TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Држава под бесплатна кирија на странците

Дневник - 20.05.2016

Kатерина НЕШКОВА Првата честитка за одлуката на Уставниот суд стигна од лидерот на ДУИ, Али Ахмети, и тоа модерно, преку „Фејсбук“. Разбирливо, инцијативата што ја отвори вратичката, како што самите си рекоа завчера пратениците на ДУИ, стигна од ...

Kако Уставниот суд се поплука самиот себе

Дневник - 20.05.2016

Со вчерашната привремена мерка, со која беа запрени сите дејства поврзани со изборите и со која практично беа поништени изборите закажани за 5 јуни, Уставниот суд се поништи самиот себе. За да ја изрече привремената мерка, Судот најпрвин мораше да ...

Дебата на „Клик Плус“: Уставниот суд – правда или политика?

ТВ21 - 20.05.2016

Уставниот суд како институција која треба да ги штити уставноста и законитоста како и човековите слободи и права, се нашла во позиција да ја загуби својата содржина и уставна функција е ставот на поранешниот уставен судија, Трендафил Ивановски.

Што народ ќе бевме?!

Репортер - 20.05.2016

Навистина човек се прашува онака народски, што држава ќе бевме, што народ ќе бевме? Ама тоа што посебно треба да се прашаме е како е можно после 25 години на “самостојност“ на “политички плурализам“, “парламентарна демократи“ и после оние силни ...

Гошева: Правам преседан сега и никогаш повеќе за доброто на државата

Дневник - 19.05.2016

Привремено е суспендирана одлуката за распуштање на Собранието, а со тоа и правните дејствија што таа ги произведува што би значело дека парламентот може да работи, а изборните дејствија поврзани со 5 јуни се стопираат.

Уставните судии ја прифатија иницијативата на ДУИ за распуштање на Собранието

Дневник - 19.05.2016

Уставниот суд едногласно одлучи да поведе постапка за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија од 18 јануари 2016 година и Одлуката за изменување на Одлуката за распуштање на Собранието од ...

Уставниот суд ќе расправа за Одлуката за распуштање на Собранието

24 Вести - 18.05.2016

Уставниот суд денеска ќе ја разгледува Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Македонија. Иницијативата, која е поднесена од пратеникот на ДУИ Талат Џафери, е единствена точна на дневен ред ...

„Протестирам“: Уставни судии, застанете на страната на правдата

24 Вести - 18.05.2016

Граѓанското здружение „Протестирам“ и „Шарената револуција“ денеска јавно се обратија до судиите на Уставниот суд. „Судии, денеска ќе треба да одлучите дали да поведете постапка по иницијативата за преиспитување на уставноста на Одлуката за ...

Уставен суд ќе расправа за Одлуката за распуштање на Собранието

Телма - 18.05.2016

Уставниот суд денеска ќе ја разгледува Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија. Иницијативата, која е поднесена од пратеникот на ДУИ Талат Џафери, е единствена точна на ...

СДСМ: Уставниот суд создава привид дека со одлуката ќе се реши кризата

Телма - 18.05.2016

Пред точно три месеци, на 18 февруари Уставниот суд се прогласи за ненадлежен да одлучи за уставноста на одлуката за распуштање на Собранието со одложено дејство. Денес, Уставниот суд донесе сосема спротивна одлука и поведе постапка за оценка на ...

Уставниот суд овозможи повторно свикување на Собранието

Телма - 18.05.2016

Стопирани се сите дејствија што произлегуваат од Одлуката за распуштање на Собранието, вклучувајќи ја Одлуката за распишување избори на петти јуни и изборните дејствија што ги презема Државната изборна комисија.

Ахмети: Уставниот суд овозможи свикување на Собранието

Нова ТВ - 18.05.2016

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, денеска на својот фејсбук профил ја поздрави одлуката на Уставниот суд да стави времена мерка за запирање на сите изборни дејствија и да ја прифати за разгледување Иницијативата за распуштање на Собранието поднесена до ...

„Протестирам„ и „Шарена револуција“ до Уставните судии: Застанете на страната на правдата

Телма - 18.05.2016

„Протестирам„ и „Шарена револуција“ со отворено писмо до Уставните судии пред почетокот на нивната седница на која треба да расправаат за Одлуката за распуштање на парламентот. Во писмото се вели: „ Судии, денес, ќе треба да одлучите дали да ...

Гошева: Ќе направам преседан и ќе ја прифатам иницијативата

Телма - 18.05.2016

На седницата на Уставниот суд кој се одржува во моментов претседателката на судот, судиката Елена Гошева рече дека ќе направи преседан и ќе ја прифати иницијативата на ДУИ за преиспитување на законитоста на одлуката за распуштање на собранието.

Гошева: Атакот на влезот е доказ дека некој не сака Судот да работи

Нова ТВ - 18.05.2016

Уставниот суд денеска ја започна расправата по Иницијативата на ДУИ за испитување на уставноста на распуштањето на Собранието. Утрово влезот во Уставниот суд е обоен во боите на Шарената револуција, а под таблата има графите Протестирам.

Уставните судии ја прифатија иницијативата на ДУИ за распуштање на Собранието

24 Вести - 18.05.2016

Едногласно и експресно, уставните судии ја прифатија иницијативата на ДУИ со која се бара да се преиспита уставноста на распуштањето на Собранието и распишувањето на изборите. Судот истотака изрече времена мерка за сите дејствија кои произлегуваат ...

Уставниот суд едногласно: Запираат сите изборни дејствија

Нова ТВ - 18.05.2016

Уставниот суд денеска едногласено донесе времена мерка за запирање на сите изборни дејствија. Судот изрази сомнеж за уставноста на актот со кој се изгласало распуштање на Собранието со одложено дејство и следната недела ќе донесе конена одлука дали ...

СДСМ: Одлуката на Уставен создава привид дека се отвара пат за решавање на кризата

24 Вести - 18.05.2016

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија оцени дека денешната одлука на Уставниот суд создава само привид дека со неа се отвара пат за решавање на политичката криза. Според Рената Дескоска, член на Извршниот одбор на партијата, денешната одлука на ...

Уставниот Суд ја стопираше одлуката за распуштање на Собранието

Телма - 18.05.2016

Стопирани се сите дејствија што произлегуваат од Одлуката за распуштање на Собранието, вклучувајќи ја Одлуката за распишување избори на петти јуни и изборните дејствија што ги презема Државната изборна комисија.

Десковска: Одлуката на Уставен создава привид за решавање на кризата

Нова ТВ - 18.05.2016

Одлуката на Уставен суд за запирање на изборните дејствија како и остантите одлуки досега на Судот ги пишува Груевски, а не оние што ги носта тогите во Судот, изјави Рената Десковска членка на ИО на СДСМ.

Итната седница на Собранието ги спротивстави партиите

Глас на Америка - 18.05.2016

Опозицијата се сомнева дека одлуката е во насока на излез од кризата, додека ДУИ ја оценува како неопходен чекор за понатаму СКОПЈЕ— Решавање или усложнување на кризата во Македонија е прашање што се поставува во Скопје, откако Собранието денес итно ...

Уставен суд донесе времена мерка за запирање на сите изборни дејства

Р.С.Европа - 18.05.2016

Уставниот суд на денешната седница едногласно реши да поведе постапка за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Македонија и донесе времена мерка со која се запираат сите изборни дејства.

Уставниот суд ќе расправа за одлуката за распуштање на Собранието

Р.С.Европа - 18.05.2016

Уставниот суд денеска ќе ја разгледува Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на одлуката за распуштање на Собранието на Македонија. Иницијативата, која е поднесена од пратеникот на ДУИ Талат Џафери, е единствена точна на дневен ред ...

„Протестирам“ до Уставните судии: Застанете на страната на правдата

Р.С.Европа - 18.05.2016

Граѓанското здружение Протестирам и Шарената револуција денеска јавно се обратија до судиите на Уставниот суд на Република Македонија. „Судии, денес ќе треба да одлучите дали да поведете постапка по иницијативата за преиспитување на уставноста на ...

Партиите задоволни од одлуката на Уставниот суд

Утрински - 18.05.2016

Повеќето политички партии, меѓу кои и ДУИ како подносител на иницијативата до Уставен суд, ја поздравија одлуката на уставните судии да ги запре сите активности кои произлегуваат од одлуката на парламентот за распуштање на Собранието.

ДУИ и СДСМ за одлуката на Уставниот суд

Р.С.Европа - 18.05.2016

Од ДУИ денеска ја поздравија денешната одлука на Уставниот Суд која, како што соопштија, овозможува свикување на Собранието како прв и неопходен чекор за решавање на длабоката политичка криза.

Собранието ќе ги одложи изборите

Р.С.Европа - 18.05.2016

Собранскиот спикер свика итна седница за изборите, кои на иницијатива на ДУИ треба да се одложат на неодредено. Ваквиот чекор уследи по одлуката на Уставен суд за оценување на уставноста за распуштење на Парламентот.

Уставниот суд ја отклучи вратата на Собранието

Deutsche Welle - 18.05.2016

Времената мерка со која се запрени сите дејства што произлегуваат од Одлуката за распуштање на Собранието, ги отвора вратите на парламентот, велат правни експерти. Обезбедена е можноста за отворање на вратите на Собранието и за одложување на ...

