TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По посетата на Вархеји поместени позициите за законот!

Канал5 - 18.01.2020

Се поизвесно е дека следната недела власта и опозицијата на заедничка средба повторно на маса ќе го стават Законот за јавното обвинителство. Засега не е познато во кој формат би се одржала средбата - дали меѓу работните групи или таа ќе прерасне во ...

Пендаровски: Соработката со опозицијата не е на посакуваното ниво, моја задача е да работам на подобрување на ...

24 Вести - 17.01.2020

Мојот впечаток од оваа позиција е дека техничката влада почна на многу лош начин да функционира. Техничката влада од првиот момент, не навлегувајќи чија е вината повеќе или помалку, не настапи како тим, оценува претседателот Стево Пендаровски во ...

Баша: нема излез од кризата во Албанија без слободни избори

Алсат-М - 17.01.2020

По средбата со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша изјави дека јасно потенцирал оти со Еди Рама нема слободни и фер избори.

Претседателот незадоволен од комуникацијата со опозицијата. Мицкоски избегнува средби со Пендаровски

+инфо - 17.01.2020

Според шефот на државата, техничката влада имаше лош старт, затоа што не успеа да се наметне како тим -Мојот впечаток од оваа позиција е дека техничката влада почна на многу лош начин да функционира.

Баша: нема излез од кризата во Албанија без слободни избори

Р.С.Европа - 17.01.2020

По средбата со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша изјави дека јасно потенцирал оти со Еди Рама нема слободни и фер избори.

Пендаровски: Кој и да победи на изборите, шансите за промена на Договорот од Преспа се еднакви на нула

МКД - 17.01.2020

Мојот впечаток од оваа позиција е дека техничката влада почна на многу лош начин да функционира. Техничката влада од првиот момент, не навлегувајќи чија е вината повеќе или помалку, не настапи како тим, оценува претседателот Стево Пендаровски .

Пендаровски: Вархеји е прилично сигурен дека одлуката ќе падне пред мајскиот самит во Загреб

Нова ТВ - 17.01.2020

Tехничката влада почна на многу лош начин да функционира. Oд првиот момент, не навлегувајќи чија е вината повеќе или помалку, не настапи како тим, оценува претседателот Стево Пендаровски vо интервју за МКД.мк.

Пендаровски: Соработката со опозицијата не е на посакуваното ниво, моја задача е да работам на подобрување на ...

CivilMedia - 17.01.2020

Мојот впечаток од оваа позиција е дека техничката влада почна на многу лош начин да функционира. Техничката влада од првиот момент, не навлегувајќи чија е вината повеќе или помалку, не настапи како тим, оценува претседателот Стево Пендаровски во ...

Пендаровски: Соработката со опозицијата не е на посакуваното ниво, моја задача е да работам на подобрување на ...

Либертас - 17.01.2020

– Мојот впечаток од оваа позиција е дека техничката влада почна на многу лош начин да функционира. Техничката влада од првиот момент, не навлегувајќи чија е вината повеќе или помалку, не настапи како тим, оценува претседателот Стево Пендаровски во ...

Пендаровски: Соработката со опозицијата не е на посакуваното ниво

24Инфо - 17.01.2020

Мојот впечаток од оваа позиција е дека техничката влада почна на многу лош начин да функционира. Техничката влада од првиот момент, не навлегувајќи чија е вината повеќе или помалку, не настапи како тим, оценува претседателот Стево Пендаровски во ...

Пендаровски: Соработката со опозицијата не е на посакуваното ниво, моја задача е да работам на подобрување на ...

iPortal - 17.01.2020

Мојот впечаток од оваа позиција е дека техничката влада почна на многу лош начин да функционира. Техничката влада од првиот момент, не навлегувајќи чија е вината повеќе или помалку, не настапи како тим, оценува претседателот Стево Пендаровски во ...

Пендаровски: Има подобрување во правосудството, но многу далеку сме од она што значи европски стандард

Локално - 17.01.2020

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за порталот МКД.мк во однос на реформите во правосудството и оти досега нема судска разрешница за големите корупциски случаи, вели дека состојбата во нашето правосудство денес е неспоредливо подобра во ...

Баша на Вархеји му кажал дека нема излез од кризата без слободни избори

Опсервер - 17.01.2020

По средбата со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша изјави дека јасно го потенцирал фактот дека со Еди Рама нема слободни и фер избори.

ПЕНДАРОВСКИ: Непријатно ме изненади тоа што само 4 пратеници беа против негирањето на македонскиот јазик во Парламентот ...

Денешен - 17.01.2020

Мојот впечаток од оваа позиција е дека техничката влада почна на многу лош начин да функционира. Техничката влада од првиот момент, не навлегувајќи чија е вината повеќе или помалку, не настапи како тим, оценува претседателот Стево Пендаровски во ...

Пендаровски: Соработката со опозицијата не е на посакуваното ниво

MakPress - 17.01.2020

Мојот впечаток од оваа позиција е дека техничката влада почна на многу лош начин да функционира. Техничката влада од првиот момент, не навлегувајќи чија е вината повеќе или помалку, не настапи како тим, оценува претседателот Стево Пендаровски во ...

Пендаровски за МКД.МК: Кој и да победи на изборите, шансите за промена на Договорот од Преспа се еднакви на нула

Скопје1 - 17.01.2020

Мојот впечаток од оваа позиција е дека техничката влада почна на многу лош начин да функционира. Техничката влада од првиот момент, не навлегувајќи чија е вината повеќе или помалку, не настапи како тим, оценува претседателот Стево Пендаровски.

Мета: Исполнувањето на деветте услови на Будестагот најбрзиот пат до преговори

Фокус - 16.01.2020

Албанскиот претседател Илир Мета на денешната средба со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, виско ја оценил неговата ангажираност за напредокот на Албанија и сите земји од Западен Балкан кон ЕУ.

Баша на Вархеји му кажал дека нема излез од кризата без слободни избори

Телма - 16.01.2020

По средбата со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша изјави дека јасно го потенцирал фактот дека со Еди Рама нема слободни и фер избори.

Надежи за датум има, дали Европската комисија може да ги убеди лидерите на ЕУ?

Канал5 - 16.01.2020

Позитивни пораки преку кои се реафирмираше досега ветеното за Македонија – вака дел од аналитичарите во земјава ја оценуваат вчерашната посета на еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји.

Експерти: Јасна порака од еврокомесарот Вархеји

Алсат-М - 16.01.2020

Без оглед на реформите, усвојувањето на Законот за јавното обвинителство ќе биде клучно за земјите-членки на ЕУ да немаат сомнежи во врска со давањето на датум за преговори. Експерти оценуваат дека вчерашната порака на еврокомесарот за проширување, ...

Баша му кажал на Вархеји дека со Рама нема слободни избори

Фокус - 16.01.2020

По средбата со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша изјави дека јасно го потенцирал фактот дека со Еди Рама нема слободни и фер избори.

Мета: Исполнувањето на деветте услови на Будестагот најбрзиот пат до преговори

ТВ21 - 16.01.2020

Албанскиот претседател Илир Мета на денешната средба со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, високо ја оценил неговата ангажираност за напредокот на Албанија и сите земји од Западен Балкан кон ЕУ.

Димитров: Можеби би можеле да прогласиме една заедничка победа и на владејачката партија и на опозицијата

Фокус - 16.01.2020

Конзистентност имаше во една од клучните пораки што вчера за време на посетата на Северна Македонија ја испрати еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји – неговата надеж и очекување законот за јавно обвинителство да се донесе во сегашниот ...

Ќе ги забрзаме процесите на интеграција на Западен Балкан во ЕУ – порака од првата посета на новиот еврокомесар за ...

Слободен Печат - 16.01.2020

Подвлече дека мора да се работи врз основа на процената дека Северна Македонија и Албанија се подготвени за почеток на преговори. Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји вчера престојуваше во прва посета на ...

Заев: Немаме друга алтернатива освен ЕУ

Press24 - 16.01.2020

Верувам дека новата методологија за проширување на ЕУ ќе има фер пристап и ќе се заснова на мерит систем. Наш главен мотив и натаму е членство во ЕУ и немаме алтернатива. Сѐ што зависи од нас ќе биде реализирано како и досега.

Вархеји и во Тирана однесе надеж за старт на преговорите до мај

+инфо - 16.01.2020

Оливер Вархељ изрази надеж дека преговорите на Албанија со ЕУ ќе почнат пред самитот во Загреб Еврокомесарот за соседска политика и преговори, Оливер Вархеји, изрази надеж дека преговорите на Албанија со ЕУ ќе почнат пред самитот во Загреб.

Еврокомесарот Вархеји со признание за Груевски или за Димитриев?

360 степени - 16.01.2020

Случајно или свесно, еврокомесарот за соседство и проширување, Оливер Вархеји, на вчерашната прес-конференција со премиерот Оливер Спасовски, зборувајќи за напредокот што го постигнала земјава, употреби формулација со која им оддаде признание на ...

Вархеји побарал од Европскиот парламент 28 милиони евра за Албанија

Р.С.Европа - 16.01.2020

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Оливер Вархеји денеска престојува во прва посета на Албанија откако стапи на должноста. По средбата со премиерот Еди Рама, тој на заедничката прес конференција, рече дека се надева дека одлука за ...

Баша до Вархељ: Нема излез од кризата без слободни избори

Слободен Печат - 16.01.2020

Според него, со еврокомесарот разговарале околу решавањето на политичката криза во земјата при што „имале ист став за две главни цели”. По средбата со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељ, лидерот на албанската опозициска Демократска партија, ...

Димитров за МИА: На сите состаноци клучната порака на Вархеји беше донесување на законот за ЈО пред избори

360 степени - 16.01.2020

На сите состаноци имаше конзистентност во една од клучните пораки што вчера за време на посетата ја испрати еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји – неговата надеж и очекување законот за јавно обвинителство да се донесе во сегашниот ...

Димитров за МИА: Законот за ЈО пред избори тест за сите дали фактички или само декларативно се за ЕУ

ММС - 16.01.2020

Конзистентност имаше во една од клучните пораки што вчера за време на посетата на Северна Македонија ја испрати еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји – неговата надеж и очекување законот за јавно обвинителство да се донесе во сегашниот ...

Баша на Вархеји му кажал дека нема излез од кризата без слободни избори

А1 On - 16.01.2020

По средбата со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша изјави дека јасно го потенцирал фактот дека со Еди Рама нема слободни и фер избори.

Ќе успеат ли власта и опозицијата да постигнат договор за законот за Јавно обвинителство?

Сител - 16.01.2020

Вчерашните пораки на еврокомесарот Вархеји повторно го актуелизираа прашањето: може ли овој собраниски состав да го донесе Законот за јавно обнинителство. Преговорите помеѓу работните групи на власта и опозицијата мируваат повеќе од 4 месеци, додека ...

Џафери до партиите: Доближете ги ставовите за законот за ЈО, Вархеји и Тимоние беа повеќе од јасни

360 степени - 16.01.2020

По вчерашната посета на еврокомесарот за соседство и проширување Оливер Вархеји, кој порача дека законот за јавно обвинителство е приоритет, денеска претседателот на Собранието Талат Џафери апелираше до политичките партии да ги приближат ставовите.

Баша до Вархеји: Нема излез од кризата без слободни избори

+инфо - 16.01.2020

По средбата со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша изјави дека јасно го потенцирал фактот дека со Еди Рама нема слободни и фер избори.

Ќе ги забрзаме процесите на интеграција на Западен Балкан во ЕУ – порака од првата посета на новиот еврокомесар за ...

Сител - 16.01.2020

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји вчера престојуваше во прва посета на Македонија, откако стапи на должноста нов еврокомесар. Тој упати порака дека интергацијата на Западен Балкан во ЕУ ќе продолжи и ...

