TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Обама - неодговорни се постапките на „Викиликс“

Телма - 12.12.2010

Американскиот претседател Барак Обама првпат упати критики за објавувањето на американските доверливи документи на Интернет страницата „Викиликс“.

Документарец за „Викиликс“

Mnogoo - 12.12.2010

Од почетокот на ова лето, шведската телевизија снимаше документарец за моментално најпосетуваната страница на интернет - „Викиликс“.

Обама првпат упати критики за објавувањето на документите на „Викиликс“

Алфа - 12.12.2010

Американскиот претседател Барак Обама првпат упати критики за објавувањето на американските доверливи документи на Интернет страницата „Викиликс“.

Обама првпат упати критики за објавувањето на документите на „Викиликс“

Сител - 12.12.2010

Американскиот претседател Барак Обама првпат упати критики за објавувањето на американските доверливи документи на Интернет страницата „Викиликс“.

ВикиЛикс:Американските дипломати во 2005 погрешиле кој ќе биде избран за Папа

Канал5 - 12.12.2010

Американските дипломати и тајните служби во 2005 имале погрешна проценка кој ќе биде избран за поглавар на Римокатоличката црква по смртта на папата Јован Павле Втори, објави верската информативна ...

И од Обама стигнаа критики за „Викиликс“

Кирилица - 12.12.2010

Американскиот претседател Барак Обама првпат упати критики за објавувањето на американските доверливи документи на Интернет страницата „Викиликс“ Критиките на обама се дадени во телефонските ...

„Викиликс“: САД сакале да отворат разузнавачки центар во Каталонија

Сител - 12.12.2010

Американската амбасада во Мадрид предложила отворање разузнавачки центар во Барселона, главниот град на шпанската покраина Каталонија, со цел за борба против „главниот центар на радикалните ...

Обама: Делувањето на Викиликс е за жалење

Курир - 12.12.2010

Американскиот претседател Барак Обама денес пред лидерите на Турција и Мексико, Реџеп Таип Ердоган и Фелипе Калдерон, рече дека делувањето на „Викиликс“ е за жалење.

“Викиликс“: САД сакале отворање на разузнавачки центар во Барселона

Нетпрес - 12.12.2010

Амбасадата на САД во Мадрид центар во Барселона предложила отворање на разузнавачки центар. Целта била борба “против главниот центар на радикалните исламистички активности“.

Викиликс самба (Видео)

Inpress - 12.12.2010

Лос Анџелес, 12. декември 2010 (ИНПРЕС) Најчесто споменуваната интернет страна последниве денови Викиликс ги инспирираше „Соник Дисобедијенс” да ја направат песната „Викиликс самба“ која стана ...

Билт: „Викиликс“ и штети на дипломатијата

А1 - 11.12.2010

Министерот за надворешни работи на Шведска Карл Билт оцени дека објавувањето дипломатските преписки од страна на Викиликс штети на решавањето на меѓународните конфликти.

Свет - Хакери ги нападнаа компаниите непријатели на Викиликс

Вест - 11.12.2010

ЛОНДОН, 11 декември (Ројтерс) - Сајбер активистите кои ги напаѓаат компаниите што ги сметат за непријатели на Викиликс, вчера сакаа да го блокираат веб сајтот на фирмата за онлајн плаќање ...

Викиликс дневна доза

Н.Македонија - 11.12.2010

- Главниот државен обвинител на Хрватска, Младен Бајиќ, во јануари годинава на американски дипломат му соопштил дека против поранешниот премиер Иво Санадер се води истрага за неколку случаи на ...

Американците ја јадат Европската дипломатија

Н.Македонија - 11.12.2010

Викиликс е во нова фаза - стилско-јазична. Откако светската јавност им се изначуди на забелешките на американските дипломати, сега преминува во фаза на стилско-јазична анализа.

Папата сакал Турција да остане надвор од ЕУ

Идивиди - 11.12.2010

Лондон, 11 декември 2010 (МИА) - Папата сакал муслиманска Турција да остане вон Европската унија, а ватикански дипломати лобирале врз венецуелскиот претседател Хуго Чавес и настојувале формулацијата ...

Билт: „Викиликс“ и штети на дипломатијата

Алфа - 11.12.2010

Министерот за надворешни работи на Шведска Карл Билт оцени дека објавувањето дипломатските преписки од страна на Викиликс штети на решавањето на меѓународните конфликти.

Според ’Викиликс’ Папата сакал Турција да остане надвор од ЕУ

Алсат-М - 11.12.2010

Папата сакал муслиманска Турција да остане вон Европската унија, а ватикански дипломати лобирале врз венецуелскиот претседател Хуго Чавес и настојувале формулацијата „христијански корени“ на Европа ...

