TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп: Ја завршуваме ерата на бесконечни војни

24 Вести - 14.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп пред дипломците на воената академија Вест поинт вчера изјави дека негова работа е да ги брани виталните интереси на САД, а не да води бесконечни војни во далечни земји.

Што се случува со Трамп , по двата инцидента, докторите сметаат дека треба да го скенира мозокот (ВИДЕО)

Канал5 - 14.06.2020

Дали американскиот претседател Доналд Трамп има здравствени проблеми?За време на говорот во Воената академија Вест Поинт, Трамп не може нормално да се напие вода, туку чашата ја придржуваше со двете раце.

Трамп има 39 проценти поддршка во најновата анкета

Канал5 - 14.06.2020

Новата анкета на „Галуп“ покажа дека 39 проценти од испитаниците ги поддржуваат потезите на Доналд Трамп како претседател на Соединетите држави. Од друга страна, 57 проценти не го одобруваат однесувањето на американскиот лидер.

Трамп се закани со бојкот на НФЛ и фудбалската лига ако играчите не ја почитуваат химната

Канал5 - 14.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп се закани дека ќе ги бојкотира НФЛ и фудбалските игри, ако играчите не стојат за време на изведбата на химната. Фудбалската асоцијација на САД во четвртокот гласаше за укинување на забраната за играчите што ...

Флорида го обележа роденденот на Трамп со паради на камиони, мотоцикли и бротчиња

Сакам да кажам - 14.06.2020

Приврзаниците на Доналд Трамп во Флорида го обележаа неговиот 74. роденден со каравани, флотили и паради. Во областа Палм Бич, каде што Трамп има ресорт, каравани од камиони, мотоцикли и бротчиња возеа по автопатот и морето во повеќе наврати во ...

Трамп: Ја завршуваме ерата на бесконечни војни

Курир - 14.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп пред дипломците на воената академија Вест поинт вчера изјави дека негова работа е да ги брани виталните интереси на САД, а не да води бесконечни војни во далечни земји.

Доналд Трамп вети дека нема да ја гледа американската репрезентација

Макфакс - 14.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп влезе во напад на Американската фудбалска асоцијација (УСС), велејќи дека нема да го гледа спортот по одлуката да не се приморуваат фудбалерите да стојат за националната химна.

Трамп: Ја завршуваме ерата на бесконечни војни

Press24 - 14.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп пред дипломците на воената академија Вест поинт вчера изјави дека негова работа е да ги брани виталните интереси на САД, а не да води бесконечни војни во далечни земји.

Анкета: Трамп не го поддржуваат 57 отсто од граѓаните

А1 On - 14.06.2020

Најновото истражување на Галуп покажува дека 39 отсто од испитаниците ги поддржуваат потезите на Доналд Трамп како претседател на САД, додека 57 проценти не го одобруваат однесувањето на американскиот лидер.

Трамп не го поддржуваат 57 отсто од граѓаните

+инфо - 14.06.2020

Анкетата е согласно просечните податоци кои покажуваат дека Трамп го поддржуваат околу 40 отсто меѓу возрасното население на САД, како и меѓу неговите гласачи. Најновото истражување на Галуп покажува дека 39 отсто од испитаниците ги поддржуваат ...

Шефот на иранската дипломатија смета дека Трамп е фаворит на американските избори

Нетпрес - 14.06.2020

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф оцени во саботата дека актуелниот американски претедател Доналд Трамп, и покрај падот на популарноста последниот месец, има големи изгледи повторно да победи на изборите во ноември ...

Доналд Трамп вети дека нема да ја гледа американската репрезентација

TopSport - 14.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп влезе во напад на Американската фудбалска асоцијација (УСС), велејќи дека нема да го гледа спортот по одлуката да не се приморуваат фудбалерите да стојат за националната химна.

Трамп: Ја завршуваме ерата на бесконечни војни

МКД - 14.06.2020

Доналд Трамп соочен со критики поради плановите за повлекување на речиси 10.000 војници од Германија во саботата изјави дека негова работа е да ги брани виталните интереси на Америка. Задачата на американската војска не е да гради други држави, туку ...

Трамп: Ја завршуваме ерата на бесконечни војни

А1 On - 14.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп пред дипломците на воената академија Вест поинт вчера изјави дека негова работа е да ги брани виталните интереси на САД, а не да води бесконечни војни во далечни земји.

Иранскиот министер за надворешни работи смета дека Трамп е фаворит на американските избори

МКД - 14.06.2020

Иранскиот министер за надворешни работи Мухамед Џавад Зариф оцени дека претседателот на Соединетите Држави Доналд Трамп и покрај падот на популарноста во последните месеци, има големи шанси повторно да победи на изборите благодарение на цврстата ...

Анкета: Трамп има поддршка од 40 отсто од граѓаните, 57 отсто се против него

Слободен Печат - 14.06.2020

Историјата покажува дека рејтингот на претседателот на САД никогаш позначајно не се изменил од месец јуни во изборната година до моментот на одржувањето на изборите. Најновото истражување на Галуп покажува дека 39 отсто од испитаниците ги ...

Има ли Трамп здравствени проблеми? Докторка од Јеил смета дека треба да го скенира мозокот (ВИДЕО)

МКД - 14.06.2020

За време на говорот во воената академија Вест Поинт, Трамп не можел нормално да ја подигне чашата вода, туку морал да ги користи двете раце. Американските медиуми тврдат дека тоа не се случило за прв пат.

Трамп се закани со бојкот на НФЛ и фудбалските лиги во САД

Екипа - 14.06.2020

Американските претседател Доналд Трамп порача дека нема да ги гледа НФЛ натпревари како и оние на фудбалската репрезентација на САД доколку играчите клечат при интонирањето на химната. Американскиот фудбалски сојуз соопшти дека ќе се откаже од ...

Трамп: Ја завршуваме ерата на бесконечни војни

Слободен Печат - 14.06.2020

Неговтата изјава уследи откако се соочи со критики поради плановите за повлекување на речиси 10.000 војници од Германија. Американскиот претседател Доналд Трамп пред дипломците на воената академија Вест поинт вчера изјави дека негова работа е да ги ...

Трамп: Ја завршуваме ерата на бесконечни војни

Сител - 14.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп пред дипломците на воената академија Вест поинт вчера изјави дека негова работа е да ги брани виталните интереси на САД, а не да води бесконечни војни во далечни земји.

Трамп се закани дека нема да гледа фудбал ако играчите клечат за време на химната

ММС - 14.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека нема да ги гледа фудбалските натпревари на Националната фудбалска лига, ниту пак американскиот фудбалски тим доколу играчите не стојат за време на инторинањето на химната.

Трамп: Ја завршуваме ерата на бесконечни војни

+инфо - 14.06.2020

Неговaтата изјава уследи откако се соочи со критики поради плановите за повлекување на речиси 10.000 војници од Германија. Американскиот претседател Доналд Трамп пред дипломците на воената академија Вест поинт вчера изјави дека негова работа е да ги ...

Трамп: Ја завршуваме ерата на бесконечни војни

Опсервер - 14.06.2020

Вашингтон, 14 јуни 2020 () – Американскиот претседател Доналд Трамп пред дипломците на воената академија Вест поинт вчера изјави дека негова работа е да ги брани виталните интереси на САД, а не да води бесконечни војни во далечни земји.

Трамп: Ја завршуваме ерата на бесконечни војни

Вечер Прес - 14.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп пред дипломците на воената академија Вест поинт вчера изјави дека негова работа е да ги брани виталните интереси на САД, а не да води бесконечни војни во далечни земји.

Доналд Трамп вети дека нема да ја гледа американската репрезентација

Точка - 14.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп влезе во напад на Американската фудбалска асоцијација (УСС), велејќи дека нема да го гледа спортот по одлуката да не се приморуваат фудбалерите да стојат за националната химна.

Трамп: Ја завршуваме ерата на бесконечни војни

Либертас - 14.06.2020

– Американскиот претседател Доналд Трамп пред дипломците на воената академија Вест поинт вчера изјави дека негова работа е да ги брани виталните интереси на САД, а не да води бесконечни војни во далечни земји.

Трамп: Ја завршуваме ерата на бесконечни војни

iPortal - 14.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп пред дипломците на воената академија Вест поинт вчера изјави дека негова работа е да ги брани виталните интереси на САД, а не да води бесконечни војни во далечни земји.

