TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Основен суд Скопје 1: Барањата за притвор се без основа

Вест - 14.02.2016

Основниот суд Скопје 1 го отфрли како неосновано барањето на Специјалното обвинителство за определување на мерка притвор на осомничените во случајот "Титаник" што го покрена Специјалното јавно обвинителство.

(ФОТО) ДЕСЕТИНА ПРИЈАВИ ЗА: Миле Јанакиевски и „тајфата“за изборни нерегуларности во 2013 г.

Репортер - 14.02.2016

с министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески е само еден од групата осомничени во првиот предмет „Титаник“ што го процесуираше Специјалното јавно обвинителство, но за него има поднесено уште десетина кривични пријави кои се однесуваат на ...

Титаник: Ќе го победи ли правдата тефтерчето со судии на Јанкулоска

Нова ТВ - 14.02.2016

Помина еден возбудлив, но и тегобен викенд за правдата во Македонија. Во петокот напладне Специјалното јавно обвинителство го обзнани првиот случај „Титаник“. Се покрена првото обвинение за изборни измами кадешто осомничени се осум лица, меѓу кои и ...

Како порано се изрекуваше притвор во Македонија

Репортер - 14.02.2016

Можеби за прв пат во поблиската историја, судот во Скопје ги одби сите 8 барања на специјалното обвинителство за притворање на главните организатори на “Титаник”, обвинети за лажирање на избори, лични карти и матични броеви, како и злоупотреба на ...

Специјалното обвинителство се жали до Судот

Нова ТВ - 14.02.2016

Специјалното обвинителство ги обжали одлуките на судиите на претходна постапка со коишто не се уважи нивното барање за одредување притвор на осомничените за изборни измами во случајот „Титаник“.

Десетина пријави за Миле Јанакиевски и „тајфата“за изборни нерегуларности во 2013 година

Либертас - 14.02.2016

Екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески е само еден од групата осомничени во првиот предмет „Титаник“ што го процесуираше Специјалното јавно обвинителство, но за него има поднесено уште десетина кривични пријави кои се однесуваат на ...

Соопштение од Кривичниот суд во врска со случајот "Титаник"

24 Вести - 13.02.2016

Основниот суд Скопје 1 информираше дека судијата на претходна постапка кој вчера ги распитуваше осомничените за изборна криминализација меѓу кои и градоначалникот на Пустец – Едмонд Темелко и екс-министерот за транспорт Миле Јанакиески не побарал ...

Заврши распитот на осомничените во „Титаник“, се чека одлуката

Алсат-М - 13.02.2016

Неофицијално, од кредибилни извори се дознава дека распитот на сите лица повикани од Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева е завршен. Во моментов се чека на конечната одлука за евентуален ...

Распитот на функционерите на ВМРО ДПМНЕ е завршен, се чека одлука за притвор

Фокус - 13.02.2016

Ако судот сака да остане доследен на судската пракса и ако навистина има докази тогаш притворот е неизбежен затоа што очекувано е дека осомничените и да не можат да ја напуштат државата и да не можат да го повторат делото, иако за брзо ќе има ...

Нема притвор за Јанакиески и за Темелко

Алсат-М - 13.02.2016

Околу 2:30 часот изутринава градоначалникот на Пустец Едмонд Темелко и поранешниот министер, Миле Јанакиески од кривичниот суд си заминаа со цивилно возило. Одлуката на судот не е позната, но сигурно е дека е одбиено барањето на Јанева за ...

Распитот заврши, одлуката на судот непозната!

Deutsche Welle - 13.02.2016

Фактот што двајца од осомничените по распитот заминаа со приватни возила, ги подгреа шпекулациите: дали е одбиено барањето на СЈО за притвор, или на Судот му треба време за да ја донесе одлуката? Рано утрово во Кривичниот суд заврши распитот на лица ...

Нема притвор за Јанакиевски и Темелко, а за другите?

Фокус - 13.02.2016

Сега навистина се отвори прашањето дали на Македонија и треба и специјален суд затоа што многу тешко дека ваквото судство во кое доминира партијата на Груевски и кое и натаму функционира пристрасно ќе успее и ќе настојува да имаат правна завршница ...

ВИДЕО: Како Јанакиески го напушти судот без да одговори на новинарските прашања?

Фокус - 13.02.2016

Камерите на Нова ТВ и на ТВ 21 го уловија Миле Јанакиески, поранешен министер за транспорт и врски, кого Специјалното јавно обвинителство го товари за изборен криминал, како чека ред да даде исказ кај истражен судија, по што рано сабајле, во друштво ...

Осомничените за "Титаник" остануваат на слобода

Телма - 13.02.2016

Во 3.30 рано утринава, судиите на претходна постапка ги напишаа решенијата со кои ги ослободуваат од притвор осомничените во случајот Титаник. Прв од Основниот Суд Скопје 1, каде што цел ден беше на распит, излезе градоначалникот на Пустец, Едмонд ...

Екслузивно видео: Долга ноќ во судот-Миле Јанакиески чека за распит

24 Вести - 13.02.2016

Нема притвор за екс министерот за транспорт Миле Јанаќиевски и за градоначалникот на Пустец Едмонд Темелко. Распитот на дел од осомничените во случајот “Титаник“ заврши околу четири часот утрината.

Нема притвор за осомничените од „Титаник“

ТВ21 - 13.02.2016

Утрово судиите од Основниот суд Скопје, на претходна постапка, ги одбија барањата за притвор на СЈО и напишаа решенијата со кои ги ослободуваат од притвор осомничените во случајот Титаник.

Осомничените за „Титаник“ ќе останат на слобода

Утрински - 13.02.2016

Судиите од Основниот суд Скопје не ги прифатија барањата за притвор на Специјалното обвинителство за осомничените во случајот „Титаник“. Во раните утрински часови од Основниот Суд Скопје 1 прв излезе градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, кој ...

Нема притвор за осомничените во случајот „Титаник“

Дневник - 13.02.2016

Судот не го прифати барањето на специјалното јавно обвинителство за определување мерка притвор за осуммината осомничени за изборни нерегуларности во случајот „Титаник“. Во текот на вчерашниот ден на распит во Основниот суд 1 се јавија четири лица.

