шефот на дипломатијата Никола Димитров синоќа беше домаќин на работен прием за амбасадорите на САД во Југоисточна Европа, кои одржуваат консултации во Скопје под раководство на заменик помошникот државен секретар и специјален претставник за Балканот ...

Палмер: Патот на Северна Македонија до НАТО е чист, а за патот до вашето членство во ЕУ едвај го чекаме

iPortal - 31.10.2019

-Пораката е дека САД се партнер и пријател на Северна Македонија, ние сме посветени на оваа релација со Северна Македонија и на нејзината европска интеграција, што ги вклучува и НАТО и ЕУ.

Палмер е уште во Скопје: Се виде со Заев и со американските амбасадори во регионот

PressingTV - 31.10.2019

Матју Палмер, специјалниот пратеник на САД за западен Балкан, денеска по средбата со Зоран Заев во владата истакна дека разговараварале за состојбите во земјата и во регионот, како и за случувањата во Брисел.

Палмер: Поддршката на САД за европската перспектива ја разјаснивме тука, а тоа ќе го разјасниме и со нашите европски ...

Скопје инфо - 31.10.2019

САД се пријател и партнер на Северна Македонија и остануваат постевени на унапредување на односите со земјата и на нејзината европска интеграција, во која се вклучени и двата процеса, членството во НАТО и во Европската унија.

Палмер: САД ја поддржуваат Северна Македонија за ЕУ и НАТО

Република - 31.10.2019

Матју Палмер, специјалниот пратеник на САД за западен Балкан, денеска по средбата со Зоран Заев во владата истакна дека разговараварале за состојбите во земјата и во регионот, како и за случувањата во Брисел.

Амбасадорите на САД во регионот на советување со Палмер во Скопје

Centar - 31.10.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, вечерва приреди работен прием за амбасадорите на САД во регионот на Југоисточна Европа кои, под раководство на заменикот помошник државен секретар и специјален претставник за Западен Балкан, Метју ...

Ахмети на средба со Палмер: Нема враќање назад од преспанскиот договор

Centar - 31.10.2019

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денес во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со Метју Палмер, заменик-помошник државен секретар на САД, Даниел Костеланчиќ, директор за Балканот во американскиот Стејт департмент и ...

Заев- Палмер: Северна Македонија и САД го делат оптимизмот дека евро-атлантските процеси успешно ќе се заокружат

24Инфо - 31.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска ги прими во посета заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален пратеник за Западен Балкан Метју Палмер и амбасадорката на САД Кејт Мери Брнз.

Палмер: Поддршката на САД за европската перспектива ја разјаснивме тука, а тоа ќе го разјасниме и со нашите европски ...

Бриф - 31.10.2019

САД се пријател и партнер на Северна Македонија и остануваат постевени на унапредување на односите со земјата и на нејзината европска интеграција, во која се вклучени и двата процеса, членството во НАТО и во Европската унија.

Средба Заев-Палмер: Македонија и САД оптимисти за евроатланските процеси

Република - 31.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска ги прими во посета заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален пратеник за Западен Балкан Метју Палмер и амбасадорката на САД Кејт Мери Брнз. На средбата е потврдено дека Македонија и САД успешно го одржуваат ...

(ВИДЕО) Премиерот Заев и заменик-помошникот државен секретар на САД Палмер: Северна Македонија и САД го делат ...

Бриф - 31.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска ги прими во посета заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален пратеник за Западен Балкан Метју Палмер и амбасадорката на САД Кејт Мери Брнз.

Амбасадорите на САД во регионот на советување со Палмер во Скопје

Точка - 31.10.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, вечерва приреди работен прием за амбасадорите на САД во регионот на Југоисточна Европа кои, под раководство на заменикот помошник државен секретар и специјален претставник за Западен Балкан, Метју ...

Палмер: Патот на Северна Македонија до НАТО е чист, поддршка на САД за европската перспектива

Вечер Прес - 31.10.2019

САД се пријател и партнер на Северна Македонија и остануваат посвеteни на унапредување на односите со земјата и на нејзината европска интеграција, во која се вклучени и двата процеса, членството во НАТО и во Европската унија.

Заев и Палмер: Северна Македонија и САД убедени во успех во евро-атлантските интеграции

Мета - 31.10.2019

На денешната средба премиерот Зоран Заев и заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален пратеник за Западен Балкан Метју Палмер и амбасадорката на САД, Кејт Мери Брнз, се согласиле дека „е непоколеблива определбата на земјата за ...

Димитров приреди работен прием за амбасадорите на САД во регионот на ЈИЕ

Мета - 31.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров синоќа приреди работен прием за амбасадорите на САД во регионот на Југоисточна Европа, кои под раководство на заменикот-помошник државен секретар и специјален претставник за Западен Балкан, Метју ...

ЗАЕВ СО ПАЛМЕР: Го зајакнуваме стратешкото партнерство меѓу С. Македонија и САД

Денешен - 31.10.2019

Потврда дека Македонија и САД успешно го одржуваат и зајакнуваат воспоставеното стратешко партнерство во интерес на граѓаните на двете земји, како и во остварувањето на заедничките цели за демократски просперитет на регионот и во заедничките акции ...

Заев – Палмер: Северна Македонија и САД го делат оптимизмот за успешно заокружување на евроатлантските процеси

CivilMedia - 31.10.2019

Потврда дека Северна Македонија и САД успешно го одржуваат и зајакнуваат воспоставеното стратешко партнерство во интерес на граѓаните на двете земји, како и во остварувањето на заедничките цели за демократски просперитет на регионот и во заедничките ...

Заев и Палмер го делат оптимизмот за успешно заокружување на евроатлантските процеси

iPortal - 31.10.2019

Потврда дека Северна Македонија и САД успешно го одржуваат и зајакнуваат воспоставеното стратешко партнерство во интерес на граѓаните на двете земји, како и во остварувањето на заедничките цели за демократски просперитет на регионот и во заедничките ...

Палмер: САД остануваат сојузник на Северна Македонија на патот кон НАТО и ЕУ

Точка - 31.10.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска ги прими во посета заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален пратеник за Западен Балкан Метју Палмер и амбасадорката на САД Кејт Мери Брнз.

Заев – Палмер: Северна Македонија и САД го делат оптимизмот за успешно заокружување на евроатлантските процеси

Либертас - 31.10.2019

Потврда дека Северна Македонија и САД успешно го одржуваат и зајакнуваат воспоставеното стратешко партнерство во интерес на граѓаните на двете земји, како и во остварувањето на заедничките цели за демократски просперитет на регионот и во заедничките ...

Палмер: Поддршката на САД за европската перспектива ја разјаснивме тука, а тоа ќе го разјасниме и со нашите европски ...

CivilMedia - 31.10.2019

САД се пријател и партнер на Северна Македонија и остануваат постевени на унапредување на односите со земјата и на нејзината европска интеграција, во која се вклучени и двата процеса, членството во НАТО и во Европската унија.

Палмер: САД остануваат сојузник на Северна Македонија на патот кон НАТО и ЕУ

Centar - 31.10.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска ги прими во посета заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален пратеник за Западен Балкан, Метју Палмер, и амбасадорката на САД, Кејт Мери Брнз.

Заев – Палмер: Северна Македонија и САД го делат оптимизмот за успешно заокружување на евроатлантските процеси

Скопје инфо - 31.10.2019

Потврда дека Северна Македонија и САД успешно го одржуваат и зајакнуваат воспоставеното стратешко партнерство во интерес на граѓаните на двете земји, како и во остварувањето на заедничките цели за демократски просперитет на регионот и во заедничките ...

Палмер по средбата со Заев: Патот на Северна Македонија до НАТО е чист, ја разјаснивме поддршката на САД за членство во ...

4NEWS - 31.10.2019

САД се пријател и партнер на Северна Македонија и остануваат постевени на унапредување на односите со земјата и на нејзината европска интеграција, во која се вклучени и двата процеса, членството во НАТО и во Европската унија.

