TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Доделена наградата „Св. Климент“

А1 - 09.12.2010

„Остатокот од животот ќе му го посветам на најдоброто што го има Македонија, тоа е Охрид и Охридското езеро, што како центар во регионот треба да биде фактор на спојување за доброто на сите граѓани“.

Македонија - Откриен споменикот на св. Климент

Време - 09.12.2010

Шестметарски споменик на св. Климент Охридски беше откриен и осветен вчера на денот на светителот, во близина на соборниот храм, и на почетокот на булеварот што го носи неговото име.

Македонија - Врачени наградите "Свети Климент Охридски"

Вест - 09.12.2010

Во присуство на политичари, академици, научници, претставници од јавниот и од културниот живот на земјава, екселенции, пријатели, вчера во Собранието, на свечен начин им беа врачени државните награди ...

Македонија - Св. Климент Охридски излеан во Србија

Вест - 09.12.2010

Со свечена литургија, која ја водеше архиепископот г.г. Стефан, вчера беше осветен споменикот на свети Климент Охридски.

Откриен споменикот на свети Климент

Утрински - 09.12.2010

Во близина на Соборниот храм, по повод Денот на свети Климент Охридски, вчера општина Центар свечено го откри и го освети споменикот со ликот на светителот - просветител и прв епископ.

Климентовата награда требаше да ја добијам порано

Утрински - 09.12.2010

Вчера во центарот на Скопје беше откриен споменик на св. Климент Охридски, поставен на истоимениот булевар, во непосредна близина на истоимената црква, дело на скулпторот академик Томе Серафимовски, ...

Осветен споменикот на Свети Климент Охридски

Дневник - 09.12.2010

На празникот Свети Климент Охридски, во чест на светецот, вчера беше осветен споменик посветен на неговиот живот и дело.

Доделена државната награда „Св. Климент Охридски“

Дневник - 09.12.2010

Државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2010 година вчера во Собранието на Република Македонија свечено им беше доделена на добитниците : археологот проф.

Свети Климент благословува пред соборниот храм

Н.Македонија - 09.12.2010

Државниот празник Свети Климент надлежните од општината Центар го искористија за откривање на споменикот на македонскиот просветител Климент, поставен во средишното зеленило на булеварот спроти ...

Охрид во полупразна сала му ја додели наградата св.Климент на Рамковски

Канал5 - 09.12.2010

Во полупразна сала вечра вечер беше доделена Светиклиментовата награда. Највисокото општинско признание на град Охрид го добија Велија Рамковски и Здружението Богојавление.

На Свечена академија во Охрид доделени годинашните општински награди и повелби, „Охридско лето“ одби

МРТ - 09.12.2010

Во рамките на активностите за одбележување на патрониот празник, синоќа во Охрид се одржа Свечената академија на која на лауреатите им беа врачени највисоките општински признанија - наградата и ...

„Охридско лето“ ја одби наградата „Свети Климент Охридски“

Курир - 09.12.2010

На свечената академија, „Охридско лето“ одби да ја прими наградата „Свети Климент Охридски“. Награди „Свети Климент Охридски“ добија Здружението за целосна афирмација на Македонската Православна ...

Засадени 50 нови дрвца во Драчево

Курир - 09.12.2010

Повеќе од 50 ученици од трите основни училишта во Драчево, вчера по повод државниот празник „Св. Климент Охридски”, симболично засадија дрвца во непосредна близина на спортскиот фудбалски терен во ...

Изложба на фото клубот „Охрид“ во куќата на Робевци

Курир - 09.12.2010

Во рамките на свеченостите по повод одбележувањето на Денот на Св.Климент Охридски-Патронот на Охрид, синоќа во Куќата на Робевци беше отворена традиционалната изложба на фото-клубот „Охрид“.

Осветен споменикот на св. Климент Охридски

А1 - 08.12.2010

Во Македонија денеска се одбележува денот на св. Климент Охридски, кој четврта година е државен празник, со кој се слави делото на првиот оригинален словенски писател и просветител, првиот словенски ...

Свечено доделена државната награда „Св.Климент Охридски“

А1 - 08.12.2010

Добитници на високата државна награда „Свети Климент Охридски“ за 2010. година се археолог, проф. д-р Елица Манева - во областа на воспитанието и образованието, скулпторот, академик Томе ...