ВМРО-НП: Уставниот суд стана карикатура за потсмев

МКД - 18.05.2016

ВМРО-Народна партија денеска јавно со соопштение им честита на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и СДСМ за постигнатата апсолутна согласност со која дефинитивно го суспендираа уставниот поредок на Македонија и целосно го елиминираа правниот систем.

Протестирам и Шарена револуција со апел до уставните судии: Застанете на страната на правдата!

МКД - 18.05.2016

Денеска треба да се ставите над интересите на злосторничкото здружение и да донесете одлука која ќе ги врати кредибилитетот и довербата на граѓаните во Уставниот суд, се вели во јавното обраќање на здруженијата Протестирам и Шарена револуција.

СДСМ: Одлуката на Уставниот суд е само привид дека се решава кризата

МКД - 18.05.2016

Денешната одлука на Уставниот суд е само уште една потврда дека решенијата ги пишува Груевски, а не оние што ги носат тогите во судот, изјави на денешната прес-конференција, Рената Дескоска, член на Извршниот одбор на СДСМ.

Унитети: Веднаш да се поништи одлуката на Иванов за колективна аболиција

МКД - 18.05.2016

„Ја поздравуваме едногласната одлука на Уставниот суд за поништување на одлуката за распуштање на Собранието и за одржување на изборите",соопшти партијата Унитети. Гзим Острени, претседател на Унитети „Оваа одлука покажува дека парламентарното ...

Уставниот суд денеска ќе реши дали Собранието може да заседава

МКД - 18.05.2016

Уставните судии денеска во 9 часот ќе ја почнат седницата на која ќе расправаат за Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија.

Уставните судии едногласно ги прекинаа сите изборни дејства

МКД - 18.05.2016

Иницијативата на пратеникот на ДУИ Талат Џафери за испитување на уставноста и законитоста на одлуката за распуштање на Собранието, Уставниот суд ја прифати без ниту еден глас против. До конечната одлука, Уставниот суд изрече и времена мерка за ...

Уставен суд ги запре сите изборни дејства

Идивиди - 18.05.2016

Скопје, 18 мај 2016 (МИА) - Уставниот суд на денешната седница едногласно одлучи да поведе постапка за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија од 18 јануари 2016 година и Одлуката за ...

Уставниот суд времено ги стопираше дејствијата за изборите на 5 јуни

Популарно - 18.05.2016

Уставниот суд на денешната седница едногласно одлучи да поведе постапка за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија и донесе времена мерка со која се запираат сите изборни дејства.

Уставниот суд донесе времена мерка за запирање на сите изборни дејствија

Капитал - 18.05.2016

Уставниот суд на денешната седница едногласно одлучи да поведе постапка за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија и донесе времена мерка со која се запираат сите изборни дејства.

Уставен суд ќе расправа за распуштањето на Собранието

Популарно - 18.05.2016

Иницијативата, која е поднесена од пратеникот на ДУИ Талат Џафери, е единствена точна на дневен ред на седницата. Уставните судии во февруари годинава веќе расправаа и ја отфрлија Иницијативата на пратеникот Павле Трајанов од Демократскиот сојуз и ...

Уставен суд ќе расправа за Одлуката за распуштање на Собранието

Идивиди - 18.05.2016

Скопје, 18 мај 2016 (МИА) - Уставниот суд денеска ќе ја разгледува Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија. Иницијативата, која е поднесена од пратеникот на ДУИ Талат ...

ЕЛЕНА ГОШЕВА: Боењето на Уставниот суд претставува притисок врз судиите

Академик - 18.05.2016

Влезот на Судот беше ишаран во повеќе бои, што е начин на изразување на незадоволството од работата на институциите на лицата од Протестирам, кои и претходно за време на протестите неколкупати се обидоа да стигнат до зградата на Уставниот суд, но ...

Обоен Уставниот суд, судиите ја стопираа одлуката за распуштање на Собранието

Радио МОФ - 18.05.2016

Уставниот суд ја стопираше одлуката за распуштање на Собранието со што отвори можност за свикување собраниска седница за одложување на предвремени парламентарни избори од 5 јуни. Судот утрово, на иницијатива на ДУИ расправаше за уставноста на ...

Уставниот суд решава за изборите и за Собранието

Сакам да кажам - 18.05.2016

Граѓанската иницијатива Протестирам ги повика уставните судии да застанат на страната на правдата кога на денешната седница, која е во тек, треба да одлучат дали да поведат постапка по иницијативата за преиспитување на уставноста на Одлуката за ...

Уставен суд ќе расправа за распуштањето на Собранието

А1 On - 18.05.2016

Уставниот суд денеска ќе ја разгледува Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија. Иницијативата, која е поднесена од пратеникот на ДУИ Талат Џафери, е единствена точна на ...

Јавно обраќање до уставните судии: Застанете на страната на правдата!

А1 On - 18.05.2016

Јавно обраќање на #Протестирам и #ШаренаРеволуција до судиите на Уставниот суд на Република Македонија: Застанете на страната на правдата! „Судии, денес, ќе треба да одлучите дали да поведете постапка по иницијативата за преиспитување на уставноста ...

СДСМ: Уставниот суд уште еднаш потврди дека одлуките му ги пишува Груевски

Капитал - 18.05.2016

Денешната одлука на Уставниот суд е уште една потврда дека одлуките на судот ги пишува Груевски, а не оние што ги носат тогите, изјави членот на Извршниот одбор на СДСМ, Рената Дескоска, по одлуката на Уставниот да поведе постапка за оценка на ...

Дескоска: Одлуките на Уставен суд ги пишува Груевски

+инфо - 18.05.2016

Владејачката коалиција создаде ситуација на правен хаос и комплетна нестабилност во Република Македонија, додаде Десковска. Пред точно три месеци, на 18 февруари Уставниот суд се прогласи за ненадлежен да одлучи за уставноста на одлуката за ...

Шарена револуција до судиите на Уставниот суд: Застанете на страната на правдата!

Либертас - 18.05.2016

Ви го пренесуваме јавното обраќање на #Протестирам и #ШаренаРеволуција до судиите на Уставниот суд на Република Македонија: Судии, денес, ќе треба да одлучите дали да поведете постапка по иницијативата за преиспитување на уставноста на Одлуката за ...

ВМРО-Народна: Разочарани сме од одлуката на Уставниот суд

+инфо - 18.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и СДСМ успеаа дефинитивно го суспендираа уставниот поредок во земјава, велат од партијата. ВМРО-Народна партија јавно им честита на политичките партии ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и СДСМ за постигнатата апсолутна согласност со која дефинитивно го ...

„Протестирам“ и револуцијата до Уставен: Застанете на страната на правдата!

+инфо - 18.05.2016

Во 9 часот уставните судии ќе ја разгледуваат иницијативата на ДУИ за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието. „Протестирам“ и ШаренаРеволуција до Уставниот суд упатија јавно писмо со пораката „Застенете на ...

Гошевa: Ќе направам преседан и ќе ја прифатам иницијативата на ДУИ поради кризата во државата

А1 On - 18.05.2016

Уставните судии утрово експресно и едногласно поведе постапка за оценување на уставноста на одлуката на самораспуштање на Собранието. Поднесувач на иницијативата беше Талат Џафери од ДУИ. Претседателката на судот, Елена Гошева рече дека ќе направи ...

(ВИДЕО) Дескоска: Одлуките на Уставен ги пишува Груевски, затоа се менуваат како и неговите ставови

Либертас - 18.05.2016

Изјава за медиуми на Рената Дескоска, членка на ИО на СДСМ: Почитувани граѓани, Пред точно три месеци, на 18 февруари Уставниот суд се прогласи за ненадлежен да одлучи за уставноста на одлуката за распуштање на Собранието со одложено дејство.

Гошева се премисли, направила преседан заради кризата во државата

Кајгана - 18.05.2016

Претседателката на Уставниот суд, Елена Гошева, иако на 18-ти февруари беше децидна дека Уставниот суд не е надлежен да расправа за иницијативата за распуштање на Собранието со одложено дејство, сепак на денешната седница се премисли и направи ...

72 пратеника го прекршиле Уставот - ќе одговараат ли?

+инфо - 18.05.2016

За одложено распуштање гласал и пратеникот Талат Џафери, кој минатата седмица поднесе иницијатива до Уставниот суд. На собраниската седница од 18.01.2016, на која е донесена оспорената одлука за одложено распуштање на собранието (прво за на 24 ...

Уставниот Суд ја стопираше одлуката за распуштање на Собранието

Тера - 18.05.2016

Стопирани се сите дејствија што произлегуваат од Одлуката за распуштање на Собранието, вклучувајќи ја Одлуката за распишување избори на петти јуни и изборните дејствија што ги презема Државната изборна комисија.

Уставниот суд донесе времена мерка за одложување на сите изборни активности

Кајгана - 18.05.2016

Уставниот суд ги отвори сите можности за свикување на собраниска седница на која би се одложиле закажаните предвремени парламентарни избори на 5 јуни, откако поведе постапка за оценување на уставноста на Одлуката за распуштање на собранието.

Обоен Уставниот суд, за претседателката ова е притисок врз судот

Кајгана - 18.05.2016

Влезот на зградата каде што е сместен Уставниот суд утрово осамна во боите на „Шарената револуција“ откако демонстрантите, кои неколку пати беа спречени да го искажат своето незадоволство од работата на Судот, ноќеска го бојадисале објектот во ...

По одлука на Уставниот суд Собранието ќе ги укине аболицијата и изборите на 5 јуни?

