TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Реакции од Брисел за Извештајот за напредок на Македонија

Глас на Америка - 10.10.2014

Забелешките за државата изнесени во документот биле очекувани „Она што го соопшти комесарот Штефан Филе е аларм дека состојбите мора да се менуваат за ЕК да не дојде во позиција да мора да ја одземе ...

Реакции од Брисел за Извештајот за напредок на Македонија

Либертас - 10.10.2014

– Она што го соопшти комесарот Штефан Филе е аларм дека состојбите мора да се менуваат за ЕК да не дојде во позиција да мора да ја одземе препораката – изјави портпаролот на ЕК, Петар Стано кој ...

Ќе мораме сами

Нова ТВ - 09.10.2014

Политичкиот дијалог, независноста на судството и на медиумите како и решавањето на спорот со името се обврска на Македонија и обврска која земјата треба да има политичка волја да ја реши.

Реакции од Македонија на извештајот на ЕК

Глас на Америка - 09.10.2014

Премиерот Груевски и претседателот Иванов се задоволни, а опозицијата бара одговорност за европските критики „Овој извештај е најдобар доказ за тоа дека ние и покрај билатералниот спор со Грција и ...

АНАЛИЗА на ЕПИ: Препорака со чекор наназад

Нова ТВ - 09.10.2014

Ден по објавување на Извештајот за напредок Институтот за европски политики објави исцрпна анализа за наодите во овој документ на ЕК. Заклучоците на овогодинешниов Извештај на Европската комисија за ...

Димова: Опасно е однесувањето на Груевски и ВМРО ДПМНЕ

Локално - 09.10.2014

Опасно е однесувањето на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ за пораките во Извештајот на ЕК. Груевски се прави дека не му е јасно. Јасни и недвомислени се пораките во Извештајот на Европската комисија со ...

Експерти: Пораките од извештајот треба сериозно да се сфатат

Алфа - 09.10.2014

Документот кој вчера го испорача Брисел не беше изненадување. Повторувањето на препораката беше очекувано, а нотираните забелешки веќе видени во претходните извештаи.

ВИДЕО Димова: ЕК прецизно ги кажа катастрофалните владини политики, Груевски се прави недоветен

+инфо - 09.10.2014

Груевски се прави дека не му е јасно, иако пораките во Извештајот на Европската комисија (ЕК)со посочена одговорност кон врвот на власта се јасни и недвосмислени, порача Лидија Димова, претседателка ...

(ВИДЕО) Димова: Опасно е однесувањето на Груевски

А1 On - 09.10.2014

Опасно е однесувањето на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ за пораките во Извештајот на ЕК. Груевски се прави дека не му е јасно. Јасни и недвомислени се пораките во Извештајот на Европската комисија со ...

(ВИДЕО) Димова: Опасно е однесувањето на Груевски за пораките во Извештајот на ЕК

Либертас - 09.10.2014

Прес конференција на Лидија Димова, претседателка на Комисијата за европски прашања на СДСМ: Опасно е однесувањето на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ за пораките во Извештајот на ЕК.

ВИДЕО Димова: Опасно е однесувањето на Груевски

Sky - 09.10.2014

Опасно е однесувањето на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ за пораките во Извештајот на ЕК. Груевски се прави дека не му е јасно. Јасни и недвомислени се пораките во Извештајот на Европската комисија со ...

СДСМ: Опасно е однесувањето на Груевски и ВМРО-ДПМНЕ за пораките од Извештајот на ЕК

Макфакс - 09.10.2014

Јасни и недвомислени се пораките во Извештајот на Европската комисија со посочена одговорност кон врвот на власта и прецизно се констатирани катастрофалните владини политики, велат од СДСМ.

Европската комисија ги објави извештаите за напредокот на земјите од Западен Балкан

24 Вести - 08.10.2014

Европската комисија денеска ги објави извештаите за напредокот на државите од Западен Балкан на патот во приближувањето кон Европската унија. Во извештајот за Албанија се посочува дека земјата ...