Македонија го празнува Денот на Свети клинент Охридски

Телма - 08.12.2010

Во Македонија денеска се одбележува Денот на св. Климент Охридски, кој четврта година е државен празник, со кој се слави делото на првиот оригинален словенски писател и просветител, првиот словенски ...

Откриен споменикот на свети Климент охридски во Скопје

Телма - 08.12.2010

По повод денот на св. Климент Охридски, денеска беше откриен и осветен споменик со ликот на светителот - просветител и прв епископ, во близина на Соборниот храм и на почетокот на булеварот што го ...

Охрид - тензии пред доделувањето на св.климентовата награда

Телма - 08.12.2010

Ч ествувањето по повод празникот Св. Климент Охридски - Чудотворец, Патронот на Охрид и на Македонската православна црква, не само што како и досега не ги обедини локалните политичари , туку годинава ...

Свечено доделени државните награди „Св. Климент Охридски“Свечено доделени државните награди „Св. Климент Охридски“

Форум - 08.12.2010

Во Собранието на Република Македонија денеска бea свечено доделени државните награди „Св. Климент Охридски“ Во областа на воспитанието и образованието наградата ја доби археологот проф.

Македонија го празнува Денот на св. Климент Охридски

Идивиди - 08.12.2010

Скопје, 8 декември 2010 (МИА) - Во Македонија денеска се одбележува Денот на св. Климент Охридски, кој четврта година е државен празник, со кој се слави делото на првиот оригинален словенски писател ...

Македонија го празнува Денот на св. Климент Охридски

Алсат-М - 08.12.2010

Во Македонија денеска се одбележува Денот на св. Климент Охридски, кој четврта година е државен празник, со кој се слави делото на првиот оригинален словенски писател и просветител, првиот словенски ...

Врачена државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2010

Алфа - 08.12.2010

Во Собранието на Република Македонија денеска беше врачена годинашната државна награда „Св. Климент Охридски“, која е највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, ...

Св.Климент охридски во Охрид

Алфа - 08.12.2010

Пред бронзениот лик на просветителот – без малку никој. Исправен Свети Климент со градот во прегратката, годинава чест му одадоа случајни минувачи, и најмладите членови на детскиот хор.

Осветен споменикот на „Св. Климент Охридски“ во Скопје

Алфа - 08.12.2010

Општина Центар и официјално го откри споменикот на Св. Климент Охридски до Соборниот Храм во главниот град, кој е дел од проектот Скопје 2014.

Откриен и осветен споменикот на Свети Климент Охридски

Форум - 08.12.2010

По повод државниот празник Св. Климент Охридски, денеска беше откриен и осветен споменикот со ликот на просветителот и прв епископ, во близина на Соборниот храм и на почетокот на булеварот што го ...

Македонија го празнува Денот на св. Климент Охридски

Кирилица - 08.12.2010

Во Македонија денеска се одбележува Денот на св. Климент Охридски, кој четврта година е државен празник, со кој се слави делото на првиот оригинален словенски писател и просветител, првиот словенски ...

Добитници на државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2010

Кирилица - 08.12.2010

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне ќе биде врачена годинашната државна награда „Св. Климент Охридски“, која е највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на ...

Македонија празнува во чест на Св.Климент Охридски

Канал5 - 08.12.2010

Годинашната државна награда „Св. Климент Охридски“,денеска напладне во македонското собрание ќе им биде доделена на археологот, проф.

Осветен споменикот на св. Климент Охридски во Скопје

Сител - 08.12.2010

По повод денот на св. Климент Охридски, денеска беше откриен и осветен споменик со ликот на светителот - просветител и прв епископ, во близина на Соборниот храм и на почетокот на булеварот што го ...

Осветен споменикот на свети Климент кај Соборниот храм

Канал5 - 08.12.2010

По повод празникот св.Климент Охридски денеска е осветен споменикот на епископот во близина на Соборниот храм во Скопје.

Поделеност на прославата за заштитникот на Охрид

Канал5 - 08.12.2010

Поделеност и политичка тензија при славењето на патронот на град Охрид. Не стивнуваат препирките и недоразбирањата околу највисокото општинско признание, кое годинава го делат Велија Рамковски, ...

Врачена државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2010

Сител - 08.12.2010

Во Собранието на Република Македонија денеска беше врачена годинашната државна награда „Св. Климент Охридски“, која е највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, ...

