TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Струга еуфорично ги пречека своите сограѓани – репрезентативци

Канал5 - 29.01.2012

Со факели, развиорени знамиња, песна, овации и аплаузи денеска во Струга величествено беа дочекани петмината ракометни репрезентативци. Градоначалникот Рамиз Мерко денеска не ги поздрави ракометарите.

Иванов утре ќе ги одликува ракометарите со Медал за заслуги

Сител - 29.01.2012

Претседателот Ѓорге Иванов утре во Македонската опера и балет ќе ги одликува членовите на Македонската ракометна репрезентација со “Медал за заслуги за Македонија“.

Струшките ракометни репрезентативци пречекани од неколку илјади стружани

МРТ - 29.01.2012

Неколку илјади стружани попладнево во центарот на градот ги пречекаа своите сограѓани, македонските ракометни репрезентативци Наумче и Златко Мојсоски, Ацо Јоноски, Велко Маркоски и Никола Маркоски.

ФФМ: Ракометарите покажаа како треба да се бранат боите на Македонија

Спортски - 29.01.2012

Големото срце што ракометарите го оставаат на терен, борбеноста, желбата и пред се самоувереноста во дуелите со фаворитите се пример за сите спортисти, како треба да се игра за националниот тим и да ...

ФОТО: Струга достојно ги пречека ракометните херои

Курир - 29.01.2012

Неколку илјади стружани попладнево во центарот на градот ги пречекаа своите сограѓани, македонските ракометни репрезентативци Наумче и Златко Мојсоски, Ацо Јоноски, Велко Маркоски и Никола Маркоски.

ФФМ: Играта на ракометарите е пример како треба да се бранат боите на Македонија

Нетпрес - 29.01.2012

Големото срце што ракометарите го оставаат на терен, борбеноста, желбата и пред се самоувереноста во дуелите со фаворитите се пример за сите спортисти, како треба да се игра за националниот тим и да ...

Иванов утре ќе ги одликува ракометарите со Медал за заслуги

Нетпрес - 29.01.2012

Претседателот Ѓорге Иванов утре во Македонската опера и балет ќе ги одликува членовите на Македонската ракометна репрезентација со “Медал за заслуги за Македонија“.

Струга им се поклони на своите ракометни херои (Фото)

Inpress - 29.01.2012

Струга, 29. јануари 2012 (ИНПРЕС) Неколку илјади стружани денеска во Струга ги пречекаа македонските ракометни репрезентативци: Наумче Мојсоски, Ацо Јоноски, Никола Маркоски, Златко Мојсоски, Велко ...

Ракометарите утре ќе добијат „Медал за заслуги“

Курир - 29.01.2012

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов утре на ракометарите ќе им додели „Медал за заслуги“ за освоеното петто место на ЕП во Србија, но и успешната промоција на нашата држава.

ФФМ: Ракометарите покажаа како треба да се бранат боите на Македонија

Таратур - 29.01.2012

Големото срце што ракометарите го оставаат на терен, борбеноста, желбата и пред се самоувереноста во дуелите со фаворитите се пример за сите спортисти, како треба да се игра за националниот тим и да ...

Струга ги пречека своите ракометари

Алфа - 29.01.2012

Ракометарите ги сплотија стружани. Неколку илјади нивни сограѓани, горди на своите ракометни херои ги дочекаа достоинствено во срцето на Струга – со песни, развиорени македонски знамиња и огномет, ...

Струга ги пречека своите ракометари

+инфо - 29.01.2012

Неколку илјади стружани попладнево во центарот на градот ги пречекаа своите сограѓани, македонските ракометни репрезентативци Наумче и Златко Мојсоски, Ацо Јоноски, Велко Маркоски и Никола Маркоски.

Видео: Европа и се поклони на Македонија

Курир - 29.01.2012

На Јутјуб се појави видео за одличниот настап на македонските ракометари и феноменалните навивачи со чија помош Македонија стана петта ракометна сила во Европа.

Ракометарите утре добиваат медал за заслуги

+инфо - 29.01.2012

Претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов утре во фоајето на Македонската опера и балет ќе ги одликува македонските ракометари со Медал за заслуги за освоеното петто место на ЕП во Србија и за ...

Македонска ракометна бајка (видео)

+инфо - 29.01.2012

Европското ракометно првенство заврши, но радоста и гордоста од нашите ракометни херои уште долго ќе трае. „Црвено-жолтите“ изминативе две недели во Ниш и во Белград успеаја да слават над селекциите ...

За крај на ЕП: Македонската бајка го одбележа шампионатот (видео)

Екипа - 29.01.2012

Македонската приказна имаше посебна убавина на штотуку завршеното Европско првенство во ракомет во Србија. Погледнете го видеото за македонската „фаланга“, Кире Лазаров и ракометарите, бодрени од ...

ФОТО: Илјадници стружани ги дочекаа ракометните херои на плоштад

Sky - 29.01.2012

Денеска во Струга од страна на неколку илјади стружани беа пречекани македонските ракометни репрезентативци: Наумче Мојсоски, Ацо Јоноски, Никола Маркоски, Златко Мојсоски, Велко Маркоски, Гоце ...

Иванов утре ќе ги одликува ракометарите со Медал за заслуги

Точка - 29.01.2012

Претседателот Ѓорге Иванов утре во Македонската опера и балет ќе ги одликува членовите на Македонската ракометна репрезентација со “Медал за заслуги за Македонија“.

Македонската ракометна репрезентација ќе добие Медал за заслуги за Македонија

Sky - 29.01.2012

Во официјално соопштение од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов се информира дека претседателот утре во Македонската опера и балет ќе ги одликува сите членови на Македонската ракометна ...

На цела Европа и покажавме како игра и навива Македонија

Вечер Прес - 29.01.2012

Црвено-жолтитее со освојувањето на петтото место зад себе ги оставија ракометните велесили Шведска, Германија, Русија, Норвешка, Унгарија ...

Владата ќе ги награди ракометарите со по 6.000 евра

Вечер Прес - 29.01.2012

Владата на Република Македонија преку Агенцијата за млади и спорт ќе ги награди ракометарите со по 6.000 евра за секој во тимот за освоено петто место на Европското првенство во ракомет во Србија и ...

Струшките ракометни репрезентативци пречекани од неколку илјади стружани

Н.Македонија - 29.01.2012

Неколку илјади стружани попладнево во центарот на градот ги пречекаа своите сограѓани, македонските ракометни репрезентативци Наумче и Златко Мојсоски, Ацо Јоноски, Велко Маркоски и Никола Маркоски ...

Претседателот Иванов утре ќе ги одликува ракометарите

eReporter - 29.01.2012

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов утре ќе ги одликува членовите на македонската ракометна репрезентација со „Медал за заслуги за Македонија“.

Фото галерија од пречекот на ракометните херои

Вест - 28.01.2012

За само шест месеци, скопскиот плоштад „Македонија“ беше сцена на два величествени дочеци на македонските спортски херои.

Владата ќе ги награди ракометарите

Дневник - 28.01.2012

Владата ќе ги награди ракометарите кои на Европското првенство во Србија се пласираа на 5. место и обезбедија квалификации за учество на Летните олимписките игри во Лондон, најави премиерот Груевски ...

Владата ќе ги награди ракометарите со по 6.000 евра на секој во тимот

24 Вести - 28.01.2012

Владата на Република Македонија, преку Агенцијата за млади и спорт ќе ги награди ракометарите за освоеното 5-то место на Европското првенство во ракомет во Србија со по 6.000 евра на секој во тимот.

Свечен пречек за ракометарите на плоштадот „Македонија“

Дневник - 28.01.2012

Агенцијата за млади и спорт на плоштадот „Македонија“ во Скопје организра свечен пречек за ракометните репрезентативци на Македонија кои го освоија петтото место на Европското првенство во Србија и ...