Европска комисија за Балканот: Корупцијата, реформите во судството и медиумите главни забелешки

24 Вести - 08.10.2014

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе ги презентираше Стратегијата за проширување и извештајот за напредокот и на останатите земји од регионот. Корупцијата и ограничувањето на слободата на ...

Европската комисија со шеста препорака за преговори со Македонија

Вест - 08.10.2014

Европската комисија денеска и официјално даде шеста последователна препорака за Република Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија.

ЕК: Европската перспектива на Македонија е на тенок мраз без реформи

Нова ТВ - 08.10.2014

Ако Македонија сака да ја задржи својата европска перспектива ќе мора да се посвети на реформите, ова е пораката која денеска ја испрати еврокомесарот за проширување Штефан Фуле пред членовите на ...

Извештајот: Владата да обезбеди можност за демократска функција на опозицијата

Нова ТВ - 08.10.2014

„Процесот на пристапување на поранешната Југословенска Република Македонија е во ќор-сокак“, заклучува Европската комисија (ЕК) во својот обемен извештај за нашата земја и уште еднаш ја повторувува ...

Препорака за македонија на стаклени нозе

Телма - 08.10.2014

На необичен, но доволно сликовит начин, Еврокомесарот за проширување Штефан Фуле ја почна презентацијата на извештајот за Македонија, последна во неговиот мандат.

Шеста препорака и прва јавна опомена дека таа може да се загуби

Нова ТВ - 08.10.2014

Комесарот за проширување ја опиша денес приказната за проширувањето која тој се обиде да ја гради во текот на пет години за време на својот мандат. Денес во Европската комисија видео техниката му ...

Нов извештај на ЕК - Македонија ни напред ни назад

Утрински - 08.10.2014

Препораката остана, иако нејзината постоење веќе не е никаков реален показател за напредокот на нашата земја кон ЕУ Евроинтеграцијата на Македонија е во ќор-сокак - е клучната порака во извештајот на ...

Извештај на ЕК за прогресот на земјите кандидати

Р.С.Европа - 08.10.2014

Европската комисија денеска ќе го објави годишниот извештај за напредокот на земјите кои бараат членство во Европската унија. Станува збор за Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Србија, Црна ...

Шести „стент“ од Брисел за излез од македонската стагнација

Deutsche Welle - 08.10.2014

Квалификациите во најновиот Извештај на ЕК се најсериозни досега откако се објавуваат извештаите за Процесот на стабилизација и асоцијација за Република Македонија, од 2003 година, велат експерти Без ...

ЕК ќе ги објави извештаите за напредок, Македонија очекува позитивна препорака

Кајгана - 08.10.2014

Македонија продолжува соодветно да ги исполнува политичките критериуми, го заврши најголемиот дел од реформите во однос на правосудниот систем и на јавната администрација и има направено прогрес ...

И официјално: ЕК ја даде шестата препорака за преговори со Македонија, името останува да биде „од суштинско значење“

МКД - 08.10.2014

Европската комисија денеска ја даде шестата последователна препорака за Република Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската Унија, јави дописникот на МИА од Брисел.

ЕУ, остана препораката, но и критиките

Алсат-М - 08.10.2014

Процесот на зачленување на Македонија во ЕУ е во ќор-сокак. Земјата не успеа да ги исполни главните реформи. Од друга страна, ситуацијата со слободата на медиумите и независното судство е уште повеќе ...

ЕК бара политички дијалог во Парламентот

Алфа - 08.10.2014

Отсуството на политички дијалог и бојкотот на Парламентот се главните работи кои тежат во последниот Извештај од ЕК за напредокот на земјава. Забелешките кои овој пат ги има Брисел се речиси ...

ЕК со шеста препорака за преговори со Македонија

Идивиди - 08.10.2014

Брисел, 8 октомври 2014 (МИА) - Европската комисија денеска и официјално даде шеста последователна препорака за Република Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, јави ...

