TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема нови сомнителни случаи на коронавирус, заразената пациентката е во добра состојба

Сител - 01.03.2020

Пациентката заразена со коронавирусот закрепнува. Здравствените власти не регистрирале нов случај на заболен од вирусот. Од синоќа никој не се јавил со симптоми и не се извршени тестирања на нови пациенти.

Се чека лабораторискиот резултат за возачот на комбето

24 Вести - 29.02.2020

Во соба за изолација во Општата болница во Струмица од вчера е возачот на комбето со кое допатува од Италија заразената, а кој сам пријавил дека има симптоми на кашлица и болки во градите.

Нема нов случај на коронавирус – негативни резултатите кај возачот на комбето и двете лица кои избегаа од изолација во ...

ТВ21 - 29.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека засега нема нов случај на заразен со коронавирус во Македонија. Тој посочи дека резултатите од тестот се негативни кај возачот на комбето кое пристигна од Италија и ...

Се испитува уште еден случај за коронавирус кај пациентка која патувала во северна Италија

ТВ21 - 29.02.2020

На денешната прес конференција на министерот за здравство Венко Филипче беше посочено дека утринава на клиниката се пријавило едно лице со симптоми на коронавирус. Филипче додава дека пациентката која престојувала во критичниот дел на северна ...

Возачот на комбето и виничанецот кој избега од болница немаат корона вирус, се испитува нов сомнителен случај

Фокус - 29.02.2020

Возачот на комбето кој ја превезувал жената која е заразена со корона вирус и виничанецот кој вчера вечерта избега од штипската болница со својата девојка, хрватска државјанка немаат коронавирус.

Возачот на комбето и виничанецот кој избега немаат коронавирус, Филипче апелира дека изолацијата е за добро на сите

Сакам да кажам - 29.02.2020

Негативни се тестовите за коронавирус на возачот на комбето со кое се превезуваше патничката заболена од коронавирус и на пациентот кој со симптоми се пријави во инфективното одделение во Виница па избега, изјави министерот за здравство Венко ...

Филипче: Се чекаат резултати за уште еден сомнителен случај

Алсат-М - 29.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, потврди дека нема нови случаи на заразени со коронавирус во земјава. Филипче рече дека тестовите на возачот на комбето со кој од Италија до Македонија патуваше заразената жена, како и виничанецот што побегна ...

Филипче: Единствената пациентка со коронавирус е во добра состојба

ТВ21 - 29.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција потврди дека пациентката која е заразена со коронавирус е во добра состојба. „Единствената пациентка којашто се лечи на инфективната клиника е во добра општа состојба.

Филипче: Нема македонски државјани заразени од коронавирус во Италија

ТВ21 - 29.02.2020

На прес конференцијата денеска министерот за здравство Венко Филипче информираше дека нема наши државјани заразени со коронавирус во регионот на северна Италија. Филипче додаде дека утрово разговарал со конзулот и нема податоци за заболени наши ...

Негативни резултатите за двајцата тестирани вчера, денеска тестирана уште една жена

24 Вести - 29.02.2020

Резултатите на двете лица кои беа тестирани вчера за коронавирус се негативни, а од утрово е тестирана уште една жена за која се чекаат резултатите, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

Пациентка се јавила на Инфективна: Пред три дена се вратила од Италија, се прави тест за коронавирус

ТВ21 - 29.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека утрово на Инфективната клиника се јавила пациентка со знаци на респираторна инфекција, која патувала во критичниот регион во Северна Италија.

Нема нови случаи на корона вирус во Македонија

24 Вести - 29.02.2020

Нема нови заразени од корона вирус во Македонија. Негативен е и последниот тест кој попладнево е направен кај жена која пред три дена допатувала од Италија и се пожалила на проблеми со дишењето.

Возачот и лицето што избега од Штип негативни – контроли на залихите и цените на заштитните маски во аптеките

ТВ21 - 29.02.2020

Негативен е тестот на жената која утрово со јавила со знаци на вирус на Клиниката за инфективни болести, информираат од Министерството за здравство. Таа пред три дена се вратила од критичниот регион на Северна Италија, а оттаму пристигнала со ...

Дневни „корона-вести“: Нема нови случаи, најден избеганиот пациент, шоферот на комбето „чист“

Алсат-М - 29.02.2020

50-годишната пациентка со корона вирус која се се лекува на Клиниката за инфективни болести во Скопје, засега останува единствениот случај во земјава. Министерот за здравство Венко Филипче, информираше дека сите сомнителни случаи тестирани ...

Филипче: Нема нов случај на коронавирусот во Македонија

24 Вести - 29.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека засега нема нов случај на заразен со корона вирус во Македонија. Тој потврди дека тестовите на возачот на комбето со кој од Италија до Македонија патуваше заразената ...

Негативни се тестовите кај возачот и виничанецот, се чекаат резултати за жена која била во Северна Италија

+инфо - 29.02.2020

Негативени се резултатите на возачот и на виничанецот кој вчера избега па го вратија во Штипската болница, изјави министерот за здравство Венко Филипче. Тој рече дека возачот кој ја пренесувал заразената патничка од коронавирусот, сепак ќе остане во ...

Уште една пациентка со респираторна инфекција се јавила на Инфективна, патувала во северна Италија

Курир - 29.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека засега нема нов случај на заразен со коронавирус во Македонија. Тој посочи дека резултатите од тестот се негативни кај возачот на комбето кој пристигна од Италија и ...

Филипче потврди: Нема нови заразени со коронавирус во земјава

360 степени - 29.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, потврди дека нема нови случаи на заразени со коронавирус во земјава. Во изјава за медиумите, Филипче рече дека тестовите на возачот на комбето со кој од Италија до Македонија патуваше заразената жена, како и ...

Возачот на комбето и виничанецот кој избега од болница немаат коронавирус

Курир - 29.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче во денешната изјава за медиумите истакна дека единствената пациентка којашто е позитивна на коронавирус е во добра општа здравствена состојба и се лекува на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во ...

Филипче: Нема нов случај на коронавирус, негативни се резултатите и кај возачот и кај двете лица кои избегаа од Штип

МКД - 29.02.2020

Венко Филипче, министерот за здравство денеска изјави дека засега нема нов случај на заразен со коронавирус во Македонија. Резултатите од тестот се негативни кај возачот на комбето кое пристигна од Италија и кај двете лица кои вчера избегаа од ...

Филипче: Негативни се резултатите на двата случаеви од корона вирусот, но утринава пријавен нов сомнителен случај

Press24 - 29.02.2020

Резултатите кои што се чекаа во текот на вчерашниот ден и двата резултати се негативни, рече денеска министерот Венко Филипче на брифинг со новинарите. Тој нагласи дека пациентката која е примена на инфективната клиника во Скопје со корона вирусот е ...

Уште една пациентка со респираторна инфекција се јавила на Инфективна, патувала во северна Италија

Нетпрес - 29.02.2020

Уште една пациентка со респираторна инфекција се јавила на Инфективна клиника, патувала во северна Италија, изјави министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека засега нема нов случај на заразен со коронавирус во ...

Пациентката која се пријави утрово нема корона-вирус

Нова ТВ - 29.02.2020

Министерството за здравство информира дека негативни се резултатите на корона вирус кај пациентката која утрово се јавила со знаци на респираторна инфекција на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје.

Негативни резултатите за двајцата тестирани вчера, денеска тестирана уште една жена

Сител - 29.02.2020

Резултатите на двете лица кои беа тестирани вчера за коронавирус се негативни, а од утрово е тестирана уште една жена за која се чекаат резултатите, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Резултатите на двајцата пациенти се негативни на коронавирус

Макфакс - 29.02.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче во денешната изјава за медиумите истакна дека единствената пациентка којашто е позитивна на коронавирус е во добра општа здравствена состојба и се лекува на Клиниката за инфективни болести и фебрилни ...

Негативни резултатите кај двајцата од вчера, жена која била во Италија сама се пријавила на клиника

А1 On - 29.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче истакна дека единствената пациентка којашто е позитивна на корона вирус е во добра општа здравствена состојба и се лекува на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје.

Неофицијално: И возачот на комбето и избеганиот виничанец се негативни на тестот за коронавирус

Курир - 29.02.2020

Нема нов случај на заразен со коронавирус во земјава. Тестирањата направени вчера доцна попладне и вечерта се негативни, вели извор од здравствените власти. Наскоро се очекува и официјална потврда на овие информации, пишува порталот 360stepeni.mk ...

Резултатите пристигнаа: возачот на комбето од Струмица нема корона вирус!

Струмица Денес - 29.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче соопшти дека по направените тестови негативни се резултатите на возачот на комбето кој ја превезувал жената која е заразена со коронавирус. Инаку, возачот на комбето претходно беше во домашна изолација, а вчера ...

Препорака од Владата: Да се откажат сите јавни собири до 6 март

Слободен Печат - 29.02.2020

Пазарната инспекција и Агенцијата за лекови се задолжуваат да контролираат колку заштитни средства има во аптеките, а Црвениот крст да испрати волонтери на граничните премини за да ги анкетираат лицата што влегуваат во земјата, побара Владата.

Избеганите од штипската болница немаат коронавирус

Р.С.Европа - 29.02.2020

Виничанецот и хрватската државјанка кои вчера избегаа од Инфективното одделение на штипската болница немаат коронавирус, информира денеска министерот за здравство Венко Филипче. Не е заразен ниту возачот на комбето со кое од Италија допатува засега ...

„Вардар“ и „Работнички“ без публика поради коронавирусот

360 степени - 29.02.2020

Дербито меѓу фудбалските клубови „Вардар“ и „Работнички“ се одвива без публика на Националната Арена „Тодор Проески“ во Скопје. Трибините се празни откако Фудбалската федерација на Македонија ги прифати препораките на Владата спортските натпревари ...

Филипче: Во Италија нема наши државјани заразени со коронавирус

Макфакс - 29.02.2020

Нема македонски државјани заразени со коронавирус во регионот на северна Италија, соопшти во изјава за медиумите министерот за здравство, Венко Филипче. Тој посачи дека утринава разговарал со конзулот кој го информирал дека нема податоци за заболени ...

Филипче – Нема нов заболен од Корона вирус во земјава, мерките остануваат на сила

Алфа - 29.02.2020

Нема нов заболен од Корона вирус во Македонија, тврдат здравствените власти. Резултатите од тестирањата на тројца пациенти, меѓу кои и на жена која утрово се пријавила на Инфективна клиника во Скопје, се негативни на Ковид 19.

Неофицијално: И возачот на комбето и избеганиот виничанец се негативни на тестот за коронавирус

Press24 - 29.02.2020

Нема нов случај на заразен со коронавирус во земјава. Тестирањата направени вчера доцна попладне и вечерта се негативни, вели извор од здравствените власти. Наскоро се очекува и официјална потврда на овие информации, пишува порталот 360stepeni.mk ...

Неофицијално: И возачот на комбето и избеганиот виничанец се негативни на тестот за коронавирус

360 степени - 29.02.2020

Нема нов случај на заразен со коронавирус во земјава. Тестирањата направени вчера доцна попладне и вечерта се негативни, вели извор од здравствените власти. Наскоро се очекува и официјална потврда на овие информации.

Нема нов случај на заразен со коронавирус во земјава

ММС - 29.02.2020

Тестирањата направени вчера доцна попладне и вечерта се негативни, вели извор од здравствените власти. Наскоро се очекува и официјална потврда на овие информации. Вчера попладнето беше тестиран возачот на комбето со кое од Италија во Македонија се ...

Уште една пациентка со респираторна инфекција се јавила на Инфективна, патувала во северна Италија

Слободен Печат - 29.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека засега нема нов случај на заразен со коронавирус во Македонија. Тој посочи дека резултатите од тестот се негативни кај возачот на комбето кој пристигна од Италија и ...

Филипче: Негативни се резултатите и кај возачот и кај двете лица кои избегаа од Штип

Локално - 29.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче соопшти дека по направените тестови негативни се резултатите на возачот на комбето кој ја превезувал жената која е заразена со коронавирус и виничанецот кој вчера вечерта избега од штипската болница со својата ...

Од утрово уште една пациентка се јавила на Инфективна со респираторна инфекција

24Инфо - 29.02.2020

-Има една пациентка која се јавила утрово на Инфективна, таа е изолирана, таа е жена која патувала во критичниот регион во северна Италија, таа има семејство и знаци на респираторна инфекција.

Филипче: Резултатите на двајцата пациенти се негативни на коронавирус

MTM - 29.02.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче во денешната изјава за медиумите истакна дека единствената пациентка којашто е позитивна на коронавирус е во добра општа здравствена состојба и се лекува на Клиниката за инфективни болести и фебрилни ...

Филипче: Резултатите на двајцата пациенти се негативни на коронавирус

Centar - 29.02.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче во денешната изјава за медиумите истакна дека единствената пациентка којашто е позитивна на коронавирус е во добра општа здравствена состојба и се лекува на Клиниката за инфективни болести и фебрилни ...

Во Италија нема македонски државјани меѓу заразените со коронавирус

24Инфо - 29.02.2020

Нема македонски државјани заразени со коронавирус во регионот на северна Италија, соопшти Венко Филипче, министерот за здравство. Тој посачи дека утринава разговарал со конзулот кој го информирал дека нема податоци за заболени наши државјани, ниту ...

Нема нов случај на заразени со коронавирус во земјава, уште еден случај се испитува

Вечер Прес - 29.02.2020

Резултатите на двете лица кои беа тестирани вчера за коронавирус се негативни, а од утрово е тестирана уште една жена за која се чекаат резултатите, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

Македонка дошла од Италија и се пријавила во Инфективна

Фактор - 29.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на последниот брифинг потврди дека нема новозаболено од корна вирусот во Македонија и дека и ма една пациентка која се јавила утрово на Клиниката за инфективни болести.

Филипче: Се чекаат резултати од пациентка која утрово се јави на Инфективна

Либертас - 29.02.2020

На денешниот прес министерот за здравство Венко Филипче ја информираше јавноста дека утрово на Инфективна со симптоми на респираторна инфекција се јавила пациентка која е изолирана. „Таа патувала во критичниот регион во северна Италија.

Филипче: Во Италија нема наши државјани заразени со коронавирус

MTM - 29.02.2020

Нема македонски државјани заразени со коронавирус во регионот на северна Италија, соопшти во изјава за медиумите министерот за здравство, Венко Филипче. Тој посачи дека утринава разговарал со конзулот кој го информирал дека нема податоци за заболени ...

И возачот на комбето и бегалецот од штипската болница се негативни

Денешен - 29.02.2020

Нема нов случај на заразен со коронавирус во земјава. Тестирањата направени вчера доцна попладне и вечерта се негативни, вели извор од здравствените власти. Наскоро се очекува и официјална потврда на овие информации, пишува порталот 360stepeni.mk ...

Уште една пациентка со респираторна инфекција се јавила на Инфективна, патувала во северна Италија

CivilMedia - 29.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека засега нема нов случај на заразен со коронавирус во Македонија. -Има една пациентка која се јавила утрово на Инфективна, таа е изолирана, таа е жена која патувала во ...

Нема нов случај на коронавирус – негативни резултатите кај возачот и двете лица од карантин во Штип

24Инфо - 29.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека засега нема нов случај на заразен со коронавирус во Македонија. Тој посочи дека резултатите од тестот се негативни кај возачот на комбето кое пристигна од Италија и ...

Негативни резултатите за двајцата тестирани вчера, денеска тестирана уште една жена

Опсервер - 29.02.2020

– Резултатите на двете лица кои беа тестирани вчера за коронавирус се негативни, а од утрово е тестирана уште една жена за која се чекаат резултатите, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

Неофицијално: И возачот на комбето и избеганиот виничанец се негативни на тестот за коронавирус

Frontline - 29.02.2020

Коронавирус нема ни виничанецот кој со хрватска државјанка се пријави во штипската болница, а потоа побегна. Подоцна, со помош на полицијата, беа лоцирани и вратени во изолација. И тестот кај виничанецот бил ...

Возачот на комбето и лицата кои побегнаа од штипската болница немаат корона вирус, се чекаат резултати за едно лице

еМагазин - 29.02.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче во денешната изјава за медиумите истакна дека единствената пациентка која што е позитивна на корона вирус е во добра општа здравствена состојба и се лекува на Клиниката за инфективни болести и фебрилни ...

Филипче: Се чекаат резултати за жената која утрово се пријавила на Инфективна

Република - 29.02.2020

Жената која денеска се јавила со симптоми била во регионот на Северна Италија и пристигнала во земјава на 26-ти овој месец без симптоми. Пристигнала со индивидуален превоз со уште еден член од семејството.

Филипче: Се чекаат резултати за жената која утрово се пријавила на Инфективна, а била во регионот на Северна Италија

Локално - 29.02.2020

Жената која денеска се јавила со симптоми била во регионот на Северна Италија и пристигнала во земјава на 26-ти овој месец без симптоми. Пристигнала со индивидуален превоз со уште еден член од семејството.

Филипче: Резултатите на двајцата пациенти се негативни на коронавирус

Точка - 29.02.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче во денешната изјава за медиумите истакна дека единствената пациентка којашто е позитивна на коронавирус е во добра општа здравствена состојба и се лекува на Клиниката за инфективни болести и фебрилни ...

Негативни резултатите за двајцата тестирани вчера, денеска тестирана уште една жена

Бриф - 29.02.2020

Резултатите на двете лица кои беа тестирани вчера за коронавирус се негативни, а од утрово е тестирана уште една жена за која се чекаат резултатите, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Резултатите на двајцата пациенти се негативни на коронавирус

Н.Македонија - 29.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче во денешната изјава за медиумите истакна дека единствената пациентка којашто е позитивна на коронавирус е во добра општа здравствена состојба и се лекува на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во ...

Филипче: Во Италија нема наши државјани заразени со коронавирус

Н.Македонија - 29.02.2020

Нема македонски државјани заразени со коронавирус во регионот на северна Италија, соопшти во изјава за медиумите министерот за здравство, Венко Филипче. Тој посачи дека утринава разговарал со конзулот кој го информирал дека нема податоци за заболени ...

Филипче: Нема нови случаи, чекаме резултати за пациентка која се пријави утрово

365 - 29.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека засега нема нов случај на заразен со корона вирус во Македонија. Тој потврди дека тестовите на возачот на комбето со кој од Италија до Македонија патуваше заразената ...

Резултатите на двете лица кои беа тестирани вчера за коронавирус се негативни

MakPress - 29.02.2020

Резултатите на двете лица кои беа тестирани вчера за коронавирус се негативни, а од утрово е тестирана уште една жена за која се чекаат резултатите, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Нема простор за паника, нема нови случаи на заразени со корона

Скопје1 - 29.02.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче во денешната изјава за медиумите истакна дека единствената пациентка којашто е позитивна на корона вирус е во добра општа здравствена состојба и се лекува на Клиниката за инфективни болести и фебрилни ...

Струмичанецот има негативни резултати, сега возачот на комбето е тестиран на коронавирус

ТВ21 - 28.02.2020

Струмичанецот кој се тестираше на коронавирус, има негативен резултат. Сега најнов на тестирање е возачот на комбето кое од Милано пристигна во Македонија, и во кое беше и жената која досега единствена е позитивна на коронавирус.

Филипче: Возачот на комбето од Италија има болки и кашлица, скоро ќе бидат готови резултатите

Фокус - 28.02.2020

Возачот на комбето од Италија во кое се возела првата заразена личност во земјава од коронавирусот се пожалил на кашлица и болки во градите, по што е изолиран во струмичката болница, информираше предмалку министерот за здравство Венко Филипче.

Возачот на комбето има сиптоми на корона, лекарите го тестираат

Алсат-М - 28.02.2020

Возачот на комбето во кое од Италија се превезувала 50 годишната скопјанка која има корона ги има сипмтомите на вирусот. Тој е излоиран во струмичката болница и лекарите проверуваат дали е носител на вирусот, а таа информација подоцна ќе ја соопшти ...

Возачот на комбето со болната од коронавирус пренесен во струмичката болница поради кашлица и болки во градите, рече ...

Сакам да кажам - 28.02.2020

Возачот на комбето со кое се превезуваше патничката заболена од коронавирус е пренесен во струмичката болница, бидејќи се пожалил симптоми на вирусот. Тој во моментов се наоѓа во делот за изолација, земени му се примероци од екипи од Центарот за ...

Филипче: Нема простор за паника, уште еден негативен случај

24 Вести - 28.02.2020

Двајца бугарски државјани на работа во битолска фирма и еден струмичанец се трите нови пријавени сомнителни случаи на корона вирусот, соопшти денеска на редовна прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче.

Се испитува состојбата на возачот, Филипче со мерки, да се забранат сите јавни собири

ТВ21 - 28.02.2020

Возачот на комбето со кое се превезувала патничката заболена од коронавирус е пренесен во изолација во струмичката болница откако се пожалил на болки во градите и кашлица. Неговата состојба во моментов се анализира, а резултатите ќе бидат познати ...

Филипче: До 6 март критичен период за состојбата со корона вирусот во земјава

Алсат-М - 28.02.2020

Критичниот период за земјава, кој е во корелација со заболената пациентка, завршува на 6 март, рече министерот за здравство Венко Филипче во своето вечерашно гостување во емисијата „360 Степени“ на Алсат.

Андоновска: Филипче со своите изјави создава само паника меѓу граѓаните

Фокус - 28.02.2020

Ситуацијата со корона вирусот му излегува од контрола на министерот за здравство, Венко Филипче. Наместо смирување на населението и превенција, Филипче со своите изјави создава само несигурност и паника меѓу граѓаните, рече на прес конференција ...

Во болничка изолација возачот на комбето со кое патуваше и заразената пациентка со коронавирус

24 Вести - 28.02.2020

Негативен е резултатот за коронавирус на лицето кое на 22 февруари се вратило од Италија во Струмица, а во болничка изолација е возачот на комбето со кое допатува и пациентката на која завчера во Скопје и беше потврден коронавирус.

Двајца работници од Битола се тестираат за коронавирус

ТВ21 - 28.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека двајца работници од Битола, кои престојувале во изминатиот период во Италија, се тестираат за новиот ...

Филипче: Струмичанец се тестира за корона вирус и двајца Бугари во домашна изолација

Фокус - 28.02.2020

Струмичанец кој на 22 февруари се вратил од Италија денеска е на тестирање за корона вирус поради покачена температура и двајца Бугари кои работат во Земјоделскиот комбинат „Пелагонија“ се ставени во домашна изолација во Битола, потврди денеска на ...

За коронавирус се тестира и едно лице од Струмица

ТВ21 - 28.02.2020

Министерот за здавство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека земени се материјали за испитување уште на едно лице од Струмица. Тој додава дека лицето од Струмица, кое дошло од Италија на 22 февруари, откако добило симптоми на ...

Филипче: Во изолација е возачот на комбето со кој се возела заразената од коронавирус

А1 On - 28.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција изјави дека возачот на комбето со кој се возела пациентката заразена од коронавирус пријавил дека има одредени симптоми, кашлица и болка во градите и е изолиран во струмичката ...

Возачот на комбето со кое патуваше заболената жена пријавил симптоми – резултатите се очекуваат за неколку часа

360 степени - 28.02.2020

Возачот на комбето со кое патувала пациентката кај која е потврдено присуство на коронавирусот пред неколку часа се пријавил со симптоми на болка во градите и кашлица, направено му е тестирање и резултатите се очекуваат за неколку часа.

Филипче: Возачот на комбето од Италија бил во домашна изолација

Р.С.Европа - 28.02.2020

Нема нов заболен од корона вирус, соопшти пред малку министерот за здравство Венко Филипче.Тој објасни дека резултатите се негативни на последните кои се тестирани дали се носители на вирусот Ковид 19, но дека еден возач кој се пријавил во ...

Министерот Филипче утрово ќе соопшти нови информации за коронавирусот

Press24 - 28.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче за утрово закажа прес-конференција. Како што информираат од Владата прес-конференцијата ќе започне во 9:45 часот, а министерот ќе информира за состојбата со коронавирусот во земјава.

Најнови информации за коронавирусот во Македонија: Возачот на комбето однесен во болница

Курир - 28.02.2020

Mинистерот за здравство, Венко Филипче попладнево на прес-конференција изјави дека пациентот за кој зборуваше утрово има негативни резулати. Вели дека жената која е задржана на Инфективната клиника е во добра состојба.

(Видео) Патникот кој на 22 февруари се вратил од Италија нема коронавирус

Макфакс - 28.02.2020

По извршените анализи утврдено е дека патникот кој од Италија се вратил во Струмица на 22 февруари и пријавил дека има покачена температура нема коронавирус, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче.

Филипче: Во изолација е возачот на комбето со кое патуваше заразената со коронавирус

МКД - 28.02.2020

Негативен е резултатот за коронавирус на лицето кое на 22 февруари се вратило од Италија во Струмица, а во болничка изолација е возачот на комбето со кое допатува и пациентката на која завчера во Скопје и беше потврден коронавирус.

Возачот на комбето е во изолација, алармирал на болка во градите и кашлица

Нова ТВ - 28.02.2020

Возачот на комбето во кое се превезувала заболената патничка , пред неколку часа е пренесен во изолација во струмичката болница, откако алармирал дека има болки во градите и кашлица. Тој бил спроведен од медицинска екипа со полна заштитна опрема и ...

Возачот на комбето во кое патуваше заразената скопјанка пренсен во болничка изолација

Глас на Америка - 28.02.2020

Владата препорача да се откажат сите поголеми јавни собири, културни манифестации и спортски натпревари. Организаторите ги откажаа карневалите во Струмица и Прилеп. Сите досегашни тестови за присуство на коронавирус се негативни а две лица, бугарски ...

Најнови информации за коронавирусот во Македонија: Возачот на комбето однесен во болница

Нетпрес - 28.02.2020

Mинистерот за здравство, Венко Филипче попладнево на прес-конференција изјави дека пациентот за кој зборуваше утрово има негативни резулати. Вели дека жената која е задржана на Инфективната клиника е во добра состојба.

Возачот на комбето е во струмичката болница, се уште нема резултати за коронавирус

Алфа - 28.02.2020

Се уште не се знае дали има и втор заболен од коронавирус во Македонија. Резултатите од тестирањата на струмичкиот шофер кој го возеше комбето со кое од Италија допатува засега единствената заболена од Ковид-19 не се готови.

(ВИДЕО) Филипче: Точно ја знаеме траекторијата на пациентката, веднаш се упатила на Инфективна клиника

360 степени - 28.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче во дебата на „360 Степени“, зборуваше за траекторијата на движење на пациентката којашто е заболена од коронавирусот. Тој кажа дека поголем проблем е тоа што во Италија се случува, на двајца заболени коишто не ...

(ВИДЕО) Филипче: Возачот на комбето во болничка изолација поради симптоми и кашлица

Слободен Печат - 28.02.2020

Возачот на комбето претходно беше во домашна изолација, а пред неколку часа поради симптоми на кашлица и болки во градите кои се појавиле првпат изутрината, е спроведен со целата заштитна опрема во соба за изолација во Општата болница во Струмица.

(ВИДЕО) 360 Степени сезона 6, емисија 44 – дебата со министерот Филипче и инфектологот Демири

360 степени - 28.02.2020

Во новото издание на „360 степени“ на ТВ Алсат (28 февруари 2020 г.): – Нова непозната во појавата на коронавирусот: за двајца заразени во Италија не може да се утврди дека претходно имале контакт со други заразени – дебата со министерот за ...