Димитров: Законот за обвинителство ќе покаже кој е навистина за ЕУ

+инфо - 16.01.2020

„Сите политички актери се пред тест дали тоа што постои во сите програми како приоритет - зачленувањето во ЕУ, го пишуваме како декларација или сме спремни да се вложиме во то“, вели шефот на дипломатијата во интервју за МИА Конзистентност имаше во ...

Вархеји по посетата на Македонија: Продолжете со реформи и нов закон за ЈО до избори

Нова ТВ - 16.01.2020

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување, Оливер Вархеји вчера престојуваше во прва работна посета на Северна Македонија по стапување на функцијата во Брисел. По состаноците со претседателот на државата, Стево Пендаровски, со ...

Димитров за МИА: Законот за ЈО пред избори тест за сите дали се за ЕУ

Frontline - 16.01.2020

Кој нема да гласа и нема да учествува во таков закон, во кој се вградените сите забелешки и сугестии на ЕК, не е чесен и искрен пред гласачите и пред граѓаните кога вели сакам ЕУ, но не сакам да го правам тоа што ЕУ сугерира дека треба да се прави ...

Димитров: Законот за ЈО пред избори тест за сите дали фактички или само декларативно се за ЕУ

Вечер Прес - 16.01.2020

Конзистентност имаше во една од клучните пораки што вчера за време на посетата на Северна Македонија ја испрати еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји – неговата надеж и очекување законот за јавно обвинителство да се донесе во сегашниот ...

Џафери – Вархеји: Заедничките напори ќе резултираат со одлука за почеток на преговорите во март или мај оваа година

CivilMedia - 16.01.2020

Заедничките напори ќе резултираат со одлука за почеток на преговорите во март или мај оваа година, беше истакнато на денешната средба во Скопје меѓу претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери и еврокомесарот за соседска ...

Димитров за МИА: Законот за ЈО пред избори тест за сите дали фактички или само декларативно се за ЕУ

iPortal - 16.01.2020

Конзистентност имаше во една од клучните пораки што вчера за време на посетата на Северна Македонија ја испрати еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји – неговата надеж и очекување законот за јавно обвинителство да се донесе во сегашниот ...

Димитров за МИА: Законот за ЈО пред избори тест за сите дали фактички или само декларативно се за ЕУ

Либертас - 16.01.2020

– Конзистентност имаше во една од клучните пораки што вчера за време на посетата на Северна Македонија ја испрати еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји – неговата надеж и очекување законот за јавно обвинителство да се донесе во сегашниот ...

Димитров: Законот за ЈО пред избори-тест за сите дали фактички или само декларативно се за ЕУ

Локално - 16.01.2020

Конзистентност имаше во една од клучните пораки што вчера за време на посетата на Северна Македонија ја испрати еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји – неговата надеж и очекување законот за јавно обвинителство да се донесе во сегашниот ...

Димитров до Вархеји: Не бегаме од задачи и поизострено оценување

CivilMedia - 16.01.2020

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска се сретна со Оливер Вархеји, комесар за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, кој се наоѓа во прва официјална посета на Република Северна Македонија.

Димитров за МИА: Законот за ЈО пред избори тест за сите дали фактички или само декларативно се за ЕУ

24Инфо - 16.01.2020

Конзистентност имаше во една од клучните пораки што вчера за време на посетата на Северна Македонија ја испрати еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји – неговата надеж и очекување законот за јавно обвинителство да се донесе во сегашниот ...

Ќе успеат ли власта и опозицијата да постигнат договор за законот за Јавно обвинителство?

4NEWS - 16.01.2020

Вчерашните пораки на еврокомесарот Вархеји повторно го актуелизираа прашањето: може ли овој собраниски состав да го донесе Законот за јавно обнинителство. Преговорите помеѓу работните групи на власта и опозицијата мируваат повеќе од 4 месеци, додека ...

Мета: Исполнувањето на деветте услови на Будестагот најбрзиот пат до преговори

24Инфо - 16.01.2020

Албанскиот претседател Илир Мета на денешната средба со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, виско ја оценил неговата ангажираност за напредокот на Албанија и сите земји од Западен Балкан кон ЕУ.

Тимоние и Вархеји сложни: Законот за Јавно обвинителство клучен за преговори со ЕУ

Локално - 16.01.2020

Законот за Јавно обвинителство и спроведувањето на договорот од Преспа се двете клучни работи кои еврокомесарот за проширување и соседска политика, Оливер Вархеји ги претстави пред македонската јавност за старт на преговори со Европската Унија.

Вархеји: Ќе ги забрзаме процесите на интеграција на Западен Балкан во ЕУ

CivilMedia - 16.01.2020

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји вчера престојуваше во прва посета на Северна Македонија, откако стапи на должноста нов еврокомесар. Тој упати порака дека интергацијата на Западен Балкан во ЕУ ќе продолжи ...

МЕТА: Исполнувањето на деветте услови на Бундестагот најбрзиот пат до преговори

Денешен - 16.01.2020

Албанскиот претседател Илир Мета на денешната средба со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, виско ја оценил неговата ангажираност за напредокот на Албанија и сите земји од Западен Балкан кон ЕУ.

Баша на Вархеји му кажал дека нема излез од кризата без слободни избори

Локално - 16.01.2020

По средбата со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша изјави дека јасно го потенцирал фактот дека со Еди Рама нема слободни и фер избори.

Жерновски: Брисел планира награда од 50 милиони евра за нашата земја

Бизнис Вести - 16.01.2020

Охрабрувачки пораки денеска во Скопје од страна на еврокомесарот за соседска политика и проширување, Оливер Вархеји, напиша Андреj Жерновски на Facebook. Тој ги пренесе зборовите на еврокомесарот Вархеји: “Среќен сум што сум денеска во Скопје.

Баша на Вархеји му кажал дека нема излез од кризата без слободни избори

Либертас - 16.01.2020

По средбата со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша изјави дека јасно го потенцирал фактот дека со Еди Рама нема слободни и фер избори.

Заев: Немаме друга алтернатива освен ЕУ

Frontline - 16.01.2020

Отпочнување на преговори со Северна Македонија ќе значи и позитивен сигнал за целиот наш регион, вели Заев. Верувам дека новата методологија за проширување на ЕУ ќе има фер пристап и ќе се заснова на мерит систем.

Вархеји вети помош и за Албанија, но сумата е помала од онаа за Македонија

Фактор - 16.01.2020

28 милиони евра за Албанија. Оваа сума ја побарал еврокомесарот за соседска политика и проширување Оливер Вархеји. Тој денеска престојува во прва посета на Албанија откако стапи на функцијата.

БАША ДО ВАРХЕИ: Со Еди Рама нема слободни избори!

Денешен - 16.01.2020

По средбата со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеи, лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша изјави дека јасно го потенцирал фактот дека со Еди Рама нема слободни и фер избори.

Баша на Вархеји му кажал дека нема излез од кризата без слободни избори

24Инфо - 16.01.2020

По средбата со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша изјави дека јасно го потенцирал фактот дека со Еди Рама нема слободни и фер избори.

Наместо датум, ЕУ со утешна награда за Македонија од 50 милиони евра

Вечер Прес - 16.01.2020

Еврокомесартот Вархеји рече дека ЕК повторно ќе препорача почеток на преговори за Македонија, но дека земјава треба да испрати добра порака и да го донесе Законот за јавно обвинителство. Аналитичарот Марко Трошановски вели дека ова барање од Брисел ...

Ќе ги забрзаме процесите на интеграција на Западен Балкан во ЕУ – порака од првата посета на Вархеји

Вечер Прес - 16.01.2020

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји вчера престојуваше во прва посета на Северна Македонија, откако стапи на должноста нов еврокомесар. Тој упати порака дека интергацијата на Западен Балкан во ЕУ ќе продолжи ...

Ќе ги забрзаме процесите на интеграција на Западен Балкан во ЕУ – порака од првата посета на новиот еврокомесар за ...

Либертас - 16.01.2020

– Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји вчера престојуваше во прва посета на Северна Македонија, откако стапи на должноста нов еврокомесар. Тој упати порака дека интергацијата на Западен Балкан во ЕУ ќе ...

Пендаровски го прими еврокомесарот Вархеји

Тера - 16.01.2020

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, го прими Комесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската унија, Оливер Вархеји. Посакувајќи му добредојде, претседателот Пендаровски му го честиташе именувањето на ...

Мета: Исполнувањето на деветте услови на Будестагот најбрзиот пат до преговори

Опсервер - 16.01.2020

– Албанскиот претседател Илир Мета на денешната средба со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, виско ја оценил неговата ангажираност за напредокот на Албанија и сите земји од Западен Балкан кон ЕУ.

Димитров: Законот за ЈО пред избори тест за сите дали фактички или само декларативно се за ЕУ

Република - 16.01.2020

Конзистентност имаше во една од клучните пораки што вчера за време на посетата на Македонија ја испрати еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји – неговата надеж и очекување законот за јавно обвинителство да се донесе во сегашниот парламентарен ...

Заев: ЕУ е нашата единствена алтернатива

CivilMedia - 16.01.2020

Верувам дека новата методологија за проширување на ЕУ ќе има фер пристап и ќе се заснова на мерит систем. Наш главен мотив и натаму е членство во ЕУ и немаме алтернатива. Сѐ што зависи од нас ќе биде реализирано како и досега, напиша лидерот на ...

Мицкоски на средба со еврокомесарот Вархеји

Тера - 16.01.2020

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски, меѓународниот секретар Тимчо Муцунски и советникот за меѓународна политика Стефан Андоновски остварија средба со еврокомесарот за соседска политика и ...

Средба на Заев со еврокомесарот Вархеји

Тера - 16.01.2020

Партиска делегација на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев, заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски, секретарот за меѓународна соработка Бојан Маричиќ и Калинка Габер од Комисијата за европски прашања на СДСМ, се сретнаа со ...

Мета: Исполнувањето на деветте услови на Будестагот најбрзиот пат до преговори

MakPress - 16.01.2020

Албанскиот претседател Илир Мета на денешната средба со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, виско ја оценил неговата ангажираност за напредокот на Албанија и сите земји од Западен Балкан кон ЕУ.

Вархеји по посетата на Македонија: Продолжете со реформи и нов закон за ЈО до избори

365 - 16.01.2020

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување, Оливер Вархеји вчера престојуваше во прва работна посета на Македонија по стапување на функцијата во Брисел. Тој имаше средби со претседателот на државата, Стево Пендаровски, со ...

Вархеји вети награда и за Албанија, двојно помала од онаа за Македонија

Expres - 16.01.2020

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Оливер Вархеји денеска во Тирана изјави дека го цени напредокот на Албанија и рече дека побарал помош за земјата од 28 милиони евра. „Ви соопштувам уште една добра вест, со оглед на добрата работа што ...

Вархеји вети забрзување на процесите за интерграција на Западен Балкан во ЕУ

MakPress - 16.01.2020

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји вчера престојуваше во прва посета на Македонија, откако стапи на должноста нов еврокомесар. Тој упати порака дека интергацијата на Западен Балкан во ЕУ ќе продолжи и ...

Димитров: Законот за јавно обвинителство ќе биде тест за тоа кој ги прифаќа Европските вредности

MakPress - 16.01.2020

Конзистентност имаше во една од клучните пораки што вчера за време на посетата на Македонија ја испрати еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји – неговата надеж и очекување законот за јавно обвинителство да се донесе во сегашниот парламентарен ...

Наместо датум, ЕУ со утешна награда за Македонија од 50 милиони евра

Магазин - 16.01.2020

Првата посета во Македонија на новиот еврокомесар Оливер Вархејпомина одлично, но без никаква гаранција за датум за преговори со ЕУ. Вархеји, при неговата посета во средата, испрати јасна порака дека приоритет е носењето на Законот за јавно ...