ТРАМП: Ја завршуваме ерата на бесконечни војни, работа на нашата војска е да ги брани САД, не да решава проблеми во ...

Денешен - 14.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп пред дипломците на воената академија Вест поинт вчера изјави дека негова работа е да ги брани виталните интереси на САД, а не да води бесконечни војни во далечни земји.

Здравјето на Трамп под знак прашалник: Во текот на денешниот говор не можел да ја подигне чашата со вода, па ги ...

Точка - 14.06.2020

Дали американскиот претседател Доналд Трамп има здравствени проблеми? Непосредно пред неговиот 74-ти роденден, повторно се зборува за неговата здравствена состојба. Во текот на неговиот говор во воената академија „West Point“ , Трамп не можел ...

Анкета: Трамп не го поддржуваат 57 отсто од граѓаните

Опсервер - 14.06.2020

Атланта, 14 јуни 2020 () – Најновото истражување на Галуп покажува дека 39 отсто од испитаниците ги поддржуваат потезите на Доналд Трамп како претседател на САД, додека 57 проценти не го одобруваат однесувањето на американскиот лидер.

Трамп не го поддржуваат 57 отсто од граѓаните

Вечер Прес - 14.06.2020

Најновото истражување на Галуп покажува дека 39 отсто од испитаниците ги поддржуваат потезите на Доналд Трамп како претседател на САД, додека 57 проценти не го одобруваат однесувањето на американскиот лидер.

Трамп не го поддржуваат 57 отсто од граѓаните

24Инфо - 14.06.2020

Најновото истражување на Галуп покажува дека 39 отсто од испитаниците ги поддржуваат потезите на Доналд Трамп како претседател на САД, додека 57 проценти не го одобруваат однесувањето на американскиот лидер.

Трамп: Ја завршуваме ерата на бесконечни војни

Република - 14.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп пред дипломците на воената академија Вест поинт вчера изјави дека негова работа е да ги брани виталните интереси на САД, а не да води бесконечни војни во далечни земји.

Трамп: Ја завршуваме ерата на бесконечни војни

24Инфо - 14.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп пред дипломците на воената академија Вест поинт вчера изјави дека негова работа е да ги брани виталните интереси на САД, а не да води бесконечни војни во далечни земји.

Tрамп не го поддржуваат повеќе од половина Американци

Република - 14.06.2020

Најновото истражување на Галуп покажува дека 39 отсто од испитаниците ги поддржуваат потезите на Доналд Трамп како претседател на САД, додека 57 проценти не го одобруваат однесувањето на американскиот лидер.

Анкета: Трамп не го поддржуваат 57 отсто од граѓаните

Либертас - 14.06.2020

Најновото истражување на Галуп покажува дека 39 отсто од испитаниците ги поддржуваат потезите на Доналд Трамп како претседател на САД, додека 57 проценти не го одобруваат однесувањето на американскиот лидер.

Во делови од САД бележат рекорден број на новозаразени и хоспитализирани

Локално - 14.06.2020

Некои американски држави бележат рекордни броеви на новозаразени од коронавирус и хоспитализации, вклучувајќи ги Тексас и Флорида, но повеќето сепак планираат да ги олеснат мерките, а претседателот Доналд Трамп планира да одржи митинг во затворено ...

Трамп: Крај на „бесконечните војни“ на САД

Expres - 14.06.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, во обраќање пред дипломираните студенти на воената академија „Вест Поинт“ порача дека нивната работа ќе биде да ги „бранат виталните интереси на Америка“ а да не учествуваат во „бесконечни војни“ на далечните ...

Трамп: Ја завршуваме ерата на бесконечни војни

MakPress - 14.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп пред дипломците на воената академија Вест поинт вчера изјави дека негова работа е да ги брани виталните интереси на САД, а не да води бесконечни војни во далечни земји.

Трамп ја укинува државната помош за промена на пол

Макфакс - 13.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп донесе одлука, која несомнено ќе биде поддржана од неговата изборна база во конзервативните и религиозните кругови.Тој одлучи да ја укине државната поддршка за ЛГБТ популацијата во здравствениот систем, којашто ја ...

„Дефинансирајте ја полицијата“ – главен повик од демонстрациите во САД

Алфа - 13.06.2020

„Дефинансирајте ја полицијата“ – ова е главниот повик кој произлезе од протестите што се проширија низ Соединетите Држави по смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Демонстрантите бараат расформирање на актуелниот полициски систем во земјата.

Трамп: Ставаме крај на ерата со бесконечни војни (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат - 13.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, кој се соочува со критики поради најавата за повлекување на илјадници американски војници од Германија, им рече на дипломираните студенти на Воената академија во Вест Поинт дека нивната работа ќе биде да ги ...

(ВИДЕО и ФОТО) Трамп порача: Заврши ерата на бесконичните туѓи војни

Нетпрес - 13.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој се соочува со критики поради најавата за повлекување на неколку илјади американски војници од Германија, во саботата пред дипломците на славната воена академија Вест Поинт порача дека дека нивната задача ...

БЕЗ ДРЖАВНА ПОДДРШКА ЗА ЛГБТ ЛИЦАТА: Трамп го укина законот на Обама

Слободен Печат - 13.06.2020

Претседателот на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, демократката Нанси Пелоси, остро му одговори на Трамп. Претседателот на САД, Доналд Трамп донесе одлука, која несомнено ќе биде поддржана од неговата изборна база во конзервативните и ...

Трамп: Ставаме крај на ерата на бескрајни војни (ВИДЕО)

Локално - 13.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, кој се соочува со критики за најавување на повлекување на илјадници американски војници од Германија, им рече на дипломираните студенти на Воената академија во Вест Поинт дека нивната работа би била да ги „бранат ...

Трамп ја укинува државната помош за промена на пол

MTM - 13.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп донесе одлука, која несомнено ќе биде поддржана од неговата изборна база во конзервативните и религиозните кругови.Тој одлучи да ја укине државната поддршка за ЛГБТ популацијата во здравствениот систем, којашто ја ...

Трамп ја укинува државната помош за промена на пол

Centar - 13.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп донесе одлука, која несомнено ќе биде поддржана од неговата изборна база во конзервативните и религиозните кругови.Тој одлучи да ја укине државната поддршка за ЛГБТ популацијата во здравствениот систем, којашто ја ...

Трамп го одложи првиот предизборен митинг, но не поради коронавирусот

Локално - 13.06.2020

Поради годишнината од историскиот настан за укинување на ропството во САД, американскиот претседател Доналд Трамп реши да го одложи својот прв предизборен митинг за еден ден. Митингот во Тулса, Оклахома, беше закажан за 19 јуни, датум што ...

Трамп ја укинува државната помош за промена на пол

24Инфо - 13.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп донесе одлука, која несомнено ќе биде поддржана од неговата изборна база во конзервативните и религиозните кругови.Тој одлучи да ја укине државната поддршка за ЛГБТ популацијата во здравствениот систем, којашто ја ...

Трамп ја укинува државната помош за промена на пол

Точка - 13.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп донесе одлука, која несомнено ќе биде поддржана од неговата изборна база во конзервативните и религиозните кругови. Тој одлучи да ја укине државната поддршка за ЛГБТ популацијата во здравствениот систем, којашто ја ...

Трамп ја укинува државната помош за промена на пол

Н.Македонија - 13.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп донесе одлука, која несомнено ќе биде поддржана од неговата изборна база во конзервативните и религиозните кругови.Тој одлучи да ја укине државната поддршка за ЛГБТ популацијата во здравствениот систем, којашто ја ...

Трамп: Администрацијата ќе инвестира повеќе во обука на полицајците

24 Вести - 12.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека администрацијата ќе инвестира повеќе во обука на полицијата и ќе преземе чекори за зголемување на пристапот до капитал за мали бизниси во малцинските заедници.

Трамп ја продолжува Кампањата во градот познат по еден од најголемите масакри на афроамериканци

Сакам да кажам - 12.06.2020

Доналд Трамп се соочи со жестоки критики откако најави дека својата предизборна кампања ќе ја продолжи на празникот Ден на слободата, со кој се одбележува крајот на ропството во САД, и тоа во градот познат по еден од најголемите расистички масакри.