САД со поддршка за Северна Македонија, Палмер: Преспанскиот договор ја чува стабилноста на регионот

4NEWS - 31.10.2019

САД остануваат посветени на унапредувањето на односите со Северна Македонија и нејзината интеграција во НАТО и ЕУ. Вака рече заменикот помошник државен секретар на САД, Метју Палмер кој денеска во влада се сретна со премерот Заев.

САД ќе ја преземат иницијативата и за ЕУ – Тимоние бара и регуларни избори за датум на пролет

4NEWS - 31.10.2019

Силна поддршка, но и порака до европските партнери дека иднината на Македонија е во ЕУ, упати специјалниот претставник на Стејт Департментот за Западен Балкан Метју Палмер. Тој веќе два дена е во посета на Скопје на состаноци со преставници на ...

Палмер: Поддршката на САД за европската перспектива ја разјаснивме тука, а тоа ќе го разјасниме и со нашите европски ...

Либертас - 31.10.2019

САД се пријател и партнер на Северна Македонија и остануваат постевени на унапредување на односите со земјата и на нејзината европска интеграција, во која се вклучени и двата процеса, членството во НАТО и во Европската унија.

Средба на Метју Палмер со премиерот Заев

Вечер Прес - 31.10.2019

Помошник државниот секретар на САД и специјален претставник за западен Балкан, Метју Палмер утринава е на средба со премиерот Зоран Заев во Владата на Македонија. Американскиот помошник државен секретар Палмер вчера оствари средби со лидерите на ...

Палмер: Поддршката на САД за европската перспектива ја разјаснивме тука, а тоа ќе го разјасниме и со нашите европски ...

Локално - 31.10.2019

САД се пријател и партнер на Северна Македонија и остануваат постевени на унапредување на односите со земјата и на нејзината европска интеграција, во која се вклучени и двата процеса, членството во НАТО и во Европската унија.

ПАЛМЕР: САД го поддржуваат Договорот од Преспа оти тој е многу важен за безбедноста и стабилноста на целиот регион

Денешен - 31.10.2019

САД се пријател и партнер на С. Македонија и остануваат посветени на унапредување на односите со земјата и на нејзината европска интеграција, во која се вклучени и двата процеса, членството во НАТО и во Европската унија.

Палмер на средба со Заев, по советувањето за американските амбасадори

Н.Македонија - 31.10.2019

Помошник-државниот секретар на САД и специјален претставник за западен Балкан, Метју Палмер утринава е на средба со премиерот Зоран Заев во Владата. Палмер вчера оствари средби со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и на ДУИ Али Ахмети.

Македонија и САД го делат оптимизмот за успешно заокружување на евроатлантските процеси

Н.Македонија - 31.10.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев денеска ги прими во посета заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален пратеник за Западен Балкан Метју Палмер и амбасадорката на САД Кејт Мери Брнз.

Палмер ги собра американските амбасадори од регионот на координација во Скопје

AKO - 31.10.2019

Aмериканските амбасадори во регионот и Југоисточна Европа, се собраа во Скопје на координација со заменикот помошник државен секретар и специјален претставник за Западен Балкан, Метју Палмер.

Средба на Али Ахмети со Метју Палмер

MakPress - 31.10.2019

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, г-дин Али Ахмети, денес во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со г-дин Метју Палмер, заменик-помошник државен секретар на САД, г-дин Даниел Костеланчиќ, директор за Балканот во Американскиот ...

Единствена Македонија: Али Ахмети го губи компасот, му гарантирал на Палмер дека бришењето на Македонците е завршена ...

Скопје1 - 31.10.2019

Од ДУИ се пофалија дека на денешната средба со заменик – помошникот секретар на САД Метју Палмер, нивниот лидер Али Ахмети истакнал дека ДУИ е гарант на Преспанскиот, Охридскиот како и на Договорот со Бугарија од кои како што рекол Ахмети нема ...

Средба Заев-Палмер:САД останува сојузник на С. Македонија и на патот кон ЕУ

AKO - 31.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска ги прими во посета заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален пратеник за Западен Балкан Метју Палмер и амбасадорката на САД Кејт Мери Брнз.

Палмер: САД се пријател и партнер на Македонија

MakPress - 31.10.2019

САД се пријател и партнер на Македонија и остануваат постевени на унапредување на односите со земјата и на нејзината европска интеграција, во која се вклучени и двата процеса, членството во НАТО и во Европската унија.

Димитров се обрати пред амбасадорите на САД во регионот на ЈИЕ

MakPress - 31.10.2019

Завршивме голема работа, направивме големи работи кои не се прават често во регионот, а тоа се компромиси. Продуцираме идинина, за доброто на нашата земја, но и за регионот, порача вечерва министерот за надворешни работи Никола Димитров пред ...

Палмер: Поддршката на САД за европската перспектива ќе ја истакнеме и кај европските партнери

365 - 31.10.2019

За време на престојот во Скопје специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, изминативе денови имаше средби со претседателот Стево Пендаровски, министерот за надворешни работи Никола Димитров, ...

Средба Мицкоски-Палмер: ВМРО-ДПМНЕ ќе се залага за интензивна соработка со САД

MakPress - 31.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски оствари средба со Американскиот заменик-помошник државен секретар за европски прашања Метју Палмер. На средбата стана збор за актуелната политичка состојба, беше потенцирано значењето за ...

EM: Али Ахмети му гарантирал на Палмер дека бришењето на Македонците е завршена работа

MakPress - 31.10.2019

Од ДУИ се пофалија дека на денешната средба со заменик - помошникот секретар на САД Метју Палмер, нивниот лидер Али Ахмети истакнал дека ДУИ е гарант на Преспанскиот, Охридскиот како и на Договорот со Бугарија од кои како што рекол Ахмети нема ...

Заев – Палмер: Северна Македонија и САД го делат оптимизмот дека евро-атлантските процеси успешно ќе се заокружат

Скопје1 - 31.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска ги прими во посета заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален пратеник за Западен Балкан Метју Палмер и амбасадорката на САД Кејт Мери Брнз.

Заев – Палмер: Македонија и САД го делат оптимизмот за успешно заокружување на процесите

MakPress - 31.10.2019

Потврда дека Македонија и САД успешно го одржуваат и зајакнуваат воспоставеното стратешко партнерство во интерес на граѓаните на двете земји, како и во остварувањето на заедничките цели за демократски просперитет на регионот и во заедничките акции ...

Средба Ахмети - Палмер

24 Вести - 30.10.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети вечерва имаше средба со американскиот заменик државен секретар Метју Палмер кој од вчера е во посета на земјава. На средбата било разговарано за состојбите во регионот и во државата по недобивањето датум за пристапни ...

Ахмети по средбата со Палмер: САД со поддршка за почеток на преговорите со ЕУ

Канал5 - 30.10.2019

Помошник државниот секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Метју Палмер, попладнево се сретна со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Христијан Мицкоски и Али Ахмети. На средбата Ахмети- Палмер се зборувало за последниот неуспех во ...

Димитров приреди прием за амбасадорите на САД во регионот на ЈИЕ

Канал5 - 30.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вечерва приреди работен прием за амбасадорите на САД во регионот на Југоисточна Европа . Амбасадорите на САД од регионот на ЈИЕ под раководство на заменикот помошник државен секретар и специјален ...

Мицкоски се сретна со Палмер: Потенцирано значењето за стратешкото партнерство со САД

Канал5 - 30.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски оствари средба со Американскиот заменик-помошник државен секретар за европски прашања Метју Палмер, се наведува во паертиското соопштение. На средбата станало збор за актуелната политичка состојба, ...

Палмер попладне на средби со лидерите на политички партии

Канал5 - 30.10.2019

Заменик помошник на државниот секретар на САД и специјален претставник за западниот Балкан, Метју Палмер денеска по пладне на средби со дел од лидерите на политичките партии во земјава. Палмер попладне ќе се сретне со претседателот на ВМРО ДПМНЕ, ...

Палмер на средби со лидерите на политичките партии

Канал5 - 30.10.2019

Заменик помошник на државниот секретар на САД и специјален претставник за Западниот Балкан, Метју Палмер попладнево на средби со дел од лидерите на политичките партии. Пред амбасадата на САД ,каде се одржуваат состаноците е Андријана Лазова, со ...

