TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Полскиот Сенат ја одобри спорната реформа на Врховниот суд

Телма - 23.07.2017

Горниот дом на полскиот Парламент - Сенатот, во кој доминираат конзервативците, во текот на ноќта ја одобри спорната реформа на Врховниот суд и покрај предупредувањата на ЕУ, повиците на Вашингтон и масовните улични протести низ земјата, пренесоа ...

Валенса: Партијата на власт ги става под контрола судовите во Полска

ТВ21 - 23.07.2017

Поранешниот полски претседател Лех Валенса ја обвини владејачката десничарска и конзервативна партија Закон и правда дека сака да ги стави под своја контрола судовите и целиот правосуден систем во Полска.

Валенса: Партијата на власт ги става под контрола судовите во Полска

Курир - 23.07.2017

Поранешниот полски претседател Лех Валенса ја обвини владејачката десничарска и конзервативна партија Закон и правда дека сака да ги стави под своја контрола судовите и целиот правосуден систем во Полска.

Валенса: Партијата на власт ги става под контрола судовите во Полска

А1 On - 23.07.2017

Поранешниот полски претседател Лех Валенса ја обвини владејачката десничарска и конзервативна партија Закон и правда дека сака да ги стави под своја контрола судовите и целиот правосуден систем во Полска.

Валенса: Партијата на власт ги става под контрола судовите во Полска

Сител - 23.07.2017

Поранешниот полски претседател Лех Валенса ја обвини владејачката десничарска и конзервативна партија Закон и правда дека сака да ги стави под своја контрола судовите и целиот правосуден систем во Полска.

Полска: Осми ден протести поради спорните промени во судството

Макфакс - 23.07.2017

Илјада граѓани на Полска, веќе осум дена протестираат поради планот на владеачката политичка партија со која во голема мера би се ограничила независноста на судството. Демонстрантите ги вееле знамињата на Европската унија и на Полска, собирајќи се ...

Валенса: Партијата на власт ги става под контрола судовите во Полска

Либертас - 23.07.2017

Поранешниот полски претседател Лех Валенса ја обвини владејачката десничарска и конзервативна партија Закон и правда дека сака да ги стави под своја контрола судовите и целиот правосуден систем во Полска.

Качински е диктатор, скандираа Полјаците на последователните протести во земјата

Локално - 23.07.2017

Последователни улични протести против контроверзните судски реформи во Полска , соопштува АП. Лути поради плановите на владејачката партија да го стави судството под политичка контрола, илјадници луѓе учествуваа во национални протести.

Валенса: Партијата на власт ги става под контрола судовите во Полска...

Н.Македонија - 23.07.2017

Валенса: Партијата на власт ги става под контрола судовите во Полска Поранешниот полски претседател Лех Валенса ја обвини владејачката десничарска и конзервативна партија Закон и правда дека сака да ги стави под своја контрола судовите и целиот ...

Сенатот ја изгласа правосудната реформа во Полска

Deutsche Welle - 22.07.2017

Спорната реформа на правосудството во Полска ја мина и последната пречка во парламентот. По долниот дом на парламентот, ноќеска и Сенатот даде зелено светло за законот кој предизвика протести ширум земјата.

Полскиот Сенат ја одобри спорната реформа на Врховниот суд

ТВ21 - 22.07.2017

Горниот дом на полскиот Парламент – Сенатот, во кој доминираат конзервативците, во текот на ноќта ја одобри спорната реформа на Врховниот суд и покрај предупредувањата на ЕУ, повиците на Вашингтон и масовните улични протести низ земјата, пренесоа ...

Полскиот Сенат ја изгласа контроверзната судска реформа

Алсат-М - 22.07.2017

Полскиот Сенат денеска ѝ се спротивстави на ЕУ и со 55 гласови „за“ и 23 „против“ го донесе законот со кој на политичките лидери им се дава значителна контрола врз судството. Предлог-законот, поднесен од популистичката владејачка партија, сега треба ...