Трамп ќе ја прифати републиканската номинација во Џексонвил на Флорида

Алсат-М - 12.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ова лето ќе ја прифати претседателската номинација на републиканците во Џексонвил, на Флорида. Претседателот на Републиканскиот национален комитет, Рона Мекданиел, изјави дека официјалниот дел од партиската ...

Трамп ќе ја прифати републиканската номинација во Џексонвил на Флорида

Сител - 12.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ова лето ќе ја прифати претседателската номинација на републиканците во Џексонвил, на Флорида. Претседателот на Републиканскиот национален комитет, Рона Мекданиел, изјави дека официјалниот дел од партиската ...

Трамп летово ќе ја прифати претседателската номинација на Републиканците во Џексонвил

Слободен Печат - 12.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп ова лето ќе ја прифати претседателската номинација на Републиканците во Џексонвил, на Флорида. Претседателот на Републиканскиот национален комитет, Рона Мекданиел изјави дека официјалниот дел од партиската ...

Трамп ќе ја прифати номинацијата на републиканците во Џексонвил на Флорида

Нетпрес - 12.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ова лето ќе ја прифати претседателската номинација на републиканците во Џексонвил, на Флорида. Зад таа очекувана објава е спор меѓу Трамп, неговата Републиканска партија и демократскиот гувернер на Северна ...

Трамп: Ако десетици милиони чесни Американци ги наречеме расисти, нема да одиме напред

Нетпрес - 12.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп рекол дека неговата најголема администрација повеќе влиожува во обука на полицајците и оценил дека САД не може да напраедуваат така што милиони Американци ќе бидат етикетирани како расисти.

Шефот на американската војска се извини што бил покрај Трамп кога американскиот претседател мафташе со Библијата ...

МКД - 12.06.2020

Началникот на генералштабот на американската војска Марк Мајли кажа дека згрешил што чекорел со претседателот Доналд Трамп до црквата која ја оштетија демонстранти и пред која Трамп се фотографираше со Библија во рацете.

Трамп: Ако десетици милиони чесни Американци наречеме расисти нема да напредуваме

Press24 - 12.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека неговата администрација ќе вложува повеќе во обука на полицијата и оцени дека Соединетите држави не можат да напредуваат со етикетирање на милиони Американци како расисти.

Шефот на генералштабот на САД изјави дека неговата придружба на Трамп било „грешка“

Р.С.Европа - 12.06.2020

Генерал Марк Милеј, началник на Здружениот штаб на американските сили изјави дека не било во ред да го придружува претседателот Доналд Трамп на контроверзната прошетка до црквата во близина на Белата куќа во минатата недела.

Организаторот на митинг за Трамп во Оклахома не прифаќа одговорност околу Ковид-19

А1 On - 12.06.2020

Лицата кои сакаат да присуствуваат на предизборниот митинг на актуелниот американски претседател Доналд Трамп во Тулса, во сојузната држава Оклахома, нема да имаат право да поднесат тужба во случај да се заразат со коронавирусот.

Трамп: Ако десетина милиони чесни Американци ги наречеме расисти, нема да одиме напред

Press24 - 12.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп рекол дека неговата најголема администрација повеќе влиожува во обука на полицајците и оценил дека САД не може да напраедуваат така што милиони Американци ќе бидат етикетирани како расисти.

Трамп во Флорида ќе ја прифати партиската номинација за изборите

Глас на Америка - 12.06.2020

Претседателката на Националниот републикански комитет Рона Мекданиел изјави дека републиканците се подготвени да го „слават моментот со номинирањето“ во Џексонвил. Американскиот претседател Доналд Трамп ќе го одржи обраќањето за неговата партиска ...

Организаторот на предизборниот собир на Трамп во Тулса се оградува ако има новозаразени

Слободен Печат - 12.06.2020

Митингот во Тулса, закажан за 19 јуни, ќе биде првиот предизборен митинг на Трамп, бидејќи поголемиот дел од САД од пред три месеци е под мерки за изолација, поради избувнувањето на пандемијата на коронавирусот.

ВИДЕО: Што предвидува новиот „план во четири чекори“ на Трамп?

А1 On - 12.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп го објави својот нов план на политики кои треба да ги реализира во блиска иднина, јавија американските медиуми. Тој истакна дека нужни се новите промени кој требаат да го реформираат и ревитализираат системот во ...

Трамп: Администрацијата ќе инвестира повеќе во обука на полицајците

Кајгана - 12.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека администрацијата ќе инвестира повеќе во обука на полицијата и ќе преземе чекори за зголемување на пристапот до капитал за мали бизниси во малцинските заедници.

Трамп: Администрацијата ќе инвестира повеќе во обука на полицајците

Курир - 12.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека администрацијата ќе инвестира повеќе во обука на полицијата и ќе преземе чекори за зголемување на пристапот до капитал за мали бизниси во малцинските заедници.

Трамп: Администрацијата ќе инвестира повеќе во обука на полицајците

А1 On - 12.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека администрацијата ќе инвестира повеќе во обука на полицијата и ќе преземе чекори за зголемување на пристапот до капитал за мали бизниси во малцинските заедници.

Трамп: Ние мора да работиме заедно да се справиме со фанатизмот и предрасудите каде и да се појават

Слободен Печат - 12.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека администрацијата ќе инвестира повеќе во обука на полицијата и ќе преземе чекори за зголемување на пристапот до капитал за мали бизниси во малцинските заедници.

Трамп ќе ја прифати републиканската номинацијата во Џексонвил на Флорида

А1 On - 12.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп ова лето ќе ја прифати претседателската номинација на Републиканците во Џексонвил, на Флорида. Претседателот на Републиканскиот национален комитет, Рона Мекданиел изјави дека официјалниот дел од партиската ...

Организаторот на предизборниот собир на Трамп во Тулса не прифаќа одговорност за евентуално заразени

24Инфо - 12.06.2020

Лицата кои сакаат да присуствуваат на предизборниот митинг на актуелниот американски претседател Доналд Трамп во Тулса, во сојузната држава Оклахома, нема да имаат право да поднесат тужба во случај да се заразат со коронавирусот.

Трамп: Администрацијата ќе инвестира повеќе во обука на полицајците

Опсервер - 12.06.2020

Вашингтон, 12 јуни 2020 () – Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека администрацијата ќе инвестира повеќе во обука на полицијата и ќе преземе чекори за зголемување на пристапот до капитал за мали бизниси во малцинските заедници.

Организаторот на предизборниот собир на Трамп во Тулса не прифаќа одговорност за евентуално заразени

Опсервер - 12.06.2020

Вашингтон, 12 јуни 2020 () – Лицата кои сакаат да присуствуваат на предизборниот митинг на актуелниот американски претседател Доналд Трамп во Тулса, во сојузната држава Оклахома, нема да имаат право да поднесат тужба во случај да се заразат со ...

Тие што ќе присуствуваат на митингот на Трамп во Тулса нема да можат да тужат ако се заразат со коронавирус

Либертас - 12.06.2020

Лицата кои сакаат да присуствуваат на предизборниот митинг на актуелниот американски претседател Доналд Трамп во Тулса, во сојузната држава Оклахома, нема да имаат право да поднесат тужба во случај да се заразат со коронавирусот.

Трамп ќе ја прифати републиканската номинацијата во Џексонвил на Флорида

Опсервер - 12.06.2020

Њујорк, 12 јуни 2020 () – Претседателот на САД, Доналд Трамп ова лето ќе ја прифати претседателската номинација на Републиканците во Џексонвил, на Флорида. Претседателот на Републиканскиот национален комитет, Рона Мекданиел изјави дека официјалниот ...

Трамп: Администрацијата ќе инвестира повеќе во обука на полицајците

Вечер Прес - 12.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека администрацијата ќе инвестира повеќе во обука на полицијата и ќе преземе чекори за зголемување на пристапот до капитал за мали бизниси во малцинските заедници.

Трамп ќе ја прифати републиканската номинацијата во Џексонвил на Флорида

Република - 12.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп ова лето ќе ја прифати претседателската номинација на Републиканците во Џексонвил, на Флорида. Претседателот на Републиканскиот национален комитет, Рона Мекданиел изјави дека официјалниот дел од партиската ...