Охрид го прослави патрониот празник

Сител - 08.12.2010

Охрид денеска со повеќе активности го одбележува денот на Свети Климент Охридски, патронот на градот. Со поклонение пред моштите во црквата Свети Климент на Плаошник а потоа со полагање на свежо ...

Просветител кој за навек ја задолжи Македонија

Вечер Прес - 08.12.2010

Во центарот на Скопје е откриена и осветена биста на светецот, а на свеченост во Собранието доделена е годинешната државна награда што го носи неговото име Со доделување на државната награда Св.

Македонија го празнува Св. Климент Охридски

Курир - 08.12.2010

Македонија денеска го одбележува денот на Св. Климент Охридски, со кој се слави делото на првиот оригинален словенски писател и просветител, првиот словенски епископ и творец на Охридската книжевна ...

Иванов со честитка за празникот Свети Климент Охридски

Нетпрес - 08.12.2010

Претседателот на државата Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празник Св. Климент Охридски испратил честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан.

Вељаноски го честита Св. Климент Охридски

Нетпрес - 08.12.2010

Претседателот на Собрание на Македонија, Вељаноски по повод 8 декември, Ден на Свети Климент Охридски упатил честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан.

Вељаноски со честитка по повод Св. Климент Охридски

Курир - 08.12.2010

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски по повод големиот христијански празник Св. Климент Охридски упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан.

Премиерот Груевски им го честита Св. Климент Охридски на граѓаните

Курир - 08.12.2010

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, по поводо големиот Христијански празник – Св. Климент Охридски, денеска упати честитка до членовите на Синодот и до сите православни ...

Св. Климент Охридски,четврта година државен празник

Канал 77 - 08.12.2010

Денес се одбележува св. Климент Охридски, кој четврта година е државен празник, со кој се слави делото на првиот оригинален словенски писател и просветител, првиот словенски епископ и творец на ...

Осветен споменикот на св. Климент Охридски во Скопје

Курир - 08.12.2010

Во чест на денешниот празник, денес свечено се отвори спомен-обележјето на Св. Климент Охридски во Скопје. Спомен-обележјето е изработено со бронза и е со висина од околу 4.5 метри.

Груевски го честита паразникот Св. Климент Охридски

Нетпрес - 08.12.2010

Премиерот Никола Груевски на сите православни верници им го честита големиот христијански празник – Свети Климент Охридски. Во честитката упатена до Архиепископот Охридски и Македонски г.г.

Врачена државната награда „Св. Климент Охридски“

Курир - 08.12.2014

Во Собранието на Република Македонија денеска беше врачена државната награда „Свети Климент Охридски“ за 2014 година, пренесува МИА. Добитници на наградата, која се доделува во чест на празникот „Свети Климент Охридски, се историчарот проф.

Свечено доделени државните награди „Св. Климент Охридски“

Макфакс - 08.12.2010

Во Собранието на Република Македонија денеска бea свечено доделени државните награди „Св. Климент Охридски“. Во областа на воспитание..

Државниот врв со честитки до поглаварот г.г. Стефан за празникот

Макфакс - 08.12.2010

Државниот врв по повод големиот христијански празник Св. Климент Охридски упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г.

Откриен и осветен споменикот на Св. Климент

Макфакс - 08.12.2010

По повод државниот празник Св. Климент Охридски, денеска беше откриен и осветен споменикот со ликот на просветителот и прв епископ, во близина на С..

Ден на Св. Климент Охридски - македонскиот духовник и просветител

Inpress - 08.12.2010

Скопје, 8. декември 2010 (ИНПРЕС) Името на Свети Климент чудотворец Охридски е и името на првиот македонски книжевник, духовник и учител.

Се доделува државната награда „Свети Климент Охридски“

Inpress - 08.12.2010

Скопје, 8. декември 2010 (ИНПРЕС) Во Свечената сала на Собранието на Република Македонија, денеска во 12 часот, Одборот за доделување на државната награда „ Св.

ВМРО-ДПМНЕ со честитка по повод државниот празник Свети Климент Охридски

Inpress - 08.12.2010

Скопје, 8. декември 2010 (ИНПРЕС) ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија од православна вероисповед, им го честита денешниот голем христијански и државен празник, Свети Климент Охридски.

Претседелот Иванов со честитка до поглаварот на МПЦ

Inpress - 08.12.2010

Скопје, 8. декември 2010 (ИНПРЕС) Претседателот на државата Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празник Св. Климент Охридски, патронот на Македонската православна црква испрати честитка до ...