Мицкоски на средба со Палмер: Македонија да се стави на брзата трака за членство во ЕУ преку сериозни реформи

Фокус - 30.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со американскиот заменик-помошник државен секретар за европски прашања Метју Палмер. -На средбата стана збор за актуелната политичка состојба, беше потенцирано значењето за стратешкото ...

Средба на Али Ахмети со Метју Палмер

Сител - 30.10.2019

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, денес во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со Метју Палмер, заменик-помошник државен секретар на САД, Даниел Костеланчиќ, директор за Балканот во Американскиот Стејт Департмент и ...

Ахмети на средба со Палмер и Брнс: ДУИ е гарант на Преспанскиот, Охридскиот и Договорот со Бугарија

Нова ТВ - 30.10.2019

Претседателот на ДУИ Али Ахмети денеска во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со Метју Палмер заменик-помошник државен секретар на САД, Даниел Костеланчиќ- директор за Балканот во Американскиот Стејт Департмент и амбасадорката на САД Кејт Брнс.

Ахмети до Палмер: ДУИ е гарант дека нема враќање назад од Преспанскиот договор

+инфо - 30.10.2019

ДУИ е гарант на Преспанскиот, Охридскиот, како и Договорот за добрососедство со Бугарија од кои нема враќање назад во ниту еден случај, порачал лидерот на ДУИ Али Ахмети на средбата со Метју Палмер, заменик-помошник државен секретар на САД.

Заврши средбата Ахмети-Палмер

Слободен Печат - 30.10.2019

Тие ги размениле ставовите за политичките случувања во земјава. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во Американската амбасада се сретна со заменик-помошникот државен секретар на САД, Метју Палмер, Даниел Костеланчиќ, директор за Балканот во Американскиот ...

Димитров: Направивме големи работи кои не се прават често во регионот, а тоа се компромиси

Press24 - 30.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вечерва приреди работен прием за амбасадорите на САД во регионот на Југоисточна Европа кои, под раководство на заменикот помошник државен секретар и специјален претставник за Западен Балкан, Метју ...

Ахмети на средба со Палмер: Нема враќање назад од преспанскиот договор

Макфакс - 30.10.2019

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денес во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со Метју Палмер, заменик-помошник државен секретар на САД, Даниел Костеланчиќ, директор за Балканот во американскиот Стејт департмент и ...

Димитров пред амбасадорите на САД во регионот на ЈИЕ: Продуцираме идинина, за доброто на нашата земја и за регионот

+инфо - 30.10.2019

Дојдовте во интересно време. Благодарни сме што споделуваме заедничка визија за Регионот. Завршивме голема работа, направивме големи работи кои не се прават често во регионот, а тоа се компромиси.

Димитров пред амбасадорите на САД во регионот на ЈИЕ: Продуцираме идинина, за доброто на нашата земја и за регионот

Слободен Печат - 30.10.2019

Димитров истакнал дека средбата е дополнителна потврда и за цврстото и продлабочено партнерство меѓу земјава и САД. Завршивме голема работа, направивме големи работи кои не се прават често во регионот, а тоа се компромиси.

Димитров пред амбасадорите на САД во регионот на ЈИЕ: Продуцираме идинина, за доброто на нашата земја и за регионот

А1 On - 30.10.2019

Завршивме голема работа, направивме големи работи кои не се прават често во регионот, а тоа се компромиси. Продуцираме идинина, за доброто на нашата земја, но и за регионот, порача вечерва министерот за надворешни работи Никола Димитров пред ...

Димитров пред амбасадорите на САД во регионот на ЈИЕ: Продуцираме идинина, за доброто на нашата земја и за регионот

Сител - 30.10.2019

Завршивме голема работа, направивме големи работи кои не се прават често во регионот, а тоа се компромиси. Продуцираме идинина, за доброто на нашата земја, но и за регионот, порача вечерва министерот за надворешни работи Никола Димитров пред ...

Мицкоски до Палмер: Потребно е ресетирање на општеството и безусловна борба против корупцијата

+инфо - 30.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средба со Американскиот заменик-помошник државен секретар за европски прашања Метју Палмер, соопшти партијата. На средбата стана збор за актуелната политичка состојба, беше потенцирано значењето ...

Мицкоски оствари средба со Американскиот заменик-помошник државен секретар за европски прашања Метју Палмер

Курир - 30.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски оствари средба со Американскиот заменик-помошник државен секретар за европски прашања Метју Палмер. На средбата стана збор за актуелната политичка состојба, беше потенцирано значењето за ...

Средба Мицкоски-Пламер: Потребно е ресетирање на општеството

Нетпрес - 30.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средба со Американскиот заменик-помошник државен секретар за европски прашања Метју Палмер, соопшти партијата. На средбата стана збор за актуелната политичка состојба, беше потенцирано значењето ...

Мицкоски до Палмер: Потребно е ресетирање на општеството и безусловна борба против корупцијата

Слободен Печат - 30.10.2019

Мицкоски истакнал дека е за интензивни односи и соработка со САД. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сретна со Американскиот заменик-помошник државен секретар за европски прашања, Метју Палмер.

Мицкоски на средба со Палмер: Потребно е Македонија да се стави на брзата лента за членство во ЕУ

Макфакс - 30.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сретна со американскиот заменик-помошник државен секретар за европски прашања, Метју Палмер. „На средбата стана збор за актуелната политичка состојба, беше потенцирано значењето за стратешкото ...

Мицкоски се сретна со Палмер: Потребно е ресетирање на општеството

МКД - 30.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска имаше средба со американскиот заменик-помошник државен секретар за европски прашања Метју Палмер со кого разговарале за актуелната политичка состојба.

Средба на Христијан Мицкоски со Метју Палмер

Сител - 30.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски оствари средба со Американскиот заменик-помошник државен секретар за европски прашања Метју Палмер. На средбата стана збор за актуелната политичка состојба, беше потенцирано значењето за ...

Ахмети-Палмер: Нема враќање назад од Преспанскиот договор

МКД - 30.10.2019

ДУИ е гарант на Преспанскиот, Охридскиот, како и на Договорот за добрососедство со Бугарија од кои нема враќање назад во ниту еден случај, порачал лидерот на ДУИ, Али Ахмети на вечерашната средба со американскиот заменик-помошник државен секретар, ...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски оствари средба со Американскиот заменик-помошник државен ...

Опсервер - 30.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски оствари средба со Американскиот заменик-помошник државен секретар за европски прашања Метју Палмер. На средбата стана збор за актуелната политичка состојба, беше потенцирано значењето за ...

Мицкоски – Палмер: Потребно е ресетирање на општеството, безусловна борба против корупцијата и апсолутна правда

Република - 30.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средба со американскиот заменик-помошник државен секретар за европски прашања Метју Палмер. Како што соопштуваат од партијата, на средбата станало збор за актуелната политичка состојба, за ...

Средба на Христијан Мицкоски со Метју Палмер

24Инфо - 30.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски оствари средба со Американскиот заменик-помошник државен секретар за европски прашања Метју Палмер. На средбата стана збор за актуелната политичка состојба, беше потенцирано значењето за ...

Средба Ахмети – Палмер: ДУИ е гарант на Преспанскиот, Охридскиот и Договорот за добрососедство со Бугарија

iPortal - 30.10.2019

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, денес во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со Метју Палмер, заменик-помошник државен секретар на САД, Даниел Костеланчиќ, директор за Балканот во Американскиот Стејт Департмент и ...

Димитров пред амбасадорите на САД во регионот на ЈИЕ: Продуцираме идинина, за доброто на нашата земја и за регионот

iPortal - 30.10.2019

Завршивме голема работа, направивме големи работи кои не се прават често во регионот, а тоа се компромиси. Продуцираме идинина, за доброто на нашата земја, но и за регионот, порача вечерва министерот за надворешни работи Никола Димитров пред ...

Димитров пред Палмер и амбасадорите на САД во регионот: Направивме големи работи кои не се прават често во регионот, а ...

Либертас - 30.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вечерва приреди работен прием за амбасадорите на САД во регионот на Југоисточна Европа кои, под раководство на заменикот помошник државен секретар и специјален претставник за Западен Балкан, Метју ...