Полска ја усвои судската реформа и покрај заканите од ЕУ

Канал5 - 22.07.2017

Горниот дом на полскиот парламент рано утринава ја одобри реформата на Врховниот суд и покрај предупредувањата на Европската унија и критиките од домашната јавност дека законот ќе ги поткопа демократските процеси и рамнотежата на власта.

Полскиот Сенат ја одобри реформата на Врховниот суд

Нетпрес - 22.07.2017

Европската комисија во средата ја повика Варшава „да ја прекине“ реформата на полскиот правосуден систем заканувајќи се со санкции Горниот дом на полскиот Сејм (парламентот) во саботата работ утрото ја одобри реформата на Врховниот суд и покрај ...

Полскиот сенат изгласа реформи во судството и покрај протестите и критиките од ЕУ

Радио МОФ - 22.07.2017

Горниот дом на парламентот во Полска го усвои законот за промени во врховниот суд, спротивно на барањата на Европската унија и критичарите во земјата кои сметаат дека законот ќе ги наруши демократските контролни механизми.

Полскиот Сенат ја изгласа контроверзната судска реформа

Р.С.Европа - 22.07.2017

Полскиот Сенат денеска ѝ се спротивстави на ЕУ и со 55 гласови „за“ и 23 „против“ го донесе законот со кој на политичките лидери им се дава значителна контрола врз судството. Предлог-законот, поднесен од популистичката владејачка партија, сега треба ...

Полска ја одобри судската реформа и покрај заканите од ЕУ: „Ова е државен удар врз демократијата“

МКД - 22.07.2017

Горниот дом на полскиот парламент рано утринава ја одобри реформата на врховниот суд и покрај предупредувањата на Европската Унија и критиките од домашната јавност дека законот ќе ги поткопа демократските процеси и рамнотежата на власта.

Полска го усвои контроверзниот закон за контрола врз Врховниот суд

Нова ТВ - 22.07.2017

Горниот дом на полскиот Парламент го усвои законот за реформи на Врховниот суд што ги предложи владејачката партија Прави и правда, а за кои критичарите тврдат дека го поткопува принципите на поделба на извршната и судската власт.

Полска го усвои контроверзниот закон за контрола на Врховниот суд

Макфакс - 22.07.2017

Полскиот парламент го усвои законот за реформи на Врховниот суд што го предложи владејачката партија „Право и правда“, а за кои критичарите тврдат дека ги поткопува принципите на поделба на извршната и судската власт.

Полскиот Сенат ја одобри спорната реформа на Врховниот суд

Курир - 22.07.2017

Горниот дом на полскиот Парламент – Сенатот, во кој доминираат конзервативците, во текот на ноќта ја одобри спорната реформа на Врховниот суд и покрај предупредувањата на ЕУ, повиците на Вашингтон и масовните улични протести низ земјата, пренесоа ...

Полскиот Сенат ја одобри спорната реформа на Врховниот суд

А1 On - 22.07.2017

Горниот дом на полскиот Парламент – Сенатот, во кој доминираат конзервативците, во текот на ноќта ја одобри спорната реформа на Врховниот суд и покрај предупредувањата на ЕУ, повиците на Вашингтон и масовните улични протести низ земјата, пренесоа ...

Полскиот парламент го усвои законот за реформи во Врховниот суд

Мета - 22.07.2017

Горниот дом на полскиот парламент го усвои законот за реформи во Врховниот суд кој го предложи владејачката партија „Право и правда“, а за која критичарите велат дека го поткопува принципот на поделба на власта на извршна и судска, пренесуваат ...

Полскиот Сенат ја одобри реформата на Врховниот суд

Точка - 22.07.2017

Горниот дом на полскиот Сејм (парламентот) во саботата работ утрото ја одобри реформата на Врховниот суд и покрај критиките од опозицијата и од Европската унија дека овој закон наводно ќе ги поткопа демократските процеси и рамнотежата.

