TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владика Тимотеј: „Јован и приврзаниците им служат на СПЦ и ГПЦ“

А1 - 18.01.2004

Поранешниот владика Јован и неговите следбеници кои до неодамна беа во редовите на МПЦ, се предавници и на народот и на Црквата, изјави портпаролот на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ, владиката Тимотеј. „Колку да сакаме тоа да го игнорираме, тој направи едно сериозно предавство на македонскиот ...

Спорот меѓу МПЦ и СПЦ нема да ги наруши односите меѓу двете земји

Утрински - 17.01.2004

ЦРВЕНКОВСКИ >„Убеден сум дена спорот меѓу МПЦ и СПЦ ќе нема негативно влијание врз односите меѓу Република Македонија и Србија и Црна Гора. Тоа е спор што треба да го решат црквите меѓу себе и се надевам дека ќе се реши со преговори и меѓусебно разбирање", изјавил во Подгорица македонскиот премиер, ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се скараа и за МПЦ

Вест - 16.01.2004

СОБРАНИЕ НА МАКЕДОНИЈА Опозицијата предложи декларација за заштита на МПЦ, а СДСМ ќе го менува текстот за да му даде граѓански призвук Предлог декларацијата за поддршка на Светиот архиерејски синод (САС) на Македонската православна црква (МПЦ), по повод новите напади кои доаѓаат од Српската ...

Смирете се под крепката рака Божја!

Вест - 16.01.2004

ТРАЈКОВСКИ МУ ПОРАЧА НА СРПСКИОТ ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ: Ваши соговорници се браќата по вера од МПЦ, а не претседателот, му напиша Трајковски на патријархот Павле во одговорот "Почитуван патријарх Павле, верувам ќе се согласите дека априорното фрлање вина врз државните органи кои треба да го спроведат ...

Трајковски: СПЦ за канонските проблеми треба да разговара со МПЦ

Утрински - 16.01.2004

Претседателот му одговари на српскиот патријарх >„Никогаш не сакам да се помирам со неправдите кои на луѓето им ги нанесуваат другите луѓе, дотолку повеќе како претседател на државата имам обврска да внимавам дали законите кои се правени од човекот за човекот, еднакво и праведно се применуваат кон ...

СПЦ обвинува дека власта во Македонија ги прогонува верниците

Утрински - 16.01.2004

ПРОВОКАЦИЈА Српската православна црква ја обвини Македонската православна црква и државата Македонија за ?незапаметен прогон на граѓаните". ?Властите во поранешната југословенска Република Македонија и расколничкиот Синод во Скопје и натаму се тркаат кој повеќе ќе придонесе за незапаметениот, за ...

СДСМ и ЛДП понудија граѓанска декларација за поддршка на МПЦ

Утрински - 16.01.2004

Власта не се согласува со начинот на ВМРО-ДПМНЕ за заштитата на Црквата Жаклина Ѓорѓевиќ СДСМ и ЛДП предложија "граѓански концепт" на веќе понудената предлог-декларација за поддршка на МПЦ од страна на ВМРО-ДПМНЕ, која требаше да се разгледува на вчерашната собраниска седница.

Црвенковски: Владата ќе ја заштити Македонската православна црква

Утрински - 16.01.2004

Премиерот за меѓуцрковниот спор со СПЦ за А1 Скопје - "Владата ќе ги искористи сите уставни и законски овластувања да ја заштити Македонската православна црква од провокативните упади на СПЦ", изјави премиерот Бранко Црвенковски.

Трајковски учтиво го "откачи" српскиот патријарх Павле

Дневник - 16.01.2004

СПЦ МОРА ДА РАЗГОВАРА СО МПЦ Српската православна црква треба да разговара со Македонската православна црква, низ рамноправен дијалог и заемно почитување, за да се постигне согласност за отворените прашања. Ова е клучната поента од одговорот на претседателот Борис Трајковски на неодамнешното писмо ...

Трајковски и одговори на СПЦ

Канал5 - 16.01.2004

Македонскиот претседател Борис Трајковски денеска му одговори на писмото на Српскиот Патријарх Павле со порака дека за сите канонски проблеми и дилеми негови соговорници треба да бидат претставниците на Македонската православна црква.

СПЦ ја обвинува МПЦ за прогон на христијани

А1 - 15.01.2004

СПЦ и т.н. Автономна Охридска архиепископија ја обвинија МПЦ и државата Македонија, за „незапамтен прогон“ на христијани. „Властите на поранешната југословенска република Македонија и расколничкиот Синод во Скопје и натаму се тркаат кој повеќе ќе придонесе за незапамтениот и, за цивилизираниот ...

Попoвска: „Верувам дека ќе излеземе со декларација за поддршка на МПЦ“

А1 - 15.01.2004

Потпретседателката Лилјана Поповска верува дека собранието ќе излезе со заедничка декларација за поддршка на синодот на МПЦ. Во меѓувреме работна група составена од пратеници на власта и опозицијата го усогласува текстот на првичната верзија на декларацијата поднесена од пратеничката група на ВМРО ...

Трајковски ја објави содржината на писмото до патријарх Павле

А1 - 15.01.2004

Спорот меѓу СПЦ и МПЦ треба да биде решен во рамноправен дијалог меѓу двете цркви, му порача денеска претседателот Трајковски на српскиот патријарх Павле. Во писмото Трајковски искажува радост од можноста со лични претставници на партијархот Павле да размени мислење за меѓуцрковните односи меѓу МПЦ ...

