TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Напаѓачот во Бургас веројатно имал соучесник

Р.С.Европа - 22.07.2012

Аутопсијата на телото на напаѓачот во Бургас, наведува на тоа дека имал соучесник, јавува Франс прес. Истрагата ја споведува бугарската полиција и тајните служби на Бугарија, Израел и САД.

Бомбашот од Бургас не е Арап?

Алфа - 22.07.2012

Аутопсијата на телото на бомбашот самоубиец од Бургас, кој уби петмина ирзаелски туристи и возачот на автобусот, покажува дека тој се разликува од маж со “арапски излгед“.

Бомбашот од Бургас не е Арап?

+инфо - 22.07.2012

Аутопсијата на телото на бомбашот-самоубиец од Бургас, кој уби петмина ирзаелски туристи и возачот на автобусот, покажува дека тој се разликува од маж со „арапски излгед“.

Напаѓачот во Бургас веројатно имал соучесник

+инфо - 22.07.2012

А утопсијата на телото на напаѓачот во Бургас наведува на тоа дека имал соучесник, јави Франс прес. Истрагата ја споведува бугарската полиција и тајните служби на Бугарија, Израел и САД.

База на џихадот ги уби Израелците во Бургас

Вечер - 22.07.2012

Досега непозната група База на џихадотт презеде одговорност за нападот врз автобусот со израелски туристи во бугарскиот приморски град Бургас во средата, при што загинаа шест лица.

Истрага: Напаѓачот во Бугарија најверојатно имал соучесник

Точка - 22.07.2012

Аутопсијата на телата на напаѓачот на автобусот со израелски туристи во Бугарија наведува на заклучок дека тој имал соучесник, пишува агенцијата “Франс прес“.

Непозната група презеде одговорност за нападот во Бургас

Курир - 22.07.2012

Досега непозната група „База на џихадот“ вчера презеде одговрност за нападот врз автобусот со израелски туристи во бугарскиот приморски град Бургас во средата, при што загинаа шест лица.

Напаѓачот во Бургас имал помагач?

eReporter - 22.07.2012

Претпоставката за постоење на уште една личност покрај напаѓачот во самоубиствениот напад врз автобус со израелски патници во Бугарија на 18.јули, при што загинаа седум луѓе, денеска доби потврда по ...

Истрага: Напаѓачот во Бугарија најверојатно имал соучесник

Нетпрес - 22.07.2012

Аутопсијата на телата на напаѓачот на автобусот со израелски туристи во Бугарија наведува на заклучок дека тој имал соучесник, пишува агенцијата “Франс прес“.

Потврдена тезата за уште еден напаѓач во Бургас

Макфакс - 22.07.2012

Претпоставката за постоење помагач на напаѓачот самоубиец на аеродромот во бугарскиот град Бургас од 18-ти јули, во неделата доби потврда по обдукцијата на телото на бомбашот, и истрагата што заедно ...

Во нападот во Бугарија употребени три килограми тротил

24 Вести - 21.07.2012

Бомбашот самоубиец употребил три килограми експлозив за да разнесе автобус со израелски туристи во бугарскиот град Бургас, соопшти денеска бугарскиот министер за внатрешни работи Цветан Цветанов.

Бомабашкиот напад во Бугарија има обележја на Хезболах

Р.С.Европа - 21.07.2012

Бомбашкиот напад на аеродромот во бугарскиот град Бургас има одредени обележја на Хезболах, изјави портпаролот на Пентагон, Џорџ Литл.

Во нападот во Бургас употребени три килограми тротил

А1 On - 21.07.2012

Бомбашот самоубиец употребил три килограми експлозив за да разнесе автобус со израелски туристи во бугарскиот град Бургас, соопшти денеска бугарскиот министер за внатрешни работи Цветан Цветанов.

Бомбашкиот напад во Бургас „мириса“ на Хезболах

Штипка - 21.07.2012

Според анализите на Пентагон, нападот на бомбашот самоубиец кој пред неколку дена се случи во бугарскиот туристички град Бургас, има доста карактеристики на нападите кои вообичаено ги извршува ...

Досега непозната група презеде одговорност за нападот на аеродромот во Бургас

Идивиди - 21.07.2012

Досега непозната група „База на џихадот“ денеска презеде одговорност за нападот врз автобусот со израелски туристи во бугарскиот приморски град Бургас во средата, при што загинаа шест лица.

Непозната група презеде одговорност за нападот во Бургас

Н.Македонија - 21.07.2012

Групата се поврзува со движењето Голем џихад, кое тесно соработува со Ал Каида Досега непозната група „База на џихадот“ денеска презеде одгооврност за нападот врз автобусот со израелски туристи во ...

Досега непозната група презеде одговорност за нападот на аеродромот во Бургас

Алфа - 21.07.2012

Досега непозната група „База на џихадот“ денеска презеде одгооврност за нападот врз автобусот со израелски туристи во бугарскиот приморски град Бургас во средата, при што загинаа шест лица.

„База на џихадот“ презеде одговорност за нападот на аеродромот во Бургас

+инфо - 21.07.2012

Досега непозната група „База на џихадот“ денеска презеде одгооврност за нападот врз автобусот со израелски туристи во бугарскиот приморски град Бургас во средата, при што загинаа шест лица.

Бомбашот во Бургас употребил 3 килограми тротил

Канал5 - 21.07.2012

Бугарската полиција и странските разузнавачки служби трет ден немаат одговор кое е мистериозното момче кое крена во воздух автобус и уби шестмина на аеродромот во Бургас.

Непозната група презеде одговорност за нападот на аеродромот во Бургас

МРТ - 21.07.2012

Досега непозната група „База на џихадот“ денеска презеде одговорност за нападот врз автобусот со израелски туристи во бугарскиот приморски град Бургас во средата, при што загинаа шест лица.

Во нападот во Бургас употребени три килограми тротил

Точка - 21.07.2012

Бомбашот самоубиец употребил три килограми експлозив тротил за да го разнесе автобусот со израелски туристи во бугарскиот град Бургас, соопштил бугарскиот министер за внатрешни работи, Цветан ...

Откриено со какво оружје е изведен нападот во Бургас

Курир - 21.07.2012

Како што изјавил бугарскиот министер за внатрешни работи Цветан Цветанов, бомбашот самоубиец, кој во средата изврши напад врз израелските туристи на бугарскиот аеродром, го извел нападот со три ...

Во нападот во Бургас употребени три килограми тротил

Нетпрес - 21.07.2012

Бомбашот самоубиец употребил три килограми експлозив тротил за да го разнесе автобусот со израелски туристи во бугарскиот град Бургас, соопштил бугарскиот министер за внатрешни работи, Цветан ...

Направен фоторобот на соучесникот во нападот во Бургас бил користен ТНТ

Макфакс - 21.07.2012

Израелските медиуми го издадоа моделот на фоторобот на претпоставениот соучесник на бомбашот-самоубиец кој го изврши крвавиот напад на аеродромот во бугарскиот пристанишен град Бургас.

Во Бугарија потрага по можен втор осомничен за терористички напад во Бургас

Макфакс - 21.07.2012

Бугарската полиција е во потрага по вториот осомничен за терористичкипт напад на аеродромот во Бургас, во кој во средата загинаа седум луѓе, пренесува CNN повикувајќи се на високи извори во ...