Заев: Наш главен мотив и натаму е членство во ЕУ и немаме алтернатива

365 - 16.01.2020

Партиска делегација на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев, заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски, секретарот за меѓународна соработка Бојан Маричиќ и Калинка Габер од Комисијата за европски прашања на СДСМ, вчера остварија средба ...

Баша на Вархеји му кажал дека нема излез од кризата без слободни избори

MakPress - 16.01.2020

По средбата со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша изјави дека јасно го потенцирал фактот дека со Еди Рама нема слободни и фер избори.

Вархеји: Унгарските власти да се прашаат за враќањето на Груевски

ТВ21 - 15.01.2020

Новиот еврокомесар за проширување Оливер Вархеји смета дека Европската Унија или Комисијата нема што многу да каже за враќањето на избеганиот поранешн премиер Никола Груевски и оти тоа прашање треба да се упати до унгарските власти.

Унгарските власти да се прашаат за враќањето на Груевски, вели Вархеји

Канал5 - 15.01.2020

Новиот еврокомесар за проширување Оливер Вархеји смета дека Европската Унија или Комисијата нема што многу да каже за враќањето на избеганиот поранешн премиер Никола Груевски и оти тоа прашање треба да се упати до унгарските власти.

Џафери-Вархеји: Напорите ќе резултираат со почеток на преговорите во март или мај

Фокус - 15.01.2020

Заедничките напори ќе резултираат со одлука за почеток на преговорите во март или мај оваа година, беше истакнато на денешната средба во Скопје меѓу претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери и еврокомесарот за соседска ...

Мицкоски се сретна со еврокомесарот Вархељи

Канал5 - 15.01.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и партиска делегација , остварија средба со еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Оливер Вархељи.

Димитров до Вархеји: Не бегаме од задачи и поизострено оценување

ТВ21 - 15.01.2020

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Оливер Вархеји, комесар за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, кој се наоѓа во прва официјална посета на Република Северна Македонија.

Димитров на средба со Вархеји: Северна Македонија нетрпеливо сака да започне да се докажува и не и пречи запирање на ...

Фокус - 15.01.2020

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Оливер Вархеји, комесар за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, кој се наоѓа во прва официјална посета на Македонија.

Претседателот Пендаровски се сретна со Вархеји

Канал5 - 15.01.2020

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими Комесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската унија, Оливер Вархеји. Посакувајќи му добредојде, претседателот Пендаровски му го честиташе ...

Премиерот Спасовски го прими комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на ЕУ Оливер Вархеи

24 Вести - 15.01.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски денеска го прими еврокомесарот за соседска политика и за проширување Оливер Вархеји, кој денеска е во еднодневна работна посета на нашата земја придружуван од делегација на ...

Средба Пендаровски-Вархеи: Фокусирани сме на перспективата за старт на преговорите за членство во ЕУ

24 Вести - 15.01.2020

Актуелните состојби во Република Северна Македонија, како и аспирациите на земјата з а членство во Европската Унија биле теми на разговор на денешната средба на претседателот Стево Пендаровски со комесарот за соседска политика и преговори за ...

Вархеји: Ќе продолжи интергацијата на Западен Балкан во ЕУ

ТВ21 - 15.01.2020

Имам добри вести за интергацијата на Западен Балкан во ЕУ. Таа ќе продолжи и ќе работиме уште посилно и напорно да го оствариме тоа. Мора да ги забрзаме процесите и да вметнеме динамика во нив, но истовремено да ги направиме посигурни и ...

Вархеји: Ќе продолжи интергацијата на Западен Балкан во ЕУ

Канал5 - 15.01.2020

Имам добри вести за интергацијата на Западен Балкан во ЕУ. Таа ќе продолжи и ќе работиме уште посилно и напорно да го оствариме тоа. Мора да ги забрзаме процесите и да вметнеме динамика во нив, но истовремено да ги направиме посигурни и ...

Спасовски: Очекуваме почеток на преговорите во претстојните месеци

Канал5 - 15.01.2020

Се надеваме и со право очекуваме стратешката цел за членство на Македонија во Европската Унија , која треба да почне со стартување на преговорите за членство, да се оствари во претстојните месеци по 15 години статус на кандидат за членство.

Вархеји: Ќе продолжи интергацијата на Западен Балкан во ЕУ

Телма - 15.01.2020

Имам добри вести за интергацијата на Западен Балкан во ЕУ. Таа ќе продолжи и ќе работиме уште посилно и напорно да го оствариме тоа. Мора да ги забрзаме процесите и да вметнеме динамика во нив, но истовремено да ги направиме посигурни и ...

Спасовски: Со право очекуваме стратешка цел за членство во ЕУ

Фокус - 15.01.2020

Се надеваме и со право очекуваме стратешката цел за членство на Северна Македонија во Европската Унија , која треба да почне со стартување на преговорите за членство, да се оствари во претстојните месеци по 15 години статус на кандидат за членство, ...

Спасовски: Очекуваме почеток на преговорите во претстојните месеци

ТВ21 - 15.01.2020

Се надеваме и со право очекуваме стратешката цел за членство на Северна Македонија во Европската Унија , која треба да почне со стартување на преговорите за членство, да се оствари во претстојните месеци по 15 години статус на кандидат за членство, ...

Вархеји: Интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ продолжува

Алсат-М - 15.01.2020

Новиот еврокомесар за проширување Оливер Вархеји денеска во Скопје, на заедничката прес конференција со премиерот Оливер Спасовски, рече дека Северна Македонија и Албанија се подготвени да ги почнат преговорите.

Еврокомесарот Вархеј за бегството на Груевски: Се работи за национална способност

Фокус - 15.01.2020

Новиот еврокомесар за проширување, Оливер Вархеј денеска за првпат присуствуваше во Македонија. Тој говореше и за напредокот на нашата земја кон европскиот пат, а беше запрашан и за Никола Груевски.

Новиот Закон за јавно обвинителство да го донесе сегашниот парламент, побара Еврокомесарот за проширување Вархеји

Сакам да кажам - 15.01.2020

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји рече дека носењето на новиот Закон за Јавно обвинителство од сегашниот парламент, пред изборите во април, ќе биде добар знак за земјите членки на ЕУ.

Нов комесар за проширување, ново ветување – Вархеји: Имам добри вести, процесот на проширување мора да продолжи

ТВ21 - 15.01.2020

Имам добри вести за Западен Балкан, а тоа е дека процесот на интеграцијата во Европската унија мора да продолжи, порача новиот еврокомесар за проширување Оливер Вархеји. Тој рече дека ова е негова прва официјална посета по неговото назначување.

Вархеји: „С.Македонија и Албанија треба да ги започнат преговорите за членство“

Алсат-М - 15.01.2020

Нема промена во ставот дека С. Македонија и Албанија треба да ги почнат преговорите за членство во ЕУ. Ова беше пораката на еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји во својата прва посета на Скопје.

Вархеји бара законот за Јавно обвинителство да се донесе до изборите

Телма - 15.01.2020

Европската комисија повторно ќе предложи отпочнување на преговори со Македонија, за што подготвува нов пакет за унапредување на процесот на проширување. Еврокомесар Вархеји, денеска од Скопје порача дека новиот пристап мора да биде кредибилен, ...

Еврокомесарот за проширување Вархеји во Скопје

Курир - 15.01.2020

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји денеска ќе престојува во прва официјална посета на Македонија. Како што соопшти делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со претседателот ...

Џафери – Вархеји: Заедничките напори ќе резултираат со одлука за почеток на преговорите во март или мај оваа година

Нетпрес - 15.01.2020

Заедничките напори ќе резултираат со одлука за почеток на преговорите во март или мај оваа година, беше истакнато на денешната средба во Скопје меѓу претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери и еврокомесарот за соседска ...

Заев верува дека новата методологија за проширување ќе има фер пристап, Вархеји бара нов закон за обвинителство

+инфо - 15.01.2020

Европската комисија отсекогаш била искрен и силен сојузник на Република Северна Македонија во прецот на евроинтеграциите и уверени сме дека тоа ќе продолжи и со новиот состав на Комисијата, рекол претседателот на СДСМ Зоран Заев на средбата со ...

Спасовски: Очекуваме почеток на преговорите во претстојните месеци

А1 On - 15.01.2020

Се надеваме и со право очекуваме стратешката цел за членство на Северна Македонија во Европската Унија , која треба да почне со стартување на преговорите за членство, да се оствари во претстојните месеци по 15 години статус на кандидат за членство, ...

Мицкоски до Вархеји: Новата влада на ВМРО-ДПМНЕ државата ќе ја стави на брзата трака за членство во ЕУ

+инфо - 15.01.2020

Актуелната политичка состојба во државата, стратешките цели на Македонија, нашата европперспектива, претстојните парламентарни избори и проблемите со кои се соочува нашата државата на патот кон Унијата, биле темите за кои разговарале претседателот ...

Еврокомесарот за проширување Вархеји денеска во Скопје

МКД - 15.01.2020

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји денеска ќе допатува во прва официјална посета на Македонија, по неговото стапување на функцијата. Делегацијата на Европската унија во Скопје најави дека Вархеји ќе се ...

Вархеји - Работиме во ЕУ преговорите да започнат набргу

Р.С.Европа - 15.01.2020

Новиот еврокомесар за проширување Оливер Вархеји за првпат е во посета на Македонија. Неговата посета доаѓа во време кога ЕУ работи на новата методологија за проширување, која ќе биде позната за неколку недели.

Кој е Оливер Вархеји? Дипломат кој не тежнее кон договори, туку кон победа

Слободен Печат - 15.01.2020

Комесарот Вархеји со ЕУ и во врска со ЕУ работи речиси цел работен век. Меѓутоа, како што пишуваат унгарските медиуми, во исто реме тој му е лојален на Орбан и на неговата влада. Новиот комесар за соседство и проширување а ЕУ, Оливер Вархеји е ...

Османи за УБ: Фер избори и максимални напори за носење на закон за ЈО – дел од барањата на ЕК

Слободен Печат - 15.01.2020

„Очекувам денес Вархеји да нѐ охрабри за сработеното. Да нѐ информира до каде е методологијата, да ни каже дека изборите се клучна порака која што ја праќаме во најсензитивен момент до ЕУ.

Знае ли Вархеји дека на гости не се оди со празни раце?

+инфо - 15.01.2020

Она што сè уште е неизвесно е каква порака Вархеји ќе му испрати на македонскиот народ и дали ќе му ги потврди, или, пак, ќе му ги урне надежите за евентуално добивање датум пред мајскиот Самит на ЕУ во Загреб.

Пендаровски-Вархеји: Фокусот на државата е насочен на отворање преговори за членство со ЕУ

МКД - 15.01.2020

Европската и евроатлантската интеграција останува стратешка цел за нашата држава, порачал претседателот Стево Пендаровски на средбата со комесарот за соседска политика и преговори за проширување на ЕУ, Оливер Вархеји кој престојува во прва ...

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на Спасовски и Вархеји

360 степени - 15.01.2020

Новиот еврокомесар за соседска политика и за проширување Оливер Вархели денеска е во прва официјална посета на земјава. Тој и техничкиот премиер Оливер Спасовски во 15.30 часот треба да одржат заедничка прес-конференција која можете да ја следите во ...

ВО ЖИВО Прес-конференција на Спасовски и Вархеји

+инфо - 15.01.2020

Прес конференција на техничкиот премиер Оливер Спасовски и комесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската унија, Оливер Вархеји. Пред средбата со Спасовски, Вархеји имаше средба со шефот на државата Стево ...

