TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Федерер и Анен - први носители во Австралија

Време - 12.01.2008

ТЕНИС Во пресрет на првиот годинашен тениски гренслем-турнир Австралија опен, познат е и списокот на носителите. Турнирот почнува в понеделник на тениските терени во Мелбурн, а титулите освоени минатата година ги бранат Рожер Федерер (Швајцарија) во машка и Серена Вилијамс (САД) во женска ...

Федерер во одбрана на титулата ќе налета на Ѓоковиќ

Дневник - 12.01.2008

Роџер Федерер нема веќе проблеми со стомачната вироза, но ќе има главоболки што му ги донесе ждрепката за првиот гренд-слем во сезоната , Австралија опен. Првиот светски тенисер ќе атакува на третата едноподруго титула во Мелбурн, а на патот до неа веројатно ќе мора да го елиминира 3.

Во понеделник започнува Австралија опен

А1 - 11.01.2008

Тенискиот свет се подготвува за првиот гренд-слем во годината, отвореното првенство на Австралија, што ќе почне в понеделник на терените на Мелбурн парк. Роже Федерер кој ја брани титулата на машкиот турнир во стартното коло ќе игра со аргентинецот Хартфилд.

Анен дотурка до финалето во Сиднеј

Дневник - 11.01.2008

во Сиднеј Жистин Анен ја забележа 27. победа во низа и ќе игра во финалето на ВТА- турнирот во Сиднеј, што и' е последна проверка пред настапот на Австралија опен (14-28). Анен ќе биде прва носителка на стартниот гренд-слем што ќе се игра во Мелбурн, а вчера во полуфиналето во Сиднеј со 2-1 во ...

Федерер и Енан носители во Австралија

А1 - 10.01.2008

Швајцарскиот тенисер Рожер Федерер ќе биде првиот носител на Отвореното првенство на Австралија, а веднаш зад него се Шпанецот Рафаел Надал, Србинот Новак Ѓоковиќ, Русинот Николај Давиденко и уште еден шпански тенисер, Давид Ферер.

Рожер Федерер се разболе пред Австралија опен

Време - 09.01.2008

Светскиот рекет број еден Швајцарецот Рожер Федерер се повлече од тенискиот турнир „Кујунг Класик“ во Мелбурн поради стомачен вирус. - Откако стигнав во Австралија се разболев од стомачен вирус и состојбата само ми се влошуваше.