TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Изборниот законик ќе се носи во две фази?

Утрински - 15.09.2007

Владата и премиерот Никола Груевски нема да ги игнорираат препораките од Советот на Европа да се донесе Изборниот законик со консензус, па новите изборни правила, најверојатно, ќе се носат во две фази. Намерата на владејачката партија е најпрво да помине таканареченото прво читање на законот во ...

Јавна расправа за новите изборни правила

Време - 15.09.2007

ВЛАСТА ПОПУШТА ПРЕД БАРАЊАТА НА ОПОЗИЦИЈАТА Измените во изборниот законик да се носат во две фази и со широка јавна расправа наместо како сега, во една фаза и со отпор од опозицијата. Овој предлог ќе им го понуди владејачката ВМРО-ДПМНЕ на другите партии за да ги изгласаат новите изборни правила.

Изборниот законик во две фази?!

Вечер Прес - 15.09.2007

Помалите етнички заедници прифаќаат расправа во две фази, но нема да гласаат за комплетирање на Судскиот совет додека не се донесат измените на Изборниот законик Измените на изборниот законик, со кои се предлага десет гарантирани места за малцинските заедници и тројца пратеници за дијаспората, ...

Владата не ја загрижуваат критиките од Стразбур

Утрински - 14.09.2007

Измените на изборните правила се во духот на Рамковниот договор, тврди Владата Владата не ја загрижуваат критиките од Советот на Европа во врска со предложените измени на Изборниот законик и ќе ја продолжи процедурата за нивно донесување во парламентот.

Oпозицијата бара да се повлече Изборниот законик

Утрински - 14.09.2007

СДСМ, ДУИ и ЛДП вчера го повикаа премиерот Груевски во креирањето на изборните правила да ја вклучи и опозицијата ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА По препораката на Советот на Европа, Изборниот законик да се донесе со консензус, СДСМ, ДУИ и ЛДП вчера го повикаа премиерот Никола Груевски да го повлече законскиот ...

Советот на Европа сугерира за консензус

Вечер Прес - 14.09.2007

Владата нема добиено сугестии од Советот на Европа за предложените измени на Изборниот законик, изјави вчера владиниот портпарол Ивица Боцевски, по тврдењата на пратеникот Андреј Жерновски од ЛДП дека Советот реагирал на менувањето на изборните правила.

Измените на изборниот законик ќе се носат во две фази

А1 - 13.09.2007

Измените на изборниот законик, кои се на актуелната собраниска седница, наместо во една, ќе се носат во две фази, при што се размислува на прифаќање на некои од кредибилните забелешки, дознаваме од владини извори. Двофазното носење на законските измени, според истите извори, ја отвора можноста да ...

Власта нема да го повлече изборниот законик ни по препораките од Советот на Европа

Канал5 - 13.09.2007

Власта нема да го повлече изборниот законик ни по критиките од советот на Европа дека се носи без консензус. Портпаролот Боцевски денеска изјави дека до владата не пристигнале никакви забелешки од Советот на Европа и нема да се отстапи од измените.

Силни критики од Советот на Европа зашто измените во изборниот законик се носат без консензус

Канал5 - 12.09.2007

Измените во изборниот законик мора да бидат донесени со партиски консензус – остри критики од советот на Европа за намерата на власта да ги донесе новите изборни правила без широка поддршка во парламентот. Измените во изборниот законик мора да бидат донесени со партиски консензус остри критики од ...

СДСМ и ДУИ да го деблокираат носењето на измените

Време - 10.09.2007

АПЕЛ НА ГРУЕВСКИ Претседателот на Владата Никола Груевски, во врска со континуираните изјави на опозициските СДСМ и ДУИ, упати јавен апел до овие две партии за поддршка на измените во изборниот законик. - Со овој законски проект Владата предложи две работи, првата на помалите етнички заедници ...

Груевски бара поддршка од опозицијата

Дневник - 10.09.2007

Премиерот Никола Груевски вчера со соопштение побара СДСМ и ДУИ да ги поддржат измените на Изборниот законик. - Ги повикувам СДСМ и ДУИ да ги повлечат 4.100-те амандмани, да го деблокираат носењето на овој закон и да покажат почит кон македонската дијаспора и кон Турците, Србите, Ромите, Бошњаците ...

Груевски бара поддршка за Изборниот законик, опозицијата повлекување

Утрински - 10.09.2007

СДСМ обвини дека се користат малите партии како маша ГОРДАНА ДУВЊАК Премиерот Никола Груевски вчера апелираше до опозициските СДСМ и ДУИ да дадат поддршка на измените на Изборниот законик. Со измените се предлага проширување на парламентот со десет загарантирани места за помалите етнички заедници, ...

Малите заедници заложници на СДСМ и ДУИ

Вечер Прес - 10.09.2007

Премиерот Никола Груевски вчера упати писмо до опозициските СДСМ и ДУИ во кое ги повикува да ги повлечат доставените 4100 амандмани во врска со измените во изборниот законик, да го деблокираат неговото изгласување и со тоа да покажат почит кон македонската дијаспора и кон: Србите, Турците, Власите, ...