TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прогласена вонредна состојба во Сомалија

А1 - 13.01.2007

Вонредна состојба и тримесечно воведување на воениот закон предложени од сомалискиот претседател, денеска ги одобри сомалискиот привремен парламент. Како што денеска соопшти претставник на парламентот, „сомалискиот привремен парламент го одобри законот со кој што се воведува вонредна состојба што ...

Децата војници се кријат по поразот на исламистите во Сомалија

Вест - 13.01.2007

МОГАДИШУ, 13 јануари (АП) - Адирисак Халид Ахмед чистел чевли на пазарот во Могадишу кога му пришол војник од Исламското движење и го викнал да му се придружи. Ахмед, кој имал 16 години, прифатил. Два месеца потоа исламските милитанти беа симнати од МОГАДИШУ, 13 јануари (АП) - Адирисак Халид Ахмед ...

Американците не планираат поголем ангажман

Време - 13.01.2007

ПО ИСПРАЌАЊЕТО СПЕЦИЈАЛЦИ ВО СОМАЛИЈА Американски специјалци се наоѓаат во Сомалија во потрага по герилци на Ал каеда, но САД не планираат поголем ангажман во земјата. Во неодамнешниот американски воздушен напад на засолништа на сомалиски ќелии на Ал каеда, целта на нападот, осомничениот терорист ...

Американците по грешка бомбардирале овчари во Сомалија - 70 мртви

Утрински - 13.01.2007

Мала единица американски војници влегла во јужниот дел од земјата во обид да утврдат кој загинал во нападите ВАШИНГТОН - Најмалку две лица загинаа вчера во борби меѓу владините трупи, кои го чуваат комплексот на сомалискиот претседател, и припадниците на милицијата на воениот лидер кои се обидоа да ...

Воените лидери во Сомалија се согласија да го предадат оружјето

А1 - 12.01.2007

Главните воени лидери во Сомалија се согласија денеска да го предадат оружјето на сомалиската преодна влада и своите борци да ги приклучат кон безбедносните сили, соопшти владиниот портпарол Абдирахман Динари. „Главните воени лидери што контролираа дел од престолнината на Сомалија решија да го ...

Ал Каеда го преживеа американскиот напад во Сомалија

Вест - 12.01.2007

НАЈРОБИ, 12 јануари (Ројтерс) - Американските сили во воздушен напад врз Сомалија не успеале да убијат тројца осомничени високи членови на Ал Каеда, соопшти вчера висок американски претставник. "Се уште трагаме по нив. Ние, Етиопјаните и сите други сакаме да ги изолираме терористите", изјави ...

„Вашингтон пост“ тврди дека американска специјалци биле во јужна Сомалија

Канал5 - 12.01.2007

Американски војници се наоѓаат во јужна Сомалија со цел да ги идентификуваат жртвите што настрадаа во понеделникот при воздушните напади врз терористите на Ал Каеда, објави денеска „Вашингтон пост“. Вашингтон, 12 јануари (МИА) - Американски војници се наоѓаат во јужна Сомалија со цел да ги ...

САД го убиле бомбашот од Кенија и Танзанија

Време - 11.01.2007

ВО НАПАДОТ ВО СОМАЛИЈА Во американскиот воздушен напад во Сомалија извршен завчера бил убиен Фазул Абдула Мухамед, командант на Ал каеда осомничен за терористичките напади врз американските амбасади во африканските држави Кенија и Танзанија во 1998 година.

Цивилни жртви во вториот американски напад врз Сомалија

Утрински - 11.01.2007

Во вторникот се случи и втор воздушен напад во кој загинаа 27 лица МОГАДИШУ - Во американскиот воздушен напад во Сомалија, кој за своја цел ги имаше осомничените членови на Ал Каеда меѓу побегнатите исламистички борци, се убиени голем број луѓе, изјавија во вторникот сомалиски официјални лица.

Нови американски напади врз Ал Каеда во Сомалија

А1 - 10.01.2007

Американските сили денеска продолжија со воздушните напади во јужна Сомалија, кои за цел ги имаат исламистичките борци, но од САД се уште нема никаква потврда за тоа. Жителите на градот Афмадау биле сведоци на два напади во близина на нивниот град, а еден напад имало и на брегот во градот Рас ...

