TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Не се впуштајте во пречекорување на уставните овластувања

Вест - 16.02.2002

СПИКЕРОТ СТОЈАН АНДОВ МУ ДЕЛИ ЛЕКЦИИ НА ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА Должни сте да го потпишете указот за прогласување на законот за пратеници, и не слушајте ги разните експерти бидејќи тие не се носители на јавна функција и за нивниот збор и мислење не сносат никаква одговорност, "Како претседател на ...

Трајковски се премисли и ќе го потпише контроверзниот Закон

Утрински - 16.02.2002

По заканите за поведување постапка за импичмент на претседателот ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Шефот на државава Борис Трајковски се откажа од намерата да стави вето на контроверзниот Закон за пратеници и најверојатно во идната недела, а можеби уште в понеделник ќе го потпише указот за неговото прогласување.

Борис ќе се бори пред Уставниот суд

Дневник - 16.02.2002

ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА ЌЕ ГО ПОТПИШЕ УКАЗОТ НА ЗАКОНОТ ЗА ПРАТЕНИЦИ Откако ќе стави параф на указот, Трајковски веднаш ќе покрене постапка пред Уставниот суд за да го оспори контроверзниот закон Шефот на државата Борис Трајковски во вторник најверојатно ќе го потпише законот за пратеници и ќе ја одбегне ...

Андов демантира дека му испратил ултиматум на Трајковски

А1 - 15.02.2002

„Вчера со писмо одоговорив на дописот, кој завчера ми го испрати претседателот“, изјави денеска спикерот, обидувајќи се да објасни, дека впрочем, тој вчера не му испратил ултиматум на Трајковски дека доколку не го потпишпе указот на конторвиезниот закон за пратеници, ќе се соочи со постапка за ...

Претседателот видел нов закон за пратеници, па смеел да го блокира

Дневник - 15.02.2002

ДЕБАТА ДАЛИ ТРАЈКОВСКИ ГО ПРЕКРШИЛ УСТАВОТ Професорите Фрчкоски и Давитковски, наспроти својот колега од Правниот факултет, професорот Шкариќ, тврдат дека Трајковски имал право да го одбие законот иако бил усвоен втор пат Ова е нов закон, различен од претходната верзија на законот за пратеници, па ...

Андов со ултиматум до Трајковски

А1 - 14.02.2002

Претседателот на собранието Стојан Андов денеска напладне, како што дознава А1, ултимативно побарал од шефот на државата да го потпише указот на законот за пратеници или во спротивно Трајковски ќе се соочи со покренување на постапка за импичмент.

Ќе расправа ли собранието за ревизорските извештаи

А1 - 14.02.2002

„Не е работа на парламентот да гони криминалци. Државава има полиција и обвинител и тие треба да си ја бркаат работа“, изјави за А1 претседателот на собранието Стојан Андов. Пратеникот Никола Поповски се сомнева дека јавниот обивинител Ставре Џиков, кој за време на целиот свој мандат одел само на ...

Борис Трајковски го прекршува Уставот?!

Дневник - 14.02.2002

ПРАВНИ ЕКСПЕРТИ ПРЕДУПРЕДУВААТ Претседателот бил должен да го потпише указот за прогласување на Законот за пратеници и не смеел да се впушта во оценување на неговата содржина, тврдат експертите Одбивајќи да го потпише указот за прогласување на Законот за пратеници, кој вторпат го усвои Собранието ...

Предлагачот лут на претседателот, а граѓаните — на пратениците

Дневник - 14.02.2002

ПО ОДБИВАЊЕТО НА ТРАЈКОВСКИ ДА ГО ПОТПИШЕ ЗАКОНОТ ЗА ПРАТЕНИЦИ На граѓаните не им се допаѓа законот со кој пратениците си обезбедија големи и незаслужени привилегии Пратениците треба прво да мислат за народот, а потоа за себе - ако не гласавме ние за нив, тие немаше ни да бидат во Собранието.

