TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Испратени над 20 илјади пораки за бодрење на "Кометал"

Утрински - 25.05.2002

Соопштение од "Мобимак" Скопје - "Мобимак" соопштува дека заклучно до вчера, на трите сервиси што беа отворени по повод финалниот натпревар од Лигата на шампионите во женски ракомет, во кој победи македонскиот шампион Кометал Ѓорче Петров, се испратени над 20 илјади пораки за бодрење на ...

Георгиевски им подари гравирани рачни часовници на ракометарките

Утрински - 25.05.2002

Шампионките на "Кометал" на средба со премиерот Раководството на европскиот ракометен првак "Кометал" и ракометарките вчера беа примени од премиерот Љупчо Георгиевски, кој им честита на постигнатиот успех. Ракометарките на средбата со премиерот Георгиевски му подарија ракометна топка со ракописи на ...

Кометал студент на прагот на титулата

Вест - 25.05.2002

Одбојка Вечерва во 19 часот во салата "Градски парк" ќе се одигра третиот натпревар од финалната серија во женскиот одбојкарски шампионат на Македонија помеѓу екипите на Работнички Фершпед и Кометал студент. Актуелните македонски шампионки, Кометал студент веќе забележаа две победи во првите две ...

Триумфот на Трифун

Дневник - 25.05.2002

Портрет: Трифун Костовски, творец на КОМЕТАЛ ЃП Две недели Македонија живее во колективен транс. Во првата седмица трескавично го исчекуваше финалниот меч, а во втората еуфорично ја слави големата победа - шампионската титула на Кометал Ѓорче Петров.

"Кометалки" на чекор до одбрана на титулата

Вест - 24.05.2002

Одбојка, плејоф - полуфинале, жени Одбојкарките на Кометал студент го победија Работнички Фершпед како гостинки со максимални 3:0 во вториот финален натпревар од женскиот одбојкарски шампионат на Македонија. Со оваа победа тие се на чекор до освојување на втората шампионска титула.

Македонија поразена од Русија на турнирот во Каиро

Дневник - 24.05.2002

вести * Македонските ракометни сениори, стартуваа со пораз на турнирот во Каиро, Египет откако загубија од репрезентацијата на Русија со 25-33. Ова беше прв меч од подготовките за бараж-средбите против Исланд, на 2-ри и 9 јуни.

"Божицата Мајка" за божиците на "Кометал"

Дневник - 23.05.2002

РАКОМЕТАРКИТЕ КАЈ ПЕНОВ На ракометарките од "Кометал" за европската шампионска титула вчера градот Скопје предвреме им ја додели наградата "13 Ноември" за врвни достигнувања. Градоначалникот Ристо Пенов им подари на ракометарките теракотни статуи "Божицата Мајка" .

Десетта домашна титула за европските шампионки

Утрински - 23.05.2002

Реванш од финалето на плејофот во женската Супер лига ПРИЛЕП - Онака како и што доликува на еден европски шампион, ракометарките на Кометал Ѓорче Петров беа пречекани во Прилеп на реванш натпреварот од финалето на плејофот од годинашното првенство на женската ракометна Супер лига против Тутунски ...

Ѓорчепетровки - лауреати на наградата "13 Ноември"

Вест - 23.05.2002

СКОПСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК ПРИРЕДИ ПРИЕМ ЗА "БОЖИЦИТЕ" НА РАКОМЕТОТ Годинашнава награда "13 Ноември" веќе е во рацете на ракометарките на Кометал Ѓорче Петров, иако традиционално оваа награда градот Скопје ја доделува на крајот од секоја година.

Терминот на приклучувањето на ѓорчепетровки се уште непознат

Вест - 23.05.2002

РАКОМЕТ - И ПОКРАЈ СИНОЌЕШНИОТ СТАРТ НА ПОДГОТОВКИТЕ НА СЕНИОРКИТЕ Селекторот на сениорките, Зоран Кастратовиќ, за синоќа го закажа првиот собир на своите избранички, стартувајќи ги на тој начин подготовките за бараж-средбите со Чешка што водат на ЕП во Данска годинава.