Андоновска: Филипче со своите изјави создава само паника меѓу граѓаните

Сител - 28.02.2020

Ситуацијата со корона вирусот му излегува од контрола на министерот за здравство, Венко Филипче. Наместо смирување на населението и превенција, Филипче со своите изјави создава само несигурност и паника меѓу граѓаните.

Во болничка изолација возачот на комбето со кое патуваше и заразената пациентка со коронавирус

Press24 - 28.02.2020

Негативен е резултатот за коронавирус на лицето кое на 22 февруари се вратило од Италија во Струмица, а во болничка изолација е возачот на комбето со кое допатува и пациентката на која завчера во Скопје и беше потврден коронавирус.

Во болница и возачот на комбето со кое патуваше жената со корона вирус

Независен - 28.02.2020

Негативен е резултатот за коронавирус на лицето кое на 22 февруари се вратило од Италија во Струмица, а во болничка изолација е возачот на комбето со кое допатува и пациентката на која завчера во Скопје и беше потврден коронавирус.

Во болничка изолација возачот на комбето со кое патуваше и заразената пациентка со коронавирус

Сител - 28.02.2020

Негативен е резултатот за коронавирус на лицето кое на 22 февруари се вратило од Италија во Струмица, а во болничка изолација е возачот на комбето со кое допатува и пациентката на која завчера во Скопје и беше потврден коронавирус.

(НОВО) САМ СЕ ЈАВИЛ ДЕКА ИМА БOЛKИ ВО ГРАДИТЕ И KAШЛИЦА: Лекapите го тестираат возачот од Струмица – во моментот е во ...

Струмица Денес - 28.02.2020

Негативен е резултатот за коронавирус на лицето кое на 22 февруари се вратило од Италија во Струмица, а во болничка изолација е возачот на комбето со кое допатува и пациентката на која завчера во Скопје и беше потврден коронавирус.

ВО ЖИВО: Министерот Филипче ќе информира за состојбата со коронавирусот

Слободен Печат - 28.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче за утрово закажа прес-конференција. Како што информираат од Владата прес-конференцијата ќе започне во 9:45 часот, а министерот ќе информира за состојбата со коронавирусот во земјава.

Паниката позаразна од коронавирусот

Слободен Печат - 28.02.2020

Во продавниците „на ангро“ се купуваа намирници, брашно, масло, а во аптеките брзо ги снема заштитните маски и дезинфекциските средства. На социјалните мрежи, пак, врие од различни коментари и предлози за тоа како треба да се постапува.

Филипче утринава ќе информира за состојбата со коронавирусот

Курир - 28.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче за утрово закажа прес-конференција. Како што информираат од Владата прес-конференцијата ќе започне во 9:45 часот, а министерот ќе информира за состојбата со коронавирусот во земјава.

Се чекаат резултати за уште еден патник од Италија

Нетпрес - 28.02.2020

Еден патник кој дошол од Италија на 22-ри месецов во Струмица со температура над 37 степени се јавил во болница. Од него е земен материјал за тестирање на коронавирус и резултати ќе бидат готови во текот на денот, информираше на денешната ...

Патник од Италија тестиран на коронавирус, резултатите ќе се знаат во текот на денот

Курир - 28.02.2020

Еден патник кој дошол од Италија на 22-ри месецов во Струмица со температура над 37 степени се јавил во болница. Од него е земен материјал за тестирање на коронавирус и резултати ќе бидат готови во текот на денот, информираше на денешната ...

Филипче: Еден патник се проверува дали има коронавирус, работници од Бугарија во Битола се под надзор

Press24 - 28.02.2020

Пациентката кај која е присутен коронавирусот е во стабилна состојба, сместена е во делот за изолација и влегува во фазата кога почнува опоравокот, рече министерот за здравство, Венко Филипче на утринската прес конференција, а во однос на ...

Во Македонија нема да има спорт викендов, поради коронавирусот се одложуваат сите мечеви?

SportMedia - 28.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната владина седница ќе предложи да се одложат сите спортски настани како превенција за спречување од ширење на коронавирусот. Утринава на прес-конференција тој истакна дека коронавирусот може да се ...

ВИДЕО: Нов сомнителен за коронавирус, пред шест дена се вратил од Италија

А1 On - 28.02.2020

Утрово патник кој од Италија кој се вратил во Струмица на 22 февруари пријавил дека има покачена температура. Земен е материјал за анализа и резултатите од тестот за коронавирус се очекуваат во текот на денот, извести министерот Венко Филипче.

Струмичанец се тестира има ли коронавирус, се вратил од Северна Италија, па добил температура

+инфо - 28.02.2020

Уште еден сомнителен пациент денеска се тестира дали заболел од коронавирусот. Станува збор за струмичанец кој на 22. февруари се вратил од Северна Италија, а вчера ги добил симптомите – температура над 37 степени, по што му бил земен брис и ...

Коронавирусот го запира и спортот во Македонија!?

Слободен Печат - 28.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, ќе препорача да се откажат и спортските настани во Македонија коие се планирани да се одржат викендов поради коронавирусот. – Моја препорака е да се откажат сите спортски натпревари, посебно тие што ќе се ...

Двајца бугарски државјани на испитување за корона вирус

ММС - 28.02.2020

Пациентката заболена од корона вирус е во стабилна состојба, исто како што беше и изминатите неколку денови сместена во одделот за излолација и нема знаци за компликации на нејзината состојба, информираше денеска министерот за здравство Венко ...

Се чекаат резултати од уште еден сомнителен случај – заразената пациентка закрепнува

360 степени - 28.02.2020

Лице од Струмица, кое се вратило од Италија на 22 овој месец, е најновиот случај во земјава за кој денеска се вршат тестирања дали е позитивен на коронавирус. Како што соопшти министерот за здравство Венко Филипче утрово на прес-конференција, лицето ...

Филипче: И двајца бугарски државјани во домашен карантин

МКД - 28.02.2020

Пациентката кај која е потврдено присуството на коронавирусот е во стабилна состојба, нема знаци на компликации и е во фаза на опоравување. Патниците кои патуваа со неа се во домашна изолација и во добра состојба.

Филипче: нема нови случаи на коронавирус во Македонија

Р.С.Европа - 28.02.2020

Нема нови случаи на лица позитивни на коронавирус во земјава. Во моментов се чекаат резултати од тестирање на едно лице кое на 22 февруари се вратило од Италија во Струмица. Тој поради покачена температура се јавил во соодветна здравствена установа ...

(Видео) Се тестира од коронавирус патник вратен од Италија пред една недела

Макфакс - 28.02.2020

Утрово патник кој од Италија кој се вратил во Струмица на 22 февруари пријавил дека има покачена температура. Земен е материјал за анализа и резултатите од тестот за коронавирус се очекуваат во текот на денот, рече министерот Венко Филипче.

Во Вардар имаат план „Б“ за коронавирусот, чекаат да заврши владината седница

SportMedia - 28.02.2020

Вардар е нашиот најзасегнат тим по најавата на министерот за здравство, Венко Филипче, спортските настани во Македонија да се одложат најмалку за една недела поради превенција од коронавирусот.

Филипче: Едно лице од Струмица се тестира дали има коронавирус

Press24 - 28.02.2020

Пациентката кај која како прва беше откриен корона вирусот, останува до сега единствена. Нејзината општа здравствена состојба е добра и стабилна, не покажува знаци на евентуални идни компликации и можеме да кажеме дека влегува во фазата на ...

(ВИДЕО) Андоновска: Филипче со своите изјави создава само паника меѓу граѓаните

А1 On - 28.02.2020

„Ситуацијата со корона вирусот му излегува од контрола на министерот за здравство, Венко Филипче. Наместо смирување на населението и превенција, Филипче со своите изјави создава само несигурност и паника меѓу граѓаните.

(Видео) Андоновска: Филипче со своите изјави создава само паника меѓу граѓаните

Макфакс - 28.02.2020

Ситуацијата со коронавирусот му излегува од контрола на министерот за здравство, Венко Филипче, изјави на денешната прес-конференција, Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ. Како што рече таа, наместо смирување на населението и превенција, Филипче со ...

Следува уште една прес-конференција на министерот Филипче

Курир - 28.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска (петок, 28.02.2020 година), во 16:30 часот, ќе одржи прес-конференција во Медија центарот во Владата на Република Македонија. Се очекуваат нови информации за состојбата со коронавирусот во ...

Пациентката со коронавирус се опоравува, неколку лица се во домашна изолација

OhridNews - 28.02.2020

Пациентката кај која како прва беше откриен корона вирусот, останува до сега единствена. Нејзината општа здравствена состојба е добра и стабилна, не покажува знаци на евентуални идни компликации и можеме да кажеме дека влегува во фазата на ...

Филипче: Возачот на комбето со кое жената се превезувала од Италија со сомнителни симптоми- се испитува за ...

Press24 - 28.02.2020

Министерот Венко Филипче на попладневниот брифинг со новиарите соопшти дека тестираниот за коронавирусот денеска е негативен, односно нема корона вирус, но возачот на комбето со кој се пренесувала жената од Италија кај која веќе има корона вирус, за ...

Андоновска: Филипче со своите изјави создава само паника меѓу граѓаните

Курир - 28.02.2020

Ситуацијата со корона вирусот му излегува од контрола на министерот за здравство, Венко Филипче. Наместо смирување на населението и превенција, Филипче со своите изјави создава само несигурност и паника меѓу граѓаните.

Возачот на комбето покажал симптоми, префрлен е во соба за изолација

+инфо - 28.02.2020

Возачот на комбето со коешто од Италија пристигнала жената која е позитивна на коронавирусот, денеска покажал симптоми на кашлица и болки во градите, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција.

Во болничка изолација возачот на комбето со кое патуваше и заразената пациентка со коронавирус

Скопје инфо - 28.02.2020

Негативен е резултатот за коронавирус на лицето кое на 22 февруари се вратило од Италија во Струмица, а во болничка изолација е возачот на комбето со кое допатува и пациентката на која завчера во Скопје и беше потврден коронавирус.

(Видео) Патникот кој на 22 февруари се вратил од Италија нема коронавирус

24Инфо - 28.02.2020

По извршените анализи утврдено е дека патникот кој од Италија се вратил во Струмица на 22 февруари и пријавил дека има покачена температура нема коронавирус, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче.

Филипче: Возачот на комбето во изолација, за неколку часа ќе се знае дали е позитивен на корона вирусот

CivilMedia - 28.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција изјави дека возачот на комбето со кое патувала жената кај која е потврдено присуство на корона вирусот се пријавил со симптоми на болка во градите и кашлица, при што му е направено тестирање ...

(ВИДЕО) Д-р Филипче: Возачот на комбето со сомнителни симптоми е изолиран во болницата во Струмица

Centar - 28.02.2020

Возачот на комбето, со кој патувала пациентката кај која беше откриен корона вирусот, сигнализирал дека има кашлица и болки во градите, по што бил спроведен во соба за изолација во болницата во Струмица, информираше на денешната прес-конференција ...

Возачот на комбето од Италија сигнализирал дека има симптоми на корона вирус

Мета - 28.02.2020

Возачот на комбето кој превезувал патници, а во кое беше пациентката со корона вирус, денеска сигнализирал дека има кашлица и болки во градите, по што е спроведен е во соба за изолација во Струмица, информира на прес-конференција министерот за ...

Андоновска: Филипче со своите изјави создава само паника меѓу граѓаните

24Инфо - 28.02.2020

Ситуацијата со корона вирусот му излегува од контрола на министерот за здравство, Венко Филипче. Наместо смирување на населението и превенција, Филипче со своите изјави создава само несигурност и паника меѓу граѓаните.

Викендов нема спортски натпревари поради коронавирусот

Скопје инфо - 28.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на владина седница ќе предложи да се одложат сите спортски настани поради страв за ширење на коронавирусот. Утринава на прес-конференција тој истакна дека коронавирусот може да се шири на отворен и затворен ...

Во болничка изолација возачот на комбето со кое патуваше и заразената пациентка со коронавирус (ДПЛ)

Опсервер - 28.02.2020

Негативен е резултатот за коронавирус на лицето кое на 22 февруари се вратило од Италија во Струмица, а во болничка изолација е возачот на комбето со кое допатува и пациентката на која завчера во Скопје и беше потврден коронавирус.

Андоновска: Филипче со своите изјави создава само паника меѓу граѓаните

Либертас - 28.02.2020

Ситуацијата со корона вирусот му излегува од контрола на министерот за здравство, Венко Филипче. Наместо смирување на населението и превенција, Филипче со своите изјави создава само несигурност и паника меѓу граѓаните.

(Видео) Се тестира од коронавирус патник вратен од Италија пред една недела, доставен предлог да се забранат масовни ...

Точка - 28.02.2020

Утрово патник кој од Италија кој се вратил во Струмица на 22 февруари пријавил дека има покачена температура. Земен е материјал за анализа и резултатите од тестот за коронавирус се очекуваат во текот на денот, рече министерот Венко Филипче.

Венко Филипче: Нема автохтоно жариште и тоа е добро

Република - 28.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва во емисијата „360 Степени“, зборуваше за траекторијата на движење на пациентката којашто е заболена од коронавирусот. Нема автохтоно жариште и тоа е добро.

Во болничка изолација возачот на комбето со кое патуваше и заразената пациентка

Денешен - 28.02.2020

Негативен е резултатот за коронавирус на лицето кое на 22 февруари се вратило од Италија во Струмица, а во болничка изолација е возачот на комбето со кое допатува и пациентката на која завчера во Скопје и беше потврден коронавирус.

Во болничка изолација возачот на комбето со кое патуваше и заразената пациентка со коронавирус

Вечер Прес - 28.02.2020

Негативен е резултатот за коронавирус на лицето кое на 22 февруари се вратило од Италија во Струмица, а во болничка изолација е возачот на комбето со кое допатува и пациентката на која завчера во Скопје и беше потврден коронавирус.

(ВИДЕО) 360° Филипче: Точно ја знаеме траекторијата на пациентката, веднаш се упатила на Инфективна клиника

Либертас - 28.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче во дебата на „ 360 Степени “, зборуваше за траекторијата на движење на пациентката којашто е заболена од коронавирусот. Тој кажа дека поголем проблем е тоа што во Италија се случува, на двајца заболени коишто не ...

(ВИДЕО) 360 Степени – дебата со министерот Филипче и инфектологот Демири

Либертас - 28.02.2020

Во новото издание на „ 360 степени “ на ТВ Алсат (28 февруари 2020 г.): – Нова непозната во појавата на коронавирусот: за двајца заразени во Италија не може да се утврди дека претходно имале контакт со други заразени – дебата со министерот за ...

Филипче: До 6 март критичен период за состојбата со корона вирусот во земјава

24Инфо - 28.02.2020

Критичниот период за земјава, кој е во корелација со заболената пациентка, завршува на 6 март, рече министерот за здравство Венко Филипче во своето вечерашно гостување во емисијата „360 Степени“ на Алсат.

Нема нови случаи на коронавирус во Македонија

Тера - 28.02.2020

Во моментов, единствената пациентка позитивна на корона вирус е во добра здравствена состојба и се лекува во одделот за изолација на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. Останатите патници во комбето и лицата со кои тие оствариле ...

Уште еден сомнителен пациент од Струмица кој се вратил од Италија

Бизнис Вести - 28.02.2020

На денешната прес-конферемција министерот Венко Филипче изјави дека се тестира уште еден сомнителен пациент за дали заболел од коронавирусот. Се работи за струмичанец кој на 22. февруари се вратил од Северна Италија, а вчера се здобил со температура ...

Двајца бугарски државјани во Битола во домашна изолација

Тера - 28.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче во денешната изјава за медиумите рече дека двајца бугарски државјави коишто се на работа во битолска фирма се јавени вчера и самите кажуваат дека биле во регионот на Северна Италија.

Заразената жена заздравува, патник од Италија со температура, тестиран на корона

Денешен - 28.02.2020

Еден патник кој дошол од Италија на 22-ри месецов во Струмица со температура над 37 степени се јавил во болница. Од него е земен материјал за тестирање на коронавирус и резултати ќе бидат готови во текот на денот, информираше на денешната ...

Најнови информации за коронавирусот во Македонија: Возачот на комбето однесен во болница

Пулс24 - 28.02.2020

Mинистерот за здравство, Венко Филипче попладнево на прес-конференција изјави дека пациентот за кој зборуваше утрово има негативни резулати. Вели дека жената која е задржана на Инфективната клиника е во добра состојба.

Филипче: Мерките за заштита од корона вирусот даваат резултати

Frontline - 28.02.2020

Како еден од заклучоците на оваа седница е и одлуката да се воспостави соработка со „Црвен Крст“ на Република Северна Македонија и да се повикаат нивните волонтери да асистираат на граничните премини во анкетите на лицата што влегуваат во земјата во ...

Филипче: Возачот на комбето од Италија има болки и кашлица, скоро ќе бидат готови резултатите

Centar - 28.02.2020

Возачот на комбето од Италија во кое се возела првата заразена личност во земјава од коронавирусот се пожалил на кашлица и болки во градите, по што е изолиран во струмичката болница, информираше предмалку министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Пациентот од утрово има негативни резултати, а возачот се пожалил на кашлица

Фактор - 28.02.2020

Mинистерот за здравство, Венко Филипче попладнево на прес-конференција изјави дека пациентот за кој зборуваше утрово има негативни резулати. Вели дека жената која е задржана на Инфективната клиника е во добра состојба.

(ВИДЕО) Прес-конференција на Венко Филипче

Бриф - 28.02.2020

Возачот на комбето од Италија во кое се возела првата заразена личност во земјава од коронавирусот се пожалил на кашлица и болки во градите, по што е изолиран во струмичката болница, информираше на денешната прес конференција министерот за здравство ...

Негативни резултати има пациентот од утрово, возачот на комбето со симптоми спроведен во излолација во струмичката ...

Република - 28.02.2020

Министерит Венко Филипче на денешната прес-конференција изјави дека пациентот за кој се чекаа резултати утрово е негативен, додека шоферот кој ја возеше со комбето жената заразена со Корона од Италија, попладнево сам повикал лекарска екипа, откако ...

Филипче: Нема нов случај на коронавирус во земјава, негативни се резултатите на пациентот од утрово

Локално - 28.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска одржа нова прес-конференција, во која изјави дека пациентот од утрово има негативни резултати. „Претходната пациентка е во добра состојба, додека возачот на камионот од Струмица денес сигнализирал дека ...

Филипче: Состојбата со корона вирусот е под контрола

24Инфо - 28.02.2020

Пациентката кај која како прва беше откриен корона вирусот, останува до сега единствена. Нејзината општа здравствена состојба е добра и стабилна, не покажува знаци на евентуални идни компликации и можеме да кажеме дека влегува во фазата на ...

Патникот кој на 22 февруари се вратил од Италија нема коронавирус

MTM - 28.02.2020

По извршените анализи утврдено е дека патникот кој од Италија се вратил во Струмица на 22 февруари и пријавил дека има покачена температура нема коронавирус, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче.

Се тестира од коронавирус патник вратен од Италија пред една недела

MTM - 28.02.2020

Утрово патник кој од Италија кој се вратил во Струмица на 22 февруари пријавил дека има покачена температура. Земен е материјал за анализа и резултатите од тестот за коронавирус се очекуваат во текот на денот, рече министерот Венко Филипче.

Уште три нови случаи се тестираат на корона вирус,Филипче бара  да се одложат сите јавни настани во земјава

Вечер Прес - 28.02.2020

Пациентката со корона вирус, која е хоспитализирана на Клиниката за инфективни болести во Скопје е во стабилна и добра здравствена состојба. Според министерот за здравство Венко Филипче таа е во фаза на опоравување, односно заздравување.

Корона вирусот однесе во изолација 12 лица, меѓу нив и две мали деца

Вечер Прес - 28.02.2020

Нема нови случаи на заразени со ковид-19, заразената жена оздравува ... Како што информира министерот за здравство Венко Филипче заболената жена добро се чувствува добро и веќе влегува во фаза на оздравување.

Филипче: Возачот на комбето од Италија има болки и кашлица, скоро ќе бидат готови резултатите

24Инфо - 28.02.2020

Возачот на комбето од Италија во кое се возела првата заразена личност во земјава од коронавирусот се пожалил на кашлица и болки во градите, по што е изолиран во струмичката болница, информираше предмалку министерот за здравство Венко Филипче.

Во болничка изолација возачот на комбето со кое патуваше и заразената пациентка со коронавирус

iPortal - 28.02.2020

Негативен е резултатот за коронавирус на лицето кое на 22 февруари се вратило од Италија во Струмица, а во болничка изолација е возачот на комбето со кое допатува и пациентката на која завчера во Скопје и беше потврден коронавирус.

Прес конференција на Венко Филипче: Тестот од утрово е негативен, возачот на комбето пријавил симптоми

Точка - 28.02.2020

На почетокот на прес-конференцијата, Министерот за здравство на Република Македонија, Венко Филипче најпрво им се заблагодари на своите колеги, лекарите и медиумите кои ја будно ја следат целата ситуација.

Возачот на комбето со кој се возеше заразената, од домашна префрлен во изолација во струмичката болница се пожалил на ...

еМагазин - 28.02.2020

Возачот на комбето, кој ја превезуваше патничката од Италија која е позитивна на корона вирусот и која се лекува на Инфективната клиника се пожалил на одредени сомнителни симптоми, и тој од домашна е префрлен во болничка изолација на струмичката ...

Филипче: Возачот на камионот е префрлен во делот за изолација во болницата во Струмица

Локално - 28.02.2020

Министерот Венко Филипче изјави дека возачот на камионот од Струмица сам се пријави на еден од телефоните, што беа објавени претходните денови. „Тој немал никакви контакти со своето семејство и после неговото контактирање е префрлен во делот за ...

Во болничка изолација возачот на комбето со кое патуваше и заразената пациентка со коронавирус

Frontline - 28.02.2020

Негативен е резултатот за коронавирус на лицето кое на 22 февруари се вратило од Италија во Струмица, а во болничка изолација е возачот на комбето со кое допатува и пациентката на која завчера во Скопје и беше потврден коронавирус Негативен е ...

Патник од Италија тестиран на корона вирус, резултатите ќе се знаат во текот на денот

Скопје инфо - 28.02.2020

Еден патник кој дошол од Италија на 22-ри месецов во Струмица со температура над 37 степени се јавил во болница. Од него е земен материјал за тестирање на коронавирус и резултати ќе бидат готови во текот на денот, информираше на денешната ...

Две 4-годишни деца се во домашна изолација, по појавата на коронавирус во Македонија

Скопје инфо - 28.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче објасни дека другите лица кои патувале со заболената патничка во комбето ќе останат во домашна изолација, бидејки истите немаат симптоми. -Засега ќе останат во домашна изолација вкупно 12 лица, девет луѓе се ...

Филипче: Еден патник се проверува дали има Коронавирус, работници од Бугарија во Битола се под мониторинг

Локално - 28.02.2020

Пациентката кај која е присутен коронавирусот е во стабилна состојба, сместена е во делот за изолација и влегува во фазата кога почнува опоравокот, рече министерот за здравство, Венко Филипче на утринската прес конференција, а во однос на ...

Патникот вратен на 22 февруари од Италија нема коронавирус

Н.Македонија - 28.02.2020

По извршените анализи утврдено е дека патникот кој од Италија се вратил во Струмица на 22 февруари и пријавил дека има покачена температура нема коронавирус, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче.

Возачот на комбето со заразената патничка се пожалил на симптоми на грип, се испитува дали има коронавирус

MakPress - 28.02.2020

Негативен е резултатот за коронавирус на лицето кое на 22 февруари се вратило од Италија во Струмица, а во болничка изолација е возачот на комбето со кое допатува и пациентката на која завчера во Скопје и беше потврден коронавирус.

ВМРО ДПМНЕ смета дека министерот Филипче не се снашол со корона вирусот(видео)

AKO - 28.02.2020

,,Ситуацијата со корона вирусот му излегува од контрола на министерот за здравство, Венко Филипче. Наместо смирување на населението и превенција, Филипче со своите изјави создава само несигурност и паника меѓу граѓаните.

Филипче: Во изолација е возачот на комбето со кој се возела заразената од коронавирус

Скопје1 - 28.02.2020

Негативен е резултатот за коронавирус на лицето кое на 22 февруари се вратило од Италија во Струмица, а во болничка изолација е возачот на комбето со кое допатува и пациентката на која завчера во Скопје и беше потврден коронавирус.

Андоновска: Филипче со своите изјави создава само паника меѓу граѓаните

MakPress - 28.02.2020

Ситуацијата со корона вирусот му излегува од контрола на министерот за здравство, Венко Филипче. Наместо смирување на населението и превенција, Филипче со своите изјави создава само несигурност и паника меѓу граѓаните.

Се очекуваат информации за сопатниците на жената со корона вирус

Алсат-М - 27.02.2020

По објавувањето на информацијата дека кај една жена е констатиран корона вирусот, Министерот за здравство Венко Филипче на синоќешната прес конференција информира дека сите останати 8 патници и шоферот на возилото се идентификувани и со нив е ...

Уште две лица тестирани за коронавирус, едното негативно, дополнителни тестирања за второто

24 Вести - 27.02.2020

Покрај пациентката кај која вчера беше потврден коронавирус, на Инфективната клиника во меѓувреме се тестирани уште две лица, кај едното е негативен резултатот, а кај второто парцијално позитивен и се прават дополнителни тестирања, информира денеска ...

Две лица тестирани за короновирус – едниот негативен, дополнителни тестирања за вториот

ТВ21 - 27.02.2020

Покрај пациентката кај која вчера беше потврден коронавирус, на Инфективната клиника во меѓувреме се тестирани уште две лица, кај едното е негативен резултатот, а кај второто парцијално позитивен и се прават дополнителни тестирања, информира денеска ...

Уште две лица тестирани за коронавирус, едното негативно, дополнителни тестирања за второто

Алсат-М - 27.02.2020

Покрај пациентката кај која вчера беше потврден коронавирус, на Инфективната клиника во меѓувреме се тестирани уште две лица, кај едното е негативен резултатот, а кај второто парцијално позитивен и се прават дополнителни тестирања, информира денеска ...

Министерство за здравство: Втората пациентка нема корона вирус

Фокус - 27.02.2020

Негативни се резултатите на тестот за корона вирус за последната пациентка за која постоеја сомненија дека е заразена од опасниот вирус. „Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за корона вирус, ...

Филипче: Уште една жена покажа мали знаци на корона вирус, но верувам дека тестот ќе биде негативен

Фокус - 27.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска информираше дека дошле уште двајца луѓе во Клинички центар, а на еден од нив имало мали знаци на корона вирус помешан со други вируси. „Пациентката нема знаци за некакви компликации.

Нема нов случај на коронавирус во Македонија, сомнителна само една жена која била во Рим, се прават дополнителни ...

ТВ21 - 27.02.2020

Нема нови случаи на коронавирус во Македонија. Ова го потврди министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција на националниот форум за здравје кој се одржува денеска во хотелот „Александар Палас“.

Сопатниците од комбето на македонката со коронавирус контактирале само со семејстваta и остануваат во домашна ...

Сакам да кажам - 27.02.2020

Деветмината патници кои се возеле во комбето со 50-годишната Македонка заразена со коронавирус немале контакти со големи маси на луѓе, освен со семејствата и тоа во куќите во кои живеат и во своите дворови и остануваат во соодветна домашна ...

