TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Кометал Ѓорче Петров“ европски шампион!

А1 - 19.05.2002

„Кометал Ѓорче Петров“ е европски шампион во ракомет. Ривалот од Унгарија „ХЕРЦ Ференцварош“ беше совладан со четири гола разлика или 26:22. Крајот на првото полувреме заврши со неизвесен резултат од 12:10. „Македонијо, радувај се, ние сме шампиони!“, едногласни се ракометарките непосредно по ...

Затворена улицата пред СРЦ "Кале"

Утрински - 18.05.2002

За време на ракометниот натпревар Утре, за време на одржувањето на ракометниот натпревар од Лигата на шампионите меѓу Кометал-Ѓорче Петров и Херц Ференцварош, од 16 до 22 часот, ќе биде забранет сообраќајот на улицата "Лазар Личеновски", која поминува покрај Спортскиот центар "Кале".

"Кометалки" фаворитки за одбрана на титулата

Вест - 18.05.2002

Одбојкарско првенство, жени - финале Вечерва во 20 часот во скопската сала "Расадник" ќе се одигра првиот финален натпревар од женскиот одбојкарски шампионат на Македонија помеѓу екипите на Кометал студент и Работнички Фершпед.

Парчето вечност на дланките на ѓорчепетровки

Вест - 18.05.2002

РАКОМЕТ - СТАРИОТ КОНТИНЕНТ УТРЕВЕЧЕР (19 ЧАСОТ) ЌЕ ГО ДОБИЕ СВОЈОТ НОВ ШАМПИОН: КОМЕТАЛ ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ИЛИ ХЕРЦ-ФТЦ Нека биде вака еуфорично и утревечер. - Од полуфиналето со Ларвик И покрај тоа што Александар Митевски низ тукушто промовираната химна на клубот веќе ги прогласи за шампионки, за ...

РАКОМЕТНА ТРЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА

Дневник - 18.05.2002

РАКОМЕТНА ТРЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА Вторпат за две години ракометарките на Кометал Ѓорче Петров, најголемите македонски амбасадори во Европа, имаат можност да станат европски првенки. Утре, од 19 часот македонските првенки играат реванш меч од Лигата на шампионките, против унгарскиот ХЕРЗ Будимпешта.

Овој народ заслужува европска титула

Дневник - 18.05.2002

РАКОМЕТ - ИНДИРА КАСТРАТОВИЌ ПРЕД УТРЕШНИОТ РЕВАНШ ВО ФИНАЛЕТО НА ЛШ Кометал ЃП утревечер во СРЦ "Кале" (20 часот, МТВ) ќе брка два гола разлика во реваншот од финалето на Лигата на шампионките, против унгарскиот ХЕРЗ Ференцварош Ништо нема да препуштиме на случајноста, оваа шанса се пружа можеби ...

Трифун Костовски е кандидат за претседател на РСМ

А1 - 17.05.2002

Вжештување на ракометната атмосфера пред неделниот реванш натпревар на Кометал Ѓорче Петров против Херц во европската шампионска лига, но и пред собранието на Ракометниот Сојуз на Македонија, преселено од Скопје во Прилеп и закажано за ден потоа.

Ракометна треска во Македонија

Утрински - 17.05.2002

Уште само два дена до реваншот од финалето на Лигата на шампионките РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Главниот град на Македонија одамна не памети ваква еуфорија пред некој натпревар, каква што со тесниот пораз од 25:27 минатата сабота во Будимпешта создадоа ракометарките на Кометал Ѓорче Петров.

Кометал С. и Работнички Ф за реприза на ланската завршница

Утрински - 17.05.2002

Познати екипите финалистки во женскиот плејофот Екипите на Кометал Студент и Работнички Фершпед се финалисти во годинашниот плејоф во женското одбојкарско првенство, откако и во реванш натпреварите како гости славеа победи во дуелите со своите противници кај кои евидентентно е дека недостасува ...

Промовирана химната за ракометарките на "Кометал"

Вест - 17.05.2002

Химната ја напиша Александар Митевски кој ја пее заедно со Олгица Христовска, а спотот го работеше "Томато продукција" Кометал шампиони! Ова не е крајниот резултат од ракометниот натпревар меѓу нашиот "Кометал Ѓорче Петров" и "Херц" од Унгарија, за тоа ќе треба да почекаме уште неколку дена, но без ...

Кометал студент и Работнички Фершпед во големото финале

Вест - 17.05.2002

Одбојка Актуелниот македонски одбојкарски шампион во женска конкуренција, Кометал студент и Куп освојувачот Работнички Фершпед ќе се сретнат во финалето на годинешниот шампионат. Во полуфиналето Кометал студент го елиминираше тимот на Кометал студент јуниор, откако и во вториот натпревар победи 3:0 ...

Клубовите го предлагаат Трифун Костовски за претседател на РСМ

Дневник - 17.05.2002

РАКОМЕТ - Кадиевски сепак Ќе има противкандидат Главниот виновник за успехот на Кометал ЃП и на женската репрезентација е најпогодна личност за надминување на сегашните проблеми и излез од кризата во мак-ракометот, велат клубовите Повеќе од 30 клуба ја поддржаа кандидатурата на Трифун Костовски, ...

Промовиран спотот за химната "Кометал шампионе"

Утрински - 16.05.2002

На вчерашниот прес На вчерашната прес-конференција беше презентирана и работната верзија на спотот "Кометал, шампионе", химна од мајсторски направениот микс на седумосмински такт (скротена од виртуозот на народни инструменти Стевче Стојковски), облагородена во поп-варијанта - дело на Александар ...

