TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

39 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје

А1 - 26.07.2002

Часовникот на Старата железничка станица и денеска, 39 години подоцна, го покажува кобниот миг, кога Скопје исчезна во разорниот земјотрес со јачина од девет меркалиеви степени. На 26-ти јули 1963-та година загинаа илјада и седумдесет скопјани, а повредени беа околу 3 илјади и триста луѓе.

Мирно пијте кафе додека тресе 11 степени според Меркалиевата скала

Дневник - 26.07.2002

ПАТЕНТ НА МАКЕДОНСКИ СТРУЧЊАЦИ - Хидрауличен слој тенок пет милиметри поставен под површината на објектот може да го спаси во случај на земјотрес - тврди инженерот Антим Антимовски Ако зградите и куќите се изградат врз хидрауличен слој тенок пет милиметри нивните станари воопшто нема да го ...

Земјотрес од 5 степени ја разбудил Белгија

Утрински - 23.07.2002

Паника БРИСЕЛ - Земјотрес со јачина од пет степени според Рихтеровата скала ја потресе Белгија вчера изутрина, при што луѓето бегаа од своите домови во градовите на границата со Германија. Јачината на земјотресот се движела меѓу 4,5 и 5 степени, а епицентарот бил во Ајшвајлер, Германија, во близина ...