Европската комисија ги објави извештаите за напредокот на земјите од Западен Балкан

Идивиди - 08.10.2014

Брисел, 8 октомври 2014 (МИА) - Европската комисија денеска ги објави извештаите за напредокот на државите од Западен Балкан на патот во приближувањето кон Европската унија.

ЕК ја повтори препораката за Македонија, но со јасна порака и до власта и до опозицијата

Алфа - 08.10.2014

Македонија по шести пат од европската комисија доби препорака за старт на преговри за членство во ЕУ, при што се изразува жалење дека во изминатата година е направено назадување во политичките ...

ЕК ќе ги објави прогрес-извештаите, Македонија очекува позитивна препорака

Тера - 08.10.2014

Македонија продолжува соодветно да ги исполнува политичките критериуми, го заврши најголемиот дел од реформите во однос на правосудниот систем и на јавната администрација и има направено прогрес ...

ЕК: Корупцијата и притисокот врз медиумите- проблем на Балканот

Тера - 08.10.2014

Корупцијата и ограничувањето на медиумската слобода, им ги попречуваат напорите на Црна Гора и Србија на патот кон членство во Европската Унија, оценува Европската Комисија (ЕК) во годинешниот ...

Власта и опозицијата да обезбедат политички дијалог

Тера - 08.10.2014

Европската комисија во извештајот за напредокот за нашата земја уште еднаш ја задржува препораката за почеток на преговори за членство, но овој пат со условеност од напредок во реформите.

Македонија ќе добие препорака за почеток на преговори, но извештајот нотира низа назадувања

Фама - 08.10.2014

Комесарот за проширување на Европската унија, Штефан Филе, денеска, точно на пладне во Европскиот парламент во Брисел официјално ќе ги објави прогрес-извештаите за напредокот во евроинтеграциите на ...

Македонија ќе добие препорака за почеток на преговори, но извештајот нотира низа назадувања

24Струмица - 08.10.2014

Комесарот за проширување на Европската унија, Штефан Филе, денеска, точно на пладне во Европскиот парламент во Брисел официјално ќе ги објави прогрес-извештаите за напредокот во евроинтеграциите на ...

ЕК даде шеста препорака за преговори со Македонија

NewTime - 08.10.2014

Европската комисија денеска и официјално даде шеста последователна препорака за Република Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, јави дописникот на МИА од Брисел.

Македонија ја доби шестата препорака: Еве го извештајот

МК News - 08.10.2014

Еврокомисијата, шеста година по ред препорачува дека треба да започнат преговорите за членство, но жали за превземените чекори наназад во изминатата година, се вели во новата препорака за Македонија..

ЕК со шеста препорака за преговори со Македонија

Точка - 08.10.2014

Европската комисија денеска и официјално даде шеста последователна препорака за Република Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, јави дописникот на МИА од Брисел.

ЕК со препорака за преговори со Македонија , но и со забелешки за назадување

Н.Македонија - 08.10.2014

Европската комисија денеска и официјално даде шеста последователна препорака за Република Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, јави дописникот на МИА од Брисел ...

ЕК: Корупцијата и притисокот врз медиумите- проблем на Балканот

Точка - 08.10.2014

Корупцијата и ограничувањето на медиумската слобода, им ги попречуваат напорите на Црна Гора и Србија на патот кон членство во Европската Унија, оценува Европската Комисија (ЕК) во годинешниот ...

ЕК со шеста препорака за преговори со Македонија (опширно)

Канал5 - 08.10.2014

Европската комисија денеска и официјално даде шеста последователна препорака за Република Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија.

Србија и Албанија пофалени во извештаите на Европската комисија за напредокот

+инфо - 08.10.2014

Во извештајот за напредокот на Албанија во приближувањето кон Европската унија којшто Европската комисија (ЕК) го објави денеска, се посочува дека земјата постигнала напредок во приближувањето кон ...