Либертас - 18.05.2016

Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија е единствената точка на седницата на Уставниот суд закажана утрово во 9 часот.

(ВИДЕО) Дескоска: Одлуките на Уставен ги пишува Груевски, затоа се менуваат како и неговите ставови

А1 On - 18.05.2016

„Пред точно три месеци, на 18 февруари Уставниот суд се прогласи за ненадлежен да одлучи за уставноста на одлуката за распуштање на Собранието со одложено дејство. Денес, Уставниот суд донесе сосема спротивна одлука и поведе постапка за оценка на ...

УНИТЕТИ ја поздравува едногласната одлука на Уставниот суд

А1 On - 18.05.2016

УНИТЕТИ ја поздравува едногласната одлука на Уставниот суд за поништување на Одлуката за распуштање на Собранието и за одржување на парламентарни избори на 5-ти јуни. Оваа одлука покажува дека парламентарното мнозинство ВМРО-ДУИ на противуставен ...

Гошева: Ќе направам преседан и ќе ја прифатам иницијативата на ДУИ

Либертас - 18.05.2016

На седницата на Уставниот суд кој се одржува во моментов претседателката на судот, судиката Елена Гошева рече дека ќе направи преседан и ќе ја прифати иницијативата на ДУИ за преиспитување на законитоста на одлуката за распуштање на собранието, ...

СДСМ: Одлуките на Уставниот суд ги носи Груевски, а не судиите

Фокус - 18.05.2016

„Институциите ги менуваат своите ставови онака како што и одговара на владејачката коалиција со што го добиваат епитетот „подјармени“ институции, додека државата е во правна криза.“ Денешната одлука на Уставниот суд за времено запирање на сите ...

Уставниот суд ќе пресече, Собранието ќе ги укине аболицијата и изборите на 5 јуни?

+инфо - 18.05.2016

Се очекува Уставниот суд да го пресече јазолот на политичката криза и да ја прифати иницијативата на партијата на Али Ахмети. Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија е ...

Уставниот суд ја прифати иницијативата на ДУИ

Фокус - 18.05.2016

Уставните судии ја прифатија иницијативата на ДУИ со која се бара да се преиспита уставноста на распуштањето на Собранието и распишувањето на… Уставните судии ја прифатија иницијативата на ДУИ со која се бара да се преиспита уставноста на ...

Уставниот суд ги стопира парламентарните избори

А1 On - 18.05.2016

Уставните судии утрово едногласно се изјаснија да поведат постапка за оценување на уставноста на одлуката на самораспуштање на Собранието, според предлогот на пратеникот Талат Џафери од ДУИ.

Уставниот суд едногласно ја прифати иницијативата на ДУИ, стопирани дејствијата за изборите на 5 јуни

Либертас - 18.05.2016

Уставниот суд едногласно ја прифати иницијативата на ДУИ, која ја поднесе пратеникот Талат Џафери, со која се оспорува одлуката како против уставна одлуката за распуштање на Собранието, пренесе Телма .

Уставниот суд ги запира дејствата за изборите на 5 јуни

+инфо - 18.05.2016

Ссуд едногласно одлучи да ја преиспитува уставноста на двете одлуки поврзани со распуштање на Собранието. Уставниот суд едногласно одлучи да ја преиспитува уставноста на двете одлуки поврзани со распуштање на Собранието и донесе времена мерка со ...

Уставен суд прифати да ја преиспитува уставност на распуштањето на собранието

Капитал - 18.05.2016

На седницата на Уставниот суд кој се одржува во моментов претседателката на судот, судијката Елена Гошева рече дека ќе направи преседан и ќе ја прифати иницијативата на ДУИ за преиспитување на законитоста на одлуката за распуштање на собранието, ...

Обоен Уставниот суд, претседателката Гошева се жали на притисок

Фокус - 18.05.2016

Пред да започне расправата за иницијативата на ДУИ за испитување на уставноста на распуштањето на Парламентот која беше прифатена, зградата на Судот беше обоена од Шарената револуција. Пред да започне расправата за иницијативата на ДУИ за испитување ...

Уставниот суд ги запре изборите, Вељаноски треба да го свика собранието

Сакам да кажам - 18.05.2016

Уставниот суд штотуку донесе времена мерка со која се запираат од извршување сите активности на ДИК околу одржувањето на изборите на 5 јуни, како и запирање на почнати изборни кампањи. Времената мерка ја донесе откако едногласно 9-мината уставни ...

Уставниот суд ги замрзна изборите и изборната кампања

Правдико - 18.05.2016

Уставниот суд на денешната седница, покрај одлуката за поведување на постапка за оценување на уставноста на распуштањето на Собранието, донесе и времена мерка со која ги замрзна сите активности кои произлегуваат од спорните одлуки за распуштање на ...

УНИТЕТИ: Сите институции се под партиска контрола

+инфо - 18.05.2016

УНИТЕТИ ја поздравува едногласната одлука на Уставниот суд за поништување на Одлуката за распуштање на Собранието и за одржување на изборите. УНИТЕТИ ја поздравува едногласната одлука на Уставниот суд за поништување на Одлуката за распуштање на ...

Шесте точки на драмата

Либертас - 18.05.2016

Еве ја нивната шема: Прво, Уставниот суд мисли дека може да се рехабилитира себе си, што е многу важно, затоа што и на најголемиот идиот му е јасно дека таков каков што е, мафиотизиран, не е во состојба да биде од корист ниту на државата ниту на ...

(ОБНОВЕНО) Уставниот суд ја прифати иницијативата за оцена на уставноста на распуштањето на Собранието и издаде ...

Академик - 18.05.2016

Како што појаснуваат од Судот, ова значи дека актите и дејствијата што произлегуваат од овие одлуки треба да се запрат. Уставните судии едногласно донесоа одлука Уставниот суд да поведе постапка за оценување на уставноста на Одлуката за распуштање ...

Кои пратеници го прекршиле Уставот и гласале за одложено распуштање на Собранието?

Либертас - 18.05.2016

На собраниската седница од 18.01.2016, на која е донесена оспорената одлука за одложено распуштање на собранието (прво за на 24 февруари, датум подоцна променет во 7 април), гласале ЗА 72 пратеници, а само еден гласал против.

УСТАВНИ СУДИИ: Различно мислат, едногласно одлучуваат

Телеграф - 18.05.2016

Претседателката на Уставниот суд, Елена Гошева, рече дека ќе направи преседан и ќе гласа за поведување постапка за оценување на уставноста на оспорените одлуки Иако донесоа едногласна одлука, судиите сепак имаат различен став за тоа дали е оправдано ...

Уставен суд поведе постапка за распуштањето на Парламентот

Курир - 18.05.2016

Уставниот суд денеска едногласно одлучи да поведе постапка за Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија. Иницијативата, ја поднесе пратеникот на ДУИ Талат Џафери, за која ...

Уставен суд донесе времена мерка за запирање на сите изборни дејства

Курир - 18.05.2016

Уставниот суд на денешната седница едногласно одлучи да поведе постапка за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија и донесе времена мерка со која се запираат сите изборни дејства.

Уставниот суд ќе ја разгледува Одлуката за распуштање на Собранието

Точка - 18.05.2016

Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија ќе биде разгледана денеска од страна на Уставниот суд на Република Македонија.

Уставен суд поведе постапка за распуштањето на Парламентот

Сител - 18.05.2016

Уставниот суд денеска едногласно одлучи да поведе постапка за Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија. Иницијативата, ја поднесе пратеникот на ДУИ Талат Џафери, за која ...

Уставен суд ги запре сите изборни дејства

Сител - 18.05.2016

Уставниот суд на денешната седница едногласно одлучи да поведе постапка за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија од 18 јануари 2016 година и Одлуката за изменување на Одлуката за ...

Уставен суд донесе времена мерка за запирање на сите изборни дејства

Алфа - 18.05.2016

Уставниот суд на денешната седница едногласно одлучи да поведе постапка за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија и донесе времена мерка со која се запираат сите изборни дејства.

Уставен суд ќе расправа за Одлуката за распуштање на Собранието

Алфа - 18.05.2016

Уставниот суд денеска ќе ја разгледува Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија. Уставниот суд денеска ќе ја разгледува Иницијативата за оценување на уставноста и ...

Уставен суд ќе расправа за Одлуката за распуштање на Собранието

Канал5 - 18.05.2016

Уставниот суд денеска ќе ја разгледува Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија. Иницијативата, која е поднесена од пратеникот на ДУИ Талат Џафери, е единствена точна на ...

СДСМ: Уставниот ги менува одлуките како што Груевски го менува мислењето

Точка - 18.05.2016

По денешното решение на Уставниот суд за времена мерка за прекин на сите изборни дејствија, со што се отвори можност за свикување собраниска седница и одложување на изборите, од најголемата опозициска партија, СДСМ велат дека ова е уште една потврда ...

Уставен суд ќе расправа за распуштањето на Собранието

Курир - 18.05.2016

Уставниот суд денеска ќе ја разгледува Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија. Иницијативата, која е поднесена од пратеникот на ДУИ Талат Џафери, е единствена точна на ...

Гошева се премисли, направила преседан заради кризата во државата

Точка - 18.05.2016

Претседателката на Уставниот суд, Елена Гошева, иако на 18-ти февруари беше децидна дека Уставниот суд не е надлежен да расправа за иницијативата за распуштање на Собранието со одложено дејство, сепак на денешната седница се премисли и направи ...