Тортевски: Јанакиески и Јанкулоска не можат да го повторат делото, но може да влијаат врз сведоци!

Фокус - 13.02.2016

Познавајќи ја состојбата во судот, нагласува адвокатот, не очекував дека ќе биде одреден притвор на осомничените за изборен криминал во случајот „Титаник“. За прв пат едно јавно обвинителство настапи настапи транспарентно, аргументирано и поднесе ...

Уште незапловен, „Титаник“ удри во судска санта мраз

Deutsche Welle - 13.02.2016

Поради неправосилност на одлуката, јавноста нема увид врз основа на кои аргументи Судот го одбил барањето за изрекување мерка притвор за осум лица. Специјалното обвинителство ќе се жали на одлуката Одбиени се барањата на Специјалното јавно ...

Нема притвор за Јанакиески и Темелко, СЈО најави жалби

Телма - 13.02.2016

По 6 часа минати во кривичниот суд, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиевски си замина со приватно возило. Пристигна во 22 часот, два часа даваше одговори пред судијата на претходна постапка.

Експерите оценуваат дека СЈО има механизам и основ за натамошно гонење

24 Вести - 13.02.2016

Иако судот го одби барањето на Специјалното јавно онбвинителство за притвор на осомничените во случајот „Титаник“, тимот на Катица Јанева има механизам и правна основа слуаите да ги води до крај – оценуваат експертите од адвокатската фела.

Партиски реакции за одлуката на судот да нема притвор

24 Вести - 13.02.2016

Не стивнуваат партиските реакции по одлуката на осомничените во Случајот „Титаник“ да не им се одреди мерката притвор која вчера ја побара Сецијалното Јавно обинителство. По распитот на дел од осомничените Судот утрово објави дека судиите на ...

Груевски: Правосудството не смее да подлегне на политички притисоци

24 Вести - 13.02.2016

Правосудството да одолее на секаков тип на притисоци, побара лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Се обрати пред унијата на млади сили. Презентираше седум нови проекти, но во говорот пред младите мал дел посвети на опозицијата.

ОБНОВЕНО - Нема притвор за распрашаните осомничени од случајот „Титаник“

Вест - 13.02.2016

Судија на претходна постапка кој вчера ги распрашуваше градоначалникот на Пустец Едмонд Темелко, осомничен за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право и поткуп при избори и гласање, поранешниот министер за транспорт и врски Миле ...

СЈО немоќно – За притвор одлучува Судот

ТВ21 - 13.02.2016

Поранешниот јавен обвинител Јован Трпеновски не гледа ништо спорно во одлуката на Основниот суд да го отфрли предлогот на Специјалното Јавно Обвинителство за определување мерка притвор за Миле Јанакиески и Едмонд Темелко, осомничени во случајот ...

Кривичниот суд го одби барањето на СЈО, нема притвор за осомничените во „Титаник“

ТВ21 - 13.02.2016

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески беше на распит во Основниот суд Скопје 1. Преку прозорците од Судот беше забележан како чека на ред да го даде својот исказ. Утрово во 3 часот и 30 минути, судиите од Основниот Суд Скопје 1 ...

СЈО најави жалби, Основниот суд со објаснување

ТВ21 - 13.02.2016

Од Основниот Суд Скопје 1, денеска излегоа со објаснување во врска со синоќешниот распит на обвинетите за изборни манипулации во 2012 година. На распитете беа само тројца од осомничените, меѓу кои екс министерот за транспорт и врски и актуелниот ...

Основен суд Скопје 1: Одбиен предлогот за притвор на осомничените во "Титаник"

Телма - 13.02.2016

Основниот суд Скопје 1 информираше дека судијата на претходна постапка кој вчера ги распитуваше осомничените за изборна криминализација меѓу кои и градоначалникот на Пустец–Едмонд Темелко и екс-министерот за транспорт Миле Јанакиески не побарал ...

Основен Суд 1 не побара притвор за осмничените во „Титаник“, СЈО најави жалба на одлуката

ТВ21 - 13.02.2016

Основниот суд Скопје 1 информираше дека судијата на претходна постапка кој вчера ги распитуваше осомничените за изборна криминализација меѓу кои и градоначалникот на Пустец – Едмонд Темелко и екс-министерот за транспорт Миле Јанакиески не побарал ...

Судот се изјасни за „Титаник“

Алсат-М - 13.02.2016

Основниот суд Скопје 1 информираше дека судијата на претходна постапка кој вчера ги распитуваше осомничените за изборна криминализација меѓу кои и градоначалникот на Пустец – Едмонд Темелко и екс-министерот за транспорт Миле Јанакиески не побарал ...

Најверојатно нема притвор за Јанакиески и Темелко, сеуште нема официјална информација од судот

24 Вести - 13.02.2016

Откако вчера во Ресен беше приведен градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, а вечерта во судот сам се појави и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, утрово нема официјална информација за барањето за нивно притворање.

Се чека одлука за притвор за Темелко, Јанкуловска, Јанакиевски

+инфо - 13.02.2016

Во Кривичниот суд во Скопје заврши распитот на градоначалникот на Пустец Едмонд Темелко, за кого обвинителството бара притвор поради опасност за бегство, а при крај се и распрашувањата на екс министрите Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска како и ...

Судот ги отфрли барањата на СЈО за притвор за Јанкулоска и за Јанакиески

Репортер - 13.02.2016

Основниот суд Скопје 1 ги одби барањата за притвор од Специјалното јавно обвинителство поднесени за поранешните министри Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска. За градоначалникот Едмонд Темелко е одредена мерка да се јавува во судот во Ресен еднаш ...

Истрагата за изборен криминал продолжува. Кој следен ќе одговара пред судиите?

Капитал - 13.02.2016

Специјалното јавно обвинителство објави на својот фејсбук и твитер профил дека веќе се поднесени жалбите на одлуките на Кривичниот суд кој не го уважи барањето да им се одреди притвор на осуммината осомничени за изборен криминал и кражба на изборите.