Полскиот Сенат ја одобри спорната реформа на Врховниот суд

Либертас - 22.07.2017

Горниот дом на полскиот Парламент – Сенатот, во кој доминираат конзервативците, во текот на ноќта ја одобри спорната реформа на Врховниот суд и покрај предупредувањата на ЕУ, повиците на Вашингтон и масовните улични протести низ земјата, пренесоа ...

Полскиот Сенат ја одобри спорната реформа на Врховниот суд

Локално - 22.07.2017

Горниот дом на полскиот Парламент – Сенатот, во кој доминираат конзервативците, во текот на ноќта ја одобри спорната реформа на Врховниот суд и покрај предупредувањата на ЕУ, повиците на Вашингтон и масовните улични протести низ земјата, пренесоа ...

Полскиот Сенат ја одобри спорната реформа на Врховниот суд...

Н.Македонија - 22.07.2017

Полскиот Сенат ја одобри спорната реформа на Врховниот суд Горниот дом на полскиот Парламент - Сенатот, во кој доминираат конзервативците, во текот на ноќта ја одобри спорната реформа на Врховниот суд и покрај предупредувањата на ЕУ, повиците на ...

Битката на Полска за слобода

Deutsche Welle - 21.07.2017

Ќе мораат ли Полјаците за првпат својата слобода да ја бранат од внатрешен непријател? Откако полското Собрание ја изгласа реформата во правосудството, расположението во Полска станува сѐ поагресивно, смета Бартош Дудек.

Десетици илјади Полјаци протестираа против реорганизацијата на судскиот систем во земјата

Телма - 21.07.2017

Десетици илјади лица синоќа излегоа на улиците на Варшава и другите полски градови на протести против спорните судски реформи на владејачката партија Право и правда, јавија светските агенции.

Масовни протести против правосудните реформи во Полска

Deutsche Welle - 21.07.2017

Десетици илјади граѓани излегоа на протести во Варшава против новиот закон кој му овозможува на парламентот да именува судии во Врховниот суд. ЕУ најави санкции против Полска, доколку законот не биде повлечен.

Полска може да биде казнета со 300.000 евра дневно ако го усвои спорниот закон за судски реформи

А1 On - 21.07.2017

Европската комисија може парично да ја казни Полска доколку земјата го усвои спорниот закон за реформи во судскиот систем. Полските медиуми денеска објавија дека казната „може да достигне 300.000 евра дневно по стапувањето во сила на тој закон“, со ...

Полјаците протестираа против реорганизацијата на судскиот систем

Правдико - 21.07.2017

Десетици илјади лица синоќа излегоа на улиците на Варшава и другите полски градови на протести против спорните судски реформи на владејачката партија Право и правда, јавија светските агенции.

Десетици илјади Полјаци протестираа против реорганизацијата на судскиот систем во земјата

Сител - 21.07.2017

Десетици илјади лица синоќа излегоа на улиците на Варшава и другите полски градови на протести против спорните судски реформи на владејачката партија Право и правда, јавија светските агенции.

Десетици илјади Полјаци протестираа против реорганизацијата на судскиот систем во земјата

+инфо - 21.07.2017

Полската премиерка во обраќање на телевизија изјави дека промените се резултат на општественото незадоволство од неефикасноста на судскиот систем. Десетици илјади лица синоќа излегоа на улиците на Варшава и другите полски градови на протести против ...

Десетици илјади Полјаци протестираа против реорганизацијата на судскиот систем во земјата

А1 On - 21.07.2017

Десетици илјади лица синоќа излегоа на улиците на Варшава и другите полски градови на протести против спорните судски реформи на владејачката партија Право и правда, јавија светските агенции.