Викиликс: Папата не ја сака Турција во ЕУ

Кирилица - 11.12.2010

Папата сакал муслиманска Турција да остане вон Европската унија, а ватикански дипломати лобирале врз венецуелскиот претседател Хуго Чавес и настојувале формулацијата „христијански корени“ на Европа ...

Билт: „Викиликс“ и штети на дипломатијата

Сител - 11.12.2010

Министерот за надворешни работи на Шведска Карл Билт оцени дека објавувањето дипломатските преписки од страна на Викиликс штети на решавањето на меѓународните конфликти.

Викиликс: Папата сакал Турција да остане надвор од ЕУ

Сител - 11.12.2010

Папата сакал муслиманска Турција да остане вон Европската унија, а ватикански дипломати лобирале врз венецуелскиот претседател Хуго Чавес и настојувале формулацијата „христијански корени“ на Европа ...

Викиликс: Папата сакал Турција да остане надвор од ЕУ

Курир - 11.12.2010

Папата Бенедикт Шеснаесетти сакал муслиманска Турција да остане надвор од Европската Унија. Покрај ова, ватикански дипломати лобирале врз венецуелскиот претседател Хуго Чавес и настојувале ...

Билт: „Викиликс“ го отежнува решавањето на меѓународните конфликти

Курир - 11.12.2010

Карл Билт, министерот за надворешни работи на Шведска оцени дека објавувањето дипломатските преписки од страна на Викиликс штети на решавањето на меѓународните конфликти.

Очекувано - Мајкл Мур ќе снима филм за основачот на Викиликс

Inpress - 11.12.2010

Лос Анџелес, 11. декември 2010 (ИНПРЕС) Мајкл Мур, режисерот кој е познат по своите документарни филмови на социјално-политички теми планира да направи филм за основачот на Викиликс Џулијан Асанж.

Што е ВИКИЛИКС?

Интелект - 10.12.2010

Викиликс (Wikileaks), популарната интернет страница која со денови го тресе светот, е длабок, добро снабден извор на доверливи владини документи е токму тоа – непрофитабилна медиумска организација ...

Свет - Врбувале деца за секс-забави

Време - 10.12.2010

Американска приватна компанија за обука на авганистанската полиција врбувала млади авганистански момчиња за секс-забави, пишува во еден од тајните американски документи објавени од „викиликс“.

Пилај: Со финансискиот притисок се прави цензура на Викиликс

Р.С.Европа - 10.12.2010

Високиот комесар за човекови права во Обединетите Нации Нави Пилај денеска изрази загриженост поради притисокот врз приватните компании да ги стопираат финансиските услуги за интернет страната ...

Викиликс - за истрагата против Иво Санадер

Р.С.Европа - 10.12.2010

Главниот државен обвинител на Хрватска, Младен Бајиќ во јануари годинава на американски дипломат му кажал дека против поранешниот премиер Иво Санадер се води истрага за неколку случаи на корупција, ...

Балканликс по урнекот на Викиликс

Р.С.Европа - 10.12.2010

Аналогно на сајтот Викиликс од Бугарија е отворен сајт што се вика Балканликс, а во него се објавени стенограми од затворени седници на парламентарни комисии, енергетски договори и извештаи на ...

Нападнати „Виза“ и „Мастеркард“

Утрински - 10.12.2010

Њујорк - Откако хакери го нападнаа сајтот на компанијата за кредитни картички „Мастеркард“ поради нејзините чекори против „Викиликс“, сега нов хакерски напад го блокира и сајтот на компанијата за ...

Саркози не разликува „Викиликс“ од „Википедија“

Утрински - 10.12.2010

Париз - На состанок одржан кон крајот на ноември францускиот претседател Никола Саркози направи „индикативен“ лапсус, пишува францускиот неделник „Окован патор“.

„Викиликс“ - Санадер бил под истрага уште од јануари

Телма - 10.12.2010

Главниот државен обвинител на Хрватска, Младен Бајиќ во јануари годинава на американски дипломат му кажал дека против поранешниот премиер Иво Санадер се води истрага за неколку случаи на корупција, ...

Русија очекува НАТО да ги објасни извештаите на Викиликс

Алфа - 10.12.2010

Кремљ очекува објаснување од НАТО за извештајот на Викиликс за плановите на Алијансата за заштита на балтичките земји од Русија, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави во ...

Бугарите добија свој Балканликс

Идивиди - 10.12.2010

Софија, 10 декември 2010 (МИА) - Аналогно на сајтот Викиликс од Бугарија е отворен сајт што се вика , а во него се објавени стенограми од затворени седници на парламентарни комисии, енергетски ...

Саркози не ги разликува „Викиликс“ и „Википедија“

МРТ - 10.12.2010

На состанок одржан кон крајот на ноември, францускиот претседател Никола Саркози направи „индикативен“ лапсус, пишува францускиот неделник „Окован патор“.

