TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Погребана Ана Линд

А1 - 20.09.2003

Помртните останки на шведскиот министер за надворешни работи Ана Линд денеска беа погребани во Стокхолм, во присуство на најблиските членови на семјството, девет дена по нејзината насилна смрт. Во црквата Ерста е одржана служба во присуство на нејзинуот сопруг Бо Холмберг, нејзините два сина, ...

Комеморацијата под силна контрола на полицијата

Утрински - 20.09.2003

Светските лидери и оддадоа почит на Ана Линд СТОКХОЛМ - Неколку стотици политичари од целиот свет им се приклучија на шведските официјални лица на комеморацијата во Стокхолм за убиената министерка за надворешни работи, Ана Линд.

Светските лидери и одадоа почит на Ана Линд, истрагата бара продолжен притвор за осомничениот убиец

Вест - 20.09.2003

Еврокомесарот Крис Патен по говорот се поклони пред сликата на Линд СТОКХОЛМ, 20 септември, (АП) - Придружени со силно обезбедување високи функционери од целиот свет вчера и оддадоа почит на убиената шведска министерка за надворешни работи Ана Линд како на "невидливо богатство" и ја оплакуваа ...

Последна почит за Ана Линд

А1 - 19.09.2003

Шведска и светот денеска и оддадоа последна почит на убиената шведска министерка за надворешни работи Ана Линд на комеморацијата што по повод нејзината трагична смрт се одржа во Градското собрание на Стокхолм. „Во себе ќе го носам сеќавањето на Ана како невидливо јадро од кое ќе црпам сили“, изјави ...

Убиецот на Линд ќе се потврдува преку испитувањата на ДНК

Утрински - 19.09.2003

Во истрагата во Шведска по убиството на министерката за надворешни работи СТОКХОЛМ - Шведската полиција изврши испитување на ДНК со надеж дека ќе најде врска меѓу 35-годишниот бездомник, кој сега е во притвор, со убиството на министерката за надворешни работи, Ана Линд.

Осомничениот негира дека ја убил Ана Линд

Вест - 19.09.2003

Стокхолм, 19 септември (Ројтерс)- Осомничениот за убиство на шведската министерка за надворешни работи Ана Линд, кој пред два 3 беше уапсен во Стокхолм, негира дека е вмешан во атентатот, објавија неговите правни застапници. "Штотуку се сретнав со мојот клиент кој ми рече дека за време на ...

Осомничениот негира дека е вмешан во убиството на Ана Линд

А1 - 18.09.2003

Осомничениот за убиство на шведската министерка за надворешни работи Ана Линд, кој пред два дена беше уапсен во Стокхолм, негира дека е вмешан во атентатот, објавија неговите правни застапници. „Штотуку се сретнав со мојот клиент кој ми рече дека за време на сослушувањето негирал каква било врска ...

Шведската полиција го уапси осомничениот за убиство на Линд

Утрински - 18.09.2003

Во близината на еден ресторан во предградието на главниот град на Шведска СТОКХОЛМ - Шведската полиција го уапси осомничениот убиец на министерката за надворешни работи, Ана Линд, во едно предградие на Стокхолм во вторникот навечер, јавија официјални лица, откако беше објавено предупредување со ...

Фатен убиецот на Ана Линд

Вест - 18.09.2003

ЕДНА НЕДЕЛА ПО АТЕНТАТОТ ВРЗ ШВЕДСКАТА МИНИСТЕРКА ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ Шведската полиција го уапси осомничениот пред еден ресторан во предградието на Стокхолм. Полицијата вели дека уапсениот личи на оној од снимките од местото на убиството и сега утврдуваат дали е тоа истиот чов СТОКХОЛМ, 18 ...

Шведската полиција без детали за убиецот на Ана Линд

А1 - 17.09.2003

Шведската полиција не даде коментар во врска со истрагата за лицето кое беше уапсено вчера под сомнение дека е убиецот на министерката за надворешни работи Ана Линд, истакнувајќи дека во тек е истрага за уште пет осомничени. Според полицијата, 35-годишен маж бил уапсен во еден бар во близина на ...

УБИСТВОТО НА АНА ЛИНД НЕМА ПОЛИТИЧКИ МОТИВ

Канал5 - 17.09.2003

Убиството на шведската министерка за надворешни работи Ана Линд, најверојатно нема политички мотив, соопшти полицијата во Стокхолм по апсењето на главниот осомничен. Шведските медиуми го поврзаа осомничениот со некои неонацистички кругов Убиството на шведската министерка за надворешни работи Ана ...

Фатен убиецот на Ана Линд?

Дневник - 17.09.2003

ШВЕДСКА Според неофицијални извори, шведската полиција го уапсила лицето чија фотографија беше објавена во врска со убиството на министерката за надворешни работи Ана Линд, јави Ројтерс. Неколку шведски весници и една телевизиска станица објавија дека осомничениот убиец е фатен, но шведската ...