Трамп: Ако десетина милиони чесни Американци ги наречеме расисти, не можеме да одиме напред

Точка - 12.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп рекол дека неговата администрација повеќе нема да вложува во обука на полицијата и оценил дека САД не можат да напредуваат така што милиони Американци ќе бидат етикетирани како расисти.

Трамп ќе ја прифати републиканската номинацијата во Џексонвил на Флорида

Frontline - 12.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп ова лето ќе ја прифати претседателската номинација на Републиканците во Џексонвил, на Флорида. Претседателот на Републиканскиот национален комитет, Рона Мекданиел изјави дека официјалниот дел од партиската ...

Трамп ќе ја прифати републиканската номинацијата во Џексонвил на Флорида

24Инфо - 12.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп ова лето ќе ја прифати претседателската номинација на Републиканците во Џексонвил, на Флорида. Претседателот на Републиканскиот национален комитет, Рона Мекданиел изјави дека официјалниот дел од партиската ...

Трамп: Администрацијата ќе инвестира повеќе во обука на полицајците

24Инфо - 12.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека администрацијата ќе инвестира повеќе во обука на полицијата и ќе преземе чекори за зголемување на пристапот до капитал за мали бизниси во малцинските заедници.

Трамп ќе ја прифати републиканската номинацијата во Џексонвил на Флорида

MakPress - 12.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп ова лето ќе ја прифати претседателската номинација на Републиканците во Џексонвил, на Флорида. Претседателот на Републиканскиот национален комитет, Рона Мекданиел изјави дека официјалниот дел од партиската ...

Организаторот на предизборниот собир на Трамп во Тулса не прифаќа одговорност за евентуално заразени

MakPress - 12.06.2020

Лицата кои сакаат да присуствуваат на предизборниот митинг на актуелниот американски претседател Доналд Трамп во Тулса, во сојузната држава Оклахома, нема да имаат право да поднесат тужба во случај да се заразат со коронавирусот.

Началникот на американската војска се извини што се сликал со Трамп пред црква

MakPress - 12.06.2020

Началникот на Генералштабот на САД Марк Мили изјави дека погрешил кога чекорел покрај претседателот Доналд Трамп до црква оштетена од демонстрантите и пред која Трамп беше сликан со Библијата в рака.

Трамп: Администрацијата ќе инвестира повеќе во обука на полицајците

MakPress - 12.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека администрацијата ќе инвестира повеќе во обука на полицијата и ќе преземе чекори за зголемување на пристапот до капитал за мали бизниси во малцинските заедници.

Шефот на американската армија се извини зошто одел во црква зедно со Трамп

Канал5 - 11.06.2020

Началникот на Генералштабот на САД, Марк Мајли, денеска изјави дека не било во ред да шета заедно со претседателот Доналд Трамп кон црква оштетена од демонстрантите и пред која Трамп позирал со Библија во рака.

Кинезите на интернет го исмеваат начинот на кој Трамп се справува со корона-кризата

Макфакс - 11.06.2020

Илјадници корисници на социјалните мрежи во Кина го исмеваат и го критикуваат американскиот претседател Доналд Трамп за начинот на кој тој ја третира кризата предизвикана од пандемијата, во време кога бројот на потврдени случаи на инфекција со ...

Генералот Мајли жали што креирал перцепција дека војската е вклучена во домашната политика

Глас на Америка - 11.06.2020

Потегот го нарече „грешка“, од која научил. Главниот армиски шеф на САД призна дека било грешка за него што го придружувал претседателот Трамп на плоштадот Лафајет минатата недела, јави Асошиејтед Прес.

Трамп почнува со митинзи во четири американски држави

+инфо - 11.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп најави организирање големи отворени собири во четири американски држави, Флорида, Аризона, Северна Каролина и Оклахома. Првиот собир ќе биде на 19 јуни во Тулса, во Оклахома.

Трамп најави митинзи во четири американски држави

А1 On - 11.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп најави организирање големи отворени собири во четири американски држави, Флорида, Аризона, Северна Каролина и Оклахома. Првиот собир ќе биде на 19 јуни во Тулса, во Оклахома.

Генералот Мајли се пишмани што стоел до Трамп по насилното растерување на протестите во Вашингтон

Слободен Печат - 11.06.2020

Изјавата на Мајли сигурно ќе го налути претседателот, објави весникот. Г енералот Марк Мајли, претседавач со Здружениот штаб наамериканските вооружени сили денеска објави извинување поради своето учество во прошетката и фотографирањето со ...

Трамп најави собири во четири американски држави

Слободен Печат - 11.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп најави организирање големи отворени собири во четири американски држави, Флорида, Аризона, Северна Каролина и Оклахома. Првиот собир ќе биде на 19 јуни во Тулса, во Оклахома.

Трамп ја губи поддршката меѓу клучните групи гласачи

Макфакс - 11.06.2020

Доналд Трамп се пофали дека може да пука во некого на Петтата авенија и сè уште да не ги изгуби своите гласачи, што со години се чинеше како вистина, но лидерот на Соединетите Американски Држави (САД) почна да ги губи симпатиите на неговите ...

Расизмот како норма

Окно - 11.06.2020

Кога црниот репортер на Си-Ен- Ен беше уапсен додека во пренос во живо ги пренесувал протестите во Минеаполис, многумина изразија запрепастување што такво нешто може да се случи во Соединетите држави.

Трамп разгледува решенија за барањата на демонстрантите

Глас на Америка - 11.06.2020

Со бараните реформи се предвидува зголемена одговорност за полициските службеници Претседателот на САД, Доналд Трамп, е предвидено да се состане со верските лидери, полициските службеници и сопствениците на мали бизниси во четврток во Далас, за да ...

Трамп ја губи поддршката меѓу клучните групи гласачи

Centar - 11.06.2020

Доналд Трамп се пофали дека може да пука во некого на Петтата авенија и сè уште да не ги изгуби своите гласачи, што со години се чинеше како вистина, но лидерот на Соединетите Американски Држави (САД) почна да ги губи симпатиите на неговите ...

Трамп најави митинзи во четири американски држави

Локално - 11.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп најави организирање големи отворени собири во четири американски држави, Флорида, Аризона, Северна Каролина и Оклахома. Првиот собир ќе биде на 19 јуни во Тулса, во Оклахома.

Генералот Мајли се пишмани што стоел до Трамп по насилното растерување на протестите во Вашингтон

Опсервер - 11.06.2020

Вашингтон, 25 март 2020 () – Генералот Марк мајли, претседавач со Здружениот штаб наамериканските вооружени сили денеска објави извинување поради своето учество во прошетката и фотографирањето со претседателот Доналд Трамп во паркот Лафајет во ...

На денот кога е укинато ропството! Доналд Трамп одржува кампања во Тулса, на местото каде е извршен најголемиот расен ...

Точка - 11.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп одлучил да продолжи со кампањата за претседателските избори на 19-ти јуни во градот Тулса, во Оклахома, каде на 31-ви мај и 1-ви јуни 1921-ва година се случил најголемиот расен масакр во историјата на САД.

Генералот Мајли се пишмани што стоел до Трамп по насилното растерување на протестите во Вашингтон

24Инфо - 11.06.2020

Г енералот Марк мајли, претседавач со Здружениот штаб наамериканските вооружени сили денеска објави извинување поради своето учество во прошетката и фотографирањето со претседателот Доналд Трамп во паркот Лафајет во Вашингтон, минатиот понеделник, ...

Началникот на американската војска се извини што се сликал со Трамп пред црква

Опсервер - 11.06.2020

Вашингтон, 11 јуни 2020 () – Началникот на Генералштабот на САД Марк Мили изјави дека погрешил кога чекорел покрај претседателот Доналд Трамп до црква оштетена од демонстрантите и пред која Трамп беше сликан со Библијата в рака.

Кинезите на интернет го исмеваат начинот на кој Трамп се справува со корона-кризата

24Инфо - 11.06.2020

Илјадници корисници на социјалните мрежи во Кина го исмеваат и го критикуваат американскиот претседател, Доналд Трамп, за начинот на кој тој ја третира кризата предизвикана од пандемијата, во време кога бројот на потврдени случаи на инфекција со ...