Прием за амбасадорите на САД во регионот на ЈИЕ

24Инфо - 30.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вечерва приреди работен прием за амбасадорите на САД во регионот на Југоисточна Европа кои, под раководство на заменикот помошник државен секретар и специјален претставник за Западен Балкан, Метју ...

Средба Мицкоски – Палмер: Потенцирано значењето за стратешкото партнерство со САД

iPortal - 30.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски оствари средба со Американскиот заменик-помошник државен секретар за европски прашања Метју Палмер. На средбата стана збор за актуелната политичка состојба, беше потенцирано значењето за ...

Мицкоски се сретна со Палмер

Либертас - 30.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски оствари средба со Американскиот заменик-помошник државен секретар за европски прашања Метју Палмер. На средбата стана збор за актуелната политичка состојба, беше потенцирано значењето за ...

Ахмети на средба со Палмер: Нема враќање назад од Преспанскиот договор

Либертас - 30.10.2019

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, г-дин Али Ахмети, денес во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со г-дин Метју Палмер, заменик-помошник државен секретар на САД, г-дин Даниел Костеланчиќ, директор за Балканот во Американскиот ...

Шекеринска – Палмер: Силна поддршка на САД за Северна Македонија и за нејзините евроатлантски перспективи

Бизнис Вести - 30.10.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска вчера во Министерството се сретна со Метју Палмер, заменик помошник на државниот секретар на САД и специјален претставник за Западниот Балкан, кој е во посета на нашата држава.

Средба на Али Ахмети со Метју Палмер

4NEWS - 30.10.2019

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, денес во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со Метју Палмер, заменик-помошник државен секретар на САД, Даниел Костеланчиќ, директор за Балканот во Американскиот Стејт Департмент и ...

Средба на Али Ахмети со Метју Палмер

24Инфо - 30.10.2019

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, г-дин Али Ахмети, денес во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со г-дин Метју Палмер, заменик-помошник државен секретар на САД, г-дин Даниел Костеланчиќ, директор за Балканот во Американскиот ...

Ахмети на средба со Палмер: Нема враќање назад од преспанскиот договор

MTM - 30.10.2019

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денес во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со Метју Палмер, заменик-помошник државен секретар на САД, Даниел Костеланчиќ, директор за Балканот во американскиот Стејт департмент и ...

Средба на Христијан Мицкоски со Метју Палмер, дискутирано за актуелната политичка состојба

Вечер Прес - 30.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски оствари средба со Американскиот заменик-помошник државен секретар за европски прашања Метју Палмер. На средбата стана збор за актуелната политичка состојба, беше потенцирано значењето за ...

Димитров пред амбасадорите на САД во регионот на ЈИЕ: Продуцираме идинина, за доброто на нашата земја и за регионот

4NEWS - 30.10.2019

Завршивме голема работа, направивме големи работи кои не се прават често во регионот, а тоа се компромиси. Продуцираме идинина, за доброто на нашата земја, но и за регионот, порача вечерва министерот за надворешни работи Никола Димитров пред ...

Средба на Али Ахмети со Метју Палмер

Вечер Прес - 30.10.2019

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, г-дин Али Ахмети, денес во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со г-дин Метју Палмер, заменик-помошник државен секретар на САД, г-дин Даниел Костеланчиќ, директор за Балканот во Американскиот ...

Димитров пред амбасадорите на САД во регионот на ЈИЕ: Продуцираме идинина, за доброто на нашата земја и за регионот

Вечер Прес - 30.10.2019

Завршивме голема работа, направивме големи работи кои не се прават често во регионот, а тоа се компромиси. Продуцираме идинина, за доброто на нашата земја, но и за регионот, порача вечерва министерот за надворешни работи Никола Димитров пред ...

Мицкоски на средба со Палмер: Потребно е Македонија да се стави на брзата лента за членство во ЕУ

MTM - 30.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сретна со американскиот заменик-помошник државен секретар за европски прашања, Метју Палмер. „На средбата стана збор за актуелната политичка состојба, беше потенцирано значењето за стратешкото ...

МИЦКОСКИ СО ПАЛМЕР: Потребно е ресетирање на општеството и безусловна борба против корупцијата

Денешен - 30.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски оствари средба со американскиот заменик-помошник државен секретар за европски прашања Метју Палмер. На средбата стана збор за актуелната политичка состојба, беше потенцирано значењето за ...

Средба на Христијан Мицкоски со Метју Палмер

4NEWS - 30.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски оствари средба со Американскиот заменик-помошник државен секретар за европски прашања Метју Палмер. На средбата стана збор за актуелната политичка состојба, беше потенцирано значењето за ...

Средба на Христијан Мицкоски со Метју Палмер

Локално - 30.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски оствари средба со Американскиот заменик-помошник државен секретар за европски прашања Метју Палмер. На средбата стана збор за актуелната политичка состојба, беше потенцирано значењето за ...

Ахмети на средба со Палмер: Нема враќање назад од преспанскиот договор

Н.Македонија - 30.10.2019

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денес во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со Метју Палмер, заменик-помошник државен секретар на САД, Даниел Костеланчиќ, директор за Балканот во американскиот Стејт департмент и ...

Мицкоски со Палмер: Македонија да се стави на брзата лента за членство во ЕУ

Н.Македонија - 30.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сретна со американскиот заменик-помошник државен секретар за европски прашања, Метју Палмер. – На средбата стана збор за актуелната политичка состојба, беше потенцирано значењето за стратешкото ...

Пендаровски на средба со Палмер: За земјите од Западен Балкан не постојат други алтернативи

MakPress - 30.10.2019

Одбележување 25-години од воспоставувањето на билатералните односи меѓу САД и Република Северна Македонија следната година, како и очекуваното скорешно зачленување на нашата земја во НАТО ќе даде дополнителен импулс за натамошно зајакнување на ...

Пендаровски – Палмер: Потврда на стратешкото партнерство меѓу двете земји и заедничките заложби за стабилен и ...

Канал5 - 29.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска оствари средба со специјалниот претставник на државниот секретар на Соединетите Американски Држави за Западен Балкан, Метју Палмер. На средбата беа разменети мислења за билатералните односи меѓу двете земји, ...

Палмер во Скопје: Силна поддршка за Европскиот пат на Македонија

Канал5 - 29.10.2019

Силна поддршка за Македонија на Европскиот пат и перспектива, упати попладнево специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, кој е во посета на земјава.

Палмер: Jа поддржуваме македонија на патот кон еу

Алсат-М - 29.10.2019

Северна Македонија и понатаму ја има силната подршка од САД за интеграција во Европската унија, ова е главната порака на специјалниот претставник на државниот секретар на САД Метју Палмер.

Да го тргнеме и последното оправдување за недобивање датум, тоа е Законот за Јавно обвинителство, кажа Димитров по ...

Сакам да кажам - 29.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вели дека не треба да паднеме во замката на жртва и разочарување по недобивањето датум за пристапните преговори со ЕУ, туку да бидеме упорни и да се обидеме да го тргнеме и последното оправдување, а ...

Палмер во Скопје, Заев во Брисел: „Нема стабилна Европа доколку Балканот е ранлив“

ТВ21 - 29.10.2019

САД силно ја поддржуваат Македонија и нејзината европска перспектива, потенцира специјалниот претставник на државниот американски секретар за Балкан, Метју Палмер. Причината за неговата посета во Скопје е токму за повторно да ја потврди и зајакне ...

Метју Палмер: Силна поддршка на САД за Македонија и нејзиниот европски пат

Канал5 - 29.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер престојува во работа посета на Македонија. Тој во Министерството за надворешни работи попладнево се сретна со шефот на дипломатијата Димитров.

Шекеринска – Палмер: Силна поддршка на САД за евроатлантски перспективи на државата

Канал5 - 29.10.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Министерството се сретна со Метју Палмер, заменик помошник на државниот секретар на САД и специјален претставник за Западниот Балкан, кој е во посета на нашата држава.

