TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Студентите и професорите на заеднички протест

IRL - 22.10.2019

Студентите и професорите на Институтот по хемија денеска сложно и заеднички протестираа за подобри услови за студирање. Нивниот револт од игнорантноста на институциите надлежни за високото образование, одлучија да го изразат со 30 минутна пауза од ...

Денеска протест на Институтот за хемија при ПМФ

Канал5 - 22.10.2019

Студентите и професорите од Институтот за хемија на Природно-математичкиот факултет во Скопје ќе одржат протест. На протестот и професорите и студентите ќе ги изложат своите забелешки во поглед на немањето на соодветни услови за квалитетно ...

Протест на вработените и студентите во Институтот за хемија

Канал5 - 22.10.2019

Некогаш хемичарите создаваа врвни научни и признаени трудови, денеска немаат ни основни алатки и хемикалии за работа, порачаа на протест вработените, професори и студенти од Институтот. Состојбата никогаш не била полоша, велат, а немаат ни соодветни ...

Протест на Институтот за хемија поради лошите услови за работа и студирање

Телма - 22.10.2019

Лошите услови за работа и студирање на Институтот за хемија при Природно – математичкиот факултет со кои се судираат со години, ги натераа професорите и студентите на протест. Велат, се пензионираат професори и лаборанти, а веќе 8 години нема ...

Вработените и студентите од Институтот за хемија: Нови вработувања и подобри услови за истражувачка работа

Фокус - 22.10.2019

Вработените и студентите на Институтот за хемија при Природно-математичкиот факултет во Скопје јавно го изразуваат своето незадоволство од условите за работа и студирање, кои се резултат на лошата поддршка и политики во високото образование во ...

Хемичарите на протест: лаборатории од југославија И недостиг на кадар

24 Вести - 22.10.2019

Марко е студент по аналитичка биохемија на Природно-математичкиот факултет во Скопје. Но, денеска не појде на настава..денеска, излезе на протест. - „Денешниот протест е за да се подобрат условите во нашите лаборатории.

Институт по хемија, протести за подобри услови

Алсат-М - 22.10.2019

Вработените и студентите на Институтот за хемија при Природно-математичкиот факултет во Скопје протестираа во знак на незадоволство поради условите за работа, дури ставајќи го под знак прашалник нормалното реализирање на научно-истражна дејност.

Протест на вработените и студентите на Институтот за хемија: Итно да се одобрат вработувања на млади соработници

Факултети - 22.10.2019

Како може државата да стипендира магистерски и докторски студии на странските, а не и на универзитите во нашата земја, праша проф. д-р Марина Стефова, раководителка на Институтот за хемија при Природно-математичкиот факултет на заедничкиот протест ...

Протест на Институтот за хемија-се бараат нови вработувања и услови за работа

Нова ТВ - 22.10.2019

Вработените и студентите на Институтот за хемија при Природно-математичкиот факултет во Скопје денеска со полчасовен протест јавно го изразија своето незадоволство од условите за работа и студирање, за кои велат дека се резултат на лошата поддршка и ...

Студентите и вработените на Институтот за хемија протестираа: До власта испорачаа три клучни барања

ММС - 22.10.2019

Студентите и вработените на Институтот за хемија при Природно математичкиот факултет во Скопје денеска излегоа на протест, за да алармираат за незадоволителните услови во кои студираат, односно работат.

(Видео) Нови вработувања и подобри услови за истражувачка работа бараат од Институтот за хемија

Макфакс - 22.10.2019

Создаваме способни оформени кадри кои заминуваат во странство бидејќи со години не се овозможуваат вработувања на млади соработници, уловите за работа во лабараториите се примитивни и немаме средства за истражувачка работа, алармираа од Институтот ...

Подобри условите за работа, поголем буџет и млади соработници, бараат хемичарите на протест

Радио МОФ - 22.10.2019

Средства за реновирање и опремување на студентските лабoратории, средства за финансирање на научно-истражувачки проекти, како и итно одобрување на барањата за вработување на млади соработници, ова се барањата на професорите и студентите на ...

Протест на вработените и студентите од институтот за хемија на ПМФ

Алфа - 22.10.2019

Застарен мебел, застарена опрема за работа, плочки испопаѓани уште од последниот земјотрес- ваква е состојбата во лабораториите каде младите идни хемичари- студенти учат. Институтот по хемија е запоставен.

Протест поради катастрофалните услови на Институтот за хемија

Р.С.Европа - 22.10.2019

Неопременоста на лабараториите и недостигот на кадар се причината за денешниот протест на професори и студенти пред ПМФ во Скопје. Порачаа дека не смеат повеќе да работат во лоши усолви, а ги подржаа и нивни колеги кои имаат слични проблеми на ...