Препораката останува, пораз за оние кои беа против неа

Курир - 08.10.2014

Европската комисија денеска и официјално даде шеста последователна препорака за Република Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, јави дописникот на МИА од Брисел.

Македонија ја доби шестата препорака за почнување на преговори со ЕУ

еМагазин - 08.10.2014

Европската комисија денеска и официјално даде шеста последователна препорака за Република Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, јави дописникот на МИА од Брисел.

ЕК со шеста препорака за преговори со Македонија

Нетпрес - 08.10.2014

Европската комисија денеска и официјално даде шеста последователна препорака за Република Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, јави дописникот на МИА од Брисел.

ЕК: Македонија на задоволително ниво продолжува да ги исполнува политичките критериуми

Нетпрес - 08.10.2014

Европската Комисијата денеска по шести последователен пат препорача Македонија да ги започне пристапните преговори. Во делот од заклучоците кој се однесува на политичките критериуми е нагласено дека ...

ЕК даде шеста препорака за преговори со Македонија

Република - 08.10.2014

Европската комисија денеска и официјално даде шеста последователна препорака за Република Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, јави дописникот на МИА од Брисел.

Македонија со видлив напредок во делот на економските критериуми

Курир - 08.10.2014

По деталната анализа од страна на Европската Комисија, Македонија ја доби шестата препорака на ЕК до Советот на ЕУ, за почеток на пристапните преговори, со оценка дека и покрај тешката година и ...

ЕК: Шестта препорака за почеток на пристапните преговори

Сител - 08.10.2014

Европската комисија денеска и официјално даде шеста последователна препорака за Република Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, јави дописникот од Брисел.

ЕК: Усогласеноста со ЕУ регулативата е на напредно и високо ниво

Нетпрес - 08.10.2014

Европската Комисија во најновиот извештај кој беше презентиран денеска и кој содржи шеста последователна препорака за почеток на преговорите со ЕУ, констатира дека усогласеноста со ЕУ регулативата е ...

Македонија со видлив напредок во делот на економските критериуми

Нетпрес - 08.10.2014

По деталната анализа од страна на Европската Комисија, Македонија ја доби шестата препорака на ЕК до Советот на ЕУ, за почеток на пристапните преговори, со оценка дека и покрај тешката година и ...

ЕК: Македонија на задоволително ниво продолжува да ги исполнува политичките критериуми

Курир - 08.10.2014

Европската Комисијата денеска по шести последователен пат препорача Македонија да ги започне пристапните преговори. Во делот од заклучоците кој се однесува на политичките критериуми е нагласено дека ...

ЕК: Македонија продолжува да ги исполнува политичките критериуми, напредок во делот на економските критериуми

Република - 08.10.2014

Македонија, по деталната анализа од страна на Европската Комисија ја доби шестата препорака на ЕК до Советот на ЕУ, за почеток на пристапните преговори, со оценка дека и покрај тешката година и ...

ЕК: Корупцијата и притисокот врз медиумите- проблем на Балканот

Нетпрес - 08.10.2014

Корупцијата и ограничувањето на медиумската слобода, им ги попречуваат напорите на Црна Гора и Србија на патот кон членство во Европската Унија, оценува Европската Комисија (ЕК) во годинешниот ...

ЕК: Усогласеноста со ЕУ регулативата е на напредно и високо ниво

Курир - 08.10.2014

Европската Комисија во најновиот извештај кој беше презентиран денеска и кој содржи шеста последователна препорака за почеток на преговорите со ЕУ, констатира дека усогласеноста со ЕУ регулативата е ...

Македонија со видлив напредок во делот на економските критериуми

Press24 - 08.10.2014

По деталната анализа од страна на Европската Комисија, Македонија ја доби шестата препорака на ЕК до Советот на ЕУ, за почеток на пристапните преговори, со оценка дека и покрај тешката година и ...