Генералот Мајли вели дека се пишмани што стоел до Трамп по насилното растерување на протестите во Вашингтон

Либертас - 11.06.2020

Г енералот Марк мајли, претседавач со Здружениот штаб наамериканските вооружени сили денеска објави извинување поради своето учество во прошетката и фотографирањето со претседателот Доналд Трамп во паркот Лафајет во Вашингтон, минатиот понеделник, ...

Кинезите на интернет го исмеваат начинот на кој Трамп се справува со корона-кризата

Точка - 11.06.2020

Илјадници корисници на социјалните мрежи во Кина го исмеваат и го критикуваат американскиот претседател, Доналд Трамп, за начинот на кој тој ја третира кризата предизвикана од пандемијата, во време кога бројот на потврдени случаи на инфекција со ...

Кинезите на интернет го исмеваат начинот на кој Трамп се справува со корона-кризата

Centar - 11.06.2020

Илјадници корисници на социјалните мрежи во Кина го исмеваат и го критикуваат американскиот претседател, Доналд Трамп, за начинот на кој тој ја третира кризата предизвикана од пандемијата, во време кога бројот на потврдени случаи на инфекција со ...

Началникот на американската војска се извини што се сликал со Трамп пред црква

24Инфо - 11.06.2020

Началникот на Генералштабот на САД Марк Мили изјави дека погрешил кога чекорел покрај претседателот Доналд Трамп до црква оштетена од демонстрантите и пред која Трамп беше сликан со Библијата в рака.

Началникот на американската војска се извини што се сликал со Трамп

Либертас - 11.06.2020

– Началникот на Генералштабот на САД Марк Мили изјави дека погрешил кога чекорел покрај претседателот Доналд Трамп до црква оштетена од демонстрантите и пред која Трамп беше сликан со Библијата в рака.

Трамп ја изгуби поддршката меѓу клучните групи гласачи

Точка - 11.06.2020

Доналд Трамп се пофали дека може да пука во некого на Петтата авенија и сè уште да не ги изгуби своите гласачи, што со години се чинеше како вистина, но лидерот на Соединетите Американски Држави (САД) почна да ги губи симпатиите на неговите ...

Трамп најави митинзи во четири американски држави

Вечер Прес - 11.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп најави организирање големи отворени собири во четири американски држави, Флорида, Аризона, Северна Каролина и Оклахома. Првиот собир ќе биде на 19 јуни во Тулса, во Оклахома.

Трамп најави митинзи во четири американски држави

24Инфо - 11.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп најави организирање големи отворени собири во четири американски држави, Флорида, Аризона, Северна Каролина и Оклахома. Првиот собир ќе биде на 19 јуни во Тулса, во Оклахома.

Организира големи отворени собири: Tрамп ја почна кампањата за избори

Република - 11.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп најави организирање големи отворени собири во четири американски држави, Флорида, Аризона, Северна Каролина и Оклахома. Првиот собир ќе биде на 19 јуни во Тулса, во Оклахома.

Трамп: Митинзи во Флорида, Аризона, Северна Каролина и Оклахома

Денешен - 11.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп најави организирање големи отворени собири во четири американски држави, Флорида, Аризона, Северна Каролина и Оклахома. Првиот собир ќе биде на 19 јуни во Тулса, во Оклахома.

Трамп најави митинзи во четири американски држави

Опсервер - 11.06.2020

Вашнгтон, 11 јуни 2020 () – Американскиот претседател Доналд Трамп најави организирање големи отворени собири во четири американски држави, Флорида, Аризона, Северна Каролина и Оклахома. Првиот собир ќе биде на 19 јуни во Тулса, во Оклахома.

Трамп најави митинзи во четири американски држави

Либертас - 11.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп најави организирање големи отворени собири во четири американски држави, Флорида, Аризона, Северна Каролина и Оклахома. Првиот собир ќе биде на 19 јуни во Тулса, во Оклахома.

Трамп ја губи поддршката меѓу клучните групи гласачи

MTM - 11.06.2020

Доналд Трамп се пофали дека може да пука во некого на Петтата авенија и сè уште да не ги изгуби своите гласачи, што со години се чинеше како вистина, но лидерот на Соединетите Американски Држави (САД) почна да ги губи симпатиите на неговите ...

Трамп ја губи поддршката меѓу клучните групи гласачи

Н.Македонија - 11.06.2020

Доналд Трамп се пофали дека може да пука во некого на Петтата авенија и сè уште да не ги изгуби своите гласачи, што со години се чинеше како вистина, но лидерот на Соединетите Американски Држави почна да ги губи симпатиите на неговите приврзаници и ...

Кинезите на Интернет го исмеваат начинот на кој Трамп се справува со корона-кризата

Н.Македонија - 11.06.2020

Илјадници корисници на социјалните мрежи во Кина го исмеваат и го критикуваат американскиот претседател, Доналд Трамп, за начинот на кој тој ја третира кризата предизвикана од пандемијата, во време кога бројот на потврдени случаи на инфекција со ...

Трамп најави митинзи во четири американски држави

MakPress - 11.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп најави организирање големи отворени собири во четири американски држави, Флорида, Аризона, Северна Каролина и Оклахома. Првиот собир ќе биде на 19 јуни во Тулса, во Оклахома.

Генералот Мајли се пишмани што стоел до Трамп по насилното растерување на протестите во Вашингтон

MakPress - 11.06.2020

Генералот Марк Мајли, претседавач со Здружениот штаб наамериканските вооружени сили денеска објави извинување поради своето учество во прошетката и фотографирањето со претседателот Доналд Трамп во паркот Лафајет во Вашингтон, минатиот понеделник, ...

Трамп: Околу 640 американски војници остануваат во КФОР

Алсат-М - 10.06.2020

Околу 640 американски војници, кои во моментов се дел од КФОР, ќе останат во Косово како дел од силите од околу 4.000, потврди американскиот претседател Доналд Трамп во писмото до спикерот на Претставничкиот дом Ненси Пелоси и до вториот ...

Галуп: Опаѓа рејтингот на Трамп

ТВ21 - 10.06.2020

Според анкета на Галуп, намален е процентот на оние кои ја одобруваат работата на американскиот претседател Доналд Трамп од 49 отсто на 39 отсто, додека се зголеми бројот на оние кои не го одобруваат од 48 отсто на 57 отсто.

Трамп: Околу 640 американски војници остануваат во КФОР

Р.С.Европа - 10.06.2020

Околу 640 американски војници, кои во моментов се дел од КФОР, ќе останат во Косово како дел од силите од околу 4.000, потврди американскиот претседател Доналд Трамп во писмото до спикерот на Претставничкиот дом Ненси Пелоси и до вториот ...

Волстрит џурнал: Трамп за малку ќе го разрешел шефот на Пентагон, одбил војска да ги разбие протестите

+инфо - 10.06.2020

Советниците едвај и во последен момент го разубедиле Трамп од таква одлука, дознава весникот. Претседателот на САД, Доналд Трамп, имал намера да го разреши првиот човек на Пентагон, Марк Еспер, поради неговото одбивање да употреби воена сила за ...

Трамп за малку ќе го разрешел шефот на Пентагон

Слободен Печат - 10.06.2020

Советниците едвај и во последен момент го разубедиле Трамп од таква одлука, дознава весникот. Претседателот на САД, Доналд Трамп, имал намера да го разреши првиот човек на Пентагон, Марк Еспер, поради неговото одбивање да употреби воена сила за ...

Трамп за малку ќе го разрешел шефот на Пентагон

Press24 - 10.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, имал намера да го разреши првиот човек на Пентагон, Марк Еспер, поради неговото одбивање да употреби воена сила за разбивање на протестните акции што деновиве се одвиваат во Вашингтон и низ земјата.

Галуп: Опаѓа рејтингот на Трамп

А1 On - 10.06.2020

Според анкета на Галуп, намален е процентот на оние кои ја одобруваат работата на американскиот претседател Доналд Трамп од 49 отсто на 39 отсто, додека се зголеми бројот на оние кои не го одобруваат од 48 отсто на 57 отсто.

Галуп: Пад на рејтингот на Трамп

Слободен Печат - 10.06.2020

Трамп не забележал вкупен рејтинг на одобрување под 40 отсто од октомври, откако почна истрага за импичмент. Според анкета на Галуп, намален е процентот на оние кои ја одобруваат работата на американскиот претседател Доналд Трамп од 49 отсто на 39 ...