🔴 [ВО ЖИВО] Министерот Филипче на прес-конференција со најнови информации за коронавирусот

ТВ21 - 27.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, на прес-конференција во Владата ќе излезе со нови информации околу ...

Негативни резултати за две лица од коронавирусот, нема нови заразени

ТВ21 - 27.02.2020

Венко Филипче, министерот за здравство на прес-конференцијата во 16 часот во Владата, рече дека нема нови заразаени од коронавирусот во нашата земја. „Двете лица кои беа тестирани сабајлево, имаат негативни резултати на коронавирусот.

Дванаесет лица, од кои две 4-годишни деца се во домашна изолација, по појавата на коронавирус во земјава

Сакам да кажам - 27.02.2020

Дванаесет лица, од кои две деца на возраст од околу 4 години се во домашна изолација, по првиот случај на Македонка заразена со коронавирус, изјави министерот за здравство Венко Филипче. Станува збор за деветмината сопатници на 50-годишната жена кои ...

Се чекаат резултати од тест за присуство на коронавирус кај уште едно лице

24 Вести - 27.02.2020

Во овој момент се чекаат тестовите за евентуално присуство на коронавирус на уште едно лице кое дошло од Рим и се јавило на Клиниката за инфективни болести со знаци на грип. Резултатите ќе бидат готови за час и половина по што јавноста ќе биде ...

Пациентката со коронавирус во стабилна состојба, Филипче: Сопатниците кои беа со неа се во изолација

ТВ21 - 27.02.2020

Состојбата на пациентката на која вчера ѝ беше дијагностициран коронавирусот е стабилна. Министерот за здравство, Венко Филипче рече дека сите патници кои патувале со неа биле контактирани од страна на здравствените служби и ќе бидат ставени во ...

Филипче: Патниците од комбето се здрави луѓе, ако се прави тест тој ќе биде негативен

Фокус - 27.02.2020

Во овој момент се чекаат тестовите за евентуално присуство на корона вирус на уште едно лице кое дошло од Рим и се јавило на Клиниката за инфективни болести со знаци на грип. Резултатите ќе бидат готови за час и половина по што јавноста ќе биде ...

Втора патничка со мали знаци на корона, патниците од комбето не се мешале со многу луѓе

+инфо - 27.02.2020

Втор сомнителен случај на вирусот корона се испитува во Скопје, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче. Денеска на клиниките дошле уште двајца луѓе за испитување – едниот е возачот на комбето со кое патувала заболената скопјанка, кој ...

Возачот на камион негативен на корона - Патниците од комбето засега во домашна изолација

Сител - 27.02.2020

Заразената 50 годишна жена со корона е во добра состојба, потврди министерот Филипче. Засега 30тина лица се во домашна изолација - 9те патници од комбето и нивните семејства со кои биле во контакт.

Стојаноска: Владата неподготвена за корона, ниту реагира на високата цена на маските, ниту има капацитет за карантин

Курир - 27.02.2020

Корона вирусот стигна и во Македонија, а министерот за здравство Венко Филипче и владата на СДСМ покажаа неорганизираност и хаос, ова денеска преку изјава за медиумите го истакна Дафина Стојаноска од ВМРО-ДПМНЕ.

Филипче: Уште една жена со знаци на коронавирус се испитува на Инфективната клиника

360 степени - 27.02.2020

Жена што се вратила од патување од Рим во моментов се испитува дали е заразена со коронавирус на Инфективната клиника во Скопје, информираше денеска министерот за здравство Венко Филипче. Нејзиниот тест во една третина е парцијално позитивен, но ...

Делумно позитивен тест на коронавирус кај жена што се вратила од Рим

А1 On - 27.02.2020

Тестирање за коронавирус кај жена што се вратила од Рим дало делумно позитивни резултати, извести денес министерот за здравство Венко Филипче. И се прави дополнително тестирање на Клиниката за инфективни болести.

Филипче: Уште две лица тестирани за короновирус, едното е негативно, за второто има дополнителни тестирања

МКД - 27.02.2020

По вчерашниот случај со потврден коронаворус кај една пациентка, денеска уште две лица се тестирани на Инфективната клиника во Скопје, при што кај едното резултатот бил негативен, а кај второто лице е делумно позитивен и се прават дополнителни ...

Дали лицата ќе се изолираат во центри или ќе останат дома, денеска ќе реши Комитетот

+инфо - 27.02.2020

Денеска во 13 часот ќе има состанок Комитетот за координација на активностите за коронавирусот, заедно со припадници на МВР, на кој ќе биде утврдено дали ќе продолжи домашната изолација за лицата или тие ќе бидат преместени во центрите за изолација ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата е неподготвена да одговори на појавата на коронавирус

360 степени - 27.02.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска ја обвини Владата дека била неподготвена да реагира на појавата на коронавирус во земјата. Дафина Стојановска на прес-конференцијата денеска го обвини министерот Венко Филипче дека дал контрадикторни изјави за тоа ...

Пациентката кај која постоеше сомнеж, нема коронавирус

А1 On - 27.02.2020

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за корона вирус, кои штотуку пристигнаа, се негативни на вирусот. Пациентката е една од двата случаи кои се тестираа на Инфективната клиника во Скопје.

Филипче: Негативни се резултатите за коронавирусот кај третата пациентка

МКД - 27.02.2020

Резултатите од тестовите за коронавирусот на пациентката која повторно се тестираше на Инфективната клиника во Скопје се негативни. Во моментов, веќе хоспитализираната пациентка на клиниката која со комбе допатува од Милано е единствениот ...

Потврдено: Сомнителната пациентка не е заразена со коронавирус

360 степени - 27.02.2020

Негативен е резултатот за присуство на коронавирус кај пациентката за која постоеше сомнеж, а е една од двата дополнителни случаи што беа тестирани вчера на Инфективната клиника во Скопје, по утврдениот прв пациент со овој вирус.

Пациентката кај која постоеше сомнеж дека е заразена, нема Коронавирус

Алфа - 27.02.2020

Втората жена за која постоеше сомнеж дека е заразена со Корона, го нема вирусот, информираа од Министерството за здравство. Пациентката е една од двата случаи кои се тестираа на Инфективната клиника во Скопје.

Нема нови случаи на заболени од коронавирус во Северна Македонија

Глас на Америка - 27.02.2020

Надлежните ги идентификуваа сите лица кои биле во контакт со сопатниците на заразената скопјанка. Тие веќе се тестирани од епидемиолози и ќе бидат ставени во 14 денвна домашна изолација. Две лица кои ноќеска се пријавиле во Клиниката за ...

ФОТО: Скопските маркети и денеска со испразнети полици, граѓаните прават залихи на храна

Press24 - 27.02.2020

По првиот регистриран случај со корона вирус, скопјани почнаа да прават залихи па ги испразнија рафтовите и на поголемите маркети. Поради стравот од заразата граѓаните почнаа да складираат храна во домовите и да ги празнат полиците во маркетите.

Филипче: Уште една жена покажа мали знаци на корона вирус, но верувам дека тестот ќе биде негативен!

Струмица Денес - 27.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска информираше дека дошле уште двајца луѓе во Клинички центар, а на еден од нив имало мали знаци на корона вирус помешан со други вируси. „Пациентката нема знаци за некакви компликации.

Филипче: Дополнителни препораки за заштита од корона вирусот

Р.С.Европа - 27.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, попладнево објави дополнителни објаснувања и препораки за заштита од корона вирусот. Препораките се однесуваат на постарите и хронично болните лица, за оние кои планираат патување, кои се симптомите и каде ...

Доплонителни испитувања за коронавирус кај жена која престојувала во Рим

Нетпрес - 27.02.2020

Две нови лица вчера се јавиле со симптоми и биле тестирани на коронавирус. Министерот за здравство Венко Филипче денеска истакна дека се работи на маж и жена. -Првиот случај е маж, возач на камион кој патувал низ северна Италија и имал симптоми на ...

(ВИДЕО) Филипче: Се чекаат резултати од тестовите на едно лице кое допатувало од Рим

А1 On - 27.02.2020

Пациентката на инфективната клиника заразена од коронавирус се чувствува добро и нема критични знаци, но е во изолација, информираше на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче.

И коронавирусот во предизборна кампања

Слободен Печат - 27.02.2020

„Умните“ политички глави од сѐ знаат да спечалат поен плус во предизборна кампања. Овојпат во нивна служба го впрегнаа коронавирусот. Додека власта се обидува да одговори на опасностите од вирусот кој вчера допатува од Кина преку Италија во ...

Филипче: Во домашна изолација се 12 лица, меѓу кои две деца

Слободен Печат - 27.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција каде известуваше за ситуацијата со коронавирусот изјави дека 12 лица се во домашна изолација, во Скопје и во Струмица, меѓу кои има и деца.

Пациентката со коронавирус нема компликации, сите со кои била во контакт се под надзор

МКД - 27.02.2020

Пациентката кај која е детектирано присуство на коронавирусот е со лесна клиничка слика, нема компликации и се лекува во делот на изолација на Инфективната клиника во Скопје. Денеска тестирањата кај две лица дадоа негативни резултати, кај еден шофер ...

Филипче: Вкупно 12 лица се во изолација во своите домови, се чекаат резултати за еден сомнителен случај

Макфакс - 27.02.2020

Пациентката на инфективната клиника за која вчера беше објавено дека е заразена од коронавирус се чувствува добро и нема критични знаци, но е во излоација, информираше на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Ги чекаме резултатите од тестирањето на уште едно лице кое пристигнало од Рим со знаци на грип

+инфо - 27.02.2020

Двајцата пациенти коишто ги тестиравме денеска имаат негативни резултати за коронавирусот, но сега ги чекаме резултатите од тестирањето на уште едно лице кое неодамна пристигнало во земјава од Рим со знаци на грип, соопшти министерот за здравство ...

Филипче: Уште еден сомнителен случај со коронавирусот- Во домашна изолација се 12 лица, меѓу кои две деца

Press24 - 27.02.2020

На денешната прес конференција, министерот за здравство Венко Филипче рече дека моментално се чека резултати на уште едно лице кое било во Рим, а ќе бидат готови за час половина, а освен овој случај, нема дурги сомнителни лица засега.

Нов сомнителен случај со коронавирусот на Инфективна клиника- се очекуваат резултатите

Press24 - 27.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешна прес-конференција извести дека ситуацијата со заразената пациентка од коронавирусот е добра, но дека вчера две нови лица се пријавиле на Инфективна клиника.

Се очекуваат информации за сопатниците на жената со корона вирус

Р.С.Европа - 27.02.2020

По објавувањето на информацијата дека кај една жена е констатиран корона вирусот, Министерот за здравство Венко Филипче на синоќешната прес конференција информира дека сите останати 8 патници и шоферот на возилото се идентификувани и со нив е ...

Негативни се резултатите на коронавирус на лицето кое допатувало од Рим

Нова ТВ - 27.02.2020

Негативни се резултатите на лицето кое допатувало од Рим, во Италија, кое се тестираше во изминативе неколку часа на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, инаформираат од Министерството за здравство.

Се чекаат резултатите за уште еден сомнителен случај на коронавирус

360 степени - 27.02.2020

За час и половина се чекаат резултатите од тестирањето за коронавирус на уште едно лице кое допатувало од Рим и само се пријавило на Инфективната клиника за проверка, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на попладневната прес-конференција.

Во изолација 12 лица поради корона вирусот, има и две четиригодишни деца

Независен - 27.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денес соопшти дека во изолација се наоѓаат вкупно 12 лица во Скопје и во Струмица, поради превенција од корона вирусот. Станува збор за деветмина патници кои се наоѓале во комбето, од кои едното е жената која е ...

Филипче: Нема нови заразени од коронавирусот, се чекаат резултати за уште едно лице

Р.С.Европа - 27.02.2020

Министерот за здравство Венко Фиплипче на прес-конференцијата во Владата, попладнево информираше дека нема нови заразени од коронавирусот во државава. „Двете лица кои беа тестирани сабајлево, имаат негативни резултати на коронавирусот.

Вчера беше откриен првиот случај на коронавирус во земјава, граѓаните да ги почитуваат препораките за заштита

Сител - 27.02.2020

Во земјава вчера беше потврден првиот случај на коронавирус. Според надлежните, простор и причина за паника нема. Ситуацијата е под контрола, постојано се следи, а институциите се подготвени за брза реакција и ги преземаат сите неопходни мерки ...

Заразената е во добра состојба, 12 лица се во изолација: Нема нови позитивни случаи со коронавирусот

Курир - 27.02.2020

Пациентката со констатиран позитивен наод за заразеност со вирусот „Ковид 19“ е во добра состојба и се лекува во делот за изолација на Инфективната клиника во Клиничкиот центар во Скопје, а кај другите двајца пациенти кај кои постоеше сомневање е ...

Две 4-годишни деца се во домашна изолација, по појавата на коронавирус во Македонија

Курир - 27.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче објасни дека другите лица кои патувале со заболената патничка во комбето ќе останат во домашна изолација, бидејки истите немаат симптоми. -Засега ќе останат во домашна изолација вкупно 12 лица, девет луѓе се ...

Пациентката со коронавирус во добра состојба, идентификувани другите патници во комбито

ММС - 27.02.2020

Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма на болеста. Зафатено и е само едно белодробно крило и не е потребна механичка вентилација, ниту која било форма на интензивна терапија.

Жена вратена од Рим со делумно позитивен тест за коронавирус

Макфакс - 27.02.2020

Тестирање за коронавирус кај жена што се вратила од Рим дало делумно позитивни резултати, извести денес министерот за здравство, Венко Филипче. Ѝ се прави дополнително тестирање на Клиниката за инфективни болести.

Нови два теста за короновирус: Едниот е негативен, вториот се чека

Нова ТВ - 27.02.2020

Покрај пациентката кај која вчера беше потврден коронавирус, на Инфективната клиника во меѓувреме се тестирани уште две лица. Тестот кај едното покажа негативен резултат, а кај второто парцијално позитивен и се прават дополнителни тестирања, ...

Филипче: Сопатниците од комбето со заразената Македонка контактирале само со семејствата и остануваат во изолација

Press24 - 27.02.2020

Покрај пациентката кај која вчера беше потврден коронавирус, на Инфективната клиника во меѓувреме се тестирани уште две лица, кај едното е негативен резултатот, а кај второто парцијално позитивен и се прават дополнителни тестирања, информира денеска ...

Стојаноска: Владата неподготвена за корона, ниту реагира на високата цена на маските, ниту има капацитет за карантин

Нетпрес - 27.02.2020

Корона вирусот стигна и во Македонија, а министерот за здравство Венко Филипче и владата на СДСМ покажаа неорганизираност и хаос, ова денеска преку изјава за медиумите го истакна Дафина Стојаноска од ВМРО-ДПМНЕ.

Стојаноска: Владата неподготвена за корона, ниту реагира на високата цена на маските, ниту има капацитет за карантин

Сител - 27.02.2020

Корона вирусот стигна и во Македонија, а министерот за здравство Венко Филипче и владата на СДСМ покажаа неорганизираност и хаос. Изразуваме огромна загриженост поради слабиот капацитет за организација на Владата и сите надлежни да се одговори на ...

Здравство: Втората пациентка од Скопје нема корона вирус

+инфо - 27.02.2020

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за корона вирус, се негативни на вирусот. Пациентката е една од двата случаи кои се тестираа на Инфективната клиника во Скопје.

НА ОВИЕ РАБОТИ ЗАБОРАВЕТЕ ВО МАРКЕТИТЕ: Граѓаните ги испразнија рафтовите, овие намирници се купуваат на големо (ФОТО)

Курир - 27.02.2020

И утрово скопјани со повеќе торби полни со намирници за јадење излегуваа од маркетите. Стравот од коронавирусот го компензираа со купување залихи храна што започна уште вчера. Дел од рафтовите се испразниа по што трговците задоволно тријат раце.

Негативни резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за корона вирус

Сител - 27.02.2020

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за корона вирус, кои штотуку пристигнаа, се негативни на вирусот. Пациентката е една од двата случаи кои се тестираа на Инфективната клиника во Скопје.

Жената за кај која постоеше сомнеж, нема коронавирус

Нетпрес - 27.02.2020

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за корона вирус, кои штотуку пристигнаа, се негативни на вирусот. Пациентката е една од двата случаи кои се тестираа на Инфективната клиника во Скопје.

Повеќе од 90 патници од Италија влегле денеска изутрина на граничниот премин Табановце со два автобуси

Press24 - 27.02.2020

Повеќе од 90 патници од Италија влегле денеска изутрина на граничниот премин Табановце со два автобуси, а имало граѓани кои со комбиња се вратиле од оваа од неодамна ризична дестинација, каде има 528 заразени и 14 починати од коронавирусот, ...

Сомнителната пациентка е негативна, ќе се одлучува дали сопатниците ќе се изолираат во болница

Нова ТВ - 27.02.2020

И вториот тест кај друата пациентка кај која постоеше сомнеж за корона вирус, кои штотуку пристигнаа, се негативни на вирусот, информираат од Министерството за здравство. Пациентката е една од двата случаи кои се тестираа на Инфективната клиника во ...

Негативен резултатот на последното лице што се тестираше за коронавирус

Слободен Печат - 27.02.2020

Тестовите на лицето за кое попладнево се чекаа резултатите се негативни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство. – Резултатите на лицето пристигнато од Италија, кое се тестираше во изминативе неколку часа на Клиниката за инфективни ...

Се чекаат резултати од тест за присуство на коронавирус кај уште едно лице

Курир - 27.02.2020

Во овој момент се чекаат тестовите за евентуално присуство на коронавирус на уште едно лице кое дошло од Рим и се јавило на Клиниката за инфективни болести со знаци на грип. Претходно негативни на присуство на коронавирус беа тестовите на двајца ...

Се чекаат резултати од тест за присуство на коронавирус кај уште едно лице

ММС - 27.02.2020

Во овој момент се чекаат тестовите за евентуално присуство на коронавирус на уште едно лице кое дошло од Рим и се јавило на Клиниката за инфективни болести со знаци на грип. Резултатите ќе бидат готови за час и половина по што јавноста ќе биде ...

Се чекаат резултати од тест за присуство на коронавирус кај уште едно лице

Сител - 27.02.2020

Во овој момент се чекаат тестовите за евентуално присуство на коронавирус на уште едно лице кое дошло од Рим и се јавило на Клиниката за инфективни болести со знаци на грип. Резултатите ќе бидат готови за час и половина по што јавноста ќе биде ...

Маркетите низ државава испразнети, еве кои намирници веднаш ги снема

Сител - 27.02.2020

По регистрирањето на првиот случај со коронавирус во земјава, македонските граѓани ги испразнија рафтовите со брашно, зејтин и конзерви во супермаркетите. Некои се спремаат за армагедон, други, пак, се шегуваат дека уште имаат залихи месен нарезок ...

Последниот сомнителен случај е негативен на коронавирус

Press24 - 27.02.2020

И последниот сомнителен случај кој се испитуваше на скопските клиники е негативен на коронавирус. - Министерството за здравство информира дека резултатите на лицето пристигнато од Италија, кое се тестираше во изминативе неколку часа на Клиниката за ...

ФОТО: Скопјани почнаа да складираат храна поради коронавирусот

Press24 - 27.02.2020

Во земјава вчера беше потврден првиот случај на коронавирус. Според надлежните, простор и причина за паника нема. Ситуацијата е под контрола, постојано се следи, а институциите се подготвени за брза реакција и ги преземаат сите неопходни мерки ...

Филипче објави видео: Како да се заштитите и да го намалите ризикот од коронавирус

Press24 - 27.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на својот Фејсбук профил објави видео на кое се напишани препораките за тоа како да го намалиме ризикот од заразни болести, вклучително и ...

Она што нема да те убие ќе ти остави залихи од брашно, зејтин и конзерви

Р.С.Европа - 27.02.2020

Полни колички брашно, зејтин и конзерви и празни рафтови во маркетите. По првиот случај на коронавирус во земјава, граѓаните се спремаат за армагедон. По регистрирањето на првиот случај со коронавирус во земјава, македонските граѓани ги испразнија ...

Филипче: Испитуваме уште еден можен нов случај на коронавирус

Слободен Печат - 27.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешна прес-конференција извести дека ситуацијата со заразената пациентка од коронавирусот е добра, но дека вчера две нови лица се пријавиле на Инфективна клиника.

Лицето дојдено од Рим, за кое се чекаа резултати, не е заразено со коронавирус

МКД - 27.02.2020

Тестовите на лицето за кое попладнево се чекаа резултатите се негативни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство. „Резултатите на лицето пристигнато од Италија, кое се тестираше во изминативе неколку часа на Клиниката за инфективни ...

(ВИДЕО) Стојаноска: Владата неподготвена за корона, ниту реагира на високата цена на маските, ниту има капацитет за ...

А1 On - 27.02.2020

„Коронавирусот стигна и во Македонија, а министерот за здравство Венко Филипче и владата на СДСМ покажаа неорганизираност и хаос. Изразуваме огромна загриженост поради слабиот капацитет за организација на Владата и сите надлежни да се одговори на ...

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Владата неподготвена за корона, ниту реагира на високата цена на маските, ниту има капацитет за ...

Макфакс - 27.02.2020

Владата е неподготвена за корона, ниту реагира на високата цена на маските, ниту има капацитет за карантин, обвини Дафина Стојаноска од ВМРО-ДПМНЕ. „Корона вирусот стигна и во Македонија, а министерот за здравство Венко Филипче и владата на СДСМ ...

Патниците од комбето и лицата со кои контактирале ставени во домашна изолација

Курир - 27.02.2020

Пациентката кај која е потврден првиот случај на коронавирусот во Македонија, се чувствува добро и има лесна форма на клиничка слика, истакна денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Заболената пациентка е во добра состојба, со лесен облик на коронавирусот

Фактор - 27.02.2020

Заболената пациентка не одговорила правилно на поставените прашалници кога влегла во државата. Таа не кажала вистински податок на здравствената состојба инаку контролата би била направена веднаш во истиот момент на граничниот премин од граничните ...

Уште две лица тестирани за короновирус, едното негативно, дополнителни тестирања за второто

Опсервер - 27.02.2020

– Покрај пациентката кај која вчера беше потврден коронавирус, на Инфективната клиника во меѓувреме се тестирани уште две лица, кај едното е негативен резултатот, а кај второто парцијално позитивен и се прават дополнителни тестирања, информира ...

Коронавирусот добро влијае на трговијата - скопјани продолжија да складираат храна

Скопје инфо - 27.02.2020

И утрово скопјани со повеќе торби полни со намирници за јадење излегуваа од маркетите. Стравот од коронавирусот го компензираа со купување залихи храна што започна уште вчера. Дел од рафтовите се испразниа по што трговците задоволно тријат раце.

Негативен резултатот на сомнителната пациентка со корона

Опсервер - 27.02.2020

– Негативен е резултатот за присуство на корона вирус кај пациентката за која постоеше сомнеж, а која е една од двата дополнителни случаја што беа тестирани вчера на Инфективната клиника во Скопје, по утврдениот прв пациент со овој вирус.

ВО ЖИВО: Изјава на министерот Филипче за коронавирусот

Либертас - 27.02.2020

Следете ВО ЖИВО: Изјава на министерот Филипче за коронавирусот Видео – ...

НА ОВИЕ РАБОТИ ЗАБОРАВЕТЕ ВО МАРКЕТИТЕ: Граѓаните ги испразнија рафтовите, овие намирници се купуваат на големо

Пулс24 - 27.02.2020

И утрово скопјани со повеќе торби полни со намирници за јадење излегуваа од маркетите. Стравот од коронавирусот го компензираа со купување залихи храна што започна уште вчера. Дел од рафтовите се испразниа по што трговците задоволно тријат раце.

(ВО ЖИВО) Изјава на министерот Филипче за коронавирусот

Бриф - 27.02.2020

Изјавата е во рамки на Вториот национален форум за здравје. Изјави во рамки на вториот Национален форум за здравје Posted by MИА.mk on Четврток, 27 февруари ...

Филипче: Вкупно 12 лица се во изолација во нивните домови, се чекаат резултати за еден сомнителен случај

Точка - 27.02.2020

Пациентката на инфективната клиника заразена од коронавирус се чувствува добро и нема критични знаци, но е во излоација, информираше на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Чекаме резултат за едно лице вратено од Рим, во изолација се 12 лица меѓу кои две деца

Либертас - 27.02.2020

Двајцата пациенти коишто ги тестиравме денеска имаат негативни резултати за коронавирусот, но сега ги чекаме резултатите од тестирањето на уште едно лице кое неодамна пристигнало во земјава од Рим со знаци на грип, соопшти министерот за здравство ...

Уште две лица тестирани за короновирус, едното негативно, дополнителни тестирања за второто

Бриф - 27.02.2020

Покрај пациентката кај која вчера беше потврден коронавирус, на Инфективната клиника во меѓувреме се тестирани уште две лица, кај едното е негативен резултатот, а кај второто парцијално позитивен и се прават дополнителни тестирања, информира денеска ...

Филипче:Нема корона вирус сомнителната жена што била во Рим

Вечер Прес - 27.02.2020

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за корона вирус, кои штотуку пристигнаа, се негативни на вирусот. Пациентката е една од двата случаи кои се тестираа на Инфективната клиника во Скопје.

Можен коронавирус кај уште една жена-се чека резултат од тестот

Фактор - 27.02.2020

Жена која патувала со сопругот во Рим е можно да е инфицирана со коронавирус. Ова го кажа министерот Филипче кој побара да се почека официјалниот резултат бидејќи тестот сеуште не бил целосно завршен а од кој третина покажувал можна позитивност.

Се чекаат резултати од тест за присуство на коронавирус кај уште едно лице

Скопје инфо - 27.02.2020

Во овој момент се чекаат тестовите за евентуално присуство на коронавирус на уште едно лице кое дошло од Рим и се јавило на Клиниката за инфективни болести со знаци на грип. Резултатите ќе бидат готови за час и половина по што јавноста ќе биде ...

Се чекаат резултати од тест за присуство на КОВИД – 19 кај уште едно лице

CivilMedia - 27.02.2020

Во овој момент се чекаат тестовите за евентуално присуство на коронавирус на уште едно лице кое дошло од Рим и се јавило на Клиниката за инфективни болести со знаци на грип. Резултатите ќе бидат готови за час и половина по што јавноста ќе биде ...

Уште две лица тестирани за короновирус, едното негативно, дополнителни тестирања за второто

еМагазин - 27.02.2020

Покрај пациентката кај која вчера беше потврден коронавирус, на Инфективната клиника во меѓувреме се тестирани уште две лица, кај едното е негативен резултатот, а кај второто парцијално позитивен и се прават дополнителни тестирања, информира денеска ...

(ВИДЕО) Само се јавило на клиника: Се чекаат резултати од тест за присуство на коронавирус кај уште едно лице

Бриф - 27.02.2020

Во овој момент се чекаат тестовите за евентуално присуство на коронавирус на уште едно лице кое дошло од Рим и се јавило на Клиниката за инфективни болести со знаци на грип. Резултатите ќе бидат готови за час и половина по што јавноста ќе биде ...