Битка за демократијата пред полскиот Парламент

Макфакс - 21.07.2017

Полската полиција денеска со сила ги оддалечуваше демонстрантите кои седеа на пристапите кон зградата на Парламентот во Варшава, каде што сенаторите ги усвоија контроверзните реформи на Врховниот суд.

Битка за демократијата пред полскиот парламент

Точка - 21.07.2017

Полската полиција денеска со сила ги оддалечуваше демонстрантите кои седеа на пристапите кон зградата на Парламентот во Варшава, каде што сенаторите ги усвоија контроверзните реформи на Врховниот суд.

Полска може да биде казнета со 300.000 евра дневно ако го усвои спорниот закон за судски реформи

Либертас - 21.07.2017

Европската комисија може парично да ја казни Полска доколку земјата го усвои спорниот закон за реформи во судскиот систем. Полските медиуми денеска објавија дека казната „може да достигне 300.000 евра дневно по стапувањето во сила на тој закон“, со ...

Десетици илјади Полјаци протестираа против реорганизацијата на судскиот систем во земјата

Либертас - 21.07.2017

Десетици илјади лица синоќа излегоа на улиците на Варшава и другите полски градови на протести против спорните судски реформи на владејачката партија Право и правда, јавија светските агенции.

Полјаците протестираа против реорганизацијата на судскиот систем...

Н.Македонија - 21.07.2017

Полјаците протестираа против реорганизацијата на судскиот систем Десетици илјади лица синоќа излегоа на улиците на Варшава и другите полски градови на протести против спорните судски реформи на владејачката партија Право и правда, јавија светските ...

Со „нуклеарна опција“ против правосудната реформа во Полска

Deutsche Welle - 20.07.2017

Европската комисија бара од Полска да ја сопре реформата во правосудството. Претходните опомени насочени кон Варшава не вродија со плод. Брисел размислува за одземање на правото на глас на Полска во ЕУ.

ЕУ ќе ја активира „нуклеарната опција“ за Полска

Канал5 - 20.07.2017

Брисел ќе и го одзеде правото на глас на Полска во ЕУ ако властите во Варшава и натаму одбиваат да ги изгласаат измените во правосудството. Со пакетот закони за изборот на уставни судии и судии во врховниот суд по предлог на Владата, се укинува на ...

Во Полска протести против судски реформи

Канал5 - 20.07.2017

Илјадници луѓе и синоќа се собраа пред зградата на парламентот во Варшава во знак на протест против судските реформи. Политичките противници, групите за човекови права и ЕУ велат дека со реформите се поткопува поделбата на власта меѓу извршната ...

Полска: Дуда одби да разговара со Туск за судските реформи

Сител - 20.07.2017

Полскиот претседател Анджеј Дуда одби да оствари состанок со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, со цел да дискутираат за спорните реформи во полскиот судски систем. Синоќа, Европската комисија побара полската Влада да ги запре новите ...

Парламентот на Полска ја усвои спорната реформа на судскиот систем

Стандард - 20.07.2017

И покрај големите протести, предупредувањата од страна на Брисел и загриженоста на опозицијата, денеска пратениците во парламентот во Варшава ја одобрија спорната реформа на судскиот систем, која ја става под прашање независноста на судството во ...

Долниот дом на полскиот Парламент го усвои спорниот закон за реформирање на Врховниот суд

А1 On - 20.07.2017

Долниот дом на полскиот Парламент го усвои денеска спорниот закон за рефомирање на Врховниот суд. Законот беше доставен од владејачката партија „Право и правда“. Тој треба да биде гласан и во Горниот дом на Парламентот.

Не престануваат протестите во Полска против владата

Макфакс - 20.07.2017

Полската опозиција е незадоволна од судските реформи предложени од конзервативната и евроскептичната Партија на правото и правдата.Откако победи на изборите во 2015 година, оваа партија тврди дека добила демократски мандат да го направи поефикасно ...