Уставниот суд донесе времена мерка за одложување на сите изборни активности

Точка - 18.05.2016

Уставниот суд ги отвори сите можности за свикување на собраниска седница на која би се одложиле закажаните предвремени парламентарни избори на 5 јуни, откако поведе постапка за оценување на уставноста на Одлуката за распуштање на собранието.

Обоен Уставниот суд, за претседателката ова е притисок врз судот

Точка - 18.05.2016

Влезот на зградата каде што е сместен Уставниот суд утрово осамна во боите на "Шарената револуција" откако демонстрантите кои неколку пати беа спречени да го искажат своето незадоволство од работата на Судот, ноќеска го бојадисале објектот во повеќе ...

ВМРО-НП: Уставниот суд го разнебити Собранието

Точка - 18.05.2016

ВМРО-Народна партија смета дека политичките партии ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и СДСМ дефинитивно го суспендирале уставниот поредок на Македонија и целосно го елиминирале правниот систем, по донесувањето времена мерка за прекин на сите изборни активности од ...

Уставниот суд ги стопира сите изборни дејствија

Канал5 - 18.05.2016

Уставниот суд ја прифати иницијативата на ДУИ за преиспитување на одлуката за распуштање на собранието и едногласно донесе решение за времена мерка со која ги стопира сите активности околу изборите и работата на Државната Изборна Комисија.

СДСМ: Одлуката на Уставен суд привид дека се решава кризата

Канал5 - 18.05.2016

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија оцени дека денешната одлука на Уставниот суд создава само привид дека со неа се отвора пат за решавање на политичката ...

ИЗБОРИТЕ ПРЕД ОДЛОЖУВАЊЕ: Уставниот суд идната недела ќе ја донесе конечната одлука

Телеграф - 18.05.2016

Доколку Уставниот суд донесе конечна одлука дека распуштањето на Собранието е противуставно, пратениците ќе можат без никаков проблем да се соберат Уставниот суд донесе привремена мерка за запирање на сите уставни дејствија.

ОДЛУКАТА НЕИЗВЕСНА: Уставниот суд може да ги врати пратениците во Собрание

Телеграф - 18.05.2016

Доколку Уставниот суд ја прифати иницијатива на ДУИ, Собранието ќе може без никаков проблем да се свика и пратениците да ја поништат одлуката за избори на 5 јуни Уставниот суд денеска на седницата која почнува во 9 часот ќе расправа за иницијативата ...

Пратениците се враќаат во парламентот- Уставен ја усвои иницијативата на ДУИ

Сител - 18.05.2016

Уставниот суд времено ги запре сите изборни дејствија. На денешната седница судиите едногласно одлучија да поведат постапка за испитување на уставноста на одлуката за распуштање на Собранието, по иницијативата поднесена од пратеникот на ДУИ, Талат ...

Рената Дескоска ја нападна Наташа Габер дека е послушник на Груевски

Курир - 18.05.2016

Лицемерната и деструктивна политика на опозицијата повторно излегува на површина. По одлуката на Уставниот суд, СДСМ излезе со став дека таквата одлука само оставала привид дека нешто се решавало.

Уставниот суд донесе времена мерка за запирање на сите изборни дејствија

Алфа - 18.05.2016

Уставниот суд едногласно ја прифати иницијативата на ДУИ со која се оспорува одлуката како против уставна за распуштање на Собранието. Покрај ова, судот донесе и времена мерка со која се запираат сите изборни дејствија.

ЕУ и САД: Одлуката на Уставниот суд отвора пат за откажување на изборите

Алфа - 18.05.2016

Одлуката на Уставниот суд отвораа пат за повторно свикување на Собранието и откажување на изборите на 5 јуни, вака гласи речиси идентичната реакција на Европската унија и на САД по повод свикувањето на итната седница на Собранието.

Судии, ЗАСТАНЕТЕ НА СТРАНАТА НА ПРАВДАТА!

Локално - 18.05.2016

Јавно обраќање на #Протестирам и #ШаренатаРеволуција до судиите на Уставниот суд на Република Македонија: ЗАСТАНЕТЕ НА СТРАНАТА НА ПРАВДАТА! Судии, денес ќе треба да одлучите дали да поведете постапка по иницијативата за преиспитување на уставноста ...

ВМРО-НП: ВМРО-ДПМНЕ,ДУИ и СДСМ го суспендираа уставниот поредок

Локално - 18.05.2016

ВМРО-Народна партија јавно им честита на политичките партии ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и СДСМ за постигнатата апсолутна согласност со која дефинитивно го суспендираа уставниот поредок на Р.Македонија и целосно го елиминираа правниот систем.

Нема ИЗБОРИ нема РАСПУШТАЊЕ – Сите во ПАРЛАМЕНТ !

Локално - 18.05.2016

Конечно се разреши правната заврзлама со неуставното распуштање на парламентот и политичките ујдурми на владеачката ВМРО ДПМНЕ .Уставниот суд едногласно ја прифати иницијативата на ДУИ Уставниот суд едногласно ја прифати иницијативата на ДУИ, која ...

УНИТЕТИ ја поздравува едногласната одлука на Уставниот суд

Локално - 18.05.2016

УНИТЕТИ ја поздравува едногласната одлука на Уставниот суд за поништување на Одлуката за распуштање на Собранието и за одржување на парламентарни избори на 5-ти јуни. Оваа одлука покажува дека парламентарното мнозинство ВМРО-ДУИ на противуставен ...

Шесте точки на драмата

Локално - 18.05.2016

Eве ја нивната шема: Прво, Уставниот суд мисли дека може да се рехабилитира себе си, што е многу важно, затоа што и на најголемиот идиот му е јасно дека таков каков што е, мафиотизиран, не е во состојба да биде од корист ниту на државата ниту на ...

Одлучено: Гошева ќе направам преседан и ја прифаќам иницијативата!

Локално - 18.05.2016

До конечна одлука на судот е изречена времена мерка, што значи стопирање на сите дејствија кои произлегуваат од оспорената одлука, вклучувајќи ја и одлуката за распуштање на изборите на 5 јуни и сите преземени изборни дејствија реши предмалку ...

Уставниот суд денеска го враќа парламентот

Локално - 18.05.2016

Уставниот суд денеска застанува на страната на граѓаните и уставноста. Барем такви се неофицијалните најавите дека тоа ќе биде првиот чекор за излез од кризата која ја носи Македонија кон амбисот.

НЕМА ИЗБОРИ: Уставниот суд ги замрзна одлуките за распуштање на Собранието

Сведок - 18.05.2016

Избори нема да има на 5 јуни, одлучи Уставниот суд, едногласно поведувајќи постапка и прифаќајќи ја иницијативата на ДУИ за поведување постапка за двете одлуки за распуштање на Собранието.

Дескоска: Одлуката на Уставниот суд создава само привид дека нешто се решава

Локално - 18.05.2016

Одлуката која денеска ја донесе Уставниот суд е уште една потврда дека решенијата ги пишува Груевски, а не оние што ги носат тогите во судот, изјави на денешната прес-конференција, Рената Дескоска, член на Извршниот одбор на СДСМ.

Уставен суд донесе мерка за запирање на сите изборни дејства

За Се - 18.05.2016

Уставниот суд на денешната седница едногласно одлучи да поведе постапка за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија од 18 јануари 2016 година и Одлуката за изменување на Одлуката за ...

Уставен суд донесе времена мерка за запирање на сите изборни дејства

Република - 18.05.2016

Уставниот суд на денешната седница едногласно одлучи да поведе постапка за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија и донесе времена мерка со која се запираат сите изборни дејства.

Уставен суд ги запре изборите во Македонија

Press24 - 18.05.2016

Уставниот суд на денешната седница едногласно одлучи да поведе постапка за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија и донесе времена мерка со која се запираат сите изборни дејства.

Уставен суд ги запре сите изборни дејства

Нетпрес - 18.05.2016

Уставниот суд на денешната седница едногласно одлучи да поведе постапка за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија и донесе времена мерка со која се запираат сите изборни дејства.

Уставен суд ќе расправа за распуштањето на Собранието

Репортер - 18.05.2016

Уставниот суд денеска ќе ја разгледува Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија. Иницијативата, која е поднесена од пратеникот на ДУИ Талат Џафери, е единствена точна на ...

Уставен суд ќе расправа за распуштањето на Собранието

МРТ - 18.05.2016

Иницијативата, која е поднесена од пратеникот на ДУИ Талат Џафери, е единствена точна на дневен ред на седницата. Уставниот суд денеска ќе ја разгледува Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието ...

Порака од Шарената револуција и Протестирам до уставните судии – Застанете на страната на правдата!

Репортер - 18.05.2016

Јавно обраќање на #Протестирам и #ШаренаРеволуција до судиите на Уставниот суд на Република Македонија: Застанете на страната на правдата! „Судии, денес, ќе треба да одлучите дали да поведете постапка по иницијативата за преиспитување на уставноста ...

Дескоска: Одлуката на Уставниот суд создава само привид дека нешто се решава

Бриф - 18.05.2016

Одлуката која денеска ја донесе Уставниот суд е уште една потврда дека решенијата ги пишува Груевски, а не оние што ги носат тогите во судот, изјави на денешната прес-конференција, Рената Дескоска, член на Извршниот одбор на СДСМ.

ВМРО-Народна разочарана од одлуката на Уставниот суд

Стандард - 18.05.2016

„ВМРО-Народна партија јавно им честита на политичките партии ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и СДСМ за постигнатата апсолутна согласност со која дефинитивно го суспендираа уставниот поредок на Р. Македонија и целосно го елиминираа правниот систем.