Пендаровски му се заблагодари на Палмер за ратификацијата на Протоколот за НАТО

Фокус - 29.10.2019

Одбележување 25-години од воспоставувањето на билатералните односи меѓу САД и Република Северна Македонија следната година, како и очекуваното скорешно зачленување на нашата земја во НАТО ќе даде дополнителен импулс за натамошно зајакнување на ...

Метју Палмер во посета на Скопје

Телма - 29.10.2019

Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на дипломатијата Никола Димитров. Се очекува Димитров и високиот претставник на Стејт департментот да дискутираат за севкупниот развој на билатерални односи меѓу ...

Палмер денеска на средба со Димитров во Скопје

Фокус - 29.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска во Скопски ќе се сретне со специјалниот претставник на државниот секретар на САД за западен Балкан, Метју Палмер, кој ќе престојува во работна посета на Македонија.

Метју Палмер во посета на Скопје

24 Вести - 29.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер денеска престојува во работа посета на Северна Македонија. Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на ...

Метју Палмер во посета на Скопје

Алсат-М - 29.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар за Западен Балкан, Метју Палмер денеска ќе престојува во работа посета на Северна Македонија. Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на ...

Палмер: Силна поддршка на САД за Северна Македонија и нејзиниот европски пат

Фокус - 29.10.2019

Доаѓам со цел уште еднаш да ја потврдам и зајакнам силната поддршка на САД за Северна Македонија и за нејзиниот европски пат и перспектива, порача денеска специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју ...

Палмер денеска во Скопје на средба со Димитров

ТВ21 - 29.10.2019

Државниот секретар на САД за Западен балкан, Метју Палмер, ќе престојува во работна посета на Македонија. Тој во Скопје ќе се сретне со министерот за надворешни работи Никола Димитров. Се очекува двајцата да зборуваат за развојот на билатералните ...

Метју Палмер во посета на Македонија

Канал5 - 29.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер престојува во работа посета на Македонија. Тој во Министерството за надворешни работи попладнево се сретна со шефот на дипломатијата Димитров.

Палмер: Членството на Северна Македонија во НАТО е сѐ поизвесно

ТВ21 - 29.10.2019

Метју Палмер, државниот секретар на САД за Западен Балкан денеска се сретна со министерот за надворешни работи Никола Димитров, и после средбата ја истакна силната поддршка од страна на САД кон Северна Македонија во членството на НАТО и ЕУ.

Палмер: НАТО се поизвесно за земјава

24 Вести - 29.10.2019

Поддршка од САД за евроинтеграциите, но и порака дека НАТО станува се поизвесно за земјава – Стиган Денска специјалниот претставник на американскиот државен Секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер .

Палмер вели дека НАТО е се поизвесен за Македонија

Нетпрес - 29.10.2019

Поддршка од САД за евроинтеграциите, но и порака дека НАТО станува се поизвесно за земјава – Стиган Денска специјалниот претставник на американскиот државен Секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер .

Шекеринска – Палмер: Силна поддршка на САД за Северна Македонија и за нејзините евроатлантски перспективи

Независен - 29.10.2019

Соработката во одбраната меѓу Северна Македонија и САД е на највисоко ниво и дека со членството на нашата држава во НАТО таа ќе се зајакнува, истакнале на денешната средба министерката за одбрана Радмила Шекеринска и Метју Палмер, заменик – ...

Пендаровски одржа средба со Палмер: За земјите од регионот нема други алтернативи освен членство во ЕУ

Слободен Печат - 29.10.2019

На средбата, како што соопшти Кабинетот на претседателот Пендаровски, беа разменети мислења за билатералните односи меѓу Република Северна Македонија и САД, како и за состојбите во регионот.

Пендаровски-Палмер: За земјите од Западен Балкан не постојат други алтернативи освен членство во ЕУ

МКД - 29.10.2019

Одбележување 25 години од воспоставувањето на билатералните односи меѓу САД и Република Северна Македонија следната година, како и очекуваното скорешно зачленување на нашата земја во НАТО ќе даде дополнителен импулс за натамошно зајакнување на ...

Палмер: Дојдов да ја потврдам поддршката од Америка за Северна Македонија

Независен - 29.10.2019

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, кој денеска престојува во Скопје, порача дека е дојден за да ја пренесе поддршката од САД за Македонија, а потоа продолжува за Приштина, Белград и Атина.

Средба Палмер-Пендаровски: Импулс за зајакнување на статешкото партнерство

Р.С.Европа - 29.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари средба со специјалниот претставник на државниот секретар на Соединетите Американски Држави за Западен Балкан, Метју Палмер.

(Видео) Средба Пендаровски – Палмер: За земјите од Западен Балкан не постојат други алтернативи освен членство во ЕУ

Макфакс - 29.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски оствари средба со специјалниот претставник на државниот секретар на Соединетите Американски Држави за Западен Балкан, Метју Палмер. На средбата беа разменети мислења за билатералните односи меѓу Република Северна ...

Палмер: Македонија има силна поддршка од САД

Курир - 29.10.2019

САД ќе продолжи со силната поддршка на Македонија за членството во НАТО, кое веќе е извесно и е само прашање на време, но и за незиниот евроинтергациски пат, порача денеска специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен ...

Метју Палмер денеска во Скопје на разговори за евроатлантските интеграции

Нетпрес - 29.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска (вторник, 29-ти октомври) ќе го прими специјалниот претставник на државниот секретар на САД за западен Балкан, Метју Палмер, кој ќе престојува во работна посета на Македонија.

Метју Палмер – специјалниот американски претставник за Западен Балкан во посета на Македонија

Нова ТВ - 29.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска ќе го прими специјалниот претставник на државниот секретар на САД за западен Балкан, Метју Палмер, кој ќе престојува во работна посета на Македонија.

Пендаровски на средба со Палмер: Земјите од Западен Балкан немаат алтернатива освен членство во ЕУ

Независен - 29.10.2019

Одбележување 25-години од воспоставувањето на билатералните односи меѓу САД и Република Северна Македонија следната година, како и очекуваното скорешно зачленување на нашата земја во НАТО ќе даде дополнителен импулс за натамошно зајакнување на ...

Метју Палмер гостин кај претседателот Пендаровски

Слободен Печат - 29.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска – 29 октомври 2019 година, вторник, во 16:30 часот, во Вила Водно ќе го прими специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју ...

Пендаровски – Палмер: За земјите од Западен Балкан не постојат други алтернативи освен членство во ЕУ

Нетпрес - 29.10.2019

Одбележување 25-години од воспоставувањето на билатералните односи меѓу САД и Република Северна Македонија следната година, како и очекуваното скорешно зачленување на нашата земја во НАТО ќе даде дополнителен импулс за натамошно зајакнување на ...

Пендаровски на средба со Палмер: За земјите од Западен Балкан не постојат други алтернативи освен членство во ЕУ

Сител - 29.10.2019

Одбележување 25-години од воспоставувањето на билатералните односи меѓу САД и Република Северна Македонија следната година, како и очекуваното скорешно зачленување на нашата земја во НАТО ќе даде дополнителен импулс за натамошно зајакнување на ...

Палмер: Тука сум да ја потврдам силната американска поддршка за Северна Македонија

Нова ТВ - 29.10.2019

-Доаѓам непосредно откако Сенатот го ратификуваше Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО и по посетата на државниот секретар Помпео. Доаѓам да ја потврдам и да ја зајакнам силната поддршка од САД за Северна Македонија за нејзиниот ...

Палмер: Силна поддршка на САД за Северна Македонија и нејзиниот европски пат

Сител - 29.10.2019

Доаѓам со цел уште еднаш да ја потврдам и зајакнам силната поддршка на САД за Северна Македонија и за нејзиниот европски пат и перспектива, порача денеска специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју ...

Палмер - САД силно ја поддржуваат Северна Македонија за членство во НАТО

Р.С.Европа - 29.10.2019

САД силно ја поддржуваа Северна Македонија за членство во НАТО, рече специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер. Тој по средбата со министерот за надворешни работи Никола Димитров, рече дека земјата е ...

Шекеринска: Работиме на остварување на нашите стратешки цели – членството во ЕУ и во НАТО

+инфо - 29.10.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Министерството се сретна со Метју Палмер, заменик помошник на државниот секретар на САД и специјален претставник за Западниот Балкан, кој е во посета на нашата држава.