Свечен дочек за ракометарите

Deutsche Welle - 28.01.2012

По освојувањето на 5-то место на ЕП во Србија и пласманот на еден од предолимписките турнири, македонските ракометари историскиот успех ќе го прославата заедно со навивачите на плоштадот „Македонија“ ...

Свечен пречек за ракометарите на плоштадот „Македонија“

24 Вести - 28.01.2012

Агенцијата за млади и спорт денеска на плоштадот „Македонија“ во Скопје организра свечен пречек за ракометните репрезентативци на Македонија кои го освоија петтото место на Европското првенство во ...

Свечен пречек за ракометарите на плоштадот „Македонија“

Утрински - 28.01.2012

Агенцијата за млади и спорт денеска на плоштадот „Македонија“ во Скопје организира свечен пречек за ракометните репрезентативци на Македонија кои го освоија петтото место на ЕП во Србија Агенцијата ...

Илјадници граѓани на пречекот на ракометарите

Deutsche Welle - 28.01.2012

На плоштадот „Македонија“ попладнево илјадници граѓани ги пречекаа ракометните херои кои на Европското првенство во Србија го освоија петтото место и обезбедија учество во квалификациите за ...

Илјадници граѓани ги пречекаа ракометарите на плоштадот

Утрински - 28.01.2012

Премиерот Груевски денеска најави дека Владата ќе ги награди ракометарите, за што денеска ќе се одлучи на владина седница На плоштадот „Македонија“ попладнево илјадници граѓани ги пречекаа ...

Иванов: За ракометарите ист третман како за кошаркарите

Дневник - 28.01.2012

По победата над Словенија и освоеното 5. место на ЕП, на плоштадот Македонија во Скопје меѓу навивачите се појави и претседателот на државата Ѓорге Иванов, кој за успехот рече: - Ракометарите ќе го ...

Ракометно ТВ-празнење

Утрински - 28.01.2012

Јасминка Павловска „А сега вонредни вести! Па вонредни вести не се само за лоши работи. Овој пат се за убави“ - возбудено и торжествено влета во програмата на Сител Валентин Николовски по победата ...

ВИДЕО: Ракометарите пречекани од стотици граѓани на Табановцe

Канал5 - 28.01.2012

Македонските репрезентативци пристигнаа околу 13.30 часот на граничниот премин Табановцe каде што со еуфорично беа пречекани од неколку стотици македонски граѓани. - Излези момче право на тераса...

Граѓаните за ракометарите: Tие се нашите дипломати што ја водат Македонија напред!

Канал5 - 28.01.2012

Херои, тие се нашите дипломати. Постигнаа успех што Македонија ја води напред. Заслужија многу повеќе но немаа спортска среќа- стотиците македонски граѓани кои ги пречекаа своите херои на Табановци ...

Ракометарите пречекани на плоштадот „Македонија“

Телма - 28.01.2012

Македонската ракометна репрезентација која на Европското првенство во Србија го освои петтото место попладнево со автобус пристигна на плоштадот „Македонија“ во Скопје, еуфорично пречекана од ...

Македонија им се поклони на ракометарите!

Канал5 - 28.01.2012

Петнаесетина македонски граѓани им се поклонија на своите херои! На плоштадот Македонија во Скопје за само шест месеци повторно илјадници Македонци славеа за голем успех на македонски спортисти кои ...

ФФМ им честита на ракометарите за големиот успех

24 Вести - 28.01.2012

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) денеска упати честитка до македонските ракометари за освоеното 5-то место на Европското првенство во Србија и обезбеденото учество во квалификациите за ...

Награда од по 6.000 евра за секој во тимот

Дневник - 28.01.2012

Владата на Република Македонија, преку Агенцијата за млади и спорт ќе ги награди ракометарите за освоеното 5-то место на Европското првенство во ракомет во Србија со по 6.000 евра на секој во тимот.

Медал од Иванов, по 16.000 евра од Владата за ракометарите

Канал5 - 28.01.2012

Претседателот Иванов одлучи да ги одликува ракометарите со орден за заслуги за одличната промоција на државата на европското првенство во Србија.

ФОТО: Убавата ракометна приказна наречена Македонија

Курир - 28.01.2012

Македонските ракометари на најдобар можен начин го завршија учеството на ЕП во Србија. Со освоено петто место и обезбедување пласман во квалификациите за Олимписките игри.

ФОТО: Подготовки за пречек на ракометарите

Press24 - 28.01.2012

Веќе е поставена бината на граничниот премин Табановце каде во следниот час се очекува да пристигнат македонските ракометари.

Премиерот Груевски најави награда за ракометарите

Курир - 28.01.2012

Премиерот на Република Македонија, Никола Груевски најави дека на денешната владина седница ќе предложи ракометарите да бидат наградени.

Како Груевски ќе ги награди ракометарите?

+инфо - 28.01.2012

На денешната владина седница, премиерот Никола Груевски најави дека ќе предложи македонските ракометари да бидат соодветно наградени.

Ракометарите пристигнаа во Македонија

+инфо - 28.01.2012

Македонската ракометна репрезентација го помина граничниот премин Табановце, каде беше пречекана од многубројните фанови.

Денеска пречек на ракометарите

Р.С.Европа - 28.01.2012

Агенцијата за млади и спорт денеска на плоштадот „Македонија“ во Скопје организра свечен пречек за ракометните репрезентативци на Македонија кои го освоија петтото место на Европското првенство во ...

Ракометните херои се вратија во Македонија

Макфакс - 28.01.2012

Ракометните херои, кои го постигнаа најголемиот успех во историјата на ракометот во нашата земја се вратија во Македонија.

Владата ќе ги награди ракометарите

Нетпрес - 28.01.2012

Премиерот Никола Груевски најави дека на денешната владина седница ќе се одлучува за награда на нашите ракометари кои штотуку пристигнаа од Србија каде се играше Европското првенство на кое го ...

ФФМ им честита на ракометарите за успехот

+инфо - 28.01.2012

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) денеска упати честитка до македонските ракометари за освоеното петто место на Европското првенство во Србија и обезбеденото учество во квалификациите за ...

Ракометарите пристигнаа, плоштадот се полни

Курир - 28.01.2012

Ракометарите на граничниот премин Табановце беа пречекани од неколку стотици фанови, а во моментов се на пат кон плоштадот „Македонија“. Плоштадот Македонија полека се полни.

Свечен пречек за ракометарите на плоштадот „Македонија“

Сител - 28.01.2012

Агенцијата за млади и спорт денеска на плоштадот „Македонија“ во Скопје организра свечен пречек за ракометните репрезентативци на Македонија кои го освоија петтото место на Европското првенство во ...

Илјадници граѓани ги дочекаа ракометарите

Нетпрес - 28.01.2012

Повеќе илјади граѓани на плоштадот “Македонија“ ги дочекаа ракометарите кои од Србија се вратија како петта европска ракометна сила.

Свечен пречек за ракометарите на плоштадот „Македонија“

МРТ - 28.01.2012

Агенцијата за млади и спорт денеска на плоштадот „Македонија“ во Скопје организра свечен пречек за ракометните репрезентативци на Македонија кои го освоија петтото место на Европското првенство во ...

Спектакуларен пречек на ракометарите

+инфо - 28.01.2012

Македонската ракометна репрезентација на спектакуларен начин беше пречекана на плоштадот Македонија во Скопје од неколку илјади граѓани.

Ракометните херои пристигнаа, Македонија ги поздрави!

Спортски - 28.01.2012

Повеќе илјади граѓани на плоштадот „Македонија“ ги дочекаа ракометарите кои од Србија се вратија како петта европска ракометна сила.

Лазаров: Данци, ќе ви се одмаздиме во Лондон!

+инфо - 28.01.2012

Со добро познатата реченица на кошаркарскиот репрезентативец Владо Илиевски „леле луѓе што направивме“, капитенот на македонската ракометна репрезентација го започна обраќањето кон илјадниците ...

Илјадници Македонци ги пречекаа ракометарите

Курир - 28.01.2012

По само неколку месеци плоштадот „Македонија“ повторно беше преполн со македонски знамиња и повторно од илјадници грла ечеше неофицијалната навивачка химна „Излези момче право на тераса“.

