TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ обвинува за набавката на медицинска опрема

Н.Македонија - 27.02.2010

СДСМ вчера, повторно ја обвини Владата дека набавува медицинска опрема вредна 68 милиони евра, во која одделни апарати, на штета на граѓаните, се плаќаат по ...

Македонија - Во скапите апарати врие корупција

Време - 26.02.2010

Пратеникот Ѓорѓи Оровчанец од Нова алтернатива на вчерашната седница за пратенички прашања побара од Владата да му одговори дали е подготвена да го поништи ...

Каматите за медицинската опрема 29 милиони евра?

Утрински - 26.02.2010

Тендерот за медицинска опрема и контроверзиите околу цените на апаратите стигна и во Собранието.

СДСМ обвинува за разлика во цени од 28 милиони евра за медицинска опрема

Inpress - 26.02.2010

Скопје, 26. февруари (ИНПРЕС) Македонската јавност неколку дена ја тресе крупната корупциска афера со набавката на медицинска опрема.

Оровчанец: Врие од корупција во набавката на апаратурата

Н.Македонија - 26.02.2010

Дали Владата е подготвена да го поништи тендерот за набавка на опрема во јавните здравствени установи, кој врие од корупција, беше вчерашното пратеничко ...

„Siemens& и „General Electrics& намирисаа корупциска афера во режија на Груевски

eReporter - 26.02.2010

Македонската јавност неколку дена ја тресе крупната корупциска афера со набавката на медицинска опрема.

Македонија - Медицинската опрема е платена двојно

Време - 25.02.2010

Опозициската СДСМ обвини дека Владата набавува медицинска опрема вредна 68 милиони евра на штета на граѓаните плаќајќи одделни апарати по повисоки цени од 40 ...

Магнетната резонанца на институтот за радиологија не работи

Канал5 - 25.02.2010

Без одговорност пациентите од институтот за радиологија веќе три недели се препраќаат во приватните болници за снимање на магнетна резонанца .Единствениот ...

Здравството се поднови со милионска афера

Дневник - 25.02.2010

Набавката на медицинска опрема, која за опозицијата е криминал тежок 28 милиони евра, за власта е транспарентен историски проект Опозицијата продолжи да ја ...

Дали медицинската опрема е платена двојно

Утрински - 25.02.2010

Владата ќе плати десетици милиони евра народни пари повеќе за купување медицинска опрема. Ова го тврдат во СДСМ, од каде што велат дека со просто пребарување ...

Османи: Се подготвуваат болниците за прием на новата медицинска опрема

Сител - 25.02.2010

Изготвување оперативни планови за подготвување на болниците за прием на високо софистицирана апаратура, планови и листи на медицински персонал и кадар кој ...

Османи: Исто ли е фиќо и мерцедес?

Вечер Прес - 25.02.2010

Османи вели дека очекувал опозицијата да ги критикува, бидејќи тие не можат да прифатат дека некој друг да биде способен и да набави квалитетна опрема, да ...

СДСМ: Владата набави медицинска опрема на штета на граѓаните

Н.Македонија - 25.02.2010

Опозициската СДСМ обвини дека Владата набавува медицинска опрема на штета на граѓаните, плаќајќи одделни апарати по повисоки цени за 60-100 проценти во однос ...

СДСМ: Владата набавува скапа медицинска опрема

А1 - 24.02.2010

Владиниот тендер за медицинска опрема е всушност огромна корупциска афера, велат од СДСМ. Тврдат дека набавката на апаратите се врши по цени 60 до 100 % ...

СДСМ: Медицинска опрема преплатена за 28 милиони евра

Дневник - 24.02.2010

Владата набавува медицинска опрема за 60 до 100 проценти поскпо отколку што е пазарната цена и се поставува прашањето во чии џебови ќе заврши разликата од 28 ...

СДСМ: Корупциски скандал со новата медицинска опрема

Макфакс - 24.02.2010

Во првиот пакет на медицинска опрема, тежок 68 милиони евра, која што во понеделникот ја промовираше Владата, има разлика од 28 милиони евра од првичните ...

СДСМ: Владата набавува медицинска опрема по повисоки цени

Кирилица - 24.02.2010

Опозициската СДСМ денеска обвини дека Владата набавува медицинска опрема вредна 68 милиони евра на штета на граѓаните плаќајќи одделни апарати по повисоки цени ...

Министерство за здравство: Набавката на опремата за јавното здравство е целосно законска

Кирилица - 24.02.2010

Неточни и крајно тенденциозни се тврдењата и констатациите на СДСМ за набавката на најсовремена опрема за јавното здравство вредна 68 милиони евра, оцени ...

МЗ: Тврдењата на СДСМ се неточни и тенденциозни

Макфакс - 24.02.2010

Министерството за здравство реагира на обвинувањата на опозициската партија дека со набавката на медицинска опрема е направен голем корупциски скандал.