Спасовски: Вархеји најави предлог-методологија за преговори до крајот на месецов

360 степени - 15.01.2020

Премиерот на техничката влада, Оливер Спасовски, вели дека еврокомесарот за соседство и проширување, Оливер Вархеји, најавил дека Европската комисија ќе излезе со нова предлог-методологија за пристапните преговори до крајот на месецов.

Вархеји: Ни треба одлука за преговори пред Самитот во Загреб

360 степени - 15.01.2020

Еврокомесарот за соседство и проширување, Оливер Вархели, вели дека Европската комисија останува на оценката дека Северна Македонија и Албанија се подготвени за почеток на пристапните преговори.

Мицкоски се сретна со Вархеи: Имаме план како државата да ја ставиме на брзата лента за членство во ЕУ

Макфакс - 15.01.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски, меѓународниот секретар Тимчо Муцунски и советникот за меѓународна политика Стефан Андоновски остварија средба со еврокомесарот за соседска политика и ...

Вархеји: Имам добри вести, интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ продолжува

Р.С.Европа - 15.01.2020

Новиот еврокомесар за проширување Оливер Вархеји денеска во Скопје, на заедничката прес конференција со премиерот Оливер Спасовски, рече дека Северна Македонија и Албанија се подготвени да ги почнат преговорите.

Вархеји: Северна Македонија е подготвена за почеток на преговорите, очекувам одлука пред Самитот во мај ВИДЕО

+инфо - 15.01.2020

Европската комисија останува на оценката дека С. Македонија и Албанија се подготвени за почеток на пристапните преговори и одлуката од земјите-членки треба да се донесе пред Самитот на ЕУ во мај во Загреб.Ова го порача еврокомесарот за соседство и ...

Средба на Мицкоски со еврокомесарот за проширување Вархеји

Сител - 15.01.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски, меѓународниот секретар Тимчо Муцунски и советникот за меѓународна политика Стефан Андоновски денеска (15.01.2020) остварија средба со еврокомесарот за ...

Вархеји за бегството на Груевски: Се работи за национална способност, ЕУ нема што да каже

360 степени - 15.01.2020

Дали враќањето на поранешниот премиер Никола Груевски би придонело да се забрзаат реформите и да ја вратат довербата во судството кај граѓаните, е едно од прашањата што попладнево ги доби Унгарецот Оливер Вархеји, новиот еврокомесар за соседска ...

Вархеји: Ќе продолжи интергацијата на Западен Балкан во ЕУ

А1 On - 15.01.2020

Имам добри вести за интергацијата на Западен Балкан во ЕУ. Таа ќе продолжи и ќе работиме уште посилно и напорно да го оствариме тоа. Мора да ги забрзаме процесите и да вметнеме динамика во нив, но истовремено да ги направиме посигурни и ...

Вархеји: Очекувам одлука за преговори со Северна Македонија пред Самитот во мај

Нова ТВ - 15.01.2020

Како приоритет на реформски план, Верхеји го истакна донесување на нов закон за јавно обвинителство. Очекуваме, рече тој, законот да биде донесен од овој парламент, пред изборите во април.

Унгарските власти да се прашаат за враќањето на Груевски, вели Вархеји

А1 On - 15.01.2020

Новиот еврокомесар за проширување Оливер Вархеји смета дека Европската Унија или Комисијата нема што многу да каже за враќањето на избеганиот поранешн премиер Никола Груевски и оти тоа прашање треба да се упати до унгарските власти.

Вархеји за бегството на Груевски: Се работи за национална способност

Press24 - 15.01.2020

Новиот еврокомесар за проширување, Оливер Вархеји денеска за првпат присуствуваше во Македонија. Во врска со бегството на поранешниот премиер Никола Груевски, Вархеји вели дека станува збор за национална способност.

Еврокомесарот Вархеји очекува одлука за почеток на преговори со ЕУ пред самитот во Загреб

МКД - 15.01.2020

Еврокомесарот за соседство и проширување на ЕУ Оливер Вархеји, кој престојува во прва официјална посета на земјава вели дека Европската комисија останува на оценката дека Северна Македонија и Албанија се подготвени за почеток на пристапните ...

Вархеји за азилантот Груевски: Прашајте ги унгарските власти

+инфо - 15.01.2020

ЕУ и Комисијата нема за ова што да каже, најдобро е ова прашање да го поставите на унгарските власти. Вака на новинарско прашање за експремиерот и азилант Никола Груевски одговори еврокомесар за проширување, Оливер Вархеји.

Вархеји побара усвојување на закон за јавно обвинителство пред априлските избори

Глас на Америка - 15.01.2020

Еврокомесарот за проширување рече дека ќе продолжи интеграцијата на Балканот и оти ќе се внесе дополнителна динамика преку новата методологија СКОПЈЕ — Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји очекува дека до мај, кога во Загреб ќе се одржи Самит ...

За Груевски прашајте ги унгарските власти, вели еврокомесарот Вархеји

Р.С.Европа - 15.01.2020

Eврокомесарот за проширување, Унгарецот Оливер Вархеји, кој денеска е во посета на Скопје, одговарајќи на новинарско прашање во врска со поранешпниот премиер Никола Груевски, кој избега во Унгарија, рече дека ЕУ нема што многу да каже за враќањето ...

Наместо датум, парична награда – Вархеји побарал 50 милиони евра од ЕУ за Македонија

Алфа - 15.01.2020

Пофалби и надежи, но и парична награда за сработеното во изминатите две години – новиот еврокомесар за проширување Оливер Вархеи од Скопје не зборуваше за конкретен датум за почеток на преговорите со Европската Унија, туку најави оти ќе не наградел ...

Вархеји: ЕК е за датум за преговори, но донесете го Законот за ЈО

Р.С.Европа - 15.01.2020

Новиот еврокомесар за проширување Оливер Вархеји денеска во Скопје, на заедничката прес конференција со премиерот Оливер Спасовски, рече дека Северна Македонија и Албанија се подготвени да ги почнат преговорите.

Средба Заев-Вархеји: Верувам дека новата методологија за проширување ќе има фер пристап и ќе се заснова на мерит систем

Сител - 15.01.2020

Партиска делегација на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев, заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски, секретарот за меѓународна соработка Бојан Маричиќ и Калинка Габер од Комисијата за европски прашања на СДСМ, денеска се сретнаа со ...

Џафери- Вархеји: Причината за недобивањето на датум лежи во нерешените внатрешни прашања на самата Унија

Press24 - 15.01.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери, се сретна со еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Оливер Вархеји, кој по преземањето на функцијата во новиот состав на Европската комисија, за првпат ...

Еврокомесарот за проширување во посета на Скопје

Сител - 15.01.2020

Европската унија оваа пролет мора да ја поправи откомвриската грешка за Скопје и Тирана да ги стартуваат приспатните преговори. со оваа порака новиот еврокомесар за проширување Оливер Вархеји пристигна во прва официјална посета на земјава.

Пораките од посетата на еврокомесарот Вархеји во сто збора

360 степени - 15.01.2020

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји денеска од Скопје порача: – ЕК останува на оценката дека Северна Македонија и Албанија се подготвени за почеток на преговори за членство ; – ЕК ќе излезе со предлог-методологија за преговори до крајот на ...

Димитров до Вархеји: Не бегаме од задачи и поизострено оценување

Сител - 15.01.2020

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Оливер Вархеји, комесар за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, кој се наоѓа во прва официјална посета на Република Македонија.

Независниот од ВМРО-ДПМНЕ до Вархеји: Консензусот треба да се гради во интерес на граѓаните, секогаш

+инфо - 15.01.2020

Независните од ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, попладнево се сретнале со еврокомесарот за проширување на ЕУ, Оливер Вархеји. – На средбата ги истакнавме нашите очекувања за понатамошна интеграција на Република Северна Македонија во ...

Вархеји: Интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ продолжува

Press24 - 15.01.2020

Имам добри вести за интергацијата на Западен Балкан во ЕУ. Таа ќе продолжи и ќе работиме уште посилно и напорно да го оствариме тоа. Мора да ги забрзаме процесите и да вметнеме динамика во нив, но истовремено да ги направиме посигурни и ...

Димитров до Вархеји: Не бегаме од задачи и поизострено оценување

А1 On - 15.01.2020

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Оливер Вархеји, комесар за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, кој се наоѓа во прва официјална посета на Република Северна Македонија.

Христијан Мицкоски оствари средба со Оливер Вархеји

Курир - 15.01.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски, меѓународниот секретар Тимчо Муцунски и советникот за меѓународна политика Стефан Андоновски денеска (15.01.2020) остварија средба со еврокомесарот за ...

Мицкоски до Вархеји: ВМРО-ДПМНЕ има план да ја стави државата на брза лента за ЕУ

360 степени - 15.01.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на еврокомесарот за соседство и проширување Оливер Вархеји му истакнал дека приоритет на новата Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе биде остварување на стратешката цел и сонот на многу генерации – членството во Европската ...

Заев до Вархеји: Очекуваме фер методологија од ЕУ (ВИДЕО)

360 степени - 15.01.2020

Еврокомесарот за соседство и проширување, Оливер Вархеји, попладнево имаше средба и со партиска делегација на владејачкиот СДСМ на која лидерот на партијата, Зоран Заев, истакнал дека очекува новата методологија на ЕУ за преговори да има фер пристап.

Средба Димитров – Верхељ: Почетокот на преговорите ќе придонесе досегашните резултати да бидат валоризирани

Слободен Печат - 15.01.2020

Димитров на средбата истакнал дека со комесарот Вархеји ќе работат на следните чекори и оти заедно се согласиле да внесат поголема динамика во меѓусебните размени за постигнување на заедничката цел.

Средба Мицкоски – Вархељ: Демократски и фер изборен циклус е клучен за иднината на граѓаните

Слободен Печат - 15.01.2020

Мицкоски на Вархеји му се заблагодарил за поддршката која ја дава за членството во Европската Унија и нејзиното проширување. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски, меѓународниот секретар ...

Спасовски: Очекуваме почеток на преговорите во претстојните месеци

Press24 - 15.01.2020

Се надеваме и со право очекуваме стратешката цел за членство на Северна Македонија во Европската Унија , која треба да почне со стартување на преговорите за членство, да се оствари во претстојните месеци по 15 години статус на кандидат за членство, ...

Димитров до Вархеји: Не бегаме од задачи и поизострено оценување

МКД - 15.01.2020

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Оливер Вархеји, комесар за европска соседска политика и преговори за проширување на ЕУ. Посетата меѓу македонскиот министер за надворешни Димитров и еврокомесарот Вархеји, како што ...

Спасовски: Очекуваме почеток на преговорите во претстојните месеци

+инфо - 15.01.2020

Се надеваме и со право очекуваме стратешката цел за членство на Северна Македонија во Европската Унија , која треба да почне со стартување на преговорите за членство, да се оствари во претстојните месеци по 15 години статус на кандидат за членство, ...

Пендаровски до Вархеји: Евро-атлантската интеграција останува стратешка цел за нашата држава

Макфакс - 15.01.2020

Претседателот Стево Пендаровски го прими комесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Оливер Вархеји. Посакувајќи му добредојде, претседателот Пендаровски му го честиташе именувањето на Вархеји за комесар за ...

Претседателот Стево Пендаровски го прими еврокомесарот Вархеји

+инфо - 15.01.2020

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими Комесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската унија, Оливер Вархеји. Посакувајќи му добредојде, претседателот Пендаровски му го честиташе ...

Средба Пендаровски-Вархеји: Фокусирани сме на перспективата за старт на преговорите за членство во ЕУ

А1 On - 15.01.2020

Актуелните состојби во Република Северна Македонија, како и аспирациите на земјата з а членство во Европската Унија биле теми на разговор на денешната средба на претседателот Стево Пендаровски со комесарот за соседска политика и преговори за ...