Непозната група Основа на џихадот ја зема одговорноста за нападот во Бургас

Макфакс - 21.07.2012

Досега непозната организација „Основа на џихадот" (Qaedat al-Jihad) ја презема одговорноста ја презема оговорноста за смртоносниот бомабшки напад врз израелските туристи на аеродромот во бугарскиот ...

Објавен фоторобот на атентаторот од Бургас

Inpress - 21.07.2012

Ерусалим, 21. јули 2012 (ИНПРЕС) Израелската полиција објави фоторобот на наводниот сторител на крвавиот напад на аеродромот во Бургас.

И Интерпол ќе го истражува нападот во Бургас

Deutsche Welle - 20.07.2012

Меѓународната полициска организација Интерпол одлучи да испрати во Бугарија своја екипа која ќе помогне во истрагата за нападот во Бургас.

Интерпол ќе помогне во истрагата за нападот во Бургас

24 Вести - 20.07.2012

Меѓународната полициска организација Интерпол одлучи да испрати во Бугарија своја екипа од соработници, кои ќе помогнат во истрагата за антиизраелскиот напад во Бургас, кој беше извршен во средата ...

ФБИ се вклучи во истрагата за нападот во Бургас

Р.С.Европа - 20.07.2012

Американската ФБИ се вклучи во истрагата за бомбардирањето во бугарскиот град Бургас во кој шестмина загинаа а повеќе од 30 лица беа повредени, повеќето од кои изралески туристи.

Дали Бургас беше годишнина од Буенос Аирес?

Оff.net - 20.07.2012

На 18-ти јули 1994-та, 85 лица беа убиени а стотици беа ранети во напад на Еврејското здружение во Буенос Аирес. 18 години подоцна на истиот ден, во Бургас терорист се разнесе себе си во автобус полн ...

Бугарија: бомбашот во Бургас бил странец

Р.С.Европа - 20.07.2012

Бомбашот самоубиец кој на аеродромот во Бургас убил петмина израелци, бил странец, соопштија денеска во Софија бугарските власти, прецизирајќи дека при нападот загинал и бугарскиот шофер на ...

Хорор на аеродромот во Бургас

Утрински - 20.07.2012

Бројот на жртвите во нападот врз израелски туристи во Бургас се искачи на осум Осуммина загинати и 32 ранети е последниот биланс од бомбашкиот напад кој завчера (18 јули) го потресе бугарскиот ...

Увезен терор во Бургас

Утрински - 20.07.2012

Димитар Чулев Бомба во автобус на аеродром упатен кон туритички ресорт е терористички чин и тоа е единствено извесно за тоа што завчера се случи во Бургас.

Пентагон не може да потврди дека атентатот во Бургас го извршил затвореник во гвантенамо

Телма - 20.07.2012

Пентагон соопшти дека не располага со податоци што ќе потврдат дека терористичкиот напад на аеродромот во Бургас бил извршен од поранешен затворник од Гвантанамо, соопштија руски медиуми.

Интерпол ќе го истражува нападот во Бургас

Утрински - 20.07.2012

Меѓународната полициска организација Интерпол одлучи да испрати во Бугарија своја екипа која ќе помогне во истрагата за нападот во Бургас.

СЕПО - Атентаторот од Бургас не е Швеѓанец

Утрински - 20.07.2012

Шведската тајна полиција соопшти дека атентатор од Бургас не е Швеѓанец Шведската тајна полиција-СЕПО соопшти дека мажот атентатор, кого бугарските медиуми го посочија дека е вмешан во терористичкиот ...

Бомбаш-самоубиец ги разнел Израелците

Дневник - 20.07.2012

На видео од аеродромот се гледа како еден маж со долга коса се шета покрај туристичките автобуси и се претпоставува дека токму тој е бомбашот-самоубиец кој уби осуммина и токму овој напад може да ...

Обама со поддршката кон Израел

Идивиди - 20.07.2012

Вашингтон, 20 јули 2012 (МИА) - Американскиот претседател Барак Обама оцени дека „безмилосниот“ самоубиствен напад врз автобусот со израелски туристи во Бугарија и насилствата во Сирија се доволна ...

И Интерпол во истрагата за нападот во Бургас

Идивиди - 20.07.2012

Лион, 20 јули 2012 (МИА) - Меѓународната полициска организација Интерпол одлучи да испрати во Бугарија своја екипа од соработници, кои ќе помогнат во истрагата за антиизраелскиот напад во Бургас, кој ...

Интерпол се вклучува во истрагата за нападот во Бургас

А1 On - 20.07.2012

Либанската група Хезболах, поддржана од Иран, веројатно стои зад крвавиот атентат врз автобусот со израелски туристи во Бугарија, при што загинаа петмина Израелци, еден Бугарин и напаѓачот-самоубиец, ...

Видео со убиецот на израелските туристи во Бургас

Штипка - 20.07.2012

Бугарија и Шведска ги демантираа медиумите кои пишуваат дека извршител на самоубиствениот бомбашки напад во Бургас е 36 годишниот Мехди Газали, кој е државјанин на Шведска и е со алжирско потекло.

Бугарија одбрана како пион во нова воена игра?

Н.Македонија - 20.07.2012

Свирепиот напад во Бургас засекогаш ќе ја промени Бугарија, исто како што се случи со САД по добро познатите случувања од 9 септември.

Атентаторот од Бургас не е Швеѓанец

Алфа - 20.07.2012

Бугарските и шведските власти ги демантираа пишувањата на медиумите дека бомбашот-самоубиец кој го изврши терористичкиот напад врз израелските туристи во Бургас е 36 годишниот Мехди Гезали, шведски ...

Пентагон: Нападот во Бугарија има обележја на Хезболах

А1 On - 20.07.2012

Начинот на кој е изведен нападот врз автобусот со израелски туристи во Бугарија остава можност да се зборува за негова поврзаност со либанската шиитска група Хезболах, истакна денеска портпаролот на ...

Аналитичарите велат: бугарскиот терористички напад ги покажа дупките во безбедноста

SETimes - 20.07.2012

Бугарските експерти за национална безбедност и аналитичарите велат дека терористичкиот напад во Бургас во средата покажа дека земјата не беше подготвена да се справи со предизвик од ваков тип.

Интерпол ќе помогне во истрагата за нападот во Бургас

+инфо - 20.07.2012

Меѓународната полициска организација Интерпол одлучи да испрати во Бугарија своја екипа од соработници, кои ќе помогнат во истрагата за антиизраелскиот напад во Бургас, кој беше извршен во средата ...

Пентагон молчи за бомбашот од Бургас, поранешен затвореник во Гвантанамо

+инфо - 20.07.2012

Пентагон соопшти дека не располага со податоци што ќе потврдат дека терористичкиот напад на аеродромот во Бургас бил извршен од поранешен затворник од Гвантанамо, соопштија руски медиуми.

Швеѓанец е убиецот на израелските туристи!

+инфо - 20.07.2012

Бомбашот-самоубиец кој пред два дена се разнел во автобус со изралески туристи на аеродромот во бугарскиот град Бургас, при што убил 6 Израелски и бугарски возач, а 35 лица разнил, бил шведски ...