Трамп работи на предлози за реформа на полицијата

Курир - 10.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп наскоро ќе има список со предлози за реформа во полицијата што може да се постигне преку комбинација на извршни и законодавни активности. Дел од нив се совпаѓаат со предлозите на демократите, јави Фокс Њуз.

„Војната“ на Вестбрук, ќе биде продуцент на серија за расизам

Слободен Печат - 10.06.2020

Кошаркарот на Хјустон рокетс, пронајде свој начин како да ја крене свеста за расизмот во САД. Расел Вестбрук актуелната состојба во САД и секојдневните протести поради расизмот и полициската бруталност по убоството на Џорџ Флојд, го натераа на ...

„Волстрит џурнал“: Трамп за малку ќе го разрешел шефот на Пентагон

А1 On - 10.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, имал намера да го разреши првиот човек на Пентагон, Марк Еспер, поради неговото одбивање да употреби воена сила за разбивање на протестните акции што деновиве се одвиваат во Вашингтон и низ земјата.

Опаѓа рејтингот на Трамп, објави Галуп

+инфо - 10.06.2020

Тоа е најнискиот рејтинг на одобрување што претседателот го има забележано од октомври. Анкетата е прва на Галуп откако избија протести на национално ниво по убиството на Џорџ Флојд. Според анкета на Галуп, намален е процентот на оние кои ја ...

Трамп работи на предлози за реформа на полицијата

А1 On - 10.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп наскоро ќе има список со предлози за реформа во полицијата што може да се постигне преку комбинација на извршни и законодавни активности. Дел од нив се совпаѓаат со предлозите на демократите, јави Фокс Њуз.

Галуп: Пад на рејтингот на Трамп

Press24 - 10.06.2020

Според анкета на Галуп, намален е процентот на оние кои ја одобруваат работата на американскиот претседател Доналд Трамп од 49 отсто на 39 отсто, додека се зголеми бројот на оние кои не го одобруваат од 48 отсто на 57 отсто.

Трамп работи на предлози за реформа на полицијата

Сител - 10.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп наскоро ќе има список со предлози за реформа во полицијата што може да се постигне преку комбинација на извршни и законодавни активности. Дел од нив се совпаѓаат со предлозите на демократите, јави Фокс Њуз.

Волстрит џурнал: Трамп за малку ќе го разрешел шефот на Пентагон

24Инфо - 10.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, имал намера да го разреши првиот човек на Пентагон, Марк Еспер, поради неговото одбивање да употреби воена сила за разбивање на протестните акции што деновиве се одвиваат во Вашингтон и низ земјата.

Трамп работи на предлози за реформа на полицијата

24Инфо - 10.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп наскоро ќе има список со предлози за реформа во полицијата што може да се постигне преку комбинација на извршни и законодавни активности. Дел од нив се совпаѓаат со предлозите на демократите, јави Фокс Њуз.

Галуп: Опаѓа рејтингот на Трамп

Либертас - 10.06.2020

– Според анкета на Галуп, намален е процентот на оние кои ја одобруваат работата на американскиот претседател Доналд Трамп од 49 отсто на 39 отсто, додека се зголеми бројот на оние кои не го одобруваат од 48 отсто на 57 отсто.

Трамп работи на предлози за реформа на полицијата

Опсервер - 10.06.2020

Вашингтон, 10 јуни 2020 () – Американскиот претседател Доналд Трамп наскоро ќе има список со предлози за реформа во полицијата што може да се постигне преку комбинација на извршни и законодавни активности.

Волстрит џурнал: Трамп за малку ќе го разрешел шефот на Пентагон бидејќи не сакал да употреби војска за протестите

Либертас - 10.06.2020

– Претседателот на САД, Доналд Трамп, имал намера да го разреши првиот човек на Пентагон, Марк Еспер, поради неговото одбивање да употреби воена сила за разбивање на протестните акции што деновиве се одвиваат во Вашингтон и низ земјата.

Трамп: Околу 640 американски војници остануваат во КФОР

4NEWS - 10.06.2020

Околу 640 американски војници, кои во моментов се дел од КФОР, ќе останат во Косово како дел од силите од околу 4.000, потврди американскиот претседател Доналд Трамп во писмото до спикерот на Претставничкиот дом Ненси Пелоси и до вториот ...

Волстрит џурнал: Трамп за малку ќе го разрешел шефот на Пентагон

Frontline - 10.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, имал намера да го разреши првиот човек на Пентагон, Марк Еспер, поради неговото одбивање да употреби воена сила за разбивање на протестните акции што деновиве се одвиваат во Вашингтон и низ земјата.

Трамп работи на предлози за реформа на полицијата

4NEWS - 10.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп наскоро ќе има список со предлози за реформа во полицијата што може да се постигне преку комбинација на извршни и законодавни активности. Дел од нив се совпаѓаат со предлозите на демократите, јави Фокс Њуз.

Галуп: Опаѓа рејтингот на Трамп

24Инфо - 10.06.2020

Според анкета на Галуп, намален е процентот на оние кои ја одобруваат работата на американскиот претседател Доналд Трамп од 49 отсто на 39 отсто, додека се зголеми бројот на оние кои не го одобруваат од 48 отсто на 57 отсто.

Трамп работи на предлози за реформа на полицијата

Локално - 10.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп наскоро ќе има список со предлози за реформа во полицијата што може да се постигне преку комбинација на извршни и законодавни активности. Дел од нив се совпаѓаат со предлозите на демократите, јави Фокс Њуз.

Волстрит џурнал: Трамп за малку ќе го разрешел шефот на Пентагон

Опсервер - 10.06.2020

Вашингтон, 10 јуни 2020 () – Претседателот на САД, Доналд Трамп, имал намера да го разреши првиот човек на Пентагон, Марк Еспер, поради неговото одбивање да употреби воена сила за разбивање на протестните акции што деновиве се одвиваат во Вашингтон ...

Трамп потпиша указ за регулирање на социјалните мрежи по кавга со Твитер

Поглед - 10.06.2020

Трамп во средата се закани со новите прописи дури и со забрана на нивната работа. Претседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп, потпиша указ насочен кон социјалните мрежи, за кои рече дека се „многу слични на монопол“, пренесува ...

Галуп: Опаѓа рејтингот на Трамп

Опсервер - 10.06.2020

Вашингтон, 10 јуни 2020 () – Според анкета на Галуп, намален е процентот на оние кои ја одобруваат работата на американскиот претседател Доналд Трамп од 49 отсто на 39 отсто, додека се зголеми бројот на оние кои не го одобруваат од 48 отсто на 57 ...

Галуп: Опаѓа рејтингот на Трамп

Вечер Прес - 10.06.2020

Според анкета на Галуп, намален е процентот на оние кои ја одобруваат работата на американскиот претседател Доналд Трамп од 49 отсто на 39 отсто, додека се зголеми бројот на оние кои не го одобруваат од 48 отсто на 57 отсто.

Трамп: Околу 640 американски војници остануваат од КФОР остануваат во Косово

MakPress - 10.06.2020

Околу 640 американски војници, кои во моментов се дел од КФОР, ќе останат во Косово како дел од силите од околу 4.000, потврди американскиот претседател Доналд Трамп во писмото до спикерот на Претставничкиот дом Ненси Пелоси и до вториот ...

Волстрит џурнал: Трамп за малку ќе го разрешел шефот на Пентагон

MakPress - 10.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, имал намера да го разреши првиот човек на Пентагон, Марк Еспер, поради неговото одбивање да употреби воена сила за разбивање на протестните акции што деновиве се одвиваат во Вашингтон и низ земјата.

Галуп: Опаѓа рејтингот на Трамп

MakPress - 10.06.2020

Според анкета на Галуп, намален е процентот на оние кои ја одобруваат работата на американскиот претседател Доналд Трамп од 49 отсто на 39 отсто, додека се зголеми бројот на оние кои не го одобруваат од 48 отсто на 57 отсто.

Трамп работи на предлози за реформа на полицијата

MakPress - 10.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп наскоро ќе има список со предлози за реформа во полицијата што може да се постигне преку комбинација на извршни и законодавни активности. Дел од нив се совпаѓаат со предлозите на демократите, јави Фокс Њуз.