Препораката е резултат на исполнетите политички критериуми

Сител - 08.10.2014

Задоволителни политички критериуми, значително напреднати економски критериуми,висока усогласеност со европската правна регулатива. Оценката на Европската комисија за Македонија во поглед на трите ...

ЕК со шеста препорака за преговори со Македонија

Press24 - 08.10.2014

Европската комисија денеска и официјално даде шеста последователна препорака за Република Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, јави дописникот на МИА од Брисел.

ЕК ќе ги објави прогрес-извештаите, Македонија очекува позитивна препорака

Макфакс - 08.10.2014

Македонија продолжува соодветно да ги исполнува политичките критериуми, го заврши најголемиот дел од реформите во однос на правосудниот систем и на јавната администрација и има направено прогрес ...

ЕК: Македонија на задоволително ниво продолжува да ги исполнува политичките критериуми

Денешен - 08.10.2014

Европската Комисијата денеска по шести последователен пат препорача Македонија да ги започне пристапните преговори. Во делот од заклучоците кој се однесува на политичките критериуми е нагласено дека ...

Препораката од ЕК е пораз за оние кои работеа против неа

Денешен - 08.10.2014

Европската комисија денеска и официјално даде шеста последователна препорака за Република Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, јави дописникот на МИА од Брисел.

Македонија со видлив напредок во делот на економските критериуми

Денешен - 08.10.2014

По деталната анализа од страна на Европската Комисија, Македонија ја доби шестата препорака на ЕК до Советот на ЕУ, за почеток на пристапните преговори, со оценка дека и покрај тешката година и ...

ЕК: Македонија на задоволително ниво продолжува да ги исполнува политичките критериуми

Пулс24 - 08.10.2014

Европската Комисијата денеска по шести последователен пат препорача Македонија да ги започне пристапните преговори. Во делот од заклучоците кој се однесува на политичките критериуми е нагласено дека ...

ЕК: Усогласеноста со ЕУ регулативата е на напредно и високо ниво

Денешен - 08.10.2014

Европската Комисија во најновиот извештај кој беше презентиран денеска и кој содржи шеста последователна препорака за почеток на преговорите со ЕУ, констатира дека усогласеноста со ЕУ регулативата е ...

ЕК: Власта и опозицијата со заедничка одговорност за враќање на политичкиот дијалог

Макфакс - 08.10.2014

Власта и опозицијата имаат заедничка одговорност за враќањето на политичкиот дијалог во Парламентот и обезбедувањето на соодветни услови за негово функционирање, се вели во овогодинашниот извештај на ...

Македонија добри препорака. Забелешките - средете ги дома!

Вечер - 08.10.2014

Овој извештај е искрен и јасен. Има пораки до сите - до Владата, до опозицијата, до граѓаните на земјата, како и до земјите-членки на ЕУ. Овој извештај не е само критика.

Европската Комисија со шеста препорака за преговори со Македонија

Maxim - 08.10.2014

Европската комисија денеска и официјално даде шеста последователна препорака за Република Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, јави дописникот на МИА од Брисел.

Македонија ја доби шестата препорака: Еве го извештајот на ЕК во целост

Falanga - 08.10.2014

Еврокомисијата, шеста година по ред препорачува дека треба да започнат преговорите за членство, но жали за превземените чекори наназад во изминатата година, се вели во новата препорака за Македонија..

ЕК со шеста препорака за преговори со Македонија

Lider - 08.10.2014

Европската комисија денеска и официјално даде шеста последователна препорака за Република Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, јави дописникот на МИА од Брисел.

ЕК: Власта и опозицијата со заедничка одговорност за враќање на политичкиот дијалог

Falanga - 08.10.2014

Односите со Србија остануваат добри, а односите со Косово продолжуваат да се подобруваат, во поглед на засилувањето на заедничката соработка, потенцира Комисијата..

Евро-комесарот Филе ќе ги објави извештаите за аспирантите за членство во ЕУ

Нова ТВ - 07.10.2014

Комесарот за проширување на Европската унија, Штефан Филе, денеска на пладне во Европскиот парламент во Брисел официјално ќе ги објави прогрес-извештаите за напредокот во евроинтеграциите на ...