Интерпол ќе помогне во истрагата за нападот во Бургас

Сител - 20.07.2012

Меѓународната полициска организација Интерпол одлучи да испрати во Бугарија своја екипа од соработници, кои ќе помогнат во истрагата за антиизраелскиот напад во Бургас, кој беше извршен во средата ...

Шведска безбедносна служба: Атентаторот од Бургас не е Швеѓанец

Либертас - 20.07.2012

Ниту шведското Министерство за надворешни работи нема податоци во врска со Швеѓанецот кој е осомничен како можен извршител на атентатот.

СЕПО: Атентаторот од Бургас не е Швеѓанец

Сител - 20.07.2012

Шведската тајна полиција-СЕПО соопшти дека мажот атентатор, кого бугарските медиуми го посочија дека е вмешан во терористичкиот акт во Бургас, не е Швеѓанец.

Обама ја изрази поддршката на САД кон Израел по нападот во Бургас

Сител - 20.07.2012

Американскиот претседател Барак Обама оцени дека „безмилосниот“ самоубиствен напад врз автобусот со израелски туристи во Бугарија и насилствата во Сирија се доволна причина за зајакнување на ...

Пентагон: Нема потврда дека бомбашот од Бургас е поранешен затвореник во Гвантанамо

Либертас - 20.07.2012

Американскиот претседател Барак Обама оцени дека „безмилосниот“ самоубиствен напад врз автобусот со израелски туристи во Бугарија и насилствата во Сирија се доволна причина за зајакнување на ...

Убиените во Бургас ќе бидат погребени денеска

Либертас - 20.07.2012

Сите загинати Израелци ќе бидат погребени денеска, а во бугарското село Јуруково ќе биде погребен и Мехмед Ќосов, возачот на автобусот во кој бомбашот ја детонираше бомбата на аеродромот.

Интерпол ќе помогне во истрагата за нападот во Бургас

МРТ - 20.07.2012

Меѓународната полициска организација Интерпол одлучи да испрати во Бугарија своја екипа од соработници, кои ќе помогнат во истрагата за антиизраелскиот напад во Бургас, кој беше извршен во средата ...

Пентагон не може да потврди дека атентаторот во Бургас бил во Гвантанамо

МРТ - 20.07.2012

Пентагон соопшти дека не располага со податоци што ќе потврдат дека терористичкиот напад на аеродромот во Бургас бил извршен од поранешен затворник од Гвантанамо, соопштија руски медиуми.

Обама ја изрази поддршката на САД кон Израел по нападот во Бургас

МРТ - 20.07.2012

Американскиот претседател Барак Обама оцени дека „безмилосниот“ самоубиствен напад врз автобусот со израелски туристи во Бугарија и насилствата во Сирија се доволна причина за зајакнување на ...

СЕПО: Атентаторот од Бургас не е Швеѓанец

МРТ - 20.07.2012

Шведската тајна полиција-СЕПО соопшти дека мажот атентатор, кого бугарските медиуми го посочија дека е вмешан во терористичкиот акт во Бургас, не е Швеѓанец, јави дописникот на МИА од Гетеборг ...

Се истражува неговото име и потеклото на бомбашот во Бургас

Сител - 20.07.2012

Теростичкиот напад во бугарскиот град Бургас го извел 36 годишен маж кој во тој град пристигнал со авион. Се уште се истражува неговото име и потекло и кој го нарачал нападот.

Интерпол ќе и’ помага на Бугарија во истрагата за нападот

Точка - 20.07.2012

Меѓународната полициска организација Интерпол ќе испрати во Бугарија тим од соработници кои ќе помогнат во истрагата за антиизраелскиот напад во Бургас.

Жртвите од Бургас денеска ќе бидат погребани

Точка - 20.07.2012

Телата на петмината Израелци убиени во самоубиствениот бомбашки напад во Бургас што се случи во средата, синоќа пристигнале на аеродромот Бен Гурион во Тел Авив, пренесува “Франс прес“.

Швеѓанец е убиецот на израелските туристи!

Точка - 20.07.2012

Бомбашот-самоубиец кој пред два дена се разнел во автобус со изралески туристи на аеродромот во бугарскиот град Бургас, при што убил 6 Израелски и бугарски возач, а 35 лица разнил, бил шведски ...

Интерпол ќе се вклучи во истрагата за нападот во Бургас

Курир - 20.07.2012

Меѓународната полициска организација Интерпол одлучи да испрати во Бугарија своја екипа од соработници, кои ќе помогнат во истрагата за антиизраелскиот напад во Бургас.

Интерпол ќе и’ помага на Бугарија во истрагата за нападот

Нетпрес - 20.07.2012

Меѓународната полициска организација Интерпол ќе испрати во Бугарија тим од соработници кои ќе помогнат во истрагата за антиизраелскиот напад во Бургас.

Денеска ќе се погребаат убиените Израелци, Интерпол се вклучува во истрагата

БезПардон - 20.07.2012

Интерпол соопшти дека по барање на земја-членка на организацијата во случај на кризна ситуација, може да испрати екипа од соработници за да помогнат во расветлување на некој случај.

САД го поддржа Израел по нападот во Бургас

Курир - 20.07.2012

Американскиот претседател Барак Обама оцени дека „безмилосниот“ самоубиствен напад врз автобусот со израелски туристи во Бугарија и насилствата во Сирија се доволна причина за зајакнување на ...

ВИДЕО: Еве како изгледал бомбашот кој изврши напад на автобус во Бургас

Press24 - 20.07.2012

Според информациите на Министерството за внатрешни работи на Бугарија,овој човек е можниот бомбаш кој изврши напад врз автобус полн со израелски туристи на паркингот на аеродромот во Бургас.

Властите демантираат дека атенторот од Бургас е шведски државјанин Софија

Канал 77 - 20.07.2012

Бугарските и шведските власти ги демантираа пишувањата на медиумите во Бугарија и Израел од четвртокот навечер дека терористичкиот напад на аеродромот во Бургас го извршил шведскиот државјанин Мехди ...

Жртвите од Бургас денеска ќе бидат погребани

Нетпрес - 20.07.2012

Телата на петмината Израелци убиени во самоубиствениот бомбашки напад во Бургас што се случи во средата, синоќа пристигнале на аеродромот Бен Гурион во Тел Авив, пренесува “Франс прес“.

Интерпол се вклучува во истрагата на нападот во Бургас

Фама - 20.07.2012

Меѓународната полициска организација Интерпол одлучи да испрати во Бугарија своја екипа која ќе помогне во истрагата за нападот во Бургас.

Атентаторот од Бургас не бил Швеѓанец

Курир - 20.07.2012

Шведската тајна полиција-СЕПО соопшти дека мажот атентатор, кого бугарските медиуми го посочија дека е вмешан во терористичкиот акт во Бургас, не е Швеѓанец.

Човекот кој нападна автобус во Бургас не бил Швеѓанец

Press24 - 20.07.2012

Атентаторот кој нападна автобус во Бургас не е Швеѓанец по потекло, соопшти Шведската тајна полиција-СЕПО. Шведското Министерство за надворешни работи нема податоци во врска со Швеѓанецот кој е ...