„Викиликс“: Санадер бил под истрага од јануари

Сител - 10.12.2010

Главниот државен обвинител на Хрватска, Младен Бајиќ во јануари годинава на американски дипломат му кажал дека против поранешниот премиер Иво Санадер се води истрага за неколку случаи на корупција, ...

„Викиликс“: Санадер бил под истрага од јануари

Кирилица - 10.12.2010

Главниот државен обвинител на Хрватска, Младен Бајиќ во јануари годинава на американски дипломат му кажал дека против поранешниот премиер Иво Санадер се води истрага за неколку случаи на корупција, ...

Бугарите добија свој Балканликс

Сител - 10.12.2010

Аналогно на сајтот Викиликс од Бугарија е отворен сајт што се вика Балканликс, а во него се објавени стенограми од затворени седници на парламентарни комисии, енергетски договори и извештаи на ...

„Балканликс“ - бугарски „Викиликс“

Кирилица - 10.12.2010

Аналогно на сајтот Викиликс од Бугарија е отворен сајт што се вика Балканликс, а во него се објавени стенограми од затворени седници на парламентарни комисии, енергетски договори и извештаи на ...

Санадер бил под истрага од јануари

МРТ - 10.12.2010

Главниот државен обвинител на Хрватска, Младен Бајиќ во јануари годинава на американски дипломат му кажал дека против поранешниот премиер Иво Санадер се води истрага за неколку случаи на корупција, ...

Бугарите добија свој Балканликс

МРТ - 10.12.2010

Аналогно на сајтот Викиликс од Бугарија е отворен сајт што се вика Балканликс, а во него се објавени стенограми од затворени седници на парламентарни комисии, енергетски договори и извештаи на ...

Хаг: Уапсен симпатизер на Викиликс

Нетпрес - 10.12.2010

Холандската полиција уапсила шеснаесетгодишно момче поради сомнеж дека било вмешано во нападот на веб-страниците на “Мастеркарт” и “Виза”, а за кој се претпоставува дека го извршиле симпатизери на ...

Им „протече“ и на Бугарите

Курир - 10.12.2010

Бугарите си направија свој „Балканликс“, кој е инспириран од глобално познатиот „Викиликс“ и кој има иста функција како него- ќе објавува тајни документи од Бугарија.

Хакерите од Викиликс ќе ја објават комплетната GMail и Yahoo база

Inpress - 10.12.2010

Лондон, 10. декември 2010 (ИНПРЕС) По објавувањето на многу тајни на американската тајна демократија, хакерите кои го поддржуваат Викиликс најавија дека ќе ја објават комплетната GMail и Yahoo база ...

Хакери го нападнаа сајтот на „Виза“

А1 - 09.12.2010

Откако хакери го нападнаа сајтот на компанијата за кредитни картички „Мастеркард“, заради нејзините чекори против „Викиликс“, сега нов хакерски напад го блокира и сајтот на компанијата за кредитни ...

Саркози не ги разликува „Викиликс“ и „Википедија“

VOX - 09.12.2010

На состанок одржан кон крајот на ноември, францускиот претседател Никола Саркози направи „индикативен“ лапсус, пишува францускиот неделник „Окован патор“.

Пакистан објави лажни Викиликс документи

Оn.net - 09.12.2010

Во повеќе пакистански медиуми се појавија лажни Викиликс депешеа, во кои индиските генерали се споредени со Слободан Милошевиќ а индиската Влада е обвинета за таен сојуз со хиндуистичките ...

Хакерска група „Анонимус“ регрутира „армија“ на „Викиликс“

VOX - 09.12.2010

Кибер војната медју компаниите кои одбија да имаат бизнис врски со „Викиликс“ и Интернет активистите кои се нарекуваат неговата „армија“, се интензивира во последните 24 часа, откако на „антивикиликс ...

„Викиликс“ со своја Интернет страница и во Србија

Телма - 09.12.2010

Интернет страницата „Викиликс“, која објавува тајни документи од што се засегнати многу влади во светот, има свој домен и во Србија. Сајтот wikileaks.org.rs е регистриран во градот Топола.

Словенија во одбрана на „Викиликс“

Телма - 09.12.2010

Одборот за надворешна политика на словенечкиот Парламент денеска изрази загриженост поради обидите за оневозможување на дејствувањето на основачот на „Викиликс“ и на новинарите кои ја пренесуваат ...

Поддршка за „Викиликс“ - хакери ги нападнаа сајтовите на „Виза“ и „Мастеркард“

Алфа - 09.12.2010

Непозната хакерска група која го поддржува „Викиликс“ ги нападна сајтовите на компаниите за кредитни картички „Виза“ и „Мастеркард“ како одмзада за нивната одлука да ги блокираат плаќањата за сајтот ...