"Мајка божица" и признанието "13 Ноември" за шампионките

Утрински - 23.05.2002

Градоначалникот Ристо Пенов и ректорот Александар Анчевски организира прием за екипата на Кометал Ѓ.П. Честитките за европскиот шампион во ракомет Кометал Ѓорче Петров продолжуваат. Вчера градоначалникот на Скопје, Ристо Пенов, организираше прием во чест на нашите ракометарки кои го победија РК ...

Десетта титула за Кометал Ѓорче Петров

Вест - 23.05.2002

ЗАВРШИ ГОДИНАШНОВО ПРВЕНСТВО ВО ЖЕНСКАТА СУПЕРЛИГА ТУТУНСКИ КОМБИНАТ БРЕНД - КОМЕТАЛ ЃОРЧЕ ПЕТОРВ 15:32 (9:19) ПРИЛЕП. - Универзална сала на Тутунски комбинат. Гледачи: 1.500. Судии Цветкоски и Јованоски (Прилеп). ТК БРЕНД: Андреева, Гаралоска 2, Димитриоска 1, Атанасоска 2, В. Крстеска, И.

Ракометарките на Кометал Ѓ.П. беа примени од градоначалникот на Скопје

А1 - 22.05.2002

Сите сакаат да ги видат, да ги поздрават, па и да ги наградат нашите хероини. Сеуште одекнува ехото од триумфалниот амбиент што го создадоа ракометарките на европскиот шампион Кометал Ѓорче Петров. Во очекување на покана од повисоките во политичката хиерархија, неприкосновениот првак, по вчерашниот ...

Младите "шпедитерки" посакуваат изненадување против шампионките

Вест - 22.05.2002

Одбојка Вечерва во 19 часот во во салата "Градски парк" ќе се одигра вториот финален натпревар од македонското одбојкарско првенство во женска конкуренција помеѓу екипите на Работнички Фершпед и Кометал студент. Актуелните шампионки, Кометал студент водат со 1:0 во победи и очекуваат на оваа средба ...

Ѓорчепетровки домаќинки и на европскиот Суперкуп?

Дневник - 22.05.2002

По освојувањето на европската ракометна титула, Кометал Ѓорче Петров ќе се кандидира и за домаќин на европскиот Суперкуп, на кој учествуваат четири екипи, победници од сите еврокупови. Тој традиционално се одржува во почетокот на наредната натпреварувачка сезона, во октомври или ноември.

Ѓорчепетровки предизвикаа еуфорија во Народната банка

Вест - 22.05.2002

ГУВЕРНЕРОТ ЉУБЕ ТРПЕВСКИ ИМ ПОДЕЛИ ЗЛАТНИЦИ И РОЗИ НА НОВИТЕ ЕВРОПСКИ ПРВЕНКИ Ракометарките на Кометал Ѓорче Петров предизвикаа вистинска еуфорија меѓу вработените на Народната банка на Македонија појавувајќи се на приемот што во нивна чест го организираше гувернерот Љубе Трпевски.

Прилепчани први ќе го поздрават европскиот шампион

Вест - 22.05.2002

ДЕНЕС ФОРМАЛНО ЗАВРШУВА ЖЕНСКА СУПЕР ЛИГА ПРИЛЕП.- Со вториот финален натпревар меѓу ТК Бренд и Кометал Ѓорче Петров, вечерва во Универзалната сала на Тутунскиот комбинат, во Прилеп (18.30 часот) и официјално ќе заврши годинешното првенство во женската ракометна супер лига.

Кастратовиќ и Бујанова, со по 61 гол, најефикасни

Утрински - 22.05.2002

Триумфот на Кометал ЃП во Лигата на шампионите низ призмата на статистиката РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Според најавите од клубот, ракометарките на Кометал Ѓорче Петров за триумфот во Лигата на шампионите ќе поделат премија од 100.000 евра врз основа на поединечниот учинок во најголемиот успех во ...

Се преговара Дину да остане во Скопје

Дневник - 22.05.2002

ПО ОДЛИЧНИТЕ ОДБРАНИ ВО ЛИГАТА На сите ракометарки што играа сезонава ќе им се понуди да останат, а се размислува и за нови играчи Иако има уште една година од договорот со екипата на Крим ЕТА Неутроробертс, управата на Кометал Ѓорче Петров ќе се обиде да "го откупи" нејзиниот договор, за во ...