Одбиен предлогот за притвор на Јанакиески, Јанкулоска и Божиновски биле на патување

Кајгана - 13.02.2016

Основниот суд Скопје 1 го одби предлогот за притвор за градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, на кого му одреди алтернативна мерка еднаш неделно да се јавува во Основниот суд во Ресен, и за поранешниот министер за транспорт и врски, Миле ...

ВИДЕО: За Велија, Љубе, Кежаровски лесно се определуваше притвор, но не и за Миле и Темелко

А1 On - 13.02.2016

Истражниот судија не се „осмели“ и не определи притвор за 8-темина во случајот „Титаник“. Иако се товарат за дела поврзани со изборни измами и фалсификат кои не застаруваат, за злосторничко здружување, сепа нема притвор за екс министрите Јанкулоска ...

Специјалното обвинителство најави жалби за одлуките на судот за „Титаник“

МКД - 13.02.2016

„Кривичниот суд во Скопје засега пропушти да се запише во историјата на Република Македонија. Следуваат жалби!“ – вака реагираше Специјалното јавно обвинителство (СЈО) откако се прошири информацијата дека судот во Скопје го отфрлило нивното барање ...

Судот ги отфрли обвинителните акти на Јанева за Јанкулоска и за Јанакиески

+инфо - 13.02.2016

Основниот суд Скопје 1 денеска соопшти дека се одбиени обвинителните акти и барањето за притвор од Специјалното јавно обвинителство поднесени за поранешните министри Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска.

(ВИДЕО) Долга ноќ во судските простории за екс-министерот Миле Јанакиески

Нова ТВ - 13.02.2016

За поранешниот министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески ова е долга ноќ на распит во Кривичниот суд во Скопје. Судскиот распит за Јанакиески следува откако специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и нејзиниот тим денеска побараа притвор ...

Судот ги отфрли барањата на Јанева за притвор за Јанкулоска и за Јанакиески

+инфо - 13.02.2016

Основниот суд Скопје 1 денеска соопшти дека се одбиени барањата за притвор од Специјалното јавно обвинителство поднесени за поранешните министри Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска. За градоначалникот Едмонд Темелко е одредена мерка да се јавува во ...

Основен суд Скопје 1: Отфрлено барањето за притвор на осомничените во „Титаник“

Нова ТВ - 13.02.2016

Основниот суд Скопје 1 информираше дека судијата на претходна постапка кој вчера ги распитуваше осомничените за изборна криминализација меѓу кои и градоначалникот на Пустец – Едмонд Темелко и екс-министерот за транспорт Миле Јанакиески не побарал ...

Случај „Титаник“: За три лица одбиен притворот за четворица дополнително

Макфакс - 13.02.2016

Градоначалникот на општината Пустец, во соседна Албанија населена со македонско население, Едмонд Темелко, треба да се јавува еднаш неделно во судот во Ресен, како алтернативна мерка за обезбедување, а за три лица меѓу кои и за поранешниот министер ...

Нема притвор за осомничените во Титаник

Р.С.Европа - 13.02.2016

Судот го одби барањето за изрекување мерка притвор за осумтемината лица осомничени во „Титаник“. Специјалното јавно обвинителство ќе ги обжали одлуките на Основниот суд Скопје. Одбиени се барањата на Специјалното јавно обвинителство за мерка ...

Заврши распитот на Темелко и Јанакиески, одлуката на судот неизвесна

Нова ТВ - 13.02.2016

Штотуку заврши распитот во Основниот суд Скопје 1 на екс-министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и градоначалникот на Пустец – Едмонд Темелко. Судските простории прв ги напушти Темелко, кој не даде изјава за медумите, а половина час подоцна, ...

(ВИДЕО) Кривичен суд: Да не се лицитира со имиња на судии, зашто тоа е притисок врз судот

А1 On - 13.02.2016

Основниот суд Скопје 1 ги одби барањата за притвор од Специјалното јавно обвинителство поднесени за поранешниот министер Миле Јанакиески градоначалникот Едмонд Темелко е одредена мерка да се јавува во судот во Ресен еднаш неделно.

СУДОТ ИЗЛЕЗЕ СО ДЕТАЛИ: Барањата за притвор во случајот „Титаник“ се неосновани

Телеграф - 13.02.2016

На распит во судот вчера се јавиле четири лица, меѓу кои и градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко и поранешниот министер за транспорт и врски, додека останатите четири лица не биле во можност да го сторат тоа поради патување Основниот суд Скопје ...

Одбиен предлогот за притвор за Јанакиески- Јанкулоска и Божиновски биле на патување

Макфакс - 13.02.2016

Основниот суд Скопје 1 го одби предлогот за притвор за градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, на кого му одреди алтернативна мерка, еднаш неделно да се јавува во Основниот суд во Ресен, и за поранешниот Министер за транспорт и врски, Миле ...

Како се изрекуваше притвор порано, а како сега

Окно - 13.02.2016

Можеби за прв пат во поблиската историја, судот во Скопје ги одби сите осум барања на специјалното обвинителство за притворање на главните организатори на „Титаник“, обвинети за лажирање на избори, лични карти и матични броеви, како и злоупотреба на ...

Темелко треба да се јавува во Суд, за другите осомничени нема информација

Кајгана - 13.02.2016

По целодневен распит во Основниот суд 1, судијата на претходна постапка донесе решение градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко еднаш неделно да се јавува во судот во Ресен, како еден од осомничените во случајот „Титаник“ за изборни нерегуларности.

Нема притвор за Јанакиески и за Темелко (ВИДЕО)

+инфо - 13.02.2016

Околу 2:30 часот изутринава градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко го напушти кривичниот суд и си заминаа со цивилно возило. Одлуката на судот не е позната, но сигурно е дека е одбиено барањето на Јанева за притвор, објави Алсат-М .

(ВИДЕО) Ноќ во судот: Јанакиевски, Темелко и молк од сите страни

Нова ТВ - 13.02.2016

Некаде пред четири часот изутрина заврши распитот на осомничените во првиот случај кој го отвори Специјалното јавно обвинителство „Титаник“. Единствените лица кои новинарските екипи ги забележаа беа поранешниот министер за транспорт и врски Миле ...