ЕУ денес ќе ни ја спакува препораката

Утрински - 07.10.2014

Мешањето на партијата и државата, „Јужниот тек“, нетранспарентното менаџирање на јавните пари, влошената слобода на изразување - дел од критиките на Брисел Европската комисија утре ќе ја даде својата ...

ЕК: Македонија треба да ги почне преговорите и да ги средува проблемите со судовите и со слободата на изразување

МКД - 07.10.2014

Македонија утре ќе ја добие шестата препорака за преговори за членство во ЕУ. Европскиот совет по шести пат ќе биде на мака што да прави и со оваа препорака.

Македонија доволно ги исполнува политичките критериуми

Идивиди - 07.10.2014

и треба да ги почне преговорите Брисел, 7 октомври 2014 (МИА) - Севкупно, земјата продолжува доволно да ги исполнува политичките критериуми, го заврши најголемиот дел од реформите во однос на ...

ЕК: Македонија треба да ги почне преговорите

Телеграф - 07.10.2014

Ова се наведува во последната драфт-верзија на Еврокомисијата за Македонија, што утре, официјално треба да ја објави комесарот за проширување и соседство Штефан Филе Севкупно, земјата продолжува ...

ЕК: Македонија доволно ги исполнува политичките критериуми и треба да ги почне преговорите

Алфа - 07.10.2014

Ова се наведува во последната драфт-верзија на Еврокомисијата за Македонија, што утре, официјално треба да ја објави комесарот за проширување и соседство Штефан Филе.

ЕК: Препораката е условена !

Локално - 07.10.2014

Македонија и оваа година ја задржува својата препорака за почеток на преговори за членство, вели висок европски функционер. Извештајот ги употребува зборовите “ќор-сокак” и “назадување” и ја повикува ...

ЕК со нови (пре)пораки за Македонија и за другите земји- кандидатки

Локално - 07.10.2014

Генерално Македонија продолжува да покрива политичките критериуми, заврши најголемиот дел од реформите во правосудството и јавната администрација и постигна напредок откако стана земја кандидат во ...

ЕК: Македонија треба да ги почне преговорите и да ги средува проблемите со судовите и со слободата на изразување

Тера - 07.10.2014

Македонија утре ќе ја добие шестата препорака за преговори за членство во ЕУ. Европскиот совет по шести пат ќе биде на мака што да прави и со оваа препорака.

ЕК: Македонија треба да ги започне преговорите

Точка - 07.10.2014

Македонија продолжува доволно да ги исполнува политичките критериуми, го заврши најголемиот дел од реформите во однос на правосудниот систем и на јавната администрација и има направено прогрес откако ...

ЕК: Македонија доволно ги исполнува политичките критериуми

Н.Македонија - 07.10.2014

Севкупно, земјата продолжува доволно да ги исполнува политичките критериуми, го заврши најголемиот дел од реформите во однос на правосудниот систем и на јавната администрација и има направено прогрес ...

ЕК во нацрт извештајот препорачува почеток на преговорите

Канал5 - 07.10.2014

Севкупно, земјата продолжува доволно да ги исполнува политичките критериуми, го заврши најголемиот дел од реформите во однос на правосудниот систем и на јавната администрација и има направено прогрес ...

ЕК со еден куп забелешки ама препораката најверојатно нема да биде повлечена

Либертас - 07.10.2014

Севкупно, земјата продолжува доволно да ги исполнува политичките критериуми, го заврши најголемиот дел од реформите во однос на правосудниот систем и на јавната администрација и има направено прогрес ...

ЕК: Македонија треба да ги почне преговорите

Република - 07.10.2014

Севкупно, земјата продолжува доволно да ги исполнува политичките критериуми, го заврши најголемиот дел од реформите во однос на правосудниот систем и на јавната администрација и има направено прогрес ...

