TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Изгаснат пожарот над Кондово

Дневник - 23.07.2005

ПО ДВА ДЕНА Пожарот што два дена гореше меѓу селата Свиларе и Кондово, во Скопје, завчеравечер бил изгаснат. Огнената стихија зафатила околу 70 хектари борова шума, сува трева и нискостеблести растенија. Причините за пожарот се уште се утврдуваат.

Гори боровата шума

Вест - 22.07.2005

ГОЛЕМ ПОЖАР КАЈ СКОПСКИТЕ СЕЛА СВИЛАРЕ И КОНДОВО Боровата шума над скопските села Свиларе и кондово вчера повеќе часа гореше, а противпожарните екипи до доцните попладневни часови се обидуваше да го изгане пожарот. Боровата шума над скопските села Свиларе и кондово вчера повеќе часа гореше, а ...

Кондово опожарено веќе два дена

Канал5 - 22.07.2005

Втор ден гори боровата шума на потегот меѓу селата Свиларе и Кондово. Командантот на противпожарната бригада на град Скопје Благоја Менковски вели дека ова се нови пожари,оти вчерашните биле изгаснати околу 21 часот. Втор ден гори боровата шума на потегот меѓу селата Свиларе и Кондово.

Пожар над Кондово

А1 - 21.07.2005

Пожар над Кондово. По политичкиот пожар предизвикан од состојбата во ова село, сега оганот се пресели во боровата шума над селото. Во меѓувреме не престанува политичкото користење на името Кондово, СДСМ го обвинува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски, дека со своите изјави ги попречува полицајците и МВР ...

"Кобри" во Кондово

Дневник - 21.07.2005

ТЕНЗИИ ВО СКОПСКО Сељадин Џезаири, наречен Командант Хоџа, заедно со вооружена група од околу 30 до 50 припадници на АНА завчера ја преминале македонско- косовската граница и се упатиле кон селото Кондово за да им се придружат на Красниќи и неговата дружина.

Пожар во Кондово и Свиларе

Канал5 - 21.07.2005

Боровата шума на потегот меѓу селата Свиларе и Кондово,крај Скопје гори од вчера вечер. Пожарот го гаснат дваесетина пожарникари со три противпожарни возила и прирачен алат. Опожарена е борова шума во должина од два километра.

Криминалецот Красниќи ги раскара македонските политичари

Утрински - 21.07.2005

Кондово од безбедносен проблем раскараните македонски политичари го претворија во политички За разлика од кондовскиот случај, кој се исполитизира до крајни граници, политичарите се на добар пат да предизвикаат и меѓународен скандал БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ ВМРО-ДПМНЕ деновиве јавно го обвини премиерот ...

Красниќи бил платеник на Црвенковски, Верушевски и на Ахмети

Време - 21.07.2005

ПОЛИТИЧКИ ИГРИ Агим Красниќи, според информациите на „Трибјун“, е само анонимен борец на УЧК, кој непосредно пред референдумот по повик на Бранко Црвенковски, Зоран Верушевски и на Али Ахмети од Косово се вратил во Македонија.

МВР молчи - сеуште ги бара криминалците

А1 - 20.07.2005

Полицијата и денеска не се огласи. Уште ги бара криминалците кои разнесоа 2 полициски станици. Го нема ни Красничи да каже, кој го посетил деновиве. Разузнавачи, политичари или само новинари. Во кондово денеска вообичаено секојдневие. Приказната се пренесе на политичка сцена.

Американски лобисти против шверцерот со оружје Красниќи

Време - 20.07.2005

ПО МЕДИУМСКАТА БУРА ВО САД Лоби-група на моќната американска воена индустрија побара да му се суди на Косовецот Флорин Красниќи откако тој даде уште едно во низата интервјуа во кои раскажува како купувал американски снајпери за Ослободителната војска на Косово.

Красниќи пукаше во Вратница, Шити - на Бит- пазар

Вечер Прес - 20.07.2005

Групата на Агим Красниќи е инволвирана во терористичкиот напад во Вратница, а групата на избеганиот затвореник Рамадан Шити го подметнала пластичниот експлозив на Бит-пазар, дознава "Вечер" детали од истрагата, што се води за двата напади врз полициски станици.

Кондово меѓу европските прашања

Дневник - 18.07.2005

БРИСЕЛ Македонија нема да може да направи се што се очекува од неа, но се надеваме дека ќе видиме многу повеќе политичка волја, велат дипломатите Што се случува во Кондово, како македонската полиција планира да се справи со проблемот во ова скопско село, дали е потребна подобра координација со ...