Нема притвор за Јанакиески и Темелко

Репортер - 13.02.2016

Во 3.30 рано утринава, судиите ги напишаа решенијата со кои ги ослободуваат од притвор осомничените во случајот „Титаник“, објави Телма. Поранешниот министер за транспорти врски, Миле Јанакиески, го напушти судот, но не одговараше на упорните ...

ВИДЕО: За Велија, Љубе, Кежаровски лесно се определуваше притвор, но не и за Миле и Темелко

Репортер - 13.02.2016

Истражниот судија не се „осмели“ и не определи притвор за 8-темина во случајот „Титаник“. Иако се товарат за дела поврзани со изборни измами и фалсификат кои не застаруваат, за злосторничко здружување, сепа нема притвор за екс министрите Јанкулоска ...

Миле Јанакиески и Едмонд Темелко си заминаа дома, се чека одлуката на судот

МКД - 13.02.2016

Рано утрово околу 3 часот од зградата на Кривичниот суд во Скопје си заминаа поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и Едмонд Темелко, градоначалникот на македонската општина во Албанија, Пустец.

Секое лошо за некое добро

Репортер - 13.02.2016

Којзнае зошто е ова добро!? Наместо разочараност од одлуката на Основниот суд Скопје 1 да не им одреди мерка притвор на Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески и останатите осомничени, сметам дека има причина за оптимизам.

Заврши распитот на осомничените во „Титаник“, се чека одлуката

Репортер - 13.02.2016

Алсат М ја објави информацијата дека во Основниот суд Скопје 1 заврши распитот на осуммината први пријавени во првата истрага на Специјалното обвинителство. Во моментов се чека на иодлуката.

Секое лошо за некое добро

А1 On - 13.02.2016

Којзнае зошто е ова добро!? Наместо разочараност од одлуката на Основниот суд Скопје 1 да не им одреди мерка притвор на Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески и останатите осомничени, сметам дека има причина за оптимизам.

Темелко треба да се јавува во Суд, за другите осомничени нема официјална информација

Макфакс - 13.02.2016

По целодневен распит во Основниот суд 1, судијата на претхдона постапка донесе решение градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко еднаш неделно да се јавува во судот во Ресен, како еден од осомничените во случајот „Титаник“ за изборни нерегуларности.

Нема притвор за осомничените од Титаник

Р.С.Европа - 13.02.2016

Рано утрината судиите од Основниот суд Скопје на претходна постапка ги одбија барањата за притвор на СЈО и напишаа решенијата со кои ги ослободуваат од притвор осомничените во случајот Титаник.

ВИДЕО: Нема притвор за Јанакиески и Темелко

А1 On - 13.02.2016

Во 3.30 рано утринава, судиите ги напишаа решенијата со кои ги ослободуваат од притвор осомничените во случајот „Титаник“, објави Телма. Поранешниот министер за транспорти врски, Миле Јанакиески, го напушти судот, но не одговараше на упорните ...

Случај „Титаник“: Одбиен притворот за 3 лица, за другите ќе се одлучува дополнително

Кајгана - 13.02.2016

Градоначалникот на општина Пустец, Едмонд Темелко, треба да се јавува еднаш неделно во судот во Ресен, како алтернативна мерка за обезбедување, а за три лица меѓу кои и за поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески е одбиен предлогот ...

(ВИДЕО) Долгата напорна ноќ на Миле Јанакиески

Либертас - 13.02.2016

Порталот Нова објави ново видео од Миле Јанакиески, кој повеќе од шест часа е во Кривичниот суд. Судскиот распит за Јанакиески следува откако специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и нејзиниот тим денеска побараа притвор за осум лица и итно ...

Одбиени барањата за притвор на осомничените во „Титаник“

Фактор - 13.02.2016

Осомничените во акцијата „Титаник“ остануваат на слобода. Дел од медиумите пренесоа дека судиите од Основниот суд Скопје на претходна постапка ги одбиле барањата за притвор на СЈО и ги напишале решенијата со кои ги ослободуваат од притвор ...

(ВИДЕО) Јанакиески по завршувањето на распитот

еМагазин - 13.02.2016

Поранешниот министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески синоќа беше на распит во Кривичниот суд за случајот „Титаник“ , кој го отвори Специјалното јавно обвинителство, кое за него побара мерка притвор. Судот не го прифати оваа барање.

Заврши распитот на осомничените во „Титаник“, се чека одлуката

Либертас - 13.02.2016

Алсат М ја објави информацијата дека во СОновниот суд Скопје 1 заврши распитот на осуммината први пријавени во првата истрага на Специјалното обвинителство. Во моментов се чека на иодлуката.

Нова: Миле Јанакиески си замина игнорирајќи ги новинарските прашања

Либертас - 13.02.2016

Штотуку заврши распитот во Основниот суд Скопје 1 на екс-министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и градоначалникот на Пустец – Едмонд Темелко. Судските простории прв ги напушти Темелко, кој не даде изјава за медумите, а половина час подоцна, ...

(ВИДЕО) Миле Јанакиески повеќе од шест часа во судот

Либертас - 13.02.2016

Тв 21 објави видео од Миле Јанакиески кој вечерва е на распит во Основниот суд скопје 1 како еден од осумтемина први пријавени во првата истрага на Специјалното обвинителство. – Поранешниот Министер за Транспорт и Врски, Миле Јанакиески повеќе од ...

(ФОТО+ВИДЕО) Миле Јанакиески во Основен суд Скопје 1

Либертас - 13.02.2016

Новинарката на Al Jazeera Balkans, Милка Смилевска, на својот Фејсбук профил објави видео од Основниот суд Скопје 1 направено вечерва, каде во моментов поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, дава исказ пред судија на ...