Трамп нема да ја распушта полицијата поради убиството на Флојд

Алсат-М - 09.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека нема да има распуштање на полицијата по повикот за расформирање на службите за спроведување на законот по смртта на Џорџ Флојд, кој беше убиен од полицаец за време на приведување.

Трамп наскоро повторно ќе држи предизборни митинзи

Нетпрес - 09.06.2020

Во наредните две недели актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп, планира да продолжи да одржува митинзи како дел од кампањата за претседателските избори во ноември, изјави неименуван службеник задолжен за изборната кампања на Трамп.

Трамп: Околу 640 американски војници остануваат во КФОР

+инфо - 09.06.2020

Околу 640 американски војници, кои во моментов се дел од КФОР, ќе останат во Косово како дел од силите од околу 4.000, потврди американскиот претседател Доналд Трамп во писмото до спикерот на Претставничкиот дом Ненси Пелоси и до вториот ...

Трамп: Околу 640 американски војници остануваат во КФОР

Курир - 09.06.2020

Околу 640 американски војници, кои во моментов се дел од КФОР, ќе останат во Косово како дел од силите од околу 4.000, потврди американскиот претседател Доналд Трамп во писмото до спикерот на Претставничкиот дом Ненси Пелоси и до вториот ...

Трамп: Околу 640 американски војници остануваат на Косово

Слободен Печат - 09.06.2020

– Околу 640 американски војници, кои во моментов се дел од КФОР, ќе останат во Косово како дел од силите од околу 4.000, потврди американскиот претседател Доналд Трамп во писмото до спикерот на Претставничкиот дом Ненси Пелоси и до вториот ...

Трамп: Околу 640 американски војници остануваат во КФОР

Сител - 09.06.2020

Околу 640 американски војници, кои во моментов се дел од КФОР, ќе останат во Косово како дел од силите од околу 4.000, потврди американскиот претседател Доналд Трамп во писмото до спикерот на Претставничкиот дом Ненси Пелоси и до вториот ...

Трамп нема да ја распушта полицијата поради убиството на Флојд

Кајгана - 09.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека нема да има распуштање на полицијата по повикот за расформирање на службите за спроведување на законот по смртта на Џорџ Флојд, кој беше убиен од полицаец за време на приведување.

Трамп нема да ја распушта полицијата поради убиството на Флојд

Нетпрес - 09.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека нема да има распуштање на полицијата по повикот за расформирање на службите за спроведување на законот по смртта на Џорџ Флојд, кој беше убиен од полицаец за време на приведување.

Трамп нема да ја распушта полицијата поради убиството на Флојд

А1 On - 09.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека нема да има распуштање на полицијата по повикот за расформирање на службите за спроведување на законот по смртта на Џорџ Флојд, кој беше убиен од полицаец за време на приведување.

Трамп нема да ја распушта полицијата поради убиството на Флојд

Сител - 09.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека нема да има распуштање на полицијата по повикот за расформирање на службите за спроведување на законот по смртта на Џорџ Флојд, кој беше убиен од полицаец за време на приведување.

За Трамп полициските службеници се одлични луѓе, иако има некои „расипани јаболка”

Слободен Печат - 09.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека нема да има распуштање на полицијата по повикот за расформирање на службите за спроведување на законот по смртта на Џорџ Флојд, кој беше убиен од полицаец за време на приведување.

Ѕвездата на Доналд Трамп во Холивуд повторно вандализирана

Курир - 09.06.2020

Ѕвездата на американскиот претседател Доналд Трамп на Патеката на славните во Холивуд, беше вандализирана во протестите против расизмот и полициската бруталност во САД. Тоа се случило завчера, кога 50.000 луѓе протестираа во најпознатиот дел на Лос ...

Црна боја и пцовки на ѕвездата на Трамп во Холивуд

+инфо - 09.06.2020

Ѕвездата на американскиот претседател Доналд Трамп на Патеката на славните во Холивуд, беше вандализирана во протестите против расизмот и полициската бруталност во САД. Тоа се случило завчера, кога 50.000 луѓе протестираа во најпознатиот дел на Лос ...

Ѕвездата на Трамп во Холивуд повторно вандализирана

Слободен Печат - 09.06.2020

Ѕвездата на американскиот претседател Доналд Трамп на Патеката на славните во Холивуд, беше вандализирана во протестите против расизмот и полициската бруталност во САД. Тоа се случило завчера, кога 50.000 луѓе протестираа во најпознатиот дел на Лос ...

Ѕвездата на Доналд Трамп во Холивуд, повторно вандализирана

А1 On - 09.06.2020

Ѕвездата на американскиот претседател Доналд Трамп на Патеката на славните во Холивуд, беше вандализирана во протестите против расизмот и полициската бруталност во САД. Тоа се случило завчера, кога 50.000 луѓе протестираа во најпознатиот дел на Лос ...

Во САД работат над нормативите за примена на сила од полицијата, Трамп отфрла нејзино распуштање

Нетпрес - 09.06.2020

Американските власти работат на определување на нормативите за полициската примена на сила, соопшти министерот за правда и државен обвинител Вилијам Бар, по состанокот во Белата куќа на кој освен челниците на правосудните агенции учествуваше и ...

Трамп: Нема да има промени во полицијата, 90 проценти од полицајците се одлични луѓе

Макфакс - 09.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, посочи дека нема да има промена и намалување на буџетот во американската полиција и додаде дека 90 проценти од полицајците се одлични и големи луѓе. Трамп се состана со полицијата во Белата куќа и ги пофали ...

Трамп наскоро повторно ќе држи предизборни митинзи

А1 On - 09.06.2020

Во наредните две недели актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп, планира да продолжи да одржува митинзи како дел од кампањата за претседателските избори во ноември, изјави неименуван службеник задолжен за изборната кампања на Трамп.

Белата Куќа разгледува идеи за полициска реформа

Глас на Америка - 09.06.2020

Претседателот Доналд Трамп во понеделникот попладне одржа тркалезна маса за силите на редот на која ја пофали полицијата дека „прави неверојатна работа за државата“. Тој рече дека полицијата, која се соочува со реакции за бруталност особено кон ...

Вандализирана ѕвездата на Трамп на Булеварот на славните во Холивуд

Слободен Печат - 09.06.2020

Ѕвездата на американскиот претседател Доналд Трамп на Булеварот на славните во Холивуд е искршена и врз неа е испишано „Black Lives Matter“ за време на демонстрациите во Лос Анџелес. Според фотографиите објавени на социјалните медиуми демонстраните ...

„Дефинансирањето на полицијата“ е лоша идеја - став на потпретседателот на Херитиџ

Глас на Америка - 09.06.2020

„Дефинансирањето на полицијата“ е навистина лоша идеја. Ова го вели потпретседателот на Фондацијата Херитиџ, Џон Малком, во интервју за украинскиот сервис на Гласот на Америка. Тој вели дека има проблеми во начинот на кој функционира полицијата, но ...

Трамп: Околу 640 американски војници остануваат во КФОР

А1 On - 09.06.2020

Околу 640 американски војници, кои во моментов се дел од КФОР, ќе останат во Косово како дел од силите од околу 4.000, потврди американскиот претседател Доналд Трамп во писмото до спикерот на Претставничкиот дом Ненси Пелоси и до вториот ...

Трамп наскоро повторно ќе држи предизборни митинзи

Курир - 09.06.2020

Во наредните две недели актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп, планира да продолжи да одржува митинзи како дел од кампањата за претседателските избори во ноември, изјави неименуван службеник задолжен за изборната кампања на Трамп.

Трамп во наредните две недели планира да одржува митинзи

Слободен Печат - 09.06.2020

Во наредните две недели актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп, планира да продолжи да одржува митинзи како дел од кампањата за претседателските избори во ноември, изјави неименуван службеник задолжен за изборната кампања на Трамп.

Трамп нема да ја распушта полицијата поради убиството на Флојд

Опсервер - 09.06.2020

Вашингтон, 9 јуни 2020 () – Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека нема да има распуштање на полицијата по повикот за расформирање на службите за спроведување на законот по смртта на Џорџ Флојд, кој беше убиен од полицаец за време на ...