Интерпол ќе помогне во истрагата за нападот во Бургас

Таратур - 20.07.2012

Меѓународната полициска организација Интерпол одлучи да испрати во Бугарија своја екипа од соработници, кои ќе помогнат во истрагата за антиизраелскиот напад во Бургас, кој беше извршен во средата ...

И Интерпол ќе се вклучи во истрагата за нападот во Бургас

Press24 - 20.07.2012

Интерпол реши да и помогне на Бугарија во истрагата за нападот во Бургас. Нападот беше извршен во средата при што загинаа петмина Израелци, еден Бугарин и напаѓачот-самоубиец.

СЕПО: Атентаторот самоубиец во Бургас не е од Шведска

Sky - 20.07.2012

Шведската тајна полиција ги отфли информациите дека бомбашот самоубиец кој уби седум Израелци во Бургас-Бугарија е Швеѓанец. Знаеме дека не е тој- изјави Марк Вадас, шефот за комуникации во СЕПО.

Властите демантираат дека атенторот од Бургас е шведски државјанин

Макфакс - 20.07.2012

Бугарските и шведските власти ги демантираа пишувањата на медиумите во Бугарија и Израел од четвртокот навечер дека терористичкиот напад на аеродромот во Бургас го извршил шведскиот државјанин Мехди ...

Њујорк тајмс: Атентаторот во Бургас е член на бугарското крило на Хезболах

Макфакс - 20.07.2012

Атентаторот-самоубиец од Бургас е член на бугарското крило на Хезболах, изјави висок американски функционер во интервју за весникот "Њујорк Тајмс".

Бомбашот самоубиец не е Бугарин

Макфакс - 20.07.2012

Мажот што ја предизвикал експлозијата во автобусот со израелски туристи пред аеродромот во бугарското летувалиште Бургас не е државјанин на Бугарија, а властите со помош од странските разузнавачки ...

За нападот во Бургас ќе истражува и Интерпол

Денешен - 20.07.2012

Меѓународната полициска организација Интерпол одлучи да испрати во Бугарија своја екипа од соработници, кои ќе помогнат во истрагата за антиизраелскиот напад во Бургас, кој беше извршен во средата ...

Бугарија ќе помага во истрагата за нападот врз Израелците

Inpress - 20.07.2012

Софија, 20. јули 2012 (ИНПРЕС) Меѓународната полициска организација Интерпол ќе распореди свој тим во Бугарија. Соработниците на службата ќе им помогнат на бугарските власти во истрагата за причините ...

Атентаторот од Бургас не бил Швеѓанец

Денешен - 20.07.2012

Атентатор, кого бугарските медиуми го посочија дека е вмешан во терористичкиот акт во Бургас, не е Швеѓанец, соопшти шведската тајна полиција- СЕПО.

„Њујорк тајмс“ - Атентаторот од Бургас е член на бугарското крило на Хезболах

Inpress - 20.07.2012

Њујорк, 20. јули 2012 (ИНПРЕС) Атентаторот-самоубиец, кој го изврши терористичкиот акт од 18-ти јули во Бургас е член на бугарското крило на Хезболах, вели висок американски функционер во интервју за ...

Македонија максимално ги почитува безбедносните мерки што ги бараат израелските туристи

Inpress - 20.07.2012

Охрид, 20. јули 2012 (ИНПРЕС) Охридските хотели годинава останаа без израелските гости. Ниту еден лет не е реализиран од Израел до охридскиот и скопскиот аеродром.

Бомбаш-самоубиец се разнесол во Бургас

Deutsche Welle - 19.07.2012

Бројот на жртвите во бомбашкиот напад врз израелски туристи во Бургас се искачи на осум. Бугарските власти се сомневаат дека нападот го извел бомбаш самоубиец. Израел има друга теорија.

Критики за бугарските служби по атентатот во Бургас

Deutsche Welle - 19.07.2012

Експерти и политичари ги критикуваат безбедносните служби во земјата, по самоубиствениот напад во Бургас во кој загинаа седум лица, а 30-ина беа повредени.

Нападот во Бугарија бил предизвикан од бомбаш самоубиец

24 Вести - 19.07.2012

Експлозијата на аеродромот во Бургас во која загинаа осум луѓе, а 30 се повредени била предизвикана од бомбаш смоубиец, соопшти бугарскиот министер за внатрешни работи Цветан Цветанов.

Бугарија- нападот во автобусoт бил предизвикан од бомбаш самоубиец

Р.С.Европа - 19.07.2012

Бугарските власти изјавија дека експлозијата на аеродромот во Бургас во која загинаа седум лица а 30 се повредени била предизвикана од бомбаш смоубиец.Ова го кажа бугарскиот министер за внатрешни ...

Бомбаш самоубиец во нападот во Бургас

Р.С.Европа - 19.07.2012

Бугарските власти ја почнаа истрагата за вчерашната експлозија во Бургас во која загинаа најмалку осум луѓе, додека над 30 се ранети.

Бугарија- во нападот во Бургас загинале 7 луѓе

Р.С.Европа - 19.07.2012

Министерот за внатрешни работи на Бугарија го ревидираше бројот на загинати во самоубиствениот бомбашки напад во Бургас.

Бугарија: Седум лица убиени во нападот на автобус

Глас на Америка - 19.07.2012

Напаѓачот не е идентификуван – носел лажна американска возачка дозвола Бугарски официјални лица велат дека бомбаш самоубиец во среда извел смртоносен напад на автобус кој превезувал израелски туристи.

Бомбаш-самоубиец го разнел автобусот со изралески туристи во Бургас

Вест - 19.07.2012

Бургас (Ројтерс) - Самоубиец-бомбаш го извршил нападот во кој загинаа седум лица во автобус што транспортираше израелски туристи во Бугарија, соопшти бугарскиот министер за внатрешни работи, додека ...

Терористички акт во Бургас

МКД - 19.07.2012

Месо и делови на човечки тела летаа насекаде. Вака колегата на загинатиот шофер на експлодираниот автобус полн со израелски туристи го опишува хаосот во кој попладнево се најде аеродромот во ...

Нејтанјаху: Израел силно ќе одговори на нападот на терористите во Бугарија

МКД - 19.07.2012

Најмалку шест лица загинале, а 33 се ранети во нападот на автобусот со израелски туристи. Инцидентот се случил на меѓународниот аеродром Сарафово, во бугарскиот град Бургас.

Бугарското МВР објави фотографија од потенцијалниот самоубиец

Утрински - 19.07.2012

Мажот кој е осомничен како извршител на крвавиот терористички напад носел бермуди, ранец и капче, соопшти бугарскиот министер за внатрешни Цветан Цветанов Министерството за внатрешни работи на ...

Критики за бугарските служби по атентатот во Бургас

Утрински - 19.07.2012

Експерти и политичари ги критикуваат безбедносните служби во земјата, по самоубиствениот напад во Бургас во кој загинаа седум лица, а 30-ина беа повредени Нападот можеше да се очекува, велат бугарски ...

Нападот врз израелските туристи – повод за војна со Иран

МКД - 19.07.2012

Вчерашниот напад врз израелските туристи во Бургас резултираше засега со смрт на 8 луѓе, но последиците на овој напад би можеле да бидат далеку полоши.

Бургас: осум жртви, Објавена фотографија на напаѓачот

Телма - 19.07.2012

Нападот врз автобусот со израелски туристи во Бугарија во кој загинаа најмалку осум лица е дело на ,,напаѓач самоубиец“, изјави денеска бугарскиот министер за внатрешни работи Цветан Цветанов.