Протест на вработените и студентите во Институтот за хемија

Студенти - 22.10.2019

Некогаш хемичарите создаваа врвни научни и признаени трудови, денеска немаат ни основни алатки и хемикалии за работа, порачаа на протест вработените, професори и студенти од Институтот. Состојбата никогаш не била полоша, велат, а немаат ни соодветни ...

Протест на професорите и студентите поради катастрофалните услови на Институтот по хемија

МКД - 22.10.2019

Некогаш хемичарите создаваа врвни научни и признаени трудови, денеска немаат ни основни алатки и хемикалии за работа, порачаа на протест вработените, професори и студенти од Институтот. Состојбата никогаш не била полоша, велат, а немаат ни соодветни ...

ВИДЕО: Итно вработување на млади соработници и реновирање на лабараториите бараат од Институтот за хемија

А1 On - 22.10.2019

Создаваме способни оформени кадри кои заминуваат во странство бидејќи со години не се овозможуваат вработувања на млади соработници, уловите за работа во лабараториите се примитивни и немаме средства за истражувачка работа, алармираа од Инстиутутот ...

Протест поради катастрофалните услови на Институтот по хемија

Сител - 22.10.2019

Врвни хемичари некогаш презентирале научни трудови, а денес немаат основни услови на работа. Ова е причината поради која, студентите и вработените од Институтот за хемија при Природно Мактематичкиот факултет излегоа на протест.

ХЕМИЧАРИТЕ НА ПРОТЕСТ: Бараат државата да им обезбеди иднина, инаку ќе си одат

Слободен Печат - 22.10.2019

Студентите и вработените на Институтот за хемија на ПМФ при УКИМ денеска излегоа на протест пред институтот. Тие испратија три барања кои очекуваат власта да им ги реши. Идните хемичари се незадоволни, бидејќи немаат каде да ги докажат своите знаења ...

Професорите и студентите на Институтот за хемија преку протест го изразија незадоволството од условите за работа и ...

Курир - 22.10.2019

Вработените и студентите на Институтот за хемија при Природно-математичкиот факултет во Скопје денеска преку протест го изразија своето незадоволство од условите за работа и студирање. -Токму заради реномето и развиената висока академска свест, ...

Вработените и студентите од Институтот за биохемија излегоа на протест

Република - 22.10.2019

Студентите и професорите од Институтот за хемија на Природно-математичкиот факултет во Скопје денеска излегоа на протест. На протестот и професорите и студентите ги изложија своите забелешки во поглед на немањето на соодветни услови за квалитетно ...

Вработените и студентите од Институтот за биохемија излегоа на протест

Локално - 22.10.2019

Студентите и професорите од Институтот за хемија на Природно-математичкиот факултет во Скопје денеска излегоа на протест. На протестот и професорите и студентите ги изложија своите забелешки во поглед на немањето на соодветни услови за квалитетно ...

Нови вработувања и подобри услови за истражувачка работа бараат од Институтот за хемија

Точка - 22.10.2019

Создаваме способни оформени кадри кои заминуваат во странство бидејќи со години не се овозможуваат вработувања на млади соработници, уловите за работа во лабараториите се примитивни и немаме средства за истражувачка работа, алармираа од Институтот ...

Вработените и студентите од Институтот за хемија излегоа на протест

iPortal - 22.10.2019

Студентите и професорите од Институтот за хемија на Природно-математичкиот факултет во Скопје денеска излегоа на протест. На протестот и професорите и студентите ги изложија своите забелешки во поглед на немањето на соодветни услови за квалитетно ...

(ВИДЕО) 360° Малкумината вработени на Институтот за хемија на ПМФ излегуваат на предупредувачки протест

Либертас - 22.10.2019

Вработените на Институтот за хемија на Природно-математичкиот факултет при УКИМ, оние малкумина што се вработени, утре излегуваат на предупредувачки протест. Причината е ситнењето на стручниот кадар и немањето елементарни услови за практична настава ...

Некогаш хемичарите правеле врвни научни трудови, денеска немаат ни хемикалии за работа

Мета - 22.10.2019

Вработените и студентите на Институтот за хемија при Природно-математичкиот факултет денеска на протест го изразија своето незадоволство од лошите услови за работа. Според нив, состојбата на овој Институт никогаш не била полоша бидејќи немаат ...

Од Институтот за хемија бараат нови вработувања и подобри услови за работа

Н.Македонија - 22.10.2019

Создаваме способни оформени кадри кои заминуваат во странство бидејќи со години не се овозможуваат вработувања на млади соработници, уловите за работа во лабараториите се примитивни и немаме средства за истражувачка работа, алармираа од Институтот ...

Вработените и студентите од институтот за хемија на ПМФ протестираа против лошите работни услови

MakPress - 22.10.2019

Застарен мебел, застарена опрема за работа, плочки испопаѓани уште од последниот земјотрес- ваква е состојбата во лабораториите каде младите идни хемичари- студенти учат. Институтот по хемија е запоставен, пренесува Телевизија Алфа.