Илјадници граѓани ги пречекаа ракометарите на плоштадот

Р.С.Европа - 28.01.2012

На плоштадот „Македонија“ попладнево илјадници граѓани ги пречекаа ракометните херои кои на Европското првенство во Србија го освоија петтото место и обезбедија учество во квалификациите за ...

Владата ги награди ракометарите

Курир - 28.01.2012

Владата на Република Македонија, преку Агенцијата за млади и спорт ќе ги награди ракометарите за освоеното 5-то место на Европското првенство во ракомет во Србија со по 6.000 евра на секој во тимот.

Петрески ги награди ракометарите со бесплатен одмор во Охрид

Inpress - 28.01.2012

Охрид, 28. јануари 2012 (ИНПРЕС) Градоначалникот на Охрид, Александар Петрески, ги награди македонските ракометни репрезентативци, во кои во поширокиот состав има осум стружани со седумдневен ...

Охрид ги чести ракометарите седумдневен одмор

+инфо - 28.01.2012

Охридскиот градоначалник, Александар Петрески, за големиот успех постигнат на Европското првенство во ракомет во Србија и освоеното петто место ги награди македонските репрезентативци со седумдневен ...

Како во Струга нема да има пречек друга

+инфо - 28.01.2012

За македонските ракометни репрезентативци кои потекнуваат од Струга, утре во овој град ќе биде организиран свечен пречек.

ГАЛЕРИЈА: Еуфоричен пречек на македонските ракометари

+инфо - 28.01.2012

Неколку илјади граѓани, денеска, на плоштадот Македонија во Скопје, ја пречекаа македонската ракометна репрезентација, која на терените во Ниш и Белград се избори за петтото место во Европа.

Спектакуларен пречек на ракометарите

Алфа - 28.01.2012

Македонија повторно како што доликува ги пречека своите херои. Спортистите кои не направија петта ракометна сила во Европа попланево се вратија во својата земја.

Владата ќе ги награди ракометарите со по 6.000 евра

+инфо - 28.01.2012

Владата, преку Агенцијата за млади и спорт, ќе ги награди ракометарите за освоеното петто место на Европското првенство во ракомет во Србија со по 6.000 евра на секој во тимот.

Ракометарите наградени со 6.000 евра и 27.000 денари за следните две години

Макфакс - 28.01.2012

Владата, преку Агенцијата за млади и спорт, ќе ги награди членовите на македонската ракометна репрезентација со по 6.000 евра за освоеното 5-то место на Европското првенство во Србија.

Владата на РМ со по 6.000 евра награда за ракометарите

Екипа - 28.01.2012

Македонските ракометари за одличниот настап и освоеното 5. место на Европското првенство во Србија кое е најголем успех во нашата историја на ракометната игра ќе бидат наградени со по 6.000 евра, ...

Парични награди од 6.000 евра за ракометарите

Р.С.Европа - 28.01.2012

Владата на Република Македонија, преку Агенцијата за млади и спорт ќе ги награди ракометарите за освоеното 5-то место на Европското првенство во ракомет во Србија со по 6.000 евра на секој во тимот, ...

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Ракометарите заслужија ваков дочек

Курир - 28.01.2012

Македонските ракометари имаа величенствен пречек на плоштадот „Македонија“. Најнапред стотици фанови ги пречекаа Кире Лазаров, Мојсоски, Ристовски, Алушовски и дружината на граничниот премин ...

Владата парично ќе ги награди ракометарите

Нетпрес - 28.01.2012

Владата, преку Агенцијата за млади и спорт, ќе ги награди ракометарите за освоеното петто место на европското првенство во ракомет, со по шест илјади евра на секој во тимот.

Видео: Народот ги поздрави ракометарите

Екипа - 28.01.2012

Македонските ракометни херои беа величенствено пречекани на плоштадот од илјадници граѓани и од државниот врв. Погледнете како изгледаше пречекот од птичја перспектива.

Владата ги награди ракометарите со по 6.000 евра

Нетпрес - 28.01.2012

По шест илјади евра за секој играч од македонската машка ракометна репрезентација како награда од Владата за постигнатиот успех.

Ракометарите ќе добијат по шест илјади евра од Владата

МКД - 28.01.2012

Владата на Република Македонија ќе ги награди новите спортски херои, ракометарите за освоеното петто место на ЕП во Србија со по шест илјади евра.

Како ќе бидат пречекани ракометните херои?

Курир - 28.01.2012

Агенцијата за млади и спорт денеска на плоштадот „Македонија“ во Скопје организра свечен пречек за ракометните репрезентативци на Македонија кои го освоија петтото место на Европското првенство во ...

ФФМ им честита на ракометарите за големиот успех

Сител - 28.01.2012

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) денеска упати честитка до македонските ракометари за освоеното 5-то место на Европското првенство во Србија и обезбеденото учество во квалификациите за ...

Владата ќе ги награди ракометарите со по 6.000 евра

Press24 - 28.01.2012

Дополнително на ова, согласно донесените претходни акти, во следните две години ракометарите ќе добиваат месечно по 27.000 денари.

Свечен пречек за ракометарите на плоштадот „Македонија“

Алфа - 28.01.2012

Агенцијата за млади и спорт денеска на плоштадот „Македонија“ во Скопје организра свечен пречек за ракометните репрезентативци на Македонија кои го освоија петтото место на Европското првенство во ...

Владата ќе ги награди ракометарите

Press24 - 28.01.2012

Владата ќе ги награди ракометарите кои на Европското првенство во Србија се пласираа на 5. место и обезбедија директно учество на Летните олимписките игри во Лондон, најави премиерот Груевски денеска ...

Владата ќе ги награди ракометарите

Сител - 28.01.2012

Владата ќе ги награди ракометарите кои на Европското првенство во Србија се пласираа на 5. место и обезбедија директно учество на Летните олимписките игри во Лондон, најави премиерот Груевски денеска ...

Ракометарите пречекани на Табановце

Сител - 28.01.2012

Македонската ракометна репрезентација која на Европското првенство во Србија го освои петтото место попладнево од неколку стотини граѓани беше пречена на граничниот премин Табановце.

Ракометните херои се вратија во Македонија

Алфа - 28.01.2012

Ракометните херои, кои го постигнаа најголемиот успех во историјата на ракометот во нашата земја се вратија во Македонија.

Владата ќе ги награди ракометарите

МРТ - 28.01.2012

Владата ќе ги награди ракометарите кои на Европското првенство во Србија се пласираа на 5. место и обезбедија директно учество на Летните олимписките игри во Лондон, најави премиерот Груевски денеска ...

Ракометарите пречекани на Табановце

МРТ - 28.01.2012

Македонската ракометна репрезентација која на Европското првенство во Србија го освои петтото место попладнево од неколку стотини граѓани беше пречена на граничниот премин Табановце.

Ракометните херои пристигнаа, Македонија ги поздрави!

Таратур - 28.01.2012

Повеќе илјади граѓани на плоштадот „Македонија“ ги дочекаа ракометарите кои од Србија се вратија како петта европска ракометна сила.

ФОТО: Груевски ја прослави победата на ракометарите во битолско кафуле

+инфо - 28.01.2012

Премиерот во друштво на министерот за здравство Никола Тодоров и градоначалникот на Битола Владимир Талевски го гледаше последниот натпревар на македонската ракометна репрезентација на ЕП во Србија, ...

Македонија ќе ги пречека своите ракометни херои

Inpress - 28.01.2012

Скопје, 28. јануари 2012 (ИНПРЕС) Ракометните репрезентативци на Македонија, хероите кои изминативе денови ги полнеа срцата на македонците со гордост и кои го освоија петтото место на Европското ...

Струга подготвува голем дочек за своите ракометни херои

Inpress - 28.01.2012

Струга, 28. јануари 2012 (ИНПРЕС) Стружани утре ќе ги пречекаат ракометните јунаци кои потекнуваат од овој град - Наумче Мојсоски, Велко Маркоски, Ацо Јоноски и Златко Мојсоски.

