TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

И Бареев во водечкото трио

Утрински - 19.01.2002

Петто коло на супертурнирот во Вајк ан Зе Рускиот велемајстор Евгениј Бареев (рејтинг 2707) им се придружи на Англичанецот Мајкл Адамс (2742) и на својот сонародник Александар Гришчук (2671) на врвот на табела, откако во петтото коло на 64-от супертурнир од 18-та категорија во Вајк ан Зе во ...

Гришчук го стигна Адамс

Утрински - 18.01.2002

По четвртото коло на супертурнирот во Вајк ан Зе Иако загуби од него во второто коло, Русинот Александар Гришчук (рејтинг 2671) по четвртата рунда на 64-от супертурнир од 18-та категорија (просечен рејтинг 2688) во Вајк ан Зе го стигна водечкиот Мајкл Адамс (2742) од Англија.

Адамс го "среди" и Гелфанд

Утрински - 17.01.2002

Трето коло на 64-от супертурнир во Вајк ан Зе По победата над Русинот Александар Гришчук (рејтинг 2671) во претходната рунда, Англичанецот Мајкл Адамс (2742) во затворена варијанта на Шпанска одбрана во третото коло на 64-от супертурнир во Вајк ан Зе (11-27 јануари) совлада уште едно големо име од ...

Адамс во дербито на колото подобар од младиот Гришчук

Утрински - 15.01.2002

Втора рунда на супертурнирот во Вајк ан Зе Англичанецот Мајкл Адамс (рејтинг 2742) го совлада Русинот Александар Гришчук (2671) во Чигорин варијанта на Шпанска одбрана во дербито на второто коло на 64-от супертурнир што од 11 до 27 јануари се одржува во Вајк ан Зе.

Цел поен за Гелфанд, Гришчук и Леко

Утрински - 14.01.2002

Почна 64-от супертурнир во Вајк ан Зе Израелецот Борис Гелфанд (рејтинг 2703), Русинот Александар Гришчук (2671) и Унгарецот Петар Леко (2713) стартуваа со победа на 64-от шаховски супертурнир што од 11 до 27 јануари се одржува во Вајк ан Зе, Холандија.