Вархеји: Ќе продолжи интергацијата на Западен Балкан во ЕУ

ММС - 15.01.2020

Имам добри вести за интергацијата на Западен Балкан во ЕУ. Таа ќе продолжи и ќе работиме уште посилно и напорно да го оствариме тоа. Мора да ги забрзаме процесите и да вметнеме динамика во нив, но истовремено да ги направиме посигурни и ...

Средба Пендаровски-Вархеји: Фокусирани сме на перспективата за старт на преговорите за членство во ЕУ

Press24 - 15.01.2020

Актуелните состојби во Македонија, како и аспирациите на земјата за членство во Европската Унија биле теми на разговор на денешната средба на претседателот Стево Пендаровски со комесарот за соседска политика и преговори за проширување на ЕУ, Оливер ...

Средба Пендаровски-Вархеји: Фокусирани сме на перспективата за старт на преговорите за членство во ЕУ

ММС - 15.01.2020

Актуелните состојби во Република Северна Македонија, како и аспирациите на земјата з а членство во Европската Унија биле теми на разговор на денешната средба на претседателот Стево Пендаровски со комесарот за соседска политика и преговори за ...

Средба Пендаровски-Вархеји: Остануваме фокусирани за старт на преговорите за членство во ЕУ

Нова ТВ - 15.01.2020

Актуелните состојби во Република Северна Македонија, како и аспирациите на земјата з а членство во Европската Унија бea теми на разговор на денешната средба на претседателот Стево Пендаровски со комесарот за соседска политика и преговори за ...

Спасовски го прими Вархеји во неговата прва посета на земјата

Press24 - 15.01.2020

Претседателот на Владатa Оливер Спасовски денеска го прими еврокомесарот за соседска политика и за проширување Оливер Вархеји, кој денеска е во еднодневна работна посета на нашата земја придружуван од делегација на Директоратот за европска соседска ...

Еврокомесарот за проширување Вархеји во Скопје

А1 On - 15.01.2020

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји денеска ќе престојува во прва официјална посета на Северна Македонија. Како што соопшти делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со ...

Унгарските власти да се прашаат за враќањето на Груевски, вели Вархеји

ММС - 15.01.2020

Новиот еврокомесар за проширување Оливер Вархеји смета дека Европската Унија или Комисијата нема што многу да каже за враќањето на избеганиот поранешн премиер Никола Груевски и оти тоа прашање треба да се упати до унгарските власти.

(Видео) Спасовски: Очекуваме одлука за почеток на преговорите со ЕУ пред самитот во мај

Макфакс - 15.01.2020

„Влегуваме во важен период во кој очекуваме сериозни исчекори напред кон реализација на една од нашите суштински стратешки цели-членството во Европската Унија, во кој со право очекуваме одлука за почеток на пристапните преговори во претстојните ...

Џафери се сретна со Вархеји: Со новата методологија да се отворат преговорите со ЕУ

МКД - 15.01.2020

Талат Џафери денеска се сретна со еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување на ЕУ Оливер Вархеји, кој по преземањето на функцијата во новиот состав на Европската комисија, за првпат престојува во посета на земјава.

Џафери – Вархеји: Планот е до март да се создадат можности за отворање на преговорите

+инфо - 15.01.2020

Пакетот би содржел три столба и тоа методологија за целиот процес, отворање на пристапните преговори со двете држави и нов економски план за целиот регион. Заедничките напори ќе резултираат со одлука за почеток на преговорите во март или мај оваа ...

Џафери – Вархеји: Заедничките напори ќе резултираат со одлука за почеток на преговорите во март или мај оваа година

А1 On - 15.01.2020

Заедничките напори ќе резултираат со одлука за почеток на преговорите во март или мај оваа година, беше истакнато на денешната средба во Скопје меѓу претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери и еврокомесарот за соседска ...

Средба Џафери-Вархеји: Заедничките напори ќе донесат почеток на преговорите во март или мај

Слободен Печат - 15.01.2020

Комесарот Вархеји посочил дека неговата прва посета надвор од Европската Унија е токму на Република Северна Македонија поради тоа што државата направи најмногу за да ги оствари своите аспирации за европска интеграција и дека на овој начин тој оддава ...

Џафери – Вархеји: Заедничките напори ќе резултираат со одлука за почеток на преговорите во март или мај оваа година

Сител - 15.01.2020

Заедничките напори ќе резултираат со одлука за почеток на преговорите во март или мај оваа година, беше истакнато на денешната средба во Скопје меѓу претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери и еврокомесарот за соседска ...

Средба на Мицкоски со еврокомесарот за проширување Вархеји

Вечер Прес - 15.01.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски, меѓународниот секретар Тимчо Муцунски и советникот за меѓународна политика Стефан Андоновски денеска (15.01.2020) остварија средба со еврокомесарот за ...

Димитров до Вархеји: Не бегаме од задачи и поизострено оценување

Локално - 15.01.2020

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Оливер Вархеји, комесар за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, кој се наоѓа во прва официјална посета на Република Северна Македонија.

Пендаровски го пречека еврокомесарот за проширување Вархеји

Република - 15.01.2020

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го прими Комесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската унија, Оливер Вархеји. соопштија од претседателскиот кабинет. Двајцата соговорници разменија мислења и информации за актуелните ...

Димитров до Вархеји: Не бегаме од задачи и поизострено оценување

24Инфо - 15.01.2020

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Оливер Вархеји, комесар за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, кој се наоѓа во прва официјална посета на Република Северна Македонија.

Унгарските власти да се прашаат за враќањето на Груевски, вели Вархеји

Бриф - 15.01.2020

Новиот еврокомесар за проширување Оливер Вархеји смета дека Европската Унија или Комисијата нема што многу да каже за враќањето на избеганиот поранешн премиер Никола Груевски и оти тоа прашање треба да се упати до унгарските власти.

Средба Пендаровски- Вархеји: С. Македонија останува посветена на европската агенда

24Инфо - 15.01.2020

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими Комесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската унија, Оливер Вархеји. Посакувајќи му добредојде, претседателот Пендаровски му го честиташе ...

Оливер Спасовски: Очекуваме почеток на преговорите во претстојните месеци

Centar - 15.01.2020

Се надеваме и со право очекуваме стратешката цел за членство на Северна Македонија во Европската Унија , која треба да почне со стартување на преговорите за членство, да се оствари во претстојните месеци по 15 години статус на кандидат за членство, ...

Димитров до Вархеји: Не бегаме од задачи и поизострено оценување

4NEWS - 15.01.2020

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Оливер Вархеји, комесар за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, кој се наоѓа во прва официјална посета на Република Македонија.

Средба Заев-Вархеји: Верувам дека новата методологија за проширување ќе има фер пристап и ќе се заснова на мерит систем

4NEWS - 15.01.2020

Партиска делегација на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев, заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски, секретарот за меѓународна соработка Бојан Маричиќ и Калинка Габер од Комисијата за европски прашања на СДСМ, денеска се сретнаа со ...

Димитров до Вархеји: Не бегаме од задачи и поизострено оценување

Либертас - 15.01.2020

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Оливер Вархеји, комесар за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, кој се наоѓа во прва официјална посета на Република Северна Македонија.

Пендаровски очекува поддршка од еврокомесарот Вархеји за проширување на ЕУ кон Западен Балкан

Мета - 15.01.2020

Македонскиот претседател Стево Пендаровски очекува цврста поддршка за проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан од страна на новиот Комесар за соседска политика и преговори за проширување, Оливер Вархеји.

ФОТО: Почна средбата на еврокомесарот Вархеји со Спасовски

Локално - 15.01.2020

Еврокомесарот за соседска политика и проширување, Оливер Вархеји дојде во владата на средба со техничкиот премиер Оливер Спасовски. По средбата, најавена е и заедничка прес конференција на Спасовски и Вархеји.

(ВО ЖИВО) Заедничка прес – конференција на премиерот Спасовски и Еврокомесарот за соседска политика и проширување ...

Бриф - 15.01.2020

Еврокомесарот за соседска политика и проширување, Оливер Вархеји дојде во владата на средба со техничкиот премиер Оливер ...

Средба на Мицкоски со еврокомесарот за проширување Вархеји

4NEWS - 15.01.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски, меѓународниот секретар Тимчо Муцунски и советникот за меѓународна политика Стефан Андоновски денеска (15.01.2020) остварија средба со еврокомесарот за ...

Вархеји: Ќе продолжи интергацијата на Западен Балкан во ЕУ

24Инфо - 15.01.2020

Имам добри вести за интергацијата на Западен Балкан во ЕУ. Таа ќе продолжи и ќе работиме уште посилно и напорно да го оствариме тоа. Мора да ги забрзаме процесите и да вметнеме динамика во нив, но истовремено да ги направиме посигурни и ...

Вархеји ја подгреа европската надеж за Македонија

Вечер Прес - 15.01.2020

Еврокомесарот Вархеји дојде да го опипа пулсот во Скопје пред избори и во време кога Унијата работи на новата методологија за проширување што ја бараше Франција. Со самата посета на земјава, Вархеји ги подгреа надежите дека Брисел е заинтересиран да ...

Еврокомесарот за проширување Вархеји во Скопје

Локално - 15.01.2020

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји денеска ќе престојува во прва официјална посета на Северна Македонија. Како што соопшти делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со ...

Спасовски - Вархеји: Преговорите да почнат час поскоро

Фактор - 15.01.2020

Влегуваме во еден важен период, во кој очекуваме важни исчекори, вели техничкиот премиер Оливер Спасовски на прес-конференција со е врокомесарот за соседска политика и проширување, Оливер Вархеји.

Спасовски: Очекуваме почеток на преговорите во претстојните месеци

24Инфо - 15.01.2020

Се надеваме и со право очекуваме стратешката цел за членство на Северна Македонија во Европската Унија , која треба да почне со стартување на преговорите за членство, да се оствари во претстојните месеци по 15 години статус на кандидат за членство, ...

(ВИДЕО) Вархеји: Побарав награда од 50 милиони евра за Северна Македонија

Бриф - 15.01.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски денеска го прими еврокомесарот за соседска политика и за проширување Оливер Вархеји, кој денеска е во еднодневна работна посета на нашата земја придружуван од делегација на ...

Тет-а-тет средба меѓу Спасовски и Вархеји

CivilMedia - 15.01.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски денеска го прими еврокомесарот за соседска политика и за проширување Оливер Вархеји, кој денеска е во еднодневна работна посета на нашата земја придружуван од делегација на ...

Унгарските власти да се прашаат за враќањето на Груевски, вели Вархеји

iPortal - 15.01.2020

Новиот еврокомесар за проширување Оливер Вархеји смета дека Европската Унија или Комисијата нема што многу да каже за враќањето на избеганиот поранешн премиер Никола Груевски и оти тоа прашање треба да се упати до унгарските власти.

Вархеји: Имам добри вести, интеграцијата на Западен Балкан ќе продолжи

Локално - 15.01.2020

Ова ми е прва официјална посета надвор од ЕУ. Северна Македонија направи мн за да стане членка и го испорача историскиот преспански договор. Сакам да му честитам на премиерот за именувањето, што е мошне важен чекор дека С.

Вархеји: Унгарските власти да се прашаат за враќањето на Груевски

24Инфо - 15.01.2020

Новиот еврокомесар за проширување Оливер Вархеји смета дека Европската Унија или Комисијата нема што многу да каже за враќањето на избеганиот поранешн премиер Никола Груевски и оти тоа прашање треба да се упати до унгарските власти.