Се очекуваат информации за сопатниците на жената со коронавирус

Frontline - 27.02.2020

Четворица од патниците се од Скопје, а другите четворица од Струмица. По објавувањето на информацијата дека кај една жена е констатиран корона вирусот, Министерот за здравство Венко Филипче на синоќешната прес конференција информира дека сите ...

Негативен резултатот на последното лице што денеска беше тестирано за коронавирус

Frontline - 27.02.2020

Резултатите на лицето пристигнато од Италија, кое се тестираше во изминативе неколку часа на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје се негативни на корона вирус. Ова е последното лице за кое се чекаа резултатите и во овој ...

Се чекаат резултати од тест за присуство на коронавирус кај уште едно лице

24Инфо - 27.02.2020

– Во овој момент се чекаат тестовите за евентуално присуство на коронавирус на уште едно лице кое дошло од Рим и се јавило на Клиниката за инфективни болести со знаци на грип. Резултатите ќе бидат готови за час и половина по што јавноста ќе биде ...

Возачот на камион негативен на корона

Република - 27.02.2020

Заразената 50 годишна жена со корона е во добра состојба, изјави министерот Филипче. Засега триесетина лица се во домашна изолација,а деветте патници од комбето и нивните семејства со кои биле во контакт.

Нема нови позитивни случаи на заразеност од корона вирусот

24Инфо - 27.02.2020

Пациентката со констатиран позитивен наод за заразеност со вирусот „Ковид 19″ е во добра состојба и се лекува во делот за изолација на Инфективната клиника во Клиничкиот центар во Скопје, а кај другите двајца пациенти кај кои постоеше сомневање е ...

Уште две лица тестирани за короновирус, едното негативно, дополнителни тестирања за второто

Локално - 27.02.2020

Покрај пациентката кај која вчера беше потврден коронавирус, на Инфективната клиника во меѓувреме се тестирани уште две лица, кај едното е негативен резултатот, а кај второто парцијално позитивен и се прават дополнителни тестирања, информира денеска ...

Сите патници од комбето на заболената со коронаввирус се исконтактирани и остануваат во домашна изолација

Република - 27.02.2020

Сите патници кои патувале од Италија со пациентката уште синоќа се исконтактирани и се наоѓаат во изолација во домашни услови во соработка со МВР. Најголем дел од патниците немале контакт со поголема маса луѓе, туку само со семејството.

Стојаноска: Владата неподготвена за корона, ниту реагира на високата цена на маските, ниту има капацитет за карантин

Либертас - 27.02.2020

Корона вирусот стигна и во Македонија, а министерот за здравство Венко Филипче и владата на СДСМ покажаа неорганизираност и хаос. Изразуваме огромна загриженост поради слабиот капацитет за организација на Владата и сите надлежни да се одговори на ...

ФИЛИПЧЕ: Пациентката е добро, се чекаат резултатите за уште едно лице!

Денешен - 27.02.2020

Во овој момент се чекаат тестовите за евентуално присуство на коронавирус на уште едно лице кое дошло од Рим и се јавило на Клиниката за инфективни болести со знаци на грип. Резултатите ќе бидат готови за час и половина по што јавноста ќе биде ...

ИНФЕКТИВНА КЛИНИКА: Сомнителната пациентка не е заразена од коронавирус

Денешен - 27.02.2020

Негативен е резултатот за присуство на корона вирус кај пациентката за која постоеше сомнеж, а која е една од двата дополнителни случаја што беа тестирани вчера на Инфективната клиника во Скопје, по утврдениот прв пациент со овој вирус.

Коронавирус и кај нас, граѓаните да ги почитуваат препораките за заштита

CivilMedia - 27.02.2020

Во земјава вчера беше потврден првиот случај на коронавирус. Според надлежните, простор и причина за паника нема. Ситуацијата е под контрола, постојано се следи, а институциите се подготвени за брза реакција и ги преземаат сите неопходни мерки ...

Уште една жена покажа знаци на корона вирус, се чекаат резултати

Република - 27.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска информираше дека дошле уште двајца луѓе во Клинички центар, а на еден од нив имало мали знаци на корона вирус помешан со други вируси. „Пациентката нема знаци за некакви компликации.

Негативен резултатот на последното лице што денеска беше тестирано за коронавирус

Локално - 27.02.2020

Тестовите на лицето за кое попладнево се чекаа резултатите се негативни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство. – Резултатите на лицето пристигнато од Италија, кое се тестираше во изминативе неколку часа на Клиниката за инфективни ...

Негативен резултатот на последното лице што денеска беше тестирано за коронавирус

iPortal - 27.02.2020

Тестовите на лицето за кое попладнево се чекаа резултатите се негативни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство. – Резултатите на лицето пристигнато од Италија, кое се тестираше во изминативе неколку часа на Клиниката за инфективни ...

Филипче: Двајца пациенти се негативни, за час и половина ќе има резултати и за друго лице

Фактор - 27.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче попладнево на прес-конференија изјави дека пациентката која е заразена со коронавирус се чувствува добро. Другите двајца пациенти кои се тестирани, немаат коронавирус.

Се чекаат резултати од тестови на уште едно лице кое допатувало од Рим

Република - 27.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на најавената редовна прес-конференција во 16 часот за случајот коронавирус, кажа дека се вршат тестови на ново лице кое допатувало од Рим. Како што информиравме пациентката која се лечи на ифективна има лесна ...

(ВО ЖИВО) Прес-конференција за медиуми на министерот за здравство Венко Филипче за состојбата со коронавирусот

Локално - 27.02.2020

ВО ЖИВО Прес-конференција за медиуми на министерот за здравство Венко Филипче за состојбата со ...

Се чекаат резултати од тест за присуство на коронавирус кај уште едно лице

4NEWS - 27.02.2020

Во овој момент се чекаат тестовите за евентуално присуство на коронавирус на уште едно лице кое дошло од Рим и се јавило на Клиниката за инфективни болести со знаци на грип. Резултатите ќе бидат готови за час и половина по што јавноста ќе биде ...

Две деца на возраст од четири години во домашна изолација

Денешен - 27.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче објасни дека другите лица кои патувале со заболената патничка во комбето ќе останат во домашна изолација, бидејки истите немаат симптоми. -Засега ќе останат во домашна изолација вкупно 12 лица, девет луѓе се ...

Негативен резултатот на последното лице што денеска беше тестирано за коронавирус

еМагазин - 27.02.2020

Тестовите на лицето за кое попладнево се чекаа резултатите се негативни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство. – Резултатите на лицето пристигнато од Италија, кое се тестираше во изминативе неколку часа на Клиниката за инфективни ...

Две 4-годишни деца се во домашна изолација, по појавата на коронавирус во Македонија

Пулс24 - 27.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче објасни дека другите лица кои патувале со заболената патничка во комбето ќе останат во домашна изолација, бидејки истите немаат симптоми. -Засега ќе останат во домашна изолација вкупно 12 лица, девет луѓе се ...

Возачот на камион негативен на коронавирус – Патниците од комбето засега во домашна изолација

Frontline - 27.02.2020

Не е исклучена можноста, како што кажа Филипче да бидат сместени во одредените инфективни болници за изолација, доколку така побараат од МВР. Заразената 50 годишна жена со корона е во добра состојба, потврди министерот Филипче.

Уште две лица тестирани за короновирусот

iPortal - 27.02.2020

Покрај пациентката кај која вчера беше потврден коронавирус, на Инфективната клиника во меѓувреме се тестирани уште две лица, кај едното е негативен резултатот, а кај второто парцијално позитивен и се прават дополнителни тестирања, информира денеска ...

Филипче: Познати сопатниците на жената заразена со коронавирус, ќе останат во излоација 14 дена

MTM - 27.02.2020

Идентификувани се сите патници кои се возеле во комбето со жената која е заразена од коронавирусот, а која утринава допатувала од Италија во Македонија. Се работи за 9 луѓе, од кои 8 патници и еден возач, кои живеат на две места во Скопје (четворица ...

Бројката на изолирани како претпазливост од корона вирус од осум се зголеми на 12, помеѓу нив и две деца

еМагазин - 27.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на попладневната прес-конференција информираше дека на Инфективната клиника се чека резултат од тест за корона-вирус на уште една патничка која слетала од Рим, а која побарала помош.

Mеѓу изолираните има и деца

Фактор - 27.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска на прес-конференција изјави дека меѓу 12-те луѓе кои се во изолација, има и две деца на возраст од околу 4 години. Се работи за луѓе кои се во роднинска врска.

Уште две лица тестирани за короновирус, едното негативно, дополнителни тестирања за второто

Frontline - 27.02.2020

Како што најави Филипче, денеска во 13 часот ќе има состанок комитетот за координација на активностите заедно со припадници на МВР на кој ќе биде утврдено дали ќе продолжи домашната изолација за лицата или тие ќе бидат премесетни во центрите за ...

Пациентката со констатиран корона вирус е во добра состојба

Тера - 27.02.2020

Пациентката кај која е констатиран првиот случај на заразеност со вирусот „Ковид 19″, или корона вирусот, е во добра општа здравствена состојба, под постојан мониторинг на стручниот лекарски персонал на Инфективната клиника во Скопје и со оглед на ...

Филипче: Двајца тестирани пациенти немаат коронавирус, се очекуваат резултати за лице кое пристигнало од Рим

Локално - 27.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека пациентката со коранавирус на Инфективна се чуствува добро, има лесна клиничка слика, нема знаци за компликациии и се лекува во делот за изолација.

Маркетите низ државава испразнети, еве кои намирници веднаш ги снема

4NEWS - 27.02.2020

По регистрирањето на првиот случај со коронавирус во земјава, македонските граѓани ги испразнија рафтовите со брашно, зејтин и конзерви во супермаркетите. Некои се спремаат за армагедон, други, пак, се шегуваат дека уште имаат залихи месен нарезок ...

Уште една жена со парцијално позитивен тест за коронавирус, ама се прават дополнителни тестирања

Либертас - 27.02.2020

Покрај пациентката кај која вчера беше потврден коронавирус, на Инфективната клиника вчера се тестирани уште две лица, кај едното е негативен резултатот, а кај второто парцијално позитивен и се прават дополнителни тестирања, информира денеска ...

Филипче: Две четиригодишни деца се во домашна изолација

Република - 27.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во 16 часот одржа прес-конференција за состојбата со коронавирусот во земјата. Тој кажа дека има нов сомнителен случај на клиниката за Инфективни болести кој се тестира и за кого подоцна ќе известат за ...

Нов сомнителен случај на коронавирус во Македонија

Centar - 27.02.2020

Покрај пациентката кај која вчера беше потврден коронавирус, на Инфективната клиника во меѓувреме се тестирани уште две лица, кај едното е негативен резултатот, а кај второто парцијално позитивен и се прават дополнителни тестирања, информира денеска ...

Нов сомнителен случај со корона вирусот на Инфективна клиника

Скопје инфо - 27.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешна прес-конференција извести дека ситуацијата со заразената пациентка од коронавирусот е добра, но дека вчера две нови лица се пријавиле на Инфективна клиника.

Филипче: Се испитува уште еден можен нов случај на коронавирус

Република - 27.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешна прес-конференција извести дека ситуацијата со заразената пациентка од коронавирусот е добра, но дека вчера две нови лица се пријавиле на Инфективна клиника.

Филипче:Нема ново заболени со корона вирус, осум лица во изолација

Вечер Прес - 27.02.2020

Македонија, трета земја на Балканот каде што е потврден ковид-19... Како што информираaт здравствените власти, пациентката кај која е потврден корона вирус е во добра здравствена состојба и е згрижена на интензивна нега на Клиниката за инфективни и ...

Нова прес конференција на министерот Филипче

Вечер Прес - 27.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва во 20:30 часот ќе одржи прес-конференција во Медија центарот во Владата. Претходно, попладнево Филипче заедно со премиерот Оливер Спасовски и д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, на ...

ФИЛИПЧЕ: Тест за уште две лица за коронавирус, едното негативно, за второто не е утврдено

Денешен - 27.02.2020

Покрај пациентката кај која вчера беше потврден коронавирус, на Инфективната клиника во меѓувреме се тестирани уште две лица, кај едното е негативен резултатот, а кај второто парцијално позитивен и се прават дополнителни тестирања, информира денеска ...

Филипче: Kај жена која патувала во Рим има знаци на корона вирус, се прават дополнителни испитувања

CivilMedia - 27.02.2020

Покрај пациентката кај која вчера беше потврден коронавирус, на Инфективната клиника во меѓувреме се тестирани уште две лица, кај едното е негативен резултатот, а кај второто парцијално позитивен и се прават дополнителни тестирања, информира денеска ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Нема нови заразени од корона, 12 луѓе се во изолација

Фактор - 27.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче попладнево на прес-конференија изјави дека пациентката која е заразена со коронавирус се чувствува добро. Другите двајца пациенти кои се тестирани, немаат коронавирус.

Коронавирус и кај нас, граѓаните да ги почитуваат препораките за заштита

iPortal - 27.02.2020

Во земјава вчера беше потврден првиот случај на коронавирус. Според надлежните, простор и причина за паника нема. Ситуацијата е под контрола, постојано се следи, а институциите се подготвени за брза реакција и ги преземаат сите неопходни мерки ...

Жена вратена од Рим со делумно позитивен тест за коронавирус

Точка - 27.02.2020

Тестирање за коронавирус кај жена што се вратила од Рим дало делумно позитивни резултати, извести денес министерот за здравство Венко Филипче. И се прави дополнително тестирање на Клиниката за инфективни болести.

Корона вирусот стигна и во Македонија, a Филипче и владата на СДСМ покажаа неорганизираност и хаос

Република - 27.02.2020

Владата е неподготвена за корона, ниту реагира на високата цена на маските, ниту има капацитет за карантин, обвини Дафина Стојаноска од ВМРО-ДПМНЕ. „Корона вирусот стигна и во Македонија, а министерот за здравство Венко Филипче и владата на СДСМ ...

Коронавирус и кај нас – сите детали

Либертас - 27.02.2020

– Во земјава вчера беше потврден првиот случај на коронавирус. Според надлежните, простор и причина за паника нема. Ситуацијата е под контрола, постојано се следи, а институциите се подготвени за брза реакција и ги преземаат сите неопходни мерки ...

Колкави се шансите заболената пациентка во земјава да оздрави од коронавирусот

Женски магазин - 27.02.2020

Заболената пациентка не одговорила правилно на поставените прашалници кога влегла во државата. Таа не кажала вистински податок на здравствената состојба инаку контролата би била направена веднаш во истиот момент на граничниот премин од граничните ...

Филипче: Сите патниците од комбето се во домашна изолација, контактирале само со своите семејства

Либертас - 27.02.2020

Како што беше најавено на синоќешната конференција за медиуми, во текот на ноќта сите 9 патници на 5-те локации, 2 во Скопје и 3 во Струмица беа посетени од страна на епидемиолозите од Центрите за јавно здравје во Скопје и Струмица.

Резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус се негативни

Република - 27.02.2020

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за корона вирус, кои штотуку пристигнаа, се негативни на вирусот. Пациентката е една од двата случаи кои се тестираа на Инфективната клиника во Скопје.

Министерство за здравство: Пациентката сомнителна за новиот корона вирус не е заразена

Мета - 27.02.2020

Министерството за здравство соопшти дека резултатите на уште една пациентка за која претпладнево постоеше сомнеж за корона вирус, се негативни на вирусот, односно иако првичните испитувања дале сомнеж за заразеност, тоа не е така.

Пациентката со корона вирус е во добра состојба, идентификувани се и другите патници во комбето

Вечер Прес - 27.02.2020

Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма на болеста. Зафатено и е само едно белодробно крило и не е потребна механичка вентилација, ниту која било форма на интензивна терапија.

Коронавирус и кај нас

Локално - 27.02.2020

Во земјава вчера беше потврден првиот случај на коронавирус. Според надлежните, простор и причина за паника нема. Ситуацијата е под контрола, постојано се следи, а институциите се подготвени за брза реакција и ги преземаат сите неопходни мерки ...

Филипче: Уште една жена покажа мали знаци на корона вирус, но верувам дека тестот ќе биде негативен

24Инфо - 27.02.2020

Нема нови случаи на коронавирус во Македонија. Ова го потврди министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција на националниот форум за здравје кој се одржува денеска во хотелот „Александар Палас“.

Жена вратена од Рим со делумно позитивен тест за коронавирус

MTM - 27.02.2020

Тестирање за коронавирус кај жена што се вратила од Рим дало делумно позитивни резултати, извести денес министерот за здравство, Венко Филипче. Ѝ се прави дополнително тестирање на Клиниката за инфективни болести.

Идентификувани лицата кои патувале со заболената од коронавирус

Кумановски м. - 27.02.2020

Девет лица патувале во комбето со педесетгодишната жена од Скопје кај која денеска попладне беше регистрирано присуство на коронавирусот . Од сопатниците дел се од Скопје, а останатите од Струмица. Loading...

Како да се заштитите и да го намалите ризикот од коронавирус?

Вечер Прес - 27.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на својот Фејсбук профил објави видео на кое се напишани препораките за тоа како да го намалиме ризикот од заразни болести, вклучително и коронавирусот. „Споделете и следете ги овие препораки“, напиша Филипче.

Стојаноска: Владата неподготвена за корона, ниту реагира на високата цена на маските, ниту има капацитет за карантин

24Инфо - 27.02.2020

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска „Корона вирусот стигна и во Македонија, а министерот за здравство Венко Филипче и владата на СДСМ покажаа неорганизираност и хаос.

Жена вратена од Рим со делумно позитивен тест за коронавирус

Н.Македонија - 27.02.2020

Тестирање за коронавирус кај жена што се вратила од Рим дало делумно позитивни резултати, извести денес министерот за здравство Венко Филипче. На жената ѝ се прави дополнително тестирање на Клиниката за инфективни болести.

Филипче: Вкупно 12 лица се во изолација во своите домови, се чекаат резултати за еден сомнителен случај

Н.Македонија - 27.02.2020

Пациентката на Инфективната клиника, за која вчера беше објавено дека е заразена од коронавирус, се чувствува добро и нема критични знаци, но е во излоација, информира на прес-конференција министерот за здравство, Венко Филипче.

Филипче: Деветте патници од комбето се во домашна изолација

Expres - 27.02.2020

Триесетина лица се во домашна изoлација, меѓу нив и деветте патници од комбето со кое патувала жената од Италија кај која бил отврден коронавирус. Министерот Филипче на денешната прес конференција рече дека не се исклучува можноста да бидат сместени ...

Во земјава вчера беше потврден првиот случај на коронавирус

MakPress - 27.02.2020

Во земјава вчера беше потврден првиот случај на коронавирус. Според надлежните, простор и причина за паника нема. Ситуацијата е под контрола, постојано се следи, а институциите се подготвени за брза реакција и ги преземаат сите неопходни мерки ...

Жената со корона во Македонија не пристигнала вчера, туку пред неколку дена!

Магазин - 27.02.2020

Прв случај на коронавирус во Македонија беше потврден вчера, кај 50 годишна жена. Имено вчера министерот за здравство Венко Филипче и техничкиот премиер Оливер Спасовски. Како што пренесува порталот Република всушност жената на која вчера и беше ...

Филипче: Уште една жена покажа мали знаци на корона вирус, но верувам дека тестот ќе биде негативен

365 - 27.02.2020

Втор сомнителен случај на вирусот корона се испитува во Скопје, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче. Денеска на клиниките дошле уште двајца луѓе за испитување – едниот е возач на камион кој поминал низ Северна Италија, кој бил ...

Нечисти раце, кивање и кашлање најчести преносители на коронавирусот

MakPress - 27.02.2020

Жена од Скопје, родена во 1970 година, е првиот потврден случај со коронавирус во земјава. Пациентката, која одреден период престојувала во Италија, а допатувала преку граничниот премин Табановце превезувајќи се со комбе во кое имало уште неколку ...

ВМРО-ДПМНЕ: Факти на денот - Нема истрага против Заев, Преспанското езеро пред еколошка катастрофа

MakPress - 27.02.2020

Факти на денот: 1. Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот. 2. ЈО молчи и не отвора постапка против Заев за злоупотреба на службената положба и овластување, за држење во заложништво на судот и ...

Филипче: Ново лице се испитува дали има коронавирус, резултатите наскоро

Скопје1 - 27.02.2020

Се чекаат тестови на уште едно лице кое дошло од Рим. Сам се пријавил за испитувања бидејќи имал симтоми на грип. На Клиниката за инфективни болести нема други кои се јавиле со симтоми на коронавирус.

На Инфективната клиника се тестирани уште две лица за коронавирус, едното негативно, другото се тестира дополнително

MakPress - 27.02.2020

Покрај пациентката кај која вчера беше потврден коронавирус, на Инфективната клиника во меѓувреме се тестирани уште две лица, кај едното е негативен резултатот, а кај второто парцијално позитивен и се прават дополнителни тестирања, информира денеска ...

Негативен резултатот на сомнителната пациентка со корона

Денар - 27.02.2020

Негативен е резултатот за присуство на корона вирус кај пациентката за која постоеше сомнеж, а која е една од двата дополнителни случаја што беа тестирани вчера на Инфективната клиника во Скопје, по утврдениот прв пациент со овој вирус.

Сомнителните случаи се негативни на тестот за корона вирус

AKO - 27.02.2020

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за корона вирус, кои штотуку пристигнаа, се негативни на вирусот. Пациентката е една од двата случаи кои се тестираа на Инфективната клиника во Скопје.

Зафатено само едно белодробно крило на пациентката со коронавирус, на инфективна е изолирана

MakPress - 27.02.2020

Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма на болеста. Зафатено и е само едно белодробно крило и не е потребна механичка вентилација, ниту која било форма на интензивна терапија.

12-те лица кои патувале со заразената пациентка се во домашна изолација и не смеат да примаат гости

MakPress - 27.02.2020

Во овој момент се чекаат тестовите за евентуално присуство на коронавирус на уште едно лице кое дошло од Рим и се јавило на Клиниката за инфективни болести со знаци на грип. Резултатите ќе бидат готови за час и половина по што јавноста ќе биде ...

Негативен е резултатот за присуство на корона вирус кај пациентката за која постоеше сомнеж

MakPress - 27.02.2020

Негативен е резултатот за присуство на корона вирус кај пациентката за која постоеше сомнеж, а која е една од двата дополнителни случаја што беа тестирани вчера на Инфективната клиника во Скопје, по утврдениот прв пациент со овој вирус.

НЕОФИЦИЈАЛНО НОВ СЛУЧАЈ НА КОРОНАВИРУС: Жена делумно позитивна, се прават дополнителни испитувања

Магазин - 27.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека две нови лица вчера се јавиле со симптоми и биле тестирани на коронавирус. Се работи за маж и жена кај која една третина е парцијално позитивен.

Стојаноска: Владата неподготвена за корона, ниту реагира на високата цена на маските, ниту има капацитет за карантин

Скопје1 - 27.02.2020

Корона вирусот стигна и во Македонија, а министерот за здравство Венко Филипче и владата на СДСМ покажаа неорганизираност и хаос. Изразуваме огромна загриженост поради слабиот капацитет за организација на Владата и сите надлежни да се одговори на ...

Коронавирус и кај нас, граѓаните да ги почитуваат препораките за заштита

Денар - 27.02.2020

Во земјава вчера беше потврден првиот случај на коронавирус. Според надлежните, простор и причина за паника нема. Ситуацијата е под контрола, постојано се следи, а институциите се подготвени за брза реакција и ги преземаат сите неопходни мерки ...

8 патници се возеле со заразената пациентка со коронавирус, ја пречекале роднини од Скопје и Струмица

MakPress - 27.02.2020

Лицата се идентификувани на две места во Скопје, заедно со роднините на пациентката кои ја пречекале и три во Струмица. Веќе се упатени екипи на епидемиолози заедно со претставаници на МВР да се направи соодветната анкета по утврдениот прашалник за ...

Стојаноска: Владата неподготвена за корона, ниту реагира на високата цена на маските, ниту има капацитет за карантин

MakPress - 27.02.2020

Корона вирусот стигна и во Македонија, а министерот за здравство Венко Филипче и владата на СДСМ покажаа неорганизираност и хаос. Изразуваме огромна загриженост поради слабиот капацитет за организација на Владата и сите надлежни да се одговори на ...

Филипче: Прв потврден случај на заболен со коронавирус во Македонија

24 Вести - 26.02.2020

Потврден е првиот случај на заболен од коронавирус во земјава. Станува збор за пациентка, родена 1970 година од Скопје, која одреден период престојувала во Италија. Ова го соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче, на заедничката ...

Филипче: Ги задолжуваме сите институции да не ги примаат на работа лицата кои патувале во северна Италија

ТВ21 - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека се задолжуваат сите државни институции да не ги примаат на работа лицата коишто патувале во северна ...

50-Годишната Жена заболена од коронавирусот била во Италија еден месец, А две недели била болна

Сакам да кажам - 26.02.2020

Жена на 50-годишна возраст, која еден месец месец била во посета на Италија, е првиот случај на заразен од коронавирусот во Македонија. Како што кажа денеска на прес-конференција во Владата министерот за здравство Венко Филипче, жената еден месец ...

Еден случај со коронавирус не претставува опасност за целото население, рече епидемиологот Караџовски

Сакам да кажам - 26.02.2020

Докторот Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје Скопје рече дека жената со коронавирус во земјава влегла преку граничниот премин Табановце. Дотаму дошла со автомобил, а потоа со домашно возило е пренесена на Инфективната клиника во Скопје.

Во моментов нема причина за запирање на нормалниот живот, рече Спасовски по првиот случај на заболен од коронавирус

Сакам да кажам - 26.02.2020

Во моментов нема причина за запирање на нормалниот живот, откажување на јавни настани или запирање на јавниот превоз, рече техничкиот премиер Оливер Спасовски откако денеска беше потврден првиот случај на заболен од коронавирусот во Македонија.

Прв случај на коронавирус во Македонија – била во Италија еден месец, а последните две недели болна, утрово преминала ...

ТВ21 - 26.02.2020

Педесет годишна жена е првиот случај на коронавирус во Македонија. Информациите на вонредна прес конференција ги соопшти министерот за здравство Венко Филипче, заедно со техничкиот премиер Оливер Спасовски и инфектологот Жарко Караџовски.

Прв потврден случај на коронавирус во Македонија

ТВ21 - 26.02.2020

Жена од Скопје, родена во 1970 година, е првиот потврден случај со коронавирус во земјава. Пациентката, која одреден период престојувала во Италија, а допатувала преку граничниот премин Табановце превезувајќи се со комбе во кое имало уште неколку ...

Филипче за случајот на корона вирус: Пациентката две седмици била болна, а во Италија не е тестирана

Фокус - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција соопшти детали за заразената жена со корона вирус во Македонија. „Пациентката околу 3 часот беше хопситализирана на Клиниката за инфективни болести и потврдено е дека е позитивна ...

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче штанца тендери, но ниту една мерка против корона вирусот

Канал5 - 26.02.2020

Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот. Факти на денот: Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот.

Девет лица имало во комбето во кое била заразената со коронавирус – сите се пронајдени

ТВ21 - 26.02.2020

Министерот Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека девет лица имало во комбето со кое заразената се вратила во Македонија. Тој додава дека сите се пронајдени и ќе бидат во изолација 14 ...

Пациентката со коронавирус во Македонија е во добра состојба, зафатено е едното белодробно крило само

ТВ21 - 26.02.2020

Министерот за здравсто Венко Филипче на прес конференција истакна дека 50-годишната пациентка која е заразена со коронавирус е во добра состојба, но зафатено и е едното белодробно ...