„Викиликс“ со документи од амбасадата на САД во Скопје

Mnogoo - 09.12.2010

„Викиликс“ за прв пат објави документи кои потекнуваат од амбасадата на Соединетите Американски Држави во Скопје. Едниот документ потекнува од 2006 година и е разговор помеѓу поранешниот премиер на ...

Викиликс

Н.Македонија - 09.12.2010

Некои од преписките на Викиликс се крајно духовити. Други, пак, се потрезвени и укажуваат на вистината, која горе-долу сите ја знаеме: владите се шпионираат меѓусебно, едни влади лажат други влади и, ...

Викиликс и со српски домен

Кантар - 09.12.2010

Кон многубројните домени на Викиликс, кои што никнуваат ширум светот, деновиве се појави и домен во Србија, кој што е регистриран на сајтот wikileaks.org.rs пренесе Фонет.

Викиликс може да се регистрира кај нас?

Алсат-М - 09.12.2010

Поради хакерските напади и блокади речиси секојдневно во сајбер просторот никнуваат нови веб-страници на Викиликс во разни земји, кои за кратко време се отстрануваат поради содржината која ја нудат.

Шведска ја потврди поддршката за кандидатурата на Србија за ЕУ

SETimes - 09.12.2010

БЕЛГРАД, Србија -- Министерот за надворешни работи, Вук Јеремиќ, и неговиот шведски колега, Карл Билт, во средата (8-ми декември) во Белград се согласија дека 2011 година ќе биде клучна за ...

По „Мастеркард“, хакерски напади и на сајтот на „Виза“

Кирилица - 09.12.2010

Откако хакери го нападнаа сајтот на компанијата за кредитни картички „Мастеркард“, заради нејзините чекори против „Викиликс“, сега нов хакерски напад го блокира и сајтот на компанијата за кредитни ...

Хакери го нападнаа сајтот на „Виза“

Сител - 09.12.2010

Откако хакери го нападнаа сајтот на компанијата за кредитни картички „Мастеркард“, заради нејзините чекори против „Викиликс“, сега нов хакерски напад го блокира и сајтот на компанијата за кредитни ...

Хакери го нападнаа сајтот на „Виза“

МРТ - 09.12.2010

Откако хакери го нападнаа сајтот на компанијата за кредитни картички „Мастеркард“, заради нејзините чекори против „Викиликс“, сега нов хакерски напад го блокира и сајтот на компанијата за кредитни ...

ВикиЛикис во акција: САД во Авганистан врбувале деца за машки проститутки

Канал5 - 09.12.2010

ВикиЛикс не мирува. Нови и можеби најшокантни документи досега, објави интернет сајтот на Џулијан Асанж, овој пат во врска со американската мисија во Авганистан.

Саркози не ги разликува „Викиликс“ и „Википедија“

Кирилица - 09.12.2010

На состанок одржан кон крајот на ноември, францускиот претседател Никола Саркози направи „индикативен“ лапсус, пишува францускиот неделник „Окован патор“ - Наместо да го осуди „Викиликс“, ...

Расмусен: Односите меѓу НАТО и Русија се подобруваат

Кирилица - 09.12.2010

НАТО соопшти дека неговите односи со Русија се подобруваат и покрај објавените доверливи американски документи на „Викиликс“ за планот на Алијансата за одбрана на балтичките држави Дипломатските ...

Москва претпазлива за НАТО по откривањето тајни документи од Викиликс

Сител - 09.12.2010

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изрази сомневање за искреноста на НАТО по објавените документи од Викиликс дека Алијансата има план за заштита на Литванија, Летонија и Естонија од ...

Вицепремиерот на Боливија ги објави документите од Викиликс

Курир - 09.12.2010

Тајните документи од „Викиликс“, на својата интернет страница ги објави вицепремиерот на Боливија – Алваро Гарсија Линера.

„Виза“ нападната од хакери

Курир - 09.12.2010

Интернет страницата на компанијата за кредитни картички „Виза“, е блокирана поради хакерски напад. Засега „Виза“ не дава коментар за нападот.

Србија е на добар пат да стане членка на ЕУ, став на министерот за надворешни работи на Шведска

Канал 77 - 09.12.2010

Министерот за надворешни работи на Шведска, Карл Билт, во Белград изјавил дека Србија остварила голем напредок во поглед на европските интеграции, иако сеуште постојат некои нерешени прашања.

Викиликс: Нови документи за НЛО

Нетпрес - 09.12.2010

Доверливи дипломатски депешеа од амбасадата на Соединетите Американски Држави кои наскоро ќе бидат објавени, содржат нови детали за непознати летачки објекти – НЛО, тврди основачот на Викиликс, ...

За Саркози „Викиликс“ и „Википедија“ е исто

Курир - 09.12.2010

Францускиот претседател, Никола Саркози направи „индикативен“ лапсус, на состанок одржан кон крајот на ноември, пишува францускиот неделник „Окован патор“.