Поранешен притвореник од Гвантанамо е бомбашот од Бургас?

МКД - 19.07.2012

Мехди Гезали (33), шведски државјанин со алжирско потекло најверојатно е бомбашот – самоубиец од вчерашниот терористички напад на израелските туристи во Бургас, јавуваат денеска бугарските и ...

Бомбашот од Бургас е поранешен притвореник од Гвантанамо?

Утрински - 19.07.2012

Мехди Гезали (33), шведски државјанин со алжирско потекло најверојатно е бомбашот-самоубиец од вчерашниот терористички напад во Бургас, јавуваат бугарските и израелските медиуми Тие јавија дека ...

Терористички напад во Бугарија - експлодира автобус со израелски туристи

Дневник - 19.07.2012

Автобус со израелски туристи експлодирал попладнево кај аеродромот во бугарскиот град Бургас, јавија бугарски медиуми. Според првичните сознанија петмина загинале, а дваесетмина се повредени.

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Ужас во Бургас, распарчени човечки тела

Дневник - 19.07.2012

Разлетани делови од човечки тела, чад од автобуси, тежок мирис на изгорено, крв на асфалтот.. ова е ужасната слика што може да се види кај аеродромот во бугарскиот град Бургас, пренесува порталот ...

Тероризам во Бугарија - убиени најмалку седуммина израелски туристи

Дневник - 19.07.2012

Најмалку седуммина загинале и дваесетмина се повредени во терористичкиот напад што се случи попладнево околу 17.30 часот на паркинг пред аеродромот во бугарскиот град Бургас.

Бомбаш самоубиец го извршил нападот во Бургас

Алфа - 19.07.2012

Бомбаш самоубиец стои зад нападот на автобусот со израелски туристи на аеродромот во Бургас, потврди министерот за надворешни работи на Бугарија, Цветан Цветанов.

Поголемиот дел од убиените при нападот во Бургас се Израелци

Дневник - 19.07.2012

Поголемиот дел од убиените и ранетите лица во нападот во Буграс, во кој животот го загубија шест лица, се Израелци, изјави портпаролот на израелското Министерство за надворешни работи, Пол Хиршсон.

Вчерашниот бомбашки напад во Бургас организиран од Хезболах

Штипка - 19.07.2012

Вчера во 18.07 се случи бомбашки напад во бугарскиот туристички град Бургас, во кој загинаа 8 лица, а 32-ца се ранети. Меѓу загинатите шестмина се израелски туристи, додека двајца се со бугарско ...

Израел треба да покаже воздржаност по атентатот во Бургас

Н.Македонија - 19.07.2012

По атентатот во Бугарија, во кој загинаа најмалку осум израелски туристи, Тел Авив треба да покаже воздржаност и да не дава пребрзи обвинувања, изјави денеска за Првиот канал на германската ...

Во Бургас терористички напад врз израелски туристи

Идивиди - 19.07.2012

Софија, 18 јули 2012 (МИА) - Според најновите информации најмалку шест лица загинаа, а над 30 се повредени во експлозија на туристички автобус до аеродромот Сарафов, соопшти бугарското Министерство ...

Објавенa фотографија на атентаторот од Бургас

Дневник - 19.07.2012

Бугарските медиуми објавија фотографија на бомбашот-самоубиец, што во средата попладне изврши напад врз автобус полн со израелски туристи на паркингот на аеродромот во Бургас.

Објавени фотографии на атентаторот од Бургас

Алфа - 19.07.2012

Бугарските медиуми објавија фотографија на наводниот бомбаш-самоубиец, што во средата попладне изврши напад врз автобус полн со израелски туристи на паркингот на аеродромот во Бургас.

Вестервеле: Израел треба да покаже воздржаност по атентатот во Бургас

А1 On - 19.07.2012

По атентатот во Бугарија, во кој загинаа најмалку осум израелски туристи, Тел Авив треба да покаже воздржаност и да не дава пребрзи обвинувања, изјави денеска за Првиот канал на германската ...

ВИДЕО: Терористот снимен на камерите пред нападот во Бургас

А1 On - 19.07.2012

Бугарските медиуми објавија фотографии од човекот за кој се претпоставува дека е бомбашот самоубиец, кој вчера попладне го крена во воздух автобусот полн со израелски туристи на аеродромот во Бургас ...

Објавена снимка од бомбашот самоубиец

Алфа - 19.07.2012

Бугарското МВР објави снимка од бомбашот самоубиец, кој нападна автобус полн со израелски туристи во приморскиот град Бургас. Се работи за видео од безбедносна камера на аеродромот во градот.

Петмина израелски туристи убиени во терористички напад во Бугарија

SETimes - 19.07.2012

Израелските власти го обвинуваат Техеран за терористичкиот напад на аеродромот на бугарското црноморско пристаниште Бургас, при кој петмина израелски туристи и возачот на автобусот, беа убиени.

Поголемиот дел од жртвите на нападот во Бургас се Израелци

+инфо - 19.07.2012

Поголемиот дел од убиените и ранетите лица во нападот во Буграс, во кој животот го загубија шест лица, се Израелци, изјави портпаролот на израелското Министерство за надворешни работи, Пол Хиршсон.

Објавена снимка од бомбашот во Бугарија

+инфо - 19.07.2012

Бугарското МВР објави снимка од бомбашот самоубиец, кој нападна автобус полн со израелски туристи во приморскиот град Бургас. Се работи за видео од безбедносна камера на аеродромот во градот.

Терористички напад во Бургас - седум мртви, триесетина повредени

Кирилица - 19.07.2012

Најмалку седуммина загинале и триесетина се повредени во терористичкиот напад што се случи вчера попладне околу 17.30 часот на паркинг пред аеродромот во бугарскиот град Бургас.

Поголемиот дел од жртвите на нападот во Бургас се Израелци

Сител - 19.07.2012

Поголемиот дел од убиените и ранетите лица во нападот во Буграс, во кој животот го загубија шест лица, се Израелци, изјави портпаролот на израелското Министерство за надворешни работи, Пол Хиршсон.

Поголемиот дел од жртвите на нападот во Бургас се Израелци

МРТ - 19.07.2012

Поголемиот дел од убиените и ранетите лица во нападот во Буграс, во кој животот го загубија шест лица, се Израелци, изјави портпаролот на израелското Министерство за надворешни работи, Пол Хиршсон.

Уште една жртва во терористичкиот напад во Бургас

Кирилица - 19.07.2012

Бројот на жртви во стравичниот напад во Бургас во соседна Бугарија расте. Бројот на жртви се искачил на осум откако една од жените, одведена во критична состојба во болницата во поморскиот град, ...

Терористички напад во Бургас

Канал5 - 19.07.2012

Израелски туристи и еден Бугарин загинаа, а 32 - ца се повредени кога експлодираше автобусот со кој требало да се превезат од аеродромот во Бургас до своите хотели.

ВИДЕО: Бомбаш-самоубиец „од Мичиген“ зад експлозијата во Бургас

Либертас - 19.07.2012

Борисов објасни дека телото на извршителот било најмногу оштетено и допрва ќе се утврдува идентитетот. Отпечатоците од неговите прсти ги нема во архивата на ФБИ.