Набавката на опремата за јавното здравство е целосно законска

Сител - 24.02.2010

Неточни и крајно тенденциозни се тврдењата и констатациите на СДСМ за набавката на најсовремена опрема за јавното здравство вредна 68 милиони евра, оцени ...

СДСМ - во чии џебови ќе завршат 28 милиони евра, разлика во цени на медицински апарати?

Inpress - 24.02.2010

Скопје, 24. февруари (ИНПРЕС) Четири години Груевски ветува нова медицинска опрема во здравството во вредност од 40 милиони евра.

Медицинската опрема регуларно се набавува!

Вечер Прес - 24.02.2010

Опозициската СДСМ вчера ја обвини Владата дека медицинските апарати ги набавува поскапо во однос на пазарните цени.

Тендерот за здравството не бил надуван

Н.Македонија - 24.02.2010

Современата медицинската опрема за здравството вредна 65 милиони евра, за која завчера беа потпишани договорите со компаниите што ќе ја набават, нема да чини ...

СДСМ:Нова корупциска афера на ВМРО ДПМНЕ во здравството

eReporter - 24.02.2010

Прес конференција, СДСМ Емилијан Станковиќ, портпарол Четири години Груевски ветува нова медицинска опрема во здравството во вредност од 40 милиони евра.

Македонија - Тендер долг како мандат

Време - 23.02.2010

Mimi P.[u{leska Шест нови апарати за магнетна резонанца, 13 компјутерски томографи и пет дигитални мамографи се само дел од тендерот за набавка на медицинска ...

68 милиони евра за медицинска опрема

Вест - 23.02.2010

Министерот за здравство Бујар Османи вчера во Владата ги потпиша договорите за набавка на медицинска опрема со претставници на компаниите "Симет интернешнал" ...

Колку чини одложеното плаќање на медицинската опрема

Утрински - 23.02.2010

По четири години натегнувања, оправдани и неоправдани препреки, големиот тендер за набавка на медицинска опрема за јавното здравство, конечно, ќе се реализира.

Потпишани договорите за набавка на современа опрема за здравството

Н.Македонија - 23.02.2010

Уставниот суд не му одговори директно на Груевски, но се оправда за контрадикторните одлуки Државните здравствени установи за три до шест месеци ќе добијат ...

Нова медицинска опрема за болниците

А1 - 22.02.2010

Потпишани договорите со компаниите за новата медицинска опрема за болниците во државата. Со голема помпа во присуство на министрите и амбасадорите од чии земји ...

Без одговор колку ќе е поскапа новата опрема

Дневник - 22.02.2010

Јавното здравство ќе се поднови во наредните три до шест месеци со опрема вредна 68 милиони евра и тоа компјутерски томографи, магнетни резонанци, пет-скен ...

Нова опрема за македонските клиники

Канал5 - 22.02.2010

13 апарати комјутерска томографија 6 апарати магнетна резонанса 5 ангиографи,5 дигитални системи за мамографија,3 апарати за литотрипсија,акцлератор за зрачна ...

Потпишани договорите за набавка на современа медицинска опрема за јавното здравство

Алсат-М - 22.02.2010

Министерството за здравство во текот на годинава ќе ги опреми болниците со најсовремена апаратура за рано откривање на разни болести.

Потпишување договори за набавка на медицинска опрема за јавното здравство

Сител - 22.02.2010

Министерот за здравство Бујар Османи и претставници на компаниите кои се избрани како најповолни понудувачи, денеска во Владата ќе ги потпишат договорите за ...

Новата медицинска опрема го означува почетокот на новото здравство

Сител - 22.02.2010

Почнува ерата на новото здравство во Македонија. Вака самоуверено министерот Бујар Османи најави што не очекува кога ќе пристигне новата медицинска опрема ...

Здравството се подновува со опрема вредна 60 милиони евра

Нетпрес - 22.02.2010

Шест магнетни резонанси, 13 апарати за компјутерска томографија, три апарати за липотрипција, ПЕТ- центар прв и единствен во регионот, пет нови ангиографски ...

Медицинска опрема за болниците од 70 милиони евра

Макфакс - 22.02.2010

Болниците и клиниките ќе добијат нова медицинска опрема во вредност од околу 70 милиони евра, со што ќе се подобри лошата состојба во болниците.

Потпишување на договорите за набавка на современа медицинска опрема

Нетпрес - 22.02.2010

Премиерот, Никола Груевски денеска ќе присуствува на свеченото потпишување на договорите за набавка на современа медицинска опрема за јавните здравствени ...

Се купува опрема вредна 70 милиони евра

Вечер Прес - 22.02.2010

Во следните две-три години ќе продолжат инвестирањата во здравствениот сектор и ќе достигнат околу 200 милиони евра, најави вчера премиерот Никола Груевски Со ...

Македонските болници со опрема вредна 68 млн. евра

eReporter - 22.02.2010

Македонските болници годинава ќе добијат опрема вредна 68 милиони евра. Договорот за набавка на опремата, произведена од Џенерал електрикс, Симемс, Шимацу, ...