Шекеринска – Палмер: Силна поддршка од САД за Македонија и за нејзините евроатлантски перспективи

Слободен Печат - 29.10.2019

На средбата, соопшти Министерството за одбрана, станувало збор за НАТО перспективата на државата која со ратификацијата во Сенатот на САД и уште 25 земји членки на НАТО е сосема јасна - Македонија наскоро ќе биде потврдена како 30.

Метју Палмер во посета на Скопје

Курир - 29.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер денеска престојува во работа посета на Македонија. Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на ...

Палмер: Силна поддршка на САД за Северна Македонија и нејзиниот европски пат

+инфо - 29.10.2019

Доаѓам со цел уште еднаш да ја потврдам и зајакнам силната поддршка на САД за Северна Македонија и за нејзиниот европски пат и перспектива, порача денеска специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју ...

Пендаровски – Палмер: За земјите од Западен Балкан не постојат други алтернативи, освен членство во ЕУ

+инфо - 29.10.2019

Пендаровски се заблагодарил за ратификацијата на Пристапниот протокол за членство на С. Македонија во НАТО од страна на американскиот Сенат и изразил уверување дека ќе продолжи безрезервната поддршка на САД за остварување на стратешките цели на С.

Метју Палмер во посета на Скопје

А1 On - 29.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер денеска престојува во работа посета на Северна Македонија. Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на ...

Палмер: Северна Македонија има силна поддршка од САД за членство во НАТО и ЕУ

Глас на Америка - 29.10.2019

САД ќе продолжи со силната поддршка за членството на државата во НАТО, кое веќе е извесно и е само прашање на време, но и за нејзиниот евроинтергациски пат, порача денеска специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен ...

Палмер во Скопје ја реафирмира американската поддршка

Глас на Америка - 29.10.2019

Вишиот дипломат од Стејт департмнетот во посета на регионот „Разговаравме за развојот на настаните во регионот и во Европа. Ова ми е прва станица во пошироката посета на регионот – ќе ја посетам Приштина, Белград и Атина.

Палмер: Силна поддршка од САД за Северна Македонија и нејзиниот европски пат

Слободен Печат - 29.10.2019

Тој, по средбата со министерот за надворешни работи Никола Димитров, изрази задоволство што е повторно во Скопје и како што рече, има можност да се види со пријатели и да разговара за последните случувања во регионот и Европа.

Палмер: Силна поддршка на САД за Северна Македонија и нејзиниот европски пат

Press24 - 29.10.2019

Доаѓам со цел уште еднаш да ја потврдам и зајакнам силната поддршка на САД за Северна Македонија и за нејзиниот европски пат и перспектива, порача денеска специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју ...

Палмер: Силна поддршка на САД за Северна Македонија и нејзиниот европски пат и перспектива

МКД - 29.10.2019

Доаѓам со цел уште еднаш да ја потврдам и зајакнам силната поддршка на САД за Северна Македонија и за нејзиниот европски пат и перспектива, порача денеска специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју ...

Палмер ја потврди силната поддршка на САД за Македонија и нејзиниот европски пат

Нетпрес - 29.10.2019

Доаѓам со цел уште еднаш да ја потврдам и зајакнам силната поддршка на САД за Северна Македонија и за нејзиниот европски пат и перспектива, порача денеска специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју ...

Средба Димитров – Палмер: Поддршка од САД за интеграцијата во НАТО и ЕУ

Макфакс - 29.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денес оствари средба со специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер. На средбата беа разменети мислења за билатералните односи, окарактеризирани како ...

Метју Палмер во посета на Македонија

Алфа - 29.10.2019

Државниот секретар на САД за Западен балкан, Метју Палмер, ќе престојува во работна посета на Македонија. Тој во Скопје ќе се сретне со министерот за надворешни работи Никола Димитров. Се очекува двајцата да зборуваат за развојот на билатералните ...

Средба Шекеринска-Палмер: Силна поддршка за ЕУ перспективите на Северна Македонија

Press24 - 29.10.2019

Соработката во одбраната меѓу Северна Македонија и САД е на највисоко ниво и дека со членството на нашата држава во НАТО таа ќе се зајакнува, истакнале на денешната средба министерката за одбрана Радмила Шекеринска и Метју Палмер, заменик – ...

Палмер: Силна поддршка на САД за Северна Македонија и нејзиниот европски пат

ММС - 29.10.2019

Доаѓам со цел уште еднаш да ја потврдам и зајакнам силната поддршка на САД за Северна Македонија и за нејзиниот европски пат и перспектива, порача денеска специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју ...

Палмер: Силна поддршка на САД за Северна Македонија и нејзиниот европски пат

А1 On - 29.10.2019

Доаѓам со цел уште еднаш да ја потврдам и зајакнам силната поддршка на САД за Северна Македонија и за нејзиниот европски пат и перспектива, порача денеска специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју ...

Шекеринска – Палмер: Силна поддршка од САД за евро-атлантските перспективи

Макфакс - 29.10.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска во Министерството се сретна со Метју Палмер, заменик-помошник на државниот секретар на САД и специјален претставник за Западниот Балкан, кој е во посета на нашата држава.

Шекеринска – Палмер: Силна поддршка на САД за Северна Македонија и за нејзините евроатлантски перспективи

ММС - 29.10.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Министерството се сретна со Метју Палмер, заменик помошник на државниот секретар на САД и специјален претставник за Западниот Балкан, кој е во посета на нашата држава.

Пендаровски-Палмер: Не постои друга алтернатива освен ЕУ

Press24 - 29.10.2019

Средба на претседателот Пендаровски со Метју Палмер, специјален претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан. Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари средба со специјалниот претставник на ...

ПЕНДАРОВСКИ СО ПАЛМЕР: За Западен Балкан нема други алтернативи

Денешен - 29.10.2019

Одбележување 25-години од воспоставувањето на билатералните односи меѓу САД и Македонија следната година, како и очекуваното скорешно зачленување на нашата земја во НАТО ќе даде дополнителен импулс за натамошно зајакнување на стратешкото партнерство ...

Шекеринска – Палмер: Силна поддршка од САД за евро-атлантските перспективи

Точка - 29.10.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска во Министерството се сретна со Метју Палмер, заменик-помошник на државниот секретар на САД и специјален претставник за Западниот Балкан, кој е во посета на нашата држава.

Палмер по средбата со Димитров: Силна поддршка на САД за Северна Македонија и нејзиниот европски пат

еМагазин - 29.10.2019

Доаѓам со цел уште еднаш да ја потврдам и зајакнам силната поддршка на САД за Северна Македонија и за нејзиниот европски пат и перспектива, порача денеска специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју ...

Метју Палмер денеска во Скопје

PressingTV - 29.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер денеска ќе престојува во работа посета на Северна Македонија. Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на ...

Палмер денеска во Скопје на средба со Димитров

4NEWS - 29.10.2019

Државниот секретар на САД за Западен балкан, Метју Палмер, ќе престојува во работна посета на Македонија. Тој во Скопје ќе се сретне со министерот за надворешни работи Никола Димитров. Се очекува двајцата да зборуваат за развојот на билатералните ...

Пендаровски на средба со Палмер: За земјите од Западен Балкан не постојат други алтернативи освен членство во ЕУ

Опсервер - 29.10.2019

Одбележување 25-години од воспоставувањето на билатералните односи меѓу САД и Република Северна Македонија следната година, како и очекуваното скорешно зачленување на нашата земја во НАТО ќе даде дополнителен импулс за натамошно зајакнување на ...

Палмер: Членството на Северна Македонија во НАТО е сѐ поизвесно

4NEWS - 29.10.2019

Метју Палмер, државниот секретар на САД за Западен Балкан денеска се сретна со министерот за надворешни работи Никола Димитров, и после средбата ја истакна силната поддршка од страна на САД кон Северна Македонија во членството на НАТО и ЕУ.