Бугарскиот владин авион ќе ги враќа туристите во Израел

Либертас - 19.07.2012

Во Бургас пак денеска е прогласен ден на жалост. Бугарскиот владин авион полета претпладнево од Софија за Бургас, од каде ќе превезе дел од израелските туристи кои преноќија на аеродромот после ...

Вестервеле: Израел да покаже воздржаност по атентатот во Бургас

Либертас - 19.07.2012

Според германскиот шеф на дипломатијата, Берлин во моментов не располага со податоци за терорист самоубиец, кој ја активирал бомбата на аеродромот Сарафово, крај Бургас.

ВИДЕО: Бомбашот на снимките од бургаскиот аеродром

Либертас - 19.07.2012

Видеото го објавуваме благодарение на бугарската агенција „Крос“. Следете го линкот за да го погледнете на нивниот ...

ВИДЕО: Бомбашот на видео-записите од бургаскиот аеродром

Либертас - 19.07.2012

Бугарското МВР ги објави видеоснимките од безбедносните камери на аеродромот „Сарафово“. Следете го линкот за да го погледнете видеото.

Фотографија од бомбашот - самоубиец во Бургас!?

Кирилица - 19.07.2012

Бугарските медиуми објавија фотографија на наводниот бомбаш-самоубиец, кој вчера попладне изврши напад врз автобус полн со израелски туристи на паркингот на аеродромот во Бургас.

Вестервеле: Израел треба да покаже воздржаност по атентатот во Бургас

МРТ - 19.07.2012

По атентатот во Бугарија, во кој загинаа најмалку осум израелски туристи, Тел Авив треба да покаже воздржаност и да не дава пребрзи обвинувања, изјави денеска за Првиот канал на германската ...

Експерти ги напаѓаат бугарските безбедносни служби

Либертас - 19.07.2012

Поранешниот вицепремиер задолжен за национална безбедност, Димитар Лудјев, вели дека земјата не е подготвена за вакви ситуации. - Не се грижевме доволно за безбедноста на израелските туристи.

Цигарата му го спасила животот на израелски турист при терористичкиот напад во Бургас

Канал5 - 19.07.2012

Бомбаш самоубиец со имиџ на типичен европски турист, со шапка, ранец и куси пантолони. Бугарската полиција го има профилот, но не и идентитетот на атентаторот, кој вчера се саморазнесе во автобус со ...

Плевнелиев: Сличен напад нема да биде толериран

Либертас - 19.07.2012

Плевнелиев свикал состанок на Консултативниот совет за национална безбедност за 26 јули, со единствена точка на дневниот ред – нападот во Бургас.

Објавени снимки од бомбашот во Бургас

Сител - 19.07.2012

Бугарското министерство за внатрешни работи објавија фотографија и снимка од човекот за кој се претпоставува дека е бомбашот самоубиец, кој вчера попладне крена во воздух автобусот полн со израелски ...

ВИДЕО: Бомбашот самоубиец во Бургас снимен непосредно пред да се разнесе

Канал5 - 19.07.2012

Бугарската полиција објави видео снимка од безбедносните камери на аеродромот на која се гледа маж за кој се верува дека е одговорен за бомбашкиот напад на автобус полн со израелски туристи.

Доаѓаат терористи кои личат на туристи

Вечер - 19.07.2012

Израелскиот весник "Хаарец" пишува дека се работи за млад човек со долга коса, кој носел бермуди, ранец и торба и наликувал на луѓето од кавкласкиот регион.

Терористички напад во Бургас, осум жртви

Точка - 19.07.2012

Бомбаш самоубиец вчера извршил напад во автобус во Бургас, соопштил бугарскиот премиер Бојко Борисов. Во нападот загинале осум лица. Според првичните информации атентаторот е маж со долга коса.

Прогласен ден на жалост во Бургас

Точка - 19.07.2012

Денешниот ден ќе биде ден на жалост во бугарскиот град Бургас во сеќавање на жртвите и повредените во вчерашниот терористички напад на аеродромот во близина на градот.

Бургас: Бомбашот самоубиец носел возачка дозвола од Мичиген

Точка - 19.07.2012

Бомбашот самоубиец кој вчера уби осум израелски туристи во бугарското летувалиште Бургас во себе имал возачка дозвола од сојузната американска држава Мичиген, пренесуваат американските медиуми.

Борисов: Нападот во Бургас не можел да се спречи

Точка - 19.07.2012

Безбедноста не е доведена во прашање, изјавил бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој го посети местото на нападот на аеродромот "Сарафов" во Бургас каде вчера во терористички напад беа убиени шест ...

Ова е бомбашот самоубиец од Бургас

Точка - 19.07.2012

Бугарските медиуми објавија фотографии од бомбашот самоубиец во Бургас, во чиј напад на автобус загинаа осум лица, објави бгнес.ком.

Седум загинати и триесетина повредени во бомбашкиот напад во Бургас

Фама - 19.07.2012

Тинејџери меѓу загинатите во терористичкиот напад што се случи попладнево околу 17.30 часот на паркинг пред аеродромот во бугарскиот град Бургас.

ВИДЕО: Терористички напад во Бургас, осум жртви

Нетпрес - 19.07.2012

Бомбаш самоубиец вчера извршил напад во автобус во Бургас, соопштил бугарскиот премиер Бојко Борисов. Во нападот загинале осум лица. Според првичните информации атентаторот е маж со долга коса.

Бомбаш самоубиец е извршителот на нападот во Бургас

БезПардон - 19.07.2012

Нападот на автобусот со израелски туристи во Бугарија каде загинаа најмалку осум лица, е дело на бомбаш самоубиец, изјави бугарскиот министер за внатрешни работи Цветан Цветанов.

Бомбаш самоубиец го извршил нападот во Бургас

Канал 77 - 19.07.2012

Експлозијата во автобусот со израелски туристи, во која според најновите информации загинаа осум лица, во градот Бургас, најверојатно ја предизвикал бомбаш самоубиец, изјави бугарскиот министер за ...

Борисов: За овој напад имаше сомневања дека ќе се случи во друга држава но се случи тука

Фама - 19.07.2012

Тежок напад. Многу такви веќе има во светот против израелски туристи. Ова го изјави премиерот Бојко Борисов, по бомбашкиот напад на аеродромот во Бургас вчера попладне, пренесуваат бугарските медиуми.

Прогласен ден на жалост во Бургас

Нетпрес - 19.07.2012

Денешниот ден ќе биде ден на жалост во бугарскиот град Бургас во сеќавање на жртвите и повредените во вчерашниот терористички напад на аеродромот во близина на градот.

Бургас: Бомбашот самоубиец носел возачка дозвола од Мичиген

Нетпрес - 19.07.2012

Бомбашот самоубиец кој вчера уби осум израелски туристи во бугарското летувалиште Бургас во себе имал возачка дозвола од сојузната американска држава Мичиген, пренесуваат американските медиуми.

Шест загинати во терористичкиот нападот во Бургас

Канал 77 - 19.07.2012

Шест лица загинаа и над 30 се повредени во експлозијата што во средата попладне се случи во туристички автобус на паркингот на аеродромот „Сарафово" во Бургас, соопштија од бугарското Министерството ...