Демократските порази на МПЦ

Утрински - 15.01.2004

Парадокси Седум-осум дена пред одметнувањето на група монаси од МПЦ и приклучувањето кон српскиот егзарх Јован, митрополитот на Брегалничката епархија, владиката Агатангел, се нафрли, и тоа на првиот ден на Божик, врз власта во Македонија, обвинувајќи ја за предавство во однос на народот и за ...

Парламентот ќе застане зад автокефалноста на МПЦ

Утрински - 15.01.2004

По зачестените напади на Српската православна црква врз нашата Црква Македонскиот парламент набрзо ќе излезе со заедничка декларација за поддршка на автокефалноста на Македонската православна црква. Всушност, станува збор за козметичко дотерување на текстот на декларацијата која ја предложи ...

Владиците ќе го свикаат Црковно-народниот собор

Дневник - 15.01.2004

Во последниве десет години највисокиот црковен орган бил свикан двапати, за избор на нови поглавари Македонска православна црква се подготвува годинава да одржи Црковно-народен собор, за да расправа за сопствените проблеми, дознава "Дневник".

Владата ќе ја брани МПЦ

Канал5 - 15.01.2004

Македонскиот премиер Бранко Црвенковски рече дека владата ќе ги искористи сите уставни и законски права за да ја заштити Македонската православна црква од провокациите од српската црква. „Кои ќе бидат нивните постапки воопшто не ме загрижува.

Владата со силна поддршка на МПЦ

А1 - 14.01.2004

Владата на Македонија со реална и суштинска поддршка на сите постапки на МПЦ. „Она што планираме да го преземеме не е мешање во внатрешните работи на црквата туку одговор на се она што е мешање во внатрешните работи на Македонија, кое доаѓа од надвор“, изјави за А1 премиерот Бранко Црвенковски.

СПЦ бара Трајковски да ги ослободи "српските владици"

Утрински - 14.01.2004

ПИСМО Српската православна црква "очекува" од македонскиот претседател да ги "ослободи владиците и монасите кои се отцепија од МПЦ и се приклонија кон српскиот егзарх Јован, "притворени само затоа што му се молеле на Бога во приватен стан", нудејќи му притоа "средба со свои епископи за решавање на ...

Третиот пат: Расколот во МПЦ е ново Танушевци

Утрински - 14.01.2004

Прес на коалицијата на ДА, ДС и СП Негаторската и расколничка политика на Српската православна црква е насочена против македонскиот народ и држава и не е во интерес ниту на српскиот народ, бидејќи може негативно да се одрази врз односите меѓу Македонија и Србија, сметаат претставниците на ...

СПЦ ја признава автономијата, но не и автокефалноста на МПЦ

Утрински - 14.01.2004

Бисерка Матиќ Скопје - Српската православна црква ја признава автономијата, но не ја признава автокефалноста на Македонската православна црква, кое е прилично компликувано прашање во не сакам да навлезам, затоа што се држам до принципот дека црквите се одвоени од државата, изјави амбасадорката на ...

Трајковски прими писмо од патријархот Павле

А1 - 13.01.2004

Трајковски утрово го примил писмото што вчера му го испрати срспкиот патријарх Павле, со кое бара ослободување на Зоран Вранишковски и монасите, но за сега нема договор на барањата на српскиот црковен поглавар. Претседателот е во Португалија на средби со високи државни преставници и нема време да ...

Третиот пат повикува на единство околу прашањето за МПЦ

А1 - 13.01.2004

Коалицијата „Третиот пат“ го повикува македонскиот народ да се сплоти и обедини со што ќе покаже дека никој не може да го менува името на македонската црква и држава. „Коалицијата „Третиот пат“ дава целосна и безрезервна подршка на Македонската православна црква, а во тие рамки и на Светиот синод ...

Владата и МПЦ се на исти позиции за зачувување на автокефалноста

Утрински - 13.01.2004

СТАВ "Генералниот став на Владата околу она што се случува со Македонската православна црква е дека случувањата и одбрана на нејзиното име, кое директно е поврзано со националниот идентитет на македонскиот народ и македонската држава, се стратегиски интерес на Црквата, народот и на државата, ...

Oтец Давид: „Синодот на МПЦ е составен од 7 духовни инвалиди“

А1 - 12.01.2004

Одметнатите монаси Давид и Максим коментирајќи ја својата постапка го обвинуваат синодот и владиците Кирил, Наум и Горазд дека не успеале да најдат решение за признавањето на МПЦ во православниот свет. Тие најавуваат нови приврзаници и негираат дека работат под диктат на СПЦ.

СПЦ го осуди апсењето на Јован

А1 - 12.01.2004

СПЦ силно го осуди притворањето на Зоран Вранишковски кого таа го постави за Егзарх на Охридската Архиепископија. СПЦ рече дека МПЦ лаже кога вели дека со таквото однесување ја брани самостојноста на нацијата. Според соопштението на СПЦ уапсените Јован и Марко и сите монаси се изложени на брутален ...

Владата ја поддржува МПЦ во спорот со СПЦ

А1 - 12.01.2004

Генералниот став на Владата околу она што се случува во Македонската православна црква е дека зачувувањето и одбраната на автокефалниот статус и целовитоста на МПЦ, одбраната на најзиното име кое директно е поврзано со националниот идентитет на македонскиот народ и македонската држава, се стратешки ...

ХОС ја критикува СПЦ поради негаторскиот однос спрема МПЦ

Утрински - 12.01.2004

ПРОТЕСТ Белград - Хелсиншкиот комитет за човекови права во Србија (ХОС) ја критикуваше Српската православна црква (СПЦ) поради нејзиниот негаторски однос спрема Македонската православна црква (МПЦ), македонската државност и идентитетот на македонскиот народ, посочувајќи дека кај српските ...