Во Скопје осветен споменикот на Свети Климент Охридски

Inpress - 08.12.2010

Скопје, 8. декември 2010 (ИНПРЕС) По повод празникот св.Климент Охридски денеска беше осветен споменикот на Свети Климент во близина на Соборниот храм во Скопје.

Свети Климент ги обедини охриѓани

Inpress - 08.12.2010

Охрид, 8. декември 2010 (ИНПРЕС) Претставници од локалната самоуправа, владини претставници, претставници на политичките партии од Охрид, културни, образовни и други институции попладнево положија ...

Врачени Светиклиментовите награди - Рамковски остатокот од животот ќе го посветел на Охрид

Inpress - 08.12.2010

Охрид, 8. декември 2010 (ИНПРЕС) Велија Рамковски и здружението „Богојавление“, добитници на највисокото општинско признание на Охрид, „Свети Климент“, вечерва на свечената академија во Охрид ги ...

Научна конференција посветена на Климент Охридски

А1 - 07.12.2010

Во пресрет на утрешниот празник свети Климент Охридски, во народната и универзитетска библиотека што го носи неговото име, се одржа научна конференција посветена на Климент Охридски.

Политика и во наградите

Р.С.Европа - 07.12.2010

Влезе ли политиката во највисоките општински признанија што Охрид ги доделува за 8-ми декември-празникот Свети Климент Охридски, патрон на градот? Откако лани наградите не се доделија, а некои од ...

Светиклиментовите вредности се универзални

Утрински - 07.12.2010

Авторката на монографијата „Св. Климент Охридски“, Виолета Мартиновска, е истражувачка на средновековната ракописна традиција и книжевното наследство.

Свечено одбележување на празникот Свети Климент Охридски во НУБ

Дневник - 07.12.2010

Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ денеска во своите простории организира свечено одбележување на својот патронен празник.

Научна средба во НУБ во чест на Св. Клмент Охридски

Форум - 07.12.2010

Во Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ - Скопје, денеска ( 7 декември вторник) ќе биде свечено одбележе патрониот празник, кој истовремено е и државен празник на Република ...

НУБ „Св. Климент Охридски“ го одбележува патрониот празник

МРТ - 07.12.2010

Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ денеска го одбележува патрониот празник, кој е и државен празник на Република Македонија.

Во ОУ „Св. Климент Охридски“ во Делчево пристигна опрема за „Лабораторија на 21 век по техничко обра

МРТ - 07.12.2010

УСАИД го одобри проектот на Основното училиште „Св. Климент Охридски“ за поттикнување на учениците уште од рана возраст да пројават интерес кон техничките науки и производството.

Четврта научна средба за Свети Климент Охридски

Сител - 07.12.2010

Во пресрет на Денот на Свети Климент Охридски - 8 Декември, денеска се одржа четвртата научна средба на тема „Св. Климент Охридски и Охридската духовна и книжевна школа“. Директорот на НУБ „Св.

ОУ „Св. Климент Охридски“ доби нова опрема по техничко образование

Курир - 07.12.2010

УСАИД го одобри проектот на ОУ„Св. Климент Охридски“, во Делчево, за поттикнување на учениците уште од рана возраст да пројават интерес кон техничките науки и производството.

Научна средба за Св. Климент Охридски

Курир - 07.12.2010

Денеска се одржа четвртата научна средба на тема „Св. Климент Охридски и Охридската духовна и книжевна школа“, во пресрет на Денот на св. Климент Охридски, 8.декември. Директорот на НУБ „Св.

Честитка на претседателот Иванов по повод Св. Климент Охридски

Курир - 08.12.2010

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празник Св. Климент Охридски упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан.

„Охридско лето“ не сака да ја дели Светиклиментовата награда

Н.Македонија - 06.12.2010

Управниот одбор на фестивалот „Охридско лето“ донесе одлука да не ја прими годинешната Светиклиментова награда, највисокото признание што го доделува општината Охрид. В.д.

Среда неработен ден, се слави Свети Климент

Нетпрес - 06.12.2010

Среда, осми декември е прогласен за неработен ден за сите граѓани, информираат од Министерството за труд и социјална политика.

НУБ „Св. Климент Охридски“ го одбележува патрониот празник

Inpress - 07.12.2010

Скопје, 7. декември 2010 (ИНПРЕС) Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ - Скопје, денеска организира свечено одбележување на патрониот празник, кој истовремено е и државен ...