(ВИДЕО) Дескоска: Одлуките на Уставен ги пишува Груевски, затоа се менуваат како и неговите ставови

Репортер - 18.05.2016

„Пред точно три месеци, на 18 февруари Уставниот суд се прогласи за ненадлежен да одлучи за уставноста на одлуката за распуштање на Собранието со одложено дејство. Денес, Уставниот суд донесе сосема спротивна одлука и поведе постапка за оценка на ...

Протестирам и „Шарената Револуција“ до судиите на Уставен: Застанете на страната на правдата

Стандард - 18.05.2016

„Судии, денес ќе треба да одлучите дали да поведете постапка по иницијативата за преиспитување на уставноста на Одлуката за распуштање на Собранието. Да ве потсетиме дека таа Одлука беше донесена пред рокот предвиден за нејзино донесување, односно ...

СДСМ: Уставниот ги менува одлуките како што Груевски го менува мислењето

Макфакс - 18.05.2016

По денешното решение на Уставниот суд за времена мерка за прекин на сите изборни дејствија, со што се отвори можност за свикување собраниска седница и одложување на изборите, од најголемата опозициска партија, СДСМ велат дека ова е уште една потврда ...

Уставен и официјално донесе времена мерка за одложување на сите изборни активности

Стандард - 18.05.2016

Уставниот суд ги отвори сите можности за свикување на собраниска седница на која би се одложиле закажаните предвремени парламентарни избори на 5 јуни, откако поведе постапка за оценување на уставноста на Одлуката за распуштање на собранието.

Уставниот суд едногласно ја прифати иницијативата на ДУИ

Вечер - 18.05.2016

Стопирање на сите дејствија кои произлегуваат од оспорената одлука, вклучувајќи ја и одлуката за распуштање на изборите на 5 јуни и сите преземени изборни дејствија Уставните судии утрово едногласно се изјаснија да поведат постапка за оценување на ...

Уставен ја прифати иницијативата на ДУИ, изборите се одложуваат

Фактор - 18.05.2016

Уставниот суд едногласно ја прифати иницијативата на ДУИ, која ја поднесе пратеникот Талат Џафери. Со неа се оспорува одлуката како против уставна за распуштање на Собранието. До конечна одлука на судот е изречена времена мерка, што значи стопирање ...

Гошева направи преседан и ја прифати иницијативата на ДУИ

Репортер - 18.05.2016

На седницата на Уставниот суд која заврши пред неколку момент претседателката на судот, судиката Елена Гошева рече дека ќе направела преседан и ќе ја прифатела иницијативата на ДУИ за преиспитување на законитоста на одлуката за распуштање на ...

Уставниот суд под стравотен политички притисок да ги одложи изборите

Република - 18.05.2016

Дали уставните судии денеска ќе мора под притисок, пред с` политички и однадвор, да ја прифатат инцијативата на ДУИ за поништување на одлуката за распуштање на Собранието? Ова е дилемата што се отвора откако топката за состанување на веќе ...

Гошева: Ќе направам преседан и ќе ја прифатам иницијативата на ДУИ

Стандард - 18.05.2016

На седницата на Уставниот суд кој се одржува во моментов претседателката на судот, судиката Елена Гошева рече дека ќе направи преседан и ќе ја прифати иницијативата на ДУИ за преиспитување на законитоста на одлуката за распуштање на собранието, ...

Уставниот суд пресече – ништо од изборите на 5 јуни

Репортер - 18.05.2016

Уставните судии утрово едногласно се изјаснија да поведат постапка за оценување на уставноста на одлуката на самораспуштање на Собранието, според предлогот на пратеникот Талат Џафери од ДУИ.

Уставниот суд ги запира дејствата за изборите на 5 јуни

Бриф - 18.05.2016

Уставниот суд едногласно ја прифати иницијативата на ДУИ, која ја поднесе пратеникот Талат Џафери, со која се оспорува одлуката како против уставна одлуката за распуштање на Собранието. До конечна одлука на судот е изречена времена мерка, што значи ...

Дескоска ја нападна судијката Наташа Габер дека е послушник на Груевски

Нетпрес - 18.05.2016

Лицемерната и деструктивна политика на опозицијата повторно излегува на површина. По одлуката на Уставниот суд, СДСМ излезе со став дека таквата одлука само оставала привид дека нешто се решавало, пишува „Курир“.

Уставниот суд ќе пресече дали Собранието може да заседава

Фактор - 18.05.2016

Уставните судии ја почнаа седницата на која ќе расправаат за Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија. Иницијативата ја поднесе пратеникот на ДУИ, Талат Џафери откако ...

Гошева се премисли, направила преседан заради кризата во државата

Макфакс - 18.05.2016

Претседателката на Уставниот суд, Елена Гошева, иако на 18-ти февруари беше децидна дека Уставниот суд не е надлежен да расправа за иницијативата за распуштање на Собранието со одложено дејство, сепак на денешната седница се премисли и направи ...

Кои пратеници го прекршиле Уставот и гласале за одложено распуштање на Собранието?

Репортер - 18.05.2016

На собраниската седница од 18.01.2016, на која е донесена оспорената одлука за одложено распуштање на собранието (прво за на 24 февруари, датум подоцна променет во 7 април), гласале ЗА 72 пратеници, а само еден гласал против.

СДСМ: Со одлуката на Уставниот суд се создава само привид дека се отвара пат за решавање на кризата

Стандард - 18.05.2016

Од СДСМ соопштија дека со одлуката на Уставниот суд се создава само привид дека се отвара пат за решавање на кризата. Според партијата, ова е уште една потврда дека одлуките на Уставниот суд ги пишува лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски.

Уставниот суд ги запира сите изборни активности

Кумановски м. - 18.05.2016

До следната среда запираат сите предизворни и изборни активности во државата, вака денеска пресече Устаниов суд на Република Македонија. Судиите ја прифатија Иницијативата на ДУИ и изрази сомнеж за уставноста на актот со кој се изгласало распуштање ...

Уставниот Суд ја стопираше одлуката за распуштање на Собранието

МК News - 18.05.2016

Стопирани се сите дејствија што произлегуваат од Одлуката за распуштање на Собранието, вклучувајќи ја Одлуката за распишување избори на петти јуни и изборните дејствија што ги презема Државната изборна комисија.

Итната седница на Собранието ги спротивстави партиите

Репортер - 18.05.2016

Опозицијата се сомнева дека одлуката е во насока на излез од кризата, додека ДУИ ја оценува како неопходен чекор за понатаму. СКОПЈЕ— Решавање или усложнување на кризата во Македонија е прашање што се поставува во Скопје, откако Собранието денес ...

Гошева: Ќе направам преседан и ќе ја прифатам иницијативата

ТВ21 - 18.05.2016

Претседателката на Уставен суд, на седницата која се уште трае рече дека ќе направи преседан и ќе ја прифати иницијативата на ДУИ за преиспитување на законитоста на одлуката за распуштање на собранието.

Уставен денеска расправа за уставноста за распуштање на Собранието

ТВ21 - 18.05.2016

Уставниот суд денеска ќе расправа за иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието. Неофицијално, итноста на прашањето, била причина за промена на агендата за работа на уставните судии.

Уставен суд донесе времена мерка за запирање на сите изборни дејства

МРТ - 18.05.2016

Судиите одлучија да поведат постапка и донесоа времена мерка за запирање на сите дејствија, што произлегуваат од одлуката, вклучувајќи и за распишување избори на 5-ти јуни. Уставниот суд едногласно ја ја прифати иницијативата на ДУИ, за оценка на ...

Почна седницата на Уставен за оценување на уставноста за распуштање на Собранието

ТВ21 - 18.05.2016

Почна седницата на Уставниот суд на која се распарава за иницијативата на ДУИ за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието. Во воведниот говор, претседатеката на Уставниот суд, судијката Елена Гошева изјави дека ...

Уставниот суд обоен, за Гошева ова е притисок

Фактор - 18.05.2016

Влезот на Уставниот суд утрово е обоен од претставници на „Шарената револуција“. На ѕидот има графит на кој пишува „Протестирам“, а околу влезот на судот има балони. Од Уставен рекоа дека ова е притисок и атак врз Судот.

Десковска: Одлуката на Уставен e привид за решавање на кризата

ТВ21 - 18.05.2016

Одлуката на Уставен суд за запирање на изборните дејствија како и останатите одлуки досега на Судот ги пишува Груевски, а не оние што ги носат тогите во Судот, изјави денеска Рената Десковска членка на ИО на СДСМ.

Трендафил Ивановски: Уставниот Суд ќе го собере Собранието!

Фактор - 18.05.2016

Поранешниот претседател на Уставниот суд Трендафил Ивановски за Фактор оценува дека денеска судот ќе донесе одлука со која ќе овозможи повторно делување на собранието. „Очекувам Уставниот суд да ја прогласи за противуставна одлуката за распуштање на ...

Уставниот суд донесе времена мерка за одложување на сите изборни активности

Макфакс - 18.05.2016

Уставниот суд ги отвори сите можности за свикување на собраниска седница на која би се одложиле закажаните предвремени парламентарни избори на 5 јуни, откако поведе постапка за оценување на уставноста на Одлуката за распуштање на собранието.