Сите на плоштад да ги дочекаме ракометарите!

Нетпрес - 28.01.2012

Македонските ракометари, кои од Србија се враќаат како петта европска ракометна сила, свечено и како што прилега денеска ќе бидат дочекани во Скопје.

Македонијо, слави ги новите херои!

Екипа - 28.01.2012

Европското Првенство во ракомет официјално ќе заврши утре, но за нас е готово уште денеска, завесата се спушта во моментот кога македонските ракометари ќе ја минат границата и ќе се упатат кон ...

Македонија ќе ги пречека ракометарите

+инфо - 28.01.2012

Македонската ракометна сила, која го освои петтото место на Европското првенство кое се одржува во Србија и со овој пласман си обезбеди учество во квалификациите за Олимписките игри во Лондон, ...

Наши херои

Р.С.Европа - 28.01.2012

Бев еден од „армијата“ фанови кои тргнаа да ги бодрат нашите ракометари, опремен со знамиња, маици, шалови, пишува за РСЕ Дарко Давитковски - Претседател на Социјалдемократската младина на Македонија.

Ракометарите пристигнаа на плоштадот Македонија (фото)

Sky - 28.01.2012

За неколку минути нашите ракометари ќе пристигнат на плоштадот Македонија. Илјадници граѓани веќе го окупираа плоштадот се со цел да ги поздрават македонските ракометни херои.

ФФМ им го честиташе успехот на ракометарите

Sky - 28.01.2012

Фудбалската федерација на Македонија им го честиташе големиот успех што го постигнаа македонските ракометари за освоеното петто место на Европското првенство во ракомет кое се одржа во Србија и ...

Владата ќе ги награди ракометарите

Точка - 28.01.2012

Премиерот Никола Груевски најави дека на денешната владина седница ќе се одлучува за награда на нашите ракометари кои штотуку пристигнаа од Србија каде се играше Европското првенство на кое го ...

Бонус од 6.000 евра за ракометарите

Sky - 28.01.2012

Владата на Република Македонија, преку Агенцијата за млади и спорт ќе ги награди ракометарите за освоеното 5-то место на Европското првенство во ракомет во Србија со по 6.000 евра на секој во тимот.

Илјадници граѓани ги дочекаа ракометарите

Точка - 28.01.2012

Повеќе илјади граѓани на плоштадот “Македонија“ ги дочекаа ракометарите кои од Србија се вратија како петта европска ракометна сила.

Охридскиот градоначалник Петрески ги награди македонските ракометари

Sky - 28.01.2012

Градоначалникот на Охрид , Александар Петрески , хероите од македонската ракометна репрезентација, кои го освоија петтото место на европското првенство и обезбедија учество на олимписките игри , како ...

Сите на плоштад да ги дочекаме ракометарите!

Точка - 28.01.2012

Македонските ракометари, кои од Србија се враќаат како петта европска ракометна сила, свечено и како што прилега денеска ќе бидат дочекани во Скопје.

Иванов најави медали за заслуги за ракометарите

Н.Македонија - 28.01.2012

Награди од Владата и медали од претседателот Иванов ќе добијат ракометарите за освоеното петто место на Европското првенство во Србија Претседателот Иванов, кој ги пречека ракометарите на градскиот ...

По 6.000 евра награда за ракометарите

Н.Македонија - 28.01.2012

Владата ќе ги награди ракометарите со по 6.000 евра на секој учесник во тимот Дополнително, следните две години, тие ќе добиваат и по 27.000 денари месечно За освоеното петто место на Европското ...

За ракометарите бесплатен одмор во Охрид

Н.Македонија - 28.01.2012

Охридскиот градоначалник Александар Петрески ги награди македонските репрезентативци и нивните сопруги со седумдневен бесплатен одмор во Охрид Спортските репрезентативци секогаш доаѓале во Охрид за ...

Владата ќе ги награди ракометарите

Н.Македонија - 28.01.2012

Владата ќе ги награди ракометарите кои на Европското првенство во Србија се пласираа на 5. место и обезбедија директно учество на Летните олимписките игри во Лондон, најави премиерот Груевски денеска ...

Илјадници на студот ги дочекаа ракометарите

eReporter - 28.01.2012

Илјадници граѓани на главниот плоштад во Скопје ги пречекаа македонските ракометари, кои го освоија петотто место на Европското првенство во соседна Србија.

Уште еден инфаркт натпревар - Словенија падна - Македонија петта европска сила во ракомет!

Канал5 - 27.01.2012

Македонската ракометна репрезентација е петта европска сила. Кирил Лазаров е најдобар стрелец во историјата на континенталните собири.

Македонија- петта во Европа

Deutsche Welle - 27.01.2012

Ракометарите на Македонија ја совладаа Словенија со 28:27 и остварија историски успех освојувајќи го 5-то место на ЕП во Србија.Обезбеден и пласман за квалификациите за ЛОИ во Лондон.

Македонија петта во Европа, ќе игра на олимписките квалификации

24 Вести - 27.01.2012

Македонската ракометна репрезентација го освои петтото место на Европското првенство кое се одржува во Србија и со овој пласман си обезбеди учество во квалификациите за Олимписките игри во Лондон.

Голема победа на македонската ракометна репрезентација

24 Вести - 27.01.2012

И во овој натпревар покажавме дека вредиме, дека сме многу јаки и дека може да победуваме. Тежок и напорен натпревар, а во второто полувреме навистина до крајот беше како вистински трилер.

Македонија петта во Европа, ќе игра на олимписките квалификации

Дневник - 27.01.2012

Македонската ракометна репрезентација го освои петтото место на Европското првенство кое се одржува во Србија и со овој пласман си обезбеди учество во квалификациите за Олимписките игри во Лондон.

Иванов ќе ги одликува ракометарите

Макфакс - 27.01.2012

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов попладнево најави дека ќе ги одликува македонските ракометари со Медал за заслуги за Македонија за освоеното петто место на Европското првенство.

Видео: Како Груевски ја прослави победата на ракометарите?

Курир - 27.01.2012

Откако денес премиерот Груевски беше во посета на битолската болница и пушти во употреба спортска сала, не пропушти да седне во едно од локалните кафулиња за да го проследи натпреварот ...

Иванов ќе ги одликува ракометарите

Нетпрес - 27.01.2012

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов попладнево најави дека ќе ги одликува македонските ракометари со Медал за заслуги за Македонија за постигнатиот успех на Европскиот шампионат во Србија.

Ракометарите ќе добијат Медал за заслуги од Претседателот Иванов

Press24 - 27.01.2012

„Можеби не добија медал на Европското првенство во Србија, но затоа ќе добијат медал за заслуги за Македонија“ - рече Претседателот Иванов Претседателот Иванов ќе ги одликува ракометарите со Медал за ...

ВИДЕО: Еуфорија во Скопје - ракометарите ја израдуваа нацијата

Press24 - 27.01.2012

Дел од атмосферата на плоштадот Македонија по победата над ...

Стотици фанови ја прославија победата на ракометарите

Алфа - 27.01.2012

Развеани знамиња, ора и песни....македонските фанови ја прославија победата на ракометарите над репрезентацијата на Словенија и петтото место во Европа.

Македонија го слави историскиот успех на ракометарите !

МРТ - 27.01.2012

Историскиот успех на македонските ракометари уште еднаш потврди дека овие генерации Македонци се родени за победи. Освен тоа што го имаме петиот најдобар тим во Европа, од редовите на нашите ...

И ракометарите низ Триумфалната порта - пречек утре во 14 часот на плоштадот Македонија

Press24 - 27.01.2012

Според информациите, ракометарите треба да пристигнат на плоштадот Македонија околу 14 часот Ракометарите утре се враќаат во Македонија.