Филипче: Екипи се упатуваат кон домовите на сопатниците на жената со коронавирус, нејзината состојба е добра

Фокус - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на вечерашната прес конференција информираше дека се лоцирани сите 8 сопатници плус возачот на пациентката која има коронавирус. -Со сите сопатници е контактирано телефонски и екипи се упатуваат кон нивните ...

Филипче Заболената пациентка е добра, идентификувани сите 9 патници од комбето!

Канал5 - 26.02.2020

50 годишната пациентка заболена од коронавирус е добра, изјави вечерва на прес конференција министерот за здравство Венко Филипче. -Пациентката има лесна форма на вирусот, зафатено и е едното белодробно крило.

Деветмината сопатници на пациентката со коронавирус се во домашна изолација во Скопје и Струмица со полициски надзор

Сакам да кажам - 26.02.2020

Македонката заразена со коронавирус, во земјава влегла утрово околу 3 часот по полноќ на Табановце со комбе со уште осум патници и еден шофер. Четворица од патниците се од Скопје и се на комшиски локации, а петтемина останати, четворица плус возач ...

Филипче: Пациентката со констатиран корона вирус е во добра состојба, под медицинска контрола и изолација се сите други ...

ТВ21 - 26.02.2020

Пациентката кај која е констатиран првиот случај на заразеност со вирусот „Ковид 19“, или корона вирусот, е во добра општа здравствена состојба, под постојан мониторинг на стручниот лекарски персонал на Инфективната клиника во Скопје, и со оглед на ...

Заболената од коронавирус е во добра состојба, се испитуваат лицата со кои контактирала

Deutsche Welle - 26.02.2020

Жената кај која беше дијагностициран коронавирусот е во добра состојба и се опоравува на инфективната Клиника во Скопје. Властите трагаат по лицата со кои патувала и била во контакт. Пациентката кај успешно се справува со болеста, информира вечерва ...

Вечерва прес-конференција на министерот Филипче

24 Вести - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва во 20:30 часот ќе одржи прес-конференција во Медија центарот во Владата. Претходно, попладнево Филипче заедно со премиерот Оливер Спасовски и д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, на ...

Патниците кои патувале со заболената од корона вечерва под полициски надзор

Алсат-М - 26.02.2020

Заболената пациентка е во добра здравствена состојба и има лесна форма на коронавирусот, рече на вечерашната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Тој додаде дека се идентификувани се сите патници кои патувале со неа.

Пациентката со коронавирус во добра состојба, идентификувани другите патници во комбето

24 Вести - 26.02.2020

Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма на болеста. Зафатено и е само едно белодробно крило и не е потребна механичка вентилација, ниту која било форма на интензивна терапија.

Спасовски, Филипче и Караџовски ќе одржат прес-конференнција во Владата

Канал5 - 26.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје во 16:30 часот ќе дадат изјава за медиумите во Медија центарот во Владата.

Филипче: Жената со коронавирус не претставувала опасност за другите патници, бидејќи инкубацијата била помината

Фокус - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција рече дека жената заболена од коронавирус не била опасност за другите патници кои патувале со неа. – Нема простор за паника, пациентката е сместена на Инфективната клиника во ...

Филипче најави и можно одложување на карневалот „Прочка“ во Прилеп

Фокус - 26.02.2020

Заштитните маски на отворен простор не претставуваат заштита на граѓаните од новиот опасен корона вирус. Ова денеска го порача министерот за здравство, Венко Филипче говорејќи за состојбите со корона вирусот.

Три нови случаи со симптоми слични на коронавирус во Македонија – се вршат тестирања, двајца негативни

ТВ21 - 26.02.2020

Три нови лица сами се пријавиле на Инфективната клиника во Скопје поради симптоми слични на коронавирусот. Министерот за здравство Венко Филипче рече дека се направени тестови кај сите три лица, а резултатите за два од нив се негативни.

Попладнево пристигнува нов лет од Италија – сите патници ќе ги поминат пропишаните протоколи

ТВ21 - 26.02.2020

Попладнево се очекува во Македонија да пристигне уште еден лет кој во земјава ќе донесе нова тура на патници од Италија. Според Министерот за здравство, Венко Филипче, нема место за паника бидеќи зајакнати се контролите на граничните премини, како и ...

Ако има медицинска оправданост, Патниците од Италија ќе бидат под целосен надзор, вели Филипче

Сакам да кажам - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека утрово имале состанок на новата координативна група која е формирана по препорака на Владата, во која членуваат експерти од Комисијата за заразни болести и дека на попладневниот состанок ќе одлучат ...

Прес конференција на премиерот Спасовски, министерот Филипче и д-р Караџовски

ТВ21 - 26.02.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски, денеска во 16:30 часот ќе дадат изјава за медиумите поврзана со новиот смртоносен коронавирус.

Спасовски, Филипче и Караџовски ќе одржат прес-конференнција во Владата

Фокус - 26.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје во 16:30 часот ќе дадат изјава за медиумите во Медија центарот во Владата.

Прв позитивен случај на корона вирус во Македонија

Фокус - 26.02.2020

Во Македонија е регистриран и првиот случај на корона вирус, дознава „Фокус“ од свои извори. Неофицијално, станува збор за жена која патувала во Италија, земјата каде во последните денови расте бројот на заразени од овој опасен ...

Потврден првиот случај на коронавирус во С. Македонија

Deutsche Welle - 26.02.2020

Се работи за лице кое пред неколку дена пристигнало од Италија. Кај останатите тестирани засега нема симптоми на КОВИД-19 На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на коронавирусот во Македонија, дознаваме од владини ...

ВО ЖИВО: Се соопштуваат информациите од тестирањата за коронавирус во Македонија

ТВ21 - 26.02.2020

ТВ21 ја пренесува во живо прес конференцијата на премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски за последните информации од тестирањата за коронавирусот во ...

ОФИЦИЈАЛНО: Прв потврден случај на коронавирус во Македонија

ТВ21 - 26.02.2020

На денешната прес конференција на премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски истакнаа дека официјално има еден потврден случај на заразен од коронавирус во ...

Прв случај на корона вирус во Македонија

Алсат-М - 26.02.2020

Прв случај на заболен од корона вирус денеска е регистриран во Македонија. Информацијата ја потврди министерот за здравство Венко Филипче на прес конференција во владата, придружуван од техничкиот премиер, Оливер Спасовски и епидемиологот Жарко ...

Прв случај на коронавирус во македонија, потврди Филипче

Сакам да кажам - 26.02.2020

Регистриран е првиот случај на заразен со коронавирус на Клиниката за инфективни болести во Скопје, потврди министерот за здравство Венко Филипче. „Пациентката е позитивна за вирусот Ковид-19. Нема простор за паника.

Филипче: Заразената пациентка е во добра состојба, а нејзините сопатници се ставени во домашна изолација под полициски ...

+инфо - 26.02.2020

Тој откри дека четворица од патниците биле соседи од Скопје, а петмина се струмичани. Пациентката која е позитивна на коронавирусот има зафатеност на само едно белодробно крило и не е потребна механичка интервенција, истакна министерот за здравство, ...

Филипче: Заразената пациентка е добро, другите патници се познати и од вечерва ќе бидат во изолација

360 степени - 26.02.2020

Заразената пациентка кај која беше откриен коронавирус е во добра општа состојба, сместена е во одделот за интензивна нега на Инфективната клиника. Има лесна форма на болеста, зафатено е едното белодробно крило и не е потреба механичка вентилација ...

Идентификувани девет лица кои патувале со жената заразена од коронавирусот

Р.С.Европа - 26.02.2020

Идентификувани се сите патници кои патувале со 50-годишната жена која е прв случај на заболена од коронавирусот во Македонија, а станува збор за девет луѓе кои патувале во комбе, односно осум патници и возач и се идентификувани на две места во ...

Дополнување на претходната вест: четири патници и возачот на комбето биле од Струмица!

Струмица Денес - 26.02.2020

Како што соопшти министерот за здравство Венко Филипче пред малку, четири патници и возачот на комбето во кое е заразената од Корона вирусот се од Струмица. Ќе биде направена анкета, за да се види дали имаат некакви симптоми.

(Видео) Филипче: Познати сопатниците на жената заразена со коронавирус, ќе останат во излоација 14 дена

Макфакс - 26.02.2020

Идентификувани се сите патници кои се возеле во комбето со жената која е заразена од коронавирусот, а која утринава допатувала од Италија во Македонија. Се работи за 9 луѓе, од кои 8 патници и еден возач, кои живеат на две места во Скопје (четворица ...

Идентификувани се луѓето кои патувале со заболената-4 ца се од Скопје, 5 се од Струмица

Нова ТВ - 26.02.2020

Заболената пациентка е добра состојба, таа има лесна форма на корона вирус и кај неа е зафатено само на едното белодробно крило. Таа немала претходно хронична болест, има 50 години и е во групата со добра прогноза да се излечи, изјави вечерва ...

Коронавирусот нè тресе и без треска

Слободен Печат - 26.02.2020

Две лица, едното пристигнато од Италија, а другото од Дубаи, беа хоспитализирани на инфективните клиники во Скопје во последните 48 часа со симптоми на коронавирусот, но резултатите се негативни и во двата случаи.

Филипче: Идентификувани се сите сопатници на жената заразена од корона вирус

Глас на Америка - 26.02.2020

Станува збор за девет лица од Скопје и Струмица кои според протоколот ќе бидат во домашна изолација наредните 14 дена. Тимови епидемиолози се упатени кон нивните домови и ќе ја набљудуваат нивната состојба.

(ВИДЕО) По промашувањето на мерките против коронавирусот, нервозниот Филипче во кавга со новинарите

Нетпрес - 26.02.2020

Корона вирусот пристигна и во Македонија. Токму по овој повод Владата денеска одржа две вонредни прес конференции на кои ги соопшти деталите за пациентот. Уредникот на Инфомакс Александар Митовски имајќи ги во предвид информациите кои ги пренесуваат ...

Како да се заштитите од коронавирусот? ВИДЕО

+инфо - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на својот официјален Фејсбук профил објави видео на кое се испишани препораките за тоа како да го намалиме ризикот од заразни болести, вклучително и коронавирусот.

Најнови информации: со заболената од корона вирусот патувале и наши струмичани – 14 дена ќе бидат во изолација!

Струмица Денес - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва на прес-конференција во Владата изјави дека со комбе во кое имало девет луѓе допатувала жената која е заразена од коронавирус од Италија. Патниците кои со неа патувале се од Скопје, и Струмица, а екипи ...

Македонија е на ниското 37-мо место во Европа според подготвеноста да одговори на епидемија

Нетпрес - 26.02.2020

Македонија е рангирана на 37-то место од 43 држави во Европа според Глобалниот индекс на здравствена сигурност за 2019 година, кој ја мери подготвеноста на земјите и нивните здравствени системи да се справат со евентуални епидемии или пандемии.

Пациентката со коронавирус во добра состојба, идентификувани другите патници во комбето

Press24 - 26.02.2020

Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма на болеста. Зафатено и е само едно белодробно крило и не е потребна механичка вентилација, ниту која било форма на интензивна терапија.

Филипче: Три нови сомнителни случаи на коронавирус, двајца се негативни, за третиот се чекаат резултати

Слободен Печат - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешниот брифинг со новинарите кој ќе се одржува секој ден заради опасноста од коронавирусот информираше дека денеска имало три сомнителни случаи.

Негативни тестовите за корона кај двајца од тројцата сомнителни на Инфективна

Сител - 26.02.2020

Од тројцата сомнителни кои утринава се пријавиле на Инфективна, а претходно биле во Италија, кај двајца од нив тестовите се негативни. За третиот резултатот уште не е готов. Министерот за здравство изјави дека сите имале симптоми слични на грип и ...

ВМРО-ДПМНЕ: На Филипче му оди со тендерите, ама не и да ги заштити граѓаните од корона вирусот

Сител - 26.02.2020

Корона вирусот е за жал реалност и речиси е пред вратите на Република Македонија. Прашуваме зошто, наместо целата енергија на министерството за здравство и министерот Филипче да биде фокусирана кон препораките на СЗО за справување со актуелната ...

Попладне ќе биде донесена одлука дали ќе има изолација за сите патници од ризичните региони

Нова ТВ - 26.02.2020

За половина час ќе се знае дали третото лице кое денеска е тестирано има или не корона вирус. Кај двајацата други пациенти кои побарале помош на Клиниката за инфективни болести тестовите се негативни.

Три сомнителни случаи тестирани за коронавирус, за двајца резултатите негативни, за едниот се очекуваат

Сител - 26.02.2020

Три лица денеска се пријавиле на Клиниката за инфективни болести со симптоми на грип, на кои им се извршени тестирања за коронавирусот. Кај двете лица резултатите се негативни, а за едното лице резултатите се очекуваат.

Филипче: Маските не се начин за заштита од коронавирус, напротив, го зголемуваат ризикот од инфекција

360 степени - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска одговарајќи на новинарско прашање за тоа колку маските можат да бидат превенција од ширење на коронавирусот, повтори дека врз основа на мислењето од експертите епидемиолози, маска на отворен простор не е ...

Филипче: Кај двајца нема корона, за третиот ги чекаме резултатите

Макфакс - 26.02.2020

Тестирања за коронавирус се извршени врз три лица кои се пријавиле на Клиниката за инфективни болести со симптоми на грип. Кај двете од нив резултатите се негативни, а за едното лице резултатите се очекуваат.

ВМРО-ДПМНЕ со обвинувања: Нема средства за хигиена во училиштата, патници на аеродром поминале без контрола

Макфакс - 26.02.2020

Синиша Стојаноски од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција упати обвинувања до министерот за здравство, Венко Филипче за пропусти во организацијата со капацитетите за справување со потенцијално кризна состојба поради коронавирусот.

Познато е во каква состојба се наоѓа пациентката која има коронавирус и како се постапува со лицата кои имале контакт ...

Курир - 26.02.2020

Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма на болеста. Зафатено и е само едно белодробно крило и не е потребна механичка вентилација, ниту која било форма на интензивна терапија.

Прв случај на заболен од коронавирус во Македонија

А1 On - 26.02.2020

Маж, повратник од Италија е првиот заболен од коронавирус во Македонија, дознава А1он. Се очекува истото да биде потврдено од страна на министерот за здравство Венко Филипче наскоро на ...

Неофицијално, коронавирус потврден кај еден пациент во Македонија

Press24 - 26.02.2020

Неофицијално, прв случај на коронавирус е забележан во Македонија, објави Сител. Министерот за здравство Венко Филипче и премиерот Оливер Спасовски најавија прес-конференција за половина ...

Стојаноски: На Филипче му оди со тендерите, ама не и да ги заштити граѓаните од корона вирусот

Курир - 26.02.2020

Корона вирусот е за жал реалност и речиси е пред вратите на Република Македонија. Прашуваме зошто, наместо целата енергија на министерството за здравство и министерот Филипче да биде фокусирана кон препораките на СЗО за справување со актуелната ...

А1он: Прв случај на заболен од коронавирус во Македонија

ММС - 26.02.2020

Како што известува порталот А1он, маж повратник од Италија е првиот заболен од коронавирус во Македонија. Се очекува информацијата да биде потврдена од страна на министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференцијата која е закажана во 16:30.

Цјз струмица – 072 235 543 e контакт бројот за струмичани кои се враќаат од земјите со епидемија на корона вирусот!

Струмица Денес - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче објави телефонски броеви на кои граѓаните треба да се јават доколку имаат симптоми на корона вирусот. -Потсетуваме дека за контакт по пристигнување во територијата на Република Македонија и при сомнителни ...

Прв потврден случај на коронавирус во Македонија

Нетпрес - 26.02.2020

Маж, кој неодамна се вратил од Италија е првиот заболен од коронавирусот Кобид-19 во Македонија, објави пред малку А1он. Оваа информација се очекува да биде потврдена на прес конференција која за кратко ќе ја одржи претседателот на Владата, Оливер ...

Неофицијално: Потврден прв случај на заразен од коронавирус во Македонија

360 степени - 26.02.2020

На Инфективната клиника во Скопје е регистриран прв случај на заразен од коронавирус во земјава, дознава „360 степени“. Потврда на оваа неофицијална информација се очекува на прес-конференција на премиерот Оливер Спасовски, министерот Венко Филипче ...

Прв случај на коронавирус во Македонија

+инфо - 26.02.2020

Се очекува министерот за здравство, Венко Филипче во 17 часот да ја информира јавноста подетално за случајот. На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на коронавирусот во Македонија.

Прв случај на коронавирус во Македонија

МКД - 26.02.2020

На Клиниката за инфективни болести во Скопје е потврден првиот случај на коронавирус, дознава МКД.мк неофицијално од лекарски извори. Се појави првиот случај на лице заразено со коронавирис во Македонија, неофицијално дознаваме од извор на Скопските ...

Прв случај на корона вирус во Македонија

Независен - 26.02.2020

На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на коронавирусот во Македонија, потврдија од Министерството за здравство. Претходно Дојче веле јави дека станува збор за лице кое пред неколку дена пристигнало од Италија.

Официјално: Потврден прв случај на коронавирус во Македонија

360 степени - 26.02.2020

Во земјава е регистриран првиот случај на заразен со коронавирус. Информацијата попладнево на прес-конференција ја потврдија премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и докторот Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје.

Фокус: Прв позитивен случај на корона вирус во Македонија

ММС - 26.02.2020

Во Македонија е регистриран и првиот случај на корона вирус, дознава „Фокус“ од свои извори. Неофицијално, станува збор за жена која патувала во Италија, земјата каде во последните денови расте бројот на заразени од овој опасен вирус.

Д-р Караџовски: Едно позитивно лице не значи ризик за населението, медицинските служби се подготвени

Слободен Печат - 26.02.2020

Премиерот Спасовски и д-р Караџовски упатија смирувачки тонови, нагласувајќи дека нема причина, ниту простор за паника. Потврден е првиот случај на заболен од коронавирус во земјава. Станува збор за пациентка, родена 1970 година од Скопје, која ...

Кај скопјанка потврден коронавирус, надлежните велат дека нема простор за паника

Курир - 26.02.2020

Потврден е првиот случај на заболен од коронавирус во земјава. Станува збор за пациентка, родена 1970 година од Скопје, која одреден период престојувала во Италија. Ова го соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче, на заедничката ...

Прес-конференција на Спасовски, Филипче и Караџовски во Владата (ВО ЖИВО)

Слободен Печат - 26.02.2020

Прес на премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје во Медија центарот во ...

ОФИЦИЈАЛНО: Потврден првиот случај на коронавирус во Македонија

Слободен Печат - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денес на прес-конференција во Владата потврди дека во Македонија е регистриран првиот случај на новиот коронавирус. Станува збор за пациентка која пристигнала ...

ВО ЖИВО: Прес конференција на премиерот Спасовски, министерот Филипче и д-р Караџовски

Сител - 26.02.2020

Македонка која била во Италија првиот случај на корона вирус во ...

Коронавирусот е потврден кај скопјанка, надлежните уверуваат дека нема место за паника

Нетпрес - 26.02.2020

Потврден е првиот случај на заболен од коронавирус во земјава. Станува збор за пациентка, родена 1970 година од Скопје, која одреден период престојувала во Италија. Ова го соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче, на заедничката ...

Потврден прв случај на коронавирус во земјава

ММС - 26.02.2020

Потврден е првиот случај на заболен од коронавирус во земјава. Станува збор за пациентка, родена 1970 година од Скопје, која одреден период престојувала во Италија. Ова го соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче, на заедничката ...

И официјално: првиот пациент со коронавирус во Скопје

МКД - 26.02.2020

Пациентката што рано утрово беше хоспитализирана е позитивна на вирусот ковид 19, тукушто соопшти министерот за здравство Венко Филипче. „Пациентката е сместена во Инфективната клиника во Скопје.

Филипче потврди: Пациентка заразена со коронавирус примена на инфективна

Press24 - 26.02.2020

Стигнаа резултатите за пациентката која денеска во околу 03:00 часот беше хоспитализирана на инфективната болница. Пациентката е позитивна на коронавирус што значи дека е првиот пациент во Скопје заболен со Ковид 19.

Регистриран прв случај на коронавирус во С.Македонија

Р.С.Европа - 26.02.2020

Во Скопје е потврден првиот случај на коронавирус. Министерот за здравство Венко Филипче кажа дека се работи за жена родена 1970 година која била во Иралија еден месец. Таму како што рече била болна две недели и иницијално била третирана во ...

Потврден првиот случај на коронавирус во С. Македонија

Радио МОФ - 26.02.2020

Регистриран е првиот случај на заразен со коронавирус на Клиниката за инфективни болести во Скопје, потврдија од Министерството за здравство. Станува збор за женско лице од Скопје, родено 1970 година.

Филипче го потврди првиот случај на коронавирус, Спасовски повика на смиреност

+инфо - 26.02.2020

На Инфективната клиника во Скопје е регистриран првиот случај на заразен од коронавирус во земјава, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција на која се обрати и премиерот Оливер Спасовски, како и Жарко Караџовски ...

Пациентката болна од коронавирус две недели била болна во Италија но не била тестирана

Сител - 26.02.2020

На прес конференција во владата министерот за здравство Филипче потврди дека пациентката која денеска во раните утрински часови била хоспитализирана е позитивна на корона вирус. Министерот напомена дека нема простор за паника и дека пациентката е ...

(ВИДЕО) Жена на 50 години која утрово дошла од Италија е првата заболена од коронавирус во земјава

А1 On - 26.02.2020

Жена родена во 1970 година, која подолг период престојувала во Италија и таму била болна во последниве две недели е првата заболена од коронавирусот во земјава. Министерот за здравство Венко Филипче информира дека пациентката била хоспитализирана ...

Филипче: Граѓаните што ќе добијат симптоми да не шетаат по болници, туку да ја повикаат мобилната екипа дома

Press24 - 26.02.2020

Во случај на појава на симптоми, граѓаните да не шетаат по јавноздравствените институции, туку да ги повикаат надлежните епидемиолози за да биде организирана мобилна екипа што ќе ги прегледа во домашни услови, рече министерот за здравство откако го ...

Граѓаните што ќе добијат симптоми да не шетаат по болници, туку да ја повикаат мобилната екипа дома

Курир - 26.02.2020

„Во случај на појава на симптоми, граѓаните да не шетаат по јавноздравствените институции, туку да ги повикаат надлежните епидемиолози за да биде организирана мобилна екипа што ќе ги прегледа во домашни услови“, рече министерот за здравство откако ...

Прв случај на коронавирус во Македонија, 50-годишна жена од Скопје

Деца - 26.02.2020

Регистриран е првиот случај на заразен со коронавирус на Клиниката за инфективни болести во Скопје, потврди министерот за здравство Венко Филипче. Пациентката е позитивна за вирусот Ковид-19. -Нема простор за паника.

Караџовски: Еден случај со коронавирус не претставува опасност за целото население

Сител - 26.02.2020

Докторот Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје Скопје рече дека жената со коронавирус во земјава влегла преку граничниот премин Табановце. Дотаму дошла со автомобил, а потоа со домашно возило е пренесена на Инфективната клиника во Скопје.

(Видео) Прв случај на коронавирус во земјата

Макфакс - 26.02.2020

Потврден првиот случај на коронавирус во земјата. Се работи за жена, родена 1970 година од Скопје. Како што изјави министерот за здравство, Венко Филипче, на вонредна прес-конференција, таа се вратила утрово од Италија, каде престојувала еден месец.

Oбновено: Регистриран првиот случај на корона вирус во Македонија, пациентот патувал со 9 патници

OhridNews - 26.02.2020

Дијагностициран е првиот случај на корона вирус во Македонија, информираше пред малку на прес конференција во Скопје министерот за здравство Венко Филипче. Тој објасни дека на Клиниката за инфективни болести била примена пациентка родена 1970 година ...

Прв случај на коронавирус во Македонија, властите апелираат за смиреност

Р.С.Европа - 26.02.2020

Во Македонија е потвден првиот случај на коронавирус, педесет годишна жена која подолг период била во Италија. Здравствените власти уверуваат дека ситуацијата е под контрола и повикуваат на смиреност.

Граѓаните што ќе добијат симптоми да не шетаат по болници, туку да ја повикаат мобилната екипа дома

МКД - 26.02.2020

„Во случај на појава на симптоми, граѓаните да не шетаат по јавноздравствените институции, туку да ги повикаат надлежните епидемиолози за да биде организирана мобилна екипа што ќе ги прегледа во домашни услови“, рече министерот за здравство откако ...

Во Северна Македонија регистриран прв случај на коронавирус

Глас на Америка - 26.02.2020

Информацијата ја потврдија премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и докторот Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје. Станува збор за жена, родена 1970, која пред десетина дена се вратила од Италија.

Жена родена во 1970 година е првата заболена од КОВИД 19 во Македонија

Независен - 26.02.2020

На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на корона вирус во Македонија, потврдија на прес конференција премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и Д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно ...

Прв случај на коронавирус и во Македонија, спортските настани засега без промени

Екипа - 26.02.2020

Потврден е првиот случај на коронавирус и во Македонија. Се работи за жена која престојувала еден месец во Италија, каде боледувала веќе две недели, но било утврдено дека не претставувала опасност за оние кои со неа патуваат дека ќе им ја пренесе ...

Прв случај на заболен од корона вирус во Македонија

Алфа - 26.02.2020

Корона вирусот пристигна и во Македонија. Се работи за жена, која се вратила од Италија, изјави министерот за здравство, Венко Филипче на вонредна прес-конфеенција. Биле извршени сите лабораториски тестирања на пациентката кои покажале дека таа е ...

Филипче најави и можно одложување на карневалот „Прочка“ во Прилеп

ММС - 26.02.2020

Заштитните маски на отворен простор не претставуваат заштита на граѓаните од новиот опасен корона вирус. Ова денеска го порача министерот за здравство, Венко Филипче говорејќи за состојбите со корона вирусот.

Пристигнаа резултатите само за двајца од тројцата пациенти- Еве дали има коронавирус во Македонија

Курир - 26.02.2020

Од тројцата сомнителни кои утринава се пријавиле на Инфективна, а претходно биле во Италија, кај двајца од нив тестовите се негативни. За третиот резултатот уште не е готов. Министерот за здравство изјави дека сите имале симптоми слични на грип и ...

Прв случај на корона-вирус во државата: Пациентката цел месец била болна во Италија

Нова ТВ - 26.02.2020

Македонија го регистрира првиот случај на корона-вирус во земјата. Станува збор за жена од Скопје на возраст од 50 години, која во престојувала во Италија, а во државата влегла преку граничниот премин Табановце.

Филипче со нови детали за пациентката заразена од коронавирусот, закажана прес-конференција

Курир - 26.02.2020

Откако пред неколку часови пристигна официјална потврда за прв случај со коронавирус во земјава, министерот за здравство Венко Филипче вечерва во 20:30 часот ќе одржи нова прес-конференција во Медија центарот во Владата.

Нова bohpeдна пресконференција закажа министерот Филипче во 20:30 часот!

Струмица Денес - 26.02.2020

Откако пред неколку часови пристигна официјална потврда за прв случај со коронавирус во земјава, министерот за здравство Венко Филипче вечерва во 20:30 часот ќе одржи нова прес-конференција во Медија центарот во Владата.