Викиликс и со српски домен

Макфакс - 09.12.2010

Кон многубројните домени на Викиликс, кои што никнуваат ширум светот, деновиве се појави и домен во Србија, кој што е регистриран на сајтот vikilea..

Кршење на кодексот на лицемерието

Оn.net - 08.12.2010

Умберто Еко: Што направи Викиликс? Аферата Викиликс има двојна вредност. Од една страна излегува дека тоа е лажен скандал, скандал кој само изгледа како скандал, наспроти лицемерното опкружување во ...

Пентагон: Поради „Викиликс’“ државите помалку соработуваат со САД

Алфа - 08.12.2010

Портпаролот на американското Министерство за одбрана Дејвид Лапан изјави дека откако Интернет страницата „Викиликс“ почнала да објавува класифицирани дипломатски документи, странските земји го ...

„Виза“, и „Мастеркард“ ги замрзнаa сите исплати на „Викиликс“.

Алфа - 08.12.2010

По водечката компанија во Велика Британија за кредитни картички „Виза“, и „Мастеркард“ денеска ги замрзна сите исплати на „Викиликс“.

Билт ќе го посети Белград

SETimes - 08.12.2010

БЕЛГРАД, Србија -- Шведскиот министер за надворешни работи, Карл Билт, во среда (8-ми декември) пристигнува во Белград, за да се состане со српскиот колега Вук Јеремиќ, Тие се очекува да разговараат ...

„Викиликс“: Алжир дозволил американски разузнавачки летови од јануари годинава

Сител - 08.12.2010

Алжир се согласил од јануари оваа година за американски разузнавачки летови над негова територија врз објекти на северноафриканскиот огранок на терористичката мрежа Ал Каеда, се наведува во ...

Блокирани сметките на „Викиликс“

Курир - 08.12.2010

Сите исплати на „Викиликс“ се замрзнати, истакнаа вчера од водеачката компанија во Велика Британија за кредитни картички „Виза“, појаснувајќи дека компанијата води истрага за тоа како функционира ...

Билт: Голем напредок на Србија во евроинтеграциите

Нетпрес - 08.12.2010

Министерот за надворешни работи на Шведска, Карл Билт, денес во Белград изјавил дека Србија остварила голем напредок во поглед на европските интеграции, иако сеуште постојат некои нерешени прашања.

Сметките на „Викиликс“ блокирани и од „Мастеркард“

Курир - 08.12.2010

По водечката компанија во Велика Британија за кредитни картички „Виза“, и „Мастеркард“ денеска ги замрзна сите исплати на „Викиликс“.

Турција ќе тужи американски дипломати

Курир - 08.12.2010

Турција формира посебна комисија која ќе погдотвува тужба против американски дипломати. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган формира посебна комисија која ги истражува правните можности за поднесување ...

Викиликс го отрива тајниот живот на муслиманската златна младина: изобиле на секс, дрога и алкохол

eReporter - 08.12.2010

Најновите документи што ги објави Викиликс го откриваат тајниот ноќен живот на привилигираната младина во Саудиска Арабија, кој спротивно на нивното конзервтивно учење е се само не чесен.

Викиликс: Американска компанија подведувала момчиња за полициски секси забави

Макфакс - 08.12.2010

Вработени во американска приватна компанија, која ги обучувала авганистанските регрути за полицијата, подведувале момчиња за ветераните, а тие чест..

Викиликс најавува дека во новите документи ќе објави бројни тајни за НЛО

Макфакс - 08.12.2010

Доверливите дописи од амбасадата на САД кои наскоро ќе бидат објавени содржат нови детали за неидентификувани летечки објекти (НЛО), тврди основачо..

Викиликс: САД и НАТО планирале да го одбранат Балтичкиот регион од Русија

Deutsche Welle - 07.12.2010

САД и НАТО разработувале планови за одбрана на Балтичките држави од Русија, покажува најновиот американски дипломатски доверлив документ, објавен од сајот Викиликс.

САД го осудија Викиликс за објавувањето стратегиски локации

Р.С.Европа - 07.12.2010

Официјален Вашингтон ја осуди интернет страницата Викиликс за објавувањето на тајната листа на локации во целиот свет кои САД ги сметаат како критични за нивната национална безбедност.

Викиликс: НАТО со повеќе војници на Балтикот

Р.С.Европа - 07.12.2010

Во најновите тајни документи на американскта дипломатија што се појавија на Викиликс се наведува дека по кратката војна меѓу Русија и Грузија во 2008 година, НАТО ги проширил плановите за одбрана на ...

Москва збунета од плановите на НАТО за одбрана на три балтички земји

Телма - 07.12.2010

Москва е збунета од плановите на НАТО, откриени од „Викиликс“, да ја обезбеди дополнителната одбрана на Литванија, Летонија и Естонија од евентуалната руска закана, соопшти денеска извор од руското ...