Палмер денеска на средба со Димитров во Скопје

Република - 29.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска во Скопски ќе се сретне со специјалниот претставник на државниот секретар на САД за западен Балкан, Метју Палмер, кој ќе престојува во работна посета на Македонија.

Пендаровски на средба со Палмер: За земјите од Западен Балкан не постојат други алтернативи освен членство во ЕУ

Вечер Прес - 29.10.2019

Одбележување 25-години од воспоставувањето на билатералните односи меѓу САД и Република Северна Македонија следната година, како и очекуваното скорешно зачленување на нашата земја во НАТО ќе даде дополнителен импулс за натамошно зајакнување на ...

Палмер ја поддржува нашата евроатланска иднина

PressingTV - 29.10.2019

Доаѓам со цел уште еднаш да ја потврдам и зајакнам силната поддршка на САД за Македонија и за нејзиниот европски пат и перспектива – порача денеска специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

Палмер во Скопје, Заев во Брисел: „Нема стабилна Европа доколку Балканот е ранлив“

4NEWS - 29.10.2019

САД силно ја поддржуваат Македонија и нејзината европска перспектива, потенцира специјалниот претставник на државниот американски секретар за Балкан, Метју Палмер. Причината за неговата посета во Скопје е токму за повторно да ја потврди и зајакне ...

Шекеринска – Палмер: Силна поддршка на САД за Северна Македонија и за нејзините евроатлантски перспективи

Локално - 29.10.2019

Соработката во одбраната меѓу Северна Македонија и САД е на највисоко ниво и дека со членството на нашата држава во НАТО таа ќе се зајакнува, истакнале на денешната средба министерката за одбрана Радмила Шекеринска и Метју Палмер, заменик – ...

Палмер во Скопје ќе се сретне со Димитров

Centar - 29.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, денеска ќе престојува во работна посета на земјава. Од Министерството за надворешни работи информираа дека Палмер ќе оствари средба со министерот ...

Димитров во Скопје со Палмер, Заев во Брисел на проштална вечера кај Могерини

Мета - 29.10.2019

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, денеска пристигнува во Скопје на работна посета, соопшти Министерството за надворешни работи. Палмер ќе се сретне со министерот за надворешни работи Никола ...

Шекеринска – Палмер: Ратификацијата и посетата на Помпео се доказ за поддршката од САД за С. Македонија

iPortal - 29.10.2019

Соработката во одбраната меѓу Северна Македонија и САД е на највисоко ниво и дека со членството на нашата држава во НАТО таа ќе се зајакнува, истакнале на денешната средба министерката за одбрана Радмила Шекеринска и Метју Палмер, заменик – ...

Палмер: Силна поддршка за Северна Македонија и нејзината европска перспектива

iPortal - 29.10.2019

Задоволство ми е што сум повторно во Скопје, да ги видам пријателите и да разговарам за последните случувања во регионот, во Европа, рече Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

Палмер за два часа ќе ги сврти Димитров, Шекеринска и Пендаровски

Република - 29.10.2019

Специјалниот пратеник на САД за Балканот, Метју Палмер ќе има експресна посета на Македонија. Тoj во само еден час ќе има средба со државниот врв. Најпрво во министерството за одбрана ќе се сретне со Радмила Шекеринска каде според најавите ќе се ...

Димитров: Ако паднеме во замката на жртва како во 2008 година, нема да отидеме далеку

iPortal - 29.10.2019

Разговаравме за членството во НАТО, за тоа колку е важно да се отвори и европското поглавје за македонските интереси, меѓутоа и за инетеристе на Вашингтон. Еднаш паднавме во замката на жртва и разочарување 2008 година, мислам дека нема тоа далеку да ...

Шекеринска – Палмер: Силна поддршка на САД за Северна Македонија и за нејзините евроатлантски перспективи

24Инфо - 29.10.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Министерството се сретна со Метју Палмер, заменик помошник на државниот секретар на САД и специјален претставник за Западниот Балкан, кој е во посета на нашата држава.

Палмер: Дојдов да ја потврдам силната поддршка на Америка за Северна Македонија

Локално - 29.10.2019

Задоволство ми е што сум повторно во Скопје, да ги видам пријателите и да разговарам за последните случувања во регионот, во Европа, рече Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

Метју Палмер во посета на Скопје

CivilMedia - 29.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер денеска престојува во работа посета на Северна Македонија. Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на ...

Димитров: Не може Европа да биде стабилна и цврста ако регионот е ранлив

Локално - 29.10.2019

Разговаравме за членството во НАТО, за тоа колку е важно да се отвори и европското поглавје за македонските интереси, меѓутоа и за инетеристе на Вашингтон. Еднаш паднавме во замката на жртва и разочарување 2008 година, мислам дека нема тоа далеку да ...

29 октомври: Палмер во Скопје, за Пендаровски не се прифатливи алтернативи за ЕУ, изборите нема да се одложат заради ...

CivilMedia - 29.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер денеска престојува во работа посета на Северна Македонија. Палмер денеска се сретна со министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Шекеринска – Палмер: Силна поддршка од САД за евроатлантските перспективи

Република - 29.10.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Министерството се сретна со Метју Палмер, заменик помошник на државниот секретар на САД и специјален претставник за Западниот Балкан, кој е во посета на нашата држава.

Метју Палмер доаѓа во Македонија

Тера - 29.10.2019

Предвидено е работната посета на специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан на земјава да трае неколку дена. За денеска е закажана средба со шефот на дипломатијата Никола Димитров.

Средба на МНР Никола Димитров со Метју Палмер, специјален претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан

24Инфо - 29.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денес оствари средба со специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер. На средбата беа разменети мислења за билатералните односи, окарактеризирани како ...

Шекеринска – Палмер: Силна поддршка на САД за Северна Македонија и за нејзините евроатлантски перспективи

Вечер Прес - 29.10.2019

Соработката во одбраната меѓу Северна Македонија и САД е на највисоко ниво и дека со членството на нашата држава во НАТО таа ќе се зајакнува, истакнале на денешната средба министерката за одбрана Радмила Шекеринска и Метју Палмер, заменик – ...

ПОСЕТА: Палмер денеска работно во Скопје

Денешен - 29.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер денеска престојува во работа посета на Македонија. Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на ...

Шекеринска – Палмер: Силна поддршка на САД за Северна Македонија и за нејзините евроатлантски перспективи

Либертас - 29.10.2019

Соработката во одбраната меѓу Северна Македонија и САД е на највисоко ниво и дека со членството на нашата држава во НАТО таа ќе се зајакнува, истакнале на денешната средба министерката за одбрана Радмила Шекеринска и Метју Палмер, заменик – ...

Метју Палмер денеска престојува во работа посета на Скопје

Пулс24 - 29.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер денеска престојува во работа посета на Северна Македонија. Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на ...

Средба на претседателот Пендаровски со Метју Палмер, специјален претставник на државниот секретар на САД за Западен ...

24Инфо - 29.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари средба со специјалниот претставник на државниот секретар на Соединетите Американски Држави за Западен Балкан, Метју Палмер.

Палмер: Силна поддршка на САД за Северна Македонија и нејзиниот европски пат

Либертас - 29.10.2019

Доаѓам со цел уште еднаш да ја потврдам и зајакнам силната поддршка на САД за Северна Македонија и за нејзиниот европски пат и перспектива, порача денеска специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју ...

Пендаровски – Палмер: За земјите од Западен Балкан не постојат други алтернативи, освен членство во ЕУ

Република - 29.10.2019

Oдбележувањето на 25-годишнината од воспоставувањето на билатералните односи следната година, како и очекуваното скорешно зачленување на Македонија во НАТО алијансата, ќе даде дополнителен импулс за натамошно зајакнување на стратешкото партнерство ...

Пендаровски – Палмер: Разменети мислења за билатералните односи меѓу Северна Македонија и САД

iPortal - 29.10.2019

Одбележување 25-години од воспоставувањето на билатералните односи меѓу САД и Република Северна Македонија следната година, како и очекуваното скорешно зачленување на нашата земја во НАТО ќе даде дополнителен импулс за натамошно зајакнување на ...