Малиот Путин од Варшава

Стандард - 20.07.2017

„Срам! Срам!“, извикуваат илјадниците демонстранти Полјаци пред парламентот. Додека внатре владејачката конзервативна партија „Право и правда“ на Јарослав Качински изгледа решена да го протурка контроверзниот нацрт-закон со кој на законодавниот ...

Судирот на ЕУ со Полска: Европската комисија е близу до одлука за првпат да ѝ одземе право на глас на земја-членка

МКД - 20.07.2017

Членот 7 од Лисабонскиот договор, своевидниот устав на Европската Унија, никогаш не бил примент во пракса. Станува збор за членот кој предвидува дека на некоја членка може да ѝ се одземат одредени права, доколку таа членка системски ги крши ...

Во Полска продолжуваат протестите против судските реформи

Р.С.Европа - 20.07.2017

Илјадници луѓе и синоќа се собраа пред зградата на парламентот во Варшава во знак на протест против судските реформи. Политичките противници, групите за човекови права и ЕУ велат дека со реформите се поткопува поделбата на власта меѓу извршната ...

Полска: Дуда одби да разговара со Туск за судските реформи

+инфо - 20.07.2017

Полскиот претседател одби да оствари состанок со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, со цел да дискутираат за спорните реформи во судството Полскиот претседател Анджеј Дуда одби да оствари состанок со претседателот на Европскиот совет ...

Полска: Дуда одби да разговара со Туск за судските реформи

А1 On - 20.07.2017

Полскиот претседател Анджеј Дуда одби да оствари состанок со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, со цел да дискутираат за спорните реформи во полскиот судски систем. Синоќа, Европската комисија побара полската Влада да ги запре новите ...

Брисел бесен на Полска, на чекор пред активирање на “нуклеарката”

Нова ТВ - 20.07.2017

За прв пат во својата историја Европската комисија (ЕК) вчера отворено призна дека се наоѓа на само еден чекор од активирање на членот 7 од Европската повелба против Полска. Членот 7 го носи и името “нуклеарна бомба”.

Русија е гневна поради одлуката на Полска да ги отстрани советските споменици

МКД - 20.07.2017

Претседателката на горниот дом на рускиот парламент Валентина Матвијенко денес најави дека Москва спрема мерки на одмазда против Полска за да ја казни за „нелегалниот и неморален план“ да ги отстрани спомениците на советските војници од Втората ...

ЕК со предупредување до Полска за судските реформи

Тера - 20.07.2017

Европската комисија побара од Полска да ги суспендира контроверзните судски реформи кои, како што рекоа, ќе имаат значително негативно влијание на независноста на полското судство или ќе се соочи со санкции од идната недела.

Долниот дом на полскиот Парламент го усвои спорниот закон за реформирање на Врховниот суд...

Н.Македонија - 20.07.2017

Долниот дом на полскиот Парламент го усвои спорниот закон за реформирање на Врховниот суд Долниот дом на полскиот Парламент го усвои денеска спорниот закон за рефомирање на Врховниот суд. Законот беше доставен од владејачката партија „Право и ...

Полска ризикува да и биде одземен гласот во ЕУ

Телма - 19.07.2017

Европската комисија денеска предупреди дека следната недела ќе преземе нови чекори во казнените процедури што ги отвори против Полска, а се поврзани со владеењето на правото. Еврокомисија денеска и официјално ја повика Владата на Полска да го ...

Полските пратеници го вратија законот за судска реформа во комисијата за правосудство

Сител - 19.07.2017

Долниот дом на полскиот Парламент гласаше за враќање на спорниот закон за реформа на Врховниот суд во парламентарна комисија, откако претходно беше усвоен во прво читање од владејачката конзервативна партија „Право и правда“ и нејзините сојузници, ...

Полските пратеници го вратија законот за судска реформа во комисијата за правосудство

А1 On - 19.07.2017

Долниот дом на полскиот Парламент гласаше за враќање на спорниот закон за реформа на Врховниот суд во парламентарна комисија, откако претходно беше усвоен во прво читање од владејачката конзервативна партија „Право и правда“ и нејзините сојузници, ...