Шок во Бургас: Бомбаш самоубиец крена во воздух автобус со израелски туристи (видео)

Таратур - 19.07.2012

Бомбаш самоубиец вчера изврши напад во автобус со израелски туристи во Бургас, во кој загинаа осум лица, а има триесетина повредени. Според првичните информации атентаторот е маж со долга коса.

Засилени мерки за безбедност на аеродромот во Варна

Фама - 19.07.2012

Над еден километар е долга колоната од автомобили и автобуси кои чекаат да го поминат преминот на аеродромот во Варна. Стотици туристи чекаат пренасочување на летовите.

Борисов: Нападот во Бургас не можел да се спречи

Нетпрес - 19.07.2012

Безбедноста не е доведена во прашање, изјавил бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој го посети местото на нападот на аеродромот "Сарафов" во Бургас каде вчера во терористички напад беа убиени осум ...

ФОТО: Ова е бомбашот самоубиец од Бургас

Нетпрес - 19.07.2012

Бугарските медиуми објавија фотографии од бомбашот самоубиец во Бургас, во чиј напад на автобус загинаа осум лица, објави бгнес.ком.

Објавена фотографија од бомбашот – самоубиец во Бургас

БезПардон - 19.07.2012

Бугарските медиуми објавија фотографии од наводниот бомбаш – самоубиец, кој вчера изврши напад врз автобус полн со туристи од Израел на паркингот на аеродромот во бугарскиот приморски град Бургас.

ВИДЕО: Објавена снимка од бомбашот самоубиец

Курир - 19.07.2012

Бугарските медиуми објавија снимка на наводниот бомбаш-самоубиец, кој вчера попладне изврши напад врз автобус полн со израелски туристи на паркингот на аеродромот во Бургас.

ВИДЕО: Бомбашот самоубиец во Бургас непосредно пред нападот

eReporter - 19.07.2012

Бугарската полиција објави видео материјал од осомничениот бомбаш-самоубиец одговорен за експлозијата на бургаскиот аеродром Сарафов, во која загинаа седум души.

Видео: Како изгледа бомбашот самоубиец во Бургас

еВести - 19.07.2012

Бугарските медиуми објавија фотографии, а полицијата и снимка од бомбашот самоубиец во Бургас, во чиј напад на автобус загинаа осум ...

Фотографија и снимка од бомбашот самоубиец

Фама - 19.07.2012

Фотографија на наводниот атентатор - самоубиец, одговорен за експлозијата на Бургаскиот аеродром „Сарафов“, е објавена од страна на Министерството за внатрешни работи.

Бомбаш самоубиец го извршил нападот во Бургас

Макфакс - 19.07.2012

Експлозијата во автобусот со израелски туристи, во која според најновите информации загинаа осум лица, во градот Бургас, најверојатно ја предизвикал бомбаш самоубиец, изјави бугарскиот министер за ...

Осма жртва во нападот во Бургас

Макфакс - 19.07.2012

Бројот на жртвите во бомбашкиот напад врз автобус полн со израелски туристи во Бугарија, се искачи на осум, откако една жена почина во болница во текот на ноќта, јави бугарскиот дневен весник 24 Часа.

Објавени фотографии на атентаторот од Бургас

Макфакс - 19.07.2012

Бугарските медиуми објавија фотографија на наводниот бомбаш-самоубиец, што во средата попладне изврши напад врз автобус полн со израелски туристи на паркингот на аеродромот во Бургас.

Поранешен притвореник од Гвантанамо е бомбашот од Бургас?!

Макфакс - 19.07.2012

Бугарските и израелските медиуми во четвртокот доцна попладне пишуваат дека лицето кое е осомничено за терористичкиот напад врз израелските туристи вo бугарското летувалиште Бургас, е 33-годишниот ...

Шестмина загинаа и 32 повредени во Бургас, повеќето од нив биле Израелци

Денешен - 19.07.2012

Според информациите најмалку шест лица загинаа, а над 30 се повредени во вчерашната експлозија на туристички автобус до аеродромот Сарафов, соопшти бугарското Министерство за надворешни работи.

Вестервеле: Израел треба да се воздржи за атентатот во Бургас

Денешен - 19.07.2012

По атентатот во Бугарија, во кој загинаа најмалку осум израелски туристи, Тел Авив треба да покаже воздржаност и да не дава пребрзи обвинувања, изјави денеска за Првиот канал на германската ...

Видео: Објавена снимка од бомбашот во Бургас

Денешен - 19.07.2012

Бугарските медиуми објавија снимка на наводниот бомбаш-самоубиец, кој вчера попладне изврши напад врз автобус полн со израелски туристи на паркингот на аеродромот во Бургас.

Идентификуван човекот кој го изврши нападот врз израелските туристи

Inpress - 19.07.2012

Бургас, 19. јули 2012 (ИНПРЕС) Човекот кој го изврши самоубиствениот напад во Бургас, пристигнал во градот со авион. Имал лажна патна исправа од сојузната американска држава Мичиген.

Пет жртви во терористички напад во Бугарија

24 Вести - 18.07.2012

Најмалку пет лица загинаа, а 27 се ранети попладнево при експлозија во автобус со израелски туристи на аеродромот во бугарскиот црноморски град Бургас, соопшти вечерва бугарскиот вице-премиер Цветан ...

Експлозија на аеродром во Бугарија, 3 жртви

Р.С.Европа - 18.07.2012

Бугарската полиција потврди дека најмалку три луѓе загинаа, а околу 20 беа повредени во експлозија во автобус на аеродромот во црноморскиот град Бургас.

Троца убиени во експлозија во Бугарија

Глас на Америка - 18.07.2012

Експлозија разнела автобус во кој биле израелски туристи Бугарската полиција вели дека во експлозија на автобус со израелски туристи, убивајќи најмалку три лица и повредувајќи повеќе од 20 други.

Нетанхају го обвинува Иран за нападот во Бугарија

Р.С.Европа - 18.07.2012

При експлозија во автобус со израелски туристи загинаа најмалку четири лица, а околу 30 се повредени. Нападот се случи на аеродоромот во Бургас, Бугарија.

Бомбашки напад на автобус со израелски туристи во Бургас

Вест - 18.07.2012

Најмалку пет лица загинаа, а 37 се повредени во експлозија во автобус со израелски туристи близу аеродромот во бугарскиот град Бургас. Израелскиот премиер веднаш го обвини Иран за нападот.

Седум загинати Израелци во терористички напад во Бургас

Телма - 18.07.2012

Седум лица загинаа во експлозијата на автобус со израелски туристи на аеродромот на бугарското црноморско летувалиште Бургас, пренесе Бугарската државна телевизија.

Деветмина Израелци загинаа во експлозија на аеродром во Бугарија

МКД - 18.07.2012

Девет луѓе загинале, а 33 се повредени во експлозија на бомба во автобус со израелски туристи на аеродромот во Бургас во Бугарија.

(ФОТО) Деветмина Израелци загинаа во терористички напад во Бургас

Утрински - 18.07.2012

Уште 33 лица се ранети при експлозијата во автобус со израелски туристи. Израел тврди дека зад нападот стои Иран. Најмалку девет лица загинаа, а 33 се повредени во терористичкиот напад што се случи ...