Дочекот на ракометарите е закажан за 14 часот на скопскиот плоштад

+инфо - 27.01.2012

Дочекот на македонската ракометна репрезентација по враќањето од Европското првенство во Србија е закажано за 14 часот на скопскиот плоштад Македонија. Освојувачите на 5.

Македонија утре ќе ги пречека ракометните херои

Курир - 27.01.2012

Агенцијата за млади и спорт ја информира јавноста дека утре ќе организира централна прослава и пречек на македонската ракометна репрезентација на плоштадот Македонија во Скопје.

Заслужија спектакуларен пречек: Ракометните херои утре околу 14 часот во Скопје

Екипа - 27.01.2012

Македонските ракометни херои утре околу 14 часот се очекува да пристигнат на плоштадот во Скопје и заслужија македонскиот народ да им приреди величенствен пречек.

Сите на славје на плоштад во 14 часот!

МКД - 27.01.2012

Македонските ракометари кои го остварија најголемиот успех во тој спорт освојувајќи го петтото место на Европското првенство во Србија, тргнаа од Белград кон Скопје со автобус, а во македонската ...

Голема манифестација за пречек на ракометарите утре на плоштадот Македонија

Press24 - 27.01.2012

Во 13:30 ракометарите ќе бидат пред трговскиот центар Бисер во населбата Аеродром. Од таму, ракометарите ќе се упатат на плоштадот Македонија за каде се најавува голема манифестација за нивниот ...

Србија преку Хрватите во финалето

Екипа - 27.01.2012

Домашната репрезентација на Србија е вториот финалист на Европското првенство во ракомет, откако вечерва во големата балканска битка ја совлада Хрватска so 26-22.

Хрватите изгореа во српскиот ракометен пекол

+инфо - 27.01.2012

Србија со 26-22 ја победи Хрватска во полуфиналето на Европското ракометно првенство. Домаќинот поддржан од 20.000 навивачи успеа да го совлада фаворизираниот и потрофеен противник и да се пласира во ...

Бесплатен превоз за 500 граѓани до Табановце за пречек на ракометарите

Press24 - 27.01.2012

ЈСП „Скопје“ од 12 до 16 часот ќе обезбеди и бесплатен превоз на сите линии кои водат кон централното градско подрачје Агенцијата за млади и спорт утре на плоштадот „Македонија“ во Скопје организра ...

Бесплатен превоз за 500 граѓани за пречек на ракометарите на Табановце

+инфо - 27.01.2012

Утре ЈСП „Скопје“ и Град Скопје ќе обезбедат бесплатен превоз за 500 граѓани со 10 автобуси, кои во 11:30 часот од пред спортскиот центар „Борис Трајковски“ ќе тргнат да ги пречекаат ракометарите на ...

Ракометните херои утре се враќаат во Македонија

Макфакс - 27.01.2012

Македонските ракометари, кои со победата над Словенија од 28:27, забележаа историски резултат, освојувајќи го петтото место на ЕП, во текот на утрешниот дел се враќаат во Македонија.

Ракометарите ќе добијат 10.000 евра бонус од државата

Сител - 27.01.2012

Македонските ракометни репрезентативци ќе добијат спортска стипендија од меѓународна категорија, информираат од Агенцијата за млади и спорт.

Ракометарите ќе добијат по 10.000 евра

Кирилица - 27.01.2012

Ракометните репрезентативци, кои денес против Словенија на Европското првенство ќе го играат натпреварот за петтото место и за пласман на квалификациониот турнир за ОИ во Лондон, ги исполнија ...

Македонија петта во Европа, ќе игра на олимписките квалификации

МРТ - 27.01.2012

Македонската ракометна репрезентација го освои петтото место на Европското првенство кое се одржува во Србија и со овој пласман си обезбеди учество во квалификациите за Олимписките игри во Лондон.

Македонија петта во Европа, ќе играме на олимписките квалификации

Press24 - 27.01.2012

Македонската ракометна репрезентација до петтото место на шампионатот кој завршува в недела, постигна скор од четири победи, еден нерешен резултат и два порази.

Словенците останаа без столбот на одбраната

Екипа - 27.01.2012

Стручниот штаб на словенечката репрезентација се соочува со сериозен проблем откако вчера остана без услугите на Метју Габер.

Добра вест за нас, лоша за Словенците

Курир - 27.01.2012

Матеј Габер, еден од најдобрите дефанзивци во тимот на Словенија, поради повреда нема да биде дел од тимот кој денеска ќе им се спротивстави на нашите ракометари.

Ракометарите против Словенија пишуваат историја

Макфакс - 27.01.2012

Македонската ракометна репрезентација, попладнево, ќе го одигра последниот натпревар на 10-то Европско првенство. Противник на Македонија, во борба за петтото место и пласман во квалификациите за ...

Ракометарите ќе добијат 10.000 евра бонус од државата

Press24 - 27.01.2012

Македонските ракометни репрезентативци ќе добијат спортска стипендија од меѓународна категорија, информираат од Агенцијата за млади и спорт Агенцијата за млади и спорт на секој ракометар ќе му додели ...

Дел од училиштата со скратени часови поради ракометот

Press24 - 27.01.2012

Според информациите до кои дојде Press24 првата смена на дел од скопските гимназии завршила во 10:30 минути, а втората смена ќе заврши пред 14 часот Дел од училиштата во земјава денеска ги скратија ...

Скратени часови поради ракометот

Курир - 27.01.2012

Со цел да им се овозможи на учениците да го гледаат ракометниот дуел Македонија-Словенија, дел од училиштат денеска ја одржаа наставата со скратени часови.

Училиштата денеска ги скратија часовите поради ракометот?

+инфо - 27.01.2012

Првата смена на дел од скопските средни училишта денеска завршила во 10.30 часот, а втората смена ќе заврши пред 14 часот, објави предмалку неофицијално порталот Пресс24.

Со последниот атом сила по петтото место

Курир - 27.01.2012

Денеска во 15.15 часот нашите најдобри ракометари играат со Словенија во средба која може да ни’ го донесе петтото место во Европа и пласман во квалификациите за ОИ во Лондон оваа година.

Скратени часови поради ракометот

Нетпрес - 27.01.2012

Дел од средните училишта во Скопје денеска имаат скратени часови поради ракометниот натпревар во кој Македонија ќе се бори за петто место на Европското првенство.

Барселона и Атлетико Мадрид со најмногу ракометари на ЕП

МКД - 27.01.2012

Шпанските ракометни гиганти Барселона и Атлетико Мадрид имаа најголем број свои претставници на Европското првенство (ЕП) во Србија – по шест. На овој список меѓу ракометарите на Атлетико М.

Македонија петта европска ракометна сила

Нетпрес - 27.01.2012

Со резултат од 28: 27 македонските ракометари ги совладаа словенечките репрезентативци со што го освоија петтото место на Европското првенство во Србија.

Македонија е петта на Европското првенство во Србија

+инфо - 27.01.2012

Македонската ракометна репрезентација го освои петтото место на Европското првенство во Србија откако со 28-27 ја победи Словенија.

Иванов ќе ги одликува ракометарите

Кајгана - 27.01.2012

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов попладнево најави дека ќе ги одликува македонските ракометари со Медал за заслуги за Македонија за освоеното петто место на Европското првенство.

Свечен пречек на ракометарите на плоштад Македонија

Нетпрес - 27.01.2012

Македонските ракометари, кои денеска го освоија петтото место на Европското првненство во Србија и со тоа обезбедија учество во квалификациите на Олимписките игри во Лондон, утре свечено ќе бидат ...

Дочек на ракометарите во Македонија

МРТ - 27.01.2012

Агенцијата за млади и спорт ја информира јавноста дека утре (сабота, 28 јануари 2012 година) ќе организира централна прослава и пречек на македонската ракометна репрезентација на плоштадот Македонија ...

Македонските ракометари се петти во Европа

Макфакс - 27.01.2012

Ракометната репрезентација на Македонија, го освои петтото место на 10-Европско првенство, чиј домаќин е Србија. Во борба за петтата позиција на континеталното првенство Македонија ја победи ...