Обоен Уставниот суд, за претседателката ова е притисок врз судот

Макфакс - 18.05.2016

Влезот на зградата каде што е сместен Уставниот суд утрово осамна во боите на „Шарената револуција“ откако демонстрантите кои неколку пати беа спречени да го искажат своето незадоволство од работата на Судот, ноќеска го бојадисале објектот во повеќе ...

ВМРО-НП: Уставниот суд го разнебити Собранието

Макфакс - 18.05.2016

ВМРО-Народна партија смета дека политичките партии ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и СДСМ дефинитивно го суспендирале уставниот поредок на Македонија и целосно го елиминирале правниот систем, по донесувањето времена мерка за прекин на сите изборни активности од ...

Шарена Револуција порачува на Уставниот суд: ЗАСТАНЕТЕ НА СТРАНАТА НА ПРАВДАТА!

Фактор - 18.05.2016

Јавно обраќање на #Протестирам и #ШаренаРеволуција до судиите на Уставниот суд на Република Македонија: Судии, денес, ќе треба да одлучите дали да поведете постапка по иницијативата за преиспитување на уставноста на Одлуката за распуштање на ...

Опозициски и вонпарламентарни партии: Одлуката на Уставен, политички договор на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ

ТВ21 - 18.05.2016

Одлуката на Уставниот суд за прифаќање на иницијативата на ДУИ за поништување на одлуката за распуштање на Собранието, предизвика многу реакции од опозициските партии. Според Демократскиот сојуз, оваа одлука е сигнал дека ќе се демонтира досегашното ...

Уставниот суд поведе постапка за уставноста и законитоста на одлуката за распуштање на Собранието

МРТ - 18.05.2016

Уставниот суд едногласно одлучи да поведе постапка за оценување на уставноста и законитоста на одлуката за распуштање на Собранието. Донесе времена мерка за запирање на сите изборни дејства.

Експертите за одлуката на Уставен: Преседан, но помага во процесот!

ТВ21 - 18.05.2016

Дел од експертите позитивно ја оценуваат денешната постапка на Уставниот суд – за проценка на уставноста на одлуката на Собранието за самораспуштање, донесена во март оваа година. Универзитетскиот професор по уставно право, Осман Кадриу вели дека ...

Уставниот суд го свика Собранието, Американската амбасада бара повлекување на аболицијата

ТВ21 - 18.05.2016

Она што не можеше да го направи Собранието и Државната изборна комисија, го направи Уставниот суд и тоа во рекордно време. Помалку од 5 минути им беа потребни на уставните судии за да одлучат за иницијативата на пратеникот на ДУИ, Талат Џафери, кој ...

Гошева, нема никаков преседан во одлуката на Уставниот суд

Репортер - 18.05.2016

За поздравување е ставот на Уставниот суд да распрваат за поднесената Иницијатива, дотолку повеќе што се согледува некакво враќање во нормала на оваа институција која излезе надвор од својот колосек во изминатиот период.

Времена мерка за запирање на сите изборни дејства донесе Уставниот суд

Пулс24 - 18.05.2016

Уставниот суд на денешната седница едногласно одлучи да поведе постапка за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија и донесе времена мерка со која се запираат сите изборни дејства.

Уставен суд донесе времена мерка за запирање на сите изборни дејства

Маркукуле - 18.05.2016

Уставниот суд на денешната седница едногласно одлучи да поведе постапка за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија и донесе времена мерка со која се запираат сите изборни дејства.

Уставен суд донесе времена мерка за запирање на сите изборни дејства

Lider - 18.05.2016

Уставниот суд на денешната седница едногласно одлучи да поведе постапка за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија и донесе времена мерка со која се запираат сите изборни дејства.

Уставен суд донесе времена мерка за запирање на сите изборни дејства

Канал 77 - 18.05.2016

Одлуката на Судот ќе биде објавена денеска во Службен весник, по што и формално стапува во сила. Судот следната недела треба да донесе конечна мериторна одлука за иницијативата за распуштање на Парламентот.

Уставен суд ќе расправа за распуштањето на Собранието

Маркукуле - 18.05.2016

Уставниот суд денеска ќе ја разгледува Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија. Иницијативата, која е поднесена од пратеникот на ДУИ Талат Џафери, е единствена точна на ...

Уставниот суд не ги прифати инцијативите на Трајанов и Петров за распуштањето на Собранието, ќе ја прифати ли на ...

еМагазин - 18.05.2016

Уставниот суд денеска ќе ја разгледува Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија. Иницијативата, која е поднесена од пратеникот на ДУИ Талат Џафери, е единствена точна на ...

(ВИДЕО) СДСМ: Одлуката на Уставен создава привид дека се отвара пат за решавање на кризата

еМагазин - 18.05.2016

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија оцени дека денешната одлука на Уставниот суд создава само привид дека со неа се отвара пат за решавање на политичката криза. Според Рената Дескоска, член на Извршниот одбор на партијата, денешната одлука на ...

Уставниот суд едногласно пресече: Ги стопира изборите

еМагазин - 18.05.2016

Уставните судии денеска едногласно се изјаснија да поведат постапка за оценување на уставноста на одлуката на самораспуштање на Собранието, по предлогот на пратеникот Талат Џафери од ДУИ. Со ова Уставниот суд ја отвори можноста, претседателот на ...

Прифатена иницијативата на ДУИ: Уставниот суд ги стопира парламентарните избори

Канал 77 - 18.05.2016

Уставните судии утрово едногласно ја прифатија иницијативата што ја поднесе пратеникот на ДУИ, со која се оспорува како противуставна одлуката за распуштање на Собранието. Со ова, Уставниот суд ја отвори можноста претседателот на Собранието, Трајко ...

Играта на Уставен Суд откриена: Противуставната одлука на Уставен донесена од притисок на ЧАДОРОТ!

Пулс24 - 18.05.2016

Дали уставните судии денеска ќе мора под притисок, пред сè политички и однадвор, да ја прифатат инцијативата на ДУИ за поништување на одлуката за распуштање на Собранието? Ова е дилемата што се отвора откако топката за состанување на веќе ...

Рената Дескоска остро ја нападна Наташа Габер дека е послушник на Груевски

Пулс24 - 18.05.2016

Лицемерната и деструктивна политика на опозицијата повторно излегува на површина. По одлуката на Уставниот суд, СДСМ излезе со став дека таквата одлука само оставала привид дека нешто се решавало.

Уставниот суд ќе пресече, Собранието ќе ги укине аболицијата и изборите на 5 јуни?

Exclusive.mk - 18.05.2016

Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија е единствената точка на седницата на Уставниот суд закажана утрово во 9 часот.

Уставноста за распуштање на собранието на дневен ред на уставен

Телма - 17.05.2016

Проверка на уставноста на Одлуката за распуштање на собранието утре ќе се најде на дневен ред на Уставниот суд. Пред само половина час судот на својот интернет портал ја објави информацијата променувајќи го дневниот ред, кој беше веќе објавен ...

Уставниот суд утре ќе одлучува за повторно свикување на Собранието

Телма - 17.05.2016

Уставниот суд треба да изрази сомневање дека одлуката за самораспуштање на Собранието не е во согласност со Уставот, да поведе постапка за нејзино укинување и да изрече времена мерка за стопирање на сите дејствија што таа одлука ги произведува, ...

Уставен утре ќе расправа за распуштање на Собранието

24 Вести - 17.05.2016

Одлуката за распуштање на Собранието на Македонија штo пред Уставниот суд во петокот ја оспори ДУИ најверојатно ќе биде разгледувана на утрешната седница, поради итноста на прашањето во актуелната политичка состојба.

Уставниот суд утре ќе расправа за Иницијативата на ДУИ за Собранието

Нова ТВ - 17.05.2016

Уставниот суд утре во 9 часот ќе расправа по Иницијативата за испитување на уставноста и на законитоста на одлуката за распуштање на Собранието, што во петокот ја поднесе пратеникот на ДУИ, Талат Џафери.

Распуштањето на Собранието пред Уставен суд

Телма - 17.05.2016

Уставниот суд треба да изрази сомневање дека одлуката за самораспуштање на Собранието не е во согласност со Уставот, да поведе постапка за нејзино укинување и да изрече времена мерка за стопирање на сите дејствија што таа одлука ги произведува, ...

Ќе му ја отворат ли уставните судии вратата на Вељаноски во законодавниот дом?

24 Вести - 17.05.2016

Исмаил Дарлишта е судијата известител кој се очекува утре на уставните судии да им предложи да ја прифатат иницијативата на Али Ахмети, со која се оспорува уставноста на распуштањето на Собранието и распишувањето на изборите.

„Врели костени“ во рацете на Уставниот суд

Утрински - 17.05.2016

Гордана Дувњак Дали излезот од политичката криза за двете клучни точки - самораспуштањето на парламентот и аболицијата на Иванов ќе се бараат преку Уставниот суд? Судејќи според последните иницијативи што стигнаа во архивата на Судот, тоа е повеќе ...

Уставниот суд утре за иницијативата на ДУИ

Р.С.Европа - 17.05.2016

Уставниот суд утре ќе расправа за иницијативата на ДУИ за преиспитување на уставноста на одлуката за распуштање на Собранието. Информацијата за седницата на која ќе се расправа по оваа иницијатива е објавена денеска на на веб-страницата на Уставниот ...

Уставен суд утре ќе расправа за одлуката за распуштање на Собранието

Утрински - 17.05.2016

Уставниот суд утре ќе ја разгледува Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија. Иницијативата, која е поднесена од пратеникот на ДУИ Талат Џафери, е единствена точна на ...