Шведската полиција го нема убиецот во својата датотека

Утрински - 17.09.2003

Иако е пронајдена ДНК од капата, која наводно му припаѓала на убиецот на Ана Линд СТОКХОЛМ - Иследниците издвоија ДНК од капата за безбол, која очигледно ја оставил човекот што ја уби министерката за надворешни работи на Шведска, но не пронајдоа соодветни податоци во националната база на податоци ...

УАПСЕН Е УБИЕЦОТ НА АНА ЛИНД

Канал5 - 17.09.2003

Синоќа е уапсен главниот осомничен за убиството на Ана Линд. Ништо не укажува на политички мотив, соопшти полицијата, додека шведските медиуми уапсениот го поврзуваат со неонацистичките кругови и со хулигани. Полицијата соопшти и дек Синоќа е уапсен главниот осомничен за убиството на Ана Линд.

Шведската полиција го уапси убиецот на Ана Линд

А1 - 16.09.2003

Шведската полиција вечерва го уапси лицето осомничено дека минатата недела ја уби министерката за надворешни работи на Шведска Ана Линд. Според полицијата, станува збор за 35-годишен маж чие име не е соопштено. Портпаролот на полицијата во Стокхолм Агнета Стирволт-Алфхајм претходно соопшти дека ...

Шведска не го прифати еврото за своја валута

Утрински - 16.09.2003

Референдум СТОКХОЛМ - Шведска вчера ја плати првата цена за отфрлањето на еврото кога вредноста на нејзината валута опадна, додека Европската комисија ја предупреди дека би можела да биде исклучена од процесот на донесување одлуки во ЕУ.

Швеѓаните не попуштија на емотивните апели, го одбија еврото

Дневник - 16.09.2003

КРВАВ РЕФЕРЕНДУМ Швеѓаните со 56 проценти се "против" референдумскиот предлог еврото да се воведе како нова валута на Шведска, јави Ројтерс. За еврото се изјасниле 42 проценти од граѓаните кои завчера излегоа на гласачките места.

Шведска масовно го откачи еврото

Вест - 16.09.2003

СТОКХОЛМ, 16 септември, (АП) - Откако Швеѓаните го големо мнозинство гласаа против усвојувањето на еврото, промоторите на единствената валута велат дека ќе ги почитуваат резултатите и ќе испитаат зошто..... СТОКХОЛМ, 16 септември, (АП) - Откако Швеѓаните го големо мнозинство гласаа против ...

Идентификуван убиецот на Ана Линд

А1 - 15.09.2003

Шведската полиција го идентификувала лицето осомничено за убиството на министерката за надворешни работи Ана Линд и го знае неговото име. Како што е наведено во интернет изданието на шведскиот весник „Афтонбладет“, еден од полицајците кои учествуваат во истрагата изразил уверување дека убиецот ќе ...

Брисел потресен од резултатот од вчерашниот шведски референдум

А1 - 15.09.2003

Брисел денеска е потресен од резултатот од вчерашниот шведски референдум во кој 56% од Швеѓаните изгласаа „не“ за воведување на еврото и во нивната земја. „За нас, подобро можеме да се грижиме ние самите отколку Европа“ беше пораката на противниците на еврото.

Швеѓаните го отфрлија еврото

А1 - 15.09.2003

Шведските граѓани со убедливо мнозинство се изјаснија против воведувањето на еврото како официјална валута, покажаа резултатите од референдумот во Шведска. 56% од околу седум милиони Швеѓани со право на глас се определиле против еврото, додека 42% од избирачите изразиле желба Шведска да и се ...

Осомничениот за убистото на Ана Линд го опишале 15 сведоци

Вест - 15.09.2003

БАГДАД, 15 септември, (Ројтерс) - Шведската полиција која трага по човекот кој ја уби министерската за надворешни работи Ана Линд завчера официјално објави серија фотографии на осомничениот, што следеше по.... БАГДАД, 15 септември, (Ројтерс) - Шведската полиција која трага по човекот кој ја уби ...

Швеѓаните, сепак, гласаа за еврото

Утрински - 15.09.2003

Шведска СТОКХОЛМ - Гласачките места во Шведска вчера беа отворени за референдумот дали да се прифати единствената европска валута, по шокантната смрт на министерската за надворешни работи, Ана Линд, која се залагаше за еврото.

Објавена фотографија на убиецот на Ана Линд

Дневник - 15.09.2003

ШВЕДСКА Шведската полиција објави фотографија на лице за кое соопшти дека "би сакала да го испраша во врска со убиството на министерката за надворешни работи Ана Линд", јави Ројтерс. Но, на фотографијата што ја објави полицијата, лицето на осомничениот компјутерски е замачкано, така што не е јасно ...