ПАЛМЕР ВО СКОПЈЕ: Силна поддршка на САД за „Северна Македонија“ и нејзиниот европски пат

Денешен - 29.10.2019

Доаѓам со цел уште еднаш да ја потврдам и зајакнам силната поддршка на САД за Северна Македонија и за нејзиниот европски пат и перспектива, порача денеска специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју ...

ПАЛМЕР НА СРЕДБА СО ДРЖАВНИОТ ВРВ: Упати важни пораки за иднината на земјата

Фактор - 29.10.2019

Aмериканскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, кој е во посета на Maкедонија дава поддршка за европскиот пат на земјата. Палмер се сретна со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, а потоа и со министерката за ...

ШЕЌЕРИНСКА-ПАЛМЕР: Соработката со САД на највисоко ниво

Денешен - 29.10.2019

Соработката во одбраната меѓу Северна Македонија и САД е на највисоко ниво и дека со членството на нашата држава во НАТО таа ќе се зајакнува, истакнале на денешната средба министерката за одбрана Радмила Шекеринска и Метју Палмер, заменик – ...

Пендаровски – Палмер: За земјите од Западен Балкан не постојат други алтернативи освен членство во ЕУ

Локално - 29.10.2019

Одбележување 25-години од воспоставувањето на билатералните односи меѓу САД и Република Северна Македонија следната година, како и очекуваното скорешно зачленување на нашата земја во НАТО ќе даде дополнителен импулс за натамошно зајакнување на ...

Палмер: Силна поддршка на САД за Северна Македонија и нејзиниот европски пат

Вечер Прес - 29.10.2019

Доаѓам со цел уште еднаш да ја потврдам и зајакнам силната поддршка на САД за Северна Македонија и за нејзиниот европски пат и перспектива, порача денеска специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев на средба со Конте, Палмер во Скопје, а Договорот од Преспа не може целосно да се имплементира

Фактор - 29.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево допатува во Рим, каде што беше пречекан од шефот на италијанската Влада, Џузепе Конте, со кого треба да оствари средба на која детално ќе биде информиран за тоа каква е перспективата на Македонија во евроинтеграциите ...

Палмер: Силна поддршка на САД за Северна Македонија и нејзиниот европски пат

Опсервер - 29.10.2019

Доаѓам со цел уште еднаш да ја потврдам и зајакнам силната поддршка на САД за Северна Македонија и за нејзиниот европски пат и перспектива, порача денеска специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју ...

Палмер: Силна поддршка на САД за Северна Македонија и нејзиниот европски пат

24Инфо - 29.10.2019

Доаѓам со цел уште еднаш да ја потврдам и зајакнам силната поддршка на САД за Северна Македонија и за нејзиниот европски пат и перспектива, порача денеска специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју ...

Палмер: Силна поддршка на САД за Македонија и нејзиниот европски пат

Република - 29.10.2019

Доаѓам со цел уште еднаш да ја потврдам и зајакнам силната поддршка на САД за Македонија и за нејзиниот европски пат и перспектива – порача денеска специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

Палмер ќе ја теши Македонија по француското вето

Н.Македонија - 29.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, денеска ќе престојува во работна посета на земјава. Од Министерството за надворешни работи информираа дека Палмер ќе оствари средба со министерот ...

Палмер: Поддршка од САД за интеграцијата во НАТО и ЕУ

Н.Македонија - 29.10.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денес оствари средба со специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер. На средбата беа разменети мислења за билатералните односи, карактеризирани како ...

Шекеринска оствари средба со Метју Палмер

MakPress - 29.10.2019

Соработката во одбраната меѓу Македонија и САД е на највисоко ниво и дека со членството на нашата држава во НАТО таа ќе се зајакнува, истакнале на денешната средба министерката за одбрана Радмила Шекеринска и Метју Палмер, заменик – помошникот ...

Палмер: По ратификацијата на протоколот за НАТО, тука сум да ја потврдам поддршката за Македонија

MakPress - 29.10.2019

Доаѓам со цел уште еднаш да ја потврдам и зајакнам силната поддршка на САД за Македонија и за нејзиниот европски пат и перспектива, порача денеска специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

Палмер денеска во Скопје, ќе разговара со Димитров

365 - 29.10.2019

Министерот за надворешни работи – Никола Димитров, денеска ќе го прими специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан – Метју Палмер, кој ќе престојува во работна посета на нашата земја.

Палмер утре доаѓа во Скопје

Фокус - 28.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер утре ќе престојува во работа посета на Северна Македонија. Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на ...

Метју Палмер во посета на Скопје

Канал5 - 28.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер денеска престојува во работа посета на Македонија. Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на ...

Метју Палмер во посета на Скопје

Р.С.Европа - 28.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар за Западен Балкан, Метју Палмер денеска ќе престојува во работа посета на Северна Македонија. Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на ...

Метју Палмер во посета на Скопје

Нова ТВ - 28.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер утре ќе престојува во работа посета на Северна Македонија. Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на ...

Метју Палмер во посета на Скопје

Сител - 28.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер денеска престојува во работа посета на Северна Македонија. Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на ...

Метју Палмер во посета на Скопје

ММС - 28.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар за западен Балкан, Метју Палмер, денеска престојува во работна посета на Северна Македонија. Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на ...

Метју Палмер денес во посета на Скопје

Слободен Печат - 28.10.2019

Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на дипломатијата Никола Димитров. Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер денеска престојува во работа ...

Метју Палмер денеска во посета на Скопје

Press24 - 28.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер денеска престојува во работа посета на Северна Македонија. Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на ...

Метју Палмер денес во Скопје

Независен - 28.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, денес ќе престојува во работа посета на Македонија. Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на ...

Метју Палмер денеска е во Скопје

+инфо - 28.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер денеска престојува во работа посета на Северна Македонија. Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на ...

Палмер во Скопје ќе се сретне со Димитров

Макфакс - 28.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, денеска ќе престојува во работна посета на земјава. Од Министерството за надворешни работи информираа дека Палмер ќе оствари средба со министерот ...

Метју Палмер утре доаѓа во Северна Македонија

Глас на Америка - 28.10.2019

Предвидено е Палмер да има средби и со останатите претставници на државниот врв Предвидено е работната посета на специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан на земјава да трае неколку дена.

Метју Палмер во посета на Скопје, утре средба со Димитров

МКД - 28.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер утре ќе престојува во работа посета на Македонија. Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на ...

Метју Палмер во посета на Скопје

Опсервер - 28.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер денеска престојува во работа посета на Македонија. Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на ...

Метју Палмер во посета на Скопје

Либертас - 28.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер утре ќе престојува во работа посета на Северна Македонија. Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на ...

ПАЛМЕР ДОАЃА НА СРЕДБА СО ДИМИТРОВ: На маса се неколку теми

Фактор - 28.10.2019

Во работна посета на Македонија утре доаѓа специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, информираа од Министерството за надворешни работи.

Метју Палмер утре во Скопје

Република - 28.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер утре ќе престојува во работа посета на Северна Македонија. Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на ...

Метју Палмер во посета на Скопје

Вечер Прес - 28.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер денеска престојува во работа посета на Северна Македонија. Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на ...

Метју Палмер во посета на Скопје

24Инфо - 28.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер денеска престојува во работа посета на Северна Македонија. Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на ...

Метју Палмер во посета на Скопје

Локално - 28.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер денеска престојува во работа посета на Северна Македонија. Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на ...

Палмер доаѓа во Скопје, ќе има средба со Никола Димитров

iPortal - 28.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер денеска престојува во работа посета на Северна Македонија. Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на ...

Метју Палмер во посета на Скопје

Точка - 28.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, утре ќе престојува во работна посета на земјава. Од Министерството за надворешни работи информираа дека Палмер ќе оствари средба со министерот Никола ...

Метју Палмер во посета на Скопје

Н.Македонија - 28.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, утре ќе престојува во работна посета на Македонија. Од Министерството за надворешни работи информираа дека Палмер ќе оствари средба со министерот ...

Метју Палмер денеска престојува во работа посета на Македонија

MakPress - 28.10.2019

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер денеска престојува во работа посета на Македонија. Палмер, како што соопшти Министерството за надворешни работи, ќе биде примен од шефот на ...