Го чека судбина на диктатор: Американците го споредија Трамп со Слободан Милошевиќ

Точка - 09.06.2020

Американскиот магазин „Атлантик“ пишува дека претседателот Доналд Трамп досега владеел по својот автократски инстинкт и сега го чека судбината на автократите кои го свртиле народот против себе, како што му се случило на Слободан Милошевиќ.

Трамп: Американските трупи остануваат на Косово

Локално - 09.06.2020

Скоро 640 американски војници, кои во моментов се дел од КФОР, ќе останат во Косово како дел од силите, кои бројат околу 4.000 лица, потврди американскиот претседател Доналд Трамп, објави „Гласот на Америка“.

Трамп: Околу 640 американски војници остануваат во КФОР

Опсервер - 09.06.2020

Вашингтон, 9 јуни 2020 () – Околу 640 американски војници, кои во моментов се дел од КФОР, ќе останат во Косово како дел од силите од околу 4.000, потврди американскиот претседател Доналд Трамп во писмото до спикерот на Претставничкиот дом Ненси ...

Трамп наскоро повторно ќе држи предизборни митинзи

Опсервер - 09.06.2020

Вашингтон, 9 јуни 2020 () – Во наредните две недели актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп, планира да продолжи да одржува митинзи како дел од кампањата за претседателските избори во ноември, изјави неименуван службеник задолжен за изборната ...

ШАРЕНА РЕВОЛУЦИЈА ВО САД: Црна боја и пцовки врз ѕвездата на претседателот Трамп во Холивуд

Денешен - 09.06.2020

Ѕвездата на американскиот претседател Доналд Трамп на Патеката на славните во Холивуд, беше вандализирана во протестите против расизмот и полициската бруталност во САД. Тоа се случило завчера, кога 50.000 луѓе протестираа во најпознатиот дел на Лос ...

Трамп: Околу 640 американски војници остануваат во КФОР

Либертас - 09.06.2020

– Околу 640 американски војници, кои во моментов се дел од КФОР, ќе останат во Косово како дел од силите од околу 4.000, потврди американскиот претседател Доналд Трамп во писмото до спикерот на Претставничкиот дом Ненси Пелоси и до вториот ...

Трамп: Околу 640 американски војници остануваат во КФОР

Вечер Прес - 09.06.2020

Околу 640 американски војници, кои во моментов се дел од КФОР, ќе останат во Косово како дел од силите од околу 4.000, потврди американскиот претседател Доналд Трамп во писмото до спикерот на Претставничкиот дом Ненси Пелоси и до вториот ...

Трамп: Нема да има промени во полицијата, 90 проценти од полицајците се одлични луѓе

Точка - 09.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, посочи дека нема да има промена и намалување на буџетот во американската полиција и додаде дека 90 проценти од полицајците се одлични и големи луѓе. Трамп се состана со полицијата во Белата куќа и ги пофали ...

Трамп нема да ја распушта полицијата поради убиството на Флојд

24Инфо - 09.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека нема да има распуштање на полицијата по повикот за расформирање на службите за спроведување на законот по смртта на Џорџ Флојд, кој беше убиен од полицаец за време на приведување.

Трамп наскоро повторно ќе држи предизборни митинзи

24Инфо - 09.06.2020

Во наредните две недели актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп, планира да продолжи да одржува митинзи како дел од кампањата за претседателските избори во ноември, изјави неименуван службеник задолжен за изборната кампања на Трамп.

Ѕвездата на Доналд Трамп во Холивуд, повторно вандализирана

iPortal - 09.06.2020

Ѕвездата на американскиот претседател Доналд Трамп на Патеката на славните во Холивуд, беше вандализирана во протестите против расизмот и полициската бруталност во САД. Тоа се случило завчера, кога 50.000 луѓе протестираа во најпознатиот дел на Лос ...

Трамп нема да ја распушта полицијата поради убиството на Флојд

Локално - 09.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека нема да има распуштање на полицијата по повикот за расформирање на службите за спроведување на законот по смртта на Џорџ Флојд, кој беше убиен од полицаец за време на приведување.

Трамп наскоро повторно ќе држи предизборни митинзи

iPortal - 09.06.2020

Во наредните две недели актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп, планира да продолжи да одржува митинзи како дел од кампањата за претседателските избори во ноември, изјави неименуван службеник задолжен за изборната кампања на Трамп.

Трамп наскоро повторно ќе држи предизборни митинзи

Република - 09.06.2020

Во наредните две недели актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп, планира да продолжи да одржува митинзи како дел од кампањата за претседателските избори во ноември, изјави неименуван службеник задолжен за изборната кампања на Трамп.

Ѕвездата на Доналд Трамп во Холивуд, повторно вандализирана

24Инфо - 09.06.2020

Ѕвездата на американскиот претседател Доналд Трамп на Патеката на славните во Холивуд, беше вандализирана во протестите против расизмот и полициската бруталност во САД. Тоа се случило завчера, кога 50.000 луѓе протестираа во најпознатиот дел на Лос ...

Ѕвездата на Доналд Трамп во Холивуд, повторно вандализирана

Опсервер - 09.06.2020

Лос Анџелес, 9 јуни 2020 () – Ѕвездата на американскиот претседател Доналд Трамп на Патеката на славните во Холивуд, беше вандализирана во протестите против расизмот и полициската бруталност во САД.

Трамп: Нема да има промени во полицијата, 90 отсто од полицајците се одлични луѓе

Н.Македонија - 09.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, посочи дека нема да има промена и намалување на буџетот во американската полиција и додаде дека 90 отсто од полицајците се одлични и големи луѓе. Трамп се состана со полицијата во Белата куќа и ги пофали ...

Трамп наскоро повторно ќе држи предизборни митинзи

MakPress - 09.06.2020

Во наредните две недели актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп, планира да продолжи да одржува митинзи како дел од кампањата за претседателските избори во ноември, изјави неименуван службеник задолжен за изборната кампања на Трамп.

Трамп нема да ја распушта полицијата поради убиството на Флојд

MakPress - 09.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека нема да има распуштање на полицијата по повикот за расформирање на службите за спроведување на законот по смртта на Џорџ Флојд, кој беше убиен од полицаец за време на приведување.

Ѕвездата на Доналд Трамп во Холивуд, повторно вандализирана

MakPress - 09.06.2020

Ѕвездата на американскиот претседател Доналд Трамп на Патеката на славните во Холивуд, беше вандализирана во протестите против расизмот и полициската бруталност во САД. Тоа се случило завчера, кога 50.000 луѓе протестираа во најпознатиот дел на Лос ...

Демократската Партија со иницијатива за длабинска полициска реформа

Глас на Америка - 08.06.2020

Луѓето маршираат и бараат не само промена туку трансформативна промена која ќе стави крај на полициската бруталност и на расното профилирање Керен Бас, ко-спонзор на легислативата Демократите во Конгресот во понеделникот повикаа на најголема реформа ...

Атлантик: Режимот на Трамп почнува да паѓа, исто како тој на Милошевиќ

МКД - 08.06.2020

Најдобар начин да ја сфатиме големината на она што го гледаме е да бараме преседани во странство. За време на своето претседателствување, Доналд Трамп ги задоволуваше своите авторитарни инстинкти - и сега ја доживува заедничката судбина на ...

Реномиран американски магазин го нападна Трамп: Ако вака продолжи го чека судбината на Слободан Милошевиќ

Слободен Печат - 08.06.2020

Американскиот магазин „Атлантик“ пишува дека претседателот на САД, Доналд Трамп досега владеел по својот автократски инстинкт и дека сега го чека судбината која често ги стигнува автократите кога луѓето се вртат против нив, како она што се случи со ...

Доналд Трамп го чека истата судбина како на Слободан Милошевиќ

Репортер - 08.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, со своето досегашно автократско владеење ќе ја доживее истата судбина на Слободан Милошевиќ, пишува српски „ Телеграф “, повикувајќи се на американскиот магазин „Атлантик“.

Демонстрантите бараат „дефинансирање на полицијата“. Што значи тоа?

Глас на Америка - 08.06.2020

Целта не е да се укине полицијата или целосно да се запре нејзиното финансирање, велат поддржувачите. Се бара „стратешка пренамена на ресурсите и одговорноста од полицијата кон локално базирани модели на безбедност, поддршка и превенција“.