Филипче потфрли, во Македонија влезе лице со корона!

Курир - 26.02.2020

Прв случај на корона вирус во Македонија, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. Станува збор за жена на педесет годишна возраст која две недели веќе била болна за време на престојот во Италија.

Филипче ќе одржи уште една прес-конференција

Press24 - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва во 20:30 часот ќе одржи прес-конференција во Медија центарот во Владата. Претходно, попладнево Филипче заедно со премиерот Оливер Спасовски и д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, на ...

Министерот Филипче вечерва ќе открие нови детали за пациентката со коронавирус

+инфо - 26.02.2020

Откако пред неколку часови пристигна официјална потврда за прв случај со коронавирус во земјава, министерот за здравство Венко Филипче вечерва во 20:30 часот ќе одржи нова прес-конференција во Медија центарот во Владата.

Пациентката со коронавирус во добра состојба, идентификувани другите патници во комбето

Сител - 26.02.2020

Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма на болеста. Зафатено и е само едно белодробно крило и не е потребна механичка вентилација, ниту која било форма на интензивна терапија.

ВО ЖИВО: Нова прес-конференција на министерот Венко Филипче поврзана со коронавирусот

Курир - 26.02.2020

Во Македонија денеска е регистриран првиот случај на коронавирусот, ова попладнево го истакна министерот за здравство Венко Филипче. Тој за во 20:30 часот закажа нова ...

Филипче: Два од случаите се негативни, за третиот резултатите ќе бидат готови за околу половина час

ММС - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешниот брифинг со новинарите кој ќе се одржува секој ден заради опасноста од коронавирусот информираше дека денеска имало три сомнителни случаи.

Филипче: Девет лица имало во комбето во кое била пациентката со коронавирус

МКД - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека сите патници со кои патувала жената заразена со коронавирус се идентификувани и се тестирани. Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма ...

Филипче: Сите луѓе кои патувале со заразената вечерва ќе останат дома со полициски надзор

Press24 - 26.02.2020

Заболената пациентка е во добра здравствена состојба и е сместена на Инфективна, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче на вечерашната прес-конференција, посочувајќи дека таа има лесна форма на коронавирусот.

Заболената жена има лесна форма на корона вирусот

Независен - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, вечерва изјави дека состојбата на заболената 50-годишна жена е добра. „Има лесна форма на инфекцијата само на едното белодробно крило и дише нормално без апарати“, изјави Филипче на прес-конференција во ...

Најнови информации: Идентификувани сите патници кои биле во комбе со жената заразена со коронавирус, ќе бидат во ...

Курир - 26.02.2020

Потврден е првиот случај на заболен од коронавирус во земјава. Станува збор за пациентка, родена 1970 година од Скопје, која одреден период престојувала во ...

Филипче: Најдени се сопатниците на скопјанката со коронавирус и се во изолација

МКД - 26.02.2020

Девет лица имало во комбито во кое се возела 50-годишната жена заразена со новиот коронавирус кога пристигнала на граничниот премин Табановце, изјави вечерва министерот Венко Филипче. Тој рече дека сите сопатници веќе се пронајдени, биле ...

(ВИДЕО) Патниците кои се возеле со заразената од коронавирусот ќе бидат во изолација

А1 On - 26.02.2020

Идентификувани се сите патници кои се возеле во комбето со жената која е заразена од коронавирусот, а која утринава допатувала од Италија во Македонија. Станува збор за 9 луѓе кои биле во комбето, од кои осум патници и еден возач кои живеат на две ...

Филипче: Пациентката со коронавирус е во добра состојба, идентификувани се и другите патници во комбето

Слободен Печат - 26.02.2020

Тој информира дека се идентификувани сите патници кои биле со пациентката во комбето и кои во земјава влегле преку граничниот премин Табановце. Вкупно се девет луѓе, од кои осум патници и еден возач.

Македонија е на очајното 37-мо место во Европа според подготвеноста да одговори на епидемија

Курир - 26.02.2020

Македонија е рангирана на 37-то место од 43 држави во Европа според Глобалниот индекс на здравствена сигурност за 2019 година, кој ја мери подготвеноста на земјите и нивните здравствени системи да се справат со евентуални епидемии или пандемии.

Идентификувани сите девет лица кои се превезувале со пациентката позитивна на коронавирус

Нетпрес - 26.02.2020

Идентификувани сите девет патници кои биле во комбето со жената заразена со коронавирус и тие ќе бидат ставени во изолација, соопшти вечерва на вонредната прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче.

Прв случај на коронавирус во земјава

MTM - 26.02.2020

Потврден првиот случај на коронавирус во земјава. Се работи за жена, која се вратила од Италија, изјави министерот за здравство, Венко Филипче на вонредна прес-конфеенција. Тој рече дека биле извршени лабораториски тестирања на пациентката и дека ...

Првиот заболен од коронавирус повратник од Италија

Скопје инфо - 26.02.2020

Повратник од Италија е првиот случај заболен со коронавирус евидентиран во земјава , дознава „Скопје Инфо“. Како што дознаваме, се работи за лицето за кое министерот Венко Филипче на прес конференција попладнево рече дека се чекаат резултатите дали ...

Граѓаните да не шетаат низ институции, туку да повикаат медицинска екипа дома

Кумановски м. - 26.02.2020

Во случај некој од македонските граѓани да забележи симптоми на коронавирусот, задолжително треба да повика медицинска екипа од Центрите за јавно здравје дома, а не да се рашетува низ клиники и болници, порача министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Потврден е првиот случај на коронавирусот во Македонија

Скопје инфо - 26.02.2020

Потврден првиот случај на коронавирус во земјава. Се работи за жена, која се вратила од Италија, изјави министерот за здравство, Венко Филипче на вонредна прес-конфеенција. Тој рече дека биле извршени лабораториски тестирања на пациентката и дека ...

Потврден прв случај на корона вирус во земјава

Скопје инфо - 26.02.2020

Потврден е првиот случај на заболен од коронавирус во земјава. Станува збор за пациентка, родена 1970 година од Скопје, која одреден период престојувала во Италија. Ова го соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче, на заедничката ...

Каде да се обратите во Куманово во случај на симптоми од коронавирус?

Кумановски м. - 26.02.2020

На телефонски броеви во Институтот за јавно здравје и во центрите за јавно здравје во државата можат да се пријават сомнителните случаи со симптоми налик на коронавирус по пристигнување во територијата на Македонија, објави Министерството за ...

Прес-конференција на премиерот Спасовски, министерот Филипче и епидемиологот Караџовски: Откриен еден случај на заболен ...

24Инфо - 26.02.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, заедно со министерот за здравство Венко Филипче и епидемиологот Жарко Караџовски на денешната прес-конференција информираа дека од утрово е откриен првиот случај на пациентка ...

26 февруари: Потврден првиот случај на корона вирус во земјава, расправи околу новите измени во законот за медиуми, ...

CivilMedia - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денес на прес-конференција во Владата потврди дека во Македонија е регистриран првиот случај на новиот коронавирус. Станува збор за пациентка родена 1970 година од Скопје, којашто престојувала еден месец во ...

Филипче: Кај двајца нема корона, за третиот ги чекаме резултатите

Точка - 26.02.2020

Тестирања за коронавирус се извршени врз три лица кои се пријавиле на Клиниката за инфективни болести со симптоми на грип. Кај двете од нив резултатите се негативни, а за едното лице резултатите се очекуваат.

На овие телефонски броеви може да се јавите при сомнителни симптоми на корона вирус

еМагазин - 26.02.2020

Министерството за здравство ги објави телефонските броеви на кои може да се јавите при сомнителни симптоми на корона вирус. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ „Нас не ни треба коронавирус. Ние си ги имаме политичките партии„: Твитер реакции Трет сомнителен случај: ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема средства за хигиена во училиштата, патници на аеродром поминале без контрола

Република - 26.02.2020

Синиша Стојаноски од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција упати обвинувања до министерот за здравство, Венко Филипче, за пропусти во организацијата со капацитетите за справување со потенцијално кризна состојба поради коронавирусот.

Венко Филипче во 20 и 30 часот ќе и’ се обрати на нацијата

Centar - 26.02.2020

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, вечерва (среда, 26.02.2020 година) во 20:30 часот, ќе одржи прес-конференција во Медија центарот во Владата на Република Северна Македонија. Ова доаѓа откако попладнево беше соопштено дека во Македонија е ...

Филипче со нова прес-конференција од 20 и 30 часот

Локално - 26.02.2020

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, вечерва во 20:30 часот, ќе одржи прес-конференција во Медија центарот во Владата на Република Северна Македонија. Претходно, попладнево Филипче заедно со премиерот Оливер Спасовски и д-р Жарко Караџовски од ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Прв случај на коронавирус во Македонија, власта повика на смиреност и почитување на препораките

Фактор - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче изјави дека пациентка има коронавирус. Таа е позитивна, се потврдило по тестирањето. Жената е сместена во оддел на изолација на Инфективната клиника.

50-годишна скопјанка е првата заболена од коронавирус во Македонија

24Инфо - 26.02.2020

На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на корона вирус во Македонија, потврдија на прес конференција премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и Д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно ...

Филипче штанца тендери, но ниту една мерка против Корона вирусот

Опсервер - 26.02.2020

Факти на денот: Со почит, Центар за комуникации на ...

Граѓаните што ќе добијат симптоми да не шетаат по болници, туку да ја повикаат мобилната екипа дома

Република - 26.02.2020

Во случај на појава на симптоми, граѓаните да не шетаат по јавноздравствените институции, туку да ги повикаат надлежните епидемиолози за да биде организирана мобилна екипа што ќе ги прегледа во домашни услови, рече министерот за здравство откако го ...

(ВО ЖИВО) Уште една прес конференција на министерот Филипче: Идентификувани сите патници кои биле со заразената ...

Бриф - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва одржува прес конференција во врска со коронавирусот. Оваа е втора прес конференција денеска откако на претходната соопшти дека во Македонија е потврден првиот случај на заразен со овој вирус.

Филипче: Идентификувани се луѓето кои патувале со жената заразена со коронавирус

Фактор - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва на прес-конференција во Владата изјави дека со комбе во кое имало девет луѓе допатувала жената која е заразена од коронавирус од Италија. Патниците кои со неа патувале се од Скопје, и Струмица, а екипи ...

Попладнево пристигнува нов лет од Италија – сите патници се проверуваат од коронавирус

4NEWS - 26.02.2020

Попладнево се очекува во Македонија да пристигне уште еден лет кој во земјава ќе донесе нова тура на патници од Италија. Според Министерот за здравство, Венко Филипче, нема место за паника бидеќи зајакнати се контролите на граничните премини, како и ...

Три сомнителни случаи тестирани за коронавирус, за двајца резултатите негативни, за едниот се очекуваат

Скопје инфо - 26.02.2020

Три лица денеска се пријавиле на Клиниката за инфективни болести со симптоми на грип, на кои им се извршени тестирања за коронавирусот. Кај двете лица резултатите се негативни, а за едното лице резултатите се очекуваат.

Филипче: Заболената пациентка од Коронавирусот е во добра состојба, испратени се епидемиолози кај останатите патници

Локално - 26.02.2020

Заболената пацинетка од Коронавирусот е добро, се наоѓа во добра општа состојба. Сместена е во интезинва нега на Инфективната клиника. Има лесен вид на вирусот, односно зафатено и е само едно белодробно крило, изјави министерот за здравство Венко ...

ВМРО-ДПМНЕ: На Филипче му оди со тендерите, ама не и да ги заштити граѓаните од корона вирусот

4NEWS - 26.02.2020

Корона вирусот е за жал реалност и речиси е пред вратите на Република Македонија. Прашуваме зошто, наместо целата енергија на министерството за здравство и министерот Филипче да биде фокусирана кон препораките на СЗО за справување со актуелната ...

ДЕТАЛИ: Жена родена во 1970 година, која еден месец престојувала во Италија, на инфективно дошла директно од Табановце

Либертас - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче информира дека пациентката била хоспитализирана денеска околу 15 часот, сместена е на Инфективната клиника и е во изолација. Претходно, во Италија била болна 2 недели, но не била тестирана на коронавирусот.

Потврден прв случај на корона вирус во земјава, надлежните тврдат дека нема причина за паника

Опсервер - 26.02.2020

Жена од Скопје, родена во 1970 година, е првиот потврден случај со коронавирус во земјава. Пациентката, која одреден период престојувала во Италија, а допатувала преку граничниот премин Табановце превезувајќи се со комбе во кое имало уште неколку ...

Второ обраќање на Филипче: Идентификувани сите патници кои биле со заразената пациентка од коронавирусот

Точка - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва одржува пресконференција за коронавирусот. На првата пресконференција министерот соопшти дека во Македонија е потврден првиот случај на заразен со овој вирус.

Филипче: Два од случаите се негативни, за третиот резултатите ќе бидат готови за околу половина час

Република - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешниот брифинг со новинарите кој ќе се одржува секој ден заради опасноста од коронавирусот информираше дека денеска имало три сомнителни случаи.

Стојаноски: На Филипче му оди со тендерите, ама не и да ги заштити граѓаните од корона вирусот

Опсервер - 26.02.2020

Корона вирусот е за жал реалност и речиси е пред вратите на Република Македонија. Прашуваме зошто, наместо целата енергија на министерството за здравство и министерот Филипче да биде фокусирана кон препораките на СЗО за справување со актуелната ...

(ЖИВО) Прес-конференција на Спасовски, Филипче и Д-р Караџовски

Frontline - 26.02.2020

Во 16.30 часо Прес-конференција на премиерот Спасовски, министерот Филипче и д-р Караџовски Во 16.30 часот прес-конференција на премиерот Спасовски, министерот Филипче и д-р Караџовски Премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко ...

Идентификувани сите патници кои биле во комбе со жената заразена со коронавирус, ќе бидат во изолација!

Пулс24 - 26.02.2020

Потврден е првиот случај на заболен од коронавирус во земјава. Станува збор за пациентка, родена 1970 година од Скопје, која одреден период престојувала во Италија. Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека сите патници со кои патувала ...

Министерството за здравство објави видео: Еве како да се заштитиме од коронавирусот

Centar - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче објави видео. Какода го намалите ризикот од заразни болести, вклучително и ...

Филипче закажа уште една прес-конфренција вечерва

Република - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва во 20:30 часот ќе одржи прес-конференција во Медија центарот во Владата. Претходно, попладнево Филипче заедно со премиерот Оливер Спасовски и д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, на ...

Во секој момент прес конференција во Влада: Што ќе објават Оливер Спасовски и Венко Филипче?

Centar - 26.02.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски, денеска (среда, 26.02.2020 година) во 16:30 часот ќе дадат изјава за медиумите во Медија центарот во ...

Министерот Филипче во 20:30 часот ќе одржи нова прес-конференција

Либертас - 26.02.2020

Откако пред неколку часови пристигна официјална потврда за прв случај со коронавирус во земјава, министерот за здравство Венко Филипче вечерва во 20:30 часот ќе одржи нова прес-конференција во Медија центарот во Владата.

Филипче: Сите девет патници тргнале од исто место во Италија

Фактор - 26.02.2020

Четири луѓе се од Скопје и пет луѓе сосе возачот се од Струмица, појасни министерот за здравство, Венко Филипче за сопатниците кои допатувале од Италија со 50 годишната жена која е заразена со коронавирус. Луѓето се лоцирани, и контактирани.

Патниците кои се возеле со заболената од корона вирус се во Скопје и Струмица, ќе бидат во изолација и под полициски ...

еМагазин - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека заболената од корона вирусот која е на Инфективната клиника е во доба општа добра состојба, има лесна форма на болеста, односно зафаќање на едно белодробно крило, и не треба да биде ставена на ...

Спасовски, Филипче и Караџовски ќе одржат прес-конференнција во Владата

24Инфо - 26.02.2020

– Премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје во 16:30 часот ќе дадат изјава за медиумите во Медија центарот во Владата.

Сите кои патувале во комбето со заразената жена вечерва во домашна изолација

Gostivarpress.mk - 26.02.2020

„Идентификувани се сите патници коишто патувале со жената. Станува збор за комбе во кое биле 9 луѓе, 8 патници и возач. Идентификувани се на две места во Скопје, заедно со роднините на пациентката и на три места во Струмица.

Филипче: Во комбето покрај заразената со корона имало 4 лица од Скопје и 5 од Струмица

Либертас - 26.02.2020

Министерот Филипче на вечерашнава прес-конференција соопшти дека телефонски се исконтактирани сите лица кои патувале со комбето во кое била заразената Скопјанка. Четворица се од Скопје а другите четворица и возачот се од Струмица.

Педесет годишна скопјанка е првиот потврден случај на корона вирусот

Скопје инфо - 26.02.2020

Жена од Скопје, родена во 1970 година, е првиот потврден случај со коронавирус во земјава. Пациентката, која одреден период престојувала во Италија, а допатувала преку граничниот премин Табановце превезувајќи се со комбе во кое имало уште неколку ...

ЗДРАВСТВО.МК: Каде потфрли Филипче?

Денешен - 26.02.2020

Прв случај на корона вирус во Македонија, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. Станува збор за жена на педесет годишна возраст која две недели веќе била болна за време на престојот во Италија.

Филипче: Луѓето кои патувале со жената заразена со коронавирус се во домашна изолација

Либертас - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва на прес-конференција во Владата изјави дека со комбе во кое имало девет луѓе допатувала жената која е заразена од коронавирус од Италија. Патниците кои со неа патувале се од Скопје, и Струмица, а екипи ...

Министерот за здравство, Венко Филипче, со најнови информации за коронавирусот и со апел да не се шири паника

Frontline - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на прес-конференција во Владата излезе со најнови информации за коронавирусот и со апел да не се шири ...

Во живо: Уште една прес конференција на министерот Филипче: Идентификувани сите патници кои биле со заразената ...

Точка - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва одржува прес конференција во врска со коронавирусот. Оваа е втора прес конференција денеска откако на претходната соопшти дека во Македонија е потврден првиот случај на заразен со овој вирус.

(Вo живо) Филипче: Идентификувани сите патници кои биле со заразената пациентка со коронавирусот

24Инфо - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва одржува прес конференција во врска со коронавирусот. Оваа е втора прес конференција денеска откако на претходната соопшти дека во Македонија е потврден првиот случај на заразен со овој вирус.

Неофицијално: Потврден е првиот заразен од корона вирус во Македонија

Скопје инфо - 26.02.2020

На инфективната клиника во Скопје е потврден првиот заразен од корона вирусот, ова за Скопје Инфо го потврдуваат неофицијални информации од Инфективната клиника. Имено, станува збор за случај кој утрово се пријавил на Инфективната клиника, а вирусот ...

Повратник од Италија – прв случај на коронавирус во земјава

Локално - 26.02.2020

Повратник од Италија е првиот случај заболен со коронавирус евидентиран во земјава, дознава „Локално“. Како што дознаваме, се работи за лицето за кое министерот Венко Филипче на прес конференција попладнево рече дека се чекаат резултатите дали е ...

Прв случај на заболен од коронавирус во Македонија потврдија од Министерството за здравство

Точка - 26.02.2020

Маж, повратник од Италија е првиот заболен од коронавирус во Македонија. Се очекува истото да биде потврдено од страна на министерот за здравство Венко Филипче наскоро на прес-конференцја во 16 и 30 часот, пренесува А1он .

Спасовски, Филипче и Караџовски ќе одржат прес-конференнција во Владата

iPortal - 26.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје во 16:30 часот ќе дадат изјава за медиумите во Медија центарот во Владата.

(ВО ЖИВО) Повратник од Италија е првиот случај заболен со коронавирус евидентиран во земјава

Бриф - 26.02.2020

Повратник од Италија е првиот случај заболен со коронавирус евидентиран во земјава, дознава „Локално“. Како што дознаваме, се работи за лицето за кое министерот Венко Филипче на прес конференција попладнево рече дека се чекаат резултатите дали е ...

ВО ЖИВО: Повратник од Италија е првиот случај на заболен со коронавирус?

Фактор - 26.02.2020

Повратник од Италија неофицијално е првиот случај заболен со коронавирус евидентиран во земјава. Премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје во 16:30 часот ќе дадат изјава ...

ВО ЖИВО: Вонредна прес-конфренција на Спасовски, Филилче и д-р Караџовски

Република - 26.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје се чека во секој момент да дадат изјава за медиумите во Медија центарот во Владата.

ВО ЖИВО: Коронавирусот стигна во Македонија – Обраќање на Оливер Спасовски и Венко Филипче до нацијата

Centar - 26.02.2020

Во Македонија е регистриран првиот случај на коронавирус. Според неофицијални информации се работи за заболен кој бил позитивен на првиот коронавирус тест. Во живо во моментов се обраќаат премиерот Оливер Спасовски и министерот за здравство Венко ...

И министер, и доктор, и полицаец… Филипче со темелен извештај за заразената со коронавирус

Бриф - 26.02.2020

Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма на болеста. Зафатено и е само едно белодробно крило и не е потребна механичка вентилација, ниту која било форма на интензивна терапија.

Пациентката со коронавирус во Македонија е во добра состојба, зафатено е едното белодробно крило само

4NEWS - 26.02.2020

Министерот за здравсто Венко Филипче на прес конференција истакна дека 50-годишната пациентка која е заразена со коронавирус е во добра состојба, но зафатено и е едното белодробно ...

Заразената пациентка со лесна форма на болеста и е во добра состојба, идентификувани другите патници со неа

Денешен - 26.02.2020

Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма на болеста. Зафатено и е само едно белодробно крило и не е потребна механичка вентилација, ниту која било форма на интензивна терапија.

Филипче: „Прочка“ во Прилеп и „Струмички карневал“ не се откажани, но ќе бидат ако до тогаш има прв заболен од корона ...

Frontline - 26.02.2020

„Засега нема потреба. Може се да се случи. Имаше случај во Грција, имаше уште еден случај во Хрватска. Чекам информации од Косово, знам дека во Албанија – нема. Може се да ни се случи. Може да имаме прв заболен и тогаш ќе одлучуваме во зависност од ...

Три сомнителни случаи тестирани за коронавирус, двајца се негативни, за едниот се очекуваат

Frontline - 26.02.2020

– Се очекува уште еден авион од Италија на Скопскиот аеродром во попладневните часови. Истовремено согласно препораките и задолженијата од Владата денеска во најскратена постапка започнува набавката на дезинфекциски средства за училиштата, а во ...

Филипче: Пациентката со коронавирус во добра состојба, идентификувани другите патници во комбето

iPortal - 26.02.2020

Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма на болеста. Зафатено и е само едно белодробно крило и не е потребна механичка вентилација, ниту која било форма на интензивна терапија.

Владата и Министерството за здравство со апел до граѓаните да не се шири паника-Потврден прв случај на корона вирус во ...

Вечер Прес - 26.02.2020

Македонска државјанка која неодамна се вратила од Италија е позитивна на корона вирусот. Таа вчераутро поради симптоми на грип побарала помош на Инфективната клиника каде е тестирана. По извршена детална анализа, потврдено е дека таа е заразена со ...

Филипче: Сите луѓе кои патувале со заразената вечерва ќе останат дома со полициски надзор

24Инфо - 26.02.2020

– Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма на болеста. Зафатено и е само едно белодробно крило и не е потребна механичка вентилација, ниту која било форма на интензивна терапија.

Филипче: Пациентката е позитивна, се заразила во Италија

Фактор - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче изјави дека пациентка има коронавирус. Таа е позитивна, се потврдило по тестирањето. Жената е сместена во оддел на изолација на Инфективната клиника.

Пациентката со коронавирус во добра состојба, идентификувани другите патници во комбето

Опсервер - 26.02.2020

– Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма на болеста. Зафатено и е само едно белодробно крило и не е потребна механичка вентилација, ниту која било форма на интензивна терапија.

Филипче: Пациентка која утрово се пријавила на Клиника е првиот случај со коронавирус

Локално - 26.02.2020

Пациентка која рано утрово се пријвила е првиот пациент зарзен со коронавирусот во земјава, потврди министерот за здравство, Венко Филипче. „Таа е сместена на клиниката за инфективни болести.

Филипче: Сите луѓе кои патувале со заразената вечерва ќе останат дома со полициски надзор

Република - 26.02.2020

Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма на болеста. Зафатено и е само едно белодробно крило и не е потребна механичка вентилација, ниту која било форма на интензивна терапија.

Спасовски, Филипче и Караџовски ќе одржат прес-конференција во Владата

Вечер Прес - 26.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје во 16:30 часот ќе дадат изјава за медиумите во Медија центарот во Владата.

Филипче: Во Македонија е регистриран првиот заразен коронавирус (видео)

Centar - 26.02.2020

Две недели болна македонка е првата личност која е позитивна на коронавирусот, предмалку соопшти Венко Филипче, министер за здравство. Македонката пред неколку дена пристигнала од Италија каде што била на одмор кај свои блиски повеќе од еден месец.

Прв позитивен случај на коронавирус во Македонија

Тера - 26.02.2020

Пред малку на прес конференција во Владата од страна на министерот за здравство Венко Филипче беше потврден првиот случај на коронавирус во Македонија. Се работи за пациентка која е позитивна на коронавирусот. Пациентката била еден месец во Италија.

Потврден прв случај на коронавирус во Македонија

Gostivarpress.mk - 26.02.2020

Се работи за женско лица, кое допатувало од Италија. Пациентката поради симптомите што ги имала, сама се обратил за тестирање на Инфективната клиника. По извршените лабараторски анализи потврдено е дека лицето е позитивно на коронавирус, извести ...

Потврден прв случај на коронавирус во Македонија

Кумановски м. - 26.02.2020

Коронавирусот пристигна во Македонија, откако е потврдено присуството кај еден повратник од Италија. Попладнево беа спроведени тестирања кај лицето, пишуваат националните медиуми. Loading...

Во 16:30ч прес конференција на премиерот Спасовски, министерот Филипче и д-р Караџовски

Либертас - 26.02.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски, денеска во 16:30 часот ќе дадат изјава за медиумите поврзана со новиот смртоносен ...

Неофицијално: Прв случај на заболен од коронавирус во Македонија

Либертас - 26.02.2020

Маж, повратник од Италија е првиот заболен од коронавирус во Македонија, дознава А1он . Се очекува истото да биде потврдено од страна на министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција во 16.30 часот заедно со премиерот Оливер Спасовски и ...

ВО ЖИВО: Прес на премиерот Спасовски, министерот Филипче и д-р Караџовски

Либертас - 26.02.2020

Прес на премиерот Спасовски, министерот Филипче и д-р ...

(ВИДЕО) Филипче: Прв случај на корона е жена која била на гости во Италија

Либертас - 26.02.2020

-Пациентката која во раните утрински часови беше хоспитализирана на инфективната клиника е позитивна за Ковит -19 – изјави министерот за здравство Венко Филипче. Филипче апелираше да не се шири паника.

Пациентката со коронавирус во добра состојба, идентификувани другите патници во комбето

4NEWS - 26.02.2020

Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма на болеста. Зафатено и е само едно белодробно крило и не е потребна механичка вентилација, ниту која било форма на интензивна терапија.

Корона вирусот пристигна и кај нас, заразена жена која месец дена била во Италија

еМагазин - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на прес-конференција потврди дека пациентка е позитивна на корона вирусот. Таа била хоспитализирана во три часот после полноќ на Клиниката за инфективни болести.