Кометал ЃП европски шампион

Дневник - 21.05.2002

по победата против ракометарките на херз Во вториот обид да се искачи на европскиот ракометен Олимп, екипата на Кометал Ѓорче Петров ја освои европската титула, откако на домашен терен со 26-22 го победи унгарскиот тим ХЕРЗ Ференцварош, дополнувајќи ја негативата од два гола од првиот меч.

Кометал Ѓорче Петров - шампион на Европа

Вест - 21.05.2002

ИСПИШАНА Е НАЈУБАВАТА СТРАНИЦА ВО ПОНОВАТА ИСТОРИЈА НА МАКЕДОНИЈА Шампионе! Колку само убаво ти стои. Години вложувања, откажувања и трпение вредеа за овој миг. Миг што ќе остане забележан во вечноста. Оваа држава, се чини, никогаш досега како во неделата вечер не се чувствува Шампионе! Колку само ...

Кометал им ги врати насмевките на луѓето

Утрински - 21.05.2002

Македонија обземена од славеничка атмосфера по триумфот на ѓорчепетровки во ЛШ Опиена од грандиозниот подвиг на ракометарките на Кометал Ѓорче Петров, кои во вториот обид успеаја да се искачат на европскиот клупски Олимп наречен Лига на шампионите, Македонија продолжува да слави.

Катарзата наречена Кометал Ѓорче Петров

Дневник - 21.05.2002

Коментар - Милорад Стојмановски Кометал Ѓорче Петров беше реален кога тргна во потрага по "невозможното" - да се биде на врвот на Европа. Наспроти се! Иван Бојков, идејниот творец на "европско Ѓорче Петров", мечтаеше уште на отвореното игралиште на средното училиште "Кочо Рацин".

Европа му се поклони на Кометал Ѓорче Петров

Дневник - 21.05.2002

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНКИТЕ Повеќе од 30 илјади луѓе на скопскиот плоштад Македонија ја поздравија европската титула на нашите шампионки, по победата против унгарскиот ХЕРЗ од 26-22 Повеќе од 30 илјади луѓе, и покрај дождот, излегоа на плоштадот Македонија во Скопје заеднички да ја прослават ...

Европската титула ги сплоти граѓаните

Утрински - 21.05.2002

Невидено славењ?по освојувањето на Комета?Ѓорч?Петров на европскиот вр?/span> Европската титула ги сплоти граѓанит?/SPAN> НАУМ КОТЕВСКИ Трифун Костовск?на бината Македонија во невидена еуфорија! То??најкраткат?дескрипциј?за сето он? шт?го продуцираш?Комета?Ѓорч?Петров, со то?шт?на Македонија ?го ...

Шампионките ќе поделат 100.000 евра

Утрински - 21.05.2002

За освојувањето на титулата европски првак Ракометарките на Кометал Ѓорче Петров, зависно од учинокот, за триумфот во Лигата на шампионите ќе поделат 100.000 евра, ни соопшти претседателот на клубот, Иван Бојков, со што се потврди најавата на спонзорот Трифун Костовски од пред натпреварот дека ...

Не стивнува еуфоријата по шампионскиот триумф на Кометал Ѓ.П.

А1 - 20.05.2002

Македонија продолжува да живее во ритмот на триумфалниот шампионски танц на ракометарките на Кометал Ѓорче Петров. Многу радосни луѓе на едно место во еден миг знаеја да го прослават она што со душа чекаа да им се случи - големиот спортски дострел, резултатот за восхит, титулата за вечност.

Шампионките рутински до победата

Вест - 20.05.2002

ФИНАЛЕ-ЖЕНИ Актуелниот македонски одбојкарски шампион во женска конкуренција, Кометал студент го совлада Работнички Фершпед со максимални 3:0 во првиот финален натпревар од годинешното првенство. Со оваа победа "кометалки" поведоа со 1:0 во победи во финалната серија која се игра во серија "подобар ...

Македонија во еуфорија, Кометал нов европски шампион!

Утрински - 20.05.2002

Сонот на ѓорчепетровки стана јаве по победата над Херц од 26:22 во реваншот од финалето на ЛШ Македонија по цела деценија спортска независност конечно го дочека моментот да го прослави својот прв европски ракометен шампион, а тоа задоволство и го приреди, кој друг ако не, Кометал Ѓорче Петров, кој ...