Случај „Титаник“: За три лица одбиен притворот

Тера - 13.02.2016

Градоначалникот на општината Пустец, во соседна Албанија населена со македонско население, Едмонд Темелко, треба да се јавува еднаш неделно во судот во Ресен, како алтернативна мерка за обезбедување, а за три лица меѓу кои и за поранешниот министер ...

(ФОТО) Миле Јанакиески го напушти судот во 3 по полноќ

Бриф - 13.02.2016

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески во 3 часот по полноќ го напушти кривичниот суд по речиси 6 часовен распит. Заедно со својот адвокат го напушти судот и влезе во приватно моторно ...

Кривичниот суд потврди: Одбиени барањата за притвор за Јанакиески и Јанкуловска, Темелко ќе се јавува во суд…

Локално - 13.02.2016

По вчерашниот распит на 8 лица инволвирани во акцијата “Титаник”, Кривичниот суд денеска на прес-конференција соопшти дека, судот ги одбил барањата за притвор од СЈО за екс- министрите Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска, а за Едмонд Темелко е ...

ТИТАНИК: Сослушани Јанакиевски и Темелко – денеска за притворот!

Локално - 13.02.2016

До раните утрински часови траеше распитот во Основниот суд Скопје 1 на екс-министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и градоначалникот на Пустец – Едмонд Темелко. Судските простории прв ги напушти Темелко, кој не даде изјава за медумите, а ...

Осомничените за “Титаник” остануваат на слобода

Бриф - 13.02.2016

Во 3.30 рано утринава, судиите на претходна постапка ги напишаа решенијата со кои ги ослободуваат од притвор осомничените во случајот Титаник. Прв од Основниот Суд Скопје 1, каде што цел ден беше на распит, излезе градоначалникот на Пустец, Едмонд ...

Темелко треба да се јавува во Суд, за другите осомничени нема официјална информација

Тера - 13.02.2016

По целодневен распит во Основниот суд 1, судијата на претходна постапка донесе решение градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко еднаш неделно да се јавува во судот во Ресен, како еден од осомничените во случајот „Титаник“ за изборни нерегуларности.

Случај „Титаник“: За три лица одбиен притворот, за четворица одлучувањето е одложено

Точка - 13.02.2016

Градоначалникот на општината Пустец, Едмонд Темелко, треба да се јавува еднаш неделно во судот во Ресен, како алтернативна мерка за обезбедување, а за три лица меѓу кои и за поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески е одбиен ...

(Фото) Заврши распитот: Нема притвор за Миле Јанакиески и Едмонд Темелко

еМагазин - 13.02.2016

Поранешниот министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески синоќа беше на распит во Кривичниот суд. Според Алсат М тој си заминал од судот без полициска придружба. Ниту тој, ниту неговиот адвокат не кажале каква е одлуката на судот по барањето за ...

ВИДЕО: Јанакиески си замина од судот без да одговори на новинарските прашања

Либертас - 13.02.2016

Поранешниот министер за внатрешни работи Миле Јанакиески некаде после 2:30 часот ја напушти зградата на Основниот суд Скопје 1, заедно со неговиот адвокат, во приватно возило. Тој ги одбегна новинарските прашања.

Одбиен предлогот за притвор за Јанакиески - Јанкулоска и Божиновски биле на патување

Точка - 13.02.2016

Основниот суд Скопје 1 го одби предлогот за притвор за градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, на кого му одреди алтернативна мерка, еднаш неделно да се јавува во Основниот суд во Ресен, и за поранешниот Министер за транспорт и врски, Миле ...

Јанакиески и Темелко, засега, куртулија од „Титаник“

Фактор - 13.02.2016

Ниту Јанакиески, ниту Темелко ниту некој друг од обвинетите во случајот „Титаник“ засега не добил притвор од страна на судот по повеќечасовните испитувања, јави Алсат М. До долго во ноќта трајеа испитувањата во судот.

Партиски реакции за одлуката на судот да нема притвор на обвиненијата од СЈО

Локално - 13.02.2016

Не стивнуваат партиските реакции по одлуката на осомничените во Случајот „Титаник“ да не им се одреди мерката притвор која вчера ја побара Сецијалното Јавно обинителство. По распитот на дел од осомничените Судот утрово објави дека судиите на ...

Алсат: Заврши распитот на осомничените во „Титаник“, се чека одлуката

Локално - 13.02.2016

Неофицијално, од кредибилни извори ТВ Алсат дознава дека распитот на сите лица повикани од Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева е завршен. Во моментов се чека на конечната одлука за евентуален ...

По распитот во суд Јанакиески и Темелко заминаа дома

Република - 13.02.2016

Миле Јанакиески, поранешниот министер за транспорт и врски и Едмонд Темелко, градоначалникот на Пустерц, Албанија по распитот во основниот суд Скопје 1 заминаа дома. Распитот траеше до околу три часот наутро.

Најверојатно нема притвор за Јанакиески и Темелко, официјално уште нема информација од судот

Либертас - 13.02.2016

Откако вчера рано наутро во 5 часот во Ресен беше приведен градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, а вчера вечерта во судот сам се појави и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, утрово нема официјална информација за барањето ...

Сите осуммина за кои е побаран притвор вечерва се повикани во судот кај двајца судии

Либертас - 13.02.2016

Ако се цени според должината на исказот на Едмонд Темелко од Пустец кој цел ден е во канцеларијата на судиите за претходна постапка, приведен како дел од групата која учествувала во изборен фалсификат, тогаш претстои целоноќен маратон со испрашување.

ВИДЕО: За Велија, Љубе, Кежаровски лесно се определуваше притвор, но не и за Миле и Темелко

Локално - 13.02.2016

Истражниот судија не се „осмели“ и не определи притвор за осум лица во случајот „Титаник“, како што бараше Специјалната јавна обвнителка. Иако се товарат за дела поврзани со изборни измами и фалсификат кои не застаруваат, за злосторничко здружување, ...

Како порано се изрекуваше притвор во Македонија

Либертас - 13.02.2016

Можеби за прв пат во поблиската историја, судот во Скопје ги одби сите 8 барања на специјалното обвинителство за притворање на главните организатори на “Титаник”, обвинети за лажирање на избори, лични карти и матични броеви, како и злоупотреба на ...