Институтот за хемија бара подмладок за да опстои

+инфо - 21.10.2019

Вработените и студентите на Институтот за хемија при Природно-математичкиот факултет, УКИМ, денеска пред зградата на Институтот за хемија во пауза помеѓу предавањата, го изразија своето незадоволство од условите за работа и студирање, кои во ...

Студентите и вработените на Институтот за хемија утре на протест

Радио МОФ - 21.10.2019

Студентите и вработените на Институтот за хемија утре ќе ја прекинат наставата и ќе излезат на протест за да го изразат незадоволството од условите за работа и студирање. Тие велат дека условите во последните 10 години станале сè полоши и го ...

УТРЕ ПРОТЕСТ ПРЕД ПМФ: Хемичарите бараат подобри услови за работа и нов кадар

Слободен Печат - 21.10.2019

За половина час протест ќе побараат итно да бидат одобрени барањата за вработување на млади соработници. Вработените и студентите на Институтот за хемија при Природно-математичкиот факултет на УКИМ за утре најавија протест пред зградата на ...

(ВИДЕО) Малкумината вработени на Институтот за хемија на ПМФ излегуваат на предупредувачки протест

360 степени - 21.10.2019

Вработените на Институтот за хемија на Природно-математичкиот факултет при УКИМ, оние малкумина што се вработени, утре излегуваат на предупредувачки протест. Причината е ситнењето на стручниот кадар и немањето елементарни услови за практична настава ...

Вработените и студентите на Институтот за хемија утре излегуваат на протест

Нетпрес - 21.10.2019

Вработените и студентите на Институтот за хемија при Природно-математичкиот факултет за утре, вторник, најавуваат протест пред зградата на Институтот за хемија. Во соопштението тие посочуваат дека протестот го организираат поради незадоволство од ...

Штрајк на вработените во Институтот за хемија – нема подмладок

Независен - 21.10.2019

Во вторник, пред зградата на Институтот за хемија вработените и студентите на Институтот за хемија при Природно-математичкиот факултет, во пауза помеѓу предавањата, заедно ќе излезат за јавно да го изразат своето незадоволство од условите за работа ...

Вработените и студентите од Институтот за хемија утре излегуваат на јавен протест!

ММС - 21.10.2019

Вработените и студентите на Институтот за хемија при Природно-математичкиот факултет, УКИМ, утре во 11 часот пред зградата на Институтот за хемија (долна зграда на Природно-математичкиот факултет, ул. Архимедова бр.

Вработените и студентите на Институтот за хемија утре излегуваат на протест

Алфа - 21.10.2019

Вработените и студентите на Институтот за хемија при Природно-математичкиот факултет за утре, вторник, најавуваат протест пред зградата на Институтот за хемија. Во соопштението тие посочуваат дека протестот го организираат поради незадоволство од ...

Вработените и студентите од Институтот за хемија утре излегуваат на протест

Студенти - 21.10.2019

Вработените и студентите на Институтот за хемија при Природно-математичкиот факултет во Скопје утре во 11 часот заедно ќе излезат пред влезот на Институтот и јавно ќе го изразат своето незадоволство од условите за работа и студирање.

Вработените и студентите од Институтот за хемија утре излегуваат на јавен протест!

Факултети - 21.10.2019

Тие заедно, јавно ќе го изразат своето незадоволство од условите за работа и студирање Вработените и студентите на Институтот за хемија при Природно-математичкиот факултет во Скопје утре во 11 часот заедно ќе излезат пред влезот на Институтот и ...

Вработените и студентите на Институтот за хемија утре излегуваат на протест

Курир - 21.10.2019

Вработените и студентите на Институтот за хемија при Природно-математичкиот факултет за утре, вторник, најавуваат протест пред зградата на Институтот за хемија. Во соопштението тие посочуваат дека протестот го организираат поради незадоволство од ...

Вработените и студентите од Институтот за хемија утре излегуваат на протест

Либертас - 21.10.2019

Вработените и студентите на Институтот за хемија при Природно-математичкиот факултет во Скопје утре во 11 часот заедно ќе излезат пред влезот на Институтот и јавно ќе го изразат своето незадоволство од условите за работа и студирање.

Утре протест на вработените и студентите на Институтот по хемија на ПМФ

Република - 21.10.2019

Вработените и студентите на Институтот за хемија при Природно-математичкиот факултет во Скопје утре во 11 часот заедно ќе излезат пред влезот на Институтот и јавно ќе го изразат своето незадоволство од условите за работа и студирање, пишува порталот ...

Протест на ПМФ: Вработените и студентите на Институтот за хемија ги бараат своите права

Република - 21.10.2019

Вработените и студентите на Институтот за хемија при Природно-математичкиот факултет за утре, вторник, најавуваат протест пред зградата на Институтот за хемија. Во соопштението тие посочуваат дека протестот го организираат поради незадоволство од ...