ЕК: Македонија треба да ги започне преговорите

Нетпрес - 07.10.2014

Македонија продолжува доволно да ги исполнува политичките критериуми, го заврши најголемиот дел од реформите во однос на правосудниот систем и на јавната администрација и има направено прогрес откако ...

ЕК: Македонија ги исполнува политичките критериуми и треба да ги почне преговорите

Курир - 07.10.2014

Македонија продолжува доволно да ги исполнува политичките критериуми, го заврши најголемиот дел од реформите во однос на правосудниот систем и на јавната администрација и има направено прогрес откако ...

Патот на Македонија кон ЕУ е во ќорсокак поради Грција: Детали од утрешниот извештај на ЕК

Сител - 07.10.2014

Севкупно, земјата продолжува доволно да ги исполнува политичките критериуми, го заврши најголемиот дел од реформите во однос на правосудниот систем и на јавната администрација и има направено прогрес ...

ЕК: Македонија доволно ги исполнува политичките критериуми - треба да ги почне преговорите

Press24 - 07.10.2014

Севкупно, земјата продолжува доволно да ги исполнува политичките критериуми, го заврши најголемиот дел од реформите во однос на правосудниот систем и на јавната администрација и има направено прогрес ...

Името ја кочи Македонија на патот кон ЕУ

Вечер - 07.10.2014

Севкупно, земјата продолжува доволно да ги исполнува политичките критериуми, го заврши најголемиот дел од реформите во однос на правосудниот систем и на јавната администрација и има направено прогрес ...

ЕК: Македонија доволно ги исполнува политичките критериуми и треба да ги почне преговорите

Денешен - 07.10.2014

Севкупно, земјата продолжува доволно да ги исполнува политичките критериуми, го заврши најголемиот дел од реформите во однос на правосудниот систем и на јавната администрација и има направено прогрес ...

Македонија доволно ги исполнува политичките критериуми

Maxim - 07.10.2014

Севкупно, земјата продолжува доволно да ги исполнува политичките критериуми, го заврши најголемиот дел од реформите во однос на правосудниот систем и на јавната администрација и има направено прогрес ...

ЕК: Македонија доволно ги исполнува политичките критериуми и треба да ги почне преговорите

Lider - 07.10.2014

Севкупно, земјата продолжува доволно да ги исполнува политичките критериуми, го заврши најголемиот дел од реформите во однос на правосудниот систем и на јавната администрација и има направено прогрес ...

Танјуг: Според ЕК, Србија оствари најголем напредок

+инфо - 06.10.2014

Од сите балкански земји во процесот на придружување кон Европската унија, Србија ќе добие најпозитивен извештај од Европската комисија, објави Танјуг, повикувајќи се на неименуван извор од Брисел.

Србија оствари најголем напредок во процесот на придружување кон Европската унија

Press24 - 06.10.2014

Oд сите балкански земји во процесот на придружување кон Европската унија, Србија ќе добие најпозитивен извештај од Европската комисија, објави Танјуг, повикувајќи се на неименуван извор од Брисел.

Србија оствари најголем напредок во процесот на придружување кон ЕУ

Република - 06.10.2014

Oд сите балкански земји во процесот на придружување кон Европската унија, Србија ќе добие најпозитивен извештај од Европската комисија, објави Танјуг, повикувајќи се на неименуван извор од Брисел.

Танјуг: Според ЕК, Србија оствари најголем напредок

Сител - 06.10.2014

Од сите балкански земји во процесот на придружување кон Европската унија, Србија ќе добие најпозитивен извештај од Европската комисија, објави Танјуг, повикувајќи се на неименуван извор од Брисел.

Србија оствари најголем напредок во процесот на придружување кон Европската унија

Maxim - 06.10.2014

Oд сите балкански земји во процесот на придружување кон Европската унија, Србија ќе добие најпозитивен извештај од Европската комисија, објави Танјуг, повикувајќи се на неименуван извор од Брисел.