Нема притвор за осомничените од Титаник

Локално - 13.02.2016

Рано утрината судиите од Основниот суд Скопје на претходна постапка ги одбија барањата за притвор на СЈО и напишаа решенијата со кои ги ослободуваат од притвор осомничените во случајот Титаник.

(ВИДЕО) Без одговор на новинарските прашања Јанакиески замина од судот!

Фактор - 13.02.2016

Нешто пред 03 ч по полноќ екс министерот за труд и социјала кој е еден од осомничените во истрагата која ја започна Специјалното јавно обвинителство, го напушти Основниот суд придружуван со адвокатскиот тим.

Се уште нема официјални информации за исходот по сослушувањето за “Титаник”

Кумановски м. - 13.02.2016

По целодневен распит во Основниот суд 1, судијата на претходна постапка донесе решение градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко еднаш неделно да се јавува во судот во Ресен, како еден од осомничените во случајот „Титаник“ за изборни нерегуларности, ...

Темелко треба да се јавува во Суд, за другите осомничени нема официјална информација

Точка - 13.02.2016

По целодневен распит во Основниот суд 1, судијата на претходна постапка донесе решение градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко еднаш неделно да се јавува во судот во Ресен, како еден од осомничените во случајот „Титаник“ за изборни нерегуларности.

Заврши распитот на осомничените во „Титаник“, се чека одлуката

МК News - 13.02.2016

Алсат М ја објави информацијата дека во Основниот суд Скопје 1 заврши распитот на осуммината први пријавени во првата истрага на Специјалното обвинителство. Во моментов се чека на и ...

(ВИДЕО) Миле Јанакиески ја чека одлуката на судот за притвор

Бриф - 13.02.2016

Еден од обвинетите во предметот „Титаник“ ,поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески сеуште е во Во Кривичниот суд во Скопје каде даваше исказ. Специјалното обвинителство побара од судот да одреди притвор за вкупно осуммина ...

Миле Јанакиески се појави на распит

24 Вести - 12.02.2016

Миле Јанакиески по целодневното чекање се појави на распит. Фотографијата од неговото доаѓање во судот го објави Ал-Џазира. Пристигнувањето на екс-министерот за транспорт и врски се чекаше цел ден, а се уште нема информации дали се појавила и ...

Екс-министерот Јанакиески на распит во Суд

ТВ21 - 12.02.2016

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, даде исказ пред судија на предистражна постапка, пренесе Al Jazeera Balkans . Според првичните најави, во Судот на распит се и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана ...

Сѐ уште трае распитот на Јанакиески

Алсат-М - 12.02.2016

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, во моментов е на распит во Кривичниот суд во Скопје. Претходно исказ дал и градоначалникот на општина Пустец, Едмонд Темелко. Судските распити за нив следуваат откако СЈО денеска побара ...

Топ тема: Притворањето на осомничениот може да трае и до 15 дена

Телма - 12.02.2016

Адвокатите кои вечерва беа гости во Топ тема велат дека според новиот закон за кривична постапка, осомничените за кои специјалното обвинителство побара притвор, не мора да се појават пред судија во претходна постапка.

Сите осуммина за кои е побаран притвор се повикани во судот кај двајца судии

Фокус - 12.02.2016

Осомничените не се приведени со полиција, туку се само повикани. Пракса која власта на ВМРО ДПМНЕ ја имаше сменето и секогаш апсеше помпезно- со специјалци и медиуми. Ако се цени според должината на исказот на Едмонд Темелко од Пустец кој цел ден е ...

Никој не знае каде се Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска?

24 Вести - 12.02.2016

Нема одговор на мобилните телефони за поранешните министри Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески за коментар за кривичните пријави и барањата за притвор кои против нив ги поднесе специјалното јавно обвинителство.

Едмонд Темелко во моментов е на распит пред судија за предистражна постапка

Телма - 12.02.2016

Градоначалникот на општина Пустец, Едмонд Темелко во моментов е на распит пред судија за предистражна постапка. Од одлуката на судијата ќе зависи дали ќе му биде изречена мерка притвор како што бара Специјалното обвинителство.

Едмонд Темелко во моментов е на распит пред истражен судија

Фокус - 12.02.2016

По распитот, судијата на предистражна постапка ќе треба да одлучи дали ќе му одреди мерка притвор на осомничениот градоначалник, како што побара Специјалното јавно обвинителство. Градоначалникот на општина Пустец, Едмонд Темелко, во моментов е на ...

Јанакиески во моментов е на распит, Јанкулоска чека ред

Фокус - 12.02.2016

Адвокатот на Едмонд Темелко побарал да не му биде одредена мерка притвор како што побара Специјалното обвинителство, туку таа да се замени со мерка куќен притвор и одземање на пасошот. Откако заврши распитот на градоначалникот на Пустец, Едмонд ...

Миле Јанакиески на распит во Кривичниот суд Скопје 1

Телма - 12.02.2016

Поранешниот министер за транспот и врски Миле Јанакиески во 21 часот влезе на распит во Кривичниот суд во Скопје. Тој е втор, од осомничените кој денеска се појавува пред судија во предходна постапка.

ФОТО Миле Јанакиески во судот

Фокус - 12.02.2016

Пред малку Al Jazeera Balkans објави фотографија од судксите ходници на која може да се види поранешниот министер за транспорт и врски Миле… Пред малку Al Jazeera Balkans објави фотографија од судксите ходници на која може да се види поранешниот ...

Темелко на распит во Кривичниот суд

Макфакс - 12.02.2016

Градоначалникот на албанската општина Пустец, Едмонд Темелко, кој има двојно државјанство, во петокот попладне е доведен во Скопје на распит пред судија за предистражна постапка. Темелко е приведен во петокот рано изутрина во Ресен на барање на ...

Гужва во судот, распитот на Темелко заврши, во тек е распитот на Јанакиески, чекаат Јанкуловска, Божиновски...

МКД - 12.02.2016

Во моментов во Кривичниот суд во Скопје тек е распитот на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески. Тука се и поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, секретарот на Владата Кирил Божиновски и другите обвинети ...