Иванов: Ракометарите ќе добијат медал за заслуги

Екипа - 27.01.2012

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, победата над Словенија ја прослави на плоштадот и преку „Сител“ најави дека ракометарите ќе добијат медал за заслуги за Македонија.

Македонија петта ракометна сила во Европа (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 27.01.2012

Македонија е петта ракометна сила во Европа. Ракометниот сон за Олимпијада е остварен. Македонија ја победи Словенија со 28-27 во нов трилер-меч и си обезбеди пласман во квалификациите за ЛОИ во ...

Македонија петта во Европа

Алфа - 27.01.2012

Со победата против Словенија од 28:27, македонската ракометна репрезентација на Европското првенство во Србија го освои петтото место и обезбеди пласман во квалификациите за настап на Олимписките ...

Србија преку Хрватите во финалето

Сител - 27.01.2012

Домашната репрезентација на Србија е вториот финалист на Европското првенство во ракомет, откако вечерва во големата балканска битка ја совлада Хрватска so 26-22.

Ракометарите ќе добијат медал за заслуги

Курир - 27.01.2012

Претседателот Ѓорѓе Иванов најави дека ракометарите исто како и кошаркарите ќе добијат медал за заслуги, откако го освоија петтото место на Европското првенство во Србија и ќе учествуваат на ...

Утре ракометарите ќе поминат низ триумфалната капија

Sky - 27.01.2012

Утре ракометарите, најпрво ќе бидат дочекани на Табановце, а потоа ќе поминат низ триумфалната капија - а настанот ќе се емитува во живо на една владина телевизија.

Скратени часови поради ракометот

Точка - 27.01.2012

Дел од средните училишта во Скопје денеска имаат скратени часови поради ракометниот натпревар на кој Македонија ќе се бори за петто место на Европското првенство.

Македонските ракометари постигнаа голема победа која ги искачи на 5-то место во Европа

Sky - 27.01.2012

Македонските ракометари на петото место на европското првенсто во ракомет. Совладана репрезнтацијата на Словенија во еден доста тежок и драматичен финиш.

Скратени часови за учениците да го гледаат дуелот Македонија-Словенија

Sky - 27.01.2012

Дел од училиштата донесоа одлука првата смена да биде од 11 часот додека пак втората смена да заврши пред 15 часот за да можат учениците да го проследат ракометниот натпревар за петто место помеѓу ...

Се ближи завршницата на Европското првенство во ракомет

Sky - 27.01.2012

Како што се ближи завршницата на Европското првенство така растат и апетитите околу распоределбата на медалите, на репрезентациите кои се најдоа во самата завршница, но пред да започнат полуфиналните ...

Повредениот Словенски ракометар Габер шанса за нашите ракометари за триумф

Sky - 27.01.2012

Еден од најдобрите ракометари во селекцијата на Словенија, одбранбениот играч Матеја Габер поради повреда нема да биде присутен на паркетот на денешниот натпревар.

Секој ракометар од нашата репрезентација ќе освои по 10 000 евра

Sky - 27.01.2012

Според информациите од Агенцијата за млади и спорт Македонските ракометари ќе добијат спортска стипнедија од 10 000 евра за секој ракометар.

Македонија 5. европска ракометна сила

Точка - 27.01.2012

Македонската ракометна репрезентација со 28:27 славеше над Словенија и со тоа го обезбеди 5. место на Европското првенство во ракомет и пат на квалификациите за Олимпискиот турнир во Лондон.

Македонија-Словенија 16-12 полувреме

Sky - 27.01.2012

По почетното водство на Словенските ракометари со 2-0 македонските ракометари ја превзедоа иницијативата и со одличните одбрани на Борко Ристовски од кои две одбрани на пенали Македонија заминува на ...

Ракометарите ќе добијат 10.000 евра

Вечер Прес - 27.01.2012

Агенцијата за млади и спорт ќе потпише договор за стипендирање со ракометарите од меѓународна категорија. Ова значи дека во наредните две години тие ќе примаат стипендија во висина на 1/3 од ...

Македонија петта на ЕП во ракомет

Н.Македонија - 27.01.2012

Нашата репрезентација ја победи Словенија со резултат 28:27 во уште една драматична завршница во натпреварот за петто место.

Успехот создава глад за победи

Н.Македонија - 27.01.2012

Спортистите и навивачите го сменија начинот на размислување со последните успеси и повеќе не се задоволуваат само со учество, туку бараат победа на секој меч Добрите резултати на ракометарите и ...

Пречек за ракометарите на плоштад Македонија

Н.Македонија - 27.01.2012

Агенцијата за млади и спорт ја информира јавноста дека утре ќе организира централна прослава и пречек на македонската ракометна репрезентација на плоштадот Македонија во Скопје.

Македонската ракометна генерација пишува нова историја!

Канал5 - 26.01.2012

Се она за што тагуваше нацијата, сите неискористени можности за победи против пореномирани и фаворизирани селекции со конечниот епилог по главната групна фаза и пласманот пред големата Германија на ...

Заедно со ракометарите – пред и по натпреварот со Србија!

Канал5 - 26.01.2012

Вистински зимски ден. Снег и ниски температури. Така навидум изгледаше Белград вчера. Но, сепак ни тоа не беше пречка македонските навивачи уште од утринските часови да го обојат центарот на српската ...

Не пропуштив меч на ракометарите на ЕП

Утрински - 26.01.2012

Драган Канатларовски - фудбалски тренер и поранешен селектор на Македонија - Секако. Впрочем, не познавам некој што не гледа ракомет овие денови. Сите зборуваат за тоа.

Време на нови ракометни херои

Дневник - 26.01.2012

Дојде крајот на „триколорите“, а меѓу разочарувањата на првенството се и Унгарија, Исланд и Шведска, додека Словенија, Србија и Македонија го враќаат балканскиот ракомет во врвот Ако пред почетокот ...

Ракометарите ќе добијат по 10.000 евра

Макфакс - 26.01.2012

Ракометните репрезентативци, кои утре против Словенија на Европското првенство ќе го играат натпреварот за петтото место и за пласман на квалификациониот турнир за ОИ во Лондон, ги исполнија ...

Мојсоски: По Данска сакав да се откажам од ракометот

СуперСпорт - 26.01.2012

Наумче Мојсовски жали што Македонија не е во полуфинале. „Во ниту една минута од ова првенство не се предадовме. Макотрпно е ова, седум меча во низа.

Триумфот над Србија на секој ракометар ќе му донесе 10.000 евра

МКД - 26.01.2012

Вчерашниот триумф над Србија и пласманот на најмалку шестото место на Европското првенство (СП), чиј домаќин е нашиот последен ривал, на секој од ракометните репрезентативци на Македонија ќе му ...

Награда од 10 илјади евра за секој ракометар

+инфо - 26.01.2012

По извојуваната синоќешна победа над домаќинот на ЕП, селекцијата на Србија, со која се пласираа на најмалку 6. место во Европа, ракометните репрезентативци ги исполнија критериумите да добијат ...

Владата ги заборави ракометарите?

МКД - 26.01.2012

Добрите игри, борбеноста, пожртвуваноста, играњето со скршени носеви и со еден куп други повреди од страна на ракометните репрезентативци на Македонија анимираа огромен број Македонци, кои не жалеа ...

Мојсоски: Сакав да се откажам од ракомет после Данска, но сега сум среќен

МКД - 26.01.2012

Недостасуваа головите на Наумче Мојсоски на мечот со Србија се до завршните пет минути, кога храбриот среден бек, кој игра и повреден од дуелот со Данска, ја погоди српската мрежа за предност од два ...

По 10 илјади евра за секој ракометар

Курир - 26.01.2012

Македонските ракометни репрезентативци ќе добијат спортска стипендија од меѓународна категорија, информираат за Курир од Агенцијата за млади и спорт (АМС).

Српската војска ги чува Хрватите во Белград

Екипа - 26.01.2012

Хрватската ракометна репрезентација денеска од Нови Сад пристигна во Белград, каде што утре против домаќинот Србија ќе го одигра полуфиналниот натпревар на Европското Првенство.