Уставниот суд ќе го пресече Гордиевиот јазол?

Deutsche Welle - 17.05.2016

Поради итноста на прашањето, можно е Уставниот суд утре да одлучува за уставноста на Одлуката за распуштање на Собранието, тврдат неофицијално извори од партиската четворка. Уставниот суд може да ги скрати „маките“ на Трајко Вељаноски и да ги отвори ...

Уставниот суд ќе ја спасува „честа“ на Собранието

Утрински - 17.05.2016

Гордана Дувњак Уставниот суд влегува во мисија на спасување на „честа“ на Собранието и на претседателот на парламентот Трајко Вељаноски, кој и натаму тврди дека нема услови за свикување на седница за отповикување на Одлуката за самораспуштање.

Уставниот суд ќе одлучува за самораспуштањето на Собранието за аболицијата на Иванов

МКД - 17.05.2016

Пред уставните судии се две иницијативи кои можат да значат и излез од длабоката политичка криза во земјава. Првата иницијатива е на жител на Скопје Миливој Мицовски за преоценка на спорниот член од Законот за помилување, што значи иницијатива за ...

Распуштањето на Собранието на дневен ред на Уставен суд

Вест - 17.05.2016

Уставниот суд денеска ќе расправа за иницијативата на ДУИ за преиспитување на уставноста на одлуките на претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за распуштање на Собранието. Со иницијативата на пратеникот Талат Џафери, која се однесува на една ...

Уставниот суд го промени дневниот ред – дали утре ќе го поништи распуштањето на Собранието?!

Либертас - 17.05.2016

Уставниот суд го промени дневниот ред за утрешната седница, ги избриша сите останати точки кои беа на дневен ред и како единствена ја остави иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република ...

Уставниот суд ќе го пресече Гордиевиот јазол? Можно е утре да одлучува за распуштањето

Либертас - 17.05.2016

Поради итноста на прашањето, можно е Уставниот суд утре да одлучува за уставноста на Одлуката за распуштање на Собранието, тврдат неофицијално извори од партиската четворка за Дојче веле .

Уставен суд утре повторно ќе одлучува за самораспуштање на Собранието

Кајгана - 17.05.2016

Уставниот суд утре ќе одлучува по иницијативата што во петокот ја поднесе пратеникот Талат Џафери од владејачката ДУИ, за распуштањето на Собранието. Од Уставниот суд потврдуваат дека е изменет дневниот ред за во среда, како и дека наместо другите ...

Уставниот суд итно ќе расправа за изборите и за Собранието

Сакам да кажам - 17.05.2016

Уставниот суд штотуку направи измена на дневниот ред, ги тргна сите претходно закажани точки за утрешната седница и ја стави како единствена точка иницијативата на ДУИ за оцена на уставноста на Одлуката за распуштање на Собранието, која ја поднесе ...

Уставниот суд ќе го пресече Гордиевиот јазол?

Идивиди - 17.05.2016

Поради итноста на прашањето, можно е Уставниот суд утре да одлучува за уставноста на Одлуката за распуштање на Собранието, тврдат неофицијално извори од партиската четворка. Уставниот суд може да ги скрати „маките“ на Трајко Вељаноски и да ги отвори ...

Распуштањето на Собранието пред Уставен суд

Правдико - 17.05.2016

Уставниот суд треба да изрази сомневање дека одлуката за самораспуштање на Собранието не е во согласност со Уставот, да поведе постапка за нејзино укинување и да изрече времена мерка за стопирање на сите дејствија што таа одлука ги произведува, ...

Уставниот суд ја има во раце разврската на кризата?

Фокус - 17.05.2016

Аболицијата и изборите стасаа пред Уставен суд, истиот суд кој пред два месеци му даде одврзани раце на Иванов да може да помилува криминалци од секаков вид Уставниот суд денеска ќе расправа за две иницијативи од чија разврска може да зависи и ...

Аболицијата стаса во Уставен суд

+инфо - 17.05.2016

Од судот не може да кажат кога оваа иницијатива што ја поднел жител на Скопје ќе биде разгледувана. Пред неколку дена до Уставниот суд, скопјанецот Миливој Мицовски пратил иницијатива за преоценка на спорниот член од Законот за помилување, што значи ...

Уставен суд утре ќе расправа за распуштање на Собранието

+инфо - 17.05.2016

Иницијативата на ДУИ експресно ставена на дневен ред. Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија штo пред Уставниот суд во петокот ја оспори ДУИ ќе биде разгледувана на утрешната седница.

Уставните судии утре ќе расправаат за распуштањето на Собранието

А1 On - 17.05.2016

Уставниот суд утре ќе расправа за иницијативата на ДУИ за оценка на уставноста на одлуките на претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за распуштање на Собранието. Иницијативата, која е денеска додадена на изменетиот дневен ред, е поднесена од ...

Одлуката за распуштање на Собранието утре пред уставните судии

Академик - 17.05.2016

Уставниот суд во февруари веќе расправаше во врска со Иницијативата на пратеникот Павле Трајанов од Демократскиот сојуз и на Тодор Петров, претседател на Светскиот македонски конгрес, за одложеното распуштање на Собранието.

УСТАВЕН СУД: Ќе се расправа за Одлуката за распуштање на Собранието

Телеграф - 17.05.2016

Иницијативата, која е поднесена од пратеникот на ДУИ, Талат Џафери, е единствена точка на дневен ред на седницата Уставниот суд денеска ќе ја разгледува иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието ...

Уставниот суд утре ќе ја оценува уставноста на одлуката за распуштањето на собранието

Канал5 - 17.05.2016

Уставниот суд утре ќе ја оценува уставноста на одлуката за распуштање на собранието. Дневниот ред на утрешната седница беше објавен пред еден час на сајтот на судот. Во петокот до устваниот суд иницијатива за испитување на уставноста и законитоста ...

Уставен суд во среда пак ќе одлучува за самораспуштање на Собранието

Точка - 17.05.2016

Уставниот суд во среда ќе одлучува по иницијативата што во петокот ја поднесе пратеникот Талат Џафери од владејачката ДУИ за распуштањето на Собранието. Од Уставниот суд потврдуваат дека е изменет дневниот ред за во среда, како и дека наместо ...

ДУИ очекува Уставниот суд да ја прифати иницијативата

Канал5 - 17.05.2016

Од ДУИ очекуваат уставните судии утре да ја прифатат нивната иницијатива со што би отвориле пат за решавање на ...

Уставен суд ќе расправа за Одлуката за распуштање на Собранието

Сител - 17.05.2016

Уставниот суд денеска ќе ја разгледува Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија. Иницијативата, која е поднесена од пратеникот на ДУИ Талат Џафери, е единствена точна на ...

ПРИФАТЕНА ИНИЦИЈАТИВАТА НА ДУИ: Уставниот суд ќе пресече за распуштањето на Собранието

Телеграф - 17.05.2016

Талат Џафери од ДУИ за Телеграф.мк објасни дека ја спорат одлуката за распуштање на Собранието, која беше со цел да се одржат избори на 5 јуни, откако претходно беше изгласана променета одлука за распуштање на законодавниот дом на 24 април Уставниот ...

Уставен суд утре ќе расправа за одлуката за распуштање на Собранието

Канал5 - 17.05.2016

Токму по оваа единствена точка на дневниот ред утре со почеток во девет часот уставните судии ќе расправаат. Иницијативата ја поднесе ДУИ. Од партијата на Ахмети за Канал 5 велат дека утрешниот ден е клучен за надминување на политичката криза.

Уставниот суд утре ќе заседава по иницијативата на ДУИ за повторно свикување на парламентот

Сител - 17.05.2016

Иницијативата на ДУИ за преиспитување на уставноста на распуштањето на Собранието ќе биде единствена точка на дневниот ред на утрешната седница на Уставниот суд. Ескпресно, по само 4 дена од нејзиното поднесување, уставните судии ја земаат во работа ...

Нова шанса за овој Уставен суд за Македонија

Локално - 17.05.2016

Не се големи очекувањата ама сепак шансата за судиите и за Македонија се големи. Аболицијата и изборитена Груевски и само неговата ВМРО ПДМНЕ на нив , стасаа пред Уставен суд. Тоа е тој истиот Уставен суд кој пред два месеци му даде одврзани раце на ...

Уставниот суд утре ќе расправа за уставноста на распуштањето на Собранието

Локално - 17.05.2016

Уставниот суд утре, во 9 часот, ќе расправа по иницијативата за испитување на уставноста и на законитоста на одлуката за распуштање на Собранието, што во петокот ја поднесе пратеникот на ДУИ, Талат Џафери.

Уставен суд, генераторот на кризата се очекува да не „спаси“ од правната лакрдија на Вељаноски?!

Сведок - 17.05.2016

Уставниот суд на седницата (среда 18 мај) ќе расправа по иницијативата поднесена од ДУИ за уставноста на одлуката за распуштање на Собранието, што, ако биде усвоена треба да значи враќање назад на пратениците во Собранието, поништување на датумот за ...

Уставниот суд утре ќе пресече за распуштањето на Собранието?

Репортер - 17.05.2016

Поради итноста на прашањето, можно е Уставниот суд утре да одлучува за уставноста на Одлуката за распуштање на Собранието, тврдат неофицијално извори од партиската четворка за Дојче веле .