Плусинфо: Јанакиевски се наоѓа во скопската резиденцијата на една источно-европска земја

Репортер - 12.02.2016

Јанакиевски во моментов е засолнет во скопската резиденција на една источно-европска земја, од која се надева на заштита, пренесе порталот Плусинфо. Порталот ја негираше информацијата дека осомничените во аферата „Титаник“, Миле Јанакиевки и Гордана ...

Јанкулоска на распит, следен Јанакиески

А1 On - 12.02.2016

Поранешниот министер за внатрешни работи Гордана Јанкулоска е вториот осомничен во „Титаник“, кој што се наоѓа на распит. Се очекува да биде распрашан и поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески.

Јанкуловска во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ го чека Груевски, Кирил Божиновски бил на распит

Репортер - 12.02.2016

Поранешниот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Кирил Божиновски, еден од осомничените во аферата „Титаник“. бил на распит во Специјалното јавно обвинителство, пренесува порталот Плусинфо. Гордана Јанкуловска, според информациите кои ги пренесе ...

Едмонд Темелко на распит пред судија за предистражна постапка

+инфо - 12.02.2016

Градоначалникот на општина Пустец, Едмонд Темелко во моментов е на распит пред судија за предистражна постапка, јавува Телма . Од одлуката на судијата ќе зависи дали ќе му биде изречена мерка притвор како што бара Специјалното обвинителство.

Јанкулоска на распит, следен Јанакиески

Репортер - 12.02.2016

Поранешниот министер за внатрешни работи Гордана Јанкулоска е вториот осомничен во „Титаник“, кој што се наоѓа на распит. Се очекува да биде распрашан и поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески.

Миле Јанакиески на распит во Кривичниот суд

Нова ТВ - 12.02.2016

фото: Al Jazeera Balkans Екс-министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, влезе на распит во Кривичниот суд во Скопје. Освен него, денеска во судот исказ дал и градоначалникот на општина Пустец, Едмонд Темелко.

Јанакиевски на распит во Основен суд Скопје 1

+инфо - 12.02.2016

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, моментално е на распит пред судија на претходна постапка во Основниот суд Скопје 1, јавува Мета . Новинарите кои чекаат пред судот не го забележаа Јанакиески кога влегол во судот, но како ...

Судот во наредните 24 часа треба да одговори на барањето на Јанева за притворот на осумтте лица

МКД - 12.02.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) утрово до Судот предложи мерка притвор против осум лица, кои се осомничени за десет кривични дела поврзани со изборни манипулации, а се дел од акцијата „Титаник“.

ТЕМЕЛКО УАПСЕН: По наредба на Јанева приведен градоначалникот на Пустец

Телеграф - 12.02.2016

Како што соопштија денеска од специјалното јавно обвинителство, во рамки на случајот „Титаник“ поднесено е барање за притвор на осум лица, а едно лице утрово било изведено на распит пред судот Градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, утрово бил ...

Миле Јанакиески на распит во Кривичниот суд во Скопје

А1 On - 12.02.2016

Поранешниот министер за транспот и врски, Миле Јанакиески, вечерва се појави на распит во во Кривичниот суд во Скопје, се гледа од сликата на Al Jazeera Balkans. Специјалното обвинителство побара од судот да одреди притвор за вкупно осуммина ...

Миле Јанакиески на распит во Основен суд Скопје 1

Р.С.Европа - 12.02.2016

Екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески влегол на распит во Кривичниот суд во Скопје, а освен него, денеска во судот исказ дал и градоначалникот на општина Пустец, Едмонд Темелко, јавуваат медиумите.

Јанакиески на распит во Кривичниот суд во Скопје (ФОТО)

МКД - 12.02.2016

Al Jazeera Balkans објави фотографија од ходниците на Кривичниот суд во Скопје, каде вечерва на распит е бившиот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески. Во Кривичниот суд заврши распитот и на градоначалникот на албански Пустец, Едмонд ...

Јанакиевски се наоѓа во скопската резиденцијата на една источно-европска земја

+инфо - 12.02.2016

Не се точни информациите дека осомничените во аферата „Титаник“, Миле Јанакиевки и Гордана Јанкуловска се наоѓаат во амбасадата на република Бугарија и таму бараат начин да ја напуштат земјата, дознава Плус инфо од добро известени извори.

Кирил Божиновски бил на распит, Јанкуловска била во седиштето на ДПМНЕ и го чекала Груевски

+инфо - 12.02.2016

Поранешниот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Кирил Божиновски, еден од осомнилчените во аферата „Титаник“. бил на распит во Специјалното јавно обвинителство. Распитот поминал без инцидент, дознава Плусинфо.

(ФОТО) Влегувањето на Миле Јанакиески во Основен суд Скопје 1

Репортер - 12.02.2016

Новинарката на Al Jazeera Balkans, Милка Смилевска, на својот Фејсбук профил објави фотографија од Основниот суд Скопје 1 направена вечерва, каде во моментов поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, дава исказ пред судија на ...

Јанкуловска на распит, а и на Миле му текна да дојде

+инфо - 12.02.2016

Плусинфо неофицијално дознава дека поранешната министеркја за внатрепни работи Гордана Јанкуловска во моментов е на распот во Специјалното јавно обвинителство, во врска со аферата „Титаник“.

Вуиќ: Очекувам притвор за сите за кои е поднесена пријава во предметот „Титаник“

Репортер - 12.02.2016

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески во 21 часот влезе на распит во Кривичниот суд во Скопје. Тој е втор, од осомничените кој денеска се појавува пред судија во предходна постапка.

Миле Јанакиески на распит во Кривичниот суд

Фактор - 12.02.2016

Главните осомничени за изборен криминал во случајот „Титаник” во моментов се на распит во Кривичниот суд во Скопје. Откако заврши распитот на градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, во моментов поранешниот министер за транспорт и врски, Миле ...