РАКОМЕТ: 10.000 Македонци против 10.000 Срби

Вест - 25.01.2012

Специјално од Белград, Горан Конев - Една луда комбинација кажува дека Македонија се уште има шанси да стигне до полуфиналето на Европското првенство во Србија.

„Фалангата“ ги скроти „Орлите“ и потврди дека е ракометна велесила

Канал5 - 25.01.2012

Македонската ракометна репрезентација со победа над досега непоразениот домаќин го запечати извонредниот настап на Европското првенство, по што сонот за учество на Олимпијада не бил никогаш поблиску.

Ракометарите ќе играат за 5 место во Европа

+инфо - 25.01.2012

Македонија со 22-19 ја победи Србија во последното коло од главната фаза во групата 1 на Европското првенство. Ракометарите со овој триумф го осовија третото место во групата и в петок во 15.15 часот ...

Стружани горди на своите ракометари, најавуваат голем дочек

Inpress - 25.01.2012

Струга, 25. јануари 2012 (ИНПРЕС) Стружани најавуваат голем дочек за ракометните јунаци кои потекнуваат од овој град - Наумче Мојсоски, Велко Маркоски, Ацо Јоноски и Златко Мојсоски.

Мојсоски: Одиме на победа!

Курир - 25.01.2012

На само неколку часа пред очекуваниот натпревар меѓу Македонија и Србија на европското првенство во ракомет, позитивна атмосфера во нашиот тим.

Македонија-Србија 11:10 (полувреме)

Макфакс - 25.01.2012

Ракометната репрезентација на Македонија, во последниот натпревар, во четвртфиналната Група 1, на Европското првенство, води против домаќинот Србија со 11:10.

Македонија Србија 11:10 на полувреме

Sky - 25.01.2012

Македонските ракометари против селекцијата на Србија изиграа одлично прво полувреме. Резултатот на крајот на полувремето 11:10 во полза на Македонија.

Голема победа на нашите ракометари совладана Србија

Sky - 25.01.2012

Македонските ракометари во драматичен финиш издвојуваа победа над репрезентацијата на домаќинот Србија. Конечниот резултат 19:22 во полза на Македонија.

И во дијаспората емотивно се навива

Н.Македонија - 25.01.2012

Најголемиот проблем со кој се соочуваат нашинците во соседните земји е слабата, речиси никаква, телевизиска покриеност на натпреварите Македонците во соседните држави со голем интерес и со емоции ги ...

Карабатиќ: Со Лазаров би биле одличен тим

Дневник - 24.01.2012

Никола Карабатиќ, еден од најдобрите светски ракометари последниве години, ја пофали играта на нашиот ракометен тим. Вели дека Кире Лазаров заслужува да биде најдобар стрелец на првенството .

Успеси се градат со тимски дух

Дневник - 24.01.2012

Kај нас е изразено чувство дека играме за државниот тим, за народот, за навивачите, постојано сме заедно, секој со секого живееме, не се групираме.

ВИДЕО: Претседателот Иванов и ракометарите ја слават победата против Полска

Press24 - 24.01.2012

„Македонија навива за вас“ ечи од грлата на Претседателот Иванов и ракометарите во фан зоната по вчерашнта победа над ...

Видео: Иванов му подари дрес и шал на Тадиќ

Таратур - 24.01.2012

Претседателот Ѓорге Иванов вчера пред натпреварот на македонската ракометна репрезентација со Полска се сретна со претседателот на Србија Борис Тадиќ.

Победа на македонските ракометари

Inpress - 24.01.2012

Белград, 24. јануари 2012 (ИНПРЕС) Македонските ракометари вчера ја забележа првата победа во четвртфиналната Група 1 на ЕП.

ВИДЕО: Иванов му подари дрес и шал на Тадиќ

Нетпрес - 24.01.2012

Претседателот Ѓорге Иванов вчера пред натпреварот на македонската ракометна репрезентација со Полска се сретна со претседателот на Србија Борис Тадиќ.

Македонски дрес за Тадиќ

Курир - 24.01.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, кој вчера отпатува во Белград да го проследи ракометниот натпревар меѓу репрезентациите на Македонија и Полска, оствари работна средба со српскиот ...

Забрзано интегрирање на регионот во ЕУ

Вечер Прес - 24.01.2012

Приоритетно посветување на економијата и енергетските и инфраструктурните поврзувања била главна тема на средбата меѓу претседателите Ѓорге Иванов и Борис Тадиќ.

ВИДЕО: Иванов му подари дрес и шал на Тадиќ

Точка - 24.01.2012

Претседателот Ѓорге Иванов вчера пред натпреварот на македонската ракометна репрезентација со Полска се сретна со претседателот на Србија Борис Тадиќ.

Претседателот Иванов ќе ги бодри нашите ракометари против Полска

Утрински - 23.01.2012

Претседателот Ѓорге Иванов попладнево заминува за Белград за да го следи ракометниот натпревар меѓу Македонија и Полска во рамки на Европското првенство .

Тие се македонска гордост

Дневник - 23.01.2012

Еве и Европското првенство во ракомет, што деновиве се одржува во Србија, ги потврдува моќта и сите можни и неможни слабости на балканската алхемија.

Силен е тимскиот во нашата ракометна репрезентација

Дневник - 23.01.2012

За неколку часа (16.20) во Белградска Арена ќе почне натпреварот во кој нашата ракометна репрезентација ќе се соочи со репрезентацијата на Полска на ЕП во Ракомет .

Претседателот Иванов ќе навива во Белградска арена

Дневник - 23.01.2012

Претседателот Ѓорге Иванов попладнево заминува за Белград за да го следи ракометниот натпревар меѓу Македонија и Полска во рамки на Европското првенство.

Само со победа остануваме во трка!

Канал5 - 23.01.2012

Единствен проблем за селекторот Шундовски е повреденото колено на Наумче Мојсоски,повредата која го оддалечи Мојсоски од последниот тренинг, но предводникот на црвено жолтите е убеден дека ...

Претседателот Иванов лично ќе ги бодри ракометарите во Белград

Канал5 - 23.01.2012

Сакаме таму на лице место да ги бодриме нашите спортисти кои ни покажуваат дека само преку успеси можеме да се обединуваме и сплотуваме. Очекувам позитивен резултат.

(РАКОМЕТ ПОЛУВРЕМЕ) Македонија - Полска: 18:12

Дневник - 23.01.2012

Македонската ракометна репрезентација игра одлично во првото полувреме против Полска и има убедливо водство од шест гола разлика.

Наумче Мојсоски - одличен ракометар, но и пејач !

Канал5 - 23.01.2012

Одличен на терен, но и снаодлив пред микрофон. Пријателите на Наумче, но и други Стружани кои неколку пати се нашле во негово друштво биле сведоци на одличните вокални способности на нашиот ...

Мојсоски: Еден од најсреќните денови во мојот живот

Вест - 23.01.2012

Уште еднаш, најдобрите македонски ракометари покажаа дека никогаш не треба да се отпишуваат. „Дента кога онака трагично загубивме од Данска ми беше најтешко во животот, а ова денеска ми е еден од ...

Втора победа за Македонија на ракометното Европско првенство

24 Вести - 23.01.2012

На натпреварот со кој беше отворено 2.коло од Европското првенство во ракомет, попладнево во Белград Македонија ја победи Полска со 27:25.

Иванов во Белград ќе го следи ракометниот натпревар Македонија-Полска

24 Вести - 23.01.2012

Претседателот Ѓорге Иванов попладнево заминува за Белград за да го следи ракометниот натпревар меѓу Македонија и Полска во рамки на Европското првенство.

Претседателот Иванов во Белград ќе ги бодри ракометарите

Сител - 23.01.2012

Претседателот Ѓорге Иванов попладнево заминува за Белград за да го следи ракометниот натпревар меѓу Македонија и Полска во рамки на Европското првенство.