Спасовски: Со право очекуваме да отпочнеме преговори за членство во ЕУ

Локално - 15.01.2020

Убеден сум дека нашите средби и комуникација ќе добијат на интензитет, влегуваме во важен период во кој влегуваме во сериозни чекори за членство во Европската Унија, рече премиерот Оливер Сапсовски по средбата со еврокомесарот за проширување, Оливер ...

Вархеји побарал 50 милиони евра помош за Македонија

Фактор - 15.01.2020

50 милиони евра од Европскиот парламент, ова е сумата која за нашата земја ја побарал еврокомесарот за соседска политика и проширување, Оливер Вархеји. Тој ова го соопшти денеска во Владата на прес-конференција со техничкиот премиер, Оливер ...

Спасовски го прими комесарот Вархеји

24Инфо - 15.01.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски денеска го прими еврокомесарот за соседска политика и за проширување Оливер Вархеји, кој денеска е во еднодневна работна посета на нашата земја придружуван од делегација на ...

(Во живо) Прес-конференција на Спасовски и Вархеји

24Инфо - 15.01.2020

Прес конференција на техничкиот премиер Оливер Спасовски и комесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската унија, Оливер Вархеји. Пред средбата со Спасовски, Вархеји имаше средба со шефот на државата Стево ...

Спасовски: Очекуваме почеток на преговорите во претстојните месеци

Бриф - 15.01.2020

Се надеваме и со право очекуваме стратешката цел за членство на Северна Македонија во Европската Унија , која треба да почне со стартување на преговорите за членство, да се оствари во претстојните месеци по 15 години статус на кандидат за членство, ...

Унгарските власти да се прашаат за враќањето на Груевски, вели Вархеји

Опсервер - 15.01.2020

Новиот еврокомесар за проширување Оливер Вархеји смета дека Европската Унија или Комисијата нема што многу да каже за враќањето на избеганиот поранешн премиер Никола Груевски и оти тоа прашање треба да се упати до унгарските власти.

Вархеји: Ќе продолжи интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ

Република - 15.01.2020

Новиот еврокомесар за проширување Оливер Вархеји денеска во Скопје, на заедничката прес конференција со премиерот Оливер Спасовски, рече дека Северна Македонија и Албанија се подготвени да ги почнат преговорите.

Спасовски-Вархеи: Со новата методологија се очекува „неправдата“ од ЕУ да биде исправена

iPortal - 15.01.2020

Се надеваме и со право очекуваме стратешката цел за членство на Северна Македонија во Европската Унија , која треба да почне со стартување на преговорите за членство, да се оствари во претстојните месеци по 15 години статус на кандидат за членство, ...

Вархеји: Имам добри вести за интергацијата на Западен Балкан во ЕУ

еМагазин - 15.01.2020

Имам добри вести за интергацијата на Западен Балкан во ЕУ. Таа ќе продолжи и ќе работиме уште посилно и напорно да го оствариме тоа. Мора да ги забрзаме процесите и да вметнеме динамика во нив, но истовремено да ги направиме посигурни и ...

Унгарските власти да се прашаат за враќањето на Груевски, вели Вархеји

Вечер Прес - 15.01.2020

Новиот еврокомесар за проширување Оливер Вархеји смета дека Европската Унија или Комисијата нема што многу да каже за враќањето на избеганиот поранешн премиер Никола Груевски и оти тоа прашање треба да се упати до унгарските власти.

Вархеји: Унгарските власти да се прашаат за враќањето на Груевски

CivilMedia - 15.01.2020

Новиот еврокомесар за проширување Оливер Вархеји смета дека Европската Унија или Комисијата нема што многу да каже за враќањето на избеганиот поранешн премиер Никола Груевски и оти тоа прашање треба да се упати до унгарските власти.

Спасовски: Програмата на новата ЕК е нова голема надеж за зајакнување на нашата позиција како идни членки на Унијата

CivilMedia - 15.01.2020

“Имам добри вести за интергацијата на Западен Балкан во ЕУ. Таа ќе продолжи и ќе работиме уште посилно и напорно да го оствариме тоа. Мора да ги забрзаме процесите и да вметнеме динамика во нив, но истовремено да ги направиме посигурни и ...

Вархеји: Побарав ЕП да определи награда од 50 милиони евра за постигнувањата и резултатите на земјава

Либертас - 15.01.2020

– Побарав ЕП да определи награда од 50 милиони евра за постигнувањата и резултатите на земјата во искористувањето на европските фондови. Предлогот очекувам дека ќе добие зелено светло и ќе се овласти исплатата, изјави еврокомесарот за соседска ...

(Видео) Премиерот Спасовски на прес конференција со еврокомесарот Вархеји: Со право очекуваме одлука за почеток на ...

Centar - 15.01.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски денеска го прими еврокомесарот за соседска политика и за проширување Оливер Вархеји, кој денеска е во еднодневна работна посета на нашата земја.

Спасовски: Очекуваме почеток на преговорите во претстојните месеци

Либертас - 15.01.2020

– Се надеваме и со право очекуваме стратешката цел за членство на Северна Македонија во Европската Унија , која треба да почне со стартување на преговорите за членство, да се оствари во претстојните месеци по 15 години статус на кандидат за ...

Пендаровски-Вархеји: Фокусот на државата е насочен кон перспективата за отворање на пристапните преговори за членство ...

CivilMedia - 15.01.2020

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими Комесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската унија, Оливер Вархеји. Посакувајќи му добредојде, претседателот Пендаровски му го честиташе ...

15 јануари: Лажни вести, Рекет хронологија, финансирање на изборната кампања, 300 кривични пријави на кадрите на ВМРО…

CivilMedia - 15.01.2020

Со цел да ја дискредитираат институцијата и самата министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, порталот Вечер.мк, Курир, Република, Инфомакс, Лидер.мк, Скопје 1 и Нетпрес, пласираа лажни вести за наводна врска Анѓушев – продажба на електрична ...

Спасовски, техничкиот премиер: Иако доживеавме разочарување, прифативме дека стратегиската грешка бргу ќе биде ...

Република - 15.01.2020

По средбата со Вархеји, техничкиот премиер Оливер Спасовски орджа прес конференција на која меѓу другото истакна дека очекуваме одлука за почеток на преговорите со ЕУ пред самитот во мај. Влегуваме во важен период во кој очекуваме сериозни исчекори ...

Средба Пендаровски-Вархеји: Фокусирани сме на перспективата за старт на преговорите за членство во ЕУ

Скопје инфо - 15.01.2020

Актуелните состојби во Република Северна Македонија, како и аспирациите на земјата за членство во Европската Унија биле теми на разговор на денешната средба на претседателот Стево Пендаровски со комесарот за соседска политика и преговори за ...

Еврокомесарот за проширување во посета на Скопје

4NEWS - 15.01.2020

Европската унија оваа пролет мора да ја поправи откомвриската грешка за Скопје и Тирана да ги стартуваат приспатните преговори. со оваа порака новиот еврокомесар за проширување Оливер Вархеји пристигна во прва официјална посета на земјава.

Прва посета на наследникот на Хан, Вархеји на Македонија

еМагазин - 15.01.2020

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување, Оливер Вархеји денеска ќе престојува во прва официјална посета на Северна Македонија. Како што соопшти делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со ...

Еврокомесарот за проширување Вархеји во Скопје

24Инфо - 15.01.2020

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји денеска ќе престојува во прва официјална посета на Северна Македонија. Како што соопшти делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со ...

Средба Пендаровски-Вархеји: Фокусирани сме на перспективата за старт на преговорите за членство во ЕУ

Локално - 15.01.2020

Актуелните состојби во Република Северна Македонија, како и аспирациите на земјата з а членство во Европската Унија биле теми на разговор на денешната средба на претседателот Стево Пендаровски со комесарот за соседска политика и преговори за ...

Еврокомесарот за проширување Вархеји во Скопје

iPortal - 15.01.2020

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји денеска ќе престојува во прва официјална посета на Северна Македонија. Како што соопшти делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со ...

Вархеји: Ќе продолжи интергацијата на Западен Балкан во ЕУ

Вечер Прес - 15.01.2020

Имам добри вести за интергацијата на Западен Балкан во ЕУ. Таа ќе продолжи и ќе работиме уште посилно и напорно да го оствариме тоа. Мора да ги забрзаме процесите и да вметнеме динамика во нив, но истовремено да ги направиме посигурни и ...

Вархеји: Ќе продолжи интергацијата на Западен Балкан во ЕУ

Бриф - 15.01.2020

Имам добри вести за интергацијата на Западен Балкан во ЕУ. Таа ќе продолжи и ќе работиме уште посилно и напорно да го оствариме тоа. Мора да ги забрзаме процесите и да вметнеме динамика во нив, но истовремено да ги направиме посигурни и ...

Џафери – Вархеји: Заедничките напори ќе резултираат со одлука за почеток на преговорите во март или мај оваа година

Локално - 15.01.2020

Заедничките напори ќе резултираат со одлука за почеток на преговорите во март или мај оваа година, беше истакнато на денешната средба во Скопје меѓу претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери и еврокомесарот за соседска ...

Заев- Вархеји: Верувам дека новата методологија за проширување ќе има фер пристап и ќе се заснова на мерит систем

24Инфо - 15.01.2020

Партиска делегација на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев, заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски, секретарот за меѓународна соработка Бојан Маричиќ и Калинка Габер од Комисијата за европски прашања на СДСМ, денеска се сретнаа со ...

Џафери- Вархеји: Заедничките напори ќе резултираат со одлука за почеток на преговорите во март или мај

24Инфо - 15.01.2020

Заедничките напори ќе резултираат со одлука за почеток на преговорите во март или мај оваа година, беше истакнато на денешната средба во Скопје меѓу претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери и еврокомесарот за соседска ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Toни Трајковски конечно се појави на суд, Вархеји вети финансиска помош за Македонија

Фактор - 15.01.2020

Тони Трајковски, поранешниот градоначалник на Гази Баба, конечно се појави на судење за случајот „ТНТ“ за насилното уривање на „Космос“ откако претходно во неколку наврати обвинетиот не беше присутен на неколку рочишта во низа, а во меѓувреме имаше ...

Жерновски: Брисел планира награда од 50 милиони евра за нашата земја

iPortal - 15.01.2020

Брисел планира награда од 50 милиони евра за нашата земја Охрабрувачки пораки денеска во Скопје од страна на еврокомесарот за соседска политика и проширување, Оливер Вархеји. “Среќен сум што сум денеска во Скопје.

Џафери – Вархеји: Заедничките напори ќе резултираат со одлука за почеток на преговорите во март или мај оваа година

4NEWS - 15.01.2020

Заедничките напори ќе резултираат со одлука за почеток на преговорите во март или мај оваа година, беше истакнато на денешната средба во Скопје меѓу претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери и еврокомесарот за соседска ...

Димитров се сретна со Вархеји: Посетата на еврокомесарот доаѓа во важен период

iPortal - 15.01.2020

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денес оствари средба со Оливер Вархеји, комесар за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, кој се наоѓа во прва официјална посета на Република Северна Македонија, што ...

Џафери – Вархеји: Заедничките напори ќе резултираат со одлука за почеток на преговорите во март или мај оваа година

Либертас - 15.01.2020

Заедничките напори ќе резултираат со одлука за почеток на преговорите во март или мај оваа година, беше истакнато на денешната средба во Скопје меѓу претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери и еврокомесарот за соседска ...

Мицкоски оствари средба со Оливер Вархеји

iPortal - 15.01.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски, меѓународниот секретар Тимчо Муцунски и советникот за меѓународна политика Стефан Андоновски денеска (15.01.2020) остварија средба со еврокомесарот за ...