Педесетгодишна жена е првиот заболен пациент во Македонија од коронавирус

Република - 26.02.2020

Венко Филипче, министерот за здравство денеска на вонредна прес-конфренција потврди дека во Македонија е забележан првиот случај на коронавирус КОВИД-19. Станува збор за жена, која во последниот месец била во Италија, на патување и на гости.

Заболената од корона вирус од Италија стигнала со комбе, таа е во изолација

Вечер Прес - 26.02.2020

Пациентката кај која е утврдено дека е заболена од корона вирус според епидемиолошките анализи еден месец била во Италија. Таа била болна веќе две недели и по влегувањето во Македонија веднаш се обратила на Клиниката за Инфективни болести во Скопје, ...

Корона вирус во земјава влезе на Табановце

Вечер Прес - 26.02.2020

Потврден е првиот случај на заболен од коронавирус во земјава. Станува збор за пациентка, родена 1970 година од Скопје, која одреден период престојувала во Италија. Ова го соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче, на заедничката ...

(ВИДЕО) Премиерот Спасовски и д-р Караџовски: Нема причина, ниту простор за паника

Бриф - 26.02.2020

Потврден е првиот случај на заболен од коронавирус во земјава. Станува збор за пациентка, родена 1970 година од Скопје, која одреден период престојувала во Италија. Ова го соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче, на заедничката ...

Филипче: Инкубацијата на пациентката е многу одамна помината и не претставувала опасност да ја пренесе болеста на ...

Локално - 26.02.2020

„Сакам да повторам тоа што го кажуваме во целиот период дека нема простор за паника, пациентката е сместена на инфективната клиника во Скопје, во одделот за изолација, се третира соодветно на нејзината состојба“, изјави денеска министерот за ...

Потврден прв случај на коронавирус во земјава (ДПЛ)

Опсервер - 26.02.2020

Потврден е првиот случај на заболен од коронавирус во земјава. Станува збор за пациентка, родена 1970 година од Скопје, која одреден период престојувала во Италија. Ова го соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче, на заедничката ...

Екипи се упатуваат кон домовите на сопатниците на жената со коронавирус

Република - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на вечерашната прес конференција информираше дека се лоцирани сите 8 сопатници плус возачот на пациентката која има коронавирус. Според протоколот, полициски екипи ќе ги обезбедуваат домовите на овие лица, а ќе ...

Познато е во каква состојба се наоѓа пациентката која има коронавирус и како се постапува со лицата кои имале контакт ...

Пулс24 - 26.02.2020

Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма на болеста. Зафатено и е само едно белодробно крило и не е потребна механичка вентилација, ниту која било форма на интензивна терапија.

Филипче: Познати сопатниците на жената заразена со коронавирус, ќе останат во излоација 14 дена

Centar - 26.02.2020

Идентификувани се сите патници кои се возеле во комбето со жената која е заразена од коронавирусот, а која утринава допатувала од Италија во Македонија. Се работи за 9 луѓе, од кои 8 патници и еден возач, кои живеат на две места во Скопје (четворица ...

Пациентката со корона вирус е во добра состојба, под медицинска контрола и изолација се и другите патници

Kumanovo News - 26.02.2020

Министерот Филипче информираше дека сите останати 8 патници и шоферот на возилото се идентификувани и со нив е стапено во контакт. Четворица од патниците се од Скопје, а другите четворица од Струмица.

Сопатниците на заболената од корона вирус се од Скопје и Струмица

Kumanovo News - 26.02.2020

Пациентката кај која е констатиран првиот случај на заразеност со вирусот „Ковид 19“, или корона вирусот, е во добра општа здравствена состојба, под постојан мониторинг на стручниот лекарски персонал на Инфективната клиника во Скопје, и со оглед на ...

Регистриран прв случај на коронавирус во С.Македонија

Бриф - 26.02.2020

Во Скопје е потврден првиот случај на коронавирус. Министерот за здравство Венко Филипче кажа дека се работи за жена родена 1970 година која била во Италија еден месец. Таму како што рече била болна две недели и иницијално била третирана во ...

Филипче за првиот случај на коронавирус кај нас: Пациентката е позитивна, се заразила во Италија

Женски магазин - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче изјави дека пациентка има коронавирус. Таа е позитивна, се потврдило по тестирањето. Жената е сместена во оддел на изолација на Инфективната клиника.

Инкубацијата на пациентката заразена со корона е многу одамна помината и не претставувала опасност да ја пренсе болеста ...

Centar - 26.02.2020

„Сакам да повторам тоа што го кажуваме во целиот период дека нема простор за паника, пациентката е сместена на инфективната клиника во Скопје, во одделот за изолација, се третира соодветно на нејзината состојба“, изјави денеска министерот за ...

Прв случај на корона вирус во земјава, властите тврдат дека се подготвени и дека нема место за паника

Мета - 26.02.2020

Педесетгодишна скопјанка е првиот регистриран случај на заболен пациент со корона вирус во земјава, потврди министерот за здравство Венко Филипче. Тој уверува дека нема простор за паника кај населението. Заболената еден месец престојувала во Италија.

Филипче: Инкубацијата на пациентката е одамна помината и не претставувала опасност да ја пренесе болеста на сопатниците

Бриф - 26.02.2020

„Сакам да повторам тоа што го кажуваме во целиот период дека нема простор за паника, пациентката е сместена на инфективната клиника во Скопје, во одделот за изолација, се третира соодветно на нејзината состојба“, изјави денеска министерот за ...

Прв случај на корона вирус во земјата, пациентката сместена на Инфективна клиника

Frontline - 26.02.2020

Нема простор за паника, пациентката е сместена на Инфективната клиника во Одделот за изолација, соодветно се третира нејзината состојба. Епидемилошките анализи укажуваа на тоа дека таа еден месец била во Италија во посета на роднини.

Стојаноски: На Филипче му оди со тендерите, ама не и да ги заштити граѓаните од корона вирусот

24Инфо - 26.02.2020

Корона вирусот е за жал реалност и речиси е пред вратите на Република Македонија. Прашуваме зошто, наместо целата енергија на министерството за здравство и министерот Филипче да биде фокусирана кон препораките на СЗО за справување со актуелната ...

Филипче: Кај двајца нема корона, за третиот ги чекаме резултатите

Centar - 26.02.2020

Тестирања за коронавирус се извршени врз три лица кои се пријавиле на Клиниката за инфективни болести со симптоми на грип. Кај двете од нив резултатите се негативни, а за едното лице резултатите се очекуваат.

Компаниите привремено да не ги примаат на работа вратените од Италија, порача Филипче

Кумановски м. - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција одржана во Владата по повод првиот потврден случај на коронавирус во земјава , порача компаниите да не ги примаат на работа лицата кои се вратиле скоро од престој во Италија.

Филипче: Ќе стапиме во контакт со сите кои биле во комбето со заболената и лицата ќе бидат ставени во 14-дневна ...

Република - 26.02.2020

Првата пациентка со коронавирус во Македонија која рано утринава допатувала во Македонија од Италија, каде што била еден месец на гости, патувала со комбе. Пациентката, со оглед дека две недели била болна, периодот на инкубација поминал и не ...

Ако имате симптоми на корона вирус, јавете се на овие телефонски броеви

Скопје инфо - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот Фејсбук профил повторно ги посочи телефонските броеви на кои граѓаните може да пријават доколку имаат сомнителни симптоми налик корона ...

Прв случај на коронавирус во Македонија

Н.Македонија - 26.02.2020

Потврден првиот случај на коронавирус во земјава. Се работи за жена, која се вратила од Италија, изјави министерот за здравство, Венко Филипче на вонредна прес-конференција. Тој рече дека биле извршени лабораториски тестирања на пациентката и дека ...

Познати сопатниците на жената заразена со коронавирус, ќе останат во излоација 14 дена

Н.Македонија - 26.02.2020

Идентификувани се сите патници кои се возеле во комбето со жената која е заразена од коронавирусот, а која утринава допатувала од Италија во Македонија. Се работи за девет луѓе, од кои осум патници и еден возач, кои живеат на две места во Скопје ...

Две лица немаат коронавирус, а третиот се испитува – попладнево пристигнува нов авион од Италија

Скопје1 - 26.02.2020

Двата сомнителни случаи кои беа испитувани поради симптоми на коронавирус, се со негативни резултати, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. Двете лица патувале во Италија. За половина час, ќе се објават резултатите од третото лице, на кое ...

Официјално потврдено: Женско лице, хоспитализирана на Инфективна клиника, има коронавирус

MakPress - 26.02.2020

На вонредна прес-конференција попладнево во Владата на Република Македонија, министерот за здравство Венко Филипче, техничкиот премиер Оливер Спасовски и д-р Жарко Караџовски потврдија дека во Македонија е регистриран првиот случај на коронавирус.

ДЕТАЛИ: Која е, каде се движела, каква и е состојбата и кога е примена жената заболена од коронавирус, кажаа Филипче и ...

Скопје1 - 26.02.2020

Жена родена во 1970 година, која еден месец престојувала во Италија и таму била болна во последниве две недели е првата заболена од коронавирусот во земјава. Таа еден месец прстојувала во Италија. Во Македониаја пристигнала ноќеска во 2 часот.

Коронавирусот стигна во Македонија!?

Expres - 26.02.2020

Според извори на „Фокус“, станува збор за жена која патувала во Италија, земјата каде во последните денови расте бројот на заразени од овој опасен вирус. Ова се очекува да биде потврдено на вонредната прес конференција на премиерот Оливер Спасовски, ...

Филипче за откажување на „Прочка“ во Прилеп и „Струмички карневал“: Дотогаш може да се случи да имаме прв заболен

Скопје1 - 26.02.2020

Министерот за здравство вели дека засега нема потреба од одложување на манифестациите на отворено, чие одржување се закажани за наредниов период. Но, тој вели дека ќе се следи состојбата, а за вакви мерки ќе се одлучува доколку се случи да има ...

Стојаноски: На Филипче му оди со тендерите, ама не и да ги заштити граѓаните од корона вирусот

MakPress - 26.02.2020

Корона вирусот е за жал реалност и речиси е пред вратите на Република Македонија. Прашуваме зошто, наместо целата енергија на министерството за здравство и министерот Филипче да биде фокусирана кон препораките на СЗО за справување со актуелната ...

(ВИДЕО) Најдени се сите лица кои патувале со заболената од коронавирус, но не и оние со кои тие комуницирале

Скопје1 - 26.02.2020

Идентификувани се лицата кои се превезувале со пацинетката која има коронавирус и веќе вечерва тие ќе бидат ставени во домашна изолација, односно ќе бидат под полициски надзор. Но, сеуште не се знае со кого останатите лица кои биле во комбето со ...

Властите препорачуваат сите кои патувале во Италија да не одат на работа во период од 14 дена

MakPress - 26.02.2020

-Нема простор за паника, пациентката е сместена на Инфективната клиника во Одделот за изолација, соодветно се третира нејзината состојба. Епидемилошките анализи укажуваа на тоа дека таа еден месец била во Италија во посета на роднини.

Нова тура патници од Италија ќе слетаат на скопскиот аеродром во попладневните часови

MakPress - 26.02.2020

Три лица денеска се пријавиле на Клиниката за инфективни болести со симптоми на грип, на кои им се извршени тестирања за коронавирусот. Кај двете лица резултатите се негативни, а за едното лице резултатите се очекуваат.

Премиерот ќе одржи вонредна прес конференција за коронавирусот

Expres - 26.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски, Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски, денеска во 16:30 часот ќе дадат изјава за медиумите поврзана со новиот смртоносен ...

Министерот Филипче за симптомите и начинот на лечење од корона вирус(видео)

AKO - 26.02.2020

Избегнување на близок респираторен контакт, водење на лична и колективна хигиена и често миење на рацете е основен предуслов за спречување и сузбивање на појавата на заболувањето. Министерот за здравство, Венко Филипче и д-рЖарко Караџовски во ...

Патниците кои биле во контакт со пациентката ќе бидат во домашен карантин и полициски надзор

AKO - 26.02.2020

Пациентката кај која е констатиран првиот случај на заразеност со вирусот „Ковид 19“, или корона вирусот, е во добра општа здравствена состојба, под постојан мониторинг на стручниот лекарски персонал на Инфективната клиника во Скопје, и со оглед на ...

Прв случај на коронавирус во земјата

Денар - 26.02.2020

Потврден првиот случај на коронавирус во земјата. Се работи за жена, родена 1970 година, од Скопје. Како што изјави министерот за здравство, Венко Филипче, на вонредна прес-конференција, таа се вратила утрово од Италија, каде што престојувала еден ...

ОФИЦИЈАЛНО: Потврден прв случај на Коронавирус во Македонија

Магазин - 26.02.2020

Денеска во Македонија и официјално е потврден приот случај на Коронавирус, ова го потврди министерот за здравство Венко Филипче на прес- конференцијата. Министерот откри дека се работи за жена, која влегла преку Табановце.

ФИЛИПЧЕ ВО ЖИВО: Сите лица кои патуваа со пациентката вечерва ќе останат дома со полициски надзор!

Магазин - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, вечерва изјави дека состојбата на жената која е заболена 50-годишна жена е добра. Министерот Венко Филипче на прес конференција истакна дека девет лица имало во комбето со кое заразената се вратила во ...

(Во живо) Вонредна прес-конференција во Влада за коронавирусот

MakPress - 26.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје во 16:30 часот ќе дадат изјава за медиумите во Медија центарот во Владата.

Сите вработени кои патувале во Италија да бидат пуштени на двонеделен одмор

AKO - 26.02.2020

По откривањето на првиот случај на пациент позитивен на корона вирус, Владата излезе со низа информации и препораки за однесување на населението, но и работодавачите. Министерот за здравство, Венко Филипче, ги повика приватните работодавачи и ...

Филипче: Потврден првиот случај на коронавирус кај нас

Expres - 26.02.2020

Ова беше потврдено предмалку на прес-конференција на премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и докторот Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје. Станува збор за пациентка која утрово околу 3 часот била ...

50 годишната жена заразена со коронавирус месец дена била болна, две недели се лечела во Италија

MakPress - 26.02.2020

Потврден е првиот случај на заболен од коронавирус во земјава. Станува збор за пациентка, родена 1970 година од Скопје, која одреден период престојувала во Италија. Ова го соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче, на заедничката ...

ВО ЖИВО: Филипче за првиот случај со коронавирус во Македонија

Скопје1 - 26.02.2020

Потврден е првиот случај на коронавирус во Македонија. Станува збор за патник кој доаѓал од Италија за Македонија и пронјавил симптоми на смртоносниот вирус. Лабораторските испитувања го потврдиле тоа.

Бидете одговорни и не кревајте паника за коронавирусот, апелира министерот за здравство Филипче

Сакам да кажам - 25.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче ноќеска апелираше до граѓаните да бидат одговорни, да не шират лаги и да не креваат паника во врска со коронавирусот, откако по социјалните мрежи се проширија твитовите на универзитетската професорка Тања ...

Филипче: Да не се наседнува на лажни вести и да не се креира паника

ТВ21 - 25.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска во изјава информираше за новата ситуација околу коронавирусот. Тој уште еднаш упати апел да не се патува во северна Италија, и да не се наседнува на лажни вести, а до медиумите и до другите лица да не ...

Филипче: Да не се патува во северна Италија и да не се крева паника

Алсат-М - 25.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска уште еднаш упати апел да не се патува во северна Италија и да не се наседнува на лажни вести, а до медиумите и до корисниците на социјални мрежи апелираше да не шират паника.

Филипче: Јавноста да не наседнува на лажни вести

Фокус - 25.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска испрати апел кон јавноста, во врска со вчерашната ситуација за пациентот чии тестови беа негативни за корона вирус. „Ние ќе разговараме за откажување на сите патувања во овој дел на Италија.

Ова се телефонските броеви на кои треба да се јават граѓаните со симптоми на корона вирус

ТВ21 - 25.02.2020

Министерот Венко Филипче на својот Фејсбук профил повторно ги посочи телефонските броеви на кои граѓаните може да пријават доколку имаат сомнителни симптоми налик корона ...

Филипче: Да не се крева паника без потреба, здравствениот систем е подготвен

Телма - 25.02.2020

Јавноста да не наседнува на лажни вести и да не се крева паника без потреба. Здравствениот систем е подготвен и спремни се сите капацитети на Клиниката за инфективни болести и на трите инфективни одделенија во Штип, Велес и Гостивар, изјави денеска ...

Филипче апелира да не се крева паника без потреба, здравствениот систем е подготвен

МКД - 25.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска повика јавноста да не наседнува на лажни вести и да не се крева паника без потреба. Здравствениот систем, како што рече, е подготвен и спремни се сите капацитети на Клиниката за инфективни болести и на ...

Филипче: луѓето со симптоми на коронавирус да се јават во Институт за јавно здравје

Р.С.Европа - 25.02.2020

Јавноста да не наседнува на лажни вести и да не се крева паника без потреба за коронавирусот. Здравствениот систем е подготвен и спремни се сите капацитети на Клиниката за инфективни болести и на трите инфективни одделенија во Штип, Велес и ...

Надлежните апелираат да не се крева паника без потреба за коронавирусот

Курир - 25.02.2020

Јавноста да не наседнува на лажни вести и да не се крева паника без потреба. Здравствениот систем е подготвен и спремни се сите капацитети на Клиниката за инфективни болести и на трите инфективни одделенија во Штип, Велес и Гостивар, изјави денеска ...

Нов сомнителен случај на коронавирус во Македонија, резултатите од тестот се очекуваат за неколку часа

Курир - 25.02.2020

Примен е уште еден пациент на Инфективната клиника кој допатувал од Дубаи пред неколку дена по шестдневен престој таму. Има симптоми слични на грип и во овој момент се прават тестовите и за околу 2-3 часа ќе бидат готови резултатите.

Се тестира и втор пациент на корона вирус, Филипче вели да не се крева паника

Нова ТВ - 25.02.2020

Јавноста да не наседнува на лажни вести и да не се крева паника без потреба. Здравствениот систем е подготвен и спремни се сите капацитети на Клиниката за инфективни болести и на трите инфективни одделенија во Штип, Велес и Гостивар, изјави денеска ...

Уште еден сомнителен случај на коронавирус се испитува на Инфективната клиника во Скопје

360 степени - 25.02.2020

Уште едно лице на Инфективната клиника во Скопје чека резултати од тестот за коронавирус, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче. Лицето допатувало од Дубаи со симптоми на грип, а официјалните резултати ќе бидат готови за два часа.

Филипче: Имаме доволни количества резервни маски, мантили и скафандери, во Министерството од денеска функционира кризна ...

А1 On - 25.02.2020

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, во денешната изјава за медиумите истакна дека од денеска во рамки на Министерството за здравство функционира кризна група, во која членуваат експерти од областа на епидемиологијата, инфективните ...

Филипче не размислува за карантин, патниците од Италија се пуштаат дома

А1 On - 25.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека не размислува за тоа сите кои доаѓаат од Италија да ги стави во карантин. „Тие добиваат препораки што да прават“, вели Филипче. Патниците кои доаѓаат од ризичните подрачја заразени со коронавирусот, ...

Филипче: Имаме сосема доволна количина резерви на маски, мантили и сканфандери

Слободен Печат - 25.02.2020

На денешната седница на Владата ќе се разговара за откажување на сите планирани патувања во Европа организирани од страна на државните институции, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Формирана кризна група за сите информации и активности во врска со коронавирусот

Академик - 25.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, во денешната изјава за медиумите истакна дека од денеска во рамките на Министерството за здравство функционира кризна група, во која членуваат експерти од областа на епидемиологијата и инфективните болести со ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Филипче за пациентот со симптоми на коронавирус

Слободен Печат - 25.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче држи прес-конференција за пациентот со симптоми на коронавирус кој беше тестиран Инфективното одделение на Клинички ...

Филипче: Патникот од Дубаи нема коронавирус

Слободен Печат - 25.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција во министерството за здравсто, изјави дека пациентот кој беше тестиран Инфективното одделение на Клинички центар нема коронавирус.

Филипче: Дојдените од Италија да побараат преглед дома ако почувствуваат симптоми на коронавирус

А1 On - 25.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција порача дека оние кои допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста, треба телефонски да повикаат доктор. „Луѓе коишто престојувале во овој регион на Северна Италија доколку ...

Граѓаните да одржуваат лична хигиена и да се придржуваат до препораките за коронавирусот, рече министерот Филипче

Глас на Америка - 25.02.2020

Владата препорачува граѓаните да не патуваат во Италија и во другите земји каде е регистрирано поголемо присуство на овој вирус СКОПЈЕ — Сите основни и средни училишта, како и универзитетите да ги одложат предвидени патувања и екскурзии во Италија, ...

Владата наложи Министерството за здравство да набави сапун за училиштата поради коронавирусот

Радио МОФ - 25.02.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница му наложи на Министерството за здравство (МЗ) итно да набави соодветна количина сапун и дезинфекциски средства за училиштата, детските градински и јавните тоалети.

Филипче: Многу лесно можеме да се соочиме со прв случај на заразен од коронавирус

+инфо - 25.02.2020

Тој тврди дека земјава располага со доволно заштитна опрема, над 4.000 маски и скафандери, а додаде дека Министерството за здравство наскоро ќе сними видео-спот со препораки за заштитни мерки.

Филипче: Да не се крева паника за корона без потреба

Нетпрес - 25.02.2020

Јавноста да не наседнува на лажни вести и да не се крева паника без потреба. Здравствениот систем е подготвен и спремни се сите капацитети на Клиниката за инфективни болести и на трите инфективни одделенија во Штип, Велес и во Гостивар, изјави ...

Објавени телефонски броеви за пријавување сомнителни случаи на коронавирус

360 степени - 25.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче попладнево на својот Фејсбук профил објави телефонски броеви на кои може да пријават сите сомнителни случаи налик на коронавирус. Како што може да се види од листата се работи за 14 телефонски броеви со кои се ...

Ова се телефонските броеви за пријавување на симптоми на коронавирус

Слободен Печат - 25.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук ги објави броевите за контакт со здравствените власти, за оние кои пристигнале во Македонија и имаат сомнителни симптоми налик на оние на коронавирусот.

Филипче: Вирусот не опстанува на топлото време, но може лесно да се појави случај на заразен

Нова ТВ - 25.02.2020

Топлото време не му погодува на корона вирусот, односно според епидемиолозите вирусот не останува на топлото време, но тоа не значи дека не можеме лесно да се соочиме со прв случај на заразен, изјави министерот за здравство Венко Филипче на ...

Превентивни мерки за заштита од коронавирус – негативен е наодот и на вториот сомнителен случај

Сител - 25.02.2020

Патникот од Дубаи кој утринава е хоспитализиран на Инфективна, нема корона вирус. Лабораториските анализи покажале дека е негативен на ковид 19. Тој беше вториот сомнителен случај кој за помалку од 24 часа заврши на клиника.

Објавени телефонски броеви за пријавување на сомнителни случаи со коронавирус

ММС - 25.02.2020

На телефонски броеви во Институтот за јавно здравје и во центрите за јавно здравје во државата можат да се пријават сомнителните случаи со симптоми налик на коронавирус по пристигнување во територијата на Македонија, објави денеска Министерството за ...

Во Македонија нема заболени од коронавирусот

Глас на Америка - 25.02.2020

Надлежните институции апелираат да не се шират паника и лажни вести за коронавирусот и порачуваат дека состојбата се следи во континуитет и дека се постапува по препораките на Светската здравствена организација По извршените тестови, официјално е ...

Филипче: Сите кои се враќаат од критичните региони доколку добијат симптоми, да не шетаат по болници туку да се јават ...

+инфо - 25.02.2020

Сите четири институции располагаат со околу 150 кревети. Јавноста да не наседнува на лажни вести и да не се крева паника без потреба, изјави министерот Филипче. На денешната седница на Владата ќе се разговара за откажување на сите планирани патувања ...

Активирана кризна група за корона вирусот

Независен - 25.02.2020

Во Министерството за здравство од денес почна да функционира кризна група, во која членуваат експерти од областа на епидемиологијата, инфективните болести, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Да не се крева паника без потреба, здравствениот систем е подготвен

Сител - 25.02.2020

Јавноста да не наседнува на лажни вести и да не се крева паника без потреба. Здравствениот систем е подготвен и спремни се сите капацитети на Клиниката за инфективни болести и на трите инфективни одделенија во Штип, Велес и Гостивар, изјави денеска ...

Филипче: Дојдените од Италија да побараат преглед дома ако почувствуваат симптоми на коронавирус

Макфакс - 25.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција порача дека оние кои допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста, треба телефонски да повикаат доктор. „Луѓе коишто престојувале во овој регион на Северна Италија доколку ...

Владата наложи Министерството за здравство да набави сапун за училиштата поради коронавирусот

Press24 - 25.02.2020

Владата на Република Македонија на денешната седница му наложи на Министерството за здравство (МЗ) итно да набави соодветна количина сапун и дезинфекциски средства за училиштата, детските градински и јавните тоалети.

Овде можете да пријавите симптоми на коронавирусот

+инфо - 25.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на својот Фејсбук профил повторно ги посочи телефонските броеви на кои граѓаните може да пријават доколку имаат сомнителни симптоми налик ...

Tелефонски броеви за пријавување на сомнителни случаи на заболени со коронавирус

МКД - 25.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче попладнево на својот фејсбук-профил објави телефонски броеви на кои може да пријават сите сомнителни случаи налик на коронавирус. Министерството за здравство објави листа на 14 телефонски броеви со кои се ...

Ако имате симптоми на коронавирус, јавете се на овие телефонски броеви

Курир - 25.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот Фејсбук профил повторно ги посочи телефонските броеви на кои граѓаните може да пријават доколку имаат сомнителни симптоми налик корона ...

Ако имате симптоми на коронавирус, јавете се на овие телефонски броеви

Press24 - 25.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот Фејсбук профил повторно ги посочи телефонските броеви на кои граѓаните може да пријават доколку имаат сомнителни симптоми налик корона ...

Овде можете да пријавите симптоми на коронавирусот

Нетпрес - 25.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на својот Фејсбук профил повторно ги посочи телефонските броеви на кои граѓаните може да пријават доколку имаат сомнителни симптоми налик ...

Македонски граѓани од Италија не минале низ медицински контроли на аеродром

Нетпрес - 25.02.2020

Додека министерот Филипче убедува дека се засилуваат контролите на граничните премини и на скопскиот аеродром, македонските граѓани кои викендов пристигнале во државата од Италија, тврдат дека не поминале никакви медицински контроли заради корона ...

Нов сомнителен случај на коронавирус во Македонија, се очекуваат резултатите од тестот

Нетпрес - 25.02.2020

Примен е уште еден пациент на Инфективната клиника кој допатувал од Дубаи пред неколку дена по шестдневен престој таму. Има симптоми слични на грип и во овој момент се прават тестовите и за околу 2-3 часа ќе бидат готови резултатите.

Филипче: Да не се крева паника без потреба, здравствениот систем е подготвен

А1 On - 25.02.2020

Јавноста да не наседнува на лажни вести и да не се крева паника без потреба. Здравствениот систем е подготвен и спремни се сите капацитети на Клиниката за инфективни болести и на трите инфективни одделенија во Штип, Велес и Гостивар, изјави денеска ...