Викиликс: САД и НАТО планирале да го одбранат Балтичкиот регион од Русија

Алсат-М - 07.12.2010

САД и НАТО разработувале планови за одбрана на балтичките држави од Русија, покажува најновиот американски дипломатски доверлив документ, објавен од сајот Викиликс.

Москва е збунета од плановите на НАТО за одбрана на балтичките земји

Алсат-М - 07.12.2010

Москва е збунета од плановите на НАТО, откриени од „Викиликс“, да ја обезбеди дополнителната одбрана на Литванија, Летонија и Естонија од евентуалната руска закана, соопшти денеска извор од руското ...

Русија ќе бара од НАТО да го повлече планот за Балтикот

Форум - 07.12.2010

Русија ќе побара од НАТО да отстапи од својот таен план, според кој би ги бранела трите балтички држави од воен напад, изјави рускиот претставник во НАТО, Дмитриј Рогозин Во доверливите депеши што ги ...

Во Чешка се подготвува копија на „Викиликс“

Кирилица - 07.12.2010

Чешката пиратска партија (ЧПС) се подготвува на интернет да објави доверливи материјали на чешките министерства и со тоа ја изразува поддршката на веб сајтот „Викиликс“ на австралискиот хакер Џулијан ...

Викиликс: САД и НАТО планирале да го одбранат Балтичкиот регион од Русија

Кирилица - 07.12.2010

САД и НАТО разработувале планови за одбрана на балтичките држави од Русија, покажува најновиот американски дипломатски доверлив документ, објавен од сајот Викиликс Во документот, објавен од весникот ...

Однесувањето на Викиликс е неодговорно и криминално, смета поранешниот шеф на Форин Офисот Рифкин

МРТ - 07.12.2010

Поранешниот британски министер за надворешни работи Малколм Рифкин, го нарече „неодговорно и на границата од криминално“ однесувањето на Викиликс и неговата најнова контроверзна одлука да се ...

САД и НАТО планирале да го одбранат Балтичкиот регион од Русија

МРТ - 07.12.2010

САД и НАТО разработувале планови за одбрана на балтичките држави од Русија, покажува најновиот американски дипломатски доверлив документ, објавен од сајот Викиликс.

Викиликс: САД и НАТО планирале да го одбранат Балтичкиот регион од Русија

Сител - 07.12.2010

САД и НАТО разработувале планови за одбрана на балтичките држави од Русија, покажува најновиот американски дипломатски доверлив документ, објавен од сајот Викиликс.

Москва збунета од плановите на НАТО за одбрана на балтичките земји

Кирилица - 07.12.2010

Москва е збунета од плановите на НАТО, откриени од „Викиликс“, да ја обезбеди дополнителната одбрана на Литванија, Летонија и Естонија од евентуалната руска закана, соопшти денеска извор од руското ...

Пентагон: Поради „Викиликс’“ државите помалку соработуваат со САД

Сител - 07.12.2010

Портпаролот на американското Министерство за одбрана Дејвид Лапан изјави денеска, дека откако Интернет страницата „Викиликс“ почнала да објавува класифицирани дипломатски документи, странските земји ...

Чешка со свој „Викиликс“

Курир - 07.12.2010

Во Чешка се подготвува копија на серверот „Викиликс“ -кој ќе објави доверливи владини документи. Чешката пиратска партија (ЧПС) се подготвува на интернет да објави доверливи материјали на чешките ...

Тајна стратегија на западната воена алијанса

Нетпрес - 07.12.2010

Лондонски Гардијан, еден од петте светски весници кои ексклузивно ја објавија информацијата за Викиликс, денеска пишува за тајните планови на НАТО за одбрана на источните делови во Европа од Русија.

Не толку злобни истекувања

Окно - 07.12.2010

Аферата WikiLeaks има двократна вредност. Од една страна, излезе како застарен скандал, скандал кој се чини дека е скандал само затоа што ги прикажува кулисите на дволичноста која постои меѓу ...

Викиликс – НАТО сакал да ги заштити балтичките земји од Русија

Макфакс - 07.12.2010

Северо-атлантската воена алијанса изработила планови за заштита на трите балтички држави од закана од Русија, се истакнува во дипломатските преписк..

Викиликс: За Србија невозможно да влезе во ЕУ без да го признае Косово

Макфакс - 07.12.2010

Министерството за надворешни работи на Франција побарало од администрациите на САД и ЕУ, заеднички да и стават до знаење на Србија дека не е можно ..

Русија ќе бара од НАТО да го повлече планот за Балтикот

Макфакс - 07.12.2010

Русија ќе побара од НАТО да отстапи од својот таен план, според кој би ги бранела трите балтички држави од воен напад, изјави рускиот претставник в..