Џафери – Вархеји: Заедничките напори ќе резултираат со одлука за почеток на преговорите во март или мај оваа година

iPortal - 15.01.2020

Заедничките напори ќе резултираат со одлука за почеток на преговорите во март или мај оваа година, беше истакнато на денешната средба во Скопје меѓу претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери и еврокомесарот за соседска ...

Заев по средбата со Вархеји: Верувам дека новата методологија за проширување ќе има фер пристап

iPortal - 15.01.2020

Партиска делегација на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев, заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски, секретарот за меѓународна соработка Бојан Маричиќ и Калинка Габер од Комисијата за европски прашања на СДСМ, денеска се сретнаа со ...

Средба Заев-Вархеји: Верувам дека новата методологија за проширување ќе има фер пристап и ќе се заснова на мерит систем

Либертас - 15.01.2020

Партиска делегација на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев, заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски, секретарот за меѓународна соработка Бојан Маричиќ и Калинка Габер од Комисијата за европски прашања на СДСМ, денеска се сретнаа со ...

Мицкоски му кажал на Вархеји дека има визија и план како државата да ја стави на брзата трака за членство во ЕУ

Либертас - 15.01.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски, меѓународниот секретар Тимчо Муцунски и советникот за меѓународна политика Стефан Андоновски денеска (15.01.2020) остварија средба со еврокомесарот за ...

Мицкоски на Вархеји му се заблагодари за поддршката која ја дава за членството на Македонија во ЕУ

24Инфо - 15.01.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски, меѓународниот секретар Тимчо Муцунски и советникот за меѓународна политика Стефан Андоновски денеска остварија средба со еврокомесарот за соседска ...

Еврокомесарот за проширување Вархеји во посета на земјава

4NEWS - 15.01.2020

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји денеска ќе престојува во прва официјална посета на Северна Македонија. Како што соопшти делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со ...

Пендаровски до Вархеји: Евро-атлантската интеграција останува стратешка цел за нашата држава

Точка - 15.01.2020

Претседателот Стево Пендаровски го прими комесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Оливер Вархеји. Посакувајќи му добредојде, претседателот Пендаровски му го честиташе именувањето на Вархеји за комесар за ...

Заев на средба со Вархеји: Верувам дека новата методологија за проширување ќе има фер пристап

Локално - 15.01.2020

Партиска делегација на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев, заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски, секретарот за меѓународна соработка Бојан Маричиќ и Калинка Габер од Комисијата за европски прашања на СДСМ, денеска се сретнаа со ...

Вархеји дојде со добри вести, интеграцијата на Западен Балкан ќе продолжи

Frontline - 15.01.2020

Вархеј нотира дека постои национален консензус и се надева дека ќе трае и ќе помогне со предизвикот кој ќе следува откако ќе почнат пристапните преговори. Откако ќе бидат отворени преговорите, вели Вархеји, предизвиците за С.

Средба Пендаровски-Вархеји: Фокусирани сме на перспективата за старт на преговорите за членство во ЕУ

Бриф - 15.01.2020

Актуелните состојби во Република Северна Македонија, како и аспирациите на земјата за членство во Европската Унија биле теми на разговор на денешната средба на претседателот Стево Пендаровски со комесарот за соседска политика и преговори за ...

Средба Заев-Вархеји: Верувам дека новата методологија за проширување ќе има фер пристап и ќе се заснова на мерит систем

Вечер Прес - 15.01.2020

Партиска делегација на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев, заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски, секретарот за меѓународна соработка Бојан Маричиќ и Калинка Габер од Комисијата за европски прашања на СДСМ, денеска се сретнаа со ...

Мицкоски – Вархеји: ВМРО-ДПМНЕ има план како да ја стави државата на брзата трака за членство во ЕУ

Република - 15.01.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски, меѓународниот секретар Тимчо Муцунски и советникот за меѓународна политика Стефан Андоновски денеска остварија средба со еврокомесарот за соседска ...

Спасовски: Очекуваме почеток на преговорите во претстојните месеци

Frontline - 15.01.2020

Се надеваме и со право очекуваме стратешката цел за членство на Северна Македонија во Европската Унија , која треба да почне со стартување на преговорите за членство, да се оствари во претстојните месеци по 15 години статус на кандидат за членство, ...

Спасовски: Очекуваме почеток на преговорите во претстојните месеци

Вечер Прес - 15.01.2020

Се надеваме и со право очекуваме стратешката цел за членство на Северна Македонија во Европската Унија , која треба да почне со стартување на преговорите за членство, да се оствари во претстојните месеци по 15 години статус на кандидат за членство, ...

Мицкоски на Вархеји му се заблагодари за поддршката која ја дава за членството на Република Македонија во ЕУ и ...

Локално - 15.01.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски, меѓународниот секретар Тимчо Муцунски и советникот за меѓународна политика Стефан Андоновски денеска остварија средба со еврокомесарот за соседска ...

Средба Пендаровски-Вархеји: Фокусирани сме на перспективата за старт на преговорите за членство во ЕУ

iPortal - 15.01.2020

Актуелните состојби во Република Северна Македонија, како и аспирациите на земјата за членство во Европската Унија биле теми на разговор на денешната средба на претседателот Стево Пендаровски со комесарот за соседска политика и преговори за ...

Вархеји: Oчекувам одлука пред Самитот во мај

Тера - 15.01.2020

Претседателот на Владата Оливер Спасовски денеска го прими еврокомесарот за соседска политика и за проширување Оливер Вархеји, кој денеска е во еднодневна работна посета на нашата земја придружуван од делегација на Директоратот за европска соседска ...

ЕВРОКОМЕСАРОТ ВАРХЕЈИ ВО СКОПЈЕ: Средби со државниот врв за иднината на Македонија во ЕУ

Денешен - 15.01.2020

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји денеска ќе престојува во прва официјална посета на Македонија. Како што соопшти делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со претседателот ...

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ оствари средба со еврокомесарот Вархеји

Вечер Прес - 15.01.2020

НПГ од ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, попладнево оствари средба со еврокомесарот за проширување на ЕУ, г. Вархеји. На средбата ги истакнавме нашите очекувања за понатамошна интеграција на Република Северна Македонија во ЕУ за што и ...

Заев: Верувам дека новата методологија за проширување ќе има фер пристап и ќе се заснова на мерит систем

Н.Македонија - 15.01.2020

Партиска делегација на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев, заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски, секретарот за меѓународна соработка Бојан Маричиќ и Калинка Габер од Комисијата за европски прашања на СДСМ, денеска се сретнаа со ...

Димитров: Земјава ги исполни условите, одлуката за пристапните преговори да се донесе без одлагање

Н.Македонија - 15.01.2020

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денес средба со Оливер Вархеји, комесар за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, кој се наоѓа во прва официјална посета на земјава, што воедно претставува и негова ...

Мицкоски: Имаме план како државата да ја ставиме на брзата лента за членство во ЕУ

Н.Македонија - 15.01.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски, меѓународниот секретар Тимчо Муцунски и советникот за меѓународна политика Стефан Андоновски остварија средба со еврокомесарот за соседска политика и ...

Спасовски: Очекуваме одлука за почеток на преговорите со ЕУ пред самитот во мај

Н.Македонија - 15.01.2020

Влегуваме во важен период во кој очекуваме сериозни исчекори напред кон реализација на една од нашите суштински стратешки цели-членството во Европската Унија, во кој со право очекуваме одлука за почеток на пристапните преговори во претстојните ...

Вархеји: Европската Унија и Комисијата немаат што многу да кажат околу азилот на Груевски

MakPress - 15.01.2020

Новиот еврокомесар за проширување Оливер Вархеји смета дека Европската Унија или Комисијата нема што многу да каже за враќањето на поранешниот премиер Никола Груевски и оти тоа прашање треба да се упати до унгарските власти.

Џафери се сретна со еврокомесарот за проширување Вархеји

MakPress - 15.01.2020

Заедничките напори ќе резултираат со одлука за почеток на преговорите во март или мај оваа година, беше истакнато на денешната средба во Скопје меѓу претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери и еврокомесарот за соседска ...

Спасовски: Со право очекуваме побрз старт на преговорите со ЕУ

MakPress - 15.01.2020

Се надеваме и со право очекуваме стратешката цел за членство на Македонија во Европската Унија , која треба да почне со стартување на преговорите за членство, да се оствари во претстојните месеци по 15 години статус на кандидат за членство, порача ...

Малески: Вархеји не носи ништо спектакуларно во Скопје!

Expres - 15.01.2020

Првиот министер за односи со странство во независна Македонија, Денко Малески, потсетува дека не треба да се очекува нешто спектакуларно од денешната посета на новиот еврокомесар за проширување, Оливер Вархеји во Скопје.

Вархеји: ЕУ нема што да каже за Груевски, прашајте ги унгарските власти

Expres - 15.01.2020

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со поранешпниот премиер Никола Груевски, еврокомесарот Оливер Вархеји вели дека рече дека ЕУ нема што многу да каже за враќањето на Груевски и дека тоа прашање треба да се упати до унгарските власти.

(ВИДЕО) Средба на Пендаровски со Комесарот за соседска политика и преговори за проширување на ЕУ, Вархеји

Скопје1 - 15.01.2020

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими Комесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската унија, Оливер Вархеји. Посакувајќи му добредојде, претседателот Пендаровски му го честиташе ...

Пендаровски-Вархеји: Фокусирани сме на перспективата за старт на преговорите за членство во ЕУ

MakPress - 15.01.2020

Актуелните состојби во Република Македонија, како и аспирациите на земјата за членство во Европската Унија биле теми на разговор на денешната средба на претседателот Стево Пендаровски со комесарот за соседска политика и преговори за проширување на ...

Мицкоски-Вархеји: Приоритет на новата Влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде членството во ЕУ

MakPress - 15.01.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски, меѓународниот секретар Тимчо Муцунски и советникот за меѓународна политика Стефан Андоновски денеска (15.01.2020) остварија средба со еврокомесарот за ...

Заев - Вархеји: Верувам дека новата методологија за проширување ќе има фер пристап

MakPress - 15.01.2020

Партиска делегација на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев, заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски, секретарот за меѓународна соработка Бојан Маричиќ и Калинка Габер од Комисијата за европски прашања на СДСМ, денеска се сретнаа со ...

Димитров - Вархеји: Не стравуваме од поизострено оценување на реформите

MakPress - 15.01.2020

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Оливер Вархеји, комесар за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, кој се наоѓа во прва официјална посета на Република Македонија.

Македонија ќе добие награда од 50 милиони евра

Expres - 15.01.2020

„Побарав од Европскиот парламент да објави награда од 50 милиони евра за постигнувањата и резултатите на земјата во искористувањето на европските фондови. Се надевам дека ќе добијам зелено светло и ќе се одобри исплатата, па ќе можете да ги ...

Датумот за преговори во мај повторно зависи од законот за Јавно обвинителство

AKO - 15.01.2020

Северна Македонија е подготвена да ги започне преговорите со ЕУ, порача еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји и изрази надеж дека ќе биде донесена позитивна одлука пред самитот на Унијата во Загреб, но додаде и дека дотогаш приоритет треба да ...

Еврокомесарот за проширување Вархеји во посета на земјава

ТВ21 - 14.01.2020

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји денеска ќе престојува во прва официјална посета на Северна Македонија. Како што соопшти делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со ...

Еврокомесарот за проширување Вархеји утре во Скопје

Алсат-М - 14.01.2020

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји утре ќе допатува во прва официјална посета на Северна Македонија. Како што соопшти Делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со претседателот ...

Еврокомесарот за проширување, Вархеји во Скопје

24 Вести - 14.01.2020

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји денеска ќе престојува во прва официјална посета на Северна Македонија. Како што соопшти делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со ...