По четири години собраниска расправа за работењето на Народната банка

А1 - 13.02.2002

Веќе четири години Собранието не расправало за годишните извештаи за работењето на Народната банка, иако парламентот е единствената институција надлежна за контрола врз работењето на оваа институција. Пратениците за последен пат јавно дебатирале за работењето на монетраната власт во мај 1998-та ...

Андов: Ние, не сме чевли и костум, па народот да не менува кога ќе посака

Вест - 13.02.2002

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СОБРАНИЕТО СМЕТА ДЕКА НА МАКЕДОНИЈА НЕ И СЕ ПОТРЕБНИ ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ Се знае, изборите се на четири години и има да се трпи, порача спикерот Андов, а неговите либерали го повикаа СДСМ сериозно да размисли за понудата на ВМРО-ДПМНЕ за враќање во Владата "Ние не сме за една или ...

Изборите ќе ги распишам на 19 септември

Вест - 13.02.2002

Ако лидерите на поголемите парламентарни партии наскоро не се договарат за датумот на предвремените избори, тогаш нема никаква причина редовните избори да не се распишат на 19 септември, а до 19 ноември да се конституира новиот состав на Собранието, вели спикерот на македонскиот законодовен дом ...

Трајковски не го потпишува законот за пратеници

Вест - 13.02.2002

ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА НЕ ГИ ПАРАФИРА ПРИВИЛЕГИИТЕ НА НАРОДНИТЕ ИЗБРАНИЦИ Шефот на државата смета дека станува збор за нов предлог, во кој се вметнати суштински измени Претседателот на Македонија Борис Трајковски дефинитивно нема намера да го потпише законот за пратеници, иако има уставна обврска да ...

Трајковски не го потпиша законот за пратеници

Утрински - 13.02.2002

Скандалозниот Закон за парламентарците по втор пат наиде на пречка во кабинетот на претседателот Претседателот Борис Трајковски нема да го потпише указот за прогласување на скандалозниот Законот за пратеници! Оваа одлука вчера ја соопшти Кабинетот на шефот на државата, со образложение дека ова не е ...

Во Македонија не е можно либанско сценарио во парламентот

Утрински - 13.02.2002

Спикерот Андов вели доколку нема предвремени избори, редовните ќе ги распише на 19 септември Сашко Димевски "Во Македонија не е возможно да се реализира либанско сценарио", истакна на вчерашната средба со новинарите спикерот на парламентот, Стојан Андов.

Трајковски не даде дозвола за пратеничките привилегии

Дневник - 13.02.2002

Закон за пратениците Трајковски не даде дозвола за пратеничките привилегии Претседателот Борис Трајковски нема да го потпише законот за пратениците. Најголем пропуст во овој закон е тоа што околу 300 вработени во собраниските стручни служби се изедначени во правата со пратениците во Собранието, ...

Кој крчка "либанско сценарио" за Македонија?

Дневник - 13.02.2002

избори Андов вели дека ќе ги распише изборите на 19 септември Претседателот на Собранието, Стојан Андов, вчера ги отфрли обвинувањата на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски дека подготвува некакво "либанско сценарио", според кое е можно овој собраниски состав и владејачката коалиција да останат на ...

Трајковски не го потпишува законот за пратеници

А1 - 12.02.2002

Претседателот Борис Трајковски не го потпишува законот за пратеници бидејќи смета дека пред него е доставен нов законски текст и од тие причини тој има право да не го стави потписот на таков документ, наведуваат високи извори од кабинетот на шефот на државата.

Андов изборите ќе ги распише на 19-ти септември

А1 - 12.02.2002

Во пресрет на утрешниот состанок на партиските лидери кај претседателот Трајковски, од кој се очекува политичка одлука околу терминот за одржување на парламентарните избори, претседателот на собранието Стојан Андов ја објаснува правната и уставна логика според која тој изборите ќе ги распише на ...

СДСМ треба да се врати во власта

Утрински - 11.02.2002

Андов за телевизија Ирис ШТИП - "На Македонија не и се потребни предвремени избори. Тие, во ваква состојба ништо нема да решат, нема да помогнат. Со нив само уште повеќе ќе се продлабочи поделеноста меѓу македонските политички партии, посебно сега кога не се исполнети целите кои ги имаме за ...