Финалето да биде празник

Утрински - 16.05.2002

Порака од ѓорчепетровки до навивачите во пресрет на неделниот реванш со Херц РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ "Сакаме да создадеме атмосфера на празнување на чинот на играње во финалето". Со ова мото претседателот на клубот, Иван Бојков, во името на Кометал Ѓорче Петров ги повика сите љубители на ракометот што ...

Се подготвува спектакл и во "Кале" и на Плоштадот Македонија

Вест - 16.05.2002

ЃОРЧЕПЕТРОВКИ ГИ ОДБРОЈУВААТ ДЕНОВИТЕ ДО ФИНАЛНИОТ РЕВАНШ СО ХЕРЦ - Реваншот со ХЕРЦ е животен натпревар за оваа генерација ѓорчепетровки. Ќе заборавиме и на повредите и на заморот, со цел конечно и во Македонија да дојде една шампионска круна.

Не се плашиме, само сме претпазливи

Дневник - 16.05.2002

РАКОМЕТ - ЃОРЧЕПЕТРОВКИ СПРОТИ ФИНАЛЕТО НА ЛШ В НЕДЕЛА ВО СРЦ КАЛЕ Ако не примиме повеќе од 23 или 24 гола, сигурен сум дека ќе бидеме европски прваци, вели тренерот Кометал ЃП пред мечот со ХЕРЗ Јас веќе во себе ја имам сликата дека сме европски прваци.

Кометал подготвува голема фешта

Утрински - 15.05.2002

Уште четири дена до реваншот од финалето на Лигата на шампионите во ракомет за жени РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Напоредно со подготовките на ракометарките, Кометал Ѓорче Петров презема опсежни активности и на организациски план за неделниот возвратен натпревар од финалето на Лигата на шампионите со Херц ...

Кометал студент и Работнички Фершпед го формализираат пласманот во финалето

Вест - 15.05.2002

Одбојка, полуфинале, жени Денеска се играат вторите натпревари од плејофот во Првата женска одбојакарска лига. Шампионот Кометал студент не би требало да има поголеми проблеми против својот помлад тим Кометал студент јуниор, кого го совлада убедливо со 3:0 во првата средба.

Панов: Со игра како во Будимпешта нема да успееме

Утрински - 14.05.2002

Тренерот на Кометал ЃП ги сумира впечатоците по првиот финален меч од ЛШ со Херц РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Тренерот на Кометал Ѓорче Петров, Александар Панов, самиот за себе вели дека во животот никогаш не е (докрај) задоволен, па во тој стил го коментира и првиот натпревар од финалето на Лигата на ...

Кометал Студент и Работнички Ф. рутинирано до првите победи

Утрински - 14.05.2002

Стартуваа полуфиналните дуели од плејофот во женското првенство Екипите на Кометал Студент и Работнички Фершпед поведоа со 1:0 во победи во серијата подобар од три во рамките на полуфиналните дуели од плејофот во женското одбојкарско првенство и разврската за новиот македонски шампион.

Фаворитките лесно до триумфот

Вест - 14.05.2002

Екипите на Кометал студент и Работнички Фершпед се на чекор до пласман во финелато во годинешното одбојкарско првенство во женска конкуренција. Овие две екипи забележаа максимални победи во првите полуфинални средби кои се играат во серија "подобар од три".

Некогаш седум се достижни, другпат еден е недостижен

Дневник - 14.05.2002

РАКОМЕТ - ПО ШТО СЕ РАЗЛИКУВА РАЗЛИКАТА ВО СПОРТОТ Кометалки не сакаат предвреме да се радуваат, иако двата гола предност на ХЕРЗ пред реваншот делуваат достижни Разликата од два гола против ХЕРЗ ФТЦ - Будимпешта пред реваншот од финалето на Лигата на шампионките в недела е достижна за скопјанки, ...

Кометал многу блиску до првиот евротрофеј

Утрински - 13.05.2002

Ѓорчепетровки во првиот финален меч од ЛШ во Будимпешта загубија од Херц со 25:27 Од нашиот известувач РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ БУДИМПЕШТА - Можеше и подобро, но и полошо. Бидејќи трето нема, токму меѓу овие две крајности може да се лоцира расположението во таборот на Кометал Ѓорче Петров по првиот ...

Уште три гола до шампионскиот пехар

Вест - 13.05.2002

РАКОМЕТ, ЛИГА НА ШАМПИОНКИ, ФИНАЛЕ - КОМЕТАЛ ЃОРЧЕ ПЕТРОВ СО ОПТИМИСТИЧКИ ПОРАЗ СЕ ВРАТИ ОД БУДИМПЕШТА Не се снајде баш најдобро покрај нашите дефанзивци. - Агнес Фаркаш во скок-шут пред Платон ХЕРЦ-ФТЦ - КОМЕТАЛ ЃОРЧЕ ПЕТРОВ 27:25 (14:13) БУДИМПЕШТА. - Спортска сала на Ференцварош. Гледачи: 1.300.

И Холмквист типува на Кометал ЃП како нов европски првак

Дневник - 13.05.2002

Зад сцената * Претседателот на Европската ракометна федерација, Штафан Холмквист, по завршувањето на мечот во Будимпешта изјави дека скопјанки би требало да бидат нови европски првенки, бидејќи, според играта, тоа го заслужуваат, и тоа би било голема награда за нивниот спонзор Трифун Костовски.

Двете екипи му се радуваа на резултатот

Дневник - 13.05.2002

РАКОМЕТ - ФИНАЛЕ НА ЛИГА НА ШАМПИОНКИТЕ Унгарките славеа зашто успеаја да победат, макар и со два разлика, а скопјанки - поради активниот резултат, кој е достижен на реваншот в недела Двете екипи се радуваа на паркетот по одигрувањето на првиот финален меч од Лигата на шампионките меѓу ХЕРЗ И ...