Филипче: Да не се крева паника без потреба, здравствениот систем е подготвен

Press24 - 25.02.2020

Јавноста да не наседнува на лажни вести и да не се крева паника без потреба. Здравствениот систем е подготвен и спремни се сите капацитети на Клиниката за инфективни болести и на трите инфективни одделенија во Штип, Велес и Гостивар, изјави денеска ...

Македонски граѓани од Италија не поминале низ медицински контроли на аеродром

Курир - 25.02.2020

Додека министерот Филипче убедува дека се засилуваат контролите на граничните премини и на скопскиот аеродром, македонските граѓани кои викендов пристигнале во државата од Италија, тврдат дека не поминале никакви медицински контроли заради корона ...

Филипче: Да не се крева паника за корона без потреба, спремни сме!

+инфо - 25.02.2020

Јавноста да не наседнува на лажни вести и да не се крева паника без потреба. Здравствениот систем е подготвен и спремни се сите капацитети на Клиниката за инфективни болести и на трите инфективни одделенија во Штип, Велес и во Гостивар, изјави ...

Филипче ги објави телефонските броеви на кои треба да се пријавите при сомнителни симптоми налик коронавирусот

Локално - 25.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот Фејсбук профил ги посочи телефонските броеви на кои граѓаните може да пријават доколку имаат сомнителни симптоми налик коронавирусот. Претходно тој изјави дека и вториот пациент е негативен на ...

Ова се телефонските броеви на кои треба да се јават граѓаните со симптоми на корона вирус

iPortal - 25.02.2020

Министерот Венко Филипче на својот Фејсбук профил повторно ги посочи телефонските броеви на кои граѓаните може да пријават доколку имаат сомнителни симптоми налик корона ...

Надлежните апелираат да не се крева паника без потреба за коронавирусот

Скопје инфо - 25.02.2020

Јавноста да не наседнува на лажни вести и да не се крева паника без потреба. Здравствениот систем е подготвен и спремни се сите капацитети на Клиниката за инфективни болести и на трите инфективни одделенија во Штип, Велес и Гостивар, изјави денеска ...

Филипче: Објавена е листа со телефонски броеви за пријавување на симптоми на коронавирус (фото)

Локално - 25.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче попладнево на својот Фејсбук профил објави телефонски броеви на кои може да пријават сите сомнителни случаи на коронавирус. Броевите за контакт се поделени во региони: Тестирањата на двата сомнителни случаи, ...

Надлежните апелираат да не се крева паника без потреба за коронавирусот

Пулс24 - 25.02.2020

Јавноста да не наседнува на лажни вести и да не се крева паника без потреба. Здравствениот систем е подготвен и спремни се сите капацитети на Клиниката за инфективни болести и на трите инфективни одделенија во Штип, Велес и Гостивар, изјави денеска ...

Објавени телефонски броеви за пријавување на сомнителни случаи со коронавирус

Kumanovo News - 25.02.2020

Сите коишто ќе се пријават ќе се тестираат во центрите за јавно здравје, а евентуална изолација би била на одделението за инфективни болести. За Куманово треба да се јават на телефонскиот број 070/215-851.

ОБЈАВЕНИ БРОЕВИ: Сите сомнителни случаи на коронавирус може да се пријават

Фактор - 25.02.2020

Објавени се броеви на кои може да се пријават сомнителни случаи на коронавирус. Mинистерот за здравство Венко Филипче попладнево на својот Фејсбук профил објави телефонски броеви на кои може да пријават сите сомнителни случаи налик на коронавирус.

ФИЛИПЧЕ: Без паника, подготвени сме против коронавирусот

Денешен - 25.02.2020

Јавноста да не наседнува на лажни вести и да не се крева паника без потреба. Здравствениот систем е подготвен и спремни се сите капацитети на Клиниката за инфективни болести и на трите инфективни одделенија во Штип, Велес и Гостивар, изјави денеска ...

Филипче: Отворена е телефонска линија за повик на епидемиолог во вашиот дом доколку чувствувате симптоми на ...

Локално - 25.02.2020

Доколку има појава на симтпоми, има број до институтот за јавно здравје каде теба да се јави заболениот за веднаш епидемиолог да дојде кај нив во нивниот дом, без да циркулираат низ јавните установи, изјави министерот за здравство Венко Филипче.

ФОКУС НА ДЕНОТ: ВМРО-ДПМНЕ маршираше за правда, Филипче потврди дека во земјава нема заразен со коронавирус

Фактор - 25.02.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на маршот за правда изјави дека екс премиерот Зоран Заев е виновен затоа што бил премиер, обвинител и судија. Вели бил рекетар, преговарач, но и трговец со виталните органи на Македонија.

Филипче за Коронавирусот: Нема простор за паника, имаме подготвен медицински персонал

Локално - 25.02.2020

Нема простор за паника. И да има заболен од овој вирус можеме тоа да го изменаџираме. Упативме аптел да не се патува, освен во крајна потреба. Сите закажани ексукрзии ќе бидат откажани за средно, основно училиште и студентите, изјави министерот за ...

Филипче: Спремни сме да се справиме со секаков предизвик како реална закана со појавата на корона вирусот

iPortal - 25.02.2020

Во вечерашното гостување на Министерот за здравство Венко Филипче во дебатната емисија Отворено на ТВ 24, министерот уверува дека здравствениот систем е апсолутно спремен да се справи со секаков предизвик кој се наметнува како реална закана со ...

Филипче: Не наседнувајте на лажни вести, здравствениот систем е подготвен

Бриф - 25.02.2020

Jавноста да не наседнува на лажни вести и да не се крева паника без потреба. Здравствениот систем е подготвен и спремни се сите капацитети на Клиниката за инфективни болести и на трите инфективни одделенија во Штип, Велес и Гостивар, изјави денеска ...

Филипче ги објави телефонските броеви за пријавување симптоми на корона вирус

24Инфо - 25.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук ги објави броевите за контакт со здравствените власти, за оние кои пристигнале во Македонија и имаат сомнителни симптоми налик на оние на коронавирусот.

Филипче: Да не се крева паника без потреба, здравствениот систем е подготвен

Опсервер - 25.02.2020

– Јавноста да не наседнува на лажни вести и да не се крева паника без потреба. Здравствениот систем е подготвен и спремни се сите капацитети на Клиниката за инфективни болести и на трите инфективни одделенија во Штип, Велес и Гостивар, изјави ...

Ако имате симптоми на коронавирус, јавете се на овие телефонски броеви

Пулс24 - 25.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот Фејсбук профил повторно ги посочи телефонските броеви на кои граѓаните може да пријават доколку имаат сомнителни симптоми налик корона ...

Филипче: Да не се наседнува на лажни вести и да не се креира паника

4NEWS - 25.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска во изјава информираше за новата ситуација околу коронавирусот. Тој уште еднаш упати апел да не се патува во северна Италија, и да не се наседнува на лажни вести, а до медиумите и до другите лица да не ...

Филипче: Да не се крева паника, имаме 150 кревети, маски и скафандери

Фактор - 25.02.2020

Сите лица кои пристигнале во државава од критичните региони каде има заразени од коронавирусот да се придржуваат до препораките кои ги добиле во флаерот, а тоа е доколку после патувањето во одреден период од две недели добијат некакви симптоми да не ...

Филипче повика да не се шират лажни вести за заболени од корона вирус во државава

Мета - 25.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на неговиот твитер-профил повика да не се шират лажни вести за присуство на корона вирус во државата. „На социјалните мрежи почнала да се шири лажна вест за идентификуван заболен од корона вирус во Скопје.

Три болници во Македонија подготвени за пациенти со корона вирус

Скопје инфо - 25.02.2020

Ширењето на корона вирусот на европскиот континент го вклучи црвениот аларм и во Македонија. Без потреба од итност, македонските граѓани да не патуваат во северна Италија, апелираше министерот Венко Филипче откако денеска здравствените власти го ...

Филипче: Сите кои пристигнуваат од критичните региони да ги почитуваат препораките за заштита од коронавирусот

iPortal - 25.02.2020

Сите лица кои пристигнале во државава од критичните региони каде има заразени од коронавирусот да се придржуваат до препораките кои ги добиле во флаерот, а тоа е доколку после патувањето во одреден период од две недели добијат некакви симптоми да не ...

Филипче: Сите кои пристигнуваат од критичните региони да ги почитуваат препораките за заштита од коронавирусот

Бриф - 25.02.2020

Филипче: Сите кои пристигнуваат од критичните региони да ги почитуваат препораките за заштита од коронавирусот Сите лица кои пристигнале во државава од критичните региони каде има заразени од коронавирусот да се придржуваат до препораките кои ги ...

Филипче: Сите кои пристигнуваат од критичните региони да ги почитуваат препораките за заштита од коронавирусот

Опсервер - 25.02.2020

– Сите лица кои пристигнале во државава од критичните региони каде има заразени од коронавирусот да се придржуваат до препораките кои ги добиле во флаерот, а тоа е доколку после патувањето во одреден период од две недели добијат некакви симптоми да ...

Филипче: Да не се крева паника без потреба, здравствениот систем е подготвен

CivilMedia - 25.02.2020

Јавноста да не наседнува на лажни вести и да не се крева паника без потреба. Здравствениот систем е подготвен и спремни се сите капацитети на Клиниката за инфективни болести и на трите инфективни одделенија во Штип, Велес и Гостивар, изјави денеска ...

Филипче: Сите кои пристигнуваат од критичните региони да ги почитуваат препораките за заштита од коронавирусот

24Инфо - 25.02.2020

Сите лица кои пристигнале во државава од критичните региони каде има заразени од коронавирусот да се придржуваат до препораките кои ги добиле во флаерот, а тоа е доколку после патувањето во одреден период од две недели добијат некакви симптоми да не ...

Филипче: Имаме доволни количества резервни маски, мантили и скафандери – во Министерството од денеска функционира ...

Бизнис Вести - 25.02.2020

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, во денешната изјава за медиумите истакна дека од денеска во рамки на Министерството за здравство функционира кризна група, во која членуваат експерти од областа на епидемиологијата, инфективните ...

Филипче: Сите кои пристигнуваат од критичните региони да ги почитуваат препораките за заштита од коронавирусот

Вечер Прес - 25.02.2020

Сите лица кои пристигнале во државава од критичните региони каде има заразени од коронавирусот да се придржуваат до препораките кои ги добиле во флаерот, а тоа е доколку после патувањето во одреден период од две недели добијат некакви симптоми да не ...

Владата денеска ќе разговара за откажување на сите планирани патувања во Европа

Република - 25.02.2020

Сите лица кои пристигнале во државава од критичните региони каде има заразени од коронавирусот да се придржуваат до препораките кои ги добиле во флаерот, а тоа е доколку после патувањето во одреден период од две недели добијат некакви симптоми да не ...

Филипче: Имаме доволни количества резервни маски, мантили и скафандери

еМагазин - 25.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, во денешната изјава за медиумите истакна дека од денеска во рамки на Министерството за здравство функционира кризна група, во која членуваат експерти од областа на епидемиологијата, инфективните болести со цел ...

Нов сомнителен случај на корона вирус во Македонија

Скопје инфо - 25.02.2020

Примен е уште еден пациент на Инфективната клиника кој допатувал од Дубаи пред неколку дена по шестдневен престој таму. Има симптоми слични на грип и во овој момент се прават тестовите и за околу 2-3 часа ќе бидат готови резултатите.

Филипче: Сите кои пристигнуваат од критичните региони да ги почитуваат препораките за заштита од коронавирусот

Либертас - 25.02.2020

Сите лица кои пристигнале во државава од критичните региони каде има заразени од коронавирусот да се придржуваат до препораките кои ги добиле во флаерот, а тоа е доколку после патувањето во одреден период од две недели добијат некакви симптоми да не ...

Филипче: Да не се крева паника без потреба, здравствениот систем е подготвен

Либертас - 25.02.2020

– Јавноста да не наседнува на лажни вести и да не се крева паника без потреба. Здравствениот систем е подготвен и спремни се сите капацитети на Клиниката за инфективни болести и на трите инфективни одделенија во Штип, Велес и Гостивар, изјави ...

Филипче повика да не се шират лажни вести за заболени од корона вирус во државава

Frontline - 25.02.2020

На социјалните мрежи почнала да се шири лажна вест за идентификуван заболен од корона вирус во Скопје. Остро ја демантираме таа вест, во државава нема ниту еден случај на заболен од корона вирус.

Филипче: Да не се крева паника без потреба, здравствениот систем е подготвен

24Инфо - 25.02.2020

Јавноста да не наседнува на лажни вести и да не се крева паника без потреба. Здравствениот систем е подготвен и спремни се сите капацитети на Клиниката за инфективни болести и на трите инфективни одделенија во Штип, Велес и Гостивар, изјави денеска ...

Филипче: Дојдените од Италија да побараат преглед дома ако почувствуваат симптоми на коронавирус

Centar - 25.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција порача дека оние кои допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста, треба телефонски да повикаат доктор. „Луѓе коишто престојувале во овој регион на Северна Италија доколку ...

Филипче: Дојдените од Италија да побараат преглед дома ако почувствуваат симптоми на коронавирус

Точка - 25.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција порача дека оние што допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста треба телефонски да повикаат доктор. „Луѓе што престојувале во овој регион на северна Италија, доколку ...

Филипче: При сомнителни симтоми на корона вирусот, патниците да се пријават на овие броеви

Бриф - 25.02.2020

Потсетуваме дека за контакт по пристигнување во територијата на Република Северна Македонија и при сомнителни симптоми налик корона вирусот патниците да се пријават на броевите за контакт кои се поделени во региони: Фејсбук статус на Венко Филипче – ...

Филипче: Здравствениот систем е подготвен, да не се крева паника без потреба

Локално - 25.02.2020

Јавноста да не наседнува на лажни вести и да не се крева паника без потреба. Здравствениот систем е подготвен и спремни се сите капацитети на Клиниката за инфективни болести и на трите инфективни одделенија во Штип, Велес и Гостивар, изјави денеска ...

Филипче смирува дека има доволно маски и скафандери

Фактор - 25.02.2020

Македонија располага со заштитна опрема, повеќе од 4.000 маски и скафандери, вели министерот за здравство, Венко Филипче. Тој додаде дека е во секојдневен контакт со министрите за здравство во земјите од регионот каде што веќе има потврдени случаи ...

Филипче: Ова се телефоните за контакти при сомнителни симптоми налик корона вирусот

Либертас - 25.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче ги сподели телефонските броеви за контакт по пристигнување во територијата на Република Северна Македонија и при сомнителни симптоми налик корона вирусот патниците да се пријават на броевите за контакт кои се ...

Телефонски броеви на кои треба да се јават граѓаните со симптоми на корона вирус

Република - 25.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче објави телефонски броеви на кои граѓаните треба да се јават доколку имаат симптоми на корона вирусот. -Потсетуваме дека за контакт по пристигнување во територијата на Република Северна Македонија и при ...

Филипче: Дојдените од Италија да побараат преглед дома ако почувствуваат симптоми на коронавирус

MTM - 25.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција порача дека оние што допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста треба телефонски да повикаат доктор. „Луѓе што престојувале во овој регион на северна Италија, доколку ...

Ова се телефонските броеви на кои треба да се јават граѓаните со симптоми на корона вирус

4NEWS - 25.02.2020

Министерот Венко Филипче на својот Фејсбук профил повторно ги посочи телефонските броеви на кои граѓаните може да пријават доколку имаат сомнителни симптоми налик корона ...

Дојдените од Италија ако почувствуваат симптоми на коронавирус да побараат преглед дома

Н.Македонија - 25.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција порача дека оние кои допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста, треба телефонски да повикаат доктор. – Луѓе коишто престојувале во овој регион на Северна Италија доколку ...

Отворена телефонска линија за повик на епидемиолог во вашиот дом доколку чувствувате симптоми на Коронавирусот

Скопје1 - 25.02.2020

Доколку има појава на симтпоми, има број до институтот за јавно здравје каде теба да се јави заболениот за веднаш епидемиолог да дојде кај нив во нивниот дом, без да циркулираат низ јавните установи, изјави министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Да не се крева паника без потреба, здравствениот систем е подготвен

MakPress - 25.02.2020

Јавноста да не наседнува на лажни вести и да не се крева паника без потреба. Здравствениот систем е подготвен и спремни се сите капацитети на Клиниката за инфективни болести и на трите инфективни одделенија во Штип, Велес и Гостивар, изјави денеска ...

Пациентите со симптоми на КОВИД 19 да не се шетаат по болници, да се јават по што ќе бидат прегледани дома

AKO - 25.02.2020

Многу е важно пациентите со симптоми на корона вирус или вирусот означен со медицински термин КОВИД 19, да се јават до центрите за јавно здравје и тие првин да бидат прегледани дома. Дури потоа ако се утврди дека има сериозни индиции на ...

Коронавирусот ќе ги откаже сите патувања во Европа од страна на државните институции

MakPress - 25.02.2020

Сите лица кои пристигнале во државава од критичните региони каде има заразени од коронавирусот да се придржуваат до препораките кои ги добиле во флаерот, а тоа е доколку после патувањето во одреден период од две недели добијат некакви симптоми да не ...

МЗ објави телефони за пријавување на сомнителни случаи со коронавирус

MakPress - 25.02.2020

Министерството за здравство на официјалниот фејсбук профил објави 14 телефонски броеви на кои македонските граѓани ќе можат да пријавуваат сомнителни случаи на коронавирус. - Потсетуваме дека за контакт по пристигнување во територијата на Република ...

Филипче: Имаме доволни количества, резервни маски, мантили и скафандери

Скопје1 - 25.02.2020

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, во денешната изјава за медиумите истакна дека од денеска во рамки на Министерството за здравство функционира кризна група, во која членуваат експерти од областа на епидемиологијата, инфективните ...

Филипче за „Фокус“: Нема заболен од коронавирус во Македонија!

Фокус - 24.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, вечерва во изјава за „Фокус“ ги демантираше шпекулациите дека има случај на заболен од коронавирус во Македонија. Тој вели дека лично проверил и нема лице заболено од коронавирус.

Филипче: Граѓаните да ги откажат патувањата во Италија доколку немаат итна потреба

24 Вести - 24.02.2020

Граѓаните доколку немаат итна потреба, да ги одложат патувањата за регионот на Северна Италија, апелираше попладнево министерот за здравство Венко Филипче по најновите случаи на заболени и починати од коронавирус во Италија.

Филипче со апел: Без потреба од итност да не се патува во северна Италија

Алсат-М - 24.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, за попладнево во 17 часот најави координативен состанок во Центарот за управување со кризи, на кој ќе присуствуваат и претставници од други државни институции, а на кој ќе бидат утврдени следните чекори за ...

Да не се патува надвор од земјава ако не е потребно, поради коронавирусот, апелира Министерот за здравство Филипче

Сакам да кажам - 24.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче апелира до македонските државјани да не патуваат во регионот на северна Италија ако немаат потреба. Тој додаде дека за 17 часот е закажан состанок со Центарот за управување со кризи со повеќе министри и дека ...

Филипче: Го подигнавме нивото на подготвеност за коронавирусот, граѓаните да ги одложат патувањата во северна Италија ...

ТВ21 - 24.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска на прес-конференција истакна дека нашата земја го подигнала нивото на подготвеност за коронавирусот, откако тој се појави во северниот дел на Италија, и се шири со голема брзина.

Филипче: Граѓаните да ги откажат патувањата во Италија доколку немаат итна потреба

Телма - 24.02.2020

Граѓаните доколку немаат итна потреба, да ги одложат патувањата за регионот на Северна Италија, апелираше попладнево министерот за здравство Венко Филипче по најновите случаи на заболени и починати од коронавирус во Италија.

Филипче со апел: Да се одложат сите патувања во регионот на Италија

Фокус - 24.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешата прес конференција информираше за превентивите мерки за евентуално ширење на корона вирусот и во Макеоднија. „Одржан е состанок и го подигнавме нивото на внимателност и подготвеност.

Клиничката болница во Штип ќе биде место за карантин на евентуални заразените со корона

Алсат-М - 24.02.2020

Засилени контроли на граничните премини, проверки на аеродромите на сите патници – состојбата во Италија со заразените од корона вирусот го вклучи алармот кај здравствените власти во земјава.

ВИДЕО: Започна состанокот во ЦУК поради опасноста од коронавирус во Македонија

ТВ21 - 24.02.2020

Во просториите на Центарот за управување со кризи во тек е вонреден состанок на кој се разговара за состојбата и опасноста од коронавирус во Македонија. На состанокот присутни се Венко Филипче, Радмила Шекеринска, Славјанка Петровска, Мила Царовска, ...

Патниците од северна Италија ќе се пропуштаат само на пет гранични премини, Утре ќе се дискутира да се одложат ...

Сакам да кажам - 24.02.2020

Патниците кои во државава ќе доаѓаат од критичните предели на северна Италија ќе се пропуштаат само на неколку гранични премини: Богородица, Блаце, Деве Баир, Ќафасан и Табановце со цел да биде посконцентрирана контролата и да има време да се ...

Филипче: Во државава нема ниту еден случај на заболен од коронавирус

ТВ21 - 24.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Твитер профил уште еднаш ја демантираше веста која се шири на социјалните мрежи оти во Македонија има заболени од новиот корона вирус. Тој додаде дека граѓаните треба да бидат одговорни и да не шират ...

Во Скопје ќе се згрижат евентуалните болни од корона, а во Штип, Велес и во Гостивар сомнителните случаи

Независен - 24.02.2020

Здравствените власти го подигнаа степенот на претпазливост за опасноста од корона вирусот. Утрово е воведена е контрола на сите патници кои доаѓаат во нашата земја, а истовремено се советува граѓаните, доколку се во можност, да ги одложат патувањата ...

Македонски граѓани од Италија не поминале низ медицински контроли на аеродром

Нова ТВ - 24.02.2020

Додека министерот Филипче убедува дека се засилуваат контролите на граничните премини и на скопскиот аеродром, македонските граѓани кои викендов пристигнале во државата од Италија, тврдат дека не поминале никакви медицински контроли заради корона ...

Коронавирусот ни тропа на врата – надлежните дури денеска го вклучија алармот

Алфа - 24.02.2020

Засилени контроли на граничните премини, проверки на аеродромите на сите патници, но без карантин – алармантната состојба во Италија со коронавирусот ги разбуди конечно и македонските власти.

Кренат степенот на готовност, три болници во Македонија подготвени за пациенти со корона вирус

Сител - 24.02.2020

Ширењето на корона вирусот на европскиот континент го вклучи црвениот аларм и во Македонија. Без потреба од итност, македонските граѓани да не патуваат во северна Италија, апелираше министерот Венко Филипче откако денеска здравствените власти го ...

Филипче: Граѓаните да ги одложат патувањата во Северна Италија поради коронавирусот

Радио МОФ - 24.02.2020

Од утрово воведена е контрола на сите патници на аеродромот во Скопје поради Ковид-19 коронавирусот, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Овој потег доаѓа откако во Италија седум лица починаа, а заразени се над 220 од овој вирус.

Филипче апелира граѓаните да ги одложат патувањата во северна Италија поради коронавирусот

МКД - 24.02.2020

По петте смртни случаи од коронавирус во Италија, министерот за здравство, Венко Филипче, апелира граѓаните да ги одложат сите патувања во северна Италија. Министерот вели дека од денеска се преземаат мерки за откривање заболени од коронавирус на ...

Во Штип, Велес и Гостивар ќе работат изолациски центри чувани од полиција

ММС - 24.02.2020

Кризен штаб, кој треба да се формира, ќе ги координира сите активности на превенција и евентуално справување по појавата на корона вирусот во Италија. Ова е само еден од неколкуте заклучоци на состанокот во Центарот за управување со кризи, каде беа ...

Филипче апелира да не се патува во Италија доколку нема потреба

Слободен Печат - 24.02.2020

Граѓаните доколку немаат итна потреба, да ги одложат патувањата за регионот на Северна Италија, апелираше попладнево министерот за здравство Венко Филипче по најновите случаи на заболени и починати од коронавирус во Италија.

Се формира Кризен штаб – три болници ќе бидат центри за изолација од корона вирус

Нова ТВ - 24.02.2020

Донесена е одлука да се формира Кризен штаб во рамките на Министерството за за здравство, кој ќе ги координира сите активности на превенција и евентуално справување со појавата на корона вирусот.

Филипче: Граѓаните да ги откажат патувањата во Италија доколку немаат итна потреба

Press24 - 24.02.2020

Граѓаните доколку немаат итна потреба, да ги одложат патувањата за регионот на Северна Италија, апелираше попладнево министерот за здравство Венко Филипче по најновите случаи на заболени и починати од коронавирус во Италија.

Филипче: Граѓаните да ги откажат патувањата во Италија доколку немаат итна потреба

Курир - 24.02.2020

Граѓаните доколку немаат итна потреба, да ги одложат патувањата за регионот на Северна Италија, апелираше попладнево министерот за здравство Венко Филипче по најновите случаи на заболени и починати од коронавирус во Италија.

Филипче: Граѓаните да ги откажат патувањата во Италија доколку немаат итна потреба

Нетпрес - 24.02.2020

Граѓаните доколку немаат итна потреба, да ги одложат патувањата за регионот на Северна Италија, апелираше попладнево министерот за здравство Венко Филипче по најновите случаи на заболени и починати од коронавирус во Италија.

Филипче: Граѓаните да ги откажат патувањата во Италија доколку немаат итна потреба

Сител - 24.02.2020

Граѓаните доколку немаат итна потреба, да ги одложат патувањата за регионот на Северна Италија, апелираше попладнево министерот за здравство Венко Филипче по најновите случаи на заболени и починати од коронавирус во Италија.

(ВИДЕО) Филипче: Апелирам граѓаните да ги одложат сите патувања во регионот на Северна Италија

А1 On - 24.02.2020

По петте смртни случаи од коронавирус во Италија, министерот за здравство Венко Филипче апелира граѓаните да ги одложат сите патувања во Северна Италија. Мерките за откривање заболени од коронавирус, министерот вели дека од денеска се преземаат на ...

Филипче: Од утрово воведена контрола на сите патници кои доаѓаат во нашата земја – апел до граѓаните доколку немаат ...

ММС - 24.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, во денешната изјава за медиумите истакна дека од утрово воведена е контрола на сите патници кои доаѓаат во нашата земја и упати апел до граѓаните доколку немаат потреба да ги одложат патувањата во регионот на ...

Воведена е контрола на сите патници кои доаѓаат во нашата земја

Нетпрес - 24.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, во денешната изјава за медиумите истакна дека од утрово воведена е контрола на сите патници кои доаѓаат во нашата земја и упати апел до граѓаните доколку немаат потреба да ги одложат патувањата во регионот на ...

Филипче: Апелирам граѓаните да ги откажат патувањата во Италија, доколку немаат итна потреба

+инфо - 24.02.2020

Граѓаните доколку немаат итна потреба, апелирам да ги одложат патувањата за регионот на Северна Италија, апелираше попладнево министерот за здравство Венко Филипче по најновите случаи на заболени и починати од коронавирус во Италија.

Филипче: Од утрово воведена контрола на сите патници кои доаѓаат во нашата земја

Курир - 24.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, во денешната изјава за медиумите истакна дека од утрово воведена е контрола на сите патници кои доаѓаат во нашата земја и упати апел до граѓаните доколку немаат потреба да ги одложат патувањата во регионот на ...