Тројца загинати во експлозија на аеродромот во Бургас

Н.Македонија - 18.07.2012

Три лица загинаа, а околу 20 се ранети попладнево при експлозија во автобус на аеродромот во бугарскиот црноморски град Бургас Според бугарските медиуми, инцидентот се случил на паркингот пред ...

Расте бројот на загинати во терористичкиот напад во Бугарија

А1 On - 18.07.2012

Тројца Израелци и еден Бугарин се жртвите од автобусот што беше кренат во воздух на аеродромот „Сарафов“, во Бургас попладнево.

Терористички акт врз автобус со израелски туристи во Бугарија

Алфа - 18.07.2012

Најмалаку седум луѓе се загинати а околу 30 се повредени откако автобус со израелски туристи експлодира на аеродром во бугарскиот град Бургас, пренесуваат бугарските медиуми.

Бројот на загинати во Бугарија се искачи на шест

Н.Македонија - 18.07.2012

Шестмина израелски туристи загинаа, а 32 се повредени во експлозија на бомба на аеродромот во приморскиот град Бургас, соопшти бугарското министерство за надворешни работи Наспроти официјалното ...

Петмина загинати во експлозија во автобус на аеродромот во Бургас

+инфо - 18.07.2012

Најмалку пет лица загинаа, а 27 се ранети попладнево во експлозија во автобус со израелски туристи на аеродромот во бугарскиот црноморски град Бургас, соопшти вечерва бугарскиот вицепремиер Цветан ...

Седуммина загинати во експлозијата на аеродромот во Бургас

+инфо - 18.07.2012

Според најновите информации, најмалку седум лица загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на туристички автобус до аеродромот Сарафов, соопшти бугарското Министерство за надворешни работи.

Експлозија врз автобус со 40 Израелци во Бургас, Бугарија

Либертас - 18.07.2012

Бугарските медиуми се уште шпекулираат со билансот на загинати. Пожарот во израелскиот автобус се проширил уште на неколку возила.

Најмалку тројца загинати во експлозија во Бургас

Канал5 - 18.07.2012

Најмалку тројца израелски туристи загинаа, а десетици се повредени во експлозија на автобус во бугарскиот град Бургас. Експлозијата се случила во 17 и 30 часот по локално време, на паркингот од ...

Тројца загинати при експлозија во автобус на аеродромот во Бургас

Сител - 18.07.2012

Три лица загинаа, а речиси 30 се ранети попладнево при експлозија во автобус со израелски туристи на аеродромот во бугарскиот црноморски град Бургас.

ГАЛЕРИЈА: Загинати 7 тинејџери во експлозијата во Бугарија

Либертас - 18.07.2012

Автобусот требало да ги превезе Израелските туристи кој слетале во Бургас во 16.45. Туристите се качиле во автобусот кој бил паркиран пред аеродромот околу 17 часот – кога и се случила експлозијата.

Тројца загинати при експлозија во автобус со израелски туристи на аеродромот во Бургас

Сител - 18.07.2012

Три лица загинаа, а речиси 30 се ранети попладнево при експлозија во автобус со израелски туристи на аеродромот во бугарскиот црноморски град Бургас.

Најмалку 9 Израелци загинаа, а 33 се повредени во експлозијата во Бургас

Либертас - 18.07.2012

Одговорноста за нападот се уште никој не ја презел. Сепак, изралески медиуми веќе посочија прст кон Иран. Неодамна изралеските власти ја предупредиле Бугарија да ги подигне мерките на готовност, ...

Шестмина загинати и 32 повредени при експлозија во автобус на аеродромот во Бургас (ДПЛ)

Сител - 18.07.2012

Според најновите информации најмалку шест лица загинаа, а над 30 се повредени во експлозија на туристички автобус до аеродромот Сарафов, соопшти бугарското Министерство за надворешни работи.

Терористички напад во Бугарија, пет лица загинаа

Курир - 18.07.2012

Пет лица загинаа, а речиси 30 се ранети попладнево при експлозија во автобус со израелски туристи на аеродромот во бугарскиот црноморски град Бургас.

Терористички напад во Бугарија, загинаа израелски туристи

Primetime - 18.07.2012

Во експлозија во Бургас, приморски град во Бугарија, загинаа најмалку тројца Израелци, а над 20 се повредени. Според очевидците, експлозијата се случила моментот кога едно лице влегло во лице.

Смртоносна експлозија на автобус на аеродромот во Бургас

eReporter - 18.07.2012

Најмалку три лица загинаа попладнево во експлозија на автобус со израелски туристи на аеродромот во бугарскиот град Бургас, официјално е соопштено.

Во експлозија на аеродром во Бугарија загинаа најмалку три лица, повеќе повредени

Sky - 18.07.2012

Најмалку три лица загинаа во експлозија во патнички автобус на аеродромот во бугарскиот град Бургас, јави бугарската новинска агенција "Фокус", повикувајќи се на непотврдени информации.

Најмалку пет загинати во експлозија во Бургас

еВести - 18.07.2012

Најмалку пет луѓе загинаа, а триесетина се повредени во експлозија на автобус со израелски туристи попладено во Бургас. Бугарските медиуми јавуваат дека инцидентот се случил на аеродромот во овој ...

Терористички напад во Бургас, најмалку четворица мртви

БезПардон - 18.07.2012

Најмалку четири лица се загинати од експлозијата во патничкиот автобус на аеродромот во бугарскиот град Бургас, јавува бугарската новинска агенција „Фокус“. Се сомнева на терористички напад.

Вознемирувачки фотографии: Распарчени човечки тела, ужас во Бургас по терористичкиот напад

Sky - 18.07.2012

Чад, крв на асфалтот, разлетани човечки тела... Вака бугарските медиуми ја опишуваат ужасната слика која може да се види во бугарскиот град Бургас.

Видео: Расте бројот на загинати во експлозија во Бургас

еВести - 18.07.2012

Според најновите информации најмалку шест лица загинаа, а над 30 се повредени во експлозија на туристички автобус до аеродромот Сарафов, соопшти бугарското Министерство за надворешни работи.

Ужас во Бугарија: Израелци разнесени во бомбашки напад, обвинет Иран

eReporter - 18.07.2012

Терористички напад против израелски туристи го облеа во крв аеродромот кај бугарскиот град Бургас околу 17,25 часот по локално време (16,25 по македонско).

Најмалку пет загинати во експлозија на автобус со израелски туристи во Бургас

Макфакс - 18.07.2012

Има повеќе загинати во експлозијата на автобус со израелски туристи на аеродромот во црноморскиот пристанишен град Бургас во источниот дел од Бугарија, јави репортерот на агенција Бгенс од местото на ...

Се зголемува бројот на загинати во експлозијата во Бургас

Макфакс - 18.07.2012

Има многу загинати и повеќе од дваесетина ранети во експлозијата на автобус со израелски туристи на аеродромот во бугарскиот град Бургас, јави репортерот на Бгнес, кој известува за најмалку седум ...

Бугарско МНР: Шест загинати во нападот во Бургас

Макфакс - 18.07.2012

Шест лица загинаа и над 30 се повредени во експлозијата што во средата попладне се случи во туристички автобус на паркингот на аеродромот „Сарафово" во Бургас, соопштија од бугарското Министерството ...