ЕК со предупредување до Полска за судските реформи

Правдико - 19.07.2017

Европската комисија побара од Полска да ги суспендира контроверзните судски реформи кои, како што рекоа, ќе имаат значително негативно влијание на независноста на полското судство или ќе се соочи со санкции од идната недела.

Полските пратеници го вратија законот за судска реформа во комисијата за правосудство

+инфо - 19.07.2017

Парламентарната дебата за спорниот закон за реформа на Врховниот суд беше следена од улични протести. Долниот дом на полскиот Парламент гласаше за враќање на спорниот закон за реформа на Врховниот суд во парламентарна комисија, откако претходно беше ...

ЕК со сериозна закана до Полска: Не ги носете законите кои се закана за независност на судството, да не ви биде одземен ...

Сител - 19.07.2017

Европската комисија денеска предупреди дека следната недела ќе преземе нови чекори во казнените процедури што ги отвори против Полска, а се поврзани со владеењето на правото. Еврокомисија денеска и официјално ја повика Владата на Полска да го ...

ЕК подготвена да го активира чл. 7 од договорот за ЕУ ​​против Полска

Стандард - 19.07.2017

Европската комисија предупреди денеска дека следната недела ќе преземе нови чекори во отворените против Полска кривични постапки поврзани со владеењето на правото. Тоа решение не беше донесено денеска, бидејќи како спорните полски закони уште не се ...

ЕК со предупредување до Полска за судските реформи

Р.С.Европа - 19.07.2017

Европската комисија побара од Полска да ги суспендира контроверзните судски реформи кои, како што рекоа, ќе имаат значително негативно влијание на независноста на полското судство или ќе се соочи со санкции од идната недела.

Не ги носете законите кои се закана за независност на судството, да не ви биде одземен гласот во ЕУ

Вечер Прес - 19.07.2017

Европската комисија денеска предупреди дека следната недела ќе преземе нови чекори во казнените процедури што ги отвори против Полска, а се поврзани со владеењето на правото. Еврокомисија денеска и официјално ја повика Владата на Полска да го ...

Хорор-сценарио за демократијата во Полска

Deutsche Welle - 18.07.2017

Полската конзервативна владејачка партија „Право и Правда“ (ПиС) прави тектонски промени во правосудството. И притоа не станува збор, како што самата тврди, за „враќање на судовите на граѓаните“.

Полјаците протестираат против реформите во правосудството

24 Вести - 17.07.2017

Илјадници жители на Полска излегоа на протести пред парламентот во Варшава за да го спречат најавеното усвојување на законот за Врховниот суд, а според кој овој состав на судот ќе биде распуштен, а новите судии ќе бидат наименувани од власта.

Протести во Полска против реформите во судството, државната телевизија обвинува за обид за пуч

Радио МОФ - 17.07.2017

Илјадници граѓани вчера се собраа во најголемите полски градови во протест против реформите во судството на владејачката партија, за кои опозицијата тврди дека ќе ја уништат независноста на судиите и ќе ја поткопаат демократијата.

Протести во Полска за независно судство

Р.С.Европа - 17.07.2017

Илјадници полјаци демонстрираа во протестот „Ова не крај, да го запреме државниот удар“ пред парламентот во Варшава. До ова доаѓа пред најавеното усвојување на законот за Врховниот суд во текот на оваа недела.

Масовни протести во Полска против реформите во судството и нацрт-законот за судиите во Врховниот суд

Академик - 17.07.2017

Опозицијата во Полска тврди дека најавените реформи ќе доведат до целосно уништување на независноста на судиите и дека длабоко ќе ја поткопаат демократијата. Реформите во судството што ги најави владејачката партија во Полска, а потоа усвои и закон ...