Еврокомесарот за проширување Вархеји во Скопје

Канал5 - 14.01.2020

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји денеска ќе престојува во прва официјална посета на Македонија. Како што соопшти делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со претседателот ...

Еврокомесарот за проширување Вархеји во Скопје

Фокус - 14.01.2020

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји денеска ќе престојува во прва официјална посета на Македонија. Како што соопшти делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со претседателот ...

Еврокомесарот за проширување Вархеји денеска во Скопје

Телма - 14.01.2020

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји денеска е во прва официјална посета на Северна Македонија. Како што соопшти делегацијата на Европската Комисија во скопје, Вархеји ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Оливер ...

Еврокомесарот за проширување Вархеји во Скопје - Средби со државниот врв

Press24 - 14.01.2020

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји денеска ќе престојува во прва официјална посета на Македонија. Како што соопшти делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со претседателот ...

Еврокомесарот за проширување Вархеји денеска во Скопје

Слободен Печат - 14.01.2020

На средбите најверојатно ќе стане збор за новата методологија за проширување предложена од Франција и за текот на реформите во земјава, особено донесувањето на законот за јавно обвинителство.

Еврокомесарот за проширување Вархеји денеска во Скопје

ММС - 14.01.2020

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји денеска ќе престојува во прва официјална посета на Северна Македонија. Како што соопшти делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со ...

Новиот еврокомесар за проширување утре во посета на Скопје

Нетпрес - 14.01.2020

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји утре ќе допатува во прва официјална посета на Македонија. Како што соопшти Делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со претседателот Стево ...

Еврокомесарот Вархеји денеска пристигнува во Скопје

+инфо - 14.01.2020

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји денеска ќе престојува во прва официјална посета на земјава. Како што соопшти делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со претседателот Стево ...

Еврокомесарот за проширување Вархеји во Скопје

Сител - 14.01.2020

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји денеска ќе престојува во прва официјална посета на Македонија. Како што соопшти делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со претседателот ...

Еврокомесарот за проширување Вархеји во Скопје

Опсервер - 14.01.2020

– Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји денеска ќе престојува во прва официјална посета на Северна Македонија. Како што соопшти делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со ...

Еврокомесарот за проширување Вархеји во Скопје

CivilMedia - 14.01.2020

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји денеска ќе престојува во прва официјална посета на Северна Македонија. Како што соопшти делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со ...

Еврокомесарот за проширување Вархеји во Скопје

Либертас - 14.01.2020

– Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји денеска ќе престојува во прва официјална посета на Северна Македонија. Како што соопшти делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со ...

Еврокомесарот за проширување Вархеји во Скопје

Frontline - 14.01.2020

Вархеји ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Оливер Спасовски и со претседателот на Собранието Талат Џафери. Вархеји исто така ќе се сретне и со претседателот на СДСМ, Зоран Заев, како и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан ...

Kомесарот за соседски политики Вархеји утре за прв пат ќе ја посети Македонија

Мета - 14.01.2020

Комесарот за соседски политики и преговори за проширување на ЕУ, Оливер Вархеји за прв пат ќе ја посети Македонија, утре среда (15 јануари). За време на посетата, Вархеји ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Оливер Спасовски и ...

Еврокомесарот за проширување Вархеји во Скопје

MakPress - 14.01.2020

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји денеска ќе престојува во прва официјална посета на Македонија. Како што соопшти делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со претседателот ...

Новиот еврокомесар за проширување в среда доаѓа во Скопје

ТВ21 - 13.01.2020

Новиот еврокомесар за соседство и проширување Оливер Вархеји на 15 и 16 јануари ќе допатува во посета на Северна Македонија, дознава МИА од извори од Брисел. Тоа ќе биде негова прва посета по стапувањето на функцијата еврокомесар.

Новиот еврокомесар за проширување в среда доаѓа во Скопје

Алсат-М - 13.01.2020

Новиот еврокомесар за соседство и проширување Оливер Вархеји на 15 и 16 јануари ќе допатува во посета на Северна Македонија, ...

ЕУ ќе им даде јасна временска рамка на Македонија и Албанија

Телма - 13.01.2020

Претставувањето на промените во методологијата на преговарачкиот процес, како и дополнителнотот извештај на Европската комисија за Македонија и за Албанија, треба да доведе до политичко решавање на прашањето за давањето на датум за старт на ...

Новиот еврокомесар за проширување в среда доаѓа во Скопје

Телма - 13.01.2020

Новиот еврокомесар за соседство и проширување Оливер Вархеји на 15 и 16 јануари ќе допатува во посета на Северна Македонија, дознава МИА од извори од Брисел. Тоа ќе биде негова прва посета по стапувањето на функцијата еврокомесар.

Новиот еврокомесар за проширување в среда доаѓа во Скопје

Фокус - 13.01.2020

Новиот еврокомесар за соседство и проширување Оливер Вархеји на 15 и 16 јануари ќе допатува во посета на Македонија, дознава МИА од извори од Брисел. Тоа ќе биде негова прва посета по стапувањето на функцијата еврокомесар.

Новиот еврокомесар за проширување в среда доаѓа во Скопје

Канал5 - 13.01.2020

Новиот еврокомесар за соседство и проширување Оливер Вархеји на 15 и 16 јануари ќе допатува во посета на Македонија Новиот еврокомесар за соседство и проширување Оливер Вархеји на 15 и 16 јануари ќе допатува во посета на Македонија, дознава МИА од ...

Новиот еврокомесар за проширување в среда доаѓа во Скопје

24 Вести - 13.01.2020

Новиот еврокомесар за соседство и проширување Оливер Вархеји на 15 и 16 јануари ќе допатува во посета на Северна Македонија, дознава МИА од извори од Брисел. Тоа ќе биде негова прва посета по стапувањето на функцијата еврокомесар.

Еврокомесарот Вархеји во среда во Скопје

Слободен Печат - 13.01.2020

Се очекува Вархеји да оствари средби со владини претставници, на кои најверојатно ќе стане збор за новата методологија за проширување предложена од Франција и за текот на реформите во земјава, особено донесувањето на законот за јавно обвинителство.

Новиот еврокомесар за проширување в среда доаѓа во Скопје

+инфо - 13.01.2020

Новиот еврокомесар за соседство и проширување Оливер Вархеји на 15 и 16 јануари ќе допатува во посета на Северна Македонија, дознава МИА од извори од Брисел. Тоа ќе биде негова прва посета по стапувањето на функцијата еврокомесар.

Новиот еврокомесар за проширување Вархеји во среда во Скопје

Независен - 13.01.2020

Новиот еврокомесар за соседство и проширување Оливер Вархеји на 15 и 16 јануари ќе допатува во посета на Македонија, дознава МИА од извори од Брисел. Тоа ќе биде негова прва посета по стапувањето на функцијата еврокомесар.

Новиот еврокомесар за проширување в среда доаѓа во Скопје

Сител - 13.01.2020

Новиот еврокомесар за соседство и проширување Оливер Вархеји на 15 и 16 јануари ќе допатува во посета на Северна Македонија, дознава МИА од извори од Брисел. Тоа ќе биде негова прва посета по стапувањето на функцијата еврокомесар.

Новиот еврокомесар за проширување во среда доаѓа во Скопје

Press24 - 13.01.2020

Новиот еврокомесар за соседство и проширување Оливер Вархеји на 15 и 16 јануари ќе допатува во посета на Македонија, дознава МИА од извори од Брисел. Тоа ќе биде негова прва посета по стапувањето на функцијата еврокомесар.

Новиот еврокомесар за проширување во среда во Скопје

Курир - 13.01.2020

Новиот еврокомесар за соседство и проширување Оливер Вархеји на 15 и 16 јануари ќе допатува во посета на Македонија, дознава МИА од извори од Брисел. Тоа ќе биде негова прва посета по стапувањето на функцијата еврокомесар.

Новиот еврокомесар за проширување задутре во во Скопје

ММС - 13.01.2020

Новиот еврокомесар за соседство и проширување Оливер Вархеји на 15 и 16 јануари ќе допатува во посета на Македонија, дознава МИА од извори од Брисел. Тоа ќе биде негова прва посета по стапувањето на функцијата еврокомесар.

Новиот еврокомесар за проширување в среда доаѓа во Скопје

Вечер Прес - 13.01.2020

Новиот еврокомесар за соседство и проширување Оливер Вархеји на 15 и 16 јануари ќе допатува во посета на Северна Македонија, дознава МИА од извори од Брисел. Тоа ќе биде негова прва посета по стапувањето на функцијата еврокомесар.

Новиот еврокомесар за проширување в среда доаѓа во Скопје

CivilMedia - 13.01.2020

Новиот еврокомесар за соседство и проширување Оливер Вархеји на 15 и 16 јануари ќе допатува во посета на Северна Македонија, дознава МИА од извори од Брисел. Тоа ќе биде негова прва посета по стапувањето на функцијата еврокомесар.

Новиот еврокомесар за проширување вo среда доаѓа во Скопје

Либертас - 13.01.2020

Новиот еврокомесар за соседство и проширување Оливер Вархеји на 15 и 16 јануари ќе допатува во посета на Северна Македонија, дознава МИА од извори од Брисел. Тоа ќе биде негова прва посета по стапувањето на функцијата еврокомесар.

Новиот еврокомесар за проширување доаѓа во Скопје

Тера - 13.01.2020

Новиот еврокомесар за соседство и проширување Оливер Вархеји на 15 и 16 јануари ќе допатува во посета на Македонија, дознава МИА од извори од Брисел. Тоа ќе биде негова прва посета по стапувањето на функцијата еврокомесар.

Доаѓа новиот еврокомесар: Вархеји на 15 и 16 јануари во Македонија

Денешен - 13.01.2020

Новиот еврокомесар за соседство и проширување Оливер Вархеји на 15 и 16 јануари ќе допатува во посета на Северна Македонија, дознава МИА од извори од Брисел. Тоа ќе биде негова прва посета по стапувањето на функцијата еврокомесар.

Новиот еврокомесар за проширување в среда доаѓа во Скопје

Локално - 13.01.2020

Новиот еврокомесар за соседство и проширување Оливер Вархеји на 15 и 16 јануари ќе допатува во посета на Северна Македонија, дознава МИА од извори од Брисел. Тоа ќе биде негова прва посета по стапувањето на функцијата еврокомесар.

Новиот еврокомесар за проширување в среда доаѓа во Скопје

24Инфо - 13.01.2020

Новиот еврокомесар за соседство и проширување Оливер Вархеји на 15 и 16 јануари ќе допатува во посета на Северна Македонија, дознава МИА од извори од Брисел. Тоа ќе биде негова прва посета по стапувањето на функцијата еврокомесар.

Новиот еврокомесар за проширување в среда доаѓа во Скопје

Република - 13.01.2020

Новиот еврокомесар за соседство и проширување Оливер Вархеји на 15 и 16 јануари ќе допатува во посета на Македонија, дознава МИА од извори од Брисел. Тоа ќе биде негова прва посета по стапувањето на функцијата еврокомесар.

Новиот еврокомесар за проширување в среда доаѓа во Скопје

Опсервер - 13.01.2020

– Новиот еврокомесар за соседство и проширување Оливер Вархеји на 15 и 16 јануари ќе допатува во посета на Северна Македонија, дознава МИА од извори од Брисел. Тоа ќе биде негова прва посета по стапувањето на функцијата еврокомесар.

Во среда доаѓа новиот еврокомесар за соседство и проширување Оливер Вархеји

MakPress - 13.01.2020

Новиот еврокомесар за соседство и проширување Оливер Вархеји на 15 и 16 јануари ќе допатува во посета на Македонија, дознава МИА од извори од Брисел. Тоа ќе биде негова прва посета по стапувањето на функцијата еврокомесар.