САД ја нападна Ал Каеда во Сомалија, "многу мртви"

Вест - 10.01.2007

Најроби, 10 јануари - Сомалиската привремена Влада вчера потврди дека најмалку 30 лица загинале во воздушниот напад на американската армија врз наводно упориште на припадник на Ал Каеда на југот во Сомалиј Најроби, 10 јануари - Сомалиската привремена Влада вчера потврди дека најмалку 30 лица ...

САД гаѓале исламисти во Сомалија

Време - 10.01.2007

ИСТОЧНА АФРИКА Американската воена морнарица бомбардирала бази на терористичката група Ал каеда во Сомалија, при што бил употребен најмалку еден тешко вооружен авион од типот ац-130, јави новинската агенција АФП. Во нападите била убиена голема група исламисти.

Американците извршија воздушен напад врз Сомалија

Утрински - 10.01.2007

Голем број луѓе загинаа во американскиот воздушен напад врз едно село во јужниот дел на земјата МОГАДИШУ - Во првата директна американска интервенција во сомалиската војна што почна околу Божик, авион „АЦ-130“ во понеделникот доцна попладнето отвори оган врз јужното село Хајо.

Летачка хаубица уништи исламистичко гнездо

Дневник - 10.01.2007

Најубиствениот авион на американските воени сили отвори жесток оган врз исламистичко гнездо во Сомалија и уби „многу луѓе“ во акција за елиминирање осомничен командант на Ал каеда , јави Ројтерс. Во првата директна воена интервенција во Сомалија, по крвавиот крај на американската мировна мисија на ...

Нови напади на американски воени авиони врз цели во јужна Сомалија

Канал5 - 10.01.2007

Силите на САД денеска нанесоа нов воздушен удар во јужниот дел од Сомалија, пренесува МИА. Могадишу, 10 јануари (МИА) - Силите на САД денеска нанесоа нов воздушен удар во јужниот дел од Сомалија, пренесува МИА. Сомалискиот вицепремиер Хусеин Ајдид изјави дека исламистичките екстремисти се вкопале ...

Напади поради стари долгови

Вечер - 10.01.2007

Американски авиони бомбардери вчера ги нападнаа позициите на Ал Каеда во Сомалија при што се загинати околу 30 лица. Цел на нападите биле високи претставници на Ал Каеда кои САД ги бара повеќе години поради нивната организација на нападите врз американските амбасади во Кенија и Танзанија од 1998 ...

Американски напад врз членови на Ал Каеда во Сомалија

А1 - 09.01.2007

Американски борбени авиони нанесоа удари врз членови на Ал Каеда во Сомалија, јавија американските медиуми, повикувајќи се на изјава на неименуван висок претставник на Пентагон. Според Си-Би-Ес, цел на нападите биле високи претставници на терористичката мрежа за источна Африка и активист на Ал ...

Напади на американски воени авиони врз цели во Сомалија

Канал5 - 09.01.2007

Американски борбени авиони нанесоа удари врз членови на Ал Каеда во Сомалија, јавија американските медиуми повикувајќи се на изјава на неименуван висок претставник на Пентагон. Вашинтон, 9 јануари (МИА) - Американски борбени авиони нанесоа удари врз членови на Ал Каеда во Сомалија, јавија ...

Најмалку 30 убиени во американски напад врз база на Ал Каеда

Макфакс - 09.01.2007

Најроби Најмалку 30 луѓе се убиени во американски воздушен напад врз база на Ал Каеда на југот на Сомалија, соопшти денеска сомалиската привремена Влада, пренесуваат агенциите. „Американски борбени авиони нападнаа три села во близина на границата со Кенија“, соопшти портпаролот на сомалиската ...

Американската војска нападна припадници на Ал Каеда во Сомалија

Макфакс - 09.01.2007

Вашингтон Американската војска нападна припадници на терористичката организација „Ал Каеда“ на југот од Сомалија, при што загинале неколку лица. Како што јавија доцна синоќа американските телевизии, нападот бил извршен врз осомничени за бомбашките напади врз американските амбасади во Кенија и ...

Сомалискиот претседател во посета на Могадишу за прв пат по 40 години

Макфакс - 08.01.2007

Могадишу Сомалискиот претседател Абдулахи Јусуф денеска за прв пат по 40 години допатува во главниот град на Сомалија, Могадишу. Како што соопшти портпаролот на Јусуф, Абдирахман Динари сомалискиот претседател „последен пат во Могадишу бил пред 40 години“, додавајќи дека денешната посета била ...