Уставниот суд ќе ја разгледува Одлуката за распуштање на Собранието

Нетпрес - 17.05.2016

Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија ќе биде разгледана денеска од страна на Уставниот суд на Република Македонија.

Уставен суд во среда пак ќе одлучува за самораспуштање на Собранието

МК News - 17.05.2016

Уставниот суд во среда ќе одлучува по иницијативата што во петокот ја поднесе пратеникот Талат Џафери од владејачката ДУИ за распуштањето на Собранието. Од Уставниот суд потврдуваат дека е изменет дневниот ред за во среда, како и дека наместо ...

Одлуката за распуштање на Собранието утре пред Уставен

Република - 17.05.2016

Инцијативата на ДУИ пред Уставниот суд за преиспитување на уставноста на одлуката за распуштање на Собранието утре ќе се најде на дневниот ред пред уставните судии. На веб сајтот на Уставниот суд стои дека пред малку е променет дневниот ред за да ...

Уставниот суд утре решава за уставноста на Одлуката за распуштање на Собранието?

Стандард - 17.05.2016

Уставниот суд може да ги скрати „маките“ на Трајко Вељаноски и да ги отвори вратите на Собранието, откако ќе се изјасни по иницијативата поднесена од ДУИ, за оценување на уставноста на Одлуката за распуштање на Собранието, пишува денеска Дојче Веле.

Одлуката за распуштање на Собранието утре пред Уставен

Вечер - 17.05.2016

Инцијативата на ДУИ пред Уставниот суд за преиспитување на уставноста на одлуката за распуштање на Собранието утре ќе се најде на дневниот ред пред уставните судии. На веб сајтот на Уставниот суд стои дека пред малку е променет дневниот ред за да ...

„Прес 24“: Уставниот суд утре ќе ја прифати иницијативата на ДУИ и ќе наложи свикување на Собранието

Нетпрес - 17.05.2016

Уставниот суд се очекува на утрешната седница да ја прифати иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија доставена од партијата ДУИ, дознава Прес 24 од добро упатени извори.

Аплауз за распуштање, локум за рестартирање на Собранието

Фактор - 17.05.2016

Уставниот суд на експресно закажана седница ќе ја укине Одлуката за самораспуштање на Собрабнието . Во текот на утрешниот ден одлуката најверојатно ќе биде објавена во Службен весник , а може уште утре вечер или во четврток да биде закажана седница ...

Уставен суд утре ќе расправа за распуштање на Собранието и аболицијата на Иванов

ТВ21 - 17.05.2016

Уставниот суд утре ќе расправа за две иницијативи. Првата е на Талат Џафери од ДУИ кој побара да се прогласи неуставна одлуката за распуштање на Собранието. Втората е од граѓанин кој бара поништување на аболицијата од ...

Уставен ќе расправа за распуштањето на Собранието и аболицијата

Фактор - 17.05.2016

Уставниот суд денеска ќе расправа за две иницијативи, едната е на претставник на ДУИ, а другата на граѓанин. Едната иницијатива е на Талат Џафери од ДУИ кој побара да се прогласи неуставна одлуката за распуштање на Парламентот.

Уставен суд сепак ќе расправа за распуштањето на Собранието

Стандард - 17.05.2016

Уставниот суд денеска и официјално го промени дневниот ред на седницата закажана за утре, 18 мај 2016 година, со почеток во 09:00 часот. Како што стои на сајтот на институцијата, утре ќе се изврши „разгледување на иницијативи за оценување на ...

Одлуката за распуштање на Собранието утре пред Уставен

Press24 - 17.05.2016

Инцијативата на ДУИ пред Уставниот суд за преиспитување на уставноста на одлуката за распуштање на Собранието утре ќе се најде на дневниот ред пред уставните судии. На веб сајтот на Уставниот суд стои дека пред малку е променет дневниот ред за да ...

Уставниот суд го промени дневниот ред – дали утре ќе го поништи распуштањето на Собранието?!

Бриф - 17.05.2016

Уставниот суд го промени дневниот ред за утрешната седница, ги избриша сите останати точки кои беа на дневен ред и како единствена ја остави иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република ...

Уставниот суд утре ќе расправа за Одлуката за распуштање на Собранието

МРТ - 17.05.2016

Иницијативата, која е поднесена од пратеникот на ДУИ Талат Џафери, е единствена точна на дневен ред на седницата... Уставниот суд утре ќе расправа за иницијативата на Демократската унија за интеграција за преиспитување на уставноста на одлуката за ...

Уставен суд во среда пак ќе одлучува за самораспуштање на Собранието

Макфакс - 17.05.2016

Уставниот суд во среда ќе одлучува по иницијативата што во петокот ја поднесе пратеникот Талат Џафери од владејачката ДУИ за распуштањето на Собранието. Од Уставниот суд потврдуваат дека е изменет дневниот ред за во среда, како и дека наместо ...

Уставен суд: Утре расправа за распуштање на Собранието

МРТ - 17.05.2016

Уставниот суд утре ќе расправа за иницијативата на Демократската унија за интеграција за преиспитување на уставноста на одлуката за распуштање на Собранието... Уставните судии ќе ја разгледаат иницијативата за оценување на уставноста на одлуката за ...

Уставниот суд утре ќе ја прифати иницијативата на ДУИ и ќе наложи свикување на Собранието

Press24 - 17.05.2016

Уставниот суд се очекува на утрешната седница да ја прифати иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија доставена од партијата ДУИ, дознава Press24 од добро упатени извори.

Уставен суд го промени дневниот ред, иницијативата на ДУИ експресно на седница

ТВ21 - 17.05.2016

Уставниот суд го промени дневниот ред за утрешната седница. Како единствена точка ја стави иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието, потврди генералниот секретар на Уставниот суд, Оливера ...

Уставни судии – вие сте на потег!

Репортер - 17.05.2016

Имајки ја предвид суштината на граѓанското општество, во кое главната улога ја има граѓанинот, ваквиот став за Парламентарни избори на 05.јуни.2016 година, како и во услови во кои тоа го потенцираа сите останати политички партии – дека не се ...

Уставните судии ќе решаваат за распуштањето на Собранието

Дневник - 17.05.2016

Одложеното распуштање на Собранието утре ќе се најде пред Уставниот суд, кој ќе треба да пресече дали ќе ја прифати иницијативата на ДУИ за преиспитување на уставноста и законитоста на таа одлука, но и на одлуката за измена на одлуката за распуштање ...

Уставниот суд под стравотен политички притисок да ги одложи изборите

Дневник - 17.05.2016

Дали уставните судии денеска ќе мора под притисок, пред с` политички и однадвор, да ја прифатат инцијативата на ДУИ за поништување на одлуката за распуштање на Собранието? Ова е дилемата што се отвора откако топката за состанување на веќе ...

Уставен суд ќе расправа за распуштањето на Собранието

Lider - 17.05.2016

Уставниот суд денеска ќе ја разгледува Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија. Иницијативата, која е поднесена од пратеникот на ДУИ Талат Џафери, е единствена точна на ...

Уставниот суд прифати да расправа за иницијативата на ДУИ против распуштање на Собранието!

Пулс24 - 17.05.2016

Уставниот суд прифати да расправа за иницијативата што ја поднесе Талат Џафери за распуштање на Собранието, која беше со цел да се одржат избори на 5 јуни, и одржување на изборите на 5 јуни.

Можен излез од кризата: Уставниот суд ќе одлучува за самораспуштањето на Собранието и за аболицијата на Иванов

еМагазин - 17.05.2016

На седница на Уставниот суд, која најверојатно ќе се случи утре, уставните судии ќе одлучуваат за две иницијативи кои може да донесат излез од политичка криза во Македонија. Првата иницијатива е на жител на Скопје, Миливој Мицовски за преоценка на ...

Уставен суд утре ќе расправа за распуштање на Собранието

Канал 77 - 17.05.2016

Уставниот суд утре ќе одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија. Ваквата иницијатива беше поднесена од пратеникот на ДУИ, Талат Џафери.

Каракамишева: Уставниот суд треба да ја отфрли иницијативата бидејќи се прогласи за ненадлежен

Lider - 17.05.2016

Уставен суд утре ќе расправа за распуштањето на собранието. Инцијативата е поднесена од страна на ДУИ кои бараа преиспитување на уставноста на одлуката за распуштање на собранието. Дали оваа иницијатива ќе биде прифатена од уставниот суд ? Кои се ...

Уставниот суд утре ќе расправа за распуштањето на Собранието

Exclusive.mk - 17.05.2016

Уставниот суд утре ќе расправа за иницијативата на ДУИ за преиспитување на уставноста на одлуките на претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за распуштање на Собранието. Информацијата за седницата на која ќе се расправа по оваа иницијатива е ...

Есперти: Нема уставна можност да се свика собранието, но мора да се земат предвид околностите

24 Вести - 16.05.2016

Не постои уставна можност за свикување на Собранието и одложување на изборите, едногласни се експертите. Но, дел од нив тврдат дека треба да се земат предвид околностите. Тие се со поделени мислења и за датумот на оддржување на изборите.

Иницијатива од ДУИ до уставниот суд за повлекување на распуштањето на Собранието

ТВ21 - 16.05.2016

Слична иницијатива, на онаа на ДУИ за повлекување на одлуката за распуштање на Собранието, беше поднесена уште пред три месеци. Тогаш Уставниот суд ја одби, со образложение дека не е надлежен да одлучува по ова прашање.