Викиликс - САД спречиле Србин да продава снајпери во Јемен

Inpress - 07.12.2010

Вашингтон, 7. декември 2010 (ИНПРЕС) Дипломатските депеши кои ги објави веб-порталот Викиликс кои појаснуваат како американската влада се трудела да ја спречи продажбата на оружје во одредени делови ...

Протече листа со значајни објекти за САД

BBC - 06.12.2010

Долга листа клучни објекти низ светот кои САД ги сметаат како клучни за нивната национална безбедност, се објавени од Викиликс.

Груевски: Немаме проблем со вистината на Викиликс

BBC - 06.12.2010

Викиликс и бранувањата во светот кои ги предизвика интернет старницата беа меѓу прашањата кои колегите од српската радио и телевизијата Б 92 му ги поставија на македонскиот премиерт Никола Груевски ...

Викиликс објави листа со загрозени објекти

Deutsche Welle - 06.12.2010

Оспоруваната интернет платформа Викиликс на интернет објави листа со објекти, кои од агол на американските власти претставуваат можни цели за напад.

Викиликс забранети за читање

Оn.net - 06.12.2010

И покрај фактот што многу доверливи дипломатски информации веќе се јавно објавени, администрацијата на Обама на државните службеници им наредила да не читаат такви документи.

Викиликс - Клучни инфраструктурни места во светот

Р.С.Европа - 06.12.2010

Викиликс објави американска тајна листа на клучни инфраструктурни места во светот за кои Вашингтон смета дека се витални за американската национална безбедност.

Викиликс: „Карл Билд е средно голем пес“

VOX - 06.12.2010

Американски дипломати го ценат шефот на шведската дипломатија како способен, почитуван во Шведска и со мрежа на контакти која импонира.

“Однесувањето на Викиликс е неодговорно и криминално“

VOX - 06.12.2010

Поранешниот британски министер за надворешни работи Малколм Рифкин, го нарече „неодговорно и на границата од криминално“ однесувањето на Викиликс и неговата најнова контроверзна одлука да се ...

Викиликс ги попиша “болните точки“ на САД

Оn.net - 06.12.2010

Рудник за кобалт во Конго, фабрика за производство на змиски противотров во Австралија и Фабрика за инсулин во Данска и Германија, се дел од долгата листа на објекти во светот кои што САД ги смета за ...

„Викиликс“ - тајни и лаги

Утрински - 06.12.2010

Најновото обелоденување на информации од „Викиликс“ нуди фасцинантен увид во работата на американскиот Стејт департмент.

Кинески дисиденти ќе го продолжат делото на „Викиликс“

Дневник - 06.12.2010

Група кинески дисиденти најавија дека в година ќе отворат сопствена веб-страница по угледот на контроверзниот „Викиликс“ за да разоткриваат тајни на властите во Пекинг и така да се борат за ...

„Викиликс“ објави список на објекти од витално значење за САД

Алфа - 06.12.2010

Сајтот „Викиликс“ објави доверлив список со објекти под опасност низ целиот свет, што САД сакаат да ги зачуваат од терористички напади, бидејќи нивната загуба, според Стејт департментот, значително ...

"Викиликс" во нуклеарен бункер

ЗаЗабава - 06.12.2010

Моментално најпопуларниот веб-сајт на светот "Викиликс" мораше да пронајде решение откако Амазон го избриша... ... од своите сервери.

Викиликс е доказ дека работиме

Н.Македонија - 06.12.2010

На државната секретарка на САД Хилари Клинтон падна товарот да ги намали штетите од објавувањето на доверливите дипломатски документи.

Викиликс продолжува со објавување доверливи инфорамции

Алсат-М - 06.12.2010

Како што своевремено американскиот претседател Џорџ Буш за неколку држави од светот рече дека се Оски на злото, денеска од интернет страницата Викиликс на ист начин му враќаат на Вашингтон.

ВикиЛикс објави список со објекти витални за американската безбедност

Канал5 - 06.12.2010

Сајтот „ВикиЛикс“ објави доверлив список со објекти под опасност низ целиот свет, што САД сакаат да ги зачуваат од терористички напади, бидејќи нивната загуба, според Стејт Департментот, значително ...

„Викиликс“ објави список на објекти во опасност

Сител - 06.12.2010

Сајтот „Викиликс“ објави доверлив список со објекти под опасност низ целиот свет, што САД сакаат да ги зачуваат од терористички напади, бидејќи нивната загуба, според Стејт департментот, значително ...

Србија била известена од САД за објавувањето на документите од Викиликс, според висок српски функцио

МРТ - 06.12.2010

Политичкиот директор во српското Министерство за надворешни работи Борислав Стефановиќ изјави дека САД и укажале на Србија дека Викиликс ќе објави тајни американски дипломатски документи.

„Викиликс“ објави извадоци од говорот на претседателот Кенеди во обид да го заштити објавувањето дов

МРТ - 06.12.2010

Интернет страницата „Викиликс“ ја заштити одлуката да одбрани илјадници доверливи американски дипломатски документи, објавувајќи на Твитер профилот линк кој води до извадоци од говорот на ...