Вуиќ: Очекувам мерка притвор за сите за кои е поднесена пријава во предметот „Титаник“

Либертас - 12.02.2016

Поранешниот министер за транспот и врски Миле Јанакиески во 21 часот влезе на распит во Кривичниот суд во Скопје. Тој е втор, од осомничените кој денеска се појавува пред судија во предходна постапка.

ФОКУС: Јанакиески во моментов е на распит, Јанкулоска чека ред

Локално - 12.02.2016

Додека медиумите калкулираат со рокови околу распитот на осомничените , неделникот Фокус објави дека во моментов во Судот се пристигнати Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски и останатите обвинети за злосторничко здружување и ...

Едмонд Темелко на распит во Основниот суд Скопје 1

Локално - 12.02.2016

Градоначалникот на општина Пустец, Едмонд Темелко, кој е еден од осомничените во акцијата на Специјалното јавно обвинителство наречена „Титаник“, во моментов е пред судија на претходна постапка, потврдуваат за „Мета“ од Основниот суд Скопје 1.

Јанакиески во моментов е на распит, Jанкулоска чека ред

Либертас - 12.02.2016

Откако заврши распитот на градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, во моментов поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, дава исказ пред судија на предистражна постапка, пренесува Фокус.

(ФОТО) Миле Јанакиески во Основен суд Скопје 1

Либертас - 12.02.2016

Во моментов поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, дава исказ пред судија на предистражна постапка, пренесе Фокус. Истражниот судија до утре наутро ќе реши дали на осомничените ќе им одредни мерка притвор.

Јанакиески и Јанкулоска не креваат на телефон-каде ли се!

Локално - 12.02.2016

Нема одговор на мобилните телефони за поранешните министри Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески за коментар за кривичните пријави и барањата за притвор кои против нив ги поднесе специјалното јавно обвинителство, пренесува 24Вести.

(ФОТО) Миле Јанакиески во Основен суд Скопје 1

Бриф - 12.02.2016

Новинарката на Al Jazeera Balkans, Милка Смилевска, на својот Фејсбук профил објави фотографија од Основниот суд Скопје 1 направена вечерва, каде во моментов поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, дава исказ пред судија на ...

Јанкуловска во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ го чека Груевски, Кирил Божиновски бил на распит

Либертас - 12.02.2016

Поранешниот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Кирил Божиновски, еден од осомничените во аферата „Титаник“. бил на распит во Специјалното јавно обвинителство, пренесува порталот Плусинфо. Гордана Јанкуловска, според информациите кои ги пренесе ...

Плусинфо: Кирил Божиновски бил на распит, Јанкуловска била во седиштето на ДПМНЕ и го чекала Груевски

Локално - 12.02.2016

Поранешниот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Кирил Божиновски, еден од осомничените во аферата „Титаник“. бил на распит во Специјалното јавно обвинителство. Распитот поминал без инцидент, објави Плусинфо.

Едмонд Темелко на распит во Кривичниот суд

Точка - 12.02.2016

Градоначалникот на албанската општина Пустец, Едмонд Темелко, кој има двојно државјанство, во петокот попладне е доведен во Скопје на распит пред судија за предистражна постапка. Темелко е приведен во петокот рано изутрина во Ресен на барање на ...

Вуиќ: Очекувам мерка притвор за сите за кои е поднесена пријава во предметот „Титаник“

Бриф - 12.02.2016

Поранешниот министер за транспот и врски Миле Јанакиески во 21 часот влезе на распит во Кривичниот суд во Скопје. Тој е втор, од осомничените кој денеска се појавува пред судија во предходна постапка.

Миле Јанакиески донесен на распит во Кривичниот суд Скопје

Локално - 12.02.2016

Поранешниот министер за транспот и врски Миле Јанакиески во 21 часот влезе на распит во Кривичниот суд во Скопје, јави тжТВ Телма Тој е втор, од осомничените кој денеска се појавува пред судија во предходна постапка.

Јанкуловска е на распит кај Катица, Јанакиески ќе се појави по неа

Либертас - 12.02.2016

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска во моментов е на распот во Специјалното јавно обвинителство, во врска со аферата „Титаник“, пренесува Плусинфо повикувајќи се на неофицијални извори.

(ФОТО) Јанакиески сѐ уште на распит во Кривичниот суд

Фактор - 12.02.2016

Al Jazeera Balkans објави фотографија ходниците на Кривичниот суд во Скопје, на која може да се види поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески. Освен Јанакиевски, кој во моментов се уште е на распит, денеска беа во судот беа повикани ...

Градоначалникот на Пустец на распит кај истражен судија

Фактор - 12.02.2016

На барање на Специјалното јавно обвинителство, градоначалникот на Пустец е изведен а распит пред судија за предистражна постапка. Едмонд Темелко е еден осомничените во случајот „Титаник” за злосторничко здружување со цел местење на изборите, кој ...

(ФОТО)Миле Јанакиески во ходникот на Кривичниот суд

Локално - 12.02.2016

Ал Џезаира-Балканс објави фотографија од внатрешноста на Кривичниот суд во Скопје, каде вечерва на распит поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески. Пред него со распит заврши градоначалникот на Пустец Едмонд Темелко.

Плусинфо: Јанакиевски се наоѓа во скопската резиденцијата на една источно-европска земја

Либертас - 12.02.2016

Јанакиевски во моментов е засолнет во скопската резиденција на една источно-европска земја, од која се надева на заштита, пренесе порталот Плусинфо. порталот ја негираше информацијата дека осомничените во аферата „Титаник“, Миле Јанакиевки и Гордана ...

Сите осуммина за кои е побаран притвор се повикани во судот кај двајца судии

МК News - 12.02.2016

Осомничените не се приведени со полиција, туку се само повикани. Судот има ангажирано двајца судии, едниот е од организиран криминал. Она што се знае е дека одбраната на повиканите ја води адвокатот Никола Додевски.

Миле Јанакиески на распит во Кривичниот суд

Тера - 12.02.2016

Поранешниот министер за транспот и врски Миле Јанакиески во 21 часот влезе на распит во Кривичниот суд во Скопје. Тој е втор, од осомничените кој денеска се појавува пред судија во предходна постапка.