Втора победа за Македонија на ракометното Европско првенство

Press24 - 23.01.2012

На натпреварот со кој беше отворено 2.коло од Европското првенство во ракомет, попладнево во Белград Македонија ја победи Полска со 27:25 Со оваа победа, избраниците на Ѕвонко Шундовски останаа во ...

Претседателот Иванов во Белград ќе ги бодри ракометарите

Кајгана - 23.01.2012

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во Белград ќе им даде поддршка на македонските ракометари во дуелот со Полска на Европското ракометно првенство. „Очекувам позитивен резултат.

Иванов ги посети играчите, а потоа бучно навиваше за нив (ФОТО)

МКД - 23.01.2012

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов ги посети играчите во соблекувалната пред дуелот со Полска во „Белградска Арена“ и им посака среќа за дуелот.

Мојсоски ќе игра и повреден

МКД - 23.01.2012

Средниот бек на македонската репрезентација, Наумче Мојсоски, нема да ја пропушти шансата да го одигра дуелот со Полска, попладнево од 16.15 часот, без оглед што има повреда на коленото и што не ...

Иванов со синот на натпреварот Македонија - Полска

Нетпрес - 23.01.2012

Претседателот Ѓорге Иванов денеска беше меѓу илјадната публика во белградска “Арена“ зад да и’ даде поддршка на македонската ракометна репрезентација при остварувањето на денешната победа над Полска ...

Втора победа за Македонија на ракометното Европско првенство

МРТ - 23.01.2012

На натпреварот со кој беше отворено 2.коло од Европското првенство во ракомет, попладнево во Белград Македонија ја победи Полска со 27:25.

Фото: Претседателот Иванов во соблекувалната со нашите ракометари

Press24 - 23.01.2012

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов ги посети играчите во соблекувалната пред дуелот со Полска во „Белградска Арена“ и им посака среќа за ...

Мојсоски: По Данска ми беше најтешко во животот, но денес сум многу среќен!

+инфо - 23.01.2012

Заменик капитенот на македонската ракометна репрезентација Наумче Мојсоски изјави дека е пресреќен по оваа многу значајна победа против Полска.

ФОТО: Како навиваше Иванов?

Курир - 23.01.2012

Шефот на државата Ѓорге Иванов пред дуелот со Полска ги посети македонските ракометари во соблекувалната за да им посака среќа.

Фото: Претседателот носи среќа...

Екипа - 23.01.2012

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, заедно со неговиот син Иван денеска беше на трибините во белградска „Арена“ и ги бодреше нашите најдобри ракометари.

Иако повреден, Мојсоски игра против Полска

+инфо - 23.01.2012

Македонскиот ракометен ас Наумче Мојсоски и покрај повредата и болките кои ги чувствува во коленото, сепак ќе настапи на денешниот клучен дуел против Полска од 2. коло во групата И на ЕП во Србија.

Иванов со поддршка за ракометарите

Алфа - 23.01.2012

Денешниот настап на ракометната репрезентација на Македонија во Белградската Арена го следеше и претседателот Ѓорѓе Иванов.

Средба Иванов-Тадиќ во Белград

Сител - 23.01.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, кој денеска отпатува во Белград да го проследи ракометниот натпревар меѓу репрезентациите на Македонија и Полска, оствари работна средба со ...

Иванов му подари македонски дрес на српскиот претседател Тадиќ

МРТ - 23.01.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов, денеска разговараше со претседателот на Србија, Борис Тадиќ околу билатералните односи на двете земји.

Тадиќ доби македонски дрес

Кирилица - 23.01.2012

Македонскиот шеф на државата, Ѓорге Иванов, денес оствари средба со својот колега, а како спомен од Македонската фаланга му подари дрес на македонската ракометна репрезентација Српскиот претседател ...

Претседателот ќе ги бодри ракометарите

Курир - 23.01.2012

Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, вечерва од Белград ќе им даде поддршка на нашите ракометари во дуелот со полската репрезентација.

И претседателот Иванов денеска дел од „македонската фаланга“ во Белград

+инфо - 23.01.2012

Претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов денеска во 16.20 часот ќе биде во Белград и во „Белградска арена“ ќе им даде поддршка на нашите ракометари во дуелот со полската репрезентација, објави ...

Иванов од трибините ќе ги бодри ракометарите

Нетпрес - 23.01.2012

Претседателот Ѓорѓе Иванов директно од трибините во Белградската арена ќе ги бодри нашите ракометари во натпреварот со Полска во 16,15 часот.

Претседателот Иванов во Белград ќе ги бодри ракометарите

Макфакс - 23.01.2012

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во Белград ќе им даде поддршка на македонските ракометари во дуелот со Полска на Европското ракометно првенство. „Очекувам позитивен резултат.

Иванов ќе ги бодри ракометарите во „Арена“

МКД - 23.01.2012

Македонските ракометни репрезентативци на денешниот меч против Полска на Европското првенство (ЕП) во Србија ќе ја имаат и поддршката на претседателот Ѓорге Иванов, кој веќе е заминат за Белград.

Претседателот Иванов со синот во Белград по победа над Полска

Кирилица - 23.01.2012

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во Белград ќе им даде поддршка на македонските ракометари во дуелот со Полска на Европското ракометно првенство. „Очекувам позитивен резултат.

Претседателот Иванов во живо ќе ги бодри ракометарите на денешниот меч со Полска

Екипа - 23.01.2012

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, попладнево ќе се најде на трибините во белградска „Арена“ и ќе ги бодри нашите ракометари на средбата со Полска.

Карабатиќ го боли уво за ракометот

Вечер Прес - 23.01.2012

Никола воопшто не мисли на ракометот. Во главата повеќе му е приватниот бизнис надвор од спортот, бели поранешниот селектор на Франција, Даниел Константини Најголемиот фаворит за освојување на ...

Иванов ги бодри ракометарите!

Вечер Прес - 23.01.2012

Претседателот Горги Иванов замина во Белград за да ги бодри македонските ракометари. Иванов за Белград на натпреварот Македонија - Полска замина во друство на својот син и на директорот на Алкалоид, ...

Претседателот Иванов заедно со својот син ќе ги бодри Македонските ракометари во дуелот со Полска

Sky - 23.01.2012

Денеска во Белград Македонските ракометари во дуелот со Полска на Европското ракометно првенство ќе добијат подршка и од Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов. "Очекувам позитивен резултат.

Иванов на српскиот претседател Тадиќ му подари македонски дрес

Sky - 23.01.2012

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, кој денеска отпатува во Белград да го проследи ракометниот натпревар меѓу репрезентациите на Македонија и Полска, оствари работна средба со ...

Иванов од трибините ќе ги бодри ракометарите

Точка - 23.01.2012

Претседателот Ѓорѓе Иванов директно од трибините во Белградската арена ќе ги бодри нашите ракометари во натпреварот со Полска во 16,15 часот.

Голема победа на нашите ракометари

Sky - 23.01.2012

Македонските ракометари издвојуваа голема победа против селекцијата на Полска. Крајниот резултат на натпреварот беше 25:27 во корист на нашите ракометари.

Македонските ракометари одиграа одлично прво полувреме против селекцијата на Полска

Sky - 23.01.2012

Македонските ракометари одиграа одлично прво полувреме против селекцијата на Полска. Полувремето заврши со резултат од 12:18 во полза на Македонските ракометари.

Тешко е, но се најавува игра на високо ниво и против Полска

Н.Македонија - 23.01.2012

Нема да одиме со главата долу Наумче Мојсоски Македонските репрезентативци по (не)проспиената ноќ на вчерашниот тренинг дојдоа со уште свежите впечатоци по драматичниот пораз од Данска.

Акцент: Проклетството на последната секунда

Н.Македонија - 23.01.2012

Како да сме проколнати, рече Стојанче Стоилов, барајќи причина за неверојатниот пораз (32-33) од селекцијата на Данска, додека капитенот Кирил Лазаров се прашуваше кому ли му згрешиле македонските ...