„Карл Билд е средно голем пес“

МРТ - 06.12.2010

Американски дипломати го ценат шефот на шведската дипломатија како способен, почитуван во Шведска и со мрежа на контакти која импонира.

„Викиликс“ објави список на објекти во опасност , што САД сакаат да ги заштитат од терористички напа

МРТ - 06.12.2010

Сајтот „Викиликс“ објави доверлив список со објекти под опасност низ целиот свет, што САД сакаат да ги зачуваат од терористички напади, бидејќи нивната загуба, според Стејт департментот, значително ...

Американски дипломат: „Карл Билд е средно голем пес“

Кирилица - 06.12.2010

Американски дипломати го ценат шефот на шведската дипломатија како способен, почитуван во Шведска и со мрежа на контакти која импонира.

САД ја известиле Србија за објавувањето на документите од Викиликс

Кирилица - 06.12.2010

Политичкиот директор во српското Министерство за надворешни работи Борислав Стефановиќ изјави дека САД и укажале на Србија дека Викиликс ќе објави тајни американски дипломатски документи Стефановиќ ...

Рифкин: Однесувањето на Викиликс е неодговорно и криминално

Кирилица - 06.12.2010

Однесувањето на Викиликс е неодговорно и криминално, смета поранешниот шеф на Форин Офисот, Рифкин Поранешниот британски министер за надворешни работи Малколм Рифкин, го нарече „неодговорно и на ...

Викиликс објави список на објекти во опасност

Вечер Прес - 06.12.2010

Долг список на важни објекти во светот што САД ги опишува како објекти од витално значење за национална безбедност на Соединетите Држави протече вчера на страницата Викиликс.

Викиликс: „Карл Билд е средно голем пес“

Курир - 06.12.2010

Средно голем пес со држење на еден голем пес, се наведува во забелешките на американскиот дипломат, обајвени на Викиликс.

Викиликс објави список на објекти од витално значење за САД

Нетпрес - 06.12.2010

Долг список на важни објекти ширум светот, кои Соединетите Американски Држави ги опишуваат како објекти од големо значење за нивната национална безбедност, обелоденет е денеска на интернет страницата ...

“Ди Велт“: Викиликс објави список на потенцијални терористички цели

Нетпрес - 06.12.2010

Викиликс објави список на инфраструктурни објекти низ светот, кои од гледна точка на безбедносните служби на САД, можат да станат цел на терористички напади, пишува “Ди Велт“, пренесува Нетпрес.

САД ја известиле Србија дека ќе бидат објавени тајни документи од Викиликс

Курир - 06.12.2010

Политичкиот директор во српското Министерство за надворешни работи Борислав Стефановиќ изјави дека САД и укажале на Србија дека Викиликс ќе објави тајни американски дипломатски документи.

САД ќе ја реконструира дипломaтската служба

Нетпрес - 06.12.2010

Официјален Вашингтон се подготвувал за сеопфатна реконструкција на својата дипломатска служба. Исто така, се планирало и преместување на дипломатите, кои биле идентификувани во интернет дипломатските ...

Обама е поголема закана од Викиликс

Курир - 06.12.2010

Американскиот дипломат Џон Болтон изјави, дека Интернет страницата „Викиликс“ со објавувањето на доверливите документи на американската дипломатија и нанесе штета на САД, но поголема закана од тоа е ...

Викиликс објави список со најзначајните објекти за САД

Макфакс - 06.12.2010

Викиликс денеска објави список на објекти низ целиот свет за кои САД смета дека се од клучно значење за американската безбедност. Как..

Затворена швајцарската жиро-сметка на основачот на Викиликс

Макфакс - 06.12.2010

Подружница на швајцарската пошта, компанијата ПостФинанс ја затвори сметка на основачот на сајтот Викиликс Џулијан Aсанж, со образложение дека..

Чешката Партија на пиратите подготвува чешки Викиликс

Макфакс - 06.12.2010

Чешката Партија на пиратите реши по примерот на Викиликс да објави на интернет доверливи документи на чешката дипломатија и други министерства..

Викиликс - Клинтон го опишува Путин како куклар зад сцената

Inpress - 06.12.2010

Вашингтон, 6. декември 2010 (ИНПРЕС) Рускиот премиер Владимир Путин е куклар, кој ги влече конците скриен зад сцената, но кој не е задоволен од својата улога, стои во една од најновите телеграми ...

Викиликс објави попис на стратешките објекти за САД во целиот свет

Inpress - 06.12.2010

Вашингтон, 6. декември 2010 (ИНПРЕС) Според многумина Викиликс денеска го објави најконтраверзниот документ, односно пописот на стратешки документи за САД кои се важни за националната сигурност.